PDA

Виж пълната версия : Мързеливо пчеларство



agro
09.09.2018, 17:02
След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
- Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.

Трендафил Дончев
09.09.2018, 17:08
След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
- Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.

Ако няма изречението -"Загубата своевременно се попълва с направените отводки"- ще се затрият след някакъв период от време, но след като го има, доволно ще си изкарваш истински БИО мед. Дори може и да се изненадаш. ;)

tsc1
09.09.2018, 18:06
След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
- Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
И за да е още по-лесно и интересно не ползваш кошери, рамки и ВО, а правиш изкуствени хралупи и вадиш наистина чисти восък и мед. Те да си подреждат семействата както е в гората.

Рако
09.09.2018, 18:39
Ми то и милиардер е възможно да станеш ,ама на дали.А иначе сериозно, баща ми бог да го прости си го практикуваше това близо 30 години спроменлив резултат.Беше стигнал до 30 семейства дадан.По спомен тъй като съм бил мальк , ги зануляваше наяколко пьти, после пак увеличение спад и така.За подхранването _абсолютно да.Той мед ако не може да си събере сам закво ми е.Такказваше той.Само слагаше магазини и мед.А ида не забравя третираше за акар .Нищо друго.А и понякога и слагаше да градят .Мед Само мот магазините.Когато ме остави аз да ги гледам бяха останали два броя.Ма това преди 25 години.То тогава я имаше я нямаше 200 кошера в селото.Сега само в радиус от 500 метра над 350 броя за който знам, а в цялото село над 500.Мед за ядене винаги имаше ,а за продаване рядко.А щях да забравя.Роене всяка година ,явно беше станала някаква естествена селекция.

agro
09.09.2018, 18:41
...правиш изкуствени хралупи ...
Наричат се тръвни.

Трендафил Дончев
09.09.2018, 18:49
Наричат се тръвни.

Тук може да се спори. Искаш ли? :bigsmile:

kokona
09.09.2018, 19:08
И из правя като баща ти. С тая разлика, че вадя мед и от плодника. Загубите допълвам с хванати рояци. Кошерите си ги правя сам.

Рако
09.09.2018, 19:26
Правеше, зя съжаление вече не е между живите.Много ми е интересно да споделите как зимуват вашите пчели,като извадите меда от плодника.Да не изпадат в хибернация.

kokona
09.09.2018, 19:34
Вадя по две рамки от двата края на гнездото плюс строителната. Зимуват на 9 рамки.

Рако
09.09.2018, 19:36
Много благодаря.Сега ми стана по_ ясно.

tarty
09.09.2018, 19:57
Правеше, зя съжаление вече не е между живите.Много ми е интересно да споделите как зимуват вашите пчели,като извадите меда от плодника.Да не изпадат в хибернация.

В книгите пише, че ако меда е манов да се вади всичкия от плодника, вие не сте ли съгласен?

Трендафил Дончев
09.09.2018, 20:01
В книгите пише, че ако меда е манов да се вади всичкия от плодника, вие не сте лисъгласен?

Ще ти задам един въпрос. Защо като мановия, гроздовия, слънчогледовия не са много полезни пчелите ги събират последни? Защо най - напред набутват акацията, която била уж най - хубава за тях?

tarty
09.09.2018, 20:06
Ще ти задам един въпрос. Защо като мановия, гроздовия, слънчогледовия не са много полезни пчелите ги събират последни? Защо най - напред набутват акацията, която била уж най - хубава за тях?

Ти сега що се заяждаш със всички доценти, академици, професори и други светила на пчеларската литература, обвиняваш ги в лъжа а?

Рако
09.09.2018, 20:17
Напълно съм съгласен.Просто в мнението пише вадя меда и от плодника .А и до колкото разбрах темата е за одглеждане на пчели без подхранване.

Георги 1974
09.09.2018, 20:36
След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
- Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
Долу горе преди време нещо такова правехме само че и онови слагахме никакво подхранване освен малко мед зимата над главите и третиране за акар.
Рояха се яко майки не се сменяха бройки се компесираха от рояци или семейсттва в роево.
Но бяха от 5-6 до 10ина. Става фокуса и мед има ама да са малко на брой , нямам практика с много но ако са много на един пчелин мисля че по бързо ще дадът фира.
Имаше и един лудия кошер плодника може би 4-5г. не бе пипан но това бе изключение много зъл беше.

Трендафил Дончев
09.09.2018, 20:44
Ти сега що се заяждаш със всички доценти, академици, професори и други светила на пчеларската литература, обвиняваш ги в лъжа а?

