PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в югоизточния регион



Страници : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

Пламен Керчев
27.03.2015, 17:28
Керчев , от колко години ползваш О.К.? Като цяло как са семействата при теб?

За първа година третирам изцяло с ОК. Предните 2 години третирах с ОК късно есента , като добавка към основното третиране, което бе с тимол. Отварям една скоба по отношение на ефекта от тимола и ОК. ОК превъзхожда неколкократно по ефективност тимола.
По отношение на третирането с ОК. Предните две години не съм имал зимни загуби на майки за разлика от тази. Като казвам загуби процентно около 6%. Констатирах, че това са майки на повече от 1 години. От миналогодишните отводки нямам загуба на майки. Извода е подмяна на майките на 2 години и от тази година започвам да работя по въпроса По отношение на силата на семействата нямам разлика от предни години. В заключение мисля че ОК е добро средство за борба с акара по пчелите, но трябва да се избягва третирането на зимните пчели.

marianski
27.03.2015, 17:53
За първа година третирам изцяло с ОК. Предните 2 години третирах с ОК късно есента , като добавка към основното третиране, което бе с тимол. Отварям една скоба по отношение на ефекта от тимола и ОК. ОК превъзхожда неколкократно по ефективност тимола.
По отношение на третирането с ОК. Предните две години не съм имал зимни загуби на майки за разлика от тази. Като казвам загуби процентно около 6%. Констатирах, че това са майки на повече от 1 години. От миналогодишните отводки нямам загуба на майки. Извода е подмяна на майките на 2 години и от тази година започвам да работя по въпроса По отношение на силата на семействата нямам разлика от предни години. В заключение мисля че ОК е добро средство за борба с акара по пчелите, но трябва да се избягва третирането на зимните пчели.
Как мислиш да си подменяш майките колега“

Nik_m
27.03.2015, 18:18
За първи път есента ползвах О.К.Много се чудих ,даже и пушалка правих.Накрая третирах два пъти чрез напръскване по рецепта Скутелатор,края на август.Нищо не искам да внушвам за О.К.Ако не се лъжа Ник е третирал така и при него заявява бавно развитие.Пак ще пиша : ако повече хора споделят -ще намерим верния път.
Аз третирах август с напръскване и ноември с накапване. Имам 1 майка фира зимата, но тя беше дефектна и я бях оставил за проба. А забавеното развитид отдавам на голямото опаразитяване есента (моя грешка) и хладното време.

ch.atanasov
27.03.2015, 18:31
Нещото ,което уж ми е ясно е ,че една от задачите наесен ще бъде -третиране за нозематоза.Отдава се всичко на акара ,но как да си обясня ,че използвайки уж неефективен Варостоп ,две години нямах "зимна" смъртност.

Пламен Керчев
27.03.2015, 18:32
Как мислиш да си подменяш майките колега“

Като си ги произвеждам.

Пламен Керчев
27.03.2015, 18:37
Нещото ,което уж ми е ясно е ,че една от задачите наесен ще бъде -третиране за нозематоза.Отдава се всичко на акара ,но как да си обясня ,че използвайки уж неефективен Варостоп ,две години нямах "зимна" смъртност.

Миналата година имаше бум по отношение числеността на акара, този факт трябва да се отчете и да не се правят погрешни изводи за третирането с различни препарати и съответно зимната смъртност. Но такава една година трябва да ни подскаже, че компромис с третирането против акар не трябва да се прави.

ch.atanasov
27.03.2015, 18:50
Миналата година имаше бум по отношение числеността на акара, този факт трябва да се отчете и да не се правят погрешни изводи за третирането с различни препарати и съответно зимната смъртност. Но такава една година трябва да ни подскаже, че компромис с третирането против акар не трябва да се прави.
Прав си .Аз няма как да правя изводи за третирането с различни препарати.Опита ми с О.К. е само една година.При положение ,че съм третирал с нов препарат /имаше видим ефект/ тези слаби семейства ги отдавам най-вероятно на цераната.

радо
27.03.2015, 19:27
За първи път есента ползвах О.К.Много се чудих ,даже и пушалка правих.Накрая третирах два пъти чрез напръскване по рецепта Скутелатор,края на август.Нищо не искам да внушвам за О.К.Ако не се лъжа Ник е третирал така и при него заявява бавно развитие.Пак ще пиша : ако повече хора споделят -ще намерим верния път.
Имам само един въпрос храни ли и до кога през август,септември и ако не си това ти е проблема ,а не третирането с ОК просто акара засегна пилото за зимните пчели и там, където е имало късна паша /естествена/ или е подхранвано, както трябва положението е по добре.При мен от три пчелина третирани с ОК само на единия, където нямаше късна паша е зле положението като аз съм виновен ,че не се намесих но проблема си е мой впрочем това е мнението ми за смъртността в Странджа не третирането ,а не подхранването е причината и малкото или никакви запаси от мед го доказват.Бавното развитие се дължи на по малкото пчели ,по малкото перга и променливото време, което прекъсва неколкократно тази зима развитието като ако първите две причини са премахнати при третата влиянието е слабо.До главната паша от слънчоглед все пак има многооо време.

ch.atanasov
27.03.2015, 20:36
Колега , имаш само един въпрос ,но при мен вдигаш един куп дертове.:(Сигурно ,както обикновенно не се изразявам правилно.Не обвинявам О.К. .Помъчих се да бъда умерен.Хвърляш ме в нов смут ,защото за всичкият ми стаж не съм подхранвал есенно време.Не твърдя че моята практика е правилна.По твоите думи излиза ,че проблема би трябвало да е ежегоден.На практика не е така.Не може положението при мен да се сравнява с това в Странджа.Най -малко за запасите.Моите семейста имат мед за още една зима.Ако това е в противовес на твоя пост ,то за малкото пчели ,малкото перга и бавното развитие съм съгласен.

радо
27.03.2015, 20:57
Колега , имаш само един въпрос ,но при мен вдигаш един куп дертове.:(Сигурно ,както обикновенно не се изразявам правилно.Не обвинявам О.К. .Помъчих се да бъда умерен.Хвърляш ме в нов смут ,защото за всичкият ми стаж не съм подхранвал есенно време.Не твърдя че моята практика е правилна.По твоите думи излиза ,че проблема би трябвало да е ежегоден.На практика не е така.Не може положението при мен да се сравнява с това в Странджа.Най -малко за запасите.Моите семейста имат мед за още една зима.Ако това е в противовес на твоя пост ,то за малкото пчели ,малкото перга и бавното развитие съм съгласен.
Година с година не може да се сравнява и ако медът е от слънчоглед ще се радвам да споделиш, когато започнеш да разпечатваш дали не е на едри кристали и дали смяташ ,че е подходящ за зимуване.За миналата година поради хладното и влажно време подпомогна развитието на акара и есенното подхранване според мен бе жизнено важно и на есен освен за третиране помисли и за подхранване.Аз третирах с ОК чрез накапване през декември и още тогава видях ,че положението не е розово и този така наречен бегъл преглед посред зима ми помогна и още на коледа всички получиха по 1 кг. питка и от тогава до сега без прекъсване и това никога до сега не съм го правил.

m_pchelari
27.03.2015, 21:06
...Аз третирах с ОК чрез накапване през декември и още тогава видях ,че положението не е розово и този така наречен бегъл преглед посред зима ми помогна и още на коледа всички получиха по 1 кг. питка и от тогава до сега без прекъсване и това никога до сега не съм го правил.

Какво имаш предвид, че не са имали достатъчно запас или че са намалели пчелите.

радо
27.03.2015, 21:15
Какво имаш предвид, че не са имали достатъчно запас или че са намалели пчелите.
И двете като с подхранването стимулирах развитие ,а не просто запас и пак казвам това никога не съм го правил просто преценката ми на момента беше веднага да подхраня.

ch.atanasov
27.03.2015, 21:20
Година с година не може да се сравнява и ако медът е от слънчоглед ще се радвам да споделиш, когато започнеш да разпечатваш дали не е на едри кристали и дали смяташ ,че е подходящ за зимуване.За миналата година поради хладното и влажно време подпомогна развитието на акара и есенното подхранване според мен бе жизнено важно и на есен освен за третиране помисли и за подхранване.Аз третирах с ОК чрез накапване през декември и още тогава видях ,че положението не е розово и този така наречен бегъл преглед посред зима ми помогна и още на коледа всички получиха по 1 кг. питка и от тогава до сега без прекъсване и това никога до сега не съм го правил.
Добре би било и други колеги да се включат .Така все едно сме в някакво единоборство.Още не намирам обяснение за слънчогледовия мед.При мен това е втората паша от много години.Ако приемем слънчогледовият мед за проблем ,защо до сега не се е проявявал.За количеството на запасите писах.

радо
27.03.2015, 21:25
.Още не намирам обяснение за слънчогледовия мед.При мен това е втората паша от много години.Ако приемем слънчогледовият мед за проблем ,защо до сега не се е проявявал..
Слънчогледовия мед винаги е бил проблем просто моето обяснение за миналата година, е че когато започна слънчогледовата паша пчелите нямаха никакви запаси в плодника и така зимните венци станаха САМО от слънчогледов мед ,а той е толкова лош колкото и рапицата и маната.

радо
27.03.2015, 21:30
За Оксаловата мое мнение ,че най добрия начин е чрез накапване при липса на пило еднократно пръскането през активния сезон не е достатъчно .

ch.atanasov
27.03.2015, 21:33
Завиждам ти ,че за всичко имаш ясно виждане.Това ,което пишеш е така ,не го оспорвам .Не съм го мислил точно ,но веднага изскача въпроса :Защо слънчогледовият мед е повлиял негативно ,само на част от семействата, около 10%.?

радо
27.03.2015, 21:42
Завиждам ти ,че за всичко имаш ясно виждане.Това ,което пишеш е така ,не го оспорвам .Не съм го мислил точно ,но веднага изскача въпроса :Защо слънчогледовият мед е повлиял негативно ,само на част от семействата, около 10%.?
Тук не си ме разбрал не казвам ,че слънчогледовия мед ти е проблема ,а че е част от проблема.Двукратното напръскване с ОК и не подхранването през август,септември е според мен проблема ти ,а слънчогледа просто усложнява нещата.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 21:47
Завиждам ти ,че за всичко имаш ясно виждане.Това ,което пишеш е така ,не го оспорвам .Не съм го мислил точно ,но веднага изскача въпроса :Защо слънчогледовият мед е повлиял негативно ,само на част от семействата, около 10%.?

Веднага мога да ти отговоря на въпроса за нещастие. Ако си третирал против акара с лошата химия(купешката, да не и казвам имената) и не си сменил пити в тези семейства - това е причината.
Пестицид/фунгицид + акарицид/антибиотик = МНОГО ЛОША КОМБИНАЦИЯ. Няма прошка, питите трябва да се разкарат тотално иначе отделят огромно количество от препаратите.
Семействата изложени на горната комбинация страдат от гнилец през активния сезон. Запомни ми думите и дай боже да греша.

Фирмите много обичат да говорят за живота на препарата и как бързо се "изпарява" от кошера. Само дето пропускат факта, че "изпаряването" на препарата е силно само в началото, а след това си остава там с години и бавно се отделя. Руснаците пишат такива глупости, че се хванах за главата.

радо
27.03.2015, 21:51
Рецептата на Scutellator е добра и действа но ако си чел какво е писал той разполага с късна паша от памук /нямам представа от тази паша/и точно тя според мен му помага и ранното развитие тоест късата зима също е в негов плюс .

m_pchelari
27.03.2015, 22:00
Хигиена, хранене и селекция иначе сме зад борда.

ch.atanasov
27.03.2015, 22:05
Веднага мога да ти отговоря на въпроса за нещастие. Ако си третирал против акара с лошата химия(купешката, да не и казвам имената) и не си сменил пити в тези семейства - това е причината.
Пестицид/фунгицид + акарицид/антибиотик = МНОГО ЛОША КОМБИНАЦИЯ. Няма прошка, питите трябва да се разкарат тотално иначе отделят огромно количество от препаратите.
Семействата изложени на горната комбинация страдат от гнилец през активния сезон. Запомни ми думите и дай боже да греша.

Фирмите много обичат да говорят за живота на препарата и как бързо се "изпарява" от кошера. Само дето пропускат факта, че "изпаряването" на препарата е силно само в началото, а след това си остава там с години и бавно се отделя. Руснаците пишат такива глупости, че се хванах за главата.
Дамянов ,хвана тертипа на известен наш колега. Така пишеш ,че нищо не разбрах.За какви антибиотици пишеш? За Какви комбинации става въпрос?Твърдиш ,че слабите ми семейства имат гнилец? Моля те -малко по-ясно.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 22:28
Дамянов ,хвана тертипа на известен наш колега. Така пишеш ,че нищо не разбрах.За какви антибиотици пишеш? За Какви комбинации става въпрос?Твърдиш ,че слабите ми семейства имат гнилец? Моля те -малко по-ясно.

Извинявай :). Не схванах кой е колегата, но не е важно.
Като попадне пестицид от нивата в питата и третираш акара, то комбинацията е изключително вредна за семейството. Гнилеца издържа на химията, а в същото време имунната защита на пчелата пада и полезните бактерии в кошера остават единствената сериозна защита. Ако има и фунгицид или остатък от антибиотик в питата - нещата стават страшни.
На кратко: Лекуваш едно - избива друго.
Ако се стигне до болести предавани от майката на пилото - ей тогава си таковало майката.
Затова ако имаш съмнения, че в меда може да има пестицид и знаеш, че ще третираш акара, то по-добре да зимуват на захар, но и това не е спасение(ако питите са стари). В главата ми звучи по-ясно :)

След малко ще преведа няколко реда и ще ме разбереш по-ясно.

Георги Кръстев
27.03.2015, 22:50
Пак стигаме до златното правило с подмяната на пити всяка година. Ако е 1 корпус на-добре.

ch.atanasov
27.03.2015, 23:00
Пак стигаме до златното правило с подмяната на пити всяка година. Ако е 1 корпус на-добре.
Дамянов изчезна някъде.Той преди няколко поста твърди същото.Тотална смяна на питите.Една от питите му от снимките ,много прилича на моите.:laughing:

scutellator
27.03.2015, 23:01
Завиждам ти ,че за всичко имаш ясно виждане.Това ,което пишеш е така ,не го оспорвам .Не съм го мислил точно ,но веднага изскача въпроса :Защо слънчогледовият мед е повлиял негативно ,само на част от семействата, около 10%.?

Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.



Рецептата на Scutellator е добра и действа но ако си чел какво е писал той разполага с късна паша от памук /нямам представа от тази паша/и точно тя според мен му помага и ранното развитие тоест късата зима също е в негов плюс .

Памукът на мен ми е много ценен източник на прашец (тъй като мед по това време си имат, а слабия приток от нектар и без това няма къде да го сложат) и след жаркото лято, обикновенно той дава началото на втората пролет. След това със започването на есенните дъждове, се разпуква и диворъстящата растителност, която допълнително увеличава притока и разнообразието на влизащия в кошерите прашец.

За тези които не знаят, памукът е една от най-рисковите култури, третирани с неоникотиноиди, тъй като отделяните концентрации тук са едни от най-високите.

радо
27.03.2015, 23:06
Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.
На това по му приляга да е в темата за хумор :laughing:

scutellator
27.03.2015, 23:06
Забравих да спомена - лично според мен, във Странджа зимата и пролетта са по-топли.

ch.atanasov
27.03.2015, 23:10
Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед

Е малко ведрина ,че много стана тегаво.То и аз вече трудно хрупам.:laughing:Значи родопиките на втората година трудно хрупат и не снасят.Аве подозирах аз ама нали съм патриот -купувам българското.:bigsmile:Време е да прогледна.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:14
Превеждам горе-долу по смисъл, че изреченията са по 50 реда всяко:

Присъствието на такива гени повдигат въпроса за ролята на комерсиалната и естествена микробиота при защитата на Апис Мелифера срещу патогенни бактерии и поддържането на здравния статус на семейството.
В допълнение към защитата от патогени, микробиотата в пергата съдържа гени отнасящи се към разлагането на ксенобиотици и включително детоксифициращи системи(тук няма да го превеждам).
Протеините от горната система отговарят за 90% от катоболизма на всички лекарства. Следователно тези гени могат да предоставят важен защитен механизъм срещу външните химикали(разбирай отрови).
Присъствието на ксенобиотични субстанции в даден организъм е обикновено асоциирано с излагане на естествени и синтетични пестициди.
Опрашители, като медоносната пчела са директно изложени на химически агенти от агрокултурата(нивата). Нашето изследване дава доказателства, че много от гените(микробиота) могат да деградират най-често използваните пестициди в земеделието, като атразин и флуоробензоат. Тези химикали са често използвани в борбата с плевелите.
В допълнение, тези резултати подчертават възможното участие на микробиотата в пчелата(храносмилателния тракт) в изграждането на защита с биосинтеза на антибиотици и разграздането на ксенобиотиците.
Разграждането на ксенобиотиците може да е значимо при разграждането на хербициди и инсектициди пренасяни с прашеца и вмъквани в питите.

Извинявам се, не е много точен превода, но на английски звучи по-добре.

Атанасов, тези черни пити са стари и са за смяна, ако се сещаш писах, че точно от тези получих алергична реакция. Това са пити от купените семейства и не успях да ги сменя миналата година.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:16
Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.

Дони, обра точките :laughing:
Ако ми селектираш за пчела дето хапе и лае....веднага ще си взема, че да пазят другите от крадци.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:21
Имам още няколко изследвания да превеждам в контекста, но след това което каза Дони не мога да спра да се смея. :laughing::laughing::laughing::laughing::laughing: :laughing::laughing::laughing:

ch.atanasov
27.03.2015, 23:22
Дамянов ,благодаря за положения труд и внимание.Надявам се ако не аз другите да са разбрали.Не се впрягай за питата.Като имаме еднакви пити ,твоите семейства как ги опази тази зима?

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:27
Дамянов ,благодаря за положения труд и внимание.Надявам се ако не аз другите да са разбрали.Не се впрягай за питата.Като имаме еднакви пити ,твоите семейства как ги опази тази зима?

Чакай, че бюрото ми стана в кафе докато чета как пчелите трудно хрупат захар. Трябва да им поставяме протези :laughing:


https://www.youtube.com/watch?v=ofndIklDba4

tarty
27.03.2015, 23:29
Забравих да спомена - лично според мен, във Странджа зимата и пролетта са по-топли.
Тука грешиш,есента е по топла но пролетта е студена.Зимата и да показва по високи температури,не е така,вятъра като духне се чуства много по студено.

ch.atanasov
27.03.2015, 23:31
Аве аз разбрах ,че майките трудно хрупат захаросан мед.Нали те изкарват няколко години и им падат зъбите.Ти сега пишеш за пчелите.И при тях ли става така.Те явно затова не хранят мамата и тя не снася.Ясно- затова ми са слабички.:laughing:

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:36
Аве аз разбрах ,че майките трудно хрупат захаросан мед.Нали те изкарват няколко години и им падат зъбите.Ти сега пишеш за пчелите.И при тях ли става така.

Не знам, но скоро очаквам да почват да ми гризат чехлите и рамкоповдигача. :laughing:


Като имаме еднакви пити ,твоите семейства как ги опази тази зима?
При мен тези пити са много малко, но ги има. Всичко друго е от 2014. Просто не ми стигна времето, а и опита, че да махна всички стари. Все пак аз съм с много малък опит и много неща не ги знам.
Учим се в движение, няма как...

ch.atanasov
27.03.2015, 23:39
Не си давай много зор.Писах ,че семейството ми,което "изчезна" беше изцяло на пити -2013-2014г.

Дамян Дамянов
27.03.2015, 23:52
Има няколко изследвания потвърждаващи, че Флуметрин, Флувалинат и Кумафос правят пчелата болнава.(на прост език)
На "по-сложен" език: Пчелата губи информация за микроби с които иначе тя сама(без чужда помощ) може да се справи без проблем.

Лекуваш едно - друго ти убива семействата.

Затова, каквото умре - умре, а с акара да се разбират както си искат. Аз отрови в кошера няма да сложа!

Като свалиш имунната система на пчелата с акарицид + пестицида в питите...е как няма да мре, то е живо същество.

ch.atanasov
27.03.2015, 23:58
Това "друго" има ли си име?

Дамян Дамянов
28.03.2015, 00:02
Това "друго" има ли си име?

Избери си от списъка. В кошера си има бактерии които само чакат своя шанс.

3860 - Това е списъка с болестите по пчелите признати за значими от Американското МЗХ. (Виж датата и си прави изводите)
Нашето МЗХ тепърва се събужда или поне дава признаци, че разбира какво се случва в пчеларството.

Има болести които само чакат да дадеш антибиотик и тогава вече нещата стават много сериозни. Имаш шанс да спасиш семейството само с пробиотик с точните бактерии и нищо друго не помага.

ch.atanasov
28.03.2015, 00:11
Гледам си си дописал поста.Част от него ми звучи така: затваряме всички болници ,край на лечебните напъни ,който оживее -оживее.Като останат 600 000 на земята ще са здрави ,като бикове.

Дамян Дамянов
28.03.2015, 00:17
Гледам си си дописал поста.Част от него ми звучи така: затваряме всички болници ,край на лечебните напъни ,който оживее -оживее.Като останат 600 000 на земята ще са здрави ,като бикове.

Ами...не, просто проблемите които акарицидите докарват са повече от тези които решават.
Шанса семейството да умре от акар(болест пренесена от него) е по-малък отколкото шанса да умре от бактерия получила идеалните условия.
Кажи ми какво ще направиш ако семейството има някоя от болестите пренасяни от акара. Ще използваш антибиотик, той ще убие 99%, а останалия 1% ще умори семейството, а и другите в пчелина. - К'ва файда?!?!

Дописах, че да се разберем по-лесно :)

Дони го виждам, че само гледа безучастно, а няма да е лошо да даде акъл.

Недялко Атанасов
28.03.2015, 09:59
Имам само един въпрос храни ли и до кога през август,септември и ако не си това ти е проблема ,а не третирането с ОК просто акара засегна пилото за зимните пчели и там, където е имало късна паша /естествена/ или е подхранвано, както трябва положението е по добре. При мен от три пчелина третирани с ОК само на единия, където нямаше късна паша е зле положението като аз съм виновен ,че не се намесих но проблема си е мой впрочем това е мнението ми за смъртността в Странджа не третирането ,а не подхранването е причината и малкото или никакви запаси от мед го доказват............................
Радо аз също си правя изводи от три пчелина и трябва да ти кажа ,че мнението ми е противоположно на твоето,доста мога да изпиша,но накратко.На местата където имаше доста подържаща паша(август, септември) жертвите са на лице,а там където началото на септември се кротнаха и от към пило също смъртноста в % се брои на пръсти.Запасите да ги коментирам ли въобще12-15 кг средно на кошер.

m_pchelari
28.03.2015, 10:30
Радо аз също си правя изводи от три пчелина и трябва да ти кажа ,че мнението ми е противоположно на твоето,доста мога да изпиша,но накратко.На местата където имаше доста подържаща паша(август, септември) жертвите са на лице,а там където началото на септември се кротнаха и от към пило също смъртноста в % се брои на пръсти.Запасите да ги коментирам ли въобще12-15 кг средно на кошер.

А там където са се кротнали подхранва ли със сироп? Според мен става все по-належащо да се зазимява на 50% мед 50% сироп. И ако имаш късмет на прашец от диви растения.

