PDA

Виж пълната версия : Проблем



georgi1000
11.05.2019, 19:19
Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
Благодаря предварително

Трендафил Дончев
11.05.2019, 19:29
Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
Благодаря предварително!

Оставяш го да си произведе майка.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 04:44
Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ. :tres:

Ангел Йосифов
29.04.2020, 05:07
Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.

M.Milkov
29.04.2020, 05:21
Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ. :tres:Странна работа.Не ми се е случало такова нещо,и нямам обяснение за това.Интересна работа.Заинтригува ме.Интересува ме мнението на колеги които са се сблъсквали с този проблем.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 05:40
Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.

Това го мислих и аз, защото в един още по - рано, една майка беше спряла да снася и не я открих при прегледа, че не беше подходящо времето. Поставих пита от друг кошер, но при следващия преглед видях и майката. Огледаха пилото и майката започна да снася и сега се раздвижиха. Явно се е получил някакъв стрес от повратните застудявания, защото имаха много запечатано пило от преди това!? Интересно ми е ЗАЩО, иначе начина за оправяне е лесен - жалко, че изкараха зимата. ;)

Светозар Генов
29.04.2020, 07:19
А семейството на колко рамки е? Защото ако е слабо и в същото време има добри запаси до някъде е обяснимо...

зуница
29.04.2020, 11:59
Много ми прилича на начало на "роево настроение".Изчакай да видиш дали няма да заложат маточници.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 15:55
А семейството на колко рамки е? Защото ако е слабо и в същото време има добри запаси до някъде е обяснимо...

Въпросните семейства вече клонят към слаби. До колкото са отгледали пило и до там. Отглеждат малко в средата, а останалото което майката снася по периферията го игнорират.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 15:57
Много ми прилича на начало на "роево настроение".Изчакай да видиш дали няма да заложат маточници.

Не, не... както казах и в предния пост вече стават мижатурки и минават към графа загиващи чрез дезинфекция.

зуница
29.04.2020, 18:31
Не, не... както казах и в предния пост вече стават мижатурки и минават към графа загиващи чрез дезинфекция.
Ако ти се експериментира опитай със стесняване и меден сироп с нещо против нозема.Може пък да живнат?!Нали няма подмор?Разкрилие? Разпълзяване?
Мисля си за нозема серана.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 18:50
Ако ти се експериментира опитай със стесняване и меден сироп с нещо против нозема.Може пък да живнат?!Нали няма подмор?Разкрилие? Разпълзяване?
Мисля си за нозема серана.

Няма пълзящи, безкрили. Само мързеливи. Всички кошери са ми налице както казах и преди, но 4-5 са такива. Днес един го поставих в един седмак, но той леко се раздвижи през тази седмица. Има някакво леко раздвижване и в другите, но едва едва. Оставил съм ги да видя аджеба на какво се дължи тази летаргия. Къде къде по - слаби вече напредват и ще чакат магазин за акацията. Иначе стесняването вече не е на мода :bigsmile: - затопли се времето, че да ги стеснявам и затоплям. Някъде съм чел, че поради застудявания майките спирали и трудно тръгвали пак. Чудих се на това, но явно го има. Ще ги почакам още малко и ще ги дезинфекцирам против БЯС. ;) Бълха ме ухапала.

Христо Димитров
29.04.2020, 20:04
Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ. :tres:


Още едно предположение - калпави майки. И при мен има няколко слабака, но знам, че майките не струват и ще ги сменям, но се развиват,макар и бавно.

Profi
29.04.2020, 22:18
Както каза колегата ,нозема серане , напръскай ги с хайлайф или нозевит ,
отказват се от живота и спират да се хранят и умират след седмица,
много пъти е пробвано , от шепа пчели става кошер , но само рано напролет
сега вече не е рентабилно ,а и сеят зараза ,горелка.

Трендафил Дончев
29.04.2020, 22:32
Както каза колегата ,нозема серане , напръскай ги с хайлайф или нозевит ,
отказват се от живота и спират да се хранят и умират след седмица,
много пъти е пробвано , от шепа пчели става кошер , но само рано напролет
сега вече не е рентабилно ,а и сеят зараза ,горелка.

И двете ноземи ги познавам от раз. Пчелите не са болни. Според мен са изпаднали в някакъв шок. Два кошера вече излизат от това положение. Единият като му подадох разновъзрастно пило от друг кошер, а вторият започна сам да се оправя и днес го вкарах в по малък(7). Другите 3 остават така до оправянето им отсамосебе си. Е, под наблюдение, разбира се. Само се чудя, като в дебелите книги пише, че най - силните кошери се преборвали зимата лесно, а слабите измирали. В последно време се случва точно обратното. Силните си отиват, а някакви които са отписани чакат магазин. Обърнаха ми се представите за пчеларстване. Всичко стана с главата надолу.

agro
29.04.2020, 22:45
...Силните си отиват, а някакви които са отписани чакат магазин....
Това и аз, като аматьор, го отбелязвам. Смятай си какви представи за пчеларстването придобивам.

