PDA

Виж пълната версия : Откровено за БИО производството



koragroup
25.01.2019, 13:13
Докато гледате на комшията в купичката, някои трупат обороти...

Като "почетен" автор на тая тема, ще си позволя да изтрия фотосите които публикувах по-рано.
За да не се губи смисъла, на тях, някакъв човек си продаваше меда на безценица.

Pero Melifero
25.01.2019, 14:23
а може ли така докато си бъбрим културно(знам че мястото му не е тук ама к'о да се прави) като пълен аматьор да ви запитам: Понеже тук-там мяркам някакви цифри будещи удивление, граничещо на моменти и с чистосърдечно възхищение, примесено и с доза умиление, как аджеба се вади нектарен стоков мед от места/пчелини с 200-300, даже понякога 500 до 1000, а в редки случаи и до 2000 семейства?blush;
Извинявам се за самоцитирането и спама, ама много бих се радвал някой от пчеларите с главно П да ми отговори та дори и само с "може"/"не може". Това би ме насърчило или дало как да кажа... храна за размисъл:laughing:


Докато гледате на комшията в купичката, някои трупат обороти...
Корчев, прав си! 'Ма тоз човек защо на такава безценица го дава меда:sad: Много ми се хапва акациев медец, че ми се свърши и сега го замествам с червено винце , но този не ми допада на цвят, умешан е с нещо не е 100% акация май, иначе знам ли...

borislav aleksandrov
25.01.2019, 15:01
Извинявам се за самоцитирането и спама, ама много бих се радвал някой от пчеларите с главно П да ми отговори та дори и само с "може"/"не може". Това би ме насърчило или дало как да кажа... храна за размисъл:laughing:

не съм от тия с главно П но обикновено това е начина:

9883

jdrumev
25.01.2019, 15:10
А тук вече идва другия въпрос.При квота примерно 20т за района какво ще прави пчеларя другия мед?

jdrumev
25.01.2019, 17:57
Корчев,не си прав да знаеш.:bigsmile:Това което правим не е вече за хорските очи.:bigsmile:Всичко се гледа на платения ми канал.;):bigsmile:
п.п.Не,че имам нещо против да покажа,но щом не желаете да ме четете какво ли ще е да ме гледате.:bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 18:04
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/50898548_2347413118625087_2003982567233028096_n.jp g?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=e1f3536418dd4d18e2c3eba52d995736&oe=5CB28AAC

kuline
25.01.2019, 20:05
Докато гледате на комшията в купичката, някои трупат обороти...98819882

А според теб как му изличат сметките?
Точно от купичката! Като получи едни пари ей тъй, от "горе", може и на два лева да го продава, а защо не и да го дарява. Те за туй не трябва да има такова финансиране. Ама кой съм аз та да го казвам. Друго си е да имаш периодичен превод по банковата сметка, за фиктивно притежавани семейства.
Как не ти стана ясно, аз на никой не завиждам, просто не сме равнопоставени на пазара! И стига с тая купа, измисли някой друг лаф. ;)

Ангел Йосифов
25.01.2019, 20:29
Ей от тоз мед продават колеги,които НЕ можаха да вдигнат семействата си във втори корпус на ЛР.Демек кошерите бяха целогодишно на 1-един корпус ЛР.,а продават акациев мед.
П.П
Продават буркана на 9лв.Аааа и на всичкото от горе,наоколо няма акация само рапица и слънчоглед...

Трендафил Дончев
25.01.2019, 20:44
Ей от тоз мед продават колеги,които НЕ можаха да вдигнат семействата си във втори корпус на ЛР.Демек кошерите бяха целогодишно на 1-един корпус ЛР.,а продават акациев мед.
П.П
Продават буркана на 9лв.Аааа и на всичкото от горе,наоколо няма акация само рапица и слънчоглед...

Докато не се отървем от такива мисли в главите - че като наливаме инверт целогодишно в кошерите и ще спечелим. Е, няма. Един път ще ги минеш, два пъти и накрая ще си го ядеш сам. Затова и цената му е ниска и ниска ще си остане, че кой е луд да дава луди пари за инверт?

Ангел Йосифов
25.01.2019, 21:30
Затова и цената му е ниска и ниска ще си остане, че кой е луд да дава луди пари за инверт?

Ааааа,какво да правят професионалистите.........осв н професионален мед от инверт.

koragroup
25.01.2019, 21:52
А според теб как му изличат сметките?
Точно от купичката! Като получи едни пари ей тъй, от "горе", може и на два лева да го продава, а защо не и да го дарява. Те за туй не трябва да има такова финансиране. Ама кой съм аз та да го казвам. Друго си е да имаш периодичен превод по банковата сметка, за фиктивно притежавани семейства.
Как не ти стана ясно, аз на никой не завиждам, просто не сме равнопоставени на пазара! И стига с тая купа, измисли някой друг лаф. ;)

Ква купичка бе Кулио, ти ако си на купичката и си нагъзен от изисквания (за инвентар, помещения и осигуровки) на такива пари ли ще си даваш меда?
Момчета (и момичета) аз не споря че има мърша във всяко стадо. Да има! Ама ако има една мърша, не значи че цялото стадо е мърша! Иначе всички жени ще са курви, всички ловци бракониери, всички таксиметърджии бакшиши и всички пчелари мошенници...

Аз ще спра, Ама и вие всички плюещи не забравяйте, че сте в позицията на бика дето риел в калта и си хвърлял кал на гърба.
И да допълня една молба. Моля, не слагайте всички и всичко под един знаменател, щото така вие сте знаенателя (т.е. разсъждавате по себе си).

jdrumev
25.01.2019, 21:58
Не сте прави да нападате човека така.Дони хубаво писа,но кой да го чете.При себестойност под 1лв защо да не ликвидирам конкуренцията с мед по 5лв бурканя.
Проблема е , че не съм регистриран по наредба 26,а не съм защо съм против нея.Ами не трябва да я има за да има конкуренция и всеки да си плаща дана за всеки продаден килограм мед.:bigsmile:Пак ще се повторя.На тенеки мога на едни алчни хора,а на буркани не мога на едни бедни хора.:bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 22:05
Ква купичка бе Кулио, ти ако си на купичката и си нагъзен от изисквания (за инвентар, помещения и осигуровки) на такива пари ли ще си даваш меда?
Момчета (и момичета) аз не споря че има мърша във всяко стадо. Да има! Ама ако има една мърша, не значи че цялото стадо е мърша! Иначе всички жени ще са курви, всички ловци бракониери, всички таксиметърджии бакшиши и всички пчелари мошенници...

Аз ще спра, Ама и вие всички плюещи не забравяйте, че сте в позицията на бика дето риел в калта и си хвърлял кал на гърба.
И да допълня една молба. Моля, не слагайте всички и всичко под един знаменател, щото така вие сте знаенателя (т.е. разсъждавате по себе си).

Извини ни,но такива сме по природа братовчеди на Донки Хода.За мършата може и да си прав ,но вие се разделихте от назе и то заради някави пари.А който не е с нас е срещу нас.:bigsmile:
Само ще те питам едно нещо и повече обещавам няма да се ояждам с теб. Ти кандидатствали по ДеСаМи?

kuline
25.01.2019, 22:11
Ква купичка бе Кулио, ти ако си на купичката и си нагъзен от изисквания (за инвентар, помещения и осигуровки) на такива пари ли ще си даваш меда?
Момчета (и момичета) аз не споря че има мърша във всяко стадо. Да има! Ама ако има една мърша, не значи че цялото стадо е мърша! Иначе всички жени ще са курви, всички ловци бракониери, всички таксиметърджии бакшиши и всички пчелари мошенници...

Аз ще спра, Ама и вие всички плюещи не забравяйте, че сте в позицията на бика дето риел в калта и си хвърлял кал на гърба.
И да допълня една молба. Моля, не слагайте всички и всичко под един знаменател, щото така вие сте знаенателя (т.е. разсъждавате по себе си).

