PDA

Виж пълната версия : Отводка



Kehayovv
16.04.2019, 18:30
Приемам забележката,та Единия ми кошер бе готов да се рои и реших да направя отводка , реших да я направя нооо, зпочнах ииии греда неможах да открия майката сложих пило медна пита но майката не открих и реших да го затворя така с 4 пити пчели и четири рамкикакво ще последва в кошерите

Георги 1974
16.04.2019, 18:41
Приемам забележката,та Единия ми кошер бе готов да се рои и реших да направя отводка , реших да я направя нооо, зпочнах ииии греда неможах да открия майката сложих пило медна пита но майката не открих и реших да го затворя така с 4 пити пчели и четири рамкикакво ще последва в кошеритеАми този без майката ще чака да се излюпи и оплоди майката от маточника дето си оставил а другия с майката и маточниците най вероятно ще се укроти малко а може и да рой .

Kehayovv
16.04.2019, 18:50
Има ли опастност да избяга ,или да умре бе майка и ако нямам хубав маточник какво ще стане ?а за рой ще сложа про рои за всеки случай да съм спокоен

ch.atanasov
16.04.2019, 19:25
До сега си мислех, че глобалното затопляне е измислица, но щом пчелите вече се роят март април, работата е сериозна.:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 19:57
Аз съм нов в занаята и питам но днес бяха отвън на прелката по кошара и то много и затова реших да го направя ама тая рапица ги побърка наистина много като го отворих всичко беше пълно с пило прашец и мед какво трябваше да направя професор ch. Atanasofff????

ch.atanasov
16.04.2019, 20:07
Аз съм нов в занаята и питам но днес бяха отвън на прелката по кошара и то много и затова реших да го направя ама тая рапица ги побърка наистина много като го отворих всичко беше пълно с пило прашец и мед какво трябваше да направя професор ch. Atanasofff????
Не съм проф., аз съм хоби пчелар.:bigsmile: Не знам къде пчеларстваш, но при твоето положение се слагат магазини, много магазини.:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 20:09
Аз искам отводки много отводки да стават хубави кошери с качествен мед

Kehayovv
16.04.2019, 20:10
Мен също ми е хоби и ми трябват добри съвети и мисля че туук има хора които ще помагат

ch.atanasov
16.04.2019, 20:13
Аз искам отводки много отводки да стават хубави кошери с качествен мед
Ами цепиш , на 8 ,на 16, на 32 .:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 20:15
Мхмхм сега сериозно ако няма хубаво пило и няма майка какво ще стане

ch.atanasov
16.04.2019, 20:25
Мхмхм сега сериозно ако няма хубаво пило и няма майка какво ще стане
За търтовка чел ли си. За силно семейство се сещам за един колега. Аве много силно семе йство казва, ама по едно време гледам молеца го натиснал .:bigsmile:
.

jdrumev
16.04.2019, 20:28
Приемам забележката,та Единия ми кошер бе готов да се рои и реших да направя отводка , реших да я направя нооо, зпочнах ииии греда неможах да открия майката сложих пило медна пита но майката не открих и реших да го затворя така с 4 пити пчели и четири рамкикакво ще последва в кошерите


Помагай на Кехайов в другата тема.




Копуваш си една ХР първо и я приковаваш към един магазин.Ако имаш свободен кошер дърпаш тоя с пчелите и слагаш новия на негово място.Слагаш му магазина с ХР и почваш да стръскваш рамките докато намериш майката.След като я намериш прехвърли всичките рамки без 4 една с излизащо,една с открито ,една с перга и една с мед и стръскай 2 рамки с пчела където е откритото пили.В кошера без майка допълни със сухой рамки.Слагаш капака и слагаш кошера с майката над него.Като ти почне акацията махни 2 рамки с излизащо и една с 12 дневно добавяш го на старата майка и махаш кошера на далеко.На тоя с новата майка добавяш 2 магазина след 6 дена още един шахматно...:bigsmile::bigsmile::bigsmile: оволен ли сте Модернизаторе.По голяма фантазия нямам на первай ракийка съм,че бачкам за пабеду.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 20:32
Почти нищо не разбрах...

jdrumev
16.04.2019, 20:38
Почти нищо не разбрах...



Е то остава от първия път да разбереш.Макар,че се старах тоя път да е по лесно:bigsmile:Колега ти от къде си,че толкова рано са ти в роево ако не е тайна де,а и не си ми длъжен.:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 20:42
От равда морето

Kehayovv
16.04.2019, 20:44
Незнам дали бяха в роеводнес ама беше грубо отвън пред кошера обясни ми го по просто и без съкръщения

Георги 1974
16.04.2019, 20:51
Незнам дали бяха в роеводнес ама беше грубо отвън пред кошера обясни ми го по просто и без съкръщения
Роевото е най лесно висят отвън ама висят и при жега при роево имаш маточници бая имаш малко отворено пило почти няма яйца.Обикновено са задръстени с прашец и нектар и пило от пет рамки нагоре.

Kehayovv
16.04.2019, 20:55
Добре а сега това което днес направих и незнам къде е майката какво ще стане с другия кошер ако няма маточници заложени и пило ще си направят ли те или ще се получи така наречената търтовка

jdrumev
16.04.2019, 20:56
Незнам дали бяха в роеводнес ама беше грубо отвън пред кошера обясни ми го по просто и без съкръщения

https://www.vbox7.com/play:28421abea2 Така ли бяха?

kuline
16.04.2019, 20:56
Незнам дали бяха в роеводнес ама беше грубо отвън пред кошера обясни ми го по просто и без съкръщения

Днес беше първия подходящ ден от последните дъждовни, та за това е било толкова "грубо", аз бих го нарекъл приятно за окото. Мислех да снимам и покажа, но имах по-важни работи за вършене. Инак прочитайки отгоре-отгоре постовете в темата, бих казал, че не е проблем за пчелите да снасят в медови пити. Слагай два магазина и в тях плодникови пити, така, че да се получи втори плодник. Имай предвид обаче, че разстоянието между питите по височина е по-голямо от обикновеното, което в това време на усилен градеж, може да ти създаде дискомфорт при следващи твои действия, въпреки всичко това е нещото, което ще те избави от "беди". Слагай им достатъчно рамки за градеж било нови, било строителни!

ПП Сега видях, че малко съм омесил постовете с "медовите пити", но ...

Kehayovv
16.04.2019, 21:02
Да друмев така

Kehayovv
16.04.2019, 21:03
Сега да ги връщам пак обратно в един кошер ли?

jdrumev
16.04.2019, 21:05
Да друмев така


Батко ско ги рани тия пчели.Те са за два магазина сега.:bigsmile:Искаш ли да видиш какво ще следва слет това?:bigsmile:Тук се знае,че ще се рои.;)Целата е друга,но пък да хвана роя не беше лесно с толкова майки.:bigsmile:Сега ми е лесно вече.Слагам как ти каза Калинския 3 магазина с ДБ гулеми рамки и ги събирам от хранилката до празния магазин.:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 21:08
С кво сироп и питки казвайте да ги връщам ли илида ги оставам така

Kehayovv
16.04.2019, 21:09
Нали затова ги раДелих да няма побегнали

jdrumev
16.04.2019, 21:11
С кво сироп и питки казвайте да ги връщам ли илида ги оставам така

Колко кошера имаш?

Георги 1974
16.04.2019, 21:12
Сега да ги връщам пак обратно в един кошер ли?
Утре отваряш и ако има маточници разпредели в двата кошера майката я заеби или ако я намериш в мини отводка или и сксчаш отгоре трупешката да се не мъчи и тебе да не мъчи.Ако няма дори и заформеми маточници фалшива тревога сама след седмица може да не е вече.

jdrumev
16.04.2019, 21:13
Нали затова ги раДелих да няма побегнали

С делене може и да не успеш да увладеш роевото.Има много методи ако не ти идва пашата.Аз ти написъх един да хванеш акацията.

jdrumev
16.04.2019, 21:16
Чичо Гошо как беше оня метод с разместването на кошери дето си ми думал?Със слабо семейство или със силно беше?:bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 21:16
Аз маточниците днес преразпределих притесняваме че незнам майката къде е и ако нещо се обърка какво ще стане с кошара който няма да има нито нова нито стара майка

Kehayovv
16.04.2019, 21:18
Имам 3 кошера на които направих отводки друмев

jdrumev
16.04.2019, 21:19
Аз маточниците днес преразпределих притесняваме че незнам майката къде е и ако нещо се обърка какво ще стане с кошара който няма да има нито нова нито стара майка



След 6 дена сложи 1 с яйца където няма,а има маточници.:bigsmile:Шегувам се.

Kehayovv
16.04.2019, 21:19
И кога и как се хранят отводките и старите кошери

Kehayovv
16.04.2019, 21:20
Като ми се хилиш не ми помагаш то на вас ви е лесно

jdrumev
16.04.2019, 21:22
Имам 3 кошера на които направих отводки друмев


Размени местата на кошерите.:bigsmile:Шегувам се отново.
п.п.Ще помогнем ама на лична,че много само четат и при едно условие Д гулемо.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 21:23
Хайде Д големо подсказвай

jdrumev
16.04.2019, 21:23
Като ми се хилиш не ми помагаш то на вас ви е лесно


Аз винаги се хиля,че няма цигулки.;):bigsmile:

Kehayovv
16.04.2019, 21:24
Кога трябва да ги храня отводките и дали трябва

jdrumev
16.04.2019, 21:26
Кога трябва да ги храня отводките и дали трябва



Трябва,но не като за световно как правят много гулеми пчелари тук.:bigsmile:Гледай клипове на Жорето Кръстев там казва точно как се прави.:bigsmile:

jdrumev
16.04.2019, 21:42
https://www.vbox7.com/play:6e979500e0 Ето какво следва,а когато си повярваш,че лесно се ловят гледай до къде стигаш https://www.vbox7.com/play:46b4c6ad36
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Георги 1974
16.04.2019, 21:43
Чичо Гошо как беше оня метод с разместването на кошери дето си ми думал?Със слабо семейство или със силно беше?:bigsmile:
Този в роевото го местиш нс мястото на кекав, а кекавив на мястото на този в роевото. Ни майки ни бащи търсиш и си пафкаш папироса на сенкя.

jdrumev
16.04.2019, 21:46
Този в роевото го местиш нс мястото на кекав, а кекавив на мястото на този в роевото. Ни майки ни бащи търсиш и си пафкаш папироса на сенкя.



Дано да няма три такива Чичо Гошо.;):bigsmile:Как казваш за бурканя...:bigsmile:

mici-92
17.04.2019, 16:37
Кога трябва да ги храня отводките и дали трябва
Всяка една отводка!

Алексиев
17.04.2019, 19:21
Кога трябва да ги храня отводките и дали трябва

Ако е рой, може веднага да го подхраниш, организирано семейство си е. Ако е отводка, няма охрана няма организация, подхранва се сле няколко дена, така знам аз.

jdrumev
17.04.2019, 19:25
Ако е рой, може веднага да го подхраниш, организирано семейство си е. Ако е отводка, няма охрана няма организация, подхранва се сле няколко дена, така знам аз.



Според мен отводката трябва да се храни веднага.На нея няма кой да и донесе и водичка.

nikawr
17.04.2019, 20:05
Според мен отводката трябва да се храни веднага.На нея няма кой да и донесе и водичка.

Дака ти водичката за храна ли я имаш бре... ;)

jdrumev
17.04.2019, 20:41
Дака ти водичката за храна ли я имаш бре... ;)


Водата е живот.;)

nikawr
17.04.2019, 20:54
Пък аз отводка не храня дорде не видя яйца в килийките /ама не търтиеви... ;) /. Защо да я храня, нали им слагам пита с мед, от глад няма да умре щом не гледа пило. Виж за водичка сме на едно мнение,
и им е нужно първите няколко дни. Реално колкото повече я храним преди да се е оплодила майката, толкова повече я засилваме към ръба да е почти търтовка и ако майката не се върне от брачен полет много бързо си става търтовка.

Вълчан
18.04.2019, 06:32
Правил съм отводки, без да им слага, вода, сироп и т.н. Има ли са само пити с мед, прашец, яйца. Да меда намалява съществено, с времето, но не съм откривал разлика, с отводка на която съм и слагал сироп, или инверт.

дядо борю
18.04.2019, 08:06
Най добре е отводките веднага след формирането им да се преместят на 5-6 км.Така остават и летящите пчели,които могат да донесат храна и вода.Аз правя отводките след обяд,като придавам зрял маточник с питата и пчелите.Затварям нуклеусите и ги местя на другия пчелин.

Nik_m
18.04.2019, 10:09
Аз не храня отводките със сироп, или и слагам медови пити или твърда храна, зависи какво имам.