FreeBSD
30.04.2020, 15:11
Слаба майка,слабо семейство.Сега е момента да и отрежеш крилата и да си я самосменят.

nikawr
30.04.2020, 16:01
Слаба майка,слабо семейство.Сега е момента да и отрежеш крилата и да си я самосменят.

По сигурно е резване на едната антена ;)
Но този отказ от живот не е заради майката...
Да не са напръскали с нещо ново в "страната на чудесата" арендаторите?

Трендафил Дончев
30.04.2020, 16:38
Да не са напръскали с нещо ново в "страната на чудесата" арендаторите?

Става нещо, но не знам какво. Някакъв К-19 по пчелите. ;) Всичко цъфти, а пчелите бездействат.

Илиев
30.04.2020, 18:01
Моите фъркат като изоглавени на рапицата...толкова силни семейства съм нямал досега, имам усещането, че ще ги изтърва...от многокорпусните имам някои вече на по 3 корпуса, а от ДБл на един му сложих 2 магазина...другата седмица ще подготвя един кошер за маточници, иначе ще ги гоня по джанките и крушите!!!

бат тянко
30.04.2020, 18:41
Мен ме е яд, че тая година стигат една рапица, и заеб@ха мъждряна!

Sylvie
30.04.2020, 21:17
А аз наблюдавам следната ситуация в един от кошерите.
Млада майка, на 7-10 дни. Пчелите са се струпали върху нея, обгрижват я, а тя постоянно се опитва да се отърве от тези грижи. Все пробва да избяга от свитата си. Защо?

зуница
30.04.2020, 21:56
... Млада майка, на 7-10 дни. ... Само тя ли е? Самосмяна? Роене? Оплодена ли е?Май не? Много уточняващи въпроси!

Трендафил Дончев
30.04.2020, 22:06
А аз наблюдавам следната ситуация в един от кошерите.
Млада майка, на 7-10 дни. Пчелите са се струпали върху нея, обгрижват я, а тя постоянно се опитва да се отърве от тези грижи. Все пробва да избяга от свитата си. Защо?

Предимно го правят това когато са млади и на тази възраст. Хубаво е да се оставят и да не се безпокоят докато започнат да снасят и то по - голямо количество яйца.

Sylvie
01.05.2020, 00:05
Само тя ли е? Самосмяна? Роене? Оплодена ли е?Май не? Много уточняващи въпроси!

Да, само тя е, от самосмяна, роене, аз тъй като гледам семействата, за втора поредна година няма да имам. Да е оплодена, май не, защото няма такива признаци, но пък има доста търтеи в кошера и се надявам, че и това скоро ще стане.


Предимно го правят това когато са млади и на тази възраст. Хубаво е да се оставят и да не се безпокоят докато започнат да снасят и то по - голямо количество яйца.

Благодаря. Ще я оставя намира, но не бях сигурна дали кошера има майка или е станал търтовка, защото когато предишния преглед го видях без никакво пило, а с много търтеи реших, че може да се е объркало нещо. Нямам практически опит с търтовки, досега не съм имала такива семейства и не бях сигурна какво се случва. Но при днешния преглед видях майката и поведението и' ме озадачи.

nikawr
01.05.2020, 06:30
Да, само тя е, от самосмяна, роене, аз тъй като гледам семействата, за втора поредна година няма да имам. Да е оплодена, май не, защото няма такива признаци, но пък има доста търтеи в кошера и се надявам, че и това скоро ще стане.



Благодаря. Ще я оставя намира, но не бях сигурна дали кошера има майка или е станал търтовка, защото когато предишния преглед го видях без никакво пило, а с много търтеи реших, че може да се е объркало нещо. Нямам практически опит с търтовки, досега не съм имала такива семейства и не бях сигурна какво се случва. Но при днешния преглед видях майката и поведението и' ме озадачи.
Младите майки са плашливи. Като отвориш коша и бягат кат изоглавени. Нищо им няма не се притеснявай.
А защо са ти слаби семействата? Отговорът на този въпрос,трябва да търсиш, ако не си го намерила.

зуница
01.05.2020, 20:26
... но пък има доста търтеи в кошера и се надявам, че и това скоро ще стане. ...
Тия от кошера не вършат работа.Все ще се намерят ергени и от други семейства.
След 2(две) седмици като преглеждаш, разгледай внимателно как се движи по питите. Понякога се случва такава неспокойна майка, пчелите в опитите си да я задържат да я контузят.Не се стряскай.Не е задължително да се получи такова нещо.Но внимателния оглед никога не е излишен.hi;

agro
01.05.2020, 21:37
А аз наблюдавам следната ситуация в един от кошерите.
Млада майка, на 7-10 дни. Пчелите са се струпали върху нея, обгрижват я, а тя постоянно се опитва да се отърве от тези грижи. Все пробва да избяга от свитата си. Защо?
Не че се заглеждам много, но досега не ми е правило впечатление пчели да се струпват върху майката в нормално семейство. Ама като я метнат да я трепят - верно се струпват, това съм го гледал.

Sylvie
17.05.2020, 21:44
Предимно го правят това когато са млади и на тази възраст. Хубаво е да се оставят и да не се безпокоят докато започнат да снасят и то по - голямо количество яйца.

Вчера прегледах този кошер. Много добре изглежда, майката е подредила 3 пити с пило, не са от рамка до рамка, но пак е много и хубаво подредено. Благодаря за съвета.


Младите майки са плашливи. Като отвориш коша и бягат кат изоглавени. Нищо им няма не се притеснявай.
А защо са ти слаби семействата? Отговорът на този въпрос,трябва да търсиш, ако не си го намерила.

А защо да са слаби :confused: Наистина имам 3 кошера с млади майки, които още не са готови за медосбор, но останалите ми семейства са си много добре - кошерите са пълни с пчели и пило, няма място за мед и прашец даже.

Трендафил Дончев
17.05.2020, 22:26
Вчера прегледах този кошер. Много добре изглежда, майката е подредила 3 пити с пило, не са от рамка до рамка, но пак е много и хубаво подредено. Благодаря за съвета.





Моля. Пак заповядай.

agro
07.06.2020, 12:42
Наблюдавах нещо, което не бях виждал досега. Кошер от два корпуса и магазин, ротиран преди 20 дни с нормално пило, сега няма прясно пило и яйца изобщо. Излюпва се последното запечатано пило, има и доста търтеево запечатано. Събира нектар, по питите с нектара доста търтеи, повече от обичайното. Търсих майка, а видях четири запечатани маточника на границата между двата корпуса, като единият даже се разкъса при разделяне на корпусите /беше на стр. рамка отдолу/. Тъкмо да го затварям, гледам в магазина, който съм сложил отстрани за прибиране /само на основи и изградени празни рамки/ купчинка пчели в горния край на едната основа. Като се позагледах, видях майка, на която пчелите не дават да се придвижва, но не се опитват да я жилят. Бутнах майката /прилича на млада/ върху питите с пчели на отворения кошер - същата работа - наобиколиха я отвсякъде и не и дават да се разхожда свободно. Затворих кошера, мед от него явно няма да чакам, но дали ще се появят яйца, ще проверявам по-нататък. Силата на семейството не е голяма в сравнение с останалите кошери от пчелина, които прегледах днес. Според вас какво наблюдавах днес?

бат тянко
07.06.2020, 13:09
Самосмяна.

barkov1982
07.06.2020, 20:58
Според мен си утрепал майката последния път и сега си видял свищаците, пчелите ще си оставят това което им трябва ,могло е и да ги разделиш

agro
07.06.2020, 22:08
Самосмяна.
При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.

Silvia
07.06.2020, 22:16
Според мен също е станало нещо със старата майка, щом няма открито пило изобщо. При нас също открихме такова семейство, но нямаше и маточници, пчелите спокойни, носят прашец, майката беше самосменна миналогодишна. Подозирам, че сме прехвърлили осеменени маточни чашки с една рамка зряло пилот от друг кошер, която сложихме преди 20 тина дни в първи корпус. А иначе сега майки хвърчат навсякъде и понякога влизат където намерят. При нас роевото е в пика си. Както се бяха спряли по време на акация, сега мераклиите са доста.

agro
07.06.2020, 22:28
Според мен си утрепал майката последния път и сега си видял свищаците, пчелите ще си оставят това което им трябва ,могло е и да ги разделиш
Ако съм бастисал майката на 17 май, маточниците вече трябваше да са излюпени, а те още не са. След 17 май по някое време е спряло снасянето внезапно и са заложили маточници по края на рамките. Излюпен маточник не намерих, но може и да не съм го видял. А новата майка защо не е прогризала маточниците, за това ли пчелите не и дават да се разхожда?

barkov1982
07.06.2020, 22:37
Другият вариант е да са ти били в роево и старата да е литнала, ако не си гледал рамките е по вероятно

Алексиев
08.06.2020, 10:02
При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.

Според мен, в кошера е имало и друга майка, най-вероятно и тя сега излюпена.

бат тянко
08.06.2020, 12:01
При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.

Потърси добре излюпен маточник. Това скупчване е характерно за млада майка. Която пчелите се опитват да предпазят, след като са ти видели мутрата надвесена над семейството си. crying;

agro
13.06.2020, 20:20
Днес отворих проблемния кошер. Майката е там, изглежда като млада майка, разхожда се спокойно, пчелите не са на купчина върху нея. Пило и яйца обаче няма хич. Маточниците са излюпени или изгризани, празни са. Една седмица не и ли стигна да започне да снася?

зуница
13.06.2020, 20:29
Днес отворих проблемния кошер. Майката е там, изглежда като млада майка, разхожда се спокойно, пчелите не са на купчина върху нея. Пило и яйца обаче няма хич. Маточниците са излюпени или изгризани, празни са. Една седмица не и ли стигна да започне да снася?
А ти за къде бързаш? Гледай! Учи се! Търпение му е майката!
Колкото повече отваряш толкова повече ще се забави снасянето.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.06.2020, 20:47
А ти за къде бързаш? Гледай! Учи се! Търпение му е майката!
Колкото повече отваряш толкова повече ще се забави снасянето.:bigsmile:

Последното не е вярно,;) а майката започва да снася най - рано след 3-4 дни и най късно от 12-15 дни. Точно преди месец имах такава която доста време не поиска да снася. Може би станаха две седмици без да снася, но в момента е в час. В книгите пише, че когато кошера е силен не започват веднага и обратно.

зуница
13.06.2020, 21:08
Последното не е вярно,;)...
А-а вярно си е. Нали знаеш защо никой не прави секс на площада? :laughing:
И съвсем сериозно.Всяко отваряне и ровене изважда от нормален ритъм на работа пчелното семейство.За да се възстанови са необходими часове.В някои случаи и дни. Младите майки от някои породи са подчертано плашливи и тичат по питите при отваряне.Тогава най-често любопитните пчелари си мачкат младите майки и после твърдят , че не са се върнали от брачен полет.
Ако свекървата през пет минути отваря вратата на младоженците да види да не се е изпотил сина и', да не вземе да настине, "Догодина люлка!" ще си остана само пожелание.:laughing:

Гогол
13.06.2020, 21:39
Маточниците са излюпени или изгризани, празни са. Една седмица не и ли стигна да започне да снася?
По това се разбира,че доста са излетяли за оплождане ,но не са се върнали.Тази която си видял е от няколко дена преди да отвориш за преглед и затова още нямаш пило. И това ще стане,но трябва малко търпение от твоя страна. Ако преброиш колко броя са правилно правилно разпечатани маточници и умножиш по 2, ще разбереш кога се е върнала майката и след колко дена ще видиш прясно пило.

kuline
13.06.2020, 21:50
Днес отворих проблемния кошер. Майката е там, изглежда като млада майка, разхожда се спокойно, пчелите не са на купчина върху нея. Пило и яйца обаче няма хич. Маточниците са излюпени или изгризани, празни са. Една седмица не и ли стигна да започне да снася?
Една седмица от...къде пресметнато? Погледни "кръга" на майката, има го в нета, че сега не ми се търси, да ти го постна. ;)

Трендафил Дончев
13.06.2020, 21:55
А-а вярно си е. Нали знаеш защо никой не прави секс на площада? :laughing:
И съвсем сериозно.Всяко отваряне и ровене изважда от нормален ритъм на работа пчелното семейство.За да се възстанови са необходими часове.В някои случаи и дни. Младите майки от някои породи са подчертано плашливи и тичат по питите при отваряне.Тогава най-често любопитните пчелари си мачкат младите майки и после твърдят , че не са се върнали от брачен полет.
Ако свекървата през пет минути отваря вратата на младоженците да види да не се е изпотил сина и', да не вземе да настине, "Догодина люлка!" ще си остана само пожелание.:laughing:

Снасянето е раждане, а не секс. При раждането участват доста хора, а след раждането още повече. ;)
И съвсем сериозно. Така е по пътя на логиката, а така ли е? Поставяме пчелите под някакви човешки закони, а дали наистина става тъй както ние си мислим? Никой не го е видял. Ако се разтревожи част от пчелите в кошера, то другата част си работят и хич не обръщат внимание. И те така.