PDA

Виж пълната версия : Клуб на знаещите



Трендафил Дончев
23.11.2018, 13:06
Какво е значението на думата „ каракачани”? Черен и беглец. Това го знам. Но защо? И това го знам, но искам по обширно разясняване.

barkov1982
25.11.2018, 04:39
Определено не съм за този клуб, но понеже ми стана интересно та попрочетох по нещо, ето и нещо малко по различно от намереното на пръв поглед.

Съществуват различни версии за етимологията на името на каракачаните. Едната гласи, че тя произлиза от турксата дума “karakacan” или “kirkacan”. Тези думи имат еднакво значение – „Този, който напуска към необработените земи“ или „този който напуска гората“. Другата версия гласи, че името им идва от турската дума “kara”, която означава черен и “kachan”, която има значение бедняк. Техният език произхожда от популярната форма на гръцкия език „койне“.
Една от по-невероятните истории за произхода им гласи, че те били последните защитници на Константинопол. Тогава старейшините им решават да изразят скръбта си като носят черни дрехи. Цветът се пренесъл и върху стадата им.
В Самоков преди години имаше няколко рода, може би все още са там, ако решиш да ходиш, обади се може да съм събрал 10 евра.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.11.2018, 11:21
Определено не съм за този клуб, но понеже ми стана интересно та попрочетох по нещо, ето и нещо малко по различно от намереното на пръв поглед.

В Самоков преди години имаше няколко рода, може би все още са там, ако решиш да ходиш, обади се може да съм събрал 10 евра.:bigsmile:

Ех, барков. Закъснял си. При нас една трета от града е с каракачани. Живял съм там. Имам колега който знае каракачански. Когато живеех там, бяхме още деца и той така се и научи. Тогава дали защото сме били там, се чуваше реч, а сега от години не съм чул да говори някой. Това ми е интересното при тях, че те някак си се загубват сред българите за разлика от циганите.


но понеже ми стана интересно

Тази тема я създадох именно заради това.

Ангел Йосифов
25.11.2018, 13:41
Карлово-Казанлък-има най-много каракачани в България.А форума едва ли ще те обогати по темата....

Трендафил Дончев
25.11.2018, 15:41
Карлово-Казанлък-има най-много каракачани в България.А форума едва ли ще те обогати по темата....

А Сливен къде го остави?

Аз не чакам форума да ме обогатява, защото се смятам за сравнително богат, а искам тук да откриваме информация, която някои хора знаят по обстойно. Не всеки път Гуглето може да помогне с такива подробности.

Ангел Йосифов
25.11.2018, 16:59
Е,няма да споменаваме всяко населено място,където живее каракачан.Това за каракачаните,че "центъра" им е около "Страната на чудесата" го знам от 1класа Тогава живях 1-2 в с.Богдан..А за Казанлък,че и там има доста каракачани,знам от десетина години-имах снаха каракачанка от там...

Алексиев
07.12.2018, 12:52
Праханова гъба и..пчелите. Връзката може и елементарна да е а може и да не е. Сам не се справих.

ch.atanasov
07.12.2018, 17:18
Праханова гъба и..пчелите. Връзката може и елементарна да е а може и да не е. Сам не се справих.

http://manatarka.org/files/2012/04/Fomesfomentarius6-300x225.jpg


Сушиш и си палиш пушалката. Май се вари преди това.:)

Трендафил Дончев
07.12.2018, 19:02
http://manatarka.org/files/2012/04/Fomesfomentarius6-300x225.jpg


Сушиш и си палиш пушалката. Май се вари преди това.:)

Не е задължително варенето. Само се начуква здраво, след като изсъхне.

kuline
07.12.2018, 19:19
Не е задължително варенето. Само се начуква здраво, след като изсъхне.

Аз не съм ползвал. Имам две на пчелина, но така и не съм опрял до тях. Имам смътни спомени, че дядо ми ги ползваше, но ги разчупваше и слагаше в пушалката. Аз съм привърженик на пелетите.

Трендафил Дончев
07.12.2018, 19:52
Аз не съм ползвал. Имам две на пчелина, но така и не съм опрял до тях. Имам смътни спомени, че дядо ми ги ползваше, но ги разчупваше и слагаше в пушалката. Аз съм привърженик на пелетите.

Затова казах, че се начукват. За да можеш след това да си откъсваш парчета. Аз ги ползвам повече като подпалка на пушалката отколкото като материал за пушене.

ch.atanasov
07.12.2018, 19:55
Не е задължително варенето. Само се начуква здраво, след като изсъхне.

Давали са ми цели чували, но голямо блъскане падаше с брадвата, освен това трябва да ги приготвиш предварително. Най- ми е лесно с изветряло ПДЧ, чупиш с ръце и слагаш в пушалката. Зареждам я, дремвам час-два , а тя си работи и не се налага ново запалване.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.12.2018, 20:00
Кажете някакъв материал, който е в количества.

ch.atanasov
07.12.2018, 20:07
Кажете някакъв материал, който е в количества.

Събираш стари мебели, разпарчетяваш , хвърляш ги за една зима на двора и на пролет са готови (след изсушаване ).

Трендафил Дончев
07.12.2018, 20:12
Събираш стари мебели, разпарчетяваш , хвърляш ги за една зима на двора и на пролет са готови (след изсушаване ).

От къде да ги събера?

ch.atanasov
07.12.2018, 20:16
От къде да ги събера?

Ами, като сменяш мебелите в къщи, от приятели, от съседи. Аз изхвърлих два четирикрилни с надстройка, преди да загрея, че и полираните ПДЧ-та стават, но им трябва две зими.

kuline
07.12.2018, 20:17
Събираш стари мебели, разпарчетяваш , хвърляш ги за една зима на двора и на пролет са готови (след изсушаване ).

Демек да кабардисат, за да могат след изсушаване да горят. Ей сиромах човек, жив дявол. :bigsmile:

kuline
07.12.2018, 20:20
От къде да ги събера?

Янчо ще ти донесе изрезки, когато тръне на ски почивка.

ch.atanasov
07.12.2018, 20:22
Демек да кабардисат, за да могат след изсушаване да горят. Ей сиромах човек, жив дявол. :bigsmile:

Те ще горят и некабардисани, ама трябва да ги нарежеш на дребно. При кабардисването лепилото минава в био форма.:bigsmile:

ch.atanasov
07.12.2018, 20:24
Янчо ще ти донесе изрезки, когато тръне на ски почивка.

