PDA

Виж пълната версия : ОТ КЪДЕ ПРЕДПОЧИТАМ ДА СИ КУПУВАМ МАЙКИ И ОТВОДКИ



scutellator
12.03.2019, 13:47
По идея на Матеев.

Анкетата е анонимна. Възможен е повече от един отговор

дядо борю
12.03.2019, 14:03
Както всяка друга стока се предпочита да са произведени от проверен производител с безупречна репутация който не е надул цената.Според мен е важно да са произведени на стандартна ЛР или ДБ рамка поне на 4 рамки от които поне 2 са пило и разбира се млада качествена майка.Не е важно дали е лицензиран или не,а дали е честен и добросъвестен.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 14:19
Какво печеля, ако си закупя пчелна майка за 240 лева?

дядо борю
12.03.2019, 14:25
Ще се фукаш на другите,че можеш да си го позволиш,като тия които карат коли с номера от еднакви цифри.

ch.atanasov
12.03.2019, 18:33
Дали в другите въдства има такава дилема ? : от кой лицензиран производител да си купя -крава, овца , коза, свиня, кокошка, зайкиня -майка.sweating;

agro
12.03.2019, 18:37
Дали в другите въдства има такава дилема ? : от кой лицензиран производител да си купя -крава, овца , коза, свиня, кокошка, зайкиня -майка.sweating;
К,ва дилема, там се крадне здраво по тази линия. От години се вдига пушилка по въпроса, кой колко пари е усвоил.

бат тянко
12.03.2019, 18:50
Какво печеля, ако си закупя пчелна майка за 240 лева?

Същото, което бих получил закупувайки произведен от теб нож!

Илиев
12.03.2019, 18:52
И в другите ли животновъдни сектори се краде???

ch.atanasov
12.03.2019, 19:03
К,ва дилема, там се крадне здраво по тази линия. От години се вдига пушилка по въпроса, кой колко пари е усвоил.

За краденето е ясно. Чудя се ако реша да си купя 100 овце , има ли лицензирани производители за тях или мога да си ги купя от бай Иван.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 19:32
Същото, което бих получил закупувайки произведен от теб нож!
Ухаааа. Примера ти е много неподходящ в случая. Не знам как си стигнал до това мнение, но...;)

zapstojan
12.03.2019, 19:44
1. ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ
2. ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ С АВТОРИТЕТ

Щом втория е с Авторитет, трябва ли да се разбира, че първия е без Авторитет?:laughing:

От резултатите ясно се вижда, че точно един „пчелар” предпочита да си купи майки без авторитет.
В същото време точно един е уточнил – защо? – отговорил е „получавам по-добро качество!!!:crazy:

Странното е че връзката м-у двата отговора на въпросите „от кого?”, и „защо?”, може да я направи само Админа и евентуално, модовете!!!
Или въпроса „ЗАЩО?”, т.е. пояснението „ЗАЩОТО:” се отнася само за „ОТ НЕЛИЦЕНЗИРАН....”

Към първите а), б), с), да се добави д) защото съм по програма, и е) познавам му качеството или имам добри отзиви ( вместо горния Авторитет ), а може и само заради авторитет.

Та ако не можем да прецизираме текста на една анкета, какви ли майки ще можем да произвеждаме?:cool:

Трендафил Дончев
12.03.2019, 20:25
1. ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ
2. ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ С АВТОРИТЕТ

Щом втория е с Авторитет, трябва ли да се разбира, че първия е без Авторитет?:laughing:

От резултатите ясно се вижда, че точно един „пчелар” предпочита да си купи майки без авторитет.
В същото време точно един е уточнил – защо? – отговорил е „получавам по-добро качество!!!:crazy:

Странното е че връзката м-у двата отговора на въпросите „от кого?”, и „защо?”, може да я направи само Админа и евентуално, модовете!!!
Или въпроса „ЗАЩО?”, т.е. пояснението „ЗАЩОТО:” се отнася само за „ОТ НЕЛИЦЕНЗИРАН....”

Към първите а), б), с), да се добави д) защото съм по програма, и е) познавам му качеството или имам добри отзиви ( вместо горния Авторитет ), а може и само заради авторитет.

