PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в югоизточния регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

agro
14.01.2020, 20:16
...Предлагайте варианти за развитие и може и да изровим кучето. Без констатации на жестоката българска действителност.
Положението е безвъзвратно изтървано, констатация от личен опит. Живеещите в един вход не могат да се обединят около етажната собственост, в която живеят, какво остава да искаме от тези хора да се организират в нещо повече от това. Трябва да си минем по реда, да ни пати главата и ако оцелеем като нация - току-виж ни узрели тиквите за общи каузи и цели. Пак за Мойсей се сещам.

ch.atanasov
14.01.2020, 20:18
Задължителна пчеларска организация не може да има. Аз само искам да дам пример, че всеки за себе си не ставаше до сега. И за това може би трябва да опитаме всички заедно. За себе си проблема съм го решил. Но без закон и ред просперитет не може да има. Ние самите не искаме да плащаме дължимото на държавата, а искаме тя да плаща на нас? Просто предлагам алтернатива. Иначе само мрънкаме и намираме кусури на всички около себе си. А това не е градивно според мен. Предлагайте варианти за развитие и може и да изровим кучето. Без констатации на жестоката българска действителност.

Така и не каза за какъв закон, ред и контрол мечтаеш. Така и не разбрах, каква алтернатива предлагаш.blush; И моля без форма -" НИЕ", аз си плащам всичко, което дължа на държавата.

zapstojan
14.01.2020, 20:38
Постарах се да се поровя из дебрите на американското пчеларство. Намерих сайта на тамошната пчеларска асоциация. Влизам сайта и най отгоре се мъдри следния въпрос-защо, аджеба да стана член на ABF? И защо ли? Чанко сигурно ще стане за да получи повече пари за кило медец ? Агро няма да стане, защото не ще хомот. Обаче драги колеги, оказва се че когато станете член, ще подпомогнете(а организацията ще работи заедно с вас)оцеляването на НАЙ-ВАЖНОТО НАСЕКОМО НА ПЛАНЕТАТА!!!!!!!!!!!! Сиреч ще работите заедно за пчелите, а не за себе си! Защото изчезнат ли те, ще изчезнем и ние! Амин!
Между впрочем, средната заплата за работещите в професионалното пчеларство в Канада и Щатите е около 70 000 гущера........
1. Щом най-отгоре се мъдри подобен въпрос, най-вероятно членството не е задължително, иначе подобен въпрос е излишен.
2. Чувал съм, че американците били доста прагматични и "ще работите заедно за пчелите, а не за себе си", не би ги мотивирало да си помръднат пръста, още по малко да си надянат хамут.
3. Появят ли се природни предпоставки да изчезнат пчелите, никой не може да ги спаси.
4. Ако не си виждал живи китайци: https://www.youtube.com/watch?v=awCudS3HBzA гледай след 5м. и 30с. това е шега разбира се.
5. Защо пчеларите да работят за пчелите, а не земеделци и овощари? Нали последните ги тровят?

Ново броене.
1. Искаме правила!? А сега де!? Какви правила и Защо правила? Да не би да си пречим един друг и искаме да се елиминираме чрез "правила"?
2. Като сме се навъдили толкова много, че да си пречим, защо искаме субсидии? За да не бил загинал сектора. Каква загриженост за "сектора"!:laughing:
Нали като загине "сектора", аз (примерно) ще остана сам и ще се ширя и пространствено и ценово колкото ми душа сака. Какво по хубаво.
Да. Искаме същото, но не чрез премахване на субсидии и помощи, а чрез измислени правила. Ама се правим на загрижени за сектора.inlove;
4. Когато османската империя завладява тези земи, османските турци налагат правила в-у местното население. По-късно някои българи искат да отхвърлят въпросните правила, казвайки, че се борят за свобода. А ние сега спорим: Турско робство ли е било или Османско присъствие? И в същото време искаме правила.
:tres: thumbdown;:rtfm:

бат тянко
14.01.2020, 21:04
Положението е безвъзвратно изтървано, констатация от личен опит. Живеещите в един вход не могат да се обединят около етажната собственост, в която живеят, какво остава да искаме от тези хора да се организират в нещо повече от това. Трябва да си минем по реда, да ни пати главата и ако оцелеем като нация - току-виж ни узрели тиквите за общи каузи и цели. Пак за Мойсей се сещам.

За съжаление си прав! Но както виждаш от сегашната дискусия всеки търси кусури в другите, но не и във себе си. Никой не предлага решение, а само пита и чака наготово да започне да дрънка. Ще видя ли поне едно смислено предложение? Не! Българския пчелар е царя на питането. Дай му да задава въпроси и му гледай сеира.

бат тянко
14.01.2020, 21:14
Така и не каза за какъв закон, ред и контрол мечтаеш. Така и не разбрах, каква алтернатива предлагаш.blush; И моля без форма -" НИЕ", аз си плащам всичко, което дължа на държавата.

Специално за теб, макар че няма особен смисъл ще поясня. Именно липсата на формата НИЕ ни докара до настоящия хал.

Трендафил Дончев
14.01.2020, 21:15
Никой не предлага решение, а само пита и чака наготово .

Дават се решения и то много, но като че ли не ги виждаме. Така ни е по - изгодно. Пример: - дава се предложение да не се раздават субсидии. И то много хора са против. Дава се предложение да се дават по малко, но на всички - е, пак не се чува. Та, има всичко, но търсим само което ни е изгодно.

бат тянко
14.01.2020, 21:19
Дават се решения и то много, но като че ли не ги виждаме. Така ни е по - изгодно. Пример: - дава се предложение да не се раздават субсидии. И то много хора са против. Дава се предложение да се дават по малко, но на всички - е, пак не се чува. Та, има всичко, но търсим само което ни е изгодно.

Говоря за участващите в настоящия чат. Да разбирам ли, че ти предлагаш да се спрат субсидиите?

Трендафил Дончев
14.01.2020, 21:27
Говоря за участващите в настоящия чат. Да разбирам ли, че ти предлагаш да се спрат субсидиите?

Предлагал съм го сигурно сто пъти и тема съм пуснал за това. Категорично съм против, но спрях да говоря за това, че много приятели се нацупиха.;)

ch.atanasov
14.01.2020, 21:41
Специално за теб, макар че няма особен смисъл ще поясня. Именно липсата на формата НИЕ ни докара до настоящия хал.


Не приятелю, лакомията ВИ докара до този хал. Повярвахте, че ще станете милионери от пчеларство. Сега ревете ,като вдовици за .....

пп. нали знаеш- присъстващите тук правят изключение.:bigsmile:

zapstojan
14.01.2020, 22:10
Говоря за участващите в настоящия чат. Да разбирам ли, че ти предлагаш да се спрат субсидиите?

Е нали и аз току що предложих същото? Явно не четеш внимателно.
Докато някои дърпат чергата към себе си, а не търсят справедливост /равнопоставеност, обединение няма да има.
Точно субсидиите изкривяват всичко.
Нали искахме пазарна икономика, защо ревем за социални помощи ( субсидии )?

dvd111
14.01.2020, 22:34
Аз съм започнал да отглеждам пчели за пари, а не защото много ги обичам. Бил съм член, плащал съм и за какво. Няма ли келепир-зарежи. Всички приказки за опазване на пчелите са бля, бля, ако няма кой да плати за това.
Харесва ти да провокираш хората и да разбереш какво наистина мислят, дори и с риск да те сметнат за такъв, какъвто не си. Всъщност от някои твои "издайнически" постове, съм убеден, че ти си един от най-обичащите пчелите, хора тук!

zapstojan
14.01.2020, 22:54
Опитах се но не мога да се сдържа.
От любов към пчелите бих гледал една котка или едно куче, ако ще един хамстер или един аквариум декоративни рибки.
Доколкото знам Атанасов има над 100 кошера.
Това не е просто любов към пчелите. Това е голяма любов...или хамалогия...sweating;:bigsmile:

бат тянко
15.01.2020, 05:54
Предлагал съм го сигурно сто пъти и тема съм пуснал за това. Категорично съм против, но спрях да говоря за това, че много приятели се нацупиха.;)

Аз не съм се цупил, но също съм против. Не съм ползвал никаква държавна помощ. С изключение на един горски пчелин. Но смятам, че подпомагане трябва да има. Който има нужда да ползва. Аз от моето пчеларство съм на печалба и без субсидии.

julian103
15.01.2020, 07:26
...
Появят ли се природни предпоставки да изчезнат пчелите, никой не може да ги спаси.
...

Бих го перефразирал: Създадем ли си природни предпоставки и хората няма какво да ги спаси!

"На 18.10.2018 г. в Сочи се проведе международния дискусионен клуб "Валдай". На него участва лично президентът на Руската Федерация Владимир Путин. Отговаряйки на въпрос той заяви че в случай на ядрена война руснаците ще попаднат директно в рая, а всички останали просто ще умрат." crying;

бат тянко
15.01.2020, 12:09
Ореваха орталъка за последните 50 лв. Обаче ако това стане сигурно маститите български бизнесмени ще имат нужда от психиатри:
https://m.24chasa.bg/novini/article/8073477

зуница
15.01.2020, 15:48
... маститите български бизнесмени ще имат нужда от психиатри:
https://m.24chasa.bg/novini/article/8073477
Няма! Те отдавна са освидетелствани НЕЛК. Болеста на Чичо Скруч ги мъчи по рождение и до живот. А на някои им личат и отклонения в интелектуалното развитие.Предполагам от годините прекарани по "партийните школи" , ДС и АОНСУ.
По скоро управляващете ще им спретнат една "Де минимис" за компенсиране на щетите от това "природно бедствие" наречено "Да плащаш за това ,което получаваш".Някои може и по-сериозно да се поболеят и да напуснат в "неизвестна посока" с това що могат да налапат.

Трендафил Дончев
15.01.2020, 16:28
a\ v
Ореваха орталъка за последните 50 лв. Обаче ако това стане сигурно маститите български бизнесмени ще имат нужда от психиатри:
https://m.24chasa.bg/novini/article/8073477

https://www.*vesti.bg/sviat/obshta-minimalna-zaplata-za-evrosyiuza-vizhte-otkoga-6104447

А тези са написали - вижте от кога. Гледам, гледам, но така и не видях ОТ КОГА. ;)

dvd111
15.01.2020, 17:49
Опитах се но не мога да се сдържа.
От любов към пчелите бих гледал една котка или едно куче, ако ще един хамстер или един аквариум декоративни рибки.
Доколкото знам Атанасов има над 100 кошера.
Това не е просто любов към пчелите. Това е голяма любов...или хамалогия...sweating;:bigsmile:

Не разбрах какво толкоз странно казах. Не твърдя, че всеки си гледа пчелите само защото ги обича и му доставя удоволствие заниманието с тях, но мисля че това е в основата, а видяхме какво става, когато водеща е само и единствено печалбата...

agro
15.01.2020, 18:19
Ореваха орталъка за последните 50 лв. Обаче ако това стане сигурно маститите български бизнесмени ще имат нужда от психиатри:
https://m.24chasa.bg/novini/article/8073477
Доскоро отговарях за работата на до 50 човека. Това с минималните заплати никога не ме е засягало - кой е този работодател, дето официално плаща предимно минимални работни заплати? Има минимални заплати по длъжност и бранш, които са по-високи от мрз и са задължителни. Това, че хората не вярват в пенсионната система и не желаят да наливат парите си в каца без дъно е съвсем логично. Работодателите просто им уйдисват на акъла.

бат тянко
15.01.2020, 18:36
a\ v

https://www.*vesti.bg/sviat/obshta-minimalna-zaplata-za-evrosyiuza-vizhte-otkoga-6104447

А тези са написали - вижте от кога. Гледам, гледам, но така и не видях ОТ КОГА. ;)

Чакай бе, те сега го вкараха за обсъждане. А у нас по скоро ще излезем от европата, отколкото да ни турят минимална заплата от 750 евро. Пък и щяло да бъде препоръчително. Май?

бат тянко
15.01.2020, 18:39
Доскоро отговарях за работата на до 50 човека. Това с минималните заплати никога не ме е засягало - кой е този работодател, дето официално плаща предимно минимални работни заплати? Има минимални заплати по длъжност и бранш, които са по-високи от мрз и са задължителни. Това, че хората не вярват в пенсионната система и не желаят да наливат парите си в каца без дъно е съвсем логично. Работодателите просто им уйдисват на акъла.

Сериозно ли се чудиш? Ами че те масово плащат минимални заплати! Поне официално де.

agro
15.01.2020, 18:49
Сериозно ли се чудиш? Ами че те масово плащат минимални заплати! Поне официално де.
Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.

бат тянко
15.01.2020, 18:51
Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.

Повярвай ми, може. И това е масова практика. Защото така функционира системата.

ch.atanasov
15.01.2020, 19:07
https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php


(https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php)

1.49 - Отглеждане на други животни (пчеларство)
0.9%





755 лв.
709 лв.
673 лв.
610 лв.
610 лв.
610 лв.
610 лв.
610 лв.
610 лв







(https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php)

Ръководители
Специалисти
Техници и приложни специалисти приложни специалисти
Помощен административен персонал
Персона, зает с услуга за населението, търговията и охраната
Квалифицирани работници в селското, горското, ловното и рибното стопанство
Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии
Машинни оператори и монтажници
Професии, неизискващи специална квалификация


(https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php)

agro
15.01.2020, 19:10
Повярвай ми, може. И това е масова практика. Защото така функционира системата.
Аз се имам за черноглед, ама явно съм по-скоро оптимист.

smsi-h
15.01.2020, 19:21
Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.


Стига си заблуждавал, няма такова нещо като "минимални заплати по длъжности и браншове". Ти въобще правиш ли разлика между минимална работна заплата и размер на задължителен осигурителен доход? Изпадаш в положението на несведущ с нещата, който не прави разлика между двете и си мисли, че задължителния осигурителен доход задължава работодателя да поставя минимален размер на заплащането според таблицата за задължителния осигурителен доход.

По принцип нещата стоят масово така - сключва се трудов договор за минимална работна заплата, но осигуровките върху съответната длъжност и, респективно върху същата минимална работна заплата по абсолютно същия трудов договор, са според таблицата за задължителния осигурителен доход според бранша на длъжността, които са равни на МРЗ за съответната година или често надвишават минималната заплата. В резултат имаме по договор минимална работна заплата, но вече изчислени осугировки не според нея, а според таблицата за задължителния осигурителен праг, която таблица пък се променя всяка календарна година с актуализирането на закона за ДОО. Анадън му? Понял?

Туй, че си отговарял за 50 души, въобще не значи, че разбираш как се правят заплати. Аз пък, за разлика от теб, две години бях в НОИ инспектор по пенсиите, т.е. приемах документи за всякакъв вид пенсии, след това ги обработвах и подавах данните в централната система на НОИ за изчисляване, а цели четири години след това бях ТРЗ /труд и работна заплата/ във фирма с поделения с още пет подфирми и съм изчислявал заплатите, с текучеството, на до 250 души с възнаграждението и осугировките на изпълнителния директор. След това пък две години бях касиер-счетоводител в ловно стопаство, което включваше и ТРЗ. Разбираш ли, имам реален стаж от цели осем години, свързани с осигуряването върху доходите на населението в България.

Ако пък случайно поназнайваш повече от мен за трудовото законодателство, свързано с трудови договори, хайде кажи на всеослушание какъв е тоз закон в Република България, в който фигурират тез прословути твои определения за размери на минимални работни заплати по длъжности и браншове? Ако има такова нещо, за което твърдиш, задавал ли си си въпроса, защо, аджеба, от Живково време в България я има институцията наречена Минимална Работна Заплата, която никое правителство след началото на демокрацията не смее да отмени, и ако наистина има такъв закон, наредба или подзаконов акт, МРЗ въобще за какво е? И то добре че я има, я гледайте какво става централата на Европейсйкия Съюз, с една дума доста напред сме пред тях.

Недей заблуждава народонаселението с констатации по въпроси, които не разбираш!

бат тянко
15.01.2020, 20:03
Ей инспекторе давай я малко по-спокойно де. Не е нужно да изхарчиш всичкото гориво само за тоя пост. Благодаря ти за експертното пояснение все пак. Ние не разбираме много от тия неща. Аз се ядосвам щото по статистика сме в челните позиции поне според премиера. А всъщност качеството ни на живот, респективно заплатите клонят към нула. Даже по размер по-скоро приличат на пенсии или на някакви социални помощи.

agro
15.01.2020, 20:44
Стига си заблуждавал, няма такова нещо като "минимални заплати по длъжности и браншове". Ти въобще правиш ли разлика между минимална работна заплата и размер на задължителен осигурителен доход?...
Недей заблуждава народонаселението с констатации по въпроси, които не разбираш!
Пред мен никога не е стояла дилемата - плащам минимални работни заплати, а осигурявам хората върху доход, който е задължителен по браншове и длъжности и надвишава мрз, понякога с много. Точно обратното, хората вземат повече от браншово определената длъжностна заплата, но не желаят да им бъдат внасяни осигуровки върху реално заработеното, а предпочитат да вземат разликата "на джоб". Те просто не вярват на пенсионната ни система. Ако работодателя им настоява да е така, значи е глупак. Разликата ни с тебе е във възприятието - на предприемача, грижещ се за плащане на заплати и на чиновника на държавна заплата като теб, работещ с документи. Това ти го казвам след 20 години стаж като работодател и още 5 години преди това като самоосигуряващ се. А че има работодатели и работодатели - спор няма. Има едни, които крадат от държавния бюджет /от нас/, ама това аз не го броя за работодатели.

smsi-h
15.01.2020, 21:09
Пред мен никога не е стояла дилемата - плащам минимални работни заплати, а осигурявам хората върху доход, който е задължителен по браншове и длъжности и надвишава мрз, понякога с много. Точно обратното, хората вземат повече от браншово определената длъжностна заплата, но не желаят да им бъдат внасяни осигуровки върху реално заработеното, а предпочитат да вземат разликата "на джоб". Те просто не вярват на пенсионната ни система. Ако работодателя им настоява да е така, значи е глупак. Разликата ни с тебе е във възприятието - на предприемача, грижещ се за плащане на заплати и на чиновника на държавна заплата като теб, работещ с документи. Това ти го казвам след 20 години стаж като работодател и още 5 години преди това като самоосигуряващ се. А че има работодатели и работодатели - спор няма. Има едни, които крадат от държавния бюджет /от нас/, ама това аз не го броя за работодатели.


Хм... Предполагам знаеш, какви следствия има в закона, ако реално нещата се осъществяват така, както си ги написал? За тебе, ако това е нормално, сполай ти! Ей заради това сме на тоя хал, от турско време все някой да прекара другиго, шибан манталитет!

Ама хубаво си беше живковото време, имаше държавност, който изклинчи, тежко му, ама пък имаше и пари за добри пенсии, та затова пенсионерите живееха доста сносно, в сравнение с просешкото време днес.

agro
15.01.2020, 21:13
Хм... Предполагам знаеш, какви следствия има в закона, ако реално нещата се осъществяват така, както си ги написал? ...
Знам, затова казвам, че работодател, съгласен с това, е, меко казано, недалновиден. Уязвим е отвсякъде. а кой кого прекарва е относително.

Ангел Йосифов
16.01.2020, 06:32
все някой да прекара другиго, шибан манталитет!

Невярвам,баш това да е положението в югоизточния регион!

tarty
16.01.2020, 09:02
Невярвам,баш това да е положението в югоизточния регион!

Ооооо вярно е как да не е вярно, особенно в пчеларските среди е върха на пирамидата.

Ангел Йосифов
16.01.2020, 18:29
Ооооо вярно е как да не е вярно, особенно в пчеларските среди е върха на пирамидата.

Еееееее,Янчо,баш ти ли?
Имах в предвид,да си мерят "репресивния" стаж в друга тема.
Иначе,югоизточния район ми е симпатичен.А и българщината ми е мила!
Поздрави на югоизтока!

tarty
16.01.2020, 20:16
Еееееее,Янчо,баш ти ли?
Имах в предвид,да си мерят "репресивния" стаж в друга тема.
Иначе,югоизточния район ми е симпатичен.А и българщината ми е мила!
Поздрави на югоизтока!
Благодаря Ачка, но откакто заврях носа си в пчеларските среди разбрах, че яко вони на ла..а. Хубаво ми беше докато си гледах пчеличките и си нямах на идея кой ми е комшия.

Ангел Йосифов
16.01.2020, 20:46
пчеларските среди

Янчо,аз нямам проблем с нито една пчеларска среда.А според мен,по-голяма пчеларска среда от форума няма.Другото са сбирки..Ама и на колкото сбирки съм бил,пак не съм имал проблем.Не,че съм 1,9м,90кг,руса коса(канадска ливада),сини очи,с 40 сантови бицепси,ами просто съм толерантен.Не всички сме с еднакво мислене.
Таааа,как се развиха таз годишните късни отводки при теб?При мен всичко е на линия-от 2междурамия до пълни корпуси.Миналата събота им раздадох дажбите,въпреки,че само 2 сем. имаха нужда от храна.На тях,освен питки добавих и по 5-6кг мед на рамки.Определено,останах очарован от видяното.

tarty
16.01.2020, 20:58
Янчо,аз нямам проблем с нито една пчеларска среда.А според мен,по-голяма пчеларска среда от форума няма.Другото са сбирки..Ама и на колкото сбирки съм бил,пак не съм имал проблем.Не,че съм 1,9м,90кг,руса коса(канадска ливада),сини очи,с 40 сантови бицепси,ами просто съм толерантен.Не всички сме с еднакво мислене.
Таааа,как се развиха таз годишните късни отводки при теб?При мен всичко е на линия-от 2междурамия до пълни корпуси.Миналата събота им раздадох дажбите,въпреки,че само 2 сем. имаха нужда от храна.На тях,освен питки добавих и по 5-6кг мед на рамки.Определено,останах очарован от видяното.

До там докъдето си стигнал е вратата, гледай да не я отваряш.

п.п- пиах, писах, но нещо се прицака, не го качи. Като се видим ще говорим.

ch.atanasov
25.01.2020, 20:44
Днес запуших два кошера, но третия не успях, защото ме изядоха. Оглеждайки ги викам си опа -още един. Заставам отзад, махам капака и вдигам парцала от хранилката да видя и чуя нещо. Чукам отстрани и пак не чувам нищо. Свалям таванката и виждам няколко разхождащи се пчели. Аха , май са крадци и решавам да сваля магазина / кошера е ДБ 8 с магазин /. Още с отлепването ми скочиха, веднага го пуснах, но отнесох 5-6 жила в коленете. Сега си пия бирата , радвам се , че нямам ревматизъм и си тананикам : С хубаво време и с резерви навреме, въобще не ми дреме. drinks;

mici-92
26.01.2020, 11:18
Янчо,аз нямам проблем с нито една пчеларска среда.А според мен,по-голяма пчеларска среда от форума няма.Другото са сбирки..Ама и на колкото сбирки съм бил,пак не съм имал проблем.Не,че съм 1,9м,90кг,руса коса(канадска ливада),сини очи,с 40 сантови бицепси,ами просто съм толерантен.Не всички сме с еднакво мислене.
Таааа,как се развиха таз годишните късни отводки при теб?При мен всичко е на линия-от 2междурамия до пълни корпуси.Миналата събота им раздадох дажбите,въпреки,че само 2 сем. имаха нужда от храна.На тях,освен питки добавих и по 5-6кг мед на рамки.Определено,останах очарован от видяното.
Меда в рамките запечатан ли е и него ли ще хапнат преди питката?

Ангел Йосифов
26.01.2020, 13:29
Меда в рамките запечатан ли е и него ли ще хапнат преди питката?

Моите най-напред свършват питките,и тогава налитат на меда.Да,допълнителните рамки бяха със запечатан мед.

бат тянко
01.02.2020, 19:57
Да така си е Ачка. Подхранката създава предпоставки за ранно развитие. А пълномедните рамки в края на гнездото ще послужат април. Стопли се и колегите, които не са се отчаяли започнаха да подбуждат. Кой с мед, кой с готова храна. За съжаление обаче вече доста започнаха да се оплакват от зимните загуби. Някои винят метода на третиране, други нещо друго. За мен обаче причините са комплексни. Някои от тях са акарите, времето и пестицидите. При мен е сушата. Умори ги, а аз нямах възможност да поя. Искам да дам кураж на всички, че нещата няма да се все така. Защото след всеки баир има надолнище. И преди ни е било трудно ама оцеляваме. Успех на всички през настоящия сезон!

ch.atanasov
01.02.2020, 20:49
... При мен е сушата. Умори ги, а аз нямах възможност да поя..

Туй не го разбрах.

пп. сериозно.

бат тянко
01.02.2020, 20:51
Туй не го разбрах.

пп. сериозно.

Сефте......

FreeBSD
01.02.2020, 20:57
... със сироп да подхрани.
При мен също беше много сухо,закъсняха много със пилото,направиха малко зимна пчела,въпреки че успях да подхраня в началото на септември с по 3-4 л сироп. Но това не е проблем със нашите местни пчели,поне по мойте наблюдения. Колкото и да са слаби,ако са на сухо,ще избутат до пролетта.Стига да е третирано успешно за акара.

ch.atanasov
01.02.2020, 21:06
Сефте......

Ами да, пиши така, че и по-простите да те разберем.


... със сироп да подхрани.




Е, аз като не съм поил / подхранил /, що са ми живи.

symp
02.02.2020, 00:02
Мастер си явно, с молитви ги лекуваш.

morriddin
02.02.2020, 00:04
Щот сме търкали билетчета от Лотарията. Па, който не е търкал... ша трие кълките.
Колко е нужно да се произведе зимна пчела? Колко струва? Как да се направи?
Не ги разбирам тяа работи, ама се уча...

morriddin
02.02.2020, 00:06
Щот сме търкали билетчета от Лотарията. Па, който не е търкал... ша трие кълките.
Колко е нужно да се произведе зимна пчела? Колко струва? Как да се направи?
Не ги разбирам тяа работи, ама се уча...

Въй, забрайх, че трябва да е с минимум труд и одене по пчелините...

barkov1982
03.02.2020, 07:59
Въй, забрайх, че трябва да е с минимум труд и одене по пчелините...

Работата не е страшна,когато има кой да я върши;)/ИПМ/

morriddin
04.02.2020, 23:39
Сигурно е така като чета напоследък...

бат тянко
05.02.2020, 06:38
Да ни е честит първия дъжд!

Трендафил Дончев
05.02.2020, 06:54
Да ни е честит първия дъжд!
То па един дъжд. ;)

бат тянко
05.02.2020, 07:23
То па един дъжд. ;)

Мани! Мани! Утре щяло и сняг да видим що е?

зуница
05.02.2020, 09:06
Мани! Мани! Утре щяло и сняг да видим що е?
Ще видите, ако не изтупаме облаците при нас.:laughing:Ние имаме язовир да пълним.;)Бат Бойко като докара "зенитките" за градушки и всичкия сняг на Витоша.И скиорите доволни и Пернишка област мокра.blush;

бат тянко
05.02.2020, 09:22
Едно време беше тя. Когато алтай беше българската кока кола!

Ангел Йосифов
05.02.2020, 11:22
и Пернишка област мокра.blush;

Не е ли по добре къпана...

зуница
05.02.2020, 11:30
Не е ли по добре къпана...
Ние се къпем с ракия.Спиртът убивал и новия "корона вирус"!:laughing:
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/prof.-kantarzhiev-koronavirusyt-e-mnogo-podatliv-na-dezinfektanti-2210219

бат тянко
05.02.2020, 11:42
Аз търсих за тинктура, ама не разбрах що бил свършил?

зуница
05.02.2020, 11:50
Аз търсих за тинктура, ама не разбрах що бил свършил?
Има ли ракия народа е спокоен! Управленска мъдрост.Комунистите спряха водката в СССР и се разпадна Съюза.За първи президент на Русия си избраха най-неизтрезняващия руснак, Елцин!
А ни спрели ракията , а сменихме властта!

бат тянко
12.04.2020, 17:35
Вчера си бях попълнил декларация, на път за пчелина. Днес ме домързя. И на проверката полицая ме пита къде отивам. Казвам къде, а той - ма какво ще правиш там? Явно съм го изгледал странно. Защото после поиска документ за потвърждение. След което си пожелахме приятен ден.Документи да искаш.....Но така и трябва да бъде. Браво! Съвестно си извършват задълженията. Относно пчелите нещата са добре. Черешите цъфтят и съответно ще тонизират семействата. Което ще ги подготви идеално за мъждряна, акацията и липата.

бат тянко
18.04.2020, 19:34
Ситуацията налага продължителен домашен престой. Ето защо се налага да вземем адекватни мерки. Демек да си запълним свободното време с нещо полезно. Ето какво предстои да направя:
https://youtu.be/yFaDU3WJySQ

бат тянко
21.04.2020, 14:21
Ми това е за сега?
https://youtu.be/gkhbrUg-y8g

бат тянко
21.04.2020, 17:27
Искам да уточня, че едно от предназначената на СД е да се използва налитането на семействата с летяща пчела. Ачката ми напомни за това, но нямах повече време. А и целта на тази теоретична част беше, да уточни каква е основната цел. Иначе възможните ползи са не една и две. Може да работи като пчелогонка, Клоак борд, стартера и т.н. Всички ползи от нея ще уточним в следващите видеа.

бат тянко
22.04.2020, 14:22
Още сухи тренировки:
https://youtu.be/4HJ9zIh-GHU

бат тянко
23.04.2020, 11:34
Йентер или Никот?
https://youtu.be/WZ1EN62JIr0

бат тянко
28.04.2020, 16:42
Капанджиите да стягат капаните! Идва една седмица дъжд тъдява. С тая рапица наоколо, ще има лов.

FreeBSD
30.04.2020, 17:21
Капанджиите да стягат капаните! Идва една седмица дъжд тъдява. С тая рапица наоколо, ще има лов.

Много силни и агресивни,без кожени ръкавици е невъзможно да се работи в момента.

бат тянко
30.04.2020, 18:39
Много силни и агресивни,без кожени ръкавици е невъзможно да се работи в момента.

Винаги се работи с ръкавици. Преди са пънах и аз. Без! Ама като се замислих? Това си е отрова. Макар и пчелна все ще има и вреда. А и не се знае дали им харесва да ги докосваме ?

ch.atanasov
30.04.2020, 18:50
Много силни и агресивни,без кожени ръкавици е невъзможно да се работи в момента.

Утре ще проверя.:)

Кънев
30.04.2020, 19:58
Аз вече проверих! Отнесох десетина жила. Сега съм на лекарства.

ch.atanasov
30.04.2020, 20:29
Винаги се работи с ръкавици. Преди са пънах и аз. Без! Ама като се замислих? Това си е отрова. Макар и пчелна все ще има и вреда. А и не се знае дали им харесва да ги докосваме ?

http://store.welder.bg/586-large_default/zav-rkavici-migmag.jpg
Тези дали ще свършат работа.:bigsmile:

Трендафил Дончев
30.04.2020, 20:41
За какво ги ползвате тези ръкавици?

бат тянко
30.04.2020, 20:54
За какво ги ползвате тези ръкавици?

Нямаш рапица нали?

Трендафил Дончев
30.04.2020, 22:19
Нямаш рапица нали?

Нямам, но откакто не ползвам ръкавици, защото в началото ползвах, че дори и гумени, аз по ръцете жилене нямам или много рядко. Между другото не ми действа отровата. Вчера ме жилна една по веждата, а предния ден пак там. Изобщо не ми се поду, а това е едно от най - слабите места. Друго което е, че някои хора просто ги предизвикват с аромата на тялото си и оттук и агресивността им. Колкото и да се обличат, то дразнителите са те, а повечето обличане води до по - силно изпотяване и повече атаки.

бат тянко
01.05.2020, 03:26
Нямам, но откакто не ползвам ръкавици, защото в началото ползвах, че дори и гумени, аз по ръцете жилене нямам или много рядко. Между другото не ми действа отровата. Вчера ме жилна една по веждата, а предния ден пак там. Изобщо не ми се поду, а това е едно от най - слабите места. Друго което е, че някои хора просто ги предизвикват с аромата на тялото си и оттук и агресивността им. Колкото и да се обличат, то дразнителите са те, а повечето обличане води до по - силно изпотяване и повече атаки.

И аз не се подувам, но по рапично време 50 ужилвания по едната, и още 50 по другата ръка ми идваха малко в повече!

todor.mitkov
01.05.2020, 08:53
Знам, че си е за смях с ръкавици, скафандри, гамаши и т.н. ама да кажа, че от 2 години и малко ми се отключи лека алергия, особено ако ме жилнат в главата някъде. Тръгват едни сополи, вдигам температура и до скоро ги подценявах тези неща ама минах през лекар и той каза от къде идва проблема. Същите симптоми са и като пипам много клей.
И баща ми като стар пчелар ми се чудеше на акъла докато миналата година лятото го нажилиха и му призля, а после 2 дни не знае на чии ора е. Разбира се поука не си взе. Аз пък гледам да внимавам.
Ей такива малки неща, все невероятни, докато ти се случат и на теб.

Трендафил Дончев
01.05.2020, 10:57
И аз не се подувам, но по рапично време 50 ужилвания по едната, и още 50 по другата ръка ми идваха малко в повече!

Искам да кажа още, че когато ще се работи с пчелите е добре да се ходи с подходящи дрехи. Трябва да са светли и материята да е гладка. Да са проветриви. Не казвам, че не трябва да се работи с каквито да е предпазни дрехи. Всеки трябва да се съобразява с обстановката, времето. Обличането на "скафандри" дава сигурност на пчеларя и той започва да работи с пчелите когато му хрумне и от това се получават злите пчели. Оттук страдат съседите с които след това имаме дразги и искания за изнасяне на пчелините извън населените места. Едни такива дребни на вид неща водят до по - големи.

ch.atanasov
01.05.2020, 18:02
Много силни и агресивни,без кожени ръкавици е невъзможно да се работи в момента.


Утре ще проверя.:)

Явно ми са много слаби семействата ,:bigsmile: никакъв проблем. При мен рапица-кориандър, слънчоглед няма разлика.

agro
01.05.2020, 20:08
http://store.welder.bg/586-large_default/zav-rkavici-migmag.jpg
Тези дали ще свършат работа.:bigsmile:


За какво ги ползвате тези ръкавици?
За работа с електрожена предимно.:icon_eek:

dvd111
01.05.2020, 20:43
...И баща ми като стар пчелар ми се чудеше на акъла докато миналата година лятото го нажилиха и му призля, а после 2 дни не знае на чии ора е...
Абе, човек, каква порода си завъдил?...:bigsmile:

бат тянко
07.06.2020, 13:05
10485
Бях я отписал, но ......

бат тянко
17.06.2020, 18:49
При нас си вали ежедневно. Треволяците си фотосинтезират на воля. Добре че, нямам чакащи неплодни майки. До края на месеца почти ще превалява. А дали ще съберат нещо, ще видим. За моя баир дъжда е добре.

M.Milkov
24.12.2020, 19:17
Днес времето в Ямболският регион след 14.00ч. е дало ръка и пчелите са се облетели.Това е достоверна информация от колеги от населеното място където е пчелина ми.Аз съм доволен,и мога да си пия с кеф питието тази вечер.Приятно изкарване на коледните празници на всички колеги и колешки.Да са живи и здрави семействата ви и всички близки и познати.На всички пчелните им семейства успешно да призимуват и да нямат загуби.Наздраве и само хубави неща ви пожелавам.Поздрави и лека вечер.

M.Milkov
25.12.2020, 08:00
Честита коледа и Рождество Христово.Днес също ще е топло времето за сезона.Ще се облетят отново пчелите.Време е които не им е дал коледни подаръци,да го направи.

Ангел Йосифов
25.12.2020, 08:51
Моите си чакат подаръците за св.Иван.

Трендафил Дончев
14.02.2021, 13:54
https://www.youtube.com/watch?v=Zz99rbogkUo&ab_channel=%D0%A2%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%9E%D0 %9E%D0%94

jdrumev
14.02.2021, 14:31
Май искаш да ми изядеш ляба...:bigsmile:

Трендафил Дончев
14.02.2021, 14:48
Май искаш да ми изядеш ляба...:bigsmile:

Не, не...помислих, че риниш сняг. ;)

kuline
14.02.2021, 16:25
Май искаш да ми изядеш ляба...:bigsmile:
Друмев, що няма пчели и удъ у хранилките? От Ефовете лий, от що ли?

ndm
14.02.2021, 17:08
Друмев, що няма пчели и удъ у хранилките? От Ефовете лий, от що ли?
Това е особеност на самата система, а подробности около особеностите - виж тарифата. ;)

kuline
14.02.2021, 19:24
Това е особеност на самата система, а подробности около особеностите - виж тарифата. ;)

Тя много се качила - 20 хилки. За празни приказки и надежди не плащам. :bigsmile:

dvd111
15.02.2021, 19:52
Май искаш да ми изядеш ляба...:bigsmile:
К'во ти пука, ще станеш Пророк на бат Боян!:bigsmile:

jdrumev
15.02.2021, 20:01
К'во ти пука, ще станеш Пророк на бат Боян!:bigsmile:

Аз давам път на младите....;)

FreeBSD
21.02.2021, 21:31
За сега е много добре,смъртност под 8%.
Августовското подхранване+ третиране си оказа влияние.

jdrumev
21.02.2021, 21:48
За сега е много добре,смъртност под 8%.
Августовското подхранване+ третиране си оказа влияние.


А като сила как са?

FreeBSD
22.02.2021, 18:39
Рано е за "сила".
По важното е че внасят прашец и имат активен летеж.
Не съм ги отварял,но от стъклата на хранилките се виждат 3 или 4 междурамия с пчели.

бат тянко
06.03.2021, 18:27
Положението е като миналата година. Е, не баш същото, но почти. Загубите ми на семейства възлизат на точно 50 %. Обаче, за разлика от чудещите се, аз знам точно на какво се дължат. Тъй като очаквах да се зануля, пак бива. Изминалата година беше адски сушава, въпреки добрия старт. И въпреки, че имаха постоянно питки приключиха лятото като бабички. А бяха младички,засукани майки! Та в края на септмеври им сложих по една питка с Hive alive, сложих им и лентички с ОК, четох им една молитва, и се отдадох на едини и пиини. Тая година почваме сначале. В животновъдството и земеделието е така. Една година напред, две назад. Не го ли обичаш тоя занаят-не става! Успех на всички колеги и колежки! И Бог да ни пази!

jdrumev
06.03.2021, 19:34
Анализ правили?Аз не съм съгласен с това твое мнение.Може би Майстора е излезе прав дето все ма ковали за рамките...При УР смъртноста ми е 1 кошер от 20;)

dvd111
06.03.2021, 23:17
Анализ правили?Аз не съм съгласен с това твое мнение...
То ти ако беше съгласен, щеше да е наистина доста подозрително...:bigsmile:

jdrumev
06.03.2021, 23:35
То ти ако беше съгласен, щеше да е наистина доста подозрително...:bigsmile:


Ами не съм съгласет,че сушата е основна причина.:bigsmile:

dvd111
07.03.2021, 08:33
Ами не съм съгласет,че сушата е основна причина.:bigsmile:
Остава само да се обосновеш. Мислиш ли, че без сушата всички останали причини биха били чак толкова фатални?...

Ангел Йосифов
07.03.2021, 09:04
Втората половина на лятото и първата половина на есента,винаги са били сушави с мн малко валежи.Все пак,не сме в тропиците..

Nick
08.03.2021, 13:13
Но като предната година никога не е било толкова сухо. Имах 10 кошера в Русенско. Средата на юли майките спряха да снасят- просто в природата ни нектар, ни прашец. С триста зора и питки с протеин ги накарах пак да снасят. Резултата до началото на февруари - три от десет предали богу дух, останалите много отслабнали. След студовете- още два загинали от глад около пилото- медът започваше на един пръст от кълбото. И тъй- 50% загуби.

Filyov
08.03.2021, 14:59
Североизточна България по принцип се слави с най-малко количество валежи, но май това се отнася и за всички равнини и котловини под 500 м н.в. в България

jdrumev
08.03.2021, 18:39
Но като предната година никога не е било толкова сухо. Имах 10 кошера в Русенско. Средата на юли майките спряха да снасят- просто в природата ни нектар, ни прашец. С триста зора и питки с протеин ги накарах пак да снасят. Резултата до началото на февруари - три от десет предали богу дух, останалите много отслабнали. След студовете- още два загинали от глад около пилото- медът започваше на един пръст от кълбото. И тъй- 50% загуби.


Добре дошъл в клуба на 50%-та.;)

mici-92
08.03.2021, 19:01
Пчелите са доста активни,проблем ли ще е подаването на маломедни пити зад пр.дъска?Благодаря.

Трендафил Дончев
08.03.2021, 19:23
Пчелите са доста активни,проблем ли ще е подаването на маломедни пити зад пр.дъска?Благодаря.

Не, но с малко внимание.

mici-92
08.03.2021, 20:33
Не, но с малко внимание.
Стеснена прелка и...

Трендафил Дончев
08.03.2021, 22:46
Стеснена прелка и...

По малки участъци на разпечатване. ;)
А защо пък трябва да се разпечатва? :icon_question:

jdrumev
08.03.2021, 23:14
По малки участъци на разпечатване. ;)
А защо пък трябва да се разпечатва? :icon_question:

Време беше да напишеш нещо интересно...:laughing:

mici-92
09.03.2021, 07:03
По малки участъци на разпечатване. ;)
А защо пък трябва да се разпечатва? :icon_question:
Знам ли?Може би за да имат възможност,по бързо да използват ,,топлото" време,да запълнят изяденото около пилото.Аз мислех,че ще ме допълниш,да внимавам да не наруша температурния баланс.

бат тянко
30.03.2021, 19:09
Положението не го видях, щото си хакнах една ваксина от Астрата, и ме домързя. Два дена бях като цапнат с мокър парцал, ама на третия хукнах на работа. Жената е в отпуск, и .... опция б. Тази седмица го дават дъжд. Обаче преди един месец ги оставих на по питка, и сега ме гложди да повторя, че и да ги сиропирам. Иначе по Европата сите си ходят зомбирани и облъчени както преди.

Гогол
30.03.2021, 21:10
Пчелите са доста активни,проблем ли ще е подаването на маломедни пити зад пр.дъска?Благодаря.
1.Провери колко мед имаш в плодника.Ако са ти останали само венци над пилото–давай смело,можеш и без да разпечатваш.Има и друг вариант,ако разполагаш с много маломедни,ако искаш да ги освободиш от меда и да ги използваш или претопиш.Става по –бързо и безопасно.
Но ако имаш достатъчно мед в плодника т.е.имаш неусвоен мед в крайни пити на 2/3 от питата ще е грешка ако им дадеш и зад преградната и то разпечатан. Всичко това зависи и от силата на семейството–бр. пити с пило,какво е–запечатано,ларви или яйца,наличие на прашец или цъфтеж на прашецо отделящите.
Аз поне досега се стърпявам да им давам енергани, защото имат и само местя или въртя.Когато напълнят плодника слизат надолу в магазина и ако няма приток на нектар,качвам магазина,а отдолу слагам плодник с маломедни стари.Изчистват всичко,няма пити със стар мед и започвам от 0 при рапицата,тя е първа сериозна паша.Ако изкарам от нея ,я изхранвам за да дочакам следващите–кориандър и слънчоглед,а понякога и детелина с мащерка.
Температурния баланс при теб би трябвало да те вълнува декември,януари и евентуално февруари. Беломорието се чувства осезателно при теб. Сега те сами си го контролират.

бат тянко
09.04.2021, 15:28
10710
Те такова е положението тъдява....
Има няма 10 на градуса...
Мъка...

Angel Yosifov
18.04.2021, 18:23
10710
Те такова е положението тъдява....
Има няма 10 на градуса...
Мъка...
Цепи Тянка,цепи.В това време,май това ще е най правилния ход.Силните на половима,а по слабите на паша..

бат тянко
18.04.2021, 18:40
Цепи Тянка,цепи.В това време,май това ще е най правилния ход.Силните на половима,а по слабите на паша..

Разбира се, благодаря ти! Напоследък доста колеги го практикуват. Дори и когато е подходящо времето. Цената, меда ....

jdrumev
18.04.2021, 19:01
Цепи Тянка,цепи.В това време,май това ще е най правилния ход.Силните на половима,а по слабите на паша..

Ама след пръскането на цвят иначе всичко утива зян.:bigsmile:

бат тянко
02.05.2021, 15:05
Христос воскресе! Всички да сме живи и здрави! Амин!
Възкръсването обаче, май важи и за пчелите. Имат коренна разлика от преди месец, а на някои дори сложих магазини! Последното не го очаквах с оглед на видяното. Но пастата с Хейв алайв и последвалата питка с протеини явно ги осефериха. Живот и здраве, след като премине рапицата, която бях отписал (спрямо климатичната обстановка) Мисля да започна възпроизводство на погиналата пчелна популация. А няма много време, защото след три месеца започваме новата година. Дай Боже много здраве на всички, малко Ковид, много мед и най-вече берекет!

FreeBSD
09.05.2021, 22:24
Много пълни магазини и много маточници.Очертва се силен сезон ако продължи така.

ch.atanasov
15.06.2021, 15:47
Кажете за Бургас : къде и какви восъчни основи, може да се вземат срещу восък.

ch.atanasov
18.06.2021, 19:34
Баси, останах без основи.:(crying;

jdrumev
18.06.2021, 19:39
Кажете за Бургас : къде и какви восъчни основи, може да се вземат срещу восък.


Купи си Горно Оряховски от тежките...После ще ми благодариш.:bigsmile:

бат тянко
25.03.2022, 17:36
Наздраве!
11136
Положението с пчелите ще го видя през уикенда. Имам намерение да третирам акара с млечна, и да сефтосам сиропа с витамини. А днес да празнуваме благовещение. Честито на именниците! Дано скоро този ужас в Украйна спре. Бог да пази България!

бат тянко
17.04.2022, 17:01
Положението ми се вижда леко съмнително. Понеже рапицата цъфна, а идущите дни очакваме дъжд. Напънаха да отглеждат търтеи, и май ще почва ловния сезон?

Angel Yosifov
17.04.2022, 17:32
Положението ми се вижда леко съмнително. Понеже рапицата цъфна, а идущите дни очакваме дъжд. Напънаха да отглеждат търтеи, и май ще почва ловния сезон?
Ааааа,мотайте се!Това е от петък...

Nik_m
17.04.2022, 21:15
Радвайтве се, щом има роево, ще има и мед!

бат тянко
14.05.2022, 18:10
1127411275
Положението е следрапично! Демек наздраве!

Angel Yosifov
14.05.2022, 18:54
1127411275
Положението е следрапично! Демек наздраве!
Таа,след като е след рапица,това под кюфтенцата е мед ли?:bigsmile:

бат тянко
14.05.2022, 19:19
Рапицата тази година е малко далеч. А и пчелите не ги биваше. Които събраха мед сега са в роево. Та днес правих отводки.

Angel Yosifov
15.05.2022, 07:10
Та днес правих отводки.
А аз си мислех,че правиш кюфтенца по цариградски:bigsmile:
Хубав ден!

бат тянко
15.05.2022, 13:53
Всичко правя само мир да има.

FreeBSD
18.01.2023, 19:27
Днес,18.01.2023-та при нас беше +19*C. Активно облитат и се чистят( забелязва се подмор пред прелките),мъкнат и прашец (въпреки вятъра). Хранилките са заредени със питки и се посещават от пчели. Повечето кошери са леки,което е лошо,ще трябва да се подхранва доста.Мисля да затворя дъната за да намалят консумацията.
За момента здравният статус е много добър,смъртност под 5 % до момента,да видим март на колко ще е скочил обаче.

бат тянко
28.01.2023, 13:39
Напъва се Дедо Боже, ама да пусне малко сняг, но ще видим.

kuline
28.01.2023, 13:44
Напъва се Дедо Боже, ама да пусне малко сняг, но ще видим.

ААА, при нас се смили. Е, леската ще замине бадева, ама...

kuline
28.01.2023, 23:17
ААА, при нас се смили. Е, леската ще замине бадева, ама...

И продължава ...

rumenggr
29.01.2023, 00:57
И продължава ...

Вали сняг. В рейс за Трън четири жени си говорят
- Те, забели го.
- Забели го, па че го натепа до пъпът.
- Че го натепа, па че омекне.
- Че омекне, па че се разлизга....

бат тянко
29.01.2023, 09:33
Вали сняг. В рейс за Трън четири жени си говорят
- Те, забели го.
- Забели го, па че го натепа до пъпът.
- Че го натепа, па че омекне.
- Че омекне, па че се разлизга....

:yo::yo::yo::yo::yo::yo::yo::yo:

бат тянко
17.04.2023, 13:44
Положението е като по времето на Ной-почти...Майкопроизводствот лекичко ще изостане, ама няма как. Иначе земята има нужда от сълзи.