Има една приказка, който го е страх от мечки не ходи в гората. Та ти на какво си се надявал, като си се хванал на хорото? Аз не се хванах, защото не намирах смисъл от държавните помощи. Когато цената на био меда стана по 1,5 спрямо конвенционалния, се оказа, че условията за сертифициране вече започват да се спазват. А сега де?
Никой не е казал, че цялото стадо е мърша! И в крайна сметка, защо подскачаш като ощипана мома?

koragroup
25.01.2019, 22:13
Извини ни,но такива сме по природа братовчеди на Донки Хода.За мършата може и да си прав ,но вие се разделихте от назе и то заради някави пари.А който не е с нас е срещу нас.:bigsmile:
Само ще те питам едно нещо и повече обещавам няма да се ояждам с теб. Ти кандидатствали по ДеСаМи?

Вероятно питаш за деминимис. Да кандидатствах. Защо? Не трябваше ли?

Pero Melifero
25.01.2019, 22:14
Пак ще се повторя.На тенекии мога на едни алчни хора,а на буркани не мога на едни бедни хора.:bigsmile:
Ами много ясно, пусни си филма "История на света" мисля че беше, да чуеш още в древността как римските сенатори вкупом, в един глас отговориха: "Бедните да го д...." та така си е до ден днешен

koragroup
25.01.2019, 22:20
Има една приказка, който го е страх от мечки не ходи в гората. Та ти на какво си се надявал, като си се хванал на хорото? Аз не се хванах, защото не намирах смисъл от държавните помощи. Когато цената на био меда стана по 1,5 спрямо конвенционалния, се оказа, че условията за сертифициране вече започват да се спазват. А сега де?
Никой не е казал, че цялото стадо е мърша! И в крайна сметка, защо подскачаш като ощипана мома?

Да си ме чул да се оплаквам? Защо съм на хорото, аз си знам, ама това си е моя работа - обещах си че повече очи на сила няма да отварям.
"Подскачам" защото на всички сестрите са курви, само "собствените" не са...

kuline
25.01.2019, 22:28
Да си ме чул да се оплаквам? Защо съм на хорото, аз си знам, ама това си е моя работа - обещах си че повече очи на сила няма да отварям.
"Подскачам" защото на всички сестрите са курви, само "собствените" не са...
Даа, явно сме с ограничен мироглед, всички ония, които сме оплюващи. Е, като Ви е толкова трудно, ами откажете се. До сега не съм чул за такъв, който да е казал: Аз приключих с биото. А тия хербициди, които се откриват в меда от къде са дошли? Аз си мисля, че защото не отговарят на изискването за периметъра, определен от директивите на Евросъюза. Демек неправомерно сертифицирани. Така ли е или бъркам? От това май страдат и пазарите на български мед, било био, било конвенционален. Ей там е проблема, а не че този рекъл, оня казал туй или онуй. Пак ли не съм прав?

Георги 1974
25.01.2019, 22:33
Данчо а биопрофита има ли, че ми липсват знания в тая област а знам че си компетентен.

jdrumev
25.01.2019, 22:35
Има една приказка, който го е страх от мечки не ходи в гората. Та ти на какво си се надявал, като си се хванал на хорото? Аз не се хванах, защото не намирах смисъл от държавните помощи. Когато цената на био меда стана по 1,5 спрямо конвенционалния, се оказа, че условията за сертифициране вече започват да се спазват. А сега де?
Никой не е казал, че цялото стадо е мърша! И в крайна сметка, защо подскачаш като ощипана мома?


Пази тяхното им стадо.:bigsmile:Но пък му давам евала с риск да му издействаме проверка се отваря.:bigsmile:Аз ти казах от нашата черга е,но финикийците са го подлъгали.А не знае колко е лесно и доходно само разликата да прибира.:bigsmile:Абе ще разбере,че сме прави ,но ще трябва още много време да се мъчи да се прави на светец.:bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 22:42
Вероятно питаш за деминимис. Да кандидатствах. Защо? Не трябваше ли?


Исках да ти честитя убавата сума.Аз с 4 тенекета като разлея и я изкарвам.:bigsmile:И се стягай за новия сезон,соевото брашно е за Боянски пчели,а парцаля за такива като назе.Ще те включа в платения ми канал безплатно да овидиш 1кг/мед как става 20лв.
п.п.Само при едно условие.Триеш си темата си за лова.:bigsmile:

koragroup
25.01.2019, 22:42
Не ми се пише повече. В Плевен ще ходя в петък. Към 9-10ч. До 12 ще обикалям и ще пазарувам. После мога в страни от официалните лекции, да ви прелея малко мозък в някое барче наоколо. По случай 10.02 - безплатно!

jdrumev
25.01.2019, 22:44
Пази тяхното им стадо.:bigsmile:Но пък му давам евала с риск да му издействаме проверка се отваря.:bigsmile:Аз ти казах от нашата черга е,но финикийците са го подлъгали.А не знае колко е лесно и доходно само разликата да прибира.:bigsmile:Абе ще разбере,че сме прави ,но ще трябва още много време да се мъчи да се прави на светец.:bigsmile:



п.п.Прехвърлят едни пари.Само данъците им остават.:bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 22:47
Да си ме чул да се оплаквам? Защо съм на хорото, аз си знам, ама това си е моя работа - обещах си че повече очи на сила няма да отварям.
"Подскачам" защото на всички сестрите са курви, само "собствените" не са...


За да подскачаш има причина.Или много пари лапкаш или имаш гулем уйчо,или си като назе и се бориш със системата.:bigsmile:

Pero Melifero
25.01.2019, 22:59
И в крайна сметка, защо подскачаш като ощипана мома?
Аз донякъде го разбрах така:
"Нека да си траем за шмекериите и тарикатлъците на сиропарите, демек "мършите", защото това хвърля петно върху цялото "стадо" т.е. страдат и честните. По-добре да не говорим за това, да заметем боклука под килима. Вместо това нека ги оставяме да бълват фалшификатите си и да лъжат хората, ние пък ще си траем за да не рефлектира и върху нас и като се наситят да бълват имитации свалящи цените на меда все повече и повече, тогава ще дойде време да се продаде и истинският мед, е ако са останали желаещи да заплатят реалната му цена.
Накратко: Мошениците както винаги нека процъфтяват, а честните, е честните нека да го д...т!

Ей такъв начин на мислене аз лично не съм склонен да приема и получава thumbdown;

Трендафил Дончев
25.01.2019, 23:14
Ееееййй, това БИО-то много ги боли? :tres:

jdrumev
25.01.2019, 23:15
Аз донякъде го разбрах така:
"Нека да си траем за шмекериите и тарикатлъците на сиропарите, демек "мършите", защото това хвърля петно върху цялото "стадо" т.е. страдат и честните. По-добре да не говорим за това, да заметем боклука под килима. Вместо това нека ги оставяме да бълват фалшификатите си и да лъжат хората, ние пък ще си траем за да не рефлектира и върху нас и като се наситят да бълват имитации свалящи цените на меда все повече и повече, тогава ще дойде време да се продаде и истинският мед, е ако са останали желаещи да заплатят реалната му цена.
Накратко: Мошениците както винаги нека процъфтяват, а честните, е честните нека да го д...т!

Ей такъв начин на мислене аз лично не съм склонен да приема и получава thumbdown;




Не си прав колега Перо.Научиш ли хората на ментета и свикнат те с тях върви ги обеди,че твоя мед е от на Дядо.:bigsmile:Не забравяй,че Всичко е от и с Е.Демек от Елена то си го пише на етикета само трябва кмед да ма направят и патентовам Е-то.:bigsmile:

koragroup
25.01.2019, 23:32
Ееееййй, това БИО-то много ги боли? :tres:

Не, не боли, а сърби...

jdrumev
25.01.2019, 23:32
Откровено за БИО производството на мед. Какви са проблемите? Има ли ги изобщо?



Е,недей тей бре ММодернизаторе.Една връзка да има в тоя форум и ти гледаш да я скъсаш.:bigsmile:Ако искаш на лично да ти пратя на колеги Био във Велико Търновско колко имат казани за инверт и от 2 фдирми колко шекер са купили.За ония другите пакетчета не имога, че Василевса неще да ми казва сърди ми се.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 23:35
Не, не боли, а сърби...


Проблема не е кой го сърби,а кой го чеши.Ако ме разбираш де.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.01.2019, 23:41
Не, не боли, а сърби...

