PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в североизточния регион



Страници : 1 2 3 [4] 5 6

tarty
17.12.2017, 16:51
Предполагам говори за работа с 2 майки защото беше споменал че работи така.

Двусемейно прилагам само в определени моменти, както и трисемейно.

tarty
17.12.2017, 17:02
Защо да бъркам като всяка година вадя най много мед от всички пчелари в района. Просто е такъв района.

Защото и аз си мислех същото до 2013, вадих с по 5-10 кг отгоре. Ама след 2013 разбрах, колко съм грешал в тая приценка.

Nik_m
17.12.2017, 17:09
Защото и аз си мислех същото до 2013, вадих с по 5-10 кг отгоре. Ама след 2013 разбрах, колко съм грешал в тая приценка.

Но аз има със друго с което да се съобразявам. Имам и друга работа, имам и здравословни проблеми и за това съм се ориентирал към този метод, знам че винаги може повече, но на каква цена. Да определено правя грешки, никога не съм го отричал, но безгрешни хора няма. Даже като се замисля кави глупости съм правил се чудя може ли да съм бил толкова смотан.

А между другото 2013 г. аз бях изцяло на корпуси и не вадех нищо, после смених системата и нещата се получиха. Тази система и метода със който работя е в следствие на много опити и много грешки.

seto4e
17.12.2017, 17:14
Манол, да си върне наградата ВЕДНАГА.
Не цар на пчелите ами направо БОГ тоз Янчо бре.
12-15 дб пити пило и няколко страници писанки без никой да се усети че това няма как да стане. 12-15 средно 13пити. 13 пити имат 13х8400 килийки = 109 200 / 21 дена
5200 яйца на ден БОГ не ами БОГ.
Ясно е че не всички килйки са с пило но за да постигнем максимално възможното яйцеснасяне трябва резултата да го намалим на половина и то става смешна работа. Освен това с 2500 яйца на ден снасят само някои майки (отличничките ) а те са процент от майките в пчелина. Така че Янчо ...... посмали малко.;)


Абе усетихме се, че и във форума го има сметнато вече ама има ли смисъл. 100 000 пчели само ако рекът да се излюпят в кошера са 10 магазина покритие. Ти за украинците се кахъриш. От септември до декември 30 000 тона мед изнесоха, всеки месец годишното ни производство. Тука виждаш какво е нивото.
Някой знае ли кой е измислил ханемановата решетка?

Валентин.
17.12.2017, 17:49
Не е така, 3 магазина са около 40 кг. Работя с 9 рамки и не винаги са на 100% пълни.

Щом на 9 пити в магазина не пълнят и не надграждат и издуват питите, слагай по 10 пити.

Валентин.
17.12.2017, 17:55
Рости, аз съм стигал 12 пити пило. На двукорпусен ДБ десетак. Но до слънчогледа само го развивах. За това и написах, че за Една и Последна паша която е посред лятото е лесно.

Nik_m
17.12.2017, 18:12
Щом на 9 пити в магазина не пълнят и не надграждат и издуват питите, слагай по 10 пити.
Е как да не надграждат, няма такива пчели, винаги се стремят да запълнят всичкото празно пространство. Така хем работя предимно с ножа (лесно), хем изкарвам восък. Но не винаги всичко е на 100% пълно за това слагам 40кг.

rosty_sz
17.12.2017, 18:16
Рости, аз съм стигал 12 пити пило. На двукорпусен ДБ десетак. Но до слънчогледа само го развивах. За това и написах, че за Една и Последна паша която е посред лятото е лесно.

Първо: говорим за средата на май.
Второ:говорим за излюпване на 100 000 пчели без да им идва на ума да се роят.
Трето: спомняте ли си от къде тръгна разговора? От изваждането на едни маломедни пити ЛР ПИТИ. Янчо е със фарар, а едва ли не заяви че е безсмислено и почнахме да спорим трима човека от три различни края на БГ с различни цели в пчеларството, с различни системи кошери и т.н. Спора беше безсмислен от самото начало и се закачах да става раздумка ама Янчо като ги почне тез приказки дето само навива младоците и те се множат вместо да намаляват и .......

Nik_m
17.12.2017, 18:20
Е нали искаше да става дискусия, няма как да не си доволен :)

Nik_m
17.12.2017, 18:24
Като се заговорихме за пило 2013г. когато бях изляло на ЛР на слънчогледа имах по 3 корпуса пило и никакъв мед за вадене, всичко бяха обърнали в пило. Разбира се не на 100% да не вземе някой пак да смята.

tarty
17.12.2017, 18:27
Първо: говорим за средата на май.
Второ:говорим за излюпване на 100 000 пчели без да им идва на ума да се роят.
Трето: спомняте ли си от къде тръгна разговора? От изваждането на едни маломедни пити ЛР ПИТИ. Янчо е със фарар, а едва ли не заяви че е безсмислено и почнахме да спорим трима човека от три различни края на БГ с различни цели в пчеларството, с различни системи кошери и т.н. Спора беше безсмислен от самото начало и се закачах да става раздумка ама Янчо като ги почне тез приказки дето само навива младоците и те се множат вместо да намаляват и .......

И ти си мислиш,че си прав, но да ли найстина е така?

tarty
17.12.2017, 18:28
Като се заговорихме за пило 2013г. когато бях изляло на ЛР на слънчогледа имах по 3 корпуса пило и никакъв мед за вадене, всичко бяха обърнали в пило. Разбира се не на 100% да не вземе някой пак да смята.

А сега, влезе в отбора на лъжците и ти, цели три корпуса пило Тцтцтцтц

Валентин.
17.12.2017, 18:28
Пило, пчели, мед. Още не мога да им схвана взаимовръзката. Не че нещо, ама ако ви кажа, че рекордьора ми досега в пчеларството е ДБ8. С една майка, и без да осеменява в магазините. Едва ли някой ще ми повярва.

Nik_m
17.12.2017, 18:43
А сега, влезе в отбора на лъжците и ти, цели три корпуса пило Тцтцтцтц
Аааа няма такова нещо, аз съм пояснил че не става въпрос за 100%, ама и в 3те корпуса имаше пило и нямаше мед.

Радо79
17.12.2017, 18:49
Пило, пчели, мед. Още не мога да им схвана взаимовръзката. Не че нещо, ама ако ви кажа, че рекордьора ми досега в пчеларството е ДБ8. С една майка, и без да осеменява в магазините. Едва ли някой ще ми повярва.

В 12ДБ рамков кошер ограничен с преградна дъска на 7 рамки, напълни и двата магазина с мед. Магазините ги завъртах по два пъти.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 18:53
В 12ДБ рамков кошер ограничен с преградна дъска на 7 рамки, напълни и двата магазина с мед. Магазините ги завъртах по два пъти.

При Янчо нещата стоят малко по по друг начин, но трябва да усетите начина му и тогава ще го разберете.

Георги 1974
17.12.2017, 18:59
И ти си мислиш,че си прав, но да ли найстина е така?

Янчо аз подържам твоята теза и тази на Юри за много мед тази година за да има за напролет за развитие на семейството.И си мисля че обяснението е в расата не че сме с някой породисти ама май и не сме баш с мелези както ни убеждават.Май няма и търтиеви сборища и май си се заплождат в и около пчелина. Та затова ако нямаме мед напролет няма и пило. И предполагам че Рости и други които казват че стария мед напролет е проблем /и той наистина е проблем ако има нектаропоток/ то те са вкарвали и пчели дето си правят пило и без запас от мед и не вярвам че са го стимулирали това нещо със захарен сироп щото ако няма прашец все тая. Не може семейство хем да прави пило хем да ходи за нектар едновременно със 100% ефективност.

rosty_sz
17.12.2017, 19:02
А, не.
На никой не съм казвал лъжец.
То пчеларството си е малко като лова и риболова ама като хванеш ловец който през лятото ходи за риба да ти разправя за пчели си е весело.
Аз не искам никой да обиждам. Исках да спорим с реални факти и доказани истини. Вече не ми се спори, колко безгрижно си беше преди да се захване тая работа.
Хайде стига.

Янчо не се засягай. Ако съм те обидил моля да ме извиниш.

Благодаря.

kuline
17.12.2017, 19:09
Янчо аз подържам твоята теза и тази на Юри за много мед тази година за да има за напролет за развитие на семейството.И си мисля че обяснението е в расата не че сме с някой породисти ама май и не сме баш с мелези както ни убеждават.Май няма и търтиеви сборища и май си се заплождат в и около пчелина. Та затова ако нямаме мед напролет няма и пило. И предполагам че Рости и други които казват че стария мед напролет е проблем /и той наистина е проблем ако има нектаропоток/ то те са вкарвали и пчели дето си правят пило и без запас от мед и не вярвам че са го стимулирали това нещо със захарен сироп щото ако няма прашец все тая. Не може семейство хем да прави пило хем да ходи за нектар едновременно със 100% ефективност.

Атакааа, ей това последното му убягва на Янчо. Пак казвам - сбъркал е района(темата от форума), в който развива теорията си!

tarty
17.12.2017, 19:42
Янчо аз подържам твоята теза и тази на Юри за много мед тази година за да има за напролет за развитие на семейството.И си мисля че обяснението е в расата не че сме с някой породисти ама май и не сме баш с мелези както ни убеждават.Май няма и търтиеви сборища и май си се заплождат в и около пчелина. Та затова ако нямаме мед напролет няма и пило. И предполагам че Рости и други които казват че стария мед напролет е проблем /и той наистина е проблем ако има нектаропоток/ то те са вкарвали и пчели дето си правят пило и без запас от мед и не вярвам че са го стимулирали това нещо със захарен сироп щото ако няма прашец все тая. Не може семейство хем да прави пило хем да ходи за нектар едновременно със 100% ефективност.

Гоше, искаш да кажеш, че при Друмев, Румен, Мирослав( колегата от софия) и не знам още колко други се получава, а при другите не? И за това са виновни пчелите?

tarty
17.12.2017, 19:46
Атакааа, ей това последното му убягва на Янчо. Пак казвам - сбъркал е района(темата от форума), в който развива теорията си!

Така да бъде, виновен съм. Бях решил да направя някой друг клип пролетта как се развиват, но няма смисъл.

Георги 1974
17.12.2017, 19:49
Гоше, искаш да кажеш, че при Друмев, Румен, Мирослав( колегата от софия) и не знам още колко други се получава, а при другите не? И за това са виновни пчелите?

Да Румен работи с Бъкфаст.Ако не ми вярваш попитай Дони че има различни линии.
Друмев храни за световно с мед защото имаше супер излишъци зимата му измряха много.
Мирослав направи това което му каза /а то е по добро от стандартните работи/.
Ако не ми вярваш вземи си Италианки.
Мойте говеда без запас пило не правят и имам съмнения че и на канибалство го обръщат не може една майка да има прошарено пило а после да си е наред.

П.П.Ефикасността на твоята техниката не я отричам. Имам в предвид че едни пчели без запас ограничават пилото докато други не.И не вярвам в силната метизация на наще пчели да е дошъл някой на моя или твоя пчелин и да им премери хоботите крилцата или друго за да ги определи.

tarty
17.12.2017, 19:56
Да Румен работи с Бъкфаст.Ако не ми вярваш попитай Дони че има различни линии.
Друмев храни за световно с мед защото имаше супер излишъци зимата му измряха много.
Мирослав направи това което му каза /а то е по добро от стандартните работи/.
Ако не ми вярваш вземи си Италианки.
Мойте говеда без запас пило не правят и имам съмнения че и на канибалство го обръщат не може една майка да има прошарено пило а после да си е наред.

П.П.Ефикасността на твоята техниката не я отричам. Имам в предвид че едни пчели без запас ограничават пилото докато други не.И не вярвам в силната метизация на наще пчели да е дошъл някой на моя или твоя пчелин и да им премери хоботите крилцата или друго за да ги определи.

За мене истината е в малкото корпуси за пило, корпусите за мед не ги включвам. Пчелите са си пчели и колкот са повече, толкова по добре.
Ангел какво пише, още в началото на април започва да слага магазини за мед :)

Георги 1974
17.12.2017, 20:02
За мене истината е в малкото корпуси за пило, корпусите за мед не ги включвам. Пчелите са си пчели и колкот са повече, толкова по добре.
Ангел какво пише, още в началото на април започва да слага магазини за мед :)


Абе човек техниката не тия отричам.
Казвам че има различни раси пчели с който се работи по различен начин спрямо района.Ако не беше така по най проста логика щеше природата да е селектирала една раса в Сибир и същата в Египет например.

kuline
17.12.2017, 20:11
За мене истината е в малкото корпуси за пило, корпусите за мед не ги включвам. Пчелите са си пчели и колкот са повече, толкова по добре.
Ангел какво пише, още в началото на април започва да слага магазини за мед :)

Ачката ако не сложи магазините и не само той ги слага, се изпуска първата паша бре Янчо.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 20:16
Абе човек техниката не тия отричам.
Казвам че има различни раси пчели с който се работи по различен начин спрямо района.Ако не беше така по най проста логика щеше природата да е селектирала една раса в Сибир и същата в Египет например.

България толкова ли е голяма, че да има чак такива разлики? Всеки внася от къде ли не и се получават какви ли не мелези. Както казах преди имам различни - от Янчо, от Матеев, от Русе, от моите на пчелина и ако ти снимам по една рамка от всички, че да видим някаква разлика има ли? Не. Казвам ти го предварително. Всичко в развитието зависи от майката, пашата и пчеларя. Ако майката е калпава нито паша ще и помогне, нито пчеларя. Ако няма паша, но майката е добра, то пък пчеларя е калпав, пак няма как да стане. И такъв един кръг. Расата, та расата. Ако няма паша от камъните ли да го докарат този мед?

Трендафил Дончев
17.12.2017, 20:18
Ачката ако не сложи магазините и не само той ги слага, се изпуска първата паша бре Янчо.

Стига сте го яли този Янчо. :bigsmile: Когато Янчо си подготвя пчелите, вие още спите.

kuline
17.12.2017, 20:21
Така да бъде, виновен съм. Бях решил да направя някой друг клип пролетта как се развиват, но няма смисъл.

Защо се докачаш? Аз също не ти отричам постиженията, но то е строго индивидуално за твоя район, в който гониш единствена паша - мана. Аз обаче гоня четири паши - основни.И аз ако имам една паша, не пчели ами кълбета назад ще правя, за да я хвана. Може и по- големи колонии с пчели да развия, но... За това ти казах, че твоята технология не е удачна при нас, освен ако не търся единствено производство и реализация на отводки, майки и др.