А ти мислиш ли, че им вярвам? Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? Защото не знаят. :bigsmile:

зуница
09.09.2018, 20:53
...Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? ... :bigsmile:
Чакат в някой форум да прочетат и ще напишат.Те са учени хора четат, интерпретират прочетеното и намират "нови" решения.Никой още не им е написал какво да препишат и по научному да интерпретират. ;)
Колко от светилата на "пчеларската наука " отглеждат sweating; собствени пчели?:laughing:

tarty
09.09.2018, 21:07
А ти мислиш ли, че им вярвам? Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? Защото не знаят. :bigsmile:

Може и да не знаят, но може и да знаят, все пак на агро му взеха парите за изследването, както и на много други. Нашето дружество е в момента в преговори със някой от тях да си кажат цената, за да направят такова изследване и ние да им го заплатим този труд, но аз самия незнам дали няма да излязат със нещо стъкмено на хартия само и само да вземат парите :)

П.п- доколкото знам най богатите в този сектор са майкопроизводителите и отводкаджийте. При тази смъртност нищо чудно да наврънкат държавата да вдигне още парите отпускани по пчеларската програма. Ха сега се замисли, защо им е да намират причината за смъртността?

rosty_sz
09.09.2018, 21:30
Може и да не знаят, но може и да знаят, все пак на агро му взеха парите за изследването, както и на много други. Нашето дружество е в момента в преговори със някой от тях да си кажат цената, за да направят такова изследване и ние да им го заплатим този труд, но аз самия незнам дали няма да излязат със нещо стъкмено на хартия само и само да вземат парите :)

П.п- доколкото знам най богатите в този сектор са майкопроизводителите и отводкаджийте. При тази смъртност нищо чудно да наврънкат държавата да вдигне още парите отпускани по пчеларската програма. Ха сега се замисли, защо им е да намират причината за смъртността?
Казвам го направо. Преговаряте с Професора (доцента) и по-точно вече не преговаряте, а няколко човека дадоха проби. Цената за изследването много ми хареса.
Сега да ви кажа, че на Професора също му дадоха фира пчелите и даде изследвания в чужда лаборатория. Сега търси как да си покрие разхода. Честито.
Така и не споделихте какво стана с вашите проби от слънчогледа. Голяма конспирация.

Илиев
09.09.2018, 21:32
При тези символични цени на меда, кой нормален пчелар ще излезе на светло да си плаща осигуровки/счетоводство, че и да плаща на лицензираните отводкаджии/майкопроизводители - скачени съдове!..всички по веригата ще загубят!

rosty_sz
09.09.2018, 22:17
Мисля че няма да се получат нещата с този начин на отглеждане. Преди 15 години може би но сега няма да стане. Сега пестицидния натиск е много голям. Второ ще има масово роене, а за да уцелее семейство след роене пък и мед да даде трябва продължителна паша поне месец след роенето. Така стигаме до слънчогледа, който преди цъфтеше 45 дни а сега 15 дни , а и цъфва 15 дни по-рано. Имаме и пренаселеност и в трудните месеци без подхранване почти не може да се мине. Стигаме и до климатичните промени които водят до все по крайни процеси. Адски жеги, големи засушавания или пък неспирни дъждове. В тези условия естествения подбор би взел много жертви, а като си помислиш колко работа има по един загинал кошер, грижи по питите, дезинфекция, складиране и т.н. не си ли губи смисъла икономията на труд за да не загиват?

demonj
10.09.2018, 05:29
След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
- Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
Може да се постигне въпросното (мързеливо пчеларство) но ще трябва да преминеш към Тръвни кошери,само че трябва да си намериш пазар за голите роеве които ще продаваш,при Тръвните работата на пчеларя се свежда до това да следи за запечатани маточници и да хваща рояци,преди повече от 20 години имаше един човек във Ловешка област който гледаше само тръвни за рояци.

kroum
10.09.2018, 07:29
През 1991 или 92г. от 50-ина ДБ напълно изоставени в гората, след 1-2 години дядо е прибрал с каруцата само празните годни сандъци. Нито един жив. Имало е и нагътани от хора. В същата полска гора от над 300 с-ва(4-5пчелина) през 1989, 3-4 години по-късно-0 с-ва в разборни кошери. Трудни времена-меда няма търсене и цена(на едро), захар няма в магазина, лекарства също...Човекът се бори за собственото си адаптиране и оцеляване.

ch.atanasov
10.09.2018, 07:30
Така и не споделихте какво стана с вашите проби от слънчогледа. Голяма конспирация.

Това не е конспирация, казва се -цинцарство. Ама кво да ги прайш--все бизнесмени.:bigsmile:

tarty
10.09.2018, 10:26
Това не е конспирация, казва се -цинцарство. Ама кво да ги прайш--все бизнесмени.:bigsmile:

Има си управителен съвет да решава.

kuline
10.09.2018, 11:44
Има си управителен съвет да решава.