Няма проблем как ще го казваме - боли или сърби, но важно е да се разберат проблемите, които дразнят и двете страни. Защо се получава така? Какво крият БИО производителите и какво не знаят конвенционалните. Защо конвенционалните мислят, че ги лъжат? Има ли лъжа? Наистина ли се спазва всичко при БИО- то или има и мушингии, които дразнят останалите? Ако има такива, защо не се отстраняват, а се мълчи? Къде са органите които следят, ако изобщо следят? И те така... въпроси ще има още.

jdrumev
25.01.2019, 23:45
Аз не съм против Био-то но нека си е по правилата.Да има наистина големи цени за Био меда,но да има и контрол над тях.Да се назначат проверители които да носят не само финансова отговорност,че са си затворили очите.:bigsmile:На опреснителен да препита Професор Петров тия които завършиха платено поне 5 години назад.Защото знаем всички кой ги дипломира/тук се лигавя и шегувам/....

Трендафил Дончев
25.01.2019, 23:46
Е,недей тей бре ММодернизаторе.Една връзка да има в тоя форум и ти гледаш да я скъсаш.:bigsmile:Ако искаш на лично да ти пратя на колеги Био във Велико Търновско колко имат казани за инверт и от 2 фдирми колко шекер са купили.За ония другите пакетчета не имога, че Василевса неще да ми казва сърди ми се.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Всичко може да ми пращаш, но предварително го разкодирай, че ми се разкеркинечи/повреди устройството от "прекрасните ти постове" и "интелигентната ти мисъл", която се лее нежно, като порой на полуостров Халкидики.

jdrumev
25.01.2019, 23:53
Няма проблем как ще го казваме - боли или сърби, но важно е да се разберат проблемите, които дразнят и двете страни. Защо се получава така? Какво крият БИО производителите и какво не знаят конвенционалните. Защо конвенционалните мислят, че ги лъжат. Има ли лъжа? Наистина ли се спазва всичко при БИО- то или има и мушингии, които дразнят останалите? Ако има такива, защо не се отстраняват, а се мълчи? Къде са органите които следят, ако изобщо следят? И те така... въпроси ще има още.



А делим ако има пари.Днес писах и пак ще се повторя.Къде може да се види или кой да се запита кой колко пари взе?Бото,гулемите или малките като назе от ДеМиСа.:bigsmile:Според мен няма как да да излезнат такива данни защото ще се сметне колко са откраднали от нас.:bigsmile:Рости мисля,че не е Био,а и знае как се прави протест може да направи един да разделим стях агроекологията мисля,че беше мярка 11.:bigsmile:Ако не направи протест му завеждаме едно дело и край на приказката.:bigsmile:

jdrumev
25.01.2019, 23:54
Всичко може да ми пращаш, но предварително го разкодирай, че ми се разкеркинечи/повреди устройството от "прекрасните ти постове" и "интелигентната ти мисъл", която се лее нежно, като порой на полуостров Халкидики.


Споко бре там само цифри и номера на пчелини.:bigsmile:И само по едно име не ми позволява закона повече.:bigsmile:Едно име не е КИ.:bigsmile:Само да не ме изкараш лъжец,че цифрите са в тон и повечете цени са в драхми/еуро/.:bigsmile:

jdrumev
26.01.2019, 00:02
Намерил съм начин да ги разобличим.Звъним на 112 и казваме ,че сме видели как вкарват от бус или кола с номер **** Канабис и после по обиска мой да ги прецакаме иначе с кашона/фунията/ преди паша не ми е на сърце.:bigsmile:

koragroup
26.01.2019, 00:10
Аз донякъде го разбрах така:
"Нека да си траем за шмекериите и тарикатлъците на сиропарите, демек "мършите", защото това хвърля петно върху цялото "стадо" т.е. страдат и честните. По-добре да не говорим за това, да заметем боклука под килима. Вместо това нека ги оставяме да бълват фалшификатите си и да лъжат хората, ние пък ще си траем за да не рефлектира и върху нас и като се наситят да бълват имитации свалящи цените на меда все повече и повече, тогава ще дойде време да се продаде и истинският мед, е ако са останали желаещи да заплатят реалната му цена.
Накратко: Мошениците както винаги нека процъфтяват, а честните, е честните нека да го д...т!

Ей такъв начин на мислене аз лично не съм склонен да приема и получава thumbdown;

Нищо не си разбрал...

jdrumev
26.01.2019, 00:37
Нищо не си разбрал...


А разбрал е, разбрал е и тоя него е шубе с 1 кошер е ,но знания бол.:bigsmile:Страх няма тоя.Проблема вие ,че от ден на ден все повече хора почнаха да пишат против вас.:bigsmile:Пиша вас защото само като се раздават от нашите пари сте с нас.:bigsmile:Само ме помоли и ще ти помогна да научиш как 1кг мед става 20лв.:bigsmile:А после и може и да ти подскажа за Гъбните тела и кюлотите.:bigsmile:Все пак знанието иска жертви.Питаш ли ме в 5 форума лесно ли е+фейс и 10 стаи в скайп.:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.01.2019, 00:43
А разбрал е, разбрал е и тоя него е шубе с 1 кошер е ,но знания бол.:bigsmile:Страх няма тоя.Проблема вие ,че от ден на ден все повече хора почнаха да пишат против вас.:bigsmile:Пиша вас защото само като се раздават от нашите пари сте с нас.:bigsmile:Само ме помоли и ще ти помогна да научиш как 1кг мед става 20лв.:bigsmile:А после и може и да ти подскажа за Гъбните тела и кюлотите.:bigsmile:Все пак знанието иска жертви.Питаш ли ме в 5 форума лесно ли е+фейс и 10 стаи в скайп.:bigsmile:

Тя затова ти е толкова сбъркана мисълта. :bigsmile:

jdrumev
26.01.2019, 01:49
Тя затова ти е толкова сбъркана мисълта. :bigsmile:


Ало.ало...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

agro
26.01.2019, 10:01
С това "био" нещо се бъркаме. Има го не само в пчеларството, има и биослънчоглед и биоцаревица даже. Някои елементарни, известни на всеки, неща, ще ги напиша за прегледност. Възникването на това явление мисля да е следствие от желанието на хората да си купуват екологично чисти продукти. Ако има търсене, веднага се появява предлагане. Ако работата се остави само на търсенето и предлагането, всеки продавач ще твърди за стоката си, че е еко, меко и прочее. Потребителят, съответно, няма как да знае дали това е така или е трик на продавача да му продаде нещо, бъкано с отрови в рамките на максимално допустимото. Понеже ЕС има навика да си вре носа във всички подробности от живота на хората и да ги регламентира, и за "еко"стоките се е пръкнал начин за удостоверяването им. При създаването на такава организация за удостоверяване на характеристики и произход на стоката е мислено за приложението и в едни общества, където законите се спазват и за това се следи. Приложена у нас /както и много други еврорегламенти/, тя моментално бива извратена поради присъщите ни тарикатлък, корупция, цигания /да не ги изреждам всичките, знаем се/. Това няма как да остане скрито, защото "бие на очи", както бие на очи и цялата ни останала корупционна организация във всички области на държавата. Но, живеем си ние, не протестираме срещу собствените си безобразия, докато някой не почне да ни бърка директно в джоба. С цялото това изложение на общоизвестни положения искам да кажа, че не е проблема в "био"-то, а в нашите глави, които го прилагат. И важи за всичко, което правим, като за проклетия няма и на кого да се сърдим за собствените си неблагополучия. Изобщо не си мисля, че, ако изчезне "био"-то от пчеларството, нещо ще се промени. Тогава пак толкова ще ревем, че ни е ниска цената и пак няма да знаем какво съдържат бурканите с мед на сергията.

ch.atanasov
26.01.2019, 10:16
.......

Звучиш, като рефер( помирител ) между отбора на "гузните" и кръжока на мрънкачите.:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.01.2019, 12:05
докато някой не почне да ни бърка директно в джоба.

В крайна сметка точно това ще се получи. Кой какво успял да вземе ще си потъне, а впоследствие всички ще се окажем с едни данъци. Пример: преди години раздадоха безплатно едни варели за смет безплатно. Че ще ставаме европейци и селата ни ще станат чисти като на европейците. Да ама не. Сега ни вземат едни пари като такса смет, която е изчислена върху площта на къщата и е огромна, а сметта няма кой да я събира, или ако я събират, то трябва в определен час и ден да ги дебнеш и гониш за да успееш да си изхвърлиш контейнера. Ако изобщо ги хванеш. Абе, усмивки от старите ленти, но парите си вървят и иди и им кажи, че не живееш там и ходиш от време на време. Та мисълта ми беше, че в един момент ще започнем и за празни кошери да плащаме.

koragroup
27.01.2019, 08:33
Последен коментар от мен по темата.

