PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в североизточния регион



Страници : 1 2 3 4 [5] 6

barkov1982
01.12.2019, 17:32
Като се има предвид какво беше лятото и липсата на паша е логично да са слаби семействата. Но 4-5 рамки с пчели не са малко, които да изкарат зимата и да тръгнат добре. Ако имат храна и се помогне малко ще са ОК/не е оксалова/.;)
Дончев, не знам дали е така, при мен е така малко са по слаби в сравнение с миналата година, тогава спряха яйцеснасянето още септември(предпочитан от мен вариант), тази година гледаха и октомври пило(е не всички де) . Преди няколко дни видях снимки на семейства на колега, от моя район, еми моите са така края на март или средата на април. Да се чудиш от район ли е от пчели или пчелар, породи ли е, раси ли е.

Трендафил Дончев
01.12.2019, 17:43
Дончев, не знам дали е така, при мен е така малко са по слаби в сравнение с миналата година, тогава спряха яйцеснасянето още септември(предпочитан от мен вариант), тази година гледаха и октомври пило(е не всички де) . Преди няколко дни видях снимки на семейства на колега, от моя район, еми моите са така края на март или средата на април. Да се чудиш от район ли е от пчели или пчелар, породи ли е, раси ли е.

Всичко взето заедно, като малко се изключат породи и раси. Защо? Защото малко се преекспонира малко с този материал. Зашо? Ами някои не могат да различават пчела от търтей, а породи, раси, гени и какви ли не материи спрягат с които и професорите трудно жонглират.;)

barkov1982
01.12.2019, 18:02
Всичко взето заедно, като малко се изключат породи и раси. Защо? Защото малко се преекспонира малко с този материал. Зашо? Ами някои не могат да различават пчела от търтей, а породи, раси, гени и какви ли не материи спрягат, с които и професорите трудно жонглират.;)

То както казва чичо Гошо,"комлекс от фактори", но и расовата принадлежност си има своето влияние стига да не се съди за нея по цвета де. Не крия, че освен нашите сивушки, последните 3 години работя и сдруги пчели, еми има разлики, не големи, но специално като време на спиране на яйце снасянето е около месец разликата, като количество на пчели влизащи в зимата също. Това при сравнително едни и същи начини на работа . Медодобив не коментирам той е функция на района и пчеларя.

isoto
01.12.2019, 18:05
При положение, че пчелата от юли зимува успешно, защо 90% смятат че лятото / в частност август и септември / са виновни за слабите семейства?

ПС: Този въпрос го зададох като коментар в една от ФБ групите ... нямаше отговор :)

barkov1982
01.12.2019, 18:09
При положение, че пчелата от юли зимува успешно, защо 90% смятат че лятото / в частност август и септември / са виновни за слабите семейства?

ПС: Този въпрос го зададох като коментар в една от ФБ групите ... нямаше отговор :)

Я, дай малко по подробно въпроса, че ми е малко поне двусмислено

isoto
01.12.2019, 18:16
Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?

Трендафил Дончев
01.12.2019, 18:26
Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?


Едва ли са същите. През това време са се заменили с нови.

barkov1982
01.12.2019, 18:30
Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?

Искаш да кажеш че не са гледали пило изобщо така ли, или си маркирал пчели.
П. П. Дончев пак е минал с лев мигач;)

isoto
01.12.2019, 18:37
Може да сте прав, а може и да не сте ... :) Едната отводка е правена на 28 август ... :) Преди време, като почнах с пчелите имах само отводки. Нямах за цел да вадя мед. Та една от тях, поради липса на място се "самозаземи" ... в началото на август. Пролетта беше на 7-8 междурамия. Та от тогава ме мъчеше този въпрос .. :)

Трендафил Дончев
01.12.2019, 18:41
Преди време, като почнах с пчелите имах само отводки.

Колко време е това "преди"?

isoto
01.12.2019, 19:00
Искаш да кажеш че не са гледали пило изобщо така ли, или си маркирал пчели.
Маркирам само майки ... :)


Колко време е това "преди"?
Какво значение има?

Трендафил Дончев
01.12.2019, 19:03
Какво значение има?

За да разбера дали си на Ти или на Вие с пчелите.

barkov1982
01.12.2019, 19:04
Имаш ли наблюдения кои до кога са гледали пило и при каккви условия, че аз нещо още не мога да си изясня конкретиката на дискусията, така да го кажа;)

barkov1982
01.12.2019, 19:27
Сега ако правилно съм разбрал (ама едва ли), питаш защо са ни августовски и септемврийски пчели. Да ама за да ги няма трябват фактори върху които не винаги имаме власт, ако трябва ние да направим нещо или карцираме майката(например Хмара) или храним до откат и после пак, това в края на юли. На прав път ли съм или бре де

barkov1982
01.12.2019, 19:29
За да разбера дали си на Ти или на Вие с пчелите.

Е достатъчна ли е тази информация ;)

isoto
01.12.2019, 19:44
За да разбера дали си на Ти или на Вие с пчелите.
Обикновенно им говоря на "Вие" ... :)


Сега ако правилно съм разбрал (ама едва ли), питаш защо са ни августовски и септемврийски пчели. Да ама за да ги няма трябват фактори върху които не винаги имаме власт, ако трябва ние да направим нещо или карцираме майката(например Хмара) или храним до откат и после пак, това в края на юли. На прав път ли съм или бре де
Ако в първата половина на юли махнете медовите надставки, според Вас какво ще направят пчелите?

barkov1982
01.12.2019, 19:49
" ... :)


Ако в първата половина на юли махнете медовите надставки, според Вас какво ще направят пчелите?

Ако ситуацията навън е каква, иначе работя предимно ДБ и точно тогава им вземам цялата медова шапка;)

Георги 1974
01.12.2019, 19:54
Обикновенно им говоря на "Вие" ... :)


Ако в първата половина на юли махнете медовите надставки, според Вас какво ще направят пчелите?
Отговора според мен е елементарен ако правилно съм го разбрал.
Мисля, че човека визира дългоживите пчели или така наречените зимни пчели.В действителност дали са юли, август , септември или които да е месец от активния сезон родени теоретично няма значение, практично също ако създадем условия да ги направим такива.

isoto
01.12.2019, 19:58
Ако ситуацията навън е каква, иначе работя предимно ДБ и точно тогава им вземам цялата медова шапка;)
Не вярвам в югозапада в юли да нямате приток ... Както и не мисля, че отглеждате пчели, поддържащи "празен плодник" ...

Трендафил Дончев
01.12.2019, 19:59
Отговора според мен е елементарен ако правилно съм го разбрал.
Мисля, че човека визира дългоживите пчели или така наречените зимни пчели.В действителност дали са юли, август , септември или които да е месец от активния сезон родени теоретично няма значение, практично също ако създадем условия да ги направим такива.

Аз мисля, че визира измрелите и заменени с нови.;)

Георги 1974
01.12.2019, 20:04
Аз мисля, че визира измрелите и заменени с нови.;)
Дао-дъ-дзин на Лао Дзъ не се тълква току тъй.

isoto
01.12.2019, 20:12
Отговора според мен е елементарен ако правилно съм го разбрал.
Мисля, че човека визира дългоживите пчели или така наречените зимни пчели.В действителност дали са юли, август , септември или които да е месец от активния сезон родени теоретично няма значение, практично също ако създадем условия да ги направим такива.
Същината на въпроса е: Какво правим за да имаме здрави пчели във юли ...


Аз мисля, че визира измрелите и заменени с нови.;)
... и да не зазимяваме "отводки" в октомври примерно ... :)

Георги 1974
01.12.2019, 20:18
Същината на въпроса е: Какво правим за да имаме здрави пчели във юли ...


... и да не зазимяваме "отводки" в октомври примерно ... :)
Ами например може да махнеш майката малко преди да пронесе новата края на юли третираш с О.К.

ch.atanasov
01.12.2019, 20:29
Кеф. :yahoo:Винаги се кефя, когато теоретиците яхнат метлата. :bigsmile:

barkov1982
01.12.2019, 20:33
Не вярвам в югозапада в юли да нямате приток ... Както и не мисля, че отглеждате пчели, поддържащи "празен плодник" ...

По първа точка, последните 5 години са напълно различни една от друга(преди това нямам наблюдение), в едни имаше юли паша, 2015,2018,но 2016,2017 тотална суша. 2019 беше сравнително добра на единия пчелин, на другия сушата започна от началото на юни и продължи твърде дълго. Относно пчелите имам и такива и такива, има разлика

barkov1982
01.12.2019, 20:35
Кеф. :yahoo:Винаги се кефя, когато теоретиците яхнат метлата.

:bigsmile:

,
Атанасов, дай гледна точка вместо чрна;)
Така и не разбрах защо са тея черни точки

Георги 1974
01.12.2019, 20:35
Кеф. Винаги се кефя, когато теоретиците яхнат метлата.

:bigsmile:


Що бре Атанасов сега сме като по времето на 100 школи на мисълта, по добре е от старогръцката версия там кой мисли , че е умен отива и ораторства на площада( не са си има ли форуми) и те ка се създали различни течения ама имало и едно на цетата какво и да каже някой умник тия казват обратното и почват да го оборват.
Чудно е как различаваш кой е теоретик и кой практик не е ли по добре да се разбере кой е знаещ и кой е мъдър.

ch.atanasov
01.12.2019, 20:39
...
Чудно е как различаваш кой е теоретик и кой практик не е ли по добре да се разбере кой е знаещ и кой е мъдър.

Ама вие знаете ли за какво си пишете.:bigsmile:

ch.atanasov
01.12.2019, 20:41
,
Атанасов, дай гледна точка вместо чрна;)
Така и не разбрах защо са тея черни точки

Браузъра, браузъра ми играе ляво.:bigsmile:

barkov1982
01.12.2019, 20:42
.
Чудно е как различаваш кой е теоретик и кой практик не е ли по добре да се разбере кой е знаещ и кой е мъдър.
То вече с твоя адаш другия чичо Гошо(Google), трудно може да прецениш, у фейса(не пчеларски) най кухите лейки изливат най умните слова;)

Георги 1974
01.12.2019, 20:43
Ама вие знаете ли за какво си пишете.:bigsmile:
Тц.
Ама има ли значение.

Георги 1974
01.12.2019, 20:45
То вече с твоя адаш другия чичо Гошо(Google), трудно може да прецениш, у фейса(не пчеларски) най кухите лейки изливат най умните слова;)

Мъдър ум неще да намериш там де го търсиш.

barkov1982
01.12.2019, 20:46
Браузъра, браузъра ми играе ляво.:bigsmile:

Давай, Атанасов, не буди скромен кажи нещо от твоя опит, ако утре(не дай Боже) ме банират во век и веков, да казвам " ей туй го знам от Атанасов" ;)

ch.atanasov
01.12.2019, 20:56
Тц.
Ама има ли значение.

Та затова, като пиша, че се кефя, не ми завиждайте.:bigsmile:

ch.atanasov
01.12.2019, 21:02
Давай, Атанасов, не буди скромен кажи нещо от твоя опит, ако утре(не дай Боже) ме банират во век и веков, да казвам " ей туй го знам от Атанасов" ;)

Скромен ли, имам 5000 писанки и още толкова изтрити.:bigsmile:

пп. е, много спам, ама-скука.blush;

barkov1982
01.12.2019, 21:05
Скромен ли, имам 5000 писанки и още толкова изтрити.:bigsmile:

пп. е, много спам, ама-скука.blush;

Явно мъдрите мисли са ги изтрили модераторите за да ги запазят за себе сиcrying;

Георги 1974
01.12.2019, 21:33
Ако ситуацията навън е каква, иначе работя предимно ДБ и точно тогава им вземам цялата медова шапка;)
Това ли ти е медовата шапка.

http://www.pchelovodstvo.ru/forum/shared_files/uploaded/1710/69857_1_o.jpg

rumenggr
01.12.2019, 21:38
Скромен ли, имам 5000 писанки и още толкова изтрити.:bigsmile:

пп. е, много спам, ама-скука.blush;
Атанасов, поразкара ли скуката? Исках да питам нещо isoto, нещо за пчели беше.... Реших да изчакам да ти мине. Даката поне го даваше по-ведро...

barkov1982
01.12.2019, 21:38
Това ли ти е медовата шапка.

http://www.pchelovodstvo.ru/forum/shared_files/uploaded/1710/69857_1_o.jpg

Не бре тогава въртя магазините и каквото има долу си е долу, мислех че се разбира, ама май само аз си го разбрах(не грешно:ae:)

Георги 1974
01.12.2019, 21:41
Не бре тогава въртя магазините и каквото има долу си е долу, мислех че се разбира, ама май само аз си го разбрах(не грешно:ae:)
Не бе не се коси, един казва надставки друг шапки и аз си казах чакай да питам това ли е или не и гога им турате шлиферете.

barkov1982
01.12.2019, 21:47
Не бе не се коси, един казва надставки друг шапки и аз си казах чакай да питам това ли е или не и гога им турате шлиферете.

Аз не се кося, за сега само се бръсна:laughing:

ch.atanasov
01.12.2019, 21:53
Атанасов, поразкара ли скуката? Исках да питам нещо isoto, нещо за пчели беше.... Реших да изчакам да ти мине. Даката поне го даваше по-ведро...

Давай бе човек, с тея пчели не само ще умрете от скука, ами и ще фалирате.

hi;

Pero Melifero
01.12.2019, 22:01
аз пък не схванах за чий да съхраняваме юлските пчели за да зимуваме с тях, вместо с августовски или септемврийски,а защо не и с октомврийски

nikawr
01.12.2019, 22:17
аз пък не схванах за чий да съхраняваме юлските пчели за да зимуваме с тях, вместо с августовски или септемврийски,а защо не и с октомврийски

Баси маата пич, аз нищо не схванах.... :(

Трендафил Дончев
01.12.2019, 22:19
аз пък не схванах за чий да съхраняваме юлските пчели за да зимуваме с тях, вместо с августовски или септемврийски,а защо не и с октомврийски

Дори и по - късни има тази година май.

barkov1982
01.12.2019, 22:21
Дори и по - късни има тази година май.

Има, но дали те няма да са препъни камъчето

Георги 1974
01.12.2019, 22:28
аз пък не схванах за чий да съхраняваме юлските пчели за да зимуваме с тях, вместо с августовски или септемврийски,а защо не и с октомврийски
Тия октомврийските са като ремарке на МПСто ама туй са теории от преди да истине Гълфстриим.

Христо Димитров
01.12.2019, 22:32
Дори и по - късни има тази година май.


При мен имаше и ноемврийски, което ме притесни!

nikawr
01.12.2019, 22:34
Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?

Меко казано странно твърдение и заключение. Значи, ако пчелите са си биле на 5-6 рамки тогава, и сега са пак на толкова, то това са същите пчели!?? Пък за подмора даже няма и да споменавам...

Трендафил Дончев
01.12.2019, 23:48
Има, но дали те няма да са препъни камъчето

'Що мислиш тъй? Какво им е на тези?

symp
02.12.2019, 00:42
Здравейте, днес поогледах всички кошери, работя със система ДБ (15 броя) повечето ми кошери са отводки. Подхраних ги от началото на септември около 10 дни със захарен сироп 1:1 вода-захар. Октомври ги третирах с лентички от пчеласки магазин южен гр. Русе тяхно производство. Зазимих най слабата отводка на 4 рамки. Днес положението беше: 3-4 семейства на 4-5 междурамия, всички други на 3-4, а най слабия зазимен на 2. Какво да правя? Как да им помогна?

бат тянко
02.12.2019, 06:44
Здравейте, днес поогледах всички кошери, работя със система ДБ (15 броя) повечето ми кошери са отводки. Подхраних ги от началото на септември около 10 дни със захарен сироп 1:1 вода-захар. Октомври ги третирах с лентички от пчеласки магазин южен гр. Русе тяхно производство. Зазимих най слабата отводка на 4 рамки. Днес положението беше: 3-4 семейства на 4-5 междурамия, всички други на 3-4, а най слабия зазимен на 2. Какво да правя? Как да им помогна?

Сложи им върху рамките по един пакет твърда храна, завий ги с по един сизален чувал и им пусни мишипредпазителите.

barkov1982
02.12.2019, 09:03
'Що мислиш тъй? Какво им е на тези?

Малко лични разсъждения и наблюдения, ако пилото е 40-50 килийки, не хо коментирам то няма да окаже почти никакво влияние на семейството. У фейса гледах снимки на пило 2/3 рутова рамка и ставаше дума за повече от една, това вече си е количество. Тук идва ред на времето а то ноември е с голями амплитуди(нощни ниски) , със слани за много райони(особено на голяма площ при мен, до река съм). Средата на ноември направих няколко обединения, само в един слаб имаше яйца, предполагам че пчелите после го почистват. Та според мен не са благоприятни условията за пило в ноември месец. Прашец малко, нектар малко, време зс доставки малко.
П. П. А и зависи кой как си е свършил работата с акара, колкото и да е малко той ще се цели именно в това пило, тук само предполагам ;)

Pero Melifero
02.12.2019, 10:05
Тия октомврийските са като ремарке на МПСто ама ...

Вече не съм сигурен Гога, да в теорията е така, но на практика май нещата се променят, особено тази година. Ремаркетата по-скоро ще са ноемврийските и декемврийските

Георги 1974
02.12.2019, 12:42
Вече не съм сигурен Гога, да в теорията е така, но на практика май нещата се променят, особено тази година. Ремаркетата по-скоро ще са ноемврийските и декемврийските
Ами може само да предполагаме и да разтягаме локуми.
В старите книги е казано след 15 септември са нодоносени.Климата може и да се затопля ама на пчелина във гората старите ми майки приключиха с пилото средата на септември и в момента са по силни от тазгодишните роеви цепеняци на другия пчелин де се бяха разпищоли ли все едно не зима иде а пролет.

dvd111
02.12.2019, 13:10
... на пчелина във гората старите ми майки приключиха с пилото средата на септември и в момента са по силни от тазгодишните роеви цепеняци на другия пчелин де се бяха разпищоли ли все едно не зима иде а пролет.

А имаш ли наблюдения на кой пчелин майките приключват по-рано с пилото, сравнявайки млади с млади и стари със стари?

Георги 1974
02.12.2019, 14:03
А имаш ли наблюдения на кой пчелин майките приключват по-рано с пилото, сравнявайки млади с млади и стари със стари?
Да в гората там е по студено и има един гаден вятър става някво течение там винаги приключват по рано с пилото.

dvd111
02.12.2019, 14:50
Да в гората там е по студено и има един гаден вятър става някво течение там винаги приключват по рано с пилото.

А дали не е защото са на сянка? Тази година бях засенчил пчелите със засенчваща мрежа (мисля, че беше с 90% засенчване). В началото на есента, преди да я махна, пчелите почти не летяха, въпреки, че беше слънчево. Още първите минути, след като я махнах, ситуацията се промени и летежа се засили в пъти...Сега си мисля, че трябваше да оставя няколко кошера засенчени за наблюдение...Може би и с пилото щяха да приключат по-рано, знам ли. Ще пробвам догодина!

Георги 1974
02.12.2019, 15:19
А дали не е защото са на сянка? Тази година бях засенчил пчелите със засенчваща мрежа (мисля, че беше с 90% засенчване). В началото на есента, преди да я махна, пчелите почти не летяха, въпреки, че беше слънчево. Още първите минути, след като я махнах, ситуацията се промени и летежа се засили в пъти...Сега си мисля, че трябваше да оставя няколко кошера засенчени за наблюдение...Може би и с пилото щяха да приключат по-рано, знам ли. Ще пробвам догодина!
Не само два са ми на сянка има дървета но аз съм ги сложил на слънце.Просто е по студено по високо няма баш паша и до скоро имах конкуренция ама дигнага ръце и избягаха.

nikawr
02.12.2019, 20:40
При мен 50% от пчелина е на слънце, останалия на дебела сянка. Майките на 85-90% млади тазгодишни. В началото на октомври нямаше и излизащо пило. Бяха спрели тотал всички. Третирах тогава с ОК. Като изключим само няколкото късни отводки, които имаха малко запечатано пило...

Ангел Йосифов
03.12.2019, 07:04
Ами може само да предполагаме и да разтягаме локуми.
В старите книги е казано след 15 септември са нодоносени..

Ееее,Гошка,те старите книги,а и новите,са преписвани.Това ,15 септември е съветска технология за зимуване в зимовник......целта на таз дата е до началото на октомври,новоизлюпената пчела да се облети-демек да се изходи.Защото в зимовника,изхождането е в или на предната страна на кошера.....А нашите,зимувайки на открито,имат възможност за облитане.

Не малка част от моите,през септември-октомври подготвят зимната пчела.........и определено,не са "ремаркета" и аз не съм мазохист...

Трендафил Дончев
03.12.2019, 07:56
Ееее,Гошка,те старите книги,а и новите,са преписвани.Това ,15 септември е съветска технология за зимуване в зимовник......целта на таз дата е до началото на октомври,новоизлюпената пчела да се облети-демек да се изходи.Защото в зимовника,изхождането е в или на предната страна на кошера.....А нашите,зимувайки на открито,имат възможност за облитане.

Не малка част от моите,през септември-октомври подготвят зимната пчела.........и определено,не са "ремаркета" и аз не съм мазохист...

Като се говори за зимовници и за съветски технологии, трябва да се има предвид за какъв климат става въпрос. Ако не дай си боже в един момент попаднем в такава зима каквато е там, не само пчели няма да останат, но и кошерите няма да ги има.:bigsmile: То това тук при нас зима ли е? Вече е декември, а нашите още прашец вкарват.;)

Ангел Йосифов
03.12.2019, 18:41
Като се говори за зимовници и за съветски технологии, трябва да се има предвид за какъв климат става въпрос. Ако не дай си боже в един момент попаднем в такава зима каквато е там, не само пчели няма да останат, но и кошерите няма да ги има.:bigsmile: То това тук при нас зима ли е? Вече е декември, а нашите още прашец вкарват.;)

Каквато и зима да дойде,дори и да започне в началото на октомври до април,пак през тез 6 месеца ще има време,позволяващо изхождане извън кошера...още повече,че дебелия сняг варди завет и задържа топлината.А в зимовника,изхождането е само в или на кошера..

Георги 1974
03.12.2019, 20:40
Каквато и зима да дойде,дори и да започне в началото на октомври до април,пак през тез 6 месеца ще има време,позволяващо изхождане извън кошера...още повече,че дебелия сняг варди завет и задържа топлината.А в зимовника,изхождането е само в или на кошера..
На руските пчели аустпуха им е по- голям.Но в Канада си гледат и италианки а те са по вталени.В зимовниците особено модерните с климатици бая по малко ядът от колкото на вън.Но на вън в Сибир им слагат двуметрови дъски да ги намерят напролет.Та Мастер както каза снега ги топли.
По мое скромно мнение късното пило не е добро ни за пчелите ни за пилото що в райони де няма зима пчелите влизат в неактивно състояние ако на вън няма прашец а не че е студено.
Мое си мнение де, хипотеза .

Ангел Йосифов
03.12.2019, 21:17
В зимовниците особено модерните с климатици бая по малко ядът от колкото на вън..
Гошка,говорим за първото облитане(изхождане) на новоизлюпените пчели,което се случва десетина дена след излюпването на пчелата.В/У това акцентират братушките.Затова споменават 15 септември,като краен срок за последните новоизлюпени,за да могат до началото на октомври да се изходят и хоп в зимовника.ДЕМЕК,ако новите пчели се изходят преди вкарването в зимника,те не се считат за "ремаркета",А неуспелите с изхождането,се изхождат вътре до месец и,ако са повечко.....

Георги 1974
03.12.2019, 21:26
Гошка,говорим за първото облитане(изхождане) на новоизлюпените пчели,което се случва десетина дена след излюпването на пчелата.В/У това акцентират братушките.Затова споменават 15 септември,като краен срок за последните новоизлюпени,за да могат до началото на октомври да се изходят и хоп в зимовника.ДЕМЕК,ако новите пчели се изходят преди вкарването в зимника,те не се считат за "ремаркета",А неуспелите с изхождането,се изхождат вътре до месец и,ако са повечко.....

Погледнато от този ъгъл е така няма две мнения по въпроса.
Просто не го разгледах така въпроса, миналата година се бях вманиачил в дългоживите и много четох по въороса.Това пчелите са много интересни създания нещо като медузите ако ги разрежеш на две стават на две а има вид който е безсмъртен ако ги стресираш минават в 1 фаза тоест дете и пак на ново си стареят.Хитро.

Pero Melifero
03.12.2019, 22:07
...миналата година се бях вманиачил в дългоживите и много четох по въороса...
Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските

barkov1982
03.12.2019, 22:31
Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските

А бе и ти си прав, ама не е баш така;)

Георги 1974
03.12.2019, 22:35
Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските
Не е само прашеца макар, че е жизненоважен.
Перка има таблици с едни ора де са точкували пчелите на есен бая са си поиграли и долу горе са казали.Сега ако ме питаш дали са яли прашец дорде са ги точковали ,, не знам,,.

Георги 1974
03.12.2019, 22:42
Има и един удивителен факт при тия де са проучвали зимните или дългоживите.
Ако от кошера дърпаш постоянно запечатаното пило ако липсва и има само отворено, кърмачките живеят много дълго и си произвеждат млечице.
Та може и да има нещо вярно в теорията на Слави 13 ,че запечатаното пило не влияе добре на продължителността на живот на пчелите.

Трендафил Дончев
03.12.2019, 22:54
Има и един удивителен факт при тия де са проучвали зимните или дългоживите.
Ако от кошера дърпаш постоянно запечатаното пило ако липсва и има само отворено, кърмачките живеят много дълго и си произвеждат млечице.
Та може и да има нещо вярно в теорията на Слави 13 ,че запечатаното пило не влияе добре на продължителността на живот на пчелите.

Може да има логика в това и защо? Пчелите когато работят извън кошера им се скъсява живота. Явно това е за тях тежката физическа работа, а отделянето на млечице и кърмене не е и не ги изтощава. Оттам и продължителния живот.

dvd111
03.12.2019, 22:55
Има и един удивителен факт при тия де са проучвали зимните или дългоживите.
Ако от кошера дърпаш постоянно запечатаното пило ако липсва и има само отворено, кърмачките живеят много дълго и си произвеждат млечице.
Та може и да има нещо вярно в теорията на Слави 13 ,че запечатаното пило не влияе добре на продължителността на живот на пчелите.

Това вярно ли е? Като съм давал запечатано пило на по-слабички отводки не съм забелязал да им се отразява негативно...

nikawr
04.12.2019, 05:46
Може да има логика в това и защо? Пчелите когато работят извън кошера им се скъсява живота. Явно това е за тях тежката физическа работа, а отделянето на млечице и кърмене не е и не ги изтощава. Оттам и продължителния живот.


Не знам колко логика има в това, но предната есен колега прави следния експеримент: затвори август майката в изолатор. Като се излюпи и последното пило в коша остави само изолатора с майката, а останалото нареди основи. Яко бухане на сироп, не инверт, а сироп! Изградиха плодника и направиха запаси. И взеха, че иззимиха даже, без да пуска майката от изолатора до март... ;) таа кое ги амортизира повече, пилото или другата работа?

бат тянко
04.12.2019, 06:30
Със сигурност събирачеството ги изтощава повече. Иначе нямаше да се раждат първо вътрекошерни, а направо да набиват гората.

nikawr
04.12.2019, 06:41
Със сигурност събирачеството ги изтощава повече. Иначе нямаше да се раждат първо вътрекошерни, а направо да набиват гората.
В грешка си Тяна... ;)
Не гледат ли пило живеят от началото на август до април. Лично изпробвано. Пак си събират септември каквото има, при мен по 2 плодникови грозде... :)

Трендафил Дончев
04.12.2019, 07:54
В грешка си Тяна... ;)
Не гледат ли пило живеят от началото на август до април. Лично изпробвано. Пак си събират септември каквото има, при мен по 2 плодникови грозде... :)

Тези от август, септември ...не се ли губят някъде по пътя, а в дадени моменти да се заменят с нови? Някакви такива снасяния, които не виждаме, поради намалелите проверки по това време. Късно спряла да снася, рано тръгнала - нещо от този род.

nikawr
04.12.2019, 08:06
Тези от август, септември ...не се ли губят някъде по пътя, а в дадени моменти да се заменят с нови? Някакви такива снасяния, които не виждаме, поради намалелите проверки по това време. Късно спряла да снася, рано тръгнала - нещо от този род.
При колегата по напред дето казваше как август са на 5 междурамия и ноември пак на толкова и са едни и същи пчели, важи с пълна сила това което казваш! Обаче кат запреш майката в изолатора от началото на август не снесе нито едно яйце, няма от де да дойдат нови пчели за замяна...

Трендафил Дончев
04.12.2019, 08:15
При колегата по напред дето казваше как август са на 5 междурамия и ноември пак на толкова и са едни и същи пчели, важи с пълна сила това което казваш! Обаче кат запреш майката в изолатора от началото на август не снесе нито едно яйце, няма от де да дойдат нови пчели за замяна...

Какво представлява изолатора за майки? Касетка в която се поставя една или няколко рамки с майката. На тази рамка майката няма ли възможност да снася? Има и дори пчелите ще се стараят да и освобождават място и няма да правят венец/и. Една пита е достатъчна за да подсигури нови пчели на мястото на старите/изгубените. Единствено няма да снася, ако се постави в преносима клетка, макар че и там снася, но яйцата се изяждат от пчелите.

бат тянко
04.12.2019, 08:26
Ето тук има част от отговора, защо пчелите живеят повече, когато не отглеждат пило:
https://www.bgfermer.bg/Article/6526076

nikawr
04.12.2019, 08:26
Какво представлява изолатора за майки? Касетка в която се поставя една или няколко рамки с майката. На тази рамка майката няма ли възможност да снася? Има и дори пчелите ще се стараят да и освобождават място и няма да правят венец/и. Една пита е достатъчна за да подсигури нови пчели на мястото на старите/изгубените. Единствено няма да снася, ако се постави в преносима клетка, макар че и там снася, но яйцата се изяждат от пчелите.

Изолатора е около 1см широка касета с размер около една пита ЛР, но по-къса. Пчелите не могат да градят в него, имат само достъп до майката за да я хранят колкото да не умре. За 2-3 седмици майката става осезаемо по-малка. Ако изолатора е направен хенд мейд от ханеманова решетка някой по дребни майки като отслабнат и минават през решетката. Затова и изолатора е с около 4мм процепи. Но общо взето майката няма начин да има начин да снесе в килийка от началото на август до когато решиш пролетта. Колеги са споделяли, че март месец като ги напъне много природата пчелите градят маточник в изолатора и майката снася, но аз не съм го виждал това...
Изолатора разбива и още един мит, а именно че пчелите са способни да пренесат яйце!!! Майката никога не престава да снася напълно и се изтърва. Ако можеха да пренесат яйце, пчелите щяха да изградят маточник напролет още февруари извън изолатора.
Ей го изолатора какво представлява: http://goldenbee.bg/product/130/izolator-na-pchelna-mayka-petar-hmara

isoto
04.12.2019, 09:39
аз пък не схванах за чий да съхраняваме юлските пчели за да зимуваме с тях, вместо с августовски или септемврийски,а защо не и с октомврийски
Обикновено всички яйцеснасящи се орентират с/о продължителността на деня. Заедно с това, кошера е и инкубатор, потдържащ 60%-80% влажност и температура ~36 градуса,а влажността е функция на температурата. Т.е при година като тази / без дъжд 2-а месеца, намалено нектароотделяне / "инкубатора" не работи :) Съчетано с намаляването на продължителността на деня / намаляне на яйцеснасянето / мисля картинката е ясна ... :)


Меко казано странно твърдение и заключение. Значи, ако пчелите са си биле на 5-6 рамки тогава, и сега са пак на толкова, то това са същите пчели!?? Пък за подмора даже няма и да споменавам...


При колегата по напред дето казваше как август са на 5 междурамия и ноември пак на толкова и са едни и същи пчели, важи с пълна сила това което казваш! Обаче кат запреш майката в изолатора от началото на август не снесе нито едно яйце, няма от де да дойдат нови пчели за замяна...
Всъщност това и направих, но не ползвах изолатор. Пуснати са на голи рамки / изградени/ и инверт докато вземат :) За 2, 3 седмици приключиха ... :)

ПС: Та да питам практиците :
Вие колко пчела успяхте да "генерирате" през сушавите месеци? На практика семействата станаха по-големи или по-малки ? :)

бат тянко
04.12.2019, 09:47
На практика използващите сиропче имаха забележителни резултати.

nikawr
04.12.2019, 10:03
На практика използващите сиропче имаха забележителни резултати.

Дано са забележителни и след зимата... ;)

nikawr
04.12.2019, 10:11
...
Вие колко пчела успяхте да "генерирате" през сушавите месеци? На практика семействата станаха по-големи или по-малки ? :)
По важно е с колко пчела ще се излезе от зимата. Щото предпочитам да вляза в зимата с 5-6 междурамия и да изляза с 5, а не да вляза с 8 и да изляза с 2...

isoto
04.12.2019, 10:43
На практика използващите сиропче имаха забележителни резултати.

Това (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%83%D1%80) мисля, че ще подтикне към друг поглед на нещата. Разходите ще трябва доста да се свият ...

barkov1982
04.12.2019, 10:49
Ако пчелите нямат пило, за какво излизат, колко им е потреблението и друг вупрос имам, но после че се размиват

Pero Melifero
04.12.2019, 10:54
...таа кое ги амортизира повече, пилото или другата работа? наличието/липсата на прашец по времето когато отглеждат пилото+съотношението гледачки/личинки е от изключително значение за продължителността на живота им hi;

Колеги, вече ги обсъждахме тия работи, защо трябва да ги предъвкваме наново при положение, че няма излязла никаква нова информация по въроса? Или пък има?

nikawr
04.12.2019, 10:55
Ако пчелите нямат пило, за какво излизат, колко им е потреблението и друг вупрос имам, но после че се размиват

Факт, че са доста мързеливи като нямат пило и нищо не правят, но като усетят че има паша, при мен грозде, излизат да пълнят. Явно са лакоми, знам ли. Но във времена на липсваща паша и прашец си спят буквално и не им деме че навън е +18,20 градуса...

nikawr
04.12.2019, 10:57
наличието/липсата на прашец по времето когато отглеждат пилото+съотношението гледачки/личинки е от изключително значение за продължителността на живота им hi;

Колеги, вече ги обсъждахме тия работи, защо трябва да ги предъвкваме наново при положение, че няма излязла никаква нова информация по въроса? Или пък има?

Е да де, ама кат дойде края на август и колегите се втурват с лейките да правят пило и зимна пчела..., а то прашец за един търтей да се нахрани няма...

isoto
04.12.2019, 11:05
Ако в края на юли/началото на август стесниш на примерно 6 рамки и ги 'налееш" със захарен сироп, колкото поемат до запечатване, съм сигурен че няма да мръднат. Просто имат свободно място ... А сигурно се чувстват и леко "поокрадени" ...:)

бат тянко
04.12.2019, 11:11
Това (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%83%D1%80) мисля, че ще подтикне към друг поглед на нещата. Разходите ще трябва доста да се свият ...

Това не е от сега. И е само част от проблема. Повече си вредим с боклуците, с които третираме.

nikawr
04.12.2019, 14:45
Ако в края на юли/началото на август стесниш на примерно 6 рамки и ги 'налееш" със захарен сироп, колкото поемат до запечатване, съм сигурен че няма да мръднат. Просто имат свободно място ... А сигурно се чувстват и леко "поокрадени" ...:)
Рано или късно ще освободят място щото хапват, и ще подкарат пак пилото. Каква е файдата да подкарат пило Октомври примерно, никаква, даже назад... И ефекта ме съмнява да е очаквания...

Георги 1974
04.12.2019, 18:14
Това вярно ли е? Като съм давал запечатано пило на по-слабички отводки не съм забелязал да им се отразява негативно...
Ами не знам. Гледам си фен на Слави 13 та затова го цитирах а и ме съмнява тои да е правил изследвания вероятно ги е чел, всъщтност мисля, че пусна и линк по казуса в пушалката.Помня, че няколко вечери се пеняви, че колективния ум не възприема феромонната теза току- тъй, макар и проповядвана от такъв изтъкнат ум.

dvd111
04.12.2019, 18:49
... Гледам си фен на Слави 13 ...

Абе не знам кой копира челния му опит, с едно отваряне на кошер в годината...:P:bigsmile::bigsmile:

Георги 1974
04.12.2019, 19:06
Абе не знам кой копира челния му опит, с едно отваряне на кошер в годината...:P:bigsmile::bigsmile:
Хи, хи.
Е та нали трябва заклейката да пазим.
П.П.Шегата на страна феромоните оказват огромно влияние при пчелите не са добре проучени но има и изводи приложими в практиката.

symp
17.12.2019, 01:18
Неделя прегледах кошерите. Времето беше слънчево и тихо 12 градуса според телефона. Пчелички имаше на всички прелки. Подготвих от първия мед за тази година в торбички с пудра захар 2:1 и изчаках да паднат температурите и ги отворих към 18:00 и им сложих на всички по 1кг над рамките. Силни, слаби - нито едно с-во не беше на кълбо. Работя за втора година с найлони 2см отворени от към прелката. Всичките ми кошери без един са с твърди дъна освен един. Разликата при него е - пчелите седят долу и има мноого влага на найлона (странна работа). Пипах и найлоните да търся къде е топло и установих, че само този, който даде най много мед за сезона е топъл. При всички други - студ въпреки, че са на повече рамки... Споделете :)

Илиев
18.12.2019, 12:10
Преди малко третирах с ОК за последно, всички са живи и здрави засега!!! Много влага обаче забелязах!!!...чудя се дали е възможно да са започнали пак да гледат пило?

Pero Melifero
18.12.2019, 13:02
Преди малко третирах с ОК за последно, всички са живи и здрави засега!!! Много влага обаче забелязах!!!...чудя се дали е възможно да са започнали пак да гледат пило?

напълно възможно, то някои не са и спирали, според мен де

зуница
18.12.2019, 14:46
Преди малко третирах с ОК за последно, всички са живи и здрави засега!!! Много влага обаче забелязах!!!...чудя се дали е възможно да са започнали пак да гледат пило?
Март месец пиши как оценяваш ефекта от третирането.hi;

symp
23.01.2020, 00:11
Четири от 15 вече ги няма... силни, слаби...

Гогол
23.01.2020, 21:07
Четири от 15 вече ги няма... силни, слаби...
Съчувстам ти за загубите.Сигурно си начинаещ за да се случи това. Нямаше ли кой да попиташ преди септеври.А и ноември не е късно според района. Защо се получи така?Твои грешки ли са причината. Може да си писал но за първи път влизам от 2 или повече години,нямам спомен оттогава какво е било. Важното е да не се отчаеш и да ги захвърлиш на самотек останалите.Тази зима не е зима,много е лоша.Ако имаш слаби събери ги на едно,заедно с майките като ги напръскаш предварително с ракия.Събота и неделя ще е добро времето.

Трендафил Дончев
23.01.2020, 21:13
Съчувстам ти за загубите.Сигурно си начинаещ за да се случи това. Нямаше ли кой да попиташ преди септеври.А и ноември не е късно според района. Защо се получи така?Твои грешки ли са причината. Може да си писал но за първи път влизам от 2 или повече години,нямам спомен оттогава какво е било. Важното е да не се отчаеш и да ги захвърлиш на самотек останалите.Тази зима не е зима,много е лоша.Ако имаш слаби събери ги на едно,заедно с майките като ги напръскаш предварително с ракия.Събота и неделя ще е добро времето.

Ха, добре дошъл.drinks;

kuline
23.01.2020, 21:13
Съчувстам ти за загубите.Сигурно си начинаещ за да се случи това. Нямаше ли кой да попиташ преди септеври.А и ноември не е късно според района. Защо се получи така?Твои грешки ли са причината. Може да си писал но за първи път влизам от 2 или повече години,нямам спомен оттогава какво е било. Важното е да не се отчаеш и да ги захвърлиш на самотек останалите.Тази зима не е зима,много е лоша.Ако имаш слаби събери ги на едно,заедно с майките като ги напръскаш предварително с ракия.Събота и неделя ще е добро времето.
Ти жив ли си бе Човеко? Чудихме се 'де се затри.

Гогол
23.01.2020, 21:31
Ха, добре дошъл.drinks;
Благодаря!Ще се опитвам по малко да наваксам пропуснатото. Но ще ми трябва време. Лека засега.

Filyov
24.01.2020, 09:26
Съчувстам ти за загубите.Сигурно си начинаещ за да се случи това. Нямаше ли кой да попиташ преди септеври.А и ноември не е късно според района. Защо се получи така?Твои грешки ли са причината. Може да си писал но за първи път влизам от 2 или повече години,нямам спомен оттогава какво е било. Важното е да не се отчаеш и да ги захвърлиш на самотек останалите.Тази зима не е зима,много е лоша.Ако имаш слаби събери ги на едно,заедно с майките като ги напръскаш предварително с ракия.Събота и неделя ще е добро времето.

Здравей, а ако имаме само едно слабо семейство, можем ли да го обединим към силно семейство по това време от годината?

Pero Melifero
24.01.2020, 09:40
Ти жив ли си бе Човеко? Чудихме се 'де се затри.

ходил е по чужбината сигурно;)

symp
24.01.2020, 13:27
Съчувстам ти за загубите.Сигурно си начинаещ за да се случи това. Нямаше ли кой да попиташ преди септеври.А и ноември не е късно според района. Защо се получи така?Твои грешки ли са причината. Може да си писал но за първи път влизам от 2 или повече години,нямам спомен оттогава какво е било. Важното е да не се отчаеш и да ги захвърлиш на самотек останалите.Тази зима не е зима,много е лоша.Ако имаш слаби събери ги на едно,заедно с майките като ги напръскаш предварително с ракия.Събота и неделя ще е добро времето.

Че съм начинаещ, начинаещ съм, но и миналата година бях начинаещ и нямах нито една загуба. Не съм гледал обстойно да търся причините за загубите все още...

Гогол
25.01.2020, 20:29
Здравей, а ако имаме само едно слабо семейство, можем ли да го обединим към силно семейство по това време от годината?
ДА.Без проблем.

Гогол
25.01.2020, 20:39
Ти жив ли си бе Човеко? Чудихме се 'де се затри.
Все още.Напук на някои не харесващи моя начин на отговаряне на тяхните умопомрачителни сентенции за пчело отглеждането. Снощи щях да ти отговоря,но ми свърши лимита да стоя пред екрана.А има толкова много да чета.Ша съ опраим.Търпение и настояване.Лека да е Калине.

Гогол
25.01.2020, 20:52
Че съм начинаещ, начинаещ съм, но и миналата година бях начинаещ и нямах нито една загуба. Не съм гледал обстойно да търся причините за загубите все още...
Няма да загубиш много ако ги огледаш и анализираш. Но без помощ чужда. Само ти ,пчелите и празните кошери. Отворени и ако си правил записки -ЧЕТИ.
Защото си нямал загуби си олабил каиша и си карал като баш майстор. А тази зима е коварна като есента.Топло,топло ама то си взема своето.Тепърва ще започне.

Ангел Йосифов
26.01.2020, 07:29
ДА.Без проблем.

Май-май,си изгубил тренинг.Добре дошъл!Забрави да го попиташ,що е слабо семейството,дали не изглеждат мокри дали...ей такива дребни нещица,които могат да обърнат каручката.Иначе,ако са здрави,спокойно ще иззимеят.

Nik_m
26.01.2020, 10:32
Сега не бих обединил силно със слабо (никога не бих го направил) с какво едно слабо семейство ще помогне на силното! За мен от таква операция може да има само негативни.

Трендафил Дончев
26.01.2020, 11:06
Сега не бих обединил силно със слабо (никога не бих го направил) с какво едно слабо семейство ще помогне на силното! За мен от таква операция може да има само негативни.

Много правилно. Особено тази година, при тази лека зима ще презимуват и слабите. Силното не му е необходима помощ, а слабите ще започнат все пак развитие и в даден момент майката ще се смени. Все пак тя е един от факторите за да бъде семейството слабо. Като пример - сега в момента много от майките снасят било повече, било по - малко, а някои не. Тези които снасят макар и бавно имат развитие, а тези които не снасят изостават. След това, като се затопли, развитите тръгват с по - силен старт, а тези които тогава започват едва ли ще ги застигнат и си остават слаби през целия период. Затова при първия удобен момент е необходимо да се замени майката. Това не е 100% гаранция, че всички ще се оправят, но съм казвал защо. Не всяка нова майка е качествена. Та за момента обединяването е само загуба на семейства.

symp
27.01.2020, 03:09
Поговорихме със загиналите семейства, трите отводки ми казаха, че много са слаби, а основното че ги вали дъжд постоянно...

Всички други реших: естествен, природен подбор.

Гогол
27.01.2020, 16:32
Май-май,си изгубил тренинг.Добре дошъл!Забрави да го попиташ,що е слабо семейството,дали не изглеждат мокри дали...ей такива дребни нещица,които могат да обърнат каручката.Иначе,ако са здрави,спокойно ще иззимеят.
Благодаря Ачо !Прав си за тренинга.Все пак доста време е и съм отвикнал да разпитвам.А и реагирах първосигнално като от моя позиция че всичко е нормално.

symp
06.02.2020, 11:46
10303Снимка от днес :icon_lol:

Илиев
17.02.2020, 15:33
Пчелите днес пощуряха буквално, из целия двор едно здраво жужене навсякъде...носят прашец, и вода също - налях им и веднага я надушиха
10320

rumenggr
17.02.2020, 17:43
Пчелите днес пощуряха буквално, из целия двор едно здраво жужене навсякъде...носят прашец, и вода също - налях им и веднага я надушиха
10320
От какъв материал е жълтия корпус?

Илиев
17.02.2020, 18:18
Няколко са матриялите в този корпус - купих ги корпусите в недовършем вид от един дядо, който после почина, Бог да го прости!!...четирите страници са от дървени рамки 2см дебели, по средата кухи, и запълнени със стиропор - за изолация демек!!...а отвътре и отвън затворени с фазер 3мм, за да се получи размер 25-6мм дебелина на стената....не знам доколко има файда...дядото беше дърводелец и учител по музика, и като имал време си е играл да прави такива изобретения.

symp
23.02.2020, 16:48
Днес масов летеж, носят оранжев прашец :win:

symp
26.02.2020, 20:22
Днес проверих кошерите - в природата има и прашец и пресен нектар. Има доста запечатано пило, но излюпено все още няма при мен. Слабите са още на кълбо, има и пресни яйца :)

Илиев
04.03.2020, 15:48
Вчера и онзи ден и аз ревизирах моите - две жертви от 28 засега!!...има 7-8 слаби семейства, които са изяли много мед, за да оцелеят, докато на силните и средните сем-ва 70% от меда им стои все още....вчера дрянът почна да цъфти, и днес го надушиха веднага. Иначе имат пило - даже и запечатано, слабите на по 1 рамка, силните на по 2р.



10328

Илиев
07.03.2020, 11:23
Днес е перфектен ден за прегледи на пчелите...вчера им напълних пликчета с мед да им раздам, а днес сутринта забърках извара с мед и пудра захар...и след малко ги почвам...имам 4-5 МК кошера, пробили втория/горния корпус с мед, има вече пило там, обаче толкова много пчели има в двата корпуса, че не мога да ги оставя само на един корпус, мисля че няма да се съберат, и затова ги оставям на два.
10329

symp
22.03.2020, 01:23
Днес отново прегледах кошерите, все повече семейства са доволни - както те то и аз!

nikimarti8
07.04.2020, 18:34
Здравейте забелязвам че тътена от авиацията ми бърка режима,отпуснах се до осем девет да нанкам.В 3 4 5 часа даже и с половинки нощес според силата,си ги усещах.А сега няма кой да ме събуди ( и набора се бърка)! Аз не преброя ли 20 30 линии на небето ,а сега тихо спокойно рядко някой прелита но небето е чисто.Тук съм броил около 20 30 самолета за час.А ветро генератори нощем е като дискотека няма ги вече розови пеликани щъркели патици и много други красиви пернати които минаваха през Калиакра!Дано да не си спомням и за пчелите така,който не вярва че сме живи благодарение на тях.Не трябва да използва всичко докоснато от тях.

symp
10.04.2020, 22:00
Сложихте ли магазините вечеdrinks;?

Георги Куров
14.04.2020, 20:37
Магазините са сложени, овошките са в силата си. Ако не отровят летящата пчела при пръсканията след седмица ще берат рапица и ще се разширяват още. При пръскането на житата хвърлиха по една лопатка подмор, в полето вече не може да се прави ефективно пчеларство.

Георги Куров
16.04.2020, 20:41
Сушата е жестока. Толкова ниска рапица да започне да цъфти не е било. Ако не завали ще има само прашец.

symp
25.04.2020, 23:49
Явно и при мен рапицата е в разгара си въпреки, че не я вижам. Магазините съм ги сложил преди 10 дни и са изградили по 5 рамки. Сигурен съм, че колеги вече слагат втори магазин в моя район и мълчат ;) Затова е форума drinks;

symp
04.05.2020, 23:37
Втори магазини сложих с ~ 50% основи, ще докладвам...

symp
10.05.2020, 22:01
Да продължа монолога drinks;От най силните семейства изцентрофужих по 10 рамки, и имам изградени 5 продникови и на някои места по 10 магазинни рамки. Доволен съм! Заредих само изградени рамки за акацията... дано дано...

kuline
10.05.2020, 22:13
Да продължа монолога drinks;От най силните семейства изцентрофужих по 10 рамки, и имам изградени 5 продникови и на някои места по 10 магазинни рамки. Доволен съм! Заредих само изградени рамки за акацията... дано дано...

А, ти не каза ли, че са напълнили по два магазина? Или още не си свършил с центрофуженето. Тази година наистина благоприятства рапичната паша. Направо си е за трети магазин, въпреки че до сега не съм слагал такъв.
Снимка от 08.05.2020г.

symp
10.05.2020, 22:35
Нямам достатъчно изградени рамки. Като ги качих на по два магазина се възползвах да ми изградят по един магазин рамки, а на някои сложих по 5 плодникови. Работя основни с 10 рамкови ДБ и няколко 12 рамкови. Ако не бяха основи дали нямаше да са 2 магазина за центрофужене?

Трендафил Дончев
10.05.2020, 23:20
А, ти не каза ли, че са напълнили по два магазина? Или още не си свършил с центрофуженето. Тази година наистина благоприятства рапичната паша. Направо си е за трети магазин, въпреки че до сега не съм слагал такъв.
Снимка от 08.05.2020г.

Явно при вас е благоприятно. Тук умират от глад. Рамките са сухи. Всеки момент ще се разпука акацията и дано да има спасение.

Георги Куров
31.05.2020, 20:27
Имах шанс да заснема работата на пчелите при паша от Цер, нещо което се случва за първи път в пчеларската ми практика. Никога до сега не бях виждал всичките пчели да хукнат като по сигнал на работа, но за кратко само два часа от 15.00 до 17.00. Никоя друга паша не мога да я сравня с тази.
https://www.youtube.com/watch?v=-mU55ozT3d8

https://www.youtube.com/watch?v=YEn-KosDqHc

bopetkov
31.05.2020, 21:09
има друго обяснение колега, по-скоро прилича на търтеево сборище над пчелина ти, миналата година имах подобна ситуация около 20 дни свързана с масово роене. Кошерите останаха без мед изразходен от търтеите, след обед по същото време време пчелина полудяваше и гледката и звука бяха впечатляващи. Кошерите масово се изроиха и до слънчогледа се наложи сериозно подхранване. Успех.

Георги Куров
31.05.2020, 21:44
Няма нищо подобно описано от теб при мен. Това което не снимах е как пчелите се чистеха една друга на прелката. Това което лети са пчели ,а не търтей.

bopetkov
31.05.2020, 22:01
Успешна година!

Трендафил Дончев
31.05.2020, 23:30
Имах шанс да заснема работата на пчелите при паша от Цер, нещо което се случва за първи път в пчеларската ми практика. Никога до сега не бях виждал всичките пчели да хукнат като по сигнал на работа, но за кратко само два часа от 15.00 до 17.00. Никоя друга паша не мога да я сравня с тази.
https://www.youtube.com/watch?v=-mU55ozT3d8

https://www.youtube.com/watch?v=YEn-KosDqHc

Имам чувството, че нещо бъркаш. В този час който описваш се получава облитане на пчелина. Когато времето е хубаво през целия ден го правят от 10.00 до 17-19.00 часа, а в този случай дъжда ги възпрепятства и като спира дава старт на всичките заедно. Иначе виж това https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4357&highlight=%D0%B4%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D0%B2 -7 пост.

Илиев
23.06.2020, 22:53
На фона на постовете на повечето колеги ми е неудобно да кажа, че повечето магазини са пълни с мед, и нямам време да ги изцентрофужа, и днес носят като диви...май почва липата...нямам изградени рамки, нямам обтелени рамки с основи да им дам да градят - изобщо пълна лудница, а съм само само с 27 кошера, а тия дето са по 100-200...бедна ми е фантазията!!!...квото стане...тия дни ще ги прегледам основно...и ако мога да им дам повече фронт за работа, това ми е целта.

ivootur
24.06.2020, 10:32
Къде е това в Русе колега, защото към Ново село досега беше голям глад. По 2 пъти съм хранил седмично последните 5-6 седмици но въпреки това свиха пилото на 3-4 рамки. Иначе последните няколко дни работят, но докато не напълнят плодниците горе нама да качат.

Илиев
24.06.2020, 21:15
Между Сваленик и Щръклево, където се вливат двата Лома.;)

symp
26.06.2020, 22:26
Аз вместо акация изкарах доста тъмен мед. Новите ми майки са изцяло черни speechless;? За първи път от както се занимавам (4 години) имам тъмен мед и черни майки? От какво е този мед?
Потвърждавам мирише на липа на пчелина!

ivootur
28.06.2020, 10:50
Вероятно от гледичия и аморфа.

symp
03.07.2020, 22:17
Днес поставих по 2 основи на силните семейсва, пилото което прехвърлях на отводките течеше нектар. Семейства на 3 рамки градят. Ще вадя мед след седмица 10 дни.

symp
12.07.2020, 23:50
Днес центрофужих. Общо взето малко мед, слаби семейства. Дадох по една рамка за облизване на отводките - голяма грешка!

symp
18.08.2020, 22:38
Да продължа :bigsmile: Масово смени на майки, отводки - много зле.

Илиев
13.10.2020, 18:16
Вчера отворих 7-8 кошера да ги стеснявам/зазимявам окончателно, и направо съм съкрушен едва ли не - много слабички семействата, няма пчели, а има пило, даже и открито, мед имат, обаче няма пчели...още имам да отварям...тъй като гледам от 26 сем-ва, 7-8 силни, ако има ще е добре, останалите са средни и слаби...един пчелар от село с 200 кошера и той ми се оплака, че нямал пчели в кошерите....ще има голям мор тази зима май!!...ще ги сдвоя две по две слабите, друго не мога да направя...и ще ги наръся два пъти с ОК.

Ангел Йосифов
14.10.2020, 19:56
..и ще ги наръся два пъти с ОК.

Не се стискай,нека бъдат три пъти...тъй де,за късмет..

dvd111
15.10.2020, 07:40
Не се стискай,нека бъдат три пъти...тъй де,за късмет..:bigsmile:

symp
27.10.2020, 01:29
Днес видях нещо за първи път 2 майки да работят на една рамка на сантиметри една от друга. Имаше и еднодневни яйца. Слабите са нападнати от оси... доста жерви още преди зимата - това отново за пръв път... кошерите МАСОВО нямат мед и това за пръв път... дайте идея как да им помогна да презимуват. Как да допълня най удачно медните запаси?!

iliew
27.10.2020, 08:17
Днес видях нещо за първи път 2 майки да работят на една рамка на сантиметри една от друга. Имаше и еднодневни яйца. Слабите са нападнати от оси... доста жерви още преди зимата - това отново за пръв път... кошерите МАСОВО нямат мед и това за пръв път... дайте идея как да им помогна да презимуват. Как да допълня най удачно медните запаси?!

С големи количества инверт докато все още е топло.

freddie46
27.10.2020, 13:59
Слагай инвертиран сироп,ако можеш всеки ден.Отначало по помалко и ако го вземат за един ден увеличи количеството.Според моят опит би трябвало да се запасят достатъчно.
Поздрави!

Георги Куров
10.11.2020, 13:54
В землищата около мен тази година земеделците не засяха рапица, мислех че е така само при мен. Минах около 100 км. в посока Варна и не забелязах никъде около пътя нива с рапица. Явно това е навсякъде в североизтока..

viktor tit
10.11.2020, 16:16
Ако е спряно субсидирането, няма и да видим рапица.

M.Milkov
10.11.2020, 16:23
В югоизток,и по-точно в Ямболският район е обратното.Има блокове колкото искаш.

Георги Куров
10.11.2020, 20:31
Субсидиите не са спрени, смяна на културата. При мен вместо рапица ще сеят слънчоглед. Ще вадим мед чак юли месец. Другите паши от сега са отписани.

kuline
10.11.2020, 20:44
Субсидиите не са спрени, смяна на културата. При мен вместо рапица ще сеят слънчоглед. Ще вадим мед чак юли месец. Другите паши от сега са отписани.

Площите с рапица, при мен са същите, поне по моя преценка. Дъждовете предразположиха избуяването и' и дано, ама всичко е в ръцете на "шефа"

iliew
11.11.2020, 21:00
Рапицата се сее през септември, или началото на октомври, ако има влага. А влага нямаше.

kuline
11.11.2020, 22:27
Рапицата се сее през септември, или началото на октомври, ако има влага. А влага нямаше.

Аа Илийка, недей тъй. Дъждовете при сеитба, са да кълни, а после имаше достатъчно влага, която подтикна към избуяване. Да, тия листа зимата ще се замислят, но растението ще е силно и послес ще "избухне". Утре ако имам възможност, ще ви снимам как изглежда. Апропо, земеделците са задължени от ДФЗ да засяват площи с различни култури с ниска сеитбена норма за обогатяване на почвата, след което площите се дисковат и засяват с продуктивна сеитба. Много от малките земеделци, не сеят рапица, тъй като не им е изгодно.

Георги Куров
12.11.2020, 09:42
Тук няма валежи, сушата продължава. Където има рапица може да извадят мед, ние ще правим отводки и сменяме майки за основната паша юни-юли. Това е плана за 2021.

n.kostadinov
13.11.2020, 20:46
В землището на моя пчелин предни години посевите с рапица бяха около 1500-1600дка. Тази година са 2500дка засяти и растенията са добре развити към момента.

iliew
13.11.2020, 21:08
Аа Илийка, недей тъй. Дъждовете при сеитба, са да кълни, а после имаше достатъчно влага, която подтикна към избуяване. Да, тия листа зимата ще се замислят, но растението ще е силно и послес ще "избухне". Утре ако имам възможност, ще ви снимам как изглежда. Апропо, земеделците са задължени от ДФЗ да засяват площи с различни култури с ниска сеитбена норма за обогатяване на почвата, след което площите се дисковат и засяват с продуктивна сеитба. Много от малките земеделци, не сеят рапица, тъй като не им е изгодно.
Калински, при нас от края но юни почти до края на октомври не е капнала капка.

kuline
13.11.2020, 22:46
Калински, при нас от края но юни почти до края на октомври не е капнала капка.

Вярвам ти, макар че сме на една ръка разстояние. Е, то "земя като една човешка длан".
Шегата на страна. Съгласен съм с теб - макар и на не голямо разстояние, климата много се различава.
Ето снимки от днес на рапицата в близост до пчелина.

Filyov
14.11.2020, 09:30
Готова е да цъфне, но няма за кога.

iliew
15.11.2020, 00:58
В моя район само един блок имаше засят и днес видях, че са го изорали.

iliew
15.11.2020, 23:38
Положението е Глад!
И то при условие, че съм ги подхранвал от 15 август до 15 октомври.
“ Все е имало нямане, ама такова нямане не е имало!“

Ангел Йосифов
16.11.2020, 18:04
Е, то "земя като една човешка длан". - макар и на не голямо разстояние, климата много се различава.
.

Длан,длан,ама голямо значение има и каква е структурата на почвата.
При мен,ако не вали на 2седмици,вс изсъхва.По др начин стоят нещата на...на чернозем,примерно...

kuline
16.11.2020, 20:34
Длан,длан,ама голямо значение има и каква е структурата на почвата.
При мен,ако не вали на 2седмици,вс изсъхва.По др начин стоят нещата на...на чернозем,примерно...

Да разбира се, iliev е в крайморски район, където обичайно дуа ветер, в почвите влагата си отива, "благодарение" на структурата и'...
Не че се хваля, но днес къде дванадесетия час, при мен бучаха като пролет, че и прашец вкарваха, един жълт, от що е незнам, ама цвета на рапица.

Pero Melifero
18.11.2020, 11:32
Да разбира се, iliev е в крайморски район, където обичайно дуа ветер, в почвите влагата си отива, "благодарение" на структурата и'...
Не че се хваля, но днес къде дванадесетия час, при мен бучаха като пролет, че и прашец вкарваха, един жълт, от що е незнам, ама цвета на рапица.

Ако бях на твое място, щях да приготвя по 1 магазин да имам под ръка, за другата седмица го дават хубаво времето:bigsmile:
ама не съм, та затова нищо няма да приготвям, може би само някой капан за всеки случай;)

kuline
18.11.2020, 23:18
Ако бях на твое място, щях да приготвя по 1 магазин да имам под ръка, за другата седмица го дават хубаво времето:bigsmile:
ама не съм, та затова нищо няма да приготвям, може би само някой капан за всеки случай;)

Не един, всичките са ми под ръка, но и това време ще дойде - надявам се. Сега питките са на дневен ред. Следвам репликата на Васил Михайлов в ролята му като Неризанов във филма Маргарит и Маргарита. Няма как само да цоцаш. :)

Гогол
19.11.2020, 20:54
Ако бях на твое място, щях да приготвя по може би само някой капан за всеки случай;)
Другото го изтрих защото е супер несериозно.Не че това дето го оставих е баш сериозно Перо. Но подготовката на капани сега, за на пролет, е много сериозна работа.А дали ще ги сложиш сега на набелязаните места си е лично твой избор,все пак и синигерите,стърчи опашките,калдаринките и орехчетата трябва някъде да презимуват.А на пролет само махаш проядените стари пити и слагаш други,пръскаш с медена вода вътре ,мажеш с поразтопен прополис и чакаш,чакаш и пак чакаш. Ма, ти го знаеш това Перо,нали каза че си на ти с Боянския оракул,а той е спец по капаните. Гледам че пак е тук,ама нещо не пише и споделя.Да няма забрана от по–висшестоящ над него,оракула.

Гогол
19.11.2020, 21:12
надявам се. Сега питките са на дневен ред.. Няма как само да цоцаш. :)
Калине,не е ли твърде рано за тях?Преди десеттина дена им напълних хранилките /750мл./ със стар мед.Така си стои,това значи че са оформили центъра на кълбото за начало на зимуването и си кютат до първи студове.
Да не би да си ги изцоцал до кокъл и сега за успокоение на съвеста си да ги залъгваш с питки.?:laughing::mad:.Да не се наложи да теconsole; на пролет.Ама ти си гърмян заек и знаеш как да прроцедираш .

Pero Melifero
19.11.2020, 21:25
Другото го изтрих защото е супер несериозно.Не че това дето го оставих е баш сериозно Перо. Но подготовката на капани сега, за на пролет, е много сериозна работа.А дали ще ги сложиш сега на набелязаните места си е лично твой избор,все пак и синигерите,стърчи опашките,калдаринките и орехчетата трябва някъде да презимуват.А на пролет само махаш проядените стари пити и слагаш други,пръскаш с медена вода вътре ,мажеш с поразтопен прополис и чакаш,чакаш и пак чакаш. Ма, ти го знаеш това Перо,нали каза че си на ти с Боянския оракул,а той е спец по капаните. Гледам че пак е тук,ама нещо не пише и споделя.Да няма забрана от по–висшестоящ над него,оракула.
Отдалеко, та да ти е леко;) И не си съвсем прав, зимата, питите молеца не ги яде и напролет нищо не сменям, само отварям прелките и ги почвам рояците!:cool:
Е, те не винаги разбират, та се налага да им бая понякога:laughing:
А за Боянския оракул, какво да ти кажа? Разбран и смирен човек е и затова не пише, не че няма какво, но да не дразни колегите, че много станаха кибритлиите

Гогол
19.11.2020, 21:46
Отдалеко, та да ти е леко;) И не си съвсем прав, зимата, питите молеца не ги яде иА за Боянския оракул, какво да ти кажа? Разбран и смирен човек е и затова не пише, не че няма какво, но да не дразни колегите, че много станаха кибритлиите
За лекото си прав на 1000%.А за проядените пити думата ми беше относно пиленцата,щото мойте капани са с отвор 35мм. и те ги приемат за тяхна къщурка с вкусна храна/особено старите черни пити.
Молеца т.е. молцовата пеперуда стане ли 4–8 гр. заспива като мечките зимен сън докато се стопли.
Разбрах те за момчето от Боянските ливади.И аз така мисля за него,смирено и любознателно момче. Поне така беше допреди 2–3 години ,докато все още можех да чета тука.Пък може и да се е променил,не е малко това време.
А,ако не е тайна как им баеш на ройчетата които очакваш в капанчетата си? Интересно звучи.

kuline
19.11.2020, 22:01
Калине,не е ли твърде рано за тях?Преди десеттина дена им напълних хранилките /750мл./ със стар мед.Така си стои,това значи че са оформили центъра на кълбото за начало на зимуването и си кютат до първи студове.
Да не би да си ги изцоцал до кокъл и сега за успокоение на съвеста си да ги залъгваш с питки.?:laughing::mad:.Да не се наложи да теconsole; на пролет.Ама ти си гърмян заек и знаеш как да прроцедираш .

Не съм ги изтърбушил, Гога. Имах предвид, че следващата точка в списъка с пчеларските ми задължения през зимата е храната.
Много пчелари поради ред причини, не са склонни да се охарчват, а само да "доят".
За "гърменето" 'кво да кажа - никога не е късно да станеш за резил. :)

Pero Melifero
20.11.2020, 09:25
А,ако не е тайна как им баеш на ройчетата които очакваш в капанчетата си? Интересно звучи.

Според обстоятелствата, но най-често с "Тайната съставка". Сега, надявам се разбираш, че няма как да кажа каква е тя, при положение, че е тайна;)

ndm
20.11.2020, 14:49
Точно така Pero, не им издавай тайните пророчески.;)

Pero Melifero
20.11.2020, 18:57
Точно така Pero, не им издавай тайните пророчески.;)

Не смея бе човече, не че не искам!... Или пък беше обратното? :laughing:
А казах, а тия двамата убавци (дето са ти набили палците) са ме налазили и ми се овакантило мястото :bigsmile:

Гогол
20.11.2020, 20:28
Не съм ги изтърбушил, Гога. Имах предвид, че следващата точка в списъка с пчеларските ми задължения през зимата е храната.
Много пчелари поради ред причини, не са склонни да се охарчват, а само да "доят".
За "гърменето" 'кво да кажа - никога не е късно да станеш за резил. :)
Сега те разбрах,щото си помислих че и ти си кривнал от златното правило на пчеларя и си тръгнал да гледаш само страната белязана от финикийските знаци. Пчелите се отглеждат за години напред,а не година да мине,който загине,загине. Градираш стъпките си .Хубаво е.
Нее..ее,не.Тази поговорка за резила я остави за други,от толкова години ти следа писането и съм сигурен че не е за теб.Още едно момче следях,но то изчезна,беше се обидил нещо на форума.За Рости ми е думата.Жив и здрав е, предполагам.
Ами дерзай тогава и следвай стъпките които си предначертал.

Гогол
20.11.2020, 20:31
Не смея бе човече, не че не искам!... Или пък беше обратното? :laughing:
А казах, а тия двамата убавци (дето са ти набили палците) са ме налазили и ми се овакантило мястото :bigsmile:
Почва да ми мирише на секта,Перо!!!!????

Pero Melifero
20.11.2020, 20:52
Почва да ми мирише на секта,Перо!!!!????

По-скоро колегия Гоголе, пчеларска колегия, ти да видиш! Пълна с хора, които нямат претенции, че от тях започва и с тях завършва пчеларството в БГ. Сложили са ме на председателското място,
хубави тостове съм бил вдигал, мъъъка ти казвам, ама някой трябва и това тегло да тегли:bigsmile:

kuline
20.11.2020, 22:27
Сега те разбрах,щото си помислих че и ти си кривнал от златното правило на пчеларя и си тръгнал да гледаш само страната белязана от финикийските знаци. Пчелите се отглеждат за години напред,а не година да мине,който загине,загине. Градираш стъпките си .Хубаво е.
Нее..ее,не.Тази поговорка за резила я остави за други,от толкова години ти следа писането и съм сигурен че не е за теб.Още едно момче следях,но то изчезна,беше се обидил нещо на форума.За Рости ми е думата.Жив и здрав е, предполагам.
Ами дерзай тогава и следвай стъпките които си предначертал.

Благодаря за хубавите думи, накара ме да се изчервя. Чудя се дали да продължа с писането на поста, за да не се превърне в тип "искрено и лично".
Старая се да правя необходимото за пчелите, до колко е такова, те си знаят, но съдейки по резултатите, мисля, че успявам. Да, аршина на всеки спрямо преценката е различен, ама важно е човек да изпита удовлетворение от свършеното.
За Рости бих казал, че се отчужди, заради някои лигавщини, според мен де. То не, че и аз не се отпускам понякога, но то е към отделни особи, които витаят в облаците и си мислят, че всички останали са рая. Е, на такива няма как да им сваля шапка и замълча.

M.Milkov
20.11.2020, 23:20
Калине,не те познавам лично,но винаги съм се възхищавал за откровенноста ти, и ти препоръвам да бъдеш все така откровен ,мъдър и успешен.Бъди жив и здрав и само хубави неща ти пожелавам в личен и семеен план.Поздрави.Винаги си бил обективен в постовете си.

kuline
20.11.2020, 23:45
Калине,не те познавам лично,но винаги съм се възхищавал за откровенноста ти, и ти препоръвам да бъдеш все така откровен ,мъдър и успешен.Бъди жив и здрав и само хубави неща ти пожелавам в личен и семеен план.Поздрави.Винаги си бил обективен в постовете си.

Благодаря! Да, винаги се стремя да бъда обективен в изказа си, което понякога "боли". Аз лично, не намирам смисъл да си кривя душата, казвайки на черното бяло. Налага ли се, просто замълчавам. Това според моя мироглед. Разни хора, разни идеали. ;)
Та така де - как е хавата на североизток? :)
При мен днес, доста студ, но вчера прескочих до пчелина да проверя "плантацията" от гъби - нямаше.
Бях оставил малко мед, оттечен от последните далаци, които видях и изрязах при последното третиране. Пчелите бяха облизали кофичките.

M.Milkov
21.11.2020, 00:29
Калине,моят район е Югоизточен.Положението е критично. Много продължителна суша, 3 месеца без валежи.Страшно е.Няма вода,кладенците в югоизточна част са присъхнали. Семействатаса слаби,щом рояците не можаха да си съберат храна за зимата.Смятай за какво иде реч.Ще зимуват на питки.

kuline
21.11.2020, 01:00
Калине,моят район е Югоизточен.Положението е критично. Много продължителна суша, 3 месеца без валежи.Страшно е.Няма вода,кладенците в югоизточна част са присъхнали. Семействатаса слаби,щом рояците не можаха да си съберат храна за зимата.Смятай за какво иде реч.Ще зимуват на питки.

Да, чух/четох за района ти. Лоша работа, не, че при нас водата не се е отдръпнала в изворните чешми и кладенци, но през септември заваля, което бе добре дошло за растенията, респективно пчелите. Трендафил от няколко години споделя за тази тегоба при него, тия дни iliev и Георги Киров същото. Лошо, много - много лошо.
Да, зимата ще изкарат на питки, но после ако природата не е благосклонна - незнам. Стискам палци следващата година да е по-добра за пчелите.

ch.atanasov
21.11.2020, 08:48
За Рости бих казал, че се отчужди, заради някои лигавщини, според мен де. То не, че и аз не се отпускам понякога, но то е към отделни особи, които витаят в облаците и си мислят, че всички останали са рая. Е, на такива няма как да им сваля шапка и замълча.

Рости, май е сърдит не само на форума, а на цялата гилдия.:

Ростислав Рашев (https://www.facebook.com/groups/279057128878973/user/100021516645353/?__cft__[0]=AZUSzDqYvo7hVvn3WciYtbdFsucNDxiy04AdZzLD6grosQGxh 5T5b1_PwaF7iiVVG_KxIz8p59osWwQnYeeAphpNxjUOHl6-RDcciHBaNQZswi_935qwQfag9n3lJuU8Kxp18ZymaZLmlrxpEM EWSPL5MWn8lnZylzWK6ob5AY34_UQeP_qkN263YdPDnan8eDI&__tn__=R]-R)
Е сега вече всички знаете и всички сте поканени, но колко отгварят на условията? Кажи, речи николко. Защо? Защото пчеларските организации са лоши, а председателите им "вождове". Ами сега? Индианци не се допускат, а вождовете "нахранени" с лайна, не искат да участват. Честито.

Pero Melifero
21.11.2020, 15:52
Рости, май е сърдит не само на форума, а на цялата гилдия.:

Ростислав Рашев (https://www.facebook.com/groups/279057128878973/user/100021516645353/?__cft__[0]=AZUSzDqYvo7hVvn3WciYtbdFsucNDxiy04AdZzLD6grosQGxh 5T5b1_PwaF7iiVVG_KxIz8p59osWwQnYeeAphpNxjUOHl6-RDcciHBaNQZswi_935qwQfag9n3lJuU8Kxp18ZymaZLmlrxpEM EWSPL5MWn8lnZylzWK6ob5AY34_UQeP_qkN263YdPDnan8eDI&__tn__=R]-R)
Е сега вече всички знаете и всички сте поканени, но колко отгварят на условията? Кажи, речи николко. Защо? Защото пчеларските организации са лоши, а председателите им "вождове". Ами сега? Индианци не се допускат, а вождовете "нахранени" с лайна, не искат да участват. Честито.


Не го познавам човека, но най-вероятно е имал илюзии че може да направи или промени нещо към по-добро, но по трудния начин е разбрал че с тая мърша е тегава работа:laughing:
Я малко поезия crying;:

Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
„Аз не зная! Аз не мога!“ – общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме…
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни…
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни…
Всякой вика „Яман ни е нам хала!“ –
а всякому мерамът е развала…

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

Петко Славейков, 1875г.

dvd111
21.11.2020, 16:19
Не го познавам човека, но най-вероятно е имал илюзии че може да направи или промени нещо към по-добро, но по трудния начин е разбрал че с тая мърша е тегава работа:laughing:
Я малко поезия crying;:

Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
„Аз не зная! Аз не мога!“ – общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме…
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни…
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни…
Всякой вика „Яман ни е нам хала!“ –
а всякому мерамът е развала…

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

Петко Славейков, 1875г.

Според мен прибързаните обвинения, едва ли са правилното решение за който и да било проблем...

"...Дор на небо ясно слънце,
дор на очи свят, живот,
ще обичам аз от сърце
таз земя и тоз народ."

Петко Славейков, 1883г

Трендафил Дончев
21.11.2020, 16:22
То и бат ви Петко не е знаел какво иска май. ;)

зуница
21.11.2020, 21:31
То и бат ви Петко не е знаел какво иска май. ;)
Дали исканото вечер е исканото сутрин?;)

Трендафил Дончев
21.11.2020, 21:50
Дали исканото вечер е исканото сутрин?;)

Зависи от количеството на дезинфектанта. ;)

Pero Melifero
22.11.2020, 10:30
То и бат ви Петко не е знаел какво иска май. ;)
Едното не отменя другото, просто са му се затапили чакрите на ДВД-то и не усеща твореца или пък както сам казва, прибързано съди. Джендема ще го върне в правия път.;)
В единия случай много точно е уловил и предал народопсихологията ни, а в другия изразява любовта си към татковината,но най-вече да не забравяме, че стихотворението "Татковина" е писано за децата на освободена България с цел възпитание в патриотизъм и родолюбие.

Та знаел е той, знаел е, ама не винаги на нас ни се нрави истината hi;

Трендафил Дончев
22.11.2020, 14:35
Едното не отменя другото, просто са му се затапили чакрите на ДВД-то и не усеща твореца или пък както сам казва, прибързано съди. Джендема ще го върне в правия път.;)
В единия случай много точно е уловил и предал народопсихологията ни, а в другия изразява любовта си към татковината,но най-вече да не забравяме, че стихотворението "Татковина" е писано за децата на освободена България с цел възпитание в патриотизъм и родолюбие.

Та знаел е той, знаел е, ама не винаги на нас ни се нрави истината hi;

Да ти кажа ли, като гледам днешните как въртят гъзягите/по Друмев/, та се чудя дали и тогава не са били такива, но ние да им предаваме фантастичност? ;)

Та в този ред на мисли да кажа нещо като виц, пак от народа:

Вървял по пътя един лингур и насреща му вада/канал. Понечил да го прескочи, но не могъл.
-Ех, на времето ги прескачах като лъв.
Поогледал се, поогледал и като видял, че наоколо няма никой, па си рекъл: - ъ, и тогава си бях същото лайно.;)

Pero Melifero
22.11.2020, 16:13
И аз това казвам, едни и същи СМЕ си бре Слънце, и тогава и сега.
А Славейков не се прави на по-голям светец от останалите и не се изключва от народа като по-добър (както и аз впрочем;)), просто изразява мъката и страданието си във връзка с този факт, ето ти пак от него:
" ...Проклех и вси достойни за проклетства
и срам, и свяст притъпкали във прах,
виновници за всички тези бедства,
а заедно и себе си със тях..."



/по Друмев/ Можеше да кажеш "Боянския оракул", не е нужно всички да разбират за кого иде реч :laughing:

Илиев
22.11.2020, 16:17
Да докладвам: в понеделник третирах за втори път с ОК...и днес съм с три семейства назад - двете бяха слаби, но третото беше силно - защо е умряло??...голяма смъртост ще има тази зима, поне при мен...от 26 семейства, имам 6-7 силни/добри, останалото е много зле, отсега окапват, а до напролет не ми се мисли изобщо какво ще остане живо!!

dvd111
22.11.2020, 16:28
Да докладвам: в понеделник третирах за втори път с ОК...и днес съм с три семейства назад - двете бяха слаби, но третото беше силно - защо е умряло??...голяма смъртост ще има тази зима, поне при мен...от 26 семейства, имам 6-7 силни/добри, останалото е много зле, отсега окапват, а до напролет не ми се мисли изобщо какво ще остане живо!!
Каквото има да става, ще стане, не се притеснявай излишно! При създалата се обстановка, по-важно е всички ние успешно да "презимуваме", останалото все някак ще се нареди...

Трендафил Дончев
22.11.2020, 16:45
И аз това казвам, едни и същи СМЕ си бре Слънце, и тогава и сега.
А Славейков не се прави на по-голям светец от останалите и не се изключва от народа като по-добър (както и аз впрочем;)), просто изразява мъката и страданието си във връзка с този факт, ето ти пак от него:
" ...Проклех и вси достойни за проклетства
и срам, и свяст притъпкали във прах,
виновници за всички тези бедства,
а заедно и себе си със тях..."


Можеше да кажеш "Боянския оракул", не е нужно всички да разбират за кого иде реч :laughing:

Ааааа, сега сме по Гяволи. Сега има гугле./пак по същият Гявол/;)

Гогол
23.11.2020, 20:57
По-скоро колегия Гоголе, пчеларска колегия, ти да видиш! Пълна с хора, които нямат претенции, че от тях започва и с тях завършва пчеларството в БГ. Сложили са ме на председателското място,
хубави тостове съм бил вдигал, мъъъка ти казвам, ама някой трябва и това тегло да тегли:bigsmile:
Перо,Перо ,че то си мисля дали не са идентични тез двете думи.Колегия–Секта,слушай как звучат еднакво като ги изговаря човек.Ако сега беше времето на Великата инквизиция щяха да ви тормозят/бичуват,разтягат на колело,разтопено олово м/у пръстите,чупене на костите и накрая кладата/ след това твое признание за хубавите тостове.Имат –нямат претенции никой няма да ги пита,всички ще ги прекарат през жупела докато си признаят:icon_evil::sad: дали за пчели говорите или ще сваляте правителството и папата.Добре , че я няма в тогавашния и вид от средновековието.
Шегувам се, разбира се.Ако не ни се натресе някоя корона,може на пролет да ти чуя тостовете.Ха наздраве!!!drinks;

Pero Melifero
24.11.2020, 11:30
Шегувам се, разбира се.Ако не ни се натресе някоя корона,може на пролет да ти чуя тостовете.Ха наздраве!!!drinks;
То по-натресена от това има ли накъде, хората мрат като мухи, пак ще ни затварят май... Ти мисля че не беше тук напролет, пеня ми излезе на устата да обяснявам, че не е шега тая работа, а на среща ми само глупотевини чувах:(
Единственото хубаво в цялата ситуация е, че може би грипа ще ни прескочи по случай ковида, пак казвам може би, дано да съм разбрал правилно това, което ми казват звездите:laughing:
А за сектата не си прав, винаги сме в различен състав, идва който има възможност и желание;) Ако оцелееш до пролетта и сме възобновили сбирките, си добре дошъл! Както и всеки друг де:bigsmile:

Гогол
24.11.2020, 21:11
То по-натресена от това има ли накъде, хората мрат като мухи, пак ще ни затварят май... Ти мисля че не беше тук напролет, пеня ми излезе на устата да обяснявам, че не е шега тая работа, а на среща ми само глупотевини чувах:(
Единственото хубаво в цялата ситуация е, че може би грипа ще ни прескочи по случай ковида, пак казвам може би, дано да съм разбрал правилно това, което ми казват звездите:laughing:
А за сектата не си прав, винаги сме в различен състав, идва който има възможност и желание;) Ако оцелееш до пролетта и сме възобновили сбирките, си добре дошъл! Както и всеки друг де:bigsmile:
Не само на пролет ме нямаше,много повече време бях възпрепятстван да ви чета тука.Ама, е на,пчеличката Мая ме върна отново във вашите редици.Затова ,преди ги обичах тези твари,а сега ги боготворя и макар да ми е трудно ,пак си имам 5 кошера/с пчелите вътре,разбира се./
В тази ситуация хубаво няма–какъвто и грип да е ,ще премине в корона.И най лошото е ,че сега,властимащите не реаграт адекватно–здравната система започва да колабира защото нашите умняги изпуснаха 8 месеца за да задоволят с–мата с лекари от бившите съветски републики.А това ставаше лесно,но парите от еврослугинажа отидоха в тяхните джобове.Сега ще кажеш,че съм се политизирал.НЕ и не.Само ме е яд.
На пролет................Ще има ли пролет за много хора??????? Или ще слушаме подтискащата информация, че 1567 човека загубиха битката с короната за изминалите 24 часа. А после повече, и повече,и повече.
п.п.Дано не съм изпортил темата,ама положението във всички региони е такова,не с пчелите разбира се.

Илиев
25.11.2020, 08:28
Хипохондрията и масовата психоза и страх ще нанесат много по-големи поражения отколкото самият вирус. На един познат дъщеря му, момиче на 12 години, казала - "Вирусът ще изчезне, като спрем да мислим за него."......а починалите от последното денонощие са точно 10 пъти по-малко от по горе обявените....така че бъдете позитивно настроени към живота, и не се поддавайте на масовото облъчване от поръчковите медии, пийте си виното и ракията и си носете новите дрехи, както се казва!!drinks;

Гогол
25.11.2020, 21:11
Хипохондрията и масовата психоза и страх ще нанесат много по-големи поражения отколкото самият вирус. На един познат дъщеря му, момиче на 12 години, казала - "Вирусът ще изчезне, като спрем да мислим за него."......а починалите от последното денонощие са точно 10 пъти по-малко от по горе обявените....така че бъдете позитивно настроени към живота, и не се поддавайте на масовото облъчване от поръчковите медии, пийте си виното и ракията и си носете новите дрехи, както се казва!!drinks;
Така,така е колега Илиев.Психоза,страх от неизвестното и непонятно за обикновения човечец ще му нанесат по–големи поражения и ще го пратят при всевишния да дава отчет за земните си деяния.Да,ама не./П.Бочаров/Това /психозата/ идва от това че хората виждат колко не адекватни са мероприятията на управниците. Те се самоотричат едно с друго.Защо сега започват,като имаха толкова време.Къде потънаха парите отпуснати пролетта за борба с пандемията от ЕС. В Ямболската общинска болница има –няма линейки колкото са пръстите на двете ми ръце. Има сграден фонд на 8 етажа който стои пуст/ако не е ограбен вече/,със всички предпоставки за съвременна болница.А знаеш ли как качват болните в заразното тук–в одеала ,като брашнени чували до 2 или 3 етаж.Защото няма асансьор,а стълбите са широки50–60 см.Докато го качат близките/така е/ и сестрата да му сложи аспиратора,току виж се е представил пред вратите на рая.Е ,ЗА ТОВА МЕ Е ЯД. И не всявам психоза с предположението ми за толкова бройки загубили борбата.Тази вечер го признаха официално/знаех го преди това/ ,че сме на ПЪРВО МЯСТО В СВЕТА ПО СМЪРТНОСТ ОТ к–19 по брой на глава население.Вярното е–носете си новите дрехи,защото не се знае кой ще ги носи.

kuline
25.11.2020, 22:25
Така,така е колега Илиев.Психоза,страх от неизвестното и непонятно за обикновения човечец ще му нанесат по–големи поражения и ще го пратят при всевишния да дава отчет за земните си деяния.Да,ама не./П.Бочаров/Това /психозата/ идва от това че хората виждат колко не адекватни са мероприятията на управниците. Те се самоотричат едно с друго.Защо сега започват,като имаха толкова време.Къде потънаха парите отпуснати пролетта за борба с пандемията от ЕС. В Ямболската общинска болница има –няма линейки колкото са пръстите на двете ми ръце. Има сграден фонд на 8 етажа който стои пуст/ако не е ограбен вече/,със всички предпоставки за съвременна болница.А знаеш ли как качват болните в заразното тук–в одеала ,като брашнени чували до 2 или 3 етаж.Защото няма асансьор,а стълбите са широки50–60 см.Докато го качат близките/така е/ и сестрата да му сложи аспиратора,току виж се е представил пред вратите на рая.Е ,ЗА ТОВА МЕ Е ЯД. И не всявам психоза с предположението ми за толкова бройки загубили борбата.Тази вечер го признаха официално/знаех го преди това/ ,че сме на ПЪРВО МЯСТО В СВЕТА ПО СМЪРТНОСТ ОТ к–19 по брой на глава население.Вярното е–носете си новите дрехи,защото не се знае кой ще ги носи.

ЗнаИш ли къде има психоза, Гога? Там, където няма реална представа за случващото се. Не мога да възприема хората като казват, че медиите били виновни за това. Ами тия, които се психясват, явно нямат реална представа за заобикалящата ги среда и/или са интелектуално ограничени или с лабилна нервна с-ма. Да, в определени моменти, човек се афектира от житейски събития, пряко свързани с него и е нормално за известно време да "заметне", но...когато се върне в тялото си, би следвало да разсъждава адекватно.

Гогол
26.11.2020, 19:56
ЗнаИш ли къде има психоза, Гога? Там, където няма реална представа за случващото се. Не мога да възприема хората като казват, че медиите били виновни за това. Ами тия, които се психясват, явно нямат реална представа за заобикалящата ги среда и/или са интелектуално ограничени или с лабилна нервна с-ма. Да, в определени моменти, човек се афектира от житейски събития, пряко свързани с него и е нормално за известно време да "заметне", но...когато се върне в тялото си, би следвало да разсъждава адекватно.
Точно това ми беше и моята мисъл като тръгнах да отговарям на колегата,но приплъзнах отговора към реалноста тук при нас, която е много тревожна/предполагам ,че и другаде по Българията е така/Април –май ,този пингюл дето обикаля каза че ще се отпуснат 3 млн. за довършване на блока на Ямболската болница –8 ЕТАЖА.ОТ УМРЯЛ ПИСМО.

agro
30.11.2020, 19:37
...сме на ПЪРВО МЯСТО В СВЕТА ПО СМЪРТНОСТ ОТ к–19 по брой на глава население...
Ние и преди вируса си бяхме на първо място по смъртност /брой умирания/ на глава от населението.И то доста напред откъснати от основната група, близо до нас е само Румъния. Това го има в базата на Евростат достъпно, както и на здравното министерство. Та няма как сега да не сме отново на първо място от К19, ако не сме, значи нещо неизвестно ни пази. Ако се изгражда имунитет, все един ден материала за заразяване ще свърши и кризата ще приключи. Ако пък не се създава, тогава и ефикасна ваксина няма да има, та ще свикнем с нова реалност и К19 ще спре да ни прави впечатление. Лекарство за вирусни болести няма, ако организмът не може да се пребори с вируса.

Илиев
30.11.2020, 20:41
Не е ли така с един малък, но здрав кошер...напролет се развива доста бързо, напук на останалите...така че не ни сравнявайте с ония, еврогейските-западните демокрации....ние, българите сме от друго семе и нямаме нищо общо с еврогейската соросоидна псевдо-демокрация.

Гогол
01.12.2020, 21:16
Ние и преди вируса си бяхме на първо място по смъртност /брой умирания/ на глава от населението.И то доста напред откъснати от основната група, близо до нас е само Румъния. Това го има в базата на Евростат достъпно, както и на здравното министерство..
Така е Агро.Но тази смъртност е резултат от застаряващата ни нация и хорицата са си отивали защото годинките им са били доста т.е. изживяли са своето на таз земя.Сега много рядко ще срещнеш човек на повече от 85 години в нашата демократична държавица.Просто демокрацията ги затри за 30 години.А това са били нашите дядовци и бащи,баби и майки.
А сега какво–в първа фаза/март–юни/ преобладаваха на90% възрастните защото все още ги имаше.А сега започват да преобладават до 50 годишна възраст,дори има и деца ,а скоро се спомена и пеленаче. Сигурно ще ме апострофираш с фразата–"Ама всичко приписват на коронота." Може и да е така,но ако не беше го лепнал този вирус ,човека би живял поне още 5 години с неговите си заболявания/сега е модерно–придружаващи заболявания./
Последно са открили ,че фаталното при короната е запушване на кръвоносните съдове и от там летален завършек за болния. И мисля ,че при това положение е правилно да се приеме короната като причина за смъртта.

Pero Melifero
02.12.2020, 20:50
Последно са открили ,че фаталното при короната е запушване на кръвоносните съдове и от там летален завършек за болния. И мисля ,че при това положение е правилно да се приеме короната като причина за смъртта.

Поздравления, ти си човек, който явно умее да си извади правилно заключение въз основа на точен анализ на причинно-следствена връзка. Ако не греша, това умение би трябвало да ти помага и в пчеларството. Но може и да греша де, напоследък често ми се случва:bigsmile:. По принцип не е сложно когато подхождаш непредубедено, но за някои просто е непосилно, а за любителите на конспирациите - немислимо:laughing:
п.п. Освен сърцето, този вирус може да увреди и други органи

ch.atanasov
02.12.2020, 20:59
...
п.п. Освен сърцето, този вирус може да увреди и други органи

Ако ги има ,изобщо.:bigsmile:

Pero Melifero
02.12.2020, 22:28
Ако ги има ,изобщо.:bigsmile:

Я дай пак ако обичаш, че трептенето на 5Г антените ме разконцентрира и не схващам от първия път, даже не повтаряй, а направо потретвай, че и от втория път трудно вдявам в края на годината:bigsmile:

Гогол
06.12.2020, 21:43
Поздравления, ти си човек, който явно умее да си извади правилно заключение въз основа на точен анализ на причинно-следствена връзка. Ако не греша, това умение би трябвало да ти помага и в пчеларството. Но може и да греша де, напоследък често ми се случва:bigsmile:. По принцип не е сложно когато подхождаш непредубедено, но за някои просто е непосилно, а за любителите на конспирациите - немислимо:laughing:
п.п. Освен сърцето, този вирус може да увреди и други органи
Перо,първо благодаря за хубавите думи с които ме величаеш че мога да бъда "точен анализатор". 2.Не грешиш този път ,че ми помага в пчеларството тази моя придобита с времето и практиката даденост.3.Случва ти се напоследък да грешиш защото не "подхождаш не предубедено" към коментираната тема или личност./ Работиш–мислиш на принципа :симпатичния на мен писа така за онзи;този ще го клъвна ,защото не ми харесват писаниците му;а този ще го клъвна защото веднъж ми опонира и си кръстосаха шпагите:fencing: с моя приятел. 4.Конспирациите са нещо табу за мен. Работя на принципа на поговорката –Право куме,в очите.
п.п.Не съм прочел още дали засяга директно сърцето,но за кръвоносните съдове –да. Затова и така съм писал. В петък намерих още писания за други въздействия на короната. Но не ги пиша,защото не намерих сайта от който са преписани.Няма го. Значи има нещо гнило,търсим сензация. Ето резултат от "причинно–следствена връзка".Разбра ме за какво ти намеквам с това. Нали не го приемаш за конспирация?
Още веднъж ти благодаря!!!

agro
07.12.2020, 01:05
...тази смъртност е резултат от застаряващата ни нация...Сега много рядко ще срещнеш човек на повече от 85 години в нашата демократична държавица.Просто демокрацията ги затри за 30 години...
Не е от това. Данните за средната възраст на населението по държави също са публично достояние и лесно се намират. Има доста държави с по-висока средна възраст на населението от нас, но с по-малък брой умирания на глава от населението. Гледай 2019 г, че е най-близо и е преди К19. Ето за България по години - не потвърждава написаното от теб: https://www.google.com/search?q=%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0+%D0% BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82 %D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82+%D0%BD%D0%B0+ %D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%B2+%D0%B1 %D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F&oq=%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0+&aqs=chrome.5.69i57j0j46j0l5.5683j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

mici-92
07.12.2020, 08:57
[QUOTE=Гогол;168070]
п.п.Не съм прочел още дали засяга директно сърцето,но за кръвоносните съдове –да.
Първо е то,защото сърдечния мускул се нуждае от кислород,а като е засегнат,съдовете са последващи!

agro
07.12.2020, 11:17
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/bylgariia-e-sred-stranite-s-nai-niska-sredna-prodyljitelnost-na-jivota-282138/

Не сме мръднали много от 60-те години до сега със средната продължителност на живота.

зуница
07.12.2020, 15:50
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/bylgariia-e-sred-stranite-s-nai-niska-sredna-prodyljitelnost-na-jivota-282138/

Не сме мръднали много от 60-те години до сега със средната продължителност на живота.
Потърси данни за средния ръст на населението от последните 30 години и сравни с предните.Един от признаците за неправилно хранене, недохранване е издребняването на популацията.Мизерията води до израждане.

Pero Melifero
07.12.2020, 16:11
Според мен беше къде-къде по-правилно да напишеш
Аз мисля че....
.../ Работиш–мислиш на принципа :симпатичния на мен писа така за онзи;този ще го клъвна ,защото не ми харесват писаниците му;а този ще го клъвна защото веднъж ми опонира и си кръстосаха шпагите:fencing: с моя приятел....
за да мога да попитам "Защо така мислиш?" и ти за да не се окажеш голословен, да се аргуметираш за кога и кого става въпрос, а като не успееш, да се окаже, че все пак си фен на конспиративните теории, твърдейки че не си, докато напразно опитваш правилно да анализираш що за човек съм, използвайки неправилни похвати.
А сега за мен остава какво? Да ти кажа: "ама спал си нещо на течение", пък ти ходи се бясни спал ли си, не си ли спал, имало ли е течение, нямало ли е... обаче аз не съм такъв човек и нищо няма да казвам :laughing:
И как става така, че ако критикуваме някой: завиждаме и злобеем, а ако "изчеткаме" друг: имаме някакви задни мисли и определено не сме искрени?sweating;

п.п. може друго да не е, ама пък "искрени" правилно съм го написал:cool:

Гогол
07.12.2020, 20:19
Според мен беше къде-къде по-правилно да напишеш
Аз мисля че:
Явно ,че и двамата не можем да разберем кой какво залага като смисъл в написаното и работата отива към конфронтация,която не е желана от мен.Предпочитам да си разменяме реплики и дуплики като колеги които да имат взаимна изгода при отглеждането на пчелите. Така мисля ,че можем да помогнем не само на себе си,но и на другите четящи тук. Това е моето разбиране в момента по въпроса.

kuline
07.12.2020, 20:27
Явно ,че и двамата не можем да разберем кой какво залага като смисъл в написаното и работата отива към конфронтация,която не е желана от мен.Предпочитам да си разменяме реплики и дуплики като колеги които да имат взаимна изгода при отглеждането на пчелите. Така мисля ,че можем да помогнем не само на себе си,но и на другите четящи тук. Това е моето разбиране в момента по въпроса.

Гога, ти сериозен ли си? Чак не мога да те позная. Начеши му "крастата", както го умееш. :) То обещаното на пчеличката, не е като да не можеш да се защитиш подобаващо.

Гогол
07.12.2020, 20:46
Гога, ти сериозен ли си? Чак не мога да те позная. Начеши му "крастата", както го умееш. :) То обещаното на пчеличката, не е като да не можеш да се защитиш подобаващо.
Сериозен съм Калине.Но обещанието си е обещание.Веднъж го наруших скоро,баста.

kuline
07.12.2020, 20:54
Сериозен съм Калине.Но обещанието си е обещание.Веднъж го наруших скоро,баста.

Аз, съм стигнал до убеждението, че не трябва да се обещава, защото те задължава. Има моменти, в които си "разкрачен" и тогава се явява дилемата да скоча или да не скоча. Ти си знаеш най- добре, просто размишлявам, пишейки.

Георги 1974
07.12.2020, 21:02
"Великият майстор прави все повече и повече, като същевременно полага все по-малко усилия. В крайна сметка прави всичко, без да прави нищо." - Лао Дзъ, Тао Те Чинг.,,

Илиев
07.12.2020, 21:06
"Истинският воин е не този, който печели битките, а този, който ги избягва."..Т.Живков

symp
09.12.2020, 02:55
14 от 20 семейства са ми аут!!!:alien:

kuline
09.12.2020, 04:42
14 от 20 семейства са ми аут!!!:alien:

А предполагаема причина имаш ли?

ivootur
09.12.2020, 07:23
14 от 20 семейства са ми аут!!!:alien:

На единия пчелин същата работа. От 20 семейства 15 аут. Първоначално мислих че е работа на осите, но се оказва че те а последствие, а не причината. индром на празния кошер според мен. Регион Русе, село Червена вода. В другия пчелин на растояние 5 км, от 80 семейства положението е нормлно в сравнение с други години.

kuline
09.12.2020, 08:07
На единия пчелин същата работа. От 20 семейства 15 аут. Първоначално мислих че е работа на осите, но се оказва че те а последствие, а не причината. индром на празния кошер според мен. Регион Русе, село Червена вода. В другия пчелин на растояние 5 км, от 80 семейства положението е нормлно в сравнение с други години.

Мой познат от твоя регион ми сподели, че и при него е така. Два пчелина. На единия мор, а на другия няма проблем.

зуница
09.12.2020, 08:55
"Истинският воин е не този, който печели битките, а този, който ги избягва."..Т.Живков
Ако нашите деди са избягвали битките ние с вас нито щяхме да пишем на български нито да говорим.А "селския тарикат" с неговите "тезиси" ловеше декиш само пред "Льоня".

Трендафил Дончев
09.12.2020, 11:01
Ако нашите деди са избягвали битките ние с вас нито щяхме да пишем на български нито да говорим.А "селския тарикат" с неговите "тезиси" ловеше декиш само пред "Льоня".

В момента водя едни битки за чест, но те ми извиват ръцете, че нямало да получа някакви си облаги и аз трябва да им клекна. Що бе помияри? Ако едно време беше тъй, сега феса щеше да ни е да раменете. Снощи за уж неправилно спиране ми носиха вода от 9 и 1/2 кладенеца и насмалко не опандизиха жената, че се намеси. Как може да сме толкова скапан народ? Със сила да изтръгваме и малкото останала човещинка в дадени хора?

dvd111
09.12.2020, 14:50
"Истинският воин е не този, който печели битките, а този, който ги избягва."..Т.Живков
Какво може да направи някой, който е написал повече книги отколкото е прочел, освен да препише нещо и то по калпав начин...

Стотици победи в стотици битки не е признак на величие. Велик е този, който побеждава без да се сражава. /самурайска мъдрост/

зуница
09.12.2020, 14:53
В момента водя едни битки за чест, но те ми извиват ръцете, че нямало да получа някакви си облаги и аз трябва да им клекна. Що бе помияри? Ако едно време беше тъй, сега феса щеше да ни е да раменете. Снощи за уж неправилно спиране ми носиха вода от 9 и 1/2 кладенеца и насмалко не опандизиха жената, че се намеси. Как може да сме толкова скапан народ? Със сила да изтръгваме и малкото останала човещинка в дадени хора?
Ако става въпрос за ония с "капите"? Първо, под капа акъл не вирее.И второ, ако един индивид не става за нищо, той е готов за полицай!
Те горките са на първа линия и трябва да компенсират 15% дето не изпросиха от колегата им Б.Б.blush;

зуница
09.12.2020, 15:01
Какво може да направи някой, който е написал повече книги отколкото е прочел, освен да препише нещо и то по калпав начин...

Стотици победи в стотици битки не е признак на величие. Велик е този, който побеждава без да се сражава. /самурайска мъдрост/
Написал? Друг път. Милко Балев му ги редактираше (пишеше) великите мисли.:laughing:Селски тарикат!

Ангел Йосифов
09.12.2020, 19:51
Написал? Друг път. Милко Балев му ги редактираше (пишеше) великите мисли.:laughing:Селски тарикат!

Дааа,амаа "да живеят вс БКП-та по вс земни кълбета"...от кой е?

бат тянко
09.12.2020, 20:07
В момента водя едни битки за чест, но те ми извиват ръцете, че нямало да получа някакви си облаги и аз трябва да им клекна. Що бе помияри? Ако едно време беше тъй, сега феса щеше да ни е да раменете. Снощи за уж неправилно спиране ми носиха вода от 9 и 1/2 кладенеца и насмалко не опандизиха жената, че се намеси. Как може да сме толкова скапан народ? Със сила да изтръгваме и малкото останала човещинка в дадени хора?

По принцип от най-големите говна се получава най- хубавата тор за всяко растение! Така че, ние в момента, нашите съвременници сме тор. От тази тор ще се пръкне едно чудно поколение българи, което според ясновидците ще спаси човешката раса. Ако не стане начи лайнарите са били в недостатъчно количество. Което обаче ме съмнява?

зуница
09.12.2020, 20:30
Дааа,амаа "да живеят вс БКП-та по вс земни кълбета"...от кой е?
Е-е не съм толкова навътре де.;)Знам само общо достъпни информации.:(А тая трябва да е секретна?blush;

stan-dob
10.12.2020, 17:58
Яко спамите колеги.

ch.atanasov
10.12.2020, 20:10
Яко спамите колеги.

Ами те ако не спамят, трябва да затварят форума , бе брадчет. Ако четем такива ,като теб с две мнения за две години, ще се затрием –зорлем.:(

пп. Да, две мнения, но качествени. Не като моите –тонове спам.:bigsmile:

Pero Melifero
10.12.2020, 20:28
Яко спамите колеги.
Извинявам се предварително, но искам да се доизясним с колегите


Явно ,че и двамата не можем да разберем кой какво залага като смисъл в написаното и работата отива към конфронтация,която не е желана от мен.Предпочитам да си разменяме реплики и дуплики като колеги които да имат взаимна изгода при отглеждането на пчелите. Така мисля ,че можем да помогнем не само на себе си,но и на другите четящи тук. Това е моето разбиране в момента по въпроса.
Мда, сигурен бях, че ще разбереш;) Само не знам защо мислите, че се отива към конфронтация, затова че съм казал, че не си прав в изводите си. Както и да е, аз също не мисля да се конфронтирам с никой, което обаче не може да се твърди със сигурност и за други. Надявам се да успееш да помогнеш със знания на колегите.

...Гога, ти сериозен ли си? Чак не мога да те позная. Начеши му "крастата", както го умееш...
Видимо демонстрираш близост с колегата, но чак толкова ли сте близки, че си позволяваш да му казваш какво да прави? И защо трябва "да ме начесва", а и за каква "краста" става въпрос?
Дано не е защото не съм бил съгласен с мнението му, а съм регистриран "едва" 2017г, той през 2014г, а пък ти си от най-старите кримки тук и видиш ли ти колиш и ти бесиш. Щото ако това е причината, има опасност вместо стремежа ти да си изградиш авторитет, сериозно да олекнеш в очите на колегите!
Тук да не сме в казармата където "зайците" да не могат да опонират на "старите пушките"? Ако е така, ще замоля Дончев да тури на видно място един Устав, та новодошлите да си знаят какво ги чака, ако много им знаят устите :bigsmile:

kuline
10.12.2020, 20:56
Извинявам се предварително, но искам да се доизясним с колегите


Мда, сигурен бях, че ще разбереш;) Само не знам защо мислите, че се отива към конфронтация, затова че съм казал, че не си прав в изводите си. Както и да е, аз също не мисля да се конфронтирам с никой, което обаче не може да се твърди със сигурност и за други. Надявам се да успееш да помогнеш със знания на колегите.

Видимо демонстрираш близост с колегата, но чак толкова ли сте близки, че си позволяваш да му казваш какво да прави? И защо трябва "да ме начесва", а и за каква "краста" става въпрос?
Дано не е защото не съм бил съгласен с мнението му, а съм регистриран "едва" 2017г, той през 2014г, а пък ти си от най-старите кримки тук и видиш ли ти колиш и ти бесиш. Щото ако това е причината, има опасност вместо стремежа ти да си изградиш авторитет, сериозно да олекнеш в очите на колегите!
Тук да не сме в казармата където "зайците" да не могат да опонират на "старите пушките"? Ако е така, ще замоля Дончев да тури на видно място един Устав, та новодошлите да си знаят какво ги чака, ако много им знаят устите :bigsmile:

Пак някакви конспирации те глождят бре. Тоз от кога е, оня от де е. Както може би си забелязал, избягвам да влизам в полемика с теб, защото освен, че може да изтърва края на ластика, същия може и да се скъса от прекалено опъване, а връщайки се към опъващия го, боли. Абе ти не си ли си играл с ластик като малък, та ме караш да ти обяснявам по няколко пъти.
Тук сме все чешити хора и долу горе си знаем способностите. Това достатъчно ли ти е като обяснение за Гогол. Казарма?! Имаш си ти хабер... :bigsmile:
Авторитет? Голям майтап. И на оня инджинерин му го казах преди време: Където е трябвало, аз съм се доказал и съм си изградил авторитет. Тук нямам такива намерения. ;)

ПП Ти, както сам подсказа, си от скоро при пчеларите (форумите). Интересно ми е да разбера какво търсиш? Разтуха, плямпане или нужната ти пчеларска информация. Не държа на отговор - знам го. ;)

barkov1982
11.12.2020, 20:24
Ами те ако не спамят, трябва да затварят форума , бе брадчет. Ако четем такива ,като теб с две мнения за две години, ще се затрием –зорлем.:(

пп. Да, две мнения, но качествени. Не като моите –тонове спам.:bigsmile:

То това твоето спам ли е, тук какъв спам е имало,вече май нема да има,но здраве да има;)

Гогол
11.12.2020, 21:27
Мда, сигурен бях, че ще разбереш;) Само не знам защо мислите, че се отива към конфронтация, затова че съм казал, че не си прав в изводите си. Както и да е, аз също не мисля да се конфронтирам с никой, което обаче не може да се твърди със сигурност и за други. Надявам се да успееш да помогнеш със знания на колегите.

Видимо демонстрираш близост с колегата, но чак толкова ли сте близки, че си позволяваш да му казваш какво да прави?:
Перо,Перо не знам вече как да разбирам твоите писаници/не разбирай тази моя дума за подигравка, винаги я използвам в прав контекст/. Започваш с много значителното М,да........Това звукосъчетание използват дълбоко мислелите люди върху някакъв проблем или дилема и като се изправят пред слушателите си го използват за да привлекат на 100% вниманието им към себе си.Поразрових тук там и забелязах ,че често започваш така постовете си.Значи мислиш,мислиш и тогава пишеш.И се обръщаш към мен на"ТИ"–честно,зарадвах се.Казах си, разбрал ме е че търся приятели тук,а не неприятели.Но второто ти изречение изпари тази ми помисъл–там си друг,вече си официален и се обръщаш на"ВИЕ".След това в същото изречение пак минаваш на" ти".Затова се позатрудних при разгадаването на тези твои три изречения.Но последното,четвъртото,двуя кото определи точно към какво се стремиш.
Вземам отношение и по писаницата ти към Калин,защото под"колегата"припознавам себе си.А щом е така, значи мога да изкажа и аз мнение по въпроса.
Относно близоста която ти се е набила в очите.Ами тук всички се чувстваме близки един на друг–споделяме си,критикуваме се,скастряме или ни скастрят ако съгрешим,честитим си празниците и се чувстваме съпричастни към хубавите или лошите неща които могат да ни се случат.Не знам от кога си тук редовно или влизаш само за прослушване,но трябва да си свикнал с това и да не ти прави впечатление.

Pero Melifero
11.12.2020, 22:10
Перо,Перо не знам вече как да разбирам твоите писаници/не разбирай тази моя дума за подигравка, винаги я използвам в прав контекст/. Започваш с много значителното М,да........Това звукосъчетание използват дълбоко мислелите люди върху някакъв проблем или дилема и като се изправят пред слушателите си го използват за да привлекат на 100% вниманието им към себе си.Поразрових тук там и забелязах ,че често започваш така постовете си.Значи мислиш,мислиш и тогава пишеш.И се обръщаш към мен на"ТИ"–честно,зарадвах се.Казах си, разбрал ме е че търся приятели тук,а не неприятели.Но второто ти изречение изпари тази ми помисъл–там си друг,вече си официален и се обръщаш на"ВИЕ".След това в същото изречение пак минаваш на" ти".Затова се позатрудних при разгадаването на тези твои три изречения.Но последното,четвъртото,двуя кото определи точно към какво се стремиш.
Вземам отношение и по писаницата ти към Калин,защото под"колегата"припознавам себе си.А щом е така, значи мога да изкажа и аз мнение по въпроса.
Относно близоста която ти се е набила в очите.Ами тук всички се чувстваме близки един на друг–споделяме си,критикуваме се,скастряме или ни скастрят ако съгрешим,честитим си празниците и се чувстваме съпричастни към хубавите или лошите неща които могат да ни се случат.Не знам от кога си тук редовно или влизаш само за прослушване,но трябва да си свикнал с това и да не ти прави впечатление.

Явно когато се обръщам към теб си "ти", а когато визирам двамата ви с Калин ставате "вие" ако има други недоразумения, съм на линия да ги изглаждаме;)
а относно порядките и въобще отношението на някои от "знаещите" към други от "незнаещите" и това че съм им свикнал, не означава че трябва да ми допадат

Гогол
18.12.2020, 18:51
Явно когато се обръщам към теб си "ти", а когато визирам двамата ви с Калин ставате "вие"
Ахаа......а,сега те разбрах. Какво да се прави,албански реотан съм/ макар че и те ни надминаха във всяко едно отношение/.Малко бавно загрявам, и ми трябват повече разяснения. Е, може и да свикна и да не се стига до доуточнения. А бе,времето е пред нас,нали. Весели празници, ако не се срещнем отново.

Pero Melifero
18.12.2020, 20:24
Весели празници, ако не се срещнем отново.

Весели празници и на теб! Не че съм параноичен, но това след запетайката нали не е заплаха?:laughing:

Гогол
19.12.2020, 20:53
Весели празници и на теб! Не че съм параноичен, но това след запетайката нали не е заплаха?:laughing:
Благодаря за пожеланията!!! Не приемам да си параноична натура. Цитираното мое изречение НЕ е заплаха .Не съм душманин на НИКОГО ТУК. Написано е в резултат на това, че семейния кворум започна драстично да ме ограничава в стоенето пред екраните по понятни причини. Не бях сигурен дали ще докопам компа до празниците и затова ти ги пожелах предварително .Затова написах след пожеланията,доуточняващит слова. На тези неща гледам много сериозно,без усмивката която си индикирал след изречението си. Особенно сега,в тази неизвестност. И пак от мен –Весели празници!!!

Георги Куров
29.12.2020, 15:36
Чакам да падне голям сняг, иначе 2021г. май ще бъде още по-сушава. Есента беше много благоприятна за пчелите, облитат се редовно и са - ОК.

Облитане при 13 *С - 29.12.2020 г. - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=xH5DEuRqnZs)

Весели празници и успешен пчеларски сезон 2021!!!!

Георги Куров
27.01.2021, 15:37
Снега е добър, с валежите от дъжд по-рано, има оптимизъм за сезон 2021 г. - Ще има мед !!!

зуница
27.01.2021, 15:45
Снега е добър, с валежите от дъжд по-рано, има оптимизъм за сезон 2021 г. - Ще има мед !!!
От твоите уста в Божиите уши!hi;

jdrumev
27.01.2021, 18:25
И аз мисля,че ще има паша,но пчели да ли ще има?;)