Той решава, но нали някой трябва да предлага?

agro
10.09.2018, 19:58
Аз чак сега успях да прочета мненията по зададения въпрос. Благодаря на отзовалите се! Като че ли доста мнения клонят към "да, възможно е", но се вижда, че има и "няма да стане". Аз на единия пчелин горе-долу това правя, отварям кошерите на два месеца веднъж и ги опушвам есента с варомор-а. Лазят пчели по земята, някои без крила, имах много търтовки, 12 кошера не презимуваха предната зима, сега предстои да преглеждам за пръв път от юли, когато вадих мед. Ако бях правил отводки достатъчно и навреме, бройката щеше да е запазена, но не успях поради липса на време. И миналата година, и тази извадих по около 600 кг мед, като оставих и на пчелите. Започнах 2016 есента с 50 броя, сега съм с 35 и изобщо не съм сигурен дали ще презимуват тази трета подред зима. Времето ще покаже. Един с калпава майка се оправи сам чак това лято след два сезона на ръба на оцеляването, с по една длан пило беше допреди 2 месеца. Ако презимуват, ще продължа експеримента. При мен няма земеделие, не съм чул да пръскат с нещо, гори и ливади са наоколо /като изключа градската част/. До двайсетина дни ще ми е готова и хладилната камера, та ще има къде да съхранявам годните пити от мъртви кошери, ако не устискат.

keser
10.09.2018, 22:31
Управителният съвет на Пчеларско Сдружение Бургас взе решение да помогне на пострадалите си членове, като се опита да открие причината за натравянето/загубата на пчелите. Бяха изпратени писма до различни професори по пчеларство с молба за помощ. Единствения ЧОВЕК, който се отзова беше проф. Пламен Петров. Професорът посети, пострадалите, въпреки личните си проблеми и ни отдели един ден за посещение на пчелините. Благодарение на Професора, платихме лабораторните анализи с отсъпка, директно по сметката на лабораторията. За посещението, прегледите, разчитането на изследванията и пътните разходи той отказа да вземе и стотинка. Единствено той ни подаде ръка, без да търси каквито и да е облаги. Уверявам Ви, ча пчелите на Професора са добре, лично се убедих в събота...
Относно пробите от слънчогледа в Германия- не ги поръчва и заплаща нашето сдружение, поръча ги частно лице, което не е член на сдружението ни и нямаме информация за тях.

ruevit
10.09.2018, 23:55
Не съм пчелар. Ентусиаст, "пчеловодител" съм. Та моите наивни мисли : "Мързеливото пчеларство" е друга философия за пчелите. Тя трябва да доведе до "щастливи пчели"(няма само кокошките да са щастливи я). Свободни пчели. Такива пчелни семейства на които не познаваш майката. В нормални даданки или тръвни няма потенциал за развитие на свободни семейства. Трябва пространство. 9714 Тук настаних ройче от гората и те си живуркат а аз го отварям само, защото ме гризе любопитството. А и ги подхранвам, защото дори не беше и рой а майка със свита. 9715 Мисля, че укрепнаха и дори многобройните стършели наоколо не ги закачат вече. Няма да ги третирам за болести и акари. Предупредил съм ги, че са здравнонеосигурени също като мен. Нито веднъж не се ма хапали. Но както казват в "Игра на Тронове", Зимата идвала...

kando
11.09.2018, 02:40
.....
Малко над сто семейства съм гледал горе- долу по този начин в продължение на три години, когато благодарение на царската коалиция цената се срина на 1,50- 2лв. Само, че в още по- хард вариянт т.е. абсолютно никакво подхранване, никакво третиране за акар, никакви основи, никакви отводки. Всичко оставено на самотек - пролетта ги разширя, поизравня малко, магазините и каквото дадат.

Първата година в интерес на истината ме изненада - никакви грижи и добив в нормите. При втората година обаче рязко паднаха на половина. Третата година какво, що, при пролетта на четвъртата вече почти не беше останало нищо - около двайсетина семейства в окаяно състояние.

Мнението ми изцяло съвпада с коментара на Рости. Така, както аз постъпих тогава, каквото се случи се очакваше да се случи, но при едно все пак по- прилично отглеждане на пчели и спазване на минимални изисквания - както подчерта Дончев, ако се прави някоя друга отводка, поне едно третиране за акар в годината, от време на време някоя основа и т.н. - И при не чак такава бройка семейства (100+) то могат да се получат нещата. Обаче! - до преди 10-15 години, към днешна дата силно се съмнявам.

Нека ти разкажа нещо за дядо ми. Стареца беше особен тип пчелар, не го хваля, защото е мой роднина, той наистина беше сякаш роден за този занаят. Бе страшно интуитивен - друг такъв пчелар аз лично не съм срещал. С отварянето на кошера разбираше на ~80% състоянието на семейството, усета му бе изумителен - откриваше майките (небелязани) супер бързо, усещаше потенциала на семейството, какво и що може да се очаква от него. Ритъма на развитие, поведението на пчелите, всичко някак му беше все ясно, като бял ден. Но последните няколко години - той почина вече - започна да изпитва затруднения. Никога преди това не го бях виждал да се колебае в мнението си, казваше ми "не разбирам какво става с тези пчели, защо се държат така" - като го попитам какво има предвид, в смисъл аз не виждам някаква разлика и не разбирам за какво говори, той ми отвръщаше "поведението им е друго, не се държат нормално и не мога да си отговоря защо". Тогава така и все не успявах да "видя" за какво ми говори, но последните две- три години вече и на мен взе да ми се изясняват, неговите наблюдения.

Много условия се промениха за твърде кратко време, ритъма на развитие на семействата вече въобще не е същия - ето например тази година, ами че август месец семействата ми бяха по- силни от юни от месец, а юни месец, бяха сякаш е април. Вече не можеш да предвидиш за седмица- две напред какво ще се случи с дадено семейство и състоянието му се променя много рязко, само за една седмица, дори и за по- кратко време от много силно семейство, става съвсем посредствено такова - такава промяна съм виждал в рамките на само 2-3 дена, многократно. Или пък друго - понякога без никакви видими причини така и не успявам да придам майка. А друг път, придал съм майката успешно, семейството я приело, майката си снася, като по учебник, развитието си тръгва и след един месец бам няма майка. Не само пчеларите, личното ми мнение е и, че пчелите вече се объркват кога, какво се случва.

Последните 10-15 години пръсканията станаха адски интензивни - промениха се и пашите, кое, кога и колко цъфти е вече шантава история. Така, че силно се съмнявам, че ще е възможно едно такова минималистично отглеждане на пчели, за каквото питаш. Аз съм си го мислил няколко пъти, да си направя един страничен мини пчелин от 30- тина семейства да речем, които да ги гледам по този начин, че да видя какво ще се получи, но ........ аз си губя енергията вече, губя желание, губя хъс и всякаква мотивация. Ще ходя да измислям аз, какви чалъми да прилагам, че поне от малко да заобиколя безхаберието на други хора, заради което си патим пчеларите. То си има наука, цялото съществуване е научно обосновано, да заобиколиш, да заобиколиш, колко да заобиколиш взаимозависими процеси - рационалното и разумното е да се постъпва научно, а не да се измислят разни простотии и да се опитваме да лъжем природата. Всичко си има граници в крайна сметка и, когато природните закономерности се нарушават все повече и повече, съответните последствия рано или късно ще ни застигнат.

Колегите, които продължавате да си мислите, че този непрекъснат мор, който наблюдаваме не е свързан с пръсканията, за мен сте наивници - много живот съм изкарал по селата и дивото, и много добре виждам, как дори мухите вече не са толкова, като едно време, майските бръмбари, светулките, преди два месеца за сефте видях бръмбар рогач от поне 7-8 години насам, а като деца си играехме, като ги гоним по поляните. Тези безумни количества химикали не остават само там, където ги пръскат и не засягат само вредителите, заради които пръскат - всичко във природата е навързано, една гигантска верига от явления и феномени, едно като нарушиш, промените тръгват по цялата верига. Онези, чиито пчелини са из горите и далеч от обработваема земя - ми да не сте на отделен остров в битието, че процесите по нивите да не засягат процесите по горите.

tarty
11.09.2018, 08:28
Управителният съвет на Пчеларско Сдружение Бургас взе решение да помогне на пострадалите си членове, като се опита да открие причината за натравянето/загубата на пчелите. Бяха изпратени писма до различни професори по пчеларство с молба за помощ. Единствения ЧОВЕК, който се отзова беше проф. Пламен Петров. Професорът посети, пострадалите, въпреки личните си проблеми и ни отдели един ден за посещение на пчелините. Благодарение на Професора, платихме лабораторните анализи с отсъпка, директно по сметката на лабораторията. За посещението, прегледите, разчитането на изследванията и пътните разходи той отказа да вземе и стотинка. Единствено той ни подаде ръка, без да търси каквито и да е облаги. Уверявам Ви, ча пчелите на Професора са добре, лично се убедих в събота...
Относно пробите от слънчогледа в Германия- не ги поръчва и заплаща нашето сдружение, поръча ги частно лице, което не е член на сдружението ни и нямаме информация за тях.

Рости, доста ми е любопитно, защо вашето сдружение не предприе някакви действия, пък ако някой друг членуващ в друго сдружение знае, че са предприети мерки за това изчезване да каже. Не ми се вярва само ние в Бургас да се опитваме да направим нещо по този въпрос, а ако сме само ние, защо въобще членувате накъде или то си плащаш да станеш член, за да може на годината един, два пъти да седнеш на маса без да плащаш?

