PDA

Виж пълната версия : Протеста на 10.12.2018 г.



Страници : 1 2 3 [4]

kuline
21.01.2019, 22:14
Лесно е.Арендатор,но работещ за ВМРО.:bigsmile:Като не ти изнася вадиш колите в чужбина.;)Това за 60 евра ще стане ,но не и сега.Първо ще трябва да се ликвидира средното пчеларство,а за това се работи с пълна сила.:bigsmile:Ще ти задам един въпрос-Ти би ли си продал меда на 2,80лв/кг ако имаш сключен договор за 60 евра на кошер?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:Мисл ,че няма ти пука какъв си като имаш такъв договор.:bigsmile:

Ха-ха, няма, защото, колкото и да ми е жал, ще се наложи да се откажа от наследствения занаят, благодарение на нароилите се тарикати, ама кво да правиш, още вярвам в дядо Мраз. Друго е по-жалко, че възпитавам децата си да бъдат честни, толерантни и т.н., а сега осъзнавам, че и те като мен след време ще вярват, само че в Дядо Коледа.
А после се чудим защо нещата в България вървели все наопаки, еми е за това, от тарикатлъци.

jdrumev
21.01.2019, 22:25
Не ми отговори за цената?:bigsmile:После прочети поста на Дони и помисли имали смисъл да го пише като любимата ми тема е заключена?:bigsmile:КараГрупа е прав,но какво да направи утре гледай са му отнели лиценза,че много знай по форумите.:bigsmile:Може и да са му звъннали знаеш как става.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kuline
21.01.2019, 22:32
Не ми отговори за цената?:bigsmile:После прочети поста на Дони и помисли имали смисъл да го пише като любимата ми тема е заключена?:bigsmile:

Друмев, аз не вярвам в утопични неща, аз вярвам в реални неща, поради това ти отговорих по мой си начин. Та пари за опрашване няма да има, дори и да има ще са жълти стотинки, които не биха покрили разликата.
На Дони поста го прочетох още когато го написа. Аз съм запознат с неговото мнение по въпроса. И той е от нашата страна, но има поглед за нещата от Нова Зеландия, САЩ и вероятно това му дава по-добрата преценка за ситуацията у нас.

jdrumev
21.01.2019, 22:45
Друмев, аз не вярвам в утопични неща, аз вярвам в реални неща, поради това ти отговорих по мой си начин. Та пари за опрашване няма да има, дори и да има ще са жълти стотинки, които не биха покрили разликата.
На Дони поста го прочетох още когато го написа. Аз съм запознат с неговото мнение по въпроса. И той е от нашата страна, но има поглед за нещата от Нова Зеландия, САЩ и вероятно това му дава по-добрата преценка за ситуацията у нас.



Аз бих казал,че е сложил тъмните очила.;)Много колеги ми телифонират и ми задават въпроса:
Даче,не те ли е изтрах да пишеш тия неща?
Е какво да ме изтрах той оня отгоре гледа.След като спре да гледа и се разболея те да му мислят.:bigsmile:Забравих ли да кажа ,че гледам на боб и женски пъп.:bigsmile:Калински не ти трябва пчелин,знания,знания ти трябват.:bigsmile:Ей,никой не знае що изсъхна ореховата шума.:bigsmile:Според мен още тогава трябваше да има протест.:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.01.2019, 22:46
Друмев, аз не вярвам в утопични неща, аз вярвам в реални неща, поради това ти отговорих по мой си начин. Та пари за опрашване няма да има, дори и да има ще са жълти стотинки, които не биха покрили разликата.
На Дони поста го прочетох още когато го написа. Аз съм запознат с неговото мнение по въпроса. И той е от нашата страна, но има поглед за нещата от Нова Зеландия, САЩ и вероятно това му дава по-добрата преценка за ситуацията у нас.

То у нас няма ситуация.

kuline
21.01.2019, 22:50
То у нас няма ситуация.

Да, защото всичко е обвито в мъгла. А всички ония, които са негативно настроени - песимисти, са черни овци, защото открехват "тъмни" порти, за да се увеличи видимостта, но... Пак си оставаме "завистници".

jdrumev
21.01.2019, 23:02
Да, защото всичко е обвито в мъгла. А всички ония, които са негативно настроени - песимисти, са черни овци, защото открехват "тъмни" порти.



Според мен е за пари.Виж напримерно,Жорката след като показа табели за протеста и се скри,но кой плати 480лв за надписа и фактурата де е?:bigsmile:Шегувам се. 101% от Бургаското Дружество са,ама да ли има такава фактура се пита в загадката.:bigsmile:

jdrumev
21.01.2019, 23:33
Сега е момента някой да напише:
Лъжец,Лъжъц,Лъжец.:bigsmile:Рости ти това знаеше ли го?:bigsmile:
п.п.Кой.Кой,Кой прибра парите от свещите се питам в тоя момент.:bigsmile:
Рости обещах ти нещо но опозицията плаща добре.;):bigsmile:

jdrumev
21.01.2019, 23:51
bioregister.mzh.government.bg/bioreg/cert.php?file=29895

(http://bioregister.mzh.government.bg/bioreg/cert.php?file=29895)

jdrumev
21.01.2019, 23:54
Рости забелижи как се закриват пчели, но добива е един и същ има много да се учиш секритарю.:bigsmile:Хората пара къртят макар и да ме наричал Ждрумев/да се правят слаби на акъль/.:bigsmile:Ама на иванов ша му опъвам ушаците :bigsmile:От мен да знаеш само да го засека в баничарницата.:bigsmile:

jdrumev
22.01.2019, 00:05
http://bioregister.mzh.government.bg...php?file=27995 (http://bioregister.mzh.government.bg/bioreg/cert.php?file=27995) Тук вече не се отваря.Защо ли?Или Апитрейт са мушенници или моя приятел Мостафоф.:bigsmile:На протеста го нямаше, но то е ясно вече като бял ден защо е било така.Имал е важни дела.:bigsmile:Рости с това погребение отказваш БИО-то бре човек, а то ни е надеждата.:bigsmile:Муфтафов мой и мен да съди, но фактите говорят какъв е.:bigsmile:Такива са много от вождовете и трябва първо тях да изчистите после ще ви подкрепим всички.От мен да знаеш.:bigsmile:

Трендафил Дончев
22.01.2019, 08:44
http://bioregister.mzh.government.bg...php?file=27995 (http://bioregister.mzh.government.bg/bioreg/cert.php?file=27995) Тук вече не се отваря.Защо ли?Или Апитрейт са мушенници или моя приятел Мостафоф.:bigsmile:На протеста го нямаше, но то е ясно вече като бял ден защо е било така.Имал е важни дела.:bigsmile:Рости с това погребение отказваш БИО-то бре човек, а то ни е надеждата.:bigsmile:Муфтафов мой и мен да съди, но фактите говорят какъв е.:bigsmile:Такива са много от вождовете и трябва първо тях да изчистите после ще ви подкрепим всички.От мен да знаеш.:bigsmile:

Ей, момчеце. Има нещо важно в мислите ти. Имаш топки, но с тия шльокавици няма нищо да докажеш и само излишно ще ти висят на врата. Седни, напиши един смислен пост, провери го от към грешки от всякакъв род, обоснови се и дай материала тук за да го видим, да помислим, ако наистина е важен. Защото в момента с този картеч от безсмислени думи, изречения и цели постове дразниш само хората. Когато представяш някаква теза в единия форум, а след това я подхващаш и в другия имай предвид, че не всички обикалят и в двата и трябва да я захванеш отначало, а не от средата. Имай предвид и това, че не умират от удоволствие само и само твоите постове да четат. Влез нормално в час за да не напуснеш ненормално училището. Погледни ми аватара. Възползвай се докато галя с перата/ крилата, че накрая ще използвам меча.;)

rosty_sz
22.01.2019, 09:00
Много ме кефят конспиративните ви теории. Опитвам се да се смея вместо да се ядосвам. Като знам как е тръгнало предложението за промяната в закона, като знам и как продължава да се движи, като знам ние какво сме свършили и какви са ни намеренията тези теории са повече от смешни. Но ви разбирам, няма какво да се прави цяла зима, дълга, студена, скучна зима.:laughing:

П.п. Повтарям, че освен да се забавлявате, можете да използвате присъствието ми тук за да направите някакви свестни предложения и аз евентуално да ги предвижа за обсъждане.

П.п. И аз не разбирам що за чудо е това "био пчелна майка" и Друмев, Искрен беше на протеста, а Кръстев ще е на лекция в четвъртък в Стара Загора. Желаещите да заповядат.

agro
22.01.2019, 13:24
...можете да използвате присъствието ми тук за да направите някакви свестни предложения и аз евентуално да ги предвижа за обсъждане...
Може би да се направи тема специално за обсъждане на промени в закона. А може и да има такава, ама да не се сещам за нея в момента. Все едно, изказал съм вече /пост 733/ мнение, че минимална изкупна цена няма как да се организира. Реализирането на практика на такава разпоредба как си го представят създателите на този текст, ми е интересно да го чуя. Такова нещо рано или късно ще опре до субсидирана с пари от бюджета цена на меда. Останалите данъкоплатци дали ще са съгласни? По тази логика, както вече съм писал, субсидии ще поискат и производителите на долни гащи. Как ще им откажете? Субсидия за опрашване е добре, но няма как да се дава урбулешката на калпак /брой кошери/. Трябва да има някакъв логичен критерий, иначе /пак в пост 733/ ще се сдобием с кошери във всеки селски двор, чакащи за субсидия. Не е като да не сме го гледали този филм. Преди няколко години пуснаха субсидия за тикви и по документи се засяха огромно количество. Естествено, веднага го премахнаха и се отчете за грешка. Само не знам какво стана с произведените тикви, няма толкова складове да ги съберат.:icon_smile:

Трендафил Дончев
22.01.2019, 13:34
Може би да се направи тема специално за обсъждане на промени в закона. А може и да има такава, ама да не се сещам за нея в момента. Все едно, изказал съм вече /пост 733/ мнение, че минимална изкупна цена няма как да се организира. Реализирането на практика на такава разпоредба как си го представят създателите на този текст, ми е интересно да го чуя. Такова нещо рано или късно ще опре до субсидирана с пари от бюджета цена на меда. Останалите данъкоплатци дали ще са съгласни? По тази логика, както вече съм писал, субсидии ще поискат и производителите на долни гащи. Как ще им откажете? Субсидия за опрашване е добре, но няма как да се дава урбулешката на калпак /брой кошери/. Трябва да има някакъв логичен критерий, иначе /пак в пост 733/ ще се сдобием с кошери във всеки селски двор, чакащи за субсидия. Не е като да не сме го гледали този филм. Преди няколко години пуснаха субсидия за тикви и по документи се засяха огромно количество. Естествено, веднага го премахнаха и се отчете за грешка. Само не знам какво стана с произведените тикви, няма толкова складове да ги съберат.:icon_smile:

Когато решите, че някакъв въпрос е за нова тема, просто не се чудете. Направете я. Ако не знаете как питайте.
А що се отнася за реколтата от тиквите. В парламента е.;)

rosty_sz
22.01.2019, 14:04
Агро, мненията ни съвпадат и по двата въпроса. Обаче аз казах да използвате ситуацията да давате предложения, иначе мненията винаги си ги обсъждаме. Предложенията ги виждам с точен текст, ясна теза,обосновка и последващи коментари.

Илиев
22.01.2019, 14:06
По-добре да не говорим за тикви, за да не засегнем някой от първите ни държавници все пак!!!

agro
22.01.2019, 14:10
...А що се отнася за реколтата от тиквите. В парламента е.;)
Тия тикви са субсидирани по друг закон - за политическите партии и са друг сорт.

agro
22.01.2019, 14:16
Агро, мненията ни съвпадат и по двата въпроса. Обаче аз казах да използвате ситуацията да давате предложения, иначе мненията винаги си ги обсъждаме. Предложенията ги виждам с точен текст, ясна теза,обосновка и последващи коментари.
Дори не смея да си помисля да давам предложения за промяна в закон с точен текст. За такова нещо си трябва съответното юридическо образование и опит в законотворчеството. Опита и в писането на закони, и в пчеларството, и в стругарството, с нищо не може да се замени. Това си е отговорност, веднага засяга и други закони, които се налага да бъдат променени. Мисля, някъде из темите, дадох примера с английската колониална власт в Индия, която въвела награда за глава от кобра и резултата, който получила.

rosty_sz
22.01.2019, 14:25
Давай по други теми те със закона "големи" капацитети са се заели вече.

jdrumev
22.01.2019, 14:34
П.п. И аз не разбирам що за чудо е това "био пчелна майка" и Друмев, Искрен беше на протеста, а Кръстев ще е на лекция в четвъртък в Стара Загора. Желаещите да заповядат.


Последния път Жорката се подготвяше цели 3 месеца за лекция. Да но тоя път не му мине черна котка пътя.:bigsmile:
Рости да не ти го е предложил Бати Янчо /Месията/за лектор?:bigsmile:

Cvetomir
22.01.2019, 16:05
Спрях да пиша , гледам и да не чета . Не вярвам нито на нови нито на стари групи . Никога не е било който застане напред да не дърпа чергата към него си а явно всички сме с различни черги. Справям се сам и ще е така докато не видя смисъл или хора с моите виждания . Ако пък е толкова задължително да си член за разни преимущества ще си направя дружество . За табелките да знаете всички , че можеше да отпаднат -темата стои.
Рости гледай да не нагазиш в л....та и ако се опитваш да направиш добро да не излезеш най-черния.
За четенето излъгах -току що го прочетох
Попитали пчелата
"От коя партия сте?"
Отговорила :
"Ние сме медосъбирачки. Партии основават търтеите"!

ch.atanasov
22.01.2019, 17:57
Може би да се направи тема специално за обсъждане на промени в закона. ....

Можело, ама нанай. Сега е късно-----"Работна група от ВМРО подготви законодателни промени в Закона за пчеларството, които се надява да внесе в НС до края на месеца."

пп. Като знам как приеха стария закон, направо мога да ви честитя -новия. Правен е за благото на пчеларите ( уж ), -май за някои само.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 18:09
В момента обсъждането на промените в ЗП върви, но не с пчеларските организации. Това идеално пасва на желанията на хората тук, които не искат да членуват и преди месец бяха против всякакъв вид организирана дейност. Ето сега ви е момента. Свързвайте се с депутата и давайте предложения, отстоявайте тези и т.н. Успех.

Cvetomir
22.01.2019, 18:19
Групите и организациите са слаби и никой не гледа сериозно на тях . В това е проблема а не в отделните еденици .

rosty_sz
22.01.2019, 18:40
Групите и организациите са слаби и никой не гледа сериозно на тях . В това е проблема а не в отделните еденици .
Вярно е че повечето са слаби, но причината е комплексна. На първо място са виновни ръководителите (председателите). Те трябва да свършат много работа за да е атрактивно членството за повече хора. Все пак от членство в организация рядко има пряка финансова изгода, а това се търси най-много от потенциалните членове. На второ място са виновни потенциалните членове. Няма да описвам защо, за да не засягам повечето от вас и пак да ми "ядете краката" една седмица. Все пак това е свободно решение и акта му трябва да е двустранен. Само ще кажа, че дружествата това сте ВИЕ, председатели се сменят.

ch.atanasov
22.01.2019, 18:51
В момента обсъждането на промените в ЗП върви, но не с пчеларските организации. Това идеално пасва на желанията на хората тук, които не искат да членуват и преди месец бяха против всякакъв вид организирана дейност. Ето сега ви е момента. Свързвайте се с депутата и давайте предложения, отстоявайте тези и т.н. Успех.

Май искаше да кажеш, че върви (обсъждането на ЗП ) в пчеларските организации. Останалите да го дуат.:bigsmile:

Ами давай, пиши, нали си ни ушите и очите ( за форума ) , върви ли работата. Седна ли до Матеев в МЗХГ или още не си.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 19:16
Май искаше да кажеш, че върви (обсъждането на ЗП ) в пчеларските организации. Останалите да го дуат.:bigsmile:

Ами давай, пиши, нали си ни ушите и очите ( за форума ) , върви ли работата. Седна ли до Матеев в МЗХГ или още не си.:bigsmile:


Казах точно, че върви извън организациите и го повтарям. Журналистите пишат разни глупости, но организациите са за сега в страни по тяхна воля. МЗХГ ще не са ни поканили да им пробваме столове. След като се случи ще отворя нова тема че заглавието на тази е много демоде вече и там ще можете да ме тормозите.

rosty_sz
22.01.2019, 19:22
http://bnr.bg/vidin/post/101072006/predlagat-promeni-v-zakona-za-pchelarstvo-ot-bransha-negoduvat?fbclid=IwAR29mnoF771ATmdim2aICnv-kwlAsUlsd4hZ9MTD-wPt1LKzCXqOHITq5P4

Вижте това в потвърждение дали работят с организациите.

kuline
22.01.2019, 19:25
В момента обсъждането на промените в ЗП върви, но не с пчеларските организации. Това идеално пасва на желанията на хората тук, които не искат да членуват и преди месец бяха против всякакъв вид организирана дейност. Ето сега ви е момента. Свързвайте се с депутата и давайте предложения, отстоявайте тези и т.н. Успех.
Те, старите копои са решили нещо, намерили са пътечката, за да си прокарат желанията, без мнението на организациите, а ние за чий х.й да се свързваме с никому непознатия депутат. И какво да му кажем, след като сме в невидение какво се случва, а само гадаем, пък на теб ти е смешно казваш.
Както и Чанко по-горе каза, нали ти ще си моста за информираност. Трябва ли да членуваме във всички групи на фейса, че и в организации, за да сме информирани. Пуска се тук-там нещо с недомлъвки и ние почваме като ония от Евроком да предсказваме бъдещето на пчеларството.

ch.atanasov
22.01.2019, 19:36
http://bnr.bg/vidin/post/101072006/predlagat-promeni-v-zakona-za-pchelarstvo-ot-bransha-negoduvat?fbclid=IwAR29mnoF771ATmdim2aICnv-kwlAsUlsd4hZ9MTD-wPt1LKzCXqOHITq5P4

Вижте това в потвърждение дали работят с организациите.

Е, че работят- работят. Това със замърсяване на генофона , какво е. С майки от Словения, Германия, щели да вкарат болести, ще умра от смях.:crazy:

jdrumev
22.01.2019, 19:36
"Крушката си има опашка... в последните дни има спекулация, че пчеларите задължително трябва да си сложат "жълти табелки". Това е задължение единствено на пчеларите, които участват по мерките за биологично земеделие- при останалите си остава старият режим на регистрация.

Рости,тук имам един въпрос:
Ако не съм регистриран БИО производител и кандидатствам по млад фермер или 6,3 могат ли да ме задължат да сложа жълта табелка?

jdrumev
22.01.2019, 19:43
Е, че работят- работят. Това със замърсяване на генофона , какво е. С майки от Словения, Германия, щели да вкарат болести, ще умра от смях.:crazy:


Не е смешно ако Чичо Гошо ти постне някой линк за патогените.А аз мога да ти обесня от личен опит какво е сеч от по агресивни пчели от нашите.

kuline
22.01.2019, 19:44
"Крушката си има опашка... в последните дни има спекулация, че пчеларите задължително трябва да си сложат "жълти табелки". Това е задължение единствено на пчеларите, които участват по мерките за биологично земеделие- при останалите си остава старият режим на регистрация.

Рости,тук имам един въпрос:
Ако не съм регистриран БИО производител и кандидатствам по млад фермер или 6,3 могат ли да ме задължат да сложа жълта табелка?


А чети Наредбата, там пише!

rosty_sz
22.01.2019, 19:49
Ако е не сте видели проекта за промяна Чанко да го качи от фейса. Иначе другото ви го казах по тази тема. И ако имате предложения депутата до колкото разбрах е отворен към тях.Ако не успеете да го качите от фейса пишете аз ще опитам да направя нещо. Аз не мога за сега защото го чета в затворена група.

kuline
22.01.2019, 19:54
Не е смешно ако Чичо Гошо ти постне някой линк за патогените.А аз мога да ти обесня от личен опит какво е сеч от по агресивни пчели от нашите.

Ей, 'ай сопри се малко! Кога се майтапим, се майтапим, когато говорим сериозно седи и попивай, без да остроумничиш!

ch.atanasov
22.01.2019, 19:56
Ако е не сте видели проекта за промяна Чанко да го качи от фейса. Иначе другото ви го казах по тази тема. И ако имате предложения депутата до колкото разбрах е отворен към тях.Ако не успеете да го качите от фейса пишете аз ще опитам да направя нещо. Аз не мога за сега защото го чета в затворена група.

Я да чуя, кой се интересува от проекта. Има ли такива, направо ще направя кълбо - напред.:bigsmile:

kuline
22.01.2019, 19:58
Я да чуя, кой се интересува от проекта. Има ли такива, направо ще направя кълбо - напред.:bigsmile:

Пусни го! Само да не е този, предложен от Евден, който четох вече.

jdrumev
22.01.2019, 20:08
Ей, 'ай сопри се малко! Кога се майтапим, се майтапим, когато говорим сериозно седи и попивай, без да остроумничиш!



Сериозен съм.Къде видя,че се лигавя.Аз съм твърдо против вноса на пчелни майки освен тия приетите.За някой друг килограм мед от алчност знаеш ли какво може да се случи до 5-10г?Мисля,че имаме доста добри майко производители.

tarty
22.01.2019, 20:10
Сериозен съм.Къде видя,че се лигавя.Аз съм твърдо против вноса на пчелни майки освен тия приетите.За някой друг килограм мед от алчност знаеш ли какво може да се случи до 5-10г?Мисля,че имаме доста добри майко производители.

Регистрирани или не, но май-най хубавите са собствените.

tarty
22.01.2019, 20:20
Ако е не сте видели проекта за промяна Чанко да го качи от фейса. Иначе другото ви го казах по тази тема. И ако имате предложения депутата до колкото разбрах е отворен към тях.Ако не успеете да го качите от фейса пишете аз ще опитам да направя нещо. Аз не мога за сега защото го чета в затворена група.

Валери Цеков Пчелата е единственото животно от което добиваме готов продукт , а не суровина и това трябваше да се запише и в закона, че Пчелен Мед е готов за консумация продукт , и да се спрат спекулациите , че трябва първо да се преработи някъде и после да се продава на пазара ! Сами си вкарваме посредник !

kuline
22.01.2019, 20:24
Като гледам доста се насели темата, явно всички проявяват желание да се запознаят. Рости изказа своите оправдания, но има други, които явно и те могат да ни "светнат", ама само сеир гледат, а после сме били мрънкалници. За да не съм погрешно разбран, тук не визирам Атанасов!

jdrumev
22.01.2019, 20:25
Валери Цеков Пчелата е единственото животно от което добиваме готов продукт , а не суровина и това трябваше да се запише и в закона, че Пчелен Мед е готов за консумация продукт , и да се спрат спекулациите , че трябва първо да се преработи някъде и после да се продава на пазара ! Сами си вкарваме посредник !

Намери кой да цитираш.:bigsmile:Направо 6+

ch.atanasov
22.01.2019, 20:28
Пусни го! Само да не е този, предложен от Евден, който четох вече.

Дай мнение по него, а аз ще пусна оня на ВМРО.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 20:36
Дай мнение по него, а аз ще пусна оня на ВМРО.:bigsmile:

Това е проекта. Евден работи по него. Няма стари кримки и т.н.
За жълтите табелки. Има си наредба и тя не е променяна. https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2136472087 четеш и разбираш кой трябва и кой не да слага жълтинки по капаците.
Че меда е продукт, а не суровина, към депутата за сега или чакаш. Ако ми поискат мнението ще го включа. Вярно е и е важно.

jdrumev
22.01.2019, 20:37
Докато си сипвах още една от на Професора и ми дойде една странна мисъл у главата.ВМРО са на власт сега,но ако не са близките 10 години какво правим?Може да е за нашето добро,но и може и да е бомба със закъснител?

kuline
22.01.2019, 20:41
Дай мнение по него, а аз ще пусна оня на ВМРО.:bigsmile:

Какво мога повече да кажа от това, което се изписа по него. За мен единственото нещо, направило ми впечатление е цената на меда, но... според мен няма как да стане, въпреки че имам желание. Друго съществено не прочетох, след като го прехвърлих на две-три. То и така е написан, та не можеш да разбереш къде са новите, къде старите текстове, а може и шарж да е било. Знам ли вече, кое, какво е.

jdrumev
22.01.2019, 20:46
Като гледам доста се насели темата, явно всички проявяват желание да се запознаят. Рости изказа своите оправдания, но има други, които явно и те могат да ни "светнат", ама само сеир гледат, а после сме били мрънкалници. За да не съм погрешно разбран, тук не визирам Атанасов!



Тук съм съгласен с теб на 1к%,но по мои наблюдения след 3-4 мнения които са в ущърб на някой се пише в проблеми на форума.:bigsmile:

Ангел Йосифов
22.01.2019, 20:54
Валери Цеков Пчелата е единственото животно от което добиваме готов продукт , а не суровина и това трябваше да се запише и в закона, че Пчелен Мед е готов за консумация продукт , и да се спрат спекулациите , че трябва първо да се преработи някъде и после да се продава на пазара ! Сами си вкарваме посредник !

Янчо,братле,всичките пчелни продукти са готови за употреба,НО са и суровина,даже и меда-медовина....Иначе разбрах точно какво имаш в предвид.....

agro
22.01.2019, 21:01
...а може и шарж да е било. Знам ли вече, кое, какво е.
Човека /Евден/ беше съвсем сериозен, като го представяше, четейки старите текстове и след това предложенията за промяна. Това, че не е публикувано по този начин, не е проблем. Сегашният вариант на закона е наличен, който иска, може да си го свали от мрежата и да сравнява. Не че ще има полза, но за обща култура.

ch.atanasov
22.01.2019, 21:08
Друго съществено не прочетох, след като го прехвърлих на две-три. То и така е написан, та не можеш да разбереш къде са новите, къде старите текстове.....

Е, то така на две-три не става, иска се задълбочено четене. Иначе си схванал парата--цената.:bigsmile:

kuline
22.01.2019, 21:11
Е, то така на две-три не става, иска се задълбочено четене. Иначе си схванал парата--цената.:bigsmile:

Ей, взе и на мен да ми писва.
Пишете си и си творете!
Напишете нещо ясно и разбираемо. Стига с тия половинчати писанки и недомлъвки бре. То човек трябва да седи нон стоп в интернет, та да може да разбере какво искате да кажете.

rosty_sz
22.01.2019, 21:15
Какво мога повече да кажа от това, което се изписа по него. За мен единственото нещо, направило ми впечатление е цената на меда, но... според мен няма как да стане, въпреки че имам желание. Друго съществено не прочетох, след като го прехвърлих на две-три. То и така е написан, та не можеш да разбереш къде са новите, къде старите текстове, а може и шарж да е било. Знам ли вече, кое, какво е.
Щипливите неща са няколко:
тотална замяна на смисъла на чл. 5 който носи правата на "националните" организации
предложението за цената на меда
ограничаване броя на семействата в всяко землище
Много ми е интересно как ще коментирате последното? Трябва ли да има ограничение? Как да се реши колко да са кошерите? Ползи и вреди от такова ограничение? и т.н.

jdrumev
22.01.2019, 21:19
Щипливите неща са няколко:
тотална замяна на смисъла на чл. 5 който носи правата на "националните" организации
предложението за цената на меда
ограничаване броя на семействата в всяко землище
Много ми е интересно как ще коментирате последното? Трябва ли да има ограничение? Как да се реши колко да са кошерите? Ползи и вреди от такова ограничение? и т.н.


Не трябва да има такова ограничение.Само какво мога да направя на колегите да си направя пчелин и ми окапа косата.:bigsmile:Другото което е при зимната им смъртност няма ли да мога с пари да попълня бройката в общината.:bigsmile:

ch.atanasov
22.01.2019, 21:21
Ей, взе и на мен да ми писва.
Пишете си и си творете!

Е, рано запали. Виж колко по- важни неща има::bigsmile:

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, горски територии, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.(2) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства държавата или общините могат да учредяват право на ползване.(3) Правото на ползване се прекратява:1. в случай че лицето, в полза на което е учредено, преустанови отглеждането на пчелните семейства;2. със смъртта на лицето, съответно прекратяването на юридическото лице, в полза на което е учредено; в този случай правото на ползване се учредява в полза на наследниците, съответно правоприемниците, които продължават отглеждането на пчелните семейства, или на лицето, придобило собствеността върху тях.(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Когато общината продава земи - частна общинска собственост, които са ползвани за пчелини над 20 години и върху които и в момента се отглеждат над 10 пчелни семейства, собственикът на пчелина има право да закупи при равни други условия ползваните от него земеделски земи или горски територии в размер не по-малко от 3 декара - за ниви, 2 декара - за ливади, и 1 декар - за овощни градини и гори.(5) Допустимост на концентрация на пчелни семейства в едно землище:1.Общият брой на пчелните семейства разположени в постоянни пчелини на територията на землището на едно кметство, ненадвишава повече от единброй на всеки един хектар площ от общата площ на землището;2. Общият брой на пчелните семейства на подвижно пчеларство,разположени във временни пчелини, ненадвишава пет броя на всеки хектар площ от общата площ на землището през периодите от време с обилен цъфтеж и нектароотделяне на разстителността в землището и при условията на чл.13, ал.2.3. Пчелин с пчелни семейства до осем броя или с до 1000 лв. икономически размер на стопанството в стандартен производствен обем, разположени на собствен парцел в съответствие с изискванията на чл.15, не се администрират;
4. Минимална препоръчителна концентрация на пчелни семейства на територията на землището на едно кметство, с целподсигуряване на опрашване за поддържане на биологичното разнообразие и качеството на екосистемите, не трябва да е по-малко от едно пчелно семейство на всеки пет хектара площ от общата площ на землището.


Аз например се чудя, sweating;баба Злата ли ще изчислява количеството нектар в моя район. Тя дали ще има достъп до сайта на земеделците, та да види какво ще сеят.sweating;

kuline
22.01.2019, 21:23
Щипливите неща са няколко:
тотална замяна на смисъла на чл. 5 който носи правата на "националните" организации
предложението за цената на меда
ограничаване броя на семействата в всяко землище
Много ми е интересно как ще коментирате последното? Трябва ли да има ограничение? Как да се реши колко да са кошерите? Ползи и вреди от такова ограничение? и т.н.

Поне това, кото прочетох за броя кошери го има и в сегашния Закон. Това не е императивна форма, т.е. има допускане - ако има обилна нектароотделяща растителност, то може или нещо от този сорт.

ch.atanasov
22.01.2019, 21:31
Поне това, кото прочетох за броя кошери го има и в сегашния Закон. Това не е императивна форма, т.е. има допускане - ако има обилна нектароотделяща растителност, то може или нещо от този сорт.

Нищо не си прочел. :bigsmile:В сегашният има ограничение- брой кошери на кв. м. Сега ще има ограничение на кг. нектар. Ти си на далавера, щото нови около теб няма да има. Викаш --нема паша и закона ги гони. Кеф--и аз съм на далавера.:yahoo:

kuline
22.01.2019, 21:35
Нищо не си прочел. :bigsmile:В сегашният има ограничение- брой кошери на кв. м. Сега ще има ограничение на кг. нектар. Ти си на далавера, щото нови около теб няма да има. Викаш --нема паша и закона ги гони. Кеф--и аз съм на далавера.:yahoo:

Даа, може и да остарявам, може и да оглупявам. Май по-добре ще е да правя като други, само да чета, пък каквото разбера.

ch.atanasov
22.01.2019, 21:38
Даа, може и да остарявам, може и да оглупявам. Май по-добре ще е да правя като други, само да чета, пък каквото разбера.

А стига ве. Сам ли ме оставяш в отбора на лошите мрънкачи.:bigsmile:

jdrumev
22.01.2019, 21:39
Нищо не си прочел. :bigsmile:В сегашният има ограничение- брой кошери на кв. м. Сега ще има ограничение на кг. нектар. Ти си на далавера, щото нови около теб няма да има. Викаш --нема паша и закона ги гони. Кеф--и аз съм на далавера.:yahoo:


А колко могат да дойдат с ремаркетата.;):bigsmile:Ебати далаверата глинеца в кърпа ти е вързан върви бонус.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 21:40
Нищо не си прочел. :bigsmile:В сегашният има ограничение- брой кошери на кв. м. Сега ще има ограничение на кг. нектар. Ти си на далавера, щото нови около теб няма да има. Викаш --нема паша и закона ги гони. Кеф--и аз съм на далавера.:yahoo:

Не знам как ги четете тези текстове. По горе си го копирал и там пише 1 семейство на хектар (Калине това никога не го е имало) а ти ми говориш за ограничение на кг. нектар?

jdrumev
22.01.2019, 21:41
А стига ве. Сам ли ме оставяш в отбора на лошите мрънкачи.:bigsmile:



Няма да се плашункаш.Не сме решили не сме заключили темата.:bigsmile:Ама ти си пиши сега не ни пречиш.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 21:43
А колко могат да дойдат с ремаркетата.;):bigsmile:Ебати далаверата глинеца в кърпа ти е вързан върви бонус.:bigsmile:
И това го пише ама няма кой да чете. Друмев и аз те моля да сопреш мало. Искам да видия някакъв сериозен коментар ако е възможно.

ch.atanasov
22.01.2019, 21:43
Много ми е интересно как ще коментирате последното? Трябва ли да има ограничение? Как да се реши колко да са кошерите? Ползи и вреди от такова ограничение? и т.н.

Аз пък умирам за твоето мнение. Смили се.bow;

jdrumev
22.01.2019, 21:44
Не знам как ги четете тези текстове. По горе си го копирал и там пише 1 семейство на хектар (Калине това никога не го е имало) а ти ми говориш за ограничение на кг. нектар?



Рости комшията ако има 100% смъртност аз ще мога ли да си увелича капацитета?Щото докато възтанови нектара ще се лее.:bigsmile:

rosty_sz
22.01.2019, 21:54
Аз пък умирам за твоето мнение. Смили се.bow;
Аз все още не съм сигурен кое е по-добре. Имам аргументи, за и аргументи, против. Търся допълнителни аргументи и за това питам.
Иначе съм на мнение, че ако се прави нещо подобно то трябва да отговаря на 4 условия. Широка дискусия, да не променя статуквото много, а да гледа към бъдещето, да е честно, да е научно обосновано.

ch.atanasov
22.01.2019, 21:54
Не знам как ги четете тези текстове. По горе си го копирал и там пише 1 семейство на хектар (Калине това никога не го е имало) а ти ми говориш за ограничение на кг. нектар?

Сигурно ще прочета мнението ти, но до като чакам да кажеш : каква е идеята за ограничение на хектар. 12 500 дк. са равни на 1250 хектара = на 1250 семейства. Има ли село с толкова .

rosty_sz
22.01.2019, 21:55
Рости комшията ако има 100% смъртност аз ще мога ли да си увелича капацитета?Щото докато възтанови нектара ще се лее.:bigsmile:
Питай Евден, или подхвърли на депутата. Аз от къде да знам?

rosty_sz
22.01.2019, 22:01
Сигурно ще прочета мнението ти, но до като чакам да кажеш : каква е идеята за ограничение на хектар. 12 500 дк. са равни на 1250 хектара = на 1250 семейства. Има ли село с толкова .
Има дори и при нас. В Средец има около 2000 семейства. В Добруджа има много семейства едно до друго, но и там землищата са големи. Нямам сериозен анализ на сегашното положение, само си спомням, че някой си учен беше изчислявал, че имаме потенциал в България за 1 000 000 семейства, а те са вече поне 3 000 000. Милион са само регистрираните. Явно тоя учен не може да смята, но нещата май излизат от контрол. От друга страна кризата сега ще охлади доста "страсти". Един корав студ февруари ще реши част от проблема. В тази ситуация много хора няма да си възстановят смъртността а други направо ще разпродават.

ch.atanasov
22.01.2019, 22:09
Има дори и при нас. В Средец има около 2000 семейства. В Добруджа има много семейства едно до друго, но и там землищата са големи. Нямам сериозен анализ на сегашното положение, само си спомням, че някой си учен беше изчислявал, че имаме потенциал в България за 1 000 000 семейства, а те са вече поне 3 000 000. Милион са само регистрираните. Явно тоя учен не може да смята, но нещата май излизат от контрол. От друга страна кризата сега ще охлади доста "страсти". Един корав студ февруари ще реши част от проблема. В тази ситуация много хора няма да си възстановят смъртността а други направо ще разпродават.

Това Средец , да не е нашето Грудово. Там в едно село има цели квартали без хора ( незнам имат ли пчели ) но имат 27 000 дк. обработваема земя , което е 2 700 кошера.
пп. тоя учен е в грешка, ама и законотворците са на същия хал.

agro
22.01.2019, 22:22
Всичко ли може да се администрира, брои, регистрира и т.н. Едно землище, като си достигне капацитета от регистрирани кошери, нови не че няма да има, просто новите няма да ги регистрират. Как ще се проследи колко нерегистрирани има? Комисия ще обикаля по дворовете да брои кошери ли? Звучи ми като закон за забрана на псуването. И само през сезона на пашата ли ще ги брои? Като се върнат ремаркетата с кошерите от гурбет в дворното място в края на лятото, като какви ще се броят? Изобщо, толкова много неща трябва да се премислят, преди да се иска каквото и да било, че отсега е ясно - с чепкане на проблема по форумите няма да стане. Някакъв екип от кадърни хора с опит трябва да седне и да създаде работещ, а не пожелателен вариант, който, освен че трябва да е изпълним и справедлив, трябва и да може да се контролира ефикасно с минимум усилия. Друг пример - щом няма да се администрират малките пчелни стопанства, разделям си пчелина на себе си, на жената, на децата, на балдъзата и закона спира да се интересува от мен. Така правят сега едрите земеделци, защото имат лимит за субсидия на отделно стопанство. Обикновено всичко, което не е оставено да се саморегулира на пазарен принцип, рано или късно се превръща в обект на мошенгии и корупция. Ей го сега, държавата, като не може да си опази границите от нелегален внос на петролни продукти, за оправдание бие по малките търговци на петрол със закон, в полза на големите. А аргументите са грижа за народа и прочее дивотии.

Niki1313
22.01.2019, 22:50
Има дори и при нас. В Средец има около 2000 семейства. В Добруджа има много семейства едно до друго, но и там землищата са големи. Нямам сериозен анализ на сегашното положение, само си спомням, че някой си учен беше изчислявал, че имаме потенциал в България за 1 000 000 семейства, а те са вече поне 3 000 000. Милион са само регистрираните. Явно тоя учен не може да смята, но нещата май излизат от контрол. От друга страна кризата сега ще охлади доста "страсти". Един корав студ февруари ще реши част от проблема. В тази ситуация много хора няма да си възстановят смъртността а други направо ще разпродават.

Регистрираните пчелни семейства за 2017 г. са 1 милион и кусур. Много се съмнявам за една година да са станали 3 милиона.
Дори виждам, че много от пчеларите, които познавам, веднъж пчелите им се броят, като конвенционални и още веднъж се калкулират, като БИО.

rosty_sz
22.01.2019, 22:54
Казах молион регистрирани, а общо три милиона. Четете внимателно.

borislav aleksandrov
23.01.2019, 00:01
Има си формула за изчисление на медовия баланс на района. Например за моето землище максимално допустимите семейства са 834 броя над тази бройка няма достатъчно паша (приток на нектар и прашец). Показателно е че през 2017 в землищо дойдоха още 200 семейства и ако пчеларите до тогава вадеха по 30 кг мед от кошер сега вадят по 20 кг от кошер всеки нов кошер в землищото е равно на по-нисък добив докато се стигне до един момент в които или се изнасяш и търсиш ново място или всички заедно загиваме...
Така че от тази гледна точка е много привекателна идеята да има ограничения и да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари, защото например аз съм решил да увеличавам бройката и да кажем ще запълня квотата т.е. местният пчелар които е там от години би следвало да има предимство пред кандидата за установяване на пчелин....

kuline
23.01.2019, 00:18
Има си формула за изчисление на медовия баланс на района. Например за моето землище максимално допустимите семейства са 834 броя над тази бройка няма достатъчно паша (приток на нектар и прашец). Показателно е че през 2017 в землищо дойдоха още 200 семейства и ако пчеларите до тогава вадеха по 30 кг мед от кошер сега вадят по 20 кг от кошер всеки нов кошер в землищото е равно на по-нисък добив докато се стигне до един момент в които или се изнасяш и търсиш ново място или всички заедно загиваме...
Така че от тази гледна точка е много привекателна идеята да има ограничения и да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари, защото например аз съм решил да увеличавам бройката и да кажем ще запълня квотата т.е. местният пчелар които е там от години би следвало да има предимство пред кандидата за установяване на пчелин....

Подкрепям те и бих допълнил:
Всички ония пчелари, с определена бройка над да речем 200, 300 или Ен на брой, да не се възползват от държавни облаги във вид на субсидии под каквато и да е форма. Все пак тя, помощта се дава, за да могат малките да се развиват. Тия с многото кошери са успели и са развили стопанство. Защото субсидията по презумция е средство за подпомагане в развитието. Тук нека стане ясно, че аз съм против субсидирането, но все пак, за мен има резон.

agro
23.01.2019, 00:20
...да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари....
И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.:icon_mrgreen:
Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?

kuline
23.01.2019, 00:27
И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.:icon_mrgreen:
Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?

Абе хубав си е стария текст в закона, поне за мен. Но явно с новия се цели редукция на броя пчелни семейства. Какво обаче ще правим с биорегистрираните? До кога ще продължават да цоцат държавна пара и то бадева?

Трендафил Дончев
23.01.2019, 01:24
И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.:icon_mrgreen:
Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?

Понякога направо ахвам от идеите ти.

borislav aleksandrov
23.01.2019, 02:08
Та топлата вода е открита има много добри закони в ЕС но поне според мен не се взимат под внимание и с тези промени се гонят лични интереси. Също както и с регистрацията на семействата т.е. наредба 10 откриваме топлата вода и по възможно най бюрократичния начин.

Иначе всяко едно землище си има определен капацитет на отдаване на нектар и прашец и този капацитет не се променя твърде много. Не става на едно място което може да изхрани 100 семейства да сложиш 500... ни търгови ни данъци ще помогнат освен да си купя някое пушкало че да отстраняваме конкурентите.... познавам достатъчно пчелари които казват ами какво да правя и буха инверта или захарта или прашец с питки и после някой друг му е виновен без дори да се замисли че сам се е докарал до това....

ch.atanasov
23.01.2019, 17:58
Броите кошери, мерите нектар, мислите какви ли не ограничения, не е ли по-добре ПЪРВА точка в исканията да е : Край на пчеларската програма ! Стига люпене на пишман пчелари ! Не е ли по-честно , програмистите вместо да мислят стратегии, да си кажат (признаят ): Ние се уредихме , обаче станахме повечко, време е за спиране на НПП. Да, ама там има силни хора, ще им се развали бизнеса и си траете. Е, пак им замътвате водата , и резултата ще е същия, но ще възпрете и много млади хора да станат пчелари.

пп. Баси, в моето село ще се молят да умра, за да си направят пчелини. Отврат.

agro
23.01.2019, 18:06
Понякога направо ахвам от идеите ти.
Затова ги пускам, да си проличи какви трудни за прилагане разпоредби се предлагат. Всяко предложено нещо първо трябва да се обмисли как точно ще се случва практически. Иначе ще имаме закон, който пчеларите няма да има как да изпълняват и винаги ще са в издънка - т.е. уязвими за всички свои недоброжелатели. Ерго, няма да смеят да надигат глас публично в лично качество, защото ще знаят, че са лесно уязвими.

agro
23.01.2019, 18:09
...ПЪРВА точка в исканията да е : Край на пчеларската програма !...
НПП е едно нищо, жълти стотинки. Европрограмите са тези за притеснение, там се разиграват истински пари, а контрола е леле-мале.

ch.atanasov
23.01.2019, 18:54
НПП е едно нищо, жълти стотинки. Европрограмите са тези за притеснение, там се разиграват истински пари, а контрола е леле-мале.

Незнам кои са за жълти и кои за бели стотинки, но почнаха много да си пречат. Колегите-де. :bigsmile:Ако не им пуснат някой лев за опрашване, ще вият на умряло, щото семейства хранят.:(

borislav aleksandrov
23.01.2019, 19:22
Броите кошери, мерите нектар....

Района и меденият баланс е основополагащ на всяко едно пчеларстване...
Ако кажем че в един район има само 1 пчелар и той вади средно 5 тона мед на година и цена от 4 лв то нека приемем че що годе може да изхранва семейство с пчели. Но ако се изръся аз с мойте семейства то този пчелар вече няма да вади обичайните 5 тона а по-малко. Не познавам пчелар които ще махне с ръка и ще каже е голяма работа нали сме колеги нищо че съм му бръкнал в джоба... реално всеки новодошъл бърка в джобовете на останалите и макар да не се признава от мнозина един от водещите фактори за лошите отношения между пчеларите в едно село е именно това...
Но не това е страшното защото практиката показа че когато станат много маймуни на клона почва голямото дебнене на кои първи няма да му издържат нервите и ще се махне... по страшното поне за мен е липсата на всякаква култура на пчеларстване...

Не подкрепям този нов закон а дори е пресилено да се нарекат закон подобни драсканици на хора които дори не са помислили за резултата но ако трябва да се променя а не знам защо точно сега и толкова припряно решиха да го променят то трябва се почне със сувсем други неща проблемите не се свеждат до нека да кажем терзанията на някой председатели

ch.atanasov
23.01.2019, 19:52
Района и меденият баланс е основополагащ на всяко едно пчеларстване...

Да, така е и всеки си прави сметката , и си носи кръста.

Да погледнем нещата по друг начин : доста от вас помнят или са чували -за жителството. Ако нямаш Бургаско жителство например, си стоиш на село и толкова. Е, кой е за връщане на това ограничение. Някой знае ли колко щеше да ми е заплатата без всичките тези хора дошли от цялото БГ.

Не си гледайте само личния интерес, има слънце за всички.

borislav aleksandrov
23.01.2019, 20:21
Да, така е и всеки си прави сметката , и си носи кръста.

Да погледнем нещата по друг начин : доста от вас помнят или са чували -за жителството. Ако нямаш Бургаско жителство например, си стоиш на село и толкова. Е, кой е за връщане на това ограничение. Някой знае ли колко щеше да ми е заплатата без всичките тези хора дошли от цялото БГ.

Не си гледайте само личния интерес, има слънце за всички.

А кой интерес да гледам.
Ако се захвана с обществена дейност тогава е друго...
Пак - не подкрепям подобни ограничения но трябва ли да се премълчават неща.щото не са приятни за мнозина...

Като има слънце за всички да донеса 800 семейства и да ги настаня на 50-100 метра от твоя пчелин и да те оградя от всички страни...

ch.atanasov
23.01.2019, 20:36
А кой интерес да гледам.
Ако се захвана с обществена дейност тогава е друго...
Пак - не подкрепям подобни ограничения но трябва ли да се премълчават неща.щото не са приятни за мнозина...

Като има слънце за всички да донеса 800 семейства и да ги настаня на 50-100 метра от твоя пчелин и да те оградя от всички страни...

Хайде да замълча тоз път, ама не мога. Хаха, те всички са против жителството , но са -ЗА- ограничение на броя кошери около тях.

пп. Възхитен съм, от теб не съм го очаквал.

agro
23.01.2019, 20:44
Едно време с ловните дружинки беше така - трябва да умре някой, за да приемат нов член и той да добие право да отстреля нещо от гората или полето на съответния ловен район. Сега не знам как е, не съм ловец. Ама ако ще правим пчеларски дружинки с ограничен брой членове, като ловните, съм против. То по същата логика и билките, и гъбите са ограничен природен ресурс. Какво, билкарите и гъбарите ли ще ограничаваме? Или, ако станат много кафенетата в един район, ще приемем ограничение на броя им, защото клиентите в района /те са тяхната "паша"/ са ограничен брой? Светът е гаден, в бизнеса оцеляват най-приспособимите и най-конкурентните. Много малко може да се направи срещу това и то е, основно, да се помогне на тези, които нищо не могат, да преживяват що-годе.

agro
23.01.2019, 21:03
По повод представителността на пчеларските организации и обединението им. Има един сравнително справедлив начин за организиране на пчеларско управително тяло. Нека за яснота да го наречем конгрес на пчеларската партия. Кои са членовете на партията - собствениците на регистрирани пчелни семейства. Всеки от тях обаче не може да има по един глас, защото лесно стават манипулации с подставени лица с по един кошер при гласуване /подобно на мъртвите души и купените гласове на избори/. Значи, може да се направи всеки пчелар да има право на толкова гласове, колкото са му регистрираните кошери. Оттам нататък държавната администрация може да си влезе в ролята, да даде "партийна" субсидия на пчеларската "партия", за да може тя да си свика събрания по места и конгрес и да си избере местно и централно ръководство. И понеже ще има притеснения, че тези с многото кошери може да започнат да се налагат, има варианти в демократичните организации, по които такива неща се избягват. Няма нужда всеки път да се открива топлата вода. Малко казионно изглежда подобна организация, но каква ще се получи, ще могат да го решат самите пчелари. Също както строителите, ако искат да имат лиценз, трябва да станат членове на камарата на строителите. Тя тази последната е едно гадно недемократично творение на големите играчи в строителството, но не е задължително "пчеларския конгрес" да се получи също толкова калпав. Но, лично моето мнение е, че пчеларите трябва да бъдат оставени на мира от държавата, да не им се пречи, пък те да си се оправят по правилата на пазара. Който го може, го може, останалите да си изкарват хляба по друг начин.

agro
23.01.2019, 21:06
А кой интерес да гледам.
Ако се захвана с обществена дейност тогава е друго...
Пак - не подкрепям подобни ограничения но трябва ли да се премълчават неща.щото не са приятни за мнозина...

Като има слънце за всички да донеса 800 семейства и да ги настаня на 50-100 метра от твоя пчелин и да те оградя от всички страни...
Ами ако имаш бакалия, можеш ли да забраниш на някоя голяма верига да отвори супермаркет точно до тебе?

Pero Melifero
23.01.2019, 21:09
Тези ограничения са абсолютно излишни и не трябва да ги има, защото ограничават конкуренцията и водят пазара до уродливост. В бизнеса има едно правило че печелят само първите, тъй че не се страхувайте, че някой ще дойде и ще ви вземе хляба ако си разбирате от занаята. Това може да стане само и единствено ако не ви бива в това с което се занимавате, а това ще означава че просто трябва да си смените професията

jdrumev
23.01.2019, 21:47
Ами ако имаш бакалия, можеш ли да забраниш на някоя голяма верига да отвори супермаркет точно до тебе?



Четеш,ми мислите.Днес цял ден точно това мислих,но не се реших да го напиша.Помислих доста и стигнах до извода,че по хубаво от това няма ако имаш знания.За какво ти е да гониш мед като можеш да продаваш пакети?:bigsmile:Тук пък ми дойде на акъля криминализирането на кражбата на пчели.;)
п.п Ти оградата скоро няма ли да я преправяш?:bigsmile:

agro
27.01.2019, 16:01
...https://www.youtube.com/watch?v=qSsIP0rxbQA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0kqtmXp62_cN-ISlbxHNHWqANnCEZiOGIpHMd52wUcyW9Z-nbC6mwlgLM...
Този лектор никой не го попита като как ще се случи да бъде задължен да купува мед по минимално определена цена съгласно предложените промени в закона за пчеларството. Ще го купува на 5,60, както е предложено, и ще го продава на загуба? И ВМРО ли, като вносител на такива текстове, ще му възстановяват загубата? Или веднага ще възникне идеята държавата / тоест всички заедно/ да му доплаща разликата от общите ни пари, както е сега с електроенергията от възобновяеми източници, търгувана на енергийната борса? Да ,знайно е, че, ако другаде в Европа се субсидира селското стопанство, то у нас също трябва да се прави, иначе ще поскъпне манджата и властта пада, революции, глад и мизерия. Но да се субсидират само жизнено важните продукти - зърно, мляко, месо. Пчеларството няма нужда от субсидиране по две причини - първо, медът не е жизнено необходим продукт, второ - ако загине, може бързо да бъде възстановено при необходимост, защото не е капиталоемко и няма племенни стада, които се създават с години. Ама нямало да има опрашване - нека изреват земеделците тогава, че имат нужда от пчеларите - тогава може да се поставят условия. Който иска да има пчеларство в Европа - да сложи вносни мита на меда, влизащ от страните с евтина работна ръка. В САЩ са разбрали, че им е по-важно опрашването и са оставили работата с меда на самотек. А ние тук искаме останалите хора принудително да ни плащат за това, че отглеждаме пчели. Това може да е устойчив начин единствено, ако е доброволен акт, изгоден и за двете страни.

tarty
27.01.2019, 16:09
Този лектор никой не го попита като как ще се случи да бъде задължен да купува мед по минимално определена цена съгласно предложените промени в закона за пчеларството. Ще го купува на 5,60, както е предложено, и ще го продава на загуба? И ВМРО ли, като вносител на такива текстове, ще му възстановяват загубата? Или веднага ще възникне идеята държавата / тоест всички заедно/ да му доплаща разликата от общите ни пари, както е сега с електроенергията от възобновяеми източници, търгувана на енергийната борса? Да ,знайно е, че, ако другаде в Европа се субсидира селското стопанство, то у нас също трябва да се прави, иначе ще поскъпне манджата и властта пада, революции, глад и мизерия. Но да се субсидират само жизнено важните продукти - зърно, мляко, месо. Пчеларството няма нужда от субсидиране по две причини - първо, медът не е жизнено необходим продукт, второ - ако загине, може бързо да бъде възстановено при необходимост, защото не е капиталоемко и няма племенни стада, които се създават с години. Ама нямало да има опрашване - нека изреват земеделците тогава, че имат нужда от пчеларите - тогава може да се поставят условия. Който иска да има пчеларство в Европа - да сложи вносни мита на меда, влизащ от страните с евтина работна ръка. В САЩ са разбрали, че им е по-важно опрашването и са оставили работата с меда на самотек. А ние тук искаме останалите хора принудително да ни плащат за това, че отглеждаме пчели. Това може да е устойчив начин единствено, ако е доброволен акт, изгоден и за двете страни.

Ами какво ще кажеш за аматьор и професионалист, май всички искат да са монополисти и никой да не им пречи и всеки гледа да си направи закон, за да мачка конкуренцията.

ch.atanasov
27.01.2019, 16:41
Този лектор никой не го попита като как ще се случи да бъде задължен да купува мед по минимално определена цена съгласно предложените промени в закона за пчеларството. Ще го купува на 5,60, както е предложено, и ще го продава на загуба?

12 000 т.= на 12 000 000кг. по 2.60лв. субсидия на килограм = на 31.2 милиона лв. Бълха ги ухапала горе.:bigsmile: Някъде четох, че биото до сега е глътнало 102 милиона.sweating;

пп. саниране--2 милиарда.

agro
27.01.2019, 16:47
12 000 т.= на 12 000 000кг. по 2.60лв. субсидия на килограм = на 31.2 милиона лв. Бълха ги ухапала горе.:bigsmile: Някъде четох, че биото до сега е глътнало 102 милиона.sweating;

пп. саниране--2 милиарда.
Тъй, тъй, ама ще се прилага в България. Отсега си представям какви невероятни количества произведен мед ще се появят да чакат за субсидия. И като знам как някои са първи между равни /разбирай по-равни от останалите балъци/, се сещам де ще идат парите.
Санирането да не мислиш, че струва толкова пари, колкото са дадени за него. Вероятно няма и половината.

ch.atanasov
27.01.2019, 16:55
Тъй, тъй, ама ще се прилага в България. Отсега си представям какви невероятни количества произведен мед ще се появят да чакат за субсидия. И като знам как някои са първи между равни /разбирай по-равни от останалите балъци/, се сещам де ще идат парите.
Санирането да не мислиш, че струва толкова пари, колкото са дадени за него. Вероятно няма и половината.

Е, ще те поканя в нашия кръжок, няма начин.:bigsmile: При един такъв диалог се каза, че парите идвали от Европа, та да не ти пука.:bigsmile:

Трендафил Дончев
27.01.2019, 17:03
Е, ще те поканя в нашия кръжок, няма начин.:bigsmile: При един такъв диалог се каза, че парите идвали от Европа, та да не ти пука.:bigsmile:

Атанасов, преди да дойде ББ на власт едни комунисти казваха, че има излишък и водеха бабичките по курорти. Като дойде ББ на власт и изведнъж комунистите изяли всичко. Сега парите били от Европа и всеки краде, че те европейците прости и раздават, но в един момент си спомням, че един ББ тегли едни крупни милиарди от Европата, която обаче си мисля, че не е проста и в един момент ще изпъшкаме жестоко. Но това ще се случи след ББ, когато дойдат едни други и кажат, че толкова сме я закъсали, че ще трябва да стягаме коланите за кой ли път.

jdrumev
27.01.2019, 17:16
Атанасов, преди да дойде ББ на власт едни комунисти казваха, че има излишък и водеха бабичките по курорти. Като дойде ББ на власт и изведнъж комунистите изяли всичко. Сега парите били от Европа и всеки краде, че те европейците прости и раздават, но в един момент си спомням, че един ББ тегли едни крупни милиарди от Европата, която обаче си мисля, че не е проста и в един момент ще изпъшкаме жестоко. Но това ще се случи след ББ, когато дойдат едни други и кажат, че толкова сме я закъсали, че ще трябва да стягаме коланите за кой ли път.



Тук не си прав.Защото не ББ ликвидира земеделието,не затри заводите, не открадна на бабичките пенсионния фонд,не ограби парите на хорицата с разни банки пирамиди и пр.Такава ни е природата все търсим вината в другите.Вчера ти споменах нещо и не си измислям.Това на протест да слушаш как протестиращите преуспяли през годината,Колко прашец били извадили колко мед били продали и други подобни не говори добре за БГ пчеларството.

ch.atanasov
27.01.2019, 17:19
.... че ще трябва да стягаме коланите за кой ли път.

Такава сме си я надробили, такава ще я сърбаме.:(

agro
27.01.2019, 17:32
Ами какво ще кажеш за аматьор и професионалист, май всички искат да са монополисти и никой да не им пречи и всеки гледа да си направи закон, за да мачка конкуренцията.
Аматьорите закони не правят, нито се натискат да мачкат някаква конкуренция. Баба Пена с 5 кокошки не се интересува от отрасъл птицевъдство, нито отрасъла се интересува от нея или от яйцата, които ще продава на пазара. Общото между двете категории са санитарно-ветеринарните изисквания, задължителни за всички, които продават на краен потребител или участват задължително в борба с епидемични болести. Тук може да се направи нещо така, че за аматьорите да има облекчени условия, които да са изпълними. В пчеларството е горе-долу поносимо положението. Във всички браншове, с които съм имал досег, големите винаги са държали на рестриктивни регламенти, за да не им се пречкат в краката дребните играчи. Наскоро това се видя и в закона за горивата.

agro
27.01.2019, 17:34
Атанасов, преди да дойде ББ на власт едни комунисти казваха, че има излишък и водеха бабичките по курорти...
И сега има излишък, ще се прави "хемус", та после по-лесно да водят бабичките по курортите на другарите.

Трендафил Дончев
27.01.2019, 17:35
Тук не си прав.Защото не ББ ликвидира земеделието,не затри заводите,открадна на бабичките пенсионния фонд,не ограби парите на хорицата с разни банки пирамиди и пр.Такава ни е природата все търсим вината в другите.Вчера ти споменах нещо и не си измислям.Това на протест да слушаш как протестиращите преуспяли през годината,Колко прашец били извадили колко мед били продали и други подобни не говори добре за БГ пчеларството.

Я, как добре работиш? Още веднъж, ако видя калпав пост, то просто не ми се мяркай пред очите.:bigsmile:
Та ББ не е виновен, според теб? Добре - виновни са ЖВ, ИК, АД, СС и много знайни и незнайни герои.......не е важна абревиатурата, а важното е, че всички ни е..т мамата.

agro
27.01.2019, 17:38
Е, ще те поканя в нашия кръжок, няма начин.:bigsmile: При един такъв диалог се каза, че парите идвали от Европа, та да не ти пука.:bigsmile:
Щом Европа налага политиката на субсидиите, справедливо е да дава и парите на тези, които не могат да си ги позволят. Но няма безплатен обяд, "за да получиш, трябва да дадеш". Засега минаваме с даването на дупе, ама докога ли?

jdrumev
27.01.2019, 17:50
Я, как добре работиш? Още веднъж, ако видя калпав пост, то просто не ми се мяркай пред очите.:bigsmile:
Та ББ не е виновен, според теб? Добре - виновни са ЖВ, ИК, АД, СС и много знайни и незнайни герои.......не е важна абревиатурата, а важното е, че всички ни е..т мамата.



И те не са виновни.Виновни сме ние,че сме си ги избрали,а после не сме им дирили сметка за делата.Ти не виждаш ли в политиката как имената на партиите се сменят постоянно?:bigsmile:

Трендафил Дончев
27.01.2019, 18:23
И те не са виновни.Виновни сме ние,че сме си ги избрали,а после не сме им дирили сметка за делата.Ти не виждаш ли в политиката как имената на партиите се сменят постоянно?:bigsmile:

Аз не гласувам бре. Кой съм избрал? Никой. А като се е качил горе и се обгърнал с власт, аз какво мога да направя? Или като онези от смешната тема - да си изкарам дедовия, да се кача на едно колело/велосипед и да си го развявам по улиците? Те това е. Какво можеш да направиш?

jdrumev
27.01.2019, 19:00
А може и да ни е това проблема,че не гласуваш.:bigsmile:

ГАЛДИМ
27.01.2019, 19:33
Ако от гласуването зависеше нещо, щяха да го забранят.

ch.atanasov
27.01.2019, 19:43
Ако от гласуването зависеше нещо, щяха да го забранят.

Хаха, ако беше прав, нямаше да дават по 50 кинта за глас. Явно има много глупави хора и в двата лагера.hi;

julian103
28.01.2019, 08:45
Никой друг народ няма поговорка: "Преклонена глава - сабя не я сече!". А у нас това е народопсихология! Докато си седиме и гледаме сеир нищо няма да се променя! Така стана и с този протест. Излязоха стотина човека, другите само си чукаме по клавиатурите и търсим кусурите, даваме акъл и гледаме сеир!

ch.atanasov
28.01.2019, 17:31
..... Докато си седиме и гледаме сеир нищо няма да се променя!.....

Какво предлагаш, априлско или септемврийско въстание?:bigsmile:

jdrumev
28.01.2019, 19:43
Какво предлагаш, априлско или септемврийско въстание?:bigsmile:



А не може ли септември да стане май.;)Има начин БГ да се оправи,но трябва всички да почнем да не минаваме тънко и метър.:bigsmile:Метър и двайсет идва много.:bigsmile:

julian103
02.02.2019, 12:56
Какво предлагаш, априлско или септемврийско въстание?:bigsmile:

Някои от предложенията ми са следните:
1. Тъй като в момента върви тема за "промени, изменения в ЗП", да си припомниме някои от текстовете на този закон!

"Чл. 6. Националният браншови пчеларски съюз: 1. участва в изготвянето и изпълнението на Националната програма за развитие и насърчаване на пчеларството;
2. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г.) изготвя годишен доклад за състоянието на пчеларството и го представя на министъра на земеделието, храните и горите;
3. участва в разработването на проекти за нормативни актове, стандарти и стандартни методи за анализ, свързани с пчеларството и пчелните продукти;

4. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г.) предлага на министъра на земеделието, храните и горите начини за разпределяне на средства за развитие и подпомагане на пчеларството;
5. участва в разработването на програми с Министерството на околната среда и водите във връзка с поддържането на екологичното равновесие в природата, свързани с пчелоопрашването;

6. създава и поддържа база данни за производителите и търговците на пчели, пчелен мед и други пчелни продукти; организира и координира дейността по пчелоопрашването;
7. участва в обсъждане на устройствени проекти и технологични планове за залесяване на подходящи медоносни растения на общински, държавни и частни терени;
8. организира ежегоден конкурс за образцов пчелин на общинско, областно и национално равнище;
9. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) участва в организиране и провеждане на курсове за квалификация и обучение в областта на пчеларството съвместно с Националната служба за съвети в земеделието, Селскостопанската академия, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и други заинтересовани;
10. съдейства за организиране на биологично производство на пчелни продукти;
11. изпълнява и други функции, възложени със закон."

Ако този орган (Националният браншови пчеларски съюз) не функционира, не изпълнява възложените му от закона дейности, не ги изпълнява в пълен обем или некачествено - да се потърси тяхната отговорност! Да се промени състава му или да се премахне изцяло!

2. Според някаква статистика /съжалявам, не помня от къде съм взел данните, но мисля, че ще схванете смисъла /:
"българите се нареждат на едно от последните места по консумация на пчелен мед (едва 0,150 кг средно консумация на човек на година) за сравнение Германия над 1кг." (хайде сметнете си сами според броя на населението). Дали българите не обичат да си хапват пчелен мед- едва ли! Ако се засили разяснителната кампания за ползата от пчелни продукти, дори само от това ще се повиши и консумацията на вътрешния пазар! А ако се подхване и подходяща реклама?

3. "Опрашването" е вид услуга. Това подлежи на свободно договаряне между пчеларя и тези които имат необходимост от услугата. На територията на Европейския съюз важат правилата за "Свобода на движение на стоки, услуги, капитали и хора". Ако в Р България все още не е осъзната необходимостта от "опрашване", натоварете пчелните семейства и предоставяйте тази услуга където я търсят.

jdrumev
08.02.2019, 02:14
За Бургазлии https://youtu.be/DvKf0yk4_xE Смятаме по коли.Колко казахте ,че бяхте?:bigsmile:А аз се чудя онзи що запретна така ракавите след бомбето.:bigsmile: