PDA

Виж пълната версия : Отводки или пчелни семейства



Momcheto
21.03.2019, 19:55
Здравейте,
Нов съм във форума имам нужда от съвет дали да купя отводки или цели семейства.Ходих на огледи на няколко пчелина и всеки казва за неговите,че са мн.силни ама не съм сигурен дали са искрени,и поради тази причина се колебая м/у семейства и отводки тъй като знаете не са никак евтини целите семейства. Като ми отваряха кошерите казват,че са силни но пчелите малко на брой мн.мудни а майката едва едва ходи.
Аз нямам опит в отглеждането на пчели но имам 3 бр. Дадан блат на 10 рамки,и мн.искам да отглеждам.

Който може нека даде съвет
Предварително благодря

redbull
21.03.2019, 20:22
Хвани се чирак при някой опитен пчелар този сезон, като своевременно прочетеш поне 5-6 книжки (пчеларски) и другата пролет няма и да питаш тук. Успех !

Nik_m
21.03.2019, 20:27
Здравейте,
Нов съм във форума имам нужда от съвет дали да купя отводки или цели семейства.Ходих на огледи на няколко пчелина и всеки казва за неговите,че са мн.силни ама не съм сигурен дали са искрени,и поради тази причина се колебая м/у семейства и отводки тъй като знаете не са никак евтини целите семейства. Като ми отваряха кошерите казват,че са силни но пчелите малко на брой мн.мудни а майката едва едва ходи.
Аз нямам опит в отглеждането на пчели но имам 3 бр. Дадан блат на 10 рамки,и мн.искам да отглеждам.

Който може нека даде съвет
Предварително благодря
Майката не трябва да тича а да снася яйца :)
В момента нормално семейство е на 6 -8 рамки пчели и 3-4 рамки с пило, ако има повече е силно семейство.
Успех!

Momcheto
21.03.2019, 20:33
Съгласен съм за стажуване трябва да проуча за пчелари около мен.
Благодаря за съвета

ch.atanasov
21.03.2019, 20:34
Хвани се чирак при някой опитен пчелар този сезон, като своевременно прочетеш поне 5-6 книжки (пчеларски) и другата пролет няма и да питаш тук. Успех !

Баси, то пчелар, като ядрен физик било.:bigsmile:

Momcheto
21.03.2019, 20:41
Аз това което съм чел за майките
Трябва да са по—бързи и да имат мъх по крачетата.Да отбележа аз нямам опит в отглеждането на пчели и досега се доверявах само на коментарите от форумите и поради това може и аз да греша за майките.

kuline
21.03.2019, 20:44
Аз това което съм чел за майките
Трябва да са по—бързи и да имат мъх по крачетата.Да отбележа аз нямам опит в отглеждането на пчели и досега се доверявах само на коментарите от форумите и поради това може и аз да греша за майките.

Майките не са атлети. За техните качества, можеш да съдиш по пилото. Млада или стара, ако не върши това, за което я е създала природата, няма полза от нея.

redbull
21.03.2019, 21:09
Баси, то пчелар, като ядрен физик било.:bigsmile:

Там по-малко ли учат ?

ch.atanasov
21.03.2019, 21:14
Там по-малко ли учат ?

Ами, незнам, аз се имам за пчелар, а стигнах до 5-ти клас само.:bigsmile:

Nik_m
21.03.2019, 21:18
Аз това което съм чел за майките
Трябва да са по—бързи и да имат мъх по крачетата.Да отбележа аз нямам опит в отглеждането на пчели и досега се доверявах само на коментарите от форумите и поради това може и аз да греша за майките.

Никога няма да познаеш визуално колко е стара майката, гледай колко пило има там е истината. Бързи и с мъх са новоизлюпени и неоплодени майки.

jdrumev
21.03.2019, 21:30
Майката не трябва да тича а да снася яйца :)
В момента нормално семейство е на 6 -8 рамки пчели и 3-4 рамки с пило, ако има повече е силно семейство.
Успех!



Не съм съгласен с това твое мнение.Това семойство за ДБ е средно,а за многокорпусна е взело дало.:bigsmile:

jdrumev
21.03.2019, 21:35
Майките не са атлети. За техните качества, можеш да съдиш по пилото. Млада или стара, ако не върши това, за което я е създала природата, няма полза от нея.


А дали пчеларя не е направил грешка някаква да не се използва потенциала на майката?;):bigsmile:А и да не забравяме,че някои майки показват сила 2-3 година най добре.:bigsmile:

Nik_m
21.03.2019, 21:36
Не съм съгласен с това твое мнение.Това семойство за ДБ е средно,а за многокорпусна е взело дало.:bigsmile:

Съгласен съм с теб че системата е от значение, просто дадох някакъв ориентир.

jdrumev
21.03.2019, 21:37
Ами, незнам, аз се имам за пчелар, а стигнах до 5-ти клас само.:bigsmile:

Това е много в отделенията се губи най много време ако нямаш уйчо.:bigsmile:

jdrumev
21.03.2019, 21:38
Никога няма да познаеш визуално колко е стара майката, гледай колко пило има там е истината. Бързи и с мъх са новоизлюпени и неоплодени майки.