Трендафил Дончев
11.09.2018, 09:10
Рости, доста ми е любопитно, защо вашето сдружение не предприе някакви действия, пък ако някой друг членуващ в друго сдружение знае, че са предприети мерки за това изчезване да каже. Не ми се вярва само ние в Бургас да се опитваме да направим нещо по този въпрос, а ако сме само ние, защо въобще членувате накъде или то си плащаш да станеш член, за да може на годината един, два пъти да седнеш на маса без да плащаш?

Може би е последното. До колкото съм бил в такава система най - силната част е масата в крайната и фаза. През другото време когато са на нея, само гледат умно или говорят колкото да не мълчат и темата съвсем различна от тази по която са се събрали. Иначе краят е силен. Това са нашите организации. В другата си част са да може някой да завърти нещо, а останалите да го подкрепят с гласовете си, макар, че може би изобщо не им е ясно защо аджеба гласуват. Предполагам, че този филм сте го гледали многократно.

rosty_sz
11.09.2018, 13:06
Рости, доста ми е любопитно, защо вашето сдружение не предприе някакви действия, пък ако някой друг членуващ в друго сдружение знае, че са предприети мерки за това изчезване да каже. Не ми се вярва само ние в Бургас да се опитваме да направим нещо по този въпрос, а ако сме само ние, защо въобще членувате накъде или то си плащаш да станеш член, за да може на годината един, два пъти да седнеш на маса без да плащаш?
Вече говорихме с Янчо по тел.но ще отговоря и тук защото въпроса е публичен. Дружеството взе мерки, но за сега резултатите са никакви. Имаме относително ясна представа за поразените райони. Разговаряме по между. Наблюдаваме и анализираме. Молим държавата за помощ за сега безуспешно.

tarty
11.09.2018, 14:04
Вече говорихме с Янчо по тел.но ще отговоря и тук защото въпроса е публичен. Дружеството взе мерки, но за сега резултатите са никакви. Имаме относително ясна представа за поразените райони. Разговаряме по между. Наблюдаваме и анализираме. Молим държавата за помощ за сега безуспешно.

А не е ли подобре вместо да се затваряме до дружество, да си звъннете председателите на дружествата(всички се знаете) и да изготвите някаква карта на таз годишните поразени райони в цялата страна, за да може да се наблюдава другата година пак в тези райони ли ще се прояви или ще възникнат нови огнища? За държавата не ми се говори, но нека не чакаме неволята( готови пари), а да видим как може ние да си помогнем взаимно.

rosty_sz
11.09.2018, 15:06
Имаме група във Фейса и още днес ще задействам нещата.

Трендафил Дончев
11.09.2018, 17:28
А не е ли подобре вместо да се затваряме до дружество, да си звъннете председателите на дружествата(всички се знаете) и да изготвите някаква карта на таз годишните поразени райони в цялата страна, за да може да се наблюдава другата година пак в тези райони ли ще се прояви или ще възникнат нови огнища? За държавата не ми се говори, но нека не чакаме неволята( готови пари), а да видим как може ние да си помогнем взаимно.

Картографирането добре, но какви спешни мерки да се вземат за да се прекъсне тази инвазия? Това е по - важно.

agro
15.02.2021, 23:27
Върнах се аз на тази тема, да докладвам за мързеливото пчеларство. Мненията по-горе на Рости и Кандо се потвърдиха на практика. Поради авария с кръста /дискова/, която пак ме повтори миналата година, не смея вече да вдигам корпуси с пити - изрично съм предупреден от докторята. Карах рамка по рамка, ама то колко ще прегледам така при оскъдното време, което ми остава от работата. От 35 броя през 2018 останаха към 15 бр. през 2020, в момента са вече 5 бр. Явно мързеливата не става. Сега се чудя как да го подхвана по друг тертип - не бива да вдигам по-тежко от пълна пита. Изгледах из нет-а всякакви клипове, като че ли моят вариант е този:https://www.youtube.com/watch?v=WN5zppSDIIY . В един павилион трябва да са ми пчелите, ваната, центрофугата и склада за дребен инвентар. Така ще мога с минимално пренасяне да ровя рамка по рамка и даже да практикувам подвижно пчеларство. Това на клипа е някакъв словенски модел кошер, жалко, че не разбирам какво говори. Другият вариант е този, който лично ходих да гледам в Румъния и пуснах снимки в темата за румънските пчелари - 18 рамков лежак: https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3225&highlight=%D1%80%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D1%81%D0% BA%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B 0%D1%80%D0%B8.
Като че ли седнал по ми харесва да работя. :icon_wink: Вие как мислите, кое е по-добро?

P.S. Дописвам си - този румънец защо обръща питите наопаки, сигурно обяснява, ама не му разбирам?

Трендафил Дончев
16.02.2021, 00:00
Върнах се аз на тази тема, да докладвам за мързеливото пчеларство. Мненията по-горе на Рости и Кандо се потвърдиха на практика. Поради авария с кръста /дискова/, която пак ме повтори миналата година, не смея вече да вдигам корпуси с пити - изрично съм предупреден от докторята. Карах рамка по рамка, ама то колко ще прегледам така при оскъдното време, което ми остава от работата. От 35 броя през 2018 останаха към 15 бр. през 2020, в момента са вече 5 бр. Явно мързеливата не става. Сега се чудя как да го подхвана по друг тертип - не бива да вдигам по-тежко от пълна пита. Изгледах из нет-а всякакви клипове, като че ли моят вариант е този:https://www.youtube.com/watch?v=WN5zppSDIIY . В един павилион трябва да са ми пчелите, ваната, центрофугата и склада за дребен инвентар. Така ще мога с минимално пренасяне да ровя рамка по рамка и даже да практикувам подвижно пчеларство. Това на клипа е някакъв словенски модел кошер, жалко, че не разбирам какво говори. Другият вариант е този, който лично ходих да гледам в Румъния и пуснах снимки в темата за румънските пчелари - 18 рамков лежак: https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3225&highlight=%D1%80%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D1%81%D0% BA%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B 0%D1%80%D0%B8.
Като че ли седнал по ми харесва да работя. :icon_wink: Вие как мислите, кое е по-добро?

P.S. Дописвам си - този румънец защо обръща питите наопаки, сигурно обяснява, ама не му разбирам?

Проблема не ти е в това колко тежко вдигаш, а колко работиш. Ти не спираш по мои наблюдения и се чудех - ти от желязо ли си? Но явно не. ;)

agro
16.02.2021, 00:09
Одъртях вече, одъртяяях! А това е най-хубавия пчеларски клип, който съм гледал досега: https://www.youtube.com/watch?v=Quw-fhw9T2o

agro
16.02.2021, 22:25
Не знам дали забелязахте в клипа https://www.youtube.com/watch?v=WN5zppSDIIY как преди да върне извадените рамки пчеларя ги преобръща наобратно /с долното нагоре/. Защо прави това и нищо ли не му става на пилото?

zapstojan
16.02.2021, 22:36
Не знам дали забелязахте в клипа https://www.youtube.com/watch?v=WN5zppSDIIY как преди да върне извадените рамки пчеларя ги преобръща наобратно /с долното нагоре/. Защо прави това и нищо ли не му става на пилото?

Да, забелязах го.
Предполагам, че е свързано с акара, както при "Коня": https://sinor.bg/18298-Kosherat-s-vartyasti-se-ramki
Възможно е да ги обръща по друга причина.

Трендафил Дончев
16.02.2021, 22:46
Не знам дали забелязахте в клипа https://www.youtube.com/watch?v=WN5zppSDIIY как преди да върне извадените рамки пчеларя ги преобръща наобратно /с долното нагоре/. Защо прави това и нищо ли не му става на пилото?

За да снася майката и в долните килийки, които до сега е избягвала, че са крайни, но с обръщането стават централни. На пилото няма какво да му стане.

agro
17.02.2021, 00:00
Ако в някои килийки има незапечатан мед или нектар, поради обратния наклон би трябвало да изтече.

Трендафил Дончев
17.02.2021, 00:05
Ако в някои килийки има незапечатан мед или нектар, поради обратния наклон би трябвало да изтече.

Пчелите ще го оближат, а килийката ще бъде засеменена, каквато е и целта.

agro
17.02.2021, 13:49
Пак научих нещо,благодаря. Не знаех, че майката не се смущава от обратен наклон на килийката.

agro
19.02.2021, 22:39
Никъде по клиповете не видях пчелен павилион /така май го наричат/, изпълнен чрез стандартни ЛР корпуси и магазини. Или са касетни, или са лежаци, или са словенски AZ кошери. Аз най-напред си представих как слагам отстрани на моите корпуси сачмени телескопични водачи за чекмеджета /не са скъпи/ и лесно ги издърпвам назад като чекмеджета. Съответно първо повдигам леко горните корпуси, за да се изтегли лесно проверявания корпус. После взех да се замислям колко пчели ще смачквам при разминаването на напречните стени и дали няма да се случи там да е майката. Не е много вероятно, но може да се случи евентуално. А ако има смачкани пчели, ще има и ядосани такива. Като е самостоятелен кошера ми е лесно - при отваряне вдигам нагоре, при поставяне плъзгам /нямам первази/, но първо измитам, опушвам и не мачкам пчели при слагането корпус върху корпус. При павилион обаче такива движения няма как да се постигнат с прости механизми, а видимост върху ставащото няма. Имам прицепното ремарке, имам термофургоните, които да поставя върху него, остава да измисля как да използвам наличните корпуси и рамки за целта. Може да има просто решение, но не се сещам. Ако корпусите са само два, пак е лесно. Проблема е, че искам да са поне три или два с магазин. При издърпване на средния ще възникне проблема. Дали е проблем, по-опитните да кажат.

agro
19.02.2021, 23:25
Понеже сме държавата на безумните наредби, се чудя, ако си направя пчелопавилион върху прицепно ремарке, как ще ходя с него два пъти годишно на задължителен технически преглед. Евентуално в студовете иди-ела, ама при летящи пчели как ще стане?

Трендафил Дончев
20.02.2021, 00:01
Понеже сме държавата на безумните наредби, се чудя, ако си направя пчелопавилион върху прицепно ремарке, как ще ходя с него два пъти годишно на задължителен технически преглед. Евентуално в студовете иди-ела, ама при летящи пчели как ще стане?

Караш. Какво ти пука. Да се оправят. ;):bigsmile:

Кразз
20.02.2021, 06:55
Понеже сме държавата на безумните наредби, се чудя, ако си направя пчелопавилион върху прицепно ремарке, как ще ходя с него два пъти годишно на задължителен технически преглед. Евентуално в студовете иди-ела, ама при летящи пчели как ще стане?

Не съм сигурен, как стоят нещата, но проучи, дали няма възможност да го регистрираш, като земеделска техника. Тогава от КТИ идват за прегледа на място.

agro
20.02.2021, 07:28
Регистрацията в КТИ не ограничава ли правото на придвижване по пътната мрежа?

agro
20.02.2021, 07:47
В наредбата за КТИ пише, че без документи, европейски сертификат, декларация за съответствие или табелка от производителя може да се регистрират само тракторни ремаркета. Дали товарно полуремарке може да мине за тракторно - пак опираме до този, който решава /сещай се/, както при повечето неща у нас.
"(2) Движението на колесни трактори, тракторни ремаркета и друга самоходна техника по пътищата, отворени за обществено ползване, се извършва по изключение при липса на селскостопански и/или горски пътища при придвижване до и/или от мястото на работа." - пак по преценка на този, който решава /пак се сещай/.

Кразз
20.02.2021, 09:03
Регистрацията в КТИ не ограничава ли правото на придвижване по пътната мрежа?

"Чл.10д.(Нов-ДВ,бр104 от2005г. ,изм.-ДВ-бр.101 от2015г.,в сила от 22.12.2015г.) За колесни трактори, тракторни ремаркета и др. самоходна техника, регистрирана за работа съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделска и горска техника не се заплаща такса по чл.10,ал.1" А относно самата регистрация, все ще има някаква вратичка. Нямаш избор.

Гогол
20.02.2021, 20:43
Върнах се аз на тази тема, Вие как мислите

P.S.- този румънец защо обръща питите наопаки, сигурно обяснява, ?
Отговора е прост и лаконичен ,но ще го разширя малко.А защо ние обръщаме рамките на 180* на пролет по вертикала? За да увеличим пространството за снасяне на майката. А той го прави и по този си за него начин защото рамките му са жлебови и му позволяват да ги обръща. Също бих го правил ,но нашата система не позволява това. Намерил му е цаката за повече пило на пролет .

jdrumev
20.02.2021, 20:48
Отговора е прост и лаконичен ,но ще го разширя малко.А защо ние обръщаме рамките на 180* на пролет по вертикала? За да увеличим пространството за снасяне на майката. А той го прави и по този си за него начин защото рамките му са жлебови и му позволяват да ги обръща. Също бих го правил ,но нашата система не позволява това. Намерил му е цаката за повече пило на пролет .


А колко по лесно е от два крачоля на кюлот да направиш един и много пило...;):laughing:
Привет Гоголеhi;

Гогол
20.02.2021, 20:52
:laughing:
Привет Гоголеhi;

Привет и на теб!

agro
03.05.2021, 07:07
Докато съм карантина още, затворен в апартамента, се захванах да разгледам възможно най-много пчелни павилиони от руските клипове. Много добри отзиви дават за павилионното отглеждане на пчелите, не само за студените региони, каквото бе и моето предчувствие. По едно време попаднах на този клип: https://www.youtube.com/watch?v=A25lw-1-f2A В него авторът твърди, че по неговия начин всякакви корпуси и магазини от разни системи може да се вградят в павилион, стига да не са 12-ки дадани, че тежестта им обезсмисля идеята. Има и друг клип от същия автор за изравняване на семействата чрез разместване на корпуси по рафтовете, което също е идейно, показал е и колко малко подмор му се е получил при налитането в разменените корпуси. Малки павилиони, разтоварващи се лесно от ремаркето, решават въпроса със стандартно ремарке и техническите му прегледи два пъти годишно. По този въпрос с павилионите смятам да позадълбая още, при толкова свободен инвентар няма да е много трудно да пробвам с един павилион мечтаното мързеливо пчеларство и да не вдигам пълни корпуси, а да работя лесно рамка по рамка.

agro
03.05.2021, 09:29
За този клип говорех, в който изравняват силата на семействата, намиращи се в павилиона по много лесен начин: https://www.youtube.com/watch?v=iEcgWtMEHL4 Разменя местата на отделните корпуси, които в павилионите наричат касети и чрез налитане при новата касета става подсилване или изравняване. Твърди, че подмор не се наблюдава съществен при тази операция. Обединяването също прави лесно.

agro
03.05.2021, 10:46
Никъде по клиповете не видях пчелен павилион /така май го наричат/, изпълнен чрез стандартни ЛР корпуси и магазини. Или са касетни, или са лежаци, или са словенски AZ кошери. Аз най-напред си представих как слагам отстрани на моите корпуси сачмени телескопични водачи за чекмеджета /не са скъпи/ и лесно ги издърпвам назад като чекмеджета. Съответно първо повдигам леко горните корпуси, за да се изтегли лесно проверявания корпус. После взех да се замислям колко пчели ще смачквам при разминаването на напречните стени и дали няма да се случи там да е майката. Не е много вероятно, но може да се случи евентуално. А ако има смачкани пчели, ще има и ядосани такива. Като е самостоятелен кошера ми е лесно - при отваряне вдигам нагоре, при поставяне плъзгам /нямам первази/, но първо измитам, опушвам и не мачкам пчели при слагането корпус върху корпус. При павилион обаче такива движения няма как да се постигнат с прости механизми, а видимост върху ставащото няма. Имам прицепното ремарке, имам термофургоните, които да поставя върху него, остава да измисля как да използвам наличните корпуси и рамки за целта. Може да има просто решение, но не се сещам. Ако корпусите са само два, пак е лесно. Проблема е, че искам да са поне три или два с магазин. При издърпване на средния ще възникне проблема. Дали е проблем, по-опитните да кажат.
Като поразгледах повечко клипове, оказва се, че проблем няма. Просто при нареждането корпусите се поставят на водачите така, че се осигурява нужното отстояние между два корпуса /напр. 8 мм/ и при издърпване и прибиране всичко е наред. Отпред откъм прелката също оставят разстояние, там се движат излизащи и влизащи пчели. Ако искам да ползвам наличните корпуси и магазини, ще трябва да ги мина през абрихта и да ги изравня отдолу и отгоре с летвите на рамките. Когато вземат, та залепят горните рамки за долните /от долния корпус/, както се случва често, гледам, че бъркат първо с един голям нож /пластина/ и разрязват залепеното, после издърпват корпуса /касетата/ навън.
При изтегляне навън ще е важно да е докрай и напълно, за да има достъп до рамките. Единият начин да се постигне това е с по-дълги водачи /смятам да ползвам ролкови водачи за чекмеджета/, като удачно ще е да се окачва предварително конзолно тава под предвидения за изваждане корпус. По този начин окачената здраво тава хем ще пази да не падат по пода пчели и боклуци, хем при изтеглянето ще подпре корпуса в края и така ще облекчи натоварването на водачите.
Не изглежда трудно да се направи такъв павилион, нужно е само да се мисли да не стане тежък. Съвременните материали го позволяват - полиуретанови термопанели за външни стени и покрив са хем здрави, хем леки, хем добре изолират. Ако се купят като отпадъчни парчета, излизат почти без пари. За прозрачни дъна и таванки има много удачни пластмаси, които също не са безбожно скъпи. Стъклото нещо не ме привлича - тежи, чупливо, има фира при рязане, ако не си майстор.
Вертикалните преградни стени, които всъщност поемат тежестта на корпусите чрез водачите ще трябва да са здрава направия, там е тънкия момент да се измисли и как при затваряне на корпусите всичко да е добре уплътнено.
Екстрите са фотоволтаични панели на покрива и термовлагорегулатор вътре за зимуването.
Остава да се мисли за преносим оборудван контейнер за вадене на меда. Той трябва да може да бъде подведен до павилиона, за да се пренасят питите с най-малко усилие. Да се прави павилиона с вградено вътре място за тази работа е безсмислено. Павилионите по-добре да се ползват само с пчели вътре, особено ако се наложи да се развозват на подвижно. Рискът от кражби ще е по-малък.
Корпусите, извадени от павилиона, трябва да останат годни за употреба като самостоятелни кошери, че не се знае какво ще потрябва.
Обмислам такива неща, докато чакам да ми свърши карантината и да позаякна малко. Все пак годините напредват, няма да стана по-млад и тази работа с вдигането на корпуси и магазини и цял ден на слънце с гащиризона ще стане невъзможна в даден момент. Ако обаче прехвърлям само рамки на близко разстояние, ще е по-постижимо.