PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в югоизточния регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

FreeBSD
27.08.2019, 21:42
Не стига че е тотална суша и жеги, ами и пчелоядите целия август крякат наоколо, а днес само дето не кацаха по кошерите.

Колега,аз съм близо до теб,но пчелоядите са от май месец тука,страшна какафония е следобед.

ch.atanasov
08.09.2019, 19:22
Това не бях го виждал: излизам в 19,30 и чувам силно бръмчене на пчели. Поглеждам към чешмата и виждам рояк пчели, отивам до поилката и я намирам черна от пчели. Все едно е юлски следобед. Минах между кошерите, навсякъде имаше движение. Има много пчелояди, дали заради тях не излизат и защо го направиха точно днес. В 20. 00 се бяха , направо изпарили.
пп. май ще повярвам в извънземни.:bigsmile:

barkov1982
08.09.2019, 20:21
Това не бях го виждал: излизам в 19,30 и чувам силно бръмчене на пчели. Поглеждам към чешмата и виждам рояк пчели, отивам до поилката и я намирам черна от пчели. Все едно е юлски следобед. Минах между кошерите, навсякъде имаше движение. Има много пчелояди, дали заради тях не излизат и защо го направиха точно днес. В 20. 00 се бяха , направо изпарили.
пп. май ще повярвам в извънземни.:bigsmile:

Снимай бе, Атанасов, снимай да повярваме и ние

kuline
08.09.2019, 20:52
Снимай бе, Атанасов, снимай да повярваме и ние

Да снима, ама да не стане като с чичо Манчо. :bigsmile:

бат тянко
09.09.2019, 07:22
Верно е голям зор. Не виждам как ще изпролетим.

ch.atanasov
09.09.2019, 18:34
Тази вечер ситуацията се повтаря.В 18.45 на поилката имаше една пчела и много пчелояди на пчелина.В момента 19.30 поилката е черна. Май наистина пчелите чуват пчелоядите и не излизат, това при добри и здрави семейства. Такива гладни пчелояди не съм виждал , маам с един прът, а те ушите ми ще изкълват. Уджас.:mad:

Светозар Генов
10.09.2019, 08:01
И на мен ми направи впечатление! След десет дена море отивам на пчелина най-вече да видя приета ли е майка от едно търтовично семейство.Беше 9.30 сутринта време идеално ...топло и тн. Първото което видях беше наредените повече от 20 пчелояда на жиците в непосредствена близост до пчелина. Влизам- тишина...никакъв летеж,никакви пчели по прелките.Даже чуккнах тук там ...притесних се от липсата на пчели -но уви чух характерното бучене. От начало не вързах нещата но след отваряне на кошера за преглед един пчелояд буквално ми прелетя над главата! Тогава си казах :тези пчели се крият от пчелоядите...но почече с хумор и малка доза вяра. След като и тук срещам подобни предположения знае ли човек? При мен също наблудавах сериозни облитания късно след 19.30!

ch.atanasov
10.09.2019, 19:00
Днес същата ситуация. Малка разлика само.в действията на пчелоядите. Пет-шест или бяха разкрили тактиката на пчелите, или бяха много гладни, та се махнаха чак след като залезе слънцето.Сещам се, че не съм виждал оси скоро. Дано са ги опасали напълно.

nikimarti8
10.09.2019, 20:06
Щях да пиша вчера но .Та
Отивам към 6.30 на пчелина и пчелоядите са на ореха на комшият /сутринта/.
И към 7 почнаха да обхода,бяха над 50 и изглежда си стоят и денем и нощем.
Лятящи пчели няма! Няма пило и прашец. Докато в Каварна където живея имам 4 отв ки имат пило и .
прашец .И тези песнопойци са от 15 дена, направо настръхнах като отворих няколко кошера. И за превенция си мисля ,провесване на рибарска мрежа на пътя на полет/не се плашат от нищо/ догодина ще пробвам. Накичих с дискове пуснах радио, и според братчета в моята част не са налитали. И след супер стипс за проба опушване/на мрежа без затваряне от никаде/ на 4а ден още имаше мърдащи акари.

ianev
11.09.2019, 18:28
Пчелите излизат сутрин до към 9-10 до толкова им позволяват пчелоядите. На моя пчелин целодневно има по 200 парчета а се е показала пчела и са е грабнали. Тука ще са още 10-тина дена както всяка година. А защо концентрацията им по пчелините е толкова голяма може да си отговори всеки ако се замисли. С това пръскане се избиват де що е буболечка и пчелоядите няма какво да ядът. Забелязвам че наред с пчелите и доста стършели и оси смилат защото от 20 дена не се забелязват. Но пък пчелите само като ги чуят и не излизат по цял ден. . За това надвечер като се разкарат има оживление по пчелините. Това с дисковете е изпробвано не върши работа, пиратките също никаква работа не вършат. Най добре ги лекуват съчмите а колеги почнаха да опъват мрежи над пчелините си. Вероятно ще има първоначален ефект но според ще е временен. Иначе състоянието на семействата е добро на фона на тази суша. На единия пчелин вкарват по малко прашец (докато пчелоядите позволяват) но на другия не съм ги видял да вкарват и топче прашец вече повече от месец. Всичко изгоря и положението напомня много лятото на 2016 година, тогава имахме много сухо лято и популацията на акара беше много голяма. Прави ми впечатление че в гората акара беше повече от колкото в полето. Дано не се повтори и зимата от 2016-2017 година когато пчелите не можаха да се облетят 50-60 дена, че нищо хубаво не ни чака

ch.atanasov
11.09.2019, 19:05
Аве да не са мутирали тези пчелояди. Имат ли намерение да мигрират на юг или ще зимуват тук. Янев пише : ..както всяка година...При мен от 1996 г. не е имало такова нещо. Днес измислих бизнес : поръчвам 200м. мрежа и отварям цех за котешка храна.Търся дистрибутори.:bigsmile:
пп. Да ви кажа и за друга напаст тази година при мен ( за първи път) появиха се комари, дребни, невидими, като нинджи са.Като те ухапе ти идва да си отрежеш кракъ.Работят цял ден.Суша, ама не свършват. Взех да вярвам в края на света.crying;

ndm
11.09.2019, 19:57
Е не може, трябва и аз да повярвам на тая мантра, че пчелите като чуят пчелоядите и хоп стоят си в бункера и чакат да отмине бурята, даже моите и каски слагат, нищо че са на завет.

ch.atanasov
11.09.2019, 20:26
Е не може, трябва и аз да повярвам на тая мантра, че пчелите като чуят пчелоядите и хоп стоят си в бункера и чакат да отмине бурята, даже моите и каски слагат, нищо че са на завет.
Ха-ха и аз така си мислех, но стана 3-4 дни това виждам. Хайде кажи ми, защо пчелите не си летят нормално в 17.30 до поилката, температура 25 градуса, а излизат след залез 19. ...и нещо си?.

Ангел Йосифов
11.09.2019, 20:29
Е не може, трябва и аз да повярвам на тая мантра, че пчелите като чуят пчелоядите и хоп стоят си в бункера и чакат да отмине бурята, даже моите и каски слагат, нищо че са на завет.

Ми,еволюция.Неможе да се спре.И на мен,преди десетина дена ми направи впечатление,липсата на активност на пчелите за около час,докато отвсякъде се чуваха шарените.Дори си направих няколко прегледа тук-там,без да бързам и нито една крадла не се завъртя над отворения кошер.А наоколо вс изсъхнало...

ndm
11.09.2019, 20:42
защо пчелите не си летят нормално в 17.30 до поилката, температура 25 градуса, а излизат след залез 19. ...и нещо си?.
Не е ли много рано това ракиено време 17.30? След 19 и нещо си като се захлади малко. Гледам ги тез моите към 20 часа с фенерче на каските и на водопой.

ch.atanasov
11.09.2019, 20:51
Не е ли много рано това ракиено време 17.30? След 19 и нещо си като се захлади малко. Гледам ги тез моите към 20 часа с фенерче на каските и на водопой.

Да, като се захлади между ушите ти. Ами август при температура 35 градуса защо не чакат да мръкне, ами са цял ден на поилката?
И да те светна : в 17.30 съм още на бира.
.

kuline
11.09.2019, 21:45
Чета,чета и почвам да не вярвам на очите си. Пчелите, се страхували от пчелоядите, голям майтап.
Абе ей, пчелите не са същества, които имат мисловен процес. За да се случи това, то те трябва да добият инстинкт, за което трябват много години, че да еволюират. Към момента жега, липса на паша - прашец, нектар, респективно пило, та за какво им е да гонят вятъра. Те да не са като някои хора баир будали. Ай стига сипахте глупости бре "пчелари"!
Я турете един леген със сироп пред пчелина па да видите имат ли страх пчелите от пчелоядите.

FreeBSD
11.09.2019, 22:03
Чета,чета и почвам да не вярвам на очите си. Пчелите, се страхували от пчелоядите, голям майтап.
Абе ей, пчелите не са същества, които имат мисловен процес. За да се случи това, то те трябва да добият инстинкт, за което трябват много години, че да еволюират. Към момента жега, липса на паша - прашец, нектар, респективно пило, та за какво им е да гонят вятъра. Те да не са като някои хора баир будали. Ай стига сипахте глупости бре "пчелари"!

Аз мога да потвърдя същото поведение на пчелите при наличието на пчелояди. Кратко облитане около 9.30-10 и след това преди залез когато ятото отлита. През другото време буквално е мъртвило и няма летчща пчела,не работят.
На пчелина в гората положението е нормално.

kuline
11.09.2019, 22:38
Аз мога да потвърдя същото поведение на пчелите при наличието на пчелояди. Кратко облитане около 9.30-10 и след това преди залез когато ятото отлита. През другото време буквално е мъртвило и няма летчща пчела,не работят.
На пчелина в гората положението е нормално.

Какво ще рече нормално? Моите пчелини - два на брой, единия на открито, другия под сенчести дървета, живота на пчелите все един и същ. В понеделник вечер, около 19:30 часа, отивам на тоя под сенките и бучи все едно в паша, а те се облитат. Е, какво, Ами нека се облитат. А според теб на пчелоядите ли се дължи тая липса на пило? Оня с пластмасовите кошери разправя, че при него, по това време на годината е така. Да обаче в нашия район, това е прецедент. А сега де!

FreeBSD
11.09.2019, 23:02
Нормално, ще рече че летят през целия ден,мъкнат прашец и мед имат събран горе.
На другите 2 който са на голо магазините са абсолютно сухи и вече ги въртя отдолу. Последните 4 години 5-10 септември въртях и хубаво даваха.
Иначе пило имат.
Тука става въпрос,че когато има ято летеж на пчели няма,даже и не бучат ,а са по 70-80 семейства.

ch.atanasov
12.09.2019, 06:12
Калински, ти си като онези, които навремето казвали : нищо по тежко от пиле, не може да лети.Преди да споделя го четох и реакцията ми беше , подобна. Аз не твърдя, че пчелите действат с разум, пиша какво се случва и търся логика.Друга година не мога да отворя кошер от 25.08 до10.10 , сега изглеждат, като празни.Бях се притеснил та отворих няколко, имат си пило, и пращят от пчели.

бат тянко
12.09.2019, 08:14
Търсач на логика в природата? Утрепа ма! Она е перфектна във всичко бре! Аланкоолу!

ianev
12.09.2019, 08:21
Изчетох коментарите и ще кажа едно който в каквото иска да вярва. И да няма прашец поне пчелите отиваха до поилката а сега носа не си показват навън. Чанко при мен всяка година са в това количество пчелоядите. Но тази година са много и по горите което говори за свръх популация на тея гадини. И при пчелина ми в полето все още се намира прашец понеже е в близост до гробищата на Бургас а там се цветята бол и хората поливат! Защо си мислите че като при вас няма прашец трябва и в останалата част на България да няма или пък ако при вас липсва пило край никой не трябва да има.... На пчелина ми в гората е коренно различна ситуацията там прашец няма от месец може и повече и пчелите са на ясла от 25 юли но поради оскъдния или липсващ прашец повече от две рамки пило не отваряха. Въпреки подхранването два пъти седмично по една хранилка! Но поне до поилката излизаха и там, а сега и там се въртят пчелояди макар и по малко от пчелина ми в полето и пчелите киснат по цял ден в кошерите

tarty
12.09.2019, 08:40
Калински, ти си като онези, които навремето казвали : нищо по тежко от пиле, не може да лети.Преди да споделя го четох и реакцията ми беше , подобна. Аз не твърдя, че пчелите действат с разум, пиша какво се случва и търся логика.Друга година не мога да отворя кошер от 25.08 до10.10 , сега изглеждат, като празни.Бях се притеснил та отворих няколко, имат си пило, и пращят от пчели.

Да не ти пука, който си е роден прост си е прост, пък колкото ще да е високо в ерархията на държавните служители. То колко акъл трябва да имаш, за да храниш с захарен сироп пчелите по време на паша и да се чудиш що не го взимали, но накрая го съжалиха и му казаха да сложи и мед в сиропа, за да го свалят по лесно в магазините, а после реве, че го продал за 3,50 лв, не искали да му дават повече. Да не забравяме все пак, че е трето поколение пчелар :).

kuline
12.09.2019, 12:42
Да не ти пука, който си е роден прост си е прост, пък колкото ще да е високо в ерархията на държавните служители. То колко акъл трябва да имаш, за да храниш с захарен сироп пчелите по време на паша и да се чудиш що не го взимали, но накрая го съжалиха и му казаха да сложи и мед в сиропа, за да го свалят по лесно в магазините, а после реве, че го продал за 3,50 лв, не искали да му дават повече. Да не забравяме все пак, че е трето поколение пчелар :).

А ти жив ли си бре смехурко? Нещо бъркаш в разказите си. Да не задминеш Йовков ей, Пинокио. :bigsmile: А що касае това, кой колко акъл има и дали е "прост" или не, нека всеки сам от списващите тук си направи извод. Хора даващи определения от този род, обикновено са с ограничен кръгозор и прекалено беден словесен речник, и дооста, доста беден житейски опит. А всъщност живота е толкова кратък и дали остатъка ще им стигне да достигнат нивото, за което претендират....

kuline
12.09.2019, 14:46
Калински, ти си като онези, които навремето казвали : нищо по тежко от пиле, не може да лети.Преди да споделя го четох и реакцията ми беше , подобна. Аз не твърдя, че пчелите действат с разум, пиша какво се случва и търся логика.Друга година не мога да отворя кошер от 25.08 до10.10 , сега изглеждат, като празни.Бях се притеснил та отворих няколко, имат си пило, и пращят от пчели.
Е сега, ти ме изкара Тома неверни. Как му пасна твоя пост на Инчхай и веднага захапа като френски ключ на обла гайка. :bigsmile:
Та по повод бездействието на пчелите, което според някои е предизвикано от високата популация на пчелоядите, аз не съм съгласен. Защо? Ами има много други неприятели на пчелите, но те не се страхуват от тях. Аз не мисля, че пчелоядите тая година са повече, просто това наблюдевам при мен. В предходен пост изразих предположение защо пчелите мързелуват.
Аз винаги правя прегледи около 6-ти септември, работя само до обяд, защото после започват да налитат здраво. И тази година направих прегледите по същото време, нищо необичайно, единствено липсата на открито пило ме озадачи.

Вълчан
12.09.2019, 15:10
Е сега, ти ме изкара Тома неверни. Как му пасна твоя пост на Инчхай и веднага захапа като френски ключ на обла гайка. :bigsmile:
Та по повод бездействието на пчелите, което според някои е предизвикано от високата популация на пчелоядите, аз не съм съгласен. Защо? Ами има много други неприятели на пчелите, но те не се страхуват от тях. Аз не мисля, че пчелоядите тая година са повече, просто това наблюдевам при мен. В предходен пост изразих предположение защо пчелите мързелуват.
Аз винаги правя прегледи около 6-ти септември, работя само до обяд, защото после започват да налитат здраво. И тази година направих прегледите по същото време, нищо необичайно, единствено липсата на открито пило ме озадачи.

На теб може да ти странно, но в два различни региона положението е едно и също! Пчелоядите са много, за разлика от други години, а и сушата и липсата на храна в природата е отчайващо! Други години ме е било страх при такова време от кражба-бой между кошерите, а сега пушалката почти не се ползваше, пчелите се натискат в кошерите!

kuline
12.09.2019, 15:21
На теб може да ти странно, но в два различни региона положението е едно и също! Пчелоядите са много, за разлика от други години, а и сушата и липсата на храна в природата е отчайващо! Други години ме е било страх при такова време от кражба-бой между кошерите, а сега пушалката почти не се ползваше, пчелите се натискат в кошерите!

Ясно, за мен причината е друга, но както и да е. Това с пчелоядите ми прилича малко на лакардия, както при неоникотоидите и някои други от този род причини за нещо си, за които няма безпорни доказателства, а само догатки, но пък се приема като основна причина.

ПП Всъщност и аз като Друмев да кажа - дойде ми гениална идея, догодина пускам песента на пчелоядите и няма да си играя да разхождам пушалката по пчелина. :bigsmile: Шегувам се, но наистина не приемам на сериозно твърдението, че пчелите са добили страх от пчелоядите и поради това мързелуват.
А на някой да му е правило впечетление, че в облачно или дъждовно време, пчелоядите се гощават по прелката? И във връзка с последния ми въпрос, сега къде са пчелоядите, след като пчелите са по прелките, вероятно стоят гладни пернатите, при условие, че популацията им се е увеличила драстично, както казвате.

Pero Melifero
12.09.2019, 15:34
Аз нямам дългогодишен опит, но при мен също забелязах сравнително ниска активност за това време на годината. За първи път ми се случва и го отдавах на това, че всичко е изсъхнало. Имам един тютюн, на който възлагах надежди, но явно не са го намерили или не пуска. Ние обаче, доколкото знам, нямаме пчелояди. Нямаме такива подходящи места за гнездене. Събират се некви пилци на едно мн.високо дърво до нас и цвърчат по цял ден, но мисля че са косове. За да проверя нещо, оня ден(на 8-ми) по пладне, оставих върху поилката тенджерата, с която им бях наливал сироп. 2 часа по-късно, все още нямаше никой:icon_confused: Може би трябваше да пробвам с мед, но не ми се искаше да дърпам дявола за опашката.

Трендафил Дончев
12.09.2019, 17:07
Аз нямам дългогодишен опит, но при мен също забелязах сравнително ниска активност за това време на годината. За първи път ми се случва и го отдавах на това, че всичко е изсъхнало. Имам един тютюн, на който възлагах надежди, но явно не са го намерили или не пуска. Ние обаче, доколкото знам, нямаме пчелояди. Нямаме такива подходящи места за гнездене. Събират се некви пилци на едно мн.високо дърво до нас и цвърчат по цял ден, но мисля че са косове. За да проверя нещо, оня ден(на 8-ми) по пладне, оставих върху поилката тенджерата, с която им бях наливал сироп. 2 часа по-късно, все още нямаше никой:icon_confused: Може би трябваше да пробвам с мед, но не ми се искаше да дърпам дявола за опашката.

Да. Точно с мед опитайте и веднага ще си отговорите на въпросите. Аз махнах магазините и са на комин под един навес. Е, стой и гледай. А също има пчелояди при мен. Привечер слагам и някоя пита с по 4 пръста мед по нея за да я почистят. Причината е тотална липса на нектар в природата, а не, че пчелоядите ги плашат.

Кънев
12.09.2019, 18:21
А моите пчели работят. Но, само в двора, където масово цъфти тлъстига, макар и при неполивни условия. Освен това, заради пчелите все още поливам две неголеми лехи с цветя - цинии идруги подобни, чиито цветове пчелите настървено претърсват за нектар, или прашец. На прелките активността е малка. Пчелояди има но са високо в небето. Семействата са запасени с достатъчно храна за зимата. Третирал съм срещу вароатоза с по 4 ленти Варостоп на кошер. От години това се оказва достатъчно.

ch.atanasov
12.09.2019, 18:47
Аномалията се случи оново с пълна сила. За невярващите ще пиша : няма нектар( ами средата на септември сме), но поилката върви денонощно.Защо излизат след залез.

Filyov
12.09.2019, 19:54
В единия от кошерите, открих убит стършел. Иначе при мен ходят по гроздето, още има цветове от тикви, бръшлян също може би да е цъфнал вече.

Георги 1974
12.09.2019, 21:30
Пчелите излизат по залез туй на вампири ми мяза а ако и на пълнолуние завият може и на върколащина да го избие.Тц тц какви времена настанаха това днешно пчела ли и е или прилеп да се чуди човек, що е.

FreeBSD
12.09.2019, 22:38
Излизат 15-20 мин след като отлети ятото,а това е преди залеза. При мен лозов масив 1К декара е на 200 метра,отделно диви круши бол и накапали с кофите отдолу.
Айде сега на центрофугата си ли да вярвам или на разсъжденията на Ганди Балкански ?
Тая есен оси и стършели тука няма.За сравнение миналата есен капаните (рязана 10л бутилка) бяха през 5м и се пълнеха за седмица

kuline
12.09.2019, 22:49
Излизат 15-20 мин след като отлети ятото,а това е преди залеза. При мен лозов масив 1К декара е на 200 метра,отделно диви круши бол и накапали с кофите отдолу.
Айде сега на центрофугата си ли да вярвам или на разсъжденията на Ганди Балкански ?
Тая есен оси и стършели тука няма.За сравнение миналата есен капаните (рязана 10л бутилка) бяха през 5м и се пълнеха за седмица

И за всичко това пчелоядите виновни, а? А лястовиците, а неоникотоидите, а пчеларски грешки, а..., колко ли още а-та.
Ок, щом са пчелоядите, нека да са те. ;)

ch.atanasov
13.09.2019, 18:53
Калински, сигурен съм, че тази седмица не си бил на пчелина между 18.00 и 19.00. Сложи една камера и на поилката, може да видиш и ти нещо.hi;
Мислех, че ходят само до поилката, тази вечер видях, че има пчели на цъвтящия жив плет. Пет дни ги наблюдавам само след 17.30 , утре ще видя как е през деня.
пп. един пчелояд, няма да лети до африка, отпътува към вечните пчелни полета.crying;

Георги 1974
13.09.2019, 19:13
Етиология е наука за поведението на животните.Там е даден пример за вроден безусловен рефлекс, квачката подава сигнал и новородените пиленца застават неподвижно няма значение дали са измътени или от инкубатор.При пчелите е ясно, че не е безусловен рефлекс то тогава остава да е придобит рефлекс или пчелите да са по умни от колкото си мислим но еволюция за година две не става.
Но може причината за полетна неактивност на семейства да е и друга все пак при пчелите всичко е сбор от фактори.

Djoro
13.09.2019, 19:32
При мен 11 се отказаха от пътуването до Африка.

Трендафил Дончев
13.09.2019, 19:37
Етиология е наука за поведението на животните.Там е даден пример за вроден безусловен рефлекс, квачката подава сигнал и новородените пиленца застават неподвижно няма значение дали са измътени или от инкубатор.При пчелите е ясно, че не е безусловен рефлекс то тогава остава да е придобит рефлекс или пчелите да са по умни от колкото си мислим но еволюция за година две не става.
Но може причината за полетна неактивност на семейства да е и друга все пак при пчелите всичко е сбор от фактори.

Днес бях на пчелина от 12:00 до 16:30 ч.. Летежа си беше нормален. Нямаше лястовици и пчелояди. Обаждаха се високо в небето някои, но рядко. Сипах на някои малко сироп, което доведе до малко раздвижване за 10-тина минути и всичко пак затихна до работно положение. Налитат на брашляна и на падналите круши.

Георги 1974
13.09.2019, 19:58
Днес бях на пчелина от 12:00 до 16:30 ч.. Летежа си беше нормален. Нямаше лястовици и пчелояди. Обаждаха се високо в небето някои, но рядко. Сипах на някои малко сироп, което доведе до малко раздвижване за 10-тина минути и всичко пак затихна до работно положение. Налитат на брашляна и на падналите круши.

При мен няма пчелояди или не съм виждал - рядко ходя но лятото е пълно с лястовици хвърчат и си ядът пчели на воля директно пред кошерите и около тях и хич не ги е страх от мен, не съм забелязал и пчелите да намаляват полетната активност но това при мен.
Ясно ми е че при колегите има аномалия пчелоядова ама да не е описана никога и от никого досега си е чудна работа.

Трендафил Дончев
13.09.2019, 20:05
При мен няма пчелояди или не съм виждал - рядко ходя но лятото е пълно с лястовици хвърчат и си ядът пчели на воля директно пред кошерите и около тях и хич не ги е страх от мен, не съм забелязал и пчелите да намаляват полетната активност но това при мен.
Ясно ми е че при колегите има аномалия пчелоядова ама да не е описана никога и от никого досега си е чудна работа.

Както и друг път съм казвал, лястовиците вършат по - голяма пакост от пчелоядите. Те са постоянно на пчелина, особено след обеда при облитанията. Пчелоядите рядко досаждат и то е предимно при дъжд. Тогава слизат ниско и са на ята.

rumenggr
13.09.2019, 23:08
Както и друг път съм казвал, лястовиците вършат по - голяма пакост от пчелоядите. Те са постоянно на пчелина, особено след обеда при облитанията. Пчелоядите рядко досаждат и то е предимно при дъжд. Тогава слизат ниско и са на ята.
По това време лястовиците и при мен жънат. Около мен няма деуги пчелини. Качвах се по баира и ги наблюдавах. Ако не са по жиците, всички кръжат над пчелина. Имам чувството, че са на шведска маса преди отпътуване.

ch.atanasov
14.09.2019, 06:52
Както и друг път съм казвал, лястовиците вършат по - голяма пакост от пчелоядите. Те са постоянно на пчелина,


особено след обеда при облитанията. Пчелоядите рядко досаждат и то е предимно при дъжд. Тогава слизат ниско и са на ята.

Наистина ляствиците имат съмнително поведение, но как ви се вързва размера. Размера на клюна при двете птици. Пчелояда зависва и тогава гълта пчелата, лястовицата да не е като прахосмукачка. Лети с отворена човка и гълта.:bigsmile:

ch.atanasov
14.09.2019, 18:36
Аномалиите май свършиха. Днес малко пчелояди, високо в небето и нормален летеж на пчелите. По обед така се облитаха, сякаш не са излизали двайсет дни. Към 17.00 малко затихнаха, сякаш се ослушваха и по-късно пак бръмнаха. Ремонтирах няколко таванки и видях чудесни семейства. На две от по-гладните разпечатах по една маломедна пита зад преградната дъска, та хвърлих едно око. Имат си пило.

FreeBSD
15.09.2019, 18:39
При мен ги няма от вчера.Сутринта вкарваха прашец до към 11 ( бели и розови/лилави топчета). През целия ден имаше летеж.

mici-92
16.09.2019, 20:45
Аномалиите май свършиха. Днес малко пчелояди, високо в небето и нормален летеж на пчелите. По обед така се облитаха, сякаш не са излизали двайсет дни. Към 17.00 малко затихнаха, сякаш се ослушваха и по-късно пак бръмнаха. Ремонтирах няколко таванки и видях чудесни семейства. На две от по-гладните разпечатах по една маломедна пита зад преградната дъска, та хвърлих едно око. Имат си пило.
Няма ли опасност от кражби?

Георги 1974
16.09.2019, 21:28
Няма ли опасност от кражби?
Какви кражби а пчелоядите

ch.atanasov
17.09.2019, 06:00
Няма ли опасност от кражби?
В него момент, като че ли нямаше.
Вчера видях крадли пробващи по кошерите, но бързо ги прогонват.

ch.atanasov
17.09.2019, 16:58
Какви кражби а пчелоядите

Майтап жоре, ама няма как да ти покажа пчелина днес. Мъртвило ли, празни кошери ли. Цял рояк на прозоре на склада, из целия двор бръмчат пчели, на всяка прелка бой. А сега да отварям и да разпечатвам - А. За неразбралите не само няма пчелояди, но не се и чуват.hi;

Георги 1974
17.09.2019, 17:07
Майтап жоре, ама няма как да ти покажа пчелина днес. Мъртвило ли, празни кошери ли. Цял рояк на прозоре на склада, из целия двор бръмчат пчели, на всяка прелка бой. А сега да отварям и да разпечатвам - А. За неразбралите не само няма пчелояди, но не се и чуват.hi;
Ако оставим майтапа на страна цяла седмица се чудя и къде намерих литература за временни истинкти, ум и прочие прочетох.Просто ме гризе любопитството.Аз знам, че не се шегувате с пчелоядите ама нищо не можах да намеря описано в литературата.Чудна работа.

ch.atanasov
17.09.2019, 17:32
Ако оставим майтапа на страна цяла седмица се чудя и къде намерих литература за временни истинкти, ум и прочие прочетох.Просто ме гризе любопитството.Аз знам, че не се шегувате с пчелоядите ама нищо не можах да намеря описано в литературата.Чудна работа.
Е, сега четеш, но кой съм аз.На вратата на склада има ( където опира в бетона) дупка 5/5мм., друга година успяват да влизат само оси, сега пчелите са я открили и вътре е рояк.
Пак на майтап ще ти драсна: преди 40 г., като бръмне комар в стаята, цъкаш лампата и го виждаш на тавана, сега цъкаш, ама нанай.С куче да го търси, не мож го намери.
Аве сушата е виновна.:bigsmile:

srg
17.09.2019, 17:38
Това че пчелите чуват пчелоядите и не излизат наистина ли го вярват някои колеги. Моля ви не ги надценявайте толкова. Примера с кокошката също е неподходящ. Има птици които изненадват с изобретителността си. Става въпрос за съвсем друго ниво. При мен също има пчелояди, но не съм забелязал връзка с летежа на пчелите ,а такъв има почти постоянно. Пчелите излизат когато има за какво да го правят.

ch.atanasov
17.09.2019, 18:47
Има една приказка: аз на хризантемата си ли да вярвам или на пчелари трето поколение.:bigsmile:

kuline
17.09.2019, 19:22
Има една приказка: аз на хризантемата си ли да вярвам или на пчелари трето поколение.:bigsmile:

Зависи от представиси. Те и ония дето виждат летящи чинии също вярват на хризантеми, пък не са трето поколение вярващи в туй бре. Човек вярва в туй, което му отърва. Логика или не, те пчелите не знаят що е. :bigsmile:

бат тянко
17.09.2019, 19:25
Една друга приказка гласи, че кучето мяза на стопанина си. Е и за пчелите и пчелоядите важи. Опак пчелар и пчелите криви, а пчелоядите мязат на керкенези!

Трендафил Дончев
17.09.2019, 19:29
Доказано е, че пчелите не чуват, а усещат вибрациите с крачетата си. ;)

kuline
17.09.2019, 19:52
Доказано е, че пчелите не чуват, а усещат вибрациите с крачетата си. ;)

Ама когато са в почивка/кацнали или и по време на полет?
Защото има коли произведени още преди десеттина и повече години, при които когато ги ръчнеш в режим спорт, бучат, ама само шофьора чува бученето, а то идва от тонколоните, а навън, от към ауспуха нищо. Направено е за кефа на шофИора. ;)

ch.atanasov
17.09.2019, 19:55
Баси, аз им пиша какво виждам , а те трудове ще публикуват, да ме оборват. :bigsmile:Да, ама много са ви боси тезите : суша, пчеларски грешки и т.н. Да, пчелите са прости, но това са фактите. И такива, дето виждат пчелите си от дъжд на вятър и само са чували за пчелояд, моля да не се включват.:bigsmile:

kuline
17.09.2019, 20:01
Баси, аз им пиша какво виждам , а те трудове ще публикуват, да ме оборват. :bigsmile:Да, ама много са ви боси тезите : суша, пчеларски грешки и т.н. Да, пчелите са прости, но това са фактите. И такива, дето виждат пчелите си от дъжд на вятър и само са чували за пчелояд, моля да не се включват.:bigsmile:

Е добре де, казах в амнайстия си пост да сложиш сироп в един леген пред пчелите, па да видиш имат ли страх. Ама ти .. не посмя да експериментираш, а само дебна от кюшето.

Трендафил Дончев
17.09.2019, 20:15
Баси, аз им пиша какво виждам , а те трудове ще публикуват, да ме оборват. :bigsmile:Да, ама много са ви боси тезите : суша, пчеларски грешки и т.н. Да, пчелите са прости, но това са фактите. И такива, дето виждат пчелите си от дъжд на вятър и само са чували за пчелояд, моля да не се включват.:bigsmile:

Атанасов, някои за разлика от теб не само виждат, а чуват, също и виждат, знаят повече и за пчелоядите, и за пчелите, и за много други неща от природата, които ти и хал хабер си нямаш. Дори и наистина биха написали трудове. А Атанасов само виждал. И защото само си виждал и нямаш никакво обяснение за случващото се, зачекнал си се като костилка на гъз и пееш все една и съща мантра. Както ти каза и Калин - сложи един леген със сироп и ще видиш какво се получава. При мен пчелите си работеха през цялото време, а пчелоядите постоянно си бяха наоколо.

nikawr
18.09.2019, 13:26
Пък да се изтропам и аз по темата. Пчелите стоят по кошовете само като нямат работа и яка суша, заради която пак нямат работа. При мен пчелоядите си фъркат и църкат, и пчелите тоже. В кошовете си стоят само пчелите които са със запрени майки, само някоя друга заблудена пчела се показва на прелката. Аз също не съм наблюдавал зависимост в летежа дали има пчелояди на пчелина или не. Може би усещат пчелоядите, но не вярвам да не се подават от кошовете заради това. По скоро е липсата на прашец и паша в природата.

zapstojan
18.09.2019, 14:35
Това изтропване дето се прави, ми напомни че скоро не съм се изтропвал.:laughing:
:acute:
Защо не се допуска, че атмосферните условия и/или други предпоставки, могат да определят поведението на пчелоядите и на пчелите, независимо едни от други.:tres:
Защо поведението на пчелите трябва да е зависимо единствено от поведението на пчелоядите или обратно?:cool:

FreeBSD
18.09.2019, 15:57
Няма как условията да са еднакви при всички нас,съотоветно и резултатите не са еднакви.Тука всеки споделя свойте наблюдения и разбирания от видяното(прочетеното) и го споделя,но колко това е миродавно за другите и те как го възприемат е друга тема.

Nik_m
18.09.2019, 16:25
При мен положението беше същото, пчелите си летяха пчелоядите пееха както обикновено, но в един момент се събраха няколко ята пчелояди (хиляди)и се подготвяха за отлитане. Пчелите който излезеха не се прибираха и изведнъж летежа спря на 100%. Започнах да храня но нищо никакъв летеж, след като пчелоядите заминаха всичко се нормализира. Гледам повечето от вас са на мнение че пчелите нямат инстинкт на самосъхранение, но ако е така как са оцелели милиони години!

Георги 1974
18.09.2019, 16:53
С инстинкт за роене.

Pero Melifero
18.09.2019, 17:39
При мен положението беше същото, пчелите си летяха пчелоядите пееха както обикновено, но в един момент се събраха няколко ята пчелояди (хиляди)и се подготвяха за отлитане. Пчелите който излезеха не се прибираха и изведнъж летежа спря на 100%. Започнах да храня но нищо никакъв летеж, след като пчелоядите заминаха всичко се нормализира. Гледам повечето от вас са на мнение че пчелите нямат инстинкт на самосъхранение, но ако е така как са оцелели милиони години!

Така както си го описал, на мен по ми прилича на изчезване на летящата(изядена от пчелоядите?!) вследствие на което няма и летеж няколко дни, ти си ги хранил, откъдето са си набавили необходимата вода. След което появата на нова летяща е съвпаднало с отлитането на пчелоядите, което пък е довело до погрешна интерпретация на отношенията пчели-пчелояди;)

ch.atanasov
18.09.2019, 18:33
Мамка му, как може да съм толкоз проз.Ама кат ми бръмнаха в главата тез пчелояди, пчелояди, та пчелояди.sweating;Ами нелетят, как да летят, то на комшията лозето зелено.Вече е узряло и като гледам потока пчели над оградата, вино няма да пие.:bigsmile:

Трендафил Дончев
18.09.2019, 18:43
Мамка му, как може да съм толкоз проз.Ама кат ми бръмнаха в главата тез пчелояди, пчелояди, та пчелояди.sweating;Ами нелетят, как да летят, то на комшията лозето зелено.Вече е узряло и като гледам потока пчели над оградата, вино няма да пие.:bigsmile:

Ми и аз гледам - не си проЗ, ама като се вманиачи в тез пчелояди - акъла ти изпиха. :bigsmile:

Георги 1974
18.09.2019, 19:09
Както казва уважавания модернизатор ,,Четете бе хора,, .Давам пример пчелите имали инстинкт за самохранение крили се от пчелоядите да бе да , като щуротията пушиш и те си пълнили гушките от инстинкт от едно врвме кога имало пожари в горите ама тоя де го е писал не си е нсправил труда да изгледа поне един клип на запален кошер дали бягат пчелите или не.

Георги 1974
18.09.2019, 19:12
Така както си го описал, на мен по ми прилича на изчезване на летящата(изядена от пчелоядите?!) вследствие на което няма и летеж няколко дни, ти си ги хранил, откъдето са си набавили необходимата вода. След което появата на нова летяща е съвпаднало с отлитането на пчелоядите, което пък е довело до погрешна интерпретация на отношенията пчели-пчелояди;)
Според мен най - логичното мнение язък за старите капи включително и моя милост.

ch.atanasov
18.09.2019, 19:28
Както казва уважавания модернизатор ,,Четете бе хора,, .Давам пример пчелите имали инстинкт за самохранение крили се от пчелоядите да бе да , като щуротията пушиш и те си пълнили гушките от инстинкт от едно врвме кога имало пожари в горите ама тоя де го е писал не си е нсправил труда да изгледа поне един клип на запален кошер дали бягат пчелите или не.
Жоре, това при академик Кашкавалников ли.да го чета.:bigsmile:

бат тянко
18.09.2019, 19:33
Ако наистина пчелите не се плашат от пчелоядите, защо тогава те са оцветени в най-видимите за пчелите цветове? Защото е ясно, че пчелите предпочитат някои цветове пред други.

Ангел Йосифов
18.09.2019, 19:33
Склонен съм да приема,че стари майки 1,2,3 годишни,по време на роене,пак го отнасят.Склонен съм и да приема,че пчелите се съобразяват с пчелоядите.Все пак не напразно тез врапки са кръстени пчелояд.Има не малко майки(семейства),които още през август са спрели осеменяване,което ще рече,че всички пчели са полеви.което автоматично изключва тезата"липса(свършване)на летящата".Още повече,че в таз жега си трябва,нон стоп,вода.А и отворен кошер е достатъчно предизвикателство в таз суша,а липсват крадци.
Възможно е някоя аномалия да е виновна,но в момента на липса на активност от страна на пчелите,бях свидетел на най-масираното присъствие на пчелояди.
Ако си сложим,конските капаци,ще си разбием тиквите..

Георги 1974
18.09.2019, 19:39
Жоре, това при академик Кашкавалников ли.да го чета.:bigsmile:
Не в биология на пчелата там е описано що е инстинкт що е вроден и що е придобит рефлекс и като се прочете ще се разбере, че понятие инстинкт за самосъхранение няма или по точно е нещо много общо и мъгляво.
Щото например като запалиш кошер пчелите не бягат а борбата със стършелите е друга работа

Георги 1974
18.09.2019, 19:51
Ако наистина пчелите не се плашат от пчелоядите, защо тогава те са оцветени в най-видимите за пчелите цветове? Защото е ясно, че пчелите предпочитат някои цветове пред други.
Окраската на пчелоядите било защитна с предупредителна или няква друга функция е еволюция на пчелояда а не на пчелата.

Георги 1974
18.09.2019, 19:56
Интересен казус с тия пчелояди.

barkov1982
18.09.2019, 20:02
Интересен казус с тия пчелояди.

Да бе, чак стигнах до там, да чета за втори път уикито за тея пчелояди то и там нямат строга позиция, уж яли по 36 пчели а пък правили беля на пчеларите

Ангел Йосифов
18.09.2019, 20:04
Окраската на пчелоядите било защитна с предупредителна или няква друга функция е еволюция на пчелояда а не на пчелата.

За окраската на всички видове,включая пчели и пчелояди е виновна именно еволюцията.Както на жертвите,така и на дебнещите....

zapstojan
18.09.2019, 20:06
1. Предни години колеги се оплакваха от пчелояди, но никой не е споменавал за липса на летеж при пчелите.:pilot:
2. При мен няма пчелояди, няма и лястовици, врабчетата по разбираеми причини са съвсем малко, кошерите са пълни с мед и пчели, но пчелите не летят crying; ( наблюдавам го за първи път ).
3. Там където има пчелояди добре, но моите защо не летят? Защото не ме интересува ДЕМИСА ли?;)
4. Атанасов и друг път е задавал въпроси с неочакван завършек!:laughing:

kuline
18.09.2019, 20:15
Склонен съм да приема,че стари майки 1,2,3 годишни,по време на роене,пак го отнасят.Склонен съм и да приема,че пчелите се съобразяват с пчелоядите.Все пак не напразно тез врапки са кръстени пчелояд.Има не малко майки(семейства),които още през август са спрели осеменяване,което ще рече,че всички пчели са полеви.което автоматично изключва тезата"липса(свършване)на летящата".Още повече,че в таз жега си трябва,нон стоп,вода.А и отворен кошер е достатъчно предизвикателство в таз суша,а липсват крадци.
Възможно е някоя аномалия да е виновна,но в момента на липса на активност от страна на пчелите,бях свидетел на най-масираното присъствие на пчелояди.
Ако си сложим,конските капаци,ще си разбием тиквите..

Ачка, капаци винаги има и ще ги има, просто защото човек не е способен да възприема, обработва, помни и асимилира всичката информация, която постъпва през сетивата му.
Що касае пчелоядите и отношението на пчелите към тях, как така от тази година се забеляза това ( аз не съм), явно от то на там все ще е така, или да се надяваме че при прелета, голяма част от пчелоядите догодина няма да се завърнат, че иначе 'ептен я вапцахме. Аз съм убеден, че причината за бездействието на пчелите не са пчелоядите, а по-скоро друго, което не ги привлича, за да ги накара да излязат.
Давам пример в твърдение на горното!
Тази година се наложи да работя като проф., Пренасях магазини с пити в къщи, там вадех меда. Последни вадения средата на август и свиване на плодници по 6-ти септември. На пчелина до обяд, когато ставаше ад. В къщи, в пригодено помещение намираха и най малките пролуки, та се налагаше да се работи в тъмната част на денонощието. Преди и след септемврийското вадене летаргия на пчелина, ама в дните на вадене активност след 10:30 часа. По него време песните на пернатите не спираха.

Георги 1974
18.09.2019, 20:17
За окраската на всички видове,включая пчели и пчелояди е виновна именно еволюцията.Както на жертвите,така и на дебнещите....
Мастер защитна окраска си е защитна с няколко функции знам я защото миналата година я учих с детето по човек и природа 4 клас.Ако имаш в предвид да ги примамят или нещо подобно,,да,, но за да ги виждат пчелите по добре е , ,,не,,.Поне аз така го разбирам.

Георги 1974
18.09.2019, 20:20
Да бе, чак стигнах до там, да чета за втори път уикито за тея пчелояди то и там нямат строга позиция, уж яли по 36 пчели а пък правили беля на пчеларите
А за осоеда прочете ли

ch.atanasov
18.09.2019, 20:21
Правилно, калински, ако някой ти казва, че от Искъро по-големо има, не му се вързвай.:bigsmile:

kuline
18.09.2019, 20:25
Правилно, калински, ако някой ти казва, че от Искъро по-големо има, не му се вързвай.:bigsmile:

Както и ти каза изпреди, аз на очите си ли да вярвам или на чуждите такива.

Ангел Йосифов
18.09.2019, 20:35
До миналата есен не вярвах,че осите могат да са толкова много,да действат организирано,че да пробият и силни кошери.Изядоха ми 14 кошера и може би застудяването през октомври,помогна за да не се увеличи бройката на загубите.Така,че допускам,пчелоядите да са виновни за липсата на летеж,дори и при отворени кошери.

nikawr
18.09.2019, 20:39
Казах Ви и по горе, пчелите не летят нахалос. Няма ли поне малко смисъл/паша не летят. Усещат природата не като диво прасе дет рови за корени и трюфели постоянно, а по друг начин. Направете си експеримент с едно семейство и му арестувайте майката. Ама вземете най-лютото на пчелина, и после го наблюдавайте. Най-малкото ще разберете, че пчелите не са баш това което пише в книгите... ;)

nikawr
18.09.2019, 20:50
До миналата есен не вярвах,че осите могат да са толкова много,да действат организирано,че да пробият и силни кошери.Изядоха ми 14 кошера и може би застудяването през октомври,помогна за да не се увеличи бройката на загубите.Така,че допускам,пчелоядите да са виновни за липсата на летеж,дори и при отворени кошери.

Ачо, пчелояди унищожавали ли са ти кошер? Щото много колеги реват от пчелоядите, ама не си дават сметка, че няма ли ги пчелоядите, осите и стършелите ще се нароят и наплодят като в библейска притча!

Ангел Йосифов
18.09.2019, 20:52
Казах Ви и по горе, пчелите не летят нахалос.

Ник,има отворен кошер,не един,а няколко под ред,без да бързам.В това безпашие,на отворен кошер на момента биха налетели крадци..Това ми направи впечатление и в същото време,инвазия на пчелояди,каквато не бях виждал и чувал до сега.Какво трябва да си помисля в такъв момент???
п.п."нарояването" на оси и подобни е в пряка зависимост от нектароотделнето в района за годината.

nikawr
18.09.2019, 20:57
Погледнете на пчелоядите като на мутри на които плащате за охрана. Те Ви охраняват и не дават на осите и стършелите да се наплодят много, а Вие им плащате с храна/пчели. Дет се има една приказка - безплатен обяд няма! ;)

nikawr
18.09.2019, 21:01
Ник,има отворен кошер,не един,а няколко под ред,без да бързам.В това безпашие,на отворен кошер на момента биха налетели крадци..Това ми направи впечатление и в същото време,инвазия на пчелояди,каквато не бях виждал и чувал до сега.Какво трябва да си помисля в такъв момент???
п.п."нарояването" на оси и подобни е в пряка зависимост от нектароотделнето в района за годината.

Ачо, имаш повече стаж от мен и съответно наблюдения, но аз миналата година почти нямах пчелояди, но тплкова оси не съм и сънувал. Тази година пчелоядите са в норма, че и отгоре, а оси и в гроздето почти няма. Не е като да не е нямало нектарооделяне тази година, за разлика от предната дето едвам оцапах центрофугата... :(

kuline
18.09.2019, 21:01
До миналата есен не вярвах,че осите могат да са толкова много,да действат организирано,че да пробият и силни кошери.Изядоха ми 14 кошера и може би застудяването през октомври,помогна за да не се увеличи бройката на загубите.Така,че допускам,пчелоядите да са виновни за липсата на летеж,дори и при отворени кошери.

Ачка, при всичкото ми уважение към теб, ще споделя нещо във връзка с щетите ти по осите. Според мен преценката ти за силно семейство те е подвела. Имам предвид това, че явно в по-късен етап пчелите не са имали силата да се справят. Пак да дам пример - два пчелина, при различни условия. Единия в гора по дървета, другия в гора на гола поляна. Тия под дърветата стършели йок, дори и в капаните, тия на поляната стършели бол в капаните и къде ли не, та дори се бият по между си. Наблюдавам как обикалят кошерите и търсят единични пчели, но наближат ли прелката, пчелите веднага настръхват, а стършелите се отказват. Този който се престраши, придава богу дух. По повод захлаждането, точно тогава пчелите са в летаргия, а осите още са активни и успяват да ограбят и унищожат кошери.

Георги 1974
18.09.2019, 21:04
Погледнете на пчелоядите като на мутри на които плащате за охрана. Те Ви охраняват и не дават на осите и стършелите да се наплодят много, а Вие им плащате с храна/пчели. Дет се има една приказка - безплатен обяд няма! ;)
Има нещо като стихотворение за пчелоядите в руските пчеларски сайтове и там са описани като хулигани.
А ако ядът дъртите пчели в безпашие на есен може да е ннещо като вълците ядът старите и болни елени като ги избиели измирали елените от вируси разни на по късен етап.

Трендафил Дончев
18.09.2019, 21:23
Не са виновни пчелоядите за липсата на летеж, а липсата на паша, макар и минимална. Както повечето съобщавате има летеж сутрин и привечер. Тогава има леко нектароотделяне поради по - ниските температури. В пика и да има такова то буквално изсъхва за секунди. За пореден път казвам, че лястовиците са по - големи врагове на пчелите/търтеите най - вече и тук там майки, особено когато изхранват поколението. Това, че съвпаднаха две събития в даден момент е друг въпрос. Това явление съм го наблюдавал доста пъти и съм се чудил. Февруари, март едва 10 градуса, а пчелите търчат, а август 20 и кусур градуси, а пчелите се препичат на прелките. Извода ми беше - няма паша и пчелите бездействат. Затова не се нахвърлям на пчелоядите при създалата се ситуация, защото вече отдавна ми е ясна. Та, не се чудете повече, а ползвайте готовия опит.;)

Ангел Йосифов
18.09.2019, 21:24
Ачка, при всичкото ми уважение към теб, ще споделя нещо във връзка с щетите ти по осите. Според мен преценката ти за силно семейство те е подвела.

Ми,слаби,слаби,колко да са слаби?Щом,ако Шефа благослови,биха вкарали акацията с клоните,а слабо семейство през есента,дали на пролет би изградило половин плодник и един магазин с во до акацията и да изпълнят с пчели плодник и 2 магазина с пчели...Таа,таз година,заради жегите,семействата са по слаби от миналата година,ама няма загуби заради оси.стършели...или пчелояди.

Трендафил Дончев
18.09.2019, 21:26
ама няма загуби заради оси.стършели

Все още не е късно.

Pero Melifero
18.09.2019, 21:28
Аз си мисля, че тая тема за пчелоядите трябва да я оставите за догодина, когато се завърнат и може да продължите с преките си наблюдения. Личното ми мнение е, че може би като допълнителна причина - да, но няма как пилетата да са основните виновници за нелетежа при пчелите, при положение, че едни колеги съобщават за активност, въпреки наличието на пчелояди, а други пък, за липса на летеж, но и липса на пернатите. Просто не ми се връзват нещата;)

kuline
18.09.2019, 21:43
Ми,слаби,слаби,колко да са слаби?Щом,ако Шефа благослови,биха вкарали акацията с клоните,а слабо семейство през есента,дали на пролет би изградило половин плодник и един магазин с во до акацията и да изпълнят с пчели плодник и 2 магазина с пчели...Таа,таз година,заради жегите,семействата са по слаби от миналата година,ама няма загуби заради оси.стършели...или пчелояди.

Моите наблюдения от оси с негативни последствия са в късна есен. Нападенията в по-ранен етап от себеподобни - пчели. Късните отводки предразполагат нападения. Да, аз имам семейства със запасни, на по 3-4 рамки ДБ, но в нукове с притворена прелка и оцеляват, но .... зависи от условията и намеренията на пчеларя за пролетта.

Ангел Йосифов
18.09.2019, 21:50
Калине,чукай на дърво,да не ти се случва.Иначе,рязко би си променил мнението.Аз самия съм писал бях на същото мнение,нооооооо.случи се!Видях с очите си ииии,рязко ми се промени мнението,демек еволюира.

валко
18.09.2019, 21:53
Да бе, чак стигнах до там, да чета за втори път уикито за тея пчелояди то и там нямат строга позиция, уж яли по 36 пчели а пък правили беля на пчеларите
мналата седмица понеже нямаше пъдпъдъци ,направих тренировка по шарените,падат лесно не летят бързо.Наи интересното за мен беше че гушите им празни по 5-6 пчели максимум,

kuline
18.09.2019, 21:54
Калине,чукай на дърво,да не ти се случва.Иначе,рязко би си променил мнението.Аз самия съм писал бях на същото мнение,нооооооо.случи се!Видях с очите си ииии,рязко ми се промени мнението,демек еволюира.

Може и да си прав Ачка. Аз уж се придържам към лафа - Никога не казвай никога. Ама по някога го забравям ;)

zapstojan
18.09.2019, 21:54
Миналата и по-миналата година, осите и стършелите бяха напаст. Сега една оса не виждам.:)

бат тянко
20.09.2019, 07:40
Откога го чакам тоя дъжд.....

ch.atanasov
20.09.2019, 09:05
Откога го чакам тоя дъжд.....

Че па за чий ти е.:bigsmile:

бат тянко
20.09.2019, 09:12
Че па за чий ти е.:bigsmile:

Па за питомците. Они не са Сахарски пчели, а Европейски.

ianev
20.09.2019, 09:14
Много беше нужен този дъжд. Сега се сеят есенните култури и разпицата. Отделно на някой места не могат да изорат какво остава да засеят. В гората пресъхнаха рекички, чешми и т.н. Пък и малко или много ще тръгне някакъв прашец

зуница
20.09.2019, 09:15
Па за питомците. Они не са Сахарски пчели, а Европейски.
С чиста вода няма да ги прилъжеш.Искат и сладичко. Да им поугодиш малко!:laughing:

бат тянко
20.09.2019, 10:03
С чиста вода няма да ги прилъжеш.Искат и сладичко. Да им поугодиш малко!:laughing:

Не бой се! Насял съм им стевия.

зуница
20.09.2019, 10:13
Не бой се! Насял съм им стевия.
Ей! Нали са Европейски и диетични и здравословни храни искат?!;)
Моите като са със словенски баби плюскат сироп със сръбска захар от чукундур и босненски питки.:laughing:
Балканска им работа!:laughing:

бат тянко
20.09.2019, 17:05
Мани, мани. Че и все на био налитат пущините! Не летят връз какво да е. Одат само по био рапица, био слънчоглед, био кориандър и т.н. Седят гладни, ама не е ли био не щат?

mici-92
22.09.2019, 11:13
Миналата и по-миналата година, осите и стършелите бяха напаст. Сега една оса не виждам.:)

Съгласен съм.Мисля,че миналата година беше,заради студената пролет много птички не прилетяха и беше рай за насекомите.

kuline
22.09.2019, 21:41
Да не ти пука, който си е роден прост си е прост, ...
Гноме, тук май се мъчиш да докопаш котето под опашката, въпреки това, аз не се обиждам, 'щото интелектуално губиш съревнованието. Да, финансово печелиш, но защото аз не съм се възползвал от облагите на "Млад фермер", пък после да се тупам по гърдите, колко съм "добър" пчелар, закупил си дръглив Грейтуол, пластмасови щайги и так дальше.
Ей, Ян Бибиян, като знаеш, че не можеш да се състезаваш, защо въобще се "дупиш" на старта?

Sylvie
27.09.2019, 01:52
@kuline @tarty много се надявам, че вие двамата всъщност сте приятели и само така си приказвате щото, ако не е така и сте сериозни, не знам как още не са ви делнали постовете. Заради обиди някои юзъри направо бяха изритани от форума, а като чета вашите постове ... как още сте тук.

tarty
27.09.2019, 10:30
@kuline @tarty много се надявам, че вие двамата всъщност сте приятели и само така си приказвате щото, ако не е така и сте сериозни, не знам как още не са ви делнали постовете. Заради обиди някои юзъри направо бяха изритани от форума, а като чета вашите постове ... как още сте тук.

Бяхме познати, но Калин реши преди година да се заяжда с мен, защото не му харесало как съм се изразил в една тема. Шарен свят, какво да правиш :), спрял съм от няколко месеца да му пригласям, но все пак му хвърлям по някое емче да кълве, че иначе ще изгуби смисъл да влиза да пише. Модератора е казал, че всичко му е през хризентемата и въпреки, че Калин е под неговото крило все пак не трие мойте постове :). За изразяването от нас на такива думи може да на извините, но сме на едно ниво. Аз съм от село, а той е на висш пост в пожарната в град Разград, та все сме селяни :)

Трендафил Дончев
27.09.2019, 11:00
Бяхме познати, но Калин реши преди година да се заяжда с мен, защото не му харесало как съм се изразил в една тема. Шарен свят, какво да правиш :), спрял съм от няколко месеца да му пригласям, но все пак му хвърлям по някое емче да кълве, че иначе ще изгуби смисъл да влиза да пише. Модератора е казал, че всичко му е през хризентемата и въпреки, че Калин е под неговото крило все пак не трие мойте постове :). За изразяването от нас на такива думи може да на извините, но сме на едно ниво. Аз съм от село, а той е на висш пост в пожарната в град Разград, та все сме селяни :)

На мода не му е през х...хризантемата и може да ви сервира тавата с банички на момента. И сам го каза - не трия твоите постове. Защо? Защото колкото Калин е под моя закрила, толкова и ти. Калин съм го банирал мисля три пъти, а за теб не се сещам. Затуй, че виж кой е под крилото и кой не. Банирах ви, агитирах ви, опразнихте форума, а сега правете каквото искате, но не забравяйте, че съм някъде тук.;) А дали сте селяни или граждани се вижда от пръв поглед.

kuline
27.09.2019, 15:14
Бяхме познати, но Калин реши преди година да се заяжда с мен, защото не му харесало как съм се изразил в една тема. Шарен свят, какво да правиш :), спрял съм от няколко месеца да му пригласям, но все пак му хвърлям по някое емче да кълве, че иначе ще изгуби смисъл да влиза да пише. Модератора е казал, че всичко му е през хризентемата и въпреки, че Калин е под неговото крило все пак не трие мойте постове :). За изразяването от нас на такива думи може да на извините, но сме на едно ниво. Аз съм от село, а той е на висш пост в пожарната в град Разград, та все сме селяни :)
Ех Янчо, Янчо, пак се мъчиш да се искараш обиждания, хуления и т.н. Преди 4-5 години, когато пак сипеше наред колко били прости наследствените пчелари, със стари разбирания, задръстени и т.н., аз те защитавах от нападките, въпреки, че не одобрявах ползваните от теб епитети. След туй и мен нарече тъй. Е, аз не съм от хората, които си оставят каруцата в калта. Не се прави на по-велик от Папата, няма значение кой от къде де е, село или град, важно е колко има в междуушното пространство. Какво да правиш - природа. Лошо е когато човек си мисли, че е нещо повече от другите, а всъщност като се погледнем в огледалото - все еднакви. Огледалото обаче не отразява онуй, на което се казва акъл. Та така де, кажи си всички обиди отправени към мен, че как и на деца взе да обиждаш, в другия форум де. Искрено ти желая нявга да имаш деца, за да разбереш някои чисто човешки ценности.

бат тянко
27.09.2019, 18:59
Аз се чудя, дали аджеба след този дъжд ще има някакво развитие в семействата? Идват топли дни...?

Трендафил Дончев
27.09.2019, 19:05
Аз се чудя, дали аджеба след този дъжд ще има някакво развитие в семействата? Идват топли дни...?

Развитие не знам дали ще има, но поне вкарат малко запаси от природата.

ch.atanasov
27.09.2019, 19:11
Аз се чудя, дали аджеба след този дъжд ще има някакво развитие в семействата? Идват топли дни...?
Абе вие, календар знаете ли що е.Ами 27. 09 сме. Септември анадън му, фрещензи. Баси.sweating;

Трендафил Дончев
27.09.2019, 19:21
Абе вие, календар знаете ли що е.Ами 27. 09 сме. Септември анадън му, фрещензи. Баси.sweating;

Атанасов, по миналата година ли беше, ако си спомняш, пак беше една суша и след това септември - октомври беше май.

ch.atanasov
27.09.2019, 19:41
Атанасов, по миналата година ли беше, ако си спомняш, пак беше една суша и след това септември - октомври беше май.

Сега е тъмно, но утре ще се огледам. Ще стегна и центрофугата.:bigsmile:

бат тянко
27.09.2019, 19:53
Абе това сега календар ли е? Беше то едно време, кога имаше режим на тока! Сега всичко е наопаки. Преди години януари беше 20 гр. и плющяхме шарани в папура, все едно е септември. А сега да не забравяме, че с новите технологии някои семейства не спират изобщо с пилото.

ch.atanasov
27.09.2019, 20:04
Абе това сега календар ли е? Беше то едно време, кога имаше режим на тока! Сега всичко е наопаки. Преди години януари беше 20 гр. и плющяхме шарани в папура, все едно е септември. А сега да не забравяме, че с новите технологии някои семейства не спират изобщо с пилото.

Е, как ще спрат, то питки с лопатата, после разходите надхвърляли приходите и рев, рев.

elbulgaro
28.09.2019, 15:27
https://www.amazon.es/chengJellyLibrary-Repelente-espantap%C3%A1jaros-Volador-decoraci%C3%B3n/dp/B07RVC47WZ/ref=asc_df_B07RVC47WZ/?tag=googshopes-21&linkCode=df0&hvadid=366311326534&hvpos=1o1&hvnetw=g&hvrand=4640774644400079368&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1005532&hvtargid=pla-844277328167&psc=1

barkov1982
28.09.2019, 19:28
https://www.amazon.es/chengJellyLibrary-Repelente-espantap%C3%A1jaros-Volador-decoraci%C3%B3n/dp/B07RVC47WZ/ref=asc_df_B07RVC47WZ/?tag=googshopes-21&linkCode=df0&hvadid=366311326534&hvpos=1o1&hvnetw=g&hvrand=4640774644400079368&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1005532&hvtargid=pla-844277328167&psc=1

Ако е за пчелоядите, мисля че следващите 8- 9 месеца, ще работи;)

kuline
28.09.2019, 19:58
Е, как ще спрат, то питки с лопатата, после разходите надхвърляли приходите и рев, рев.

Ааа нИе тъй, те само пускат "емчИта". :bigsmile:

elbulgaro
28.09.2019, 22:59
Оплаквате се от пчелояди,лястовички и т.н. а мерки никакви.Предложих го,като решение за проблема,не е задьлжение.

FreeBSD
01.10.2019, 19:44
Направо ме хваща яд като ги отворя и погледна :)
Слаби и гладни са при мене,нападат слабите.1-2 пити с пило,малко пресни яйца.Носят прашец,има и малко напръскано по крайните пити,дано запечатат докато хване лошото време.

kuline
01.10.2019, 20:06
Направо ме хваща яд като ги отворя и погледна :)
Слаби и гладни са при мене,нападат слабите.1-2 пити с пило,малко пресни яйца.Носят прашец,има и малко напръскано по крайните пити,дано запечатат докато хване лошото време.

Ще запечатат - небойсе, но ще им трябва време, да прехвърлят меда от крайните пити по-навътре. Другата седмица почва "циганското лято". Аз заради това не ги отварям - да не се ядосвам. :bigsmile:

ch.atanasov
01.10.2019, 20:16
Ще запечатат - небойсе, но ще им трябва време, да прехвърлят меда от крайните пити по-навътре. Другата седмица почва "циганското лято". Аз заради това не ги отварям - да не се ядосвам. :bigsmile:

Това прехвърляне кога го правят, по Димитров ден или по коледа?:bigsmile:

kuline
01.10.2019, 20:35
Това прехвърляне кога го правят, по Димитров ден или по коледа?:bigsmile:

По Атанасов ден. :bigsmile:

ch.atanasov
01.10.2019, 20:48
По Атанасов ден. :bigsmile:

Аха, за това не съм го виждал.:(

ch.atanasov
13.10.2019, 19:39
Вървя си днес сутринта между кошерите и Ооо , ужас.Едни оси влизат в кошерите, по една , по две, сякаш са си у дома. Брях , викам си, (()) що стана , нали ги нямаше. Слагам очилата и що да видя - не били оси,а пчели с жълт прашец. Красота.
Днес си казахме -ЧАО и с последните семейства, дето искаха натъманяване. Ако знам, че рапицата няма да измръзне, ще дам заявка за проби( че бавно става) още сега, за 3-4тона.:bigsmile:

gonzo79
29.10.2019, 12:26
Днес ходих до овощната градина и по едно време чувам нещо да бучи , огледах се и какво да видя пчели събират прашец от цъфнал "ДЪБ", това някаква аномалия ли е не знам но имаше доста пчели ,прашеца е жълт на цвят.

пп

Семействата при мен са доста отслабнали ,имаше много акар което още си го има ,има и пило на повечето семейства....

ch.atanasov
08.12.2019, 17:04
Ако някой има пчелин югозападно от Бургас и се пита : как е било днес?, да знае : разходиха се робчетата. Времето беше супер 12-13 градуса, слънце, пълно безветрие. Мога да ги отглеждам само за това, което видях днес. Красота!

barkov1982
08.12.2019, 17:48
. Мога да ги отглеждам само за това, което видях днес. Красота!

Може би, това време не е далеч

FreeBSD
09.12.2019, 22:26
Не ми харесва това което виждам. Пред най активните кошери има изкаран подмор ( изплезени),има и умиращи/умряли връщащи се със жълт прашец по краката.

kuline
09.12.2019, 22:39
Не ми харесва това което виждам. Пред най активните кошери има изкаран подмор ( изплезени),има и умиращи/умряли връщащи се със жълт прашец по краката.

Не се косете бре! Туй което има да стане, ще стане. Вчера към 16:00 часа рекох да видя как е пътя в гората и взех че стигнах до единия пчелин, па си рекох и тъй съм там, та да погледна тук там. От десетина отворени на случаен принцип, едните долу жужат и не се виждат, другите се виждат до горна летва. Е, ще им сложа в събота дажбата, която друга година е по шараново време.

Filyov
10.12.2019, 09:13
Не се косете бре! Туй което има да стане, ще стане. Вчера към 16:00 часа рекох да видя как е пътя в гората и взех че стигнах до единия пчелин, па си рекох и тъй съм там, та да погледна тук там. От десетина отворени на случаен принцип, едните долу жужат и не се виждат, другите се виждат до горна летва. Е, ще им сложа в събота дажбата, която друга година е по шараново време.

Това горе долу при каква температура на въздуха?

kuline
10.12.2019, 13:35
Това горе долу при каква температура на въздуха?
Незнам, в 4 следобяд, в неделя беше положителна температура, но колко точно - незнам. Може би 5-6 градуса.

ch.atanasov
10.12.2019, 15:05
Незнам, в 4 следобяд, в неделя беше положителна температура, но колко точно - незнам. Може би 5-6 градуса.
На джъмбо има термометри за хладилник, по два лева.:bigsmile:

kuline
10.12.2019, 15:33
На джъмбо има термометри за хладилник, по два лева.:bigsmile:

Ха-ха, термометър ми не трЕба. Виж, ако отглеждах зеленчуци оранжерийно производство - може. ;) Апропо, когато слагам питки, избирам по-студен ден, та да сложа храната над главата им.

ndm
10.12.2019, 16:24
термометри за хладилник
Ако си купя такъв термометър мога ли да го ползвам и в друга среда извън хладилника, или той е конструиран именно за там?

Трендафил Дончев
10.12.2019, 16:46
Ако си купя такъв термометър мога ли да го ползвам и в друга среда извън хладилника, или той е конструиран именно за там?

Зависи от диапазона.

ch.atanasov
10.12.2019, 17:58
Ха-ха, термометър ми не трЕба. Виж, ако отглеждах зеленчуци оранжерийно производство - може. ;) Апропо, когато слагам питки, избирам по-студен ден, та да сложа храната над главата им.


Ами , като те питат -колко градуса беше, няма да пишеш : незнам.

:bigsmile:

ch.atanasov
10.12.2019, 18:03
Ако си купя такъв термометър мога ли да го ползвам и в друга среда извън хладилника, или той е конструиран именно за там?


Моят е закачен на сянка, на пчелина, аз го гледам ежедневно- нищо, че съм трето поколение пчелар.:bigsmile:



пп. просто тези модели са влагоустойчиви.

ch.atanasov
10.12.2019, 18:09
... Е, ще им сложа в събота дажбата, която друга година е по шараново време.

А градският те мислеше за закостенял. Как действаш-с лопатата ли.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.12.2019, 18:45
А градският те мислеше за закостенял. Как действаш-с лопатата ли.:bigsmile:

Аааааа, той не го обича този с лопатата и ще ползва мистрията, а след като ти отговори е възможно да научим и друг начин.;)

dvd111
10.12.2019, 18:52
Моят е закачен на сянка, на пчелина, аз го гледам ежедневно- нищо, че съм трето поколение пчелар.:bigsmile:



пп. просто тези модели са влагоустойчиви.



Че на живачните какво им е?

Ангел Йосифов
10.12.2019, 18:55
има и умиращи/умряли връщащи се със жълт прашец по краката.
Хей момък,тез с прашеца "умират" от изстудяване,не са отровени.Под 6-8*С мускулите им престават да реагират,но ако ги затоплиш,ще живеят.В случая,пчелата е хвърчала 0,5ч навън и едва е достигнала кошера.Предполагам,че далеч от кошера са паднали мн. повече пели.

ch.atanasov
10.12.2019, 19:08
Че на живачните какво им е?


Ами -нищо.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkSzUPbXXoT9Tg2rNh23gdOAcHijas6 4-VMUqeYC1EQv61_kcvtA&s

kuline
10.12.2019, 19:17
Ами , като те питат -колко градуса беше, няма да пишеш : незнам.

:bigsmile:



Е, като незнам нещо, няма как да отговоря конкретно на въпроса. Предположението е друго нещо.

kuline
10.12.2019, 19:26
А градският те мислеше за закостенял. Как действаш-с лопатата ли.:bigsmile:

Сега и лопати ли да мъкна. Те хората са направили храната на калъпи.

ch.atanasov
10.12.2019, 20:02
Сега и лопати ли да мъкна. Те хората са направили храната на калъпи.


https://www.youtube.com/watch?v=2Zguts--seY

ch.atanasov
10.12.2019, 20:10
https://www.youtube.com/watch?v=wdONeRUbk6k


Страшно ми липсва. Нещо кредита ли не върви, мана ли няма.

бат тянко
10.12.2019, 20:26
https://www.youtube.com/watch?v=wdONeRUbk6k


Страшно ми липсва. Нещо кредита ли не върви, мана ли няма.

Всичко му върви не бой се.

ch.atanasov
10.12.2019, 20:39
Всичко му върви не бой се.

Е, на един поне да му върви, че навсякъде -само рев. Вече гласят надгробна плоча на БГ пчеларството.


https://duma.bg/dimitar-nikolov--do-nyakolko-godini-mozhe-da-nyamame-pchelarstvo-n204900?fbclid=IwAR1n3MfYn2kOVcD__aM9CFNE_0j6j21zK _QZK6h2NERYismrzoZPRZomc_Q

:bigsmile:

бат тянко
10.12.2019, 20:54
Е, на един поне да му върви, че навсякъде -само рев. Вече гласят надгробна плоча на БГ пчеларството.


https://duma.bg/dimitar-nikolov--do-nyakolko-godini-mozhe-da-nyamame-pchelarstvo-n204900?fbclid=IwAR1n3MfYn2kOVcD__aM9CFNE_0j6j21zK _QZK6h2NERYismrzoZPRZomc_Q

:bigsmile:

Въпросната плоча беше положена 2018 година. Обаче ония, които я слагаха се оказаха абдали. Другите дето я гледаха също. Пчеларството няма да се спомине толкоз лесно.

kuline
10.12.2019, 21:19
https://www.youtube.com/watch?v=2Zguts--seY

И ти ли му стана рекламен агент? :bigsmile:

kuline
10.12.2019, 21:21
Е, на един поне да му върви, че навсякъде -само рев. Вече гласят надгробна плоча на БГ пчеларството.


https://duma.bg/dimitar-nikolov--do-nyakolko-godini-mozhe-da-nyamame-pchelarstvo-n204900?fbclid=IwAR1n3MfYn2kOVcD__aM9CFNE_0j6j21zK _QZK6h2NERYismrzoZPRZomc_Q

:bigsmile:

Добре, че и у лИбУФта не му върви тъй, че няма да има ненагласена българка. :bigsmile:

ch.atanasov
10.12.2019, 21:30
И ти ли му стана рекламен агент? :bigsmile:

Не бе, фен съм му.

kuline
10.12.2019, 22:53
Не бе, фен съм му.

То и аз съм му фен и то какъв.

Илиев
10.12.2019, 23:42
По някаква случайност имам чичо от Биволаре - на леля ми, на сестрата на баща ми, мъжът и от Биволаре .....мед от билки малко трудно да се извади от Биволаре....Плевенския край е равен предимно, всичко е изорано и засяно с традиционни култури - не вярвяйте на всичко, което се пише, че и липов мед вадили - вижте на оня сайт за горските масиви , има ли липови гори - не съм гледал, ама много ми е интересно - ще проверя!!

kroum
11.12.2019, 07:04
По някаква случайност имам чичо от Биволаре - на леля ми, на сестрата на баща ми, мъжът и от Биволаре .....мед от билки малко трудно да се извади от Биволаре....Плевенския край е равен предимно, всичко е изорано и засяно с традиционни култури - не вярвяйте на всичко, което се пише, че и липов мед вадили - вижте на оня сайт за горските масиви , има ли липови гори - не съм гледал, ама много ми е интересно - ще проверя!!

Абсолютно вярно! Има и съвсем малко липови гори, но не в този район на областта. Но те са осакатени от ромеите. В плевенска област няма точка от която в радиус от 2-3км. да няма истинско интензивно земеделие, изключая урбанизираните територии. Обаче био сертифицирани пчелини има! Само с подвижно на конкретни места би могъл да се извади някакъв билков мед, но само за цвят. Въобще шарлатанството в пчеларството(търговската му част) е застъпено добре и се развива. Мое мнение!

solaris60
11.12.2019, 07:16
По някаква случайност имам чичо от Биволаре - на леля ми, на сестрата на баща ми, мъжът и от Биволаре .....мед от билки малко трудно да се извади от Биволаре....Плевенския край е равен предимно, всичко е изорано и засяно с традиционни култури - не вярвяйте на всичко, което се пише, че и липов мед вадили - вижте на оня сайт за горските масиви , има ли липови гори - не съм гледал, ама много ми е интересно - ще проверя!!


Абсолютно вярно! Има и съвсем малко липови гори, но не в този район на областта. Но те са осакатени от ромеите. В плевенска област няма точка от която в радиус от 2-3км. да няма истинско интензивно земеделие, изключая урбанизираните територии. Обаче био сертифицирани пчелини има! Само с подвижно на конкретни места би могъл да се извади някакъв билков мед, но само за цвят. Въобще шарлатанството в пчеларството(търговската му част) е застъпено добре и се развива. Мое мнение!

На пчеларите им е най - развинтена фантазията.

Sylvie
12.12.2019, 03:17
Плевенския край е равен предимно, всичко е изорано и засяно с традиционни култури - не вярвяйте на всичко, което се пише, че и липов мед вадили - вижте на оня сайт за горските масиви , има ли липови гори - не съм гледал, ама много ми е интересно - ще проверя!!


В плевенска област няма точка от която в радиус от 2-3км. да няма истинско интензивно земеделие, изключая урбанизираните територии. Обаче био сертифицирани пчелини има! Само с подвижно на конкретни места би могъл да се извади някакъв билков мед, но само за цвят. Въобще шарлатанството в пчеларството(търговската му част) е застъпено добре и се развива. Мое мнение!

А какво ще кажете за тази фирма - Райски мед (https://paradisehoney.bg)
Точно те са тез, които продават бурканче от 450гр за 13лв. Като им четеш сайта меда им наистина е едва ли не от рая. А селото на 15км от Плевен. Може пък това Горталово да е наистина в еко регион.
И си нарекли сайта ParadiseHoney?

Трендафил Дончев
12.12.2019, 07:43
А какво ще кажете за тази фирма

Още като отвориш и вместо пчела виждаш оса, какво да кажеш?;)

kuline
12.12.2019, 10:08
Още като отвориш и вместо пчела виждаш оса, какво да кажеш?;)

През ноември минах покрай пчелина им, мислех да спра да поговорим, но времето ме притискаше и ...
Инак картинката в сайта им си е баш оса! :bigsmile:

barkov1982
12.12.2019, 10:36
Почти съм сигурен, че една от снимките е на пчелин много далеч от Плевен, чак в софийския балкан. А за осата на телефона не ми излиза;)

Filyov
12.12.2019, 11:44
Има много хора, които не различават пчела от оса. :)

barkov1982
12.12.2019, 12:09
Има много хора, които не различават пчела от оса. :)

Хората добре, ама пчеларите;)?

зуница
12.12.2019, 12:28
Няма място за коментар.Нито района е подходящ, нито кошерите.Пластмаси, интензивно земеделие и био са несъвместими.Всичко останало е усвояване на едни пари от едни хора.:(

Pero Melifero
12.12.2019, 15:43
Няма място за коментар...интензивно земеделие и био са несъвместими...
а бе тия сертификати за "био" как се взимат, като покрай теб всичко е обработваеми земи
аз обаче имам коментар за случая: пълна порнография:laughing:

Filyov
12.12.2019, 16:36
а бе тия сертификати за "био" как се взимат, като покрай теб всичко е обработваеми земи
аз обаче имам коментар за случая: пълна порнография:laughing:

А точно това е основното изискване – в радиус от 3 км да няма индустриален замърсител или интензивно земеделие.

nikimarti8
12.12.2019, 19:51
Защо приполет от до 4-5км при вас искат 3 !А при мен искаха повече!/а при нас са ши - ат ветровете/!

ch.atanasov
12.12.2019, 20:20
..../а при нас са ши - ат ветровете/!

Туй ко значи : "при нас са шибат ветровете". И , ако е тъй- носят нектар от 5км.-А?
:sad:

Sylvie
12.12.2019, 20:57
Оффффф, картинката та картинката, вие пък да не би да си мислите, че те от фирмата сами са си го правили тоз сайт. Най-вероятно са го поръчали на професионален уеб дизайнер пък какво разбира той от пчели и оси, от фирмата може и въобще да не са го прегледали сайта. Но това не е най-важното, по-важното е текста, който много контрастира с твърденията на колегите, които цитирах

"Нашият пчелин - Гористи терени и пасища, с преобладаващи липа и акация опасват пчелина на „Райски мед“ в радиус от 2 километра придавайки база за неповторимия вкус и аромат на крайния продукт. Километрични необработваеми площи предлагащи многообразие от медоносни растения с различен ботанически състав и време на цъфтеж пък ни предоставят възможност за беритба през различни сезони като най – ранният нектар постъпил в клетките на восъчните пити е мановият. Върба, клен, бяла акация, бяла детелина, липа, мента, гледичия, кориандър, босилек, къпина, шипка, девесил, червена боровинка, живениче, мащерка, маточина, риган и други са част от билковия букет достъпен за паша на нашите пчели."



Почти съм сигурен, че една от снимките е на пчелин много далеч от Плевен, чак в софийския балкан. А за осата на телефона не ми излиза;)

В сайта не видях да го пише, но био сертификата е за 2 пчелина - с. Горталово, Плевенска област и с. Миланово, Софийска област. Та няма измама в снимките при това положение. Но иначе пчелина в планинския терен добре изглежда, може и да е био в тоз балкан.

Илиев
12.12.2019, 21:44
Направо ни намазаха ските кат за Китзбюел, Австрия!!!!:laughing:

Pero Melifero
12.12.2019, 21:54
Оффффф, картинката та картинката, вие пък да не би да си мислите, че те от фирмата сами са си го правили тоз сайт. Най-вероятно са го поръчали на професионален уеб дизайнер пък какво разбира той от пчели и оси, от фирмата може и въобще да не са го прегледали сайта. Но това не е най-важното, по-важното е текста, който много контрастира с твърденията на колегите, които цитирах


Сигурно е така както казваш за картинката с осата и аз си го помислих, а мненията на колегите контрастират, защото казват истината, а текста в сайта са си някакви небивалици. Но то сигурно и него уеб дизайнера го е съчинявал, а хората от работа не им е останало време да влязат и да видят какви ги е съчинил този непрокопсаник. Което донякъде бих го разбрал ако сайта е подарък, но ако е заплатено за услугата, меко казано ми е доста странна незаинтересоваността им. Аз чистосърдечно си признавам, че хвърлих поглед само на картата на Горталово, че ми стана интересно дали изглежда като за био и един бегъл поглед е достатъчен да забележиш, че няма начин наистина да е "био". Та затова се учудих как се взима сертификат при тези условия. Нищо чудно нехранимайкото, уеб дизайнера де, да не е разбрал нещо и той да им е дал сертификата. В края на краищата, голям пакостник ще да излезе тоя :laughing:

Георги 1974
12.12.2019, 21:59
Сигурно е така както казваш за картинката с осата и аз си го помислих, а мненията на колегите контрастират, защото казват истината, а текста в сайта са си някакви небивалици. Но то сигурно и него уеб дизайнера го е съчинявал, а хората от работа не им е останало време да влязат и да видят какви ги е съчинил този непрокопсаник. Което донякъде бих го разбрал ако сайта е подарък, но ако е заплатено за услугата, меко казано ми е доста странна незаинтересоваността им. Аз чистосърдечно си признавам, че хвърлих поглед само на картата на Горталово, че ми стана интересно дали изглежда като за био и един бегъл поглед е достатъчен да забележиш, че няма начин наистина да е "био". Та затова се учудих как се взима сертификат при тези условия. Нищо чудно нехранимайкото, уеб дизайнера де, да не е разбрал нещо и той да им е дал сертификата. В края на краищата, голям пакостник ще да излезе тоя :laughing:

Миланово си е Балкан да не би там да е биото.

ivootur
12.12.2019, 22:34
До колкото знам, не е разрешено, да имаш и конвенционален пчелин, ако имаш био такъв.
Иначе на мен всичко това ми изглежда на съвременен вид шарлатанство. Явно хората знаят как да продават.

julian103
13.12.2019, 08:04
Миланово си е Балкан да не би там да е биото.

Пчелинът до с. Миланово се появи преди около 2 год. и този район отвсякъде си отговаря на изискванията за био. Най- близкият пчелин до него е на 7-8 км., района е планинско-хълмист и няма земеделски масиви. Пашата е предимно ливадна (билки), горска( бук, глог) - може да има малко акация и липи. Има шосе на около 100м. но движението е слабо.
Пиша това, защото минавам покрай този пчелин често, на път за моя пчелин. hi;

mici-92
13.12.2019, 12:49
:bigsmile:
До колкото знам, не е разрешено, да имаш и конвенционален пчелин, ако имаш био такъв.
Иначе на мен всичко това ми изглежда на съвременен вид шарлатанство. Явно хората знаят как да продават.
Сигурно.Аз пък имам биокошер и конвенционален,на 1м един от друг.:bigsmile::bigsmile:

зуница
13.12.2019, 13:45
:bigsmile:
Сигурно.Аз пък имам биокошер и конвенционален,на 1м един от друг.:bigsmile::bigsmile:
А от кой мед ядеш от скъпия или от евтиния?;)

Трендафил Дончев
13.12.2019, 13:48
А от кой мед ядеш от скъпия или от евтиния?;)

От Кауфланд.;)

зуница
13.12.2019, 13:56
От Кауфланд.;)
А ти сигурен ли си че, това в КУФланд е мед?:laughing:

Трендафил Дончев
13.12.2019, 14:18
А ти сигурен ли си че, това в КУФланд е мед?:laughing:

А ти сигурен ли си, че дЕдо Боян е пчелар?;)

зуница
13.12.2019, 14:40
А ти сигурен ли си, че дЕдо Боян е пчелар?;)
Точно попадение!Май бай Боян води по точки на КУФланд?!:laughing:

Filyov
13.12.2019, 15:31
От познат, отговорен и информиран пчелар или просто от магазина, но със сертификат за качество? :)

mici-92
13.12.2019, 16:27
А от кой мед ядеш от скъпия или от евтиния?;)
Ако не ги объркам,ефтиния го продавам.:bigsmile:

зуница
13.12.2019, 19:03
Ако не ги объркам,ефтиния го продавам.:bigsmile:
А, бе друго си е да хапнеш био!:laughing:

Pero Melifero
13.12.2019, 19:22
А ти сигурен ли си, че дЕдо Боян е пчелар?;)

Само Бог знае дали е, но пък аз съм сигурен, че не е:bigsmile:


А, бе друго си е да хапнеш био!:laughing:
друго, друго, ама ако не е от полистиролен кошер, хич не ми го хвалете, яжте си го вие:laughing:

бат тянко
13.12.2019, 19:30
Още по-добре натурланд. Биото е вече ретро.

ch.atanasov
15.12.2019, 16:23
https://www.sinoptik.bg/sredets-bulgaria-100731016/10-days

Май ще повярвам в глобалното затопляне.

:bigsmile:

Георги 1974
15.12.2019, 16:58
https://www.sinoptik.bg/sredets-bulgaria-100731016/10-days

Май ще повярвам в глобалното затопляне.

:bigsmile:

При Глобалното затопляне в Европа ще застудее и зимите ще станат по студени а летата по топли.

ch.atanasov
15.12.2019, 18:18
При Глобалното затопляне в Европа ще застудее и зимите ще станат по студени а летата по топли.

А на балканите?

Георги 1974
15.12.2019, 18:36
А на балканите?
Ми не знам тия де са писали Географията за 5 клас дават Гълфстрийм а ние сме бая далече от там.То верно сме в Европата ама по открая.

ch.atanasov
11.01.2020, 20:27
Положението е добре, чудесен ден, хвъркат си робчетата. Жертви няма.
Случайно чух в разговор, че на пчелар от 120 семейства са останали 20.На въпроса ми от какво, отговора беше : някаква болест./ човека не е пчелар/ Район -някъде около Малко Шарково. Някой от региона знае ли нещо?

M.Milkov
11.01.2020, 21:03
Лоша работа,ако е вярно.И аз чувам от няколко места че пчелите са малко в кошерите.Слаби са семействата и пчелата е стара.И при мен положението е същото.6 бр. отводки от края на май месец заминаха при чичо си Дарвин.Всичките семейства ги свих на 5/6 рамки и по-една питка отгоре,и каквото стане.Мед имат за още една зима.Миналата година по-същият начин съм постъпвал и третирал,и по-миналата така.Две години не съм имал никакви загуби ,но тази ще видим какво ще остане налице.Август и Септември не подхранвам,те си събират достатъчно за тях и остава.Тези майки се издъниха,от роеви маточници са.Освен това сушата им помогна,топлата есен и осите също.Стегна ги студ за няколко дена и заминаха.Останалите са живи и здрави засега.

Трендафил Дончев
11.01.2020, 21:45
Лоша работа,ако е вярно.И аз чувам от няколко места че пчелите са малко в кошерите.Слаби са семействата и пчелата е стара.И при мен положението е същото.6 бр. отводки от края на май месец заминаха при чичо си Дарвин.Всичките семейства ги свих на 5/6 рамки и по-една питка отгоре,и каквото стане.Мед имат за още една зима.Миналата година по-същият начин съм постъпвал и третирал,и по-миналата така.Две години не съм имал никакви загуби ,но тази ще видим какво ще остане налице.Август и Септември не подхранвам,те си събират достатъчно за тях и остава.Тези майки се издъниха,от роеви маточници са.Освен това сушата им помогна,топлата есен и осите също.Стегна ги студ за няколко дена и заминаха.Останалите са живи и здрави засега.

Ако тази зима кара все тъй ще изкарат семействата, но ако стегне ще има голям мор, поради това, че семействата са доста слаби. bow; Но каквото дойде.

barkov1982
11.01.2020, 21:59
Ако тази зима кара все тъй ще изкарат семействата, но ако стегне ще има голям мор, поради това, че семействата са доста слаби. bow; Но каквото дойде.

То да не знае човек кое е за добро, топло ли да е студено ли. Те прискърцат слабаците, от тех по една отводка и догодина пак така, агония.

M.Milkov
11.01.2020, 22:05
То да не знае човек кое е за добро, топло ли да е студено ли. Те прискърцат слабаците, от тех по една отводка и догодина пак така, агония.Кире,жива стока е.Не може без загуби.Поздрави.

Трендафил Дончев
11.01.2020, 22:10
То да не знае човек кое е за добро, топло ли да е студено ли. Те прискърцат слабаците, от тех по една отводка и догодина пак така, агония.

В случая е по - добре да няма големи студове. Не трябваше да е топло преди два месеца, но вече топлото е за предпочитане. Има и един друг момент - при топла зима се получава хладно и дъждовно лято. Ха дано да позная, че ако ни лепне пак някоя жега и ....не знам.

barkov1982
11.01.2020, 22:19
Така де, ама по принцип като има доволно студове(не че при мен е имало скоро), обере слабаците а с тея топли зими всичко преминава в следващата година и така, или поне си мисля, че е така. Ама както казва един Известен Пчелар Майстор"ако искаш да ги видиш силни отвори ги на топло време"

Трендафил Дончев
11.01.2020, 22:31
Така де, ама по принцип като има доволно студове(не че при мен е имало скоро), обере слабаците а с тея топли зими всичко преминава в следващата година и така, или поне си мисля, че е така. Ама както казва един Известен Пчелар Майстор"ако искаш да ги видиш силни отвори ги на топло време"

Все пак е по добре да минат зимата повече от 75%. Слаби не слаби ще им се сменят майките, ще се подсилят, с една дума ще се вземат някакви мерки отколкото да останат 25% и да се чудиш какво да правиш от тях. И другото което е, че няма да се занимаваш с пити които да ги ядат молците. Което е един малък плюс, но е плюс. И т. н..

barkov1982
11.01.2020, 22:41
Все пак е по добре да минат зимата повече от 75%. Слаби не слаби ще им се сменят майките, ще се подсилят, с една дума ще се вземат някакви мерки отколкото да останат 25% и да се чудиш какво да правиш от тях. И другото което е, че няма да се занимаваш с пити които да ги ядат молците. Което е един малък плюс, но е плюс. И т. н..

Съгласен, не съм против, но не знаейки защо се стигна до това масово заслабване на семействата(тази година бях с убеждебието, че ще са много силни за зимата ама Не), какво да предприемем за догодина. Аз ще опитам да вкарам повече помощни семейства които да обединявам с основинте, ама още бистря технологично нещата.

Трендафил Дончев
11.01.2020, 22:53
Съгласен, не съм против, но не знаейки защо се стигна до това масово заслабване на семействата(тази година бях с убеждебието, че ще са много силни за зимата ама Не), какво да предприемем за догодина. Аз ще опитам да вкарам повече помощни семейства които да обединявам с основинте, ама още бистря технологично нещата.

От какво са слаби питаш? Ми от липса на паша. То беше пустиня. Тук там може да е било по - добре, но на повечето места си беше пълен крах. Сега формула не може да се даде, но всеки може сам да намери някакъв начин който да му отговори на семействата и на района за доброто развитие на семействата.

Илиев
11.01.2020, 23:29
При мен една жертва засега( от 28....тва за Североизтока)...повечето пчели на дъното, останалите набити в килийките в 2 полупразни пити, а отстрани 3 пити на 50% с мед - предполагам от глад, и че не са успели да се прехвърлят на медените пити.

barkov1982
11.01.2020, 23:37
При мен една жертва засега( от 28....тва за Североизтока)...повечето пчели на дъното, останалите набити в килийките в 2 полупразни пити, а отстрани 3 пити на 50% с мед - предполагам от глад, и че не са успели да се прехвърлят на медените пити.

Това с полупразните как да го разбираме, щом не са празни значи не е от глад. Ама едно не може дори да влесе и в статистиката;)

Илиев
11.01.2020, 23:43
Понеже имаше около 100 пчели набити в килийките, останалите на дъното, и бях чел преди, че ако има набити пчели в килийки, означава, че са умрели от глад...на едната пита имаше запечатано пило към 30-ина килийки, това го забелязах още средата на октомври - среден по сила кошер, а имаше още открито пило, и оставих питата с пилото естествено...и си мисля, че са се закотвили на пилото, и не са могли да се преместят после върху питите с мед.

barkov1982
11.01.2020, 23:45
От какво са слаби питаш? Ми от липса на паша. То беше пустиня. Тук там може да е било по - добре, но на повечето места си беше пълен крах. Сега формула не може да се даде, но всеки може сам да намери някакъв начин който да му отговори на семействата и на района за доброто развитие на семействата.

При мен от юли не е валяло, но на 20тина километра от мен целия юли си прекапваше всяка седмица по час два, но и там картинката не е по добра. Питам в четвъртък 25 души пчелари как са им пчелите ссички си мълчат, аз им казах, че моите са по слаби от други години, ама тр си мълчат. Казвам значи всичко си ви е наред, супер грешката си е при мен. На другия ден засичам един пред детската градина и ми казва "а бе на мен от 12 само 4 са ми останали" друг идва на пазарчето дето продавам и ми разправя "А бе то на мен от 48бр ми останаха до сега 22". Айде единия го знам той нещо подценяваше акара, другия май си третира с химия.

barkov1982
11.01.2020, 23:48
Понеже имаше около 100 пчели набити в килийките, останалите на дъното, и бях чел преди, че ако има набити пчели в килийки, означава, че са умрели от глад...на едната пита имаше запечатано пило към 30-ина килийки, това го забелязах още средата на октомври - среден по сила кошер, а имаше още открито пило, и оставих питата с пилото естествено...и си мисля, че са се закотвили на пилото, и не са могли да се преместят после върху питите с мед.

Майката намери ли я?

Илиев
11.01.2020, 23:55
Не съм я търсил - утре мога да поровя да я потърся, но си беше хубава, едра майка.....и един рой бях хванал с майка белязана в жълто, питах - казаха, че е от 2017г. - вчера го почуках - бръмчът яката...значи и стари майки могат да окретват засега...ще го следя до пролетта този кошер с 2 и зайде годишна майка дали ще оживее.

Трендафил Дончев
12.01.2020, 00:20
При мен от юли не е валяло, но на 20тина километра от мен целия юли си прекапваше всяка седмица по час два, но и там картинката не е по добра. Питам в четвъртък 25 души пчелари как са им пчелите ссички си мълчат, аз им казах, че моите са по слаби от други години, ама тр си мълчат. Казвам значи всичко си ви е наред, супер грешката си е при мен. На другия ден засичам един пред детската градина и ми казва "а бе на мен от 12 само 4 са ми останали" друг идва на пазарчето дето продавам и ми разправя "А бе то на мен от 48бр ми останаха до сега 22". Айде единия го знам той нещо подценяваше акара, другия май си третира с химия.

Е, то кога е добре се бием в гърдите, а кога стане лошото си мълчим. ;) Иначе както казах и преди време, болестта си обикаля, но никой не ме слуша. Докато се усетиш и пчелина на нула или остане някой кошер за мая.

barkov1982
12.01.2020, 00:30
Не съм я търсил - утре мога да поровя да я потърся, но си беше хубава, едра майка.....и един рой бях хванал с майка белязана в жълто, питах - казаха, че е от 2017г. - вчера го почуках - бръмчът яката...значи и стари майки могат да окретват засега...ще го следя до пролетта този кошер с 2 и зайде годишна майка дали ще оживее.

Не е толкова стара, даже пролетта си се развиват в началото като млади, но после пукат гума, при първа възможност я сменяй да не ти похаби годината, не че е задължително

barkov1982
12.01.2020, 00:32
Е, то кога е добре се бием в гърдите, а кога стане лошото си мълчим. ;) Иначе както казах и преди време, болестта си обикаля, но никой не ме слуша. Докато се усетиш и пчелина на нула или остане някой кошер за мая.

Слушам те, слушам, а и ти вервам на всичко това ;)

Filyov
12.01.2020, 08:33
Не съм я търсил - утре мога да поровя да я потърся, но си беше хубава, едра майка.....и един рой бях хванал с майка белязана в жълто, питах - казаха, че е от 2017г. - вчера го почуках - бръмчът яката...значи и стари майки могат да окретват засега...ще го следя до пролетта този кошер с 2 и зайде годишна майка дали ще оживее.

Даже и през пролетта, може да прецениш за възможностите на майката, според това колко рамки пчели има кошерът, в сравнение с другите.

бат тянко
12.01.2020, 08:40
Е, то кога е добре се бием в гърдите, а кога стане лошото си мълчим. ;) Иначе както казах и преди време, болестта си обикаля, но никой не ме слуша. Докато се усетиш и пчелина на нула или остане някой кошер за мая.

Те едни гърди......

ch.atanasov
12.01.2020, 08:46
Големи спецовеbow; , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.

бат тянко
12.01.2020, 08:52
Големи спецовеbow; , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.

На тебе хубаво ли ще ти е, ако някой ти отреже крак или ръка? Между впрочем, ако сушата продължи няма да има никакво значение какви са майките, акарите и главите(пчеларските).

ch.atanasov
12.01.2020, 09:22
На тебе хубаво ли ще ти е, ако някой ти отреже крак или ръка? Между впрочем, ако сушата продължи няма да има никакво значение какви са майките, акарите и главите(пчеларските).

Пак правиш едни сравнения...



Сушата не е главният проблем, трагедията е, че няма изкупуване на продукцията ни /меда/.

бат тянко
12.01.2020, 09:33
Пак правиш едни сравнения...



Сушата не е главният проблем, трагедията е, че няма изкупуване на продукцията ни /меда/.

Напротив! А "продукцията" е функция на основната пчелна дейност. Опрашването! 2018 миналогодишните майки на пчелина през септември бяха на поне 5 р. запечатано пило. През 2019 всички майки бяха сменени. Септември бяха жив зян! Сушата им разказа играта! Относно изкупуването на продукцията в обозримото ни бъдеще не виждам решение. Има начини, но те ще отнемат доста пропуснато време. Първия е да се копира чуждия опит. А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.

Христо Димитров
12.01.2020, 09:35
Даже и през пролетта, може да прецениш за възможностите на майката, според това колко рамки пчели има кошерът, в сравнение с другите.


Не съм съгласен на 100% с теб, колега.Миналата година имах 2 семейства, които иззимуваха с много малко пчели, но с млади майки.Подпомогнах с по една пита люпещо пило април месец, след което станаха силни семейства от които вадих мед.В момента и двете семейства са със същите майки от 2018 г. и са с достатъчно пчели.
Знам максимата,че щом майката не е успяла да си направи достатъчно пчели е калпава, но невинаги е така.
Успех!

Христо Димитров
12.01.2020, 09:38
Големи спецовеbow; , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.


И аз така практикувам и съм доволен от резултата, колкото и нехуманно да е. Но нямам сантименти. Вчера си гледах пчеларския дневник и видях,че имам още 5 майки от 2017 г. но напролет задължително ще ги сменям.Просто семействата си бяха отлични и не съм ги пипал.Дано да иззимуват.

Христо Димитров
12.01.2020, 09:42
Напротив! А "продукцията" е функция на основната пчелна дейност. Опрашването! 2018 миналогодишните майки на пчелина през септември бяха на поне 5 р. запечатано пило. През 2019 всички майки бяха сменени. Септември бяха жив зян! Сушата им разказа играта! Относно изкупуването на продукцията в обозримото ни бъдеще не виждам решение. Има начини, но те ще отнемат доста пропуснато време. Първия е да се копира чуждия опит. А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.


Тянка, майките от 2018 г. не струваха не знам по каква причина.Тази година смених няколко от 2018г а оставих няколко от 2017 г. Мнението не е само мое , а и от колеги. Имам все още няколко 2018 г. които смятам да сменя напролет, живот и здраве.Та мисълта ми беше, че не е само сушата причината, но тя е основната.
Друго ми направи впечатление, че ноември имаше пило в повечето семейства с майки 2019, не знам как да го анализирам.Даже и в момента голяма част от семействата гледат пило, като е рано.

julian103
12.01.2020, 09:58
Съгласен, не съм против, но не знаейки защо се стигна до това масово заслабване на семействата(тази година бях с убеждебието, че ще са много силни за зимата ама Не), какво да предприемем за догодина. Аз ще опитам да вкарам повече помощни семейства които да обединявам с основинте, ама още бистря технологично нещата.


Прогнозите за климатичните промени в световен мащаб и тези за България, ме карат да се замисля дали да не проучим по - детайлно начина на отглеждане на пчели в Северна Гърция. Може да има някакви специфични особености за времето на зазимяване, развитие на семействата и т.н. А технологично май ще наблягам на отглеждане в лежак с магазини и зазимяване на отводката до основното семейство, с цел подсилване на основното за пролетните паши (ако ги има).:icon_confused:

ch.atanasov
12.01.2020, 10:02
.... А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.

Ха, ти май беше на друго мнение. Една , единна, супер-дупер организация, мечтата на БГ пчеларя. Е , я ми отворете очите, как тази организация ще накара дадена фирма да купува мед, че и на каква цена.

isoto
12.01.2020, 10:14
10283
Това е след есенно третиране с небезизвестни ленти ... Всъщност това е 6-то по ред третиране за сезона ... :)

Трендафил Дончев
12.01.2020, 13:22
Големи спецовеbow; , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.


И аз така практикувам и съм доволен от резултата, колкото и нехуманно да е. Но нямам сантименти. Вчера си гледах пчеларския дневник и видях,че имам още 5 майки от 2017 г. но напролет задължително ще ги сменям.Просто семействата си бяха отлични и не съм ги пипал.Дано да иззимуват.

Опитвал съм доста пъти съкращаване на крайници на майката, но освен, че тормозя добичето други резултати не съм видял. Само си губя времето и си отварям работа. Ако ще трябва нещо да се сменя, то премахвам майката и до 20 дни всичко е ОК/не оксалова/;). Сега ще кажем, че самосменните маточници най - хубавите;). Казвал съм какво ми е мнението за развитието на майките, оплождането и работата им от какво зависи.

Трендафил Дончев
12.01.2020, 13:41
Ха, ти май беше на друго мнение. Една , единна, супер-дупер организация, мечтата на БГ пчеларя. Е , я ми отворете очите, как тази организация ще накара дадена фирма да купува мед, че и на каква цена.

Това с разните ми там организации ми се струва пунта мара. Само създаване на някакви мързеливи структури и намиране на работа на некадърници. Ако ще има такива, то да си вършат работата както трябва, без постоянните задни мисли, което няма как да стане. Ще дам един пример от близкото минало. Имаше един човек който минаваше по улицата всеки ден и викаше: - ица берееем, ица берееем. Та този човек носеше и едно еталонче с което събираше Ицата по качество и съответно вадеше парите и плащаше на място. 5-7-10 стотинки. Еееее, що сладолед съм опапкал от друг такъв пък търговец на сладолед с мотор - слагайки сладоледа на око, но никога като, че не ни лъжеше, а дори и повечко слагаше. Та каква организация трябва да има? Остави хората да работят без да им се месиш кой знае колко в работата и след това като искаш мини по улицата с камиона и: - мед събиииирам, меееед събирам. И изкупуваш меда с еталончето, а не да го грабнеш както винаги на цената на полифлорен, макар, че не ми е ясно защо полифлорният да е с най - ниска цена? Ако ме пита мен някой, аз бих казал, че този мед трябва да е най - скъпият. Но както и да е. Та не се искат кой знае какви структури, а се иска СЪЗНАТЕЛНА/СЪВЕСТНА работа. Хайде стига, че стана нещо като утопия.;)

Илиев
12.01.2020, 13:52
Една снимка от преди 10 минути буквално, температурата навън е 5-6 градуса, едно от силните ми семейства, фъркат единични пчели навън-навътре....според мен кълбото е леко поразпуснато, но не му разбирам много-много.
10284

бат тянко
12.01.2020, 14:01
Ха, ти май беше на друго мнение. Една , единна, супер-дупер организация, мечтата на БГ пчеларя. Е , я ми отворете очите, как тази организация ще накара дадена фирма да купува мед, че и на каква цена.

Веднага ще те отворя. Ама вземи попорочети как функционират въпросните организации в Европата. Недей чака все наготово. А цената е въпрос на мениджмънт, който в момента е невъзможен. Най-малкото защото няма контрол. В този ред на мисли би ли споделил с какво си третирал противоакарно?

Трендафил Дончев
12.01.2020, 14:06
Една снимка от преди 10 минути буквално, температурата навън е 5-6 градуса, едно от силните ми семейства, фъркат единични пчели навън-навътре....според мен кълбото е леко поразпуснато, но не му разбирам много-много.


Идеално. Виждам и медец има.

Трендафил Дончев
12.01.2020, 14:10
как функционират въпросните организации в Европата.

Да те питам. Не ти ли се струва, че не им се иска да работят така У НАС? Работят така, дори дават повече от себе си само когато се дават пари, които да забършат.

бат тянко
12.01.2020, 14:23
Да те питам. Не ти ли се струва, че не им се иска да работят така У НАС? Работят така, дори дават повече от себе си само когато се дават пари, които да забършат.

Да струва ми се разбира се! Но докога всички си мислим, че ще продължим така? Ние дори не сме уцелили посоката! Камо ли да поемем пътя. Докато има такива, които се чудят защо по целия свят единомислещите се обединяват в организации, нямаме шанс. Без ред и правила ще се затрием още по-бързо.

Христо Димитров
12.01.2020, 14:39
Една снимка от преди 10 минути буквално, температурата навън е 5-6 градуса, едно от силните ми семейства, фъркат единични пчели навън-навътре....според мен кълбото е леко поразпуснато, но не му разбирам много-много.
10284



Добро семейство,Илиев! Пожелавам ти всички да са като него :)

Трендафил Дончев
12.01.2020, 14:41
Добро семейство,Илиев! Пожелавам ти всички да са като него :)

И на всички да пожелаеш, пак няма да сбъркаш.;)

ch.atanasov
12.01.2020, 15:51
Веднага ще те отворя. Ама вземи попорочети как функционират въпросните организации в Европата. Недей чака все наготово. А цената е въпрос на мениджмънт, който в момента е невъзможен. Най-малкото защото няма контрол. В този ред на мисли би ли споделил с какво си третирал противоакарно?


Уж веднага ще ме просветляваш, а веднага ме прати на майна си райна. Европа, па Европа, ще ви избоде очите. Тази Европа дето ви е легнала на .....се е развивала, когато ние бляхме баирите. Там нещата / пазара / са се развивали по естествения си път от памти век. Няма място за сравнение.

"цената е въпрос на мениджмънт, който в момента е невъзможен." Туй поне би ли ми разяснил и за какъв контрол мечтаеш.

пп. веднага---оксалова киселина.

agro
13.01.2020, 23:53
...започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.
Така са разсъждавали и ранните болшевики. Накрая - разколниците победени, една единна ленинска партия. Може ли все пак да оставим на пчеларите избор да съществуват и извън някоя казионна организация? Защото един път да хванат юздите на обща организация нашите "политици" /няма да е трудно/, после пускане няма. Справка - ТКЗС, задължителните камара на строителите, камара на инженерите, камара на нотариусите и т.н. - всичкото задължително, свобода наужким. И демокрацията ни е наужким, а ние продължаваме да си искаме батюшката командир да ни управлява /и командира на пчеларската организация съответно/. Без мен, ако може.

бат тянко
14.01.2020, 06:07
Така разсъждават днешните псевдодемократи. Без обединение няма спасение. В цяла Европа имат по една централна организация. И тук е така. Защо ли, нашата цена е най-ниска?

dvd111
14.01.2020, 08:44
Така са разсъждавали и ранните болшевики. Накрая - разколниците победени, една единна ленинска партия. Може ли все пак да оставим на пчеларите избор да съществуват и извън някоя казионна организация? Защото един път да хванат юздите на обща организация нашите "политици" /няма да е трудно/, после пускане няма. Справка - ТКЗС, задължителните камара на строителите, камара на инженерите, камара на нотариусите и т.н. - всичкото задължително, свобода наужким. И демокрацията ни е наужким, а ние продължаваме да си искаме батюшката командир да ни управлява /и командира на пчеларската организация съответно/. Без мен, ако може.

Според теб хан Кубрат дали е болшевик?
И какъв е коментара ти на надписа на Народното събрание?

rumenggr
14.01.2020, 13:51
Така са разсъждавали и ранните болшевики. Накрая - разколниците победени, една единна ленинска партия. Може ли все пак да оставим на пчеларите избор да съществуват и извън някоя казионна организация? Защото един път да хванат юздите на обща организация нашите "политици" /няма да е трудно/, после пускане няма. Справка - ТКЗС, задължителните камара на строителите, камара на инженерите, камара на нотариусите и т.н. - всичкото задължително, свобода наужким. И демокрацията ни е наужким, а ние продължаваме да си искаме батюшката командир да ни управлява /и командира на пчеларската организация съответно/. Без мен, ако може.
Болшевики! Не ти възприемам примера. Бъркаш демокрация с религия. Комунизма си е почти религия. ТКЗС няма частна собственост, а всеки пчелар е частник. Май е по-добре да се огледаме в съвременните модели, щом не сме измислили свой. Свободата, колкото и да е псевдо я имаш във момента. Къде е просперитета тогава?

зуница
14.01.2020, 14:32
... Май е по-добре да се огледаме в съвременните модели, щом не сме измислили свой.... Къде е просперитета тогава?
Най-проспериращото общество от гледна точка на свобода на отделния човек е САЩ. Защо не копираме тях? Какво не им харесваме на съдебната система ?Нашата по-добре да я няма .Такава каквато е служи като репресивен орган ползван от олигархията.Свободата на бизнеса е също свързана с правосъдието.Къде сме по свобода на бизнеса? Лична свобода? Свобода на пресата? Освен празни приказки и декларации нищо.В момента в който управляващите се издънят и запрягат репресивния апарат.Скорошни примери бол. Е ? Защо не взаимстваме от САЩ?
Най-изненадващо за мене прозвучаха думите на Путин, на Путин: "Ние трябва да се стремим да достигнем свободите на гражданите на САЩ."(Свободен цитат.) И в най-не демократичните страни виждат прогреса чрез копиране опита на САЩ.А нашата ЕвроГейска демокрация налага "пролетарска" диктатура на "джендърите" на всички нива на живота.

Трендафил Дончев
14.01.2020, 14:55
Най-проспериращото общество от гледна точка на свобода на отделния човек е САЩ. Защо не копираме тях? Какво не им харесваме на съдебната система ?Нашата по-добре да я няма .Такава каквато е служи като репресивен орган ползван от олигархията.Свободата на бизнеса е също свързана с правосъдието.Къде сме по свобода на бизнеса? Лична свобода? Свобода на пресата? Освен празни приказки и декларации нищо.В момента в който управляващите се издънят и запрягат репресивния апарат.Скорошни примери бол. Е ? Защо не взаимстваме от САЩ?
Най-изненадващо за мене прозвучаха думите на Путин, на Путин: "Ние трябва да се стремим да достигнем свободите на гражданите на САЩ."(Свободен цитат.) И в най-не демократичните страни виждат прогреса чрез копиране опита на САЩ.А нашата ЕвроГейска демокрация налага "пролетарска" диктатура на "джендърите" на всички нива на живота.

Защото не им е изгодно. Сега каквато и далавера да направят се потулва, а иначе продължават да изсмукват народа под каквато и да било форма с всеки изминат ден.

бат тянко
14.01.2020, 18:51
Най-проспериращото общество от гледна точка на свобода на отделния човек е САЩ. Защо не копираме тях? Какво не им харесваме на съдебната система ?Нашата по-добре да я няма .Такава каквато е служи като репресивен орган ползван от олигархията.Свободата на бизнеса е също свързана с правосъдието.Къде сме по свобода на бизнеса? Лична свобода? Свобода на пресата? Освен празни приказки и декларации нищо.В момента в който управляващите се издънят и запрягат репресивния апарат.Скорошни примери бол. Е ? Защо не взаимстваме от САЩ?
Най-изненадващо за мене прозвучаха думите на Путин, на Путин: "Ние трябва да се стремим да достигнем свободите на гражданите на САЩ."(Свободен цитат.) И в най-не демократичните страни виждат прогреса чрез копиране опита на САЩ.А нашата ЕвроГейска демокрация налага "пролетарска" диктатура на "джендърите" на всички нива на живота.

Постарах се да се поровя из дебрите на американското пчеларство. Намерих сайта на тамошната пчеларска асоциация. Влизам сайта и най отгоре се мъдри следния въпрос-защо, аджеба да стана член на ABF? И защо ли? Чанко сигурно ще стане за да получи повече пари за кило медец ? Агро няма да стане, защото не ще хомот. Обаче драги колеги, оказва се че когато станете член, ще подпомогнете(а организацията ще работи заедно с вас)оцеляването на НАЙ-ВАЖНОТО НАСЕКОМО НА ПЛАНЕТАТА!!!!!!!!!!!! Сиреч ще работите заедно за пчелите, а не за себе си! Защото изчезнат ли те, ще изчезнем и ние! Амин!
Между впрочем, средната заплата за работещите в професионалното пчеларство в Канада и Щатите е около 70 000 гущера........

ch.atanasov
14.01.2020, 19:23
Постарах се да се поровя из дебрите на американското пчеларство. Намерих сайта на тамошната пчеларска асоциация. Влизам сайта и най отгоре се мъдри следния въпрос-защо, аджеба да стана член на ABF? И защо ли? Чанко сигурно ще стане за да получи повече пари за кило медец ? Агро няма да стане, защото не ще хомот. Обаче драги колеги, оказва се че когато станете член, ще подпомогнете(а организацията ще работи заедно с вас)оцеляването на НАЙ-ВАЖНОТО НАСЕКОМО НА ПЛАНЕТАТА!!!!!!!!!!!! Сиреч ще работите заедно за пчелите, а не за себе си! Защото изчезнат ли те, ще изчезнем и ние! Амин!
Между впрочем, средната заплата за работещите в професионалното пчеларство в Канада и Щатите е около 70 000 гущера........

Аз съм започнал да отглеждам пчели за пари, а не защото много ги обичам. Бил съм член, плащал съм и за какво. Няма ли келепир-зарежи. Всички приказки за опазване на пчелите са бля, бля, ако няма кой да плати за това.

зуница
14.01.2020, 19:46
Аз съм започнал да отглеждам пчели за пари, а не защото много ги обичам. Бил съм член, плащал съм и за какво. Няма ли келепир-зарежи. Всички приказки за опазване на пчелите са бля, бля, ако няма кой да плати за това.
Щом отглеждаш пчелите за пари,значи много добре си правиш сметката.Никой не работи на загуба.Просто фалира.Та в тая връзка не се очаква и да искаш от най-голямата организация държавата да ти се бърка в сметките като ти дава някакви пари под различна форма.Никаква намеса на държавата.Държавата трябва да дава пари , помощи за запазване на био разнообразието, сиреч пчелите.И от това следва , че парите трябва да идат само при тия що отглеждат пчели от любов към природата.Тая логика май е по нормална.Бизнесът си има свои закони и намеса на държавата в него не бива да има.Ама у нас май нещата са на обратно.Тия с над 20 кошера получават.А се очаква тъкмо те да изкарват пари от дейността си, бизнеса и да плащат на държавата данъци.Вместо това държавата плаща на бизнеса.Дали в САЩ има такъв случай държавата да плаща на бизнесмен за да си развива бизнеса?Или казано направо има ли там бизнесмени хрантутници на държавата?

agro
14.01.2020, 19:51
Ние сме ужасно далече от самосъзнанието на цитираните по-горе народи, особено европейските. Там такива организации са създадени с ясната убеденост, че ще са от обща полза. Това се следи от всички "под лупа" и горко му, който кривне от общото благо. У нас такива организации бързо се оглавяват от кариеристи мошеници поради липса на обществено съзнание у българина. Особено ако са задължителни, особено ако събират и членски внос. Интереса на водената от тях политика веднага се насочва към присвояване и към обслужване интересите на ръководството, инсталирано там от по-маститите и богати членове. Не е като да не сме ги гледали тези филми цял живот. Бях член на камарата на строителите /задължително/, аз строях обектите, но всички договори и пари минаваха първо през строителна фирма първа категория /която само обработва документите/ и до мен каквото стигне. Мерси на такваз професионална организация, не ме организирайте да си се занимавам с пчелите. Скоро беше проекта на нормиране на опрашването, представен и написан от Евден Николов, ако си спомняте. Там ясно беше заявено как щяло да се нормира разстоянието между пчелините. Което, при замисляне, води след себе си едни много неприятни последици. Имаше пчелари, които споделяха тази мракобесна идея. Не сме дорасли ние за единна организация - нямаме нужния морал да управляваме подобно нещо.

agro
14.01.2020, 19:57
...ТКЗС няма частна собственост...
А е пропагандирано като доброволно обединение на частни собственици, собствеността на които се води в регистрите на съответното ткзс. После сопата и - на ужким собственици, на практика ратаи на държавата/партията/. Така ще стане и при единна задължителна пчеларска организация - на ужким полза за всички, на практика само за някои.

бат тянко
14.01.2020, 20:08
Задължителна пчеларска организация не може да има. Аз само искам да дам пример, че всеки за себе си не ставаше до сега. И за това може би трябва да опитаме всички заедно. За себе си проблема съм го решил. Но без закон и ред просперитет не може да има. Ние самите не искаме да плащаме дължимото на държавата, а искаме тя да плаща на нас? Просто предлагам алтернатива. Иначе само мрънкаме и намираме кусури на всички около себе си. А това не е градивно според мен. Предлагайте варианти за развитие и може и да изровим кучето. Без констатации на жестоката българска действителност.