Та ако не можем да прецизираме текста на една анкета, какви ли майки ще можем да произвеждаме?:cool:

Всичките майки са един дол дренки и затова и никой няма да ми отговори на поставения по - горе въпрос.

barkov1982
12.03.2019, 20:32
Ухаааа. Примера ти е много неподходящ в случая. Не знам как си стигнал до това мнение, но...;)
. А моята логика е, че ако не знаеш за какво ти е такава майка, то тя наистина не ти е нужна, освен ако не си правиш епоксидно украшение(горе долу по идея на Друмев) . Освен да знаеш за какво ти е трябва да имаш и знания и умения да я ползваш иначе бързо ще и се нарадваш. Та така го разбирам, но ти предполагам го знаеш това. Все едно да си купя нож от теб, за да си режа вестници, но поръчвайки го да не ти казвам за какво ми е, схвана идеята.всеки да си прави нещата в които е добър, дали има лиценз или не, не ме грее. Иначе чест и адмирации за ножовете.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 20:41
. А моята логика е, че ако не знаеш за какво ти е такава майка, то тя наистина не ти е нужна, освен ако не си правиш епоксидно украшение(горе долу по идея на Друмев) . Освен да знаеш за какво ти е трябва да имаш и знания и умения да я ползваш иначе бързо ще и се нарадваш. Та така го разбирам, но ти предполагам го знаеш това. Все едно да си купя нож от теб, за да си режа вестници, но поръчвайки го да не ти казвам за какво ми е, схвана идеята.всеки да си прави нещата в които е добър, дали има лиценз или не, не ме грее. Иначе чест и адмирации за ножовете.

бАРКОВ, я си разчопли мозъка и помисли малко, знам, че мислиш добре. Това което си написал тук не знам с кой дял от мозъка си го измислил? Предполага с този на който си седнал.:bigsmile: Както казах примера ви е неподходящ за случая.;)

jdrumev
12.03.2019, 21:00
бАРКОВ, я си разчопли мозъка и помисли малко, знам, че мислиш добре. Това което си написал тук не знам с кой дял от мозъка си го измислил? Предполага с този на който си седнал.:bigsmile: Както казах примера ви е неподходящ за случая.;)



Него разчете май.Нож,хартия.;):bigsmile:

ch.atanasov
12.03.2019, 21:04
https://agropazar.bg/public/uploads/541x401_2c369294e8346309200649ab9a50ee52.jpg

Разцъках малко и никъде не срещнах текст : лицензиран производител на овце продава .....

Ами тя нашата пчела по-животно от животните била- мамка му.:crazy:

barkov1982
12.03.2019, 21:06
бАРКОВ, я си разчопли мозъка и помисли малко, знам, че мислиш добре. Това което си написал тук не знам с кой дял от мозъка си го измислил? Предполага с този на който си седнал.:bigsmile: Както казах примера ви е неподходящ за случая.;)

Айде да почнем от някъде, ти какво очакваш да купиш за 240лв,като майка,за какво ще я ползва.
Ако трябва мести мненията.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 21:47
Айде да почнем от някъде, ти какво очакваш да купиш за 240лв,като майка,за какво ще я ползва.
Ако трябва мести мненията.

По този въпрос съм говорил много пъти. С какво тази майка с цена 240 лв. ще е по добра от някоя от моите майки или твоите? Ама, ако сме я поставили в еди какви си ръце? Е какви ръце? Поставяш я в кошера на най - калпавия пчелар и прави чудеса, ако е наистина добра или поставена в кошера на най - добрия майстор, но не прави нищо. Всичко зависи от прекалено много фактори, които както казах съм ги споделял. Все за какви ли не майки говорим тук из форумите, а накрая сме пак на една височина всичките. Е да, някой лъжат повече.;) Но в повечето случаи добивите ни се доближават. Ако някой има повече добив, то това не се дължи на майките му, че са от 240 лв., а че са имали предпоставки за по - добра паша.
Сега конкретно на въпроса ти. Искаш да каже, че тази така въздигната майка трябва да я използвам не да ми пълни кошера с пило, а да я използвам за разплод и от този разплод да си напълня пчелина с добри майки. Да, да, ама не. 25х50х25. Но коя от тези се пита в задачката?;)

barkov1982
12.03.2019, 22:09
Не ме разбирай погрешно, тази майка не е за мен или теб или други такива с 30-40кошера. Имах предвид че не е майка за медодобив, което и ти потвърди. Който не му трябва, еми да не купува.Ако някой си мисли че като даде за майка 240лв тя ще му събере много мед, еми аз залагам че няма да стане. За процентите сме ги коментирали нямам против, общо взето е така. В крайна сметка нали знаеш кой е виновен за баницата.
Аз майки от 240 лв за сега няма да купя,но се радвам че има кой да ги предлага, това е алтернатива.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 22:16
Не ме разбирай погрешно, тази майка не е за мен или теб или други такива с 30-40кошера. Имах предвид че не е майка за медодобив, което и ти потвърди. Който не му трябва, еми да не купува.Ако някой си мисли че като даде за майка 240лв тя ще му събере много мед, еми аз залагам че няма да стане. За процентите сме ги коментирали нямам против, общо взето е така. В крайна сметка нали знаеш кой е виновен за баницата.
Аз майки от 240 лв за сега няма да купя,но се радвам че има кой да ги предлага, това е алтернатива.

Няма да коментирам повече. Само ще кажа - аз предлагам майки по 250 лв., да не казвам повече. Ха сега, дано има будали, че да си поръчат. Аз ще изпълня поръчките на всички.

barkov1982
12.03.2019, 22:25
Няма да коментирам повече. Само ще кажа - аз предлагам майки по 250 лв., да не казвам повече. Ха сега, дано има будали, че да си поръчат. Аз ще изпълня поръчките на всички.

