PDA

Виж пълната версия : Дали е АГ ?



bat_minka
12.04.2019, 16:03
[САГА: ПЧЕЛИ ИЗМИРАТ КРАЙ ХИСАР, СОБСТВЕНИЧКАТА В ПАТОВА СИТУАЦИЯ, ОТ БАБХ КАТЕГОРИЧНИ, ЧЕ НЕ НАРУШАВАТ ЗАКОНА/ВИДЕО/
12.04.2019 rerereer



Донка Даргова от Хисар от 15 години има пчелин в квартал Веригово. Притеснената жена се свърза с нас, надявайки се да й помогнем. От 160 пчелни семейства повечето са измрели. От Агенцията по безопасност на храните казват-БАБХ, че пчелите са измрели от недохранване и нападения на оси, но Даргова е категорична, че кошерите са измрели от болестта американски гнилец. БАБХ обаче отказва да провери всички кошери, което води до сериозно финансови последствия за жената. Във видеото стопанката на пчелина казва своята истина. Писмото, което публикуваме без редакторска намеса, е отговор до ПБ Новинар от агенцията, след отправено от нас питане. Междувременно сагата продължава. Вижте…

Отговор на БАБХ на въпроси на Красимира Гешева – журналист и управител на ПБ „Новинар”

Относно: пчелна ферма (пчелин № 4180-0103), собственост на г-жа Донка Даргова, находяща се в област Пловдив.

На 03.04.2019 г. комисия от Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив е извършила проверка на пчелин № 4180-0103, собственост на г-жа Донка Даргова. Комисията е констатирала, че на 18.03.2019 г., д-р Стоян Стойнов – регистриран ветеринарен лекар, е посетил пчелина, като е установил, че само в седем кошера е имало живи пчелни семейства. От четири от пчелните семейства е взета проба за изследване за американски гнилец. Изследвани са общо 12 проби – от последните живи пчелни семейства. През март са 7 и през април още 5.

С писмо № ДДД-02-0-399-Б/12.03.2019 г. на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) — гр. София, ИЛ „Аквакултури и болести по водни животни и пчели” е потвърдено заболяването „американски гнилец по пчелното пило”.

Резултатите от проверката доказват информацията за извършен клиничен преглед на 18.03.2019 г. от д-р Стоян Стойнов за наличие на 7 (седем) броя живи пчелни семейства в кошери с номера 36,42,55,63,67,81 и 132, в останалите 153 кошера не са открити живи пчели. Д-р Стоян Стойнов е извършил есенния клиничен преглед на пчелина на 10.09.2018г., като в дневника на пчелина е отразил, че всички 160 броя пчелни семейства са здрави.

Собственичката на пчелина – г-жа Даргова е заявила, че за първи път е посетила пчелина след неговото зазимяване, през месец февруари 2019 г.

При извършения от Комисията преглед на кошери с умрели пчелни семейства, избрани на случаен принцип, е установено, че по питите липсват пчели и всякакви запаси от храна. По дъната на прегледаните кошери има умрели оси, наличие на восъчни капачета и пчелен подмор в минимални количества (50-200 гр). Някои от питите в кошерите са засегнати от восъчен молец развил се през предходната година. Прави силно впечатление липсата на пчели (макар и умрели), характерно за нормално зазимени пчелни семейства.

Комисията счита, твърденията на г-жа Даргова, че пчелите са умрели от болестта „американски гнилец” са доказано неоснователни. Болестта засяга пчелното пило, а не пчелите.

Причините, довели до наличие на 153 (сто петдесет и три) броя умрели пчелни семейства от общо 160, за времето от месец септември (след извършения клиничен преглед) до взимането на проба – 28.02.2019 г., вероятно се дължат на липса на достатъчно количество хранителни запаси, добре подготвени семейства за зимата и нападения от оси, което се е случило през есента на 2018 г.

При проверките се констатира, че за много дълъг период от време, собственичката на пчелина не е упражнила контрол и отговорно отношение (като стопанин) върху здравословното състояние на пчелите, които отглежда, както и тяхното изхранване през есента на 2018 г. и зимата на 2019 г. за установяване на истинската причина за смъртта на 153 бр. пчелни семейства.

ГРАДЪТ, ОБЩЕСТВО, Община Хисар, РЕГИОН, Хисарurl]https://www.pbnovini.com/gradat/2019/saga-pcheli-izmirat-kraj-hisar-sobstvenichkata-v[/url]

kuline
12.04.2019, 17:20
Минчо, нещо си омотал линка, ето това е:
https://www.pbnovini.com/gradat/2019/saga-pcheli-izmirat-kraj-hisar-sobstvenichkata-v-patova-situatsiya-ot-babh-kategorichni-che-ne-narushavat-zakona-video/
Може и гнилец да е, нишаните за това не са от днес, вчера, както и от миналата година. Сигурен съм, че е имало наченки още по-мината година. Да, ветеринаря не си е извършил коректно задължението, а е писал в дневника докато гледа тавана. Тук по-скоро въпроса е, пчеларя освен мед да добива и пари от фонда да прибира друго правил ли е? Това ли е пчелин създаден с "любов, труд, желание" и т.н.

