PDA

Виж пълната версия : БИХТЕ ЛИ СИ КУПИЛИ МАЙКА ИЛИ ОТВОДКА ОТ ЛИЦЕНЗИРАН МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛ



borislav aleksandrov
05.02.2019, 20:45
Ако ги нямаше програмите и парите по тях бихте ли си купили майки и отводки от сегашните лицензирани производители?

Трендафил Дончев
05.02.2019, 20:50
Ако ги нямаше програмите и парите по тях бихте ли си купили майки и отводки от сегашните лицензирани производители?

Това анкета ли е? Аз не бих си взел.

ch.atanasov
05.02.2019, 21:01
Ако ги нямаше програмите и парите по тях бихте ли си купили майки и отводки от сегашните лицензирани производители?

Аз съм купувал без програма. Ако чакаха на такива като мен, нямаше да има нито развъдни асоциации, нито лицензирани производители.

Bobi-M9598
05.02.2019, 21:11
Здравейте,

Не, не бих си купил!
Докато имат право да използват антибиотици! Никога!

Поздрави, Г. Георгиев

Mateev
05.02.2019, 21:19
За който не знае, програмите осигуряват само половината от пазара на майки и отводки в България. Дори и да ги нямаше програмите, пазара пак щеше да го има, само че ще се разбие по на дребно. Тоест няма да има вече единични клиенти, които да заявяват по 50-100 майки, а ще се продават единични бройки (от 1 до 10 в единична поръчка).

Между другото аз съм продавал майки и отводки още преди да стана лицензиран производител, и трябва да ви кажа, че тогава пак успявах да продавам всичко произведено. Така че аз съм спокоен за пазара - има си го и ще продължава да го има със или без парите по програмите.

Трендафил Дончев
05.02.2019, 21:23
За който не знае, програмите осигуряват само половината от пазара на майки и отводки в България. Дори и да ги нямаше програмите, пазара пак щеше да го има, само че ще се разбие по на дребно. Тоест няма да има вече единични клиенти, които да заявяват по 50-100 майки, а ще се продават единични бройки (от 1 до 10 в единична поръчка).

Между другото аз съм продавал майки и отводки още преди да стана лицензиран производител, и трябва да ви кажа, че тогава пак успявах да продавам всичко произведено. Така че аз съм спокоен за пазара - има си го и ще продължава да го има.

Значи няма нужда от толкова гръмки табели.;)

kuline
05.02.2019, 21:23
За който не знае, програмите осигуряват само половината от пазара на майки и отводки в България. Дори и да ги нямаше програмите, пазара пак щеше да го има, само че ще се разбие по на дребно. Тоест няма да има вече единични клиенти, които да заявяват по 50-100 майки, а ще се продават единични бройки (от 1 до 10 в единична поръчка).

Между другото аз съм продавал майки и отводки още преди да стана лицензиран производител, и трябва да ви кажа, че тогава пак успявах да продавам всичко произведено. Така че аз съм спокоен за пазара - има си го и ще продължава да го има.

Пазара, че го има - ясно и ние го знаем, но когато ни се затваря вратата на един от сайтовете за продажби, това ни дразни. Убеден съм, че в това има пръст някой от втората развъдна асоциация или бъркам.

ch.atanasov
05.02.2019, 21:29
... Така че аз съм спокоен за пазара - има си го и ще продължава да го има.

Тогава посъветвайте вашия колега да премахне ал. 2 на чл. 20 .:)


2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла на чл. 29а от Закона за животновъдството;

Mateev
05.02.2019, 21:29
Ако в Закона за пчеларство се разреши в България безпроблемно да се внасят всякакви раси пчели, то тогава пазара за местни качествени майки ще се увеличи. Причината е много проста:
1. Многото раси пчели ще създадат генетичен хаос в небето над България
2. Зимната смъртност ще нарастне заради по-големия брой семейства с неадаптирани към местните условия раси и кръстоски
3. Ще пожълтеят всички пчели, защото жълтия цвят се носи от доминантен ген
4. Същото ще се получи и с агресивноста. Масово семействата ще стават агресивни пак заради доминантния ген и заради разпадането на кръстоските в F2 поколенията. А междурасови кръстоски ще има в изобилие ….. ха-ха …..
5. Пчеларите ще осъзнаят проблемите и безнадеждноста на ситуацията като цяло, ще започнат да правят като западняците и американците - ще се откажат от собствените си пчелни майки и всяка година безогледно ще сменят 50 или дори 100% от всички майки с купешки такива от реномирани производители - западни или български.
6. Това ще доведе до голямо търсене, по-голямо от предлагането, а от там и до по-високи цени.
7. Всичко това не е измислица - то вече се е случило в една камара западни държави.

kuline
05.02.2019, 21:39
Ако в Закона за пчеларство се разреши в България безпроблемно да се внасят всякакви раси пчели, то тогава пазара за местни качествени майки ще се увеличи. Причината е много проста:
1. Многото раси пчели ще създадат генетичен хаос в небето над България
2. Зимната смъртност ще нарастне заради по-големия брой семейства с неадаптирани към местните условия раси и кръстоски
3. Ще пожълтеят всички пчели, защото жълтия цвят се носи от доминантен ген
4. Същото ще се получи и с агресивноста. Масово семействата ще стават агресивни пак заради доминантния ген и заради разпадането на кръстоските в F2 поколенията. А междурасови кръстоски ще има в изобилие ….. ха-ха …..
5. Пчеларите ще осъзнаят проблемите и безнадеждноста на ситуацията като цяло, ще започнат да правят като западняците и американците - ще се откажат от собствените си пчелни майки и всяка година безогледно ще сменят 50 или дори 100% от всички майки с купешки такива от реномирани производители - западни или български.
6. Това ще доведе до голямо търсене, по-голямо от предлагането, а от там и до по-високи цени.
7. Всичко това не е измислица - то вече се е случило в една камара западни държави.

Е, какъв е проблема тогава за развъдните асоциации? Четейки последните две точки, си мисля, че тогава ще настъпи истинския Клондайк за линцензираните майкопроизводители.

Mateev
05.02.2019, 21:41
Тогава посъветвайте вашия колега да премахне ал. 2 на чл. 20 .:)

2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла на чл. 29а от Закона за животновъдството;

Вече ви казах, че това е ПОЛИТИКА НА ДЪРЖАВАТА. Тази политика е една и съща за ВСИЧКИ ВИДОВЕ ЖИВОТНИ, селекцията и репродукцията на която се извършва в над 50 развъдни асоциации под контрола и управлението на ИАСРЖ (Изпълнителна агенция по селекция и репродукция). Ако си мислите, че това може да се промени с лека ръка - заповядайте, пробвайте се. Аз обаче не го вярвам.

Има си неща в тази държава, които са с ранг на закон божи, и които няма как да бъдат променени дори и целия бранш на 100% да излезе на протест. Такива например са плащанията на данъците, спазването на пазарните принципи, спазването на законите и т.н. Специално при пчелите имаме една особеност - те могат да летят до съседни пчелини и да разнасят болести. Само това вече е достатъчно някои властимащи от МЗХ или БАБХ да не могат да спят спокойно нощем и да се чудят как да ни налагат нови и нови ограничения на пчеларския сектор.

Така че това е ситуацията. Според мене трябва да забравите мечтите за безконтролна свобода на продажбите, но нищо не ви пречи да се пробвате. Просто създайте алтернативна версия на закона, в която обаче трябва да измислите каква ще бъде новата система за контрол. Няма как - след като със замах премахвате една система за контрол, трябва в закона и в наредбите към него да създадете нова заместваща система за контрол. Така че пожелавам ви приятно писане.

ПП: И да не забравите да публикувате вашите версии, за да може хората във форума (и аз в това число) да се поупражняваме с незаслужени оплювки по адрес на автора на текста.

zapstojan
05.02.2019, 21:42
Преди години в БГ беше нашумял парфюма Бич Може https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D0%B8%D1%87+%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0% B5&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwiHiMXTpqXgAhUGlosKHUOHCaoQsAR6BAgFEAE
Заради голямото търсене, хората се шегуваха, че щели да го продават в комплект с чук, за да се повишат продажбите на чукове.
Произвеждам си достатъчно добри майки и затова не купувам.

Трендафил Дончев
05.02.2019, 21:46
Ако в Закона за пчеларство се разреши в България безпроблемно да се внасят всякакви раси пчели, то тогава пазара за местни качествени майки ще се увеличи. Причината е много проста:
1. Многото раси пчели ще създадат генетичен хаос в небето над България
2. Зимната смъртност ще нарастне заради по-големия брой семейства с неадаптирани към местните условия раси и кръстоски
3. Ще пожълтеят всички пчели, защото жълтия цвят се носи от доминантен ген
4. Същото ще се получи и с агресивноста. Масово семействата ще стават агресивни пак заради доминантния ген и заради разпадането на кръстоските в F2 поколенията. А междурасови кръстоски ще има в изобилие ….. ха-ха …..
5. Пчеларите ще осъзнаят проблемите и безнадеждноста на ситуацията като цяло, ще започнат да правят като западняците и американците - ще се откажат от собствените си пчелни майки и всяка година безогледно ще сменят 50 или дори 100% от всички майки с купешки такива от реномирани производители - западни или български.
6. Това ще доведе до голямо търсене, по-голямо от предлагането, а от там и до по-високи цени.
7. Всичко това не е измислица - то вече се е случило в една камара западни държави.

Втора, трета и четвърта точка дали ще се развият точно по този план? Няма ли напротив да се получи по - голямо разнообразие? Естествения подбор няма ли да отстрани неспособните, а да остави добре приспособените? Само жълтия ген ли е доминантен? При навлизане на други раси може и да се появи и друг по доминиращ ген, който да подчини жълтия в рецесивен. Или не може да се получат такива комбинации?

ch.atanasov
05.02.2019, 21:54
.......

Повярвах ти.

В едно от Бургаските сметища има няколко милиона гларуса, които кльопат там и после цвъкат из целия град. Защо нехае БАБХ и държава( може и чума да плъзне )--защото няма развъдна асоциация да натиска .:bigsmile:

zapstojan
05.02.2019, 22:37
Вече ви казах, че това е ПОЛИТИКА НА ДЪРЖАВАТА. ... Ако си мислите, че това може да се промени с лека ръка - заповядайте, пробвайте се. Аз обаче не го вярвам.

Има си неща в тази държава, които са с ранг на закон божи, и които няма как да бъдат променени дори и целия бранш на 100% да излезе на протест. ....

Какво значи ПОЛИТИКА НА ДЪРЖАВАТА.
Брекзит ПОЛИТИКА НА ДЪРЖАВАТА ли е или държавните чиновници изпълняват волята на Британците, заявена в референдум?


.... спазването на пазарните принципи......

Тях пък къде ги видя? :laughing:


.... Няма как - след като със замах премахвате една система за контрол, трябва в закона и в наредбите към него да създадете нова заместваща система за контрол...

Не се съмнявам, че всяка майка от развъдниците минава ветеринарен контрол, преди да бъде поставена в клетката :laughing: ,
Ама какво пречи майките на всеки от нас да бъдат придружавани, с документ от ветеринар?:)

Mateev
05.02.2019, 22:48
….Не се съмнявам, че всяка майка от развъдниците минава ветеринарен контрол, преди да бъде поставена в клетката :laughing: ,
Ама какво пречи майките на всеки от нас да бъдат придружавани, с документ от ветеринар?:)
Не пречи, но това трябва да се напише в Закона или в Наредба към него. Затова за пореден път казвам на тези, които си правят оглушки:

Промяната на концепцията в Закона за свобода на расовата принадлежност на майките и за свободни продажби е КОЛОСАЛНА ПРОМЯНА, която ще засегне десетки членове от закона и стотици членове от поне 5 различни придружаващи Наредби. Няма как току-така да изтрием един единствен член. Трябва да се направи ТОТАЛНО ПРЕНАПИСВАНЕ на цялото пчеларско законодателство. Така че ако някой е кандидат да се занимава с това - ами да запрята ръкави и да започва да пише алтернативни версии на закона и наредбите към него. Аз и Евден няма да го направим това, което означава, че някой друг трябва да се жертва и да положи 100-200 часа труд без гаранции за нищо.