Кой ще цитира поста ми и ще каже Корчев, ти си фалшив "био производител", измамник и крадец?

Ако някой има доводи и доказателства да ми отправи такова твърдение, ще приема неговоро мнение.

НО, докато "всички" са маскари, докато има "нашите" и "вашите" пари, докато сме на "ние" и "вие" и някой ме слага в някоя от тези категории "ей така".... ЩЕ ПОДСКАЧАМ!!!

Ако не съм прав, тогава всички пчелари са търгаши, всички сестри са курви, всички ловци са бракониери и т.н. Само за модераторите нищо лошо, тях "конвенцията" ги пази...:laughing::ae:

ch.atanasov
27.01.2019, 09:02
......... Корчев, ти си фалшив "био производител",



Това най пасва. Ама не скачай много , да не си удариш главата в тавана. :bigsmile:Няма и защо да скачаш, още в другата тема се писа, че не си виновен ти, а този, който ти е дал сертификат, ти просто си изял " баницата". Няма да ти пускам снимка на района ( ти качи за да видят всички ), само ще кажа, че имаш много- много земеделски земи и едва ли всички насаждения са био.hi;

ch.atanasov
27.01.2019, 09:37
Съчувствам ви, не само балона е гръмнал, а и мандрата.

https://www.youtube.com/watch?v=qSsIP0rxbQA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0kqtmXp62_cN-ISlbxHNHWqANnCEZiOGIpHMd52wUcyW9Z-nbC6mwlgLM

пп. 18--26 + минута.

jdrumev
27.01.2019, 10:41
Последен коментар от мен по темата.

Кой ще цитира поста ми и ще каже Корчев, ти си фалшив "био производител", измамник и крадец?

Ако някой има доводи и доказателства да ми отправи такова твърдение, ще приема неговоро мнение.

НО, докато "всички" са маскари, докато има "нашите" и "вашите" пари, докато сме на "ние" и "вие" и някой ме слага в някоя от тези категории "ей така".... ЩЕ ПОДСКАЧАМ!!!

Ако не съм прав, тогава всички пчелари са търгаши, всички сестри са курви, всички ловци са бракониери и т.н. Само за модераторите нищо лошо, тях "конвенцията" ги пази...:laughing::ae:

Корчев ти може да мислиш,че не си такъв,но само,че си взел от ДеМиСа сам си заби ножа в гърба.:bigsmile:Не храниш,а вземаш пари за подхранване.:bigsmile:
п.п.Защо да не вземеш като дават.:bigsmile:А,че ще взема на едни други колеги от парите ич не ми е през крачоля.:bigsmile:

Илиев
27.01.2019, 11:01
Според мен трябва да се помисли за минимална надморска височина при регистрирането на био-пчелини, под която регистрацията им да е автоматически невъзможна - примерно 300м. надм.в, или 250м, или 350м - компетентните инстанциии ще я определят, в зависимост от това до колко метра надм. височина в страната ни се развива примерно интензивно земеделие, и оттам нататък вече да се съблюдават за другите условия при регистрацията им.

ch.atanasov
27.01.2019, 11:12
Според мен трябва да се помисли за минимална надморска височина при регистрирането на био-пчелини, под която регистрацията им да е автоматически невъзможна - примерно 300м. надм.в, или 250м, или 350м - компетентните инстанциии ще я определят, в зависимост от това до колко метра надм. височина в страната ни се развива примерно интензивно земеделие, и оттам нататък вече да се съблюдават за другите условия при регистрацията им.

Няма 200м., няма 300м.- Милев го каза : вън от полето. То и такова е изискването по закон.

пп. Една четвърт при Милев са фалшиви БИО, ако и при Апитрейд е 25%, като сложим и при другите се получава много малък % истински. И това са точно присъстващите тук колеги.:bigsmile:

бат тянко
27.01.2019, 11:21
Няма 200м., няма 300м.- Милев го каза : вън от полето. То и такова е изискването по закон.

пп. Една четвърт при Милев са фалшиви БИО, ако и при Апитрейд е 25%, като сложим и при другите се получава много малък % истински. И това са точно присъстващите тук колеги.:bigsmile:
Изгледах това дето си пуснал от Плевен. Мани биото, ама и другото не е хич розово. Май говорим за цена под 4 лв?

jdrumev
27.01.2019, 11:31
Изгледах това дето си пуснал от Плевен. Мани биото, ама и другото не е хич розово. Май говорим за цена под 4 лв?



Ако стане това/не дай Боже/.Няма ли да паднат и цените на фафлите и другите продукти които са с пч.Мед?:bigsmile:

ch.atanasov
27.01.2019, 11:33
Изгледах това дето си пуснал от Плевен. Мани биото, ама и другото не е хич розово. Май говорим за цена под 4 лв?

Е, там се каза къде отива отказания Био мед и меда с инвертаза . Та нищо ново, сега ще се отсее бранша. Само се чудя колко време ще е нужно от 1 000 000 семейства да останат половината -примерно.

agro
27.01.2019, 11:53
...не е хич розово. Май говорим за цена под 4 лв?
Сега не мога да си открия мнението в тема за цена на меда, но, като написах подобно нещо, имаше критики, че едва ли не помагам на търговците

ch.atanasov
27.01.2019, 12:04
Сега не мога да си открия мнението в тема за цена на меда, но, като написах подобно нещо, имаше критики, че едва ли не помагам на търговците

И ти си мрънкач, ама в нелегалност:ae:. Аз като пишех, че не са в Био райони и да махнат казаните за инверт, много ми се радваха.:bigsmile:

Трендафил Дончев
27.01.2019, 12:20
Само за модераторите нищо лошо, тях "конвенцията" ги пази...:laughing::ae:

Едни ги пази "конвенцията" други ги пази "Маком", "Лаком", трети партията, четвърти кмета, полицая........и те така.

agro
27.01.2019, 12:23
Аз не мрънкам срещу "био"-то по принцип. То си е начин за удостоверяване на чиста от замърсяване продукция и е замислено в полза на потребителя. Против съм да се мами откровено с ментета в тази област, но, както навсякъде, и тук няма да се мине без измамници. Всичко щеше да бъде наред, със и без "био" мед, ако не бяха измислени субсидиите. Вместо да се остави пазара да определи има ли пазар за биомед и на каква цена би се продавал, се измисли той да се субсидира. И логично започнаха проблемите. Виждам сега същата тенденция и в опрашването. Някои хора отсега са сложили тигана на огъня. Ще се приемат исканията им, ще почнат да се раздават едни пари и малко след това ще лъснат откровените измами по въпроса. Мрънкането ще започне отново, както стана за биопчеларството. Затова, нека се действа в посока да се създаде правния регламент на такава дейност, но в никакъв случай да не се тръгва в посока раздаване на пари или привилегии. Това трябва да се остави на пазара. За опрашването със сигурност няма да дойдат китайците да правят конкуренция. Ако има нужда - ще има и пари, ако няма търсене - няма да има.

ch.atanasov
27.01.2019, 13:18
Ако -мрънкач- те обижда , извинявай.

Убивам скуката с това : http://bioregister.mzh.government.bg/

бат тянко
27.01.2019, 15:00
Не знам само колко е по- био от нашето на Китай,Индия или например Аржентина? Имам предвид цената.

p4elarov
27.01.2019, 22:52
Аз не виждам проблем за действителните биопроизводители,които са в подходящ
район и си произвеждат био мед!Е за останалите 95% хранилката свърши.....

kuline
27.01.2019, 22:56
Аз не виждам проблем за действителните биопроизводители,които са в подходящ
район и си произвеждат био мед!Е за останалите 95% хранилката свърши.....

И за "действителните" има проблем - не могат да се възползват от действителното полагащите им средства, които следва да получават, защото са в райони с ограничени паши, а в същото време са натоварени с куб изисквания. Това го казаха и в пуснатото видео от плевенска лектория. Нали това е замисъла дявол го взел. За съжаление за пореден път можем да кажем: Тук е така!

agro
27.01.2019, 23:34
...не могат да се възползват от действителното полагащите им средства, които следва да получават...
Когато един бизнес е изкривен в някаква посока от полагащи се субсидии, все така става - възползват се комбинатори и мошеници. Ако просто продават сертифициран "био"мед на по-висока цена и потребителите го оценяват, за какво са им субсидии? Ако пък никой не иска да купува "био"мед заради по-високата цена, защо трябва да го произвеждат? Къде тук е логиката на субсидиите?

Трендафил Дончев
28.01.2019, 00:03
Когато един бизнес е изкривен в някаква посока от полагащи се субсидии, все така става - възползват се комбинатори и мошеници. Ако просто продават сертифициран "био"мед на по-висока цена и потребителите го оценяват, за какво са им субсидии? Ако пък никой не иска да купува "био"мед заради по-високата цена, защо трябва да го произвеждат? Къде тук е логиката на субсидиите?

Никаква я няма логиката, но едните дават, дават, а другите взимат, взимат и те така до края на света/пчеларството. А пчелите измирали. Да мрат, та дано някъде се пропука в някоя тиква, че така не става.

p4elarov
28.01.2019, 06:53
Абе вие имате ли представа каква сила и лоби са големите зърнари?Да не лапнат те парите от Европа Ами да ги дадат на пчеларите...

p4elarov
28.01.2019, 07:02
Ще ви дам пример с Октопод.Те са най големия бенефициент по субсидия за обработваема площ е в Европа!Това дефакто значи,че в наща мила родина само те могат да си прокарат какъвто закон искат.А камо ли да позволят на нас пчеларите да вземем пари които могат си ги приберат те...Социализма свърши сега парата командва!

borislav aleksandrov
28.01.2019, 09:13
Няма 200м., няма 300м.- Милев го каза : вън от полето. То и такова е изискването по закон........

Всъщност изискването е в радиус 2-3 км (не поня точно) да е 80 % неконвенционално и 20 % може да е интензивно земеделие (земи). Ще ти дам реален пример със себи си при това съм в Добруджа - имах мерак да стана био и се свързах 5-6 фирми дето сертифицират всичките казаха че отговарям на изискванията като единствено трябва да мръдна кошерите на около 400 м т.е. да не са в края на селото а в гората...

Изненадващо поне за мен тогава се оказа друг проблем - бройката на кошерите - била много малка.

Другото е че почти всички не ги знам точно инспектори ли се водят ми натъртваха първо за парите които ще получавам като субсидия по някака мярка 10 или 11 беше и изненадата им когато отвръщах че нямам никакво намерение да кандидатствам за тях. Чак единия каза - е как тогава за какво искаш да се регистрираш....

agro
28.01.2019, 11:47
Абе вие имате ли представа каква сила и лоби са големите зърнари?Да не лапнат те парите от Европа Ами да ги дадат на пчеларите...
Имаме ние, имаме. Ама какво предлагаш - да се предадем предварително, даже без да мрънкаме?

jdrumev
28.01.2019, 13:17
Имаме ние, имаме. Ама какво предлагаш - да се предадем предварително, даже без да мрънкаме?

Много си прав.Трябва да се борим до последния кошер.Гледай утре ми излезла някоя синя пъпка след като съм ял царевица.;)Има и други крайни методи,но не трябва да се позволява да се стигне до там.:bigsmile:
п.п.Винаги съм се чудил как се хранят земеделците като знаят какво продават и как го гледат.:bigsmile:

borislav aleksandrov
28.01.2019, 14:38
.....п.п.Винаги съм се чудил как се хранят земеделците като знаят какво продават и как го гледат.:bigsmile:

по тоя повод - познат фермер (отглежда свине) - отивам в магазина му да си купя нещо по случайност и той е там - избирам от витрината нужният ми продукт а той казва на продавачката да не ми дава това което искам а да влезне вътре в склада и да извади от неговото... след това ми посочи към витрините и вика това е за клиенти не е за мен и теб...

Sakar
28.01.2019, 15:15
по тоя повод - познат фермер (отглежда свине) - отивам в магазина му да си купя нещо по случайност и той е там - избирам от витрината нужният ми продукт а той казва на продавачката да не ми дава това което искам а да влезне вътре в склада и да извади от неговото... след това ми посочи към витрините и вика това е за клиенти не е за мен и теб...
А този "фермер" има ли деца? Та някой ден като се заженят, дали няма да попаднат на "клиенти"... Рано или късно камбаната ще забие и за него.

Илиев
28.01.2019, 17:06
Преди близо 11 години, април 2008г., с жената и синковеца отидохме да Парижево за 5 нощувки( жената беше взела едни премии и реши да ги потроши до Францата)..........в квартала, в който ни беше хотелът, имаше магазин за месо - изумих се от безбожно високите цени на месото - това преди 11 годин!!!: пилешкото беше 20 евра, свинското 25 евра, а телешкото 30 евра!!!...магазинът свети отсвякъде, и даже на моменти виждахме как има опашка от хора, които чакаха да си купят месо....е как са ги спечелили като клиенти тези хора, които чакаха на опашка да си купят месо на такива безбожни цени се питах аз!!...и досега не мога да си отговоря!!

ch.atanasov
28.01.2019, 17:44
Всъщност изискването е .......

В радиус до 3 км от месторазположението на пчелина, източниците на нектар и полен трябва да се състоят от произведени по биологичен начин растения или растения с диворастящ произход” Разрешени Сертифицирани биологични площи; Дива растителност; Гора, край на гората; Храстовидна и букова растителност, ливада; Екстензивни, традиционно обработвани масови реколти без
прилагане на пестициди и изкуствени торове (удостоверение или друга възможност за доказване )

ch.atanasov
28.01.2019, 17:48
Забранени
Интензивни, конвенционално обработвани масови реколти с прилагане на пестициди и/или изкуствени торове (напр. слънчоглед, царевица, бобови култури, зеленчуци, овощни градини, рапица,
памук, лавандула и др.)

ch.atanasov
28.01.2019, 17:48
Какво ли се занимавам, то затова темата е табу и е тихо, като в гроб, защото повечето са далеч от БИО.

Илиев
28.01.2019, 17:55
А ГМО културите пръскат ли се с разните му там синджетни, миндженти и байсефи, или се отглеждат без третирания....да не излязат накрая гмо културите и те да са био!!!

agro
28.01.2019, 18:31
Забранени
Интензивни, конвенционално обработвани масови реколти с прилагане на пестициди и/или изкуствени торове (напр. слънчоглед, царевица, бобови култури, зеленчуци, овощни градини, рапица,
памук, лавандула и др.)
Не ми се търси - изобщо забранени или се допускат до някакъв процент?

agro
28.01.2019, 18:36
А ГМО културите пръскат ли се с разните му там синджетни, миндженти и байсефи, или се отглеждат без третирания....да не излязат накрая гмо културите и те да са био!!!
ГМО е мит, само че е много устойчив мит. Всичко сортово е ГМО, създавано с години. Генната модификация, дали ще дебнеш да я хванеш 10 години из опитните полета, или за 2 години с помощта на предизвикани мутации, е все едно и също. Горе -долу като да копаш с мотиката или да обработиш с трактора с култиватора. А при съвременното нарастване на населението по света процеса не може да бъде удържан - гладът е по-силен от тока - казал манго.

ch.atanasov
28.01.2019, 18:57
Не ми се търси - изобщо забранени или се допускат до някакъв процент?

И на мен не ми се търсеше, това беше първото, което ми попадна. Тук има калабалък БИО, те ще ни пуснат точния линк.:bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 19:53
Какво ли се занимавам, то затова темата е табу и е тихо, като в гроб, защото повечето са далеч от БИО.



Д-рю Чанко не е това проблема кой къде е,а кой как си гледа пчелите. Не може да си БИО и да имаш казан за инверт.Да не говорим и за другите злоупотреби с пчелите.:bigsmile:Имам един въпрос към теб знам,че няма да ми отговориш,но ще ти го задам.Ако си купя БИО майка или БИО отводка кошера ми ще стане ли БИО?

Илиев
28.01.2019, 19:58
Ако сте гледали филма "Вилна зона"...Первазов им казва:"Документ, документ....имаш ли документ???":laughing:

Трендафил Дончев
28.01.2019, 19:59
Д-рю Чанко не е това проблема кой къде е,а кой как си гледа пчелите. Не може да си БИО и да имаш казан за инверт.Да не говорим и за другите злоупотреби с пчелите.:bigsmile:Имам един въпрос към теб знам,че няма да ми отговориш,но ще ти го задам.Ако си купя БИО майка или БИО отводка кошера ми ще стане ли БИО?

Ха, ха...БИО майка. :bigsmile: На лични.

jdrumev
28.01.2019, 20:00
А ГМО културите пръскат ли се с разните му там синджетни, миндженти и байсефи, или се отглеждат без третирания....да не излязат накрая гмо културите и те да са био!!!

Всеки ден умират млади хора от различни болести.Докторите като нямат диагноза им викат Рак.А дали не е един и същ проблема и при пчелите?Земята ни е отровена и трябва сляп да си за да него видиш.Тук си задавам въпроса:
Какво вирее в отровна земя и какво се ражда?

jdrumev
28.01.2019, 20:05
Ха, ха...БИО майка. :bigsmile: На лични.



Смеш се ти,но като си купя куче с паспорт от извесна порода си имам куче марково.:bigsmile:Щом си купя БИО майка що да не ми е кошера БИО ако отговарям на изискванията за БИО?:bigsmile:За какво ми е артия повече?:bigsmile:Не вярвам тоя кошер да ми загине някога?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
28.01.2019, 20:19
Смеш се ти,но като си купя куче с паспорт от извесна порода си имам куче марково.:bigsmile:Щом си купя БИО майка що да не ми е кошера БИО ако отговарям на изискванията за БИО?:bigsmile:За какво ми е артия повече?:bigsmile:Не вярвам тоя кошер да ми загине някога?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

След това правиш една серия от майки от тази и заменяш всички в пчелина и ето ти БИО пчелин. :bigsmile:

barkov1982
28.01.2019, 20:40
А восъкът?

tarty
28.01.2019, 20:43
А восъкът?

Правиш гол рой на био рапицата и на акацията си изцяло био.

kuline
28.01.2019, 20:43
А восъкът?

От черквата бре. Нали си гледал какво прави Пурко? А в София черкви бол. :bigsmile:

ch.atanasov
28.01.2019, 20:46
Правиш гол рой на био рапицата и на акацията си изцяло био.

Градски, ти как си пропуснал БИО-то, а си се нахулил на тая пластмаса.:bigsmile:

tarty
28.01.2019, 20:53
Градски, ти как си пропуснал БИО-то, а си се нахулил на тая пластмаса.:bigsmile:

Щот съм глупав, откъде толкова акъл. Малко са глупаците като мен да инвестират по 20к всяка година :)

kuline
28.01.2019, 21:08
А, то станала тема за вицове. :bigsmile:
И виж си намери някоя буля да ти ги харчи, като се чудиш какво да си правиш парите!

ch.atanasov
28.01.2019, 21:12
Щот съм глупав, откъде толкова акъл. Малко са глупаците като мен да инвестират по 20к всяка година :)

Е, нямах на ум , че си глупав, просто си в еко район.

jdrumev
28.01.2019, 21:25
След това правиш една серия от майки от тази и заменяш всички в пчелина и ето ти БИО пчелин. :bigsmile:

Значи ако си купя БИО кошери от моя приятел от Русе и ще стана БИО.Раьона в който ще ги заселя и съм си намерил е 101% БИО.Целта не ми е да вземам пари по мярка 10,11,а да ми копуват меда за такъв.Според мен това го няма в новия проекто закон.:bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 21:29
Правиш гол рой на био рапицата и на акацията си изцяло био.


На 560 бр как се прави гол рой бре Бати Янчо/Месията/?:bigsmile:То това си е направо на загуба при тия цени на основите и рамките.:bigsmile:
п.п.Аз до сега един път пробвах гол рой на двумайчин и брата и мама още ма бъзикат.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 21:33
От черквата бре. Нали си гледал какво прави Пурко? А в София черкви бол. :bigsmile:



Не може от там. Идва Великден 50лв/кг е.:bigsmile:Мой да богохулствам,но не трябвали след като се запали една свещ за здраве да изгори до края?:bigsmile:
п.п.Шегувам се и да не се отклоняваме от темата.:bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 21:35
Е, нямах на ум , че си глупав, просто си в еко район.



Трябва му БИО.ЕКО са му пакетите които продава.:bigsmile:

tarty
28.01.2019, 21:56
Е, нямах на ум , че си глупав, просто си в еко район.

Направих си една кръчмарска сметка и след като теглих чертата, най на сметка бях с пластмасовите кошери и рамки, а с тях не мога да взема документ за биологичен нищо, че показателите на меда ми са био.

ch.atanasov
28.01.2019, 22:14
Направих си една кръчмарска сметка и след като теглих чертата, най на сметка бях с пластмасовите кошери и рамки, а с тях не мога да взема документ за биологичен нищо, че показателите на меда ми са био.

Аве смени счетоводителя, ама ти си знаеш.:)

tarty
28.01.2019, 22:25
Аве смени счетоводителя, ама ти си знаеш.:)

Ти нормален ли си? Как ще дам на счетоводителката да ми прави прави план за бъдещи инвестиций, все едно да искам съвет от теб как да си гледам пчелите

jdrumev
28.01.2019, 22:28
Ти нормален ли си? Как ще дам на счетоводителката да ми прави прави план за бъдещи инвестиций, все едно да искам съвет от теб как да си гледам пчелите

Може ли се такова нещо не му ли видя запастните.:bigsmile:Е, то умрелите никой не показва освен чужденците и моя милост.:bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 22:53
Може и да съм ви станал досаден,но пак искам да попитам.Ако си купя БИО майки,БИО отводки,БИО кошери и ги заселя на пчелин който е в БИО раьон,ще ми се изкупи ли меда за БИО?И ако "НЕ" защо?:bigsmile:

Пламен Керчев
29.01.2019, 00:49
Може и да съм ви станал досаден,но пак искам да попитам.Ако си купя БИО майки,БИО отводки,БИО кошери и ги заселя на пчелин който е в БИО раьон,ще ми се изкупи ли меда за БИО?И ако "НЕ" защо?:bigsmile:

И аз да те попитам. Ако управляващ МПС с платена застраховка, минало технически преглед и имаш 10 г. стаж като шофьор без произшествия, това прави ли те правоспособен шофьор. Да до уточня, но не си карал курс за шофьор, по ред причини.

jdrumev
29.01.2019, 00:51
И аз да те попитам. Ако управлявал МПС с платена застраховка, минало технически преглед и имаш 10 г. стаж като шофьор без произшествия, това прави ли те правоспособен шофьор.



МПС Малко Пчелно Семейство ли е?
п.п.Книжка кола не кара.;):bigsmile:

Пламен Керчев
29.01.2019, 01:08
Аха. Поне си последователен и/или си като котките, по гръб не падаш.

jdrumev
29.01.2019, 01:16
Аха. Поне си последователен и/или си като котките, по гръб не падаш.


Слаб съм на акъл и толкова мога,но се старая.;)

ch.atanasov
29.01.2019, 07:19
Ти нормален ли си? Как ще дам на счетоводителката да ми прави прави план за бъдещи инвестиций, все едно да искам съвет от теб как да си гледам пчелите

Аз съм :crazy:, не си ли разбрал още.:bigsmile:

jdrumev
29.01.2019, 08:48
Аз съм :crazy:, не си ли разбрал още.:bigsmile:



Много станахме тия дето се правим на луди.Да не счупим клона?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Алексиев
29.01.2019, 09:11
А ГМО културите пръскат ли се с разните му там синджетни, миндженти и байсефи, или се отглеждат без третирания....да не излязат накрая гмо културите и те да са био!!!

Не, не се пръскат. Самият ГМО действа на всичко останало като най-ефективния пестицид т.е. унищожава и плевелите и неприятелите и то не само в масива а и около него. Това беше в началото. След това се оказало, че все пак се появили и устойчиви и на ГМО и плевели и инсекти но..МОНСАНТО както винаги има решение за всичко. Възниква и друг проблем. Оказва се, че след 4-5 години, на тези площи не вирее ни ГМО ни..нищо. За Щатите и Канада площите не са проблем, за България...пази боже. Знаете, че има забрана за ГМО, но още преди петнайсетина години имаше репортажи за "странно" устойчиви сортове царевица и слънчоглед които "някой" предоставил за " изпробване", аз бих казал " зарибяване", което си е мечтата на земеделеца.
Така желаната от някои колеги услуга " опрашване" я има в тези страни, и "депутатина " я каза, само дето не каза КОЙ я плаща услугата и ЗАЩО я плаща. Въпреки всичко, хич няма да се учудя, ако нашите управници решат да " подпомогнат" някои пчелари хем да вадят "био" мед от рапица и слънчоглед, хем да получат нещичко и за опрашване. Това ще си е сладка работа, нали?

agro
29.01.2019, 10:38
Не, не се пръскат...Оказва се, че след 4-5 години, на тези площи не вирее ни ГМО ни..нищо...
Някои се пръскат, защото са модифицирани да издържат на съответен хербицид. Типичен пример раундъп /глифозат/. Такива се пръскат и с инсектициди. Някои са устойчиви на насекомни вредители, но имат нужда от хербициди срущу плевелите. Няма универсално обощение за всичките. Но, това последното, че впоследствие не вирее нищо, за пръв път го чувам. Може ли малко инфо откъде да науча повече? В общия случай тези, които не са ГМО, се пръскат повече.

kuline
29.01.2019, 11:11
Не ми се търси - изобщо забранени или се допускат до някакъв процент?

Няма какво да търсиш и четеш, че тия регламенти само препращат от един в друг.
Госпожата го обяснава след втората минута...

https://www.youtube.com/watch?v=O9omSa0I_OM

зуница
29.01.2019, 12:15
Без коментар.
https://anonybulgaria.wordpress.com/2015/04/04/всеки-1-от-10-българи-има-глифозат-в-тялот/comment-page-1/

borislav aleksandrov
29.01.2019, 15:02
Госпожата го обяснава след втората минута...

А в Добрич (Добруджа) има вече над 45 пчеларски ферми които са с БИО сертификати, някой дори са на места където единсвените дървета са тези между два пояса... да не говорим за БИО земедлците с лавандула, орехи, овощки, пипер и т.н.

Георги 1974
29.01.2019, 18:37
Понеже съм начинаещ имам едно питане до уважаемите колеги с повече практика, когато пчелите лятят за нектар опрашват ли растенията и когато летят за прашец на какво отстояние от пчелина летят да го събират.Предварително благодаря на отзовалите се.

Трендафил Дончев
29.01.2019, 19:00
Понеже съм начинаещ имам едно питане до уважаемите колеги с повече практика, когато пчелите лятят за нектар опрашват ли растенията и когато летят за прашец на какво отстояние от пчелина летят да го събират.Предварително благодаря на отзовалите се.

Аааааа, Жорко така няма да се разберем. :bigsmile: Този нектар от растенията се отделя именно за да привлече пчелите, които пък от своя страна да го полепнат по себе си и да го пренесат до другото. Разстоянието предполагам, че ще е колкото и за нектар.

Илиев
29.01.2019, 19:05
Бях чел някъде, че за овощни градини, пчелините трябва да бъдат на 500 метра един от друг, но това е препоръка за опрашване предполагам.

jdrumev
29.01.2019, 20:10
Понеже съм начинаещ имам едно питане до уважаемите колеги с повече практика, когато пчелите лятят за нектар опрашват ли растенията и когато летят за прашец на какво отстояние от пчелина летят да го събират.Предварително благодаря на отзовалите се.

Според мен гушката е съществен фактор за твоя въпрос,но пък тук идва един важен момент.Дали не остава нещо което ще донесат в кошера от това над 3,5км което е събрала.Друг е въпроса как се мерят тия разтояния все пак всички знаем как се движат пчели.Баири не убичат като мен да качат.:bigsmile:

kuline
29.01.2019, 20:21
Според мен гушката е съществен фактор за твоя въпрос,но пък тук идва един важен момент.Дали не остава нещо което ще донесат в кошера от това над 3,5км което е събрала.Друг е въпроса как се мерят тия разтояния все пак всички знаем как се движат пчели.Баири не убичат като мен да качат.:bigsmile:

Одиш като цветарка по форуми, групи, буци и незнам още кво, а как тъй не си научил, че съществува и https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_% D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%B7%D 0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0 %BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5

jdrumev
29.01.2019, 20:26
Одиш като цветарка по форуми, групи, буци и незнам още кво, а как тъй не си научил, че съществува и https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_% D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%B7%D 0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0 %BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5



Е да ама тая система мой ли да качи моите пчели по баира да минат да събира от другата страна?:bigsmile:
п.п.Какво да правя 2 дена имам още за ядене пиене...тия 5 работи.:bigsmile:Благодаря,все пак за инфото.:bigsmile:

kuline
29.01.2019, 20:32
Е да ама тая система мой ли да качи моите пчели по баира да минат да събира от другата страна?:bigsmile:
п.п.Какво да правя 2 дена имам още за ядене пиене...тия 5 работи.:bigsmile:Благодаря,все пак за инфото.:bigsmile:

Сега, предполагам знаеш, че кучетата вече ги въоръжават с GPS, за да се улесни авджията. Твоите кучета, такива скоро няма да имат - ясно. Нищо чудно обаче да турят на прелката на всяко семейство по едно устройство, което да маркира и следи пчелата в полет. И без това седиш цял ден на компа, поне ще ги наблюдаваш мързелуват ли и къде ходят на работа. Ей, виж само каква идея за моя човек инджинерина.

jdrumev
29.01.2019, 20:55
Сега, предполагам знаеш, че кучетата вече ги въоръжават с GPS, за да се улесни авджията. Твоите кучета, такива скоро няма да имат - ясно. Нищо чудно обаче да турят на прелката на всяко семейство по едно устройство, което да маркира и следи пчелата в полет. И без това седиш цял ден на компа, поне ще ги наблюдаваш мързелуват ли и къде ходят на работа. Ей, виж само каква идея за моя човек инджинерина.



Току що ми звънна Бати Янчо/Месията/ и каза да ти напиша:
Разстояние по радиус и терен/релев/ не е едно също.Тей му кажи на Калин.:bigsmile:

kuline
29.01.2019, 21:05
Току що ми звънна Бати Янчо/Месията/ и каза да ти напиша:
Разстояние по радиус и терен/релев/ не е едно също.Тей му кажи на Калин.:bigsmile:

Ти, от кога му стана вестоносец на него? Вникни съдържателно в казаното от клипа, не ми развивай теории. Пчелата не копира терена, когато има паша през девет баира! Досещам се какво се опитваш да кажеш, но поне го кажи едно към едно или те е страх да не те обвинят биологичните.

jdrumev
29.01.2019, 21:12
Ти, от кога му стана вестоносец на него? Вникни съдържателно в казаното от клипа, не ми развивай теории. Пчелата не копира терена, когато има паша през девет баира! Досещам се какво се опитваш да кажеш, но поне го кажи едно към едно или те е страх да не те обвинят биологичните.



Мисля ,че се забравил какъв съм на Месията.Тук помагаме на врагът,но дали ще го разберат и оценят не знам.;)Без тях на къде сме?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kuline
29.01.2019, 21:16
Мисля ,че се забравил какъв съм на Месията.Тук помагаме на врагът,но дали ще го разберат и оценят не знам.;)Без тях на къде сме?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Какъв си мушмул тиии! :bigsmile: И не се мъчи да набиваш повече клина между мен и Янчо, че някой път се получава рикошет и...
Какъв е този враг? Аз незнам. Ти, ако ги възприемаш за такива, аз не!

jdrumev
29.01.2019, 21:24
Какъв си мушмул тиии! :bigsmile: И не се мъчи да набиваш повече клина между мен и Янчо, че някой път се получава рикошет и...
Какъв е този враг? Аз незнам. Ти, ако ги възприемаш за такива, аз не!

Как да не е враг.Нали ми взе парите по ДеМиСа.:bigsmile:Знаеш ли колко щях да взема от сметката която си направих ако не бяха над 200 и БИО-то?Сега 550лв грубо няма и за осигоровките.:bigsmile:

kuline
29.01.2019, 21:29
Как да не е враг.Нали ми взе парите по ДеМиСа.:bigsmile:Знаеш ли колко щях да взема от сметката която си направих ако не бяха над 200 и БИО-то?Сега 550лв грубо няма и за осигоровките.:bigsmile:

Аз понеже чужди пари НеГиТъРсЯ, съм се подписал да ги вземат те! И нямам твоите проблеми, да бъда разочарован от постъпленията. ;)

jdrumev
29.01.2019, 21:35
Аз понеже НеГиТъРсЯ, съм се подписал да ги вземат те! И нямам твоите проблеми, да бъда разочарован от постъпленията. ;)



Ти може да не ги "НеГиТъРсЯ"аз разчитам на тях.Знаеш ли как се радвах като циганче на сладолед/ст. българска поговорка/като разбрах за какво ги отпускат след протеста.:bigsmile:Ти ако знаеш,че ще вземеш такива пари що няма да се регистрираш ЗП?Знаеш ли аз какво си помислих като разбрах,че ще деля с тях и какво им пожелах?:bigsmile:

kuline
29.01.2019, 21:53
Ти ако знаеш,че ще вземеш такива пари що няма да се регистрираш ЗП?
Защото не съм беден за малко бре. ;) Ти сам си отговори на въпроса -
Сега 550лв грубо няма и за осигоровките.:bigsmile:, добре че и данъци не плащаш.

agro
29.01.2019, 22:05
...Госпожата го обяснява след втората минута...
Хубаво го обяснява така категорично, но на мен са ми обяснявали друго, обаче не внимавах тогава. Съвсем без хич не може. Декар парцел с пръскани череши или лози пречи ли? Или декар жито? А два декара? А двайсет декара? А една леха зеле, пръскано с би58? Някъде сигурно е поставена граница. Например 20% от територията в радиуса може да е урбанизирана, 10% интензивни небиологични култури и т.н. Колегите "био" сигурно го знаят това.

зуница
30.01.2019, 08:42
Извинявайте , че ви се набърквам в "моабетя" , ама загубих дирята на БИО-то.hi;

Трендафил Дончев
30.01.2019, 09:02
Извинявайте , че ви се набърквам в "моабетя" , ама загубих дирята на БИО-то.hi;

Тя дирята отдавна е загубена, ако изобщо я има.

borislav aleksandrov
30.01.2019, 09:37
Хубаво го обяснява така категорично, но на мен са ми обяснявали друго....

Същото е и при мен при това от 4-5 фирми - всички ми казаха трябва да имам поне 80 % ... и всички ми казаха че отговарям на изискванията за покритие на тия 3 км ....

kuline
30.01.2019, 14:55
Същото е и при мен при това от 4-5 фирми - всички ми казаха трябва да имам поне 80 % ... и всички ми казаха че отговарям на изискванията за покритие на тия 3 км ....

То и на мен така хронологично в рамките на две години, първо до 1/3, после до 1/5, а последно не се допуска, като ми посочиха регламента да чета. Имах възможност през 2013 или 2014 г. (не помня точно), но тогава сметнах, че заради тия пари не си заслужава. В последствие цената на меда се промени, явно и мераклиите като мен, та почнаха да затягат спазването на изискванията, въпреки, че не са изменяни.

agro
30.01.2019, 17:02
...първо до 1/3, после до 1/5, а последно не се допуска...
Точно това ми беше въпроса - как точно е регламентирано - процент някакъв или хич?

kuline
30.01.2019, 17:58
Точно това ми беше въпроса - как точно е регламентирано - процент някакъв или хич?

Аз, четейки разбирам, че не се допуска, но вероятно е въпрос на тълкувание.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32008R0889

регламент 889/2008г.
Член 13

Специфични условия за отглеждане на пчелните семейства и изисквания за кошерите и местоположението на биологичните пчелини

1. Пчелините се разполагат така, че в радиус от 3 км от площадката на пчелина източниците на нектар и полен се състоят предимно от биологично отглеждани култури и/или естествена растителност и/или култури, обработвани чрез методи със слабо екологично въздействие, еднакви с тези, описани в член 36 от Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета или в член 22 от Регламент 1257/1999 на Съвета, които не могат да окажат влияние върху квалифицирането на пчеларската продукция като произведена по биологичен начин. Горните изисквания не се прилагат към области, където няма наличие на цъфтящи растения или когато кошерите са в латентно състояние през зимните месеци.

2. Държавите-членки могат да посочат региони или райони, където не се практикува пчеларство съобразно разпоредбите за биологичното производство.

3. Кошерите са направени основно от естествени материали, които не носят риск от замърсяване за околната среда или пчеларските продукти.

4. Пчелният восък за поставяне на нови основи трябва да произхожда от биологични производствени единици.

5. Без да се нарушават разпоредбите на член 25, в кошерите могат да бъдат използвани само естествени продукти като прополис, восък и растителни масла.

6. Употребата на синтетични химически средства против насекоми по време на изваждането и събирането на меда е забранено.

7. Извличането на пчелен мед от пити с пчелно пило е забранено

регламент 1698/2005г.
Член 36

Мерки

Помощите по тази част се отнасят до:

a)мерки, целящи устойчивото използване на земеделски земи чрез:

(i)плащания за неблагоприятни природни условия на стопани в планински райони;

(ii)плащания на стопани в области с неблагоприятни природни условия, различни от планинските райони;

(iii)плащания по програма НАТУРА 2000 и плащания, свързани с Директива 2000/60/EО;

(iv)плащания за агроекология;

(v)плащания за хуманно отношение към животните;

(vi)помощи за инвестиции в непроизводствени дейности;

б)мерки, целящи устойчивото използване на горите чрез:

(i)първоначално залесяване на земеделски земи;

(ii)първоначално установяване на агро-лесовъдни системи върху земеделски земи;

(iii) първоначално залесяване на неземеделски земи;

(iv)плащания по програма НАТУРА 2000;

(v)плащания за опазване на околната среда в горите;

(vi)възстановяване потенциала на горското стопанство и въвеждане на превантивни мерки;

(vii)помощи за инвестиции в непроизводствени дейности.

регламент 1257/1999г.
Член 22

Подпомагането на методите за селскостопанско производство, предназначени за защита на околната среда и опазване на природното пространство (агроекология) допринася за постигане на целите на Общността в областта на селското стопанство и околната среда.

Това подпомагане е предназначено да насърчава:

- формите на използване на селскостопанските земи, съвместими с опазването и подобряването на околната среда, на ландшафта и неговите характеристики, на природните ресурси, почвите и генетичното разнообразие,

- преминаване към екстензивни методи на селскостопанска дейност, благоприятни за околната среда и за управлението на системите от пасбища със слаба интензивност,

- запазването на застрашените обработваеми площи с висока природна стойност,

- поддържането на ландшафта и традиционните характеристики на селскостопанските земи,

- съобразяване на селскостопанската практика с екологичното планиране.

ch.atanasov
30.01.2019, 18:17
Аз, четейки го разбирам, че не се допуска, но вероятно е въпрос на тълкувание...


http://bgbio.org/%D0%B1%D0%B8%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D 0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B8/

Те тези, ако го разбираха като теб, от глад щяха да умрат.:bigsmile:

kuline
30.01.2019, 18:31
http://bgbio.org/%D0%B1%D0%B8%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D 0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B8/

Те тези, ако го разбираха като теб, от глад щяха да умрат.:bigsmile:

Е, аз все пак съм един скромен пчелар, с ограничени разбирания. Има тук един капацитет, твой земляк, но нещо сърдит го раздава, инак може да разнищи кълбото от съмнения. :bigsmile:

ch.atanasov
30.01.2019, 18:42
Е, аз все пак съм един скромен пчелар, с ограничени разбирания. Има тук един капацитет, твой земляк, но нещо сърдит го раздава, инак може да разнищи кълбото от съмнения. :bigsmile:

Моя земляк го остави, вятър го вее и него. Чети твоя , той е прав : като тръгва следващия влак, гледайте да сте на гарата, а не на пчелина.:bigsmile:

kuline
30.01.2019, 18:47
Моя земляк го остави, вятър го вее и него. Чети твоя , той е прав : като тръгва следващия влак, гледайте да сте на гарата, а не на пчелина.:bigsmile:

Зависи от влака. Може да е само за VIP пчелари, тъй че да си останем само с чакането. Някой поскоро писа за Титаник - съдба. :bigsmile:

ch.atanasov
30.01.2019, 18:53
Зависи от влака. Може да е само за VIP пчелари, тъй че да си останем само с чакането. Някой поскоро писа за Титаник - съдба. :bigsmile:

БИО-Титаник, ще има доста тъжни физиономииcrying;. Ще чакаме влака на опрашването, иска се огляване.:bigsmile: