PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в североизточния регион



Страници : 1 [2] 3 4 5 6

ch.atanasov
03.04.2015, 21:54
Е не споря ,нещо изтървах дебата.

solaris60
03.04.2015, 22:04
Е не споря ,нещо изтървах дебата.

Ха, ха. Черна точка за невнимание в час.:bigsmile:

zayo
03.04.2015, 22:12
Понятието млади пчели е малко относително , защото пчелите са кърмачки до 10 дни след излюпването си и ако вместо с оплодена майка отводката се прави с маточник то докато се оплоди майката и започне да снася тези млади пчели вече ще са летящи и до някъде ще обезсмислят поставянето на кърмова маса , но кърмачките пак ще са тези от пилото което сме сложили .

Стръскването на млади пчели ще има голям ефект , ако сложим и незапечатано пило на различна възраст , така на практика ще направим едно малко изградено семейство

Правя отводките си с млади пчели стръскани само от пити с незапечатано пило, а слагам само люпещо се пило, защото ми трябват не пчели а МНОГО пчели които да са в състояние да покрият и отгледат яйцата снесени от майката през следващите няколко дни, а и след това. По този начин печеля време за по-бързото развитие на отводката.

iliew
03.04.2015, 22:22
защото ми трябват не пчели а МНОГО пчели които да са в състояние да покрият и отгледат яйцата снесени от майката през следващите няколко дни

Именно . Защото правиш отводката с оплодена майка и тези пчели са много важни в началото . Но ако отводката се прави с маточник, тези млади пчели ще остареят докато майката вземе да снася и по добре да се стръскват когато започне да има яйца . :yo:

Дамян Дамянов
03.04.2015, 23:37
Много са ви сложни схемите :)
Давайте го по-простичко.

freelancer_bg
04.04.2015, 07:20
Дамянов, ако имаш по-лесен вариант, моля да го споделиш, ще ми е много интересно?

iliew
04.04.2015, 15:40
Като гледам поне още 10 дни ще е студено и ветровито . :(

Мисля , че тази пролет пчелите определено ще изпитат белтъчен глад и колкото и да не ми се иска трябва да им осигуря някакви протеини в сиропа .

Ясно е , че от прашеца по-добро няма , но като няма риба и рака е риба . :)

Та, който има идеи за протеинова добавка да ги дава . :yo:

бат тянко
04.04.2015, 16:23
извара,сухо мляко,соево брашно,витаминен комплекс,разпечатване на мед-как ви се струва ?

iliew
04.04.2015, 16:29
извара,сухо мляко,соево брашно,витаминен комплекс,разпечатване на мед-как ви се струва ?

Засега смятам сухо обезмаслено мляко 200гр на 10л сироп .

Росен Младенов
04.04.2015, 18:09
Тея бъркочи като ги правите пчелите взимат ли ги.

iliew
04.04.2015, 18:24
Тея бъркочи като ги правите пчелите взимат ли ги.

Аз засега не съм правил и незнам . Честно казано и не ми се ще да се занимавам с глупости , но като гледам пило има храна няма . Ако забъркам бъркоча ще кажа дали го вземат .

delta.e
04.04.2015, 18:34
Като гледам поне още 10 дни ще е студено и ветровито . :(

Мисля , че тази пролет пчелите определено ще изпитат белтъчен глад и колкото и да не ми се иска трябва да им осигуря някакви протеини в сиропа .

Ясно е , че от прашеца по-добро няма , но като няма риба и рака е риба . :)

Та, който има идеи за протеинова добавка да ги дава . :yo:

Колега , пробвай бирена мая на таблетки , продават в аптеките . До ,колкото помня 60 броя за 3 лева.
Десет таблетки на литър изстинал сироп . В тях има и витамини и микроелементи.

бат тянко
04.04.2015, 18:35
ако се разбъркат заедно ще стане "бъркоч"

kapanec
04.04.2015, 18:48
Като гледам поне още 10 дни ще е студено и ветровито . :(

Мисля , че тази пролет пчелите определено ще изпитат белтъчен глад и колкото и да не ми се иска трябва да им осигуря някакви протеини в сиропа .

Ясно е , че от прашеца по-добро няма , но като няма риба и рака е риба . :)

Та, който има идеи за протеинова добавка да ги дава . :yo:
"Хидропрот" може да включиш като опция

delta.e
04.04.2015, 18:50
Не е така . Говоря , на литър сироп приготвен в съотношение 1-1 , добавяме 10 таблетки стрити на прах .
На семейство по 200-300 грама .

evoco
04.04.2015, 18:59
Колеги, колко хидропрот на литър сироп слагате?

delta.e
04.04.2015, 19:13
Колега , това не съм го пробвал.

m_pchelari
04.04.2015, 19:32
Засега смятам сухо обезмаслено мляко 200гр на 10л сироп .

Това прави по 20 гр. сухо мляко на литър. Протеина в млякото е около 20% или по 4 грама протеин на семейство. Колко пчели ще отгледат с тези 4 грама протеин?
Трябва да имаш и някаква питка с високо съдържание на протеин. Нещо такова.
3939

iliew
04.04.2015, 21:19
Това прави по 20 гр. сухо мляко на литър. Протеина в млякото е около 20% или по 4 грама протеин на семейство. Колко пчели ще отгледат с тези 4 грама протеин?

Убеди ме . Да си събират прашец . И на мен ми е студено , но ходя на работа . :ballchain:

Дамян Дамянов
04.04.2015, 21:59
Някой ми каза нещо по повод розивите ми кошери...е вече имам и други цветове :laughing:. Цвят RAL: 4005

http://s15.postimg.org/6zde0k9c7/CAM00769.jpg (http://postimg.org/image/6zde0k9c7/) http://s15.postimg.org/gin2u0wuf/CAM00774.jpg (http://postimg.org/image/gin2u0wuf/)

http://s29.postimg.org/pfsjuvbhj/milka.jpg

iliew
04.04.2015, 22:03
Дамяне , следващата партида камуфлажни, да не ти ги виждат крадците :yahoo:

Дамян Дамянов
04.04.2015, 22:05
Дамяне , следващата партида камуфлажни, да не ти ги виждат крадците :yahoo:

Мислех си, но много играчка :laughing:. Трябва да правя шаблони и се боядисват 2-3-4 пъти. Ако ми остане време тази година...може и да направим една проба :laughing:
Купих и боя цвят "пъпеш", но нея сигурно за дъната ще я използвам. Имам тъмно синя, 2 вида светло синя, червена, 3 вида жълта, 3 вида зелена, розова, пъпеш и милка :)
Имам да правя още над 60 комплекта и ще имам възможност да ги направя всякакви шарки и цветове :laughing:

Bobi-M9598
05.04.2015, 08:57
Здравейте,

Дамяне, абе тези твоите пчели мед ли ще събират или ще го превръщат (нектара) в шоколад? Да не си станал рекламно лице на МИЛКА?

Шегичка, ще ми бъде интересно след време да пишеш за резултати, като развитие на семействата в кошерите с различни цветове, добиви и т.н.
Предварително ти благодаря за което. Харесват ми, но ми се прияде шоколад! Изчезвам, няма да казвам къде отивам.
Поздрави, Г. Георгиев

kapanec
05.04.2015, 11:19
Колеги, колко хидропрот на литър сироп слагате?
На 10л -100гр Хидропрот

Пламен Керчев
05.04.2015, 11:42
От къде го купувате Хидропрота.

evoco
05.04.2015, 13:12
Белтъчния хидролизат го купувам от ветеринарната аптека .Ползва се против канибализъм при птици и прасета, но наскоро научих че е добър и за пчелите, на мен ми казаха 30 мл. на л сироп .До сега ползвах Hydrorex vital aminocidos много съм доволен но понеже имам хидропрот мисля да сложа вчера сложих на 3 сем.вземат го охотно.

Totevski
05.04.2015, 13:56
Белтъчния хидролизат го купувам от ветеринарната аптека .Ползва се против канибализъм при птици и прасета, но наскоро научих че е добър и за пчелите, на мен ми казаха 30 мл. на л сироп .До сега ползвах Hydrorex vital aminocidos много съм доволен но понеже имам хидропрот мисля да сложа вчера сложих на 3 сем.вземат го охотно.

Момчета, събирайте прашец, когато го има и го давайте на пчелите, когато трябва. Всичко останало е фалшификат!

solaris60
05.04.2015, 14:06
Белтъчния хидролизат го купувам от ветеринарната аптека .Ползва се против канибализъм при птици и прасета, но наскоро научих че е добър и за пчелите, на мен ми казаха 30 мл. на л сироп .До сега ползвах Hydrorex vital aminocidos много съм доволен но понеже имам хидропрот мисля да сложа вчера сложих на 3 сем.вземат го охотно.

Тая смрад като я сложите в кошерите какво ли се получава? Не се ли омирисва всичко?

kapanec
05.04.2015, 15:45
Белтъчния хидролизат го купувам от ветеринарната аптека .Ползва се против канибализъм при птици и прасета, но наскоро научих че е добър и за пчелите, на мен ми казаха 30 мл. на л сироп .До сега ползвах Hydrorex vital aminocidos много съм доволен но понеже имам хидропрот мисля да сложа вчера сложих на 3 сем.вземат го охотно.
30 мл ако го вземат,ще се учудя или ще са много гладни или обонянието им е слабо :) на твоите пчели,пробвай и сподели

Цеко
05.04.2015, 16:02
Белтъчния хидролизат го купувам от ветеринарната аптека .Ползва се против канибализъм при птици и прасета, но наскоро научих че е добър и за пчелите, на мен ми казаха 30 мл. на л сироп .До сега ползвах Hydrorex vital aminocidos много съм доволен но понеже имам хидропрот мисля да сложа вчера сложих на 3 сем.вземат го охотно.
От миналата година винаги слагам хидропрот по 10 мл. на литър сироп когато храня, вярно че малко мирише кофти но....

iliew
05.04.2015, 17:39
Днес прегледах всички семейства и държа да кажа , че приказките ми за белтъчен глад тази година са пълни глупости :crazy:.

Всички имат пило , отводките на 3-4 л.р. пити , останалите на 5-7 . От двете страни на пилото по една пита с прашец , кога са го събирали те си знаят , но е нова реколта .:yahoo:

Най-много пило имат кошерите които бяха на 3 корпуса и пилото в момента е на третия , същите имат и най-много пчели . Явно ще преосмисля есенното намаляване на гнездата .

evoco
05.04.2015, 18:50
Към сиропа забравих да кажа че добавям по принцип ментово масло 5-6мл на10 л. сироп.Можеби за това няма проблем, а иначе хидрорекса си мирише много добе на кюспе,тахан халва.

evoco
05.04.2015, 19:02
Преди малко гледах и не видях някаква разлика фрапантна в хранилките на тия с хидропрота и хидровитала 250-300мл.Сиропът вече е изцоцан проблем с това нямам,само дето ме е страх да не изцвъкат прелките от лакомия.

Дамян Дамянов
06.04.2015, 07:54
Здравейте,

Дамяне, абе тези твоите пчели мед ли ще събират или ще го превръщат (нектара) в шоколад? Да не си станал рекламно лице на МИЛКА?

Шегичка, ще ми бъде интересно след време да пишеш за резултати, като развитие на семействата в кошерите с различни цветове, добиви и т.н.
Предварително ти благодаря за което. Харесват ми, но ми се прияде шоколад! Изчезвам, няма да казвам къде отивам.
Поздрави, Г. Георгиев

Както си ги научиш - може и мляко да почнат да дават, само трябва смелчага да ги издои :laughing:

Няма голямо значение цвета дали е светъл или тъмен, но тъмните се загряват повече зимно време и излизат на очистителен при по-ниски температури.
Иначе за пчеларя има разлика в цената.
Тъмните цветове покриват по-лесно и не се налага да се боядисват на много ръце. Цвят "Милка" покриви идеално на 2 ръце, а този "пъпеш"(жълто) след 3 ръце прозира и иска 4-та. С 1 литър цвят "Милка" се боядисват горе-долу 22 бр ДБ12 корпуса, а с "пъпеш" в най-добрия случай само 15 броя.

Дамян Дамянов
06.04.2015, 08:19
Днес прегледах всички семейства и държа да кажа , че приказките ми за белтъчен глад тази година са пълни глупости :crazy:.

Всички имат пило , отводките на 3-4 л.р. пити , останалите на 5-7 . От двете страни на пилото по една пита с прашец , кога са го събирали те си знаят , но е нова реколта .:yahoo:

Най-много пило имат кошерите които бяха на 3 корпуса и пилото в момента е на третия , същите имат и най-много пчели . Явно ще преосмисля есенното намаляване на гнездата .

При мен вече има много прашец, внасят 4-5 вида и само по цвета си личи, че е различен. (ти не си много далеч от мен)
Сега проблема е че утре ще си търсят нов дом, а времето не е добро за отводки. Познай с тези дъждове какво ще стане.
Само чакам добър слънчев ден и ги мятам :)

distedi
06.04.2015, 09:45
Преди два дни сипах сироп в хранилките (1:1). Не ги отворих, понеже имаше доста вятър. Само се задоволих с това, да ги гледам какво правят - всички събираха усилено прашец. Вчера вятърът спря и нямаше какво да чакам... Всички семейства в дървени кошери ДБ 12 имаха около 2 рамки с пресен прашец, минимум 4 пити изцяло с пило. Силните семейства бяха успели да си приберат всичкия сироп от хранилките, а по-слабите имаха малко останал (около 1/3) в хранилките.
Имам един кошер от полистирол - 10 рамки ДБ. Цяла зима го бях оставил с магазин под плодника. Вчера имаше 6 рамки изцяло с работническо пило. Търтеевото пило беше на приблизителна площ колкото цяла рамка (това е така и в останалите силни семейства). Беше препълнен с пчели и както вървят нещата - скоро трябва да му сложа цял корпус за градеж и току виж съм събрал мед от джанки ;)
Сега бързам да да направя и останалите кошери, че да ги прехвърля всички в къщички от полистирол :)

iliew
06.04.2015, 10:09
При мен вече има много прашец, внасят 4-5 вида и само по цвета си личи, че е различен. (ти не си много далеч от мен)
Сега проблема е че утре ще си търсят нов дом, а времето не е добро за отводки. Познай с тези дъждове какво ще стане.
Само чакам добър слънчев ден и ги мятам :)

Голяма шарения и при мен . Носят някакъв червен дето не знам от какво е , питах ги , не казват :)

kopdoB
06.04.2015, 10:19
Голяма шарения и при мен . Носят някакъв червен дето не знам от какво е , питах ги , не казват :)

От мъртвата коприва е.

Дамян Дамянов
06.04.2015, 12:06
Голяма шарения и при мен . Носят някакъв червен дето не знам от какво е , питах ги , не казват :)

Ако е бонбонено червено - и при мен много го има. Много смешен цвят и като се съберат по рамките с жълто и червено по краката приличат на кутия с бонбони :P

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Skittles-Louisiana-2003.jpg

Nik_m
06.04.2015, 13:06
От мъртвата коприва е.
Да в момента много я посещават. По джанките и прасковите поти няма пчели, а има едно запустяло място в с мъртвата коприва, там бучи от пчели.

iliew
07.04.2015, 19:40
Днес мислих да сложа вода в поилките , но не успях . Сигурно са жадни в тая жега :bigsmile:

ch.atanasov
07.04.2015, 21:32
Днес мислих да сложа вода в поилките , но не успях . Сигурно са жадни в тая жега :bigsmile:

Да искат бира.Ама гледаш ли в северозапада и на ски ги качват.:laughing:

iliew
07.04.2015, 21:40
Да искат бира.Ама гледаш ли в северозапада и на ски ги качват.:laughing:

Моите търтеите малко гларуси си падат и лятото вместо италианки във въздуха, гонят рускини по плажа . :bigsmile:

ch.atanasov
07.04.2015, 21:44
Моите търтеите малко гларуси си падат и лятото вместо италианки във въздуха, гонят рускини по плажа . :bigsmile:

Алеее.Тая година са на сухо.:bigsmile:Опс сетих се ,може и на Родопики да минат.

iliew
11.04.2015, 17:04
Доклад относно положението

1 кошер , който е юлска отводка има пило на 3 пити, заема 4-5 междурамия, слабо взема сироп следователно - зле ;

4 кошера, не са отводки, с пило на 6-7 пити , заемат 8 - 9 междурамия , вземат сироп нормално, носят прашец - очаквах повече ;

4 отводки заемат един корпус , пило на 6-7 пити , ядат, носят прашец - имат добър потенциал ;

12 семейства с по 8-9 пити с пило , ротирах корпусите , ядат, носят - засега много добре ;

2 семейства с пило на два корпуса по 5-6 пити на корпус , много пчели , много принос на прашец ;

пчеларят с едно ужилване , няма отток , пие бира - ще живее . :)

Общо : 4 % зле, 35 % добре , 52 % мн.добре, 9 % отлично

iliew
12.04.2015, 23:48
Допълнение към доклада относно положението

Кошерите , които зимуваха на 3 корпуса са в графата много добре и отлично.При тях третият корпус е пълен с пило , а на единия майката е снасяла във втори и трети , без да съм размествал нищо.Тази майка е на 3 години . Останалите зимуваха с магазин под корпусите , целта беше да постигна ефект на дълбоко дъно .
Правя това за първа година и съм доволен от резултата , но все пак зимата при мен беше .....зимичка :) .

iliew
19.04.2015, 20:33
В този район само аз ли ще казвам какво е положението ? tube;

Ами добре :


Бурно развитие. След ротацията на корпусите предната седмица , всички майки са преминали на 2 корпус и осеменяват .

По 2-3 пити с прашец.

Има акар в търтеевото пило , но не съм и очаквал да няма.

Сложих строителни рамки и ще изловя гадините .

В района ми няма рапица , като гледам прогнозата за май, мисля че към 15 ще събирам акация с пълен състав на войската, без късните отводки които ще са готови за липата и слънчогледа .


п.п. Доволен съм от бабините зъби . В предишни години съм слагал стартовит , но трибулуса определено вдига самолета по-добре.

iliew
20.04.2015, 18:59
Акацията във Варна вече има малки листенца , утре ще я снимам. :)

kuline
20.04.2015, 21:56
В този район само аз ли ще казвам какво е положението ? tube;


Ами убиваме се от работа денем, все пак сега е важен момент в развитието на семействата, така че не ни остава много време за писане, снимки и т.н.

iliew
20.04.2015, 22:36
Ами убиваме се от работа денем, все пак сега е важен момент в развитието на семействата, така че не ни остава много време за писане, снимки и т.н.

Еми тогава , да ви прокълна - да не ви стигнат тенекиите за мед, ниска цена на меда да не видите , рояк да не изпуснете , парите си да се чудите как ще изхарчите ! :ae:

Пък , ако искате сърдете ми се ! :bigsmile:

solaris60
20.04.2015, 22:51
Еми тогава , да ви прокълна - да не ви стигнат тенекиите за мед, ниска цена на меда да не видите , рояк да не изпуснете , парите си да се чудите как ще изхарчите ! :ae:

Пък , ако искате сърдете ми се ! :bigsmile:

Ух да ти се не види и баячката. Кат си *почнал да баеш и да проклинаш карай наред де. bow;

iliew
06.05.2015, 22:16
Гората здраво е цъфнала и носят нектар във всяка свободна килийка . Аз си мислех , че като няма рапица , няма нектар , а то място за акацията няма да има . :)

Не знам колко нектар дава мъждряна , но гората е побеляла на места от него .

Само се чудя после като ми зададат обичайния въпрос " От какво е меда " , какви ще ги къдря :blah:

Юрий Цветков
11.05.2015, 15:05
Казвай че е горски. ;)

iliew
11.05.2015, 19:40
Казвай че е горски. ;)

Пък като се замисля, че са на 5 километра от Албена може и като морски мед да го продавам :bigsmile:

Дамян Дамянов
11.05.2015, 19:43
Пък като се замисля, че са на 5 километра от Албена може и като морски мед да го продавам :bigsmile:

Аз като съм на 5 км от Слънчев ден - Слънчев мед ли да му викам ;)

iliew
11.05.2015, 19:45
Аз като съм на 5 км от Слънчев ден - Слънчев мед ли да му викам ;)

Може , ама ако моят е Златен :bigsmile:
Златен мед от Аладжа манастир

Дамян Дамянов
11.05.2015, 19:55
Може , ама ако моят е Златен :bigsmile:
Златен мед от Аладжа манастир

Ххахахха много правилно!
Пчелите събират вода от гръдта на туристките ;) Реклама трябва, то не става току-така :)

solaris60
11.05.2015, 19:58
Ххахахха много правилно!
Пчелите събират водя от градта на туриските ;) Реклама трябва, то не става току-така :)

Тук нещо не се разбра съвсем. Може би от правописа.:boi:

solaris60
11.05.2015, 20:17
Тук нещо не се разбра съвсем. Може би от правописа.:boi:

Сега като се поправи да не вземеш да ми изтриеш поста?:bigsmile:

Дамян Дамянов
11.05.2015, 23:55
Тук нещо не се разбра съвсем. Може би от правописа.:boi:

Благодаря за корекцията.

Дамян Дамянов
17.05.2015, 15:14
Колеги, как ви изглежда липата тази година?
Нещо куца работата, много бедно ми изглежда поне засега.

iliew
17.05.2015, 15:20
Колеги, как ви изглежда липата тази година?
Нещо куца работата, много бедно ми изглежда поне засега.

Рано е още . Около 10 юни ще цъфне .

Дамян Дамянов
17.05.2015, 16:03
Рано е още . Около 10 юни ще цъфне .

Ти виждаш ли някъде много цвят да се заформя?
Миналата година по това време имаше много, а сега бедно ми се струва. Има, но не е като миналата година. Пред входа дървото имаше повече цвят отколкото листа :laughing:

iliew
17.05.2015, 16:24
Тя и акацията ми изглеждаше зле , но сега като я гледам как е отрупана се чудя от къде дойде това .

Относно цъфтежа споделям едно мнение на Ангел Йосифов , че той зависи от количеството на валежите през предходната година . Та при пороите от миналата година тази година всичко цъфти по много и липата няма да е изключение, ако искаш може да се обзаложим . :cool:

solaris60
17.05.2015, 16:37
Тя и акацията ми изглеждаше зле , но сега като я гледам как е отрупана се чудя от къде дойде това .

Относно цъфтежа споделям едно мнение на Ангел Йосифов , че той зависи от количеството на валежите през предходната година . Та при пороите от миналата година тази година всичко цъфти по много и липата няма да е изключение, ако искаш може да се обзаложим . :cool:

Важно е какво ще влезе вътре, но вие като искате да играете на вързано - давайте. Аз залагам, че ще цъфти яко. Че то кога не е цъфтяла липата яко?:ae:

П.П. Под влизане вътре имам предвид - нектар в магазините.:bigsmile:

iliew
17.05.2015, 16:50
Важно е какво ще влезе вътре, но вие като искате да играете на вързано - давайте. Аз залагам, че ще цъфти яко. Че то кога не е цъфтяла липата яко?:ae:

П.П. Под влизане вътре имам предвид - нектар в магазините.:bigsmile:

Виж влизането от нея е сложна работа . Ако вземе да завали може и нищо да не влезе .

Но аз съм спокоен , понеже като спечеля залога поне аз ще вкарам една бира. :bigsmile:

Дамян Дамянов
17.05.2015, 16:51
Тя и акацията ми изглеждаше зле , но сега като я гледам как е отрупана се чудя от къде дойде това .

Относно цъфтежа споделям едно мнение на Ангел Йосифов , че той зависи от количеството на валежите през предходната година . Та при пороите от миналата година тази година всичко цъфти по много и липата няма да е изключение, ако искаш може да се обзаложим . :cool:

Хахахаххаха в килограми ли ще залагаме
Гледам, че короните имат цвят, но надолу почти няма или му е рано...
Миналата година имаше много повече цвят, но валеше точно тогава. А това с валежите може и да е истина, но като гледам тази година кайсия няма да бера.

P.S Ей...то като ще е за една бира...ела да почерпя. Вечерта ще ходим в някой бар, обади се, за една бира толкова пари имам ;). Даже Trooper (https://www.lcbo.com/content/dam/lcbo/products/348151.jpg/jcr:content/renditions/cq5dam.web.1280.1280.jpeg) ще ти намеря.

iliew
17.05.2015, 17:09
Хахахаххаха в килограми ли ще залагаме
Гледам, че короните имат цвят, но надолу почти няма или му е рано...
Миналата година имаше много повече цвят, но валеше точно тогава. А това с валежите може и да е истина, но като гледам тази година кайсия няма да бера.

P.S Ей...то като ще е за една бира...ела да почерпя. Вечерта ще ходим в някой бар, обади се, за една бира толкова пари имам ;). Даже Trooper (https://www.lcbo.com/content/dam/lcbo/products/348151.jpg/jcr:content/renditions/cq5dam.web.1280.1280.jpeg) ще ти намеря.

Кайсията цъфна , но измръзна ;)

А за бирата лесна работа , но по-добре да си я спечеля , като позная за липовия цвят

Trooper е добре :), но ако се уреди и концерт на Iron Maiden с нея :yahoo:

solaris60
17.05.2015, 17:36
Кайсията цъфна , но измръзна ;)

А за бирата лесна работа , но по-добре да си я спечеля , като позная за липовия цвят

Trooper е добре :), но ако се уреди и концерт на Iron Maiden с нея :yahoo:


https://www.youtube.com/watch?v=AsgVjYzkeIA

Ето, аз ти уредих концерта и то в Рио, а сега бирата от Дамянов.

Ангел Йосифов
17.05.2015, 17:47
Ей...то като ще е за една бира...ела да почерпя. Вечерта ще ходим в някой бар, обади се, за една бира толкова пари имам


Братле ти май обръщаш внимание на дърветата само нощем.На лунна светлина или улично осветление дърветата се осветяват отгоре,затова виждаш само горните цветове.....

Дамян Дамянов
17.05.2015, 17:49
Кайсията цъфна , но измръзна ;)

А за бирата лесна работа , но по-добре да си я спечеля , като позная за липовия цвят

Trooper е добре :), но ако се уреди и концерт на Iron Maiden с нея :yahoo:

E...ставаш алчен...егати липата ;)
Като извадя 500 кила липа и ще ти купя билет :laughing:

Дамян Дамянов
17.05.2015, 17:56
Братле ти май обръщаш внимание на дърветата само нощем.На лунна светлина или улично осветление дърветата се осветяват отгоре,затова виждаш само горните цветове.....

Хайде сега...не съм толкова кьорав.

http://s7.postimg.org/j2ftsrkx3/CAM00848.jpg (http://postimg.org/image/j2ftsrkx3/)

Ангел Йосифов
17.05.2015, 18:00
Ха сега видяли,че по светло изглеждат по друг начин....

Дамян Дамянов
17.05.2015, 18:01
Ха сега видяли,че по светло изглеждат по друг начин....

Аз само по светло гледам дърветата и цветята. По тъмно гледам други цветя ;)

Като цъфне или Илиев ще пие бира на концерт на Веско Маринов или аз ше пия кафе в молЪ.
Ще се поти като 8-класник на държавен изпит sweating;


https://www.youtube.com/watch?v=xuRD4Xnw0GA

solaris60
17.05.2015, 18:27
Хайде сега...не съм толкова кьорав.

http://s7.postimg.org/j2ftsrkx3/CAM00848.jpg (http://postimg.org/image/j2ftsrkx3/)

Малеее, тук какви липи са нацъфтели отдолу, вие ме карате да гледам отгоре.:bigsmile:

iliew
17.05.2015, 22:03
4 килограма восък от 20 строителни рамки за 2 седмици .

Стопен и прибран в къщи , ароматизира целия апартамент . :)

iliew
12.06.2015, 19:42
Днес видях първите за тази година цъфнали липови цветчета във Варна . Пчелите бяха почти колкото и цветчетата , така че ...............гответе се, тя идва :)

delta.e
13.06.2015, 17:23
Пред блока , където живея , една дребнолистна липа прецъфтя преди седмица .

iliew
13.06.2015, 18:33
Пред блока , където живея , една дребнолистна липа прецъфтя преди седмица .

Дребнолистната липа цъфти след едролистната .

http://nbps.press.bg/br19/4.htm

solaris60
13.06.2015, 18:52
Дребнолистната липа цъфти след едролистната .

http://nbps.press.bg/br19/4.htm

Тук така пише, но около мен има разни липи и дребната дори прецъфтява, а едрата още и намерение няма.

П.П. Понякога авторите на книги са по - тъпи от тези които ги четат.

iliew
13.06.2015, 18:59
Тук така пише, но около мен има разни липи и дребната дори прецъфтява, а едрата още и намерение няма.

П.П. Понякога авторите на книги са по - тъпи от тези които ги четат.

Утре с шублера и ще им меря листата :)

solaris60
13.06.2015, 19:07
Утре с шублера и ще им меря листата :)

Цветовете също са по - дребни, затова че мери и тях.

delta.e
13.06.2015, 19:20
Илиев , ела до Електрото и да ти покажа .
Това , че само четеш книжки , не означава нищо .

delta.e
13.06.2015, 20:30
Илиев , открий разликите .http://prikachi.com/images.php?images/736/8170736y.jpg
Нарочно , поосветих едролистната липа , но тя не е сребролистна .

Дамян Дамянов
15.06.2015, 14:48
Тази година много ми върви с пашата. Кошерите се пукат по шевовето от прашец.
Рапицата я избегнах, овошките хванах, разните треви хванах, акация колкото искаш, слънчоглед ми насяха, а днес ме изненадаха с това.

http://s4.postimg.org/vm2bjx2yh/CAM00922.jpg (http://postimg.org/image/vm2bjx2yh/) http://s4.postimg.org/v42kqbnzt/CAM00923.jpg (http://postimg.org/image/v42kqbnzt/) http://s4.postimg.org/yvgqqdr21/CAM00924.jpg (http://postimg.org/image/yvgqqdr21/) http://s4.postimg.org/jy89pddtl/CAM00925.jpg (http://postimg.org/image/jy89pddtl/)

http://s4.postimg.org/igmtdt92x/CAM00926.jpg (http://postimg.org/image/igmtdt92x/) http://s4.postimg.org/uh3o0sr3t/CAM00927.jpg (http://postimg.org/image/uh3o0sr3t/) http://s4.postimg.org/ozfnqqla1/CAM00928.jpg (http://postimg.org/image/ozfnqqla1/) http://s4.postimg.org/6l54mr8zd/CAM00929.jpg (http://postimg.org/image/6l54mr8zd/)

Не се оплаквам, хваля се ;)

От Илиев ще изкарам едно кафе, щото липата хич я няма, а и преди малко заваля. :laughing:

iliew
15.06.2015, 15:31
От Илиев ще изкарам едно кафе, щото липата хич я няма, а и преди малко заваля. :laughing:

Тук леко си се объркал, защото аз ще изкарам от теб бира, която ще дам на delta.e :yo:, който представи неоспорими доказателства , че грешиш .

Оказа се, че в града е нацъфтяла липа по много. За справка отиди до терапията там е пълно с липи, всякакви сортове и една до друга има обилно цъфнала с дребни листа и друга също с дребни , която още не е , така че стана 30 дена липа различни сортове . :)

Абе въобще , носи 5-6 кошера в "Света Марина" :bigsmile:

Дамян Дамянов
15.06.2015, 15:44
Тук леко си се объркал, защото аз ще изкарам от теб бира, която ще дам на delta.e :yo:, който представи неоспорими доказателства , че грешиш .

Оказа се, че в града е нацъфтяла липа по много. За справка отиди до терапията там е пълно с липи, всякакви сортове и една до друга има обилно цъфнала с дребни листа и друга също с дребни , която още не е , така че стана 30 дена липа различни сортове . :)

Абе въобще , носи 5-6 кошера в "Света Марина" :bigsmile:

Да бе, моите не са здравноосигурени :laughing: Там и за паркинга те жулят левче-кефче.
Що само около мен липите са като препикани мушката :laughing:. Тука от голямата липа пред входа само мана по колата виждам. За чай няма да ми стигне :)
Илиев слагай им на твоите дъждобраните, че ще загубиш баса.

iliew
15.06.2015, 16:07
Илиев слагай им на твоите дъждобраните, че ще загубиш баса.

Ааааааа не ! Баса е дали ще цъфти и той вече е спечелен . :win:

delta.e
15.06.2015, 16:11
Илиев , имаш бира от мен .

Ангел Йосифов
15.06.2015, 16:20
В интерес на истината,липата НЕ на всякъде има цвят.Липите,някъде м/у Монтана и Арчар,предните години бяха обрани от "братята паразити" до основен скелет.Тази година има мн.млади филизи,но повечето дървета нямат цвят.....

delta.e
15.06.2015, 16:33
Съгласен съм .
Илиев , дай бирата на Йосифов .
А ,ти имаш две от мен.

delta.e
15.06.2015, 17:04
http://prikachi.com/images.php?images/547/8174547A.jpg
Това е , дребнолистната липа , която прецъфтя.

nyanakiev
15.06.2015, 17:24
на село преди липата е на мода мангуната а след нея лавандулата

delta.e
15.06.2015, 17:43
Колега , за къде точно става въпрос ?

Дамян Дамянов
16.06.2015, 03:00
http://prikachi.com/images.php?images/547/8174547A.jpg
Това е , дребнолистната липа , която прецъфтя.

Около мен е същото, но само върховете :bigsmile:. Липите около пчелина имат цвят само по върховете, а има такива които изобщо нямат или е много рехаво.


Ааааааа не ! Баса е дали ще цъфти и той вече е спечелен . :win:


Баса беше дали ще изкараш мед от липа. Като минеш през центрофугата ще мерим ;)

iliew
16.06.2015, 13:20
Баса беше дали ще изкараш мед от липа. Като минеш през центрофугата ще мерим ;)

От липата не знам какво ще излезе , но забелязал ли си дали цъфти драката в района, че тя ми е голям мерак ?

Дамян Дамянов
16.06.2015, 13:45
От липата не знам какво ще излезе , но забелязал ли си дали цъфти драката в района, че тя ми е голям мерак ?

Трябва да хвърля един поглед и ще ти кажа. Сега носят тъмно кафяв до черен прашец от нещо.
Ще нося кошери на Аладжа и като мина през гората ще хвърля един поглед, че е по-близо до теб.

Георги Куров
17.06.2015, 11:32
Черния прашец е от червения мак, тази година е пълно полето при мен с мак. Сега цъфти комунигата и отделя доста нектар, има добра поддържаща паша. Магарешкия бодил е пред цъфтеж до седмица. До слънчогледа има още време , при мен ще цъфне към 5-10 юли, до тогава ще имат работа по тревите, особено по сляпата коприва и тя започва да цъфти. Очертава се добра пчеларска година. За сега няма при мен роево, постоянно имаха работа и се очертава да имат до средата на август.

Дамян Дамянов
17.06.2015, 11:57
Черния прашец е от червения мак, тази година е пълно полето при мен с мак. Сега цъфти комунигата и отделя доста нектар, има добра поддържаща паша. Магарешкия бодил е пред цъфтеж до седмица. До слънчогледа има още време , при мен ще цъфне към 5-10 юли, до тогава ще имат работа по тревите, особено по сляпата коприва и тя започва да цъфти. Очертава се добра пчеларска година. За сега няма при мен роево, постоянно имаха работа и се очертава да имат до средата на август.

Казаха ми, че може да е мак и дано да продължава по този начин. Тук магарешкия бодил отдавна е цъфнал, явно при вас закъснява малко.
Дано годината да е добра, а засега на мен ми харесва :)

валко
17.06.2015, 14:32
Казаха ми, че може да е мак и дано да продължава по този начин. Тук магарешкия бодил отдавна е цъфнал, явно при вас закъснява малко.
Дано годината да е добра, а засега на мен ми харесва :)
Магарешкия бодил не може да е цъвнал отдавна освен ако не е бил в парник,цъфнал е белия трън и се бъркаш нямаше да пиша обаче випове като правят грешки трябва да се корегират.

Дамян Дамянов
17.06.2015, 15:09
Магарешкия бодил не може да е цъвнал отдавна освен ако не е бил в парник,цъфнал е белия трън и се бъркаш нямаше да пиша обаче випове като правят грешки трябва да се корегират.

Прав си, няма да споря.

Сергей Тимофеев
17.06.2015, 16:07
За съжаление и при мен магарешкият бодил цъфти от седмица.

Дамян Дамянов
17.06.2015, 16:21
За съжаление и при мен магарешкият бодил цъфти от седмица.

http://postimg.org/gallery/2alabpo9a/

Сергей Тимофеев
17.06.2015, 19:13
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sibir.bg%2Findex.php%3Fpage%3 DdisplayTopic%26id%3D5911%26tid%3D130999%26sort%3D desc&ei=fKqBVfPgFoaasgHwhJXgCQ&usg=AFQjCNFrMvQBDgXKvRGGQclq1aCCqRzZag&sig2=zD6vEimtNiFPmjAy9Gd5Ug

Дамян Дамянов
17.06.2015, 19:38
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sibir.bg%2Findex.php%3Fpage%3 DdisplayTopic%26id%3D5911%26tid%3D130999%26sort%3D desc&ei=fKqBVfPgFoaasgHwhJXgCQ&usg=AFQjCNFrMvQBDgXKvRGGQclq1aCCqRzZag&sig2=zD6vEimtNiFPmjAy9Gd5Ug

Поискай пояснение кое не е цъфнало, че аз казах, че няма да споря.

iliew
17.06.2015, 22:31
Колкото магарета толкова и вида бодил :bigsmile:
Има един едър дето цъфти , но пчели по него не кацат, само бръмбари и пеперуди .
Обаче на една метличина http://www.aquamat2000.com/bg/applications/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D 0%B8+-+%D0%91%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B8+-+%D0%94%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82% D1%8F%D1%89%D0%B8+%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8F/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D 0%B0 дето в понеделник цъфна се трупат , като да е намазана с мед

nyanakiev
18.06.2015, 07:08
мангуната е в село въглен

валко
18.06.2015, 07:34
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sibir.bg%2Findex.php%3Fpage%3 DdisplayTopic%26id%3D5911%26tid%3D130999%26sort%3D desc&ei=fKqBVfPgFoaasgHwhJXgCQ&usg=AFQjCNFrMvQBDgXKvRGGQclq1aCCqRzZag&sig2=zD6vEimtNiFPmjAy9Gd5Ug

Пояснението се вижда на снимките спрете да се излагате ,не виждатели че там са поне 5-6 вида тръни всичките ли са магарешки бодил,когато разчиташ само на интернет може да бъдеш подведен вчера бях на пчелина балия трън прецъвтава магарещия бодил е по дребен с по малки цведчета и започва да цъвти сега не отдавна .

iliew
18.06.2015, 07:52
Пояснението се вижда на снимките спрете да се излагате ,не виждатели че там са поне 5-6 вида тръни всичките ли са магарешки бодил,когато разчиташ само на интернет може да бъдеш подведен вчера бях на пчелина балия трън прецъвтава магарещия бодил е по дребен с по малки цведчета и започва да цъвти сега не отдавна .

Колега , би ли показал снимка на бял трън и магарешки бодил , за да се изяснят нещата ?

От това да казваш , че някой колега не разбира и се излага полза за останалите няма. Целта на форума е да научаваме неща един от друг и аз като човек , който наистина не е сигурен кой трън какъв е разчитам на теб за това .

Благодаря !

scutellator
18.06.2015, 08:00
Магарешкия бодил не може да е цъвнал отдавна освен ако не е бил в парник,цъфнал е белия трън и се бъркаш нямаше да пиша обаче випове като правят грешки трябва да се корегират.

При мен е в пълен цъвтеж от може би три седмици. Аз не виждам нищо чудно, просто времето беще топло.

валко
18.06.2015, 09:05
Нормално е при теб да е с 3 седмици напред природата не можещ да е спреш ти си много по на юг ,дините в Любимец узряват преди тези в добруджа,качвам 2 снимки дано видите разликата.44944495

zayo
18.06.2015, 09:49
При мен е в пълен цъвтеж от може би три седмици. Аз не виждам нищо чудно, просто времето беще топло.

Преди няколко дни на влизане в Гърция в района на Серес имаше блокове с цъфнал слънчоглед! Докато в моя район се очаква това да стане около 10.07. Явно тук медосбора върви доста по-рано. Иначе на около това е най- посещаваното медоносно растение.

Дамян Дамянов
18.06.2015, 15:50
4498

Снимката е от преди 10 минути.

http://s2.postimg.org/za4cnjd4l/CAM00939.jpg (http://postimg.org/image/za4cnjd4l/)

jdrumev
18.06.2015, 15:52
Снимката е от преди 10 минути.

http://s2.postimg.org/za4cnjd4l/CAM00939.jpg (http://postimg.org/image/za4cnjd4l/)

честито да почерпиш

Дамян Дамянов
18.06.2015, 15:58
честито да почерпиш

Остай, тука въртим един бизнес с тръни...

jdrumev
18.06.2015, 16:23
Остай, тука въртим един бизнес с тръни...

Ако са изгодни дай да купим.То и без това моето пчеларство е като хоби.

delta.e
18.06.2015, 19:47
Става дума за някакви нюанси в наименованието и оцветяването .
Та , да добавя и друго име ,, Бодил камилски ,, .
Виж -,,Българска пчеларска енциклопедия ,, София 1971
Според авторите , има минимална разлика във височината и бодлите на растенията.

валко
19.06.2015, 20:50
Последен опит да покажа разликата вижте темата Магарешки бодил последните постове идеални снимки на бял трън прецъвтяваш ,магарешкия бодил е в начална фаза на цъфтеж и ще цъфти от сега до август а понякога и септември ако е дъждовно .

зуница
20.06.2015, 08:00
4498

Снимката е от преди 10 минути.

http://s2.postimg.org/za4cnjd4l/CAM00939.jpg (http://postimg.org/image/za4cnjd4l/)
Заинтригувахте ме с тоя спор.В него открих , че "уикито" на български в случая се излага.
https://en.wikipedia.org/wiki/Onopordum_acanthium
https://en.wikipedia.org/wiki/Silybum_marianum
И на двата тръна някой е решил, че прилягат и двете наименования на български "Бял трън" и "Магарешки бодил".А латинските наименования са различни. Явно за ботаниците растенията са различни.
Не знам каква е практическата полза за пчеларството от тая разлика.Но едно излезе наяве: Не се доверявайте сляпо на "уикипедия" особено в българския и вариант.

delta.e
28.06.2015, 16:42
Години наред , го казвам същото на учениците .
Преди 13 години , писах там три статии .
За ракети ,,Р-12,, , ,, Р-14,, и ,,Р-16 ,, .
Модераторите там бяха пълна скръб .

Дамян Дамянов
16.07.2015, 17:58
В момента при мен са цъфнали бъз и едра лайка ;), жълт трън, слънчоглед, лофант, фацелия(започва), мъртва коприва, люцерна(цъфна, но я събират), бяла детелина, тикви, кориандър(приключва), едно високоло около метър с много розови фунии и много прашец.
Почти няма пчели по слънчогледа, нападнали са тревите и не можеш да стъпиш в люцерната.


https://www.youtube.com/watch?v=iKKvZ-tCmGk

ivootur
16.07.2015, 19:21
Искам да питам пчелите събират ли нещо от тревистия бъз,защото не виждам пчели по него?

Ivan_vd
16.07.2015, 20:34
Искам да питам пчелите събират ли нещо от тревистия бъз,защото не виждам пчели по него?Аз досега 1 пчела не съм видял нито по дървестният нито по тревистият бъз.Само от тези бръмбари Златките съм виждал по цветовете.

delta.e
16.07.2015, 20:35
Това с розовите фунийки , не е ли ливадна метличина ?

Ангел Йосифов
16.07.2015, 20:37
Предполагам,че говорите за "слез"

Ivan_vd
16.07.2015, 21:01
Предполагам,че говорите за "слез"Аз говоря за Бъзяна така му казват по моя краи.Нали си от моя край трябва да го знаеш.

krasimir00
16.07.2015, 21:25
При мен слънчогледа беше пълна скръб.Миналата година не отдели почти нищо,тази също.Явно сеят някакви немедодайни сортове.Добре че е ливадата , която отделя доста нектар. При мен пчелите са задръстили плодниците с мед,докато в магазините са слагали доста неравномерно.Явно годината е такава.Доста променливо време , сравнително хладно на моменти.

jdrumev
16.07.2015, 21:26
При мен слънчогледа беше пълна скръб.Миналата година не отдели почти нищо,тази също.Явно сеят някакви немедодайни сортове.Добре че е ливадата , която отделя доста нектар. При мен пчелите са задръстили плодниците с мед,докато в магазините са слагали доста неравномерно.Явно годината е такава.Доста променливо време , сравнително хладно на моменти.
и при мен така но по извъртях някоя рамка от плодника ,но пък слънчогледа при нас е медоносен тая година над 2к декара има на няма и километар от нас

Дамян Дамянов
16.07.2015, 21:27
Това с розовите фунийки , не е ли ливадна метличина ?

Не, това е супа около метър висока с много фунии.
Има много цъфтящи, които отблъскват пчелите

delta.e
16.07.2015, 22:07
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BC% D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0 или греша ?

Дамян Дамянов
16.07.2015, 22:16
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BC% D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0 или греша ?

Около 1м високо едно стъбло с много фунии. Имам снимки, но не съм вкъщи

Ivan_vd
16.07.2015, 22:30
Днес се прибрах от Варна приеха и дъщерята студентка ще учи финанси,от морето до Видин толкоз мн.слънчоглед дано да има и в магазините.Особено след Търговище имаше едно място красота от дясната страна на пътя имаше не по малко от 2000 дк а от лявата минимум 1000 и като бонус един микроязовир сигурно и зарибен.Просто мечта закарваш пчеличките настаняваш и докато чакаш да напълнят магазините си ловиш рибка,ех защо не беше по близо.

Цеко
16.07.2015, 22:53
.Просто мечта закарваш пчеличките настаняваш и докато чакаш да напълнят магазините си ловиш рибка,ех защо не беше по близо.
И като ти искат таксичка 15-20 лева на ден за риболова (поне при нас е почти толкова), май само ще си чакаш пчеличките да напълнят:laughing::laughing:

Ivan_vd
16.07.2015, 23:09
И като ти искат таксичка 15-20 лева на ден за риболова (поне при нас е почти толкова), май само ще си чакаш пчеличките да напълнят:laughing::laughing:Цеко ,да съм там пък ще го мислим.

Дамян Дамянов
05.08.2015, 17:43
Добре върви :)


https://www.youtube.com/watch?v=5goUL3Bhf4k

n.kostadinov
05.08.2015, 20:37
на колко рамки е в момента,кога е правена отводката,на маточник или на плодна майка,според теб ще успее ли да иззими? :)

Дамян Дамянов
06.08.2015, 16:00
на колко рамки е в момента,кога е правена отводката,на маточник или на плодна майка,според теб ще успее ли да иззими? :)

Майката е стара(2г), дадох 1 рамка с пило и 1 рамка с мед. Вадих около 3 пъти по една рамка с яйца и в момента кошера е в това състояние. Точно този е най-сложния кошер и големи маневри бяха още от зимата.
Определено има всички шансове да зимува успешно. Вече ги познавам само по хранилката, като не мога да им насмогна, значи всичко е наред. На таблата имам решетки и като не мога да видя рамките от пчела, значи всичко е наред. Гледам да не ги ровя повече отколкото е нужно.

rumenggr
07.08.2015, 15:23
На таблата имам решетки

Има ли възможност да видя снимка на такава табла? Харесва ми идеята и една работеща ще ми е полезна.

Дамян Дамянов
07.08.2015, 15:38
Има ли възможност да видя снимка на такава табла? Харесва ми идеята и една работеща ще ми е полезна.

http://i.imgur.com/BdbPNWJ.jpg
http://i.imgur.com/73K8RUM.jpg
http://i.imgur.com/EioaNyd.jpg
http://i.imgur.com/I3BYwhz.jpg

Сложих метална мрежа на няколко кошера и пчелите си я залепиха идеално, но зимата ще видим как е. PVC мрежите са много тънки, но ако намеря дебела ще ги сменя. Търся около 200-300 гр/м2 и да е PVC, а не PP.

rumenggr
08.08.2015, 19:00
Идеята е за нещо подобно, малко по-опростена от снимката4866
В случая, половината е хранилка за течна храна, а в другата половина има рмка с мрежа. Наблюдението е лесно, а рамката се повдига и се поставя твърда храна зимно време.

iliew
15.08.2015, 17:24
Доклад относно положението

1 кошер , който е юлска отводка има пило на 3 пити, заема 4-5 междурамия, слабо взема сироп следователно - зле ;

4 кошера, не са отводки, с пило на 6-7 пити , заемат 8 - 9 междурамия , вземат сироп нормално, носят прашец - очаквах повече ;

4 отводки заемат един корпус , пило на 6-7 пити , ядат, носят прашец - имат добър потенциал ;

12 семейства с по 8-9 пити с пило , ротирах корпусите , ядат, носят - засега много добре ;

2 семейства с пило на два корпуса по 5-6 пити на корпус , много пчели , много принос на прашец ;

пчеларят с едно ужилване , няма отток , пие бира - ще живее . :)

Общо : 4 % зле, 35 % добре , 52 % мн.добре, 9 % отлично

Така беше на 11.04.2015 а сега, на 15.08.2015 мога да кажа:

750 кг мед от 23 семейства, средно по 32.6 от кошер

Не съм доволен, очаквах повече, но слънчогледа ме прецака .

От тук нататък, пак подхранване, акаротрепане и подготовка за коледните празници. :bigsmile:

Дамян Дамянов
15.08.2015, 18:21
http://s22.postimg.org/qemsdjpn1/IMG_20150813_020149.jpg (http://postimg.org/image/qemsdjpn1/) http://s22.postimg.org/lh97sfnnx/IMG_20150813_020209.jpg (http://postimg.org/image/lh97sfnnx/) http://s22.postimg.org/3shh0tbwt/IMG_20150813_021925.jpg (http://postimg.org/image/3shh0tbwt/) http://s22.postimg.org/dr2fnalcd/IMG_20150813_022032.jpg (http://postimg.org/image/dr2fnalcd/)

Снимки 1 и 2 - гонят молеца и не го пускат да помирише прелката.
Снимка 3 - много добра майка, дъщеря на майката от снимка 4
Снимка 4 - силно хигиенично поведение, втора година, но нито една от дъщерите и не го проявява към момента. 2-3 пчели в десния край мъкнат аборт, но не се вижда. След 10 мин нямаше и следа от случващото се. (не съм пипал нищо, сварих пчелите да ги изкарват в 02:00)

Дамян Дамянов
17.01.2016, 15:26
Нахрани чедата, че да ти е мирна главата.

http://s27.postimg.org/6naq396nz/IMG_20151223_184929.jpg (http://postimg.org/image/6naq396nz/) http://s27.postimg.org/z2q3gjw1r/IMG_20151223_184935.jpg (http://postimg.org/image/z2q3gjw1r/) http://s27.postimg.org/luqpnlyin/IMG_20151223_184939.jpg (http://postimg.org/image/luqpnlyin/) http://s27.postimg.org/v918l543j/IMG_20151228_144041.jpg (http://postimg.org/image/v918l543j/)

http://s27.postimg.org/ou27ogxdr/IMG_20151228_144050.jpg (http://postimg.org/image/ou27ogxdr/)

Първо им сложих само суха захар, но после им сложих сироп и добавки и го разбърках. Ако е много сухо не го вземат, а в моите кошери няма кондензация(към момента). Трябва задължително да е мокра захарта. На зелените хранилки съм го намокрил със сироп и добавки, а на жълтите(белите) хранилки не съм.

Не залепват пчелите, но ако сложиш повече вода/сироп...

solaris60
17.01.2016, 16:26
Нахрани чедата, че да ти е мирна главата.



Първо им сложих само суха захар, но после им сложих сироп и добавки и го разбърках. Ако е много сухо не го вземат, а в моите кошери няма кондензация(към момента). Трябва задължително да е мокра захарта. На зелените хранилки съм го намокрил със сироп и добавки, а на жълтите(белите) хранилки не съм.

Не залепват пчелите, но ако сложиш повече вода/сироп...

Не е късно да ти се появи конденза. Нали се сещаш кога се получава или не?

Дамян Дамянов
17.01.2016, 16:38
Не е късно да ти се появи конденза. Нали се сещаш кога се получава или не?

Чаках...чаках...и накрая се отказах да чакам.
Много малко мед са изяли и няма откъде да доиде влага за сухата захар.Има-няма 50мл вода не са проблем.
Ще кача снимки като започне конденза, но ще е март-април.

iliew
17.01.2016, 17:07
Чаках...чаках...и накрая се отказах да чакам.
Много малко мед са изяли и няма откъде да доиде влага за сухата захар.Има-няма 50мл вода не са проблем.
Ще кача снимки като започне конденза, но ще е март-април.

Уж кошерите са ново строителство, а няма влага ! Де да имаше и нови апартаменти без влага........... :bigsmile:

Дамян Дамянов
17.01.2016, 17:18
Уж кошерите са ново строителство, а няма влага ! Де да имаше и нови апартаменти без влага........... :bigsmile:

Влагата или ще е повече или по-малко, но никога колкото на нас ни се иска :laughing:

kuline
24.01.2016, 19:53
Седмица след снеговалежа.

kuline
24.01.2016, 19:57
И седмица преди снега.

delta.e
02.02.2016, 20:53
Зазимени и снегът си оказват ролята .

iliew
14.02.2016, 16:09
Бадемът цъфти. Пчелите летят и носят много прашец от.........каквото са намерили. :) Сякаш зимата свърши!

siko13
15.02.2016, 09:11
Засега нямам жертви. От 10те ми кошерчета пчеличките събират прашец. Основно са нападнали леската в моя и съседните дворове.

delta.e
18.02.2016, 16:02
Току що , имам посещение и на балкона от вагабонтки .
При положение , че не е висока температурата .

Илиев
18.02.2016, 17:11
..мойте много жедни!!...тия дни пият много вода - като махмурлийки!!..по 2 литра на ден я изпиват!...даже оня ден слязох в мазата да видя дали не са ми надушили ракийката!!

Дамян Дамянов
20.02.2016, 10:41
6103
6104

:)

iliew
20.02.2016, 12:47
Ако телефонът ми ставаше за снимки, а не за падане и ритане, щях да снимам една наполовина цъфнала джанка. :)

kacone
20.02.2016, 19:22
Това орлов нокът ли е?

srg
21.02.2016, 11:24
Ароматен нокът.

Дамян Дамянов
22.02.2016, 17:09
Много радват окото :)
Снимах към 11:30 и имаше вятър. Сега виждам, че е спрял, но вече е късно...

Ето и другите https://www.youtube.com/watch?v=l4T8-vvsHr8&list=PLZPlE1GsfKPdbUaFfxr6HdtMrPems9yeB


https://www.youtube.com/watch?v=u58Y8uYN4Gs

Илиев
22.02.2016, 18:04
За тая година ударих оня ден и днес сефтето - една зад ухото - много боли!!!.... и днес една по вратЪ, но не успя да го забие здраво - космите ме спасиха!!:laughing:.. - та се отървах!!

delta.e
22.02.2016, 18:35
Това е в реда на нещата .
Не може да си в банята и да си сух .

iliew
23.02.2016, 14:32
http://media.snimka.bg/s1/5199/036642334.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/5199/036642337.jpg?r=0

Така е то във Варна на 23.02.2016г ! ;)

Как беше?.....Като цъфне джанката храним със сироп? :)

siko13
23.02.2016, 16:08
Сложих им питки на 31.01.2016г. в хранилките, без да надигам, не ги бутнаха, само един си изяде и му дадох втори път. Сега като цъфне джанката ще им събера питките и с малко вода ще станат на сироп. Без питки тази зима.

Дамян Дамянов
23.02.2016, 20:48
http://media.snimka.bg/s1/5199/036642334.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/5199/036642337.jpg?r=0

Така е то във Варна на 23.02.2016г ! ;)

Как беше?.....Като цъфне джанката храним със сироп? :)

Закъснял си :laughing: На моите вече 2-ри път им сипвам. След 3-4 дни пак.
Никакви джанки не чакам :bigsmile:

Ivan Mankov
23.02.2016, 20:53
Така е то във Варна на 23.02.2016г ! ;)
Как беше?.....Като цъфне джанката храним със сироп? :)

Слагаме строителната ......... Ами сега !? ;)

iliew
23.02.2016, 21:12
Закъснял си :laughing: На моите вече 2-ри път им сипвам. След 3-4 дни пак.
Никакви джанки не чакам :bigsmile:

Само на шампионите сипах по един портокалов сок. ;)

iliew
23.02.2016, 21:15
Слагаме строителната ......... Ами сега !? ;)

Аз имам готови, изградени строителни с мед от есента. Сега ще ги разпечатам и първите момци търтеи на селото ще са от тях. :)

Дамян Дамянов
23.02.2016, 21:51
Само на шампионите сипах по един портокалов сок. ;)

Аз имам готови, изградени строителни с мед от есента. Сега ще ги разпечатам и първите момци търтеи на селото ще са от тях. http://pchelari.com/forum/images/smilies/smile.gif

От 2-3 дни съм дежурен на бульона. Вече не знам кой ден сме...
Тази вечер няма да видя сън, утре може направо да пием кафе сутринта. После по задачи и ще чакам следобед да ми докарат основи. Напомни ми да ти ги покажа, предполагам, че ще ти харесат.
Имам да правя спешно 30 корпуса, 360 рамки и 110 преградни дъски.
Утре ще ходя да гледам някакъв циркуляр на който да се правят само рамки. Трябва и да измисля някакъв "детски" циркуляр с тънък HSS диск само за канали за основите.
Преговарям с едни фирми за отстъпки, а в тази държава всичко се движи адски бавно.
Проблемът с хидравликата е заради липсата на течност. Покрай цялата лудница, забравям да налея, а вече 2 пъти ходих до гаража и бутилката седи и ме чака... :bigsmile:

Това разпечатване на пити е за хора без работа. Трябва да отделя 1-2 дни и да се занимавам само с разпечатване и пренареждане - НЯМА ДА СТАНЕ :laughing:

icofly
23.02.2016, 21:52
Вчера и днес направих осведомителен преглед на около 40 семейства,положението е хем радостно и не чак толкова.От 3 до 6 пити пило много прашец,наличие на запечатано и люпещо се търтиево пило,драстично намалени медови запаси.Ще трябва да храня и да глася тръвните;)

iliew
23.02.2016, 22:18
Проблемът с хидравликата е заради липсата на течност. Покрай цялата лудница, забравям да налея, а вече 2 пъти ходих до гаража и бутилката седи и ме чака... :bigsmile:

Това разпечатване на пити е за хора без работа. Трябва да отделя 1-2 дни и да се занимавам само с разпечатване и пренареждане - НЯМА ДА СТАНЕ :laughing:

Ами аз освен да ти налея масло в хидравликата, друга работа нямам. Така че........... ще разпечатвам. :bigsmile:

Дамян Дамянов
23.02.2016, 23:52
Ами аз освен да ти налея масло в хидравликата, друга работа нямам. Така че........... ще разпечатвам. :bigsmile:

Аз и сам мога:laughing:
Само трябва да взема маслото и да изчакам да падне нивото и да не бързам за някъде. :laughing: Последното е проблем...

Д.Стоянов
24.02.2016, 12:20
Преди седмица около Каварна не носеха прашец,но вчера вече бяха почнали.Има пило на по 2-3 рамки.

iliew
12.03.2016, 16:17
http://media.snimka.bg/s1/5233/036710535.jpg?r=0

Как мислите, кога ще цъфне? :)

delpi
12.03.2016, 16:20
До 10-тина дни, макс 15.

n.kostadinov
12.03.2016, 16:38
Може би 10-15 дена ако не беше захлаждането.След толкова дни без слънце и ниски температури цъфтежа малко ще се забави и няма да е преди 1-ви април.Растението си иска топлина и слънцечасове за да цъфне,това че веднъж е тръгнало не означава че не може да спре и да забави процеса.

jordanov
12.03.2016, 16:51
Само да добавя, че в съвременното зърнопроизводство, в частност рапичното такова, отдавна и масово се използват растежни регулатори. Както за ускоряване, така и за задържане. Тоест, в случая може и да има, макар и малка вероятност само земеделецът да каже кога ще цъфти...

old_greyish
20.03.2016, 07:19
6350
Малко снежец от снощи .

Дамян Дамянов
21.03.2016, 18:26
http://s10.postimg.org/j08ofudl1/IMG_20160321_170403.jpg (http://postimg.org/image/j08ofudl1/)

rosty_sz
21.03.2016, 19:07
Тая рапица дали е пръскана или арендатора сега се прави на сляп и после ранния цъфтеж ще го " изненада" и ще пръска без да му пука за пчели, наредби т.н. ?

iliew
21.03.2016, 19:21
Тая рапица дали е пръскана или арендатора сега се прави на сляп и после ранния цъфтеж ще го " изненада" и ще пръска без да му пука за пчели, наредби т.н. ?

Добре че ми е на повече от 5 км! Иначе трябваше с трима арендатори да се разправям.

Да му мисли Дамян! :bigsmile:

solaris60
21.03.2016, 19:46
Добре че ми е на повече от 5 км! Иначе трябваше с трима арендатори да се разправям.

Да му мисли Дамян! :bigsmile:

Ако случайно няма паша в района ти по това време, дали и ти няма да опиташ медец от тази рапица?

delta.e
21.03.2016, 20:10
6350
Малко снежец от снощи .

Това , ще разцъфти по рано.

iliew
21.03.2016, 22:48
Ако случайно няма паша в района ти по това време, дали и ти няма да опиташ медец от тази рапица?

Около пчелина има 100 хектара ливада, храсти и дървета. Все нещо намират, защото преди 3-4 години имах рапица на 2 км и очаквах да вадя бял мед, но вадих червен.

За тази година бях решил да ги нося на рапицата ама и аз като шопа, седнах и изчаках да ми мине тоя мерак. :bigsmile:

siko13
22.03.2016, 08:54
Вчера получих писмо, че днес ще пръскат рапицата в района с нуреле.

kuline
22.03.2016, 09:24
Вчера получих писмо, че днес ще пръскат рапицата в района с нуреле.

В това време, с тези превалявания - едва ли. Няма да постигнат желания от тях ефект.

old_greyish
27.03.2016, 21:37
Странна година ще бъде . За всички - обръщайте сериозно внимание на предупредителните писма . В Добруджа ( или поне Варненско и Добричко( на платото ) рапицата изостава с 3 седмици ( от предходни години ) а пшеницата изпреварва от 3 седмици до 1,5 месеца ( лично мнение ) . За варненци справка - опитите с рапица срещу сметището на с. Въглен , добруджанци си знаем :)
Пусти пчели , сами си изхвърят търтеите , сякаш е август .

zapstojan
27.03.2016, 21:44
Пусти пчели , сами си изхвърят търтеите , сякаш е август .

Колега, Ако може повече подробности и тълкуване.
Благодаря.

kuline
27.03.2016, 21:52
Странна година ще бъде ..... пшеницата изпреварва от 3 седмици до 1,5 месеца ( лично мнение )

А сега де, какво искаш да кажеш, че пшеницата ще се жъне по 24 май ли?

Ракийчице, ракийчице ти правиш кракопреплитания и главозамайвания. :bigsmile:

old_greyish
27.03.2016, 22:00
Голяма част от пшеницата в Добричко е " почти " във фаза вретенене което е нормално за средата на май , обърнете внимание колко полягала има и колко висока в момента е . Има една пшеница точно срещу Изворско ( отгоре Варна ) вижте я , поразпитайте колко пъти е торена и пръскана до сега .

old_greyish
27.03.2016, 22:01
А сега де, какво искаш да кажеш, че пшеницата ще се жъне по 24 май ли?

Ракийчице, ракийчице ти правиш кракопреплитания и главозамайвания. :bigsmile:
Няма защото има РР

kuline
27.03.2016, 22:03
.......................

old_greyish
27.03.2016, 22:05
Вретенене[редактиране (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%97%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B5%D0% BD%D0%BE-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%BA%D1%83%D0%BB% D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8&veaction=edit&vesection=15) | редактиране на кода (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%97%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B5%D0% BD%D0%BE-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%BA%D1%83%D0%BB% D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8&action=edit&section=15)]За начало на фазата на вретенене се приема моменът, когато на централното стъбло на растояние 1,5 - 2 cm от повърхността на почвата (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0) се очертае първият стъблен възел. През нея се разрастват надземните междувъзлия и свързаните с тях листа. Напълно се оформя и съцветието. Първото надземно междувъзлие достига дължина от 3 - 4 cm. При подходящи условия то може да достигне и 10 cm. Почти едновременно с удължаването на първото междувъзлие започва и растежът на второто. Останалите междувъзлия се удължават последователно. Последното междувъзлие се удължава дори и след като се покаже съцветието (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%B5). При цъфтежа стъблото достига окончателната си дължина като най-голяма е дължината на най-горното междувъзлие.
Успоредно с разрастването на междувъзлията започва растежът и окончателното развитие на листата (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%81%D1%82). В края на братенето и начало на вретененето се изгражда съцветието.

kuline
27.03.2016, 22:09
Мерси.
Уикипедия. ;)

old_greyish
27.03.2016, 22:13
Мерси.
Уикипедия. ;)
Ами малко като на изпит ( гледам да си вържа гащите ) , м/у другото има една рапица ( пак е горе на платото , точно с/у сметището в с. Въглен ) там пък се вижда перфектно щото има много ранни сортове .

Георги 1974
27.03.2016, 22:19
Странна година ще бъде . За всички - обръщайте сериозно внимание на предупредителните писма . В Добруджа ( или поне Варненско и Добричко( на платото ) рапицата изостава с 3 седмици ( от предходни години ) а пшеницата изпреварва от 3 седмици до 1,5 месеца ( лично мнение ) . За варненци справка - опитите с рапица срещу сметището на с. Въглен , добруджанци си знаем :)
Пусти пчели , сами си изхвърят търтеите , сякаш е август .

Търтейте с крила ли са . Щото миналата година имах 2кошера който бяха така април и май.

old_greyish
27.03.2016, 22:24
Напълно оформени , т.е без деформирани крила etc. и просто ги изхвърлят и не ги хранят , 10 р ДБ на 5-8 р пило в момента . Но съм на около 35 км на север от Добрич и микроклимата е по особен ( по ниски нощни t и по големи t амплитуди )

old_greyish
27.03.2016, 22:55
Колега, Ако може повече подробности и тълкуване.
Благодаря.
Пропуснал съм го ( виното виня :) ) . Понеже бях във Варна 2 дни и нямах наблюдения - връщам се днес и първата работа на кошерите . Изпече леко около обяд и мина 15 градуса та посмях да разбутам някой друг сандък - пило бол , храна имат - под кошерите боклук от разпечатки ( мрежести дъна ) , под и пред прелетните дъски изхвърлени търтеи , все още живи , напълно оформени и без видими признаци на деформации etc. . В проверените кошери нямаше маточници . Аз не крия че нямам опит и съм по-природа любопитен та извиках местният еквивалент на Йода та той също остана изненадан . Решихме двамата че пчелите си знаят работата и имам поне 2 седмици спокойствие преди евентуално роене .

Дамян Дамянов
28.03.2016, 00:06
Пчелите вече са нападнали рапицата. При мен са я пръскали преди няколко дни и няма жертви. Семействата са спокойни и засега няма проблеми.

judas
28.03.2016, 21:42
Пчелите вече са нападнали рапицата. При мен са я пръскали преди няколко дни и няма жертви. Семействата са спокойни и засега няма проблеми.
Сефте чувам на рапица пчелите да са спокойни. Миналата година като отивах за първите си два кошера, ме нажилиха на 50 м от блока.

Дамян Дамянов
28.03.2016, 22:11
Сефте чувам на рапица пчелите да са спокойни. Миналата година като отивах за първите си два кошера, ме нажилиха на 50 м от блока.

Ако ти кажа, че рових плодник, слагах, корпуси с рамки, рязах далаци и т.н :D :D :D
Пчелите си стоят на питите, топлят пилото и не ме закачат.

ivootur
28.03.2016, 22:42
Не са пръскали все още заради дъждовното време,затова са спокойни.

Дамян Дамянов
28.03.2016, 23:29
Не са пръскали все още заради дъждовното време,затова са спокойни.

Да, да :laughing: Един колега каза, че ще го повтарят. Напръскаха преди дъждовете, защото я изтърваха малко.
Сега гледам, че и слънчоглед са решили да ми засеят. Тази година само бели на главата.

Ще почакаме още малко и ще кажа, ако видя агресия, но засега всичко е "6" точки.
Като ги отварям пак, ще помоля да направят един клип как пчелите стоят мирно на питите. Така плътно покриват питите, че не мога да видя дали майките снасят добре.

n.kostadinov
29.03.2016, 05:15
Пчелите вече са нападнали рапицата. При мен са я пръскали преди няколко дни и няма жертви. Семействата са спокойни и засега няма проблеми.

И при мен е така само дето моите са на платформи и са пред блока.Дано тази липса на агресия се запази.

kuline
03.04.2016, 21:57
При нас третираха рапицата. Обади ми се агронома на арендатора. Пръскането беше в петък и събота, първи и втори април, след 20,30 часа, с наземна техника. Вчера и днес си работих на пчелите и те си бяха спокойни.

Дамян Дамянов
09.04.2016, 19:16
Говорих с агронома и той каза, че нямало да я пръскат повече.
Тази година се очертава да бъде забавна.
http://i.imgur.com/RlfQJHK.jpg

delta.e
09.04.2016, 21:09
Сефте чувам на рапица пчелите да са спокойни. Миналата година като отивах за първите си два кошера, ме нажилиха на 50 м от блока.

Горе на платото през пролетта са един сезон назад , а есента един сезон напред .:)

agro
19.04.2016, 20:26
От едната страна на пчелина - море от рапица, цъфти с всичка сила. От другата - гора акация, тъкмо започва да цъфти. Откъде ще си харесат да събират?

delpi
20.04.2016, 08:04
Според мен и от двете места ще събират. За всеки влак си има пътници.

Дамян Дамянов
29.04.2016, 17:47
Строителна рамка

http://i.imgur.com/jIqtMKG.jpg

бат тянко
29.04.2016, 18:25
Тия твоите ептен се объркаха! Какво им даваш Дамянич?

tarty
29.04.2016, 20:27
Въобще за какво им слагаш основи? Така хубаво си градят рамките сами, сигурно си им чел габровска лекция.

Дамян Дамянов
29.04.2016, 22:29
Тия твоите ептен се объркаха! Какво им даваш Дамянич?

Същото като теб :) Добре работят, но акацията в града цъфна днес, а летящата муха я умориха с тези пръскания.


Въобще за какво им слагаш основи? Така хубаво си градят рамките сами, сигурно си им чел габровска лекция.

Защото някое като пропусне оперативката и почва да си прави свободни съчинения. :laughing: Виж следите от старата пита на лявата летва.
Венецът в центъра е 1-1.5см, запечатаното пило стига до последната килийка долу в ляво, а в дясно празните килийка са с яйца и личинки. Да не се объркаш, рамката е ДБ, а не ЛР ;)
Породата е Черноморска Медоносна Пчела :laughing:

tarty
30.04.2016, 06:20
Същото като теб :) Добре работят, но акацията в града цъфна днес, а летящата муха я умориха с тези пръскания.



Защото някое като пропусне оперативката и почва да си прави свободни съчинения. :laughing: Виж следите от старата пита на лявата летва.
Венецът в центъра е 1-1.5см, запечатаното пило стига до последната килийка долу в ляво, а в дясно празните килийка са с яйца и личинки. Да не се объркаш, рамката е ДБ, а не ЛР ;)
Породата е Черноморска Медоносна Пчела :laughing:
Остави един празен кошер, за да ти пратя една Бяла Сакарка от мойте. Белким да разбереш какво е хубава пчела :-) :-) :-) :-) .

Валентин.
30.04.2016, 09:12
В тоя ред на мисли.....размяната на майки или отводки между пчеларите (на разстояние 50-100км) върши чудеса.....Дъщерите на такива майки излизат перфектни..... трябва да се меша кръвта (на пчелите) на 5-6 години примерно.....

Дамян Дамянов
30.04.2016, 10:03
Остави един празен кошер, за да ти пратя една Бяла Сакарка от мойте. Белким да разбереш какво е хубава пчела :-) :-) :-) :-) .

Вземи фунията. Аз празно място ще направя, но на новите кошери. Даже ще ги сложа на друго място, че явно тука ще се тровим. Мисля днес да подготвям терена, но ми се струва, че с мотофрезата няма да стане, а работата е за трактор :laughing:

Дамян Дамянов
02.05.2016, 20:27
http://i.imgur.com/U0Ve0fQ.jpg

bumbar_1980@abv.bg
05.05.2016, 09:39
Остави един празен кошер, за да ти пратя една Бяла Сакарка от мойте. Белким да разбереш какво е хубава пчела :-) :-) :-) :-) .

Колега покажи една снимка на тази Сакарка, че си търся свежа кръв за мойте момци

tarty
05.05.2016, 11:45
Колега покажи една снимка на тази Сакарка, че си търся свежа кръв за мойте момци
Миналата година качих някаде в форума, но не се сещам в коя тема. Ако се сетя, когато ходя на пчелина ще снимам.

rosty_sz
05.05.2016, 18:47
http://dobrich.topnovini.bg/node/704645

delta.e
07.05.2016, 18:20
Дребнолистната липа започна цъфтеж във Варна .

iliew
07.05.2016, 18:29
Дребнолистната липа започна цъфтеж във Варна .

Даскале миналата година не ти повярвах и сгреших, но сега...........;)

Отивам до Електрото да я видя.

Ангел Йосифов
07.05.2016, 18:50
Демек пак НЕвярваш..щом отиваш да видиш.

vencii
07.05.2016, 18:54
Ааа не така, навремето ни учеха че проверката е висша форма на доверие

iliew
07.05.2016, 19:48
Демек пак НЕвярваш..щом отиваш да видиш.

Хаха, не отидох първо защото ме мързи и второ защото му вярвам. :bigsmile:

Ангел Йосифов
07.05.2016, 20:20
Демек,да спрем да ТИ вярваме.Хи-хи......

vencii
07.05.2016, 20:20
Май повече първото

delta.e
07.05.2016, 20:23
Ааа не така, навремето ни учеха че проверката е висша форма на доверие
Симпатяги , дребното пак даде първи цвят .:)

vencii
07.05.2016, 21:45
Даскалче, репликата ми беше насочена към Йосифов, ама щом се засегна май гузен негонен бяга.

delta.e
08.05.2016, 10:25
Даскалче, репликата ми беше насочена към Йосифов, ама щом се засегна май гузен негонен бяга.

Нито съм гузен , нито бягам.
Това , което видях вчера го споделих пред колегията .

tihmr
08.05.2016, 15:11
Първия ми рой ! 6653

kuline
10.05.2016, 21:34
Малко снимки от тази вечер след снощния обилен дъжд. Акациите съм засаждал преди две-три години, за сянка.

jordanov
11.05.2016, 09:50
Кастреж и да ходят нагоре. Не ти трябва таквоз усойно.

kuline
11.05.2016, 10:02
Кастреж и да ходят нагоре. Не ти трябва таквоз усойно.

Не е усойно.Терена е с деневилация и е снимано от горната, запададна страна след 18:00 часа . Получава се визуална измама.

kuline
14.05.2016, 12:28
Радост за окото - работа за пчелите :).67066707670867096710

n.kostadinov
14.05.2016, 13:45
В кой район е това?

Дамян Дамянов
14.05.2016, 18:30
Браво!
Днес имаше слънце и подходяща температура. Плодниците ще се пръснат по шевовете.
Сега заваля дъжд и градушка за кратко :tres:

iliew
14.05.2016, 18:44
Ако ще вали да е след 19:30 :)

Дамян Дамянов
14.05.2016, 18:51
Ако ще вали да е след 19:30 :)

Спря за малко, но чакаме втора серия градушка и се чудя къде да си скрия колата.
Може да отида до гаража и да изкарам фиата, а да вкарам реното :laughing:

БоянГ
14.05.2016, 19:20
Мен пък такава градушка ме пра туко що със колата до Осеново дано утре като я видя да не е на решето.sweating;

delta.e
16.05.2016, 16:49
Проливен дъжд във Варна .
Точно на обяд подхраних трите малки .

delta.e
16.05.2016, 18:34
Досаждам , но отново дъжд .

kuline
16.05.2016, 20:25
Проливен дъжд във Варна .
Точно на обяд подхраних трите малки .

Досаждам , но отново дъжд .

Грешни сте. :bigsmile:

delta.e
16.05.2016, 21:18
Грешни сте. :bigsmile:
Ама , много сме грешни .
Кажи , как е при теб ?

kuline
17.05.2016, 20:47
Вчера - що годе добре, без валежи, днес - хладно. Слаб летеж, хапват си медец, гледат си пилото, а не мислят за мен.

tihmr
17.05.2016, 20:54
Преди 3 дена сформирах нуклеуси за оплождане на майки с по 2 пити -1 с мед и една запечатано пило, и понеже медовите са ми кът, на някои насипах сироп в изградени рамки.
Тази сутрин намерих няколко изпаднали в летаргия и се наврели в килийките от глад!

kuline
17.05.2016, 21:13
Преди 3 дена сформирах нуклеуси за оплождане на майки с по 2 пити -1 с мед и една запечатано пило, и понеже медовите са ми кът, на някои насипах сироп в изградени рамки.
Тази сутрин намерих няколко изпаднали в летаргия и се наврели в килийките от глад!

А как сформира отводките, по-какъв начин засели пчелите?

Дамян Дамянов
17.05.2016, 21:56
https://www.youtube.com/watch?v=WjvnCeG7PzE

kuline
17.05.2016, 22:00
АААА Дамяне, при вас, днес може и за плаж да е. При нас, в провинцията си е мамата е...о. :bigsmile:

Дамян Дамянов
17.05.2016, 22:01
АААА Дамяне, при вас, днес може и за плаж да е. При нас, в провинцията си мамата е...о.


Да, хванах тен, но от електрожена :laughing:

tihmr
17.05.2016, 22:11
А как сформира отводките, по-какъв начин засели пчелите?
По правилата-2 рамки изтръскани допълнително от незапечатано пило, като придавах маточниците след 2 дена още по една ако ми се виждаха малко. Само тези сиропените изгладняха. Утре ще им слагам и пресен прашец в рамките.