Трендафил Дончев
12.04.2019, 18:25
И сега какво правим?
Ха, сега се върнете на апела ми господа, които ви нямаше или леко завоалирахте безхаберието, че се искали едни пари.
Какъв Американски гнилец, какви 5 лева? Кога се развива АГ? Видяхте ли петната по рамките? Това какво ви говори? Нищо чудно и глад да е имало, като знам аз, какви усилия хвърлих в хранене през есента и сега напролет. А 160 кошера си искат много материал и труд. Само с добри намерения не става. Какво ще кажат институциите? Мълчат. Мълчат, че ако и признаят АГ, то всичко заминава на кладата и някой трябва да дава едни пари. Сега се чудят и маят държавичката ли да и ги даде или колежката на тях, като неустойки по разните там договори. Вие какво мислите?:tres:bow;:tres:bow;:tres:bow;

kuline
12.04.2019, 18:30
И сега какво правим?
Ха, сега се върнете на апела ми господа, които ви нямаше или леко завоалирахте безхаберието, че се искали едни пари.
Какъв Американски гнилец, какви 5 лева? Кога се развива АГ? Видяхте ли петната по рамките? Това какво ви говори? Нищо чудно и глад да е имало, като знам аз, какви усилия хвърлих в хранене през есента и сега напролет. А 160 кошера си искат много материал и труд. Само с добри намерения не става. Какво ще кажат институциите? Мълчат. Мълчат, че ако и признаят АГ, то всичко заминава на кладата и някой трябва да дава едни пари. Сега се чудят и маят държавичката ли да и ги даде или колежката на тях, като неустойки по разните там договори. Вие какво мислите?:tres:bow;:tres:bow;:tres:bow;

Не пет, а за много по пет става въпрос. :bigsmile: . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се е докарал до това дередже.

Христо Димитров
12.04.2019, 18:44
Не пет, а за много по пет става въпрос. :bigsmile: . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се докарал до това дередже.



И аз тъкмо това гледах по фейса.Много ми намирисва работата, че е нагласена заради субсидиите. Вярно, че ако е АГ няма да иззимуват повечето семейства, но няма как да не се види още през лятото, ако е бил поразен толкова много пчелина. Направо жалка картинка за пчеларското ни съсловие.
За мен е безхаберие на собственика относно пчелните си семейства, и безхаберие от страна на държавата при есенния преглед.Много е вероятно ветеринарния изобщо да не е ходил до пчелина.Жалка, много жалка картинка.....

Трендафил Дончев
12.04.2019, 19:01
Не пет, а за много по пет става въпрос. :bigsmile: . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се е докарал до това дередже.

Аз не го ли загатнах лееекинко горе? Но пък пчелина ми изглежда поддържан, което малко ме съмнява да е безхаберие. Но пък от друга страна, заслепени от едни фактори/знаете кои/ може и да се получи и това. Засега съм раздвоен, но и на мен повече ми прилича на изпуснат край, а сега се борят да го изкарат АГ.

ch.atanasov
12.04.2019, 19:03
И аз тъкмо това гледах по фейса.Много ми намирисва работата, че е нагласена заради субсидиите. Вярно, че ако е АГ няма да иззимуват повечето семейства, но няма как да не се види още през лятото, ако е бил поразен толкова много пчелина. Направо жалка картинка за пчеларското ни съсловие.
За мен е безхаберие на собственика относно пчелните си семейства, и безхаберие от страна на държавата при есенния преглед.Много е вероятно ветеринарния изобщо да не е ходил до пчелина.Жалка, много жалка картинка.....

"Причините, довели до наличие на 153 (сто петдесет и три) броя умрели пчелни семейства от общо 160, за времето от месец септември (след извършения клиничен преглед) до взимането на проба – 28.02.2019 г., вероятно се дължат на липса на достатъчно количество хранителни запаси, добре подготвени семейства за зимата и нападения от оси, което се е случило през есента на 2018 г."

"(след извършения клиничен преглед) " --Ха-ха, те са били повечето мортус по това време. Изтървала е момента.

Pero Melifero
12.04.2019, 19:45
15г.! Не са една или две;), жената според мен още от миналата година е разбрала на къде отиват нещата и просто е решила да се рестартира(или излезе от бизнеса), и сега се прави на ни лук яла, ни лук мирисала та ако може друг да плати масрафа или да не се връщат пари, не съм изобщо в час със субсидии, подпомагане и т.н. за кошерите и кой на кого е длъжен да плаща или връща, но в случая на това ми лъха при това на талази

Георги 1974
12.04.2019, 19:45
Тоя АГ трябва нещо да е мутирал яко, толко яко, че още да не е описан в литературата или поне тази която аз съм чел.
А и в писмото на БАБХ си е написано какво е що е!

barkov1982
12.04.2019, 21:05
Тоя АГ трябва нещо да е мутирал яко, толко яко, че още да не е описан в литературата или поне тази която аз съм чел.
А и в писмото на БАБХ си е написано какво е що е!

Ама е най сигурен за заплащане(само диагноза[бандерол) да има]

Георги 1974
12.04.2019, 21:13
Ама е най сигурен за заплащане(само диагноза[бандерол) да има]
Ъъъ, не схващам.
П.П. А сега зацепих.

jdrumev
12.04.2019, 22:53
За мен също не е глинец.Ако няма мед февруари работата по намирисва на пулверизатор.:bigsmile:При моята смъртност медът беше не покътнат.:bigsmile:А сега по сериозно.Според мен са влезли в третата година и са гонили бройка.Зазимени слаби отводки които са дали фира ако ги е държала на два корпуса без много запаси.Интересно е също дали и ще връща пари по ДеМиСа.:bigsmile:Хубаво беше и ние да видим рамките,че с тия апартаменти вече много не вярвам на медии.:bigsmile:

Илиев
13.04.2019, 07:43
Според мен е гнилец!..........само че не американски, а пчеларо-програмистки.

rumenggr
13.04.2019, 08:51
Показаха за няколко секунди, три рамки в един кошер от 160. Как съдите смело ми е чудно? Има много неизвестни. Една положителна проба за гнилец и ала бала наблюдения. Жената иска проби за диагноза. Това ще определи мерките. Защо се мотат тези с бюджетните заплати? Имало схеми! При схема, бучи ли се по всички медий и инстанций? Може да не е гнилец или можа де са няколко причини. Спорд мен, Калин в послеписа е написал добре! Американски гнилец, в толкова кошери, няма как да не се види миналото лято, ако пчелари и наблюдаващ ветеринар са си вършили работата. Това е минало и си има виновни за него. Сега, кой не си върши работата? Има положителна проба, сигнал от преди два месеца, съмнения за силно заразна болест в много кошери, пчелите са активни, а се стига до телевизия и ”елате да си свършите работата най-сетне”. Това е жалкото в случая!!!

Георги 1974
13.04.2019, 14:12
Показаха за няколко секунди, три рамки в един кошер от 160. Как съдите смело ми е чудно? Има много неизвестни. Една положителна проба за гнилец и ала бала наблюдения. Жената иска проби за диагноза. Това ще определи мерките. Защо се мотат тези с бюджетните заплати? Имало схеми! При схема, бучи ли се по всички медий и инстанций? Може да не е гнилец или можа де са няколко причини. Спорд мен, Калин в послеписа е написал добре! Американски гнилец, в толкова кошери, няма как да не се види миналото лято, ако пчелари и наблюдаващ ветеринар са си вършили работата. Това е минало и си има виновни за него. Сега, кой не си върши работата? Има положителна проба, сигнал от преди два месеца, съмнения за силно заразна болест в много кошери, пчелите са активни, а се стига до телевизия и ”елате да си свършите работата най-сетне”. Това е жалкото в случая!!!
Имаш право от три пити не може да се съди.Но от първия пост де прочетох разбрах, че е взето проби от живите а те са под 5% от зазимените тоест 153 са умряли и тези които са отворени от тях са без пчели и мед с минимален подмор 50-200 гр.. По принцип се взима проба от засегнато пило а в тези кошери не е имало пчели по питите а какво остава за пило.Не че не може да се установи наличие на спори, но аз се чудя дори и да се установи как са умряли като АГе болест на пилото къде са пчелите и медът не може 50 до 200 гр.подмор да изнесат всичко.А и наличието на спори трябва да мине някаква граница за да се прояви заболяване.
Чудна работа ако е АГ по мое мнение нито съм чувал нито съм чел за смрътност от АГ на 95% в пчелин с относително голям брой семейства през зимата и на Есен всичко добре и в края на Зимата положението е зле.Дано никой няма такава смрътност но аз съм скептичен за АГ при тези обстоятелства.Но това си е мое мнение.

demonj
13.04.2019, 15:26
Дори и да е АГ едвали би поразил толкова кошери едновременно,пък и останах с впечатлението че пчелите са умрели от глад

kuline
13.04.2019, 15:48
Имаш право от три пити не може да се съди.Но от първия пост де прочетох разбрах, че е взето проби от живите а те са под 5% от зазимените тоест 153 са умряли и тези които са отворени от тях са без пчели и мед с минимален подмор 50-200 гр.. По принцип се взима проба от засегнато пило а в тези кошери не е имало пчели по питите а какво остава за пило.Не че не може да се установи наличие на спори, но аз се чудя дори и да се установи как са умряли като АГе болест на пилото къде са пчелите и медът не може 50 до 200 гр.подмор да изнесат всичко.А и наличието на спори трябва да мине някаква граница за да се прояви заболяване.
Чудна работа ако е АГ по мое мнение нито съм чувал нито съм чел за смрътност от АГ на 95% в пчелин с относително голям брой семейства през зимата и на Есен всичко добре и в края на Зимата положението е зле.Дано никой няма такава смрътност но аз съм скептичен за АГ при тези обстоятелства.Но това си е мое мнение.

Гоше, както се знае при заболяване от АГ, ларвите умират след запечатване, да обаче, то не може да бъде почистено от пчелите. Нали така?! Пчелното семейство се "топи" и остава продрано пило, което си стои там, дори и след смъртта на семейството и нападение с разграбване от оси и пчели.
Това е моя хипотеза, на база личен опит. Та мисълта ми е, че може да има такова останало пило, а мед да няма заради късно есенно нападение, но всичко са догатки на база четеното и интервюто. Да, има и "компетентно" мнение на пчелар, но..

Трендафил Дончев
13.04.2019, 16:08
Аз, някъде писах ли ви да се молите, да не ви навестява? Не е АГ. Остава пило, но не е със симптомите на гнилеца, а е сухо.

kuline
13.04.2019, 17:11
Аз, някъде писах ли ви да се молите, да не ви навестява? Не е АГ. Остава пило, но не е със симптомите на гнилеца, а е сухо.
Е, добре де и ти ли така - от септември, та чак доооо обедните новини - майтап, до пролетта не си стъпвал на пчелина.

Трендафил Дончев
13.04.2019, 17:39
Е, добре де и ти ли така - от септември, та чак доооо обедните новини - майтап, до пролетта не си стъпвал на пчелина.

Не е тъй. А и при колежката както казах и по - горе се вижда, че пчелина е поддържан. Поне външно така изглежда. Не вярвам да не са поглеждали и в кошерите. Но отново има противоречие. В моя случай винаги е имало прекалено много мед, докато тук се каза, че липсва. Пилото е сухо и въпреки, че няма пчели остава за по - дълго време. Остава мравките и осите да са работили яко, но все пак ще остане някой кошер в който да не са успели да го изнесат. Друго което също ме накланя и в другата посока, че наистина не е поглеждан пчелина е късното установяване на мора. Трябваше стетоскопа да се използва по - често. Аз, знаех за всеки един загинал кошер при проверките ми през 3-4 дни.

morriddin
13.04.2019, 19:27
По темата: Ами, не - не е Американски гнилец.
Не е и нападение от оси.
За мен е обмислена ситуация в края на лятото.

Трендафил Дончев
13.04.2019, 19:47
По темата: Ами, не - не е Американски гнилец.
Не е и нападение от оси.
За мен е обмислена ситуация в края на лятото.

Какво имаш предвид?

barkov1982
13.04.2019, 19:56
Конспиративна теория имам и аз, но при мисълта, че наистина е пострадала не ми се споделя. Имам приятел във Врачанско със загуба 170 бр от 178 като 2 са търтовки, но ситуацията при него е доста по различна, има около 1кг пчели на дъното има храна, мед и недоконсумирани питки и февруари са били живи всички без 2

jdrumev
13.04.2019, 20:30
Аз, някъде писах ли ви да се молите, да не ви навестява? Не е АГ. Остава пило, но не е със симптомите на гнилеца, а е сухо.

Аз лекарства не вземам.;)

jdrumev
13.04.2019, 20:33
По темата: Ами, не - не е Американски гнилец.
Не е и нападение от оси.
За мен е обмислена ситуация в края на лятото.



За пари ли става въпрос или за закони.;)И двете са в ощърб на колегите в района ако колешката няма намерение да пребере 25-30к лв и да направи сечено на другите.:bigsmile:

Pero Melifero
15.04.2019, 08:17
Конспиративна теория имам и аз, но при мисълта, че наистина е пострадала не ми се споделя. Имам приятел във Врачанско със загуба 170 бр от 178 като 2 са търтовки, но ситуацията при него е доста по различна, има около 1кг пчели на дъното има храна, мед и недоконсумирани питки и февруари са били живи всички без 2

Барков, каква е причината за тая сеч при твоя приятел? Нозема?

barkov1982
15.04.2019, 16:22
Барков, каква е причината за тая сеч при твоя приятел? Нозема?

Не е, дал е за изследване и скоро ще знае(поне така се надява). Нозематоза и акароза няма над нормалните нива