PDA

Виж пълната версия : Протеста на 10.12.2018 г.



Страници : [1] 2 3 4

Пламен Керчев
25.11.2018, 09:42
Ще присъствате ли на протеста на 10.12.2018

Пламен Керчев
26.11.2018, 08:39
Основните искания са 3.
1.Изплащане на деминимис поради много слабите добиви тази година.
2.След 2020 включване на субсидиране на пчелно семейство в размер на 60 евро за опрашителната дейност която извършват пчелите.
3 Криминализиране на нерегламентираното пръскане и ползване на забранени препарати.
Тези които са заявили, че няма да присъстват с кое не са съгласни от исканията и какви да им доводите.

smsi-h
26.11.2018, 11:02
Трябва да се направи и искане за забрана на вноса на мед в страната.

krasimir00
26.11.2018, 11:26
Малко да допълня .

Основните искания са :
1.Изплащане на деминимис поради много слабите добиви тази година. Минимум по 30 лв на пчелно семейство. ( стига са си мили ръцете с по 3-4 лв , после се бият в гърдите и се хвалят как уж били отпуснали помощ на пчеларския сектор )

2.След 2020 включване на "директно" субсидиране на пчелно семейство в размер на 60 евро за опрашителната дейност която извършват пчелите. (Пиша директно , защото уж бяха отпуснали някакви пари за опрашителна дейност , но всичко бе замислено супер нелепо и обвързано с арендаторите и най вече в тяхна полза , накрая нищо не излезе )

3 Криминализиране на нерегламентираното пръскане и ползване на забранени препарати.Както и в вноса на такива от Турция и други държави. ( Ако хванат някой зърнар с ъс забранени препарати на нива , границата или някъде другаде , да го грози опасност от затвор )

4. Забраняване на смесването на вносен мед с български и предлагането на същия , като българска суровина на европейските пазари ! ( Ако Украйна има някаква квота за внос на пчелен мед в ЕС , не мисля , че държавата ни може сама да забрани вноса на този мед ) .

Алексиев
26.11.2018, 13:17
А всички пчелари от планински, полупланински и запустели райони, които де факто произвеждат автентичния и специфичен български мед, ще получат....????

Трендафил Дончев
26.11.2018, 13:50
А всички пчелари от планински, полупланински и запустели райони, които де факто произвеждат автентичния и специфичен български мед, ще получат....????

Ще получат на некому дедовия. Ей това дразни, но никой не го взема под внимание. Затова и обединение ще има на кукуво лято. Много е просто. Не можеш да направиш стадо от овце и вълци. Има стадо. Има глутница.

miroslav70
26.11.2018, 19:27
Ще присъствам с двете си ръце(аз и жената),освен пчел. проблеми,силно ме мотивира факта че една мутра и сие(Бойко Борисов...)ни наливат мозък как и какво...?!Това говедо е з а линч.Жално че единственната му смисленна приказка е за мат'рияла.Боко иде от нас....а да се поопощим.

kuline
26.11.2018, 20:21
Ще присъствам с двете си ръце(аз и жената),освен пчел. проблеми,силно ме мотивира факта че една мутра и сие(Бойко Борисов...)ни наливат мозък как и какво...?!Това говедо е з а линч.Жално че единственната му смисленна приказка е за мат'рияла.Боко иде от нас....а да се поопощим.

Дали Боко, дали Чоко, все тая. Двата типажа са взаимствани от комиксите в списание Дъга. А БСП-то яко пуска пипалата, во главе със землячката ви Корнелия.
„… Да ти кажа ли правичката?-И едните, и другите са маскари!… Ти мене слушай, па се не бой! Маскари са до един!… Ама какво да сториш? Не се рита срещу ръжена!… Търговийка, предприятийца, процеси имам в съдилищата – не може. Не си ли с тях – спукана ти е работата! Па и мене нали ми се иска – я депутат да ме изберат, я кмет. Келепир има в тия работи. Хората пара натрупаха, ти знаеш ли? Хубаво, ама като не им клатиш шапка – дявол не може те избра! Тъй е! Аз съм врял и кипял в тия работи, че ги разбирам…“
(от „Бай Ганьо у Иречека“)

ch.atanasov
26.11.2018, 20:38
..............

Време е дошло да си сложиш аватара и тука.:bigsmile:

kuline
26.11.2018, 20:58
Време е дошло да си сложиш аватара и тука.:bigsmile:

Няма, за да не предизвикам колики в нечии стомаси. А както казват умните глави, акъла на мъжа, минава през стомаха. :bigsmile:
Цитат от нета:
"И все пак става ясно, че храната провокира процеси в мозъка на мъжа, които са проводник между центъра на емоциите и центъра на речта и действията на силната половина на човечеството."
Нека ме извинят нежната част от форума.

ch.atanasov
26.11.2018, 21:13
Няма, за да не предизвикам колики в нечии стомаси. А както казват умните глави, акъла на мъжа, минава през стомаха. :bigsmile:
Цитат от нета:
"И все пак става ясно, че храната провокира процеси в мозъка на мъжа, които са проводник между центъра на емоциите и центъра на речта и действията на силната половина на човечеството."
Нека ме извинят нежната част от форума.

И добре си решил, че като гледам за срам ще е образа. Хората на революция ги тегли, ти за стомаси пишеш.:bigsmile:

kuline
26.11.2018, 21:24
И добре си решил, че като гледам за срам ще е образа. Хората на революция ги тегли, ти за стомаси пишеш.:bigsmile:

Е с празни стомаси, каква сила се постига. А, да - гладна стачка, ама това беше модерно в началото на демокрацията. То вярно глада по-силен от тока, ама... Нечии стомаси пълни и още искат, а други празни и пак такива ще си останат. Вервай ми!

Пламен Керчев
26.11.2018, 21:35
До момента доста хора заявяват, че няма да присъстват на протеста. До момента не прочетох един пост в който някой от тези до момента 11 съфорумци да обясни аргументирано това си решение. Примерно по точка 1, не желая въпросната помощ, 2 не желая след 2020 подпомагане за опрашване, 3 нека земеделците пръскат с каквото си искат и когато си искат. Давам примерни отговори, който не казвам, че са в главите ви.

kuline
26.11.2018, 21:49
До момента доста хора заявяват, че няма да присъстват на протеста. До момента не прочетох един пост в който някой от тези до момента 11 съфорумци да обясни аргументирано това си решение. Примерно по точка 1, не желая въпросната помощ, 2 не желая след 2020 подпомагане за опрашване, 3 нека земеделците пръскат с каквото си искат и когато си искат. Давам примерни отговори, който не казвам, че са в главите ви.

Хайде аз да съм един от тези, макар че не съм гласувал.
По точка 1, колко мислите, ще е левовата равностойност?
По точка 2 как мислите ще се постигне 60 евро? Просто ей така, на ви 60 евро и си харчете за кеф. Не, няма да е така, пак ще бъде обвързано с някакво условие, от което доста колеги страдат сега.
По точка 3 може и да се случи, но по-вероятно - не. Нямаме лоби за да се реализира такова искане. Какви сме ние, за разлика от зърнарите, от които зависи зърнения баланс на страната.
За какво да си губя времето с необмислени искания? Стратегията е нещо сбъркана. Това според мен. Никой не ангажирам с моето мнение.

borislav aleksandrov
26.11.2018, 22:05
До момента доста хора заявяват, че няма да присъстват на протеста. До момента не прочетох един пост в който някой от тези до момента 11 съфорумци да обясни аргументирано това си решение. Примерно по точка 1, не желая въпросната помощ, 2 не желая след 2020 подпомагане за опрашване, 3 нека земеделците пръскат с каквото си искат и когато си искат. Давам примерни отговори, който не казвам, че са в главите ви.

С извинение но трябва ли да е задължително по някоя от тези три точки... а и ми изглежда като подготовка за 10-11 декември за пост от от рода - протеста се провали защото видете ли ей ги тия 11-12 които гласуваха с "не" и другите са същите.... или нещо подобно... а какво е оправданието или аргументираното обяснение на повее от 600 потребители които са влезнали в анкетата и не са гласували при 658 прегледа само 24 гласа от които 12 са "не" .....

Пламен Керчев
26.11.2018, 22:06
Хайде аз да съм един от тези, макар че не съм гласувал.
По точка 1, колко мислите, ще е левовата равностойност?
По точка 2 как мислите ще се постигне 60 евро? Просто ей така, на ви 60 евро и си харчете за кеф. Не, няма да е така, пак ще бъде обвързано с някакво условие, от което доста колеги страдат сега.
По точка 3 може и да се случи, но по-вероятно - не. Нямаме лоби за да се реализира такова искане. Какви сме ние, за разлика от зърнарите, от които зависи зърнения баланс на страната.
За какво да си губя времето с необмислени искания? Стратегията е нещо сбъркана. Това според мен. Никой не ангажирам с моето мнение.
По т. 1. До момента за тази година има 4 официални искания за деминимис и сумата е не по малко от 20 лв на кошер. 2.Ако се стигне до плащане за опрашителната дейност на пчелите, много ясно, че ще има определени условия. Без правила в една игра е все едно да живееш в държава без закони. 3.И в момента е забранено внасянето на забранени за ползване препарати за растителна защита и ползването на разрешени препарати извън разпоредбите на Наредба 10. Искането е за спазване на закона и налагане на по строги наказания и това е нормално когато живеем в една правова държава законите да се спазват а за всичко друго да има наказания.

Георги 1974
26.11.2018, 22:11
Не може ли да се вмъкне някоя точка за научни знания лаборатории и т.н. посветени на здравето на пчелите.

Пламен Керчев
26.11.2018, 22:13
Всичко може. Това са основните искания. По време на протеста протестиращите ще предложат ако има и други искания.

Трендафил Дончев
26.11.2018, 22:16
Това което го мислите е безумно с малки изключения. Затова и гласувалите с НЕ стават все повече и повече. Като прибавим и останалите влезли, но не гласували, защото това си е НЕ се вижда какво е положението. Протест от страна на пчеларите няма да уреди нищо. Просто загуба на време на една шепа хора. Нашите централи мълчат, а това е най - лошият знак.

kuline
26.11.2018, 22:18
По т. 1. До момента за тази година има 4 официални искания за деминимис и сумата е не по малко от 20 лв на кошер. 2.Ако се стигне до плащане за опрашителната дейност на пчелите, много ясно, че ще има определени условия. Без правила в една игра е все едно да живееш в държава без закони. 3.И в момента е забранено внасянето на забранени за ползване препарати за растителна защита и ползването на разрешени препарати извън разпоредбите на Наредба 10. Искането е за спазване на закона и налагане на по строги наказания и това е нормално когато живеем в една правова държава законите да се спазват а за всичко друго да има наказания.

Исканията по точка 1 са нещо различно, от това, което ще се случи на практика - няколко лева.
По т.две не съм имал предвид, че ще се случи без правила, но би следвало да са такива, които да удовлетворяват всички пчелари, които си плащат данъци и осигуровки, а не за някои да има, за други да няма, защото не се били усетили на време и др. подобни измислени от някой тарикат условия.
По т.3 знам какво е правилото, апострофа ми бе относно криминализиране на деянието.
Има много съществени въпроса, които би следвало да се поставят пред ковачницата на правила. В основата обаче, не би следвало да е искането на пари, а нещо градивно, от което трябва да се тръгне. Тогава обаче едва ли ще има масовост на протеста (ако не се искат пари).

krasimir00
26.11.2018, 22:50
За мен основното на протеста не е искането на пари , а искането на някаква справедливост за пчеларския сектор спрямо другите сектори. Според мен е важно да се види , че пчеларите не сме безразлични към начина по който се отнасят към нас и че ни има като съсловие. Стоейки у дома нищо няма да променим. В момента има много несправедливости и неравенство и в самия сектор . След като имате градивни идеи защо не ги споделите , не само тук във форума , споделете ги на протеста или членувайте в някоя пчеларска организация , направете своите предложения към председателите с вашите виждания, ако трябва сами станете председатели и работете за благото на пчеларите. Като нещо не ви харесва опитайте се да го промените , но това няма как да стане само стоейки пред клавиатурите и недоволствайки .

rosty_sz
26.11.2018, 23:07
На протеста няма да присъстват всички пчелари които не плащат осигуровки. Те се множат с всеки изминал ден и за това има обективни причини. Аз не ги оправдавам, защото това е нихилизъм. Все пак те знаят, че нищо няма да получат и няма да присъстват. Интереса клати феса. Утре като се отпусне де минимис всички тези пак ще са против. След 2020г. ако има подпомагане за опрашване те пак няма да получат и съответно ще са против и ще са онеправдани. Съжалявам аз ще отида на протеста ако въобще има такъв, защото подозирам че ще ни замажат очите с едно парички няколко дни преди 10-ти и протеста ще се провали.

П.П Току що се запознах с един евро доклад за пчеларството и разбрах, че в европа са наясно с проблемите и ще има промени в правилата на играта.В този ред на мисли исканията не са съвсем невъзможни.

rosty_sz
26.11.2018, 23:12
В момента се обсъжда и обработва втора протестна декларация от независими от национални организации дружества, които ще подкрепят протеста.

smsi-h
26.11.2018, 23:37
Това което го мислите е безумно с малки изключения. Затова и гласувалите с НЕ стават все повече и повече. Като прибавим и останалите влезли, но не гласували, защото това си е НЕ се вижда какво е положението. Протест от страна на пчеларите няма да уреди нищо. Просто загуба на време на една шепа хора. Нашите централи мълчат, а това е най - лошият знак.

Човеко, стига песимизъм! Хайде поразсъди малко, как, според теб, биха се оправили нещата? И без песизимисъм разбира се. дай една примерна програма за развитие на пчеларството у нас.



rosty_sz
В момента се обсъжда и обработва втора протестна декларация от независими от национални организации дружества, които ще подкрепят протеста.

Дай малко подробности!

Трендафил Дончев
26.11.2018, 23:53
Човеко, стига песимизъм! Хайде поразсъди малко, как, според теб, биха се оправили нещата? И без песизимисъм разбира се. дай една примерна програма за развитие на пчеларството у нас.

В грешка си. Реалист съм. Това което се иска е направо ненормално, абсурдно. 60€? Вие луди ли сте? На кошер? Ми те ще лягат тези които ви слушат по паветата и ще умират от смях. 120 лева на кошер? И де минимис отгоре? Вы сошли с ума.

smsi-h
27.11.2018, 00:10
В грешка си. Реалист съм. Това което се иска е направо ненормално, абсурдно. 60€? Вие луди ли сте? На кошер? Ми те ще лягат тези които ви слушат по паветата и ще умират от смях. 120 лева на кошер? И де минимис отгоре? Вы сашли с ума.

Много си е умно даже да искат 60 евра. То договорките винаги се почват от нереално високо и докъдето се стигне.

Аз пък искам друго. Предложение - пишете колеги! Предлагам да се включи в искането земеделците, стопанисващи растителни култури, подлежащи на опрашване от пчели, да плащат в някакъв държавен фонд, който да се разпределя за опрашване. Това съответно ще доведе до отговорност от страна на полевъдите по отношение на пчелите.

nikawr
27.11.2018, 06:34
...Аз пък искам друго. Предложение - пишете колеги! Предлагам да се включи в искането земеделците, стопанисващи растителни култури, подлежащи на опрашване от пчели, да плащат в някакъв държавен фонд, който да се разпределя за опрашване. Това съответно ще доведе до отговорност от страна на полевъдите по отношение на пчелите.

Нищо няма да доведе, даже ще ги настрои срещу нас, и ще почнат хептен да не им пука кога пръскат и т.н.! Държавата, разбирай чиновниците са зад тях, заради възможността и участието в корупционни схеми и познай кой пак ще го отнася...
Нека с парите за деминимис за няколко години се създаде една национална лаборатория за контрол на патогените по региони, нека чиновниците в нашия сектор да почнат да работят, а не само да си бъркат в носа. Без субсидии и помощи, а с контрол и прилагане на наредбите и законите, сектора ще тръгне нагоре... Нооо тва е утопия, тук се работи на парче, и се гледа не по далеч от носа си! А относно парите за опрашване: ами то Европейския съюз, ако вземе такова решение, мисля че ще е на базата на произведената селскостопанска култура която зависи от опрашването в региона, а не ей така на глава/кошер... И пак ще опрем до земеделците и чиновниците, и няма как да е различно, защото двата сектора са свързни.

Алексиев
27.11.2018, 08:10
" Интереса клати феса" винаги е бил актуален и решаващ. Аз зададох въпрос, одговор нямаше, дано тези дето ще дават парите не задават подобни въпроси, защото пак няма какво да отговорите.
Субсидиране на всяко регистрирано пчелно семейство, независимо дали и какво опрашва, е единственото справедливо искане, което може да получи широка подкрепа. Съжалявам, че ще ви засегна, ама аз слагам кошерите в нивата на земеделеца, прибирам му нектара, не му разрешавам да използва пестициди, а накрая да ми плати и за опрашване. Ами, няма как да стане , защото просто няма да има с какво да ви плати. Няма земеделец , който без пестициди, да изкара продукция нито от рапица, нито от слънчоглед, бостани и люцерна ако щете. Невъзможно е. Знам, някъде плащат за опрашване, не знам дали вадят и мед от тези пчели ама едва ли.
За забраната на внос от Турция. В България има разрешени три категории пестициди и базата е съвсем различна от представата ни и ограниченията са по отношение на квалификацията на клиента което на практика значи, че всеки може да купи всичко. Разрешени пестициди на Монсанто, Баер или Синджента под различни имена, произведени в Турция със същите активни вещества под други имена са 5-6 пъти по евтини. Защо да не може да ги внася? А всеки регистриран ЗП има и квалификация или лице с квалификация за РЗ така , че има законово основание на достъп до всички групи разрешени пестициди. А българина си е нихилист ама не защото знае нещо за нихилизма а защото живота го прави такъв. Съжалявам но аз така ги виждам нещата. Подкрепям протестите но съм си ганьовец и първо гледам интересите а така формулирани, вашите искания ми се струва, че не защищават болшинството пчелари.

nikawr
27.11.2018, 08:43
На протеста няма да присъстват всички пчелари които не плащат осигуровки.....
Рости, защо смяташ че като не плащам осигуровки от работата си пчелите, не плащам нищо, и не ми пука? Реално аз гледам 60 семейства и плащам близо 600 лв осигуровки от заплата си получавана от двете фирми където работя!!! Всички плащаме, абсолютно всички! Няма смисъл да се разграничаваме едни от други, но извинявай да се организра протест за искане на пари за нещо което си избрал да ти е професия или хоби е малко прекалено. То е същото, ако искам пари от държавата задето бизнеса ми примерно в сектор шиене на гоблени не върви и не мога да си продам продукцията на цена която ме устройва и Държавата искам да ми помага ... Нама как да стане!!! Някой от исканията са в грешна посока, не правилни, на парче, без мисъл за сектора! Лошото е че ще дадат едни мижави пари, ще замажат положението и така, кучето си лае, а кервана си върви!!! Избрал си това да ти е професия, боли те че бачкаш кат вол, а накрая идва търгаша и ти изкупува продукцията за жълти стотинки, ако въобще дойде, а за капак земеделците си пръскат с каквото и когато сметнат за необходимо! Така и не разбрахме, че с основно искане ДАЙ, нама да я бъде работата, защото държавата почти няма изгода от нас! Затова исканията въобще трябва да са в друга посока, неща които ще организират сектора и ще затегнат спазването на Европейските изисквания и норми. Срамно е да няма независима държавна лаборатория за контрол в сектора, а ревем за деминимис че мрели семействата и се питаме тука цяло лято що аджеба пълзят кат мравки по земята!? За какво говорим въобще!

Трендафил Дончев
27.11.2018, 09:01
Много си е умно даже да искат 60 евра. То договорките винаги се почват от нереално високо и докъдето се стигне.

Аз пък искам друго. Предложение - пишете колеги! Предлагам да се включи в искането земеделците, стопанисващи растителни култури, подлежащи на опрашване от пчели, да плащат в някакъв държавен фонд, който да се разпределя за опрашване. Това съответно ще доведе до отговорност от страна на полевъдите по отношение на пчелите.

Не предложения, а кадърни хора, които да имат изпълними искания. Нещо реално. Нещо което като го предложите да не ви сметнат за луди, а нормални, интелигентно мислещи хора. В други страни това дори е и малко, но то е съпоставимо със стандарта им. Докато не се намерят сериозни хора, които да застанат на върха на организациите ще е все тъй. Тези хора да отговарят на някакви критерии, а не Сульо и Пульо, чакащи само да се появи нещо апетитно. Проблемите са вече много сериозни и всяко забавяне води към унищожение на сектора. Тук искам да попитам пак. Защо централите спят? Ако ще вършите работа е редно да се появите, ако ли не дайте знак за да се намерят други, които да хванат здраво хаотично движещото се кормило. Хайде стига с това безхаберие.

ianev
27.11.2018, 09:37
Рости аз имам малко по друго мнение по темата. Ако повечето хора биха имали избор кои осигуровки да внасят повечето биха предпочели да са ЗП, защото в повечето случай осигуровките който внасят на основната си работа надвишават тези на ЗП. Това е единствения проблем хората да не плащат осигуровки като ЗП, не виждат смисъл в това двойно осигуряване, защото знаят че като отидат в една болница пак си плащат а пък не вярват и да се пенсионират. Малко се преекспонира с това че хоби пчеларите не плащали осигуровки и данъци, плащат но не го афишират по форумите. Няма как да се сърдим за разединението на пчеларите като самите ние пчеларите допринесохме за това. Едните викат нашия мед е най ние сме Био, мани ги тези от полето с този чорбалак който вадят (това е Странджански лаф, който постоянно чувам като ходя да помагам да се вади мед в Странджа), други се бият в гърдите ние сме професионалисти мани ги тези аматьори, трети стават и сядат на маса и пак на аз плащам пък те не плащат ама дали не плащат повече от колкото този който твърди че плаща... Пак питам кой е виновен за разединението на пчелари и за това че не са единни? Аз мисля че сме си виновни самите ние! Иначе пчеларския протест е картинка на действителността в държавата. Едните хора протестират искат нещо да мръдне а другите само си барат макарите и викат тези какво пак ми мрънкат под прозореца. Но пък в кафето са силни и на висок глас коментират няма такава държава. Кой е прави държавата ако не хората. Лошото че вече 30 години демокрация народа е мачкан и постоянно му се втълпява от телевизиите, че водим в всички негативни класации и сме загубили и малкото ни останало самочувствие! Иначе мисля да ходя на протеста!

Пламен Керчев
27.11.2018, 12:52
Да ви представя моето виждане за това какви трябва да са в общи линии основните правила за плащане за опрашване. В едно населено място с обща площ...... са неоходими за опрашване........ брой пчелни кошери. Общата сума за опрашване е например 100000 лв. В този район има оптимален брой кошери 1000. И когато разделим парите на броя кошери се получават 100 лв. на кошер. Това да речем е оптималният вариант. Но в района ако кошерите са 2000 вече сумата на кошер пада на 50 лв. А какво става в обратният случай ако в района има например 500 кошера, тогава сумата също ще е 100 лв. защото в района няма да е извършено пълноценно опрашване. Това е в общи линии. Цифрите са примерни.

kuline
27.11.2018, 14:44
Благодарение на "клавиатурите" и форума се раждат предложения, които могат да бъдат обобщени, систематизирани и реализирани, от някой, който има повечко "багаж" от нас. Знаем, че основният продукт, който получаваме в следствие на пчеларското ни занимание е меда. В тази връзка е следното ми предложение - да се помисли как и по-какъв начин може да се подобри реализацията на продукцията. Аз предпочитам, трудейки се да си изкарам заслужени приходи, от колкото да чакам да ми паднат от горе, `ей тъй. Предполагам доста песимистично настроени колеги имат какво да кажат, но си мълчат, а точно в такъв момент могат да се родят предложения и след селектиране и преценка да се поставят на масата където трябва. А не просто да се дерат гърла, провиквайки се искаме пари (ами то всеки това иска, ясно е) или надуват свирки на площад "Македония".
Що се касае това, някой, някъде да стане председател или ръководител на ентата пчеларска органицация, кому е нужно поредната такава?

ianev
27.11.2018, 15:27
Всички сме съгласни че една от причините за ниската изкупна цена на меда е вноса от Украйна, Китай и незнам си още от къде. Но за да стане нещо по този въпрос трябва да се вземе решение на ниво ЕС, колко и да си ги разтягаме ние сами като държава незнам дали може да вземем такова решение. За съжаление всичко е интереси и политика, никой не му пука за обикновения земеделец (пчелар). Но това не пречи поне да ревем пред ЕС какво се случва с продукцията добита в страна от ЕС, но доколкото съм запознат ни едно дружество, асоциация не го прави. Ако беше го направила щеше най малкото да започне едно хвалене за пред масите а до момента няма такова. Дежурните Габриелката и Наков само отчитат дейност, тези неща се решават на най високо ниво а не на ниво портиери! Другата причина е че колкото и да не искаме да си го признаем Българския мед загуби някогашните си позиции и то не по вина на пчеларите! И трудно ще си ги върнем!

ch.atanasov
27.11.2018, 17:55
..... Докато не се намерят сериозни хора, които да застанат на върха на организациите ще е все тъй. .

Ха- че кой е несериозен ? Матеев ли, Ганчев ли, Михайлов ли, Куменов ли ? - да не ги изреждам нататък.

Трендафил Дончев
27.11.2018, 18:09
Ха- че кой е несериозен ? Матеев ли, Ганчев ли, Михайлов ли, Куменов ли ? - да не ги изреждам нататък.

Кои бяха те, че отколе/отдавна/ не са се появявали и съм забравил за кои хора става реч? Аааааа, тези дето им е през оная работа за пчеларите и техните неволи. Аха. Ясно.;)

ch.atanasov
27.11.2018, 18:24
Кои бяха те, че отколе/отдавна/ не са се появявали и съм забравил за кои хора става реч? Аааааа, тези дето им е през оная работа за пчеларите и техните неволи. Аха. Ясно.;)

Изработват стратегия за протеста, заети са, затова не ги виждаш.:bigsmile:

Илиев
27.11.2018, 19:11
Да се криминилизира смесването на български мед с мед от други страни - знаят се фирмите според мен, които внасят мед от Украйна основно и го каращисват с българския мед, обаче на кой му стиска да каже коя е фирмата, която внася с Тировете мед от Украйна до нейните складове??..изобщо не е проблем да се проследят тировете с мед, като прекосят границата, накъде поемат .

rosty_sz
27.11.2018, 19:56
Виждам че не съм бил разбран. Аз също съм против двойното осигуряване. Аз не искам да се делим на осигуряващи се като ЗС и други. Просто исках да кажа, че исканията са такива, че ако се изпълнят исканията ще има ефект само за тези които се осигуряват като ЗС. За това пък другите няма да идат на протест, защото нямат интерес.

Искам да ви кажа че в европейския парламент са мнооооооого наясно със всичките ни проблеми. Тези проблеми са общи за всички пчелари от ЕС. Четох един доклад който прекрасно обхваща абсолютно всички проблеми в сектора. В него имаше и чудесни предложения за справяне с проблемите. Само нашите управляващи не ги интересува.

Питахте къде са лидерите и ви казвам до колкото знам. Михайлов оглавява протеста на 10,12. Конфедерацията на Матеев е внесла " Стратегия за развитие на пчеларството", много общински дружества работят постоянно. Естествено има и такива които нищо не ги интересува.

Хубаво е да има предложения, но е хубаво и да са адресирани където трябва. Мястото им според мен е в местните организации в които е редно да се членува. Организаторите на протеста са поставели своите искания, няма проблем да се поставят и допълнителни, но техния път е през местните организации.

kuline
27.11.2018, 20:09
Виждам че не съм бил разбран. Аз също съм против двойното осигуряване. Аз не искам да се делим на осигуряващи се като ЗС и други. Просто исках да кажа, че исканията са такива, че ако се изпълнят исканията ще има ефект само за тези които се осигуряват като ЗС. За това пък другите няма да идат на протест, защото нямат интерес.

Искам да ви кажа че в европейския парламент са мнооооооого наясно със всичките ни проблеми. Тези проблеми са общи за всички пчелари от ЕС. Четох един доклад който прекрасно обхваща абсолютно всички проблеми в сектора. В него имаше и чудесни предложения за справяне с проблемите. Само нашите управляващи не ги интересува.

Питахте къде са лидерите и ви казвам до колкото знам. Михайлов оглавява протеста на 10,12. Конфедерацията на Матеев е внесла " Стратегия за развитие на пчеларството", много общински дружества работят постоянно. Естествено има и такива които нищо не ги интересува.

Хубаво е да има предложения, но е хубаво и да са адресирани където трябва. Мястото им според мен е в местните организации в които е редно да се членува. Организаторите на протеста са поставели своите искания, няма проблем да се поставят и допълнителни, но техния път е през местните организации.

Рости, сигурно си прав. Отдавна ме поканиха да членувам в местната организация, но като знам какво ще се случи, не ми се ходи на сбирките. Просто защото познавам преобладаващата част от членовете, които са убеждавани с годините в нещо, което са го възприели като мантра. Европата дава пари, трябва да се харчат. Извинявам се, но ще го споделя. Все едно, че съм в пенсионерски клуб, в който полицаят им обяснява да не дават пари на ало измамници, а те въпреки всичко го правят. Защо? Ами защото са лековерни или знам ли.

rosty_sz
27.11.2018, 20:15
Членството в дружеството трябва да носи някакво удовлетворение. Ако не е така няма смисъл. Разбирам те.

todor.mitkov
27.11.2018, 20:34
От посочените искания 3-тата точка ме интересува най-много, а другите никак, че ги намирам и за вредни. И аз, както и всеки винаги може да намери кусур, я в огранизация, човек, искане или други и да не дойде. Ама до сега така я карахме и като гледам до къде сме я докарали си мисля, че каквото и по-различно да се направи все ще е надграждане. И на мен ми дремеше за протести, болести, пръскания и т.н. ама дойде пожара и до моята ограда и осъзнах, че съм бил в грешка. Та след 10-ти може би няма да цъфнем и да вържем, само че ако не ни чуят със сигурност затъването продължава.

ch.atanasov
27.11.2018, 21:15
..... Аз също съм против двойното осигуряване. . .

Хайде споко. Мислете за мама и тате.:bigsmile:

Осигурителният праг за фермерите става 400 лв. (https://fermer.bg/novini/osiguritelniyat-prag-za-fermerite-se-vdiga-na-400-lv)
Както Фермер.БГ писа, Бюджетната комисия на парламента предлага минималният осигурителен доход, върху който регистрираните земеделски стопани се самоосигуряват, да бъде повишен от 350 лв. на 400 лв. на месец. Така комисията отхвърли първоначалното предложение на Националния осигурителен институт (НОИ) и на правителството за рязко вдигане на прага с 60% до 560 лв., колкото ще бъде новата минимална работна заплата за страната.

krasimir00
27.11.2018, 21:42
Хубавото на членството в дружество е , че ако имаш добри идеи или мнение по даден въпрос винаги можеш да ги кажеш и да се гласуват , в последствие пък председателите на дадената организация да ги поставят на масата при срещи с властимащите. Ако не си съгласен с нещо пътя е съшият. Когато казах , че със стоене пред клавиатурите и мрънкане нищо не се постига , имах предвид точно това , което Рости каза , че дадената идея или несъгласие с нещо , трябва да бъде правилно адресирана до когото трябва . Политиците не се интересуват от приказки , идеи или недоволства по форумите , те се информират изключително от лидерите на организации в даден сектор. Вероятно и тези лидери си имат косури , но за това пък има общи събрания , където като не си съгласен с нещо може да се гласува , или да се повдигне въпроса за смяна на даден председател, друг е въпросът , дали въобще има желаещи за подобен пост. В шуменската пчеларска организация където членувам масата са хора над 50 години , като тук таме има и по някой по млад колега, но това , което ми прави впечатление е , че никой не се натиска за председателското място , няколко човека на въздраст 65-70 години се занимават с писането на протестни писма , които се обсъждат на събрания с всички. Мисълта ми е , че няма млади хора , които да искат да се включат активно в дейността на една такава организация . Защо ? Защото това е свързано с отделяне на много лично време , заплата няма , тичане по институции ,пътуване между градове , писане на писма и документация , водене на отчети , често даване на пари за общата кауза от собствения ти джоб , популяризиране на пчелният мед и продукти в читалища , училища и т.н и често накрая вместо едно благодаря получаваш плюене и обиди. Забравих да спомена , че между тези задължения трябва да си гледаш и собствените пчели.
И аз искам да се трудя и да получавам нещо за продукцията си и то не даром .Това и правя . Въпросът е когато си се трудил цяла година и накрая нямаш продукция или имаш такава наполовина от това , което ти трябва за оцеляване. Какво правим тогава.

ch.atanasov
27.11.2018, 21:49
. Въпросът е когато си се трудил цяла година и накрая нямаш продукция или имаш такава наполовина от това , което ти трябва за оцеляване. Какво правим тогава.

Сменяш продукцията.

пп. без да ми се обиждаш.

agro
27.11.2018, 21:59
Е, някой го написа това, но не ми се търси кой - разделението на пчеларите на любители и професионалисти никак не е маловажно. От първите държавното устройство не се интересува - те не се регистрират като ЗП, не плащат осигуровки, не отчитат икономическа дейност и не са потенциални данъкоплатци от тази си дейност. По тази причина управлението на сектора се интересува от тях дотолкова, че да знае къде и колко кошера има при една епидемия и за статистически данни. А на всички техни искания ще отговори резонно - вие сте любители и хоби пчелари, какво искате да ви се даде?
Протеста трябва да е от останалите, които по един или друг начин внасят пари в бюджета и искат нещо да получат насреща. Ето, аз съм отделил пчеларството в отделна фирма- ЗП, водя счетоводство, осигурявам се като управител, декларирам кошери, продажби и евентуално печалба /ако някой ден се случи/. Няма да отида на протеста защото: 1. Поради отчайваща липса на време; 2. Не смятам, че държава трябва да се управлява с протести; 3. Не мисля, че субсидирането решава проблема; 4. Исканията няма да бъдат разбрани от тези, които трябва да дават парите. Защото утре субсидии ще поискат и производителите на долни гащи. Продукта им е стратегически - всеки без тези с памперсите има нужда от долни гащи. Ако внезапно фалират, ще се наложи внос на долни гащи от Китай или Виетнам. На важния аргумент за опрашването земеделците ще ви отговорят, че не ги интересува, имало било достатъчно диви опрашители. Дали е вярно или не, те не знаят, но ще го разберат само ако пчеларите почти изчезнат. Това обаче няма да се случи, както не се е случило и досега и управляващите много добре го знаят. Горе-долу същото е като с въглеродните емисии - има доказателства, че ще предизвикат съдбоносно глобално затопляне, но никой няма да пожертва комфорта си в името на предотвратяването му. Не е задължително да съм прав в разсъжденията си, но така ги виждам нещата.

kuline
27.11.2018, 22:31
Хубавото на членството в дружество е , че ако имаш добри идеи или мнение по даден въпрос винаги можеш да ги кажеш и да се гласуват , в последствие пък председателите на дадената организация да ги поставят на масата при срещи с властимащите. Ако не си съгласен с нещо пътя е съшият. Когато казах , че със стоене пред клавиатурите и мрънкане нищо не се постига , имах предвид точно това , което Рости каза , че дадената идея или несъгласие с нещо , трябва да бъде правилно адресирана до когото трябва . Политиците не се интересуват от приказки , идеи или недоволства по форумите , те се информират изключително от лидерите на организации в даден сектор. Вероятно и тези лидери си имат косури , но за това пък има общи събрания , където като не си съгласен с нещо може да се гласува , или да се повдигне въпроса за смяна на даден председател, друг е въпросът , дали въобще има желаещи за подобен пост. В шуменската пчеларска организация където членувам масата са хора над 50 години , като тук таме има и по някой по млад колега, но това , което ми прави впечатление е , че никой не се натиска за председателското място , няколко човека на въздраст 65-70 години се занимават с писането на протестни писма , които се обсъждат на събрания с всички. Мисълта ми е , че няма млади хора , които да искат да се включат активно в дейността на една такава организация . Защо ? Защото това е свързано с отделяне на много лично време , заплата няма , тичане по институции ,пътуване между градове , писане на писма и документация , водене на отчети , често даване на пари за общата кауза от собствения ти джоб , популяризиране на пчелният мед и продукти в читалища , училища и т.н и често накрая вместо едно благодаря получаваш плюене и обиди. Забравих да спомена , че между тези задължения трябва да си гледаш и собствените пчели.
И аз искам да се трудя и да получавам нещо за продукцията си и то не даром .Това и правя . Въпросът е когато си се трудил цяла година и накрая нямаш продукция или имаш такава наполовина от това , което ти трябва за оцеляване. Какво правим тогава.

Във връзка с първия ти абзац, ако ми позволиш бих направил аналогия с председателя на управителен съвет на етажна собственост, т.н. домоуправител. Бил съм такъв и много добре знам за какво иде реч, но да не влизам в подробности.
По втория абзац от поста ти мога да кажа следното: всеки си прави сметка на възможностите, способностите и непредвидените форсмажорни обстоятелства. За това в България, тъй като няма нищо сигурно и не можеш да разчиташ на утрешния ден, би следвало човек да заложи запас от варианти, такива, които да му дават сигурност. Не намирам обаче това да са евросредствата, тъй като това е от ден до пладне.

krasimir00
27.11.2018, 23:29
Уважавам мнението ти. Просто запас от варианти е нещо , което не всеки може да си позволи. Земеделският сектор не е равнопоставен на другите сектори , като доходи и сигурност , затова в цяла европа той се подпомага за да могат земеделските производители да съществуват.

agro
28.11.2018, 00:39
...той се подпомага за да могат земеделските производители да съществуват.
Подпомага се, за да може: 1. манджата да е по-евтина и достъпна за всеки, като така се избягват размирици от гладни хора 2. стратегическа независимост от внос на храни при евентуална война.

todor.mitkov
28.11.2018, 07:41
Уважавам мнението ти. Просто запас от варианти е нещо , което не всеки може да си позволи. Земеделският сектор не е равнопоставен на другите сектори , като доходи и сигурност , затова в цяла европа той се подпомага за да могат земеделските производители да съществуват.
Подпомагат, защото имат свободни парици за даване. Ще ги видим до къде ще го докарат с това даване.
И си много прав, че земеделския сектор не е равнопоставен. Тук сигурност няма и това си е хилядолетен факт. Или си заложил нещо в запас, че като дойде проблем да можеш да се облегнеш, или падаш и приключваш. Това са фактите. Който не му изнася или му е трудно може да се насочи към друго. Пчеларите ще сме по-добре от чистачи, продавачи или други обикновени работници, както и по-зле от програмисти, лекари, инженери и т.н. Ако искаш нещо повече, пък си си набил тавана в пчеларството, захвани се с нещо друго, което да ти даде възможности. Преглеждаш фактите, преценяваш и действаш.
Има смисъл от такъв протест, защото има смисъл от сектор "Пчеларство" и рано или късно ще се осъзнае и от управляващи, и от обикновените хора. За мен това няма да е протест, защото няма да крещя и да се пенявя или пък да издигам плакати. Приемам го като спокойно заявление на позиция.
Колеги, елате да я започнем тази работа, че да се свършва.

Алексиев
28.11.2018, 08:29
Подпомага се, за да може: 1. манджата да е по-евтина и достъпна за всеки, като така се избягват размирици от гладни хора 2. стратегическа независимост от внос на храни при евентуална война.

Сигурно трябва да е така, само дето при нас е точно обратното. Не видяхме да се увеличава количество нито пък да се подобрява качество. Цените в търговската мрежа, макар и бавно, упорито си вървят все нагоре. Една Гърция, по морал и дисциплина на светлинни години от нас, фалира точно заради субсидиите. В Европата се получава при нас не. Получава се, защото се субсидират производителите а не "нашите хора". В Германия един фермер може да притежава до 500 дк. тука няма ограничение. При тях картел няма как да се получи, при нас няма как да се избегне. Излиза, че нас , които няма как да получим субсидии , това не ни засяга. Ами засягани. И сега прекрасно знаете, че ниските цени и ниското качество не са само от вносния мед. Ами лъвския пай ще отиде точно там та ще повлияе и на двете неща. А цените засягат всички пчелари.

agro
28.11.2018, 13:39
Сигурно трябва да е така...
Колега, това, което си написал, повечето е невярно. Бях написал защо, но стана токов удар и ми се изтри написаното, а нямам време да пренаписвам. Може би довечера.
За субсидиране на пчеларството има един единствен шанс. Той е някой някъде да прецени, че без професионално пчеларство ще я закъсаме с опрашването. Но за съжаление това може да се докаже едва след затриването на сектора. За меда няма шанс - той не е стратегически хранителен продукт, а по-скоро луксозен, като шоколада. И да поскъпне, и да изчезне, на никого освен на пчеларите не му пука.

kando
28.11.2018, 15:58
В шуменската пчеларска организация където членувам масата са хора над 50 години , като тук таме има и по някой по млад колега, но това , което ми прави впечатление е , че никой не се натиска за председателското място , няколко човека на въздраст 65-70 години се занимават с писането на протестни писма , които се обсъждат на събрания с всички. Мисълта ми е , че няма млади хора , които да искат да се включат активно в дейността на една такава организация . Защо ?
Подкрепям протеста, само защото сектора я закъсва все повече и повече, но исканията на този протест за мен са нерационални, а от деминимис нищо не очаквам, никога не съм очаквал и никога няма да кандидатствам. Нека си го кажем направо - пчеларските съюзи организираха протест, за да могат лидерите им да си вземат деминимиса. В това се състои целия напън и не се опитвайте да правите младите на глупаци, че не е това. Няколко човека манипулират пчеларската гилдия само и единствено за лична облага, и докато възрастните им се вържат по акълЯ простия, младите нищо не можем да направим. Те ти един пример - аз съм един от първите хора, които Матеев срещна във форумите. От най- първите и от два- три разменени коментара, ми стана ясен що за тюфлек е. Е - колко пъти алармирах за него? Колко хора ми повярваха? Колко ми се възпротивиха тогава и почнаха да ми разтягат философии, как не съм бил прав и колко съм неблагодарен към един такъв велик радетел на пчеларския сектор? А? Колко? Обезводнихте се да му лижете задника - ето ви го сега, радвайте му се, дано сте доволни и картоните на Дончев да успокояват душиците ви, че кандо неморалния си получава заслуженото. А вие - вие какво получавате ..... ДЕМОНимис хахаххаха даже трябва посред зима да биете път до София, за да протестирате, че инак и толкова няма да получите хахаххахахах хем е смешно, хем е жалко. Така, че нидейти рива - въпреки всичко младите ще ви подкрепим протесчето, барем да си вземете жълтите стотинки. А следващия път, като се появи пак някой революционер с дебели пачки, пак му се натиснете за първи съмишленици.

Faytona
28.11.2018, 17:41
аз съм за подпомагане на пчеларите, но тия до 200 кошера примерно ...т.е. да варира, 40 лв на кошер за пчелар с 50 кошера, 30 лв на пчелар до 100 кошера, 20 лв на пчелар до 200 кошера... за мен това е стимулиране на малките!
сега ще ме извиняват тия с по 1000 кошера, но те не са пчелари, а печалбари!

rosty_sz
28.11.2018, 17:45
аз съм за подпомагане на пчеларите, но тия до 200 кошера примерно ...т.е. да варира, 40 лв на кошер за пчелар с 50 кошера, 30 лв на пчелар до 100 кошера, 20 лв на пчелар до 200 кошера... за мен това е стимулиране на малките!
сега ще ме извиняват тия с по 1000 кошера, но те не са пчелари, а печалбари!
Не си извинен.

rosty_sz
28.11.2018, 18:19
В последните дни четох някои доста интересни неща все по темите разискващи се тук. Чудя се какво и в какъв ред да ви споделя. Мисля за загрявка да почнем от тук.
https://selo.bg/news/zaradi-osp-samo-za-1-godina-v-balgariya-sa-falirali-3455-fermera?fbclid=IwAR1CQFuHuJ_C1DGYCklKUg0rBSq1u7ScQ 1jNi7U8G-YrndFDzB2YVbrUI-k

Faytona
28.11.2018, 18:19
аз не подкрепям протеста, защото е главно за тия с много кошери, новоизлюпени пчелари/печалбари, био, Матеивци ипр. Догодина като купувате отводки го питайте дали има слаба година ... веднъж био, дваж програми с отводки, трети път мед, четвърти път Деминимис. Т.е. тия пчелари които се чудят как да стигнат до протеста с развързани гащи, да знаят че тия които ни представляват са си вързали гащите с по 4 колана !!!

ch.atanasov
28.11.2018, 18:39
В последните дни четох някои доста интересни неща все по темите разискващи се тук. Чудя се какво и в какъв ред да ви споделя. Мисля за загрявка да почнем от тук.
https://selo.bg/news/zaradi-osp-samo-za-1-godina-v-balgariya-sa-falirali-3455-fermera?fbclid=IwAR1CQFuHuJ_C1DGYCklKUg0rBSq1u7ScQ 1jNi7U8G-YrndFDzB2YVbrUI-k


Ще умра от смях. Кой ги пише тези дивотии.:bigsmile:

"Защото всъщност, не ние имаме нужда от Европа, която винаги се е държала с нас като мащеха, а Европа има….и тепърва ще има нужда от нас в следващите години. В идните времена нито земеделието, нито Светът ще бъдат същите. Тогава България ще бъде малък, но сигурен пристан на спасение, но за малцина….И тогава всеки ще разбере, колко е важно да имаш дори 1 декар на село (https://abv.selo.bg/novini/emil-elmazov-ne-si-prodavayte-zemyata-na-selo-ograzhdayte-ya-pazete-ya-sazdavayte-malki-rezervati-video)."

rosty_sz
28.11.2018, 18:53
Това ли ти направи най-силно впечатление от целия текст?

ch.atanasov
28.11.2018, 19:24
Това ли ти направи най-силно впечатление от целия текст?

Ами на теб какво ти направи впечатление, как 4000 фермера са фалирали? Дали са фалирали или са прекратили регистрация. Мирише от километри на БСП.

пп. но да те чуем.

piper
28.11.2018, 21:15
Голямо разделение.
Регистрираните са срещу нерегистрираните.Аматьори е са срещу професионалистите.Професо алистите са срещу "програмаджийте".Всички са срещу ДФЗ и Министерството на Земеделието.Всички са срещу Био-то.Производителите са срещу търговците.Малките пчелари са срещу майкопроизводителите, и пр.
Всеки е вдигнал брадвата срещу всеки.
И очаквате единна политика,единни искания?
Протест???
Та ние не можем да формулираме единни искания,камо ли да застанем рамо до рамо да ги извоюваме.
Ама тези с 1000 кошера ще вземат много,а аз с 30 нищо.Може и аз да не взема,но и онзи печалбар ще остане на сухо.
Никой няма визия за бъдещето,никой не мисли за ОСП 2020, да се заложи прием по мярка 11, да се плаща на кошер с единна ставка като в Европа.
Да се заложат условия пчеларите с 100-150 бр. да се развиват и достигнат високо ниво на механизация и улесняване на труда.
Да се популяризира меда като храна,а не като лекарство.
За се облекчат условията за кандидатстване по програми като 6.3 и Млад фермер,да има прием по инвестиционни мерки без ограничения за района(сега участват само необлагодетелстваните райони).
За съжаление няма да отида на протеста,защото се налага да ходя на работа,а отпуската замина за пчелите.

kando
28.11.2018, 21:39
Та ние не можем да формулираме единни искания,камо ли да застанем рамо до рамо да ги извоюваме.
Нормално следствие, когато в една гилдия се намъкне един значим процент от хора, които не им дреме за сектора, а само за лесната лапачка. Няма как да съм на едно мнение с човек, който до вчера не знаеше кое е търтей, кое майка, а от днес е майкопроизводител - хората с години учат занаят, в България за два дена пчелар ставаш и после какво: антибиотици, инверт и програми. Е как да съм на едно мнение с такива хора? А те въобще не са малко - никак даже.

rosty_sz
28.11.2018, 22:00
Ами на теб какво ти направи впечатление, как 4000 фермера са фалирали? Дали са фалирали или са прекратили регистрация. Мирише от километри на БСП.

пп. но да те чуем.

Направиха ми впечатление доста неща. Всички тях си ги знаем и ги дъвчем редовно във форума но в тази статия са събрани на едно.
Няколко хиляди човека са влезли в сивия сектор в резултат на провежданата политика. Това че са фалирали е малко преувеличено, пък може и да не е. И аз бях фалирах с тоя добив и ако не беше страничен доход от продажба на имот със сигурност или трябваше да разпродавам част или да търся заем.
Политиката е изцяло към зърнарите и тяхното облагодетелстване. Неоспорим факт. Това влива мнооооооого пари в чужди компании за механизация, препарати, семена и т.н. Неоспорим факт. Сега да се запитаме за приоритет на пчеларството. Ми какви пари ще донесе това на световните концерни? Нищо. Борба със пръсканията с пестициди- кауза пердута. Ако не бяха толкова мега изнагляли с тея неоникотиноиди и там нямаше да има проблем.
Силното намаляване на семейните ферми и тенденция към изчезването им. Неоспорим факт.
Като изключим последния абзац статията ми харесва като цяло и смятам анализа който прави за доста точен.

п.п. Ти Атанасов, голям привърженик на ГЕРБ ли си?

ch.atanasov
28.11.2018, 22:37
Направиха ми впечатление доста неща. Всички тях си ги знаем и ги дъвчем редовно във форума но в тази статия са събрани на едно.
Няколко хиляди човека са влезли в сивия сектор в резултат на провежданата политика. Това че са фалирали е малко преувеличено, пък може и да не е. И аз бях фалирах с тоя добив и ако не беше страничен доход от продажба на имот със сигурност или трябваше да разпродавам част или да търся заем.
Политиката е изцяло към зърнарите и тяхното облагодетелстване. Неоспорим факт. Това влива мнооооооого пари в чужди компании за механизация, препарати, семена и т.н. Неоспорим факт. Сега да се запитаме за приоритет на пчеларството. Ми какви пари ще донесе това на световните концерни? Нищо. Борба със пръсканията с пестициди- кауза пердута. Ако не бяха толкова мега изнагляли с тея неоникотиноиди и там нямаше да има проблем.
Силното намаляване на семейните ферми и тенденция към изчезването им. Неоспорим факт.
Като изключим последния абзац статията ми харесва като цяло и смятам анализа който прави за доста точен.

п.п. Ти Атанасов, голям привърженик на ГЕРБ ли си?


Да, бръмнали са на струната ти. Харесва ти статията, защо ти предлагат виновник за твоите неудачи. Не ми се пише, че знам колко си обидчив, но БГ-то се натискаше за Европа, БГ-то избра пазарна икономика и капитализъм. Това е демокрацията, мнозинството решава. И при мен нещата не са цъфнали, но немога да ридая за соца. Който не е ефективен, сменя попрището. Така стана и със соца, неефективен- фалира и дойде капитализма. Не долюбвате неговата демокрация, но това е най-доброто измислено от човека.

пп. Това за герб, пък как ти хрумна. Навярно си мислиш, че при БСП, ще валят пари за пчеларите.:)

rosty_sz
28.11.2018, 22:46
Виновен за моите неудачи съм предимно аз. Аз не направих добър разбор на сектора преди да се хвана с това и това е най-голямата ми вина. И тъй като съм вече нагазил в блатото сега трябва да видя какво ще правя. Как ще се опитвам да се измъкна. За в момента искам да ида на протест преди който да предложа протестна декларация в която да засегна и няколко важни въпроса с които да опитам да източа малко водата от блатото, че съм нагазил толкова дълбоко, че взех да гълтам вода.

Въобще не съм привърженик на соца. И за тези сегашните самозабравели се идиоти съм гласувал няколко пъти.

rosty_sz
28.11.2018, 22:48
Мислех че ще има повече реакции, но съм се заблудил. Сега да ви пусна нещо друго.
https://ec.europa.eu/agriculture/sites/agriculture/files/honey/market-presentation-honey_en.pdf?fbclid=IwAR3QkNL8DxY6h1VkiRxDuQunzMev _GFuapxuOQ62dGrzPhyGBs3c-tyq5fw

kando
28.11.2018, 23:17
Ми какви пари ще донесе това на световните концерни? Нищо. Борба със пръсканията с пестициди- кауза пердута.
Деликатния момент е, че това съждение важи за България - на запад каузата хич не е пердута. А инак и още една подробност, която може би е несъществена за темата, която се разглежда в статията - много от фалиралите, отварят бизнеси на запад. Тука концентрацията на "акули" става все по- голяма, а малките рибки все повече изчезват - накрая ни акули, ни рибки, а просто "гетото на Европа". НО! - важното е да не мирише на БСП. Мда.

Трендафил Дончев
28.11.2018, 23:37
п.п. Ти Атанасов, голям привърженик на ГЕРБ ли си?



пп. Това за герб, пък как ти хрумна. Навярно си мислиш, че при БСП, ще валят пари за пчеларите.:)



Въобще не съм привърженик на соца. И за тези сегашните самозабравели се идиоти съм гласувал няколко пъти.


НО! - важното е да не мирише на БСП. Мда.

Може ли партиите да си ги гъделичкате на лични?

kando
29.11.2018, 01:22
Мислех че ще има повече реакции, но съм се заблудил.
Ами тя малко и твоята реакция не стана ясна (:
В статията акцента е относно политиката на ЕС, но нека си припомним какво беше преди това - гледам в статията, че САПАРД стартира '07г. Та преди 2007г. в какво състояние бе селското стопанство у нас? Какво направиха нашите политици през тези ~17 години за земеделието, за животновъдството, за пчеларството? Какво - освен да крадат и да разсипват, какво друго? Земеделците работеха земята с машини от соца, които бяха и амортизирани, и морално остарели, а изоставени, пустеещи земи, колкото ти душа сака. Споменават, че държави, като Франция и Германия са най- облагодетелствани от ОСП, само че земеделците в тези държави и без ОСП могат да я карат - даже подозирам, че ще им по- добре.

Ако можем да говорим за някаква вина на ЕС, то тя е, че постъпиха лекомислено с това раздаване на готови пари - вероятно и нашите политици са си казали "теа па са егати лудите". Е наскоро бях попаднал на една статия - от британските медии, но беше публикувана и преведена из нашите. Имало и европрограми за реставриране на исторически обекти - те тези обекти бяха разгледани в статията: разни крепости и замъци възстановени със итонг. Да се смееш ли, да плачеш ли. Това беше и темата на статията - къде ни отиват парите от данъци, защото около 20-30% от парите по тези програми били всъщност от Великобритания. После що се стигнало до Брекзит - аз се чудя как не са ни изритали още от ЕС, тръгнали на ингилизите кусури да търсят.

ch.atanasov
29.11.2018, 17:38
Може ли партиите да си ги гъделичкате на лични?

Това принцип на форума ли е или верую , че пчеларството е извън партиите.

agro
29.11.2018, 18:29
Ето как разсъждавам аз. Европа не може да си позволи да не дава субсидии на фермерите си поради високия стандарт на живот в сравнение с останалия свят. Ако Европа спре субсидиите и остане отворена за внос, ниските цени на вносните храни моментално ще ликвидират местното и земеделие. Веднъж ликвидирано, то не се създава пак от днес за утре. И при спиране на вноса /напр. война/ ще е леле-мале. Ако пък Европа затвори пазара си за внос /чрез високи мита напр./, храните бързо ще си дойдат на реалната пазарна цена. Да, но това силно ще удари по доходите на болшинството граждани, ще им падне стандарта на живот и знаем какво следва - хаос, безредици и прочее. Така е дошъл на власт Хитлер в Германия - след жестоката криза и непосилните за Германия репарации от ПСВ. Резултата после го знаем. Затова са избрали най-малкото зло - да субсидират фермерите, вземайки от данъците от останалите браншове.
При нас въпроса стои по друг начин. Ние сме закачени за общия европейски пазар и цените на храните при нас са почти същите, като навсякъде в Европа. Ние имаме два избора: 1. Да се съобразяваме с общоевропейските правила, да си стоим в ЕС и да се надяваме постепенно и на нас да ни дават толкова, колкото и навсякъде в Европа. Или пък ще почнем сами да успяваме да си ги позволим; 2. Да си затворим пазара за внос, както прави Турция. Това означава да излезем от ЕС. Но нека не си мислим, че ще останем самостоятелна единица. Пътя ни ще е /поне към момента/ в Евразийския съюз или в Турция. И на двете места важи мисълта на Чърчил:"Онези, които избраха демокрацията вместо хляба, днес ядат 300 вида хляб, а тези, които избраха хляба вместо демокрацията, днес нямат нито демокрация, нито хляб. Вие избирате от кои да бъдете"

krasimir00
29.11.2018, 21:18
Протестната декларация. Извинявам се ако някой вече я е качил във форума .

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/arx1543518754n.jpg (http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=arx1543518754n.jpg)
http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/rgh1543518851n.jpg (http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=rgh1543518851n.jpg)
http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/arx1543518903d.jpg (http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=arx1543518903d.jpg)

Трендафил Дончев
29.11.2018, 21:27
Протестната декларация. Извинявам се ако някой вече я е качил във форума .



Искрено ви желая успех и колкото може повече от точките да се приемат на 100%

agro
29.11.2018, 22:20
... да се плаща на кошер с единна ставка като в Европа...
Някой знае ли как е в Европа? Поне приблизително.

Profi
29.11.2018, 23:25
Някой знае ли как е в Европа? Поне приблизително.

Мога да говоря за изкупните цени на меда в Италия
7 евро конвенционален ,не искат изследвания нито правят ,БИО от 12 до 20 евро в зависи мус от изследванията .

agro
29.11.2018, 23:52
Мога да говоря за изкупните цени на меда в Италия
7 евро конвенционален ,не искат изследвания нито правят ,БИО от 12 до 20 евро в зависи мус от изследванията .
Благодаря. Всъщност питах за това: ".. да се плаща на кошер с единна ставка като в Европа..."

rosty_sz
30.11.2018, 07:54
Няма такова плащане и в Европа. Ако въобще се появи такова плащане то ще е на европейско ниво. Вече съществуват такива предложения към ЕК, а аз разполагам с един евро доклад към ЕК който дава ред предложения в такава посока и е гласуван със сериозно мнозинство.

Георги 1974
30.11.2018, 13:47
Няма такова плащане и в Европа. Ако въобще се появи такова плащане то ще е на европейско ниво. Вече съществуват такива предложения към ЕК, а аз разполагам с един евро доклад към ЕК който дава ред предложения в такава посока и е гласуван със сериозно мнозинство.
От коя година е доклада.

krasimir00
30.11.2018, 17:17
Пчелар: Частична помощ de minimis е замазване на очите
Протестът на пчеларите на 10 декември ще се състои

https://fermer.bg/novini/pchelar-chastichnata-pomosh-po-de-minimis-e-zamazvane-na-ochite

rosty_sz
30.11.2018, 18:42
От коя година е доклада.

Мислех да не го пущам след нулевата реакция по европейското изследване което ви пуснах преди няколко дни, но ... ето
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT%20REPORT%20A8-2018-0014%200%20DOC%20XML%20V0%2F%2FBG&fbclid=IwAR3elQyAmLSBi6BHVlsBRDTH25Tg9FE40u72Sdyw6 fv34oPb493tK5wEU8c#title2

Трендафил Дончев
30.11.2018, 19:28
Мислех да не го пущам след нулевата реакция по европейското изследване което ви пуснах преди няколко дни, но ... ето
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT%20REPORT%20A8-2018-0014%200%20DOC%20XML%20V0%2F%2FBG&fbclid=IwAR3elQyAmLSBi6BHVlsBRDTH25Tg9FE40u72Sdyw6 fv34oPb493tK5wEU8c#title2

Аз им го пуснах още преди четири дни, но като няма кой да отваря линковете.;)

ch.atanasov
30.11.2018, 20:06
Мислех да не го пущам след нулевата реакция по европейското изследване което ви пуснах преди няколко дни, но ... ето
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT%20REPORT%20A8-2018-0014%200%20DOC%20XML%20V0%2F%2FBG&fbclid=IwAR3elQyAmLSBi6BHVlsBRDTH25Tg9FE40u72Sdyw6 fv34oPb493tK5wEU8c#title2

Явно съзираш спасителната сламка, хайде сподели я с нас.:)

Пламен Керчев
30.11.2018, 20:25
В доклада има доста индикации за спускане на спасителна сламка и, че нещата след 2020 ще са коренно различни за пчеларсвото, в положителна посока. Но дали ще е така времето ще покаже.

Трендафил Дончев
30.11.2018, 20:31
В доклада има доста индикации за спускане на спасителна сламка и, че нещата след 2020 ще са коренно различни за пчеларсвото, в положителна посока. Но дали ще е така времето ще покаже.

То да стане, но то в България все наопаки става, на това което се очаква.

ch.atanasov
30.11.2018, 20:34
..... че нещата след 2020 ще са коренно различни за пчеларсвото, в положителна посока.....

Нещо по-конкретно, че и ние да вденем.sweating;

Пламен Керчев
30.11.2018, 20:57
В доклада има доста индикации и основните са: слабото финансиране на сектора което към настоящият момент е в размер на 36 мил. евро за целият ЕС, напълно забраняване на вредните за пчелите пестициди,изтъква се за вноса на мед в ЕС от страни като Китай, Мексико, Аржентина който е около 40% от консумацията в общноста и е с много по ниско качество, което кара преработвателите да го омесват с местният качествен мед и да се представя за такъв, за приноса на пчелите за опрашване на по голямата част от растенията и приноса в милиарди за икономиката на Европа. И много други неща изключително много и ако някой си мисли, че в Брюксел пасат трева се лъжат изключително много. От доклада останах с впечатление че са запознати с проблемите в сектора и то в детайли и не само на ниво общност но и на национално ниво. Дано промените бъдат в положителна посока за честните и работливи пчелари и обратно пропорционално за схемаджийте.

krasimir00
30.11.2018, 21:05
Последното изречение от поста ти е много важно Пламене. Дано нашите политици и министерства да не осерат всичко във вътрешен план , както са го правили досега , и подпомагането на сектора да е в полза на трудещия се , а не на тариката.

ch.atanasov
30.11.2018, 21:23
В доклада има доста индикации и основните са: слабото финансиране на сектора което към настоящият момент е в размер на 36 мил. евро за целият ЕС.

Слабо финансиране ? Тези 36 мил. евро -милиони или са или милиарди. При това слабо финансиране, всеки трети в БГ-то е пчелар. При силно финансиране няма ли всеки втори да стане пчелар. При заплащане за опрашване, няма ли да станат всички пчелари, барабар с новородените.:bigsmile:

kuline
30.11.2018, 22:18
Дано промените бъдат в положителна посока за честните и работливи пчелари и обратно пропорционално за схемаджийте.

Дано, ама на дали! Пак ще говорим по въпроса след протеста. Дано да бъркам, но...надеждата умира последна, еле пък когато е прокламирана от колеги, които са нон стоп в схемите (субсидиите).

kuline
30.11.2018, 22:26
В доклада има доста индикации за спускане на спасителна сламка и, че нещата след 2020 ще са коренно различни за пчеларсвото, в положителна посока. Но дали ще е така времето ще покаже.

Какво имаш предвид? Ей, абе вие, които до днес сте смукали каквото и както може от тия пусти пари, днес да ми говорите, че нещо ще се промени, няма как да стане. Този, който се е нагодил на тая хранилка, няма как да разсъждава по различен начин, съответно да мисли за останалите, които по един или друг начин не са се облагодетелствали от тия европари.

Пламен Керчев
30.11.2018, 22:36
Какво имаш предвид? Ей, абе вие, които до днес сте смукали каквото и както може от тия пусти пари, днес да ми говорите, че нещо ще се промени, няма как да стане. Този, който се е нагодил на тая хранилка, няма как да разсъждава по различен начин, съответно да мисли за останалите, които по един или друг начин не са се облагодетелствали от тия европари.

Визираш ли някого че така го разбирам.

kuline
30.11.2018, 22:39
Визираш ли някого че така го разбирам.

Нещо погрешно ли се изразих?

Пламен Керчев
30.11.2018, 22:56
Ей, абе вие, които до днес сте смукали каквото и както може от тия пусти пари, днес да ми говорите, че нещо ще се промени, няма как да стане.
??????????????????????

agro
30.11.2018, 22:58
Тоз доклад хубав, но виждам едно сериозно вътрешно противоречие в него. Хем твърди, че пчеларството на зле отива, хем дава това: "пчелната популация в ЕС се е увеличила с 47,8 % между 2004 г. и 2016 г.".а сега де? Как да му хвана вяра? А за европроектите, финансирани с европрограмите у нас направо не ми се говори. Това са мошенгии в гигантски размери. Не само за пчелите, за всичко. Със реален свестен проект е почти невъзможно да пробиеш. Класират се напред само проекти на хора, които са си платили или са с политически протекции. За нормалните проекти ще ви търсят и калта под ноктите, докато не ви отрежат - личен опит. А от одобрените проекти след срока на мониторинг и помен не остава, с малки изключения, които само потвърждават правилото.

kuline
30.11.2018, 23:05
??????????????????????

Да не ти свърши лентата на матричния принтер. :bigsmile:

Пламен Керчев
30.11.2018, 23:20
Да не ти свърши лентата на матричния принтер. :bigsmile:

Не ми отговори.

kuline
30.11.2018, 23:52
Не ми отговори.

А трябва ли да бъда по-обстоятелствен? Кой разбрал-разбрал! Който не е, да пита нечий брат. Лошото е, че тия, които са свикнали да вземат все невинни.

ch.atanasov
01.12.2018, 08:59
.... Лошото е, че тия, които са свикнали да вземат все невинни.

Еее, то се свиква , услажда се и се иска пак, и пак, и пак. Първо им дадоха кошери, после отводки, сега искат и евроцени на меда ( за БГ качество ). Ако може и 60 еврака субсидия , ще е приказка. Тук са най-дребните участници, но те са защитниците на схемата. Не се развивал сектора, как да не се развива , ами и доклада показва, че е във възход. Ето, строил 1200 кошера на 14 пчелина ( които едва ли може да намери, ако тръгне ..) и оправиха селските райони даже с това. Селата цъфтят и вързват ,пълни с пчели и пчелари.:bigsmile:

malkia.sandanski
01.12.2018, 09:02
Тоз доклад хубав, но виждам едно сериозно вътрешно противоречие в него. Хем твърди, че пчеларството на зле отива, хем дава това: "пчелната популация в ЕС се е увеличила с 47,8 % между 2004 г. и 2016 г.".а сега де? Как да му хвана вяра?

Броя регистрирани семейства се е увеличил, но като ги опръска самолета веднъж, втори път, като тракторите пръскат по няколко пъти, че и по обяд, и продължават да сеят третирани семена въпреки, че много се говори, че са забранили употребата на неоникотиноиди? Тогава каква е финансовата изгода от тези така упорито тровени пчелички?
Има недостиг на мед в ЕС и не може да се задоволи търсенето, затова разрешават внос от всякъде, а в същото време нашия мед си стои и не можем да му вземем парите.
Аз искам да отида на протеста не заради тези 1 или 5 лева дето може да дадат. А за да им се покаже, че няма да ги търпим само да говорят, а да не вършат нищо или само нещо минимално за пчеларството. Почвайки от еврокомисар, евродепутат, министър, зам. министри, само приказки от време на време, някой доклад и ...

ch.atanasov
01.12.2018, 09:32
"приветства европейската инициатива „Медена закуска“ и насърчава държавите членки да информират децата за местни продукти и преоткриването на отдавна установени традиции в производството; отбелязва, че медът има високо съдържание на калории и може да се използва умерено за замяна на рафинираната захар и други подсладители, като по този начин допринася за общественото здраве;62. изтъква, че медът е един от селскостопанските продукти, които биха могли да бъдат включени в схемата за предлагане на плодове, зеленчуци и мляко в училище; насърчава държавите членки да стимулират участието на местните производители на мед в съответните училищни програми и изтъква значението на образователните мерки, насочени към повишаване на осведомеността сред младите хора за местните продукти, при същевременно разкриване на света на селското стопанство пред децата;
63. призовава Комисията да представи предложение за увеличаване на ежегодната подкрепа на ЕС за тези програми с 50 %, за да се даде възможност на програмите да работят ефективно, като се организират предучилищни конкурси и местните продукти, като например мед, маслини и маслиново масло, да бъдат включени по подходящ начин;"

Ей тука виждам не спасителната сламка, а направо -греда.:laughing: Моето мнение за доклада е : голямо Бля, Бля. Писан от евродепутати, като нашите ( знаете ги), които са виждали пчела и пчелар само на снимка, но са чули нещо. Идват нови избори, защо да не обещаят малко звезди от небето. Недоволни сте от партиите ( нетрябвало тук да се споменават даже ), ами точно на техните представители в Европа чакате пчеларското благоденствие или си мислите че там решенията се вземат от извънземни.:tres:

ch.atanasov
01.12.2018, 10:08
ALDE
Jan Huitema, Anneli Jäätteenmäki, Gesine Meissner, Ulrike Müller, Nils Torvalds



PPE
Ivo Belet, Birgit Collin-Langen, Angélique Delahaye, Francesc Gambús, Elisabetta Gardini, Norbert Lins, Annie Schreijer-Pierik





Тези са били против доклада. Знаете ли какво означават тези букви.
Не виждам български имена в списъка на подкрепилите. Нашенци не бързат- еее , те изборите далеч.:bigsmile:

ch.atanasov
01.12.2018, 10:28
Мислех да не го пущам след нулевата реакция по европейското изследване което ви пуснах преди няколко дни, но ... ето
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT%20REPORT%20A8-2018-0014%200%20DOC%20XML%20V0%2F%2FBG&fbclid=IwAR3elQyAmLSBi6BHVlsBRDTH25Tg9FE40u72Sdyw6 fv34oPb493tK5wEU8c#title2

Епа , що го пусна па коментираш у фейса. Аааа, сещам се : тук сме свалили ( някои ) розовите очила и не се навиваме вече.

rosty_sz
01.12.2018, 18:08
Епа , що го пусна па коментираш у фейса. Аааа, сещам се : тук сме свалили ( някои ) розовите очила и не се навиваме вече.

Никой не можеда ми каже къде и кога ще коментирам.
Не пиша за момента защото съм направо стъписан. Не разбирам какво му става на Калин. Изнервен озлобен никога не съм го виждал такъв. Кандо и той. Ти си същия махнаджия. На всичко търсиш кусур ама предложения никакви.
Сега ще скочите отгоре ми и аз да се обеснявам наред. Не благодаря. Качвам ви моята лична позиция и дерзайте.

Протестна декларация
ДО МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
Г-Н РУМЕН ПОРОЖАНОВ
До Десислава Танева председател на комисията по земеделие в народното събрание
ДО ЕВРОКОМИСАРЯ ПО ЦИФРОВА
ИКОНОМИКА И ЦИФРОВО ОБЩЕСТВО
МАРИЯ ГАБРИЕЛ
ДО Г-Н ФИЛ ХОГАН – КОМИСАР НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕ И РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

Повод за настоящата протестна декларация е отчайващото състояние на сектор Пчеларство в България. Над 30 години секторът е изключително неглижиран. И до днес остава напълно неосъзната огромната полза, която пчеларството предоставя под формата на насищане на природата с най-ефективните опрашители, без които нито биоразнообразието, нито добивите от земеделските култури биха били възможни. Последните няколко години сме свидетели на многобройни и силно изразени климатични аномалии, които сериозно затрудняват и оскъпяват дейностите по отглеждане на пчелните семейства. Тъй като ние полагаме сили за запазване на нашите колонии, въпреки завишените разходи и трудностите, пред които ни поставя природата, те оцеляват и се развиват в пъти по-добре от дивите опрашители, което прави пчеларството още по-важно и жизнено необходимо.
Изминаващата 2018 г. също бе наситена с много климатични аномалии и това доведе до сериозно повишаване на разходите по дейностите свързани с развитието и поддържането на пчелните семейства, и силно занижи добивите. В огромна част от страната те са наполовина от нормалните, а има и места без наличие на такива. В края на юни и началото на юли се наблюдаваше и масово изчезване на пчели от пчелните семейства, за което бяха информирани и БАБХ и МЗХГ, но така и не се намериха необходимите няколко хиляди лева за изследване на проби от силно пострадалите райони. Самият факт, че министерството не пожела да отпусне сума от 10 000 лв., необходима за национално изследване, е изключително обиден за нас и за пореден път показва пренебрежение към нашите проблеми. От друга страна увеличението на осигурителния праг допълнително влошава икономическия статус в пчеларството. Каквото и да е това увеличение, то ще доведе до отлив и преминаване на много колеги в сивия сектор. По този начин ще се предизвикат и проблеми при усвояване на средствата по т.н. Пчеларска програма.
В последните няколко дни от интервю на министър Порожанов стана ясно , че в единствената схема за подпомагане на пчеларите - de minimis, пари за подпомагане не са предвидени за тази година и такова съответно няма да има. Министърът е предложил пчеларите да се обърнат към европейската програма за подпомагане, по която обаче е възможно да се финансират само една малка част от пчеларите. А и доколко е работеща съответната евро програма си личи от нарастващата неусвояемост на средствата.
Подкрепяме колегите си, изразявайки възмущението си от цялостната политика и по-скоро липсата на такава от страна на държавата към сектора.

Настояваме:
1. В най-кратки срокове да се предприемат необходимите действия за подпомагане по схемата de minimis и това да стане факт преди изтичането на календарната година. Имайки предвид тежката финансова ситуация и допълнителните разходи, които колегите са направили през годината вследствие на неблагоприятните климатични условия, това подпомагане да не бъде под 18 лв. на пчелно семейство. Суми от порядъка на 4, 5, 7 лв. считаме за обидни и ще го смятаме за опит за замазване очите и средство за измъкване на министерството от отговорностите, които има към пчеларите.

2. Твърдо отстояваме позицията за субсидиране на отрасъла чрез директно подпомагане на пчелно семейство като системна услуга за опрашване.

3. Да се промени начинът и критериите, по които се съставя работната група, определяща формите и механизмите за разпределяне средствата по т.н. Пчеларска програма. Хората, които участват в нея, реално да представляват пчеларството в България, със съответната членска маса, проблеми и визия за тяхното решаване.

Като Независими местни пчеларски организации, изразявайки и отразявайки мненията на пчеларите по места, Декларираме, че ще се включим активно в Националния пчеларски протест.

4. Според доклад на МЗХГ 337-март 2018, вносът на пчелен мед у нас през 2017г. рязко е нараснал до 2200 тона. Това още повече засилва нашите подозрения, че произведение от нас пчелен мед се смесва с нискокачествен вносен мед, НО се предлага га на пазара като „произведен в България“ Следейки внимателно етикетите в търговската мрежа виждаме, че там не се предлага мед с произход извън ЕС а основните внесени количества са точно такива, от Китай и от Украйна. Нямаме достъп до фирмената документация по сделките на търговците на едро с техните партньори, но подозираме, че и там също както на вътрешния пазар се извършва ИЗМАМА, като вместо чист български мед , реално се продава смесен български и внесен мед . Настояваме контролните органи в лицето на БАБХ ,НАП и АМ да извършат проверка как се реализирани внесените количества мед и дали това не представлява измама, както според нашето така и според европейското законодателство.

Точка 2 е по желание на пчеларите. Аз лично съм против.

smsi-h
01.12.2018, 19:38
Рости,

С шест ръце /плюс жената, детето/ подкрепям декларацията ти, включително и точка 2. Само не ми стана ясно, тази декларация реално ще стигне ли до адресатите и от кого ще се подава. Тъй като нямам регистрация във фейсбук, реално ще създадеш ли отделна тема с такава декларация, за да следим събитията около нея?

ch.atanasov
02.12.2018, 09:19
Никой не можеда ми каже къде и кога ще коментирам.

2. Твърдо отстояваме позицията за субсидиране на отрасъла чрез директно подпомагане на пчелно семейство като системна услуга за опрашване.


Ами -да. Коментирай си където искаш.

Точка 2 не ти допада, но това е вярното искане. Част от парите на земеделците ( знае се колко са ) да се отделят за пчеларите. Тук обаче възниква въпроса, трябва ли и Био пчеларите да получават пари за опрашване. В дън горите телилейски , те аджеба какво опрашват. :bigsmile:
пп. Хайдеее, пак сътворих разединение.blush;

agro
02.12.2018, 10:59
...трябва ли и Био пчеларите да получават пари за опрашване. В дън горите телилейски , те аджеба какво опрашват...
Приложението на всяка законова разпоредба по възможност трябва да може да е просто и лесно за контролиране. Как ще се диференцира кои пчелини бива и кои не бива да се субсидират? Този, който ще го определя, трябва да е ангел небесен. Та ,или всички, или никой. Тормози ме мисълта как би могло изобщо да се субсидира брой кошери без измама. Ще ходят хора да ги проверяват ли? И ще отварят кошер по кошер? А проверителите кой ще ги проверява? Все пак сме държавата на бай Ганьо. В този смисъл все пак може би е необходимо медът да е доказателство за жизнеспособни кошери. Така в горите, където се произвежда малко мед, ще отива малка субсидия, а в земемеделските райони, където опрашването е по-необходимо, с повечето мед ще влезе и повече субсидия. Има за мислене.

ch.atanasov
02.12.2018, 11:19
Тормози ме мисълта как би могло изобщо да се субсидира брой кошери без измама.

Как, ами- никак. Една крава си е - една крава. Един кошер ( семейство ) може да е от 1 рамка-до Х рамки. Контрол- не приложим. Затова за сегашния програмен период не се прие субсидия на кошер. Няма да се приеме и на следващия.

пп. щастливи са мечтателите, завиждам им.sweating;

Трендафил Дончев
02.12.2018, 11:23
Ами -да. Коментирай си където искаш.

Точка 2 не ти допада, но това е вярното искане. Част от парите на земеделците ( знае се колко са ) да се отделят за пчеларите. Тук обаче възниква въпроса, трябва ли и Био пчеларите да получават пари за опрашване. В дън горите телилейски , те аджеба какво опрашват. :bigsmile:
пп. Хайдеее, пак сътворих разединение.blush;


В дън горите телилейски .

Верно ли това?;)

ch.atanasov
02.12.2018, 11:45
Верно ли това?;)

Ами да кажат те. Също да споделят виждане по екосистемната услуга, при тях как ще се изчислява.:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.12.2018, 11:52
Ами да кажат те. Също да споделят виждане по екосистемната услуга, при тях как ще се изчислява.:bigsmile:

Много просто - как? В мангизи.;)

ch.atanasov
02.12.2018, 11:55
Много просто - как? В мангизи.;)

Не е толкова просто, някои ги смятат в евро и може да объркат някоя нула.:bigsmile:

rumenggr
02.12.2018, 12:08
.
Рости, защо не обмислите точка свързана със смъртността на колонийте? Не е добре да се пропуска възможност при положение, че има толкова случаи. "Де минимис" е твърде общо подпомагане. Смъртност има, но не се знаят причините. Проби не се дават и мисля, че цената е причина. Ако се финансират допълнителни лабораторий и се субсидират пробите, ще има по-голяма яснота за масово измиране. Когато причината е доказана, мерките ще са по-адекватни. Натиска срещу използването на забранени препарати за растителна защита не трябва да отслабва. Документ от лабораторно доказано отравяне е сериозно основание за следващи стъпки. Без него няма нищо. Трудно ще стане, но трябва да има стъпки в посоката.

borislav aleksandrov
02.12.2018, 12:51
....... Документ от лабораторно доказано отравяне е сериозно основание за следващи стъпки. Без него няма нищо. .....

виждаш че пчелното семейство е на 100 % мъртво но ти пишат максимум 70-80 % смъртност защото така е наредбата след това трябва да заведеш оторизираните лица до нивата и да кажеш Ей т'ва е (рапицата) от която са натровени. След това арендатора трябва се съгласи да вземат проба - я даде, я не. Като минеш по целия канален ред (а първо са ти казали че е лесно понеже чукаш на компютъра и излиза чия е нивата) изведнъж след 5-6 месеца получаваш писмо от прокуратурата че следдствието се прекратява поради неизвестен извършител, защото междувременно се оказва че нивата не се обработва от този арендатор я дадена под наем на друг или е наел друг да я обработи, или че не си оцелил правилната нива ....

_Александър_
02.12.2018, 13:36
По темата: да ще присъствам аз и още 4-ма колеги от Свищов.
Имам и 1 въпрос. Ще се подпомагат всички регистрирани пчелари или всички регистрирани които членуват в дружество?
Извинявам се за въпроса, ако на някой му се стори тъп.

сезгин
02.12.2018, 13:50
ще присъствам ,но мисля че трябва да се премахне напълно ограничението от 200 кошера за деминимис или поне да се вдигне лимита на 500

rumenggr
02.12.2018, 14:15
виждаш че пчелното семейство е на 100 % мъртво но ти пишат максимум 70-80 % смъртност защото така е наредбата след това трябва да заведеш оторизираните лица до нивата и да кажеш Ей т'ва е (рапицата) от която са натровени. След това арендатора трябва се съгласи да вземат проба - я даде, я не. Като минеш по целия канален ред (а първо са ти казали че е лесно понеже чукаш на компютъра и излиза чия е нивата) изведнъж след 5-6 месеца получаваш писмо от прокуратурата че следдствието се прекратява поради неизвестен извършител, защото междувременно се оказва че нивата не се обработва от този арендатор я дадена под наем на друг или е наел друг да я обработи, или че не си оцелил правилната нива ....
Не съм попадал в такова положение и дано не ми идва до главата! Разбирам, че е по-отвратителното от предположенията ми. Значи е належащо да се направят промени в тази посока. Може да се почне с промени свързани с уточняване на отговорността и съкращаване на процедурата. Ако не се промени нищо, написаното от теб ще го четем години, а пчелите ще мрат и де минимис ще стига за едно напиване от мъка. Очудвам се че пострадалите не са активни. Вероятно някои ще излязат, но е важно зад какви искания застават. Примерно, поставят се пет невъзможни и две възможни и важни. Преговорите/пазарлъка ще стигне до приемане на нещо. Обикновенно възможните. Очудва ме и безучастието на организацията, за чието създаване се изписаха маса страници в този форум. Гръмките приказки си свършиха работата и сега се потдържа удобна тишина? Ако бъркам, ще се извиня тук!!!

borislav aleksandrov
02.12.2018, 14:41
......... Очудвам се че пострадалите не са активни. Вероятно някои ще излязат, но е важно зад какви искания застават. .................

Аз съм от тези на пострадалите и то не веднъж а цели 5 пъти досега с отровени пчелини на 100 % и започване отново както се казва от нула... но гласувах с НЕ и няма да участвам в протеста. Аз подаяния и милостиня опс де миниминис не искам, тия 200-300 лв. ги преотстъпвам на някой друг пчелар които ще се радва че са му дали някой лев просто ей така....
Ще използвам думи на друг пчелар - станахме за смях...

относно исканията, за някой, може да са много важни, за мен са глупости - въпрос на гледна точка, приоритети и т.н. както и rumenggr е написал много е важно зад какви искания заставаш....

а защо пък да не се добави и искане за пълно заличаване със закон на всички пчеларски съюзи, федерации, развъдни асоциации, био и т.н. организацийки и цялата нормативна уредба от 80-те години насам.... изграждане на само 1 пчеларски съюз, най-накрая да се приеме закона за браншовите организации и да започнем както се казва на чисто и от нула .... (всяка нормативна уредба и пчеларски закон да се приема само чрез референдум/масова анкета до всички пчелари) май малко се олях ....

_Александър_
02.12.2018, 15:10
borislav aleksandrov колко пчелни семейства отглеждаш?
Защо смяташ че деминимис е милостиня? От думите ти разбирам че ако ти открадна колата ти няма да си търсиш правата. Смешното е, че пчеларството е единствения бранш който няма директни плащания, даже червеите и охлювите имат. Да аз бих се радвал на 200-300-400лв. все пак плащам над 1200лв. осигуровки, а даже не се знае дали за нас ще има пенсии. Защо пчеларите са толкова разпокъсани? Всички се борим за едно и също, здрави и силни пчелни семейства и евентуално някаква печалба.

Пламен Керчев
02.12.2018, 15:12
Да ви представя моето виждане за това какви трябва да са в общи линии основните правила за плащане за опрашване. В едно населено място с обща площ...... са неоходими за опрашване........ брой пчелни кошери. Общата сума за опрашване е например 100000 лв. В този район има оптимален брой кошери 1000. И когато разделим парите на броя кошери се получават 100 лв. на кошер. Това да речем е оптималният вариант. Но в района ако кошерите са 2000 вече сумата на кошер пада на 50 лв. А какво става в обратният случай ако в района има например 500 кошера, тогава сумата също ще е 100 лв. защото в района няма да е извършено пълноценно опрашване. Това е в общи линии. Цифрите са примерни.

Този начин за подпомагане може да работи най справедливо, ако се прибави и доказано производство на определено количество мед. Примерно 20 кг. и ако за 100 кошера имаш през годината добити 2000 кг. мед значи тези 100 кошера са извършили и опрашителната дейност за която ще се субсидират.

Трендафил Дончев
02.12.2018, 16:00
а защо пък да не се добави и искане за пълно заличаване със закон на всички пчеларски съюзи, федерации, развъдни асоциации, био и т.н. организацийки и цялата нормативна уредба от 80-те години насам.... изграждане на само 1 пчеларски съюз, най-накрая да се приеме закона за браншовите организации и да започнем както се казва на чисто и от нула ....

Малиииий, аз го предлагах. :bigsmile: То беше голямо писане и след това разводи по италиански.:bigsmile:

agro
02.12.2018, 20:13
...а защо пък да не се добави и искане за пълно заличаване със закон на всички пчеларски съюзи, федерации, развъдни асоциации, био и т.н. организацийки и цялата нормативна уредба от 80-те години насам.... изграждане на само 1 пчеларски съюз, най-накрая да се приеме закона за браншовите организации и да започнем както се казва на чисто и от нула .... (всяка нормативна уредба и пчеларски закон да се приема само чрез референдум/масова анкета до всички пчелари) май малко се олях ....
Първо със закон да се закрият всички партии, да остане само една - партията с главно П. Ще и изберем любим вожд, може и с референдум. Оттам нататък всички пчеларски съюзи и т.н. не ги мислим - ще остане само одобреният /от Партията и любимия вожд/.

borislav aleksandrov
02.12.2018, 20:32
borislav aleksandrov колко пчелни семейства отглеждаш?
Защо смяташ че деминимис е милостиня? От думите ти разбирам че ако ти открадна колата ти няма да си търсиш правата. Смешното е, че пчеларството е единствения бранш който няма директни плащания, даже червеите и охлювите имат. Да аз бих се радвал на 200-300-400лв. все пак плащам над 1200лв. осигуровки, а даже не се знае дали за нас ще има пенсии. Защо пчеларите са толкова разпокъсани? Всички се борим за едно и също, здрави и силни пчелни семейства и евентуално някаква печалба.

Смешното е че от 2007 година насам единственото което се чува във форумите е дайте ни пари, дайте ни пари, дайте ни пари ...

tarty
02.12.2018, 20:44
Смешното е че от 2007 година насам единственото което се чува във форумите е дайте ни пари, дайте ни пари, дайте ни пари ...
И те дават, дават и продължават да дават :), та до 5 години всичките милионери ще ни направят :).

ch.atanasov
02.12.2018, 20:52
И те дават, дават и продължават да дават :), та до 5 години всичките милионери ще ни направят :).

Ейй, да не лъжеш, че голяма част от програмистите са такива, повлияни от твоите успехи в пчеларството. Да няма пак тъжни физиономии.:bigsmile:

tarty
02.12.2018, 20:54
Ейй, да не лъжеш, че голяма част от програмистите са такива, повлияни от твоите успехи в пчеларството. Да няма пак тъжни физиономии.:bigsmile:

Еййй не се стърпя :)

ch.atanasov
02.12.2018, 20:56
Еййй не се стърпя :)

Не мога да ти устоя.:bigsmile:

tarty
02.12.2018, 21:01
Не мога да ти устоя.:bigsmile:

Сега вече ме плашиш.

сезгин
02.12.2018, 21:33
Сега е момента да се обединим ,вече няма пари за агроекология мярка 11 ,мярка 214 приключи,нека да има за всички

Трендафил Дончев
02.12.2018, 21:38
Сега е момента да се обединим ,вече няма пари за агроекология мярка 11 ,мярка 214 приключи,нека да има за всички

Ааааа, сега викаш е момента - да плеснем с ръце и да се прегърнем. Кой е....л булката, няма значение, важното е от сега нататък, кой ще я е...нали? Малко грубо, но е вярно.;)

krasimir00
02.12.2018, 21:57
Пчеларите все по трудно оцеляваме с всяка изминала година . Това , че се нуждаем от допълнително подпомагане не е защото сме направили шкембета от пчеларството и искаме да пълнеем още. Просто искаме занимавайки се с пчеларство да можем да си издържаме семействата , но на този етап това е почти невъзможно. Тъй че е нормално по форумите и извън тях пчеларите да искаме равностойно подпомагане и отношение съпоставимо с другите сектори в земеделието , а не да ни третират все едно не съществуваме.

Трендафил Дончев
02.12.2018, 22:04
Пчеларите все по трудно оцеляваме с всяка изминала година . Това , че се нуждаем от допълнително подпомагане не е защото сме направили шкембета от пчеларството и искаме да пълнеем още. Просто искаме занимавайки се с пчеларство да можем да си издържаме семействата , но на този етап това е почти невъзможно. Тъй че е нормално по форумите и извън тях пчеларите да искаме равностойно подпомагане и отношение съпоставимо с другите сектори в земеделието , а не да ни третират все едно не съществуваме.

Хубаво. Така да е. Ама то всички искат да си издържат семействата. Що за едни да има, а за други да няма? Всички пчели гледаме, под едно небе сме и всички ни брули природата. Защо едни да са по - облагодетелствани от други? Е това, ако някой ми го обясни, ще съм първи на протеста и ще рева с пълно гърло.

krasimir00
02.12.2018, 22:27
Защо биото взимат повече ? Ами стани био и взимай повече ! Защо за регистрираните земеделски производители да има , а за мен не ? Ами регистрирай се като земеделски производител , внасяй си допълнителни осигуровки и взимай , ако има какво да взимаш ! Като не искаш подпомагане и пари , ми не прави нищо и си ок. Или пък ела на протеста и развей бяйряк как искаш и ти да получаваш подпомагане без да си земедеслки производител . Или пък ела и развей бяйряк " не искаме пари , имаме ги с купища "

borislav aleksandrov
02.12.2018, 22:40
не че искам да се заяждам ма това ми звучи като искаме да се върне комунизма ....

Трендафил Дончев
02.12.2018, 22:44
Защо биото взимат повече ? Ами стани био и взимай повече ! Защо за регистрираните земеделски производители да има , а за мен не ? Ами регистрирай се като земеделски производител , внасяй си допълнителни осигуровки и взимай , ако има какво да взимаш ! Като не искаш подпомагане и пари , ми не прави нищо и си ок. Или пък ела на протеста и развей бяйряк как искаш и ти да получаваш подпомагане без да си земедеслки производител . Или пък ела и развей бяйряк " не искаме пари , имаме ги с купища "

А не може ли обратното? Всички да произвеждаме и на който му е меда по БИО, защото има начини да се докаже, той взима парата. Ей богу, ще стана богаташ? Това ли е начина да си храним семействата? Като прецакваме другите? Аз ще работя, ще изкарвам качествен, балкански мед, те ще ми го изкупуват като конвенционален, а ще дават парите на друг. Защо трябва да ставам БИО, като аз съм си БИО? Гарантирам го с двете си ръце, че е тъй. Който иска да идва, да взема един буркан, една тенекия и да я носи където иска да я изследват. Гаранция - БИО. Докато не се получи този начин на работа постоянно ще си скубем перушината. Край няма да има.

borislav aleksandrov
02.12.2018, 22:46
Аз пък искам да попитам нещо друго - всеки искал да си издържа семейството в това лошо няма - как успявахме да го издържаме при цена на меда от 0.80 лв./кг при 1 лв. при 1.20 при 1.80 при 2.20 , 3,50 . 4.00 без помощи без програми с квоти за износ и изведнъж не можем .... съпоставимо с всеки период като цени и т.н. цената на меда е била ниска или що годе нормална с цената на живота по него време ....

и може да е много грубо от моя страна след като не можеш удряш кепенците и се насочваш към нещо което ще ви изхранва семейството....

krasimir00
02.12.2018, 22:54
През комунизма съм бил дете. Не го възприемам като заяждане , всеки си има право на виждане . Така или иначе истината не е еднаква за всички, както и виждането за събитията около нас. Никъде в исканията в протестната декларацията не пише , че искането за отпускане на деминимис е само за регистрирани земеделски производители, или пък парите за опрашване само за регистрирани земеделски производители . Или , че искането за създаване на акредитирана лаборатория за изследване и анализ на отровени пчели ще е в полза само на регистрирани земеделски производители ! Ако има някакво неравенство , то идва от управници и чиновници ! Ако нещо не ви харесва можете да го заявите където и към когото трябва . В предните постове беше написан какъв е редът.

Трендафил Дончев
02.12.2018, 22:57
Аз пък искам да попитам нещо друго - всеки искал да си издържа семейството в това лошо няма - как успявахме да го издържаме при цена на меда от 0.80 лв./кг при 1 лв. при 1.20 при 1.80 при 2.20 , 3,50 . 4.00 без помощи без програми с квоти за износ и изведнъж не можем .... съпоставимо с всеки период като цени и т.н. цената на меда е била ниска или що годе нормална с цената на живота по него време ....

и може да е много грубо от моя страна след като не можеш удряш кепенците и се насочваш към нещо което ще ви изхранва семейството....

Така. Аз не съм от тези които си изхранват семейството от пчелите. Напротив, семейството дава в пъти за пчелите. Гледаме ги понякога за удоволствието само. Като няма приход - ми няма. Като има - има. А пчелина не е малък. Та и аз съм на мнението, че който не му се връзва работата, да ги зарязва и да си търси друго поприще. Явно това не е негово призвание.

borislav aleksandrov
02.12.2018, 23:00
Затова и сме различни всеки си има своите разбирания и виждания за дадено нещо и при един нормален разговор може да се постигне разбирателство.... но нима 5 лв от де минимис ни е най-големия проблем ? или ако взема 300 лв от де минимис ще си разреша другите проблеми покрай пчелите и ще цъфна и вържа ????

krasimir00
02.12.2018, 23:03
Цената на меда от години си стои една и съща , а цените вървят нагоре. Не мисля , че сравнението с минали периоди е много уместно .
Като ударя кепенците дали има алтернатива да си изхранвам семейството с друго. Едни може и да имат, други може да са в район в който няма алтернативи. При всеки положението е различно и не винаги толкова просто , колкото на думи.
Защо , като моя мед е био защото аз тей си знам , трябва да се регистрирам като био. Ми защото всеки може да каже че глюкозата му е био( хора всякакви ) и да ти гарантира за това.
Някой някъде е измъдрил правила , които предизвикват неравенство, и това не са пчеларите !

kuline
02.12.2018, 23:12
Бре, бре . Пара да пада, ще дерем гърла. И да дерете, все тая, защото лесната пара е от ден до пладне, ама дерете си гърлата! Това няма да оправи сектора. Никой не го е еня, че някой си се издържа от пчеларство и няма с какво да си храни семейството. Много сте тънки, посредствени и...спирам, че Рости ме нахока. Рости, нищо лично към теб, но да ми разправят разни програмисти, как трябва да идем на площат Макединия в София и да се обозначаваме, щото малко ни било взимането, айде моля, няма да стане. Сбъркано е всичко в пчеларството. Заради тия пусти жълти стотинки. Научете се първо да гледате пчели, после да искате, ама каквото трябва, за да бъде във възход сектора.

Трендафил Дончев
02.12.2018, 23:12
Ми защото всеки може да каже че глюкозата му е био( хора всякакви ) и да ти гарантира за това.
Някой някъде е измъдрил правила , които предизвикват неравенство, и това не са пчеларите !

Ми да. Ето, всеки си прекарва глюкозата за БИО и си гарантира именно с тези правила, а ние много ясно, няма да сме съгласни.

сезгин
03.12.2018, 00:29
Ааааа, сега викаш е момента - да плеснем с ръце и да се прегърнем. Кой е....л булката, няма значение, важното е от сега нататък, кой ще я е...нали? Малко грубо, но е вярно.;)

това го казва един модератор на пчеларска група ,и ще чакаме обединение.който е е.. л е...л .кака се омъжи

Трендафил Дончев
03.12.2018, 07:32
това го казва един модератор на пчеларска група ,и ще чакаме обединение.който е е.. л е...л .кака се омъжи

Този модератор е модератор на група/форум, а не обединител. За обединението са необходими вождове с топки, а не с празни дисаги.

rosty_sz
03.12.2018, 08:14
За мен е много интересно дали има 4 искания, около които да се обединят Дончев, Александров, Атанасов и Калин? Опитайте господа, пък може да излезе нещо.


п.п. Калине, формулирай моля програмаджия. Аз не съм виждал по три годишната някой да се "нажебил" и да върви "като мазен котарак". Все са обикновени отрудени хора. Не виждам нищо лошо и дори е глупаво да има финансиране, от което се възползват мои конкуренти, а аз да не се възползвам.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 08:35
За мен е много интересно дали има 4 искания, около които да се обединят Дончев, Александров, Атанасов и Калин? Опитайте господа, пък може да излезе нещо.


п.п. Калине, формулирай моля програмаджия. Аз не съм виждал по три годишната някой да се "нажебил" и да върви "като мазен котарак". Все са обикновени отрудени хора. Не виждам нищо лошо и дори е глупаво да има финансиране, от което се възползват мои конкуренти, а аз да не се възползвам.

Рости, ще ме провокираш да си отделя от времето и аз да ти напиша не четири, а 40 искания и то много по смислени и реални. Важно е кой ще ми ги прочете, замисли върху тях и да осмисли, че те са за отрасъла, който е затънал до гуша. Но тъй като това няма да се случи, просто няма защо да го правя, но пък и никога няма да се съглася да се раздават пари на Сульо и Пульо. Има и такива които ги ползват рационално, но повечето са такива които ги профукват без всякаква мисъл в главата. И защо? Защото я нямат. Разпределението трябва да е по друг начин, защото се казва - дават се субсидии на пчеларите в България, а не на някои пчелари в България. Сто пъти го казах. Живем под едно небе.

kuline
03.12.2018, 09:01
п.п. Калине, формулирай моля програмаджия. Аз не съм виждал по три годишната някой да се "нажебил" и да върви "като мазен котарак". Все са обикновени отрудени хора. Не виждам нищо лошо и дори е глупаво да има финансиране, от което се възползват мои конкуренти, а аз да не се възползвам.
Програмджия за мен е човек, който се бори за усвояване на средства, раздавани от държавата на калпак, уж за развитие на сектора, а то.... Точно държавата е виновна за да се стигне до това дередже в пчеларството, не без съдействието на определени хора от нашите среди. И както казва Друмев, схемите са замислени, а след това правилата са нагодени към тях. Наливането на пари в пчеларството доведе до неконкурентна среда. Хайде да се замислим сега, ако всички са на опашката за евросредства ще има ли за всички - не. Какво като всички си съдираме задниците от работа, и аз работя, и ти работиш и другия, но сме поставени в неравностойно положение един спрямо друг. Аз не вземам, защото мисля, че мога, а и се справям без тези средства- за сега де. Някъде по скоро някой писа, че стоката плод на нашия труд не е конвертируема, т.е. не е като зърното и неговите производни - стоки от първа необходимост. Съответно това наливане на пари в пчеларството без ясна визия, доведе до това дередже. Много хора станаха пчелари, макар, че преди това са виждали пчела на кино - пчеличката Мая. За да се случат нещата в пчеларството би следвало да се създаде една браншова организация, която да анализира създалите се в последните години проблеми, да ги прегледа в дълбочина и съответно да предвиди мерки за излизане от дупката. Не мисля, че с митинг ще се оправят нещата. Нека изложа един сценарий - отиваме на митинг, четири искания от които най-лесно осъществимо е това за деминимиса. Министъра казва - ето ви `нам колко милиона, малко са ама поне е нещо, за другите искания ще мислим как да ги реализираме. Но до кога? Ами има време. Разотиваме се доволни, че нещичко сме постигнали и...после пак така. Аз така мисля, дано не съм прав! До колкото помня Матеев беше споделял цирковете в министерството, как сядат на масата пред министъра и започват да се разправят помежду си. И това защото старите кримки не искат да пуснат кокала. Онзи ден като гледах интервюто на президента на българската федерация по волейбол - същата работа. Човека с Алцхаймер вече и рече, че Любоо Ганев не бил още дорасъл за шевското място.
Та такива ми ти работи. Аз така виждам нещата Рости. Не казвам, че съм прав, просто изразявам лично мнение.

ПП Рости, извинявай, ако по някакъв начин съм те засегнал! В написаните от мен постове, не съм визирал теб. Предполагам колко ти е трудно и на мен не ми е лесно, но това е реалността за съжаление. Много мнения се изказаха за проблемите в пчеларството, но никой представителите (ръководителите) на масата (пчеларите) не се нагърбва да ги обобщи, просто защото така им е угодно - предполагам. Трябва според мен да се наложат някакви рестриктивни мерки, които биха довели до нещо по-добро. Няма да ги излагам сега, че ще стана по-черен от дявола. Каквото и да споделя, ще има някой засегнат. Аз съм за такива мерки, които и за мен биха съдали неудобство, но за съжаление без тях няма оправия. Както се казва - кучето скача според тоягата.

todor.mitkov
03.12.2018, 10:58
Рости, ще ме провокираш да си отделя от времето и аз да ти напиша не четири, а 40 искания и то много по смислени и реални. Важно е кой ще ми ги прочете, замисли върху тях и да осмисли, че те са за отрасъла, който е затънал до гуша. Но тъй като това няма да се случи, просто няма защо да го правя, но пък и никога няма да се съглася да се раздават пари на Сульо и Пульо. Има и такива които ги ползват рационално, но повечето са такива които ги профукват без всякаква мисъл в главата. И защо? Защото я нямат. Разпределението трябва да е по друг начин, защото се казва - дават се субсидии на пчеларите в България, а не на някои пчелари в България. Сто пъти го казах. Живем под едно небе.
Кажи с какво още да те провокираме и да ги напишеш?

rosty_sz
03.12.2018, 11:43
Рости, ще ме провокираш да си отделя от времето и аз да ти напиша не четири, а 40 искания и то много по смислени и реални. Важно е кой ще ми ги прочете, замисли върху тях и да осмисли, че те са за отрасъла, който е затънал до гуша. Но тъй като това няма да се случи, просто няма защо да го правя, но пък и никога няма да се съглася да се раздават пари на Сульо и Пульо. Има и такива които ги ползват рационално, но повечето са такива които ги профукват без всякаква мисъл в главата. И защо? Защото я нямат. Разпределението трябва да е по друг начин, защото се казва - дават се субсидии на пчеларите в България, а не на някои пчелари в България. Сто пъти го казах. Живем под едно небе.

Въпроса не е да напишеш 40 а, 4 но с тях да са съгласни изброените съфорумници. Това не е просто приумица, а истински пример, защото точно така стоят нещата в момента. Има доста дружества на общинско ниво които са истински и работещи. Всички те е добре да се обединят около исканията си. Проблемите са страшно много и 40 искамия и предложения не са проблем. Въпросът е че те трябва да се споделят и от останалите. Та ето защо в момента исканията са това. В отговор и на Калин ще кажа че моите виждания сащо са свързани с изключително силни рестрикции във сектора, след като съм се съгласил да представлявам някакви хора (председател на общинско дружество ) моите възгледи остават на заден план. Аз мога да ги излагам обеснявам агитирам за тях, но когато членовете на дружеството гласуват, аз изпълнявам. И ето достигнахме до отговора на въпроса защо това са исканията - защото членовете на дружествата искат това.
Отделно от всичко мисля че протеста няма да доведе до нищо по-лошо от колкото е сега. Напротив, можем да получим шанс за по нататъшно развиие на нещата. Тоест ако го няма, със сигурност нищо няма да се промени, но ако се състои има малък шанс нещо добро да се случи.

_Александър_
03.12.2018, 12:10
Пчеларите все по трудно оцеляваме с всяка изминала година . Това , че се нуждаем от допълнително подпомагане не е защото сме направили шкембета от пчеларството и искаме да пълнеем още. Просто искаме занимавайки се с пчеларство да можем да си издържаме семействата , но на този етап това е почти невъзможно. Тъй че е нормално по форумите и извън тях пчеларите да искаме равностойно подпомагане и отношение съпоставимо с другите сектори в земеделието , а не да ни третират все едно не съществуваме.
Съгласен съм с теб напълно!

_Александър_
03.12.2018, 12:19
Не мога да разбера какъв ви е проблема че не искате субсидии? Мислите че едни ще забогатеят а други ще обеднеят ли? Ако не бяха организирали протест тогава щяхте пак да пишете из форумите. Вие сте хора на който няма как да се угоди! Има ПЧЕЛАРИ които искат да се развиват професионално в тази сфера. Тези субсидии ще са ни от голяма полза.

krasimir00
03.12.2018, 12:55
Пълно съгласие по всички въпроси никога няма да има между пчеларите, както няма такова и в други сектори , парламент и т.н. Затова и членовете на общинските пчеларски организации гласуват всяко предложение и мнозинството решава , какво да бъде или какво не. Недоволни и мърморещи винаги е имало и ще има. Говоря по принцип , да не се обиди някой.

_Александър_
03.12.2018, 12:56
Бре, бре . Пара да пада, ще дерем гърла. И да дерете, все тая, защото лесната пара е от ден до пладне, ама дерете си гърлата! Това няма да оправи сектора. Никой не го е еня, че някой си се издържа от пчеларство и няма с какво да си храни семейството. Много сте тънки, посредствени и...спирам, че Рости ме нахока. Рости, нищо лично към теб, но да ми разправят разни програмисти, как трябва да идем на площат Макединия в София и да се обозначаваме, щото малко ни било взимането, айде моля, няма да стане. Сбъркано е всичко в пчеларството. Заради тия пусти жълти стотинки. Научете се първо да гледате пчели, после да искате, ама каквото трябва, за да бъде във възход сектора.
Защо дават пари за земеделие?-защото земеделците не знаят как се гледат ниви?
А на животновъди?- защото и те не знаят как се гледат крави?
Тук става въпрос че сектора изчезва! Тези с по 5-6-7 семейства може да са едни от най-добрите пчелари ама..... няма да вдигнат сектора. Трябва промишлено производство! Всички от вас давате пример как другите държави помагали......

rosty_sz
03.12.2018, 13:32
..... Има ПЧЕЛАРИ които искат да се развиват професионално в тази сфера. Тези субсидии ще са ни от голяма полза.
Не е сигурно.

_Александър_
03.12.2018, 13:52
Не е сигурно.
Не мисля че някой ще може да се издържа само от субсидии, ако правилно те разбирам.

Пламен Керчев
03.12.2018, 15:20
А не може ли обратното? Всички да произвеждаме и на който му е меда по БИО, защото има начини да се докаже, той взима парата. Ей богу, ще стана богаташ? Това ли е начина да си храним семействата? Като прецакваме другите? Аз ще работя, ще изкарвам качествен, балкански мед, те ще ми го изкупуват като конвенционален, а ще дават парите на друг. Защо трябва да ставам БИО, като аз съм си БИО? Гарантирам го с двете си ръце, че е тъй. Който иска да идва, да взема един буркан, една тенекия и да я носи където иска да я изследват. Гаранция - БИО. Докато не се получи този начин на работа постоянно ще си скубем перушината. Край няма да има.

И за всичко това кой ти е виновен. Или е по удобно да обвиняваш колега пчеларин, който си е направил труда да се сертифицира, да плаща едни пари за сертифициране, да е подложен на целогодишен контрол и т. н. Товоята работа все едно да караш без книжка и като те спрат да викаш че книжката ли кара колата, че и да обвиняваш изрядните шофьори в това че нямаш книжка. Поздрави.

ch.atanasov
03.12.2018, 18:01
Тук става въпрос че сектора изчезва! Тези с по 5-6-7 семейства може да са едни от най-добрите пчелари ама..... няма да вдигнат сектора. Трябва промишлено производство! .....

Баси, сектора загивал, трябвало промишлено производство. Ами произвеждайте бре, кой ви пречи. Нямало цена, ами вие като ставахте пчелари, кой ви прави сметката, къде беше кръчмаря. Трябвали субсидии за да се развиват, ами печелете и се развивайте, що трябва да сте на гърба на данъкоплатеца.

пп. Знам , че не ви става хубаво, но това е живота. Много отдавна съм писал ( цитирал ) до какво водят субсидиите. Ако ги нямаше, много от вас нямаше да са пчелари и всички щяхме да сме равни пред пазара. Нямаше да го има и този дебат.

Ангел Йосифов
03.12.2018, 18:15
Тези с по 5-6-7 семейства може да са едни от най-добрите пчелари ама..... няма да вдигнат сектора..
И професионалистите със по 5,6 10000 няма да го вдигнат,Единствено и само ЦЕНАТА ,може да го вдигне.......ама много ни е рахитна държавата,без дотации не може....

rosty_sz
03.12.2018, 18:29
Баси, сектора загивал, трябвало промишлено производство. Ами произвеждайте бре, кой ви пречи. Нямало цена, ами вие като ставахте пчелари, кой ви прави сметката, къде беше кръчмаря. Трябвали субсидии за да се развиват, ами печелете и се развивайте, що трябва да сте на гърба на данъкоплатеца.

пп. Знам , че не ви става хубаво, но това е живота. Много отдавна съм писал ( цитирал ) до какво водят субсидиите. Ако ги нямаше, много от вас нямаше да са пчелари и всички щяхме да сме равни пред пазара. Нямаше да го има и този дебат.

Така и не се научихте да боравите с термините. Субсидии никога не е имало в пчеларството. Има подпомагане по програми и де минимис.
Ти Атанасов доволен ли си от сегашното си положение като пчелар. Ако не къде ти беше кръчмаря? Ти като по-умен от повечето нас, защо не прозря на къде въврвят нещата и не взе мерки своевременно? Тъпа логика нали?

Вече не сме равни пред пазара и тъгуването по старите времена не ни помага. Сега се иска нова идея, нов път.

_Александър_
03.12.2018, 18:32
Баси, сектора загивал, трябвало промишлено производство. Ами произвеждайте бре, кой ви пречи. Нямало цена, ами вие като ставахте пчелари, кой ви прави сметката, къде беше кръчмаря. Трябвали субсидии за да се развиват, ами печелете и се развивайте, що трябва да сте на гърба на данъкоплатеца.

пп. Знам , че не ви става хубаво, но това е живота. Много отдавна съм писал ( цитирал ) до какво водят субсидиите. Ако ги нямаше, много от вас нямаше да са пчелари и всички щяхме да сме равни пред пазара. Нямаше да го има и този дебат.
Аз също съм данъкоплатец! Това може да го кажеш на някой циганин от кварталната кръчма, тук не му е мястото. Пчелар съм от доста време и не съм получил и 1лв. субсидия до сега. Разлика в цената има само при био (а аз не съм един от тях) за всички други пазара е 1. Много прекупвачи ама стоката ти отива на едно и също място. Цената е една и съща.

_Александър_
03.12.2018, 18:52
Едно време и осигуровките не бяха толкова скъпи. Също така и дървения материал, лекарства, инвентар даже бих сложил и горивото заради подвижните пчелари всичко е скъпо! На дали цените ще спаднат. Остава само да искаме и ние нещо. Колегата преди мен е прав, трябва да се търси друг път за развитие. А без пари нищо не става. Без финансова помощ нещата стават твърде бавно и мудно.

ch.atanasov
03.12.2018, 19:12
Така и не се научихте да боравите с термините. Субсидии никога не е имало в пчеларството. Има подпомагане по програми и де минимис.
Ти Атанасов доволен ли си от сегашното си положение като пчелар. Ако не къде ти беше кръчмаря? Ти като по-умен от повечето нас, защо не прозря на къде въврвят нещата и не взе мерки своевременно? Тъпа логика нали?

Вече не сме равни пред пазара и тъгуването по старите времена не ни помага. Сега се иска нова идея, нов път.

Да, бе. Подпомагане имах предвид. Аз ако бях по-умен нямаше да се занимавам да пиша така, както ги виждам нещата, а щях да пиша : изедници, убийте ги , долу, оставка, Уууууу. И всички щяхте да ръкопляскате. Като пчелар защо да не съм доволен, не съм чакал на подпомагане и субсидии. Не съм разочарован, като теб например. Държа ниво от 2001г. -130 семейства и ако е добра годината -добре. Ако има добра цена, пак-добре. Ако -НЕ, не се тръшкам и не ходя по митинги. Не правя тонове инверт, не купувам тонове твърда храна и не гоня 100 кила добив. Та така я правя моята сметка с тъпата ми логика. Моята ролетка е къса и така меря животаblush;, вие сте с дългите ролетки. Решихте, че ще станете богати с пчелите (хората ви ги дадоха за да имате поминък ), сега се оправяйте.:tres:

ch.atanasov
03.12.2018, 19:19
Аз също съм данъкоплатец! Това може да го кажеш на някой циганин от кварталната кръчма, тук не му е мястото. Пчелар съм от доста време и не съм получил и 1лв. субсидия до сега. Разлика в цената има само при био (а аз не съм един от тях) за всички други пазара е 1. Много прекупвачи ама стоката ти отива на едно и също място. Цената е една и съща.

Чудесно, не виждам проблема ти.

ch.atanasov
03.12.2018, 19:23
Колегата преди мен е прав, трябва да се търси друг път за развитие. А без пари нищо не става. Без финансова помощ нещата стават твърде бавно и мудно.

Да, дано го намерите пътя. За парите- банките дават пари, ако не знаеш.:)

Георги 1974
03.12.2018, 19:29
Баси, сектора загивал, трябвало промишлено производство. Ами произвеждайте бре, кой ви пречи. Нямало цена, ами вие като ставахте пчелари, кой ви прави сметката, къде беше кръчмаря. Трябвали субсидии за да се развиват, ами печелете и се развивайте, що трябва да сте на гърба на данъкоплатеца.

пп. Знам , че не ви става хубаво, но това е живота. Много отдавна съм писал ( цитирал ) до какво водят субсидиите. Ако ги нямаше, много от вас нямаше да са пчелари и всички щяхме да сме равни пред пазара. Нямаше да го има и този дебат.

Ей Атанасов bow;bow;bow; не съм вярвал че ще съм на едно мнение с един убеден демократ като теб!

Аз също няма да ходя да рева като протогер на протест щото ,,трябвало промишлено пчеларство" ама защо трябвало и на кого трябвало не ми стана ясно.

_Александър_
03.12.2018, 19:40
Да, бе. Подпомагане имах предвид. Аз ако бях по-умен нямаше да се занимавам да пиша така, както ги виждам нещата, а щях да пиша : изедници, убийте ги , долу, оставка, Уууууу. И всички щяхте да ръкопляскате. Като пчелар защо да не съм доволен, не съм чакал на подпомагане и субсидии. Не съм разочарован, като теб например. Държа ниво от 2001г. -130 семейства и ако е добра годината -добре. Ако има добра цена, пак-добре. Ако -НЕ, не се тръшкам и не ходя по митинги. Не правя тонове инверт, не купувам тонове твърда храна и не гоня 100 кила добив. Та така я правя моята сметка с тъпата ми логика. Моята ролетка е къса и така меря животаblush;, вие сте с дългите ролетки. Решихте, че ще станете богати с пчелите (хората ви ги дадоха за да имате поминък ), сега се оправяйте.:tres:

С 130 семейства издържаш ли се? Ако да кажи и на глупак като мен как го правиш? Аз гледам 230 семейства живот и здраве ще станат 300. Защото аз не искам да работя като пазач(не че е лоша професия, няма срамна работа) някъде и да си викам - дано да има мед че да отида със семейството на море. Бях със 130 семейства чисто ми оставаха 7000 лв. Без да имам отровени семейства или нещо такова. И това е при много добра година! Кратко точно и ясно- защо си против субсидирането? Цената на меда няма да се промени със субсидиите или без тях.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 19:41
Има ПЧЕЛАРИ които искат да се развиват професионално в тази сфера.

Има банки. Да теглят кредит и да се развиват колкото си искат. А не да вземат някакви пари, които да връщат и внуците ми. Това не го ли разбрахте, че да дойдат едни пари от някъде, то те ще бъдат взети от другаде? Защо си мислите, че някой раздава пари и вие сте точно тия които трябва да ги вземете?
Аз искам да си отворя салон за ферари, мазерати, майбах, порше, ламборгини. Сега тъй като съм затруднен да си купя по 20бр. от всяко, искам държавата да ме субсидира.
По същите програми и всяка година да кандидатствам.
Помагайте много ми е зор, семейство имам, давайте стачка. Ама защо мислите, че няма да приемат исканията, какво пък толкова, няма да забогатея, що се дърпате бре хора, давайте, хайде на стачка? Ееее, не искате. Какви сте такива, защо се цепите сега, обединявайте се де? За общата кауза.

_Александър_
03.12.2018, 19:52
Има банки. Да теглят кредит и да се развиват колкото си искат. А не да вземат някакви пари, които да връщат и внуците ми. Това не го ли разбрахте, че да дойдат едни пари от някъде, то те ще бъдат взети от другаде? Защо си мислите, че някой раздава пари и вие сте точно тия които трябва да ги вземете?
Аз искам да си отворя салон за ферари, мазерати, майбах, порше, ламборгини. Сега тъй като съм затруднен да си купя по 20бр. от всяко, искам държавата да ме субсидира.
По същите програми и всяка година да кандидатствам.
Помагайте много ми е зор, семейство имам, давайте стачка. Ама защо мислите, че няма да приемат исканията, какво пък толкова, няма да забогатея, що се дърпате бре хора, давайте, хайде на стачка? Ееее, не искате. Какви сте такива, защо се цепите сега, обединявайте се де? За общата кауза.

А ти защо си мислиш, че ако не ги вземем внуците ти няма да плащат. И да вземем и да не ги вземем пак ще плащаме, как не го разбрахте това. Пари има просто се вземат незаконно (кражба)

Трендафил Дончев
03.12.2018, 19:58
А ти защо си мислиш, че ако не ги вземем внуците ти няма да плащат. И да вземем и да не ги вземем пак ще плащаме, как не го разбрахте това. Пари има просто се вземат незаконно (кражба)

Значи влака тръгнал по нанадолнището и всички се радваме, че набира все повече и повече скорост, и никой не иска той да спре, че ще има поражения. Неее, има и хора които искат да спре и така е редно. Да се спре незаконното вземане/кражба/.

ch.atanasov
03.12.2018, 20:02
С 130 семейства издържаш ли се? Ако да кажи и на глупак като мен как го правиш? Аз гледам 230 семейства живот и здраве ще станат 300. Защото аз не искам да работя като пазач(не че е лоша професия, няма срамна работа) някъде и да си викам - дано да има мед че да отида със семейството на море. Бях със 130 семейства чисто ми оставаха 7000 лв. Без да имам отровени семейства или нещо такова. И това е при много добра година! Кратко точно и ясно- защо си против субсидирането? Цената на меда няма да се промени със субсидиите или без тях.

Ами кой е казал, че се издържам или, че трябва да се издържам. Ха-ха, като не искаш да работиш, гледай 300--3000 семейства или си смени ролетката.hi;
При 1300 семейства, ще правиш -70 000лв.на година, дано ти стигнат за море и то в странство.:bigsmile:
За тровенето трябва да се работи здраво от пчеларските организации и то на национално ниво. Такива селски дружества, дето се пръкнаха напоследък, могат само банкетчета за коледа да си правят.:laughing:

"Кратко точно и ясно- защо си против субсидирането?" ----ще разцъкам да ти цитирам нещо, от по-умни хора.

_Александър_
03.12.2018, 20:09
Значи влака тръгнал по нанадолнището и всички се радваме, че набира все повече и повече скорост, и никой не иска той да спре, че ще има поражения. Неее, има и хора които искат да спре и така е редно. Да се спре незаконното вземане/кражба/.

Че кой не иска да се спре? Говорите така все едно това ще е първото субсидиране в историята на България във всички сектори. Само пчеларството няма директни плащания. Ако се приемат исканията сигурно всички които сте против ще отидете в ДФЗ и ще кажете -аз не искам субсидия? Или ще сте 1-ви на опашката?

_Александър_
03.12.2018, 20:20
Ами кой е казал, че се издържам или, че трябва да се издържам. Ха-ха, като не искаш да работиш, гледай 300--3000 семейства или си смени ролетката.hi;
При 1300 семейства, ще правиш -70 000лв.на година, дано ти стигнат за море и то в странство.:bigsmile:
За тровенето трябва да се работи здраво от пчеларските организации и то на национално ниво. Такива селски дружества, дето се пръкнаха напоследък, могат само банкетчета за коледа да си правят.:laughing:

"Кратко точно и ясно- защо си против субсидирането?" ----ще разцъкам да ти цитирам нещо, от по-умни хора.

Ето че тук се раминаваме. Аз ти говоря за пчелин/и от който може да се издържаш а ти ми говориш за любител пчелар. Не ме разбирай погрешно нямам никакво намерение да се заяждам с когото и да е било. Ще ми е много интересно да прочета защо си против субсидирането ако го намериш сподели го ще съм ти благодарен (това не го казвам с ирония)

Алексиев
03.12.2018, 20:20
Че кой не иска да се спре? Говорите така все едно това ще е първото субсидиране в историята на България във всички сектори. Само пчеларството няма директни плащания. Ако се приемат исканията сигурно всички които сте против ще отидете в ДФЗ и ще кажете -аз не искам субсидия? Или ще сте 1-ви на опашката?

Там е работата, че видяхме как и кого субсидираха и в земеделието и в животновъдството, както видяхме и докъде доведе това. Субсидии и в пчеларството ще има, това е ясно, само дето някои "наши" ще се опаричат доста а другите ще разберат, че без субсидии си е било по добре.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 20:22
Че кой не иска да се спре? Говорите така все едно това ще е първото субсидиране в историята на България във всички сектори. Само пчеларството няма директни плащания. Ако се приемат исканията сигурно всички които сте против ще отидете в ДФЗ и ще кажете -аз не искам субсидия? Или ще сте 1-ви на опашката?

Не, няма да сме. Аз лично категорично няма да съм. Когато аз знаех за този план, някой още пчели не са имали. Но не съм опрял до вземане на такива пари.

Пламен Керчев
03.12.2018, 20:22
Стигнах до извода че повечето които са против протеста практикуват пчеларсвото повече като хоби, което не е и основният им доход. А за протеста са хора които се занимават с пчеларство на едно друго ниво. Основните му доходи са точно от пчеларсво. Е да ви питам при тези цени на меда и тенденцията на спад до колко още ще издържат хората които чакат основно на тази си дейност. Не бъдете егойсти и ако сте решили че няма да присъствате недейте обвинява инакомислещите за повечето беди в бранша, които не ви е основен поминък. Ние искаме едно простичко нещо, достойно възнаграждение за труда който полагаме, което възнаграждение получават всички или повечето пчелари в ЕС.

borislav aleksandrov
03.12.2018, 20:28
За мен е много интересно дали има 4 искания, около които да се обединят Дончев, Александров, Атанасов и Калин? Опитайте господа, пък може да излезе нещо.

Сигурно има, в един разговор що да не се получи разбирателство... И с теб също може кои е казал че няма да намерим общи искания или с които и да е.... а за дружествата т.е. за членовете им - като чуят пари и то безвъзмездно ... та изобщо не се учудвам какво са гласували....


Не мога да разбера какъв ви е проблема че не искате субсидии? Мислите че едни ще забогатеят а други ще обеднеят ли? Ако не бяха организирали протест тогава щяхте пак да пишете из форумите. Вие сте хора на който няма как да се угоди! Има ПЧЕЛАРИ които искат да се развиват професионално в тази сфера. Тези субсидии ще са ни от голяма полза.

Всеки път щом стане дума за субсидия или подпомагане винаги съм бил против и не веднъж съм спорел за това, тоя път не мисля да водя отново същия "спор". А и това не е и първият път когато се спори преди протест на пчеларите всеки път е едно и също като този път основно Рости изнася на гърба си защитата за протеста предния път беше Бонев от Акация Пловдив ако не бъркам ... Освен това не веднъж съм го казвал в прав текст - Аз съм комерсиален пчелар...
И как точно един де минимис от 500-600 айде 800 лв ще е от голяма полза за един пчелар с 200 семейства.


С 130 семейства издържаш ли се? Ако да кажи и на глупак като мен как го правиш? Аз гледам 230 семейства живот и здраве ще станат 300. Защото аз не искам да работя като пазач(не че е лоша професия, няма срамна работа) някъде и да си викам - дано да има мед че да отида със семейството на море. Бях със 130 семейства чисто ми оставаха 7000 лв. Без да имам отровени семейства или нещо такова. И това е при много добра година! Кратко точно и ясно- защо си против субсидирането? Цената на меда няма да се промени със субсидиите или без тях.

Аз в момента издържам семейство с 50 броя пчелни семейства и дори обмислям да ги намаля още до 30 броя и не съм се лешил от нищо....

Поста на на Пламен Керчев - аз не работя нищо от 23-25 години друго освен пчелите... и пак съм против

_Александър_
03.12.2018, 20:29
Там е работата, че видяхме как и кого субсидираха и в земеделието и в животновъдството, както видяхме и докъде доведе това. Субсидии и в пчеларството ще има, това е ясно, само дето някои "наши" ще се опаричат доста а другите ще разберат, че без субсидии си е било по добре.

Дано грешиш. Видях хора от моето село прости кравари какви ферми направиха и какви трактори закупиха. Надявам се наистина да не си прав. Земеделците от 100дк. Вече гледат по 10000дк. Богати или не, създадоха десетки работни места. Това е моето виждане. Искам и в пчеларството да е така. Не съм пчелар заради субсидии, а защото ми харесва да гледам даже бих казал обичам.

ch.atanasov
03.12.2018, 20:30
. Ще ми е много интересно да прочета защо си против субсидирането ако го намериш сподели го ще съм ти благодарен (това не го казвам с ирония)

Най-вероятно ще си против материала, като ти чета възгледите, но обещах. Не трябва да се гледа само моментния келепир.:)

https://www.expert.bg/news-407804.html

Трендафил Дончев
03.12.2018, 20:32
Излиза, че някои са опрели точно до тези пари. Разчитат на пчеларството? Както каза и Борислав Александров, че са му загивали пчелите му 5 пъти, моите 3 пъти до крак, Калин и той е минал през този кръг, но не сме чакали някой да ни помага. Стъпвали сме си сами на краката, а и нашето не е съвсем хоби. Ако не дай си боже и вие занулите, какво правим? Държавата ще дойде и ще ви изсипе чувал с пари?

_Александър_
03.12.2018, 20:33
Стигнах до извода че повечето които са против протеста практикуват пчеларсвото повече като хоби, което не е и основният им доход. А за протеста са хора които се занимават с пчеларство на едно друго ниво. Основните му доходи са точно от пчеларсво. Е да ви питам при тези цени на меда и тенденцията на спад до колко още ще издържат хората които чакат основно на тази си дейност. Не бъдете егойсти и ако сте решили че няма да присъствате недейте обвинява инакомислещите за повечето беди в бранша, които не ви е основен поминък. Ние искаме едно простичко нещо, достойно възнаграждение за труда който полагаме, което възнаграждение получават всички или повечето пчелари в ЕС.

Браво!! Много точно казано

_Александър_
03.12.2018, 20:37
Най-вероятно ще си против материала, като ти чета възгледите, но обещах. Не трябва да се гледа само моментния келепир.:)

https://www.expert.bg/news-407804.html

Благодаря!

rosty_sz
03.12.2018, 20:41
Ето ги "селските" дружества които подкрепят протестното писмо на независимите дружества Благоевград , Бургас , Варна , Враца , В, Търново , Велинград , Видин , Ген. Тошево , Добрич , Елхово , Каварна , Карлово , Криводол , Ловеч , Лом , Несебър , Нова Загора , Петрич , Пловдив Попово , Плевен , Разград , Русе , Свиленград , Сандански Севлиево , Смолян , Самоков , Стамболийски , Стара Загора , Свищов , Самоков , Търговище , Троян , Харманли , Хасково , Хисаря , Шабла , Ямбол , ОБПС , Федерация на българските пчелари , Асоциация Био Пчелини Странджа .

borislav aleksandrov
03.12.2018, 20:44
Ето ги селските дружества които подкрепят протестното писмо на независимите дружества Благоевград , Бургас , Варна , Враца , В, Търново , Велинград , Видин , Ген. Тошево , Добрич , Елхово , Каварна , Карлово , Криводол , Ловеч , Лом , Несебър , Нова Загора , Петрич , Пловдив Попово , Плевен , Разград , Русе , Свиленград , Сандански Севлиево , Смолян , Самоков , Стамболийски , Стара Загора , Свищов , Самоков , Търговище , Троян , Харманли , Хасково , Хисаря , Шабла , Ямбол , ОБПС , Федерация на българските пчелари , Асоциация Био Пчелини Странджа .

Рости а членовете на тези дружества ще дойдат ли - всичките или само техни представители или само са морално с подписана декларация?

ch.atanasov
03.12.2018, 20:47
Ето ги селските дружества които подкрепят протестното писмо на независимите дружества Благоевград , Бургас , Варна , Враца , В, Търново , Велинград , Видин , Ген. Тошево , Добрич , Елхово , Каварна , Карлово , Криводол , Ловеч , Лом , Несебър , Нова Загора , Петрич , Пловдив Попово , Плевен , Разград , Русе , Свиленград , Сандански Севлиево , Смолян , Самоков , Стамболийски , Стара Загора , Свищов , Самоков , Търговище , Троян , Харманли , Хасково , Хисаря , Шабла , Ямбол , ОБПС , Федерация на българските пчелари , Асоциация Био Пчелини Странджа .

Малеее, само аз не съм си спретнал дружество.:bigsmile: Голяма тежест ще имате.:)

rosty_sz
03.12.2018, 20:48
Малеее, само аз не съм си спретнал дружество.:bigsmile: Голяма тежест ще имате.:)

И аз не съм, нашето има доста дълга история.

rosty_sz
03.12.2018, 20:48
Рости а членовете на тези дружества ще дойдат ли - всичките или само техни представители или само са морално с подписана декларация?

Едвали ще дойдат. Знаш какво ще стане на 10-ти.

_Александър_
03.12.2018, 20:49
Благодаря!

Не не съм против материала. Изглежда логично, но да помислим дали това е възможно - да се спре субсидирането. Според мен не е възможно и за това трябва да се търсят други начини и да искаме да сме равни.

tarty
03.12.2018, 20:59
Да, дано го намерите пътя. За парите- банките дават пари, ако не знаеш.:)
Дават, дават, но си ги искат после с лихвите и не те питат имаш или нямаш, съдия изпълнителя чака :). Друго си е да вземеш от държавата и нищо да не върнеш :).

_Александър_
03.12.2018, 20:59
Сигурно има, в един разговор що да не се получи разбирателство... И с теб също може кои е казал че няма да намерим общи искания или с които и да е.... а за дружествата т.е. за членовете им - като чуят пари и то безвъзмездно ... та изобщо не се учудвам какво са гласували....



Всеки път щом стане дума за субсидия или подпомагане винаги съм бил против и не веднъж съм спорел за това, тоя път не мисля да водя отново същия "спор". А и това не е и първият път когато се спори преди протест на пчеларите всеки път е едно и също като този път основно Рости изнася на гърба си защитата за протеста предния път беше Бонев от Акация Пловдив ако не бъркам ... Освен това не веднъж съм го казвал в прав текст - Аз съм комерсиален пчелар...
И как точно един де минимис от 500-600 айде 800 лв ще е от голяма полза за един пчелар с 200 семейства.



Аз в момента издържам семейство с 50 броя пчелни семейства и дори обмислям да ги намаля още до 30 броя и не съм се лешил от нищо....

Поста на на Пламен Керчев - аз не работя нищо от 23-25 години друго освен пчелите... и пак съм против

С 50 семейства.... Браво! Незнам как го правиш и то без никаква финансова помощ. Само не разбирам защо ще фалираш заради субсидирането. Ако в предишните коментари си го написал се извинявам и няма нужда да ми отговаряш.

ГрозьоГърдев
03.12.2018, 21:02
... Основните му доходи са точно от пчеларсво. ... ....
Не искам да обидя никого но доходите на тези хора не са от пчеларство:https://www.google.bg/search?hl=bg&biw=1366&bih=638&tbm=isch&sa=1&ei=g3YFXITBBMyfgAaa1b2ICQ&q=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%86%D0%B8&oq=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%86%D0%B8&gs_l=img.3..0j0i5i30j0i24l7.9455.14740..16719...0. 0..0.198.951.0j7......0....1..gws-wiz-img.....0..0i67j0i30.mY01xOgksME


... .. Ние искаме едно простичко нещо, достойно възнаграждение за труда който полагаме, което възнаграждение получават всички или повечето пчелари в ЕС.

Нека не обиждаме колегите от ЕС. Те имат повече достойнство от нас!

Пламен Керчев
03.12.2018, 21:07
Не искам да обидя никого но доходите на тези хора не са от пчеларство:https://www.google.bg/search?hl=bg&biw=1366&bih=638&tbm=isch&sa=1&ei=g3YFXITBBMyfgAaa1b2ICQ&q=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%86%D0%B8&oq=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%86%D0%B8&gs_l=img.3..0j0i5i30j0i24l7.9455.14740..16719...0. 0..0.198.951.0j7......0....1..gws-wiz-img.....0..0i67j0i30.mY01xOgksME



Нека не обиждаме колегите от ЕС. Те имат повече достойнство от нас!


И аз не искам да обидя никого но имам чувството че форума се е напълнил с платени тролове.

ГрозьоГърдев
03.12.2018, 21:10
И аз не искам да обидя никого но имам чувството че форума се е напълнил с платени тролове.

Нали? И аз имам такова чувсто!

Трендафил Дончев
03.12.2018, 21:11
И аз не искам да обидя никого но имам чувството че форума се е напълнил с платени тролове.

Хайде да не започваме с глупостите.

agro
03.12.2018, 21:14
Не не съм против материала. Изглежда логично, но да помислим дали това е възможно - да се спре субсидирането. Според мен не е възможно и за това трябва да се търсят други начини и да искаме да сме равни.
В Европа няма как да се спре субсидирането на селското стопанство. Нека не си мислим, че там, също както и у нас, с управлението се занимават разбойници. Само факта, че го правят /субсидирането/, трябва да ни говори нещо. Аз съм достатъчно умен, за да смятам, че не съм дорасъл за аргументите "за" и "против". Бих се доверил на това, което правят "там" по простата причина ,че са доказали, че могат да осигурят на населението си благосъстояние, по-добро от това по света. Бил съм в Африка, в Китай, в САЩ. Това, което ние в Европа имаме масово като качество на живот, го няма другаде с малки изключения. Проблема не е в Европа, проблема е при нас, в България. Ние сме идиотите, които крадем европейското субсидиране по най-безобразен начин. И няма надежда да престанем да крадем в обозримото бъдеще. Никаква надежда, за мое най-голямо съжаление..

Алексиев
03.12.2018, 21:14
Дано грешиш. Видях хора от моето село прости кравари какви ферми направиха и какви трактори закупиха. Надявам се наистина да не си прав. Земеделците от 100дк. Вече гледат по 10000дк. Богати или не, създадоха десетки работни места. Това е моето виждане. Искам и в пчеларството да е така. Не съм пчелар заради субсидии, а защото ми харесва да гледам даже бих казал обичам.

Ами точно там е проблема, видял си на практика как става. 100 човека по 100 дк. обработвали. Дават субсидии, единия скача на 10000 другите....аут. Предния ден 100 селяка с по една крава, на следващия един със 100 крави. Точно това видяхме и ние. Всичко това е благодарение на "справедливото" разпределение на субсидиите. От сърце пожелавам в този сектор да не е така.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 21:20
Чудно ми е как е възможно да искате да се стигне до единомислие? А и точно така трябва да бъде. По този начин се взема положителното и от двете страни и се прави общ план.
Пример: 60€ - казват едните, другите казват, не - много е, ами вземаме поне средното и там го намаляват още малко и ето ти едни 50 лева за опрашване на кошер. Реални.
Но някой ще кресне, но там вземат повече. Когато ти вдигнат заплатата колкото тяхната - тогава ще искаш колкото тях.;)

agro
03.12.2018, 21:23
Ами точно там е проблема, видял си на практика как става. 100 човека по 100 дк. обработвали. Дават субсидии, единия скача на 10000 другите....аут...
Само че не беше така. Върнаха на 100 човека по сто декара. Те не ги обработваха, взе ги бившия председател на ТКЗС-то. Ако не той, взе ги партийния секретар или председателя на АПК-то. Това преди субсидиите. Постепенно им ги изплати и сега са негови. По нашенски.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 21:24
Само че не беше така. Върнаха на 100 човека по сто декара. Те не ги обработваха, взе ги бившия председател на ТКЗС-то. Ако не той, взе ги партийния секретар или председателя на АПК-то. Това преди субсидиите. Постепенно им ги изплати и сега са негови. По нашенски.

А пък как постепенно ги изплати - няма да говорим.:bigsmile:

Пламен Керчев
03.12.2018, 21:26
Чудно ми е как е възможно да искате да се стигне до единомислие? А и точно така трябва да бъде. По този начин се взема положителното и от двете страни и се прави общ план.
Пример: 60€ - казват едните, другите казват, не - много е, ами вземаме поне средното и там го намаляват още малко и ето ти едни 50 лева за опрашване на кошер. Реални.
Но някой ще кресне, но там вземат повече. Когато ти вдигнат заплатата колкото тяхната - тогава ще искаш колкото тях.;)
Дончев ще говоря на ти ако нямаш нищо против. Ти като говорител на МЗХГ ли го написа това.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 21:29
Дончев ще говоря на ти ако нямаш нищо против. Ти като говорител на МЗХГ ли го написа това.

Никога не съм искал да ми говорят на вие.
Не. Но искам като идете пред него, да не ви се смеят.

agro
03.12.2018, 21:30
А пък как постепенно ги изплати - няма да говорим.:bigsmile:
Казал съм - по нашенски.

_Александър_
03.12.2018, 21:36
Ами точно там е проблема, видял си на практика как става. 100 човека по 100 дк. обработвали. Дават субсидии, единия скача на 10000 другите....аут. Предния ден 100 селяка с по една крава, на следващия един със 100 крави. Точно това видяхме и ние. Всичко това е благодарение на "справедливото" разпределение на субсидиите. От сърце пожелавам в този сектор да не е така.
Да но да обработваш повече земя трябва да вземеш от някой друг тя еконстанта и няма как да стане повече. За това съм съгласен. Но за крави и кошери..... като имаш 5 крави и виждаш че се печели правиш ги на 10 същото и при нас. Тук идва въпроса дали ти имаш възможност да ги гледаш. Пример: Ако имам една поточна линия която струва 50 000лв. Ще овелича стопанството си с 50-60%, но аз няма как да извадя такива пари за това ще ми трябва финансова помощ. И от там следва че мога да осигуря 2-3 работни места на някой който вместо вечер да идва и да ми краде нафтата от трактора ще му дам заплата. Това е моето виждане колкото и глупаво да бъде. А и повечето хора си дадоха земята под рента или ги продадоха още когато цената беше 300лв./дк.

agro
03.12.2018, 21:42
...мога да осигуря 2-3 работни места...
Работни места към момента вече има осигурени повече, отколкото са желаещите да ги заемат. Сега е въпроса кой дава повече за по-малко работа. Там не си конкурентно способен с взелите едни европари за фалшиви проекти.

_Александър_
03.12.2018, 21:50
Работни места към момента вече има осигурени повече, отколкото са желаещите да ги заемат. Сега е въпроса кой дава повече за по-малко работа. Там не си конкурентно способен с взелите едни европари за фалшиви проекти.

Незнам за къде точни ми говориш. В моето село всеки ден идват и ме питат- бате или работа нещо кошери да носим. При нас работа няма. Няма работни места. Аз немога да проверя кошерите си на такива хора но могат нещо друго да правят.

agro
03.12.2018, 21:51
...повечето хора си дадоха земята под рента или ги продадоха още когато цената беше 300лв./дк.
Искаш да кажеш, когато беше под 100 лв. А някой обясни ли им как стоят нещата? Разбираемо, така, че да вземат адекватното решение? Или избраха хляба днес пред перспективата да отгладуват в името на утре? Такава ни е всичката работа на нас!

Трендафил Дончев
03.12.2018, 21:55
Да но да обработваш повече земя трябва да вземеш от някой друг тя еконстанта и няма как да стане повече. За това съм съгласен. Но за крави и кошери..... като имаш 5 крави и виждаш че се печели правиш ги на 10 същото и при нас. Тук идва въпроса дали ти имаш възможност да ги гледаш. Пример: Ако имам една поточна линия която струва 50 000лв. Ще овелича стопанството си с 50-60%, но аз няма как да извадя такива пари за това ще ми трябва финансова помощ. И от там следва че мога да осигуря 2-3 работни места на някой който вместо вечер да идва и да ми краде нафтата от трактора ще му дам заплата. Това е моето виждане колкото и глупаво да бъде. А и повечето хора си дадоха земята под рента или ги продадоха още когато цената беше 300лв./дк.

А ето - поточна линия - помощ? А никой не ми отговори за помощта за автосалона който искам аз. И аз ще създам работни места.;)

сезгин
03.12.2018, 21:55
мога да кажа че пчеларството се развива и всеки да си търси мястото в стъпалото ,целта на всичкото което се случва е да няма дребни неконтролирани производители.успех на всички които искат да се развиват

agro
03.12.2018, 21:57
...Аз не мога да поверя кошерите си на такива хора но могат нещо друго да правят.
Тия за работници ли ги броиш? Ако не можеш да им повериш да носят кошери, то, какво ще им повериш? Трактора, телетата или друго? Тях сме обречени да ги храним, без да работят. Така е по света, така е и у нас и в това всъщност няма нищо лошо, нарича се хуманно общество, въпреки че е движено от съвсем егоистични подбуди - да няма бунтове на гладните.

_Александър_
03.12.2018, 21:58
Искаш да кажеш, когато беше под 100 лв. А някой обясни ли им как стоят нещата? Разбираемо, така, че да вземат адекватното решение? Или избраха хляба днес пред перспективата да отгладуват в името на утре? Такава ни е всичката работа на нас!

Разбирам те, но не може всички да гледаме кошери или да обработваме ниви. Всеки сам решава и сам мисли за бъдещето си. За това мисля, че трябва да има субсидии за да има пчеларство в бъдеще. Не говоря за любителско!

agro
03.12.2018, 21:59
А ето - поточна линия - помощ? А никой не ми отговори за помощта за автосалона който искам аз. И аз ще създам работни места.;)
Производителите на долни гащи са преди тебе - стратегическа стока.

kuline
03.12.2018, 22:00
мога да кажа че пчеларството се развива и всеки да си търси мястото в стъпалото ,целта на всичкото което се случва е да няма дребни неконтролирани производители.успех на всички които искат да се развиват
Развива се - да, но в каква посока? Възходяща или низходяща? Според теб де.
Всеки трезво мислещ човек, било то и пчелар иска да се развива. Тук идва въпроса с какви сили да стане това. Свои или чужди. Няма лошо ни в едните, ни с другите, но нека са такива с които да не влияе на останалите мераклии за това. Да, резонна е приказката за закона на джунглата, но за туй сме стигнали до това дередже. Някой искал да развива промишлено пчеларство и видиш ли, защото бил с три мъди, трябвало да му се помага, а останалите кучета ги яли.

_Александър_
03.12.2018, 22:03
А ето - поточна линия - помощ? А никой не ми отговори за помощта за автосалона който искам аз. И аз ще създам работни места.;)

Това което казваш няма нищо общо със земеделието ка моли с пчеларството. Търсиш повод да се заяждаш!

_Александър_
03.12.2018, 22:05
Тия за работници ли ги броиш? Ако не можеш да им повериш да носят кошери, то, какво ще им повериш? Трактора, телетата или друго? Тях сме обречени да ги храним, без да работят. Така е по света, така е и у нас и в това всъщност няма нищо лошо, нарича се хуманно общество, въпреки че е движено от съвсем егоистични подбуди - да няма бунтове на гладните.

Искам да кажа да гледат кошерите ми. За обща работа стават

borislav aleksandrov
03.12.2018, 22:06
Едвали ще дойдат. Знаш какво ще стане на 10-ти.

Знам как да не знам. През 2011 нали беше същото сега кое ще му е по-различното... 20-30 дружества подкрепили а къде са членовете им та само тукашните които са подкрепили са едно 500 души, щом са подкрепили що не дойдат в София на 10.12???? в най-добрия случай 10-20 души или само с гласуване "ЗА" и един подпис на декларацията.... Или като предният път ще протестираме ама пред областна управа че да не се харчим до София и сме заети и резултат пред областна около 20 от 500....


С 50 семейства.... Браво! Незнам как го правиш и то без никаква финансова помощ. Само не разбирам защо ще фалираш заради субсидирането. Ако в предишните коментари си го написал се извинявам и няма нужда да ми отговаряш.

Никога не съм казвал че ще фалирам заради подпомагането, дори се радвам ако някой каже че благодарение на това е направил наистина нещо ... А как се оправям е това е говерено и преди като почнеш от добиви, себестойност на меда, пазар....


Незнам за къде точни ми говориш. В моето село всеки ден идват и ме питат- бате или работа нещо кошери да носим. При нас работа няма. Няма работни места. Аз немога да проверя кошерите си на такива хора но могат нещо друго да правят.

и друг път съм го писал - преди когато бях с няколкостотин семейства ходих из селото и предлагах по 50 лв надник на ден дори за половин ден и никой не искаше, но това не ги спираше на другия ден да дойдат и да ми казват дай ми 5 лв. за хляб ще ти ги върна като бабата вземе пенсия...

agro
03.12.2018, 22:09
Разбирам те, но не може всички да гледаме кошери или да обработваме ниви. Всеки сам решава и сам мисли за бъдещето си. За това мисля, че трябва да има субсидии за да има пчеларство в бъдеще. Не говоря за любителско!
Мислим едно и също, казано с различни думи. Ще се повторя , но няма как. Не е възможно хоби пчеларите и професионалните такива да мислят по един и същ начин. Те имат малко общи интереси. Аз нямам намерение да ставам професионален пчелар, който с това да си вади хляба. Затова и няма да ида на протеста. Това не значи, че отричам субсидирането под някаква форма на опрашването като услуга, по-скоро обратното. Лошото е, че стойността на опрашването няма да се оцени, докато не изчезнат кошерите на пчеларите. Преди това никой няма да повярва на такива приказки. А понеже, със субсидии или без, кошерите няма да изчезнат, няма и как това да се провери.

_Александър_
03.12.2018, 22:10
Знам как да не знам. През 2011 нали беше същото сега кое ще му е по-различното... 20-30 дружества подкрепили а къде са членовете им та само тукашните които са подкрепили са едно 500 души, щом са подкрепили що не дойдат в София на 10.12???? в най-добрия случай 10-20 души или само с гласуване "ЗА" и един подпис на декларацията.... Или като предният път ще протестираме ама пред областна управа че да не се харчим до София и сме заети и резултат пред областна около 20 от 500....



Никога не съм казвал че ще фалирам заради подпомагането, дори се радвам ако някой каже че благодарение на това е направил наистина нещо ... А как се оправям е това е говерено и преди като понеш от добиви, себестойност на меда, пазар....



и друг път съм го писал - преди когато бях с няколкостотин семейства ходих из селото и предлагах по 50 лв надник на ден дори за половин ден и никой не искаше, но това не ги спираше на другия ден да дойдат и да ми казват дай ми 5 лв. за хляб ще ти ги върна като бабата вземе пенсия...

Е и при нас има такива , но има и такива на които им се работи

_Александър_
03.12.2018, 22:14
Мислим едно и също, казано с различни думи. Ще се повторя , но няма как. Не е възможно хоби пчеларите и професионалните такива да мислят по един и същ начин. Те имат малко общи интереси. Аз нямам намерение да ставам професионален пчелар, който с това да си вади хляба. Затова и няма да ида на протеста. Това не значи, че отричам субсидирането под някаква форма на опрашването като услуга, по-скоро обратното. Лошото е, че стойността на опрашването няма да се оцени, докато не изчезнат кошерите на пчеларите. Преди това никой няма да повярва на такива приказки. А понеже, със субсидии или без, кошерите няма да изчезнат, няма и как това да се провери.

Разбрах те напълно.

Алексиев
03.12.2018, 22:21
мога да кажа че пчеларството се развива и всеки да си търси мястото в стъпалото ,целта на всичкото което се случва е да няма дребни неконтролирани производители.успех на всички които искат да се развиват

Дребните, неконтролирани пчелари, са единствените които могат да спасят пчелите, в това вече съм убеден. А другите, неконтролируеми "пчелари" със сигурност ще го разсипят, така мисля аз.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 22:26
Това което казваш няма нищо общо със земеделието ка моли с пчеларството. Търсиш повод да се заяждаш!

Не търся повод да се заяждам, а търся пример да ви го кажа с по - малко думи, че ми омръзна да повтарям, а и на Борислав Александров, Калин и, и ..също. Всеки един отрасъл би искал субсидии, и ако може да са повече и повече. Само им кажи, че ще има и ела ме виж.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 22:31
Дребните, неконтролирани пчелари, са единствените които могат да спасят пчелите, в това вече съм убеден. А другите, неконтролируеми "пчелари" със сигурност ще го разсипят, така мисля аз.

В това съм напълно съгласен, че дребните са тия които спасяват сектора. И сега в момента го правят. Помислете и ще дойдете на едни мои думи.

Георги 1974
03.12.2018, 22:32
Мислим едно и също, казано с различни думи. Ще се повторя , но няма как. Не е възможно хоби пчеларите и професионалните такива да мислят по един и същ начин. Те имат малко общи интереси. Аз нямам намерение да ставам професионален пчелар, който с това да си вади хляба. Затова и няма да ида на протеста. Това не значи, че отричам субсидирането под някаква форма на опрашването като услуга, по-скоро обратното. Лошото е, че стойността на опрашването няма да се оцени, докато не изчезнат кошерите на пчеларите. Преди това никой няма да повярва на такива приказки. А понеже, със субсидии или без, кошерите няма да изчезнат, няма и как това да се провери.
,,Те имат малко общи интереси".
Мисля по скоро че са конкуренция.

Ангел Йосифов
03.12.2018, 22:38
,,Те имат малко общи интереси".
Мисля по скоро че са конкуренция.

Нееее,нито са конкуренция,нито са противници,нито са с "малко общи интереси"...язък за километрите.
Имат един единствен общ интерес и това е изкупната цената,която зависи от НЕ пчелари.

_Александър_
03.12.2018, 22:48
Нееее,нито са конкуренция,нито са противници,нито са с "малко общи интереси"...язък за километрите.
Имат един единствен общ интерес и това е изкупната цената,която зависи от НЕ пчелари.

За да се повиши изкупната цена трябва да се спре вносния мед според мен. Това също го има предложено, ако не се лъжа.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 22:52
За да се повиши изкупната цена трябва да се спре вносния мед според мен. Това също го има предложено, ако не се лъжа.

А какво/кой ще ги накара да го спрат?

kuline
03.12.2018, 22:53
А какво/кой ще ги накара да го спрат?

Субсидиите. :bigsmile:

Трендафил Дончев
03.12.2018, 22:59
Субсидиите. :bigsmile:

Така съм съгласен.:bigsmile:

_Александър_
03.12.2018, 23:03
Така съм съгласен.:bigsmile:

Протеста не е само за субсидии

Трендафил Дончев
03.12.2018, 23:12
Протеста не е само за субсидии

Съгласен съм. Сто пъти го четох, но мисля, че някои от исканията в точките би трябвало да се намалят и ще имат по - голям успех отколкото в този им вид. Така може и да отпаднат изцяло. И криво ме разбирате. Не съм казал, че съм против исканията, но да се постъпва честно, към другите колеги и начина на ползването.

_Александър_
03.12.2018, 23:26
Съгласен съм. Сто пъти го четох, но мисля, че някои от исканията в точките би трябвало да се намалят и ще имат по - голям успех отколкото в този им вид. Така може и да отпаднат изцяло. И криво ме разбирате. Не съм казал, че съм против исканията, но да се постъпва честно, към другите колеги и начина на ползването.

Аз през цялото време това искам да кажа - да бъдем равни. Както с другите земеделски производители така и м/у нас.

borislav aleksandrov
03.12.2018, 23:28
Аз през цялото време това искам да кажа - да бъдем равни. Както с другите земеделски производители така и м/у нас.

ъ, промишлено = любители !!!!!!!

_Александър_
03.12.2018, 23:34
ъ, промишлено = любители !!!!!!!

Ако решиш да се занимаваш само с пчеларство правиш промишлено ако не оставаш си с 50-кошера, евентуално емаш по малки приходи. Защо едното да пречи на другото. Ако цената на меда е 4лв на едро така е за мен така е и за теб.

Трендафил Дончев
03.12.2018, 23:34
Аз през цялото време това искам да кажа - да бъдем равни. Както с другите земеделски производители така и м/у нас.

Кога, къде, как? Това е утопия.

morriddin
03.12.2018, 23:35
ГоУем смех...
Единение в сектора, а? :)
Кога?
Значи, бай хЕй ще цоца субсидийки, щото е чул /видял/, че комшията или дружката му взема някакви пари от пчеларство. Естествено, решава да задмине комшията. Прави жалки съкращения на семейния бюджет, закупува кошери втора, трета, или 18та ръка, бута две шепи пчели вътре(най-вероятно хванати от гората, или съвестно купени псевдо-рояци от някой циганин), и създава пчелин. До тук всичко изглежда добре. Харно, ама прави една сметка: Комшията изкара по 250лв. от кошер, та аз ако ги напрая 100 сандъка - взимам 25 бона... Да, ама поради високото ниво на знания в пчеларството, след година, най-много 2, Бай Хей се занулява, или пада под 50% откъм семейства. Ето момента, в който почва да реве за помощ - било то деминимис, било Млад фермер, все тая... Да речем, че ги получава. Продължава същата практика - на другата година - същия резултат. Пак реве, пак му дават.
Дотук добре.
АМА!
Аз не съм ревал за помощ, субсидия и прочие, пък видиш ли, дали щото съм 3то поколение пчелар - моите не мрат.
ОБАЧЕ, бай хЕй е направил огнище на всички заболявания във военните си сандъци, а те отстоят на няма и 500 метра от пчелина ми?
Същевременно е станал член на местното дружество (ако е само едно, де), та се ползва с разбиране и протекция.
И в крайна сметка, Бай Хей ми носи зарази, има се за пчелар, реве за субсидии... и, МОЛЯ ви се - иска да протестирам срещу системата?????
Хайде, холан...
Кога мен са ме жилили пчелите, такива са скачали от ръба на килима.
Пари трябвали... Ами трябват, ми - ако правиш сервиз за автомобили, кой ще ти даде пари за машини и консумативи?
Е, щом не успяваш в бизнеса си - има едно понятие ФАЛИТ! И после, или ставаш пазач, или си резервираш контейнер от НеоТитан...
Те така.

_Александър_
03.12.2018, 23:47
ГоУем смех...
Единение в сектора, а? :)
Кога?
Значи, бай хЕй ще цоца субсидийки, щото е чул /видял/, че комшията или дружката му взема някакви пари от пчеларство. Естествено, решава да задмине комшията. Прави жалки съкращения на семейния бюджет, закупува кошери втора, трета, или 18та ръка, бута две шепи пчели вътре(най-вероятно хванати от гората, или съвестно купени псевдо-рояци от някой циганин), и създава пчелин. До тук всичко изглежда добре. Харно, ама прави една сметка: Комшията изкара по 250лв. от кошер, та аз ако ги напрая 100 сандъка - взимам 25 бона... Да, ама поради високото ниво на знания в пчеларството, след година, най-много 2, Бай Хей се занулява, или пада под 50% откъм семейства. Ето момента, в който почва да реве за помощ - било то деминимис, било Млад фермер, все тая... Да речем, че ги получава. Продължава същата практика - на другата година - същия резултат. Пак реве, пак му дават.
Дотук добре.
АМА!
Аз не съм ревал за помощ, субсидия и прочие, пък видиш ли, дали щото съм 3то поколение пчелар - моите не мрат.
ОБАЧЕ, бай хЕй е направил огнище на всички заболявания във военните си сандъци, а те отстоят на няма и 500 метра от пчелина ми?
Същевременно е станал член на местното дружество (ако е само едно, де), та се ползва с разбиране и протекция.
И в крайна сметка, Бай Хей ми носи зарази, има се за пчелар, реве за субсидии... и, МОЛЯ ви се - иска да протестирам срещу системата?????
Хайде, холан...
Кога мен са ме жилили пчелите, такива са скачали от ръба на килима.
Пари трябвали... Ами трябват, ми - ако правиш сервиз за автомобили, кой ще ти даде пари за машини и консумативи?
Е, щом не успяваш в бизнеса си - има едно понятие ФАЛИТ! И после, или ставаш пазач, или си резервираш контейнер от НеоТитан...
Те така.

Ти цял филм написа. Както сам каза не всеки разбира от пчели! Не всеки би се захванал защото имало субсидии, това не са ти червеи. Ако нямаш познания и първата зима няма да издържи. А не може ли някой Бай Хей прото да се пробва като любител, да си купи 7-8 семейства да види че нищо не става, семействата да заболеят и от там да зарази и твоите.

morriddin
03.12.2018, 23:55
Може, Сашо и имам такъв, обаче идва и моли за съвет, помощ и т.н.
Този ми е петия, и те уверявам, че са понаучили нещо.
А, и никой от тях не реве за парички от държавата.

_Александър_
03.12.2018, 23:58
Може, Сашо и имам такъв, обаче идва и моли за съвет, помощ и т.н.
Този ми е петия, и те уверявам, че са понаучили нещо.
А, и никой от тях не реве за парички от държавата.

Всеки ще почне да реве едни сега други по късно.

morriddin
04.12.2018, 00:02
Всеки ще почне да реве едни сега други по късно.

Със сигурност - при 110 страници в "Инврертиран сироп".
Обаче ще ревете вие, които не сте си осигурили пазар за продукцията. Аз - едва ли... :)

_Александър_
04.12.2018, 00:08
Със сигурност - при 110 страници в "Инврертиран сироп".
Обаче ще ревете вие, които не сте си осигурили пазар за продукцията. Аз - едва ли... :)

Дано винаги да имаш пазар не мисля на никого лошото. Но не бъди така сигурен за "нас" . Не знаеш на къде ще се завърти колелото.

morriddin
04.12.2018, 00:26
Е, ще вземете по 60 еврака за опрашване + 20 BGN деминимис, + очаквания добив по Био....
И пак няма да си гледате пчеличките както трябва, и ще сте от "комшиите".
Интересното е, дали ще продължавате да зарибявате "будалите" да скачат по вашите протести?
А и, колко зарази ще разпространите - аз съм се нагледал, но : Да сте живи и здрави!

Трендафил Дончев
04.12.2018, 00:32
Е, ще вземете по 60 еврака за опрашване + 20 BGN деминимис, + очаквания добив по Био....


Тати ми обеща, че ще ми купи колело, ама друг път.

_Александър_
04.12.2018, 00:45
Е, ще вземете по 60 еврака за опрашване + 20 BGN деминимис, + очаквания добив по Био....
И пак няма да си гледате пчеличките както трябва, и ще сте от "комшиите".
Интересното е, дали ще продължавате да зарибявате "будалите" да скачат по вашите протести?
А и, колко зарази ще разпространите - аз съм се нагледал, но : Да сте живи и здрави!

Кой ти каза че не си гледаме пчелите. Заповядай в общ.Свищов. Ела на пролет да ти отворя които кошери искаш. Може да има в бъдеще пчелари които само с отворена уста да ги гледаме. Нека да не мислим, че сме най-добрите.

_Александър_
04.12.2018, 00:48
А и в крайна сметка не можеш ли и ти да ги вземеш?

morriddin
04.12.2018, 01:30
Не мога, Сашо!
Дядо ми е станал пчелар в 1948то лето, баща ми се дърпаше от занаята, ама щом можех да нося рамките между кошерите - дори го разшири. Беше председател на дружеството в града ми за кратко време - аз, уви, вече над 30 години не членувам в такова. Мога да ви кача материали, с които не на протест, ами и в кенефа няма да идете - те ти единство и организация. Включая инфо за членове на дружеството от града Ми - то е ново, ново излюпено, пък за 1,5 години всичко излезе като цирей на сочен гъз.. Както и да е - това е друга тема, макар и свързана с тази.
Относно въпроса ти: Дори и да помисля да взема нещо, как бих могъл при това ми пчеларско родословие? Би било против всичко, което съм научил от дядо ми и баща ми.. А и, ще е против това, на което уча децата си. Но пассаран един вид..
Един бизнес, или стопанство в нашия случай, се определя от пазара - ако последния е беден, то или маркетинга е лош, или трябва да се пресметне алтернативния разход. Но, никъде в бизнеса няма перо "субсидия". Това са мои мисли и не ангажирам никого с тях, все пак....

borislav aleksandrov
04.12.2018, 07:30
Ако решиш да се занимаваш само с пчеларство правиш промишлено ако не оставаш си с 50-кошера, евентуално емаш по малки приходи. Защо едното да пречи на другото. Ако цената на меда е 4лв на едро така е за мен така е и за теб.

И защо е задължително????

todor.mitkov
04.12.2018, 08:27
Тези субсидии, помощи или там каквито и да се наричат са част от исканията. Изпокарахме се и се разцепихме още на тази точка и после нямало кой да ни чуе и да обърне внимание.
За мен незаконните пръскания са много по-важни като въздействие отколко това дали някой ще открадне пари от ЕС и ето за това отивам. От къде в Министерството да знаят, че има проблем като сигурно никой нищо не им казва и те си мислят, че всичко е по мед и масло? При пръскането за дерматита мен ми се размина, защото ме покри зара и нямаше в моя район та ми мина малко покрай ушите. Ама като се замисля за каква огромна глупост е ставало на въпрос + отговорните хора даже нямат акъл да разберат какво са направили. И какъв извод им остана? Пръскай, бака, то няма проблеми. Кой се оплака? А от къде да знаят, че наредбата за пръскането не се спазва? За тях се спазва. Кой се е оплакал? Нещо доказателства да има или само приказки?
Хубаво е да се обърне и внимание на вноса на мед от страни извън ЕС. Няма как да се забрани ама има как да се означи кое е от ЕС и кое от друга държава, та който иска да може да прецени според възможностите и желанията си какво да си купи.
Този протест го виждам като стъпка в правилната посока и за това ще го подкрепя.

Алексиев
04.12.2018, 08:42
Само че не беше така. Върнаха на 100 човека по сто декара. Те не ги обработваха, взе ги бившия председател на ТКЗС-то. Ако не той, взе ги партийния секретар или председателя на АПК-то. Това преди субсидиите. Постепенно им ги изплати и сега са негови. По нашенски.

Много си прав за партийните секретари само дето не уточни, че го направиха, и продължават да го правят, не "ония" а съвременните. Ония бяха толкова заблудени, че изобщо не допускаха , че системата може да се разклати а камо ли да падне и когато падна, забравиха да мигат камо ли да реагират. Виж, съвременните са друга работа, знаят си интереса и работят яко само за него. Няма ли след някоя и друга година да кажем същото и за част от пчеларите т.е. "партийните секретари им изкупиха пчелите, защото не ги гледаха" Кофти предположение, но в другите сектори става точно това. Сами виждате фактите и парадоксите. Два пчелина в едно поле, единия плаче защото му се натравят пчелите, другия продава "био" мед. Сърдите се, че не подкрепяме протеста и субсидиите. Подкрепяме и двете, не подкрепяме начина на разпределение а той винаги един и същ - някой лев за всички регистрирани ЗП а лъвския пай ще получат други пак " регистрирани" ЗП само, че в други регистри. Парите са достъпни за всички ама регистрациите или сертификациите са достъпни само за определени хора. Виновни проверяващите или сертифициращите. Войника не е виновен, че изпълнява безпрекословно заповедите, рискува да получи куршум от командира си.

_Александър_
04.12.2018, 08:51
И защо е задължително????

А ти как искаш да е? Аз съм с промишлено производство евентуално моят мед е с по-ниско качество и за това цената трябва да е по-ниска? Или искаш да кажеш обратното. Ще изчакам отговора ти, меда е мед независимо дали от акация, рапица, сланчоглед и т.н. Ти имаш манов, аз нямам манов ама ти нямаш слънчогледово!

borislav aleksandrov
04.12.2018, 10:21
А ти как искаш да е? Аз съм с промишлено производство евентуално моят мед е с по-ниско качество и за това цената трябва да е по-ниска? Или искаш да кажеш обратното. Ще изчакам отговора ти, меда е мед независимо дали от акация, рапица, сланчоглед и т.н. Ти имаш манов, аз нямам манов ама ти нямаш слънчогледово!

Тук не става дума чий мед е качествен. Твърдиш че ако се издържам само от пчелите трябва непременно да развивам промишлено пчеларство. Защо е задължително?
Нима не мога да го правя и без промишлено с малко на брой кошери? Или щом съм с 50 броя не мога да развивам пчеларски бизнес и съм любител.
Цената - ами нали сме пазарна икономика търсиш най-добрия за теб пазар и продаваш ако ти излиза сметката

Трендафил Дончев
04.12.2018, 10:54
Кой се оплака? А от къде да знаят, че наредбата за пръскането не се спазва? За тях се спазва. Кой се е оплакал? Нещо доказателства да има или само приказки?


Аз, цяло лято говорих за този дерматит, надавах гласност, казах до какво ниво са стигнали кошерите, но никой не обърна внимание. Казах и за последиците, които след това ни съпътстваха, снимки правих и какво - едно нищо. С апел призовах, но някой да обърна внимание? Нииикой.
Никой не бил знаял, че наредбата не се спазва. Да бе, така им е изгодно.

todor.mitkov
04.12.2018, 12:47
Аз, цяло лято говорих за този дерматит, надавах гласност, казах до какво ниво са стигнали кошерите, но никой не обърна внимание. Казах и за последиците, които след това ни съпътстваха, снимки правих и какво - едно нищо. С апел призовах, но някой да обърна внимание? Нииикой.
Никой не бил знаял, че наредбата не се спазва. Да бе, така им е изгодно.
Казал си и си направил каквото си могъл. Ето за това говоря. Тогава си бил сам, днес може да сме/сте двама и така. Със сигурност е дразнещо да виждаш проблема, да кажеш какво да се направи и накрая пак няма резултат. Осъзнаването на ситуацията и разбирането на последствията изисква време, а такова може и да нямаме. Само че според мен търсения резултат ще дойде и си заслужава да се повтарят нещата докато се разберат.
Предполагам, че има и други, които като мен, слабо ги е интересувало какво толкова става с пчеларството в България, вадели са си мед, продават си го и шапка на тояга. Я има някой проблем, я няма, ама нищо сериозно. И така година след година. Да де, само че проблемите стигнаха и до моята ограда и за мен е ясно - или реагирам и евентуално нещата се променят, или продължавам по инерция и каквото стане.

Алексиев
04.12.2018, 13:04
Въпроса е към Александър
Може ли да разясниш малко, за твоя метод на промишлено производство.