PDA

Виж пълната версия : Хващане на рояк



Трендафил Дончев
07.02.2019, 16:01
По какъв начин прихващате вече излезнал рояк?

ch.atanasov
07.02.2019, 17:30
9918 .......
:)

Илиев
07.02.2019, 17:35
Обикновено след 10ч. съм на двора и се занимавам с овошки, лозе, зеленчуци, а понякога и с пчелите, и виждам/чувам вече излезлия рой, имам разпънат маркуч с пистолет, веднага отварям водата на макс и почвам да пръскам по роя - така ми казаха, за да се прихванел роя по-наблизо уж или да се приберял обратно в кошера, което не ми се е случвало досега да се прибере обратно, и го наблюдавам накъде отива да се прихване, обикновено се прихваща в някой съседен парцел до моя, и за мой късмет необитаем/безстопанствен, и като го видя вече къде се формира, постилам едно голямо брезентово платнище под него, обикновено се захващат на стари круши и сливи( орехите не ги уважават), слагам един кошер под него с 6-7 стари рамки,, слагам стълбата, паля щилката и режа клона....обикновено роят не пада в-у кошера, но в крайна сметка влиза в него, слагам един плат отгоре после, и една дъска на прелката, за да може пчелите да влизат в кошера, и привечер го премествам в моя двор.

FreeBSD
07.02.2019, 18:32
По какъв начин прихващате вече излезнал рояк?

Зависи от момента ....
Ако си там и го чуеш/видиш слагаш/стойш с пръта 10 -15м. пред кошера с пита или малка тръвна. Преди да го вдигнеш със запалка топиш и накапваш предварително направена "свещ" от някое стара пита и прополис.
Ако имаш круши дивачки в близост пред пчелина там ще се хване рояка.
Ако нямаш нищо под ръка или отпред в близост,може да сложиш капани на северната страна на 50-100м.

jdrumev
07.02.2019, 20:47
Предишната вечер преди да излети по външни белези познавма от къде ще излети рояк.На другия ден ако искам рояк чакам определените градуси и той излиза/като по часовник/,а аз на прелката с тръвната го лувя на мига.Напоследък след като влезне майката/те/ го слагам над кошера.По тоя начин без да ползвам метода на пачето перо мога да събера доста роеви майки.:bigsmile:
п.п.Мислете ,мислете...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

FreeBSD
07.02.2019, 22:06
Става,ако имаш няколко коша.
Като станат повечко обаче почваш да сееш круши шахматно отпреде и редиш капани отзаде през 20 метра,въпроса е към 19-20 часа да минеш да си ги прибереш.Ако си им дал място и работа,от собственните нищо няма изрой :( От 50 примерно да изтървеш 2-3 блокирали майката по вина на пчеларя.

jdrumev
07.02.2019, 22:13
Става,ако имаш няколко коша.
Като станат повечко обаче почваш да сееш круши шахматно отпреде и редиш капани отзаде през 20 метра,въпроса е към 19-20 часа да минеш да си ги прибереш.Ако си им дал място и работа,от собственните нищо няма изрой :( От 50 примерно да изтървеш 2-3 блокирали майката по вина на пчеларя.



За какво са ти кошове?Всичко що е котия става.В тръвна/кош/оставена без екстри вероятноста да се хване % е малък на вторак да не казвам и нищожен.:bigsmile:Шегувам се разбира се.