радо
28.03.2015, 12:53
Радо аз също си правя изводи от три пчелина и трябва да ти кажа ,че мнението ми е противоположно на твоето.
Всеки споделя своите наблюдения при мен аз знам каква беше поддържащата паша ,а тя е малини като дори при беритбата събираха и сок и на този пчелин където са най много семейства процента на изчезнали и семейства с малко останали пчели е най малък и изобщо не е проблем.Докато в селото пчелина е най зле и дори се наблюдаваше нападения, което други години изобщо не се наблюдава като третиране и гледане е едно и също за всички.За запасите аз лично предпочитам по малки запаси но достатъчни защото многото мед държи студено и ограничава семейството и изисква допълнително работа от моя страна.Впрочем ето предимството да направиш повече и по малки пчелини за да разпределиш риска.

ch.atanasov
28.03.2015, 13:54
А там където са се кротнали подхранва ли със сироп? Според мен става все по-належащо да се зазимява на 50% мед 50% сироп. И ако имаш късмет на прашец от диви растения.
Това защо се налага? Нали беше най-добре на мед и освен това да не се изтощават пчелите да преработват захар.

m_pchelari
28.03.2015, 14:48
Това защо се налага? Нали беше най-добре на мед и освен това да не се изтощават пчелите да преработват захар.

Това си е мое мнение, не мога да кажа кое е най-добре и кое не. Под подхранване със сироп за зимни запаси обаче разбирам 4-5 литра в края на август с инвертиран сироп максимум на 50%, а не ноември с по 10 литра инвертиран на 90%. Не мога да ти дам доводи, така го усещам.

Недялко Атанасов
28.03.2015, 16:31
А там където са се кротнали подхранва ли със сироп? Според мен става все по-належащо да се зазимява на 50% мед 50% сироп. И ако имаш късмет на прашец от диви растения.
Подхранванията в пчелините бяха от 15.08-30.08-профилактично по 3,5-4л. 1към2+.............Колкото до прашеца, от всячески растения то той изобилстваше в това число и някакви количества нектар достатачен за да си оформят запасите (прецедент за раьона) .Да споменавам ли че нямам и капка мана в питите тази година,което не е проблем всъщност.Хайде и за пилото да кажа,тези които се кротнаха средно по 3-4 рамки пило-на 11.09,а другите 14.09- 7 рамки средно пропорционално на бр. кошер.Да добавя че става въпрос за 8р. ЛР.

tarty
28.03.2015, 16:51
Тази есен,началото на ноември третирах с ОК по рецептата на Скутелатора с пулверизатор.В четвъртък по обяд третирах 8 бр пак по същия начин,и открих една отводка с шепа пчели без майка.Останалите не ми е останало време да ги проверя.Днес погледнах какво е паднало на дъното/фазер/,3бр без акар,2бр с един,2бр с два и 1 бр с десет кърлежа.Този с десетте броя със сигурност имаше пило когато ги пръсках първия път,той бе един от най силните през есента,а и сега има един магазин с пило.Незнам дали въобще майката е прекъснала да снася,:-) :-) :-) :-) ,цяла зима си беше на сухата захар.От Добрич си взимах байварол и мисля да ги сложа на два броя от тез дето нищо не падна,за контрола.

koragroup
28.03.2015, 17:24
Да не забравиш да споделиш резултата hi;

валко
29.03.2015, 12:21
Днес след 9 дена и 8 часа ,най накрая си прегледах кошерите.Както някой писа прегледите станаха 2 -в 1 .Какво е положението . Ако бях поет да го опиша с метафори ,щях да напиша :Тази есен смятах да хващам паламуда с риб 4,80 +40 коня мотор.:laughing:Да ,ама не.Нещо ,като цяло не ми харесва работата.Незнам какво да мисля ,какво да пиша ,незнам какво вие ще кажете.Аз ще спирам употребата на О.К.- до второ нареждане.Тези еретични мисли ми идват ,защото имам 3 пет рамкови резервни семейства ,които не третирах и са перфектни.Най -зле са семейства с купени майки от 2012г.Явно не им понася О.К.:laughing:За тези ,които ще кажат ,че майките са стари : винаги / почти/ сменям майките на третата година.Имам доста от 2012 ,които са добре.Шах --мат.:(Ще пада голяма борба и голямо хранене.Пилците ги преброихме ,да видим какво ще снесат.:bigsmile:

Колега трябваше да не третираш 10 семеиства с ОК ЗА ПРОБА и да видиш какво щеше да стане с тях и тогава да правиш изводи,виждам че имаш и носталгия по варостопа две години си имал нулева смъртност що не продължи само с него сега нямаше да се оплакваш от ОК ,разбрахме че пилците са слаби а мажеше и да са изфирясали.

валко
29.03.2015, 12:30
повторение на пост

ch.atanasov
29.03.2015, 13:00
Колега трябваше да не третираш 10 семеиства с ОК ЗА ПРОБА и да видиш какво щеше да стане с тях и тогава да правиш изводи,виждам че имаш и носталгия по варостопа две години си имал нулева смъртност що не продължи само с него сега нямаше да се оплакваш от ОК ,разбрахме че пилците са слаби а мажеше и да са изфирясали.
Ха-Ха.Аз не мога ли да пускам провокации ,като теб?hi;

валко
29.03.2015, 13:46
Страшни конспиратори сте старите пчелари,нищо не казвате от вашия маисторлък на нищо ново не вярвате и само правокации са ви в главата,направих си труда прочета малко от мненията ти по темите ,любознателен си но нищо не споделяш.

tarty
29.03.2015, 15:21
Страшни конспиратори сте старите пчелари,нищо не казвате от вашия маисторлък на нищо ново не вярвате и само правокации са ви в главата,направих си труда прочета малко от мненията ти по темите ,любознателен си но нищо не споделяш.
Защо да споделя с другите и аз съм се замислял да ли да го правя.Аз се смятам за хоби пчелар,отглеждащ 340 бр от 14 год.Как да дадеш мнение като от есента ми казват,че щом ги отглеждам в Странджа и имам загуби съм без акъл,малоумник,неразбиращ от пчели и искащ държавата да вземе мерки/демек пари/.През всеки 10-15 дена ми показват статий и мнения на хора който затвърждават общото мнение,че съм такъв,и аз като мислещ човек/така се надявам поне :-) :-) :-) /как да дам мнение.Нали ако някой начинаещ пчелар започне да практикува това което пиша,ще измрат и неговите пчели.После ще се чуствам виновен от сполетялото ги нещастие.Ако се занимавах с продажба на майки и отводки си е изкушаващо да ги заразя с нещо от което умират и заразяват другите около тях,така ще си създам непрекъснат прилив на клиенти :-) :-) :-) :-) :-) .

Дамян Дамянов
29.03.2015, 15:29
Защо да споделя с другите и аз съм се замислял да ли да го правя.Аз се смятам за хоби пчелар,отглеждащ 340 бр от 14 год.Как да дадеш мнение като от есента ми казват,че щом ги отглеждам в Странджа и имам загуби съм без акъл,малоумник,неразбиращ от пчели и искащ държавата да вземе мерки/демек пари/.През всеки 10-15 дена ми показват статий и мнения на хора който затвърждават общото мнение,че съм такъв,и аз като мислещ човек/така се надявам поне :-) :-) :-) /как да дам мнение.Нали ако някой начинаещ пчелар започне да практикува това което пиша,ще измрат и неговите пчели.После ще се чуствам виновен от сполетялото ги нещастие.Ако се занимавах с продажба на майки и отводки си е изкушаващо да ги заразя с нещо от което умират и заразяват другите около тях,така ще си създам непрекъснат прилив на клиенти :-) :-) :-) :-) :-) .

Не буди звяра! От няколко дни го е хванала липсата. :laughing: Той ще ти обясни как да си излекуваш пчелите и да вадиш по 200кг/кошер. Само трябва да му дадеш кредитната си карта и гледай какви здрави пчели ще имаш.
Ние тези неща не ги разбираме :) . И от отводки също не разбираме :) Ще си умрем гладни!...да знаеш!

nyanakiev
29.03.2015, 16:10
баща ми пчеларства любителски от 1988 есен и пролет третираше с варостоп и имаше и смъртнос и пълзящи пчели от 2 години есен с екостоп пролет с варостоп и няма никакъв проблем но целия пчелин е ограден с лофант който много хубаво мирише

solaris60
29.03.2015, 16:35
баща ми пчеларства любителски от 1988 есен и пролет третираше с варостоп и имаше и смъртнос и пълзящи пчели от 2 години есен с екостоп пролет с варостоп и няма никакъв проблем но целия пчелин е ограден с лофант който много хубаво мирише

Баща ми пчеларства любителски от 1988 г.. Есен и пролет третираше с варостоп, имаше и смъртност, и пълзящи пчели. От 2 години есен с екостоп, пролет с варостоп и няма никакъв проблем, но целия пчелин е ограден с лофант, който много хубаво мирише.

Сергей Тимофеев
29.03.2015, 20:34
От 2 години есен с екостоп, пролет с варостоп и няма никакъв проблем.

nyanakiev
30.03.2015, 10:58
а можели да е от лофанта solaris преведи

solaris60
30.03.2015, 11:49
а можели да е от лофанта solaris преведи

А може ли да е от лофанта? solaris преведи.

Лофанта предполагам не е цъфнал тази година за първи път и вероятността да е от него, е малка. Но всички билки имат някаква целебна сила, а защо и той да няма.

kasapina
03.04.2015, 19:04
Много неприятно време.Рапицата започва да цъфти,а то вятър и студ.
И за капак от неделя пак започва да вали.

tarty
04.04.2015, 20:48
Тази есен,началото на ноември третирах с ОК по рецептата на Скутелатора с пулверизатор.В четвъртък по обяд третирах 8 бр пак по същия начин,и открих една отводка с шепа пчели без майка.Останалите не ми е останало време да ги проверя.Днес погледнах какво е паднало на дъното/фазер/,3бр без акар,2бр с един,2бр с два и 1 бр с десет кърлежа.Този с десетте броя със сигурност имаше пило когато ги пръсках първия път,той бе един от най силните през есента,а и сега има един магазин с пило.Незнам дали въобще майката е прекъснала да снася,:-) :-) :-) :-) ,цяла зима си беше на сухата захар.От Добрич си взимах байварол и мисля да ги сложа на два броя от тез дето нищо не падна,за контрола.
Това го бях писал на 28.03.Днес пак ги погледнах,този с 10 бр имаше 9 акара,единия с два акара този път имаше и той 9 акара,един имаше 2 бр и един 3 бр,другите нямаха нищо.Забравих да сложа лентите,утре ако отдаде време пак ще отида.Днес прегледах 150 бр по системата няма ли никой в хранилката,проблем,че духаше едно гадно студено вятърче.Намерих два броя,майка с шепа пчели и три,без майки.Набързо ги обединих едно с друго като едната търтовка е оставих резерва,че има аще бройки за гледане,да няма изненади.

kapanec
05.04.2015, 11:50
Т.Намерих два броя,майка с шепа пчели и три,без майки.Набързо ги обединих едно с друго като едната търтовка е оставих резерва,че има аще бройки за гледане,да няма изненади.
Тия без майките бяха ли вече станали търтовки .Ако са като ги обединяваш с другото семейство с майка няма ли опасност да убият майката и по какъв начин ги обединяваш за да се избегне тая вероятност.

tarty
05.04.2015, 12:48
Тия без майките бяха ли вече станали търтовки .Ако са като ги обединяваш с другото семейство с майка няма ли опасност да убият майката и по какъв начин ги обединяваш за да се избегне тая вероятност.
Само едната е търтовка.Имаш два варианта.Единия е,ако кошерите ти са многокорпусни,над първия/търтовката/слагаш весник като го надупчиш малко и отгоре семейството с майката.Другия е ако си с дадан,семейството с майката да е в единия край а в другия слагаш търтовката която преди това си я опушил яко.Ако искаш може да я пръснеш с нещо за однаквяване на миризмата.

kapanec
05.04.2015, 15:55
Тая година нямам жертви при ЛР а на другия пчелин където са ДБ имам само една майка която все още не иска да почва да работи но тя беше септемврийска само смяна .Така ,че ще я по изчакам още малко

m_pchelari
05.04.2015, 19:50
Днеска слагах питки. Минах на твърда храна заради новото застудяване. Експерименталния кошер ме изненада с едно далаче пуснато нагоре от рамките. Интересното че е от работнически килийки. През март когато ги мъчих градиха търтееви сега сами минали на работнически. Пчелна му работа.
3947

Nik_m
05.04.2015, 20:00
Днеска слагах питки. Минах на твърда храна заради новото застудяване. Експерименталния кошер ме изненада с едно далаче пуснато нагоре от рамките. Интересното че е от работнически килийки. През март когато ги мъчих градиха търтееви сега сами минали на работнически. Пчелна му работа.
3947

Аз сипах отново течна, имайки в предвид че тамън натиснаха на пило за което имат нужда от вода а няколко дни няма да могат да излизат. Доста е студено в момента дано няма проблем.

ch.atanasov
05.04.2015, 20:36
Писах дълъг пост ,но нещо се спече и не можах да го пусна.Та накратко.Станаха четири случая на майки ,снасящи само търтеи.Семействата им са силни ,което показва добро снасяне есента.Напомням ,че използвах О.К.През годините съм имал търтовъчни семейства ,но никога майки-търтовки.За майките без зъби стана въпрос.:laughing:Тези май на гинеколог е трябвало да ги водя.:laughing:Какво ви е мнението.

zayo
05.04.2015, 21:43
Писах дълъг пост ,но нещо се спече и не можах да го пусна.Та накратко.Станаха четири случая на майки ,снасящи само търтеи.Семействата им са силни ,което показва добро снасяне есента.Напомням ,че използвах О.К.През годините съм имал търтовъчни семейства ,но никога майки-търтовки.За майките без зъби стана въпрос.:laughing:Тези май на гинеколог е трябвало да ги водя.:laughing:Какво ви е мнението.

Миналата година през пролетта имах една такава, която сееше само търтиево пило макар, че както казваш ти семейството бе силно. Майката не я бях произвел, а бе от самосмяна. По вида и бе поне на две години. Отдадох го на това, че вероятно търтейте които са я оплодили са били на "лява резба", та не са си свършили работата. :D Абе най-вероятно е свършила семенната течност, та е минала само на неоплодени. Е, ...отлетя към райските полета. Отново през миналата пролет имах и едногодишна произведена от мен майка, която през есента осеменяваше съвсем нормално, а през пролетта не. Това не го отдавам на ОК, защото тогава не ползвах такава. През тази есен третирах с ОК за първи път и освен две от шест септемврийски отводки други загуби нямам.

ch.atanasov
05.04.2015, 21:55
Явно при мен доста търтеи са сменили резбата.:laughing:Добре ,че аз не съм.:bigsmile:Като подробност : едната майка е от 2014г. другата от 2013г. и две от 2012г..Тези от 2012г. са купени.Ха сега .

ch.atanasov
05.04.2015, 22:14
Ха Ха ,тази вечер съм се объркал.Вместо да вляза в пчеларския форум ,съм влязал в читалнята на българския пчелар.:laughing:Взема да мръдна във фейсбука ,то май там се споделяше.:bigsmile:

solaris60
05.04.2015, 22:28
Явно при мен доста търтеи са сменили резбата.:laughing:Добре ,че аз не съм.:bigsmile:Като подробност : едната майка е от 2014г. другата от 2013г. и две от 2012г..Тези от 2012г. са купени.Ха сега .

Майките маркирани ли са ти?

ch.atanasov
05.04.2015, 22:33
Майките маркирани ли са ти?

Купените -да .Ако ще питаш и за цвят --жълто.

solaris60
05.04.2015, 22:47
Купените -да .Ако ще питаш и за цвят --жълто.

Купешките май са си изпели песента, а твоите сигурен ли си, че са същите, а не са някакъв опит за смяна, но не е имало време за оплождане и са останали неоплодени.

iliew
05.04.2015, 22:50
За майките без зъби стана въпрос.:laughing:Тези май на гинеколог е трябвало да ги водя.:laughing:Какво ви е мнението.

Представяш ли си , ако можеше да ги заплождаш повторно като зайците :bigsmile:

ch.atanasov
05.04.2015, 23:00
Купешките казахме ,че нямат зъби .:bigsmile:Обаче да поясня ,от тях -2012г. имам 20 бр.Значи две ялови ,няколко със слаби семейства ,другите са наред.Разбирам ти мисълта за някаква късна самосмяна ,но съм нямал такъв случай.Не го изключвам ,като възможност , но четири случая на веднаж?Пак се разсеях.Белязаните са си на линия ,не са сменяни.

ch.atanasov
05.04.2015, 23:06
Представяш ли си , ако можеше да ги заплождаш повторно като зайците :bigsmile:

Ми що ве? Те си снасят добре.Нали и търтеи трябват.:laughing:

solaris60
05.04.2015, 23:13
Белязаните са си на линия ,не са сменяни.

Да, но са стари. Може да им е свършила......есенцията.

iliew
05.04.2015, 23:22
Да, но са стари. Може да им е свършила......есенцията.

Да де ама тя есенцията , няма да свърши внезапно , първо щеше есента да има много търтеево ,пък те са му с много пчели , а и си мисля че пчелите усещат кога майката се изчерпва и вземат мерки да я сменят .

iliew
05.04.2015, 23:37
Виж какво е писал Първулов по въпроса :

Майката, която съхранява жизнени сперматозоидите през целия си живот се нуждае ат специални грижи.Тя не бива да остава при температури под 24 градуса С, защото сперматозоидите в семенното й мехурче измръзват и се нарушава изхранването им и снабдяването с кислород, което е много важно. Затова пролетно време много често се среща да има майка в кошера и да снася само търтееви (неоплодени) яйца.

solaris60
05.04.2015, 23:44
Виж какво е писал Първулов по въпроса :

Ето, проблема е решен. Просто трябва да се потърси.

lz2str
06.04.2015, 06:17
..и при мен имам тази година една майка търтовка.Интересното е че наред с идеално снесените яйца в дъното на килийките ,имаше и такива с по две и три яйца. Бях убеден че семейството е без майка докато не я видях самата тя.Веднага я смачках и ги обединих с друго семейство

Ангел Йосифов
06.04.2015, 07:18
Вероятността да си убил млада току осеменена майка е голяма.Освен ако убитата майка е била маркирана.

Nik_m
06.04.2015, 08:00
Писах дълъг пост ,но нещо се спече и не можах да го пусна.Та накратко.Станаха четири случая на майки ,снасящи само търтеи.Семействата им са силни ,което показва добро снасяне есента.Напомням ,че използвах О.К.През годините съм имал търтовъчни семейства ,но никога майки-търтовки.За майките без зъби стана въпрос.:laughing:Тези май на гинеколог е трябвало да ги водя.:laughing:Какво ви е мнението.

atanasov ти си нарочил О.К. и всички проблеми свързваш с нея :)

ch.atanasov
06.04.2015, 08:14
atanasov ти си нарочил О.К. и всички проблеми свързваш с нея :)

Няма такова нещо.Когато ти се случват неща след определено действие ,няма как да не възникнат въпроси.Затова постоянно питам и търся други мнения.Добре е ,че тук там има коеги ,които споделят.Е ако бяха пвече..

kasapina
06.04.2015, 08:47
Вчера направих 3-ти преглед на един от пчелините ми около Тец 2.Един от най-силните ми пчелини стана най-слаб.Загуба на муха от почти всички кошери.Има няма по 2-3 рамки.Преди 1 седмица бях при тях и всичко беше перфектно.Не знам на какво се дължи този срив,но не ми се случва за първи път този феномен.

ch.atanasov
06.04.2015, 08:56
Вчера направих 3-ти преглед на един от пчелините ми около Тец 2.Един от най-силните ми пчелини стана най-слаб.Загуба на муха от почти всички кошери.Има няма по 2-3 рамки.Преди 1 седмица бях при тях и всичко беше перфектно.Не знам на какво се дължи този срив,но не ми се случва за първи път този феномен.

Някоя овощна градина да не са пръскали наоколо.Май още е рано за това.

ianev
06.04.2015, 09:26
Днеска колега от работа ми спомена че до летището има цъфнала рапица по един цвят, така че няма да се изненадам ако и при колегата kasapina се окаже нещо такова ...

kasapina
06.04.2015, 09:48
Наоколо никъде не мога да вида блок с цъфнала рапица.Но определено се случват такива аномалии в този район.

iliew
06.04.2015, 10:01
Наоколо никъде не мога да вида блок с цъфнала рапица.Но определено се случват такива аномалии в този район.

Нямам опит с натровени пчели , но не би ли трябвало да има много мъртви около кошерите ? Ако са намаляли и няма мъртви около кошерите по-скоро може да е някакво заболяване и е добре да ги изследваш, бях чел някъде че нзематозата ги кара да умират далече от кошера, просто не се прибират . Освен това точно сега започват да умират старите пчели , които са презимували и винаги има някакъв спад , ако не е имало много ранно пило .

А иначе за района - хубав край хубави хора :) , там съм израснал .

kasapina
06.04.2015, 11:51
Може и старата муха да си е обрала крушите.Факт е,че нямам мъртви пчели около кошерите.
Района е хубав,но ние сме много крадливо племе.Краде се яко.
Много колеги се оплакват,че не могат да си опазят кошерите с пчелите.И за жалост все повече и повече райони обхваща тази чума на родното пчеларство.

Пламен Керчев
06.04.2015, 12:08
Няма такова нещо.Когато ти се случват неща след определено действие ,няма как да не възникнат въпроси.Затова постоянно питам и търся други мнения.Добре е ,че тук там има коеги ,които споделят.Е ако бяха пвече..

В района в който пчеларствам и други пчелари се оплакват от завишена смъртност на майки при пролетните прегледи. Всеки е третирал са различни медикаменти за акар. Следователно причината за тази смъртност не е в ОК. В началото и аз си правих такива заключения.

ch.atanasov
06.04.2015, 12:17
При мен няма смъртност на майки.Живи са си но снасят неоплодени яйца.По скоро -снасяха ,защото вече ги няма.crying;В началото писах за слаби с малко пило.Сега са тръгнали ,ще видим по -нататък .

solaris60
06.04.2015, 16:29
Може и старата муха да си е обрала крушите.Факт е,че нямам мъртви пчели около кошерите.
Района е хубав,но ние сме много крадливо племе.Краде се яко.
Много колеги се оплакват,че не могат да си опазят кошерите с пчелите.И за жалост все повече и повече райони обхваща тази чума на родното пчеларство.

А искат да ги изкарат извън населените места. Ха върви, че ги изкарай.

tarty
06.04.2015, 17:35
А искат да ги изкарат извън населените места. Ха върви, че ги изкарай.
Започнах да се плаша откакто се регистрирах тук.Аз вече за 13-14 год имам само два отворени за по рамка с мед,но така и не бяха успели да вземат нещо защото и в двата случая беше есен и имаше много гъби.Пчелина ми се намира на 5 км от село.

solaris60
06.04.2015, 19:29
Започнах да се плаша откакто се регистрирах тук.Аз вече за 13-14 год имам само два отворени за по рамка с мед,но така и не бяха успели да вземат нещо защото и в двата случая беше есен и имаше много гъби.Пчелина ми се намира на 5 км от село.

На един мой колега почти всяка година си намира рамките по орехите. Хапне две лъжици мед и това е, ама защо ги хвърля по клоните на орехите?

delta.e
06.04.2015, 19:48
Е , на такъв ,да му шибнеш една пита с пчели в тиквата .

m_pchelari
08.04.2015, 19:26
Рапицата напира а пчелите не са излизали от кошерите за повече от 2 часа на ден.
3975

ch.atanasov
08.04.2015, 19:43
Хубава снимка.Скоро един колега се чудеше ,къде е напъпила рапицата.Тази година рапичният мед ще е по -скъп от мановия.:bigsmile:

solaris60
08.04.2015, 19:46
Тази година рапичният мед ще е по -скъп от мановия.:bigsmile:

Грешиш. Бастиона на мановия мед рухна.

ch.atanasov
08.04.2015, 19:51
Грешиш. Бастиона на мановия мед рухна.

Бастиона не знам ,но там си има руги хора ,дано им падне мана тази година.

solaris60
08.04.2015, 19:56
Бастиона не знам ,но там си има руги хора ,дано им падне мана тази година.

Да опитам и аз като Матеев да прогнозирам малко времето. Тази година, както вървят нещата няма да има такива условия, които благоприятстват появяването на мана.

vanHanegem
08.04.2015, 19:58
Те манов мед правят и при неблагоприятно време!

solaris60
08.04.2015, 20:05
Те манов мед правят и при неблагоприятно време!

А стига бе....... нима? И как тъй? Я, я кажи, че ми е интересно.

ch.atanasov
08.04.2015, 20:06
Те манов мед правят и при неблагоприятно време!

Пчелите или пчеларите.:laughing:Някой ден ще ви кажа ,какво се говореше преди години.

solaris60
08.04.2015, 20:10
Пчелите или пчеларите.:laughing:Някой ден ще ви кажа ,какво се говореше преди години.

Някой ден? И днес е ден, и днес е някой ден. Давай. Стига се стиска. Казвай какво се говореше преди.

ch.atanasov
08.04.2015, 20:23
Дават силен вятър.Да не вземе да ни издуха направо от форума.Днес ходих да освободя майките ,дето спасиха семействата ,на онези яловите.Студ не студ ,повече не исках да чакам .Тези и другите нормални семейства ,са си взели сиропа.Две три слаби не са ,но в този студ и аз нямаше да го взема.В петък пак -нова порция ,че много изостана работата.

tarty
13.04.2015, 19:58
Най после отдаде време за основния преглед,но пак изненади.Изтървах по един магазин мед,но поне не са се роили.Дамяне,ако снимките са големи,намали ги както предния път,че с таблета незнам дали ще се справя.
http://s10.postimg.org/yscbc90hx/P_20150413_120045.jpg (http://postimg.org/image/yscbc90hx/) http://s10.postimg.org/njtjapxad/P_20150413_120049.jpg (http://postimg.org/image/njtjapxad/) http://s10.postimg.org/f97q2w1qd/P_20150413_120301.jpg (http://postimg.org/image/f97q2w1qd/) http://s10.postimg.org/pylev5dj9/P_20150413_123457.jpg (http://postimg.org/image/pylev5dj9/) http://s10.postimg.org/jm69lbah1/P_20150413_123502.jpg (http://postimg.org/image/jm69lbah1/)

Дамян Дамянов
13.04.2015, 20:14
Най после отдаде време за основния преглед,но пак изненади.Изтървах по един магазин мед,но поне не са се роили.Дамяне,ако снимките са големи,намали ги както предния път,че с таблета незнам дали ще се справя.
http://s10.postimg.org/yscbc90hx/P_20150413_120045.jpg (http://postimg.org/image/yscbc90hx/) http://s10.postimg.org/njtjapxad/P_20150413_120049.jpg (http://postimg.org/image/njtjapxad/) http://s10.postimg.org/f97q2w1qd/P_20150413_120301.jpg (http://postimg.org/image/f97q2w1qd/) http://s10.postimg.org/pylev5dj9/P_20150413_123457.jpg (http://postimg.org/image/pylev5dj9/) http://s10.postimg.org/jm69lbah1/P_20150413_123502.jpg (http://postimg.org/image/jm69lbah1/)

Как изтърва по един магазин мед?

tarty
13.04.2015, 20:21
Ако магазина не е отдоло,а отгоре,при тия далаци от де да знам,но можеше да напълнят по един магазин :-) :-) :-) :-) :-)

ch.atanasov
13.04.2015, 20:28
Днес денят -супер.При мен 26 градуса ,слаб ветрец.Положението -аве хареса ми.Явно последният път кавгата и боя са си казали думата.Като наредили едно пило ,дъги перга ,сиропа от петък ,точно като по учебник.Красота ,радваща окото.Днес изрязох двете крила и задна лапка на всички майки от 2012г.Докато се зверих за майките ,гледах и за акар.Никъде не видях.Каня се да правя тест ,но да видим кога ще сколасам.Рапицата жълтее ,лавандулата цъфти -скоро току виж и магазини съм сложил.

vencii
13.04.2015, 20:53
Дай боже всекимо.

ch.atanasov
13.04.2015, 21:03
Дай боже всекимо.

Един доброжелател.Сполай -ти.Аз толква ревах ,че днес си викам :боже някой е идвал да ми подсилва пчелите.bow;bow;

iliew
13.04.2015, 21:21
Един доброжелател.Сполай -ти.Аз толква ревах ,че днес си викам :боже някой е идвал да ми подсилва пчелите.bow;bow;

За няколко дни голяма разлика в настроението на пчеларите и състоянието на пчелите .

Да се надяваме , че след като пролет нямаше понеже пукна , сега лятото ще е трепач :bigsmile:

ch.atanasov
13.04.2015, 21:30
За няколко дни голяма разлика в настроението на пчеларите и състоянието на пчелите .

Да се надяваме , че след като пролет нямаше понеже пукна , сега лятото ще е трепач :bigsmile:

За пчелите е ясно.За пчеларите ,как няма -докато има хора тук ,които да повдигат духа.bow;

iliew
13.04.2015, 21:37
Тест за акар и аз мислех да правя , но май ще се задоволя да видя доколко е опаразитено търтеевото пило .

И , ако може докладвайте по-подробно . Пило - колко, пчели - колко и т.н. ;)

Дамян Дамянов
13.04.2015, 21:43
Вашата е лесна, тука вече 3-ти магазин от слънчоглед вадя и утре ще зазимявам :laughing:
Сериозно: Много прашец, но не виждам нектар. Ще кажеш, че всичко е хукнало само прашец да събира, а нектара го пият като бира с мезето. Толкова много прашец досега не бях виждал, буквално всяка пчела мъкне и имам чувството, че ще запушат майката с прашец.

ch.atanasov
13.04.2015, 21:47
Тест за акар и аз мислех да правя , но май ще се задоволя да видя доколко е опаразитено търтеевото пило .

И , ако може докладвайте по-подробно . Пило - колко, пчели - колко и т.н. ;)

Пило -9 рамки.Пчели -3кг.Ха-ха нямам такова статестическо мислене.Аве -достатъчно.Незнам как виждаш опаразитеноста на търтеевото пило ,аз днес разпечатвах ,ровичках ,но не намерих акар.Въпреки това смятам да пробвам с пудра захар.

jorors
13.04.2015, 21:49
Вашата е лесна, тука вече 3-ти магазин от слънчоглед вадя и утре ще зазимявам :laughing:
Сериозно: Много прашец, но не виждам нектар. Ще кажеш, че всичко е хукнало само прашец да събира, а нектара го пият като бира с мезето. Толкова много прашец досега не бях виждал, буквално всяка пчела мъкне и имам чувството, че ще запушат майката с прашец.
Ами това е супер, храни и слагай да градят.

iliew
13.04.2015, 21:50
Вашата е лесна, тука вече 3-ти магазин от слънчоглед вадя и утре ще зазимявам :laughing:
Сериозно: Много прашец, но не виждам нектар. Ще кажеш, че всичко е хукнало само прашец да събира, а нектара го пият като бира с мезето. Толкова много прашец досега не бях виждал, буквално всяка пчела мъкне и имам чувството, че ще запушат майката с прашец.

Ще я запушат , ама ако е дефектна , иначе едвам ще смогват да носят прашец за пилото . Смятай по 2000 яйца на ден по колко манджа им трябва . :)

Виж с нектар от рапицата ще я блокират със сигурност, ако нямат магазини .

iliew
13.04.2015, 21:55
Пило -9 рамки.Пчели -3кг.Ха-ха нямам такова статестическо мислене.Аве -достатъчно.Незнам как виждаш опаразитеноста на търтеевото пило ,аз днес разпечатвах ,ровичках ,но не намерих акар.Въпреки това смятам да пробвам с пудра захар.

Щом не си видял е добре . Когато има , има по няколко на ларва , като разпечаташ .

А ти се съмняваше в оксаловата :) .

ch.atanasov
13.04.2015, 21:56
Вашата е лесна, тука вече 3-ти магазин от слънчоглед вадя и утре ще зазимявам :laughing:
Сериозно: Много прашец, но не виждам нектар. Ще кажеш, че всичко е хукнало само прашец да събира, а нектара го пият като бира с мезето. Толкова много прашец досега не бях виждал, буквално всяка пчела мъкне и имам чувството, че ще запушат майката с прашец.

Първо ,ти си бързай :един месец -за четири ,да защото си млад.Ние старците не бързаме толкова.Едно по едно.За прашеца ,няма да се оплакваме.Нали до скоро се чудехме с какво ще го заместваме.Мале -цяла тема имаше.Ако си забравил -има едни работи ,прашецоуловители им викат.


:bigsmile:

Дамян Дамянов
13.04.2015, 21:57
Ще я запушат , ама ако е дефектна , иначе едвам ще смогват да носят прашец за пилото . Смятай по 2000 яйца на ден по колко манджа им трябва . :)

Виж с нектар от рапицата ще я блокират със сигурност, ако нямат магазини .

Майките си снасят много добре, но пчелите не събират нектар, а само прашец. То ако беше на едно място...както и да е, но всички да ми го правят този номер...
Явно нещо не им харесва в нектара и предпочитат да събират само прашец. Тази мъртва коприва направо я опоскаха, пълно е с червен прашец.

Дамян Дамянов
13.04.2015, 21:59
Първо ,ти си бързай :един месец -за четири ,да защото си млад.Ние старците не бързаме толкова.Едно по едно.За прашеца ,няма да се оплакваме.Нали до скоро се чудехме с какво ще го заместваме.Мале -цяла тема имаше.Ако си забравил -има едни работи ,прашецоуловители им викат.


:bigsmile:



Ами...уж нямаше да слагам прашецоуловители, но може и да пробвам. После какво ще го правя този прашец, то пазар за него почти няма. Хайде 10-20-50 кила ще ги продадеш някак, но другото какво да го правя. Че и не обичам прашец и за йедене няма да ми трябва.

ch.atanasov
13.04.2015, 22:02
Щом не си видял е добре . Когато има , има по няколко на ларва , като разпечаташ .

А ти се съмняваше в оксаловата :) .

Шшшш-тихо.О.К. е свързана с един човек ,на който му имам доверие ,освен това е важен човек вече.

vencii
13.04.2015, 22:06
Няма проблем с прашеца просто се подготвят за многото пило което предстои

радо
13.04.2015, 22:08
Няма проблем с прашеца просто се подготвят за многото пило което предстои
Или се подготвят за многото маточници .

vencii
13.04.2015, 22:10
И в двата случая няма лошо

ch.atanasov
13.04.2015, 22:10
Няма проблем с прашеца просто се подготвят за многото пило което предстои

То че няма проблем -няма .Нали сме професионалисти ,имаме по няколко магазина.Просто ни дойде набързо и в големи количества.

:cool:

iliew
13.04.2015, 22:17
То че няма проблем -няма .Нали сме професионалисти ,имаме по няколко магазина.Просто ни дойде набързо и в големи количества.

:cool:



Да те върна малко на земята . :brick:

Какво стана с яловата майка и с агресивните пчели ? :bigsmile:

ch.atanasov
13.04.2015, 22:24
Да те върна малко на земята . :brick:

Какво стана с яловата майка и с агресивните пчели ? :bigsmile:

Явно си пропуснал.Яловите бяха четири.Заминаха си безславно ,но жертвах други -слаби ,които можех да вкарам в пътя.:(Агресивните пчели умряха -останаха само , млади,пухкави и добрички.:ae:

ch.atanasov
13.04.2015, 22:33
Или се подготвят за многото маточници .

Де късмет ,аз и затова им рязах крайниците днес.Имам да сменям към 30 майки и да възтановявам десетина загубени.

vencii
13.04.2015, 22:41
Джелатин не те е срам

ch.atanasov
13.04.2015, 22:50
Джелатин не те е срам

Като се сетя ,как Дамянов ще върви след нас ,наистина ме е срам.:bigsmile:

iliew
13.04.2015, 22:58
Като се сетя ,как Дамянов ще върви след нас ,наистина ме е срам.:bigsmile:

И ако не му запали метлата , ще чисти на ръка :bigsmile:

Дамян Дамянов
14.04.2015, 00:11
И ако не му запали метлата , ще чисти на ръка :bigsmile:

Като се сетя ,как Дамянов ще върви след нас ,наистина ме е срам.http://pchelari.com/forum/images/smilies/bigsmile.gif

Мизерници, аз да не съм ви сервитьорка :laughing:. (шега)
Чата си е напълно в реда на нещата ;)

marianski
14.04.2015, 18:31
Колеги имате ли градеж вече при мен още не са "забалели"отгоре ама мисля да им слагам за градеж на силните,че имам на близо рапица която започва да цъфти.

iliew
14.04.2015, 19:07
Колеги имате ли градеж вече при мен още не са "забалели"отгоре ама мисля да им слагам за градеж на силните,че имам на близо рапица която започва да цъфти.

Старите пчелари казваха : "Като цъфне ябълката и слагай да градят".

При мен напира да цъфти , а при теб сигурно е цъфнала вече

п.п.
тогава рапицата беше рядкост

marianski
14.04.2015, 19:23
Старите пчелари казваха : "Като цъфне ябълката и слагай да градят".

При мен напира да цъфти , а при теб сигурно е цъфнала вече

п.п.
тогава рапицата беше рядкост
Не е цъфнала още ама много скоро ще е!

Сергей Тимофеев
14.04.2015, 20:48
Старите пчелари казваха : "Като цъфне ябълката и слагай да градят".
При нас : Като цъфне джанката слагай да градят.

ch.atanasov
14.04.2015, 21:38
Старите пчелари казваха : "Като цъфне ябълката и слагай да градят".

При мен напира да цъфти , а при теб сигурно е цъфнала вече

п.п.
тогава рапицата беше рядкост

Ехаа. Тука не може без мен.:laughing:Някога -незнам ,рапица ли беше или репица ,но при мен я прибираха точно като цъфне.Тогава беше за фураж ,а сега май за биодизел.

iliew
14.04.2015, 21:45
Ехаа. Тука не може без мен.:laughing:Някога -незнам ,рапица ли беше или репица ,но при мен я прибираха точно като цъфне.Тогава беше за фураж ,а сега май за биодизел.

Не става въпрос за компютри , а за компоти . :bigsmile:

Това за фураж е репко прилича на рапица , но е друго .

tarty
14.04.2015, 22:00
Колеги имате ли градеж вече при мен още не са "забалели"отгоре ама мисля да им слагам за градеж на силните,че имам на близо рапица която започва да цъфти.
Колега,пенсионерите пчелари от село докато чакат да им се забелят рамките мойте са напълнили по един магазин мед.

ch.atanasov
14.04.2015, 22:01
Не става въпрос за компютри , а за компоти . :bigsmile:

Това за фураж е репко прилича на рапица , но е друго .

Тъй ,тъй .Не съм гледал крави ,не знам.Ама ако ми сложиш компот ,току -виж съм зачукал копчетата.:laughing:

ch.atanasov
14.04.2015, 22:03
Колега,пенсионерите пчелари от село докато чакат да им се забелят рамките мойте са напълнили по един магазин мед.

Още един дето се има по-умен от баща си.

tarty
14.04.2015, 22:22
Още един дето се има по-умен от баща си.
Естествено,по умен съм от баща ми и той се гордее с това.

ch.atanasov
14.04.2015, 22:26
Естествено,по умен съм от баща ми и той се гордее с това.

Знам защо мислиш така.Кажи му го ,за да провериш дали наистина се гордее.

tarty
14.04.2015, 22:36
Знам защо мислиш така.Кажи му го ,за да провериш дали наистина се гордее.
Хахахаха а аз знам какво си мислиш ти,и ти казвам,че грешиш.

iliew
14.04.2015, 22:40
http://tashev-galving.com/images/items/092%20KLD%20033.jpg

Да напръскам малко с вода , че Дамян като мете да не вдига прах .:bigsmile:

ch.atanasov
14.04.2015, 22:55
Хахахаха а аз знам какво си мислиш ти,и ти казвам,че грешиш.

Няма как да знаеш.За да ти помогна ще ти кажа че моя юнак днес стана на 36г.Сега ще опитам да позная аз.За да не ме разбереш грешно ,първо ще пиша ,че е естествено баща ти да се гордее с теб.Ти се имаш за по-умен ,защото имайки повече възможности си постигнал повече.Демокраця .Станал си бизнесмен .Голяма работа --работодател.Взел си пари по програми и си стигнал върха.Браво .От другата страна -баща ти.Беден селски човек ,на когото са взели всичко.Има една работа да преживява и една Жигулка да не ходи пеш.И т. н. и т.н.Е как мога да си мисля ,че не си по-умен.Опс забравих компютрите.

ch.atanasov
14.04.2015, 23:08
Илиев ,бива ли така? Толкова философски съм настроен тази вечер.:cool:

ch.atanasov
14.04.2015, 23:10
Дамянов си легна ,хайде и ние .Лека.

iliew
14.04.2015, 23:11
Илиев ,бива ли така? Толкова философски съм настроен тази вечер.:cool:

Оправи си годините на профила, че нещо не излиза сметката ;)

tarty
14.04.2015, 23:14
Няма как да знаеш.За да ти помогна ще ти кажа че моя юнак днес стана на 36г.Сега ще опитам да позная аз.За да не ме разбереш грешно ,първо ще пиша ,че е естествено баща ти да се гордее с теб.Ти се имаш за по-умен ,защото имайки повече възможности си постигнал повече.Демокраця .Станал си бизнесмен .Голяма работа --работодател.Взел си пари по програми и си стигнал върха.Браво .От другата страна -баща ти.Беден селски човек ,на когото са взели всичко.Има една работа да преживява и една Жигулка да не ходи пеш.И т. н. и т.н.Е как мога да си мисля ,че не си по-умен.Опс забравих компютрите.
На 70% съм познал какво си мислиш,все пак общувам постоянно с по възрастни от мен.Изпусна основата за която баща ми се гордее с мен,и ми го е казвал не веднъж,а тя е,че никога не съм правил това което ми е казвал той,а точно обратното.Не е до възможности,всеки човек е имал такива в живота.Важното е какво си направил с тях.

Гогол
14.04.2015, 23:17
Колега,пенсионерите пчелари от село докато чакат да им се забелят рамките мойте са напълнили по един магазин мед.
Ам,чи прати 1 кг. пресен мед на един пенсионер като мене,че ми е зажъдняла душата за пресен мед.Като ти гледам региона /Приморско,а това Ново П не ми е ясно,може би е Ново Паничарево?/ ,от какво ли ще са напълнили по 1 магазин сега?А знаеш ли къде пчеларства колегата Мариански?Море от рапица.При мен цъфна поголовно в събота, дори и удавената от Тунджа.Тази вечер/м/у 17.30 –19.30 ч/ вече имам изградени първите основи.Взривно развитие на семействата,и на най слабите.Никога не е било така.Мариански,слагай смело за градеж.В петък ще заредя по един магазин с пита –рамка/обтелена,без основа,с ивица от основа/–пита–рамка и т. н.Основите са кът,а сега градят само с раб. килийки.Успех колега!!!

iliew
14.04.2015, 23:22
Добре сте вие с рапицата , а аз от ябълки май ще чакам мед :bigsmile:

tarty
14.04.2015, 23:25
Ам,чи прати 1 кг. пресен мед на един пенсионер като мене,че ми е зажъдняла душата за пресен мед.Като ти гледам региона /Приморско,а това Ново П не ми е ясно,може би е Ново Паничарево?/ ,от какво ли ще са напълнили по 1 магазин сега?А знаеш ли къде пчеларства колегата Мариански?Море от рапица.При мен цъфна поголовно в събота, дори и удавената от Тунджа.Тази вечер/м/у 17.30 –19.30 ч/ вече имам изградени първите основи.Взривно развитие на семействата,и на най слабите.Никога не е било така.Мариански,слагай смело за градеж.В петък ще заредя по един магазин с пита –рамка/обтелена,без основа,с ивица от основа/–пита–рамка и т. н.Основите са кът,а сега градят само с раб. килийки.Успех колега!!!
Нали и аз това казвам,да слага магазините без да чака забелване на рамките,че докато види белването ще ги търси по дърветата после.

ch.atanasov
15.04.2015, 07:35
На 70% съм познал какво си мислиш,все пак общувам постоянно с по възрастни от мен.Изпусна основата за която баща ми се гордее с мен,и ми го е казвал не веднъж,а тя е,че никога не съм правил това което ми е казвал той,а точно обратното.Не е до възможности,всеки човек е имал такива в живота.Важното е какво си направил с тях.

Остави го баща ти.Използвах "баща" в смисъл -възрастен човек ,пенсионер.Ти го прие буквално.Пишеш ,че общуваш с по-възрастни ,всички ли са по-тъпи от теб?Да не е ,защото си им работодател.

tarty
15.04.2015, 09:47
Остави го баща ти.Използвах "баща" в смисъл -възрастен човек ,пенсионер.Ти го прие буквално.Пишеш ,че общуваш с по-възрастни ,всички ли са по-тъпи от теб?Да не е ,защото си им работодател.
Не съм им работодател.Не съм казал,че са тъпи,просто те си имат своето виждане за живота и трудно могат да се променят.Както аз виждам разлика в мисленето на по малките с 10-15 год от мен,така има разлика между мен и по възрастните.Разликата е,че аз го приемам,а по възрастните не могат.Просто ти казват,че още устата ти мирише на мляко,нищо че половината живот ти е минал :-) :-) :-) :-) :-) .

валко
25.04.2015, 19:12
Първи рои приятел ми се обади че днес е видял да хващат рои в село Драка ,селото е обградено от рапица,пчеларя идвал събота неделя и не си е вършел както трябва работата и негов комшия се е облажил.

tarty
25.04.2015, 20:34
Днес на единия пчелин намерих една със лично мнение,заложила маточници без да ме пита.Относно акара,бях решил да не третирам с ОК,но след като изрязах от една рамка търтиево пило и го изтърсих,видях поне 30 бр.

kasapina
02.05.2015, 15:58
Колеги какво става ? Тази година ще вадим ли мед от рапица ?
При мен както е тръгнало най-силните ми семейства имат едва 2 пити с мед.Пълна скръб.Много малко нектар отделя рапицата при мен.Другата седмица и всичко приключва.
Всички пчелини съм ги прегледал и мога да кажа,че нямам и едно пчелно семейство изпаднало в роево положение .При вас как е положението ?

iliew
02.05.2015, 16:04
Днес на единия пчелин намерих една със лично мнение,заложила маточници без да ме пита.Относно акара,бях решил да не третирам с ОК,но след като изрязах от една рамка търтиево пило и го изтърсих,видях поне 30 бр.

И моите имат акари в търтеевото , но не смятам да третирам , ще разчитам на строителната пък каквото стане . Миналата година бяха с ленти пролетта и положението беше същото .

бат тянко
02.05.2015, 18:56
Не знам за мед ама акари ще вадим.

iliew
02.05.2015, 19:26
Не знам за мед ама акари ще вадим.

Въшки купуваха в училищата , ама за акари ще трябва да потърсим пазар . :bigsmile:

marianski
02.05.2015, 19:27
Колеги какво става ? Тази година ще вадим ли мед от рапица ?
При мен както е тръгнало най-силните ми семейства имат едва 2 пити с мед.Пълна скръб.Много малко нектар отделя рапицата при мен.Другата седмица и всичко приключва.
Всички пчелини съм ги прегледал и мога да кажа,че нямам и едно пчелно семейство изпаднало в роево положение .При вас как е положението ?
При мен има много рапица ама като гледам си пълнят в плодника да се надяваме,че ще се качат и в магазина като напълнят отдолу.Вчера едно от семействата ми като му вдигнах строителната рамка гледам маточници и го цепнах на две докато не беше се качил на дървото:)
Мед я даде я не рапицата ама роеве ще даде!

бат тянко
02.05.2015, 20:48
Илиев,ако имаш врагове -пращай на тях.

krasta4ka
07.05.2015, 21:46
Гледам вече цъфна и акацията

валко
08.05.2015, 12:00
Вчера сложих вторите магазини а някои многокорпусни четвърти корпус,деня на Ботев ще падне първия мед в тенекиите,голямата влажност си оказа влияние глога дава като луд,акацията почва и тя ,тревите са избуели и всичко дава ,меда е бистър и безцветен .

marianski
09.05.2015, 20:35
От днес рапицов мед:)

Недялко Атанасов
10.05.2015, 07:36
Другия път един станок за обрязване на питите ,та да не мъчиш помощничката в тия тавиhi;

Петко Станчев
13.05.2015, 05:37
При нас пашата секна, макар рапицата все още да се жълтее. Разбирам по това, че се нахвърлят на забравена маломедна пита на открито и се дебнат едни други. А до преди няколко дни мед да бях оставил на открито, нямаше да му обърнат внимание. Почвам сиропа пак.

Росен Младенов
13.05.2015, 08:05
При нас пашата секна, макар рапицата все още да се жълтее. Разбирам по това, че се нахвърлят на забравена маломедна пита на открито и се дебнат едни други. А до преди няколко дни мед да бях оставил на открито, нямаше да му обърнат внимание. Почвам сиропа пак.
Кога почна,кога секна,началото на май сме.....

Totis
13.05.2015, 08:49
Рапицата и при мен си замина, но акацията цъфна.

m_pchelari
13.05.2015, 10:07
При нас пашата секна, макар рапицата все още да се жълтее. Разбирам по това, че се нахвърлят на забравена маломедна пита на открито и се дебнат едни други. А до преди няколко дни мед да бях оставил на открито, нямаше да му обърнат внимание. Почвам сиропа пак.

За съжаление така е. След рязкото спиране на нектара на рапицата семействата изпадат в стрес. Който няма привилегията да има акация вместо да вади мед - храни. При мен е същото. Последните 2 рамки на ВО са едвам пипнати и проядени по теловете. Кориандъра закъснява и се получава дупка от почти месец. Друго си е да имаш и една горичка наблизо.

Петко Станчев
13.05.2015, 11:54
Колега Младенов, незнам къде пчеларстваш, но в моя район първата паша от която вземаме мед започна около 24-25април. Сега вадим меда. До следващата паша има почти месец.

Росен Младенов
13.05.2015, 12:51
Колега Младенов, незнам къде пчеларстваш, но в моя район първата паша от която вземаме мед започна около 24-25април. Сега вадим меда. До следващата паша има почти месец.
Моите са в балкана и въобще и не мислят за мед.

Петко Станчев
17.05.2015, 19:46
Кранчето пак текнаааа и то с много хубав аромат

kasapina
07.06.2015, 19:27
Как е положението при вас,колеги ?
Голяма суша,бурен вятър и вече слънчогледа оформя главички,лоша година се очертава.
Рапицата даде рекордно нисък добив тази година.

бат тянко
07.06.2015, 20:47
Миналата седмица беше пълно със змии и кърлежи-направо няма отърване.А иначе постоянно мъкнат нещо,ама са до гората!

Петко Станчев
08.06.2015, 13:47
След обяд като вървя м/у кошерите мирише на мед, значи е добре работата

ianev
08.06.2015, 15:31
Явно е валнало при теб. При мен няма такова нещо, поилката е черна от пчели, на кориандъра няма една пчела. Дано утре завали както го дават

ch.atanasov
19.06.2015, 22:08
Да сега валя ,но ще хване декиш за кориандър 2016г.:laughing:Да живее слънчогледа!При мен ,както го сяха трябва да цъфти до коледа.:bigsmile:

ianev
27.06.2015, 08:34
Koриандъра добре се отчете, като се има предвид каква суша беше в началото. Колкото до слънчогледа при мен едва сега оформя питите

tarty
27.06.2015, 16:02
Днес в 9,30 сутринта на пчелина беше 14°,почнах да търся някаква дреха да облека,голям студ.От кошерите излиташе по някоя друга пчела,все едно март месец.Погледнах първенеца си за тази година,добре е,качили са в петия магазин и работят.Ще видим накрая какво ще изкараме.

kasapina
27.06.2015, 19:17
Ужасно време точно за слънчогледа ! Мамка му и късмет.
Пчеличките се мъчат,но няма температура за отделяне на нектар от слънчо,само прашец.

m_pchelari
29.06.2015, 20:36
Ако някой се е чудил какво ще стане ако забрави да сложи достатъчно рамки в плодника. Ето го резултата.
4558

tarty
09.07.2015, 06:17
Текна мана и от жълъда.4594459545964597

ch.atanasov
11.07.2015, 08:35
Тази година Странджа ,май ще е благосклонна.Беше споменал за слънчоглед.Няма ли да разреди и да изпорти мановия мед.При мен след като валя на 4-5 0,7 се скъсаха от работа.Отдавна не помня на слънчоглед да работят от тъмно до тъмно.Както изглежда и тази година слънчогледа ще спаси положението.

kasapina
11.07.2015, 18:57
Браво колега !
При мен на единия пчелин слънчогледа отделя много добре,но в Ковачево работата не е никак розова.Нямам и дъжд там.
Ще видим кампанията как ще завърши.Много колеги се оплакват,че слънчогледа прецъфтява,а няма нищо в магазините.

tarty
12.07.2015, 21:52
Тази година Странджа ,май ще е благосклонна.Беше споменал за слънчоглед.Няма ли да разреди и да изпорти мановия мед.При мен след като валя на 4-5 0,7 се скъсаха от работа.Отдавна не помня на слънчоглед да работят от тъмно до тъмно.Както изглежда и тази година слънчогледа ще спаси положението.
Тя стана една ......Чакам да ми оправят двигателите на разпечатващата в понеделник и почвам да вадя маната.Ще я объркат с малко слънчоглед но важното е,колко е електролизата в изследванията,иначе маната в момента не я поглеждат,само на слънчогледа са.Ако може някой да каже защо почнаха да хапят като на рапицата,да не повдигнеш капака,веднага се нахвърлят да жилят.

ianev
13.07.2015, 06:52
След силния кориандър очаквах и слънчогледа да е така, не че не качват но не е това което трябва да бъде. Влага има достатъчно, освен на голямата жега незнам на какво друго да го отдам. Тарту преди седмица вадихме меда на колегата Лалов нямаше една пчела да бръмне, но при тях е само мана. И по други пчелини като съм ходил който разчитат само на ливадна паша или мана, пчелите са по кротки. Има ли в близост технически култури, пчелите стават по агресивни но ти казваш че хапели като на рапица освен да са пръскали с нещо

tarty
13.07.2015, 10:56
След силния кориандър очаквах и слънчогледа да е така, не че не качват но не е това което трябва да бъде. Влага има достатъчно, освен на голямата жега незнам на какво друго да го отдам. Тарту преди седмица вадихме меда на колегата Лалов нямаше една пчела да бръмне, но при тях е само мана. И по други пчелини като съм ходил който разчитат само на ливадна паша или мана, пчелите са по кротки. Има ли в близост технически култури, пчелите стават по агресивни но ти казваш че хапели като на рапица освен да са пръскали с нещо
От както цъфна слънчогледа стана така,а семето когато го сяха беше третирано с нещо бяло,стоеше все едно е било потопено в нещо.

Pavel_Bs
13.07.2015, 11:25
Почти всички семена в селското стопанство са предварително третирани(накиснати) с химикали,които бавно се освобождават по време на растежа.Отделно от това,всички пестициди оставят трайни съединения в почвата.Ако се направи подробен почвен анализ,ще се види цялата менделеева таблица - всичко оставя следа след себе си.Нашите почви са сравнително чисти в сравнение с интензивно ползваните,но е въпрос на време да изравним резултатите.
Ето нещо малко за размисъл : http://www.dnevnik.bg/zelen/2013/06/13/2080828_izsledvane_toksichniiat_herbicid_glifozat_ e_otkrit_v/

tarty
20.07.2015, 09:23
Отивайте да си подписвате договорите по Deminimis.

ch.atanasov
25.07.2015, 07:39
Отивайте да си подписвате договорите по Deminimis.

Вече опънахме мангизите.:laughing:Днес ще отварям фабриката.Ако пчелите не са бачкали ,ще трябва зимата дядо им да бачка.:(

pamo
25.07.2015, 10:50
Колеги, само при мен ли слънчогледа нищо не пуска? От 10 дни магазините стоят на едно ниво, вярно че пашата е на 1,5 км, ама хич да не качват нищо и то силни семейства? Нектара който носят е предимно от бодила наоколо!

ianev
26.07.2015, 08:47
Вторник извадихме каквото имаше, освободихме и плодниците. Вчера гледам на водата няма пчели, работят но и да съберат нещо ще е за тях

marianski
26.07.2015, 11:03
Вторник извадихме каквото имаше, освободихме и плодниците. Вчера гледам на водата няма пчели, работят но и да съберат нещо ще е за тях

Колко рамки плодникови въртя да освободиш място?

ianev
26.07.2015, 16:54
Средно по две рамки, не бяха така задънени, с изключение на 2-3 кошера на тях врътнах по четири. Днеска надникнах на няколко семейства пак са качили по някой рамка но е видно че притока намаля, след като на поилката се събират все повече пчели. Днеска беше 37 градуса. Моето за сезона си го взех повече от доволно, това което съберат а то няма да е много 3-4 тенекии няма да въртя а ще го разпределя на отводките

marianski
26.07.2015, 20:28
И аз въртя по 2 отдолу и се чудех дали да не завъртя повече,че и моите задръстват долу!

ianev
26.07.2015, 20:46
Важното е да е да освободиш място на майките да снасят. И 3-4 да извъртиш не е проблем, после като подхраниш ще си възстановят запаса.

Петко Станчев
27.07.2015, 13:37
Не прекалявайте с взимането на мед от плодниците.Да не се чудите после как да им попълвате запасът.Не се знае каква ще е е есента и зимата,при топла есен зима,гледат пило и запасите заминават бързо,после глад

marianski
27.07.2015, 14:21
Не прекалявайте с взимането на мед от плодниците.Да не се чудите после как да им попълвате запасът.Не се знае каква ще е е есента и зимата,при топла есен зима,гледат пило и запасите заминават бързо,после глад
Септември нали ще се подхранват по-късно ще има питки .Има пчелари всичко въртят отдолу без пилото и после хранят яко.

Юрий Цветков
27.07.2015, 14:34
Септември нали ще се подхранват по-късно ще има питки .Има пчелари всичко въртят отдолу без пилото и после хранят яко.И после реват като сарански мечки че, са им измрели пчелите.

ianev
27.07.2015, 15:25
Подхранвам от август до средата на септември! Захарен сироп 1 към 1 ... Не съм привърженик да извъртиш целия плодник и после да блъскаш инверт...

ch.atanasov
06.08.2015, 23:01
Ехоо.Здравейте .Как сте ?Много работа при мен ,немога да си вдигна главата да погледна какво има на монитора.:(Много работа ,......... мед.Магазини ,корпуси свършиха.Няма да ви казвам тотала ,защото се налага да вадя и от плодниците.:laughing:После пак няма да ви кажа ,че чуе ли някой прекупвач ,цената пада на половина.:laughing:Да не ми завидите ейй.

tarty
07.08.2015, 06:22
Ехоо.Здравейте .Как сте ?Много работа при мен ,немога да си вдигна главата да погледна какво има на монитора.:(Много работа ,......... мед.Магазини ,корпуси свършиха.Няма да ви казвам тотала ,защото се налага да вадя и от плодниците.:laughing:После пак няма да ви кажа ,че чуе ли някой прекупвач ,цената пада на половина.:laughing:Да не ми завидите ейй.

При нас е скромно,но чакаме цена на едро от10 лв нагоре,за да продаваме.

marianski
07.08.2015, 09:07
Голяяяяяма суша при нас не е капвало дъжд от незнам колко време.Надвечер правя и второто третиране с МК и те така.

ch.atanasov
07.08.2015, 10:09
При нас е скромно,но чакаме цена на едро от10 лв нагоре,за да продаваме.

Някои ще чакаме ,други не чакат.Ако цената мръдне малко нагоре ,може да компенсира добрите резултати от добрата суша.:bigsmile:Май не само при мен не е валяло от 4.07 .

Гогол
07.08.2015, 23:47
И после реват като сарански мечки че, са им измрели пчелите.
Е, баш не е така ,Юрка !!! Знаещите не реват.Гълтат си сълзиците тихомълком.''Направи го со овреме и няма да попръцкуваш''.Така че всичко с мярка .

Гогол
07.08.2015, 23:54
Голяяяяяма суша при нас не е капвало дъжд от незнам колко време.Надвечер правя и второто третиране с МК и те така.
Не си ли подранил ,земляк? Не че съм вътре в играта,ама така ми се струва.Ний, страничните само питаме.Дано да е успешно.

marianski
08.08.2015, 12:36
Не мисля,че при третиране против вароа трябва да се спазват,някакви срокове.При определени условия може да се третира от януари до декември! А аз третирах сега,защото мисля,че сега започва вторият размножителен период на пчелите и не искам зимните ми пчели да са засегнати от враговете:) а и имах висок % на акар !

мухозол
08.08.2015, 16:47
Дрогарки и Дрогари пчелари за да ви стане ясно как се храни има една техника за пчеларства не казва се "БЕЗ МАГАЗИНО ОДГЛЕЖДАНЕ НА КОШЕРИ"

dantos
08.08.2015, 20:32
Интересно, но, явно утрото в севера е било облачно днес.

Юрий Цветков
08.08.2015, 20:46
Дрогарки и Дрогари пчелари за да ви стане ясно как се храни има една техника за пчеларства не казва се "БЕЗ МАГАЗИНО ОДГЛЕЖДАНЕ НА КОШЕРИ"
Ще ни просветиш ли в тази техника, да не си останем неуки?

мухозол
09.08.2015, 16:24
Потърси и прочети старите технологии има много интересни и практични неща .Много хора преди години направиха достатъчно пари !С тази технология човек може да гледа над 200 кошера сам.

marinov
09.08.2015, 17:54
Ще ни просветиш ли в тази техника, да не си останем неуки?

Техника пропагандирана от Лазар Бараков от Плевен

Кошери без магазини и всяка вече по пет литра сироп

Е аз съм ходил на пчелина му неговите бяха с по три магазина

tarty
03.09.2015, 11:15
При мен има по рамка,две прясно пило на не повече от 5 дена.Запечатано не се вижда никаде и тертей има,не са ги изгонили.Пчелите подготвят и близките рамки за снасяне,иначе плодниците са задръстени с мана.Сложих им суха захар да се залъгват.Прашец си носят стабилно,но голям проблем ми са стършелите.За два дена съм убил стотина броя,но няма откъсване.Бях им сложил бира,после им забърках захарен сироп с оцет и бира и неискат да влизат.

Aranis
03.09.2015, 11:39
При мен има по рамка,две прясно пило на не повече от 5 дена.Запечатано не се вижда никаде и тертей има,не са ги изгонили.Пчелите подготвят и близките рамки за снасяне,иначе плодниците са задръстени с мана.Сложих им суха захар да се залъгват.Прашец си носят стабилно,но голям проблем ми са стършелите.За два дена съм убил стотина броя,но няма откъсване.Бях им сложил бира,после им забърках захарен сироп с оцет и бира и неискат да влизат.

Наистина има огромна инвазия на стършели и оси. При мен обаче бутилките не спират да се пълнят. Сложил съм 6 и на денонощие правят по 20 стършела и оси. Замислям се даже за увеличение броя на шишетата. Рецептата съм я взел от форума от темата за стършелите и осите лесно ще я намериш. Има и една малка уловка - първите 2-3 дни влизат само пеперуди и мухи, а явно стършелите в последствие на мършата...

IVO_3
04.09.2015, 19:26
И при мен е така.Гадините влизат след 3-4 дни когато вече има в капана мухи,пеперуди и понеже ги слагам на земята се пълнят и с много мравки.Може би наистина причината е това,че започват да намирисват.Но намирам и по една две пчели вътре.При вас има ли?

tarty
04.09.2015, 20:47
И при мен е така.Гадините влизат след 3-4 дни когато вече има в капана мухи,пеперуди и понеже ги слагам на земята се пълнят и с много мравки.Може би наистина причината е това,че започват да намирисват.Но намирам и по една две пчели вътре.При вас има ли?

Утре ще ходя да свалям магазини и ще видя какво има в шишетата.

tarty
06.09.2015, 22:25
Само 20 тина броя стършели,пчели нямаше вътре.

IVO_3
07.09.2015, 14:02
Само 20 тина броя стършели,пчели нямаше вътре.
А как правиш разтвора?

tarty
07.09.2015, 14:33
А как правиш разтвора?
Сироп,захар и вода-1/1,винен оцет половин литър и бира 500 мл.

IVO_3
07.09.2015, 15:07
Сироп,захар и вода-1/1,винен оцет половин литър и бира 500 мл.
Разбрах,бирата и оцета са били малко.Мерси колега.

tarty
07.09.2015, 22:39
Разбрах,бирата и оцета са били малко.Мерси колега.
Иво във фейса писаха,че става само със захартен сироп но трябва да пристои за да се вкисне,тогава влизали.

ch.atanasov
19.09.2015, 08:26
При мен май рано затихват пчелите.Дълга ще е зимата.Чета -някъде още въртят центрофугете ,другаде цъфти това -онова ,в моя двор дори и троскота изгоря.Тук -там носят по малко прашец ,сигурно за "илач".Да се чудиш откъде го намират.

tarty
27.09.2015, 19:59
Най-после свалих всичките магазини,ще изкарам още 4-5 тенекий мед.Отворих и две отводки да видя как са.Имат запечатано пило на две рамки и на трета прясно пило с диаметър 10 см.

бат тянко
06.10.2015, 10:31
Моите хубавици продължават да събират прашец.И пепелянките още не са прибрали?

Георги Кръстев
06.10.2015, 22:46
Събират прашец, та се късат... Има прясно внесен нектар, а снасянето вече е спряло при повечето семейства!

Sakar
15.10.2015, 09:42
Продължават да събират по малко прашец - с цвят като слонова кост. Някои също са събрали и нектар - бях им оставил някои пити зад преграда за доизчистване, а те взели, че ги допълнили. В едно семейство дори забелязах и търтеи.

tarty
07.11.2015, 15:48
Повечето са така в хранилките със суха захар,носят и червено жълт прашец.
5345

Ангел Йосифов
07.11.2015, 16:03
Направи си опит,сложи на 2-3 семейства хранилката директно в/у рамките....

Петър84
07.11.2015, 16:47
Повечето са така в хранилките със суха захар,носят и червено жълт прашец.
5345Колега какво целиш с сухата захар,по това време на годината

solaris60
07.11.2015, 16:50
Колега какво целиш с сухата захар,по това време на годината

Да си изтощи пчелите.

tarty
07.11.2015, 16:54
Колега какво целиш с сухата захар,по това време на годината
Изгледай някой клип на Костадин Якофов,той обяснява в подробности за храненето с сухата захар.

tarty
07.11.2015, 16:56
Да си изтощи пчелите.
На пролет ще видим колко са изтощени.

m_pchelari
07.11.2015, 17:01
Тъкмо щях да питам същото, признавам си никога не съм давал суха захар. До колкото знам тя не стимулира за гледането на пило. Ако е за запаси, то не е ли по-добре инвертиран сироп?
Не се ли изтощават пчелите особено при липсата вече на летеж и прашец. Кое точно от менюто на пчелата замества. Ще гледам клипове, но ми е интересно някакво обяснение.

tarty
07.11.2015, 18:17
Тъкмо щях да питам същото, признавам си никога не съм давал суха захар. До колкото знам тя не стимулира за гледането на пило. Ако е за запаси, то не е ли по-добре инвертиран сироп?
Не се ли изтощават пчелите особено при липсата вече на летеж и прашец. Кое точно от менюто на пчелата замества. Ще гледам клипове, но ми е интересно някакво обяснение.
Втора година съм на суха захар,но се чудя дали да не пробвам както казва Бормалийски със питки/апифонда/.Спестявам време за хранене,по малко разход за захар,повече прашец,изкуствен постоянен приток на нектар,хранят предимно пилото,поема влагата от кошера.Засега само това се сещам.

Петър84
07.11.2015, 18:30
Изгледай някой клип на Костадин Якофов,той обяснява в подробности за храненето с сухата захар.Гледал съм но той слага сухата захар във топла хранилка.

tarty
07.11.2015, 18:33
Гледал съм но той слага сухата захар във топла хранилка.
Ако може да обясниш какво е топла хранилка.

s3s3s3
07.11.2015, 18:37
Втора година съм на суха захар,но се чудя дали да не пробвам както казва Бормалийски със питки/апифонда/.Спестявам време за хранене,по малко разход за захар,повече прашец,изкуствен постоянен приток на нектар,хранят предимно пилото,поема влагата от кошера.Засега само това се сещам.

Ако това са ти хранилките за суха захар, по- добре премини към метода с питките.

tarty
07.11.2015, 18:44
Ако това са ти хранилките за суха захар, по- добре премини към метода с питките.
Не са само такива,имам и други.

бат тянко
07.11.2015, 18:52
Гледал съм един клип с Якофов, в който слагаше захар направо върху рамките на вестник.Не се лъжа нали,но не помня дали зимата?

Георги Кръстев
07.11.2015, 19:13
Бъркаш се колега. Якофов работи с милерова хранилка. в която слага сухат захар!

бат тянко
07.11.2015, 19:40
Гоше благодаря за пояснението, не бях сигурен.

m_pchelari
07.11.2015, 22:11
Знаете ли дали Апипудер на Судзукер е инвертирана или не? Дали е дриверт захар.

Искрен Мутафов
07.11.2015, 23:44
Знаете ли дали Апипудер на Судзукер е инвертирана или не? Дали е дриверт захар.

5346

И, да е, и да не е(въпреки, че казват че е инвертирана) - няма особенно голямо значение, понеже е спряна от производство(обясненията са, че производството й било не рентабилно), и едва ли ще я пуснат отново, освен ако по някой склад/магазин няма някакви изостанали количества...