Трендафил Дончев
05.02.2019, 22:53
Егати анкетите. Те на половината от гласувалите не им отразява резултатите. Че то това анкета ли е?

ch.atanasov
05.02.2019, 22:59
Не пречи, но това трябва да се напише в Закона или в Наредба към него. Затова за пореден път казвам на тези, които си правят оглушки:

Промяната на концепцията в Закона за свобода на расовата принадлежност на майките и за свободни продажби е КОЛОСАЛНА ПРОМЯНА, която ще засегне десетки членове от закона и стотици членове от поне 5 различни придружаващи Наредби. Няма как току-така да изтрием един единствен член..

Матеев, оставете ал.1 и ал. 3 от чл.20, а махнете ал. 2 .и промяната няма да е колосална. Никой освен пчеларите няма да загрее.:)

Mateev
05.02.2019, 23:16
Матеев, оставете ал.1 и ал. 3 от чл.20, а махнете ал. 2 .и промяната няма да е колосална. Никой освен пчеларите няма да загрее.:)

Знаеш ли - аз лично мога да вирея еднакво добре и при двете алтернативи - със и без развъдни организации. Така че не си мисли, че съм пристрастен. Едно време преди да създам втората развъдна организация правих опити (предложения) за премахването на членове 18 и 20, и тези опити естествено се провалиха. Затова и с колегите създадохме втората развъдна, защото въпреки всички перипетии това се оказа по-лесната алтернатива.

Сега, след като вече знам с подробности как функционира цялата система, мога да кажа къде ще се издъни новата система, която се базира на липсата на контрол. Например масово ще се появят хора, които ще продават на половин цена неоплодени майки. То сега има такива, а какво остава при официалното премахване на контрола. Също така ще се продават болни майки и е въпрос на време да настъпи някаква епидемия, която ще доведе до изгарянето на хиляди кошери в цялата страна. То и сега има подобен риск, но в безконтролната система той ще е 100 пъти по-висок.

zapstojan
05.02.2019, 23:20
Не пречи, но това трябва да се напише в Закона или в Наредба към него. Затова за пореден път казвам на тези, които си правят оглушки:

Промяната на концепцията в Закона за свобода на расовата принадлежност на майките и за свободни продажби е КОЛОСАЛНА ПРОМЯНА, която ще засегне десетки членове от закона и стотици членове от поне 5 различни придружаващи Наредби. Няма как току-така да изтрием един единствен член. Трябва да се направи ТОТАЛНО ПРЕНАПИСВАНЕ на цялото пчеларско законодателство. Така че ако някой е кандидат да се занимава с това - ами да запрята ръкави и да започва да пише алтернативни версии на закона и наредбите към него. Аз и Евден няма да го направим това, което означава, че някой друг трябва да се жертва и да положи 100-200 часа труд без гаранции за нищо.

Защо да е колосална промяната? Само да се заменят "Развъдна асоцииация" и "майкопроизводител" с "Пчелин" или с "Пчеларска ферма" и желания смисъл е налице.
След това козметично могат да се прецизират текстовете.
Нямало кой да го направи!? 240 депутати какво правят пи цял ден? Обикалят си пчеларските райони ли?
Сигурен съм, че ти и Evden няма да го направите!!!:cool:

agro
05.02.2019, 23:23
Всички производители на нещо към момента подписват декларация за съответствие. Като стане фал и се докаже проблем - носят отговорност. Какво пречи пчеларите да си продават стоката без лицензионен режим, но на светло, като се подписват и отговарят за качеството и на всеки, който го е поискал. Не е зле да важи за всички пчелни продукти. На който не му стиска, пак ще продава нелегално, но тогава пък носи други отговорности.

zapstojan
05.02.2019, 23:25
До тука добре, ама защо никой не гласува?

Mateev
05.02.2019, 23:28
Защо да е колосална промяната? Само да се заменят "Развъдна асоцииация" и "майкопроизводител" с "Пчелин" или с "Пчеларска ферма" и желания смисъл е налице....
С това само доказваш, че си нямаш хал хабер представа какво пише в закона и в наредбите към него. Направи си труда да ги изчетеш всичките, преди следващия път да изръсиш друг подобен бисер.

Между другото промени трябва да се правят и в Закона за животновъдството, защото Развъдните асоциации са урегулирани именно в него.

zapstojan
05.02.2019, 23:42
С това само доказваш, че си нямаш хал хабер представа какво пише в закона и в наредбите към него. Направи си труда да ги изчетеш всичките, преди следващия път да изръсиш друг подобен бисер.

Между другото промени трябва да се правят и в Закона за животновъдството, защото Развъдните асоциации са урегулирани именно в него.

А към другата част от мнението ми, имаш ли какво да добавиш?

jdrumev
06.02.2019, 02:03
Трябва да си най гулемия глупак да не си купиш по НПП отводка.За майките са направо за без пари ако брътчедА има пчеларски магазин.:bigsmile:/Шега прочетох първия въпрос/
А иначе зависи от Арендатора,ако бутне пак 650декара ама от Джентата 101% на цена 65лв мога и да си замисля.Всеки си прави сметката,но накрая все един печели.Тоя дето копува меда.:bigsmile:
п.п.Ако си купя отводка и дават 60евра за опашване ще вземали двойна субсидия както е не облагодетелствените земи се питам аз сега и сън нема да ме хване докато някой не ми каже?:bigsmile:

jdrumev
06.02.2019, 02:14
Не мога да разбера как може да има подобен въпрос като 99% от всички нас правим основни семейства от отводка за другата година.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

demonj
06.02.2019, 05:00
Аз лично си купувам по 2-3 майки на година от различни места за да поддържам генетичното разнообразие на моите,иначе произвеждам над 50 броя за година които са ми нужни за подмяна или отводките,купешките майки ги тествам 1 година и на втората ако ми харесат качествата им ползвам генетичен материал за производство на мои майки

FreeBSD
06.02.2019, 07:49
И аз си купувам всяка година по 5-6 майки от лицензирани пройзводители,не че имам нуждата,просто да си сверя часовника.За късмет и съжаление,в интерес на истината до момента от последните 5 години съм получил само една майка която ми е направила впечатление. Обикновенно са дребни и неразвити,неоплодени, или ако излезнат работещи са посредственни.

rumenggr
06.02.2019, 10:21
Купувам си майките. Купувам ги, защото съм се уверил в качествата им(имам и гаранция), защото смятам, че така си спестявам доста труд, спестявам рисковете при облитане и оплождане, печеля около 15 дни яйцеснасяне, което измерено в пчели и тяхната цена/техния труд, ми връща инвестицията(според кой как си прави сметките!), защото получаването на снасящи майки в срок, ми позволява да планирам много по-добре работата си. Въобще не ме интересува дали е лицензиран производителя. Искам качество срещу парите си, а не копие от лиценза му! Смятам, че на този етап закона, лиценза, и програмите ПОДАРЯВАТ ПАЗАРА на лицензираните и те(не всички!!!!) си позволяват мърляво отношение към селекцията, отглеждането и здравния статус на майките. Факт за това са, многобройните оплаквания и посоката на отговорите в анкетата(сиреч, реакцията на пазара). Има и информация, че в стопанства с констатирани заразни болести, продължават да се произвеждат майки. Изтича информация от лабораториите, за съжаление без имена("пазим си хляба"). Наистина, трябва да се отчете и факта, че въвеждането и работата със закупени майки е доста субективен фактор. Формулировката на въпроса в анкетата ме кара да избера "ДРУГО" и понеже изглежда съм първия с такова мнение, реших да обясня защо.

p4elarov
06.02.2019, 18:20
Майки си купувам по някоя! Отводки твърдо не!

Ники
06.02.2019, 20:23
Купувал съм майки, когато смятах ,че вероятно са по-добри от моите.Очакванията ми не се оправдаха.Пак бих купил, ако ми трябват ,а не мога да си произведа нужната ми бройка. Смятам се за достатъчно кадърен макара и нарушител на закона.Затова гласувам ДРУГО

ndm
06.02.2019, 20:35
Щом знаеш че си нарушител на закона, сигурно знаеш и по кой член/членове от НПК ще те съдят?judge;

Ники
06.02.2019, 22:51
Щом знаеш че си нарушител на закона, сигурно знаеш и по кой член/членове от НПК ще те съдят?judge;

Знам колега,
По същия член са нарушители всички, които не сме членове на развъдна организация.
За справка Чл.18 от закона за пчеларство.
А санкцията е в Чл. 39 от същия закон.
Разковничето е в думата репродукция на Чл.18 ал.2

Бай Пчеличко
07.02.2019, 12:18
Мисля , че споменатото от г-н Матеев в точка от 1 до 4 в горния пост е вече факт ! Но е факт и , че повечето наши майкопроизводители , били те и лицензирани са некоректни !

Илиев
07.02.2019, 17:16
Предлагам да се създаде трета развъдна асоциация на малките производители на майки и отводки, в която асоциация всички, които искат да продават майки и отводки, да се регистрират, и да имат право да продават с документи не повече примерно по 100 майки и отводки на сезон.

ch.atanasov
07.02.2019, 17:25
Предлагам да се създаде трета развъдна асоциация на малките производители на майки и отводки, в която асоциация всички, които искат да продават майки и отводки, да се регистрират, и да имат право да продават с документи не повече примерно по 100 майки и отводки на сезон.

И кой ще я храни ( издържа ) тая асоциация.:sad:

cecko96_1
07.02.2019, 19:32
Купувал съм майки, когато смятах ,че вероятно са по-добри и не са болни.Очакванията ми не се оправдаха Няма да спомена от кои съм ги купил но ще кажа,че ми онищожи една дозина семейства?

Faytona
12.02.2019, 20:28
Моето мнение че българското законодателство така трябва да се направи, че да даде на обикновеният и извън схеми пчелар 50 лв на кошер и сам да избере от какво има нужда, а не да се дават 100 лв на кошер и 80 % от средствата да ги вземат 5 фирми и Матеев и СИЕ ....

Nik_m
27.02.2019, 19:14
Това че майките купени от лицензирани производители са с по лоши показатели от тези собствено производство говори само по себе си. Такова е мнението на голяма част от пчеларите, което според мен се дължи на това че майкопроизводителите гонят цена а не качество, което се налага от пазара. Ниската цена на меда и съответно ниската покупателна способност на пчеларите.

зуница
28.02.2019, 12:02
Майко производителите произвеждат майки.Пчеларите отглеждат майки за собствени нужди.Няколко въпроса: Колко маточника отглежда семейството отглеждач у производителя?Колко пчели има в оплодните сандъчета на производителя? Сравнете отговорите с тези на отглеждащия майки за собствени нужди и една от причините за качеството на произведените е на лице. А сега добавете и ползването на антибиотици от производителите (разрешено и насърчено от закона) и помислете какво точно си купувате.И всичко това без да се задълбочаваме в генетика, оплождане, епигенетика и т.н.

Mateev
08.03.2019, 07:58
Правите си вятър на устата с измислици, а не с доказани факти. Генерализирате също с измислици, а не с реални статистически данни.

Ако всички майкопроизводители са измамници и мошеници, и при това ползват антибиотици, следователно и абсолютно всички пчелари са измамници и мошеници, и също ползват антибиотици. Е тогава не разбрах с какво ще се подобри положението, ако закона разреши на всички да продават майки?

Самата анкета също е подвеждаща и пристрастна. Защо не зададохте въпроса така:

Бихте ли си купили майка и отводка от НЕлицензиран майкопроизводител?

Истината е, че в пчеларския бранш има един доста висок процент от ТАРИКАТИ, МОШЕНИЦИ или дори ПРЕСТЪПНИЦИ. Това няма как да се отрече и доказателства се получават всеки един ден. И колкото и да ви е тъжно, съществуващото законодателство повече или по-малко успява да се пребори с тези хора или с поне една значителна част от тях. Начина за борба е ЗАВИШЕНИЯ КОНТРОЛ на съществуващите майкопроизводители. Ако този контрол се премахне, НЕЩАТА ЩЕ СЕ ВЛОШАТ.