Георги 1974
17.12.2017, 20:28
България толкова ли е голяма, че да има чак такива разлики? Всеки внася от къде ли не и се получават какви ли не мелези. Както казах преди имам различни - от Янчо, от Матеев, от Русе, от моите на пчелина и ако ти снимам по една рамка от всички, че да видим някаква разлика има ли? Не. Казвам ти го предварително. Всичко в развитието зависи от майката, пашата и пчеларя. Ако майката е калпава нито паша ще и помогне, нито пчеларя. Ако няма паша, но майката е добра, то пък пчеларя е калпав, пак няма как да стане. И такъв един кръг. Расата, та расата. Ако няма паша от камъните ли да го докарат този мед?

Не ми изопачавай думите казвам че при някой раса или мелези като наще ако въобще са мелези на 100% рано напролет им трябва мед в запас, ако има период на безпашие намаляват пилото докато други например италианки си правят пило и без запас.
Янчо не го ям знам че човека си вади много мед има акъл и практика и си ги прилага.

tarty
17.12.2017, 20:29
Защо се докачаш? Аз също не ти отричам постиженията, но то е строго индивидуално за твоя район, в който гониш единствена паша - мана. Аз обаче гоня четири паши - основни.И аз ако имам една паша, не пчели ами кълбета назад ще правя, за да я хвана. Може и по големи колонии с пчели да развия, но... За това ти казах, че твоята технология не е удачна при нас, освен ако не търся единствено производство и реализация на отводки, майки и др.

Както ти казах, надявам се догодина да се пробвам на няколко паши(на кооперацийте), живот и здраве ако успея се надявам на рапицата поне едни 40 кг да извадя ако отдаде време, а до края на годината поне 100 :). Малко съм алчен, ама с яденето идва апетита. Все си мисля, щом в момента вадя 50 кила средно в тоя калпав район, би трябвало да изкарам поне 100 кг от земеделски район:)

seto4e
17.12.2017, 20:30
Пило, пчели, мед. Още не мога да им схвана взаимовръзката. Не че нещо, ама ако ви кажа, че рекордьора ми досега в пчеларството е ДБ8. С една майка, и без да осеменява в магазините. Едва ли някой ще ми повярва.


А, топло, топло.... Аз отдавна се каня да ви питам една задачка. Може ли кошер с 20 000 пчели да донесе повече мед от кошер с 50 000 пчели?
15 рамки, 20 рамки, двумайчино, тримайчино.... другаде е заровено кучето.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 20:32
италианки си правят пило и без запас..

И как става това? Другите нямат запас, няма приток и спират, а италианките продължават? И какво *рупат през това време?

Трендафил Дончев
17.12.2017, 20:34
А, топло, топло.... Аз отдавна се каня да ви питам една задачка. Може ли кошер с 20 000 пчели да донесе повече мед от кошер с 50 000 пчели?
15 рамки, 20 рамки, двумайчино, тримайчино.... другаде е заровено кучето.

Може. Сигурно ще питаш и как ще стане?:bigsmile:

kuline
17.12.2017, 20:37
Както ти казах, надявам се догодина да се пробвам на няколко паши(на кооперацийте), живот и здраве ако успея се надявам на рапицата поне едни 40 кг да извадя ако отдаде време, а до края на годината поне 100 :). Малко съм алчен, ама с яденето идва апетита. Все си мисля, щом в момента вадя 50 кила средно в тоя калпав район, би трябвало да изкарам поне 100 кг от земеделски район:)

Искрено ти го желая да постигнеш целите си, но....преди много време го казах и на Матеев: в задачата с пчелите винаги има още неизвестни, за които не предполагаме.

Георги 1974
17.12.2017, 20:38
И как става това? Другите нямат запас, няма приток и спират, а италианките продължават? И какво *рупат през това време?

Еееееееее пък ти разбира се че няма пчела на земята без приток и без запас да прави пило.

П.П.И щом всичките ти пчели на пчелина ти си приличат това потвръждава моята теза че не са чак тека метизирани.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 20:51
Еееееееее пък ти разбира се че няма пчела на земята без приток и без запас да прави пило.

Според мен расата ще помага на пчелите не толкова в снасянето и нектаросъбераемостта, а в преживяването им в условията на средата. Всеки вид пчела, поставена в благоприятни условия би дала всичко от себе си и обратно, ако им разменим местата, то някои само ще могат да се възползват от средата. А това ще е въз основа на тяхната устойчивост, тоест да бъде в по - широки граници, тоест от климатичната обособеност на района.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 21:11
П.П.И щом всичките ти пчели на пчелина ти си приличат това потвръждава моята теза че не са чак тека метизирани.

Хайде пак да започнем с тези метизации. Какво се получава като се вкара друга раса? Получават се по - добри качества по едни белези, други пък обратно. В определен период от време, ако не се повтаря това, то тези белези изчезват. Това се прави от разни такива станции за подобряването на различни породи коне, овце, крави, та и пчели. В това няма нищо страшно. Разнообразява се малко генофонда - сменя се кръвта. Какво се получава между човешките раси като се месят? Писах го и преди. Получават си се мулати, метиси, креоли...............с не по - лоши показатели от нас, че и по - добри.

Bobi-M9598
17.12.2017, 21:12
Здравейте,

От цялата работа, какво излиза?
Важен, е не само района в който ни е пчелина, за добро нектароотделяне е важно и времето! Също така, и майката /породата/.
И не на последно място, т е х н о л о г и я т а на всеки!
Затова чета, и препрочитам мненията на всеки, който е решил да сподели нещо от своя опит! Не че винаги успявам да разбера за какво става въпрос!
Благодарности на всеки споделил нещо от своя опит!

Поздрави, Г. Георгиев

tarty
17.12.2017, 21:15
Искрено ти го желая да постигнеш целите си, но....преди много време го казах и на Матеев: в задачата с пчелите винаги има още неизвестни, за които не предполагаме.

Благодаря, но от извесно време се замислям, не как да вадя повече мед, а как да отглеждам повече семейства със много малко труд и висок добив на мед. След още 10 години ще останат само по приспособимите пчелари, малките ще стават все по малко. На награждаването в Бургас, излязаха едни фермери, кой с 7 000 бр крави, кой с 5 000 бр овце, всичко автоматизирано, хранене, поене, доене, вложени милиони. За пчеларите нищо, един Манол и едно момче с цехче по 26, нищожна работа. Обаче вече се знаят хора вложили милиони в пчеларството и това не е вече само Матеев, този бизнес започна да се укропнява и след 10 год ще има големи промени.

Георги 1974
17.12.2017, 21:20
Хайде пак да започнем с тези метизации. Какво се получава като се вкара друга раса? Получават се по - добри качества по едни белези, други пък обратно. В определен период от време, ако не се повтаря това, то тези белези изчезват. Това се прави от разни такива станции за подобряването на различни породи коне, овце, крави, та и пчели. В това няма нищо страшно. Разнообразява се малко генофонда - сменя се кръвта. Какво се получава между човешките раси като се месят? Писах го и преди. Получават си се мулати, метиси, креоли...............с не по - лоши показатели от нас, че и по - добри.

Ти твърдиш че работим с кръстоски ми да приемем че това е нещо добро но ако не се получи нова порода от тая кръстоска се нарича хибрид и линията се разпада та значи ще имаме временен ефект добур отличен и т.н. но след като се разпадне линията какво се получава /това ми е интересното/ 100% мелез или може да се самоочистят като се опрашват по между си. Сега ако си до пчелин до пчелин с колега който всяка година си внася различни раси е друга работа. Ама ако е на пчелин дето от баща на син се предава завета не купувайте чужди майки те са пари какво става.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 21:25
Благодаря, но от извесно време се замислям, не как да вадя повече мед, а как да отглеждам повече семейства със много малко труд и висок добив на мед. След още 10 години ще останат само по приспособимите пчелари, малките ще стават все по малко. На награждаването в Бургас, излязаха едни фермери, кой с 7 000 бр крави, кой с 5 000 бр овце, всичко автоматизирано, хранене, поене, доене, вложени милиони. За пчеларите нищо, един Манол и едно момче с цехче по 26, нищожна работа. Обаче вече се знаят хора вложили милиони в пчеларството и това не е вече само Матеев, този бизнес започна да се укропнява и след 10 год ще има големи промени.

Така им се иска на някои да стане, но всичко след време ще клони към 0. Защо мисля така? Това което гледат господата по телевизията няма как да се получи. Ако в Америка този номер минава, то тук няма как да стане това. При един неблагоприятен период, който да обхване по - голяма територия в Америка, грабват каубоите стадата и ги местят на хиляди километри на нови пасища, а тук освен на майната си, на друго място няма къде да ги закарат, а тези хиляди глави добитък ще им изпапат и ушите. В малката ни страна няма условия за такива бомбастични проекти. Имаше и преди такива глупости с предприятия и заводи, но нищо. Трябват ресурси, които ние нямаме.

kuline
17.12.2017, 21:27
Благодаря, но от извесно време се замислям, не как да вадя повече мед, а как да отглеждам повече семейства със много малко труд и висок добив на мед. След още 10 години ще останат само по приспособимите пчелари, малките ще стават все по малко. На награждаването в Бургас, излязаха едни фермери, кой с 7 000 бр крави, кой с 5 000 бр овце, всичко автоматизирано, хранене, поене, доене, вложени милиони. За пчеларите нищо, един Манол и едно момче с цехче по 26, нищожна работа. Обаче вече се знаят хора вложили милиони в пчеларството и това не е вече само Матеев, този бизнес започна да се укропнява и след 10 год ще има големи промени.

Скептичен съм за това, че милионите вложени в пчеларство ще променят нещо. Да, може и да се случи, когато и меда стане стратегически продукт, като зърното. От там и лобито, и, и, и .
В крайна сметка знае ли човек, с тия високи технологии..ке рупаме за'ар, ама ще ний сладку

Трендафил Дончев
17.12.2017, 21:29
Ти твърдиш че работим с кръстоски ми да приемем че това е нещо добро но ако не се получи нова порода от тая кръстоска се нарича хибрид и линията се разпада та значи ще имаме временен ефект добур отличен и т.н. но след като се разпадне линията какво се получава /това ми е интересното/ 100% мелез или може да се самоочистят като се опрашват по между си. Сега ако си до пчелин до пчелин с колега който всяка година си внася различни раси е друга работа. Ама ако е на пчелин дето от баща на син се предава завета не купувайте чужди майки те са пари какво става.

Ако сложиш и по някоя запетая в поредицата от думи ще мога да ти отговоря по - добре, защото ще те разбера и по - добре.;) Дори когато си говорят двама или трима, то интонацията също помага за по - добро разбиране.

Георги 1974
17.12.2017, 21:46
Ако сложиш и по някоя запетая в поредицата от думи ще мога да ти отговоря по - добре, защото ще те разбера и по - добре.;) Дори когато си говорят двама или трима, то интонацията също помага за по - добро разбиране.
Имаш право за граматиката ми.
С две думи не съм убеден в масовата метизация на пчелите в България особено на пчелини където не са купувани майки от други раси.Разбира се нямам в предвид да имаш 2 кошера а съседа ти да има 100 и да си внася майки от различни раси.
Разбира се това си е моя хипотеза и нито мога да я защитя нито я налагам.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 21:57
Имаш право за граматиката ми.
С две думи не съм убеден в масовата метизация на пчелите в България особено на пчелини където не са купувани майки от други раси.Разбира се нямам в предвид да имаш 2 кошера а съседа ти да има 100 и да си внася майки от различни раси.
Разбира се това си е моя хипотеза и нито мога да я защитя нито я налагам.

Не се обиждай за забележката, ако може да се каже, че има такава. Просто докато разбера каква ти е кодировката, то през това време ще мога да ти отговоря.:bigsmile:

Отговора е. Капни една капка боя в реката и ми кажи в какъв цвят се е боядисала, и ако се е боядисала, колко време ще трае ефекта? Същото е и с вкарването на някоя раса и то не раса, а майка от някаква раса. Капка в морето от пчели. И още нещо. След 500 години присъствие на османлии на наша територия, дали сме се метизирали?

Юрий Цветков
17.12.2017, 22:24
Магазин за пилото. Беше споминал, че ползваш само три.

По принцип на фарарите не ползвах, поне до сега ХР и пилото винаги е било само в рамките на 3 корпуса. Иначе целогодишно имат на разположение по 4, дори и сега, а за пашата слагам и още. За да има пило и в 4-ти корпус, ще трябва да го слагам така, че да "разкъса" останалите корпуси с пило. Но аз това не го правя никога. Предпочитам пилото да си е компактно. Осевн това предпочитам пилото да е на повече пити в по-малко корпуси, отколкото по 4-5 пити в повече корпуси.

Гогол
17.12.2017, 22:37
Янчо май обърка районите. На 1май рапицата приключва и започва акацията.

Калинееее,Калине, той не обърка само районите.Обърка всичко,оттук питане,оттам въпросче,от фланга точен въпрос,но без отговор и др. такива отежняващи ситуацията.
Той няма рапица,няма акация,няма нищо подтикващо пчелите да правят пило на 12–14 рамки и да посрещнат дългоочакваната мана.Има само галещия морски бриз,той ги храни и подтиква майките да си късат яйценосния апарат от снасяне на яйца,а от там пчели,гвардия за манната небесна–маната.Чакана,жел на и най–важното–скъпа.
Така че, не се замисляй.Само чети.Аз така започнах да правя,хем спокойно, хем се кефиш. По нататък какво ли ще прочета.Много писане е паднало днес,имам да чета още 7 страници.

M.Milkov
17.12.2017, 22:44
Истината е добри майки, да снасят, и развити, и здрави семейства.А най -вече да има паша/и.Другото е само празни приказки.

Гогол
17.12.2017, 23:09
И още нещо. След 500 години присъствие на османлии на наша територия, дали сме се метизирали?

Да,гарантирано!!!Щом има тук люде които твърдят, че не е имало робство по българските територии по времето на Османското владичество,знечи те са се метизирали и защитават новата си ориентация–османската.Бла годаря за въпроса.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 23:28
Калинееее,Калине, той не обърка само районите.Обърка всичко,оттук питане,оттам въпросче,от фланга точен въпрос,но без отговор и др. такива отежняващи ситуацията.
Той няма рапица,няма акация,няма нищо подтикващо пчелите да правят пило на 12–14 рамки и да посрещнат дългоочакваната мана.Има само галещия морски бриз,той ги храни и подтиква майките да си късат яйценосния апарат от снасяне на яйца,а от там пчели,гвардия за манната небесна–маната.Чакана,жел на и най–важното–скъпа.
Така че, не се замисляй.Само чети.Аз така започнах да правя,хем спокойно, хем се кефиш. По нататък какво ли ще прочета.Много писане е паднало днес,имам да чета още 7 страници.

Янчо ги кара да си скъсват задниците да снасят и така трябва да бъде. Всеки трябва да намери начина как да накара майките да снасят, а не да търси все нещо което го няма. Всеки трябва да се постарае до началото на пашата да е направил медовици за да я използва. А за да накараш дадена майка да снася, всички знаем, че трябва да има приток на нектар, а когато го няма в природата то пчеларя го предоставя чрез подхранване. Не може да се сърдим на Янчо, че действа по този начин. Защото това е начина, който ще му донесе крайния резултат, между другото, който всички търсим. Всеки иска да натрупа тенекиите и да потърка парите по брадата си. Понякога човек и да иска да каже нещо, знаейки каква ще е реакцията си премълчава. Нали искаме да споделяме тук? Как ще стане като всеки мисли, че неговия начин е най - точен и всички трябва да се съгласяват с неговия способ. Всеки си има начин и действа с него, а колко е успешен е друг въпрос. Всички сме в различни райони и условията ни са различни. Ако на един му текне меда, то на друг на само 5 км. - не. Всичко зависи от условията. Един градус да е по - висока температурата и едни ще въртят, а другите само ще подсмърчат. Не беше ли така тази година? Нямаше нищо, но накрая слънчогледа направи чудеса за част от колегите, а други нямаме и стар за да си намажем сутрешната филийка. Мислете преди да се нахвърляте един срещу друг, най - вече към такива които искат да споделят тук. Янчо само що не ви се моли за да го направи. Не познавам Янчо за да не кажете, че го защитавам. Ще го направя за всеки. Правил съм го за много от вас. Къде явно, къде не. Опитвайте се да проумеете това което иска даден човек, не бързайте, може да не умее да го изказва, дайте му малко време за да доизкаже тезата си.
Уважавайте се бе хора, защо все трябва с камшика?

tarty
17.12.2017, 23:40
Професори много, а пчелари правещи пари малко:). Право казват, че с пчели се занимават само учени.

kuline
17.12.2017, 23:46
То и аз съм цапал, ама хайде не му отваряйте работа на "модернизатора". Не за друго, а защото е в моя район ;)

Трендафил Дончев
17.12.2017, 23:52
Професори много, а пчелари правещи пари малко:). Право казват, че с пчели се занимават само учени.

Е, деееее. Не с рога де.:bigsmile:

Гогол
17.12.2017, 23:54
Професори много с пчели се занимават само учени.
Тук си абсолютно прав.За първи път.Голямо постижение.
Ако оправдаеш и написаното от Супер модератора ,по надолу,еша ти няма да има в този форум.Дерзай,за да не го изложиш.

Трендафил Дончев
17.12.2017, 23:58
Тук си абсолютно прав.За първи път.Голямо постижение.
Ако оправдаеш и написаното от Супер модератора ,по надолу,еша ти няма да има в този форум.Дерзай,за да не го изложиш.

Нема а са плашиш. :bigsmile: Няма да е първият, който да ми с... на главата.;)

Гогол
18.12.2017, 00:24
Нема а са плашиш. :bigsmile: Няма да е първият, който да ми с... на главата.;)

Е,ти пък и ти.Човеко си има школо в което преподава на прощъпулниците кое как става с пчеличките одма,а ти се притесняваш че може да ти изцапа прическата.Аз съм сигурен че ще довърши лекцията започната тук.

jdrumev
18.12.2017, 09:18
Добива...
По спомен за последните 4г.
2014г- 22кг.
2015г-58кг
2016г-29кг
2017г-63кг
Начина на работа е един и същ.



Бат Вальо това не е ли малко за подвижен пчелар? Аз тия добиви ги постигам на стационара. Гледам ти добивите по години и това ме връща в годините когато учих земеделе.Там ни учиха на окопни и не окопни култури как се редуват.Други фактор е климата и сорта на културата.Аз тая година и миналата направих много висок добив от слънчоглед.Две години подред сеят Джента и Пионер.Милите години посяваха хибриди и пчелите бяха и гладни даже.

jdrumev
18.12.2017, 09:23
Вълчо, това едва ли някой ще го отрече, поне не и аз. Но ти сравни ли тези кошери, с кошери с много мед и голям обем, при същите условия? Ако имаш възможност опитай и сам ще видиш коренна разлика.



101% съм съгласен с теб.

jdrumev
18.12.2017, 09:36
Манол, да си върне наградата ВЕДНАГА.
Не цар на пчелите ами направо БОГ тоз Янчо бре.
12-15 дб пити пило и няколко страници писанки без никой да се усети че това няма как да стане. 12-15 средно 13пити. 13 пити имат 13х8400 килийки = 109 200 / 21 дена
5200 яйца на ден БОГ не ами БОГ.
Ясно е че не всички килйки са с пило но за да постигнем максимално възможното яйцеснасяне трябва резултата да го намалим на половина и то става смешна работа. Освен това с 2500 яйца на ден снасят само някои майки (отличничките ) а те са процент от майките в пчелина. Така че Янчо ...... посмали малко.;)



Рости знаеш , че си ми помагал със съвети много пъти които са ми помагали да дигна пчела, но тук не си прав за тия 15 рамки.Аз го видях с очите си това.Друг е въпроса, че не са от край докрай с пило все пак си трябва и малко венец.Майката която направи 15 рамки я намерихме в един кошер с 10-20 пчели пролетта/жива умрела/Просто я пуснахме в един кошер за който се съмнявах ме, че няма такава.Следил съм го и наблюдавал цяла година тоя кошер.Стигнал съм до едно заключение.Прашеца и меда направиха пилото./кой разбрал разбрал кой не е да е/:bigsmile:

jdrumev
18.12.2017, 09:46
Атакааа, ей това последното му убягва на Янчо. Пак казвам - сбъркал е района(темата от форума), в който развива теорията си!



Всички пишем година с година не е еднаква,а не може ли в тоя регион системата на Бат Янчо да е най подходяща?

Трендафил Дончев
18.12.2017, 09:51
Рости знаеш , че си ми помагал със съвети много пъти които са ми помагали да дигна пчела, но тук не си прав за тия 15 рамки.Аз го видях с очите си това.Друг е въпроса, че не са от край докрай с пило все пак си трябва и малко венец.Майката която направи 15 рамки я намерихме в един кошер с 10-20 пчели пролетта/жива умрела/Просто я пуснахме в един кошер за който се съмнявах ме, че няма такава.Следил съм го и наблюдавал цяла година тоя кошер.Стигнал съм до едно заключение.Прашеца и меда направиха пилото./кой разбрал разбрал кой не е да е/:bigsmile:

Приказки на Шехерезада. Па жива, па умрела, тука има, тука нЕма и накрая 15 рамки с пило и 100 оки мед. :bigsmile: А Аладин в София.

jdrumev
18.12.2017, 09:52
Друмев храни за световно с мед защото имаше супер излишъци зимата му измряха много.


Без големия приток на прашец колкото и да храних нямаше да постигна тия резултати.
п.п. Моите са30% Италиянки и60% Родопчанки в допълнение на постати.:bigsmile:

jdrumev
18.12.2017, 09:55
Приказки на Шехерезада. Па жива, па умрела, тука има, тука нЕма и накрая 15 рамки с пило и 100 оки мед. :bigsmile:



Никога не съм писал , че тоя кошер с 15 рамки пило е дал 100кг мед.Извинете ме господин модернизатор,че ви обсъждам, но поста ви е малко маниполативен и подвежда аудиторията на форума.Може да съм направил 5 отводки по е рентабилно,а и бройка възтановявах.;):bigsmile:

Георги 1974
18.12.2017, 10:30
То Жоре един и трябва да работи.:bigsmile:То не може да крадеш идеи по цял ден хем и да отглеждаш пчели.:bigsmile:


А да не би в съндъка старата майка да е близнила щото и самосмени имаше бая

jdrumev
18.12.2017, 10:34
Защо се докачаш? Аз също не ти отричам постиженията, но то е строго индивидуално за твоя район, в който гониш единствена паша - мана. Аз обаче гоня четири паши - основни.И аз ако имам една паша, не пчели ами кълбета назад ще правя, за да я хвана. Може и по- големи колонии с пчели да развия, но... За това ти казах, че твоята технология не е удачна при нас, освен ако не търся единствено производство и реализация на отводки, майки и др.



Технологията на Бат Янчо е подходяща , ами системите ни са калпави за нея.За да я ползваме трябва бая и хамалогия да добавим.;)

tarty
18.12.2017, 12:00
Друмев, търсят си оправдания само :), няма пчелар в какъвто и район да е, да е приложил това което казвам и да не си вдигне добива на мед. Гошето ги знае тия неща преди мене, казвали са му го същото и то от родата практикуващи в Канада, чете го и в руската литература, но майките му са кусура в момента:), Калин и той, района му бил резличен ама не ще да пробва поне с един, на него му пречи работното време:). Имам чуството, че егото не им позволява да приемат от новобранец като мен съвети, защото ако излезе вярно това което казвам ще си блъскат главите, за дето са пропиляли толкова години в четене и работа, а един новобранец да им отвори очите:)

kuline
18.12.2017, 12:53
Друмев, търсят си оправдания само :), няма пчелар в какъвто и район да е, да е приложил това което казвам и да не си вдигне добива на мед. Гошето ги знае тия неща преди мене, казвали са му го същото и то от родата практикуващи в Канада, чете го и в руската литература, но майките му са кусура в момента:), Калин и той, района му бил резличен ама не ще да пробва поне с един, на него му пречи работното време:). Имам чуството, че егото не им позволява да приемат от новобранец като мен съвети, защото ако излезе вярно това което казвам ще си блъскат главите, за дето са пропиляли толкова години в четене и работа, а един новобранец да им отвори очите:)


Е той Калинския е потомствен пчелар и да иска не може да те презнае.:bigsmile:Моя район не е като твоя,но е като тяхните.;)

Опаа, досърбя ме носа, а то каква била работата - говорите за мен :bigsmile:
Янчо, обясняваш как да създадем огромни колонии от пчели - добре, но аз исках да ти кажа, че разликата при теб и при мен се състои във взаимно връзката между пашата и броя пчели. Да, голямата армия предполага и спечелване на повече битки (по-големи добиви), но когато тази армия влиза от битка в битка, нали се редуцира нейния състав. Сега разбра ли ме какво исках да кажа аз?

Друмев, прав си, твоя район отчасти прилича на моя, ама аз нямам брат, на който да се осланям и разчитам да ми свърши работата, та за това и врата ми е такъв. :)

Георги 1974
18.12.2017, 13:57
Друмев, търсят си оправдания само :), няма пчелар в какъвто и район да е, да е приложил това което казвам и да не си вдигне добива на мед. Гошето ги знае тия неща преди мене, казвали са му го същото и то от родата практикуващи в Канада, чете го и в руската литература, но майките му са кусура в момента:), Калин и той, района му бил резличен ама не ще да пробва поне с един, на него му пречи работното време:). Имам чуството, че егото не им позволява да приемат от новобранец като мен съвети, защото ако излезе вярно това което казвам ще си блъскат главите, за дето са пропиляли толкова години в четене и работа, а един новобранец да им отвори очите:)
Янчоооооо на ли ми го каза до като не ми го кажеш на руски не възприемам.
Значи това което го говориш са ми го казвали и го чета в руска литература по специално в Новосибирск ама там е друго например в опитната станция среден медодобив 200кг. ама разполагат с неограничени финансови и трудови ресурси съчетано с подвижно пчеларство на пчелините на стационар които са от 150 до 300бр средния добив е от 30кг. до 90кг.И нещо много интересно най добрият пчелар работи със сина си и внук си имат 1400бр. пчелни с-ва средният им добив е 42-70тона на година или от 30до50кг. среден добив от семейство дигат бройката пада добива.
Та те говорят за 12-14рамки пило в определен период от годината/смяташе се по някъкви таблици през 21 дни или 8 ли беше не помня точно и се осреднява за периода/ та щом те могат защо и ти да не можеш.Системата си е система няма добра или лоша стига да ти върши работа.

tarty
18.12.2017, 14:09
Опаа, досърбя ме носа, а то каква била работата - говорите за мен :bigsmile:
Янчо, обясняваш как да създадем огромни колонии от пчели - добре, но аз исках да ти кажа, че разликата при теб и при мен се състои във взаимно връзката между пашата и броя пчели. Да, голямата армия предполага и спечелване на повече битки (по-големи добиви), но когато тази армия влиза от битка в битка, нали се редуцира нейния състав. Сега разбра ли ме какво исках да кажа аз?

Друмев, прав си, твоя район отчасти прилича на моя, ама аз нямам брат, на който да се осланям и разчитам да ми свърши работата, та за това и врата ми е такъв. :)

Разбирам те напълно, но ти не приемаш това което ти казвам, а то е, че силното семейство(5-6) кг пчели освен да събира повече мед отглежда и пило за да подържа тази бройка(кг) пчели. Фарар пише, че само 15% от пчелите от такова семейство отглежда пило, а на Гошето руските сайтове пишат за 25%, но това е обвързано със обема на кошера. Много сложно стана пак, няма да ме разбереш.

rumenggr
18.12.2017, 15:27
Много се изписа. Защо не прочетох поне един да напише следното, "Изпробвах метода на Янчо с 3, 4....6.. семейства. Консултирах се с него за евентуални промени спрямо климата и пашата в района ми. Е не се получава. Системата не работи при мен." За сметка на това има хиляди предположения защо няма да се получи. Може и да съм пропусналнал нещо. Аз лично, получих напътствия от друг човек, но принципите са същите. Миналата година успях с 1/3 от семействата, а тази с 1/2. Тази година с по-слаба паша, извадих повече мед. И да, не всяка майка издържа изпита. Тук идва и въпроса, с колко сте готови да се разделите, за да се сдобиете с добра майка? Дали 10кг повече в кошера няма да я изплатят още първата година? Ако ги имате в пчелина, изпробвайте ги. Тъкмо ще им видите потенциала. За мрежести дъна, дълбоки дъна, таванки, найлони, различно зазимяване, видове питки, сиропи и други буламачи много хора отделят семейства за експерименти. Защо няма желание за експериментиране на нов стил на работа?

smsi-h
18.12.2017, 15:52
Наистина много нещо изписахте за два дни и "овапцахте" темата. Поне дайте линк за методиката на Янчо. А ако я няма описана вече в отделна тема, го приканвам да понаучи незнаещите! Ще получи само благодарности.

ch.atanasov
18.12.2017, 16:09
... Ще получи само благодарности.

И не само, кой бяга от :

"До 2013 год 15-20 кг от кошер
След 2013 год, промяна в кошерите и технологията 40-50 кг от кошер, максимум 70 кг
2017-54 кг средно "

пп. да спретнем един кръжок от последователи.:bigsmile:

rumenggr
18.12.2017, 16:15
Яяяя, градския имал конкурент.:sad: И не се познават. Има ги, но не пишат отдавна във форума. На Янчо само благодарности, че при такъв отпор все още има желание да споделя. Атанасов, при толкова шпионаж, за 5 години, опита ли да направиш нещо по темата? Ако си опитал, кажи какво се получи.

tarty
18.12.2017, 16:45
Наистина много нещо изписахте за два дни и "овапцахте" темата. Поне дайте линк за методиката на Янчо. А ако я няма описана вече в отделна тема, го приканвам да понаучи незнаещите! Ще получи само благодарности.

Аз тия благодарности ги получавам от както съм започнал да споделям и затова не е спрял да ме сърби задника от чуждите хвалбествия, като се започне от Гогол и се стигне с колегите с който се имаме за приятели. Чанко, ако се направи ново дружество в Бургас и станеш член предполагам ще можеш да си задаваш въпросите лице в лице с мен, но зависи от членския внос:)

viktor_555
18.12.2017, 17:08
Тази година и аз зазимих първия си Фарар. Поставил съм си за цел да работя с пчелите без да търся майка та из кошера. А май Фарара ще ми даде тази свобода. Благодарности на колегата Янчо за споделения опит , надявам се и аз че ще мога да се справя с тази система на работа.

smsi-h
18.12.2017, 17:11
Аз тия благодарности ги получавам от както съм започнал да споделям и затова не е спрял да ме сърби задника от чуждите хвалбествия, като се започне от Гогол и се стигне с колегите с който се имаме за приятели.

Сериозно се интересувам от методиката, за която споменават всички вече сума ти време. За какво точно става въпрос. Ако е нещо описано някъде в нета дори и на руски, дайте линк, само да не е на ингилизки. А ако е книга още по-добре. Да не би да става дума за фарар? Ако е фарар, нещата там са ми ясни.

Георги 1974
18.12.2017, 17:38
Не е ли измислен начин вместо сироп или питки да се забърка нещо, максимално приличащо на мед? Ако има такова, бих напълнил един лр корпус с пити, потопени в такава подхранка и бих го сложил директно върху плодника. Нека ядат и се плодят на воля - хем храна, хем място.:icon_idea: Не се смейте!

ПОБУДИТЕЛЬНАЯ ПОДКОРМКА ПЧЁЛ

Некоторые пчеловоды для увеличения расплода в безвзяточное время применяют подкормку семей небольшими порциями разведенного меда (на 1 кг меда два стакана воды) или жидкого сахарного сиропа (на 1 кг сахара 1 л воды). Корм пчелам дают ежедневно или через день по 200 — 300 г на семью. Раньше такую подкормку называли спекулятивной, теперь ее называют побудительной.
А. Буткевич в двадцатых годах ставил опыты на своей пасеке и пришел к выводу, что такая подкормка экономи*чески невыгодна. Опыты были убедительными, поэтому до сороковых годов спекулятивная подкормка не применя*юсь.
В 1944 году на Кемеровской опытной станции пчеловод*ства Л. И. Перепелова поставила опыты по подкормке пчелиных семей разными способами. Данные этого опыта приводятся в таблице 15.

Таблица 15
Результаты ранневесенней подкормки пчел в безвзяточный период




Группы семей
Выкормлено расплода за весну, 36 дней

То же в %


Контрольная (без подкормки)
Ежедневная подкормка малыми порциями (200—300 г) медовой соты
Подкормка большими порциями(2—3 кг) медовые соты через каждые 2—3 дня
Периодическое, распечатывание меда на крайних сотах
43408

43421

46372

46879
100

100

106,8

108



Как видно из опыта, подкормка семей малыми дозами не увеличила количество расплода, т. е. затраты труда и сиропа оказались безрезультатными. Это подтвердило правоту выводов А. Буткевича. Подкормка большими порциями дала лишь небольшую прибавку — 6,8%. Лучший же результат получен в опытной группе, где проводилось периодическое распечатывание части медовых ячеек на крайних сотах. Этим приемом пользовался известный сибирский пчеловод Д. Т. Найчуков. Только он распечатывал не крайние, а все соты в улье. Результат его работы еще не превзойден никем. На севере у него были устойчивые ежегодные медосборы в течение 20 лет. Поэтому метод Д. Т. Найчукова следует применять и на наших сибирских пасеках.



В таблицата не е дадено резултатите защото подхранването влиза в системата ама е дело на Найчуков.
Тук е линка към книгата на Найчуков в нея е описано с подробности как се подхранва мога да кажа с две думи ама русофобите пак ще ме нападнат това е писано за еди къде си па тия слезнаха ли от дърветата па това е наръчник преди 100години и прочие.
http://bigstend.ru/download/pchely/Naichukov-Opyt_poluchenia_vysokih_medosborov_v_Sibiri.pdf


П.П.Между другото тук човека описва как достига втората половина на юни месец семейство от 7-9кг.пчели и 15ина и + рамки с пило.Ама не е току така трябва да сме изпълнили някой условия.

ianev
18.12.2017, 17:57
Янчо защо бре то и сега има дружество, с членски внос от 2-3 лв но какво има насреща :) . Ти ще бъдеш ли член на едно ново дружество и кое те навява на такава мисъл че ще има някакъв безумен членски внос. И все пак за да функционира едно дружество съгласи се че членския внос не може да е 2 лв на година и да се очаква кой знае какво. Но да оставим на страна членския внос. Дружеството е това което са неговите членове и те го дърпат напред. Лектори, общи поръчки на инвентар (храни, рамки, кошери, тенекии, направа на основи ) и т.н са само част от нещата с който трябва да се занимава едно дружество. А защо не общ етикет, капачка и да си продават членовете меда в магазин който е на дружеството и всички който продават меда си чрез него да си делят разходите по него. Но тук пак опираме до взаимно доверие и отборни играчи. Този модел е отдавна познат а вероятно и на теб начина по който се процедира в Франция, Сърбия, Румъния. Какво пречи това да стане просто човек трябва да погледне малко по напред в бъдещето и както казах да е отборен играч. Ти нали си такъв ;)

tarty
18.12.2017, 18:00
Сериозно се интересувам от методиката, за която споменават всички вече сума ти време. За какво точно става въпрос. Ако е нещо описано някъде в нета дори и на руски, дайте линк, само да не е на ингилизки. А ако е книга още по-добре. Да не би да става дума за фарар? Ако е фарар, нещата там са ми ясни.

Да на Фарар, ама не точно същата. От четене и мислене и проби накрая родих нещо си мое, но в последстие започнах да разбирам, че доста други работят по същия начин и то по целия свят, та нищо ново не откривам, само дето в БГ пчеларството е 100 години назад. Аз не познавам пчелар нещо да не му е ясно:),

tarty
18.12.2017, 18:47
Янчо защо бре то и сега има дружество, с членски внос от 2-3 лв но какво има насреща :) . Ти ще бъдеш ли член на едно ново дружество и кое те навява на такава мисъл че ще има някакъв безумен членски внос. И все пак за да функционира едно дружество съгласи се че членския внос не може да е 2 лв на година и да се очаква кой знае какво. Но да оставим на страна членския внос. Дружеството е това което са неговите членове и те го дърпат напред. Лектори, общи поръчки на инвентар (храни, рамки, кошери, тенекии, направа на основи ) и т.н са само част от нещата с който трябва да се занимава едно дружество. А защо не общ етикет, капачка и да си продават членовете меда в магазин който е на дружеството и всички който продават меда си чрез него да си делят разходите по него. Но тук пак опираме до взаимно доверие и отборни играчи. Този модел е отдавна познат а вероятно и на теб начина по който се процедира в Франция, Сърбия, Румъния. Какво пречи това да стане просто човек трябва да погледне малко по напред в бъдещето и както казах да е отборен играч. Ти нали си такъв ;)

Чудех се да ли да ти отговоря, ама само да не се обидиш. Аз съм отборен играч, но моята игра е друга. Аз не гледам как да не давам, а как да печеля повече и тук се разминават вижданията ми със всички пчелари. За покупките взимам по добра цена и от вас, но аз не купувам това което купувате вие и наблягам на продажбата на едро. Досега се справям сам без ничия помощ така, че да ли ще членувам или не в дружество ми е все едно, но подкрепям общата кауза.

Nik_m
18.12.2017, 18:48
Тази тема вече почти не се говори за пчеларство, чудех се да пиша ли ама реших да се пробвам.
Както казах по напред в темета бях голям мераклия на фарар даже това лято заселих 1вия си фарар, но после се разколебах и напролет мисля да го разформировам.
Та да питам експертите в този модел, има ли как пчелар с болен кръст (това не се лекува) да гледа фарар, колко минимум ротации трябват и колко навеждане?
Аз със 2 корпуса и 3 магазина почти изключих тези мероприятия!!!

ianev
18.12.2017, 18:51
Чудех се да ли да ти отговоря, ама само да не се обидиш. Аз съм отборен играч, но моята игра е друга. Аз не гледам как да не давам, а как да печеля повече и тук се разминават вижданията ми със всички пчелари. За покупките взимам по добра цена и от вас, но аз не купувам това което купувате вие и наблягам на продажбата на едро. Досега се справям сам без ничия помощ така, че да ли ще членувам или не в дружество ми е все едно, но подкрепям общата кауза.

Няма да се обидя и знаех отговора какъв ще бъде още преди да го напишеш. И аз ти го казах едно дружество не е само общи покупки на това или онова.. Надявам се че и ти няма да се засегнеш :)

Валентин.
18.12.2017, 19:09
Тази тема вече почти не се говори за пчеларство, чудех се да пиша ли ама реших да се пробвам.
Както казах по напред в темета бях голям мераклия на фарар даже това лято заселих 1вия си фарар, но после се разколебах и напролет мисля да го разформировам.
Та да питам експертите в този модел, има ли как пчелар с болен кръст (това не се лекува) да гледа фарар, колко минимум ротации трябват и колко навеждане?
Аз със 2 корпуса и 3 магазина почти изключих тези мероприятия!!!

Не се занимавай с тоя Фарар, не е кой знае какво. Нищо повече от другите. Ако искаш повече добив-смени си района.
П.П. Щом те боли кръста, залагай лежаци и ще вдигаш само пити.

Nik_m
18.12.2017, 19:56
Не се занимавай с тоя Фарар, не е кой знае какво. Нищо повече от другите. Ако искаш повече добив-смени си района.
П.П. Щом те боли кръста, залагай лежаци и ще вдигаш само пити.
Не харесвам да работя с голяма рамка, гледал съм ДБ и съм видял колко неудобно е. И за района съм мислил, но 5 години работа и много пари отиват по дяволите. Направил съм цялостен ремонт на всичко, но това е друга тема. Иначе в момента моята система на работа не ми тежи, хванал съм цаката и всичко върви идеално, но съм мераклия на фарар от много време.
ПС. Аз и сега вдигам само пити.
И не ме интересува толкова добива, за мен здравето е по важно от парите, просто ми харесва фарара.

Георги Куров
19.12.2017, 09:26
Точно на време дойде зимата, ниски температури и сняг. Ако беше продължило топлото време и след 25.12 когато започнат да се увеличават дните, майките щяха да почнат да снасят. За сега се отлага гледането на пило до следващото облитане и по-високи температури. Следващото контролно отваряне на 2 кошера 5-6 дни след първото им облитане, ако времето е подходящо за преглед.

zis
19.12.2017, 14:11
Точно на време дойде зимата, ниски температури и сняг. Ако беше продължило топлото време и след 25.12 когато започнат да се увеличават дните, майките щяха да почнат да снасят. За сега се отлага гледането на пило до следващото облитане и по-високи температури. Следващото контролно отваряне на 2 кошера 5-6 дни след първото им облитане, ако времето е подходящо за преглед.

По никулден имах пило - яйца и запечатано. Почти съм сигурен, че и сега е така.

(Южен централен)

rumenggr
19.12.2017, 14:26
Започват пилото и без да облитат. Въобще не ги бъркат ниските температури. Ако са достатъчно силни и имат манджа, започват по свое усмотрение. След около месец и половина студ, в първите топли дни видях запечатано пило! Заложено е при дневни температури -4 до -6*С

ПП Не съм пояснил. Става дума за запечатано пило в началото на Февруари, 2017!

Валентин.
19.12.2017, 14:57
За месец и половина не са и спирали с пилото, за да го започват сега наново. Мисля, че колегите имат предвид кога ще започне пилото, след като е прекъснало един път.

rumenggr
19.12.2017, 15:54
Мой пропуск. Допълних си поста.

Георги Куров
01.01.2018, 20:17
За много години, да сме живи и здрави.
Днес направих контрола само на 1 кошер, на 25-26.12 добре се облетяха. Има яйца на 1 пита само от едната страна като капачка на бебешко бурканче, няма личинки. При това топло време ще заредят яйцата с млечице и се почва сезона. С новата година и новото пило започна.

delta.e
19.01.2018, 18:24
Да се запиша .
Моите , засега са добре .
Не съм правил еквалибристики от средата на септември .
В началото на януари получиха за пръв път по една пица .

smsi-h
21.01.2018, 17:07
Хм...
На повечето от семействата, които са с по 1см наставка под възглавницата, вече слагам трета питка. На другите, които нямат наставка, щото кошерите са стари и няма как да им сложа такава, и бях подхранвал преди около месец в хранилката, днес добавих само на три семейства, останалите не са пипнали манджата. Всички са живи на 100%, за разлика от миналата година, когато основно измираха по това време. Влага няма никъде, даже и на онези семейства в ДБ, които са силни на 8 междурамия и в момента съм сигурен, че имат пило, защото ядат като за световно. Все още има около 30% семейства, които не се качват до горната част на рамките, имат мед бол и бол.
Между другото, в питките съм слагал прашец.

Илиев
21.01.2018, 18:42
Аз на Дадан-блатите преди 2 седмици за пръв път им дадох по половин питка Апифонда(около 1,25кг), а на многокорпусните нищо - нарочно, да ги видя как ще се справят до началото на март без питки - зазимил съм ги с цял ЛР корпус с мед, би трябвало да им стигне до 10 март поне...преди 2-3 дни отворих ДБл да ги видя дали ги хапват - не са ги бутнали изобщо, явно си хапват от техния си мед.

iliew
21.01.2018, 19:17
Аз на Дадан-блатите преди 2 седмици за пръв път им дадох по половин питка Апифонда(около 1,25кг), а на многокорпусните нищо - нарочно, да ги видя как ще се справят до началото на март без питки - зазимил съм ги с цял ЛР корпус с мед, би трябвало да им стигне до 10 март поне...преди 2-3 дни отворих ДБл да ги видя дали ги хапват - не са ги бутнали изобщо, явно си хапват от техния си мед.

Адаш, цял корпус с мед ще им стигне, но на акацията още ще вадиш от него кристализирал. Освен, ако след 10 март не разпечатваш от него, вместо да храниш със сироп.

Илиев
21.01.2018, 19:55
Миналата пролет разпечатах всичкия стар мед по питите, с които разширявах, и тези, които бяха в кошера също, но бях само с 30 кошера, сироп изобщо не съм им давал напролет, понеже ги зазимявам с плат, и нямах време тази пролет да им сложа "дървените" възглавници с хранилките за сироп, и пролетта изкараха само на питки и разпечатани рамки с мед, много съм доволен от развитието на семействата....вече при 100 и повече семейства, не знам как ще бъде технологията - при ЛР( определено там съм се ориентирал)....може би ще ги отсичам с ХР за акацията на един или два корпуса, в зависимост от силата на семейството, и ако намеря Майката да я "арестувам" в най-долния корпус, а над ХР корпуси с празни изгр. рамки и ВО, за да извадя чиста акация.

Валентин.
21.01.2018, 21:30
И моето мнение, е че разпечатването на пити дава повече развитие на семейството отколкото сиропа.

jdrumev
21.01.2018, 22:11
И моето мнение, е че разпечатването на пити дава повече развитие на семейството отколкото сиропа.


А защо е така бат Вальо? Аз също съм съгласен с теб, но ако е само пролет.

Валентин.
22.01.2018, 11:01
Тая година си направих експеримент, действа и есента. Началото на Август, или края на Юли, не помня точно.

delta.e
22.01.2018, 14:16
Вальо , стара истина - всички маломедни пити запечатките ги надрасквам и им ги давам за есенно подхранване .

mici-92
22.01.2018, 21:26
И моето мнение, е че разпечатването на пити дава повече развитие на семейството отколкото сиропа.
И на неопитен като мен,стана ясно,че меда е за предпочитане.Не разполагам с такъв,а се притеснявам и да закупя.Нямам избор,а трябва да подхранвам.Има добър принос на прашец(от наблюдения на аджамия),с изключение на последните 3дни.Какви да бъдат готовите храни,които ще ми препоръчате?

miroslav70
23.01.2018, 18:22
Вальо , стара истина - всички маломедни пити запечатките ги надрасквам и им ги давам за есенно подхранване .
А не се ли нападат есента?Мен ме достраша тази есен и маломедните ги свалих под сем.,но така и си остана за пролетното.2016та есента бях започнал тази операция,но уважаван от мен опитен пчелар ме нарече,,твърде смел...,и прекратих немедленно.

Валентин.
23.01.2018, 18:33
А не се ли нападат есента?Мен ме достраша тази есен и маломедните ги свалих под сем.,но така и си остана за пролетното.2016та есента бях започнал тази операция,но уважаван от мен опитен пчелар ме нарече,,твърде смел...,и прекратих немедленно.

Аз го направих Август. Тогава вероятността за нападения е малка. А има и един период когато летящите са малко (заради изтощението от последната паша). А пък Септември и по-късно не виждам смисъл да разпечатвам, подхранвам и други подобни. Тогава всичко трябва да е подредено за зимуване. Поне за мен е така.

Валентин.
23.01.2018, 18:34
И на неопитен като мен,стана ясно,че меда е за предпочитане.Не разполагам с такъв,а се притеснявам и да закупя.Нямам избор,а трябва да подхранвам.Има добър принос на прашец(от наблюдения на аджамия),с изключение на последните 3дни.Какви да бъдат готовите храни,които ще ми препоръчате?

Не ползвам готови храни.

tarty
23.01.2018, 19:33
А не се ли нападат есента?Мен ме достраша тази есен и маломедните ги свалих под сем.,но така и си остана за пролетното.2016та есента бях започнал тази операция,но уважаван от мен опитен пчелар ме нарече,,твърде смел...,и прекратих немедленно.

Правилно ти е казал, вслушвай се в това което ти казва. Той познава района по добре от теб. Лудост е да разпечатваш пити по време на безпашие при няколко случая. В момента се сещам предимно за пренаселени села с кошери. Ако някой направи нещо такова до моя пчелин, жална му майка, ще вдигнат кошера във въздуха и ще го докарат на моя пчелин.

Nik_m
23.01.2018, 20:31
Правилно ти е казал, вслушвай се в това което ти казва. Той познава района по добре от теб. Лудост е да разпечатваш пити по време на безпашие при няколко случая. В момента се сещам предимно за пренаселени села с кошери. Ако някой направи нещо такова до моя пчелин, жална му майка, ще вдигнат кошера във въздуха и ще го докарат на моя пчелин.
Никога няма да рискувам да правя това. Познавам пчелари запалили цялия пчелин от такава манипулация. И за мен това е лудост, ако пък си и с изцяло мрежа като мен гаранция ще стане чудо.

agro
23.01.2018, 20:37
През август само като отворя кошер, колкото за погледна има ли пило, веднага пристигат крадци. После го обикалят с часове под мрежата на дъното и около прелката. Няколко пъти, като видя, че станат много, ги пръскам с вода, да ги разгоня, но пак се връщат. Какво ли ще е, ако разпечатам пити?!

kuline
23.01.2018, 20:45
Какво ли ще е, ако разпечатам пити?!
Ще настане бойно поле. :bigsmile:
Може да останеш без пчели или да се сдобиеш с доста коварни болести, което е равносилно на първото. Аз имам познат, който скоропостижно приключи с пчеларството, заради такова подхранване.

Nik_m
23.01.2018, 20:51
После местене на целия пчелин иначе приключваш. На мен са ми обяснявали какво е едновременно нападение на 30 кошера но не мога да си го представя. Говоря за цял пчелин, а не за отделен кошер.

Трендафил Дончев
23.01.2018, 21:21
Тъй наречената СЕЧ. Това е рядко явление и предполагам, че тук от форума няма човек който да го е виждал. Та не се вкарвайте във филми на ужаса.

kuline
23.01.2018, 21:28
Тъй наречената СЕЧ. Това е рядко явление и предполагам, че тук от форума няма човек който да го е виждал. Та не се вкарвайте във филми на ужаса.
Дали?! Може и да не му се иска да си признае. :) Ни артисти ще ставаме, ни сценаристи, още по-малко главни герои, виж приказката за попа в селото е точно на място. ;)

M.Milkov
23.01.2018, 21:32
Тъй наречената СЕЧ. Това е рядко явление и предполагам, че тук от форума няма човек който да го е виждал. Та не се вкарвайте във филми на ужаса.Има ,има.Гледал съм го този филм само 1 път,и не изкам да се сещам за него.Четири силни семейства ми бяха ограбени от чужди пчели при отворени напълно всички входове през лятото . За това вече не ги отварям напълно , а само с долен вход.

jdrumev
23.01.2018, 21:39
Правилно ти е казал, вслушвай се в това което ти казва. Той познава района по добре от теб. Лудост е да разпечатваш пити по време на безпашие при няколко случая. В момента се сещам предимно за пренаселени села с кошери. Ако някой направи нещо такова до моя пчелин, жална му майка, ще вдигнат кошера във въздуха и ще го докарат на моя пчелин.



Ако има оцет или фуния може да стане обратния ефект.Всеки луд с номера си
п.п.Кой разбрал разбрал кой не е да е.:bigsmile:

jdrumev
23.01.2018, 21:42
През август само като отворя кошер, колкото за погледна има ли пило, веднага пристигат крадци. После го обикалят с часове под мрежата на дъното и около прелката. Няколко пъти, като видя, че станат много, ги пръскам с вода, да ги разгоня, но пак се връщат. Какво ли ще е, ако разпечатам пити?!



Разпечатването не е толкова страшно.Ако местиш пити от кошер в кошер тогава си е евало мамата.:bigsmile:Седиш пушиш и се молиш да стане студено или да завали проливен дъжд.:bigsmile:

tarty
23.01.2018, 21:46
Ако има оцет или фуния може да стане обратния ефект.Всеки луд с номера си
п.п.Кой разбрал разбрал кой не е да е.:bigsmile:
Обратен, обратен, колко обратен ако имаш кражба на половината пчелин хихихиих няма ти стигнат чаршафите, нито фунийте.

jdrumev
23.01.2018, 21:48
После местене на целия пчелин иначе приключваш. На мен са ми обяснявали какво е едновременно нападение на 30 кошера но не мога да си го представя. Говоря за цял пчелин, а не за отделен кошер.



Виждал съм го това явление след третиране с екостоп август.Имаш чувството, че целия пчелин се рои навсякъде топки от пчели.Тогава научих за фунията и оцета и сега чакам само да дойдат ония гладници.:bigsmile:

jdrumev
23.01.2018, 21:49
Обратен, обратен, колко обратен ако имаш кражба на половината пчелин хихихиих няма ти стигнат чаршафите, нито фунийте.



За какво са ти чаршафи аз няма да ги правя проповедници я.:bigsmile:
п.п. Слушай патило а не старило.;)

M.Milkov
23.01.2018, 21:51
Разпечатването не е толкова страшно.Ако местиш пити от кошер в кошер тогава си е евало мамата.:bigsmile:Седиш пушиш и се молиш да стане студено или да завали проливен дъжд.:bigsmile:Колега,Друмев не се вкарвай в филми,че тогава ще си като рефер в боксов мач на ММА.бойци.Не ти го препоръчвам да го правиш по време на безпашие.

jdrumev
23.01.2018, 21:53
Колега,Друмев не се вкарвай в филми,че тогава ще си като рефер в боксов мач на ММА.бойци.Не ти го препоръчвам да го правиш по време на безпашие.



Съгласен съм с теб. Аз Фнимавам вече да не повтарям грешките.Но как да направя августови отводки без да местя рамки от кошер в кошер?

M.Milkov
23.01.2018, 21:54
Виждал съм го това явление след третиране с екостоп август.Имаш чувството, че целия пчелин се рои навсякъде топки от пчели.Тогава научих за фунията и оцета и сега чакам само да дойдат ония гладници.:bigsmile:И аз съм го ял,с тоя Екостоп.Не изкам да го видя даже.И без пари да ми го дават няма да го взема.

kuline
23.01.2018, 21:55
Не го разбирате тоя Друмев.
Ще напълни капаните в тоз момент. :bigsmile:

M.Milkov
23.01.2018, 21:56
Съгласен съм с теб. Аз Фнимавам вече да не повтарям грешките.Но как да направя августови отводки без да местя рамки от кошер в кошер?
Правиш ги над вечер,и ги изнасяш на по-голямо растояние от пчелина.

jdrumev
23.01.2018, 21:59
И аз съм го ял,с тоя Екостоп.Не изкам да го видя даже.И без пари да ми го дават няма да го взема.



А ми то си пише в листовката ама кой да чете.:bigsmile: Друг е въпроса защо някой е разрешил по пчеларската програма да се използва за третиране август.Тоя или е бил много алчен или е искал да затрие начинаещите БГ пчелари.:bigsmile:

jdrumev
23.01.2018, 22:01
Не го разбирате тоя Друмев.
Ще напълни капаните в тоз момент. :bigsmile:



Ти се базикаш, но тая година имам отводка от крадци.:bigsmile:Сега чакаме да видим да ли иззимяват по добре от другите.:bigsmile:

M.Milkov
23.01.2018, 22:01
Амо то си пише в листовката ама кой да чете.:bigsmile: Друг е въпроса защо някой е разрешил по пчеларската програма да се използва за третиране август.Тоя или е бил много алчен или е искал да затрие начинаещите БГ пчелари.:bigsmile:Така и при мен се получи.Всеки трябва да измини своя пчеларски път.

kuline
23.01.2018, 22:05
Ти се базикаш, но тая година имам отводка от крадци.:bigsmile:Сега чакаме да видим да ли иззимяват по добре от другите.:bigsmile:

Не се бъзикам. Твоя съсед как увеличаваше пчелите, докато летящите при теб намаляваха, А?

jdrumev
23.01.2018, 22:18
Не се бъзикам. Твоя съсед как увеличаваше пчелите, докато летящите при теб намаляваха, А?



Увеличаваха се вярно и се запасяваха добре за зимата.Ама не знаеше една малка подробност която аз вече я знам, а ти я писа преди малко.;) Затова съм на принципа по добре му помогни със знания които имаш от колкото да се чудиш после от де да вземеш знания.
п.п. Кой разбрал разбрал кой не е да е.:bigsmile:

zayo
23.01.2018, 23:07
Съгласен съм с теб. Аз Фнимавам вече да не повтарям грешките.Но как да направя августови отводки без да местя рамки от кошер в кошер?

Премести кошера.

jdrumev
23.01.2018, 23:39
Премести кошера.



А не искам да пиша в другата тема ползвам фуния и оцет вече.:bigsmile: Или съм на Ф.:bigsmile:

n.kostadinov
24.01.2018, 00:30
Тъй наречената СЕЧ. Това е рядко явление и предполагам, че тук от форума няма човек който да го е виждал. Та не се вкарвайте във филми на ужаса.

Края на август 2016-та ми звъни един юнак от село и ми вика ела на пчелина ми, такова нещо не си виждал. Въпросния същата година пролетта бе купил 45 семейства и се хвърли смело в боя без особена теоретична подготовка. Решил човека да остави в 10 кошера по 1-2 рамки с пчели малко пило и мед със майка, с цел да имал запасни. Тея двурамковите ги разцепили за норматив, как да е прибрал рамките. На другия ден отишъл на обяд и познайте, веднага ми звъннал. Отивам аз и още с наближаване на кошерите чувам страшно бучене, все едно няколко рояка кръжат. Като наближих кошерите изтръпнах, казвам ви такова нещо не съм виждал, чел съм по книгите ама на живо е наистина страшно. Навсякъде по земята беше посипано с мъртви пчели, нямаше как да стъпиш където и да е без да чуеш как ги мачкаш с подметките. По прилетните дъски на абсолютно всички кошери имаше кълба от пчели малко по-малки от футболна топка и бой здраво. Като си вдигнах погледа към небето, от всички страни прииждаха пчели, а други отлитаха.... Казах му моментално да го остави всички с по един вход и той да е колкото за една пчела. Два дни по-късно ми се обади да каже, че 30% от семействата са заминали, а останалите са живи но... Неговия пчелин е може би на по-малко от километър по въздух спрямо моя. Веднага се прибрах и свих входовете на всичките ми семейства колкото да се разминават 2-3 пчели и не съм отварял в следвите дни. Може би малко да съм прекалил със свиването, но това което видях повече не искам да го виждам.

jdrumev
24.01.2018, 09:15
Точно такива топки видях и аз.Но всяко зло за добро.След тоя случай спазам вече хигиената на пчелина да е безупречна.Преди какво беше чистя мостове и хвърлям по земята .:bigsmile:

mici-92
24.01.2018, 10:29
Има ,има.Гледал съм го този филм само 1 път,и не изкам да се сещам за него.Четири силни семейства ми бяха ограбени от чужди пчели при отворени напълно всички входове през лятото . За това вече не ги отварям напълно , а само с голен вход.
Коя буква от ,,голен'' e грешна?Благодаря!

M.Milkov
24.01.2018, 12:22
Коя буква от ,,голен'' e грешна?Благодаря!Да колега,при изписването съм сгрешил.Само на долен отвор ги оставям,напълно отворен.

Валентин.
24.01.2018, 14:13
Аз го направих Август. Тогава вероятността за нападения е малка. А има и един период когато летящите са малко (заради изтощението от последната паша). А пък Септември и по-късно не виждам смисъл да разпечатвам, подхранвам и други подобни. Тогава всичко трябва да е подредено за зимуване. Поне за мен е така.

Това съм го написал за времето след последната паша. Не съм казал в период на безпашие. След последната паша е добре да се направи преглед (основен) и да се прецени какво да се прави с това семейство. Пък който не прави такива прегледи...ми да е разбрал.

Илиев
03.02.2018, 13:52
9245
Носят прашец като изоглавени, не мога да им се нарадвам!! Някои са толкова претоварени с прашец, че нямат сила да стигнат и да кацнат на прелката, кацат на тревата, и след 1-2 минути почивка влизат в кошера.

Георги Куров
03.02.2018, 15:19
При мен прашеца го няма в изобилие, слабо носеха предните дни при слънчево време. Леската слабо е отворила, тепърва и предстой, то няма друго от което да вземат прашец по това време при мен. Правих основни прегледи на доста кошери. Някой още не са почнали с пилото, други сега почват само яйца, други са напред с пилото на 2-3 пити на капачка с вече излюпени млади пчели. Добре са изкарали до сега, подмор в нормите, добри запаси и пчела. Чака ги много работа, към 1500 декара рапица най-напред.

delta.e
17.02.2018, 21:04
На слънчевите места във Варна бадема разцъфтя .
Вчера пчеличките носеха прашец , но днес след обед бе студено с преоблаващ вятър от морето и нямаше полети .

Илиев
27.02.2018, 11:32
Това е положението, продължава да вали и трупа без никакво намерение да спира, и утре го дават да вали, ще натрупа 50-60 санта като гледам. Да чистя ли прелките от снега или да не ги бутам?...в такава дилема съм.
9323

jdrumev
27.02.2018, 11:47
Аз се отказах вече да чистя като видях на един колега от Априлци как са.
п.п.Тоя храс със зелените листенца медонос ли е?

nikawr
27.02.2018, 12:39
Зависи Дака, ако отдолу имаш мрежа, пък било и малко отворена няма смисъл, но иначе според мен си требе...

Трендафил Дончев
27.02.2018, 12:46
Аз се отказах вече да чистя като видях на един колега от Априлци как са.
п.п.Тоя храс със зелените листенца медонос ли е?

Бамбука не е медонос.;)

krasimir00
27.02.2018, 12:58
Аз не мисля да чистя прелките от снега засега. Според мен при тия студове е по добре кошерите да са под снега, все пак снега изолира , и за сега е пухкав. В петък дават да започне затопляне , тогава ще им почистя около входовете.

nikawr
27.02.2018, 13:03
Аз не мисля да чистя прелките от снега засега. Според мен при тия студове е по добре кошерите да са под снега, все пак снега изолира , и за сега е пухкав. В петък дават да започне затопляне , тогава ще им почистя около входовете.
Все си мисля, че при един плътно затворен кошер, като се затрупа прелката със сняг и температурите паднат много под нулта през ноща, прелката ще се запечата с лед не със сняг, защото от там само излиза влажния и топъл въздух от кълбото. Ама може и да бъркам де...

agro
27.02.2018, 13:06
Какво правят тези, чиито кошери са достъпни след като се стопи снега и се отворят пътищата към горите тилилейски? На тях кой им чисти прелките?

nikawr
27.02.2018, 13:18
Какво правят тези, чиито кошери са достъпни след като се стопи снега и се отворят пътищата към горите тилилейски? На тях кой им чисти прелките?

Молят се и пият греяно вино!!! ; )))))))))))))))))

delta.e
27.02.2018, 13:18
Работата с чистенето на прелките я свърших .
Зная 2 и 200 .
Обаче , утре отново ще съм в тази ситуация .

delta.e
27.02.2018, 13:21
Какво правят тези, чиито кошери са достъпни след като се стопи снега и се отворят пътищата към горите тилилейски? На тях кой им чисти прелките?

Колега , на този етап не притеснявай .
Първоначално те си знаят , как и кое .

delta.e
27.02.2018, 14:19
Прогноза за Варна - https://www.gismeteo.ru/weather-varna-3421/tomorrow/

Валентин.
27.02.2018, 14:27
Какво правят тези, чиито кошери са достъпни след като се стопи снега и се отворят пътищата към горите тилилейски? На тях кой им чисти прелките?

Вършат си работата още есента.

Христо Димитров
27.02.2018, 19:54
Това е положението, продължава да вали и трупа без никакво намерение да спира, и утре го дават да вали, ще натрупа 50-60 санта като гледам. Да чистя ли прелките от снега или да не ги бутам?...в такава дилема съм.
9323

При големи валежи като днес, според мен е по-добре да се почистят прелките, ако нямаш мрежесто дъно.Аз така направих и правя всеки път като имам възможност.Не ангажирам никой с моето мнение.Чистя само прелките, другия сняг около и на кошерите е полезен и помага.
Успех!

галин
27.02.2018, 20:33
Явно не сте оставяли кошерите покрити със сняг за да знаете, че нямат нужда от почистване на прелките при такова време.
Пчелите сега отглеждат поколение и трябва да поддържат температура. Тази топлина задвижва въздушните течения в кошера и си намира куминче /няма как да е друго яче/.
От където и да излезе въздуха си прави проход в снега, така че спокойно си пийте винотоdrinks;

tarty
27.02.2018, 21:38
Какво правят тези, чиито кошери са достъпни след като се стопи снега и се отворят пътищата към горите тилилейски? На тях кой им чисти прелките?

Платили са на мормота да свърши тая работа.

Валентин.
28.02.2018, 10:07
Миналата зима 65-66 дни някъде не бях ходил на единия пчелин. От 1-ви Декември до 5-7 Февруари. А пък за отваряне на кошерите и повече ми се събира, може би 3 месеца и повече.

agro
28.02.2018, 14:49
Положението е такова:

9326

Стигнах до края на разчистеното, напред само със снегорин:

9327

kuline
28.02.2018, 15:02
Преди малко се върнах от преход с това (http://prikachi.com/images/928/9275928q.jpg). Закъсах, а докато се мъчех да закача лебедката се оказа, че снега е до кръста, та се наложи да се придвижвам по колене.

галин
28.02.2018, 17:22
Преди малко се върнах от преход с това (http://prikachi.com/images/928/9275928q.jpg). Закъсах, а докато се мъчех да закача лебедката се оказа, че снега е до кръста, та се наложи да се придвижвам по колене.

Това зверче има ли гуми за лятото?

piper
28.02.2018, 17:31
Миналата зима след големият сняг отивам на пчелина-7 кошера паднали напред по очи,а още 10-тина аха,да паднат.Оказа се ,че снажната шапка с височина 30-40 см е започнала да се топи по плаката на капака и започнала да се движи по наклона на кошера.Изминала половината кошер и се надвесила в предната част на кошера и ги обърнала.
Та сега си знам-след сняг трябва да чистя капаците.

delta.e
28.02.2018, 17:44
Съгласен съм колега .

Илиев
28.02.2018, 17:58
И заради топенето на снега също е добре да се почистят капаците - като почне да се топи, и да капе отпред на прелката - направо умирам!!

kuline
28.02.2018, 18:24
Това зверче има ли гуми за лятото?

Да, разбира се. Идеално превозно средство. Не се дава и на моторната шейна

Гогол
28.02.2018, 18:40
и започнала да се движи по наклона на кошера.Изминала половината кошер и се надвесила в предната част на кошера и ги обърнала.
Та сега си знам-след сняг трябва да чистя капаците.
Колега,това ме навежда на мисълта че наклона на кошерите ти е прекалено голям и си на ръба на центъра на тежестта.Същата шега може да ти направи и по–силен вятър.

Гогол
28.02.2018, 18:54
Да, разбира се. Идеално превозно средство. Не се дава и на моторната шейна


Преди малко се върнах от преход с това (http://prikachi.com/images/928/9275928q.jpg). Закъсах, та се наложи да се придвижвам по колене.
Калине,Калине,ако беше с моторна шейна нямаше да се наложи да се придвижваш по колене.Това беше за разведряване.Иначе дзверчето буди любопитство.Лесно ли се сменят гъсениците?

kuline
28.02.2018, 19:16
Калине,Калине,ако беше с моторна шейна нямаше да се наложи да се придвижваш по колене.Това беше за разведряване.Иначе дзверчето буди любопитство.Лесно ли се сменят гъсениците?

Ами да, има-няма половин час за четирите колела. Проблема и при двете превозни средства е, че трудно се предвижват при бабуни от навявания напречно на пътя, на разстояние една от друга 1-2 метра. През нивите е песен. Припкат от горе по тепсията. Естествено при бобката е пълен блокаж на гъсетата.

дядо борю
28.02.2018, 19:29
Да, разбира се. Идеално превозно средство. Не се дава и на моторната шейна
Как се води това чудо,всъдеход ли е или джип и каква марка е? Веригите метални ли са или гумени?

kuline
28.02.2018, 19:45
Как се води това чудо,всъдеход ли е или джип и каква марка е? Веригите метални ли са или гумени?

Това е UTV Bobcat. Веригите са гумени, метални не прилягат на такова превозно средство. ;)

seto4e
28.02.2018, 19:56
Как се води това чудо,всъдеход ли е или джип и каква марка е? Веригите метални ли са или гумени?
Гумени, можеш да си ги сложиш и на пикапа:

https://www.youtube.com/watch?v=8ghOpb1_LR4

Гогол
28.02.2018, 23:00
Гумени, можеш да си ги сложиш и на пикапа:

https://www.youtube.com/watch?v=8ghOpb1_LR4

Ии.............ииии,мале,мале!Абе ,момчета вий на дърти години ще ме накарате да лудна и аз по това дзверище.Ако му е по–къса базата,дали няма да се избегнат недостатъците посочени от Калин? Питам само,защото крастата май ме хвана.

kuline
07.03.2018, 19:33
Кмете (koragroup), 'кво става при вас? Гледам по новините те дават. Имаш ли щети по пчелина?

M.Milkov
07.03.2018, 20:09
Кмете (koragroup), 'кво става при вас? Гледам по новините те дават. Имаш ли щети по пчелина?И аз го гледах,дано да няма щети.

Илиев
19.03.2018, 08:53
Това е ситуацията вече близо едно денонощие, всичко което е цъфнало и напъпило е под ледена обвивка няколко милиметра, при температура минус 3-4 градуса. Дрян, праскови, бадеми, сливи, джанки, ранни ябълки отидоха на кино, дано само успеят да оцелеят дръвчетата за следващата година. Както до онзи ден им се радвах на пчелите, като ги гледах как внасят прашец с фадромата, така след една седмица прашецът ще бъде много дефицитен за съжаление, дано поне късните овошки успеят да цъфнат!
9362
9363

mici-92
19.03.2018, 09:18
Наистина,тъжна картина.

Гогол
19.03.2018, 11:48
Това е ситуацията вече близо едно денонощие, всичко което е цъфнало и напъпило е под ледена обвивка няколко милиметра, при температура минус 3-4 градуса. Дрян, праскови, бадеми, сливи, джанки, ранни ябълки отидоха на кино, дано само успеят да оцелеят дръвчетата за следващата година. Както до онзи ден им се радвах на пчелите, като ги гледах как внасят прашец с фадромата, така след една седмица прашецът ще бъде много дефицитен за съжаление, дано поне късните овошки успеят да цъфнат!
9362
9363

Колега Илиев,щом са внасяли яко през тези хубави дни ще имат натрупан запас до цъфтежа на рапицата/сигурно имаш такива масиви/.Така че,не се притеснявай за липса на прашец.Проблема ще дойде от друго.Ако се сбъдне прогнозата и се задържи така 5–8 дена ще има отново срив в яйце снасянето.Дори си мисля дали няма да приложат ''канибализма'' при тези големи площи различно пило ако не могат да го покрият и топлят??? Това ще ги върне доста назад.Би трябвало да няма жертви,защото и най–слабите са си организирали подреждането на вътрешния ''интериор'' и си имат достатъчно мед около главите си.Ще се разбере след десетина дена,разбира се ако няма повторение на тази ситуация.
За дръвчетата,също много жалко.Дано да пуснат издънки след затоплянето.

Георги Куров
23.03.2018, 15:07
И при мен имаше фини прахови частици от Северна Африка. Сутринта беше уникално, ниска облачност като мъгла оцветена в кремаво, ръмеше слабо и тези фини капки оцветиха белия сняг в кремаво. След това заваля обилен сняг и пак всичко си стана бяло.

Борислав
23.03.2018, 15:48
Сигурно така изглежда пейзажа на Марс :bigsmile:

Валентин.
23.03.2018, 19:10
Сигурно така изглежда пейзажа на Марс :bigsmile:

Ми те чепиците на Марсианците, като нашите тук на Земята. :bigsmile:

Иван_Барабан
24.03.2018, 12:21
Снега вече го пускат опесъчен, да им е по-лесно на пътно поддържащите фирми. :laughing:

Ангел Йосифов
24.03.2018, 16:11
Майтап-майтап,ама,това пясъчно брашно създава хлъзгав филм в/у пътя,също като в началото на дъжд....

agro
24.03.2018, 23:25
Сигурно така изглежда пейзажа на Марс :bigsmile:
Не бе, това е щото прогнозата беше жълт код. Ако бяха казали червен, тогава щеше да е като на Марс /Червената планета/.:laughing:

Георги Куров
03.04.2018, 19:43
Още ден два и при мен ще цъфне джанката. Бадемите от днес вече имат единични цветове отворени. Семействата са в много добро състояние. Направих си поилка от камък тип " Флинстоун", дървените гният много бързо.

pepo32`
10.05.2018, 09:49
9467 Семействата са в предроево.А в прогнозата има надежда за акация следващите 5 дена. За град Добрич става въпрос, как виждате нещата колеги?

kuline
10.05.2018, 18:39
Семействата са в предроево.А в прогнозата има надежда за акация следващите 5 дена. За град Добрич става въпрос, как виждате нещата колеги?

Ами, ако до утре вечер дъжда не довърши акацията, вероятно ще съберат нещо, но въпреки това, ако не вземеш мерки, ще има неприятни изненади. Естествено, това не важи само за теб, а за целия североизток. В южния и северния централен, акацията май вече е приключила и капанджиите потриват ръце.

pepo32`
10.05.2018, 19:45
Да, в събота ако намеря маточници, ще се правят отводки.

delta.e
15.05.2018, 16:00
Номер 2 https://www.youtube.com/watch?v=9s2v6lujNCI

pepo32`
09.06.2018, 10:03
08.06.18г. Разпука липата в град Добрич.

вдраев
21.06.2018, 11:58
Липата прецъфтя и сега при ваденето и е направо кошмар.Три клипа ще пусна за пчелари с желание да имат много кошери.Четвъртия е началото на април как правим отвотки.
https://youtu.be/dDXd0ZyOk10
https://youtu.be/W4tpsMR71Js
https://youtu.be/3I9_4kbz2jY
https://youtu.be/iIRv79hwSkM

jdrumev
21.06.2018, 12:04
Много пчела ,много нящо.:bigsmile:Това средно с какво подхранване в кг на кошер го постигате?

ianev
21.06.2018, 13:04
Колега вдраев. Не искам да се засягате но много бавно действате по това време на година. Сега е период на безпашие преди да цъфне слънчогледа и когато взема магазина веднага го прибирам било то в буса и затварям вратите или в помещението за центрофугиране. Или поне трябваше да ги покриете с нещо, щом чакате да се насъберат и тогава да започнете да ги товарите. Цяло чудо е че не сте направили някой нападение

вдраев
21.06.2018, 14:10
Кошерите не са много силни,а са много на едно място,затова става така.Понеже местноста в одобрена за био,нямам друг избор да ги разпръсна из местноста 200 кошера.На другите пчелини по е добре работата.В подробности не ми се влиза по обясними причини,но ги нося на череши и може да се каже,че от там е силата.Април към 10 ти ,ако не го отслабя стават на по4коркуса и немогат да се управляват.А тук дет съм има все гори с паши.Тая сега е от мана с липа.На колегата не ми се коментира поста.Мога,но е безсмислено.Публикувах клиповете за да им стане на пчеларите с мерак какво ги чака,ако се занимават професионално с пчеларство.В този форум не всеки ще се реши на споделя такива неща,а особенно да дава съвети.Аз съм нов тук,но форума ме разочарова,макар,че по добър няма.Беше отдавна когато писах за литиевия хлорид,но от тая тема никой не се възползва.Та от там си правя заключение.Вадя меда от 5до9сутринта,а това дето го писал колегата,моите работници(две деца на по17год.) се смяха много.Ето защо ги уча на пчеларство,майкопроизводс во,събиране на прашец и пчелно млечице и мога да кажа,че се гордея с тях.

srg
21.06.2018, 14:17
Не бих допуснал такова нещо.

ianev
21.06.2018, 14:18
Мога да ти отговоря но не мисля да влизам в излишни спорове. Успешен сезон!

Трендафил Дончев
21.06.2018, 15:09
Кошерите не са много силни,а са много на едно място,затова става така.Понеже местноста в одобрена за био,нямам друг избор да ги разпръсна из местноста 200 кошера.На другите пчелини по е добре работата.В подробности не ми се влиза по обясними причини,но ги нося на череши и може да се каже,че от там е силата.Април към 10 ти ,ако не го отслабя стават на по4коркуса и немогат да се управляват.А тук дет съм има все гори с паши.Тая сега е от мана с липа.На колегата не ми се коментира поста.Мога,но е безсмислено.Публикувах клиповете за да им стане на пчеларите с мерак какво ги чака,ако се занимават професионално с пчеларство.В този форум не всеки ще се реши на споделя такива неща,а особенно да дава съвети.Аз съм нов тук,но форума ме разочарова,макар,че по добър няма.Беше отдавна когато писах за литиевия хлорид,но от тая тема никой не се възползва.Та от там си правя заключение.Вадя меда от 5до9сутринта,а това дето го писал колегата,моите работници(две деца на по17год.) се смяха много.Ето защо ги уча на пчеларство,майкопроизводс во,събиране на прашец и пчелно млечице и мога да кажа,че се гордея с тях.

Кажи какво те разочарова, че да си вземем бележки и да се коригира тук там.

вдраев
21.06.2018, 16:56
Нестава,живеем във време където всеки има право на собствено мнение,било то полезно за него или не.С други думи всеки трябва сам да се справя.Ето пример-по горе пише нещо от Сенека.Задавам си въпроса-това така ли е?

jdrumev
21.06.2018, 18:32
На мен ми хареса пък тоя метод на работа.Вярно малко грубичък, но пък ако е това което си мисля/свързано с летящата/ си заслужава.Интересно ми е да ли ползваш някакви феромони или всичко е естествено?Може и да не ми отговаряш.:bigsmile:

вдраев
21.06.2018, 19:21
Дето вадя мед в една кутия слагам майка в клетка и на сутринта връщам всичките пчели пак на пчелина.

rosty_sz
21.06.2018, 20:06
Колега," биологичен" си по тебелките съдя че и помощ получаваш а си позволяваш да споделяш че ходиш на череши с тези кошери. Поне като се пишете био научете правилата за БГ какви са. А това което правите на клиповете не бих допуснал никога. Работя с 400+ семейства и това никога няма да го видите при мен при все че пренасям за центруфужена с камион с открита кош.
Евала, че се справяте с толкова семейства но .....

jdrumev
21.06.2018, 20:50
Той човека с кошерите ходи не с пчелите.:bigsmile:шегувам се

Валентин.
21.06.2018, 21:00
То пък едни череши...

kuline
21.06.2018, 21:02
Колега," биологичен" си по тебелките съдя че и помощ получаваш а си позволяваш да споделяш че ходиш на череши с тези кошери. Поне като се пишете био научете правилата за БГ какви са. А това което правите на клиповете не бих допуснал никога. Работя с 400+ семейства и това никога няма да го видите при мен при все че пренасям за центруфужена с камион с открита кош.
Евала, че се справяте с толкова семейства но .....

Черешите са специални сортове, отглеждат се специфично и не се налага това прословута третиране. Същите са основно за европейския пазар и се отглеждат от сериозна фирма, която не може да си позволи прецакване... Не се шегувам!

tarty
21.06.2018, 21:30
Аз може нищо да не разбирам от пчели, но си мисля за написаното от колегата вдраев, че си закарва пчелите в помещението за вадене на мед заедно с меда и там вечерта, когато пчелите се съберат на кълба ги събира и им предава майка в клетка и хоп, ето ви един пакет пчели. На другия или по другия ден ги връща обратно на пчелина и записва бройките с една повече, а ако са повече пчелите, може да са няколко бройки.

nikawr
21.06.2018, 21:37
Аз може нищо да не разбирам от пчели, но си мисля за написаното от колегата вдраев, че си закарва пчелите в помещението за вадене на мед заедно с меда и там вечерта, когато пчелите се съберат на кълба ги събира и им предава майка в клетка и хоп, ето ви един пакет пчели. На другия или по другия ден ги връща обратно на пчелина и записва бройките с една повече, а ако са повече пчелите може да са няколко бройки.

Все си мисля че ако ги върне на същия пчелин до вечерта ще са се прибрали по собствените кошери,, а майка държи в клетка колкото да ги привличе в сандъка в помещението. Но нека колегата каже по-подробно как процедира..

Трендафил Дончев
21.06.2018, 22:11
Трябва ли да са на същия пчелин? Преместваш ги на другия и са в играта.

kuline
21.06.2018, 22:38
Трябва ли да са на същия пчелин? Преместваш ги на другия и са в играта.

Туй е тактика, но защо я издаваш я. Янчо с неговите познания имаше да се чуди :bigsmile:

Трендафил Дончев
21.06.2018, 22:44
Туй е тактика, но защо я издаваш я. Янчо с неговите познания имаше да се чуди :bigsmile:

Да бе. То голяма философия. Пчелари с пчелини на които не им знаят бройката, а се тюхкат за някакви маловажни неща. :tres: Да им се чудиш на акъла. Ха, ха....шегувам се.

вдраев
21.06.2018, 22:59
Въвличаш ме в спор?Пишеш,че съм “биологичен”?Имаш 400кошера?Знаеш как се носят на череши кошери,като спазваш изискванията?Виж какво,нямам желание да те отварям по доста неща.Щом с 400 бр си и пишеш глупости няма как да стане.Имаш ли доблеста и ти да споделиш твоята работа?Пчелите ги връщам на пчелина,а майката в отводката дето е в нас.Вечер нещата се повтарят.Пчелар с толкова семейства наистина незнае колко семейства има.Само оплодните са към 250,отводкиъе към 100,а Септември вече ги броя.За 300кошера знаеш ли колко пари вземам или то парите за теб ни са важни?Става въпрос като съм на череши за25 дни.

rosty_sz
22.06.2018, 05:38
Винаги съм споделял за работата си смело и открито (доблестно). Точно за това и казвам, че това е недопустимо да се случи в мой пчелин. Просто това не е моя начин на работа и много ама много не ми харесва. Не знам как се ходи законно в БГ на череши с биологични кошери. Според мен не може, но не съм много на ясно.
Аз също не знам колко семейства имам и не ме интересува. Не ги броя. Броя ги като ги зазимя. Всеки ден броя е различен и не е толкова важен. Сигурен съм че изглежда странно за хората с по малки стопанства, но наистина когато станат много спира да ти пука за бройката, а и има толкова работа че въобще не ти е до броене.

П.П. Колега, моля те, въздържай се от квалификации на постовете ми. Благодаря.

srg
22.06.2018, 06:03
Представите ми за биологично пчеларство бяха много по-различни. Не знам как точно е регламентирано но определено нещо е сбъркано и опорочено.

mici-92
22.06.2018, 07:08
Представите ми за биологично пчеларство бяха много по-различни. Не знам как точно е регламентирано но определено нещо е сбъркано и опорочено.
Фундаментално!

вдраев
22.06.2018, 14:32
Абе вие що не се занимавате с граматика и писане,а сте станали пишман пчелари?

rosty_sz
22.06.2018, 14:39
Абе вие що не се занимавате с граматика и писане,а сте станали пишман пчелари?
Това в каква връзка?
И пак слагаш квалификации, които звучат обидно. Никой не те е обидил. Никой. Позволихме си да изкажем мнение, по публикуваните клипове. Предполагам е нормално, като пуснеш клип, да очакваш някаква реакция. Е в случая, може би не очакваше такава, но това си наше мнение, а начина на работа си твой и го правиш както сметнеш за добре. Никой не си позволи да ти каже, че не ставаш и т.н. Някак си се почуства обиден от коментарите ни и си изтърваш нервите, а не трябва.
Успех

вдраев
22.06.2018, 20:50
Трябваше да прочетете внимателно какво пиша и тогава давайте с коментарите.Досега не съм писал ни една простотия.Първо написа ,че съм”биопчелар”,после,че незнаеш дали е позволено да ги нося там(ами питай ги,бе те ще ти обяснят как става)на череши.Едни почнаха да пишат,че правя отводки с пчелите дето ги нося в нас(ясно писах,че ги връщам на сутринта).Може и аз да съм виновен,че необяснявам надълго,но това писане яко ме нерви.Аз когато работих с малко кошери несмеех да давам акъл на тия с по вече,но на пчелари с 20-30год. стаж и с хобипчеларстване разбрах ,че нестават за сегашното време.Сега пчели се гледат за ПАРИ,колкото и гадно да е,но си е така.Иначе трябва да гледаш20кошера и да се обясняваш,че твоя мед е най хубавия.Пресен пример от днес-Апитрейд взе проби които се изледват и тук и в Германия.Ако са наред ти вземат меда на цена която ги устроива тях и ти предварително я знаеш.Като не те устроива давай си обяви дето си искаш и си хвали меда пак толкова,но аз нямам тия качества а и време.

jdrumev
22.06.2018, 21:28
Напълно съм съгласен с теб.Аз в момента се сблъсквам точно с такъв проблем.Комшията доведе един стар пчелар да ми покаже как се гледат пчели,не като мен.:bigsmile:Е благодаря така да ги гледам.45дена в паша ги държа на 1 магазин при полужение,че е бил с 11-12 рамки пило.Тяхното мислене е за тяхното време макар ,че как писах още 50 години са били измислени тия методи,но защо не са прилагани кой може да ни каже.Времената на пчеларстване са други никой не търси качество ,а всеки количество.
Законите на пчеларство се погазват всеки ден,всеки си прави каквото иска.Един вкарва майки друг прави био мед от инверт,трети продава какви ли не пчелни боклуци.

rosty_sz
22.06.2018, 21:29
Със сигурност си био с тези табелки, а ти сам си го каза. Не знам кого да питам как се прави "носене" на череши на био регистрирани семейства . А това че си дал проби на Апитрейд, голям пчелар ли те прави? Писнало ми да се подиграват с труда ми изкупвачи като Апитрейд. За съжаление все още съм зависим от тях, но правя всичко възможно да се оттърва. Изнасям за няколко държави в Европа. Правя стъпки и извън Европа и се гордея с това. А да дам на Апитрейд, Апимел, Йот ги вал, Рамкомерс и т.н изедници е най-лесната работа. Пожелавам ти успех колега, не ти завиждам и нямам немерение да ти давам акъл как да работиш. Съжалявам въобще че коментирах.

Георги Куров
23.06.2018, 11:57
Явно си нямате работа по пчелите та се чепкате за нищо. Сезона е изключително непредвидим, климата нещо изперка. Прецених още в в началото на април, че тоя сезон ще е труден за пчелите. Реших да не правя отводки, да не отслабвам семействата и да не сменям майки, а да обединявам при осиротяване или дефектиране на майка. Пашата я има само като поддържаща, има и в магазините за вадене но добивите са символични както от рапица, акация и ливада. Току да цъфне слънчогледа и днес силен вятър, температура 15 градуса, пчела не излиза. Тази година природата е срещу нас.

вдраев
23.06.2018, 17:29
Със сигурност си био с тези табелки, а ти сам си го каза. Не знам кого да питам как се прави "носене" на череши на био регистрирани семейства . А това че си дал проби на Апитрейд, голям пчелар ли те прави? Писнало ми да се подиграват с труда ми изкупвачи като Апитрейд. За съжаление все още съм зависим от тях, но правя всичко възможно да се оттърва. Изнасям за няколко държави в Европа. Правя стъпки и извън Европа и се гордея с това. А да дам на Апитрейд, Апимел, Йот ги вал, Рамкомерс и т.н изедници е най-лесната работа. Пожелавам ти успех колега, не ти завиждам и нямам немерение да ти давам акъл как да работиш. Съжалявам въобще че коментирах.
Аз също ти пожелавам успех колега и с реализирането на меда и с добивите.

валко
23.06.2018, 20:26
Липата прецъфтя и сега при ваденето и е направо кошмар.Три клипа ще пусна за пчелари с желание да имат много кошери.Четвъртия е началото на април как правим отвотки.
https://youtu.be/dDXd0ZyOk10
https://youtu.be/W4tpsMR71Js
https://youtu.be/3I9_4kbz2jY
https://youtu.be/iIRv79hwSkM
Колега тез американски клипчета много лошо ти повлияли,що си настървяваш пчелите умишлено,що не снимаш колко упукани семеиства има на другия ден,колко дни бучат след това безмислено демонстриране на сила.

вдраев
23.06.2018, 22:09
Посъветваха ме по спокойно да я давам и да не ви отговарям.Пишете каквото си искате.Някой може да пусне някой клип как той вади,та и аз да се науча от него на тоя занаят.

delta.e
23.06.2018, 22:27
Ако , не е тайна , кой те посъветва ?
Валко и Вальо са прави да споделят своето мнение .

jdrumev
23.06.2018, 22:33
Посъветваха ме по спокойно да я давам и да не ви отговарям.Пишете каквото си искате.Някой може да пусне някой клип как той вади,та и аз да се науча от него на тоя занаят.

Ей това ти стопи акциите в мои очи.Тъкмо мислих,че има един като мен без страх и пари,но съм се излъгал.:bigsmile:На мен не ми пука.Кой ми е направил мръсно на пчелина убаво не е видял.:bigsmile:3ма умряха един катострофира сега го хранят като малко дете.:bigsmile:Дет са вика правя мръсно на душманите.:bigsmile:Роден съм в петък по пладне и съм левичар.:bigsmile:

Трендафил Дончев
23.06.2018, 22:40
Ей това ти стопи акциите в мои очи.Тъкмо мислих,че има един като мен без страх и пари,но съм се излъгал.:bigsmile:На мен не ми пука.Кой ми е направил мръсно на пчелина убаво не е видял.:bigsmile:3ма умряха един катострофира сега го хранят като малко дете.:bigsmile:Дет са вика правя мръсно на душманите.:bigsmile:Роден съм в петък по пладне и съм левичар.:bigsmile:

И мислиш само с лявата си половина на мозъка. :bigsmile:

jdrumev
23.06.2018, 23:12
И мислиш само с лявата си половина на мозъка. :bigsmile:



Няма как да стане Патриот съм.:bigsmile:

валко
23.06.2018, 23:27
Посъветваха ме по спокойно да я давам и да не ви отговарям.Пишете каквото си искате.Някой може да пусне някой клип как той вади,та и аз да се науча от него на тоя занаят.
Вместо да снимаш и да гледаш това безмислено мачкане и настървяване на твоите пчели ,които може да работят за теб,да ги разнасяш по кърищата ако беше се включил и земал мерки .На какво ще научиш младежите ,и аз гледам 200 кошера и не искам да науча нищо от големите като теб,даваи го по неспокоино само ми обясни защо беше тази показност на сила.

вдраев
24.06.2018, 08:41
Ей това ти стопи акциите в мои очи.Тъкмо мислих,че има един като мен без страх и пари,но съм се излъгал.:bigsmile:На мен не ми пука.Кой ми е направил мръсно на пчелина убаво не е видял.:bigsmile:3ма умряха един катострофира сега го хранят като малко дете.:bigsmile:Дет са вика правя мръсно на душманите.:bigsmile:Роден съм в петък по пладне и съм левичар.:bigsmile:И аз не те разбирам сега кво си писал.За мен ще уточня-пари имам,а за страх дори не те разбирам за какво иде реч-ще ме бие ли някой?Сигурно тук се пише от старите кучета,а ние зайците да мълчим и да се учим от тях?

вдраев
24.06.2018, 08:51
Вместо да снимаш и да гледаш това безмислено мачкане и настървяване на твоите пчели ,които може да работят за теб,да ги разнасяш по кърищата ако беше се включил и земал мерки .На какво ще научиш младежите ,и аз гледам 200 кошера и не искам да науча нищо от големите като теб,даваи го по неспокоино само ми обясни защо беше тази показност на сила.
Няма как да ти отговоря на теб-ти си ясновидец.Ти видя сила в моите кошери,че неучаствам по мерки,че тези пчели работят навярно за съседа,а?

Бърз
24.06.2018, 15:48
Варненско, още не приключила липата, а тука... :)
https://c.radikal.ru/c43/1806/a0/2ddd2011f4f1.png (http://www.radikal.ru)

delta.e
02.07.2018, 17:32
Днес въртях втори път , а дано да има и трети .... от слънчоглед .
Първо от кестен и повече акация , вторият път основно от липа и малко треволяци .

delta.e
02.07.2018, 18:10
Все още за мен има работа . Има хайванчета на Кичево и ще събират слънчоглед .
Два големи блока - първият е към Куманово и вече цъфти , вторият към Добрева чешма , но той е втора линия .

Пизо
03.07.2018, 20:43
Колега каква е идеята да вадиш медовите корпуси без да тръскаш пчелите в кошерите?

jdrumev
03.07.2018, 20:45
Колега каква е идеята да вадиш медовите корпуси без да тръскаш пчелите в кошерите?



Иска да цапа брадата.:bigsmile:

Пизо
03.07.2018, 21:09
Ти си като многоръкия Шива!

delta.e
06.07.2018, 16:01
В сряда въртях в Кичево за да освободя място за слънчогледа .
Малките се отчетоха подобаващо .

delta.e
10.07.2018, 19:06
При нас е идеално време . Почти цял ден е слънчево , а привечер вали тихо и спокойно .

Георги Куров
23.07.2018, 12:25
Днес валя изобилен дъжд, ще продължи ливадната паша и началото на август. Не е от добрите сезони този, но пак ще натоварим склада. Както се вижда на снимката тревите са зелени и цъфтят, обичайно края на юли всичко е изгоряло - шантава година

вдраев
03.08.2018, 20:53
Днес почнах да вадя и зазимявам.Имам няколко ДБ почнах от тях.Останах доволен от видяното-имат по6-8рамки пило,венците не са много големи и като виждам,че ще има още паша,тая година ще съм спокоен за презимуването.Друга година по това време имаха по три рамки пило и прашец много малко.Сега от плодника немож извади нищо.Незнам как ще се отчетат МК.

kuline
03.08.2018, 21:23
Днес почнах да вадя и зазимявам.Имам няколко ДБ почнах от тях.Останах доволен от видяното-имат по6-8рамки пило,венците не са много големи и като виждам,че ще има още паша,тая година ще съм спокоен за презимуването.Друга година по това време имаха по три рамки пило и прашец много малко.Сега от плодника немож извади нищо.Незнам как ще се отчетат МК.

Да, така е. Аз днес надникнах да видя какво се случва, че заминавам на почивка. Приятна изненада - пълни, запечатани рамки, а вадих преди две седмици и не бях обнадежден много за последващото вадене. Моето приготовление за зимата ще е следващшя уикенд, до тогава да работят.

вдраев
04.08.2018, 17:14
Тая сутрин пак вадих.Почвам в 6часа и докъм 9ч. става да се вади при мен.После почват да нападат здраво и спирам.Двата контролни кошера за три дни са олекнали с по 250грама.Така че,при мен няма паша въпреки,че носят прашец и са доста активни.Имат доста пило и каквото донесат си го изяждат.

Илиев
22.12.2018, 19:42
Днес, към 14ч. имаше плахо облитане, слънцето напече и снегът почна да се топи, всички са живи, даже и слабите - оставил съм 3 слаби семейства с роеви майки, да видя дали ще окрякат до напролет...снегът от капаците, като се топи и капе на прелките, та го изметох, не на всички кошери - старите имат повече издадена козирка, и не капе на прелката, а новите са правени като за умряло - икономисван е всеки сант материал....изметох и отпред земята пред прелките, и посипах с пепел от камината, че утре го дават още по-топло, и се надявам на масово облитане....даже мисля да нарежа пръчки от лозето и за ги сложа пред всеки кошер, за да имат къде да кацат пред прелката, да не е на земята.

kolev70
17.01.2019, 18:35
А пък днес видях ято диви патици отиващи на север!

jdrumev
17.01.2019, 18:42
А пък днес видях ято диви патици отиващи на север!


От миналата седмица летят на там.

M.Milkov
17.01.2019, 18:44
От миналата седмица летят на там.А защо натам летят.Можеш ли да си дадеш обяснение.Защото ..............

mici-92
17.01.2019, 19:05
А защо натам летят.Можеш ли да си дадеш обяснение.Защото ..............
Идват,високи температури!

symp
12.06.2019, 22:20
От 6 кошера на пролет вече са 13 броя, две слаби отводки на 3-4 рамки пчели, другите на 6-7-8 рамки. Изкаран мед за тази година около 20кг. от 3 семейства. Това от мен :) Пчелар от 3 години...

symp
11.07.2019, 22:20
Явно колегите от моя район са много заети на пчелина и нямат време да драснат два реда. Нека продължа с монолога. Изкарах още 20кг. мед от магазин ДБ 12р и плодниците на отводките. Отводките вече са на 7-8-9-10 рамки ДБ :) Дано изкласят за догодина... 6 кошера от пролетта вече са 15 :)

Георги Куров
13.07.2019, 12:21
В полето на североизтока има добив, но трябва да имате пчели устойчиви на пестициди и инсектициди. Вярно е колега много работа имаме да се борим с последствията от отровите.

Илиев
10.11.2019, 12:16
Някои майки продължават да снасят, преди малко отворих два кошера, които преди 20 дни имаха пило - същата картинка, на две пити малко пило, даже и открито пило имаше, затворих ги без да бутам питите...и така...добрата новина е , че видях някои пчели да носят прашец.

Илиев
16.11.2019, 13:20
Събират прашец здраво
10244

Filyov
16.11.2019, 15:01
Ехее, браво :)

Ангел Йосифов
16.11.2019, 18:51
Преди седмица,имах възможността да попътувам по североизточното крайбрежие..Ми,няма нищо общо с останалата част от България.Към 10ч. кипарисите бяха отрупани със всевъзможни насекоми,включително и медоносни пчели....

symp
17.11.2019, 03:47
Явно комшията винаги е най добре... еееееей... :tres:

Ангел Йосифов
17.11.2019, 08:41
Явно комшията винаги е най добре... еееееей... :tres:

Ееееееееей,нещо май не разчете поста и за това се блъскаш у дирека.Ми,елементарно е-заобиколи го......Не им завиждам,особено,когато изстине чайника.....

Илиев
01.12.2019, 16:00
Палажението не очен харашо!!!...за два дни по случайност се срещнах с двама познати пчелари - единият с 20-ина кошера, а другият с 300!!! - профи отвсякъде!!....и двамата ми се оплакаха, че имат много слаби семейства!!!..особено профи-пчеларя - каза ми, че ги е зазимил на по 4-5 ЛР рамки на един корпус!!!....интересна зима предстои, и особено напролет, когато ще бъде най-интересно!!!

Трендафил Дончев
01.12.2019, 16:11
Палажението не очен харашо!!!...за два дни по случайност се срещнах с двама познати пчелари - единият с 20-ина кошера, а другият с 300!!! - профи отвсякъде!!....и двамата ми се оплакаха, че имат много слаби семейства!!!..особено профи-пчеларя - каза ми, че ги е зазимил на по 4-5 ЛР рамки на един корпус!!!....интересна зима предстои, и особено напролет, когато ще бъде най-интересно!!!

Като се има предвид какво беше лятото и липсата на паша е логично да са слаби семействата. Но 4-5 рамки с пчели не са малко, които да изкарат зимата и да тръгнат добре. Ако имат храна и се помогне малко ще са ОК/не е оксалова/.;)