Будали и тарикати винаги ще има, просто от време на време си сменят позициите ;)

Трендафил Дончев
12.03.2019, 22:34
Будали и тарикати винаги ще има, просто от време на време си сменят позициите ;)

Винаги съм смятал, че мислиш добре. ;) Сам стигна до извода, а и дори не трябваше да пиша толкова.

jdrumev
12.03.2019, 22:38
Будали и тарикати винаги ще има, просто от време на време си сменят позициите ;)



Тук направо го разби.:bigsmile:Ама как ти се измъкна като мренка.:bigsmile:

FreeBSD
12.03.2019, 22:47
"Мераклий" винаги ще има.
А каква пройзводителност имат и предлагаш за тия 250 :)
Аз не продавам,нито правя но знам че средна хубост от мойте ми докарват 2 кг. прашец и 30 кг мед. в нормална година.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 22:53
"Мераклий" винаги ще има.
А каква пройзводителност имат и предлагаш за тия 250 :)
Аз не продавам,нито правя но знам че средна хубост от мойте ми докарват 2 кг. прашец и 30 кг мед. в нормална година.

Не питай мен, а тези които ги предлагат по 240. Иначе в нормална година си е нормално това което казваш.

Трендафил Дончев
12.03.2019, 23:02
Тук направо го разби.:bigsmile:Ама как ти се измъкна като мренка.:bigsmile:

Нали? Голямо постижение. Направо се чувствам размазан. И то от кой? От някакви мушмороци.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

FreeBSD
12.03.2019, 23:23
Добре,ще попитам друго тогава.
Колко биха стрували примерно майки от който имам 5 кг прашец или 60+ мед ?

Трендафил Дончев
12.03.2019, 23:37
Добре,ще попитам друго тогава.
Колко биха стрували примерно майки от който имам 5 кг прашец или 60+ мед ?

Вече нищо няма да струват, защото са вече амортизирани.

rumenggr
13.03.2019, 01:27
Добре,ще попитам друго тогава.
Колко биха стрували примерно майки от който имам 5 кг прашец или 60+ мед ?


Вече нищо няма да струват, защото са вече амортизирани.
А дали вече не са си платили цената та и отгоре? Визирам условностите в първия цитат. Дали не са ти спестили една година труд, ресурси и време? Да има много условности, но в пчеларството е така и всички го знаят. Имам въпрос към теб Дончев. Как разбра, че всички майки са еднакви и няма значение генните им заложби? Как точно направи сравнението в практиката си? Трудни са сравненията между колеги, освен ако не застанат с кошерите си един до друг. Можем обаче, на пчелина си, да направим групи кошери и да тестваме. Ти лично, как стигна до това убедително твърдение? Обясни за да ти повярвам. Ако държиш, аз мога да обясня как аз видях разликата и защо твърдя, че гена е от голямо значение. И понеже стана дума за пари в предишни постове да питам. С какви гуми караш колата си? Има ли значение какви са и имат ли(гумите) разлика в цената спрямо възможностите си? Защо не правиш ножовете си от тенеке? Нали го лови магнита и реже, кво ти пука? Да, при пчелите няма 100% шаблон, но има значим процент качество и само с него сметката пак излиза. Коментарите относно инструментално осеменените майки, даже се чудя защо ги почваш. Те просто не са за хора, които не знаят какво да правят с тях.

Niki1313
13.03.2019, 05:28
https://agropazar.bg/public/uploads/541x401_2c369294e8346309200649ab9a50ee52.jpg

Разцъках малко и никъде не срещнах текст : лицензиран производител на овце продава .....

Ами тя нашата пчела по-животно от животните била- мамка му.:crazy:

То нашето генетично разнообразие при "ОВЦЕТЕ" се дължи на единствено и само на лицензираните майко-производители, които пазят генетични суверенитет на Българската пчела...

...И за да бъда още по-оригинален и точен бих искал да допълня, че последните години се забелязва един силно изразен "ИНБРИДИНГ" в отношенията между лидерите на развъдните организации, които яростно пазят комата, който от своя страна хич не е малък, имайки предвид последните публикувани очаквани субсидии в сектора.

jdrumev
13.03.2019, 08:36
Чанко мани тая снимка,но това акънце,че тия вълци тук ще го изядът.:bigsmile:

scutellator
13.03.2019, 08:42
......лидерите на развъдните организации, които яростно пазят комата, който от своя страна хич не е малък, имайки предвид последните публикувани очаквани субсидии в сектора.

От сиромах човек какво да вземеш. Не знам в Сомалия да има някой милиардер. Пък и за вождовете... не знам някой от тях да е дръпнал рязко напред в живота, всичките само мислят как да оцелеят

scutellator
13.03.2019, 09:12
1.,,,,

Просто съм любопитен
Интересуват ме въпросите:
Защо някой купува или не купува от някой с лиценз. Има ли някакво значение от кого точно
Защо някой избира да купи от някой БЕЗ лизенз
Причината хората да купуват майки от чужбина
Защо някои предпочитат да не купуват от никого. Има хора, които се гордеят с това
за другите няма място

Иначе е вярно - напрегнал съм си всички адекватни мозъчни клетки

Трендафил Дончев
13.03.2019, 09:25
А дали вече не са си платили цената та и отгоре? Визирам условностите в първия цитат. Дали не са ти спестили една година труд, ресурси и време? Да има много условности, но в пчеларството е така и всички го знаят. Имам въпрос към теб Дончев. Как разбра, че всички майки са еднакви и няма значение генните им заложби? Как точно направи сравнението в практиката си? Трудни са сравненията между колеги, освен ако не застанат с кошерите си един до друг. Можем обаче, на пчелина си, да направим групи кошери и да тестваме. Ти лично, как стигна до това убедително твърдение? Обясни за да ти повярвам. Ако държиш, аз мога да обясня как аз видях разликата и защо твърдя, че гена е от голямо значение. И понеже стана дума за пари в предишни постове да питам. С какви гуми караш колата си? Има ли значение какви са и имат ли(гумите) разлика в цената спрямо възможностите си? Защо не правиш ножовете си от тенеке? Нали го лови магнита и реже, кво ти пука? Да, при пчелите няма 100% шаблон, но има значим процент качество и само с него сметката пак излиза. Коментарите относно инструментално осеменените майки, даже се чудя защо ги почваш. Те просто не са за хора, които не знаят какво да правят с тях.

Генните заложби на майките? В пчеларството трудно могат да се проследят тези фактори тъй като живота на пчелите в това число и майката е доста кратък. Друг фактор е че дадени признаци се придават от майка на дъщеря, а други от майка на син/търтей/, което още повече усложнява нещата. Ако има някакво генно развитие то трудно се установява. Всички организми се подчиняват на горната формула която съм написал и затова се получават понякога добри резултати, а в други незадоволени. В зависимост от условията/паша/ се подобряват още или се влошават. Възможни са някакви манипулации с гените, но това става на микролабораторни нива, които са малко недостижими. Тази тема е малко деликатна, защото бъркаме малко бизнеса на определен кръг от хора. Иначе мога да ти разясня точно как е, без да завоалирам.

зуница
13.03.2019, 09:34
... всичките само мислят как да оцелеят
Те за това и се бият с лъжиците около казана!:laughing:

Трендафил Дончев
13.03.2019, 09:37
Те за това и се бият с лъжиците около казана!:laughing:

Ти на тези черпаци лъжици ли викаш/казваш?

jdrumev
13.03.2019, 09:40
Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.03.2019, 09:52
Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?:bigsmile:

От арменския поп.

зуница
13.03.2019, 09:56
Ти на тези черпаци лъжици ли викаш/казваш?
Това са им чаените лъжички.;)Ако извадят черпаците и на "зърнарите" казана могат да изгребат!:laughing:

jdrumev
13.03.2019, 10:04
От арменския поп.



А защо трябва да е от него?Всяка стока която купиш и не отговаря на качеството би трябвало да я върнеш.Моето мнение е,че не трябва да се продават само пчелни майки в котишки с 5 пчели.Пчелна майка минимум на 1 рамка с пчели и прясно пило задължително да има.Така ще можеш да видиш какво копуваш,а нека цената да и е после 35-40лв/или 240лв/.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
13.03.2019, 10:11
А защо трябва да е от него?Всяка стока която купиш и не отговаря на качеството би трябвало да я върнеш.Моето мнение е,че не трябва да се продават само пчелни майки в котишки с 5 пчели.Пчелна майка минимум на 1 рамка с пчели и прясно пило задължително да има.Така ще можеш да видиш какво копуваш,а нека цената да и е после 35-40лв/или 240лв/.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Че тя питата може да е от друга майка и пак да те преметнат. ;)

jdrumev
13.03.2019, 10:16
Че тя питата може да е от друга майка и пак да те преметнат. ;)


Абе не е точно така.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.03.2019, 10:30
Абе не е точно така.:bigsmile:

Най - големите тарикати, най - лесно падат в капанЯ.;)

jdrumev
13.03.2019, 12:12
Защо само в нашия сектор производителите на майки са тарикатите,а копувачите балъци знаеш ли?Аз ще ти кажа.Защото няма копувача никакво право на избор.Ако е отводка или кошер да имаш, но при копуването на майка не.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:Малко е като търкането на билетчета наша работа.:bigsmile:Тук ми идва на акъля едно друго нещо.Щом е така не трябва ли да имат майкопроизводителите проверки и от комисията по хазарта.Шегувам се с последното разбира се.:bigsmile:

Niki1313
13.03.2019, 17:05
Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?:bigsmile:
...Ако си купиш билет за "Титаник" от Европа до Америка, кой ти гарантира, че няма да срещнеш айсберг и да ти отидат парите на вятъра (във водата в случая) и недай си боже големите надежди за успехи във великата, просперираща Америка...:)hi;sleepy;

jdrumev
13.03.2019, 17:28
...Ако си купиш билет за "Титаник" от Европа до Америка, кой ти гарантира, че няма да срещнеш айсберг и да ти отидат парите на вятъра (във водата в случая) и недай си боже големите надежди за успехи във великата, просперираща Америка...:)hi;sleepy;

,
Имал съм избор.Самолет,кораб или да го преплувам.;):bigsmile:Пак съм имал избор.:bigsmile:

jdrumev
13.03.2019, 17:34
Понеже ме провокира Ники.Ще те попитам. Имаш ли избор при закопуването на пч.майки?:bigsmile:И ако имаш какъв е?:bigsmile:

Niki1313
13.03.2019, 22:33
Понеже ме провокира Ники.Ще те попитам. Имаш ли избор при закопуването на пч.майки?:bigsmile:И ако имаш какъв е?:bigsmile:

Благодаря ти за въпроса. Приемам предизвикателството ти.

Та така...В индустрията, каквато и да е тя, има едно от многото изисквания, изразено чрез един термин наречен "развитие на доставчика". Аз, като потребител (в случая на пчелни майки) би трябвало предварително да си поставя моите критерии и изисквания към производителя на пчелни майки.

Ако има разминаване в това, което съм заявил и това, което съм получил, то трябва да дам обратна връзка към производителя. Да изкажа моите притеснения или моята удовлетвореност от използване на продукта. Би било добре да съм максимално обективен, изчерпателен и минимално емоционален, и с насоки да помогна на производителя да подобри или да задържи нивото и качеството на предлаганите стоки или услуги.

На въпроса ти дали имам/ме избора - да имам/ме.
- Единият избор е да повярвам на човека или организацията, който ми предлага майките и въпреки резултатите да продължа да работя с него/нея. Лесно е - само трябва да се довериш на интуицията си;
- Другият ми избор е - ако усетя и най-малък опит за измама, злоупотреба с доверие, мошенгия или опит да бъда подведен/манипулиран - веднага прекратявам работата с този човек, като пак давам обратна връзка за разминаване в очакванията.
- Трети избор, който имам/ме е да потърся в морето от предлагане, друг производител (няма значение дали е от страната или чужбина), като се доверя на споделения опит за даден майко производител от други колеги. Поради тази причина/и, винаги се старя да дам обективна обществена оценка за да помогна на други в техния избор. Ако някой ме е настъпил и си е завъртял дебелия, мазен, тлъст, гнусен крак върху болезнените ми мазоли бих отвърнал и споделил болката си с много хора за да не пострадат и те като мен.
- Друг избор, който правя и всеки от нас е правил в даден момент от живота си е да решим всичко да си сътворяваме сами..., Но мислиш ли, че това наистина е добро решение. Да, до някаква степен е решение, но е грешно и вредно да си мислим, че сме по-добри от другите, че сме по-големи разбирачи и специалисти и да се радваме на нашата вездесъщност и единственост (нали се сещаш за кого са присъщи тези определения).

Та това са моите избори, които ги прилагам не само в пчеларството и закупуването на майки. Изборите - хубави или лоши са си мои, а не на някой друг и за това си ги обичам, уважавам и култивирам.

...А какви са твоите избори?

jdrumev
13.03.2019, 23:11
...А какви са твоите избори?
Ами аз нямам много избори макар,че тая година са май и септември.Шегувам се.:bigsmile:
Както си прочел аз съм слаб на акъл и няма начин да напиша толкова дълаг пост без грешки.:bigsmile:
Питаш и ще ти се отговори.:bigsmile:
Аз имам два вида избор на майка да си купя.БИО майка/такова животно няма/и не БИО.Е няма си купя чесно да ти кажа.Единия БИО мушенник а другия не е.:bigsmile:

п.п.Можех да те перна,но поста ти е граматически издържан добре.:bigsmile:

scutellator
14.03.2019, 12:57
Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?:bigsmile:

Я да пробвам да се напрегна малко

Не че твърдя че всички майки не са еднаквиhi;, но ако си купиш 3 контролирано оплодени майки-сестри, дъщерите на едната от тях ще са по-добри от на другите две (смятайки средните стойности). Това е и причината в Европа майките от изолиран оплоден пункт/изкуствено осеменени да са по 80-150 евро, очаквайки че ще живеят 2-3 години. А майките за разплод/елитни майки да струват 300+ евро, нищо че вече са преживяли три зими. Схващаш мисълта...( Въпреки че на база последни проучвания, мис Златарица и мис България може да се окажат едно и също.)

На база родословието (Коефициент на инбридинг - ( майка с коефициент 0.99 - произвежда клонинги) и коефициент на роднинска връзка ( % общи гени (от прародител) между два или повече индивида)) може да се предвиди бъдещия резултат с достатъчно голяма вероятност, НО само дотам. При спортните коне, въпреки прилежно записваното родословие и напредналите компютърни програми за изчисляване, понякога се случва шампион в надбягването да стане и някой без особено родословие.

Купувам си една майка и хващам дамазлък??? -:bigsmile::bigsmile::bigsmile:НЕ. Купи си семена от домати от магазина и им хвани на тях дамъзлъка. Това е само началото. Германците са изчислили, че поддържането на една линия на тях им струва 5 000 евро годишно. Запазването на расовата чистота (или поне не на икономическите качества) при пчелите отдавна не е възможно чрез свободно оплождане (търтеите на съседа) или пък чрез насищане на търтеевия фон (точно заради ей онова скалъпено 1:2:1 съотношение на Трендафил, вероятно криворазбран 2-ри закон на Мендел http://www.pedigreeapis.org/biblio/books/armbr/LA1919/part1617de.html#17 ). Сума ти хора са си купували свободно оплодени майки от мен и от къде ли не другаде, някой да се е похвалил че е хванал дамъзлъка? Освен добрите разказвачи на приказки, разбира се.

Независимо какво напиша аз или не напиша, от това което е в Украйна преди 5 г и СЕГА, скоро ще е необходимо да се вади 2 пъти повече мед от кошер, ако трябва един пчелар в България само от това да се издържа. На лицензираните мога да им пожелая само УСПЕХ. Сега е времето да си подсигурят доходите на потенциалните си клиенти, щото после ще увиснат. НО като знам заглавията по новините всяка година - "ЗИМАТА ПАК НИ ИЗНЕНАДА", направо не смея да си разопаковам куфарите

jdrumev
14.03.2019, 19:55
Цял ден се чудя да ли да пиша,след като си сипах една ракия ми дойде силата и се реших.:bigsmile:
Казваш,че за една линия на Германеца му струва 5000еуро на година.Това прави 1 месечна негова заплата.Ако е вярно това твърдение тогава в България ще стигнат 800-1000лв.:bigsmile:Друго което искам да те питам е твоето твърдение,че твоите майки дават два пъти повече мед.При полужение,че моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.Твоите ще да дат ли двойно?Последното нещо което искам да те питам.Правил ли си нещо по селекцията при натравяния да не се отразява толкова много на кошера?Това е за сега.Ако не ме разбереш пиши кое не си разбрал.:bigsmile:

Христо Димитров
14.03.2019, 21:27
Дака, ако това което пишеш е истина за 100 кг мед, искам една майка да развъдя малко от твоя ген, че при мен ако стигнат 30 кг. и си мисля,че съм ударил джакпота :) Или е много слаба пашата или са ми калпави майките.При мен съм виждал на 12 ДБ 11 пити с пило, но после избяга този същия кошер.Наистина миналата година вадих от един единствен 10 ДБ 3 магазина с акация, но това ми е първия случай откакто съм пчелар, може и да не се повтори.
Не знам как ги вадите тези количества наистина.....
Да уточня че съм със стационарен пчелин.
Колкото до купешките майки, мога само да изкажа мнение,че от моите съм по-доволен.Мога да кажа, че съм купувал от почти всички майкопроизводители около мен.

jdrumev
14.03.2019, 21:33
За мен е важна системата кошери най вече,майката е след това.Майка не знам да ли ще ти подаря ,но отводка мога.Работя със самосмении и свищевой маточник.:bigsmile:
Тая година ще дигам нивото.Мисля,че ми е време да опитам нещо различно.:bigsmile:

Niki1313
14.03.2019, 22:07
За качествата на пчелната майка не би било редно да се вади заключения само по добивите.

Също важни показатели са:
- Презимуване (зимна смъртност);
- Контролирано размножаване (способността за създаване на повече нови семейства, но защото го искаме ние, а не те);
- Неконтролируема Ройливост;
- Спокойна работа с пчелите;
- Консумация на пчелен мед през зимата;
- Самостоятелно подреждане на гнездото от пчелите, без да е необходимо много-много да се намесва "Специалиста" пчелар;
- Следващите поколения и те да са добри и по-добри нива от майка си;
- Болести и липсата на такива;
- Добре да охраняват гнездото си;
- Да не са крадливи;
- И др.

Не знам дали е много уместен примера, но ще дам такъв с автомобила:

Ако някой каже - моя автомобил е много добър и вдига 200. Ако твоя е по-добър, може ли да вдигне 400.
Но, за да вдигне 200 км какво му е коствало това:
- Високи разходи на гориво;
- Високи разходи за поддръжка;
- Чести ремонти по двигателя и ходовата част;
- Могат да се изброят и много други, но не това е идеята.

Не е важно с каква скорост ще стигна до Варна. Важното е какво остава под чертата - какво съм загубил след като съм вдигнал 200 км и какво съм спечели, като поддържам равномерна скорост от 90 км.

rumenggr
15.03.2019, 01:30
... моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.....:bigsmile:
Дака, колко майки от твоите примерно 100, правят това пило и носят толкова мед? Да разчиташ на случайно пръкнала се велика майка е слаб план. И още нещо, бъркаш с постановката. Майката е на първо място, а системата на второ. Не съм го измислил аз. Друг е въпроса, какво може да коригираш? Пчеларя може да подобри системата на работа, но ще стигне един таван и ще установи, че с обикновенните местни е до тук!!! Точно една такава високо продуктивна, трябва да му светне лампата, в каква посока да търси по-добри резултати. Дамазлък, какъв дамазлък, като в района ти има още 15 пчелина, бълващи всяка година някакви дръгльовци. Това да не е дРъво, режеш клони, присаждаш и аре... Доста, доста по-сложно е генетичното наследяване при пчелите. Вдигай си летвата, това е посоката. Пътя обаче, можеш да го извървиш само с потенциална система + продуктивна майка. За да населиш поне половината пчелин с такива майки ти трябват услугите на пчеловъд/селекционер, ако искаш бързи резултати. Ако имаш живот за губене, събирай си дамазлъци и играй тото. В този ред на мисли, примера на колегата с колите не е коректно поставен, според мен.

Pero Melifero
15.03.2019, 06:50
Дали в другите въдства има такава дилема ?

Може би в Рибарство и аквакултури?

demonj
15.03.2019, 06:55
Цял ден се чудя да ли да пиша,след като си сипах една ракия ми дойде силата и се реших.:bigsmile:
Казваш,че за една линия на Германеца му струва 5000еуро на година.Това прави 1 месечна негова заплата.Ако е вярно това твърдение тогава в България ще стигнат 800-1000лв.:bigsmile:Друго което искам да те питам е твоето твърдение,че твоите майки дават два пъти повече мед.При полужение,че моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.Твоите ще да дат ли двойно?Последното нещо което искам да те питам.Правил ли си нещо по селекцията при натравяния да не се отразява толкова много на кошера?Това е за сега.Ако не ме разбереш пиши кое не си разбрал.:bigsmile:

Колега Друмев,тук с тези 100 кг. среден добив не попрекали ли малко?Аз лично вадя 100кг. от 3 кошера и то в най добрия случай.Ще станем като рибарите дето се надлъгват кой по голяма риба е хванал:laughing:

jdrumev
15.03.2019, 08:53
Както и очаквах ме захапахте.:bigsmile:Казваш Румба първо майката е важна.Може и да си прав,а може и да не си всеки има собствено мнение.Питаш какъв % са ми такива кошерите.Почти 100% без два.Единия от моя грешка,а другия от експеримент не стигна добива за който пиша.Всичките кошери са хибридна система която не съм измислил аз,а е измислена шейстете години от Руснаци не от Германци.:bigsmile:За майките Модернизатора е дал мерките 50 25 25.Да,но тия мерки са верни само ако не разпознаваш коя майка от коя мерка е.Всеки има собствено разчитане.Напримерно Майстора има едно,Модернизатора друго,а оня дето ти е турил първи пръста трето.:bigsmile:

п.п.Вчера колегата Барков го написа:
"Щом можеш от един защо да не можеш и от всички".:bigsmile:

jdrumev
15.03.2019, 08:56
Колега Друмев,тук с тези 100 кг. среден добив не попрекали ли малко?Аз лично вадя 100кг. от 3 кошера и то в най добрия случай.Ще станем като рибарите дето се надлъгват кой по голяма риба е хванал:laughing:



Не абсолютно съм сериозен.В момента гоня 155кг от един кошер без използване на сахар инверт и разни стратовите.
п.п.Ако не е тайна колега можеш ли да споделиш с нас колко пъти на година ги ровичкаш кошерите си?

barkov1982
15.03.2019, 10:03
За майките Модернизатора е дал мерките 50 25 25.Да,но тия мерки са верни само ако не разпознаваш коя майка от коя мерка е.Всеки има собствено разчитане.Напримерно Майстора има едно,Модернизатора друго,а оня дето ти е турил първи пръста трето.:bigsmile:

п.п.Вчера колегата Барков го написа:
"Щом можеш от един защо да не можеш и от всички".:bigsmile:
Е това подчертаното е ключа от палатката, но........
П. П. Така и не запомни последователността на цифрите, освен ако за теб не са в тоя вид,знам ли

demonj
15.03.2019, 10:35
Не абсолютно съм сериозен.В момента гоня 155кг от един кошер без използване на сахар инверт и разни стратовите.
п.п.Ако не е тайна колега можеш ли да споделиш с нас колко пъти на година ги ровичкаш кошерите си?

Кошерите ги отварям 2-3 пъти в годината,понеже си ценя трудът и времето.Пчеларството е най не доходоносното спрямо другите дейности с които се занимавам.

rumenggr
15.03.2019, 11:19
....Питаш какъв % са ми такива кошерите.Почти 100% без два.Единия от моя грешка,а другия от експеримент не стигна добива за който пиша........
"Щом можеш от един защо да не можеш и от всички".:bigsmile:
15 рамки пило!!!! :yo::yo::yo::yo::yo:drinks;

jdrumev
15.03.2019, 11:20
15 рамки пило!!!! :yo::yo::yo::yo::yo:drinks;


Имам и по голям рекорд.;):bigsmile:

jdrumev
15.03.2019, 11:37
Кошерите ги отварям 2-3 пъти в годината,понеже си ценя трудът и времето.Пчеларството е най не доходоносното спрямо другите дейности с които се занимавам.



Аз пък не съм съгласен с теб,че пчеларството не е доходоносно даже и цената да е 4лв.Но как казва г-н Матеев всеки си гледа от неговата камбанария.:bigsmile:

Pero Melifero
15.03.2019, 13:00
Дака, човека говори за най-недоходоносно от нещата с които Той се занимава, а не по принцип;)

ndm
15.03.2019, 14:33
Не абсолютно съм сериозен.В момента гоня 155кг от един кошер без използване на сахар инверт и разни стратовите.
п.п.Ако не е тайна колега можеш ли да споделиш с нас колко пъти на година ги ровичкаш кошерите си?

Ако не те затруднява можеш ли да пуснеш едно малко клипче от гоненицата?
Ето тук един човек играе на криеница в сибирската тайга - https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=258&page=371&p=129036#post129036

scutellator
18.03.2019, 13:00
Цял ден се чудя да ли да пиша,след като си сипах една ракия ми дойде силата и се реших.:bigsmile:
Казваш,че за една линия на Германеца му струва 5000еуро на година.Това прави 1 месечна негова заплата.Ако е вярно това твърдение тогава в България ще стигнат 800-1000лв.:bigsmile:Друго което искам да те питам е твоето твърдение,че твоите майки дават два пъти повече мед.При полужение,че моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.Твоите ще да дат ли двойно?Последното нещо което искам да те питам.Правил ли си нещо по селекцията при натравяния да не се отразява толкова много на кошера?Това е за сега.Ако не ме разбереш пиши кое не си разбрал.:bigsmile:

Друмев, ти пак по пчеларски се опитваш да изкопчиш информация;). Винаги може да се свържеш с мен и да питаш директно, ще ти кажа така както е. Това също го подложи на съмнение, проверка има как да направиш.
И конкретно на въпросите. Такова твърдение аз нямам. Ако го обещая - после трябва да го изпълнявам. Защо ми е да си го причинявам.
Пък за опасността летящите пчели да загинат от натравяне, ако аз пръв не го бях посочил като страничен ефект, повечето дори нямаше да знаят за него. От развъдна гледна точка тоя проблем се решава по два начина - с по-мързеливи пчели или с пчели устойчиви на пестициди. Ти от кои искаш?

След като имаш такива високи стандарти, ти си напълно подходящ за тестер-оценител. Човек, който сам си налага ограничения, ще получи ограничен краен резултат.

БЛАГОДАРЯ на всички за участието в анкетата

jdrumev
19.03.2019, 20:18
Благодаря,за жокера,че мога да го ползвам.Извинявай,че се забавих с поста,но много ме натиснаха пчеларски дела и съм го изпущил.:bigsmile:Не съм съгласен с това,че търся да изкопча информация.Знаеш ще звънна на професора от Хасково и съм боннбон.
п.п.Малко съм поласкан от постати.Ти си първия който ми казва,че мисля като пчелар:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.03.2019, 21:22
п.п.Малко съм поласкан от постати.Ти си първия който ми казва,че мисля като пчелар:bigsmile:

Понякога хората обичат да се шегуват. ;)

П.П. Малко поизцапах, но не се сдържах.;)

barkov1982
19.03.2019, 21:25
Понякога хората обичат да се шегуват. ;)

П.П. Малко поизцапах, но не се сдържах.;)

Аз се стърпях ама ти не успя

jdrumev
19.03.2019, 21:29
А може и да не се шегува.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
п.п.Ако и в секса сте така.:bigsmile:

barkov1982
19.03.2019, 21:39
А може и да не се шегува.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
п.п.Ако и в секса сте така.:bigsmile:
Ако не се шегува май е и последния.
За другото......

jdrumev
19.03.2019, 21:53
Ако не се шегува май е и последния.
За другото......



Само това,че ще му звънна и ще ми вдигне телефоня трябва да ти говори много колега Барков,а не като мен да спамиш.:bigsmile: