PDA

Виж пълната версия : МЪРТВИ ПЧЕЛИ В ХРАНИЛКАТА



smsi-h
04.10.2018, 10:55
Колеги,

От няколко години, по време на есенното подхранване, в хранилките, в отделението за поемане на сиропа, остават мъртви пчели. В същото време, когато се натрупат трупове на пчели, живите трудно пият сиропа, ако въобще го пият и често той вкисва, и даже и да успеят да изпразнят сиропа от хранилката, мъртвите остават, и живите не ги почистват. Явлението не присъства масово при всички семейства. Забелязал съм, че обикновено се проявява в периодите, когато нощните температури паднат под 12 градуса, сиропа през нощта не е толкова топъл и пчелите неотклонно слизат в плодниците. Силните семейства, по принцип не проявяват този проблем. Рядко се случва и пролетно време и то отново на същите семейства, които есента са имали този проблем.

Не бих казал, че семействата отслабват с по 15-20 пчели дневно, удавени в хранилката. Изкарват зимата, но по принцип трудно, а и точно тези семейства на пролет или са много отслабнали, или вече са мъртви.

Един познат с 200 семейства, който от няколко години третира с Нозевит+ казва, че този проблем го няма и твърди, че причината е Церана. Тази година слагах в сиропа етерични масла, чесън, витамини, лимонена киселина, три пъти йод с мравчена киселина, даже и еднократно луга. Забелязах, че масово хранилките ми са чисти през повечето време на подхранване, имаше само един нуклеус, в хранилката на който на няколко пъти оставаха мъртви пчели, но, откакто застудя преди седмица, явлението отново се върна при три-четири семейства. Да, през септември температурите бяха доста високи, което си е фактор за бързо поемане на сиропа и изпразване на хранилките. Да, забелязал съм, че явлението "мъртви пчели в хранилката" се проявява, когато температурата на въздуха е по принцип ниска, особено пък ако е дъждовно, вали и влажността приближава 100 %, дневните рядко стигат 15, а нощните са на границата за събиране на кълба. Но не вярвам студеният сироп да е причина за наличието на мъртви пчели,, тъй у като силните и здрави семейства го няма този проблем. Предполагам, че е свързано с някакъв биологичен проблем.

Моля, дайте някаква информация!

Трендафил Дончев
04.10.2018, 11:43
Почти си си дал отговор на въпроса. Когато се появи много влага, тогава спират да внасят сироп и допълнително да я увеличават. Тези които измират според мен го правят нарочно за да запушват отвора и другите да не взимат повече. По принцип това са и слаби семейства. Туткави през цялото време и почти винаги умират, без значение сезона. Хубаво е да се елиминират, но и аз не го правя още.

rosty_sz
04.10.2018, 13:00
Софрон Софрониев твърди че този проблем е пряко свързан с нозематозата. Признава че е имал проблем с това заболяване, правил е доста изследвания в чужбина и нявярно е достигнал до тези изводи и навярно може да му се вярва. Самия факт че това се случва в слабите семейства, които не са слаби защото са отводки а са пълноценни семейства ,които са отслабнали трябва също да подкрепи теорията за заболяване навярно от нозема. Има една подробност, сироп не се дава в студено време защото пчелите пиейки студен сироп в студено време бързо се преохлаждат и не могат да се върнат до кълбото и дори да напуснат хранилката и загиват. Не е случайно, че през зимата храним с питки.

enchev
04.10.2018, 13:45
Давай инверт и няма да имаш мъртви пчели в хранилката

smsi-h
04.10.2018, 14:00
Софрон Софрониев твърди че този проблем е пряко свързан с нозематозата. Признава че е имал проблем с това заболяване, правил е доста изследвания в чужбина и нявярно е достигнал до тези изводи и навярно може да му се вярва. Самия факт че това се случва в слабите семейства, които не са слаби защото са отводки а са пълноценни семейства ,които са отслабнали трябва също да подкрепи теорията за заболяване навярно от нозема. Има една подробност, сироп не се дава в студено време защото пчелите пиейки студен сироп в студено време бързо се преохлаждат и не могат да се върнат до кълбото и дори да напуснат хранилката и загиват. Не е случайно, че през зимата храним с питки.

Хм..., тезата за преохлаждането е доста интригуваща. Логично е преохладената пчела да е трудно подвижна, защото е почти в анабиоза. Но... Но пък и е интересен факта, че имам доста други семейства, които също са слаби, а мъртви пчели в хранилките им няма. Т.е. нещата може би наистина опират до нозема церана.

smsi-h
04.10.2018, 14:03
Давай инверт и няма да имаш мъртви пчели в хранилката

И в какво ще е предимството-разликата? Ако случайно знаеш причината за мъртвите пчели в хранилката сподели! Аз нали затова отворих тази тема, щото не знам. Все пак мъртвите пчели в хранилката са симптом-признак за заболяване или започнало заболяване.

smsi-h
04.10.2018, 14:06
Почти си си дал отговор на въпроса. Когато се появи много влага, тогава спират да внасят сироп и допълнително да я увеличават. Тези които измират според мен го правят нарочно за да запушват отвора и другите да не взимат повече. По принцип това са и слаби семейства. Туткави през цялото време и почти винаги умират, без значение сезона. Хубаво е да се елиминират, но и аз не го правя още.

Или пък тези, които умират са най-старите пчели в семейството, които не работят вътре в кошера и в студено време вместо да излизат навън, чрез подхранването, ги принуждаваме да работя вътре, а студения сироп ги преохлажда и като резултат измират, т.е. времето им е дошло. Респективно пък, по-младите, които извършват дейности само в кошера, в студеното време не се качват в хранилката и тъкмо затова мъртвите няма кой да ги изнесе от хранилката.

enchev
04.10.2018, 19:16
Пробвай и ще видиш разликата и аз съм преминал през това и рано напролет е същото положение.Захарен сироп се дава до 10-15 септември дай си сега 5 хранилки инвентиран сироп и няма да имаш нужда и от даване на питки зимата

Трендафил Дончев
04.10.2018, 19:32
Или пък тези, които умират са най-старите пчели в семейството, които не работят вътре в кошера и в студено време вместо да излизат навън, чрез подхранването, ги принуждаваме да работя вътре, а студения сироп ги преохлажда и като резултат измират, т.е. времето им е дошло. Респективно пък, по-младите, които извършват дейности само в кошера, в студеното време не се качват в хранилката и тъкмо затова мъртвите няма кой да ги изнесе от хранилката.

Това явление се получава не само през зимата. Ще разкажа малко от работата ми с едно семейство тази година. Та, това семейство трудно презимува и напролет едва тръгна. Приемаше подхранване както останалите. Стигна до момент когато колкото снася майката толкова се и губят - стои на едно място. Смених майката. Задвижи се малко. От малкия приток на нектар започна да гладува. Започнах да го храня и в един момент започна да се появява този признак. В средата на лятото - горещина. Давах му сироп по - рядко - когато го взема слагам малко, когато не, го оставям докато го вземе. Изчиствах пчелите от хранилката. Постепенно започна да взема сиропа както и другите - през ден. Извода според мен е, че семейството не може да преработи толкова нектар. Просто се преуморяват и спират временно, задръстват с повече нектар отколкото е необходимо за да го опазят, преовлажнява се гнездото. Което ще доведе до плесени, кражби и те се предпазват от това като спират вземането на сироп.

agro
04.10.2018, 19:55
На мен пък, като почнат да ми се давят много пчели в хранилката - впоследствие нищо добро не се случва с това семейство - ако не загине или отъртавее през сезона, не иззимява.

Георги 1974
05.10.2018, 19:57
Колеги,

От няколко години, по време на есенното подхранване, в хранилките, в отделението за поемане на сиропа, остават мъртви пчели

Гледам пишеш за ниски температури по логика би трябвало сега да ги подхранваш гризе ме любопитство с какво и за какво сега ги подхранваш.Предварително моля да бъда извинен ако въпроса ми е лаишки или нетактичен.

smsi-h
05.10.2018, 20:29
Гледам пишеш за ниски температури по логика би трябвало сега да ги подхранваш гризе ме любопитство с какво и за какво сега ги подхранваш.Предварително моля да бъда извинен ако въпроса ми е лаишки или нетактичен.

Не, не ти е лаишки и нетактичен въпроса. Много си е актуален, особено за новобранците пчелари. Логиката, обаче, вече не е валидна, защото в понеделник им налях последните десет килца захар и бях дотук.;) Днес започнах преглед, за да подредя рамките и кълбата, и хоп-п-п-а-а-а-а... масово последния сироп не е доизпит, защото са се наситили и вече няма къде да го слагат.:ae: А, като преди пишех, за ниски температури, ставаше дума за времето в края на септември и началото на октомври, примерно при нас миналата седмица във вторник и сряда имаше доста яки слани.

Има колеги, които тепърва започват да хранят от тук насетне. Ади де?! И напролет се чудят, защо, аджеба, пчелите им всяка пролет мрат масово.

Георги 1974
05.10.2018, 20:45
Не, не ти е лаишки и нетактичен въпроса. Много си е актуален, особено за новобранците пчелари. Логиката, обаче, вече не е валидна, защото в понеделник им налях последните десет килца захар и бях дотук.;) Днес започнах преглед, за да подредя рамките и кълбата, и хоп-п-п-а-а-а-а... масово последния сироп не е доизпит, защото са се наситили и вече няма къде да го слагат.:ae: А, като преди пишех, за ниски температури, ставаше дума за времето в края на септември и началото на октомври, примерно при нас миналата седмица във вторник и сряда имаше доста яки слани.

Има колеги, които тепърва започват да хранят от тук насетне. Ади де?! И напролет се чудят, защо, аджеба, пчелите им всяка пролет мрат масово.
Това че си преустановил даването на захарен сироп е мъдро решение по мое скромно мнение.

tarty
05.10.2018, 20:48
Не, не ти е лаишки и нетактичен въпроса. Много си е актуален, особено за новобранците пчелари. Логиката, обаче, вече не е валидна, защото в понеделник им налях последните десет килца захар и бях дотук.;) Днес започнах преглед, за да подредя рамките и кълбата, и хоп-п-п-а-а-а-а... масово последния сироп не е доизпит, защото са се наситили и вече няма къде да го слагат.:ae: А, като преди пишех, за ниски температури, ставаше дума за времето в края на септември и началото на октомври, примерно при нас миналата седмица във вторник и сряда имаше доста яки слани.

Има колеги, които тепърва започват да хранят от тук насетне. Ади де?! И напролет се чудят, защо, аджеба, пчелите им всяка пролет мрат масово.
Ти се чудиш на другите, а аз се чудя на тебе, защо ли ги храниш толкова късно?

smsi-h
05.10.2018, 20:59
Ти се чудиш на другите, а аз се чудя на тебе, защо ли ги храниш толкова късно?

Хубаво прочети, че съм написал за други колеги, цитирам се "от тук насетне". За мен не е късно. При наличието на малки хранилки, храня всеки ден през целия септември.
Аз пък ти се чудя на тебе, защо почваш с поне по две кила твърда храна още от ноември? Ми те, бръбазуняците, почивка, на отпуск, на мира, право нямат ли бе?

tarty
05.10.2018, 21:06
Хубаво прочети, че съм написал за други колеги, цитирам се "от тук насетне". За мен не е късно. При наличието на малки хранилки, храня всеки ден през целия септември.
Аз пък ти се чудя на тебе, защо почваш с поне по две кила твърда храна още от ноември? Ми те, бръбазуняците, почивка, на отпуск, на мира, право нямат ли бе?
Мога да чета, другите колеги са по зле и от теб :), аз храня за зимни запаси август месец, а пчелите сами си дават отпуска, когато искат, например август месец:) и вземи си купи една по голяма хранилка, за да храниш през ден(непоискан съвет) :),

smsi-h
05.10.2018, 21:21
Мога да чета, другите колеги са по зле и от теб :), аз храня за зимни запаси август месец, а пчелите сами си дават отпуска, когато искат, например август месец:) и вземи си купи една по голяма хранилка, за да храниш през ден(непоискан съвет) :),

Благодаря за съвета! hi;
Малките хранилки ги държа с цел по-продължително подхранване, респективно по-продължително яйцеснасяне. Днес видях в няколко семейства прясноснесено на по две рамки, факт. Плюс това, пчелина ми е само на девет километра, на газ съм и не е проблем, важното е, че ми се работи.:bigsmile:

tarty
05.10.2018, 21:28
Благодаря за съвета! hi;
Малките хранилки ги държа с цел по-продължително подхранване, респективно по-продължително яйцеснасяне. Днес видях в няколко семейства прясноснесено на по две рамки, факт. Плюс това, пчелина ми е само на девет километра, на газ съм и не е проблем, важното е, че ми се работи.:bigsmile:

Хммм, а дали на пчелите им е кеф да ги ровиш по това време? Уж всичко правим за доброто на пчелите, а накрая излиза, че не ни пука за тях, по важно е да си начешем крастата.
П.п- сори за спама, но се убеждавам за сетен път, че всеки пчелар с над една година стаж, вече е професор :)

smsi-h
05.10.2018, 21:38
Хммм, а дали на пчелите им е кеф да ги ровиш по това време? Уж всичко правим за доброто на пчелите, а накрая излиза, че не ни пука за тях, по важно е да си начешем крастата.

Вече спамиш темата. Кажи нещо конкретно по заглавието на темата.

tarty
05.10.2018, 21:47
Вече спамиш темата. Кажи нещо конкретно по заглавието на темата.

Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.

Трендафил Дончев
05.10.2018, 21:52
Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.

Снощи по нощите го разисквахме този въпрос и днес пак с начале и все тази клечка слагаме. Проблема за давене на пчелите не е, че не могат да плуват, а е друг. Колегите питат сериозно, но виждат само едно неразбиране и донякъде подигравки.

smsi-h
05.10.2018, 21:58
Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.

Е браво!:laughing: Човек да не ти направи забележка. Не само спря спама, ами и откри Хамериката. Наистина не съм се сещал до момента. Чак сега си спомних, как един познат преди двейсет години разправяше, че по живково време като наливали с тубите по време на слънчогледа, подреждали царевични кочани в хранилките, които били без капаци, ами с мрежа отгоре, че да не си играят и да губят време да махат и слагат капаците на хранилките, ха-ха-ха...

Между другото, пчелите така лесно не се давят. Понякога, когато съм наливал сироп и в момента на затварянето на капака влязат пчели, често на другия ден някоя от тях още е полужива. Но пък в другото отделение за поемането на сиропа това също се случва. Т.е. на пчелата й трябват няколко часа, за да се удави напълно в сладък сироп.

delta.e
05.10.2018, 22:02
Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.

Тарти , не е така .

Какво ,че обяснявам на младите от 6 години - някои не искат да чуят приказката .
Проблема е техен .

tarty
05.10.2018, 22:02
Снощи по нощите го разисквахме този въпрос и днес пак с начале и все тази клечка слагаме. Проблема за давене на пчелите не е, че не могат да плуват, а е друг. Колегите питат сериозно, но виждат само едно неразбиране и донякъде подигравки.

Ами това е най бързия начин, за да направиш нещо в този момент, иначе това в момента си е от неговото отглеждане на пчели. Преди известно време беше качил снимки на рамка с пчели(ако не се лъжа) и още тогава писах, че пилото не е наред и ще има проблеми, отговора си беше като написаното по горе.

Трендафил Дончев
05.10.2018, 22:10
Ами това е най бързия начин, за да направиш нещо в този момент, иначе това в момента си е от неговото отглеждане на пчели. Преди известно време беше качил снимки на рамка с пчели(ако не се лъжа) и още тогава писах, че пилото не е наред и ще има проблеми, отговора си беше като написаното по горе.

Въпроса е да се помогне на колегата/колегите и да се каже защо се получава така? Всеки е имал това в пчелина си всяка година. Иска се някой който е бил по - наблюдателен или пък знаещ да каже защо се получава това? Този случай е различен от случая в който се слага огромен съд със сироп и пчелите се давят в него, а за да предотвратим това им слагаме слама, клони, новогодишни гирлянди и т.н.. Тук в случая пчелите се давят в някои семейства по някакъв ред от причини, но какви?

tarty
05.10.2018, 22:21
Иска се някой който е бил по - наблюдателен или пък знаещ да каже защо се получава това?

Явно в чужбина нямат този проблем и техните учени не са го изследвали, а от там да припишат и нашите учени за по лесно. Миналата година нямаше ли още няколко академици взели титли по пчеларство? Какво ли изследват нашите учени в момента? Последното им изследване май е било как да се унищожи инвертазата в сиропа, за да не го хванат. В земеделието няма данни за болести, БАБХ само си прибира парите за прегледи, но няма една проба от пчели за изследване пратена от ветеринар. Та искаш някой селянин със основно да ти каже проблема и ти ще вземеш от раз да му повярваш, а?

smsi-h
05.10.2018, 22:23
Все си мисля, че едно подробно изследване на мъртви такива пчели ще помогне много. Англоговорящите, срещали ли се някакви такива изследвания в нета?

Трендафил Дончев
05.10.2018, 22:30
Та искаш някой селянин със основно да ти каже проблема и ти ще вземеш от раз да му повярваш, а?

Не омаловажавам на никой тезата, макар тя да е изречена и от селянин. След като е вярна. По снимките на великите откриватели и учени в енциклопедията по какво можеш да ги различиш кой е селянин и кой гражданин, че да му вярваш на казаното от него?
Учените по света явно знаят за проблема, но няма кой да се разрови из нета, а и няколко семейства във всеки пчелин не са чак толкова от значение и всеки ги минава метър. Ако оживее добре, ако ли не - пак добре. А за нашите не ме питай. Може би знаеш мнението ми?

ch.atanasov
06.10.2018, 08:19
... Тук в случая пчелите се давят в някои семейства по някакъв ред от причини, но какви?

Залагам на Церана. При мен след третиране, спряха да се давят. При профилактично третиране - няма давещи се.

smsi-h
06.10.2018, 08:25
Залагам на Церана. При мен след третиране, спряха да се давят. При профилактично третиране - няма давещи се.

С какво си третирал и как?

ch.atanasov
06.10.2018, 08:45
С какво си третирал и как?

С Hive Alive.

Ангел Йосифов
07.10.2018, 08:05
Кога най-често се давят пчелите?През март-април или август-септември......

smsi-h
07.10.2018, 12:41
Кога най-често се давят пчелите?През март-април или август-септември......

Повече през септември.

Nik_m
07.10.2018, 14:40
До сега не се бях замислял по въпроса, но и аз преди години намирах умряли пчели в хранилките, но отдавна не съм виждал такива. Вчера ми беше последното даване на нозевита и не видях нито една удавена пчела. Явлението с умрялите пчели изчезна с даването на нозевит+ но може би е съвпадение.
smis-h ако не си третирал за нозематоза можеш да ги напръскаш с нозевит защото вече е късно за хранилката.

бат тянко
07.10.2018, 15:46
Не е съвпадение. Случвало се е на мен,и на други. Както се е случвало и нищо. Сиреч с него или без него все тая? Аз съм по- скоро подръжник на неговото влияние.

Nik_m
07.10.2018, 16:45
Не е съвпадение. Случвало се е на мен,и на други. Както се е случвало и нищо. Сиреч с него или без него все тая? Аз съм по- скоро подръжник на неговото влияние.
Аз от години го ползвам и понеже нямам жертви зимата си карам по същият ред всяка година. Дали е от третиранията или просто имам късмет че не съм хванал някаква болест не знам, но докато всичко върви ще се стремя да не променям нищо.

бат тянко
07.10.2018, 19:05
Донякъде е така. Новото при мен са питки с хейв алайв. Има много огнища на ноземи по нашия край. Затова прилагам всичко, което ми се вижда разумно. Фумагилин и церанон обаче гледам да избягвам. Не ме кефят хич?

slavi_ny
07.10.2018, 23:21
Явно в чужбина нямат този проблем и техните учени не са го изследвали, а от там да припишат и нашите учени за по лесно. Миналата година нямаше ли още няколко академици взели титли по пчеларство? Какво ли изследват нашите учени в момента? Последното им изследване май е било как да се унищожи инвертазата в сиропа, за да не го хванат. В земеделието няма данни за болести, БАБХ само си прибира парите за прегледи, но няма една проба от пчели за изследване пратена от ветеринар. Та искаш някой селянин със основно да ти каже проблема и ти ще вземеш от раз да му повярваш, а?

Така е. Това го изпитах на свой гръб за втора година и учените само дигат рамене. Моите уважения към тях но ако иска да се прави нещо става с желание упоритост и най вече техника. Кажете как може да иследват ноземата с апаратура от соца.

rumenggr
08.10.2018, 04:35
Така е. Това го изпитах на свой гръб за втора година и учените само дигат рамене. Моите уважения към тях но ако иска да се прави нещо става с желание упоритост и най вече техника. Кажете как може да иследват ноземата с апаратура от соца.
Проба и обикновен микроскоп(не играчка все пак) са достатъчни. Можеш и сам да я видиш. Кой ти дига рамене? Има или няма нозема?

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:21
Здравейте, моля ви за съвет! От скоро се занимавам с пчеларство. Имам два кошера с пчели, които ги отглеждам високо в планината. В средата на август всичко беше добре. Рамките имаха мед, който пчелите да изкарат зимата. В началото на месец октомври при преглед на кошерите открих, че няма мед. Започнах подхранване със сироп от мед и вода. Освен, че в хранилките има умрели пчели се оказа, че кошерите са били нападнати от оси,които и сега обикалят кошерите. Дайте ми съвет как да се справя с осите? И вторият въпрос е при положение, че нямат мед в рамките какво мога да направя за пчелите?

freddie46
15.10.2018, 19:30
Здравей Пепа!
Миналата година и аз имах подобен случай , но храних пчелите с инвертиран сироп/Апиинверт/.Инвертираният сироп се приема много по добре от пчелите и не ги изтощава.Могат да изкарат зимата спокойно.Захарта изтощава пчелите , не е много подходяща за зимно подхранване при положение че почти няма мед в кошера.Ако е топло давай сироп докато го вземат,след това може да им сложиш питки Апифонда или собствено производство.
Поздрави:Цветан Димитров

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:39
Цветан, благодаря за бързия отговор! Даде ми надежда, че ще оцелеят през зимата. Благодаря ти!

Трендафил Дончев
15.10.2018, 19:39
Здравейте, моля ви за съвет! От скоро се занимавам с пчеларство. Имам два кошера с пчели, които ги отглеждам високо в планината. В средата на август всичко беше добре. Рамките имаха мед, който пчелите да изкарат зимата. В началото на месец октомври при преглед на кошерите открих, че няма мед. Започнах подхранване със сироп от мед и вода. Освен, че в хранилките има умрели пчели се оказа, че кошерите са били нападнати от оси,които и сега обикалят кошерите. Дайте ми съвет как да се справя с осите? И вторият въпрос е при положение, че нямат мед в рамките какво мога да направя за пчелите?

Тук ми се струва, че има ограбени кошери и в тях няма семейства, а само оси и пчели. Колко семейства имаш, ако не е тайна?

M.Milkov
15.10.2018, 19:39
Можеш да ги иззимиш колешке и на питки.По-1 питка от 1кг. на месец.Но не трябва да пропускаш .Трябва редовно да ги наблюдаваш.

kuline
15.10.2018, 19:40
Здравейте, моля ви за съвет! От скоро се занимавам с пчеларство. Имам два кошера с пчели, които ги отглеждам високо в планината. В средата на август всичко беше добре. Рамките имаха мед, който пчелите да изкарат зимата. В началото на месец октомври при преглед на кошерите открих, че няма мед. Започнах подхранване със сироп от мед и вода. Освен, че в хранилките има умрели пчели се оказа, че кошерите са били нападнати от оси,които и сега обикалят кошерите. Дайте ми съвет как да се справя с осите? И вторият въпрос е при положение, че нямат мед в рамките какво мога да направя за пчелите?

Стеснявай входовете на кошерите, както и семействата на по-малко рамки. Никога, ама никога не слагай мед за подхранване по това време. Сложи твърда храна, която можеш да закупиш от всеки пчеларски магазин. А за осите има подходящи капани, които можеш да купиш или да си направиш. Вземаш едно пластмасово шише 2-2,5 литра, режеш го на разстояние 1/3 от гърлото напречно, така че да обърнеш отрязаната част на обратно и да я навреш в долната част получава се нещо като фуния. Сипваш стотина милилитра вода, малко захар и задължително малко оцет. Поставяш го наблизо до кошерите. Това е т.н. капан за оси и стършели. Може да направиш и повече от един капан. Интересно е обаче какво е останало в кошерите. Каза, че си ги преглеждала, а имат ли достатъчно пчели, а майки, а пило и т.н?

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:44
Единия кошер няма майка и е много зле относно пчели и пило. Другият има майко, пило и пчели.

freddie46
15.10.2018, 19:46
Здравей Пепа!
При мене положението беше много отчайващо.Когато човек се чуди какво да прави за да излезе от положението не е срамно да пита патило.Затова сме в този форум- да си помагаме кой с каквото може.Гледай смело напред и най главното-НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ ОТ ПЧЕЛАРСТВОТО!!!!Това за мене е голяма краста-всеки свободен час съм на пчелина.Къде с пчелите , къде с овошките но да съм там.
Поздрави:Цветан Димитров

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:47
Благодаря на всички за съветите!

kuline
15.10.2018, 19:49
Единия кошер няма майка и е много зле относно пчели и пило. Другият има майко, пило и пчели.

Значи вече имаш един кошер. Този без майка, го прехвърли при другия, а празния сандък махни. Останалото от горния ми пост го приложи.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 19:51
Значи вече имаш един кошер. Този без майка, го прехвърли при другия, а празния сандък махни. Останалото от горния ми пост го приложи.

Тук отчитайки ситуацията май ще направи грешка със съвета ти. Как мислиш, какво ще прехвърли?

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:52
Благодаря ви! Още утре ще изпълня всичко което ме посъветва те.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 19:55
Благодаря ви! Още утре ще изпълня всичко което ме посъветва те.

Чакай Пепе, не сме свършили още с разискванията от които ще излезнат още неща, които трябва да прочетеш и да изпълниш, че може и грешка да допуснеш.

pepa kaniskova
15.10.2018, 19:57
Малкото пчели от кошера без майка дали ще бъдат приети в другия кошер?

kuline
15.10.2018, 19:57
Тук отчитайки ситуацията май ще направи грешка със съвета ти. Как мислиш, какво ще прехвърли?

Няма страшно! Не я хвърляй в излишни кахъри.

kuline
15.10.2018, 19:59
Малкото пчели от кошера без майка дали ще бъдат приети в другия кошер?

Виж сега, част от тези пчели може и да не са от този кошер, а нападателки, които по-вероятно са от читавия.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 20:00
Малкото пчели от кошера без майка дали ще бъдат приети в другия кошер?

Ето затова казах да не бързаш. Първо да разберем каква е точно ситуацията, че да не изхвърлим и другия кошер, ако не е вече и той в това число.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 20:01
Няма страшно! Не я хвърляй в излишни кахъри.


Виж сега част от тези пчели може и да не са от този кошер, а нападателки, които по-вероятно са от читавия.

А така, започна да мислиш. Давай...;)

kuline
15.10.2018, 20:06
А така, започна да мислиш. Давай...;)

Не се подпичквай. :) Знам какво имаш предвид но така или иначе, каквото е стнало-станало.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 20:16
Според мен е най - добре унищожения кошер да се премахне напълно, а на този да се свие прелката максимум - до сантиметър. Пчелите да се успокоят. След няколко дни да се прегледа какво е положението и, ако все още има живот в него/майка, пчели, че и пило/ да се вземат вече мерки с подхранване. Сега подхранването ще засили инстинктите и този ще замине по реда си, ако все още не е, както казах по - горе.

kuline
15.10.2018, 20:25
Според мен е най - добре унищожения кошер да се премахне напълно, а на този да се свие прелката максимум - до сантиметър. Пчелите да се успокоят. След няколко дни да се прегледа какво е положението и, ако все още има живот в него/майка, пчели, че и пило/ да се вземат вече мерки с подхранване. Сега подхранването ще засили инстинктите и този ще замине по реда си, ако все още не е, както казах по - горе.

Ами всеки разсъждава от позицията на неговите си възможности, в смисъл време, с което разполага, местонахождение на пчелите, в случая някъде в планината и т.н.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 20:28
Ами всеки поглеж от позицията на неговите си възможности, в смисъл време с което разполага, местонахождение на пчелите, в случая някъде в планината и т.н.

Точно това исках да кажа, че трябва да погледнем от нейната позиция, а тя е коренно различна от нашите.

pepa kaniskova
15.10.2018, 20:39
Кошерите са в южната част на планината, и по-точно на 1200 метра надморска височина. Дъжд не валя от близо три месеца. Сутрин и вечер температурите са около 4 до 6 градуса. През деня има слънце и температурата достига 12 градуса. Мога да прегледам кошерите само по обяд от 12 до 14 часа, което е достатъчно време.

Трендафил Дончев
15.10.2018, 20:47
Кошерите са в южната част на планината, и по-точно на 1200 метра надморска височина. Дъжд не валя от близо три месеца. Сутрин и вечер температурите са около 4 до 6 градуса. През деня има слънце и температурата достига 12 градуса. Мога да прегледам кошерите само по обяд от 12 до 14 часа, което е достатъчно време.

Ако е сигурно, че единия е ограбен, е добре да се премахне, а другия да се преглежда в друг ден.

Sylvie
16.10.2018, 19:34
Никога, ама никога не слагай мед за подхранване по това време.

А това защо? Заради опасност от нападения? Вредно е за пчелите? Или....

kuline
16.10.2018, 19:43
А това защо? Заради опасност от нападения? Вредно е за пчелите? Или....

Да, заради опасност от нападение. По принцип, силните семейства не могат да бъдат нападнати, освен ако пчеларя не бърка с преценката си за тях.