Тъй като в наше време всеки може да стане майкопроизводител, не виждам защо това не го направи, а започва да плюе по форумите. Затова си мисля, че остава едно единствено разумно обяснение - МОШЕНИЦИТЕ искат да променят закона, за да могат по-лесно да си правят МОШЕНГИИТЕ. Явно мошенгията се прави по лесно от това да станеш лицензиран майкопроизводител и доброволно да се подложиш на ЗАВИШЕН КОНТРОЛ от страна на държавата и развъдната асоциация.

julian103
08.03.2019, 08:20
...
Затова си мисля, че остава едно единствено разумно обяснение - МОШЕНИЦИТЕ искат да променят закона, за да могат по-лесно да си правят МОШЕНГИИТЕ. ....

Може би сте прав, но трябваше да напишете това в темата "Проект за промяна на ЗАКОНА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4422)"

Вълчан
08.03.2019, 10:26
Аз бих си купил майка от НЕлицензиран майко производител.

Вълчан
08.03.2019, 10:41
Майко производителите произвеждат майки.Пчеларите отглеждат майки за собствени нужди.Няколко въпроса: Колко маточника отглежда семейството отглеждач у производителя?Колко пчели има в оплодните сандъчета на производителя? Сравнете отговорите с тези на отглеждащия майки за собствени нужди и една от причините за качеството на произведените е на лице. А сега добавете и ползването на антибиотици от производителите (разрешено и насърчено от закона) и помислете какво точно си купувате.И всичко това без да се задълбочаваме в генетика, оплождане, епигенетика и т.н.

Ще направя, малко допълнения на твоя пост за което се извинявам!
На една пита с яйца, поставена в семейство без майка ( може да е и от това семейство) колко маточника ще се изградят!?
Около 1-3%, спрямо яйцата-личинките!
Докато един производител ще използва личинките, от тази пита към 50%(може и повече) !
За какво качество говорим!

jdrumev
08.03.2019, 10:57
Много ми е интересно къде си пласират меда Лицинзираните майко производители след като ползват антибиотици.:bigsmile:

зуница
08.03.2019, 12:30
Правите си вятър на устата с измислици, а не с доказани факти. Генерализирате също с измислици, а не с реални статистически данни.

Ако всички майкопроизводители са измамници и мошеници, и при това ползват антибиотици, следователно и абсолютно всички пчелари са измамници и мошеници, и също ползват антибиотици. Е тогава не разбрах с какво ще се подобри положението, ако закона разреши на всички да продават майки?

Самата анкета също е подвеждаща и пристрастна. Защо не зададохте въпроса така:

Бихте ли си купили майка и отводка от НЕлицензиран майкопроизводител?

Истината е, че в пчеларския бранш има един доста висок процент от ТАРИКАТИ, МОШЕНИЦИ или дори ПРЕСТЪПНИЦИ. Това няма как да се отрече и доказателства се получават всеки един ден. И колкото и да ви е тъжно, съществуващото законодателство повече или по-малко успява да се пребори с тези хора или с поне една значителна част от тях. Начина за борба е ЗАВИШЕНИЯ КОНТРОЛ на съществуващите майкопроизводители. Ако този контрол се премахне, НЕЩАТА ЩЕ СЕ ВЛОШАТ.

Тъй като в наше време всеки може да стане майкопроизводител, не виждам защо това не го направи, а започва да плюе по форумите. Затова си мисля, че остава едно единствено разумно обяснение - МОШЕНИЦИТЕ искат да променят закона, за да могат по-лесно да си правят МОШЕНГИИТЕ. Явно мошенгията се прави по лесно от това да станеш лицензиран майкопроизводител и доброволно да се подложиш на ЗАВИШЕН КОНТРОЛ от страна на държавата и развъдната асоциация.
Форумите са мястото от, което разумните хора разбират какви са обществените нагласи по даден проблем.Проблемни ли са производството и търговията с пчелни майки? Отговорът всеки го знае.Преди време питах "Купувате ли майки съгласно изискванията на закона?" и ... У нас нито производството, нито търговията са на нормални основи.Колко години Матеев води битка с "Доцента" заради лобистките членове в закона? Сега вече е от другата страна и " МОШЕНИЦИТЕ искат да променят закона, за да могат по-лесно да си правят МОШЕНГИИТЕ . "
Какво е лошото в това всеки регистриран пчелар да може да продаде майка собствена селекция? Лошото е, че ще изчезне монопола гарантиран от закона и пазарната конкуренция ще ограничи печалбите гарантирани от сегашния закон. Всичко се върти около пара'та както и да го завоалираме , като грижа за генофонд или здравно състояние на пчелната популация.
"Бихте ли си купили майка и отводка от НЕлицензиран майкопроизводител?"
Дали бих си купил майка от колега, когото познавам и чиято работа ми харесва? ДА! Лиценза в сегашния му вид е по-скоро нещо, което би ме отказало от покупка.
Принципно не желаех да коментирам в анкетата , но манипулацията:
" Ако всички майкопроизводители са измамници и мошеници, и при това ползват антибиотици, следователно и абсолютно всички пчелари са измамници и мошеници, и също ползват антибиотици."
е твърде груба.

Трендафил Дончев
08.03.2019, 12:38
Ще направя, малко допълнения на твоя пост за което се извинявам!
На една пита с яйца, поставена в семейство без майка ( може да е и от това семейство) колко маточника ще се изградят!?
Около 1-3%, спрямо яйцата-личинките!
Докато един производител ще използва личинките, от тази пита към 50%(може и повече) !
За какво качество говорим!

На 100%, не на 50%.

Пламен Керчев
09.03.2019, 23:23
Г-н Матеев сега е момента да ни убедите в това че майките предлагани от вашата развъдна асоциация са по добри от тези предлагани от колеги пчелари, не членуващи при вас и при доцентa. Възникват няколко въпроса. Разкажете ни за селекция която се прави при вас, накратко. Какъв генетичен материал ползвате и с какъв започнахте. Къде се намира селекционият ви център. Убедете ни, че майките които предлагат вашите членове са на нужното ниво.
А сега ще ви кажа аз какво мисля по въпроса.
Качеството на вашите майки (визира всички ваши членове) не се различават по нищо от всяка друга майка произведена в страната. Факта, че закона ви дава право само вие да продавате по НПП даже понижава качеството. Има и изключения. Един майкопроизводител (не лицензиран) които не разчита на НПП предлага майки и държи на качеството, защото ако клиента не остане доволен той приключва с тази дейност. Ето я разликата и ето как сегашното законодателство неволно подкрепя един фактор, който е ключов за по висока доходност в сектора. За мен е най справедливо всеки да може да предлага пчелни майки и с повишаване на конкурентноста ще се повиши и качеството. Но това явно ви притеснява. И един последен въпрос. 300 000 лв. достатъчни ли са за финансиране по НПП, за съхраняване на семенен материал от търтей.

scutellator
12.03.2019, 13:45
....

Ако всички майкопроизводители са измамници и мошеници........

Един колега вече предложи идея да се направи сравнително проучване от типа кой какво получава за парите си. До колкото знам идеята идва от практиката в Дания, където най-доброто от всеки пчеловъд всяка година се оценява от независими(обикновени) пчелари-оценители. И после всяка година има класация. Според мен идеята е много добра и сега е времето ПОНЕ БПРА да я подкрепи с участието си

Аз още не мога да проумея, как някой държащ на авторитета си коректен производител би могъл да ТЪРПИ да го слагат под общ знаменател с ЛИЦЕНЗИРАНИ, на които вече 10 години им се носи славата, че продават излюпени маточници, наместо оплодени майки и разпространяват болести.

Хайде - вие сте на ход, защото вярвам това е в интерес на всеки КОРЕКТЕН, предлагащ КАЧЕСТВО производител.



ЛИЧНО моето мнение е че проблемът не е в наличието или отсъствието на ЗАВИШЕН КОНТРОЛ, а в самата ЦЕНТРАЛИЗИРАНА СТРУКТУРА на пчеларските развъдни асоциации. В (почти) всички държави от ЕС развъдната дейност се извършва от отделни пчеловъди, обединени в развъдна асоциация. ВМЕСТО от развъдна асоциация, разполагаща със свои майкопроизводители-репродуктори