А спиралата е важна.:bigsmile:Шегувам се.

kuline
21.03.2019, 21:47
А дали пчеларя не е направил грешка някаква да не се използва потенциала на майката?;):bigsmile:А и да не забравяме,че някои майки показват сила 2-3 година най добре.:bigsmile:

Друмев, човека е в първи клас и се учи да изписва цифрите, а ти тръгна да намекваш за таблицата за умножение и деление. Ай поспри се малко, не се прави на много знаещ!

jdrumev
21.03.2019, 21:50
Друмев, човека е в първи клас и се учи да изписва цифрите, а ти тръгна да намекваш за таблицата за умножение и деление. Ай поспри се малко, не се прави на много знаещ!



Викаш,да мине А,а после да мине за Б.:bigsmile:От как Дони ме нарече мислеш пчелар направо не мога да се сопра.:bigsmile:

Momcheto
21.03.2019, 21:52
Разбрах за какво става въпрос относно семейството и майката,просто информацията която имах беше изцяло от форуми.Опасявах се да не ме лъжат

kuline
21.03.2019, 21:57
Викаш,да мине А,а после да мине за Б.:bigsmile:От как Дони ме нарече мислеш пчелар направо немога да се сопра.:bigsmile:

Знаеш ли що е куртоазия? Първото, което ще ти дойде на ум е трите букви, но не си и помисляй това.

Momcheto
21.03.2019, 22:00
Ако някой може да ми препоръча конкретно пчелар в района на София,
от когото да си купя семейства или отводки да сподели...

kuline
21.03.2019, 22:06
Ако някой може да ми препоръча конкретно пчелар в района на София,
от когото да си купя семейства или отводки да сподели...

Виж сега приятел, усещам големия ти мерак да отглеждаш пчели, но първо би следвало да научиш някои основни неща, които са фундаментални в пчеларството. За това, по-добре се присламчи към някой от района, който ще ти покаже А-то и Б-то в пчеларството, след което ще решиш дали да си купиш или създадеш сам нови семейства. Инак продавачи на пчелни семейства колкото искаш в последно време. Ще ти изпратя на лични съобщения координати на един колега.

Momcheto
21.03.2019, 22:26
Съгласен съм със теб, знам двама пчелари който са близо до мен, ще говоря с тях ако искат да им помагам и да се уча.
Благодаря за контакта,който ще ми изпратиш

barkov1982
21.03.2019, 23:50
Съгласен съм със теб, знам двама пчелари който са близо до мен, ще говоря с тях ако искат да им помагам и да се уча.
Благодаря за контакта,който ще ми изпратиш


Съгласен съм за стажуване трябва да проуча за пчелари около мен.
Благодаря за съвета
Гледам колегата бързо направи проучването, адмирации!

jdrumev
21.03.2019, 23:57
Гледам колегата бързо направи проучването, адмирации!


Стават и чудеса колега Бареков.:bigsmile:

barkov1982
22.03.2019, 00:00
Стават и чудеса колега Бареков.:bigsmile:

Той момчето ги иска за сега не за Коледа, поне така аз разбрах;)

jdrumev
22.03.2019, 00:06
Той момчето ги иска за сега не за Коледа, поне така аз разбрах;)



При тия цени на меда трябва да си луд да продаваш кошери под 350лв/бр..:bigsmile:

Pero Melifero
22.03.2019, 07:03
350лв/бр
А при тая цена трябва да си луд за да купуваш:laughing:

Георги 1974
22.03.2019, 08:21
Здравейте,
Нов съм във форума имам нужда от съвет дали да купя отводки или цели семейства.Ходих на огледи на няколко пчелина и всеки казва за неговите,че са мн.силни ама не съм сигурен дали са искрени,и поради тази причина се колебая м/у семейства и отводки тъй като знаете не са никак евтини целите семейства. Като ми отваряха кошерите казват,че са силни но пчелите малко на брой мн.мудни а майката едва едва ходи.
Аз нямам опит в отглеждането на пчели но имам 3 бр. Дадан блат на 10 рамки,и мн.искам да отглеждам.

Който може нека даде съвет
Предварително благодря
По мое мнение си купи миналогидишни късни отводки .Тоест са с млада майка и пчели около 5-6 междурамия , с тях няма да хванеш акацията но и вероятността да роят е минимална.А и цената е приемлива тоест по малка от на семействата а и можеш да се пазариш на рамка а ти си прецениш колко.Успех

Иван_Барабан
22.03.2019, 08:38
В момента нормално семейство е на 6 -8 рамки пчели и 3-4 рамки с пило, ако има повече е силно семейство.Баси, моите силните са на 3-4 рамки пчели и 1-2 рамки пило....:bigsmile:
От година насам стигам до извода, че аз само гледам пчели, а не пчеларствам. Ама па и пълен корпус в средата на март....вие за акацията ще сте на 3-4 корпуса плодник. Не е зле в темите за начинаещи да отбелязвате, че става въпрос за корпусни кошери, които са по-малки от Дадан - да не се комплексираме толкова ние хоби отглеждачите.

Momcheto
22.03.2019, 08:41
Аз също си мисля за миналогодишни отводки звънях на няколко обяви но всички бяха продадени.

tarty
22.03.2019, 08:50
А при тая цена трябва да си луд за да купуваш:laughing:

В момента ми предлагат ДБ кошер с магазин(стар) със семейството за 80 лв.

Георги 1974
22.03.2019, 09:00
Баси, моите силните са на 3-4 рамки пчели и 1-2 рамки пило....:bigsmile:
От година насам стигам до извода, че аз само гледам пчели, а не пчеларствам. Ама па и пълен корпус в средата на март....вие за акацията ще сте на 3-4 корпуса плодник. Не е зле в темите за начинаещи да отбелязвате, че става въпрос за корпусни кошери, които са по-малки от Дадан - да не се комплексираме толкова ние хоби отглеждачите.
Барабанчик ти сериозно ли говориш, че силните семейства са ти на 3-4 рамки Д.Б. пчелу сега края на март, да не би да пчеларстваш много на високо или и аз не знам ама тая сила ми се вижда малка.

Momcheto
22.03.2019, 09:02
Само едно семейство ли?
В кой район се намира ако е удобно разбира се.

Георги 1974
22.03.2019, 09:03
В момента ми предлагат ДБ кошер с магазин(стар) със семейството за 80 лв.
Баси Янчо гледай да намалиш от цената, че 80 лв
за семейство си е сериозна сума!

Трендафил Дончев
22.03.2019, 09:33
Баси, моите силните са на 3-4 рамки пчели и 1-2 рамки пило....:bigsmile:
От година насам стигам до извода, че аз само гледам пчели, а не пчеларствам. Ама па и пълен корпус в средата на март....вие за акацията ще сте на 3-4 корпуса плодник. Не е зле в темите за начинаещи да отбелязвате, че става въпрос за корпусни кошери, които са по-малки от Дадан - да не се комплексираме толкова ние хоби отглеждачите.

Трябва да споменават и с колко наддават. Гоооолеми майстори.;)

tarty
22.03.2019, 10:03
Баси Янчо гледай да намалиш от цената, че 80 лв
за семейство си е сериозна сума!

Нека потвърдят, пък за какво да се пазаря, по важното е дали са сериозни, че то познати хора те цакат, а камоли непознати.

Георги 1974
22.03.2019, 10:08
Нека потвърдят, пък за какво да се пазаря, по важното е дали са сериозни, че то познати хора те цакат, а камоли непознати.

Ами не знам съвсем се обърках един казва 350лв. друг 80лв. един казва 3-4междурамия друг плодник 10междурамия.

tarty
22.03.2019, 10:28
Ами не знам съвсем се обърках един казва 350лв. друг 80лв. един казва 3-4междурамия друг плодник 10междурамия.

Нещо се чудиш към кой да се приравниш :):)

Трендафил Дончев
22.03.2019, 10:36
Нещо се чудиш към кой да се приравниш :):)

Дай му жокер де.;)

Георги 1974
22.03.2019, 10:37
Нещо се чудиш към кой да се приравниш :):)

Ами по мое мнение 80лв. - 350лв. и 4-10междурамия са крайностите за това време на годината а аз съм фен на Буда
,, Истината е по-средата" тоест мисля, че 20лв. на рамка + миналогодишна майка, си е нормална средна цена ама разбира се за обикновени пчели които не са с расова принадлежност плод на дългогодишна работа.
Ама знам ли Бай Боян тия дни хубаво каза,,Продавача казва цена а купувача дали ще има сделка" ама всеки си знае колко му струват пчелите и в каква кондиция са му та това се отнася за всяко животно.

tarty
22.03.2019, 10:43
Ами по мое мнение 80лв. - 350лв. и 4-10междурамия са крайностите за това време на годината а аз съм фен на Буда
,, Истината е по-средата" тоест мисля, че 20лв. на рамка + миналогодишна майка, си е нормална средна цена ама разбира се за обикновени пчели които не са с расова принадлежност плод на дългогодишна работа.
Ама знам ли Бай Боян тия дни хубаво каза,,Продавача казва цена а купувача дали ще има сделка" ама всеки си знае колко му струват пчелите и в каква кондиция са му та това се отнася за всяко животно.

Последното написано е най вярно.

tarty
22.03.2019, 10:44
Дай му жокер де.;)

Кой съм аз да го оценям??????

Nik_m
22.03.2019, 11:54
Цената на кошерите се срина при тази цена на меда. Познати които се отказаха едвам ги продадоха на 120 а единият ги купи на 300 преди 2 години.

jordanov
22.03.2019, 12:03
Здравейте,
Нов съм във форума имам нужда от съвет дали да купя отводки или цели семейства.Ходих на огледи на няколко пчелина и всеки казва за неговите,че са мн.силни ама не съм сигурен дали са искрени,и поради тази причина се колебая м/у семейства и отводки тъй като знаете не са никак евтини целите семейства. Като ми отваряха кошерите казват,че са силни но пчелите малко на брой мн.мудни а майката едва едва ходи.
Аз нямам опит в отглеждането на пчели но имам 3 бр. Дадан блат на 10 рамки,и мн.искам да отглеждам.

Който може нека даде съвет
Предварително благодря

Здравей!
Моето мнение е категорично - вземи си две семейства сега и веднага. Може да случиш на човек дето ще те поизлъже /майната му, казваш/, може да случиш на добронамерен - Божа работа. Ти няма да се циганиш и късмета ще бъде с теб. Гледаш да има открито пило - равно и добре наредено, майката да ти я покаже да я видиш, прашец да видиш че са вкарали и наредили. Изградени рамки искай, колкото повече толкова по-добре, черни не ти трябват, ама ако има пило и прашец по тях - вземай. Искай и магазинни изградени да ти даде, поне по 3-4-5 на семейство. Тва е - почваш, лека полека, без да ги тормозиш, ще опиташ собствен мед таз година и една отводка ще направиш да са ти пълни сандъците за на зима.
Успех!

П.п. А да - два като минимум, ако искаш или ако намериш на изгодно според теб - 3-4-5 също става.

Трендафил Дончев
22.03.2019, 12:35
Кой съм аз да го оценям??????

Май не ми разбра мисълта. Човека се чуди за развитието. На 3-4 или 10, та ти като майстор да му дадеш мнение на колко са реално +- 1-2.

tarty
22.03.2019, 13:39
Май не ми разбра мисълта. Човека се чуди за развитието. На 3-4 или 10, та ти като майстор да му дадеш мнение на колко са реално +- 1-2.

Аз ако съм майстор ще оправям на всичките зад....те :). Виж сега, може да се обърнеш към някой потомствен пчелар написал десетина книги да ти даде точен отговор.

Momcheto
22.03.2019, 18:37
Здравейте,
Аз вече реших какво ще взема
Миналогодишни отводки на 5 рамки.
Майката е карника
Какво мислите?

Ангел Йосифов
22.03.2019, 18:58
Здравейте,
Аз вече реших какво ще взема
Миналогодишни отводки на 5 рамки.
Майката е карника
Какво мислите?

Ей това ми прозвуча,като...

"Майка негърка,баща грък рибар"-Това е описание на английски национал от преди 40 години.

barkov1982
22.03.2019, 19:40
.
Майката е карника
Какво мислите?

Словенска или австрийскиа

Momcheto
22.03.2019, 20:23
Пчеларя който ми препоръчаха каза,че той си ги произвежда сам не били вносни
Българска медоносна (карника)

Трендафил Дончев
22.03.2019, 20:25
Пчеларя който ми препоръчаха каза,че той си ги произвежда сам не били вносни
Българска медоносна (карника)

А тъй. Появил се е нов доцент/професор.;) Важното е, че е медоносна.

Momcheto
22.03.2019, 20:27
Направо вече незнам какво да гледам

ndm
22.03.2019, 23:03
Те промените в закона за пчеларството още не са обнародвани, ма като гледам ти вече си се обнародвал. Или тва е пробно, как на Бояна ще действат новостите.

Доби
22.03.2019, 23:19
Към tarty
Аз съм млад, млад кандидат пчелар но, реших да регресирам пчеличките дали ще мога да разчитам на технологична помощ?
Може би въпроса не е за тук ама си писал днес

Влади Лумбарски
23.03.2019, 09:20
Приятел, изпрати и на мен координати на някои близо до Банкя или София.
Искам да се уча, като започна с два кошера тази пролет

Momcheto
24.03.2019, 13:24
Приятел, изпрати и на мен координати на някои близо до Банкя или София.
Искам да се уча, като започна с два кошера тази пролет

Здравей,
Обади се на този номер не го познавам лично в Костинброд се намира.
0896351135 - Иван,