Ее, сега го светна в нов бизнес.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.12.2018, 20:26
Атанасов, как ме виждаш като клошар? :bigsmile:

kuline
07.12.2018, 20:27
Те ще горят и некабардисани, ама трябва да ги нарежеш на дребно. При кабардисването лепилото минава в био форма.:bigsmile:
Е нали търсим да свалим себестойността на меда, ако вземем да ги дребни, то уйде коня у ряката. Сега подсказа и на биопроизводителите, как това да им влезе в употреба без притеснение. Надявам се тавряс няма ходиш от тази идея. :bigsmile:

Ангел Йосифов
07.12.2018, 20:28
Използвам предимно угнила дървесина,но таз пролет пробвах и с .......окапали и изсъхнали реси от дъб.Първото впечатление, че са по добри от гнилушките....Снимки0564.jpg
https://www.pushalka.com/forum/thumb/2142.jpg
Таз година пропуснах да събера.

ch.atanasov
07.12.2018, 20:31
Атанасов, как ме виждаш като клошар? :bigsmile:

Е, няма да се повредиш, ако прибереш гардероба на комшията , преди да е стигнал контейнера.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.12.2018, 20:38
Е, няма да се повредиш, ако прибереш гардероба на комшията , преди да стигнал контейнера.:bigsmile:

Моем да копам, моем и да не копам, но предпочитам да копа някой друг. Аз съм алергичен.:bigsmile:

Георги 1974
07.12.2018, 20:41
Абе вие къде ги гледате тия пчели та нямате едно изгнило дърво.

barkov1982
07.12.2018, 20:45
И аз ползвам изгнило, сурово ПДЧ, само че с бонус восък или тютюн, бонусът е заради мен. Пушалката изкарва повече от 2 часа с едно зареждане, но като цяло почти не влиза в употреба, ама за всеки случай предпочитам да пуши

Георги 1974
07.12.2018, 20:50
И аз ползвам изгнило, сурово ПДЧ, само че с бонус восък или тютюн, бонусът е заради мен. Пушалката изкарва повече от 2 часа с едно зареждане, но като цяло почти не влиза в употреба, ама за всеки случай предпочитам да пуши
Абе защо не каза вчера да ти бях дал 1 чувал изгнила върба или топола.
С ПДЧ ще ги пуши нали има лепила па и дървесината кой знае откъде е дошла.

tarty
07.12.2018, 21:20
Абе защо не каза вчера да ти бях дал 1 чувал изгнила върба или топола.
С ПДЧ ще ги пуши нали има лепила па и дървесината кой знае откъде е дошла.

Ааааа Гоше, лепилото е в граници от преди 10 години, така е по документи. Само се чудя що не стават на кома пчелите, за пчеларя е ясно, става по весел :).

barkov1982
07.12.2018, 21:25
Ааааа Гоше, лепилото е в граници от преди 10 години, така е по документи. Само се чудя що не стават на кома пчелите, за пчеларя е ясно, става по весел :).

Специално моето ПДЧ е на повече от 20год, но пак казвам почти не ползвам пушалката, изключение правят 2 семейства и инцидентни случаи

kuline
07.12.2018, 21:41
Специално моето ПДЧ е на повече от 20год, но пак казвам почти не ползвам пушалката, изключение правят 2 семейства и инцидентни случаи

Ами сигурно нямаш рапица, та за това.

barkov1982
07.12.2018, 22:35
Ами сигурно нямаш рапица, та за това.
Е нямам, сеят не какви 50-60дка,ама защото трябва да вземат едни пари и да редуват нещо си, ама тя измръзне на 650м н.в., но за мой късмет не пръскат и не съм наблюдавал повече агресия от обичайната за пролетта

kuline
07.12.2018, 22:54
Е нямам, сеят не какви 50-60дка,ама защото трябва да вземат едни пари и да редуват нещо си, ама тя измръзне на 650м н.в., но за мой късмет не пръскат и не съм наблюдавал повече агресия от обичайната за пролетта

Добре разсъждаваш за начинаещ, че има едни пчелари, дето са такива, по собствени убеждения. Та да ти споделя пример: Вадя мед от рапица, жиленето по време на работа едно на ръка. Сядаме да хапнем на обяд, ами я си отворил уста за залък, я пчела е влязла в устата. Както каза и ти, това е заради пръскането. В такъв момент пчелите са много агресивни и не подбират, а жулят наред. Не признават ни пушалката, ни дима от нея. Това обаче може да се случи, и когато пръскат житните култури с инсектицид. Тогава, макар и по-слабо, но се защитават по същия начин. Ако пръскат с функицид, проблема с жиленето липсва.

Алексиев
08.12.2018, 08:27
Една случайно чута реплика- "с прахан си лекували пчелите" ме накара да се поразровя и прочетох интересни неща за гъбата. Оказва се , че има лечебни свойства и то доста сериозни, някои известни още от древноста. Съвременни изследвания доказват, че вещества съдържащи се в гъбата имат имуноукрепващо, антибактериално и детоксикиращо действие върху пчелите. При хората също се препоръчва при редица заболявания, включително и ракови. В темата " черни пчели" Skutelator споменава за използване на прахан по време на турската империя, споменава също, че пчелите са били кротки и пчеларите са работели без предпазни средства. Споменава също за порода пчели, запазили се в източните Родопи. Ако има такава, то почти сто процента съм сигурен, че пчелите на братовчед ми ще са такива. 80 годишен, най малко четвърто поколение пчелар все още има и тръвни, от нововъведенията най- много да е използвал ленти, другото всичко е по старому. Спомням си добре, как баща ми ме караше да отварям кошерите и да вадя и му показвам рамките. Работех без було и без пушалка и не помня да ме е ужилила пчела. Баща ми го жилеха като откачени, сега знам защо, плодовата му беше винаги пъдръка пък и...водата беше кът. Все пак, до 78 г. със сигурност знам, че никой на село не е използвал никакво лекарство за пчелите и никой не се е оплаквал от проблеми. Проблемите възникнаха от хеликоптерите които пръскаха тютюна. Както и да е. Въпроса ми беше по-скоро, дали при горенето на гъбата, лечебните и свойства се запазват и оказват влияние на пчелите? В района ни има и фъшкии и гнила дървесина и всякакви гъби между които е и пчеларската/ не знам точното и наименование/ които горят и пушат много добре и съвременните пчелари ги използват. До сега си мислех, че са използвали праханта просто защото е била широко разпространена като средство за добиване на огън, и по всяка вероятност точно това си е причината ама знам ли ти. А иначе обработката на гъбата е елементарна. Вари се в луга от дървесна пепел или престоява в такава около седмица, след това се изсушава и начуква да омекне, това за чакмака, за пушалката може и без начукване. Пепелта изглежда помага да не гасне а и да не пламна. Ако свиеш "качак" с лист от тетрадка, като дръпнеш, хартията пламва, ако а намажеш с луга от пепел или разтвор от сода, гори и не пламва. Прахановата гъба също е два вида. Истинската е подобно на конско копито, лъжливата е изпъкнала и от двете страни. В нея меката част/строма/ е по малко и е доста по твърда. Колегата Атанасов сигурно е попаднал на такава. Обработената гъба не гасне и при горенето излъчва приятет аромат.

Nilak
08.12.2018, 20:17
Днес посъбрах малко в Южния парк /София/ 9811 9812

miroslav70
08.12.2018, 23:37
Браво,палят се лесно и пушат дъълго дълго.

julian103
02.03.2019, 12:14
- Скъпи Пиер,
надявам се, че ще можеш да ми помогнеш. Миналият ден тръгнах на работа, а мъжът ми остана да гледа ТВ вкъщи. Около километър и половина след като потеглих, колата ми аварира насред улицата. Върнах се пеша до дома, за да помоля мъжа ми да ми помогне. Когато се прибрах, не повярвах на очите си. Той беше в спалнята с дъщерята на съседите. Аз съм на 32, мъжът ми е на 34, а момичето е на 19 години! Женени сме от 10 години! Когато поисках обяснение от него, той ми призна, че с момичето имат връзка от 6 месеца. Имам нужда от твоята помощ. Какво да правя?
Лора

- Скъпа Лора,
ако колата блокира след като е карана кратко разстояние, това може да се дължи на редица проблеми с двигателя. Започни с проверка на тръбопровода за горивото. Ако е чист, провери вакумните тръби и маркучите на всмукателния колектор, както и кабелите за замасяване. Ако не е нито едно от тези неща, тогава има проблем със самата горивна помпа, която дава ниско налягане на инжекторите. Надявам се, че това ще ти помогне.
Пиер

Трендафил Дончев
02.03.2019, 15:06
За какво служи всеизвестното шалче на каубоите?

jdrumev
02.03.2019, 15:10
За какво служи всеизвестното шалче на каубоите?

Това е лесно.:bigsmile:По е сложно да попиташ за сюнета.:bigsmile:

julian103
12.03.2019, 09:53
Днес попаднах на това:

нов мутант убиец на пчели се появи в света!!!

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/53714795_2334604649933025_3085464076919242752_n.jp g?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=fd29bda08be535e410d5dc8a3df740a4&oe=5D0F1886

Наистина ли е нещо ново и някой може ли да сподели информация ...? :(

Трендафил Дончев
12.05.2019, 21:05
Кой е измислил решетката с размер 4,2 изработена от тел?;)

barkov1982
15.05.2019, 12:20
Кой е измислил решетката с размер 4,2 изработена от тел?;)

Аз ли нещо не успях да схвана уловката, нали оригиналната си е на Ханеман с размрри на отворите 4.2мм

Трендафил Дончев
15.05.2019, 17:00
Аз ли нещо не успях да схвана уловката, нали оригиналната си е на Ханеман с размрри на отворите 4.2мм

Подчертавам - изработена от тел. Тел - тънко изтеглени метални нишки. ;)

julian103
14.01.2020, 11:50
Трима колеги в командировка решили за по-евтино да наемат обща стая в хотела:
- Имаме свободна стая с 3 легла - посрещнала ги девойката на рецепцията - цената на нощувката е 30 лв.
Тримата оставили по 10 лв. и се оттеглили в стаята.

Не след дълго обаче момичето забелязало че точно тази стая е с отстъпка в момента и действителната цена е 25 лв. Дала на пиколото 5 лв и го изпратила да ги върне на гостите.

Тежката аритметична задача - да върне 5 лв на трима души - била решена от младежа със завидна лекота: той сложил 2 лв в джоба си, върнал по 1 лв на всеки от гостите и всички били доволни.

И така в края на краищата всеки от тримата платил по 9 лв - общо 27 лв. Два лева влязоха в джоба на пиколото - всичко 29 лв. Само че в началото на рецепцията бяха оставени 30 лв. Пита се къде изчезна единият лев? sweating;

Filyov
14.01.2020, 13:02
Тримата платили по 9лв - общо 27лв, 2 лева за пиколото и 25 лв за хотела.

mici-92
14.01.2020, 13:31
За да опровергае,че човека има 10 пръста на ръцете,зевзек започнал да брои от последния пръст на едната ръка:10,9,8,7,6 и показал другата ръка на която има 5 пръста и станаха 11.

white angel
24.04.2020, 07:06
Каква е разликата между пчелите, които хранят четиридневните и по - възрастните пчели и пчелите, които хранят едно-, дву- и тридневните ларви?

И още един въпрос имам - какво е роеловка за майки? Срещнах го в литературата и ???

Трендафил Дончев
27.04.2020, 07:40
Каква е разликата между пчелите, които хранят четиридневните и по - възрастните пчели и пчелите, които хранят едно-, дву- и тридневните ларви?

И още един въпрос имам - какво е роеловка за майки? Срещнах го в литературата и ???

Явно работния процес е надделял над учебния.;)

бат тянко
27.04.2020, 09:37
Явно работния процес е надделял над учебния.;)

Ти пък къде го видя тоя процес? Аз виждам регрес.

Трендафил Дончев
27.04.2020, 11:11
Ти пък къде го видя тоя процес? Аз виждам регрес.

Вадя си изводи от резултатите, които се тиражират в края на сезона. Масово мор, макс изваден мед.;)

jdrumev
19.01.2021, 18:19
https://youtu.be/4aJ4-Kou0LA
Гледах тоя клип на Бат Севдо и не мога да зацепе що точно пък и двете крила?:bigsmile:
Не съм много съгласен с него,че ще заложат всички самосмена.Според мен това е не ефективен начин,а и винаги може неопитен пчелар да я овреди повече докато реже с ножицата за нокти.:bigsmile:В клипа ми хреса на края дето майката загива.Точно там пък ми светна защо кошери на 3 корпуса ДБ пълни с пчели някой път не съм намирал майка или пило.:bigsmile:
Отплеснах се,че да се върна на въпроса ми.Защо се режат и двете крила за да мой да има самосмяна?:bigsmile:

Христо Димитров
19.01.2021, 19:04
https://youtu.be/4aJ4-Kou0LA
Гледах тоя клип на Бат Севдо и не мога да зацепе що точно пък и двете крила?:bigsmile:
Не съм много съгласен с него,че ще заложат всички самосмена.Според мен това е не ефективен начин,а и винаги може неопитен пчелар да я овреди повече докато реже с ножицата за нокти.:bigsmile:В клипа ми хреса на края дето майката загива.Точно там пък ми светна защо кошери на 3 корпуса ДБ пълни с пчели някой път не съм намирал майка или пило.:bigsmile:
Отплеснах се,че да се върна на въпроса ми.Защо се режат и двете крила за да мой да има самосмяна?:bigsmile:

Не си прав, Дака! Аз така правя предизвикани самосмени всяка година и досега не ми се е случвало да не я сменят. Някъде ако и след двете крила не заложат, режа и крак, колкото и да е гадно за животинките и после залагат. Правят винаги качествени майки, поне при мен почти няма пропуск ! Даже ако е силно семейството първата порция маточници ги вземам всичките и залагам нуклеусите да им дам шанс да се оплодят и на вторите вече оставям 2 да си я сменят. След това има време, в което виждам в кошера и двете майки и после старата отпада.

jdrumev
19.01.2021, 19:10
Може и така да е Хиче,но ето ти сам казваш,че режеш краче след като не се е поучиуло.В крачето е ясно какво има,но в крилете ми е чудно какво има,че ги кара да правят самосмяна.Не съм копувал такива майки,но съм чувал,че на ИО майките им режат крило.;)

Христо Димитров
19.01.2021, 19:21
Може и така да е Хиче,но ето ти сам казваш,че режеш краче след като не се е поучиуло.В крачето е ясно какво има,но в крилете ми е чудно какво има,че ги кара да правят самосмяна.Не съм копувал такива майки,но съм чувал,че на ИО майките им режат крило.;)


Ами усещат я , че е по някакъв начин осакатена и затова я сменят, няма значение дали е крило или крак. Това е и логиката!

jdrumev
19.01.2021, 19:27
Ами усещат я , че е по някакъв начин осакатена и затова я сменят, няма значение дали е крило или крак. Това е и логиката!


Да но и Модератора или някой други се включи с мнения.

Pero Melifero
19.01.2021, 19:44
...В крачето е ясно какво има,но в крилете ми е чудно какво има,че ги кара да правят самосмяна.Не съм копувал такива майки,но съм чувал,че на ИО майките им режат крило.;)

без крилце няма как да фърка :bigsmile:

бат тянко
19.01.2021, 19:46
Може и така да е Хиче,но ето ти сам казваш,че режеш краче след като не се е поучиуло.В крачето е ясно какво има,но в крилете ми е чудно какво има,че ги кара да правят самосмяна.Не съм копувал такива майки,но съм чувал,че на ИО майките им режат крило.;)

И не само на ИО. Макар че, рояци с такива майки биха били манна небесна!

jdrumev
19.01.2021, 19:49
И не само на ИО. Макар че, рояци с такива майки биха били манна небесна!


Е добре де,тия майки неправят ли самосмяна при това полужение?:bigsmile:

бат тянко
19.01.2021, 19:56
Е добре де,тия майки неправят ли самосмяна при това полужение?:bigsmile:

Е нали човека казва, че неслучайно реже двете? Майките не можели да правят бзззззззз, и затова ги сменяли?

jdrumev
19.01.2021, 20:00
Е нали човека казва, че неслучайно реже двете? Майките не можели да правят бзззззззз, и затова ги сменяли?

Маниго това бзззз.Те и сега не правят бзззз,но не ги сменят.;):bigsmile:Нещо пропускаме в тия криле,но какво е то?

бат тянко
19.01.2021, 20:23
Маниго това бзззз.Те и сега не правят бзззз,но не ги сменят.;):bigsmile:Нещо пропускаме в тия криле,но какво е то?

Действително ли те интересува? Щото по принцип целия клип е за пропускане. Но все пак ща светна, щото си ми аверче. Първо насекомите нямат рецептори за болка. Сиреч не, няма да ги заболи каквото и да им отрежеш. Второ не знам дали спират да чуват майката. Но тя със сигурност става много по подвижна. И започва да снася като гламава. След което се изтощава и.....бива сменена! Естествено, че най-подходящото време за това е май. Но само защото през април в семейството е постъпило обилно количество прашец. А семейство, в което има зрели търтеи , и най-вече търтеевото пило на различни рамки е готово за възпроизводство. Това е кратката версия!

Трендафил Дончев
19.01.2021, 20:26
Някои пчелари им е мания да режат едното крило на майката. Това не ги кара непременно да сменят майката. Друг път пък и двете крила, че и крачето да се отреже, пак не залагат. Майката може да се сменя и при много други причини, но специално за Друмев 500 лв./час.

jdrumev
19.01.2021, 20:33
Някои пчелари им е мания да режат едното крило на майката. Това не ги кара непременно да сменят майката. Друг път пък и двете крила, че и крачето да се отреже, пак не залагат. Майката може да се сменя и при много други причини, но специално за Друмев 500 лв./час.


Гледай ся.За мен съм си намерил начин на самосмяна на 100%,но ми се иска да разбера защо като режеш крилата ги сменят.;):bigsmile:Знам всичко какво има в предното и задното крило,но не намирам причина за самосмена.;)Ей,това ме мъчи отвътре,но като гледам и ти незнаеш.Остана ми последна надежда Чанко да ме просветли...:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.01.2021, 20:50
като гледам и ти незнаеш.

Отдавна не "снасям" знания, особено на въпроси като твоите - нещо като изпит. ;)

jdrumev
19.01.2021, 20:53
Отдавна не "снасям" знания, особено на въпроси като твоите - нещо като изпит. ;)


Какъв изпит кви 5лв.Аз ако знаех щех ли да питам.Щях да се направя на умен и да си излея знанията.:bigsmile:

Pero Melifero
19.01.2021, 21:34
Какъв изпит кви 5лв.Аз ако знаех щех ли да питам.Щях да се направя на умен и да си излея знанията.:bigsmile:

Абе аз знам на къде биеш, но алелите не са в крилата:laughing:

jdrumev
19.01.2021, 21:44
Абе аз знам на къде биеш, но алелите не са в крилата:laughing:


Там се Кубиталния индекс на предното десно крило....;)

Георги 1974
19.01.2021, 21:51
Там се Кубиталния индекс на предното десно крило....;)

Бих ти написал една притча но ме мързи.Режат крилата да няма баланс нещо като въжейграчите. Но не ми е ясна логиката с осакатяване и качество ама всеки си има бръмбазлъци в главата чудно дали Фройд има нещо по въпроса

jdrumev
19.01.2021, 22:00
Бих ти написал една притча но ме мързи.Режат крилата да няма баланс нещо като въжейграчите. Но не ми е ясна логиката с осакатяване и качество ама всеки си има бръмбазлъци в главата чудно дали Фройд има нещо по въпроса


Давай,я тая прикча ЧичоГошо,че може да се окаже това където търся.:bigsmile:

barkov1982
19.01.2021, 22:04
Може и така да е Хиче,но ето ти сам казваш,че режеш краче след като не се е поучиуло.В крачето е ясно какво има,но в крилете ми е чудно какво има,че ги кара да правят самосмяна.Не съм копувал такива майки,но съм чувал,че на ИО майките им режат крило.;)

Там се Кубиталния индекс на предното десно крило....;)
Гледай как сам си си отговорил, като отреже кубиталния индекс ,пчелите не могат да го измерят и вече не са сигурни че това е техната мама, и я сменят,не че другата ще е техна ама карай.
Ясно ли ее!

jdrumev
19.01.2021, 22:07
Гледай как сам си си отговорил, като отреже кубиталния индекс ,пчелите не могат да го измерят и вече не са сигурни че това е техната мама, и я сменят,не че другата ще е техна ама карай.
Ясно ли ее!


Виж какво е писъл Модернизатора...;)Ако беше това вярно което пишеш всички щяха да режат и самосменяват майките.Друго ще да е.;):bigsmile:

barkov1982
19.01.2021, 22:10
Виж какво е писъл Модернизатора...;)Ако беше това вярно което пишеш всички щяха да режат и самосменяват майките.Друго ще да е.;):bigsmile:
То и тоя метод работи колкото твоя

jdrumev
19.01.2021, 22:14
То и тоя метод работи колкото твоя


Моя си работи на 100%,с Родопика...:bigsmile:Пробвал съм и с други раси.Отново работи на 100%;).А знаеш ли що режат крачето и къде като се правиш на много знаещ?:bigsmile:

бат тянко
20.01.2021, 07:03
А знаеш ли що режат крачето и къде като се правиш на много знаещ?
За да намали количеството на пилото.

Ангел Йосифов
20.01.2021, 07:21
А знаеш ли що режат крачето и къде като се правиш на много знаещ?.

Това е елементарен въпрос!По-скоро,въпросът е "какво прави в таз тема",преподава или пита!...

Трендафил Дончев
20.01.2021, 08:22
А знаеш ли що режат крачето и къде като се правиш на много знаещ?
За да намали количеството на пилото.


Това е елементарен въпрос!По-скоро,въпросът е "какво прави в таз тема",преподава или пита!...

Само дрънка глупости. Вярно, казват му майсторите някои тънкости, но така ги извърта, че след това и Господ не може да му ги разгадае. Добре, че е братока, иначе ще яде мед, ама коГи си купи. ;)

Pero Melifero
20.01.2021, 09:37
Аз разбирам че повечето много добре го познаваме и е ясно за всички ни, че нашия човек явно е подочул или пък е достигнал сам до нещо интересно нему и затова подпитва, белким някой го потвърди. Това което не разбирам е, защо не му кажете това което иска да чуе, та да се кротне малко. То вярно, че като не можеш да формулираш правилно въпроса, няма и как да получиш отговора който те интересува, но пък поне мястото и хората са правилните, нали така? Или не?
Та бъдете така добри и му кажете това което иска да чуе, че от заранта 4 пъти звъни, бе аз майката в кошера не мога да намеря, той пита защо и се реже крилото:laughing:

Трендафил Дончев
20.01.2021, 10:55
Аз разбирам че повечето много добре го познаваме и е ясно за всички ни, че нашия човек явно е подочул или пък е достигнал сам до нещо интересно нему и затова подпитва, белким някой го потвърди. Това което не разбирам е, защо не му кажете това което иска да чуе, та да се кротне малко. То вярно, че като не можеш да формулираш правилно въпроса, няма и как да получиш отговора който те интересува, но пък поне мястото и хората са правилните, нали така? Или не?
Та бъдете така добри и му кажете това което иска да чуе, че от заранта 4 пъти звъни, бе аз майката в кошера не мога да намеря, той пита защо и се реже крилото:laughing:

Четете бре хора, четете.
А лично за Друмев - гуглето знае всичко. Нали така казваше или беше - не съм съгласен с теб.....майсторе, примерно?:bigsmile:

ndm
20.01.2021, 14:04
Това което не разбирам е, защо не му кажете това което иска да чуе, та да се кротне малко. .............. от заранта 4 пъти звъни:laughing:
Ти като машинист и ръководител движение насочи го в правилния коловоз, че може да ни сгази.....;).
п.п. Прав е Даката, иска кога почнем да купуваме майки от МП №1 всичко да му е ОК(.....). hi;

jdrumev
20.01.2021, 18:10
"А знаеш ли що режат крачето и къде като се правиш на много знаещ?"
За да намали количеството на пилото.


Тук има логика да заложат самосменни маточници ако е вярно това.:bigsmile:

jdrumev
20.01.2021, 18:13
Това е елементарен въпрос!По-скоро,въпросът е "какво прави в таз тема",преподава или пита!...


Чети Майсторе,чети.Разбира се ,че питам.Писъх,че всичко знам за крилете на пчелите,но това за рязането на двете крила за да се получи самосмена 100% ми бега като знания логика...

jdrumev
20.01.2021, 18:19
Аз разбирам че повечето много добре го познаваме и е ясно за всички ни, че нашия човек явно е подочул или пък е достигнал сам до нещо интересно нему и затова подпитва, белким някой го потвърди. Това което не разбирам е, защо не му кажете това което иска да чуе, та да се кротне малко. То вярно, че като не можеш да формулираш правилно въпроса, няма и как да получиш отговора който те интересува, но пък поне мястото и хората са правилните, нали така? Или не?
Та бъдете така добри и му кажете това което иска да чуе, че от заранта 4 пъти звъни, бе аз майката в кошера не мога да намеря, той пита защо и се реже крилото:laughing:


Мислиш ли,че някой знае отговора на моя въпрос тук и въобще?:bigsmile:Ама са правят на мудерни някой като се гъбаркат с меня,че да не се види,че не знаят.:bigsmile:Евала до тук на БатиТянко и Хичката,че дадоха някакви смислени мнения....:bigsmile:

jdrumev
20.01.2021, 18:20
Четете бре хора, четете.
А лично за Друмев - гуглето знае всичко. Нали така казваше или беше - не съм съгласен с теб.....майсторе, примерно?:bigsmile:


Дай да видим де го пише това?То ако го имаше щях ли да питам тука....:cool:

Трендафил Дончев
20.01.2021, 18:36
Дай да видим де го пише това?То ако го имаше щях ли да питам тука....:cool:

Не си спомням да съм ти секретарка.;) Вместо да шляпаш по клавиатурата и да плещиш глупости, през това време търси. Търси днес, търси утре и така докато откриеш отговора. Тя и баба знае да се пльосне тук и да зададе някакъв въпрос и всички да се втурнат да отговарят. То па един въпрос - някаква шльокавица от някакви думи свързани в нещо като изречение. :bigsmile:

jdrumev
20.01.2021, 18:49
Не си спомням да съм ти секретарка.;) Вместо да шляпаш по клавиатурата и да плещиш глупости, през това време търси. Търси днес, търси утре и така докато откриеш отговора. Тя и баба знае да се пльосне тук и да зададе някакъв въпрос и всички да се втурнат да отговарят. То па един въпрос - някаква шльокавица от някакви думи свързани в нещо като изречение. :bigsmile:


Пиша много разбирае му.И въпроса ми е от лекция на ИП....Ако пък не е прав в тая лекция лектора?Трябва ли всички да работим грешно?Ей,преди малко пратих Баджанака да чете за Турзалната желиза...;):laughing:Но да не бързаме с краката нека да оправим първо крилата..../ДанчеДрумевски/;):bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 19:55
Мислиш ли,че някой знае отговора на моя въпрос тук и въобще?:bigsmile:Ама са правят на мудерни някой като се гъбаркат с меня,че да не се види,че не знаят.:bigsmile:Евала до тук на БатиТянко и Хичката,че дадоха някакви смислени мнения....:bigsmile:
Не мислиш ли че има нещо сбъркано в това да късаш на майката крилата и да предезвикаш по тоя начин размножаване.

jdrumev
20.01.2021, 20:04
Не мислиш ли че има нещо сбъркано в това да късаш на майката крилата и да предезвикаш по тоя начин размножаване.


Точно казано.То и в крачето има сбъркано,но там поне се знае каква има да предизвика самосмяня.Макар,че съм на мнение,че от тая самосмяна може да излезе рой..../Това е мое мнение и може да греша/;):bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 20:29
Точно казано.То и в крачето има сбъркано,но там поне се знае каква има да предизвика самосмяня.Макар,че съм на мнение,че от тая самосмяна може да излезе рой..../Това е мое мнение и може да греша/;):bigsmile:
Недей да слагаш по две одобрения.
А иначе има статии от умни хора де разглеждат от биологична гледна точка че тихата смяна е от инстикт за размножение а роенето от инстинкт за оцеляване.Тихата смяна няма абсолютно нищо общо с осакатяването на майката от пчеларя.
Ама ти ги знаеш тия работи та защо ти се връзвам не знам.

jdrumev
20.01.2021, 20:32
Гледам първия несъгласен с мен вече се появи.:bigsmile:Сега и ако каже що не харесва мнението ще съм му благодарен...:bigsmile:
п.п.Много ми се щеше да чуя и от Чанко мнение за крилете,но ще си остана май с чакането...:bigsmile:

jdrumev
20.01.2021, 20:34
Недей да слагаш по две одобрения.
А иначе има статии от умни хора де разглеждат от биологична гледна точка че тихата смяна е от инстикт за размножение а роенето от инстинкт за оцеляване.Тихата смяна няма абсолютно нищо общо с осакатяването на майката от пчеларя.
Ама ти ги знаеш тия работи та защо ти се връзвам не знам.


Знам аз знам.:bigsmile:Виж тия криле и лекцията на Бат Севдо как ме върнаха на А....:bigsmile:

Трендафил Дончев
20.01.2021, 20:49
Знам аз знам.:bigsmile:Виж тия криле и лекцията на Бат Севдо как ме върнаха на А....:bigsmile:

Какво А бре? Дедо ти Боян е по - навътре в пчеларството от теб и то в пъти.;)

jdrumev
20.01.2021, 20:58
Какво А бре? Дедо ти Боян е по - навътре в пчеларството от теб и то в пъти.;)


Щях да те препитам за крачето,но Чичо Гошо написа това което развали препитването...:bigsmile:Ама познаваш ме и макар,че ще елементарно ще те попитам пак.
Мислиш ли,че след рязане на задното краче на майката може да излети рой от самосмяната?;):bigsmile:

Pero Melifero
20.01.2021, 21:20
...
А иначе има статии от умни хора де разглеждат от биологична гледна точка че тихата смяна е от инстикт за размножение а роенето от инстинкт за оцеляване....

Според мен е точно наопаки, сигурно не съм толкоз умен като тях, то и учебници не съм писал де, та явно наистина съм си залухав, ама си държа на мнението:bigsmile:

Трендафил Дончев
20.01.2021, 21:21
Щях да те препитам за крачето,но Чичо Гошо написа това което развали препитването...:bigsmile:Ама познаваш ме и макар,че ще елементарно ще те попитам пак.
Мислиш ли,че след рязане на задното краче на майката може да излети рой от самосмяната?;):bigsmile:

Когато има повече от един маточник, винаги има вероятност за рояк.
'Що ме питаш за неща които съм ти ги дъвкал и давал преди 2-3 години, когато все още можеше да ми дрънкаш по телефонЯ и все още не можеше да различиш пчела от врабче? Не, че и сега можеш.;)

jdrumev
20.01.2021, 21:25
Когато има повече от един маточник, винаги има вероятност за рояк.
'Що ме питаш за неща които съм ти ги дъвкал и давал преди 2-3 години, когато все още можеше да ми дрънкаш по телефонЯ и все още не можеше да различиш пчела от врабче? Не, че и сега можеш.;)


А кава е причината да стане това?
п.п.Ти къде видя врабчета в Златарица?:bigsmile:

Pero Melifero
20.01.2021, 21:40
А кава е причината да стане това?
Данчо, аз и ти ако паднем от две различни лодки, едната на гребла, а другата с мотор и единия от нас вземе че се удави, можем ли мъдро да заключим, че причината ще е в наличието на гребла на едната от тях? Та и тая твойта с крачето е същата. Семейството се рой когато е настъпил пика в биологичното му развитие, това че тук-там може да се случат някакви изключения и изненади, не ги превръща автоматично в правило

ndm
20.01.2021, 21:40
Перо, няма да стане само с палци надолу…….sweating;

Георги 1974
20.01.2021, 21:45
Според мен е точно наопаки, сигурно не съм толкоз умен като тях, то и учебници не съм писал де, та явно наистина съм си залухав, ама си държа на мнението:bigsmile:

Ти си дръж на мнението но обърна ли внимание ,, от биологична гледна точка,, имаме размножаване тоест правят буги буги и т.н. а ако те интересува мога да намеря нещо по-въпроса имам и нещо на Лонин под ръка не съм му фен оти разправя че захарта е много арно нещо ама за самосмените му споделям част от възгледите.
Мисля че обръкването идва и от загубени в превода размножаване в руския е и оцеляване.
,,(в русском языке под словом «размножение» понимается не только увеличение численности вида, но и его сохранение).,,,

varom
20.01.2021, 21:50
Кога пчелите си сменят майката без пчеларя? -Ами когато си решат,по някакви си техни критерии.. На нас майката вече не ни харесва ,ама те си я държат.Даваш им млада (купена ) а те я сменят.Случвало се е ,като давам пити със запечатано пило,постепенно по една ,това семейство да си направи самосмяна.Дали ,че вече пчелите подготвят повече килийки а майката не може да им смогне и това ги ядосва ? Незнам! Осакатяването явно не е все тая за майката (иначе може да и отрежем и главата)но пчелите усещат нейният проблеми и след първоначалното увеличаване на снасянето (според книгите) може би след това критериите им за яйцеснасяне вече да са по големи от това което им предлага майката и те я сменят.Ама дали е така? Те си знаят.А може и някой друг.

jdrumev
20.01.2021, 21:53
Данчо, аз и ти ако паднем от две различни лодки, едната на гребла, а другата с мотор и единия от нас вземе че се удави, можем ли мъдро да заключим, че причината ще е в наличието на гребла на едната от тях? Та и тая твойта с крачето е същата. Семейството се рой когато е настъпил пика в биологичното му развитие, това че тук-там може да се случат някакви изключения и изненади, не ги превръща автоматично в правило


И мислиш,че роенето не е свързано със задните крачета на пчелата майка.Виж Баджанака още турси в гуглето за Турзалната желиза...;):bigsmile:

jdrumev
20.01.2021, 22:02
Кога пчелите си сменят майката без пчеларя? -Ами когато си решат,по някакви си техни критерии.. На нас майката вече не ни харесва ,ама те си я държат.Даваш им млада (купена ) а те я сменят.Случвало се е ,като давам пити със запечатано пило,постепенно по една ,това семейство да си направи самосмяна.Дали ,че вече пчелите подготвят повече килийки а майката не може да им смогне и това ги ядосва ? Незнам! Осакатяването явно не е все тая за майката (иначе може да и отрежем и главата)но пчелите усещат нейният проблеми и след първоначалното увеличаване на снасянето (според книгите) може би след това критериите им за яйцеснасяне вече да са по големи от това което им предлага майката и те я сменят.Ама дали е така? Те си знаят.А може и някой друг.


Аз твърдо мога да твърдя,че пчеларя може може да предизвика самосмяна без да е касапин.Казваш,че пчелите я сменят след подаване на пило.Според мен това се случва защото пчелите не са нейни.Може би си забелязъл,че след като пронесе майката някой залагат веднага матучници.Според мен това са спасителни,а не самосменни и го правят заради възрастовия баланс.../това наистина последното мога да съм в грешка още не съм го разчел/:bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 22:06
Аз твърдо мога да твърдя,че пчеларя може може да предизвика самосмяна без да е касапин.Казваш,че пчелите я сменят след подаване на пило.Според мен това се случва защото пчелите не са нейни.Може би си забелязъл,че след като пронесе майката някой залагат веднага матучници.Според мен това са спасителни,а не самосменни и го правят заради възрастовия баланс.../това наистина последното мога да съм в грешка още не съм го разчел/:bigsmile:

Тихата смяна се влияе и от външни условия и е август месец когато е естествено явление.
А ти това де го правиш е аномалия а ако режеш крака мажеш ли го с кремче здраве бабе.

jdrumev
20.01.2021, 22:12
Тихата смяна се влияе и от външни условия и е август месец когато е естествено явление.
А ти това де го правиш е аномалия а ако режеш крака мажеш ли го с кремче здраве бабе.


Те си ги до гризката.;)Не само от външните услови,но от модела зависи.Напримерно има хора гледат модел майки за отводки.От тях и да скубиш пило няма проблем,но има и такива модели още след второто вземане вече са заложили тихата смяна...;):bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 22:19
Те си ги до гризката.;)Не само от външните услови,но от модела зависи.Напримерно има хора гледат модел майки за отводки.От тях и да скубиш пило няма проблем,но има и такива модели още след второто вземане вече са заложили тихата смяна...;):bigsmile:
Абе да ти е ...бем и двуцилиндровите трабанчетата де си завъдил.

varom
20.01.2021, 22:22
Аз твърдо мога да твърдя,че пчеларя може може да предизвика самосмяна без да е касапин.Казваш,че пчелите я сменят след подаване на пило.Според мен това се случва защото пчелите не са нейни.Може би си забелязъл,че след като пронесе майката някой залагат веднага матучници.Според мен това са спасителни,а не самосменни и го правят заради възрастовия баланс.../това наистина последното мога да съм в грешка още не съм го разчел/:bigsmile:

Ако пчеларите могат да накарат пчелите да правят бърза ,сигурна и навременна самосмяна ,да му мислят майко производителите.Но това не ни пречи да опитваме.

Трендафил Дончев
20.01.2021, 22:37
Те си ги до гризката.;)Не само от външните услови,но от модела зависи.Напримерно има хора гледат модел майки за отводки.От тях и да скубиш пило няма проблем,но има и такива модели още след второто вземане вече са заложили тихата смяна...;):bigsmile:

Въртиш го отговора на въпроса си в постовете си, но тъй като не мислиш, а само тропаш по клавиатурата разни неща, чути от този или онзи, не можеш да го усетиш. Близо си, но ти дори и твоите си постове не четеш. ;)

jdrumev
20.01.2021, 22:39
Ако пчеларите могат да накарат пчелите да правят бърза ,сигурна и навременна самосмяна ,да му мислят майко производителите.Но това не ни пречи да опитваме.


Какво да му мислят?:bigsmile:Толкова е лесно и просто,но без помоща на Муисей нямаше да се светна как става още щах да правя едно и също...Колега идва ерата на "Дупените майки".Кой не почне да полва Дупени ще риве или ще се откаже от пчеларстване...,е има и мушенци дето ще обявява Глинец,че да прикриват зимна смъртност.;)

jdrumev
20.01.2021, 22:42
Въртиш го отговора на въпроса си в постовете си, но тъй като не мислиш, а само тропаш по клавиатурата разни неща, чути от този или онзи, не можеш да го усетиш. Близо си, но ти дори и твоите си постове не четеш. ;)


Моите верно неги чета,но вашите не ги пропускам и до сега не прочетох едно мнение като ората със знание"защо правят самосмена като им режеш двете криле под средата?Какво има в крилете,че залагат самосмена?";):bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 22:46
Въртиш го отговора на въпроса си в постовете си, но тъй като не мислиш, а само тропаш по клавиатурата разни неща, чути от този или онзи, не можеш да го усетиш. Близо си, но ти дори и твоите си постове не четеш. ;)

А боянския Чорбич малко се бърка мисли че като той прави магарии майката е самосменна демек пчелите са я сменили ама ако не ги беше пипал дали ще я сменят в тоя момент.

Трендафил Дончев
20.01.2021, 22:47
Моите верно неги чета,но вашите не ги пропускам и до сега не прочетох едно мнение като ората със знание"защо правят самосмена като им режеш двете криле под средата?Какво има в крилете,че залагат самосмена?";):bigsmile:

Груб ми е отговора, но ме издразни. Ако някой ти съкрати ръчичките до лактенцата, мислиш ли, че жена ти ще те трае и няма да си обуе новите бикини с цел самосмяна? ;)

jdrumev
20.01.2021, 22:51
Груб ми е отговора, но ме издразни. Ако някой ти съкрати ръчичките до лактенцата, мислиш ли, че жена ти ще те трае и няма да си обуе новите бикини с цел самосмяна? ;)


Е някой го правим и с други крайници...;)

jdrumev
20.01.2021, 22:54
А боянския Чорбич малко се бърка мисли че като той прави магарии майката е самосменна демек пчелите са я сменили ама ако не ги беше пипал дали ще я сменят в тоя момент.


Ей,там е тънкия момен какво ще пипнеш.Стреса също е фактор за самосмената...;)Но пък инстинктите винаги могат да ти прееват самосмената...:bigsmile:

Георги 1974
20.01.2021, 22:58
Ей,там е тънкия момен какво ще пипнеш.Стреса също е фактор за самосмената...;)Но пък инстинктите винаги могат да ти прееват самосмената...:bigsmile:
Я кажи колко мед вади от самосмените
майки тая година или пилото го изеде.

Трендафил Дончев
20.01.2021, 22:59
Е някой го правим и с други крайници...;)

Я кажи какъв ти беше въпроса, че забравихме за какво спорим...:bigsmile:

Pero Melifero
20.01.2021, 23:02
Ей,там е тънкия момен какво ще пипнеш.Стреса също е фактор за самосмената...;)Но пък инстинктите винаги могат да ти прееват самосмената...:bigsmile:

Кажи на изпроводяк, защо се роят като отрежеш крака на маминка , че ме приспа с тия локуми дето ги разтегляш цял ден и мисля да си лягам:bigsmile:

Трендафил Дончев
20.01.2021, 23:08
Кажи на изпроводяк, защо се роят като отрежеш крака на маминка , че ме приспа с тия локуми дето ги разтегляш цял ден и мисля да си лягам:bigsmile:

И крилата, и крилата.;)

jdrumev
20.01.2021, 23:09
Кажи на изпроводяк, защо се роят като отрежеш крака на маминка , че ме приспа с тия локуми дето ги разтегляш цял ден и мисля да си лягам:bigsmile:


Лягай.Утре четвъртък има оперативка.:bigsmile:

Pero Melifero
20.01.2021, 23:14
Лягай.Утре четвъртък има оперативка.:bigsmile:

Добре, то сън няма как да ме хване с тия ребуси твоите, но ще опитам. Ти го нахвърляй набързо утре да имам какво да чета, виж там и за крилцата кажи, правилно ме подсеща Дончев:bigsmile:

varom
20.01.2021, 23:15
Моите верно неги чета,но вашите не ги пропускам и до сега не прочетох едно мнение като ората със знание"защо правят самосмена като им режеш двете криле под средата?Какво има в крилете,че залагат самосмена?";):bigsmile:
Не знам какво има в крилете но мисля че проблема е в майката като цяло и в пчелите.Резал съм криле, крака ,ръце ,(глави май не )
но пчелите си сменят майката когато те си решат.Даже чакат края на сезона та да изчезнат търтеите.Струва ми се ,че отговора се крие в точните критерии заради които пчелите си правят тиха смяна без намесата на пчеларя.

Трендафил Дончев
21.01.2021, 23:01
https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1656

jdrumev
22.01.2021, 06:59
https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1656


Днес да вземеш да прехвърлиш някой мое мнение тук...;)

Трендафил Дончев
22.01.2021, 08:33
Днес да вземеш да прехвърлиш някой мое мнение тук...;)

Тъкмо се чудех ставайки от сън какво да правя цял ден?! Е, ще прехвърлям мнения. Твоите мнения. ;)

Pero Melifero
22.01.2021, 09:55
Тъкмо се чудех ставайки от сън какво да правя цял ден?! Е, ще прехвърлям мнения. Твоите мнения. ;)

Поне няма да ти е скучно, а какво да кажем ние останалите? Веднъж го четохме, сега като ги прехвърлиш в другата тема, пак трябва да ги четем, ужас:laughing:

mici-92
22.01.2021, 10:15
Днес да вземеш да прехвърлиш някой мое мнение тук...;)
Хм.Че те малко ли са?:bigsmile:

Трендафил Дончев
22.01.2021, 10:50
Поне няма да ти е скучно, а какво да кажем ние останалите? Веднъж го четохме, сега като ги прехвърлиш в другата тема, пак трябва да ги четем, ужас:laughing:

Той, прехвърли целия форум оттатък, а сега аз да прехвърлям мнения. То па едни мнения. :bigsmile:

barkov1982
22.01.2021, 13:33
Поне няма да ти е скучно, а какво да кажем ние останалите? Веднъж го четохме, сега като ги прехвърлиш в другата тема, пак трябва да ги четем, ужас:laughing:

Повторение то е майка на знанието, тъкмо ще затвърди м вече пречетеното.

Еха ще има да умува довечера всезнаещия

Трендафил Дончев
22.01.2021, 13:48
Повторение то е майка на знанието, тъкмо ще затвърди м вече пречетеното.

Еха ще има да умува довечера ще всезнаещия

И баща на затъпяването.;)

barkov1982
22.01.2021, 14:06
Сега сигурно продължава да чете и събира матриЯл като тийнейджър сред студентки:laughing:.
Дончев,сори за спама ама щом ще местиш...;)

Трендафил Дончев
22.01.2021, 14:12
Сега сигурно продължава да чете и събира матриЯл като тийнейджър сред студентки:laughing:.
Дончев,сори за спама ама щом ще местиш...;)

Ще местя, но не знам какво ще преместя и къде. ;)

tsc1
22.01.2021, 14:48
Ще местя, но не знам какво ще преместя и къде. ;)
Тук.....................:10651

Трендафил Дончев
22.01.2021, 15:07
Тук...................
Пак не си в час. ;) Друго исках да си местя, но....няма време.
Зуница, ако имаш време му разясни.:bigsmile: