PDA

Виж пълната версия : МЕТОД НА ДЕМАРИ



nolkov
19.04.2011, 12:25
Привет Бориславе,

Ти лично с каква система пчеларстваш? Практикуваш ли този метод на Демари?

kando
19.04.2011, 12:38
А идеално - не знаех,че има обяснение на метода на Демари във форума,аз само съм чувал за него т.е.никога не съм чел по-подробна информация.

Интересна и много полезна информация - но оставам озадачен,защото не разбирам,къде е разликата м/у този метод и Пелетовия?Та малко разяснение,ако даде някой ще съм благодарен.

nolkov
19.04.2011, 13:34
в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....

vanHanegem
19.04.2011, 15:14
в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....

Ако корпусите са с 10 рамки, аз бих постъпил така:
От долния корпус крайните две пити заедно с пчелите. ( от 1-ва и 10-та позиция) ще кача в горния също на 1-ва и 10-та( тези пити обикновено са с мед). На тяхно място в долния корпус от горния ще сваля 2 бр. В.О. на 4-та и 6-та позиция. Има цъфтеж, принос на нектар и прашец(джанки, върби), но въпреки това при градеж се подхранва!!! Ежедневно бих сипвал по около 300 мл. захарен сироп 1:1 с Витамини(поливитаминозен препарат). Ако не мога ежедневно - 2 пъти седмично по 1 л. сироп. Целта е В.О. да бъдат "заградени" от мед и пило - при постоянен приток на нектар те се изграждат много бързо. След 8-10 дни В.О. от 4-та и 6-та позиция в долния корпус ще бъдат изградени и осеменени и ще ги кача в горния корпус на 5-та и 6-та позиция(точно в средата), а тези от 1-ва и 10-та от горния корпус ще сваля на същите места (1 и 10) в долния.

kando
19.04.2011, 16:08
Ето го бре - баси аз не съм разгледал целия форум:

Тази система дава възможност на пчеларя да създаде двумайчини или двусемейни с-ва по най-лесния начин,като без да отнема нито една пчела или рамка от кошера.Прилагайки тази с-ма пчеларят не създава безпокойство в с-то,както е при другите методи и то си остава в същото спокойно и работно състояние в което си е било.
Целта на тази с-ма е ценна с това,че се създава едно силно с-во в навечерието на слънчогледовата паша,защото дава много пчели а това значи и много мед.Решава въпросите с новите с-ва,дори и с роевото настроение.
В какво точно се състои тази система.
От подготвеното силно с-во,което има 10-12 рамки с пило,се вземат 3-4 рамки с пило,заедно с майката и пчелите,и се поставят в първия к-с в/у дъното на кошера.Останалото пространство до 10 рамки се попълва с празни изградени рамки и восъчни основи.Над този корпус/№1/ се поставя ХР и над нея к-с с изградени празни рамки/№2/ след,което над него се поставя трети к-с/№3/,в което е останалото пило.Там поставяме и маточник пред излюпване или оплодена майка.Този к-с разполага и със собствен вход.
Няколко дни преди слънчогледовата паша отнемаме старата майка заедно с 3-4 рамки пило и я отделяме в нуклеус,която ще продължи да снася до късна есен след което ще присъединим нуклеуса към някое с-во като по този начин го и засилваме за зимата.
Освен за слънчогледовата паша,този метод може да се използва и след акациевата паша,ако тя е била слаба или времето трайно е било лошо.
Този метод приложен по време на главната паша,осигурява много мед,защото точно в този период ние временно сме ограничили снасянето на майката и много от пчелите кърмачки се преорентират в събиране на нектар.

значи разликата,която аз виждам и предполагам е основна (ама май и единствена) - просто Пелетовата система е всъщност метода на Демари + още една майка т.е.при Демари не се залага втори маточник във горния корпус.

Така ли е - ако бъркам поправете ме и ако има още разлики да ми ги посочите?!

Юрий Цветков
19.04.2011, 17:20
в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....В този случай по-добре постави новия корпус от долу. За да има градеж, освен приток на нектар и прашец, трябва да има и определени температури. В твоя случай ( на Петрохан) най-вероятно градеж няма да има в това време. И ако го поставиш от горе, ще затрудниш още повече пчелите при подържанено на нужния им микроклимат. Поне аз не бих го сложил от горе.

scutellator
19.04.2011, 17:54
значи разликата,която аз виждам и предполагам е основна (ама май и единствена) - просто Пелетовата система е всъщност метода на Демари + още една майка т.е.при Демари не се залага втори маточник във горния корпус.

Всъщност в оригиналния си вариант метода е позволявал на пчелите да се роят (с млада майка, която се е излюпвала от маточниците в горния корпус). Има много варианти на Демари, като единственото общо между тях е че майката се оставя на основи/празни пити в най-долния корпус с ХР, а всичко останало отива над нея. Когато възникне роево състояние, това е най-бързия (около 10-ина дена) начин да се прекрати.

Не знам нищо за Пелетовата система, само по име съм я чувал. До колкото мога да съдя по името, вероятно е руска.

kando
19.04.2011, 18:48
Всъщност в оригиналния си вариант метода е позволявал на пчелите да се роят (с млада майка, която се е излюпвала от маточниците в горния корпус). Има много варианти на Демари, като единственото общо между тях е че майката се оставя на основи/празни пити в най-долния корпус с ХР, а всичко останало отива над нея.

Не знам нищо за Пелетовата система, само по име съм я чувал. До колкото мога да съдя по името, вероятно е руска.
пха странно - това което аз знам като Пелетова система е точно това,което си описал като оригиналния метод на Демари и това е двумайчиното отглеждане за което ти споменах на лични.Като последния ми опит беше не да чакам в горния корпус залагането на маточници,а направо аз им слагам такъв - и ми се иска да променя и това,като им придам направо оплодена млада майка,така ще спестя още време.

Инак е измислена от безизвестен англичанин преди много години,казвал се е Пелет и нищо друго не съм намирал като информация.До колкото знам е била практика на Фарар и силно разработена от учениците му Харп и Моеллер.

Юрий Цветков
19.04.2011, 20:49
и ми се иска да променя и това,като им придам направо оплодена млада майка,така ще спестя още време.
От личен опит мога да ти кажа, че ако сложиш новата майка долу, ще постигнеш по-бързо целите си. При този вариант приема и е 100% успешен, докато ако я придадеш при младите пчели и пилото, шанса е много по-малък.

nolkov
19.04.2011, 21:01
Благодаря ти Евгени.
Юри, освен по-добър топлинен режим на майката горе какво е предимството на това да сложа корпуса с ВО под плодниковия?

kando
19.04.2011, 21:22
Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?

Юрий Цветков
19.04.2011, 21:24
Ами това е отговора. По-добър топлинен режим. Освен това така семейството следва естествения си ход на развитие. През есента и зимата се джижи на горе, към медените запаси, а пролетта и лятото обратно. От горе трупа запаси а надолу измества майката и пилото.

evgeni.filimonov
19.04.2011, 22:26
уха Петрохан, че там си е още зима, за какъв корпус отгоре да се слага говориш. Като го сложиш отгоре, ти разширяваш обема на жилището двойно, топлината от гнездото ще отиде в горния корпус, пчелите ще се свият да топлят гнездото , защото температурния режим се е нарушил драстично. Те няма да се качат горе, защото няма да изоставят пилото. И така вместо да разширяват пилото, те ще се свият да го топлят и така ще забавят развитието си. Корпус се слага отгоре, когато се стабилизира времето, а при твоите условия може би ще е към 10-ти май.

nolkov
20.04.2011, 09:20
мда....явно ще трябва да ги оставя да се климатизират около една седмица и тогава ще им слагам каквото и да е било....ще послушам у Юри, който съветва да го сложа отдолу с восъчните основи корпуса....

христо
20.04.2011, 09:51
Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?

Стари пчели - без пило, или само със запечатано пило , приемат майка без проблеми!
Млади, нелетящи пчели, особено ако има и пило прясно трудно приемат придадена майка. Не че не става , ама те все се мъчат да си отгледат собствена.

Юрий Цветков
20.04.2011, 14:33
Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?Изобщо не го разпределям. Само отмествам стария кошер, било настрани, било върху новия. А новия е зареден по възможност с 2-3 изградени пити (по-бързо започват работа) и основи. Така връщайки се в него старите пчели не намират нищо от собственото си гнездо и за 8 години, до сега майките са приемани на 100%, не зависимо от състоянието им. След като новата майка започне да осеменява и се появи първото запечатано пило, може да се подсили това семейство с запечатано пило от другите семейства.
Това го правя след акацията и много често от такива семейства съм вадил и стоков мед от слънчогледа или по-късни паши.

kando
20.04.2011, 18:56
Ееееее Юрка браво бе човек - като прочетох това ми щукна дивата идея,мерси огромно мерси drinks; drinks;

Юрий Цветков
20.04.2011, 21:40
Равносметката от това е, че за 13 години пчеларстване, няма нито едно роило се семейство. Не че някой ми вярва, но проблема не е мой wink; .

Ники
04.06.2012, 22:11
Имам нужда от спешен съвет!
Първо това на снимката млада майка ли е?
Да обясня каква е ситуацията:
Днес нямах намерение да отварям кошерите но се загледах в единия кошер ,на който на прелката имаше повечко пчели.Някой вентилираха но повечето се "шляеха".Прецених ,че нещо не е наред и отворих този кошер.Пчелите бяха агресивни(по принцип са по-агресивни са от другия ми кошер).Кошера е на два корпуса с ханеманова решетка между тях.Преди дъждовете използвах метода на Демари и оставих всичкото запечатано пило в горния корпус,като им поставих и две пити за градеж. Все ме беше страх да сложа трети корпус, като си мислех че не са готови за разширение.
Днес восъчните основи не бяха изградени! speechless;
Повдигам една средна пита да я видя и в празното пространство в корпуса върху ХР виждам кълбо от пчели колкото пинг-понг.Разбутах пчелите и видях майката от снимката(според мен е току що излюпена майка).Пчелите бяха агресивни към нея.Веднага я хванах леко и я прибрах в една кибритена кутийка.
По долните крайща на питите на горния корпус имаше маточни чашки. По две от питите в задните части имаше 2-3 много добре изградени и големи маточника.Нито в чашките нито в маточниците имаше ларви.Разбиремо след като майката е в долния корпус.
Почти съм сигурен ,че семейството е тръгнало да се рой, но все още не се е изроило защото в долния корпус на пита с прясно снесени яйца открих и майката.А също в долния корпус открих и много(учудих се)ама много пчели който лазеха и по стените на кошера.

Веднага подготвих един корпус с восъчни основи и тотално наруших комфорта на пчелите.В долния корпус поставих питата с майката незапечатаното пило и восъчни основи.Във втори корпус оставих празни пити и восъчни основи.После ХР и отгоре корпуса с запечатаното пило и прясно събрания нектар.Не се усетих да стръсквам пчелите пред кошера преди да наредя кошера.Все пак поставих бяло платно и всичките пити от горния корпус ги сметох на платното отпред.
Цялата тази процедура се случи тази вечер около18:30ч.
В момента при мен все още цъфти акацията и ще е така още 5-6 дни.
След около 20-25 дни ще цъфти липата.
Майката от снимката най-вероятно няма да я бъде защото видях ,че поне една от пчелите я беше мушнала.

Да питам правилно ли съм постъпил?
Дали не трябваше да направя веднага отводка ?
И какво съм пропуснал да направя?

http://s13.postimage.org/5txztrh5v/ALIM0607.jpg (http://postimage.org/image/5txztrh5v/) http://s13.postimage.org/nl9m87wkj/ALIM0610.jpg (http://postimage.org/image/nl9m87wkj/)

kando
04.06.2012, 23:50
Кошерите ти ЛР система ли са?
Аха - сега ти видях подписа и я кажи кой е този умник, който те научи, че така се прави демари с ЛР?

kando
05.06.2012, 00:15
Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави.

Молбата ми е продиктувана от твърде честите затруднения, които засичам из всякакви теми във двата форума на по-неопитни колеги или такива, които тепърва прилагат и опитват този метод.

Аз самия в случая не се наемам да пиша, защото нямам толкова опит с ЛР и никакъв с ЛР и Демари - горе-долу ми е ясно какво трябва да се прави, но да не сътворявам вече сътвореното.

Alex77
05.06.2012, 00:30
Никога не съм пробвал този метод и нямам личен опит, но не мисля и да пробвам. От какъв зор на силен кошер да си ограничавам майката и да я свивам в по- малко пространство, да си отварям огромна работа (то е местене, преподреждане и т.н.) и да се чудя дали ще спра роенето в крайна сметка.
Ако кошера е тръгнал да рои, бих извадил 2-3 пити с пило, ще сложа на тяхно място основи, ханемановата решетка над втори корпус и бих добавил трети корпус от горе. Не знам дали по принцип успеваемостта е 100%, но при мен винаги се е получавало по този начин, без да ми отслабва кошера и без да ги изпусна.
И се чудя, след като си започнал метода на Демари (против роене), защо те е било страх и си мислел, че не е достатъчно силен да сложиш трети корпус? Явно ти се е сторил достатъчно силен за да рои. Сигурно нещо аз не съм разбрал..!?

Ники
05.06.2012, 02:08
И се чудя, след като си започнал метода на Демари (против роене), защо те е било страх и си мислел, че не е достатъчно силен да сложиш трети корпус? Явно ти се е сторил достатъчно силен за да рои. Сигурно нещо аз не съм разбрал..!?

Това ми е първи сезон с пчелни семейства.Миналата година си взех една отводка и свалих един рой.Понятията силно средно и слабо семейство уж на теория са ми ясни ,но на практика още не са ми се изяснили speechless;
Страх ме беше да сложа цял корпус защото нямах и все още нямам изградени пити за него.А районът е полупланински и си мислех ,че ще ги преразширя.
Метода на Демари ми се видя най-удачен и мислех ,че втория корпус ,ще се използва за медови(както го използва другото семейство, което си работи нормално и е спокойно).

Няма пчелар около мен от когото да се уча и работя както преценя.Като използвам наученото от книгите и форума.

kando,за Демари прочетох в този форум ,но може и нещо да не съм разбрал! sweating; blush;

buci59
05.06.2012, 05:04
Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави......

В първия пост на темата е описан самият метод и не виждам нищо неясно от така описаният начин на прилагане на системата.Съвсем накратко още веднъж:
1.Всичкото пило от 1-ви к-с с изключение на 1 рамка открито заедно с майката се прехвърля в 3-ти к-с.Празното място се допълва с празни пити и ВО.
2.Поставя се ХР над 1-ви к-с
3.Над ХР се поставя празен к-с с пити и ВО и най-отгоре споменатото вече пило което е било в 1-ви к-с.
Това е противороеви метод и е много,много ефикасен.Рояването на практика е сведено до 0%.

Alex77
05.06.2012, 07:19
Аз, както казах вече, не съм практикувал този метод и нямам намерение, но около отворилия се въпрос и случай на Ники, прочетох за какво става дума и ми излизат някои въпроси, защото или наистина не е обяснено както трябва или самият метод на мен нещо ми куца или е и двете.
Опитах се да си обясня как практически се случва преподреждането на питите и нещо не ми се получава. Започнал да рои кошер или с потенциал за роене (много силен), би трябвало да е изпълнен с пило, мед и пчела. Т.е. два корпуса до дупка. Навсякъде в описанията се казва, че редя питите (запечатано пило горе, майката с откритото долу, добавяме трети корпус в средата и т.н.) и в празното пространство добавям празни пити и ВО. Е за да има празно пространство за ВО и празни пити, значи би трябвало да съм извадил нещо от тези два корпуса? Никъде не се казва такова нещо в описанието за метода? Може би заради това хората питат и нещо не се получава съвсем.
А и си мисля, пчеларите правят чудеса от храброст за да засилват семействата (двумайчини, дори 5 мачини семейства), като се разширява обема на кошера. Нали точно това е предимството на многокорпусната технология, възможността да разширяваш свободно. Мен са ме учили, много пчела - много мед и до колкото знам, КПД на пчелата се качва със силата на кошера. Принципа на метода на Демари е в ограничението и заради това не отговаря на моите такива.
Просто си позволих да изразя лично мнение, като абсолютно допускам възможността, аз нещо да не съм разбрал.

Ники
05.06.2012, 07:44
Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави......

В първия пост на темата е описан самият метод и не виждам нищо неясно от така описаният начин на прилагане на системата.Съвсем накратко още веднъж:
1.Всичкото пило от 1-ви к-с с изключение на 1 рамка открито заедно с майката се прехвърля в 3-ти к-с.Празното място се допълва с празни пити и ВО.
2.Поставя се ХР над 1-ви к-с
3.Над ХР се поставя празен к-с с пити и ВО и най-отгоре споменатото вече пило което е било в 1-ви к-с.
Това е противороеви метод и е много,много ефикасен.Рояването на практика е сведено до 0%.

В първия пост на темата никъде не се споменава 3ти корпус.

buci59,описаното от теб не е ли Пелетовата система?

Аз започвам да си изяснявам ситуацията!След демарирането в горния корпус са били захранени свещеви маточници ,който аз не съм видял.В първия пост на темата е казано за тях,че трябва да се унищожават,което аз не съм направил!Свещевата майка се е излюпила и е стояла в горния корпус.Когато съм отворил кошера и съм вдигнал питата съм бутнал свещевата майка върху ХР.Там пчелите от долния корпус са нападнали за тях чуждата майка.

В конкретната ситуация си мисля ,че е трябвало след спирането на дъждовете да прегледам внимателно всички пити за маточници и да демарирам отново.
Аз обаче мслех ,че вече освободените от пило пити ще се запълнят от нектари и не е нужно да демарирам,но не се получи!

kando
05.06.2012, 11:28
Ники това не е точно пелет - всъщност остави дали ще го наричаш пелет, демари и прочие, това да не те вълнува.

Другото, което искам да ти кажа - от преразширение не се притеснявай, то е опасно, само когато разшириш по такъв начин, че пчелното семейство да се разпръсне много и да не може да покрие пилото т.е. опасноста е за самото пило.

Виждаш семейството прелива от пчели, сезона от началото-средата на април вече го броиш за топъл, такива резки застудявания и ниски температури, са вече изключение и дори да се случи, пчелите ще се справят, не си мисли, че са чак толкова изнежени.

За този метод не чакаш да влезе в средата на май и тогава да го прилагаш - това вече е роевия период, метода се прилага още преди семейството да си помисли за роене, един вид правиш му малко шокова терапия профилактично, но от по-рано. Като видиш, че вече корпусите са наснесени няма какво да чакаш - прецепваш, ХР и заспиваш на три без коз.

И доколкото разбирам ти си ограничил майката на един корпус - това е малко пространство, трябват два, дори да нямаш рамки с восъчни основи за цял корпус, слагаш каквито имаш, дори да е със запечатано пило, но да са два задължително.

Инак другите грешки, които си допуснал явно си ги разбрал и ако има нещо, което да не ти е ясно, питай преди да правиш - има форум, има си конкретна тема, това е една от целите на форума в крайна сметка.

evgeni.filimonov
05.06.2012, 11:35
Ето едно мнение на колега

ПОДХОДЯЩА КОНФИГУРАЦЯ ЗА СЛАБА ПАША - ЛИВАДНА

при дълга слаба паша и плодовита млада майка в кошера се развива огромна армия от безработни пчели които освен за щуротии за друго не мислят....в резултат роене и почти никакъв стоков мед...районите на Предбалкана са много различни от тези в Дунавската равнина...на мен не ми е нужно да развивам много пчела за късна паша защото нямам слънчоглед....още една седмица преди акацията свивам майките на един ЛР корпус с ХР и конфигурацията на кошера става 1 плодников на 2 медови корпуса.....преди това съм развил семейството на 2 корпуса в които има около 14-16 пити пълни със пило.....слагам ХР над първия корпус където слагам и майката отгоре над ХР корпус с 6 изградени празни пити и 4 основи и на трета позиция на-отгоре корпус със запечатано пило....не отварям горни входове....след седмица контролирам за заложени свищеви матила в третия корпус....ако има ги чистя....така подреден кошер при моите условия ми дава два корпуса мед за сезона,което е около 45-50 кг....това ме задоволява напълно....ако съм взел и една отводка от този кошер съм на седмото небе....за мен ханемановата решетка е нужна и необходима....ползвам я и при ДБ/особено при 10 рамковите/....може би когато се пчеларства в райони с бурни паши да не е нужна и да се получава естествено блокиране на майката от приноса,но при мен такова нещо не може да се случи....съжалявам че нямам контролен кошер с кантар....сърбите имат във всеки пчелин и мерят ежедневно...казват че от ливадната паша дневния принос рядко надхвърля 2 кг.....а често има приноси от порядъка на 300-500 гр...има и дни с отрицателни стойности на кантара...но това няма отношение към тази тема за което се извинявам....

Аз ще допълня, че демарирането се прави седмица преди пашата и то само на силни семейства. Това си е типично разрояване. Фарар предлага и да се сложи магазин празен по средата - над ХР и тогава забравяте за повече бърникания в плодника. А при демарирането, пчелите почти винаги залагат маточници за самосмяна над ХР, и вече пчеларя решава какво да прави с тях. Аз например от всяко семейство си направих отводка по този начин. Ако не искате отводки - унищожавате всички маточници.
Колега, кой ти каза че ХР се слага над втория корпус, при това положение пчелите ще гледат пило и няма да качат нищо. Като гледам и ти си в полупланински район. Ограничаването на майката в един корпус е идеално решение за райони с не много бурна паша.

Ники
05.06.2012, 12:41
В момента не ме интересува дали ще гледат пило или ще събират нектар.Важното в момента е да не избягат,затова мисля утре да направя една отводка.А ако сега основното семейство заработи се надявам поне от липата да изкарам нещо.
В полупланински район съм но в населено място с много овошки прилично количество акация ,липа, горска растителност и билки.А от тази пролет разораха доста ливади и догодина може да има и друга паша.
Мисля ,че в моя случай е задължително плодника да е от два корпуса.
Ще станат нещата не се отказвам, благодаря за съдействито. drinks;

Ники
05.06.2012, 12:53
А при демарирането, пчелите почти винаги залагат маточници за самосмяна над ХР, и вече пчеларя решава какво да прави с тях. Аз например от всяко семейство си направих отводка по този начин. Ако не искате отводки - унищожавате всички маточници.

Нека по-запознатите да кажат ,маточниците в горния корпус за самосмяна ли са или свещеви?
Според мен са свещеви защото пчелите не усещат майката долу и залагат свещеви маточници.

evgeni.filimonov
05.06.2012, 14:02
Дали не я усещат или слабо я усещат, ние няма как да знаем. Все пак не са разделени с плътна преграда, а с ХР.
Може да се поразсъждава по този въпрос, дали маточниците са свищеви или за самосмяна.
Имам календар на пчелната майка, по който следя нещата.
В едно семейство вдигнах една рамка със запчатано пило над ХР и празен корпус, на която в краищата имаше яйца. Това да речем е в събота сутринта. В петък отварям семейството и виждам два маточника пред запечатване, в събота вече бяха запечатани - на деветия ден от снасяне на яйцето или на осмия ден след като съм вдигнал рамката. Според календара който имам, излиза, че пчелите са захранили двудневно яйце, а не двудневна ларва, което ще рече че майката ще бъде захранена още в начален стадий и няма да е по лоша от тази за самосмяна. Това са си мои разсъждения.

Ники
05.06.2012, 14:33
Ако не бъркам при теб маточниците пак са свещеви защото пчелите не усещат майката.А това ,че са захранени още от началото предполага ,че ще излязат качествени майки.Това не означава ,че пчелите от долния корпус ще са добронамерени към такива майки.
В литературата която чета пише ,че такива маточници са свещеви.А това което ми се случи ме навежда на мисълта ,че ако майката беше самосменна или роева, пчелите от долния корпус нямаше да са агресивни към нея.

Това са мой разсъждения и може въобще да не съм прав!

Даниел Йорданов
05.06.2012, 14:41
откога търся тази тема...сега ще я прочета от игла до конец....

evgeni.filimonov
05.06.2012, 17:34
Ако са свещеви, би трябвало да са повече от 2 маточника, а при мен са по два, по един в двата ъгъла. Също така , щеше да има маточници по дребни или също така запечатани още на петия ден от качването на рамката горе. А и пчелите постоянно щъкат из целия кошер и би трябвало да разнасят феромоните на майката навсякъде. Още много има да се учим от тях - пчеличките.

Ангел Йосифов
05.06.2012, 18:23
пчелите не усещат майката.

Усещат я но слабо.

Ники
05.06.2012, 18:56
Нали в горния корпус се качват пити със запечатано пило(разбира се винаги има и открито и яйца),така че пчелите нямат много варианти.

Аз пак ще се върна на това което ми се случи вчера, кълбо от пчели атакуваха млада майка върху ХР.Ако новоизлюпената майка е самосменна или роева пчелите нямаше да я нападат.

Юрий Цветков
05.06.2012, 20:06
Ники, каква е логиката да я нападат щом е свищева и да не я нападат, ако е роева или самосменна? При всички случаи, тя е друга, различна от тяхната майка.

Ивайло Велинов
05.06.2012, 20:14
Аз опитах тази система миналата година. Резултата беше, че майките спряха да осеменяват. Още не съм наясно защо.

evgeni.filimonov
05.06.2012, 20:15
Нещата се променят, от 3 седмици лошо време, пчелите решават да си направят нова майка, защото старата е намалила или е спряла да снася, заради спиране на нектаропотока. И сега изведнъж, времето става супер, всичко цъфти, съвсем друга ситуация, майката се храни добре и снася добре, за какво им е още една майка и то неоплодена. На кълбо и чао.
Научете се при такова продължително разваляне на времето по време на основна паша, да подхранвате - най добре със суха захар, тя ги ангажира за по дълго време. Не активира на 100 процента айцеснасянето, но помага ТО да не спре, както се получи при много семейства и сега тези семейства се роят като за световно.
И проверявайте по често семействата си, на 7-8 дни, привечер, за да се поуспокоят през нощта, да се съвземат и на другия ден да работят добре.
Отнемайте запечатано пило и подпомагайте по слаби семейства, правете отводки. Пчеларството е сладка работа , но си иска доста работа.

Ники
05.06.2012, 22:19
Ники, каква е логиката да я нападат щом е свищева и да не я нападат, ако е роева или самосменна? При всички случаи, тя е друга, различна от тяхната майка.

Мисля ,че ако майката е самосменна няма да я нападат защото нали са я заложили да смени старата.Ако е роева ,нали тя им трябва да излети с тях или да остане в кошера.Свещевата се залага когато със старата се е случило нещо.
Но така докато пиша се усещам ,че теорията ми май яко издиша и затова ще спра за известно време да пиша за да ми се поизяснят нещата.И да не цапам повече.

Змея
06.06.2012, 05:06
Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави......

В първия пост на темата е описан самият метод и не виждам нищо неясно от така описаният начин на прилагане на системата.Съвсем накратко още веднъж:
1.Всичкото пило от 1-ви к-с с изключение на 1 рамка открито заедно с майката се прехвърля в 3-ти к-с.Празното място се допълва с празни пити и ВО.
2.Поставя се ХР над 1-ви к-с
3.Над ХР се поставя празен к-с с пити и ВО и най-отгоре споменатото вече пило което е било в 1-ви к-с. ефикасен.Рояването на практика е сведено до 0%.

А ако вече имам изроил се кошерЛР,какво мога да направя.Мога ли да използвам тогава ХР.






Като се появи пашата,махате ли ХР или остава до края на сезона?

Юрий Цветков
06.06.2012, 06:41
Към Ники.
Нали знаеш поговорката, "с питане до Цариград се стига", Така, че не се притеснявай да питаш, докато ти се изяснят нещата, дори и по нягога въпросите да изглеждат глупаво. hi;

Пчелите залагат маточници, водени от различни подбуди (ти си ги споменал), но и при определени условия. А щом условията се променят, се променят нуждите на пчелите (това Гената го е описал) Единствено при самосмяна нещата стоят по-различно.

В твоя случай, грешката ти е била, че не си разделил двата корпуса с трети, в който да няма пило. И най-горния трябва да има отворен вход, за да има от къде да излезе за осеменяване младата майка. Такава има в 99% от случаите. Ако не искаш нова майка, то 1 седмица след ротирането, трябва да унищожиш всички маточници. Пти този метод, майката по никакъв начин не се ограничава, защото в най-долния корпус, където е тя, освен питата на която е била се слагат само основи. Така ситуацията става идентична с тази на новозаселил се в хралупата рой. Пчелите трябва да си изградят жилище и майката да работи на пълни обороти. Но разликата от роенето е, че всички пчели остават под един покрив и щом започне главната паша, има огромен потенциал за оползотворяването и.

Стана малко дълго, ама нали и аз съм един дървен философ. drinks;

Ники
06.06.2012, 07:38
Благодаря за разясненията на Евгени и Юри drinks;

Alex77
06.06.2012, 07:43
Добре де, аз пак ще питам, защото нещо не ми е ясно. Нали този метод се прилага за да се спре евентуално роене, което предполага, че се прави на кошер с поне два корпуса (пълни)? След като в долния се слага 1 пита с пило и майката и останалото е само ВО, в средния също се слагат само восъчни основи, то къде отиват питите от почти цял корпус? Ясно е, че в горния са питите с пило.
Ако правилно съм разбрал подредбата, то или се вадят доста пити или методът се прилага на кошер с един корпус, като се прави разширение на веднъж с още два, което не е логично.
Зададох този въпрос малко по- горе, но явно не съм го описал ясно.

Димитър Бонев
06.06.2012, 19:55
отдолу се слага нов, трети корпус с празни пити и основи.

evgeni.filimonov
07.06.2012, 15:54
Объркахме го колегата. В последния вестник ПЧЕЛИ е описан начин за справяне с роевото настроение. Това си е чист метод на ДЕМАРИ.
Прави се разделянето, само на силни семейства, които са изпълнили 2 корпуса - ЛР. Намира се майката , обикновено е на рамка с открито пило ОП - слага се в сандъче. Слагате нов корпус на дъното - вътре слагате майката с тази рамка с ОП и допълвате с ВО и празни рамки, може и маломедни пити, който мед пчелите ще качат нагоре. Това се прави, за да се имитара влизане на рой в празен кошер. Обикновено летящиет пчели излизат с майката , когато се роят. Сега при това положение все едно че са излезли и като се върнат, намират съвсем нова обстановка. Майка, ОП, което да ги задържи и празеен корпус.
Отгоре слагате ХР, над нея слагате другите рамки с мед и над този корпус слагате остатъка с рамките с пило. Не отваряте входове отгоре, след седмица преглеждате за маточници и или правите отводки с тях или ги унищожавате.
Корпусите над ХР стават медови. ХР се маха след като извадите меда и тогава оставяте семейството на 2 корпуса , като следите да има място за осеменяване на майката. Този метод се прави, когато пчелите аха да влезат в роево настроение или ако са влезли - трябва да се унищожат всичките започнати маточници и всички чашки.
Това същото може да се направи като превантивна мярка и по метода на колегата, на който съм пуснал мнението по горе. Той слага всичкото ОП долу с майката, отгоре ХР и над нея втори корпус с празни рамки и ВО и над него трети корпус с запечатаното пило - ЗП. И така си вади по 40-50 кг мед от семейство.

Юрий Цветков
07.06.2012, 17:30
Добре де, аз пак ще питам, защото нещо не ми е ясно. Нали този метод се прилага за да се спре евентуално роене, което предполага, че се прави на кошер с поне два корпуса (пълни)? След като в долния се слага 1 пита с пило и майката и останалото е само ВО, в средния също се слагат само восъчни основи, то къде отиват питите от почти цял корпус? Ясно е, че в горния са питите с пило.
Ако правилно съм разбрал подредбата, то или се вадят доста пити или методът се прилага на кошер с един корпус, като се прави разширение на веднъж с още два, което не е логично.
Зададох този въпрос малко по- горе, но явно не съм го описал ясно.Когато това се прави, пилото не е на 20 рамки. Обикновено те са 12-14-16, а може и да са по-малко ако пчелите вече частично са блокирали майката. В най горния се слагат 10 пити само със запечатано пило. Ако остават още 2-3 с пило те се слагат в най-долния, където е и майката и се допълва с основи. Но ако са повече, то може да се сложи и 1-2 в втория корпус, където се слагат останалите пити (до 20, който са били първоначално в кошера) и се допълва с изградени пити или основи.

Пламен Ганев
07.06.2012, 19:47
Според вас,този метод за колко семейства е приложим максимум?Ако сложеш основи в първия корпус както описвате,трябва или да се прави по време на паша или да се налива през ден.

Юрий Цветков
07.06.2012, 20:38
Според мен, максимум за целия пчелин. И не е нужно да се "налива". Като се има предвид, кога и защо се прилага метода, както и кога и какви са главните паши в Б-я, сам ще си навържеш нещата.

evgeni.filimonov
07.06.2012, 21:41
[quote="Farar"]Според вас,този метод за колко семейства е приложим максимум?Ако сложеш основи в първия корпус както описвате,трябва или да се прави по време на паша или да се налива през ден.[/quote

Това се прави преди пашата - около седмица преди нея.]

Alex77
07.06.2012, 22:44
Благодаря на всички колеги за разясненията. Вече е ясно за какво става дума. Само искам да попитам, каква ще е разликата в медодобива на МК кошер, на който е приложен метода на Демари и такъв, в който е развито голямо семейство и е правилно развиван и разширяван?