PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в североизточния регион



Страници : 1 2 3 4 5 [6]

kuline
27.01.2021, 18:54
И аз мисля,че ще има паша,но пчели да ли ще има?;)

Спрямо теб, отговора е недвусмислен. Ти, перманентно си без пчели. ;) Най-големия проблем на пчелите е пчеларя.

jdrumev
27.01.2021, 18:55
Спрямо теб, отговора е недвусмислен. Ти, перманентно си без пчели. ;)

Тая година няма да съм само аз...;)

kuline
27.01.2021, 18:59
Тая година няма да съм само аз...;)

Разбира се...и всички ония, които практикуват твоя тертип. Как дума модернизатора - всеки си гласи жената, как си знае. На някои им помага комшията, за да ги ощастливи, а те си мислят, че те са причината за това. ;)

Ангел Йосифов
27.01.2021, 20:00
,но пчели да ли ще има?;)

От няколко години ни продъни ушите,че таз година ще е роева.А роеве без пчели.....само на Бояна и Елена....
Дака,какво виждаш https://www.pinterest.com/pin/487655465891757596/

jdrumev
27.01.2021, 20:11
От няколко години ни продъни ушите,че таз година ще е роева.А роеве без пчели.....само на Бояна и Елена....
Дака,какво виждаш https://www.pinterest.com/pin/487655465891757596/


Живопис...,но художника може да го вземеш при тебя за шпакловчик.;):bigsmile:Виждам и друго,но знаеш колко вземам на час за пророчества...;):bigsmile:

Ангел Йосифов
27.01.2021, 20:12
,но знаеш колко вземам на час за пророчества...;):bigsmile:

А ресто???

kuline
27.01.2021, 20:20
А ресто???

Какво ресто бе Ачка. На Друмев и трамвайно колело да му теслемиш и него ще строши. Той е царя на анархията - няма друг такъв. :bigsmile:

jdrumev
27.01.2021, 20:21
А ресто???


Рестоту у шадравана...;):bigsmile::bigsmile:

зуница
27.01.2021, 20:55
И аз мисля,че ще има паша,но пчели да ли ще има?;)
При пчеларите ще има! Ти в себе си ли се съмняваш?;)

jdrumev
27.01.2021, 20:57
При пчеларите ще има! Ти в себе си ли се съмняваш?;)


То се видя,че при вазе ще има.;)Оня с реното от сега е почнал да пчеларства....;)

barkov1982
27.01.2021, 21:00
То се видя,че при вазе ще има.;)Оня с реното от сега е почнал да пчеларства....;)
10661
Пак ли това рено споменуваш бре

jdrumev
27.01.2021, 21:04
Подготвятсе пчеларите от да леко за пашата.Ама оня гледа....;)

зуница
27.01.2021, 21:04
То се видя,че при вазе ще има.;)Оня с реното от сега е почнал да пчеларства....;)
И при тебе ще има.С парата от "де ми са?" (пчелите), ще си купиш пакети и както всяка година с ново начало.:laughing: Да му мислят тия що нямат достъп до деминимис!

jdrumev
27.01.2021, 21:10
И при тебе ще има.С парата от "де ми са?" (пчелите), ще си купиш пакети и както всяка година с ново начало.:laughing: Да му мислят тия що нямат достъп до деминимис!


За какво да си копувам като мога да си хвана?;):bigsmile:Много хора в пчелите виждат само пари,но други виждаме друго...;)

zapstojan
27.01.2021, 21:14
Какъв е номера РК?
Област?
П.п. Разбрах. Перник.

kuline
27.01.2021, 21:15
За какво да си копувам като мога да си хвана?;):bigsmile:Много хора в пчелите виждат само пари,но други виждаме друго...;)

Като оня, твоя, де вижда вижда по сто лева на всеки клон. :bigsmile:

зуница
27.01.2021, 21:16
За какво да си копувам като мога да си хвана?;):bigsmile:Много хора в пчелите виждат само пари,но други виждаме друго...;)
Ей така пчеларството става печеливш занаят.Паричките от "демиса" са си чиста печалба след като си наловиш рояци.

jdrumev
27.01.2021, 21:32
Ей така пчеларството става печеливш занаят.Паричките от "демиса" са си чиста печалба след като си наловиш рояци.


ДеМиСа е слабо перо...;)Хората не лувят рояци да хванат ДеМиСа те си имат запасни майки...;):laughing:

Pero Melifero
27.01.2021, 22:36
Ей така пчеларството става печеливш занаят.Паричките от "демиса" са си чиста печалба след като си наловиш рояци.

А рояка не е ли?;)

зуница
28.01.2021, 15:35
А рояка не е ли?;)
Рояка компенсира зимната смъртност, която прогнозира и достига всяка година Даката.;)

jdrumev
28.01.2021, 17:25
Рояка компенсира зимната смъртност, която прогнозира и достига всяка година Даката.;)


Да,но последните 3 години не искат да се роят...;)

Ангел Йосифов
28.01.2021, 18:11
Той е царя на анархията - няма друг такъв. :bigsmile:
Калине,братле,в грешка си!НЕ "анархията",пак започва с "А",ама става въпрос за "абстракцията".
Демек,Даката е царя на абстракцията,но НЕ с четка,а с....клавиатрура...

kuline
28.01.2021, 18:26
Калине,братле,в грешка си!НЕ "анархията",пак започва с "А",ама става въпрос за "абстракцията".
Демек,Даката е царя на абстракцията,но НЕ с четка,а с....клавиатрура...

Да, прав си! Анархията вероятно е следствие на абстракцията.

зуница
28.01.2021, 22:18
Да,но последните 3 години не искат да се роят...;)
Още една истина излезе на яве.;) Даката лови само собствени роеве!:laughing:От кошера на дърветата. От тях в кошера. А ни разтяга локуми , че лови роевете на профитата.:laughing:

jdrumev
28.01.2021, 22:24
Още една истина излезе на яве.;) Даката лови само собствени роеве!:laughing:От кошера на дърветата. От тях в кошера. А ни разтяга локуми , че лови роевете на профитата.:laughing:


И така да е пак съм на +;)

kuline
28.01.2021, 22:34
И така да е пак съм на +;)
Армаганите. :whoo:

kuline
06.02.2021, 18:52
След снощната тарапана, голяма тишина. :) И нека аз да се престраша.
Днес идеално време за пчелите, че и за пчеларя, който да добие бегла представа за състоянието на стоката. Сложих храна за втори път, болшинството от първата дажба, бе оползотворена. Прашец внасяха през глава от леската, вероятно и нещо друго, на което са попаднали. Туята в къщи е отрупана с пчели.
Останах с добри впечатления от видяното днес. Е, имам и три семейства пътници, но не си заслужаваше да правя каквото и да е за тях.

smsi-h
06.02.2021, 19:58
Нещата в момента са доста добре. Рядко, по отделните кошери, има много малко подбор, а в болшинството няма въобще. Силните са на 8-10 междурамия заети с пчели, в които пилото е върху две или три рамки, като е всякакво, яйца, ларви и запечатано, най-много яйцата, но може би защото от три дни вкарват прашец. От всички кошери, само един е умрял от глад, като видаях рамките ми стана направо жал, опразнени от меда на 95 %. Втори път храних преди седмица и вече са поопразнили питките над 60% но само на онези, в които има пило на поне две рамки. Ориентиревъчно, има по около 15 килограма мед на семейство. Вчера и днеска правих прегледи, и където имаше нужда въртях или разменях рамки. На префледани 30-тина кошера само две пчели ме ужилиха, смятайте, колко са спокойни.

Другата седмица при нас пак ще има минус 10 и дано всичко мине по мед и масло.

Сори, че телефона ми прави големи по байти снимки и не мога да кача снимката на един от силните с 10 междурамия пчели.

kuline
06.02.2021, 20:02
Нещата в момента са доста добре. Рядко, по отделните кошери, има много малко подбор, а в болшинството няма въобще. Силните са на 8-10 междурамия заети с пчели, в които пилото е върху две или три рамки, като е всякакво, яйца, ларви и запечатано, най-много яйцата, но може би защото от три дни вкарват прашец. От всички кошери, само един е умрял от глад, като видаях рамките ми стана направо жал, опразнени от меда на 95 %. Втори път храних преди седмица и вече са поопразнили питките над 60% но само на онези, в които има пило на поне две рамки. Ориентиревъчно, има по около 15 килограма мед на семейство. Вчера и днеска правих прегледи, и където имаше нужда въртях или разменях рамки. На префледани 30-тина кошера само две пчели ме ужилиха, смятайте, колко са спокойни.

Другата седмица при нас пак ще има минус 10 и дано всичко мине по мед и масло.

Сори, че телефона ми прави големи по байти снимки и не мога да кача снимката на един от силните с 10 междурамия пчели.

Пробва ли за снимките, защото явно нещо е "бърникано" по форума и вече има възможност за "по-големи" снимки.

smsi-h
06.02.2021, 20:12
Да, ама не зарежда снимка от 4,5 мегабайта. И това като съм я намалил поне с мегабайт, и скапания уиндоус не дава да я намаля повече..

smsi-h
06.02.2021, 20:27
Абе Дончев--- Каквой туй нящу бе... Да се опитам да кача снимка като прикачен файл, в който да пише, че мога да качвам малко над 19 мегабайта, а да се окаже, че в действителност не може да се зареди в сайта даже и 4,5 мегабайта. Егати!!!...

Калине, пратих ти снимките.

kuline
06.02.2021, 20:34
Абе Дончев--- Каквой туй нящу бе... Да се опитам да кача снимка като прикачен файл, в който да пише, че мога да качвам малко над 19 мегабайта, а да се окаже, че в действителност не може да се зареди в сайта даже и 4,5 мегабайта. Егати!!!...

Калине, пратих ти снимките.

Снимките...

jdrumev
06.02.2021, 20:51
Добро семейство,но ме кефи как са наградили рамките на линии.;):bigsmile:

smsi-h
06.02.2021, 20:57
Добро семейство,но ме кефи как са наградили рамките на линии.;):bigsmile:


Друмев, те болшинството от семействата ми така правят над рамките, особено с кафеникавите майки, жълтеникавите по рядко правят такъв градеж, нали са гръцки /навремето един приятел ми беше дал гръцка майка и в някои семейства сега е някаква мешаница от породи, ама това пък не значи, че добивът е по-малък - просто поведението им е по-различно от нашите кафеникави майки/. В един момент, когато паднат температурите и ако съм разместил рамките, вече пречи да слагам възглавниците. Е, налага се един два пъти годишно да обирам восъка от възглавниците, ама нейсе.

jdrumev
06.02.2021, 21:00
Друмев, те болшинството от семействата ми така правят над рамките, особено с кафеникавите майки, жълтеникавите по рядко правят такъв градеж, нали гръцки. В един момент, когато паднат температурите и ако съм разместил рамките, вече пречи да слагам възглавниците. Е, налага се един два пъти годишно да обирам восъка от възглавниците, ама нейсе.


Това му е хубаво на 12ка,че можеш да въртиш как си искаш магазина...Присвили го тоя или нямаш бърза работа?:bigsmile:

kuline
06.02.2021, 21:02
Това му е хубаво на 12ка,че можеш да въртиш как си искаш магазина...Присвили го тоя или нямаш бърза работа?:bigsmile:
Започваш с обичайните си номера! ;)

jdrumev
06.02.2021, 21:05
Започваш с обичайните си номера! ;)


Е какви номера?:bigsmile:И аз имам 12ци.Тая година ще ги пробвам на корпусна хибридна...;)

kuline
06.02.2021, 21:09
Е какви номера?:bigsmile:И аз имам 12ци.Тая година ще ги пробвам на корпусна хибридна...;)

Пробвай ги, но не търси през кусури - отговори, че лошо влияеш на зрителите и най-вече на тия, които искат да кажат и покажат нещо!

jdrumev
06.02.2021, 21:14
Мисля,че колегата ме разбра какво написъх и не го прие за кусур.;)

kuline
06.02.2021, 21:18
Мисля,че колегата ме разбра какво написъх и не го прие за кусур.;)

Дано! Макар, че се съмнявам. Не мисля да влизам в полемика с теб, че .... да не пълним форума с празни приказки.

smsi-h
06.02.2021, 21:21
Това му е хубаво на 12ка,че можеш да въртиш как си искаш магазина...Присвили го тоя или нямаш бърза работа?:bigsmile:


Ако знаеш, каква смъртност има в района ни, хич няма да питаш дали съм го присвил. Пак се благодари, че няма да те съдя за тоз майтап! Пък аз, обикновено, като заведа съдебно дело, майките им разплаквам!

jdrumev
06.02.2021, 21:27
Ако знаеш, каква смъртност има в района ни, хич няма да питаш дали съм го присвил. Пак се благодари, че няма да те съдя за тоз майтап!

Има,но тоя не изглежда никак умрял.;)Аз бих направил една серия майки от него.:bigsmile:И не се майтапя бях сериозен.Аз бих го пресвил на 7 рамки.;)Извиниме ако съм те засегнал,но това съм аз и така си пиша.:bigsmile:
п.п.Бърза работа мой да се чете като ранна паша.:cool:

kuline
06.02.2021, 21:34
Има,но тоя не изглежда никак умрял.;)Аз бих направил една серия майки от него.:bigsmile:И не се майтапя бях сериозен.Аз бих го пресвил на 7 рамки.;)Извиниме ако съм те засегнал,но това съм аз и така си пиша.:bigsmile:
п.п.Бърза работа мой да се чете като ранна паша.:cool:

Това, че тъй си пишеш, го знаем шепа хора. Ако мислиш тази вечер да я караш втора смяна, след снощната - няма да стане! Не ме принуждавай да обърна палачинката!

Илиев
06.02.2021, 21:36
Смъртността в Русенско по мои наблюдения и сведения е около 80% - съвсем сериозно!!!

smsi-h
06.02.2021, 21:37
Има,но тоя не изглежда никак умрял.;)Аз бих направил една серия майки от него.:bigsmile:И не се майтапя бях сериозен.Аз бих го пресвил на 7 рамки.;)Извиниме ако съм те засегнал,но това съм аз и така си пиша.:bigsmile:
п.п.Бърза работа мой да се чете като ранна паша.:cool:


Друмев, повечето ми семейства са почти като този, е, ако не на 10 са на 7-8 междурамия, но в процентно съотношение силните като този са 80-85%. А кажи ми сега, от кой от всичките да използвам гена, че да правя майки? Аз предпочитам да правя майки от всяко семейство, защото предпочитам голямото генетично разнообразие. Защо го предпочитам, ами защото за двайсет години са ми се роили само четири кошера.

smsi-h
06.02.2021, 21:40
Смъртността в Русенско по мои наблюдения и сведения е около 80% - съвсем сериозно!!!


Ами аз тъкмо за това говоря. И не е само в русенско ами и по-южно от Русе. Поне от колеги чувам, че има доста голяма смъртност около района, където ми е пчелина. Ноземата и акарите не прощават, когато са в комбинация. Поне при мен ги няма, нали им намерих цаката и ги махам без скъпи химикали.

kuline
06.02.2021, 21:42
Смъртността в Русенско по мои наблюдения и сведения е около 80% - съвсем сериозно!!!

И не само в русенско е така, а в цялата страна. Чини ми се, че и още ще има. Дано не съм прав, но...

jdrumev
06.02.2021, 21:53
Друмев, повечето ми семейства са почти като този, е, ако не на 10 са на 7-8 междурамия, но в процентно съотношение силните като този са 80-85%. А кажи ми сега, от кой от всичките да използвам гена, че да правя майки? Аз предпочитам да правя майки от всяко семейство, защото предпочитам голямото генетично разнообразие. Защо го предпочитам, ами защото за двайсет години са ми се роили само четири кошера.


Аз не работя с такива силни семейства зимата,че много ядат,но ако искаш ще звънна на Муисей да ми припомни как се характеризираха тия работи и ще ти ги напиша.;)Това,че не се роят може и да не е от гена.Моите също не са се роили от 4 години....;):bigsmile:

kuline
06.02.2021, 21:57
Аз не работя с такива силни семейства зимата,че много ядат,но ако искаш ще звънна на Муисей да ми припомни как се характеризираха тия работи и ще ти ги напиша.;)Това,че не се роят може и да не е от гена.Моите също не са се роили от 4 години....;):bigsmile:

Кажи, да знаят всички, защо не се роят.

jdrumev
06.02.2021, 22:02
Кажи, да знаят всички, защо не се роят.


Заради възрастовия баланс в кошера...:laughing:

kuline
06.02.2021, 22:09
Заради възрастовия баланс в кошера...:laughing:

Продължаваш с номерата! Сега да не впрягам и други особи, които само те, те разбират, че ще излезе пак нещо си ... Какво шикалкавиш, кажи, че тровенето ти е проблема - така знам от теб. Виж, престани да се правиш на ма`стор. Майстора се шегува, но и съветва, а ти...

smsi-h
06.02.2021, 22:12
Кажи, да знаят всички, защо не се роят.


Ти пък... Ми де да знам.;) Явно противороевите мерки работят. Редовно рамки с основи за градеж и строителни през май и юни. Като продължавам с градежа даже и след слънчогледа, например последното лято след слънчогледа ми изградиха по цели две рамки масово, а някои и по четири. На повечето мрежести дъна и прашецоуловители, махане крилете на майките, където тръгнат маточници, изрязване на първите маточници и оставяне само на най-големите, махане на пило от силните и го давам на слабите, две поредни години продавах пило по около 4 рамки от силните. Но въпреки всички тези мерки, имам чувството, че когато тръгнат да залагат маточници, обикновено е за самосмята, е, от тях произвеждам новите майки. Плюс това, на два пъти ми умираха по 70% от семействата. По принцип майките ми се сменят всяка година на 75-85%, а тези стари майки с изрязани криле, които не ги сменят, ги оставям. Точно това семейство от снимката е с майка с изрязани криле още през май 2020 г., като от него съм извадил три магазина и отделно плодника след слънчогледа.

dvd111
06.02.2021, 22:12
...Ноземата и акарите не прощават, когато са в комбинация. Поне при мен ги няма, нали им намерих цаката и ги махам без скъпи химикали.
Ще споделиш ли как по-точно го правиш? (Извини ме, ако вече си го направил и не съм го видял...)

kuline
06.02.2021, 22:15
Ти пък... Ми де да знам.;) Явно противороевите мерки работят. Редовно рамки с основи за градеж и строителни през май и юни. Като продължавам с градежа даже и след слънчогледа, например последното лято след слънчогледа ми изградиха по цели две рамки масово, а някои и по четири. На повечето мрежести дъна и прашецоуловители, махане крилете на майките, където тръгнат маточници, изрязване на първите маточници и оставяне само на най-големите, махане на пило от силните и го давам на слабите, две поредни години продавах пило по около 4 рамки от силните. Но въпреки всички тези мерки, имам чувството, че когато тръгнат да залагат маточници, обикновено е за самосмята, е, от тях произвеждам новите майки. Плюс това, на два пъти ми умираха по 70% от семействата. По принцип майките ми се сменят всяка година на 75-85%, а тези стари майки с изрязани криле, които не ги сменят, ги оставям. Точно това семейство от снимката е с майка с изрязани криле още през май 2020 г., като от него съм извадил три магазина и отделно плодника след слънчогледа.

Благодаря за отговора, но цитата ти не беше правилен!

smsi-h
06.02.2021, 22:25
Ще споделиш ли как по-точно го правиш? (Извини ме, ако вече си го направил и не съм го видял...)


Много просто. Писал съм го и друг път. Акарите са най-малкия ми проблем. Мравчена киселина, задължително 60% и не повече, на два пъти в края на август или септември, след което през октомври или ноември на два пъти оксалова, но задължително не с накапване, а с пулверизатор по рецептата на Скутелатор. Пролетно време, в края на март или в началото на април, зависи от климата, още едно третиране с оксалова и през останалата част от годината на третирам. Нозематозата, хм... Нозематозата се оказа, че се влияе доста добре от руския препарат КАС 81, кой си варя сам. Пелинът и боровите връхчета са общодостъпни и се събират за отрицателно време. КАС 81 го давам само при есеното подхранване четири пъти през две седмици заедно с грам лимонова киселина на литър сироп. Не бъркайте да го давате пролетно време, защото действа много по-силно от Стартовит и ще ги гоните с роеловките, за което никак не се майтапя. Ако пък някое семейство загине от нозематоза, това също не е проблем, защото този ген просто отпада и в този кошер настанявам ген от семейство, което е устойчиво, т.е. провеждам някаква селекция.

jdrumev
06.02.2021, 22:31
Много работа си е това за да не ти се роят.:bigsmile:Това с рязането на крилете него разбирам и още продължавам да питам за него.
Странното е,че и аз бях на тая смъртно няколко години,а сега съм само с 4 семейства смъртност/то па ако това е семейство/.;)
Септември много рой излезе по нашия край и малко колеги се усетиха.Аз даже мислех,че отново ще имам 70-80%.Хубавото,че не познавам за сега,но има месец време....;)

kuline
07.02.2021, 12:47
Много просто. Писал съм го и друг път. Акарите са най-малкия ми проблем. Мравчена киселина, задължително 60% и не повече, на два пъти в края на август или септември, след което през октомври или ноември на два пъти оксалова, но задължително не с накапване, а с пулверизатор по рецептата на Скутелатор. Пролетно време, в края на март или в началото на април, зависи от климата, още едно третиране с оксалова и през останалата част от годината на третирам. Нозематозата, хм... Нозематозата се оказа, че се влияе доста добре от руския препарат КАС 81, кой си варя сам. Пелинът и боровите връхчета са общодостъпни и се събират за отрицателно време. КАС 81 го давам само при есеното подхранване четири пъти през две седмици заедно с грам лимонова киселина на литър сироп. Не бъркайте да го давате пролетно време, защото действа много по-силно от Стартовит и ще ги гоните с роеловките, за което никак не се майтапя. Ако пък някое семейство загине от нозематоза, това също не е проблем, защото този ген просто отпада и в този кошер настанявам ген от семейство, което е устойчиво, т.е. провеждам някаква селекция.

При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?

бат тянко
07.02.2021, 12:59
При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?

И, ако може едно не маловажно пояснение как се внася тая мравчена в кошера? Чрез изпарение или посредством воден разтвор?

smsi-h
07.02.2021, 16:37
При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?

Ха... Странното е,че не съм забелязал отклонения, при условия, че спазвам температурния режим да не третирам, ако температурата през деня е повече от 25 градуса, но... Но пък, едно време, когато третирах с амитраз с опушване, пчелите, понякога и целите семейства, излизаха през прелката навън и веднъж загубих две майки.


И, ако може едно не маловажно пояснение как се внася тая мравчена в кошера? Чрез изпарение или посредством воден разтвор?

Малко странен въпрос чрез изпарение или воден разтвор... Показваш незнание как се третира с МК. Ми то си е и едното, и другото, направо две в едно.

Взимам от магазина домакински целулозни кърпички за почистване на маса. Режа ги на две, защото са много големи и половинката я слагам върху рамките възможно най-далеч от прелката. На силните семейства слагам върху кърпичката 25 милилитра 60% МК, на нуклеусите или по-слабите по 20 милилитра. След около две седмици повтарям същата процедура. За този период някои семейства успяват да обклеят кърпичките или пък да ги изядат почни наполовина, което пък не пречи да поемат обема от нови 25 милилитра МК. При спазването на ограничението от 25 градуса никога не съм имал загубена майка. Не бъркайте да слагате по-концентрирана киселина, тогава има опасност за майките и пилото, пък и за самите пчели. Разбира се от само себе си, че третирането с МК е възможно само тогава, когато все още прелките са отворени възможно най-широко и не сме ги стеснявали.

smsi-h
07.02.2021, 16:53
Забравих да спомена и нещо важно, което процедирам при есенното подхранване.

Взимам едно двулитрово пластмасово шише. Взимам и пчелен клей. Накъсвам, нарязвам, надробявам на малки парченца клея в количество 250-300 грама. Цялото това количество клей го слагам в шишето и наливам вода. Така клеят си стои във водата 24 часа. На другия ден, като правя сироп за есенно подхранване наливам цялото количество от получения разтвор в заготовката на сипора, след което, без да вадя парченцата клей от шишето, отново наливам вода. И същата процедура я повтарям и на другия ден. Това, с първоначалното количество надробен клей, може да се прави около седмица и половина, докато водата спре да се оцветява от клейя. След това правя нова партида с клей.
Посоченото двулитрово количество на разтвор от клей го ползвам за около 50 литра сироп.

M.Milkov
07.02.2021, 17:28
Това,последното което го споделяш с каква цел го правиш.Какъв е ефекта.

Ангел Йосифов
07.02.2021, 18:29
Това,последното което го споделяш с каква цел го правиш.Какъв е ефекта.

Плацебо!!!
Пчелите са нонстоп в контакт с прополиса.Даже и по телата имат филм.

бат тянко
07.02.2021, 18:31
Малко странен въпрос чрез изпарение или воден разтвор... Показваш незнание как се третира с МК. Ми то си е и едното, и другото, направо две в едно.

.
Колега, повярвай ми не незнанието ми пречи, а напротив. И може и да ти мяза на едно и също, но не е. Щото да, и в твоето има вода, но не е като да накапваш или да пулверизираш пчелите с разтвор на мравчена и вода.

kuline
07.02.2021, 18:44
Ха... Странното е,че не съм забелязал отклонения, при условия, че спазвам температурния режим да не третирам, ако температурата през деня е повече от 25 градуса, но... Но пък, едно време, когато третирах с амитраз с опушване, пчелите, понякога и целите семейства, излизаха през прелката навън и веднъж загубих две майки.


Взимам от магазина домакински целулозни кърпички за почистване на маса. Режа ги на две, защото са много големи и половинката я слагам върху рамките възможно най-далеч от прелката. На силните семейства слагам върху кърпичката 25 милилитра 60% МК, на нуклеусите или по-слабите по 20 милилитра. След около две седмици повтарям същата процедура. За този период някои семейства успяват да обклеят кърпичките или пък да ги изядат почни наполовина, което пък не пречи да поемат обема от нови 25 милилитра МК. При спазването на ограничението от 25 градуса никога не съм имал загубена майка. Не бъркайте да слагате по-концентрирана киселина, тогава има опасност за майките и пилото, пък и за самите пчели. Разбира се от само себе си, че третирането с МК е възможно само тогава, когато все още прелките са отворени възможно най-широко и не сме ги стеснявали.

Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.

бат тянко
07.02.2021, 19:09
Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.

Понеже сме го обсъждали вече това, и на мен ми стана интересно. От моите проучвания се оказва, че между 5 и 10% от майките дават фира след третиране с мравчена. И това е в най-добрия случай. И понеже има колеги третиращи с накапване, които нямат проблеми, за това и попитах. И за да не бъда голословен ще дам един бонус на по-любопитните. Проблем при изпарението на мравчена киселина се получава, защото при повишаване на температурата тя се разпада на въглероден монооксид и вода. Въпросния газ се е използвал при геноцида срещу евреите. Освен мравчена интерес за нас пчеларите представляват и борната и млечната киселина. И двете са много добри инсектициди и фунгициди. Същите функции, но вече като алкалоиди притежават и огромен брой растения. Сред които пелина, бора,тютюна, картофите,доматите,змийско то мляко и т.н. още няколко стотин.

smsi-h
07.02.2021, 20:30
Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.

Не знам човеко дали в кисеслната на Фурмитом няма и нещо "магическо". Аз се презастраховам,като си купувам МК директно от химическа лаборатория на 80%, след което я разреждам.


Понеже сме го обсъждали вече това, и на мен ми стана интересно. От моите проучвания се оказва, че между 5 и 10% от майките дават фира след третиране с мравчена. И това е в най-добрия случай. И понеже има колеги третиращи с накапване, които нямат проблеми, за това и попитах. И за да не бъда голословен ще дам един бонус на по-любопитните. Проблем при изпарението на мравчена киселина се получава, защото при повишаване на температурата тя се разпада на въглероден монооксид и вода. Въпросния газ се е използвал при геноцида срещу евреите. Освен мравчена интерес за нас пчеларите представляват и борната и млечната киселина. И двете са много добри инсектициди и фунгициди. Същите функции, но вече като алкалоиди притежават и огромен брой растения. Сред които пелина, бора,тютюна, картофите,доматите,змийско то мляко и т.н. още няколко стотин.

Може ли някаква допълнителна информация за колегите, третиращи с накапвания! Аз лично, съм слагал мравчена киселина даже и в сиропа по милилитър на литър сироп, с цел да не вкисва и в действителност не е имало никакви проблеми. Но предпочитам лимонената киселина за тази цел, пак грам на литър сироп, също купена от лаборатория.

Аз лично, до момента, не съм имал проблеми с майките след третиране с МК чрез изпарение, но спазвайки условията на прилагане.

Въглеродният окис /оксид, монооксид - едно и също е/, трови човек и предизвиква смърт, пък какво остава за пчеличките. Това е всеизвестно. Виж, въглеродния двуокис е друга бира. В някои случаи е полезен даже и за човек, справка науката йога.

Илиев
09.02.2021, 18:43
Днес беше супер топло и без вятър, та използвах и раздадох медени питки в целуфан по около 700-800гр. на оцелелите 13 от 26....силните имат много пило - влажно отгоре...капе....дано издържат този студ, който се задава след 3 дни.....обиколих леко така визуално из село да киризя каква е хавата - всичко е загинало на 90% - пчелини с по 40-50 кошера видях да се шматкат пчели пред няколко кошера - тотален мор ще бъде след този студ!!

kuline
09.02.2021, 18:51
Днес беше супер топло и без вятър, та използвах и раздадох медени питки в целуфан по около 700-800гр. на оцелелите 13 от 26....силните имат много пило - влажно отгоре...капе....дано издържат този студ, който се задава след 3 дни.....обиколих леко така визуално из село да киризя каква е хавата - всичко е загинало на 90% - пчелини с по 40-50 кошера видях да се шматкат пчели пред няколко кошера - тотален мор ще бъде след този студ!!

Чак мор може и да не настъпи, но ще дръпнат назад, изхвърляки измръзналиото пило.

Илиев
12.02.2021, 07:46
Колеги, вървете на пчелините да видите има ли хвъкнали капаци, че страшен вятър беше тази нощ....два капака ми бяха хвръкнали, единият естествено на най-силният ми кошер, и плата го нямаше....нищо, пчелите се свили на едно междурамие, други пчели не видях....направо умирам от мъка!!

Кразз
12.02.2021, 08:19
Колеги, вървете на пчелините да видите има ли хвъкнали капаци, че страшен вятър беше тази нощ....два капака ми бяха хвръкнали, единият естествено на най-силният ми кошер, и плата го нямаше....нищо, пчелите се свили на едно междурамие, други пчели не видях....направо умирам от мъка!!

Измисли някакъв начин да заскобваш капаците и си решаваш проблема с вятъра. Работата по отварянето се увеличава само с 2-3 секунди.

Георги Куров
28.02.2021, 13:00
През седмицата пътувах по маршрута Търговище-Разград-Исперих-Близнаци, видях огромни блокове с добре развита рапица. Видях рапицата от снимката на Kuline. Колегите ще развият добре пчелата. В моето землище няма рапица, но от това пътуване установих, че в съседното землище има блок рапица добре развита на 2.3 км. от пчелина ми. Мед няма да извадя, но ще се развият пчелите за акацията. Пролетния преглед се очертава за края на март, времето в началото на месеца не е подходящо.

agro
01.03.2021, 00:42
Колега близо до Исперих се оплака от 80% смъртност, бая ще има да ги развива.

Георги Куров
02.03.2021, 10:52
Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.

Трендафил Дончев
02.03.2021, 11:03
Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.

Тъй де, докато не им се отрази, няма да им дойде на ума, че сами си режат клона. Само дано не е много късно.

seto4e
02.03.2021, 11:18
Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.

Не е точно така. Специално за рапицата с опрашване вдига добива с 20-25% максимум, което разбира се при днешните икономически реалности съвсем не е малко.
Между другото системата за известяване работи. Преди малко получих смс-и за пръскане на 5.03

Кразз
02.03.2021, 11:47
При мен, единия от арендаторите, години наред, на едни и същи блокове, сее само царевица. Няма такава практика, като сеитбообръщение. Тори,пръска, тори,пръска. Какво като, системата за известяване работи добре?

Filyov
02.03.2021, 14:03
Колега близо до Исперих се оплака от 80% смъртност, бая ще има да ги развива.

Пчелар от Русенско се оплаква , че е загубил всичките си общо 280 кошера на два пчелина. Лично на мен ми е много любопитно да се установи истинската причина и да я разберем. Едно от предположенията, е че може да е от пръскания по слънчогледа.

borislav aleksandrov
02.03.2021, 18:38
Пчелар от Русенско се оплаква , че е загубил всичките си общо 280 кошера на два пчелина. Лично на мен ми е много любопитно да се установи истинската причина и да я разберем. Едно от предположенията, е че може да е от пръскания по слънчогледа.

до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....

jdrumev
02.03.2021, 18:50
до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....


Не е важно колко са им загинали,а какво пише на Артията/ДанчеДрумевски/.;)Тая година 50 запасни майки,до година 105/Бълг.пчеларска поговорка/.А за по догодина може и да не сме живи...;):laughing:

tsc1
02.03.2021, 21:44
до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....
Ситуацията е наистина обезпокоителна и ако не се започнат сериозни научни изследвания за причините и не се приложат наистина обосновани мерки за отстраняането им положението ще се усложни и може да стане необратимо.
Да видим какво ще покаже преброяването....

Кразз
07.03.2021, 07:35
Ситуацията е наистина обезпокоителна и ако не се започнат сериозни научни изследвания за причините и не се приложат наистина обосновани мерки за отстраняането им положението ще се усложни и може да стане необратимо.
Да видим какво ще покаже преброяването....

Създаването на ГМО....., изсичането на горите .....,създаваната на техники , технологии, производства, практики ,които унищожават околната среда и климата. За какви изследвания говорим? И ако се направят, кой ще се съобрази с резултатите от тях(ако въобще излезат на светло)? Глобализацията ни убива, но не можем да я спрем. Климатичните промени, за които тук-там споменава Друмев,(а някои го взимат за подбив) са започнали отдавна, но са си предизвикани от нас самите. Клона е срязан до половина. Само трябва малко по-силен вятър и сме долу. Разбира се, в глобален мащаб, това няма да се случи в близките 1,2,3 години, но рано или късно ще се случи.

Илиев
07.03.2021, 08:47
Последно 8 живи от 26, преди няколко дни, като беше топло, ги прегледах основно - 9 живи, един без майка, обединих го с един слаб, мед имаше много малко по питите, махнах по 2-3 пити и добавих такива с мед, надраскани с валячето, и им сложих отгоре по един плик с мед, друго повече не мога да им помогна....гледах ги до онзи ден носеха здраво прашец, надявам се да нямам повече жертви.

jdrumev
07.03.2021, 10:05
Това е повече и от мен.Илиев в кошерите на загиналите какво намери като запаси и пчели?

Илиев
07.03.2021, 10:27
В умрелите кошери намерих набити пчели в празните килийки високо до горната рамка - умрели са от глад според мен, щом има набити пчели в питите....крайните пити имаха мед, но не са се преместили там, по средата питите бяха изядени на 100% почти....отделно, че семействата бяха слаби срещу зимата - по-слаби семейства не бях зазимявал....и няколко силни ми умряха още края на ноември след второто третиране с ОК, което много ме озадачи, явно съм ги предозирал с ОК, накапвах ги със спринцовката с по 50мг. от разтвора силните, и с по 40мг. средните и слабите, но няколко силни заминаха на кино - умрях от яд!!.....т.е. според мен пчелите са ми умрели от глад, вследствие на топлата есен, гледали са много пило - имаше пило по средата запечатано, а и аз не храня със зах.сироп от 4-5г., зазимявам ги с каквото са си събрали....но тази есен ще храня със гъст сироп задължително!!

бат тянко
07.03.2021, 12:16
С ОК може да се третира при норми до 70 гр на литър. Имаше някъде публикация моя, но и от колеги във форумите. Подхранването с по-гъст захарен сироп е оправдано единствено, ако в непосредствена близост до пчелите има вода. Ако е така и сухата захар ще свърши същото. Иначе комбинация от 1:1 е избрана неслучайно. Просто тя се доближава най-много до състава на нектара, който пчелите внасят в семейството за обработка. Към настоящия момент не бих препоръчал на никой късното есенно подхранване със захарен сироп. Или пък източването на всичкия мед, и опита да се замести със сироп или инверт. Тази комбинация в едно с кумафоса, амитраз, флуметрина и т.н. би донесла само щети. Към настоящия климат подхранването със сироп би било ефективно, ако в август месец се влезе с 4, 5 рамки запечатано пило. Тъй като неведнъж ми се е случвало да намирам умрели от глад семейства, при наличието на дори 6 пълномедни рамки ДБ. Считам, че оставянето на повече от две крайни пълномедни рамки за презимуване е напълно излишно. И то въпросните рамки трябва да са на една рамка разстояние от стените на кошера. Иначе се преохлаждат, а може и да мухлясат. Ако в август се влезе с доста запечатано пило, има смисъл от подхранване, защото при приток на нектар пчелите ще направят медени венци. А яйцеснасянето на майката ще продължи. Ако няма опасност от нападения е най-добре медените венци да бъдат реализирани с помоща на въпросните излишни пълномедни рамки. Сега, дали ще се центрофужат и ще се изхранват на сироп, или ще се поставят директно върху рамките на семействата е въпрос на технология. Всичко това важи за мен, и не задължава с нищо останалите методи.

agro
07.03.2021, 12:36
...ако в непосредствена близост до пчелите има вода. Ако е така и сухата захар ще свърши същото...
Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?

jdrumev
07.03.2021, 13:24
Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?

Малък кристал хапни,голям изхвърли/ДанчеДрумевски/.;):laughing:

бат тянко
07.03.2021, 13:39
Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?

Защото като пипнеш стените на кошера са студени, а като пипнеш подкапачната табла или горната част на рамките са топли. А и силата на семейството не е без значение.

jdrumev
07.03.2021, 13:51
А и силата на семейството не е без значение.

Е това е най важното и вярното.:yo::yo::yo:Нацепиха си някой хора като ЖороКръста семействата в най не подходящото време,но това за мен е от Алчност и беззнание...;)

Трендафил Дончев
07.03.2021, 14:14
Е това е най важното и вярното.:yo::yo::yo:Нацепиха си някой хора като ЖороКръста семействата в най не подходящото време,но това за мен е от Алчност и беззнание...;)

Сламката в очите на другите виждаш, а гредата в з....затворените си очи не виждаш.;)

jdrumev
07.03.2021, 14:49
Сламката в очите на другите виждаш, а гредата в з....затворените си очи не виждаш.;)


При мен от години е така.Затова от живите/умрели правя чудеса.;):bigsmile:Не съм душманин на никой,но искам още две години като 2020...;):bigsmile:

Илиев
07.03.2021, 15:23
Явно колегата Друмев има технология/ноу-хау, от която вади от всяко семейство по 155кг. мед и по 2 отводки минимум!!....но не я казва - разбирам го напълно, и аз също нямаше да я кажа на никого, освен на унуките след време.

jdrumev
07.03.2021, 15:29
Явно колегата Друмев има технология/ноу-хау, от която вади от всяко семейство по 155кг. мед и по 2 отводки минимум!!....но не я казва - разбирам го напълно, и аз също нямаше да я кажа на никого, освен на унуките след време.


До 125кг ми е рекорда,а отводки повече от 2,5 от кошер нетрябва да се правят..;):bigsmile::cool:

Трендафил Дончев
07.03.2021, 16:09
До 125кг ми е рекорда,а отводки повече от 2,5 от кошер нетрябва да се правят..;):bigsmile::cool:

От целият пчелин. ;)

Трендафил Дончев
07.03.2021, 16:11
Явно колегата Друмев има технология/ноу-хау, от която вади от всяко семейство по 155кг. мед и по 2 отводки минимум!!....но не я казва - разбирам го напълно, и аз също нямаше да я кажа на никого, освен на унуките след време.

Ноу-хау тип таратанци има Друмев. :bigsmile:

jdrumev
07.03.2021, 16:43
Ноу-хау тип таратанци има Друмев. :bigsmile:


Ей,тей са правят 125кг
https://youtu.be/qKRbnARDpXE :bigsmile::bigsmile:
А така се правят 155
https://youtu.be/qT9vTZ7aKIM ;):laughing:

Илиев
11.03.2021, 09:47
В неделя го дават топло - 15 градуса, това е добра възможност да се подпомогнат оцелелите семейства с храна/мед, защото после пак идва студ и дъжд...аз ще им напълня по един плик с мед към 700-800грама.

Filyov
11.03.2021, 11:22
В неделя го дават топло - 15 градуса, това е добра възможност да се подпомогнат оцелелите семейства с храна/мед, защото после пак идва студ и дъжд...аз ще им напълня по един плик с мед към 700-800грама.

Да, събота и неделя, времето ще е добро, после през седмицата пак едно хладничко ще бъде. Ще почакаме още малко за по-трайно затопляне.

Илиев
12.03.2021, 23:06
Юпиии!!!...днес, след обед ги почуках 8-те оцелели - жужат яката, живи и здрави са всички от последния студ....утре пълня пликовете със захаросан мед, и в неделя им го слагам да го папкат.

Илиев
26.03.2021, 14:12
На обяд ги видях - един загинал от последните студове, беше слаб, останалите 7 фъркат здраво и се облитат....колегата Друмев излезе пак безпощадно прав за смъртността от 10-15% от последния студ...при мен точно 12,5% смъртност, точно по средата м-у референтните стойности на Друмев.

n.kostadinov
28.03.2021, 21:46
Последния студ взе още някоя жертва, при мен вече са почти 30% като в това число броя и тези които са много слаби и в близките дни ще обединя. Никога до сега не съм имал такъв голям процент слаби семейства пролетта, масово са на 3-4 междурамия. Хубаво е обаче че с много малки изключения всички си вземат сиропа и усилено носят прашец. Така като гледам рапицата в момента, очаквам да цъфне около 20-ти април, тъкмо да се посъвземат до тогава.

jdrumev
28.03.2021, 22:25
Последния студ взе още някоя жертва, при мен вече са почти 30% като в това число броя и тези които са много слаби и в близките дни ще обединя. Никога до сега не съм имал такъв голям процент слаби семейства пролетта, масово са на 3-4 междурамия. Хубаво е обаче че с много малки изключения всички си вземат сиропа и усилено носят прашец. Така като гледам рапицата в момента, очаквам да цъфне около 20-ти април, тъкмо да се посъвземат до тогава.


Един да каже,че съм прав.;)

smsi-h
18.04.2021, 15:49
Айде, другата събота и неделя вече ще слагам първите магазини. То можеше и сега, ама времето нещо позастудя.:bigsmile: И след десет дена, като цъфне рапицата... Друмев само ще си мечтае с неговите преградни стени!

jdrumev
18.04.2021, 16:15
Айде, другата събота и неделя вече ще слагам първите магазини. То можеше и сега, ама времето нещо позастудя.:bigsmile: И след десет дена, като цъфне рапицата... Друмев само ще си мечтае с неговите преградни стени!
Друмев има много методи.Той не налива пашите като вазе, а ги гони...;)За да има нектар от рапица си трябват температура,а ако има температура се ръси и с отрова...;):bigsmile:

smsi-h
18.04.2021, 18:25
Друмев има много методи.Той не налива пашите като вазе, а ги гони...;)За да има нектар от рапица си трябват температура,а ако има температура се ръси и с отрова...;):bigsmile:

Я поразкажи на народонаселение за тез много методи! Барем, наистина те признаем за експерт от световна величина! Дай нещо насреща за покритие на думите.


Кой налива бе, мушморок? Ти сякаш си светил на пчелите ми, че знаеш. За сведение - моите пчели от цели три лазарника освен през септември, по друго време за шекерец могат само да си мечтаят, даже и през зимата само мед от техния си. Това ...фонди, сухи захари през юни, инверти и н...м кви си измислици на человека, при мен не минават.

Пък за рапицата приказваш, щото не знаеш, щото имаш малък опит с нея. За нея е достатъчна и температура 17-18 градуса, за да даде. Обаче... обаче е нужно да има валежи и влага. Ако вали през три-четири дена, даже и да е по-ниска температурата от 20 градуса, рапицата дава. Виж миналата година беше много зле, целият април, до края на цъфтежа на рапицата, беше сушав и без никакви валежи и познай, колко извадих, та чак накрая ми се смяха, ма нали не ходих с лейката да се бъхтам. Накрая извадих прашец и продадох пило.

jdrumev
18.04.2021, 19:06
Я поразкажи на народонаселение за тез много методи! Барем, наистина те признаем за експерт от световна величина! Дай нещо насреща за покритие на думите.


Кой налива бе, мушморок? Ти сякаш си светил на пчелите ми, че знаеш. За сведение - моите пчели от цели три лазарника освен през септември, по друго време за шекерец могат само да си мечтаят, даже и през зимата само мед от техния си. Това ...фонди, сухи захари през юни, инверти и н...м кви си измислици на человека, при мен не минават.

Пък за рапицата приказваш, щото не знаеш, щото имаш малък опит с нея. За нея е достатъчна и температура 17-18 градуса, за да даде. Обаче... обаче е нужно да има валежи и влага. Ако вали през три-четири дена, даже и да е по-ниска температурата от 20 градуса, рапицата дава. Виж миналата година беше много зле, целият април, до края на цъфтежа на рапицата, беше сушав и без никакви валежи и познай, колко извадих, та чак накрая ми се смяха, ма нали не ходих с лейката да се бъхтам. Накрая извадих прашец и продадох пило.


Абе вуйчо ти как викаш се казваше?Може да е бил един от най гулемите пчелари в Елена,но мед от рапица не е вадил...;)Много имаш да се учиш за да ме стигнеш.Аз колкото семейства съм уморил ти толкова не си прегледал бре.Взел той на мен да казва каква влажност и ква температура трябва.:bigsmile::bigsmile:

dvd111
18.04.2021, 20:52
...Аз колкото семейства съм уморил ти толкова не си прегледал бре.Взел той на мен да казва каква влажност и ква температура трябва.:bigsmile::bigsmile:
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Кразз
19.04.2021, 05:48
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Добре, че не работи в детска градина.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.04.2021, 07:23
Абе вуйчо ти как викаш се казваше?Може да е бил един от най гулемите пчелари в Елена,но мед от рапица не е вадил...;)Много имаш да се учиш за да ме стигнеш.Аз колкото семейства съм уморил ти толкова не си прегледал бре.Взел той на мен да казва каква влажност и ква температура трябва.:bigsmile::bigsmile:

Най накрая да кажеш една голяма истина.

jdrumev
19.04.2021, 18:15
Най накрая да кажеш една голяма истина.


Кога не съм казвал истината?А всички тия семейства съм ги затрил с научна цел.;):bigsmile:

dvd111
19.04.2021, 18:50
Кога не съм казвал истината?А всички тия семейства съм ги затрил с научна цел.;):bigsmile:
Еееее, гУлем си!!!:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.04.2021, 19:55
А всички тия семейства съм ги затрил с научна цел.;):bigsmile:

То добре, че е с научна цел, но лошото е, че нищо не ти влиза в кошницата и жалко за семействата.;)

Илиев
19.04.2021, 20:00
Друмев - българският Кашковски!!!bow;bow;bow;

jdrumev
19.04.2021, 20:23
То добре, че е с научна цел, но лошото е, че нищо не ти влиза в кошницата и жалко за семействата.;)


Те на тия с пълната кошница не им измряха изобщо.:laughing:

ndm
19.04.2021, 20:24
А всички тия семейства съм ги затрил с научна цел.;):bigsmile:

И то само когато беше В БАН нали, така между другото да не скучаеш. ;):yo:

jdrumev
19.04.2021, 20:27
И то само когато беше В БАН нали, така между другото да не скучаеш. ;):yo:


А надничах тука редовно като лалугер из дупка,но като съм обещал да не пиша аз съм си виновен.:bigsmile:

Илиев
25.05.2021, 10:37
Тази година много ройлива ще излезе!! Не стига, че нямам пчели, ами и два роя изтървах, но си ги прибрах де, и два големи роя чужди хванах. Единия в гората, на земята беше, един съсед, който ходи за трюфели, ми го показа, обаче не съм успял да му пренеса майката. Вчера сутринта, пренесох 10 личинки в мои чашки от восък, вечерта проверих - само една захранили, пак пренесох 9 личинки, днес привечер ще видя колко захранени има. Акацията вече прецъфтява при нас, но докато цъфтеше, нямаше много пчели по нея гледах, някъде другаде фъркаха, иначе понапълнили питите с мед, магазини не съм слагал, няма смисъл.

Filyov
25.05.2021, 10:54
При мен магазините са все още празни, сушата е голяма, по поляните има много детелина, но е позасъхнала. Дават го следващите дни да има дъжд, рояци така и не мога да хвана, само стършели се ловят, после се чудя как да се справям с тях.

smsi-h
25.05.2021, 21:33
Ако говорим за моментно състояние в центъра на североизтока,хм... Рапица извадих средно по един магазин, частично по два. В момента яко ми наливат магазините с акация и скоро пак ще вадя.

Доста семейства ми влязоха в роево, но отървах само един рой. На другия ден сутринта валя яко и гледах роя под дъжда, как се бяха обърнали с гръб и криле към капките и водата се стичаше по крилата им. В десет напече и в единайсет го вкарахме в преносния сандък, но... Но, докато го тръскахме от клона, който беше на два метра и половина, половината рой падна върху мене!:bigsmile:И тогава разбрах, колко тежи всяка една пчела пълна с мед!:laughing:

В момента тече яко акацията и роевия инстинкт явно доста се потисна. Махах майки за отводки и разменях силни с много маточници и слаби. В условията на силна паша, нямаше абсолютно никакво нападение и ефекта се оказа доста благоприятен и за двата вида семейства. Силнтите отидоха към смяна на майки, а слабите вече пълнят магазините.

Калине, при теб как е?

kuline
25.05.2021, 22:01
Ако говорим за моментно състояние в центъра на североизтока,хм... Рапица извадих средно по един магазин, частично по два. В момента яко ми наливат магазините с акация и скоро пак ще вадя.

Доста семейства ми влязоха в роево, но отървах само един рой. На другия ден сутринта валя яко и гледах роя под дъжда, как се бяха обърнали с гръб и криле към капките и водата се стичаше по крилата им. В десет напече и в единайсет го вкарахме в преносния сандък, но... Но, докато го тръскахме от клона, който беше на два метра и половина, половината рой падна върху мене!:bigsmile:И тогава разбрах, колко тежи всяка една пчела пълна с мед!:laughing:

В момента тече яко акацията и роевия инстинкт явно доста се потисна. Махах майки за отводки и разменях силни с много маточници и слаби. В условията на силна паша, нямаше абсолютно никакво нападение и ефекта се оказа доста благоприятен и за двата вида семейства. Силнтите отидоха към смяна на майки, а слабите вече пълнят магазините.

Калине, при теб как е?

Да не кажа същото, но подобно като при теб. Акацията тръгна в събота. Установих го, тъй като вадех рапицата и до 10 часа всичко нормално. След този час забелязах как тръскайки рамки, капки мед посипват плодника. За два дена магазините отново натежаха. Лошото е че утре времето се разваля, а в акцията има още хляб, наблюдения от тази вечер. Здраве да е и на това съм доволен. :)

Георги Куров
20.02.2022, 13:20
До сега положението е топла и суха зима. Дебита на сондажа/ 13 г. / ми никога не е бил толкова слаб през февруари. Пуснах поилката без сол и пчелите не я отразиха изобщо. Като им сложих сол я налазиха яко. Пчелата излиза на вън и няма какво да прави при тези високи температури, за това им давам брашно да се намират на работа.
Отново на брашно 19.02.2022 г. - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=v2EcS4bC1tc)

Илиев
06.04.2022, 16:56
Имам въпрос и да ми дадете съвет - правих прегледи до преди малко. Имам 3 много силни семейства отсега на по 11-12 рамки ДБл, пълни са с пчели от рамка до рамка. Притеснявам се, че ще гръмнат и ще ги изтърва, чудя се какво да правя с тях? Няма още търтеево пило, да им отнема запечатано пило и да го дам на по-слабите ли или друго да направя??

бат тянко
06.04.2022, 17:55
Преди време се отричаше т.нар. изравняване по сила на пчелните семейства. Но сега тази практика търпи своеобразен ренесанс. Сиреч не е зле от по- силните семейства да се прехвърлят рамки със запечатано пило, на по- слабите.

Кразз
07.04.2022, 06:40
Преди време се отричаше т.нар. изравняване по сила на пчелните семейства. Но сега тази практика търпи своеобразен ренесанс. Сиреч не е зле от по- силните семейства да се прехвърлят рамки със запечатано пило, на по- слабите.

Отнемане на пило, но еднократно. Отнемане и на пита- две, с прашец. Аз бих сложил и магазин с основи и подхранване с меден сироп...

бат тянко
07.04.2022, 18:24
Отнемане на пило, но еднократно. Отнемане и на пита- две, с прашец. Аз бих сложил и магазин с основи и подхранване с меден сироп...

Зависи от целите. Аз например целя да ги докарам възможно най- бързо до самосмени.

Кразз
07.04.2022, 19:44
Зависи от целите. Аз например целя да ги докарам възможно най- бързо до самосмени.

Не останах с впечатление, че това е целта на колегата, та затова...

pepo32`
24.06.2022, 19:27
Здравейте, в района на Добрич някой с кантар може ли да каже дневният принос?

enchev
25.06.2022, 18:58
Килограм на ден от 19.6

kuline
19.11.2022, 13:39
Днес, провокиран от писанията в разни групи, форуми и споделяния от познати за мора по пчелите напоследък, реших да навестя моите питомци, за да се ориентирам какво е положението.
Ами няма нищо обезпокояващо - излизат, връщат се, сал един със зацапана прелка - нападнат. Това от 95 бр. Още преди месец като го накапвах с ОК разбрах, че е пътник. Тогава имах и още един такъв, който по всяка вероятност ще отпадне от сметките, но до първите питки има-няма 40 дена, та ще разбера. Не е болка за умиране. Рапицата на стотина метра по права линия - добре се развива, дано се запази и отчете. Работата не ме плаши.

kuline
10.12.2022, 14:12
Тая природа полудя - пролет ли е, зима ли е - пчелите не знаят, та и ние се чудим.

Nik_m
11.12.2022, 11:28
Тая природа полудя - пролет ли е, зима ли е - пчелите не знаят, та и ние се чудим.

Като футбилен терен е, браво! Може да играят финала на световното при теб :) Аз в тази суша при мен не съм косил нито един път тази година и е грозно.

kuline
11.12.2022, 19:18
Като футбилен терен е, браво! Може да играят финала на световното при теб :) Аз в тази суша при мен не съм косил нито един път тази година и е грозно.

Благодаря!
Косих пролетта около 10 пъти, есента веднъж - тегава работа. Два часа ми отнема със самоходна косачка. Цял ден да работя по пчелите, не ми омръзва, но като трябва да кося...хич не ми е кеф. :)

Nik_m
11.12.2022, 20:32
Благодаря!
Косих пролетта около 10 пъти, есента веднъж - тегава работа. Два часа ми отнема със самоходна косачка. Цял ден да работя по пчелите, не ми омръзва, но като трябва да кося...хич не ми е кеф. :)
Гледай при мен, там където минавах да събирам прашеца не изникна нищо, а другия бурен пред кошерите, просто порастна една педя и изсъхна. Така е след 12 месеца без дъжд и нито едно косене, жената вика защо не окоси, виж сега коко е грозно. Ама то като бурена не пречи на пчелите не ми се занимаваше. Не съм пръскал с или обработвал с нищо изглежда на линия защото там е минаано през ден.

kuline
11.12.2022, 20:59
Гледай при мен, там където минавах да събирам прашеца не изникна нищо, а другия бурен пред кошерите, просто порастна една педя и изсъхна. Така е след 12 месеца без дъжд и нито едно косене, жената вика защо не окоси, виж сега коко е грозно. Ама то като бурена не пречи на пчелите не ми се занимаваше. Не съм пръскал с или обработвал с нищо изглежда на линия защото там е минаано през ден.

В крайна сметка не сме градинари, нали. Щом бурена не пречи на пчелите и пчеларя е о.к. Не сме на изложба. ;) Виж, за дъжда е кофти, че липсва, ама...природа. То това зима ли е 16 градуса. Като знам какви снегове имаше при нас да преди няколко години, а сега мухите налазват пастърмата.

Nik_m
11.12.2022, 22:48
В крайна сметка не сме градинари, нали. Щом бурена не пречи на пчелите и пчеларя е о.к. Не сме на изложба. ;) Виж, за дъжда е кофти, че липсва, ама...природа. То това зима ли е 16 градуса. Като знам какви снегове имаше при нас да преди няколко години, а сега мухите налазват пастърмата.

Варди пастармата, че виното не върви без мезе:) От Август вали добре, дано продължава така.

Трендафил Дончев
11.12.2022, 23:09
Че какво му е на времето!? Екстра!? Днес засадих 4 маслини. Ще ми станат седем. Все едно съм в Гърция.:bigsmile:

Nik_m
11.12.2022, 23:29
Че какво му е на времето!? Екстра!? Днес засадих 4 маслини. Ще ми станат седем. Все едно съм в Гърция.:bigsmile:

Лошо идва гръцкия климат. Вместо пчели ще гледаме портокали и масини вместо пчели :)

Трендафил Дончев
12.12.2022, 00:32
Лошо идва гръцкия климат. Вместо пчели ще гледаме портокали и масини вместо пчели :)

В Гърция отглеждат повече пчели от нас, нищо че отглеждат портокали и маслини.

Nik_m
12.12.2022, 08:38
В Гърция отглеждат повече пчели от нас, нищо че отглеждат портокали и маслини.

На мен са казвали точно обратното. Това официално ли е, че тук има кошер във всяка 2ра къща.

Трендафил Дончев
12.12.2022, 09:56
На мен са казвали точно обратното. Това официално ли е, че тук има кошер във всяка 2ра къща.

Не знам къде колко са, но пътувайки там само на Халкидики съм виждал толкова кошери, колкото тук не съм виждал за целият си живот. Другото е, че там не си ги крият. Слага ги на 50 см. от пътя/пътеката и няма ограда, няма кучета. Пътя е винаги зад тях.

kuline
12.12.2022, 11:06
В Гърция отглеждат повече пчели от нас, нищо че отглеждат портокали и маслини.

Както ние тука кучета и котки - домашни любимци.

Nik_m
12.12.2022, 11:35
Не знам къде колко са, но пътувайки там само на Халкидики съм виждал толкова кошери, колкото тук не съм виждал за целият си живот. Другото е, че там не си ги крият. Слага ги на 50 см. от пътя/пътеката и няма ограда, няма кучета. Пътя е винаги зад тях.

Аз не съм запознат, но от колеги съм чувал че там кошерите са концентрирани в малко области понеже другите райони не стават за пчеслрстване и като цяло са малко.

Angel Yosifov
12.12.2022, 18:31
Не знам къде колко са, но пътувайки там само на Халкидики съм виждал толкова кошери, колкото тук не съм виждал за целият си живот. Другото е, че там не си ги крият. Слага ги на 50 см. от пътя/пътеката и няма ограда, няма кучета. Пътя е винаги зад тях.
Според пчелар на Тасос,на острова има над 5000 кошера.Всичките кошери са 10 рамкови само на 1корпус...

Кразз
12.12.2022, 20:21
Според пчелар на Тасос,на острова има над 5000 кошера.Всичките кошери са 10 рамкови само на 1корпус...

Аха. 13 кошера на кв. км. Като се има на предвид, че е остров, че не са разпределени равномерно, че има и "диви" пчели...

timo1
12.12.2022, 20:51
На Тасос освен местните пчелари,преди започването на боровата паша от цяла Гърция мъкнат камиони с кошери.

kuline
12.12.2022, 21:06
На Тасос освен местните пчелари,преди започването на боровата паша от цяла Гърция мъкнат камиони с кошери.

Защо ли?....

Трендафил Дончев
12.12.2022, 23:05
Според пчелар на Тасос,на острова има над 5000 кошера.Всичките кошери са 10 рамкови само на 1корпус...

Ами Тасос не е много малък остров и точно там съм виждал доста голям пчелин. На 6-7 км. от Лименас. Тръгвайки надясно. А както казах и по-горе, на Халкидики заради нещо като лавандула, август, там натрупват много кошери. Както каза и Йосифов, нямат магазини. Не, че нямат изобщо, но аз съм виждал повечето без. Тук преди да се влезе в България, между шосето и релсите на влака има пчелин, който е и с магазини, но той в България :bigsmile: или до преди 85 години е бил.:bigsmile:

Кразз
12.12.2022, 23:50
Някак си, не мога да си представя, как, при наличието на добра паша, ще добия мед, с 10-р. кошер без втори-трети корпус или магазини...

Трендафил Дончев
12.12.2022, 23:57
Някак си, не мога да си представя, как, при наличието на добра паша, ще добия мед, с 10-р. кошер без втори-трети корпус или магазини...

Явно такива паши при тях няма и там меда се вади по друг начин.

Angel Yosifov
13.12.2022, 06:15
Някак си, не мога да си представя, как, при наличието на добра паша, ще добия мед, с 10-р. кошер без втори-трети корпус или магазини...
През месец вадят двете крайни рамки.Целта им е 15кг мед от кошер..

Трендафил Дончев
13.12.2022, 10:05
През месец вадят двете крайни рамки.Целта им е 15кг мед от кошер..

Много ги щадиш. :bigsmile: Някъде въртят питите дори с пилото, а пчелите да се оправят. Ха, ха...където има паша, но особено гърците им поставят питки/суха храна и бутилка сироп за да не им присяда. :bigsmile:

Angel Yosifov
13.12.2022, 17:21
Много ги щадиш. :bigsmile: Някъде въртят питите дори с пилото, а пчелите да се оправят. Ха, ха...където има паша, но особено гърците им поставят питки/суха храна и бутилка сироп за да не им присяда. :bigsmile:
Ми,това каза един прелар,разположил кошери около пътя.От май до август включително,по две рамки на месец.Сумарно,килограмите са повече,нооо.......и там има кошери на нула.....

Кразз
13.12.2022, 18:14
Ми,това каза един прелар,разположил кошери около пътя.От май до август включително,по две рамки на месец.Сумарно,килограмите са повече,нооо.......и там има кошери на нула.....

Абе, тоя начин не работа, нещо, не ми е о.к.
Всъщност, за каква рамка става въпрос?

Angel Yosifov
13.12.2022, 18:34
Абе, тоя начин не работа, нещо, не ми е о.к.
Всъщност, за каква рамка става въпрос?
Аз видях дб и лр.
А дали е ок,силно зависи от природата.
Във Видин имах възможноста да се запозная с един,близо 80г господин,пчеларстващ с 5-6 кошера ДБ12 с един магазин.Всяка година му се рояха и сваляше по 3 магазина от кошер.
Кавах му,че му ловя рояците,а той- 3 магазина ме устройват.Да правят,каквото си щат.
Тааа,като се позамислиш,дали е ок....
Ааааа,третираше веднъж есен с варостоп по 3 лентички.......
п.п. Гърците си ползват и субсидии в пъти по-големи от нашите...

Кразз
13.12.2022, 19:02
Аз видях дб и лр.
А дали е ок,силно зависи от природата.
Във Видин имах възможноста да се запозная с един,близо 80г господин,пчеларстващ с 5-6 кошера ДБ12 с един магазин.Всяка година му се рояха и сваляше по 3 магазина от кошер.
Кавах му,че му ловя рояците,а той- 3 магазина ме устройват.Да правят,каквото си щат.
Тааа,като се позамислиш,дали е ок....
Ааааа,третираше веднъж есен с варостоп по 3 лентички.......
п.п. Гърците си ползват и субсидии в пъти по-големи от нашите...

Послеписа ми дава отговор на въпросите...:laughing:
Между другото, макар климата там да е друг от нашия, за колко ли време се запечатва ДБ рамка?!

Илиев
16.03.2023, 13:22
Да Ви докладвам, че в Русенско смъртността досега е около 90% от инфото, което ми казват любители и профи пчелари.....палажението никак не харашот!!!...ама никак!!

Nik_m
16.03.2023, 16:26
Да Ви докладвам, че в Русенско смъртността досега е около 90% от инфото, което ми казват любители и профи пчелари.....палажението никак не харашот!!!...ама никак!!

Аз пък се чувам с колеги и нямат никава смърност. Не е до район а е до отглеждане е.

Трендафил Дончев
16.03.2023, 17:40
Аз пък се чувам с колеги и нямат никава смърност. Не е до район а е до отглеждане е.

Май истината е някъде там. Има пчелини с много, а има и такива, които не са пострадали.

kaloyanv
16.03.2023, 18:52
Аз съм в централния северен регион, но при мен от 7 кошера няма проблем. Човека който ме учи и се занимава от може би 40 години, при него има загуби. .. Разтоянието е не повече от 500 метра по въздух. Аз съм на високо и открито, а той е в ниското до малка рекичка.

п.с - но той имаше проблеми с кръста и с краката и май не ги наглеждаше така както винаги миналата година. Тъкмо и аз сега ще разбера дали има нещо общо тази работа :)

Кразз
16.03.2023, 19:14
Май истината е някъде там. Има пчелини с много, а има и такива, които не са пострадали.

Наскоро, някъде прочетох:
"...двата големи врага на пчелите- Varroa destructor и Homo sapiens..."
Аз лично, бих поставил Разумния:laughing: човек, на първо място.

Трендафил Дончев
16.03.2023, 20:21
Наскоро, някъде прочетох:
"...двата големи врага на пчелите- Varroa destructor и Homo sapiens..."
Аз лично, бих поставил Разумния:laughing: човек, на първо място.

Не е нито едното, нито другото. Преди години изобщо не ни притесняваше акара. Слагахме някакви си ленти и кой сложил, кой не, бучеше от пчели. И тогава човека е бил около тях както и сега. Пречи им малко, но не вярвам чак толкова. Причината е друга. Работя върху нея и имам някакви резултати, но лошото, че мерака ми за отглеждане на пчели преминава и може и да не получа резултата който търся. Но както и да е, друг ще го открие. ;)

Илиев
16.03.2023, 20:35
В Двемогилско обвиняват за високата смъртност арендаторите, които са пръскали есента с отрови и пчелите са внесли натровен прашец есента в кошерите. Най-интересното е, че няма и оси, осите са измрели тотално, онзи ден видях една оса за цяр дет се вика, а есента беше пълно с оси, влизаха в кошерите с 200 както казва Баце, а сега няма кьорава оса.

Nik_m
16.03.2023, 21:04
В Двемогилско обвиняват за високата смъртност арендаторите, които са пръскали есента с отрови и пчелите са внесли натровен прашец есента в кошерите. Най-интересното е, че няма и оси, осите са измрели тотално, онзи ден видях една оса за цяр дет се вика, а есента беше пълно с оси, влизаха в кошерите с 200 както казва Баце, а сега няма кьорава оса.

И при мен е същото оси няма, арендаторите пръскаха масово с глифузат и други препарати за бурени и какво ли не, мога да ти пратя снимка, беше грозна картинка всичко умряло :( Около мен голяма смъртност има колеги със 100% смъртност а при мен 2 жертви и то по моя вина. Имаше чудовищна инавазия на акар есента, аз направих 11 третирания за да ги спася. Колегите с 3 третирания масово обвиняват аренадаторите за това и казват, че пчелите са внесли натровен прашец. Има проблем и при мен, сеснта 10 броя майки фира и 15 броя кошери залчих, сега още 6 броя без майка, предполагам или е от пръсканията или от вируси от акара. Но всичко друго е добре. Добре че имам винаги запасни майки и веднага оправих нещата. Проблемите на пчеларството са много и се иска сериозно наблюдение на пчелина.

Кразз
16.03.2023, 23:12
Не е нито едното, нито другото. Преди години изобщо не ни притесняваше акара. Слагахме някакви си ленти и кой сложил, кой не, бучеше от пчели. И тогава човека е бил около тях както и сега. Пречи им малко, но не вярвам чак толкова. Причината е друга. Работя върху нея и имам някакви резултати, но лошото, че мерака ми за отглеждане на пчели преминава и може и да не получа резултата който търся. Но както и да е, друг ще го открие. ;)

Разбирам. Трябваше де се изразя по-конкретно(нали днес се въртим около конкретиката:bigsmile:).
Исках да изтъкна влиянието на човека в глобален мащаб. Пряко, или непряко, за заличаването на малко видове ли е допринесъл...

Георги 1974
16.03.2023, 23:18
Разбирам. Трябваше де се изразя по-конкретно(нали днес се въртим около конкретиката:bigsmile:).
Исках да изтъкна влиянието на човека в глобален мащаб. Пряко, или непряко, за заличаването на малко видове ли е допринесъл...
Хомо хомини лупус – човек за човека е вълк.

kaloyanv
17.03.2023, 08:05
Аз друго се сетих, покрай мен има земеделска земя, но тук по някаква причина не сеят рапица. Дали пък рапицата и начина на работа на арендатора не оказват влияние върху това. Тук гледам се пръска основно пролеттно време. Есен никой не го прави това. Есента или остават полето за пролет или орат и сеят. Сее се основно слънчоглед, жито и царевица. Като ротацията е основно жито слънчоглед или жито - царевица. Даже се чудя как успяват, нали циклите трябва да включват уж нещо различно за позасилване на почвата. Ама явно дрънки.

Кразз
17.03.2023, 08:49
Аз друго се сетих, покрай мен има земеделска земя, но тук по някаква причина не сеят рапица. Дали пък рапицата и начина на работа на арендатора не оказват влияние върху това. Тук гледам се пръска основно пролеттно време. Есен никой не го прави това. Есента или остават полето за пролет или орат и сеят. Сее се основно слънчоглед, жито и царевица. Като ротацията е основно жито слънчоглед или жито - царевица. Даже се чудя как успяват, нали циклите трябва да включват уж нещо различно за позасилване на почвата. Ама явно дрънки.

От няколко години насам, при повечето култури, предсеидбено, полетата се пръскат с препарати на основата на глифозат. Отделно семената също се третират... И ако не се намират, или се намират минимални остатъци в меда, това не значи, че не се отразяват на самите пчели. Сеитбообращенията отдавна не се спазват, набляга се на химия и ГМО-култури...

kaloyanv
17.03.2023, 12:11
Със сигурност оказва влияние, трябва да се чете. Сега като написах първата статия на която попаднах много ме изненада. Тя казва че отглеждането на слънчоглед помага за по-малката опаразитеност от вароа..

https://beyondpesticides.org/dailynewsblog/2023/01/growing-sunflowers-near-honey-bee-colonies-helps-reduce-mite-problems/

Георги 1974
17.03.2023, 13:08
Със сигурност оказва влияние, трябва да се чете. Сега като написах първата статия на която попаднах много ме изненада. Тя казва че отглеждането на слънчоглед помага за по-малката опаразитеност от вароа..

https://beyondpesticides.org/dailynewsblog/2023/01/growing-sunflowers-near-honey-bee-colonies-helps-reduce-mite-problems/

Май има нещо вярно лично аз съм се чудил защо толкова много пчелари говорят против слънчогледа тежка паша бил и не знам си какви други самовнушения

kaloyanv
17.03.2023, 13:53
Май има нещо вярно лично аз съм се чудил защо толкова много пчелари говорят против слънчогледа тежка паша бил и не знам си какви други самовнушения

При мен засега 5 години само слънчоглед съм събирал, не виждам да има проблем. Миналата година за първи път имах силни семейства и времето беше добро, та успях да хвана акацията, което си беше голям кеф. Тази година не съм сигурен :) От края на октомври не съм ги отварял. Само края на Февруари им дадох по половин килограм суха храна, че ми беше лесно. Но тази седмица ще ходя и ще направя няколко манипулации на куп, най-основното е да обърна някоя рамка, ако са силни семействата и да им сложа ленти. Дават го и много хубаво време и сега е цъфтежа на ябълките и на всичките дървета, може и някоя основа да сложа. Но на слабите семействата, нищо няма да правя, най много да ги посвия леко.

Илиев
17.03.2023, 14:57
Много рано за основи според мен, март сме още, но всеки както си реши все пак. Аз преди да налегне тоя студ ги отворих и им разпечатах с валячето по две пити, да имат да папкат. Сега като се постопли мисля да ги наръся с ОК, че есента ноември само един път ги третирах.

Кразз
17.03.2023, 17:10
От няколко години насам, при повечето култури, предсеидбено, полетата се пръскат с препарати на основата на глифозат. Отделно семената също се третират... И ако не се намират, или се намират минимални остатъци в меда, това не значи, че не се отразяват на самите пчели. Сеитбообращенията отдавна не се спазват, набляга се на химия и ГМО-култури...


https://youtu.be/RJAgFf1G1Tg

Трендафил Дончев
17.03.2023, 17:39
Много рано за основи според мен, март сме още, но всеки както си реши все пак. Аз преди да налегне тоя студ ги отворих и им разпечатах с валячето по две пити, да имат да папкат. Сега като се постопли мисля да ги наръся с ОК, че есента ноември само един път ги третирах.

В книгите пише, че като цъфнат джанките и вече може да се поставят основи и това подвежда колегите, но там пише нещо и за температурите, но тях никой не ги гледа. Започва се със сиропа и очакваме градеж. Да, но вместо да помогнем им объркваме цялата работа, което може да доведе и до лош сезон за пчеларя. Няма да обяснявам, вие си го знаете.

kaloyanv
17.03.2023, 17:43
В книгите пише, че като цъфнат джанките и вече може да се поставят основи и това подвежда колегите, но там пише нещо и за температурите, но тях никой не ги гледа. Започва се със сиропа и очакваме градеж. Да, но вместо да помогнем им объркваме цялата работа, което може да доведе и до лош сезон за пчеларя. Няма да обяснявам, вие си го знаете.


След тази неделя дават постоянни температури за моя регион около 20 градуса постоянни до края на Март. Колко ще излезе прогнозата не е ясно, но според мен шанса е голям. Нощните ще са между 8-10 градуса. Последния по хладен ден ще е утре . A вече от понеделник стават градусите около 20.
Аз каквото и да правя го съобразявам с прогнозата двуседмичната. Тя е точна до 5-6 дни, но според сезона и тн ... мога да вярвам и на 14 дневната.

Илиев
17.03.2023, 17:56
За да има градеж, трябва да има сериозен приток на нектар или на Димитър Благоев, както казват старите пчелари. Аз не храня със шекерен сироп отдавна, вече ме мързи и ми мина мерака, каквото си съберат и да се оправят сами общо взето....давам им питки с мед зимата/напролет и това е!

Трендафил Дончев
17.03.2023, 18:14
За да има градеж, трябва да има сериозен приток на нектар или на Димитър Благоев, както казват старите пчелари. Аз не храня със шекерен сироп отдавна, вече ме мързи и ми мина мерака, каквото си съберат и да се оправят сами общо взето....давам им питки с мед зимата/напролет и това е!
Сиропа може да замести притока, макар че много колеги го използват направо за приток или "акациев" мед. Питките са добри за януари, февруари и донякъде март. От март е необходимо малко сироп до десетина дни преди акацията. Малко за отскок.;)

Илиев
17.03.2023, 18:17
Мерсаж боку!!!drinks;

Кразз
17.03.2023, 18:41
За да има градеж, трябва да има сериозен приток на нектар или на Димитър Благоев, както казват старите пчелари. Аз не храня със шекерен сироп отдавна, вече ме мързи и ми мина мерака, каквото си съберат и да се оправят сами общо взето....давам им питки с мед зимата/напролет и това е!

Все се сещам за оня лаф на Дончев, за жената:bigsmile:.
Та, моята я "глася" по това време така:
Слагам им под носа хубаво изградена, празна, или маломедна пита. След като, по нея се появи запечатано пило, следва основа и изградена С.Р.
Сроп- колкото да ги почерпя с някои завтове.

Георги 1974
17.03.2023, 21:26
шекер основи по една две и т.н. краставици на търкул

Angel Yosifov
18.03.2023, 07:19
Незна за вас,но аз другата седмица ще режа първите далаци и ще слагам вторите во за изграждане...
По -горе се пропуска да се спомене,че за изграждане на во,е важна и силата на сем...не само околната среда..

бат тянко
18.03.2023, 07:48
Незна за вас,но аз другата седмица ще режа първите далаци и ще слагам вторите во за изграждане...
По -горе се пропуска да се спомене,че за изграждане на во,е важна и силата на сем...не само околната среда..

При нас валя, и е доста студено. Иначе и аз съм им осигурил предпоставки за развитие, ама да видим...

Nick
15.06.2023, 12:32
Такава трудна година откъм мед не е била- акацията даде при мен по една пита на семейство, рекордьорите- дори две. И суша. В момента по липите в Русе няма пчели..

kaloyanv
15.06.2023, 21:13
Такава трудна година откъм мед не е била- акацията даде при мен по една пита на семейство, рекордьорите- дори две. И суша. В момента по липите в Русе няма пчели..

По плевенско нищо не стана с акацията заради времето. При мен заради роевете, но говорих и с други хора и там е така. Само едно силно семейство ми е събрало около 6 - 8 пити, обаче даже не съм го и гледал, понеже и то ми рои. А другите нищо :) .... То много валя почти в цяла България, в Русе чак такава суша ли е ?

Nick
16.06.2023, 06:31
За последния месец един лек ръмеж. Тази нощ преваля за около 5-6 минути. Сутринта вече е сухо.