PDA

Виж пълната версия : ПРОЦЕДУРА ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА РАСТИТЕЛНО ЗАЩИТНИ МЕРОПРИЯТИЯ.



Краско
22.01.2012, 09:17
Ще споделя опита който натрупахме в растително защитните мероприятия. През 2002 година имаше масово отравяне на пчелни семейства в няколко землища. Картината беше ужасна - чували с умрели пчели. Миризма на леш. До този момент при пръскане служител от кметството идваше с една хвърчаща бележка, че ще има пръскане, и най фрапиращото че пръскането ще бъде от 6 до 19 часа, и всичко се опираше на юнашко доверие, а е имало и пръскания и без уведомления. След фаталното пръскане на следващата година при стартирането на пръсканията тръгнаха със същия номер но пчеларите скочиха и съвместно с кметската управа ходиха до Растителна защита да съгласуват писмото за пръскане. И от тогава няма щети. Вече зърнопроизводителите почнаха да се съобразяват със пчеларите. В съобщенията за пръскане се описват местностите където ще се извърши пръскането. отстоянието от населено място, отстояние от съседно населено място, час на пръскане от - до, като вече не е целодневно, а от 6 до 10 часа. Съобщението вече се изпраща и на ловджии, и животновъди. Също така в писмото за пръскане се вписва и оператора който ще извърши пръскането, препарат - доза, противоотрова. За по добро стиковане се уточняват зоните за пръскане, като уговорката първо да се пръска там където има пчели, а след това на останалите места. Надявам се на всички пчелари да им е от полза тази информация.

go6om
19.02.2012, 09:36
Моят пчелин е в близост до вишневи масиви, където се пръска постоянно - преди, след и по време на цъвтеж. Измират ми пчелите, но не на веднъж, а постепенно, присто ужас. sweating;

Добрин_М
25.05.2012, 11:47
Здравейте колеги
Днес ми се обадиха и ми казаха,че от 26.05 до 31.05 трябва да си затворя кошерите защото щели да пръскат.
Това ми се случва за първи път и не знам как точно трябва да го направя. Кошерите ми са стари ДБ и мисля ,че нямат отдолу капаци за проветрение.
Колеги моля за съвети!

Поздрави!!!

kando
25.05.2012, 12:35
То за това хората са разпоредили часове, в които да се пръска - това да си "заключиш" семействата 5 цели дена е тъждествено на геноцид. Дали ще ги затвориш или ще ги опръскат, разликата в крайния резултат ще е трудно различима.

lubol
25.05.2012, 13:20
Аз не бих ги затворил за повече от половин ден, за цял ден бих помислил, но за 5 дена мое мнение е че нищо неможе да направиш, стойш и чакаш или ако искаш да си сигурен местиш някъде по надалече дето няма да пръскат.

Добрин_М
26.05.2012, 08:30
Здравейте колеги!
Искам да ви попитам да ли правилно ще подходя към семействата ми като при сутрешното пръскане ,което е до около 10:00ч. ги държа затворени до 12:00ч.,а вечерта пръскането започва около 18:00ч. и в този случай да ги отворя към 22:00ч.
И другият ми въпрос да ли напръсканите пчели могат да на тровят цялото семейство или само те ще измрат?
Забравих да уточня ,че пръскат пшеницата.

Димитър Бонев
26.05.2012, 18:32
Зависи с какво пръскат пшеницата. Иначе правилно им оставяш един час аванс да засъхне препарата и след като им мирише пчелите не ходят там. По принцип в пшеницата не би трябвало да имат работа, ако е гледана както трябва и няма плевели в нея. А вечер трудно можеш да затвориш пчелите в 18 часа. Много ще са пчелите, които ще са навън. При затварянето пред прелките ще стане лудница.

buci59
27.05.2012, 13:43
По принцип в съобщението за пръскане,арендатора посочва няколко последователни дни и избира един от тях за да пръска.Дръж връзка с него и ще разбереш точно в кой ден ще пръска т.е ще се опита да ти отрови пчелите.

Пламен Ганев
27.05.2012, 14:22
Трябва да настояваш пред арендатора да се спазват часовете по закон.Трябва да разбереш и дали ще е със самолет и къде ще го зареждат с препарати.Отиваш направо на т.нар летище и обясняваш на пилота първо да мине в най близката точка до пчелина и в никакъв случай,да не обръща в посоката на пчелите ти.Дано съм ти бил полезен!?

Добрин_М
28.05.2012, 17:41
Много Ви благодаря колеги за съветите!

Alex77
29.05.2012, 15:13
При мен сега пръскат със СЕЛЕКТ СУПЕР 120 ЕК против плевели. Искам да попитам, дали някой знае този препарат отровен ли е за пчели или не? Опитах да ровя в нета и намерих инфо за препарата, но никъде не се споменават пчели.

Angel_A
30.05.2012, 06:37
Колега,
По принцип е отровен, но не много (би трябвало да нямаш проблеми с пчелите) ако не е смесен с нещо друго. Това е част от листовката на препарата:

ЛД – 50 – орално за плъх – 1360 мг/кг живо тегло, орално за плъх

Категория на употреба: IIIта за свободна употреба от лица над 18 годишна възраст.

Предпазни мерки – при употреба да се спазват всички изисквания за работа с пестициди.

Успех.

m_pchelari
06.04.2015, 21:39
Съгласно Закона за пчеларството се забранява употребата на продукти за растителна защита и препарати за дезинфекция и дезинсекция върху земеделски и горски култури, трайни и крайпътни насаждения и медоносна растителност, намираща се във фаза на цъфтеж и през периода на отделяне на мана.
Съгласно Наредба № 15 от 08.04.2004г. и измененията в ДВ. бр. 82 от 19.09.2008 г. за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне е необходимо да се спазва следното:



Възложителят на всяко авиационно третиране или третиране с инсектициди и вегетационни хербициди с наземна техника е длъжен да изпрати до кмета на кметството уведомително писмо (по образец), най-малко 5 работни дни преди третирането.



В срок не по–малко от 3 работни дни (72 часа) преди третирането кметът на кметството уведомява собствениците на пчелини в района по данни за адреса на кореспонденция, вписани в регистъра по чл.8, ал.1 от Закона за пчеларството, както и чрез обява на видно място в съответното населено място, включително и кметовете на кметства и кметските наместници на населените места, граничещи с третираната площ.
Към екземпляра на уведомителното писмо до кмета за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия задължително се прилага схема на площите за третиране, както и се отразяват видът и фенофазата на културите в съседните площи.
Растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните мероприятия се провеждат само след като възложителят е получил писменно съобщение от кмета на кметството, че собствениците на пчелини са предупредени за предстоящото третиране.
Третирането на площите, посочени в уведомителното писмо не може да продължи повече от 5 дни.Възложителят на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия уведомява кмета на населеното място и кметовете на граничещите населени места за приключването му.
За всяко следващо третиране на площите на същото населено място се изпраща ново уведомително писмо по реда на чл. 9 от Наредба 15 / 2004 г.
В случаите, когато обявено третиране не бъде проведено, ново третиране се провежда след процедура за уведомяване по чл. 9, ал. 2.
След уведомяване от кметството за предстоящото третиране собствениците на пчелни семейства са длъжни да предприемат мерки за тяхното опазване от отравяне.
Възложителят на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност е длъжен писменно да уведоми не по-късно от 5 дни преди началото на третирането, за използване на авиационна техника за пръскане растителността с продукти за растителна защита и препарати за дезинфекция и дезинсекция съответната община и съответната Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) и Регионалните управления по горите (РУГ ).



Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2008 г.) При масов подмор на пчели в срок до 24 часа от констатираната смъртност собственикът на пчелина подава жалба до директора на областната дирекция "Земеделие" с копие до кмета на населеното място. Директорът на областната дирекция "Земеделие" незабавно уведомява РСРЗ и свиква комисията по чл. 36, ал. 1 от Закона за пчеларството в срок до 24 часа от получаване на жалбата в работни дни или в срок до 72 часа след получаване на жалбата в предпразничен и празнични дни. При осъществяване на своята дейност комисията може писмено да покани за участие възложителя или негов представител.
(2) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2008 г.) Ветеринарният лекар, обслужващ пчелина, след информация от собственика на пчелина за масов подмор съгласно чл. 132, ал. 1, т. 8 ЗВД взема в срок до 24 часа от уведомяването необходимите проби, които се изпращат за анализ в акредитирана лаборатория с придружително писмо (по образец КЗЖ-31)
(8) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 82 от 2008 г.) Лица, претърпели вреди, имат право да търсят обезщетение по съдебен ред.

Да си пожелаем безпроблемна година.

tsc1
01.07.2015, 15:08
Изтровиха пчелите в Плевенско (http://www.standartnews.com/biznes-zemedelie/iztroviha_pchelite_v_plevensko-290941.html)
Копирано от standartnews.com