PDA

Виж пълната версия : Вдигане на осигуровките през 2018



rosty_sz
31.10.2018, 18:37
Уважаеми колеги, мисля че трябва да вземем отношение по намерението на управляващите да вдигнат минималния праг за осигуряване на Земеделските стопани на 560 лв. Това ще доведе до драстично повишаване на осигуровките до сума от 170 + банкови такси или около 182 лв. на месец.(ако не съм точен моля да ме поправите)Тъй като националните организации, колкото и да са многобройни те, мълчат по въпроса си мисля нашето общинско дружество да вземе отношение самостоятелно. Моля за помощ, не ми е ясно как мога да дам предложение към комисията по бюджет и финансии към НС където в момента е новия бюджет и с който искат да ни наложат повишението. Ако някой знае все пак някоя национална организация да взима отношение да сподели.

rosty_sz
31.10.2018, 18:55
За мен предложението за такова ниво на осигуровките е безумно в нашия сектор. Ето и една проста сметка: 30 семейства , които имат среден добив за страната по 20 кг. са 600 кг по 4,00 лева са 2400 лева от които веднага дължим 96лв данък и остават 2300 . Ако влязат новите осигуровки то за година ще дължим за тях 2220 лв. с банковите такси. Само че отглеждането на тези 30 семейства има разходи и стигаме до извода, че за да заплатим необходимите вземания към държавата ще отглеждаме минимум 50 семейства без да печелим от тях. само че според последния доклад на МЗХ средната големина на пчелините в БГ е точно 50 сем. Тоест пчеларите ще бъдат обречени да работят само и единствено за държавата. На всички е ясно че това няма как да стане, въпросът е законно ли няма да ги платим тези пари или въпреки закона?

Трендафил Дончев
31.10.2018, 19:15
За мен предложението за такова ниво на осигуровките е безумно в нашия сектор. Ето и една проста сметка: 30 семейства , които имат среден добив за страната по 20 кг. са 600 кг по 4,00 лева са 2400 лева от които веднага дължим 96лв данък и остават 2300 . Ако влязат новите осигуровки то за година ще дължим за тях 2220 лв. с банковите такси. Само че отглеждането на тези 30 семейства има разходи и стигаме до извода, че за да заплатим необходимите вземания към държавата ще отглеждаме минимум 50 семейства без да печелим от тях. само че според последния доклад на МЗХ средната големина на пчелините в БГ е точно 50 сем. Тоест пчеларите ще бъдат обречени да работят само и единствено за държавата. На всички е ясно че това няма как да стане, въпросът е законно ли няма да ги платим тези пари или въпреки закона?

Тези 30 кошера всички ли ще дадат по 20 килограма? Не. Сега вече като си направим тези сметки и ще видим как се изкарват 150 кила от кошер. Защото сметките не се правят по 20 кг., че и по - малко, понякога и хич, а 30 х 150 = 4 500 х 4лв.= 18 000 лв. Охоооо, я виж колко пари? *Айде сега пак се надлъгвайте кой колко е изкарал. А и кой ще ви хване вяра вече, че изкарвате по 20, че и по - малко?

rosty_sz
31.10.2018, 20:01
Въпросните 20 кг ги взех от статистиката. Попаднах за 2017 среден добив 19 кг. Гледам тази година добива на колегите и моя и там някъде идва средно. Но да не бягаме от важното, а то е как се дава официално мнение в комисията по финансии и бюджет и някоя национална пч. организация ще излиза ли със становище по въпроса?

tarty
31.10.2018, 21:31
Помолиха ме :

Обещал съм до прошка да не барам там. :D :D :DАма мога да му задам друг въпрос тук. :D :D :D
Колко е средния добив за 2017г на един БИО пчелар? :D :D :D

agro
31.10.2018, 21:41
Важен въпрос №1 - как пчеларите да заработят за пенсии, които да не са символични? Ако не внасят достатъчно, значи друг ще внася вместо тях. Въпрос №2 - как пчеларите да внасят здравни осигуровки в размер, достатъчен, за да покрие тяхното здраве? Ако не внасят достатъчно, значи друг ще внася вместо тях. Да чакаме друг да ни покрива вноските е загубена кауза - рано или късно ще стане проблем. Решение №1 - регистрират се като ЗП само пчелари със стопанства, осигуряващи необходимия доход за плащане на съответните осигуровки. Останалите не се регистрират, не внасят осигуровки, не ползват субсидии и пчеларски програми и не продават мед по смисъла на облагаемите доходи. Решение №2 - субсидия за всички животновъди, вкл. пчеларите до размер, позволяващ внасянето на адекватни осигуровки. Но пак ще опрем до минимална бройка кошери, защото не е сериозно някой да се надява на доходи и осигуровки от 10 кошера примерно. Като гледам, политиката е да се субсидират и насърчават стопанства с размери, позволяващи доходи за плащането на гореспоменатите осигуровки. Не виждам нищо лошо в това. Рано или късно в резултат на такава политика пчели като ЗП ще отглеждат или пчелари "на едро", или такива с комбинирани стопанства и друг земеделски бизнес. Останалите ще са просто любители или ентусиасти с цел задоволяване на лични потребности и стремежи.

Георги Куров
01.11.2018, 05:56
Тази година няма да има компромис, нито една партия няма да подкрепи искания за по ниско облагане на ЗП. Огромна нужда от работна ръка във всички сектори блокира подобно искане. Ако не можеш да изкарваш доход от земеделие има работа в други сектори, това е логиката, за следващата година още по-висока ставка очаквайте.

Gavazov
01.11.2018, 12:50
Съгласен съм за всичко,но да го направят така че само регистрирани зп-та да могат да продават продукция,иначе се създава нелоялна конкуренция просто който не е зп ще има по малки разходи от зп-то,и то с близо 2000лв. Не е честно

Gavazov
01.11.2018, 12:57
А как ще стане това чрез бабх,проверки за жо и дали си зп ,просто закон имаш ли животновъден обект ,то трябва да си регистриран като зп. Това е посоката и начина да се отърсят бълхите от сектора

Илиев
01.11.2018, 17:58
Сега всички разбраха ли защо около българския казан в ада няма дяволи, които да натискат с ръжените тия, които си показват главите отгоре.

rosty_sz
01.11.2018, 18:09
Агро, отговор на въпрос номер 1: над 90% процента от пчеларите са ангажирани с друга работа и пчеларството им е допълнителен доход. Те се осигуряват на работата от която получават основния си доход и това че държавата ги кара да се осигуряват още веднъж е пълен рекет.
Отговор на въпрос номер 2 когато ти се наложи да ползваш услугите на здравната система за пореден път ще се убедиш, че вноските които внасяш са безсмислени. В болниците всичко се плаща. За хора които влизат за планова операция нямат дори лепенки нищо, нищичко нямат мизерията е пълна и всеки консуматив или те пращат да си го купиш или ти го дават на страшна цена.
Не на последно място искам да попитам моите родители като са плащали цял живот с надеждата за достойни старини защо не са получили такива? Има ли още хора които вярват че пенсионната система ще издържи още 20 години? Все още ли вярвате в системата след като примерите са пред вас, това са родителите ви, това са приказките и на управляващите всеки ден. Само преди 2 седмици се каза че няма да падне тавана на пенсиите както беше заложено защото , цитирам "системата още не е узряла". Преди няколко години ГЕРБ получи коалиционен партньор заради обещание за пенсии от мин 500 лв. Такива няма въпреки поредния бюджетен излишък който в момента се харчи ударно. Излишък от милиарди.
Аз съм за реда и контрола, но след като няма контрол няма и ред. Няма как да сме конкуренти с колега, който не плаща осигуровки и продаваме мед в един и същи обект. И тъй като няма начин да накарам институциите да си свършат работата по контрола защото тях не ги интересува и за пореден път вдигат моята тежест ще им покажа среден пръст и толкова. Не на последно място искам да повдигна въпроса за продължителността на живота в БГ която стремглаво пада въпреки развитието на медицината. Пожелавам успех на оптимистите за пенсия особено на тези които има остават над 20 години до нея.

ch.atanasov
01.11.2018, 18:24
... Пожелавам успех на оптимистите за пенсия особено на тези които има остават над 20 години до нея.

Няма страшно, сега ще докарат хора за работа от вън, ще заселят Странджа Сакар и ще напълнят касата на НОИ.:yahoo:

пп. Боже, в каква държава сме се родили.:(crying;

kroum
01.11.2018, 18:38
Понеже пчеларството е незначителен сектор в родното селско стопанство, като част от БВП, съм сигурен, че държавата няма да се съобрази.
Принципно съм възпитан и съм за спазването на законите и правилата, но лично аз в момента издържам с дотации на дейността. Няма да се пререгистрирам като ЗС за тази стопанска година. Чувствително ще намаля бройките (ако не се и самонамалят). Белият(законен) пазар отсява такива като мен, които продават предимно на едро и добиват само мед за продан.

Трендафил Дончев
01.11.2018, 19:01
пп. Боже, в каква държава сме се родили.:(crying;

В каква държава? Ами от глупаци по върха. Ще ти дам един пример как може с нищо да се направи нещо. Вземаме едно какво да е село. Над това село има язовир. Този язовир както винаги е зает от някой рибар/рибовъдец, който я плаща наем, я не, че може да е купил язовира. Ако обаче не се е получила тази мушингия, то кмета определя една такса за поене, която сигурно ще е малко солена и кой напоил, напоил. Другите само цъкат с език. В кметството влизат някакви мижави пари. Какво предлагам аз. Кметството да построи канализация до всеки двор в селото и всеки да пои земята си на някаква такса, каквато се определи, но да има за всеки. Този язовир е за това, а не само за някой си. Селото ще полива и ще цъфти като райска градина. Ще има плодове и зеленчуци всякакви. Ще има и в повече което ще се продаде. Колко ще спечели кметството, колко ще спечели държавата, колко ще спечелят хората? А колко ще спечелят всички, ако язовира е под наем, или ако кмета се надява само на таксата, а иначе всичко е пустиня? Та така стоят нещата и с меда. Мислят си, че като вдигат всякакви налози, дават средства само на определени, но в повечето случаи те не са случайни хора и вземайки средствата след това нищо не се възвръща обратно. Кухи бройки, кухи килограми, кухи програми и т.н. кухи сделки. А погледнато отвътре пчеларството е една пустиня. С гладни, болни пчели и пребити от работа пчелари. Тук там някой оазис, но всички знаем що за оазис е. Извинявам се за спама. bow;

ch.atanasov
01.11.2018, 20:01
В каква държава? Ами от глупаци по върха. ....

Ще си позволя да не се съглася пакblush;. Не са глупаци, много са хитри даже. Майстори на спорта. :win:Да дам и аз пример. Ами вдигат нашите налози за да има за тях. Този таван на пенсиите, който касае тях, трябвало да падне. 1 250 000 пенсионери ще вземат добавка -40лв., защото са с пенсии под 320лв. Имало господ-- вятър, нищо няма.
Ние сме глупаците с промити и издухани мозъци. Колко ще скочат , ако напиша, че трябва да изкараме и 150 000 000 за онези кресли и децата им.

agro
01.11.2018, 20:07
...с нищо да се направи нещо... канализация до всеки двор в селото...
Малее, това ако го направи някой с "нищо", все едно вади зайци от шапка. То туй село и кмета му толкова пари не са и сънували, че може да им дойдат отнякъде. Да ги съберат от хората пък абсурд. И да се случи абсурдът, една част ще заявят, че щом ще плащат, няма да участват. Друга част ще твърдят през цялото време, че то водата от язовира е безплатна, пък изедниците искат да им я продават. Накрая и безплатно да я получат /ставали и чудеса, казват/, няма да има кой да даде и лев за поддръжка. Накрая ще остане само спомена за кмета - "оня, дека правИ каналите". Ние в един жилищен блок не можем да съберем пари за асансьора, дето на всеки му трябва, санирането пък безплатно, ама половината не искат да се подпишат дори, ти искаш големи работи да правим. Глупаците по върха са следствие, не са причина. Първопричината е в главите на народонаселението.
Колкото до пенсионната система - никой не е в състояние да гледа в бъдещето, особено в днешно време. Изобщо не е ясно след 20 години дали хората ще работят изобщо физическа работа. Във Финландия вече експериментират община с гарантиран минимален доход на човек, независимо дали работи и получава заплата, дали има или няма пари и т.н. Просто му ги плащат и отпада цялата бюрокрация от чиновници, разпределящи сто вида социални помощи. Работиш ако искаш, никой не те задължава. Ние обаче упорито не искаме да вървим към правилната обществена организация, доказала своите предимства, а гледаме със какви ли не аргументи да докажем, че не трябва да го правим. Не е аргумент това, че щом има такива, които крадат, значи всички да станем крадци. Тогава обаче няма да има от кого да крадем, освен от себе си.

agro
01.11.2018, 20:15
Агро, отговор на въпрос номер 1: над 90% процента от пчеларите са ангажирани с друга работа и пчеларството им е допълнителен доход. Те се осигуряват на работата от която получават основния си доход и това че държавата ги кара да се осигуряват още веднъж е пълен рекет...
Това си важи за всички, работещи по втори трудов договор за допълнителен доход. И на тях не им харесва, но няма начин. Земеделските производители да не са по-специална порода, каквото за всички, това и за тях.

nikola.vladov
01.11.2018, 20:25
... Кухи бройки, кухи килограми, кухи програми и т.н. кухи сделки... С гладни, болни пчели и пребити от работа пчелари. Тук там някой оазис, но всички знаем що за оазис е.

Много добре казано! Браво!!!

ch.atanasov
01.11.2018, 20:28
.. Земеделските производители да не са по-специална порода, каквото за всички, това и за тях.

Агро, ние роптаем, защото не ги вадим тези пари. Маса колеги не изкарахме нищо( лоша година) но трябва да внасяме за системата сума , която някой е изсмукал от пръстите си. Как ли ще ги редиш, ако те накарат ( с закон) да си осигуряваш работниците на 1500лв. например.

Трендафил Дончев
01.11.2018, 20:29
Ще си позволя да не се съглася пакblush;. Не са глупаци, много са хитри даже. Майстори на спорта. :win:Да дам и аз пример. Ами вдигат нашите налози за да има за тях. Този таван на пенсиите, който касае тях, трябвало да падне. 1 250 000 пенсионери ще вземат добавка -40лв., защото са с пенсии под 320лв. Имало господ-- вятър, нищо няма.
Ние сме глупаците с промити и издухани мозъци. Колко ще скочат , ако напиша, че трябва да изкараме и 150 000 000 за онези кресли и децата им.

На това което не се съгласяваш, го знам и аз и е така. Те затова са там. Глупавото управление води точно до това, ограбване, защото никой не може да им каже нищо, а в същото време се получава дупка. Тази дупка за да се запълни се взема от нискостоящите, народа. Пенсиите са ниски и трябва да се допълнят до някакъв минимум, но заплатите на работниците - тези които всъщност печелят парите, произвеждат благата са толкова големи, че не могат да си покрият само тока, водата и парното, които имат. Тези хора имат и деца, имат и други нужди. Трябва да вдигнем заплатите на полицаите, че вършат чудеса. И от къде тези пари, ами пляскат някой налог/данък стари коли - примерно/. Трябвало за учители с - забележи 20%. Че даскала я е свършил една, та се е скъсал. И пари пак от къде - от някой налог разбира се/вдигане осигуровките на 560 лв.- примерно/. А предприятията капят едно след друго, едно, че няма производителност, друго, че се източва, не че и първото не се. Примерите ги имаме от пресата наскоро. Та тези които казваш ХИТРИ са хитри само за себе си, а са пълни глупаци. Защо? Защото режат клона на който са всичките маймунки, но те при счупване на клона ще отскокнат на друг/чужбина/, а тези които са бъхтали за тях ще паднат при крокодилите. Какво ли ги бистрим? Всичко се знае от всеки, но какво да направи? И Господ е на тяхна страна.:tres:

agro
01.11.2018, 20:57
Агро, ние роптаем, защото не ги вадим тези пари. Маса колеги не изкарахме нищо( лоша година) но трябва да внасяме за системата сума , която някой е изсмукал от пръстите си. Как ли ще ги редиш, ако те накарат ( с закон) да си осигуряваш работниците на 1500лв. например.
Не съм много в час още какво точно трябва, но чета и тук из темите, че регистрацията като ЗП може да се прекратява и подновява месец за месец. Това не решава ли проблема? Или бъркам?

ch.atanasov
01.11.2018, 21:00
Не съм много в час още какво точно трябва, но чета и тук из темите, че регистрацията като ЗП може да се прекратява и подновява месец за месец. Това не решава ли проблема? Или бъркам?

Регистрацията (пререгистрацията )се прави веднъж годишно.

agro
01.11.2018, 21:06
Регистрацията (пререгистрацията )се прави веднъж годишно.
Ъъъъ, не се изразих правилно. Това, което прочетох в съседна тема беше, че можеш да прекратяваш и подновяваш плащането на осигуровките като ЗП месец за месец.

Ангел Йосифов
01.11.2018, 21:10
Малее, това ако го направи някой с "нищо", все едно вади зайци от шапка.
Подобно действащо водоснабдяване има в с.Стрелци Пловдивско.Същото е положението в с.Странджево Крумовградско,дори и полето е водоснабдено гравитачно от язовир.Къра около с Мусачево до Елин Пелин,и той беше,беше.......Всъщност,има си цял отдел към министерството на земеделието....

ch.atanasov
01.11.2018, 21:12
Ъъъъ, не се изразих правилно. Това, което прочетох в съседна тема беше, че можеш да прекратяваш и подновяваш плащането на осигуровките като ЗП месец за месец.

Това което пишеш звучи : когато искаш плащащ, когато не искаш -не плащаш. Не съм чувал за такъв филм.:bigsmile:

Трендафил Дончев
01.11.2018, 21:29
Малее, това ако го направи някой с "нищо", все едно вади зайци от шапка.

Ако се пресметне какво ще се получи от това "нищо", колкото и да струва, ще е наистина нищо в сравнение с нещото което ще се получи за година, следваща и по - следваща....

rosty_sz
01.11.2018, 21:34
Това си важи за всички, работещи по втори трудов договор за допълнителен доход. И на тях не им харесва, но няма начин. Земеделските производители да не са по-специална порода, каквото за всички, това и за тях.

Работещите на втори трудов договор получават заплата Х на дата У и заплащат процент върху нея. Пчеларя получава "дедовия" но трябва да плати върху 560 лева. Усещаш ли разликата?

malkia.sandanski
01.11.2018, 21:37
Има самоосигуряващи, застрахователни агенти, които си пускат самоосигуряване само 1 ден в месеца в деня, в който събират парите за застраховките.
Аз досега и все още си подновявах регистрацията като земеделски стопанин в началото на годината и си плащах осигуровки като такъв целогодишно. Миналата седмица жена ми говори с нейна позната, която е не знам си каква във Фонд Земеделие и тя й е казала, че има ЗС, които започват да се самоосигуряват като такива през Април, през Октомври си подновяват регистрацията като ЗС в Служба Земеделие, и след това през Октомври прекратяват самоосигуряването, и така до следващия Април, и пак всичко се повтаря по същия начин.
Жена ми е счетоводител на зърнопроизводители и животновъди, тя е счетоводител и на мен. Казва, че самото самоосигуряване може да се започва и прекратява, когато ти е нужно. Не зная в Служба Земеделие, когато ни подновяват регистрацията какво проверяват т.е. гледат дали имаме такива осигуровки за текущия месец или за някакъв интервал от време назад във времето.

tarty
01.11.2018, 21:48
Работещите на втори трудов договор получават заплата Х на дата У и заплащат процент върху нея. Пчеларя получава "дедовия" но трябва да плати върху 560 лева. Усещаш ли разликата?

Знам, че си запознат, но ако в случая не си физическо лице, а фирма пак така ли ще стоят нещата. Не съм питал счетоводителката за такава ситуация.

ch.atanasov
01.11.2018, 21:54
Всички гимнастики стават, когато нямаш доход ( продаваш без документи ). Имаш ли доход трябва да подадеш данъчна декларация. Подадеш ли я , трябва се осигуряваш( закон ). Ние се регистрирахме, защото ни признават разходи и ни се намалява данъка. Освен това ставката за ЗП беше най-ниска. И да не сме регистрирани пак сме длъжни да се самоосигуряваме. Няма спасение.crying;

agro
01.11.2018, 21:57
Работещите на втори трудов договор получават заплата Х на дата У и заплащат процент върху нея. Пчеларя получава "дедовия" но трябва да плати върху 560 лева. Усещаш ли разликата?
Разглеждай ЗП като човек, който все едно си е открил фирма. Ето една статия, където обясняват на прост език какво и защо се дължи като осигуровки.http://herstartup.today/2017/01/16/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D 0%B8%D0%BA-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8/ Числата са за 2017, но не те са важните, а принципите, важещи за всички, решили да въртят бизнес. И няма никакво значение дали фирмата печели или губи.




Знам, че си запознат, но ако в случая не си физическо лице, а фирма пак така ли ще стоят нещата. Не съм питал счетоводителката за такава ситуация.
Ако си фирма, важи всичкото законодателство за фирмите. Горния линк е конкретно за осигуровките. И не съм запознат, просто покрай останалото счетоводство подочувам и туй-онуй защо го плащам.

rosty_sz
01.11.2018, 22:03
Има самоосигуряващи, застрахователни агенти, които си пускат самоосигуряване само 1 ден в месеца в деня, в който събират парите за застраховките.
Аз досега и все още си подновявах регистрацията като земеделски стопанин в началото на годината и си плащах осигуровки като такъв целогодишно. Миналата седмица жена ми говори с нейна позната, която е не знам си каква във Фонд Земеделие и тя й е казала, че има ЗС, които започват да се самоосигуряват като такива през Април, през Октомври си подновяват регистрацията като ЗС в Служба Земеделие, и след това през Октомври прекратяват самоосигуряването, и така до следващия Април, и пак всичко се повтаря по същия начин.
Жена ми е счетоводител на зърнопроизводители и животновъди, тя е счетоводител и на мен. Казва, че самото самоосигуряване може да се започва и прекратява, когато ти е нужно. Не зная в Служба Земеделие, когато ни подновяват регистрацията какво проверяват т.е. гледат дали имаме такива осигуровки за текущия месец или за някакъв интервал от време назад във времето.
Да има такъв вариант но това е игра на криеница с държавата. Освен това ако продаваш на дребно имаш право да го правиш без касов апарат ако си ЗС. Щом продаваш значи не си "спрял дейността" тоест дължиш осигуровки или ако нямаш такива попадаш под други членове за продажба без документ, за подаване на невярна информация към НАП и т.н. Истината е да си плащаш целогодишно осигуровка, като сумата е достъпна и нормална, върху продажбите да плащаш данък, контрола да се засили и всички да са доволни. ДА ама НЕ.
Преди 4 години Ганчо на събрание обясняваше че министерството щяло да даде деминимис ама нямало пари и трябвало да се измислят критерии. Тогава казах да получат само тези които са се осигурявали "х" месеца назад. Прие се много добре и после от министерството казаха НЕ. Беше срещу избори. После измислиха идиотията с бележките за продаден мед.

tarty
01.11.2018, 22:04
Разглеждай ЗП като човек, който все едно си е открил фирма. Ето една статия, където обясняват на прост език какво и защо се дължи като осигуровки.http://herstartup.today/2017/01/16/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D 0%B8%D0%BA-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8/ Числата са за 2017, но не те са важните, а принципите, важещи за всички, решили да въртят бизнес. И няма никакво значение дали фирмата печели или губи.

Въпроса ми е, ако имаш например две или три фирми и си управител на всичките, пак ли има двойно плащане на осигуровки?

malkia.sandanski
01.11.2018, 22:05
Знам, че си запознат, но ако в случая не си физическо лице, а фирма пак така ли ще стоят нещата. Не съм питал счетоводителката за такава ситуация.

Назначен ли си във фирмата на някаква длъжност, управител например? Мои съседи, зърнопроизводители са ООД и са назначени управители, защото така се осигуряват на 800 лв, а ако са ЗС в предвид дохода им ще трябва да се осигуряват на 2000 лв примерно.
Някои от зърнарите, чиито счетоводител е жена ми са си писали заплати 15 000 лв и се осигуряват на тавана, който е 2600 лв. А пчеларите дето са изкарали по 200 лв да се осигуряват на 560 лв.

Трендафил Дончев
01.11.2018, 22:09
Внимавайте малко като цитирате - на изтривайте знаци.

rosty_sz
01.11.2018, 22:11
Разглеждай ЗП като човек, който все едно си е открил фирма. Ето една статия, където обясняват на прост език какво и защо се дължи като осигуровки.http://herstartup.today/2017/01/16/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D 0%B8%D0%BA-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8/ Числата са за 2017, но не те са важните, а принципите, важещи за всички, решили да въртят бизнес. И няма никакво значение дали фирмата печели или губи.


Ако си фирма, важи всичкото законодателство за фирмите. Горния линк е конкретно за осигуровките. И не съм запознат, просто покрай останалото счетоводство подочувам и туй-онуй защо го плащам.
Агро, визира в поста си работещи на "втори трудов договор" отговорих ти сега ми визираш "фирма " Какво искаш да ми докажеш? Че е правилно да се платят едни пари, върху доход, който го няма, само и само да се задоволи желанието на Менада Стоянова? Или да и направя едно фелацио. Изнервям се вече. В отговор ти казвам, че ако си ЕТ ( фирма) не си длъжен да плащаш втори осигуровки като ЗС.

П.П не си единствения който се е занимавал с много неща има персонал има счетоводители и т.н. над 20 години се блъскам в частния бизнес. има м си понятие

tarty
01.11.2018, 22:11
Назначен ли си във фирмата на някаква длъжност, управител например? Мои съседи, зърнопроизводители са ООД и са назначени управители, защото така се осигуряват на 800 лв, а ако са ЗС в предвид дохода им ще трябва да се осигуряват на 2000 лв примерно.
Някои от зърнарите, чиито счетоводител е жена ми са си писали заплати 15 000 лв и се осигуряват на тавана, който е 2600 лв. А пчеларите дето са изкарали по 200 лв да се осигуряват на 560 лв.
Аз съм управител на моята фирма, но се осигурявам на минималното, все пак имам печалба колкото да покрие амортизацията, всичко друго отива за инвестиция в нови кошери. Когато спра с инвестирането и аз ще се осигурявам на 15 000.

tsc1
01.11.2018, 22:12
Въпроса ми е, ако имаш например две или три фирми и си управител на всичките, пак ли има двойно плащане на осигуровки?
Да, така е! Плащаш си като поп! Не плащаш само ако на някоя от фирмите си управител без заплата.
Аз като пенсионер и едновременно с това управител на фирмата плащам здравна осигуровка и ДОД върху заплатата си.
Даже и да не взема заплата за някой месец здравната си ми върви, нищо че уж пенсионерите се осигуряват от държавата.

tarty
01.11.2018, 22:14
Агро, визира в поста си работещи на "втори трудов договор" отговорих ти сега ми визираш "фирма " Какво искаш да ми докажеш? Че е правилно да се платят едни пари върху доход който го няма само и само да се задоволи желанието на Менада Стоянова? Или да и направя едно фелацио. Изнервям се вече. В отговор ти казва че ако си ЕТ ( фирма) не си длъжен да плащаш втори осигуровки като ЗС.

П.П не си единствения който се е занимавал с много неща има персонал има счетоводители и т.н.

В смисъл, не в ли по добре да си фирма ЗС отколкото да си като физическо лице ЗС?

ch.atanasov
01.11.2018, 22:18
. Когато спра с инвестирането и аз ще се осигурявам на 15 000.

Не се напъвай , тавана ти е 3000лв. осигуровка.:bigsmile:

пп. Миналата година друга песен пееше.hi;

tarty
01.11.2018, 22:19
Да, така е! Плащаш си като поп! Не плащаш само ако на някоя от фирмите си управител без заплата.
Аз като пенсионер и едновременно с това управител на фирмата плащам здравна осигуровка и ДОД върху заплатата си.
Даже и да не взема заплата за някой месец здравната си ми върви, нищо че уж пенсионерите се осигуряват от държавата.

Когато влагаш всичко в инвестиция, защо да си пускаш заплата? Заплата си пускаш, за да увеличиш.разходите на фирмата и да платиш по малък данък.

agro
01.11.2018, 22:20
Агро, визира в поста си работещи на "втори трудов договор" отговорих ти сега ми визираш "фирма " Какво искаш да ми докажеш? Че е правилно да се платят едни пари върху доход който го няма само и само да се задоволи желанието на Менада Стоянова? Или да и направя едно фелацио. Изнервям се вече. В отговор ти казва че ако си ЕТ ( фирма) не си длъжен да плащаш втори осигуровки като ЗС.

П.П не си единствения който се е занимавал с много неща има персонал има счетоводители и т.н.
Това, което искам да кажа през цялото време е, че не е честно спрямо всички останали, захванали се на свой риск с някаква стопанска дейност, ЗП да са привилегировани в областта на осигуровките. И аз съм ЗП, но така го схващам. Каквото за всички, това и за ЗП. И те са вид предприемачи, рискуващи за своя сметка. Същото го мисля и за санирането примерно. Пак не е честно от данъците на всички да ремонтираме жилищата на избрана част от градското население. И много други неща не са честно разпределени. Това не означава, че, като видя поредното такова нещо, трябва да си мълча, защото, да речем, било в мой интерес.

rosty_sz
01.11.2018, 22:21
В смисъл, не в ли по добре да си фирма ЗС отколкото да си като физическо лице ЗС?
Фирмата има управител. Има минимални осигурителни прагове. Сега не знам колко са те за управители но няма как да са под минималната работна заплата кото от 2018 ще е 560лв. В този ред на мисли не е по-добре ако няма някаква счетоводна врътка.

tarty
01.11.2018, 22:21
Не се напъвай , тавана ти е 3000лв. осигуровка.:bigsmile:

пп. Миналата година друга песен пееше.hi;

Пак сметни колко спестяваш в момента от данъци над тези 3 000 лв?

ch.atanasov
01.11.2018, 22:27
Пак сметни колко спестяваш в момента от данъци над тези 3 000 лв?

Ти трябва да си сметнеш, нали се осигуряваше на 2600лв. Аз се осигурявам на 350лв.-ЗП.:)

rosty_sz
01.11.2018, 22:28
Това, което искам да кажа през цялото време е, че не е честно спрямо всички останали, захванали се на свой риск с някаква стопанска дейност, ЗП да са привилегировани в областта на осигуровките. И аз съм ЗП, но така го схващам. Каквото за всички, това и за ЗП. И те са вид предприемачи, рискуващи за своя сметка. Същото го мисля и за санирането примерно. Пак не е честно от данъците на всички да ремонтираме жилищата на избрана част от градското население. И много други неща не са честно разпределени. Това не означава, че, като видя поредното такова нещо, трябва да си мълча, защото, да речем, било в мой интерес.

Аз пък говоря конкретно за пчеларите. И казвам точно и ясно според извадката от доклада на министерството, че средностатистическия пчелин е 50 семейства и той ако се работи честно при създалата се ситуация трябва да работи само за осигуровките на собственика. Другите въдства и земеделски дейности са дълбоко субсидирани и там не е така. Ако държавата много иска да сложи пчеларите с другите ЗС на един кантар трябва да ни субсидира (за пръв път искам подобно нещо и съм дълоко убеден че е грешен път) ако ли не трябва пчеларите да не са на един кантар с останалите ЗС, а камоли с останалите предприемачи с които искаш да ги сравниш. Искам това не защото е само в моя изгода а защото състоянието на сектора е такова и този натиск сега няма да подобри с нищо сектора, а напротив масово ще настане още по-голямо беззаконие.

agro
01.11.2018, 22:31
Когато влагаш всичко в инвестиция, защо да си пускаш заплата? Заплата си пускаш, за да увеличиш.разходите на фирмата и да платиш по малък данък.
Прави се, за да се извадят парите от фирмата и да станат лично твои /ако изобщо ги има де, това при малцина късметлии/. Другата причина, поради която се прави, е когато имаш лични доходи от нерегламентирани дейности и трябва да ги узакониш по някакъв начин. Ама се отплесваме от темата. Колкото до осигуровките, в нет-а е пълно с информация по въпроса. Като започнеш да се осигуряваш от една фирма на максимума /3000 лв от догодина/, не можеш да се осигуряваш вече от друга, ако ще и сто фирми да имаш. И обратното, можеш да се осигуряваш от повече от една фирма, но до достигане общо осигуровки от всичките фирми на споменатия таван и дотам.

agro
01.11.2018, 22:44
...средностатистическия пчелин е 50 семейства и той ако се работи честно при създалата се ситуация трябва да работи само за осигуровките на собственика. Другите въдства и земеделски дейности са дълбоко субсидирани и там не е така. Ако държавата много иска да сложи пчеларите с другите ЗС на един кантар трябва да ни субсидира...
Е, горе долу за същото започнах и аз в пост №6. Според това, което мисля, като го комбинирам с казаното от теб за доходите от пчелин с 50 кошера следва, че пчелар с такъв пчелин изобщо не бива да се регистрира като ЗП и да плаща осигуровки. А като така, изобщо не трябва да продава мед, ако иска да спазва законите. Ако държавата иска да съществуват такива пчелини по някаква причина, да си приеме съответното субсидиране, което като принцип аз също не одобрявам. Тогава ще имат възможност да се осигуряват и да продават законно продукцията си. Нищо странно няма в желанието законите да са еднакви за всички.

Цеко
01.11.2018, 23:15
....за доходите от пчелин с 50 кошера следва, че пчелар с такъв пчелин изобщо не бива да се регистрира като ЗП и да плаща осигуровки. А като така, изобщо не трябва да продава мед, ако иска да спазва законите.

Нещо не мога да разбера, защо лице не регистрирано като ЗП да не може да си продава меда (на едро), ако след това си плаща данъците, без значение дали има 50 или 500 кошера?

Cvetomir
02.11.2018, 07:51
Изобщо не мога да разбера как някой може да защитава тая малоумна политика на правителството .
За всеки който не е разбрал -субсидират се или неефективни дейности от високо значение или мафиотски дейности с цел усвояване . Помните ли пустеещите полета преди двайсетина години , сега там е борба за всеки квадрат??? В другите сектори на земеделието и животновъдството всичко е на ръба и на тия тикви отгоре всичко им е ясно , ама като знаят кви овце сме и 2000лв може да направят прага. Иначе за осигуровките казват 560 да могат да ги увеличат до 420 и после всички да са доволни .
Все си мисля дали има предел на търпимост или просто ни е кеф да ни мачкат ....

rosty_sz
02.11.2018, 08:53
Нещо не мога да разбера, защо лице не регистрирано като ЗП да не може да си продава меда (на едро), ако след това си плаща данъците, без значение дали има 50 или 500 кошера?
Може разбира се. Аз споменах за продажба на дребно, там нещата не се получават законно без да си ЗС и то без да си спрял дейността.

julian103
02.11.2018, 11:43
Агро, ние роптаем, защото не ги вадим тези пари. Маса колеги не изкарахме нищо( лоша година) но трябва да внасяме за системата сума , която някой е изсмукал от пръстите си.

Това, що ми напомня за нещо, което съм чел, че се случвало в Османската империя?sleepy;

kando
02.11.2018, 18:17
Тази година няма да има компромис, нито една партия няма да подкрепи искания за по ниско облагане на ЗП. Огромна нужда от работна ръка във всички сектори блокира подобно искане. Ако не можеш да изкарваш доход от земеделие има работа в други сектори, това е логиката, за следващата година още по-висока ставка очаквайте.
То не е само за тази година, нито само за конкретния данък - цялостната политическа и икономическа тенденция е такава: от година на година всякакви видове данъци и въобще форми на задължаващи такси, да стават все по- високи: дали такса смет, гражданска на колата или осигуровки на земделски стопани ..... всичко. Ако може да се постигне някакво по- плавно и приемливо покачване, но да не се очаква кой знае какво - въпроса е в приходите, не в разходите. По мое виждане разходите във всяко едно отношение - не говоря само за пчеларството - разходи за кола, за ток, за производствен цех, за газ, изобщо за всичко, за което ни отиват парите всъщност не са много, несъразмерни са спрямо доходите, но не са много спрямо съвремието, спрямо цивилизационното ни развитие. Така, че проблема е в доходите ни, а не в разходите - няма особена перспектива да се акцентира в отношение "разходи", така или инак, и да не е тази година, то догодина ставката пак ще стане 560лв., след време и още по- висока ще стане, няма мърдане. Онова, което трябва да се случи е да спрат да се циганят - те владеят пазара, те определят цените, те разпределят европарите, обаче така са си стиснали задниците, че и топлийка не можеш вкара в тях. Цяла година гледам статии по медиите как собственици на майбаси реват, че никой не ще да им бачка за има- няма 500лв. Или пък тези, които ни изкупуват меда - все големи проблеми, големи световни, международни даже кризи разбираш ли, ма защо не виждам те да я закъсват нещо? Или пък евросредствата - да не е китайско писмо да се направи една простичка форма на субсидиране, от която да има действителна полза за реално гърбещия се с пушалката и булото човек? Ма няма - гледат да цоцат от всякъде, от всичко и по всеки възможен начин, лакомията им е стигнала до степен, да не би случайно да изпуснат някоя троха на пода.

Георги Кръстев
03.11.2018, 07:28
Може разбира се. Аз споменах за продажба на дребно, там нещата не се получават законно без да си ЗС и то без да си спрял дейността.
За съжаление е така, ЗС съм защото продавам на дребно, плащам си данъците на тримесечие че на веднъж ми идват стряскащо. Плащам заплата, осигуровки, моите осигуровки, Потдържам 2 коли над 15 годишни, със застраховки на Олимпик естествено, живея на квартира... Чудно и незнам как но с жената мислим за 2ро дете. :D. Не се оплаквам, просто когато човек дава не искам субсидии а някакви облекчения, искам парите които дам да отидат в джоба на пенсионера или в джоба на майките, така ще се завъртят и дойдат пак при нас.. Но не 10 бона коледни надбавки за депутатин :D

ch.atanasov
03.11.2018, 18:38
Божеееее , колко радост има по тая Българска земя.crying;

https://m.24chasa.bg/mnenia/article/7132683

Илиев
03.11.2018, 20:04
Дано само не заселят 10 000 украински пчелари по селата, че тогава хептен ще цъфнем и ще вържем!

Цеко
03.11.2018, 21:19
...., искам парите които дам да отидат в джоба на пенсионера или в джоба на майките, така ще се завъртят и дойдат пак при нас.. Но не 10 бона коледни надбавки за депутатин :D

Това няма как да се случи (за съжаление), парите ще отидат в джобовете на многобройните роми с многобройните гласове ....

agro
03.11.2018, 22:48
Това няма как да се случи (за съжаление), парите ще отидат в джобовете на многобройните роми с многобройните гласове ....
Както и по-голямата част от 150 -те милиона, обещани на "креслите". Сметката е вече направена, наближават избори.

ch.atanasov
04.11.2018, 08:13
... Сметката е вече направена, наближават избори.

Не "вече", отдавна е направена. Докарана е до там да нямаш избор. Герб, БСП--от трън та на глог. Има и такива за цвят, нали сме демокрация. Ама то, какъв цвят--отврат, бивши доносници.

krasimir00
04.11.2018, 11:09
Като изключим цялата идея за ниските заплати, внасянето на 500000 хиляди бесарабски българи съвсем не е лоша, като имаме предвид ,че изчезваме като нация .

Трендафил Дончев
04.11.2018, 13:09
Тези бесарабски българи насила ли ще ги докарат? Аз не виждам като толкова желаят, защо не са тръгнали насам и сами да се заселват. Не вярвам някой да ги спре, а и повечето имат български паспорти, но май само за самочувствие.

ch.atanasov
04.11.2018, 14:39
Като изключим цялата идея за ниските заплати, внасянето на 500000 хиляди бесарабски българи съвсем не е лоша, като имаме предвид ,че изчезваме като нация .

Браво ! Това се казва патриот. Само дето не мисли, че той ще плати масрафа.

krasimir00
04.11.2018, 20:21
Това е едно мнение. Като цяло идеята за бесарабските българи граничи с фантастиката, но по добре аз да платя масрафа днес , отколкото един ден децата ми да живеят в една безлюдна страна.Или по скоро ще има люде ,ама основно мургави.

kando
05.11.2018, 19:06
Тези бесарабски българи насила ли ще ги докарат? Аз не виждам като толкова желаят, защо не са тръгнали насам и сами да се заселват. Не вярвам някой да ги спре, а и повечето имат български паспорти, но май само за самочувствие.
Кога тези нашите успеят да ми заселят 100 000 човека РАБОТНА ръка, тогава и аз ще изкарам 550кг. мед от семейство. Как беше онази приказка - ти изпусни питомното, пък върви гони дивото. Та нали, заради същите тези идиоти, все повече хора си събират багажа за чужбина - значи не можеш да задържиш кадри, които са ти готови и под ръка, ала ще внесеш нови отвън. Дооообре. :Д И то пък в Молдова и Украйна, като са заревали за България. хахаххахахахах

Също, като един кръг, баницата няма начало, но разликата е, че има край и сиренето е с пари.

ch.atanasov
07.11.2018, 18:04
Брях, майтапим се ние, но наистина ще ни изпържат на 560 кинта.crying; Тютюнджиите не ги чувам тая година, ДПС-то да не е в отпуск.:bigsmile:

agro
07.11.2018, 20:56
... ДПС-то да не е в отпуск.:bigsmile:
Не е, но сега се занимава с "патриотите".

ch.atanasov
07.11.2018, 21:07
Не е, но сега се занимава с "патриотите".

Тъй ли , аз като гледам всички са изпушили, а ние хърбите -двата крака в една обувка.:(crying;