PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в югоизточния регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10

Валентин.
14.07.2018, 20:49
Ти можеш ли да четеш?Да съм писал,че купуват семена?Купуват отрова и с нея третират семената.Това го правят малките земеделци.Те пръскат и когато си искат нивите и немож им кажеш нищо.

Семената от къде идват. Напиши. Препаратите за третиране са стотинки. И точно на дребните земеделци им е по-изгодно и сигурно да си купуват готови семена.

Трендафил Дончев
14.07.2018, 21:18
1.Валентин получава един месец БАН.

2. След като поставя БАН на даден потребител и ми се появи на следващия ден с нов ник ще го премахвам от форума изцяло.

jdrumev
14.07.2018, 21:55
Това не е вярно.Малките земеделци никой не ги контролира и там е големия проблем.Разликата в отровите е до150-200лв. на декър акоси в купиш от Турция.А?



Малко не съм съгласен.Вече внасят толкова много отрови от турция с бусовете,но пък можеш да си купиш всичко забранено от ЕС в близката железария.:bigsmile:

jdrumev
14.07.2018, 22:03
Хайде въпрос към всички : Защо миналата година слънчогледа не беше отровен, а сега бил станал отровен?



Може да е било бомба със закъснител.Ти колега знаеш ли как влияят всички препарати на пчелите и кога?Защото аз не знам.:bigsmile:

jdrumev
14.07.2018, 22:07
Демек нищо незнаещи.Нали писах спасението е да давате през ден рядък сироп които помага при отрявяне.Немога да ви обяснявам много щото трудно пиша.


Може дати покаже в анализа.:bigsmile:С пелина можеш да пробваш няма да си роднина на Захари Стоянов.:bigsmile:

jdrumev
14.07.2018, 22:14
За сметките си прав.Питах- небило толкова,но каза къде да питам.Сега вземат от Украйна.Тия дни ще пиша каква е отровата с която обезаразяват семената и каква е разликата в цените.
Не всички употребяват такива семена,но последствията ,ако са третира с тях се виждт ясно.
При рапицата е същото пак-пчелите губят ориентация.Пак пиша,че зависи с какво се пръска,това е най важното,а контрол няма как да се упражни спрямо тях.



Тук съм съгласен.Много ми се смяха за майката в разпечатката но не беше смешно.От вчера зная и от коя отводка е.

jdrumev
14.07.2018, 22:23
Да не са ви напръскали там по Южна България за тая чума по добитъка и да не знаете ами слънчогледа стана виновен.



Бат Вальо чух ,че 50 мил щяло да има за тая чума.Преди казваше баба Пена ,,Чумата да ги тръшне дано",а сега казва ,,Да е жива и здрава чумата ".:bigsmile:

jdrumev
14.07.2018, 22:25
И при тях не е добре . https://www.youtube.com/watch?v=S_-6vWsaI88


Ами като не копуват от лецинзирани ще е така.:bigsmile:

jdrumev
14.07.2018, 22:35
1.Валентин получава един месец БАН.

2. След като поставя БАН на даден потребител и ми се появи на следващия ден с нов ник ще го премахвам от форума изцяло.


Може ли да е от едно YOUR ID да се пише,че нали ме знаеш съм тънак АЙПИ специалист и с комшията ползваме един рутер за по ефтино.:bigsmile:

tarty
04.08.2018, 22:29
https://www.youtube.com/watch?v=jF3Qn6xkcxA&app=desktop

Трендафил Дончев
04.08.2018, 22:49
https://www.youtube.com/watch?v=jF3Qn6xkcxA&app=desktop

Господа пчелари, колеги. Проблема не е в рапицата или слънчогледа. Аз нямам такива култури и съм на същия хал. Проблема е друг и трябва да се търси на друго място.

jdrumev
04.08.2018, 23:30
Господа пчелари, колеги. Проблема не е в рапицата или слънчогледа. Аз нямам такива култури и съм на същия хал. Проблема е друг и трябва да се търси на друго място.


Не е само от там проблема Модернизаторе.Сахара,Сахар а.:bigsmile:От дет и да погледнеш излиза Сахара.:bigsmile:Смея се аз, но това което го казват колегите е вярно и аз го имам.Смяхте ми се за две -три майки в кошер,но първо тия кошери фира дават.26 станаха при мен добре ,че ручкам всяка седмица ,че да подържам баланса на пилото.;)Отново анти пчеларство.:bigsmile:

Трендафил Дончев
04.08.2018, 23:36
Не е само от там проблема Модернизаторе.Сахара,Сахар а.:bigsmile:От дет и да погледнеш излиза Сахара.:bigsmile:Смея се аз, но това което го казват колегите е вярно и аз го имам.Смяхте ми се за две -три майки в кошер,но първо тия кошери фира дават.26 станаха при мен добре ,че ручкам всяка седмица ,че да подържам баланса на пилото.;)Отново анти пчеларство.:bigsmile:

Имаш предвид храненето със захар ли?

jdrumev
04.08.2018, 23:39
Имаш предвид храненето със захар ли?


Е кой храни в медозбора при дъждовно време със Сахар.:bigsmile:Той колегата дето го изгонихме го каза за дъжда.Аз от теливизията и весниците знам от къде е.:bigsmile:

Kowalski
28.09.2018, 13:11
Преди 10 дена ми се излюпиха две майки в оплодни садъчета.Едната беше с парализиран крак и днес видях че сакатата майка почнала да снася.И другата кат че ли е наедряла малко,но яйца не видях.Споделям го за колегите,които се притесняват за неоплодените майки по това време на годината.Успех!

Kowalski
28.09.2018, 14:47
Може пък да са неоплодени.Знам ли!?

kuline
29.09.2018, 17:42
Може пък да са неоплодени.Знам ли!?

Дааа. И аз имам подобен случай. В края на август, забелязах едно семейство си гласи самосмяна. Първата половина септември нямах възможност да погледна какво се случва. На 16.09 поглеждам - изклюпена майка, няма пило, ни яйца. На 23.09 поглеждам, пак нищо. Рекох си, слагам от запасните, ама не намерих майката, за да я премахна. Днес отварям отново, за да сложа отводка със запасна майка и о чудеса, не само яйца, а и открито пило с много млечице. Да, не мога да преценя, дали не са търтееви, но едва ли, като гледам яйцата, си мисля, че е пчелно пило. Другата събота ще стане ясно. Та мисълта ми е, че досега не ми се е случвало по това време такива неща и не вярвах, че може да се оплоди майка по това време. Друг е въпроса, доколко ще е читава, но ще разбера . ;)

Трендафил Дончев
29.09.2018, 19:13
Дааа. И аз имам подобен случай. В края на август, забелязах едно семейство си гласи самосмяна. Първата половина септември нямах възможност да погледна какво се случва. На 16.09 поглеждам - изклюпена майка, няма пило, ни яйца. На 23.09 поглеждам, пак нищо. Рекох си, слагам от запасните, ама не намерих майката, за да я премахна. Днес отварям отново, за да сложа отводка със запасна майка и о чудеса, не само яйца, а и открито пило с много млечице. Да, не мога да преценя, дали не са търтееви, но едва ли, като гледам яйцата, си мисля, че е пчелно пило. Другата събота ще стане ясно. Та мисълта ми е, че досега не ми се е случвало по това време такива неща и не вярвах, че може да се оплоди майка по това време. Друг е въпроса, доколко ще е читава, но ще разбера . ;)

Може да е по - читава от всяка друга. Само не мога да разбера, как като отворите кошер и не можете да видите майката? Аз съм с три диоптъра очила, а днес тъй като ги забутах някъде ми се наложи да търся майка. Е, познайте - намерих я - без очила. Та Калинчо, - вземи се в ръце бе човек. ;) Янчо ще ни се смее.:bigsmile:

kuline
29.09.2018, 19:41
Може да е по - читава от всяка друга. Само не мога да разбера, как като отворите кошер и не можете да видите майката? Аз съм с три диоптъра очила, а днес тъй като ги забутах някъде ми се наложи да търся майка. Е, познайте - намерих я - без очила. Та Калинчо, - вземи се в ръце бе човек. ;) Янчо ще ни се смее.:bigsmile:

Ами набързо го "прехвърлих" два пъти семейството, за да не губя време, защото трябваше да третирам за акара. Пък Янчо нека се смее, ама така и не каза с колко магазини е работил. То толкова и работил май, щом .... знаем какво му се е случило с даданите. Ама сегаа, сега е най-гУлемия пчелар. И то какъв? Проф. :bigsmile:

tarty
29.09.2018, 20:59
Може да е по - читава от всяка друга. Само не мога да разбера, как като отворите кошер и не можете да видите майката? Аз съм с три диоптъра очила, а днес тъй като ги забутах някъде ми се наложи да търся майка. Е, познайте - намерих я - без очила. Та Калинчо, - вземи се в ръце бе човек. ;) Янчо ще ни се смее.:bigsmile:

Само дето не разбрах, защо трябва да се смея на труда ви?

Трендафил Дончев
29.09.2018, 21:04
Само дето не разбрах, защо трябва да се смея на труда ви?

Шегувам се бе Янчо. Шегувам се. Труд? Какъв труд? Ние само си се излежаваме, пчелите само трупат от многото паши, а ние си харчим парите от скъпия мед.;)

mici-92
30.09.2018, 09:02
Може да е по - читава от всяка друга. Само не мога да разбера, как като отворите кошер и не можете да видите майката? Аз съм с три диоптъра очила, а днес тъй като ги забутах някъде ми се наложи да търся майка. Е, познайте - намерих я - без очила. Та Калинчо, - вземи се в ръце бе човек. ;) Янчо ще ни се смее.:bigsmile:
Ако,не е маркирана,особено месеците май-юни,мисия невъзможна.

Трендафил Дончев
30.09.2018, 09:18
Ако,не е маркирана,особено месеците май-юни,мисия невъзможна.

Напротив. Тогава си е винаги на работното място, а през останалото време може да е къде ли не.

дядо борю
30.09.2018, 09:19
Ако,не е маркирана,особено месеците май-юни,мисия невъзможна.

Зависи от окото което гледа.

mici-92
30.09.2018, 10:45
Зависи от окото което гледа.оо
Вярно!Рутина е нужна,но маркирането решава липсата и.

ch.atanasov
18.10.2018, 18:01
До къде стигна разследването на отровния слънчоглед?

ch.atanasov
20.10.2018, 19:43
Заземявах, заземявах с 6 кв., но ми свърши и довърших с 4 кв. Дали ще има някакъв проблем.sweating;

Ангел Йосифов
20.10.2018, 19:52
Ако си зазЕмявал,важни са омовете,а ако си заЗимявал важни са хранителните запаси.

ch.atanasov
21.10.2018, 17:47
За отровния слънчоглед по Бургаско -ни вопъл, ни стон. Хайде едно питане към цялата аудитория: защо моя слънчогледов мед е с цвят на мед, примерно от кориандър, няма изобщо аромат и вкус на слънчогледов и защо 80 дни не кристализира?

Ангел Йосифов
21.10.2018, 18:07
Най-вероятно са го омешали с нещо.И при мен слънчогледа излезе тъмен,но вече се забелязват наченки на кристализация..

kuline
21.10.2018, 18:11
Според мен, за забавянето на кристализацията е виновна влагата. Въпреки, че бе запечатан, меда видимо бе по-рядък от обичайното. Това го отдавам на времето. Имам предвид това, че влажността на въздуха по време на пашата бе голяма.
ПП При нас по време на акацията бе така - уж акацията цъфти и събират, но това което течеше от центрофугата, не бе типичен акациев мед, както и вкуса му. В последствие и пробите потвърдиха усета ми.

ch.atanasov
21.10.2018, 18:19
Най-вероятно са го омешали с нещо.И при мен слънчогледа излезе тъмен,но вече се забелязват наченки на кристализация..

Чудя се дали изобщо има нектар от слънчоглед в него. Хайванчетата работиха като луди по време на цъфтежа му , беше не море, а океан от слънчоглед. По едно време си викам : мале ще текне от прелките . Да, ама не. crying;Сещам се за лавандула, но незнам какъв е меда от нея.

Трендафил Дончев
21.10.2018, 18:27
Сещам се за лавандула, но незнам какъв е меда от нея.

Лавандулов.;)

ch.atanasov
21.10.2018, 18:34
Лавандулов.;)

Какво- да или -не? Всъщност дали цъфти 25 юни-25 юли ?

Трендафил Дончев
21.10.2018, 18:52
Какво- да или -не? Всъщност дали цъфти 25 юни-25 юли ?

Цъфти средата на юли, но при по - топло и сухо време и по - рано. Цвета е златист.

ch.atanasov
21.10.2018, 19:07
Цъфти средата на юли, но при по - топло и сухо време и по - рано. Цвета е златист.

Еее виждал съм цъфнала лавандула. Знам че има в района, но я жънат и не съм я броил.

Трендафил Дончев
21.10.2018, 19:16
Като стана дума за цвят.

9751 9752


9753 9754



9755

Та какъв цвят е според българските пчелари лавандуловия мед?

rosty_sz
21.10.2018, 21:33
Опитвал съм доста чист лавандулов мед със странен вкус на сироп за кашлица от близкото минало. Кошерите бяха насред сериозен блок. Цветът, сивкаво кафеникъв.

todor.mitkov
21.10.2018, 21:43
За отровния слънчоглед по Бургаско -ни вопъл, ни стон. Хайде едно питане към цялата аудитория: защо моя слънчогледов мед е с цвят на мед, примерно от кориандър, няма изобщо аромат и вкус на слънчогледов и защо 80 дни не кристализира?
И аз чаках слънчогледов мед, а то излезе някакъв късен букет. Даже до последно си мислех, че съм се объркал ама и на вкус и след изследването нещата се потвърдиха. Този мед нямам идея от какво го събраха, защото е доста добро количество. Като предположение имам бодил, метличина, детелина и пришница, която по едно време заля поляните. Отделно от някъде събраха и мед за зимните запаси. Такава луда година не е имало.

rosty_sz
21.10.2018, 21:50
Дано не се повтаря, тая година.
Моя слънчоглед си е слънчоглед от всякъде и на вкус и на цвят и отдавна е на "камък" само дето е малко.

viktor tit
22.10.2018, 08:50
2004-2005 г. баща ми гледаше три кошера в едно село до гр. Свищов, там гледаха около 400-500дка. лавандула, меда който извадихме беше златист, но имаше лют (леко пикантен) вкус. След това спря да гледа кошери и повече такъв мед не съм опитвал, та си мисля, че лавандуловия мед е леко пикантен.

ch.atanasov
24.11.2018, 09:11
"Във връзка с решение на Управителния съвет на Пчеларско сдружение Бургас, бяха дадени проби за изследване на хранителните запаси на два пчелина. Изследването извърши проф. д-р Пламен Петров!
Проба едно : Цихалотрин (Ламбда Цихалотрин) Токсичност за пчели от 0.038-0.91 микрограма! Проба 0.39 мк/кг
Проба две: Флуметрилин: Токсичен за пчели!"


Янев, да не си обиден на форума. :sad:Пусни и останалото.

malkia.sandanski
24.11.2018, 10:13
"Във връзка с решение на Управителния съвет на Пчеларско сдружение Бургас, бяха дадени проби за изследване на хранителните запаси на два пчелина. Изследването извърши проф. д-р Пламен Петров!
Проба едно : Цихалотрин (Ламбда Цихалотрин) Токсичност за пчели от 0.038-0.91 микрограма! Проба 0.39 мк/кг
Проба две: Флуметрилин: Токсичен за пчели!"


Янев, да не си обиден на форума. :sad:Пусни и останалото.

Видях, че и двата са пиретроиди. В слънчогледов мед ли са намерени или в друг, знае ли се от кои растения са дошли?
Търсейки флуметрилин, намерих само флуметрин. Дали семействата, от които е взета пробата са третирани с флуметрин или е дошъл само от нектара по растенията?

ch.atanasov
24.11.2018, 11:40
Видях, че и двата са пиретроиди. В слънчогледов мед ли са намерени или в друг, знае ли се от кои растения са дошли?
Търсейки флуметрилин, намерих само флуметрин. Дали семействата, от които е взета пробата са третирани с флуметрин или е дошъл само от нектара по растенията?

Кой да ти каже. Като мрази мен, да го направи за вас. Кавал.:bigsmile:


"Флуметрилинна е синтетичен регулатор на растежа на растенията с хербецидна активност, използва се за регулиране на растежа на аксиларни пъпки при тютюна. По отношение на медоносните пчели той проявява средно остра токсичност.Използва се в растителна защита."

пп. от проф. Пламен Петров

ch.atanasov
24.11.2018, 16:43
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/46778965_10213571939716361_7302428380207513600_n.j pg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=2c64d23f057adba9e373b418296eb0d8&oe=5CABA3D0

enchev
24.11.2018, 20:53
Колко хубав е препарата КУМАФОС но е разрешен и на хубава цена по НПП

ianev
24.11.2018, 21:49
Чанко радвам се че следиш делата на Пчеларско сдружение Бургас , но поне да беше копирал и останалата част в което се пояснява кое как . Но ще го свърша вместо теб, вярвам че неволно си го пропуснал. Малко пояснение за другите нещата открити, защото както се очаква позната на повечето колеги е думата Кумафос и за нея се хващат!

Проба едно : Цихалотрин (Ламбда Цихалотрин) Токсичност за пчели от 0.038-0.91 микрограма! Проба 0.39 мк/кг

Проба две: Флуметрилин: Токсичен за пчели!

ch.atanasov
24.11.2018, 22:16
Чанко радвам се че следиш делата на Пчеларско сдружение Бургас , но поне да беше копирал и останалата част в което се пояснява кое как . Но ще го свърша вместо теб, вярвам че неволно си го пропуснал.


Аз пък не се радвам, защото ти не следиш форума. :sad:Оставих ти да продължиш, но като видях, че те няма го постнах.blush;


"Във връзка с решение на Управителния съвет на Пчеларско сдружение Бургас, бяха дадени проби за изследване на хранителните запаси на два пчелина. Изследването извърши проф. д-р Пламен Петров!
Проба едно : Цихалотрин (Ламбда Цихалотрин) Токсичност за пчели от 0.038-0.91 микрограма! Проба 0.39 мк/кг
Проба две: Флуметрилин: Токсичен за пчели!"


Янев, да не си обиден на форума. :sad:Пусни и останалото.

ianev
24.11.2018, 22:29
Извинявай, странно защо не ми излезе а само снимката. Още веднъж се извинявам! В форума все по рядко и рядко влизам и коментирам. Обикновено го правя когато си струва. Иначе по темата повече няма да коментирам. Пробитите са взети от слънчогледовата паша

ch.atanasov
25.11.2018, 08:46
Извинявай, странно защо не ми излезе а само снимката. Още веднъж се извинявам! В форума все по рядко и рядко влизам и коментирам. Обикновено го правя когато си струва. Иначе по темата повече няма да коментирам. Пробитите са взети от слънчогледовата паша

Няма нужда от извинения, даже мислех, че ще се ядосаш.

п.п. Да де, тук не си струва защото сме не само тъпи, но и лоши. Умните и добрите са оттатък.:bigsmile:

kuline
25.11.2018, 13:00
п.п. Да де, тук не си струва защото сме не само тъпи, но и лоши. Умните и добрите са оттатък.:bigsmile:

Ай сИга! То, май сме едни и същи. ;)

ianev
25.11.2018, 15:19
п.п. Да де, тук не си струва защото сме не само тъпи, но и лоши. Умните и добрите са оттатък.:bigsmile:

Това е твое мнение моето не е такова. Общо взето и на едното и на другото място коментиращите са едни и същи. Просто не ми се разтягат лакардии, които не водят до нищо градивно. Времето е идеално за работа и да се свърши това онова. Днес имаше масово облитане. Явно госпожиците усещат че скоро няма да даде време и решиха да се освободят от излишния товар

ch.atanasov
25.11.2018, 15:53
Ай сИга! То, май сме едни и същи. ;)


Е, тъй де, ама там голяма демокрация. Някой като зарони сълзи и хоп-някой с кърпичка.:bigsmile:

ch.atanasov
25.11.2018, 15:58
Аз също ходих да видя как е хавата. Чудесен ден, около 12гр. всички мърдат на прелките и се облитат .Явно добре ги гледам, щом никой не е хванал гората.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.11.2018, 16:10
Аз също ходих да видя как е хавата. Чудесен ден всички мърдат на прелките и се облитат .Явно добре ги гледам, щом никой не е хванал гората.:bigsmile:

И аз току долитам от пчелина. При нас е малко по ладок, както винаги и само един се раздвижи. Погледнах ги отгоре да видя питките как са и някой са ги полазили яко.

ch.atanasov
25.11.2018, 16:15
И аз току долитам от пчелина. При нас е малко по ладок, както винаги и само един се раздвижи. Погледнах ги отгоре да видя питките как са и някой са ги полазили яко.

Охооо, технология "Я. Червенков" съзирам.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.11.2018, 16:42
Охооо, технология "Я. Червенков" съзирам.:bigsmile:

Червенков и на години, и на ръст, и на руския, и на технологиите е по - малък от мен. :bigsmile:

ch.atanasov
25.11.2018, 16:55
Червенков и на години, и на ръст, и на руския, и на технологиите е по - малък от мен. :bigsmile:

Аве той явно от теб е плагиятствал, ама нали е по-млад, по-напорист - него ще четат, ведно с Радоев.:bigsmile:

barkov1982
25.11.2018, 17:00
За сега само го гледаме, все още не е готова книгата;)

Трендафил Дончев
25.11.2018, 17:11
Аве той явно от теб е плагиятствал, ама нали е по-млад, по-напорист - него ще четат, ведно с Радоев.:bigsmile:

Друмев ще го изпревари. Само да оправи словореда.:bigsmile:

ch.atanasov
08.12.2018, 10:47
Пчеларството загивало, къде си ги измисляте тез работи не мога да разбера.:(

"Областната дирекция „Земеделие“ Бургас работи с пчеларите и пчеларските организации на територията на областта вече 7 години, отнасяйки се с огромно уважение към тежкия пчеларски труд, към отговорната и важна мисия на пчеларите да опазят биологичното разнообразие и екологичното равновесие в природата, защото осъзнаваме, че изчезването на пчелите не е тревога само за пчеларите, и защото пчелите отговарят за опрашването и тяхната липса реално ще се отрази на целия отрасъл селско стопанство. В този период организирахме информационни срещи, семинари, изложби с рисунки на деца, обучения на млади пчелари, демонстрационни дни, канихме експерти на академичната общност да обследват проблемите им в техните пчелини. Можем с гордост да отчетем, че на фона на тревожните сигнали от различни части на планетата за изчезването на тези безценни насекоми, в Бургаска област се наблюдава положителна тенденция на увеличаване на пчелните семейства през последните 10 години, достигайки 69 111, което е ръст с почти 31% в сравнение с пчелните семейства през 2009г. - 47694 броя. По този начин Ние сме допринесли за опазването на пчелите, за приносът на пчелите към икономиката ни и за превръщането на пчеларството в достоен и печеливш бизнес на територията на Бургаска област.":bigsmile:

и жив пример :


Димитър Станчев, пчелар с 2 200 кошера, разположени в 30 пчелина, на територията на 3 общини.

Вълчан
08.12.2018, 20:32
Той направо ги е удвоил: http://pcheladobrich.com/art/dimityr-stanchev-ot-pchelarska-ferma-strandja-pchelarstvoto-kato-uspeshen-biznes-realizaciq-na-produkciqta/125 за година!

ch.atanasov
08.12.2018, 20:39
Той направо ги е удвоил: http://pcheladobrich.com/art/dimityr-stanchev-ot-pchelarska-ferma-strandja-pchelarstvoto-kato-uspeshen-biznes-realizaciq-na-produkciqta/125 за година!

Отличник, за три години от 400 на 2 200.

Вълчан
09.12.2018, 11:12
Малко в страни, но и Матеев имаше такава бройка по спомен, но нещо изчезна от пчеларските среди. Последните му постове за отводки, са от почти две години, а не е влизал в форума от 5 месеца?

agro
09.12.2018, 21:40
... а не е влизал в форума от 5 месеца?
Напечелил се е вече от пчеларството!

ch.atanasov
24.12.2018, 18:39
Вчера пчелите се облитаха и обикаляйки между кошерите видях много пчели в една автомобилна гума с малко вода вътре. Явно пиеха вода, но се чудя : дали някои гледат пило или водата им трябва за разтваряне на рапичния мед с които зимуват 30 от тях. Някакви идеи.

ch.atanasov
18.01.2019, 18:50
Имаше ли облитане днес по нашия край?

ГАЛДИМ
18.01.2019, 21:22
Колега е отварял семейства в северен централен и вече има люпещо се пило.

ch.atanasov
18.01.2019, 21:29
Колега е отварял семейства в северен централен и вече има люпещо се пило.

Утре и аз ще ви пиша, какво има и няма.

пп. Бахти и заспалия югоизток.:mad: Някога тук бяха най-многото кошери ( пчелари ).:(

kuline
18.01.2019, 21:30
Имаше ли облитане днес по нашия край?

Ти пък какви въпроси задаваш! Попитай има ли постъпление по банковите сметки от де минимис, био, мио и т.н. веднага ще получиш отговор. :bigsmile:
Горното за тарикатите, а сега сериозно. Като усещам топлината от въздуха, си мисля, че доволно са се облетели днес. Утре ще имам възможност да надникна какво се случва и предполагам какво ще видя, но съм длъжен да се убедя, защото не чакам да ми се появи от нейде нещо ей тъй.


Някога тук бяха най-многото кошери ( пчелари ).:(
Да не би да си в грешка? Или това е било само по кетапите. :)

Kowalski
18.01.2019, 22:18
Вчера проверих една отводка,нямяше яйца.Но имаше подготвени килийки по средата.От две години ги следя и установих че след 20.01 почват да снасят.

ch.atanasov
19.01.2019, 14:26
Обещах да пиша, но няма много за писане. Осем градуса, гаден студен вятър, облачно. Погледнах (отгоре само )две от резервите и няколко от другите- харесаха ми. Имало е облитане, пред всички има по малко изхвърлен подмор и прашуляк от разпечатките.

ch.atanasov
27.01.2019, 17:28
Нещо за разсейване от нерадостното бъдеще.
9894

от мършите.

9895
от резервите.

9896

от зимуващите на рапица.

пропуснал съм--от 26.01.19 г.са

ch.atanasov
27.01.2019, 18:21
Каръка на хобито:( : хубаво време, когато е на работа, когато почива-вали.:bigsmile:


https://www.sinoptik.bg/sredets-bulgaria-100731016/10-days

tarty
30.01.2019, 13:01
https://www.youtube.com/watch?v=FcemlGH8LGU

smsi-h
30.01.2019, 13:38
https://www.youtube.com/watch?v=FcemlGH8LGU

Брей-й-й-й... Видях една пчела с прашец. При мен такова чудо още няма.

Бат Янчо, може ли една приятелска критика?
Може и да не може, и да яма после бой, ама да си кажа. Стар фотограф съм, и много дразни когато правиш видео, да държиш джи-ес-ема си вертикално. Полученото видео е тясноформатно и голяма част от пространството, което снимаш се изразва. Ако искаш видеотата ти се гледат от повече хора, дръж джи-ес-ема си хоризонтално, когато правиш видео. Така заснетият образ ще бъде широкообхватен, ще обхваща целият обем на екрана и ще бъде пределно приятно за окото.

tarty
30.01.2019, 13:41
Брей-й-й-й... Видях една пчела с прашец. При мен такова чудо още няма.

Бат Янчо, може ли една приятелска критика?
Може и да не може, и да яма после бой, ама да си кажа. Стар фотограф съм, и много дразни когато правиш видео, да държиш джи-ес-ема си вертикално. Полученото видео е тясноформатно и голяма част от пространството, което снимаш се изразва. Ако искаш видеотата ти се гледат от повече хора, дръж джи-ес-ема си хоризонтално, когато правиш видео. Така заснетият образ ще бъде широкообхватен, ще обхваща целият обем на екрана и ще бъде пределно приятно за окото.

Благодаря за съвета, ще го имам в предвид,но трудно докато си ям обяда да снимам с една ръка :):):). Не е една повече са. В момента е облачно 12*.

Трендафил Дончев
30.01.2019, 13:45
Брей-й-й-й... Видях една пчела с прашец. При мен такова чудо още няма.

Бат Янчо, може ли една приятелска критика?
Може и да не може, и да яма после бой, ама да си кажа. Стар фотограф съм, и много дразни когато правиш видео, да държиш джи-ес-ема си вертикално. Полученото видео е тясноформатно и голяма част от пространството, което снимаш се изразва. Ако искаш видеотата ти се гледат от повече хора, дръж джи-ес-ема си хоризонтално, когато правиш видео. Така заснетият образ ще бъде широкообхватен, ще обхваща целият обем на екрана и ще бъде пределно приятно за окото.

Еее, и аз му правих забележка, но той не я прие. Знам ли? Теб може и да те послуша.;)

tarty
30.01.2019, 13:46
Еее, и аз му правих забележка, но той не я прие. Знам ли? Теб може и да те послуша.;)

Липсва ти подхода на smsi-h :)

Трендафил Дончев
30.01.2019, 14:27
Липсва ти подхода на smsi-h :)

На някои хора и друго им липсва, но аз се съобразявам с тях.;)

tarty
01.02.2019, 21:15
Благодаря за съвета smsi-h
https://www.youtube.com/watch?v=fWy0iG1dy8Q

ch.atanasov
08.02.2019, 21:57
http://faragency.bg/bg/burgasko-semeystvo-sazdade-selishte-na-pchelite-v-strandzha/?fbclid=IwAR3Knnlx21iwKKp5hJUhOVf5Nf-OjNI8TuI4GknR3JnbArA1yGib5JO36zM

Каква идилия само. Захласнах се.inlove;

пп. Проекта на бай тошо не успя, но пчеларството ще спаси Странджа.:bigsmile:

tarty
10.02.2019, 20:39
https://www.youtube.com/watch?v=7EaK_x10TLk

solaris60
10.02.2019, 20:44
https://www.youtube.com/watch?v=7EaK_x10TLk

Тя тази е препила заради празника.:bigsmile:

ch.atanasov
17.02.2019, 18:05
Днес ходих да подишам кошерен въздух, та да прочистя малко токсините от най-добрия град за живеене.:bigsmile: Слънчево, около 13*, никакъв полъх, въздуха изпълнен с жужене. Красота. Много ме накефиха и слабаците във фибранките- 4 и 5 рамкови.kiss;

пп. Една жетва, но нищо необичайно. Гладна смърт.:(Последният запис е от дата 08.08. 2018г. --хубаво пило, запас много добре. Нормално такива имат мед за две зими, но при този е станало нещо още есента. Май не са правили кълбо. При облитанията вадеха повече подмор от другите. Две крайни пити на изток са с венци по 6-7 см. мед , другите 6 празни и най-западната с една капачка мед, където са измръзнали последните.

ch.atanasov
08.03.2019, 22:11
Ех, Ех, какви времена бяха, когато и аз бях профи. :sad:Още януари знаех в кое семейство какво, как, колко, на къде. Сега-мъка.:( Колегите вече мед ще вадят, аз осведомителен преглед още не съм правил.sweating; Мъка, мъка ви казвам.:( Дано синоптика познаят за събота и неделя, та да преброя и аз жертвите.crying;

jdrumev
08.03.2019, 22:17
Ех, Ех, какви времена бяха, когато и аз бях профи. :sad:Още януари знаех в кое семейство какво, как, колко, на къде. Сега-мъка.:( Колегите вече мед ще вадят, аз осведомителен преглед още не съм правил.sweating; Мъка, мъка ви казвам.:( Дано синоптика познаят за събота и неделя, та да преброя и аз жертвите.crying;

Ще си скубиш косите друже,че не си останал профи,но ще разбереш след 2020.:bigsmile:Честно нещеш ли да ми научиш най новата схема.Изпозвани са мотиви от две народни приказки"Бабината ръкавичка"и"Дядо вади ряпа".:bigsmile:

ch.atanasov
10.03.2019, 20:04
Еййй, не ще тоз пчеларски народ от югоизтока да пише и това е. :( Сам си пиша, сам си чета, ама хайдеblush;. Два дни се утрепах пак. Чудно време, малко ветровито, но свърших доста работа. Прегледа беше 3 в 1 и следващия ще е при слагане на магазините за рапицата- към 15-ти април. Жертви няма, но установих 4 без майки. Процедурата с резервите е в действие, така че няма проблем. Семействата са бомба, изкарали са с много малко мед и ще пада разпечатване на останалия. Джанките цъфнаха за 24 часа, но май кофти време идва. Абе така е, тежка е съдбата на хобито.:bigsmile:

jdrumev
10.03.2019, 20:34
Не знам какво им правите и какво ги ручкате,но брата с мама вчера прегледаха 100 без да си дават зор за 3 часа.:bigsmile:

Илиев
10.03.2019, 20:40
Съвсем лежерно и спокойно са ги прегледали - по 50 кошера на човек за 3 часа, демек по 17 кошера на час - средно по около 3 минути и половина за преглед на кошер - нормално си е!! :bigsmile:

jdrumev
10.03.2019, 20:44
Съвсем лежерно и спокойно са ги прегледали - по 50 кошера на човек за 3 часа, демек по 17 кошера на час - средно по около 3 минути и половина за преглед на кошер - нормално си е!! :bigsmile:


Илиев,те тея хора не знаят какво имат в кошерите и след 1 седмица какво могат да очакват да има.:bigsmile:Сега сем се обзаложил на две отводки с едно тарикатче,че до 1 месец време семействата ще ритнат на зад малко.:bigsmile:

п.п.Аз по тела казах какво трябва да направят.:bigsmile:

Nik_m
11.03.2019, 10:54
Аз за 3 мин. само капака и подкапачната свалям :) 15 мин. на кошер е нормално за мен.

medved68
11.03.2019, 12:04
Уважаеми колеги при осведомителния преглед на 09.03.2019 установих в един кошер че са заложили маточници за самосмяна които им остават няколко дни да се излюпят майки.Въпроса ми е имали някой подобен случай по това време и майката ще успеели да се оплоди и въобще как процедирате при такъв случай?

Трендафил Дончев
11.03.2019, 12:37
Уважаеми колеги при осведомителния преглед на 09.03.2019 установих в един кошер че са заложили маточници за самосмяна които им остават няколко дни да се излюпят майки.Въпроса ми е имали някой подобен случай по това време и майката ще успеели да се оплоди и въобще как процедирате при такъв случай?


Остави ги и всичко ще на ред.

jdrumev
11.03.2019, 12:53
Аз за 3 мин. само капака и подкапачната свалям :) 15 мин. на кошер е нормално за мен.



Е какво им правиш ако не е тайна 15 мин?:bigsmile:Аз кошер в роево го оправям за по малко.:bigsmile:

jdrumev
11.03.2019, 12:54
Уважаеми колеги при осведомителния преглед на 09.03.2019 установих в един кошер че са заложили маточници за самосмяна които им остават няколко дни да се излюпят майки.Въпроса ми е имали някой подобен случай по това време и майката ще успеели да се оплоди и въобще как процедирате при такъв случай?


След тая седмица това ще е масово явление на места.:bigsmile:

Трендафил Дончев
11.03.2019, 14:04
Е какво им правиш ако не е тайна 15 мин?:bigsmile:Аз кошер в роево го оправям за по малко.:bigsmile:

Оправяш. Оправяш ги, но като гледаш с бинокъл от Бояна и то в посока Пирот.:bigsmile:

Nik_m
11.03.2019, 14:39
Е какво им правиш ако не е тайна 15 мин?:bigsmile:Аз кошер в роево го оправям за по малко.:bigsmile:

Толкова си мога, добре че не сън ти работник :)

jdrumev
11.03.2019, 14:52
Толкова си мога, добре че не сън ти работник :)



Не че толкова си можеш.Преди и аз бях така все гледах майката да на меря или да видя.Сега стигнали до рамка с яйца и спирам.Преди време показах един клип на Модернизатора как работя и той ми да де един съвет да си намаля труда.Ставаше дума за рамките които връщам след като съм прегледал семейството.:bigsmile:

Трендафил Дончев
11.03.2019, 15:35
Не че толкова си можеш.Преди и аз бях така все гледах майката да на меря или да видя.Сега стигнали до рамка с яйца и спирам.Преди време показах един клип на Модернизатора как работя и той ми да де един съвет да си намаля труда.Ставаше дума за рамките които връщам след като съм прегледал семейството.:bigsmile:

Краката трябва да ми целуваш.

Nik_m
11.03.2019, 17:14
Не че толкова си можеш.Преди и аз бях така все гледах майката да на меря или да видя.Сега стигнали до рамка с яйца и спирам.Преди време показах един клип на Модернизатора как работя и той ми да де един съвет да си намаля труда.Ставаше дума за рамките които връщам след като съм прегледал семейството.:bigsmile:

За какво ми е да виждам майката? Аз и прегледи не правя а какво оставя да търся майка. Направо ги отварям за ротацията просто работя внимателно с кеф и не си давам зор.

ch.atanasov
11.03.2019, 17:48
Сега чукнах на елката и дойде около 6 минути на кошер. Като сложа и почивките с по биричка, май ще вляза в норма.:bigsmile:

ch.atanasov
17.03.2019, 21:50
Уважаеми колеги при осведомителния преглед на 09.03.2019 установих в един кошер че са заложили маточници за самосмяна които им остават няколко дни да се излюпят майки.Въпроса ми е имали някой подобен случай по това време и майката ще успеели да се оплоди и въобще как процедирате при такъв случай?


Остави ги и всичко ще на ред.

Щях да ги обединявам днес, но се отказах -реших да експериментирам. Хубаво семейство, доста пчели, има запечатано пило и 3 маточника ( прилични-релефни -свищеви ). Дори и да се оплоди майката, до като се излюпи пило, како ще остане от семейството. Е, аз мога да помогна с пило, пчели, но без помощ ще може ли да се справи. Съмнявам се, но ще видим.

jdrumev
17.03.2019, 21:54
Щях да ги обединявам днес, но се отказах -реших да експериментирам. Хубаво семейство, доста пчели, има запечатано пило и 3 маточника ( прилични-релефни -свищеви ). Дори и да се оплоди майката, до като се излюпи пило, како ще остане от семейството. Е, аз мога да помогна с пило, пчели, но без помощ ще може ли да се справи. Съмнявам се, но ще видим.


За слънчуфката ще е на 3 магазина.:bigsmile:

barkov1982
17.03.2019, 23:00
За слънчуфката ще е на 3 магазина.:bigsmile:

Това заключение, от позицията на Пророка на Месията ли идва или от дългогодишния ти опит със свищеви майки, пройзведени при недостиг на търтеи?

nikawr
18.03.2019, 06:16
Щях да ги обединявам днес, но се отказах -реших да експериментирам. Хубаво семейство, доста пчели, има запечатано пило и 3 маточника ( прилични-релефни -свищеви ). Дори и да се оплоди майката, до като се излюпи пило, како ще остане от семейството. Е, аз мога да помогна с пило, пчели, но без помощ ще може ли да се справи. Съмнявам се, но ще видим.

2017 имах подобен случай. Майката пронесе преди края на март. Семейството се числеше по-скоро към средняците цялата година, но чак 2018 смениха майката. Затова като си ги оставил да се оправят, моя съвет е май-юни да смениш пак майката. Иначе в най-добрия вариянт ще си кюта колкото да не е без хич...
Иначе стария все „спасява/дундурка” такива семейства, но аз почнах да ги закривам колкото и да не му е по вкуса... :)

jdrumev
18.03.2019, 07:47
Това заключение, от позицията на Пророка на Месията ли идва или от дългогодишния ти опит със свищеви майки, пройзведени при недостиг на търтеи?

Слушай,патило,а не старило.;):bigsmile:

Трендафил Дончев
07.04.2019, 15:42
https://www.youtube.com/watch?v=qfHzfshvP2IНякой ще вади мед скоро.;)

jdrumev
07.04.2019, 15:44
Някой ще вадят мед,а някой корпуси гласят https://youtu.be/yscWxITndDU :bigsmile::bigsmile:

бат тянко
07.04.2019, 19:09
Абе вие се бъзикате,ма рапицата вече дава. Хапят като ненормални! Че и дъжд чакаме? Яко са напращели пчеларските проблеми....

jdrumev
07.04.2019, 19:20
Абе вие се бъзикате,ма рапицата вече дава. Хапят като ненормални! Че и дъжд чакаме? Яко са напращели пчеларските проблеми....



Ама то е за това,че вяра на никому няма ме сега всеки гледа да те бодне в...:bigsmile::bigsmile:

tarty
07.04.2019, 19:48
https://www.youtube.com/watch?v=qfHzfshvP2IНякой ще вади мед скоро.;)

Още има да го развивам, къде са 4 магазина с пило, но рапицата ако пусне случайно може след 10'дена.да.сложа първия магазин.

ch.atanasov
13.04.2019, 09:43
При мен е приказка, мечтата на всеки пчелар:bigsmile:. Рапицата цъфти, а вън си вали..вали.

За експеримента -мартенска майка. Провал, извод : става в много редки случай, не си заслужава.

Ангел Йосифов
13.04.2019, 14:51
При мен,мартенските самосмени-2 от 2.

ch.atanasov
13.04.2019, 15:18
При мен,мартенските самосмени-2 от 2.

Да ти са живи и здрави, от такива случки реших да пробвам. Ако бях придал майка ( има вече месец ), сега щях да имам пълен кошер, а не отводка. Интересното от експеримента е че има още доста пчели. На теория трябваше да са една шепа, тоест само излюпените февруари и началото на март.

barkov1982
13.04.2019, 15:45
Да ти са живи и здрави, от такива случки реших да пробвам. Ако бях придал майка ( има вече месец ), сега щях да имам пълен кошер, а не отводка. Интересното от експеримента е че има още доста пчели. На теория трябваше да са една шепа, тоест само излюпените февруари и началото на март.

По чия теория и защо да са една шепа. (понеже съм изпуснал предисторията, ако има такава де)

ch.atanasov
13.04.2019, 17:59
По чия теория и защо да са една шепа. (понеже съм изпуснал предисторията, ако има такава де)
По теорията за дълголетието на есенните пчели.:bigsmile:

barkov1982
13.04.2019, 18:36
По теорията за дълголетието на есенните пчели.:bigsmile:

Кое от условието не отговаря, колко пило са отглеждали преди дс спреш цикъла и имало ли е млади пчели

barkov1982
13.04.2019, 18:37
Щях да ги обединявам днес, но се отказах -реших да експериментирам. Хубаво семейство, доста пчели, има запечатано пило и 3 маточника ( прилични-релефни -свищеви ). Дори и да се оплоди майката, до като се излюпи пило, како ще остане от семейството. Е, аз мога да помогна с пило, пчели, но без помощ ще може ли да се справи. Съмнявам се, но ще видим.

Ако това визираш, значи всичко си е нормално

Вълчан
15.04.2019, 08:30
По теорията за дълголетието на есенните пчели.:bigsmile:

Прекрасна майка имах , но през пролетта, не пронесе. Пчелите не намаляваха осезателно, кошера работеше , но нищо не се случваше видимо. Края на април я убих и сложих пита с яйца, отгледаха си нова и кошера оцеля.
Има един руснак, който твърди, че пчелите най-много се изтощават когато гледат пило! Той ограничаваше майката, в кутийка през лятото. Пускаше я да снася, рано на пролет и късно есента. Има го в Ю-туб.

nikawr
15.04.2019, 14:14
Прекрасна майка имах , но през пролетта, не пронесе. Пчелите не намаляваха осезателно, кошера работеше , но нищо не се случваше видимо. Края на април я убих и сложих пита с яйца, отгледаха си нова и кошера оцеля.
Има един руснак, който твърди, че пчелите най-много се изтощават когато гледат пило! Той ограничаваше майката, в кутийка през лятото. Пускаше я да снася, рано на пролет и късно есента. Има го в Ю-туб.
Има и няколко Българи които практикуват метода от 3-4 зими. Тва за гледането на пилото и амортизацията е абсолютно вярно. С няколко думи: юлско-августовски пчели си зимят прекрасно и след март като се пусне майката си гледат пилото :)

Илиев
15.04.2019, 19:29
Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.

nikawr
15.04.2019, 19:43
Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.

Оо нарушава се, как да не се нарушава. Ама майката с нейните феромони удържа семейството цяло. Иначе пчелите които се раждат не гледат пило, минават в режим „зимни” и само мързелуват есентта ... ;)

ch.atanasov
15.04.2019, 20:20
Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.

Според мен теорията за есенно пило е грешна. Писал съм за семейства без открито пило края на август , на пролет супер. Други със супер пило чак октомври, напролет мъка. Извод пчелите се изтощават, когато гледат пило.

Георги 1974
15.04.2019, 20:30
Според мен теорията за есенно пило е грешна. Писал съм за семейства без открито пило края на август , на пролет супер. Други със супер пило чак октомври, напролет мъка. Извод пчелите се изтощават, когато гледат пило.
И аз съм забелязал, че като има късно пило на есен пролетта ако изими е живо умряло.Правил съм опит с майка търтовка 4-5 междурамия юни месец беше на 3 междурамия.
Мисля, че многото пило ги прави да живеят по малко.Има го описано в литературата, но си има тънкости да си направиш пчелите дългоживи но за жалост все още не съм ги изучил тия работи.

jdrumev
15.04.2019, 20:42
Аз мисля,че е ген.Златаришката ми Родопика знае кога да спре самичка.Пролет мед в плодника много ще кажеш, че не си са го яли. Разпределили също аз зимнина в мазата.При жълтурите не е така ядът като за световно и винаги ми умират от глад.:bigsmile:Големия ми проблем е,че и Златаришката Родопика се изроди и почна да сее жълтури.За Курника нямам коментар/никой не ми е подарявал/.:bigsmile:

nikawr
15.04.2019, 20:45
Така е, пилото амортизира зимна пчела есента и тя не може да добута до пролетта да превърти поколение, а поколението което е отгледала в студените есенни дни и нощи няма нищо общо с зимна пчела. Номера явно е ако гледат пило късно есен, да не спират въобще да гледат зимата, защо после колелото се завърта много трудно, ако спрат.

Илиев
15.04.2019, 20:51
Добре - приемаме че юлско/августовските пчели се поизтощават гледайки есенни млади пчели....ами нали тези септемврийските пчели ще са запазените/неамортизирани пчели, които ще оцелеят зимата и ще отгледат пило напролет, даже според мен ще поживеят по-дълго пролетта, понеже са се родили с един месец по-късно спрямо августовските.....подариха ми един кошер миналата есен - в началото на октомври имаше 3 рамки с пило, основно запечатано, но имаше даже и открито - в момента е един от силните ми кошери.....бях писал, че не е отварян и третиран с нищо от поне 5 години.

nikawr
15.04.2019, 20:52
Дака, аз жълтури нямам, но съм чел постове на колеги, че почти не спират с пилото зимата. Ако е така, нама как да не са вечно гладни в студа.

nikawr
15.04.2019, 20:55
Добре - приемаме че юлско/августовските пчели се поизтощават гледайки есенни млади пчели....ами нали тези септемврийските пчели ще са запазените/неамортизирани пчели, които ще оцелеят зимата и ще отгледат пило напролет, даже според мен ще поживеят по-дълго пролетта, понеже са се родили с един месец по-късно спрямо августовските.....подариха ми един кошер миналата есен - в началото на октомври имаше 3 рамки с пило, основно запечатано, но имаше даже и открито - в момента е един от силните ми кошери.....бях писал, че не е отварян и третиран с нищо от поне 5 години.
Янчо казва за неговите същото. Ако не бъркам, почват с пилото за зимни октомври, но почти не спират зимата, а той не спира с твърдата храна...

jdrumev
15.04.2019, 21:01
Янчо казва за неговите същото. Ако не бъркам, почват с пилото за зимни октомври, но почти не спират зимата, а той не спира с твърдата храна...



Той мой да не спира с твърдата,но пък им намерил цаката майките да спират да снасят когато си иска.Аз съм беден и нямам пари за торбички. По това време на сезона ги ползвам за пайове.;):bigsmile:

nikawr
15.04.2019, 21:05
Той мой да не спира с твърдата,но пък им намерил цаката майките да спират да снасят когато си иска.Аз съм беден и нямам пари за торбички. По това време на сезона ги ползвам за пайове.;):bigsmile:
Идеята ми беше друга. Не да коментирам практиката на Янчо, а да се види че не всичко е черо или бяло, а въпрос на вариации. Демек, ако запра майката края на юли излиза март със силно семейство, така и ако почне да се прави зимна пчела октомври пак може да се излиза със силни семейства. Въпрос на усещане и предпочитания и минимално влияние на район.

jdrumev
15.04.2019, 21:10
Идеята ми беше друга. Не да коментирам практиката на Янчо, а да се види че не всичко е черо или бяло. Демек както ако запра майката края на юли излуза март със силно семейство, така и ако почне да се прави зимна пчела октомври пак може да се излиза със силни семейства. Въпрос на усещане и предпочитания и минимално влияние на район.


В кошера е тайната.Неговия модел кошер,не е като нашите стандартни.С малко има разлика,но има за хранилката няма да споменавам/меда го правят на сахар/.:bigsmile:Това да не ти прозвочи като реклама,но сравнявам с друг модел.:bigsmile:

nikawr
15.04.2019, 21:11
В кошера е тайната.Неговия модел кошер,не е като нашите стандарти.Смалко има разлика,но има за хранилката няма да споменавам/меда го правят на сахар/.:bigsmile:Това да не ти прозвочи като реклама,но сравнявам с друг модел.:bigsmile:

Ами бъркаш се, тайната е в това какво има между ушите ни... ;)

jdrumev
15.04.2019, 21:18
Ами бъркаш се, тайната е в това какво има между ушите ни... ;)



Вярно,че бъркам човек съм,но температурата в кошера е друга с малко има разлика,но може би тя е ключа към палатката.;):bigsmile:

tarty
15.04.2019, 21:38
Янчо казва за неговите същото. Ако не бъркам, почват с пилото за зимни октомври, но почти не спират зимата, а той не спира с твърдата храна...

Бъркаш се нещо, никога не съм писал или казвал, че мойте снасят цяла зима

Трендафил Дончев
15.04.2019, 21:46
Бъркаш се нещо, никога не съм писал или казвал, че мойте снасят цяла зима

А дали не снасят?

kuline
15.04.2019, 21:49
А дали не снасят?

Снасят, ама запъртъци, демек неоплодени яйца, за беломъди сакарци - по думи на Друмев. :bigsmile:

nikawr
15.04.2019, 21:50
Бъркаш се нещо, никога не съм писал или казвал, че мойте снасят цяла зима
Може Янчо, с такова впечатление съм отстанал просто. Но това не е най-важното, важното е че правиш зимна пчела когато при мен престават да снасят, и пак си излизат добре от зимата.

Георги 1974
15.04.2019, 22:12
Вярно,че бъркам човек съм,но температурата в кошера е друга с малко има разлика,но може би тя е ключа към палатката.;):bigsmile:
Е ако беше толкова с кошер да ги направиш дългоживи. В страни където няма зима не спират да снасят, спират ако няма прашец.Но ние имаме зима имаме пчели летни с къс живот и така наречените зимни които са дългоживи/ така ги наричат руснаците/. Правени са опити слагат се в къща на топло не спират със снасянето но са с къс живот и накрая като сметнат приход / разхид не им излиза сметката.Това за Сибир де за тука не знам изгодно ли е!

nikawr
16.04.2019, 07:45
Има ефект разбира се от PVC или фибрановите кошери, но без начина на работа те са си просто едни сандъци. Иначе почти всеки с малко повечко стаж си е намерил някаква истина и система за работа за него си и трудно се пречупва на друг тертип на работа. Абе важното е да ни е кеф и да ни носи приходи и удволетворение, иначе другото е ала - бала.
Жоре, тез дългоживеещи пчелаци само ги сънуваме с тебе... Трябва да пробваме да им спрем ферментиралия нектар, че белким доживеят до дълбока старост, или пък да минат само на ферментирал ли.... ;)

tarty
16.04.2019, 09:43
А дали не снасят?

Беше писал преди време, че умния ще спре първи, затова си прибери пинчера, защото пак започва да лае и дразни.

kuline
16.04.2019, 12:11
Беше писал преди време, че умния ще спре първи, затова си прибери пинчера, защото пак започва да лае и дразни.

Запуши си ушите/очите бре пинокио! И ти лазиш по нервите на много хора, но те отминават като бърз влак. Хайде остани си със здраве и не давай наклон на оная работа на хората.

tarty
16.04.2019, 13:58
Запуши си ушите/очите бре пинокио! И ти лазиш по нервите на много хора, но те отминават като бърз влак. Хайде остани си със здраве и не давай наклон на оная работа на хората.

Мноооогоооо си тъъъъъпппп беееее Саше(комиците). Ти Сашето ли играеш или другия по знаещия? Аз много добре разбирам, че изглеждаме отстрани смешно, но дали ти разбираш?

Трендафил Дончев
16.04.2019, 15:02
Мноооогоооо си тъъъъъпппп беееее Саше(комиците). Ти Сашето ли играеш или другия по знаещия? Аз много добре разбирам, че изглеждаме отстрани смешно, но дали ти разбираш?

Вие, не знам дали сте разбрали, но всички останали го разбраха. Предлагам да се спрете. Докато е време. След това да няма, ама той мода изгони всички. Мода достатъчно ви търпи.

ch.atanasov
21.04.2019, 19:10
Най сетне изгря слънце и в моя двор, та да видя имам ли пчели -нямам ли. Сложих някой и друг магазин, сега трябва да търся купувач за 2-3 тона рапица.:bigsmile:

kuline
21.04.2019, 20:11
Най сетне изгря слънце и в моя двор, та да видя имам ли пчели -нямам ли. Сложих някой и друг магазин, сега трябва да търся купувач за 2-3 тона рапица.:bigsmile:

Само толкова мед ли? :bigsmile: Аз не можах да обърна внимание на пчелите, че добивах огнена вода, но и утре е ден.

ndm
21.04.2019, 20:21
Бях решил този сезон да отварям най-много 3-4 пъти, но днес дойде честитка - излезе рой.

FreeBSD
26.04.2019, 06:43
Мешето разлиства и цъфти, на места след дъждовете е въшлясало и гледам се трупат доста пчели там. Ще стане интересна комбинация от рапица и мана :)

ch.atanasov
29.04.2019, 16:25
Снощи преваля и днес трудно запалиха, но към обед вече се вдигаше пара от кошерите. Ако така я карат, цената на рапицата ще се срине.:bigsmile:

FreeBSD
30.04.2019, 22:08
При мен до края на седмицата ще премине рапицата,но по интересното е,че акацията цъфти от 2 дни.

ch.atanasov
06.05.2019, 17:59
ЕХОоооо. Как е, рапицата втаса ли? :bigsmile: Въртите ли вече, по Бургаско?hi;

ch.atanasov
09.05.2019, 19:47
Така-така, не се казва, защото търговците четат и ако разберат, как е хавата , цената ще е 2 лв.:bigsmile:crying;

Радо79
09.05.2019, 20:01
Тази година май няма да има, от времето ли е от сорта ли но няма.

ch.atanasov
09.05.2019, 20:21
Тази година май няма да има, от времето ли е от сорта ли но няма.

А, дано, че при мен тече от прелките и ще ударя джак пота.blush;:bigsmile:

kuline
09.05.2019, 20:28
А, дано, че при мен тече от прелките и ще ударя джак пота.blush;:bigsmile:

Когато има-има! Не се 'фали, че Месията ще позеленее от яд. :bigsmile:

ch.atanasov
09.05.2019, 20:31
Бях пуснал обява за ловците на роеве, но се загуби нейде по сърварите и сега аз се бъхтам да ги ловя.И за късмет все се ловят на 6-7 м.височина. Как е къде вас?

Трендафил Дончев
09.05.2019, 20:33
А, дано, че при мен тече от прелките и ще ударя джак пота.blush;:bigsmile:

А тук днес отворих един за проверка и започнали да гризат питите от глад вече. През ден сипвам сироп 1:1. Егати нищото. От утре вече ще е цъфнала акацията. Днес ходих до едно дърво 5-6 пъти да го дебна кога ще цъфне.:bigsmile: Изкукуригах вече.:bigsmile:

ch.atanasov
09.05.2019, 20:35
Когато има-има! Не се 'фали, че Месията ще позеленее от яд. :bigsmile:

Аве разбирам, че рутя цената, ама не се удържам.blush;

kuline
09.05.2019, 20:38
Бях пуснал обява за ловците на роеве, но се загуби нейде по сърварите и сега аз се бъхтам да ги ловя.И за късмет все се ловят на 6-7 м.височина. Как е къде вас?

Ха-ха, няма такива! Шегувам се! Днес един добър "добитък", покрай съседния пчелин ми отне доста време, ама като го видях, душа не ми даде да го оставя - 6 рамки нук изпълни. Въпреки, че ни си падам по роеве - прибрах го. Височина около 4 метра, останах без крака по тая стълба. Дано не е напразно хамалуването. :)

ch.atanasov
09.05.2019, 20:41
А тук днес отворих един за проверка и започнали да гризат питите от глад вече. През ден сипвам сироп 1:1. Егати нищото. От утре вече ще е цъфнала акацията. Днес ходих до едно дърво 5-6 пъти да го дебна кога ще цъфне.:bigsmile: Изкукуригах вече.:bigsmile:

Ади-ади. Смилете се на Порожанов.:bigsmile:

FreeBSD
11.05.2019, 22:42
При мене е зле. Последната седмица времето беше лошо и дъждовно.Вчера и днес услях да отварям,почти всеки е заложил маточници въпреки че ги разширих нагоре с магазин/корпус и отдолу са на мрежа,просто са си силини. Мъкна " апартаманти" с ремаркето и деля,няма време за прегледи :)
Най интересното е че има силно присъствие на стършели и пчелояди,все едно че е август/септември.

zx7r
11.05.2019, 23:17
Силни кошери, много пчелояди. Бъди щастлив, че не е обратнотоdrinks;
Смяташ ли, че ако ги беше разширил надолу вместо нагоре, в по-голяма степен би избегнал роенето?

FreeBSD
11.05.2019, 23:40
Не,не и по това време на сезона.Моето разширяване е ротиране всъщност,зимувам ги със инвнтара отдолу и ротирам според силата и сезона.
Лично при мен,роенето е заради лошото време и силнитите семейства в комбинация със отсъствието на обилна паша.
Акацията цъфти,но пчели по нея не виждам което ми е странно при положение че аромата го усещам и аз дори:) .Може би влагата и ниските температури оказват влияние ?
Чакам чилията и кориандъра,но до тогава има поне 2 седмици.

ch.atanasov
12.05.2019, 06:31
Баси, само моите ли се роят.Вече излизат с млади майки и се хващат все по високо. Вчера пак се правих на каскадьор, ще се пребия накрая:bigsmile:.На плочата ще пише : Загинал за спасяването на пчелите. Истина е, да знаете. Единия рой, го валя три пъти и градушка го би, но сега се радва на късмета си.:bigsmile:

бат тянко
13.05.2019, 19:27
Баси, само моите ли се роят.Вече излизат с млади майки и се хващат все по високо. Вчера пак се правих на каскадьор, ще се пребия накрая:bigsmile:.На плочата ще пише : Загинал за спасяването на пчелите. Истина е, да знаете. Единия рой, го валя три пъти и градушка го би, но сега се радва на късмета си.:bigsmile:
Кажи за рапицата! Тия роеве ги остави на новобранците!

ch.atanasov
13.05.2019, 19:45
Кажи за рапицата! Тия роеве ги остави на новобранците!

А , за рапицата ли. Скоро питах, дали е втасала, та да знаете : вече е на префтасване.:bigsmile:

валко
13.05.2019, 20:12
Рапицата иска много магазини,тази година експерементирах точно преди месец на повечето силни семеиства сложих по два магазина,въпреки опасноста от простудяване за която ме предупредиха местните капацитети,след 20 дена трети сега всичко е пред запечатване,отделно 100 семейства изградиха500 плодникови пити по учебник бели като сняг за отдводките,в рояво изпаднаха мършите на които сложих по един магазин и ги заебах.Когато ни удари обилна паша трябва да има къде да влезе,иначе един от капацитетите ми се оплака за рекорд на неговия пчелин 14 роя за един ден.Бургаско с години не е имал толкова рапица и арендаторите пръскаха само вечер.

бат тянко
14.05.2019, 18:06
А , за рапицата ли. Скоро питах, дали е втасала, та да знаете : вече е на префтасване.:bigsmile:

Аз чух,че втасала на 3.20?

ch.atanasov
14.05.2019, 19:55
Аз чух,че втасала на 3.20?О, това е супер, стига да успея да я извадя, преди да се стричи.sweating;

ch.atanasov
14.05.2019, 20:06
Тези дни спасявах пчели, днес храних пчелояди. Баси , такава напас не бях виждал. :mad:
Атс-то беше правил някаква техника за отпъждане, някакво инфо има ли?
пп. Дроновете могат ли да фъркат в дъждовно време ?

kuline
14.05.2019, 20:40
Тези дни спасявах пчели, днес храних пчелояди. Баси , такава напас не бях виждал. :mad:
Атс-то беше правил някаква техника за отпъждане, някакво инфо има ли?
пп. Дроновете могат ли да фъркат в дъждовно време ?

Ефекта от техниките е кратковременен. В една градинка в центъра на града имаше подобни техники за пропъждаме на врани, че като седнеш да починеш на някоя пейка, те осират гаргите. Всичко обаче беше от ден до пладне относно ефекта.
Пчелоядите в дъждовно време ти се набиват на очи, защото пчелите си кротуват и птиците огладнели ги дебнат на прелките, а при хубаво време се засищат във въздуха, далеч от пчелина.

Nik_m
15.05.2019, 07:42
Според мен понеже в България кошерите се увеличиха много, всяка 2ра къща има кошери има изобилие на храна и за това в тази благоприятна среда популацията на пчелоядите се е уличила многократно.

зуница
15.05.2019, 07:56
Според мен понеже в България кошерите се увеличиха много, всяка 2ра къща има кошери има изобилие на храна и за това в тази благоприятна среда популацията на пчелоядите се е уличила многократно.
Те кошерите нарастват заради програмите, ама пчелите намаляват.Пчелоядите за съжаление хартиени отчети не ядат и налитат на все по-оскъдната храна.Май не са много пчелоядите току им е малко папането и стават нахални?;)
Що ли да ядат гадинките като земеделците им изтровиха поминъка?blush;

Nik_m
15.05.2019, 09:22
Те кошерите нарастват заради програмите, ама пчелите намаляват.Пчелоядите за съжаление хартиени отчети не ядат и налитат на все по-оскъдната храна.Май не са много пчелоядите току им е малко папането и стават нахални?;)
Що ли да ядат гадинките като земеделците им изтровиха поминъка?blush;

Не зная за статистиката, но в северозападния район почти не останаха хора без кошери. При нас е голяма бедност и всеки се опитва да изкара някой лев. В моята работа от 70 човека около 50 гледат кошери а на другите 20 имат роднини в чужбина :) от тези 50 само 3ма сме регистрирани а в селото където ми е пчелина има само 2 регистрирани а във всяка 2ра къща има кошери за това не вярвам на статистика.

зуница
15.05.2019, 09:42
Проблема е в регистрационния режим.Ако всеки нов кошер се регистрира безплатно и в регистрацията е включен задължителен преглед от ветеринар два пъти годишно, много хора ще си ги регистрират.При сегашния режим масрафа за регистриране на един кошер не си струва.Политиката на "размахваната тояга" провеждана от управниците трябва да се замени от политиката на "моркова".Но ние сме сбъркана държава и нашите управници се вживяват в ролята на турски бейове от преди 200 години.

FreeBSD
15.05.2019, 21:26
Тези дни спасявах пчели, днес храних пчелояди. Баси , такава напас не бях виждал. :mad:
Атс-то беше правил някаква техника за отпъждане, някакво инфо има ли?
пп. Дроновете могат ли да фъркат в дъждовно време ?
Виждаш ги и ги чуваш заради лошото време,тогава се събират на ята около/до пчелините и чакат.

ch.atanasov
16.05.2019, 06:52
Виждаш ги и ги чуваш заради лошото време,тогава се събират на ята около/до пчелините и чакат.
Как поетично звучи. Та аз ги гоня от тъмно, до тъмно, 13часа на ден.Сган па 150-200 броя.:mad:

Илиев
16.05.2019, 08:34
Пчелоядите гнездят на колонии, най-често в изкуствено издълбани брегове...колонията не е много далеко от пчелина, така че може да се открие, ако се поразходи човек, и вече, който иска може да ги......кофти е, не съм трепал масово пчелояди, освен няколко с въздушната пушка с оптика, когато са кацнали на някое дърво около пчелина, въпрос на личен избор, оправдавам всякакви действия на пчеларите в защита на пчелите....в Календарния Справочник пишеше, че в радиус от 300 метра от пчелина, пчеларят имал правото да ги убива, но това е било по време на соц-а, но сега са защитен вид птица, и трепането им е забранено.

FreeBSD
21.05.2019, 22:44
Голямо цепене и мачкане пада,отвсякъде мяукат майки,кацат по прелките и трият баджаци :)
Ако се съди по случващото се, зимата ще е тежка.

бат тянко
03.06.2019, 06:50
При мен положението е нормално. Тръгнаха с малко мъждрян, който очаквах да допълнят с акация. Но това не се случи,защото Дядо Боже се разплака на втория ден. Обаче сега има много нацъфтяла растителност по канавките, която вали ли- работи в наша полза! Очаквам липата и драката. А накрая баберки от лозята и мана. Вали ли, все нещо ще вземем. Иначе си ги хрантутя на воля с твърда храна.

morriddin
04.06.2019, 10:52
Защо ги хрантутиш?
Не е като да са съвсем без принос колкото да подържат майките, ама и с твърда храна???

бат тянко
05.06.2019, 07:54
Ами щото такваз ми е технологията? Не използвам сиропи, а само твърда храна. Относно приноса, когато го има храната така си и стои. Обаче когато и да завали, сядат пред телевизора(прелката) и си чоплят. Така и аз съм спокоен.

ch.atanasov
07.06.2019, 20:14
Положението е : " Муци". На няколко пъти искам да се похваля нещо, ама то - умен телефон и глупав пчелар, не става.:bigsmile:blush;

бат тянко
10.06.2019, 15:41
Положението е : " Муци". На няколко пъти искам да се похваля нещо, ама то - умен телефон и глупав пчелар, не става.:bigsmile:blush;

То не е за хвалба, а за споделяне. Ха кажи на кой и за колко шитна рапицата? Драката цъфна ама го дават три деня плач. Сетне може и да е скърцане със зъби, ама да не се похаби последната паша. За гроздето ми е думата. Относно новите технологии. Амчи то сега от интернета може да научиш дори коя е любимата секс поза на извънземните бре, аланкоолу!

ch.atanasov
10.06.2019, 16:42
То не е за хвалба, а за споделяне.

Тъй де, ама като чета тъмната картина при колегите, как да пиша. При мен е добре, дали се научих да ги отглеждамblush;, дали по-малко ме тровят- незнам.:bigsmile: Ама и земеделците мислят за мен, рапица, сега към 800 дка. кориандър, има и бол слънчоглед. :yahoo:С една дума : късмета на хобито.:bigsmile: Само дето ми се взе акъла , докато извадя рапицата. По едно време търсих въже, ама за късмет, ненамерих .sweating; За кориандъра не мисля, до коледа все ще го извадя.:)

бат тянко
10.06.2019, 17:53
Ако ми беше звъннал за въжето, нямаше да се мъчиш толкоз! А то че след надолнището има баир би трябвало да е ясно на всеки,който се е захванал с туй скъпо хоби- пчеларството. Някои колеги,които са и ловци казват, че не било вярно. Обаче никой не знае за пушка дето струва 20 000, нали? А аз знам за сума ти народ дето изгоря и с повече даже?

ch.atanasov
10.06.2019, 18:53
Ако ми беше звъннал за въжето, нямаше да се мъчиш толкоз!

Аха, отговора щеше да е , като за рамките : тази година не съм получавал.:( Нещо - джендърски вървят нещата. :bigsmile:Рамки само с уширение, була с двойна шапка, скъпи костюми, като за космонавти. БГ пчеларя нещо много префърцунен е станал.:bigsmile: Така си мисля, щото нали търсенето определяло предлагането. До сега си правех кошери и рамки, сега и була трябва да си шия. Дейба и българския му бизнес.:mad:

kuline
10.06.2019, 19:01
Аха, отговора щеше да е , като за рамките : тази година не съм получавал.:( Нещо - джендърски вървят нещата. :bigsmile:Рамки само с уширение, була с двойна шапка, скъпи костюми, като за космонавти. БГ пчеларя нещо много префърцунен е станал.:bigsmile: Така си мисля, щото нали търсенето определяло предлагането. До сега си правех кошери и рамки, сега и була трябва да си шия. Дейба и българския му бизнес.:mad:

Е, па ти за интернет търговията незнаИш ли? Или са ти завишени изискванията или...Поне пазар за рапицата намери ли?

ch.atanasov
10.06.2019, 19:15
Е, па ти за интернет търговията незнаИш ли? Или са ти завишени изискванията или...Поне пазар за рапицата намери ли?

Какъв интернет бе братчет.:bigsmile: Аз го меря в магазина и се оказва, че ми е много голяма главата. blush;Пипам друго и се оказва с двоен плат на шапката. sweating;Такива ги шиели, да хора дето пчела не са виждали.:boi:

kuline
10.06.2019, 19:20
Какъв интернет бе братчет.:bigsmile: Аз го меря в магазина и се оказва, че ми е много голяма главата. blush;Пипам друго и се оказва с двоен плат на шапката. sweating;Такива ги шиели, да хора дето пчела не са виждали.:boi:

А то шъ да е от главата. :bigsmile: И ти като кучето за къщата май. :) Нищо не каза за рапицата.

бат тянко
10.06.2019, 19:23
Какъв интернет бе братчет.:bigsmile: Аз го меря в магазина и се оказва, че ми е много голяма главата. blush;Пипам друго и се оказва с двоен плат на шапката. sweating;Такива ги шиели, да хора дето пчела не са виждали.:boi:
Каквито клиентите, такива и търговците. Те тия була не са за всяка глава. Кое си е право, тъй си е. А рамките не са наш проблем. Най-вече щото не им е сезона на пролет. А зимъска! Пролетните рамки са за аджамиите, а не за баш майсторите. Пък и в тях пари няма. Они са само асортимент.

ch.atanasov
10.06.2019, 19:26
А то шъ да е от главата. :bigsmile: И ти като кучето за къщата май. :) Нищо не каза за рапицата.

Да, от главата, ама -чия? Скъпи шивачи, продавам кройки.

:bigsmile:

10064

ch.atanasov
10.06.2019, 19:29
Каквито клиентите, такива и търговците. Те тия була не са за всяка глава. Кое си е право, тъй си е. А рамките не са наш проблем. Най-вече щото не им е сезона на пролет. А зимъска! Пролетните рамки са за аджамиите, а не за баш майсторите. Пък и в тях пари няма. Они са само асортимент.

Да, ве, две трески -75ст. Отелена рамка с основа за джендъри -2,70лв.

:bigsmile:

kuline
10.06.2019, 19:29
Да, от главата, ама -чия? Скъпи шивачи, продавам кройки.

:bigsmile:

10064




С тия пижами аз отдавна се разделих. То туй уж имаш нещо на главата, ама нямаш нищо. Първия клон и си без було. ;)

ch.atanasov
10.06.2019, 19:33
С тия пижами аз отдавна се разделих. То туй уж имаш нещо на главата, ама нямаш нищо. Първия клон и си без було. ;)

Ами режа си клоните. Мога и без було, но после ме питат : пак ли те би жена ти ?:bigsmile:

бат тянко
10.06.2019, 19:38
Аз си карам с блузонче от 16 лв. Като се скине-ново! Иначе някой може да си вземе от първите скафандри. И да кара сто години с него.

ch.atanasov
10.06.2019, 20:21
Нищо не каза за рапицата.

Рапица дал господ и пазар има, аве хоби пчелар - пей сърце. :bigsmile:И два лева да е - пак е далавера.:whoo:

marianski
19.06.2019, 07:03
Рапица дал господ и пазар има, аве хоби пчелар - пей сърце. :bigsmile:И два лева да е - пак е далавера.:whoo:

Къде е пазара за рапицата, че имам тук 5 тенекийки?

ch.atanasov
26.06.2019, 17:17
Аа, каво е положението , ли. И аз незнам вече.Вчера валя и днес откачиха. Към 11 часа гледам два от силните дърпат цъфнала пита от слънчоглед , направо с корена.:bigsmile:
Пропуснах да направя снимката на живота си( пчеларския) , изсипан ДБ десетак с пълен магазин и ЛР корпус. Красота, паднал, като тесла.:bigsmile:

Илиев
26.06.2019, 21:17
Много му се е дигнал нагоре центърът на тежестта от пълните магазини с мед и от тежката таванка и затва се е гътнал.

kuline
26.06.2019, 21:25
Много му се е дигнал нагоре центърът на тежестта от пълните магазини с мед и от тежката таванка и затва се е гътнал.

А може да му е потънала предницата от дъждовете. Знае ли човек - тесла. :bigsmile:

ch.atanasov
27.06.2019, 17:41
Алоуу.- алоуу, Бургас ли е? Тука Табадъткево. Как е слънчогледа тая година , отровен ли е пак? При мен е отровен. Восъка стана един такъв жълт, ужас и събират някаква жълта чорба.Ко ша прая, незнам.:bigsmile: Вий как сте?

ch.atanasov
01.07.2019, 20:43
За чий плачите?:bigsmile:Ха-ха, народа нямал пара. Щом бедний БГ пчелар не ибава БГ черноморие, за какво говорим. Аз до Айтос не ходя, те гръцко им е махала.Хайде, мола ви се.:bigsmile:

ch.atanasov
07.07.2019, 20:43
Положението навлиза в степен Мунти. На залез ги заварих, как искат да вдигнат маркуча с капковото от поилката.Май това беше за сезона.crying;

kuline
07.07.2019, 21:09
Положението навлиза в степен Мунти. На залез ги заварих, как искат да вдигнат маркуча с капковото от поилката.Май това беше за сезона.crying;

Е, всяко начало си има край, но при мен, за края има още време. Другата седмица започват превалявания, тъй че едва ли и при теб ще приключи сезона, но Божа работа. ;)

Трендафил Дончев
07.07.2019, 21:09
Положението навлиза в степен Мунти. На залез ги заварих, как искат да вдигнат маркуча с капковото от поилката.Май това беше за сезона.crying;

Вчера погледнах в магазините и видях каквото всеки път, а и по - малко. Хванах си шапката и тръгнах да обикалям Родината. Днес ходих пак и няма никакъв летеж почти. Само вентелират, че им горещо. Отново шапката и в обратна посока из Родината. Мед няма при нас, а изглежда, че няма и да се промени положението.

ndm
07.07.2019, 22:05
Така е щот пчеларстваш в Страната на чудесата. Видя ли като отиде в Родината кво става а? ;)

Трендафил Дончев
07.07.2019, 22:35
Така е щот пчеларстваш в Страната на чудесата. Видя ли като отиде в Родината кво става а? ;)

Тук там срещнах някой и друг колега и положението не е много розово. Тази година само тези които са около рапица и слънчоглед ще закачат по нещо. Другите които са само на трънаци и храсталаци ще си хапват от стария.

FreeBSD
12.07.2019, 23:17
Вчера въртяхме на колега,слаба работа.Но преди 2 седмици не беше така,всичко носеше и течеше,къде отиде тоя мед не го разбрахме това.

mici-92
13.07.2019, 18:13
Вчера въртяхме на колега,слаба работа.Но преди 2 седмици не беше така,всичко носеше и течеше,къде отиде тоя мед не го разбрахме това.
Мача беше хубав,но много кратък.

ch.atanasov
22.07.2019, 21:15
Гледам още се мотаят търтеи, 2018ги ги натириха още юни. Това добре ли е , зле ли е?

Георги Куров
22.07.2019, 21:55
Ще има смяна на майка и си ги пазят за младата.

barkov1982
22.07.2019, 22:00
Ще има смяна на майка и си ги пазят за младата.

Или просто си има достатъчно приток на нектар и прашец за момента и само младите и качесвени майки са прогонили търтеите

ch.atanasov
24.07.2019, 20:06
Днес наобиколих кошерите, към 17.30, явно всички майки са ми стари и ще ги сменят.:bigsmile:

barkov1982
24.07.2019, 20:41
Днес наобиколих кошерите, към 17.30, явно всички майки са ми стари и ще ги сменят.:bigsmile:

Що видя толко, сподели айде, кат си казал А кажи и Б

валко
24.07.2019, 23:16
масово са облитали пчелите и колегата довален,чуди се как да се похвали,старата генерация са такива винаги са дискретни.

Pero Melifero
25.07.2019, 09:07
Що видя толко, сподели айде, кат си казал А кажи и Б

по-скоро си има търтеи, аз тъй го усещам;)

бат тянко
28.07.2019, 17:18
Манджа има, ама прашец малко и са назландисват? Дето казват някои дремят по прелките и не ходят на нивата да бачкат.

ch.atanasov
02.08.2019, 19:30
Къде в Бургас , са най-евтините тенекии?blush;

ch.atanasov
02.08.2019, 20:12
Чух, че в Царево правили молебен, за мснов мед. Вярно ли е?.:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.08.2019, 20:46
Чух, че в Царево правили молебен, за мснов мед. Вярно ли е?.:bigsmile:

Ти се смееш, но като гледам какво са се разшетали калинките/пчелите и току виж наблъскали магазините с някой манов мед по никое време.

бат тянко
02.08.2019, 20:58
Защо да не се прави молебен? Ами то на нашия бранш си му трябва молебен за здраве. По-добре отколкото опело.

rumenggr
03.08.2019, 08:20
Между две каки:
- Муцка, какво е молебен?
- А ми, първо те води в МОЛ и после.....

ch.atanasov
03.08.2019, 08:21
Защо да не се прави молебен? Ами то на нашия бранш си му трябва молебен за здраве. По-добре отколкото опело.
Бранша, та бранша .Какво му е, толкова? Сега, ако ми кажеш, че нямаш тенекии и трябваше да си купя още януари.....hi;

kuline
03.08.2019, 13:24
Бранша, та бранша .Какво му е, толкова? Сега, ако ми кажеш, че нямаш тенекии и трябваше да си купя още януари.....hi;
Че те фирмите дават амбалаж в аванс и после ти го купуват, ако не ти е изгодна цената им за меда, плащаш им амбалажа, а меда продаваш на друг. ;)

ch.atanasov
03.08.2019, 17:42
Че те фирмите дават амбалаж в аванс и после ти го купуват, ако не ти е изгодна цената им за меда, плащаш им амбалажа, а меда продаваш на друг. ;)
Де ги тез фирми, те сигурно и шекер дават.:bigsmile:

kuline
03.08.2019, 17:54
Де ги тез фирми, те сигурно и шекер дават.:bigsmile:

Кой ти купи рапицата, ако не е тайна?

ch.atanasov
03.08.2019, 19:14
Кой ти купи рапицата, ако не е тайна?

Що ,да е тайна -Апитрейд.

kuline
03.08.2019, 19:37
Що ,да е тайна -Апитрейд.

Аха, аз помислих Йот Ги Вал, които имат оферта за тенекета.

ch.atanasov
20.08.2019, 17:52
От ЛР, минавам на ДБ. Над ДБ има ХР, как да ги излъжа да свалят меда долу?

зуница
20.08.2019, 18:14
От ЛР, минавам на ДБ. Над ДБ има ХР, как да ги излъжа да свалят меда долу?
Разпечатваш и ако не го прибират леко пулверизираш водичка върху разпечатаното.Пробвай първо с една две пити.

ch.atanasov
20.08.2019, 19:29
Разпечатваш и ако не го прибират леко пулверизираш водичка върху разпечатаното.Пробвай първо с една две пити.
Това, което разпечатох го няма, но има незапечатън, а и подавам малко сироп. Един бог знае къде го слагат. Мисля си за плътна преграда, минус два -три пръста луфт.Бих махнал корпуса, но има пило още.

Pero Melifero
20.08.2019, 20:14
А място къде да го слагат имат ли?

Ангел Йосифов
20.08.2019, 20:51
От ЛР, минавам на ДБ. Над ДБ има ХР, как да ги излъжа да свалят меда долу?

Постави плътна преграда(плат,найлон) с отвор над ДБ.Над плътната преграда,слагаш празен магазин(празни пити) и тогава ЛР корпуса..Целта е,да отдалечиш меда от плодника...Разпечатване,напръскване с вода.....

Георги 1974
20.08.2019, 22:27
Миналата година събрах пити с пило и мед от различни кошери и го хакнах над един кошер с идеята като се излюпи пилото да си взема меда и така си и остана.Напролет тоя кошер бе силен като мастодонт и края на април само тои събра мед от върбата, е вярно, че после се изрои ама е моя грешката.Иначе това време незапечатан мед слагам под плодника в 99% от случайите напролет го няма.

julian103
21.08.2019, 08:04
Миналата година събрах пити с пило и мед от различни кошери и го хакнах над един кошер с идеята като се излюпи пилото да си взема меда и така си и остана.Напролет тоя кошер бе силен като мастодонт и края на април само тои събра мед от върбата, е вярно, че после се изрои ама е моя грешката.Иначе това време незапечатан мед слагам под плодника в 99% от случайите напролет го няма.

Ако сложа магазин/ЛР корпус/ под ДБ плодник, пчелите ще качат ли меда в плодника?

Георги 1974
21.08.2019, 08:55
Ако сложа магазин/ЛР корпус/ под ДБ плодник, пчелите ще качат ли меда в плодника?
При мен да, ама да е разпечатан и да има място в плодника.За напролет 100%, за сега не ги отварям да проверявам ама напролет го няма.Задалжително разпечатан, и внимателно да не се предезвика нападение.

Георги 1974
21.08.2019, 08:57
Според някой руски мозъци хранилката отгоре е щуротия и трябвало да е от долу.Имат си такива.

rumenggr
21.08.2019, 09:16
Според някой руски мозъци хранилката отгоре е щуротия и трябвало да е от долу.Имат си такива.
Според естествения път на нектара/прашеца е така. В нарочно изработено дъно, може да се направи хранилка. Практиката показва, че даване на храна далече от дъното/отворите на кошера, намалява риска от кражби в безпашие. В тежките за семейството месеци, подаването на храна над тях, също е по-добре.

Георги 1974
21.08.2019, 09:31
Според естествения път на нектара/прашеца е така. В нарочно изработено дъно, може да се направи хранилка. Практиката показва, че даване на храна далече от дъното/отворите на кошера, намалява риска от кражби в безпашие. В тежките за семейството месеци, подаването на храна над тях, също е по-добре.
Логично да е така.Ама според Найчуков диетолога на к- ската с- ма, точно в безпашие напролет се разпечатва всичкия мед и според него трябва да се принудят да го преместят дали отдолу, дали зад преградна встрани а отгоре е по особено топлина, медени венци и други такива като подреба на гнездото са от значение.И аз си реших щом действа напролет и наесен в някакъв % ще действа, като разбира се разпечатвам само меда за пренасяне .Лично мнение.

barkov1982
21.08.2019, 11:03
От ЛР, минавам на ДБ. Над ДБ има ХР, как да ги излъжа да свалят меда долу?

Размени им местата, нека ханеманката остане между тях, хем ще се и подхранят автоматично, после си прибираш долните корпуси и така. За силни семейства не би трябвало да е проблем. Когато е отгоре ще го свалят само ако имат нужда иначе не

ch.atanasov
21.08.2019, 17:20
Размени им местата, нека ханеманката остане между тях, хем ще се и подхранят автоматично, после си прибираш долните корпуси и така. За силни семейства не би трябвало да е проблем. Когато е отгоре ще го свалят само ако имат нужда иначе не
Да, бе , аз да не съм щангис.sweating;

barkov1982
21.08.2019, 19:56
Да, бе , аз да не съм щангис.sweating;

Е па кажи какъв си, че да знаем какъв съвет да ти дадем;)

morriddin
21.08.2019, 21:42
От ЛР, минавам на ДБ. Над ДБ има ХР, как да ги излъжа да свалят меда долу?

По това време, да нямаш основа за зимуване... лошо! Ще мааш инверт както ми се чини...

ch.atanasov
22.08.2019, 09:04
По това време, да нямаш основа за зимуване... лошо! Ще мааш инверт както ми се чини...

Неточно съм се изразил , не минавам, минал съм. ДБ е сложен още през юни, а ХР е сложена преди 20 дена, когато видях, че майката снася в ЛР корпус.

ch.atanasov
26.08.2019, 19:28
Тези, които ползвате hive alive , с накапване с доза 10 мл. на литър, колко пъти го правите? .

бат тянко
27.08.2019, 08:13
Ирландците препоръчват да се дадат общо 10 мл. Разделени на четири приема от по един литър с 2.5 мл

ndm
27.08.2019, 12:54
Не стига че е тотална суша и жеги, ами и пчелоядите целия август крякат наоколо, а днес само дето не кацаха по кошерите.

Filyov
27.08.2019, 16:10
Голяма суша е наистина, и ще задържи така поне още седмица, две.