PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАНВАНЕ С ХРАНИТЕ ПРЕДЛАГАНИ НА ПАЗАРА



Страници : 1 [2]

бат тянко
24.12.2015, 12:19
Пудрата захар в Метро от Сърбия 5 кг - 1.70 лв за кило.

zapstojan
24.12.2015, 12:19
Би ли уточнил за чорапите. Може би имаш предвид лошо качество, но уточни все пак. Благодаря.

бат тянко
24.12.2015, 12:27
Адаш, тестото го правя мекичко защото щадя тестомесачката. Слагам го в дамски чорап. Като го затоплят пчелите през деня се размеква и го усвояват. Вечер като направят кълбото то се стяга в чорапа. И така докато цъфнат минзухарите...;)

Дамян Дамянов
24.12.2015, 13:13
Благодаря за рецептата. Ще я пробвам.
Димитър Бонев беше писал, че има пудра захар в опаковки по 5кг. на цена 8лв./бр. От тогава купувам такива опаковки.
Цената за кг. излиза 1,6лв., при което цената на тестото ще падне доста.

С един килограм пудра захар, можеш да направиш 1 тон питки. Само време да имаш.

Цеко
24.12.2015, 14:12
Имам много сериозни опасение към консистенцията напитката. Правена ли е проба дали тази питка не се разтича в кошера?

Веднага след замесването тестото е още топло и доста меко, но така е по добре че се разфасова и точи по лесно. След около едноседмичен престой в стая с температура около 6-7 градуса питките станаха твърди като бетон (започнах да се притеснявам че съм пресолил манджата), но се оказа че след като ги пренеса в стая с температура около 20 градуса за 24 часа омекват до консистенция подобна на тестото от клипа на Дамян. На Никулден сложих пробно на двайсетина кошера по питка и тези дни ги проверявах - всичко беше нормално.

zapstojan
25.12.2015, 10:56
Здравейте. Рецептата на Дамян не я пробвах. Мисля че 8гр. лимонена киселина на 4кг. захар е много /може и да греша/.
Бях си инвертирал 65% захарен сироп и пробвах с него.

zapstojan
25.12.2015, 11:01
При смесването на пудра захар с инвертиран сироп, тестото наистина става като женско дупе с целулит.
След като добавих + от друга рецепта обаче, целулита изчезна и дупето стана меко като пластелин.:yahoo:

Bobi-M9598
25.12.2015, 18:02
При смесването на пудра захар с инвертиран сироп, тестото наистина става като женско дупе с целулит.
След като добавих + от друга рецепта обаче, целулита изчезна и дупето стана меко като пластелин.:yahoo:

Здравейте,

За какъв + става въпрос, че нещо не схванах? Може и виното да ми е в повече! Ако имаш желание ОТКРИЙ ТАЙНАТА и на нас, моля.
Весели празници на всички, наздраве.

Поздрави, Г. Георгиев

бат тянко
25.12.2015, 19:28
Еми Бат Гошо тоз твоя адаш иска да му се молим. Та белким ни каже?:laughing:

zapstojan
25.12.2015, 19:31
Казват че по Коледа стават чудеса. Не го вярвах.

zapstojan
25.12.2015, 19:36
Здравейте,

За какъв + става въпрос, че нещо не схванах? Може и виното да ми е в повече! Ако имаш желание ОТКРИЙ ТАЙНАТА и на нас, моля.
Весели празници на всички, наздраве.

Поздрави, Г. Георгиев

Ако го напиша тук може да го прочете и Дамянов.nono;
Затова ще ти пиша на лични.

бат тянко
25.12.2015, 19:42
Давай смело- тука сме само свои хора!

zapstojan
25.12.2015, 19:58
бат тянко, по празниците като пия две ракии и го избивам на шеги. След това се оправям.
Е, ако се намери някой, да ми шибне два шамара, може и по-рано.:laughing:

zapstojan
25.12.2015, 20:14
Ракиили казах? Ако знаеш какво червено вино пия с пастърма от рибици от толстолоб /идеята я взех от от готварската тема - супер е/.
Та питките за пчели могат и да почакат. И да не могат пак ще чакат. Последното се отнася и за пчелите. Та само пчелите ли са хора? А ние? drinks;

Цеко
25.12.2015, 20:14
Ако го напиша тук може да го прочете и Дамянов.nono;
Затова ще ти пиша на лични.

А като е тайна защо изобщо намекваш че я знаеш, чегъртай си там както си знаеш и си трай, но друго си е като се направи човек на интересен.

zapstojan
25.12.2015, 20:19
Спокойно! Тайната съм я разкрил в горния си пост.

zapstojan
25.12.2015, 20:20
А като е тайна защо изобщо намекваш че я знаеш, чегъртай си там както си знаеш и си трай, но друго си е като се направи човек на интересен.

Абе ти кво пиеш, та си толкова лют? Или ти се разтичат питките?:laughing:

Цеко
25.12.2015, 20:33
Абе ти кво пиеш, та си толкова лют? Или ти се разтичат питките?:laughing:

Пия си нормално както всяка вечер и с всеки килограм омесено тесто ставам все по добър месач, но мисля че не е редно да се правят някакви намеци за някакъв пиниз и после да се правим на интересни и да не споделяме всичко до край.

Весели празници на всички колеги!

zapstojan
25.12.2015, 20:40
Пия си нормално както всяка вечер и с всеки килограм омесено тесто ставам все по добър месач, но мисля че не е редно да се правят някакви намеци за някакъв пиниз и после да се правим на интересни и да не споделяме всичко до край.

Весели празници на всички колеги!

Аз също мисля така. Прочети още веднъж постовете ми и ще разбереш шегата. Нищо лошо и нищо лично. Весели празници и на теб.
От профила ти виждам, че си напред в пчеларството. Успех / Пожеланията винаги ги отправям от сърце!/

zapstojan
26.12.2015, 00:40
Ако беше рекъл господ, да знам тайната, сега служителите на АпиФонда щеше да се занимават с по десетина кошери, а аз щях да съм на тяхното място.
Ама като не ще да рече Господ??? Пък и по коледа не винаги стават чудеса.
Нека да се радваме на семейство, на здраве, на това което имаме.
Естествено трябва да се стремим да постигнем повече, но по празниците нека да прекараме по-весело!drinks;

Дамян Дамянов
26.12.2015, 13:02
Ако беше рекъл господ, да знам тайната, сега служителите на АпиФонда щеше да се занимават с по десетина кошери, а аз щях да съм на тяхното място.
Ама като не ще да рече Господ??? Пък и по коледа не винаги стават чудеса.
Нека да се радваме на семейство, на здраве, на това което имаме.
Естествено трябва да се стремим да постигнем повече, но по празниците нека да прекараме по-весело!drinks;

Предполагам 5-10% царевичен сироп. Приготвянето не е тайна! - Честита Коледа!


https://www.youtube.com/watch?v=3KyJOM0pejw

ch.atanasov
09.01.2016, 22:07
Колеги ,купих Апиинверт да меся питки.Бихте ли споделили ,какво количество пудра захар поема 1 кг.сироп.

Това го писах преди време.Ако някой има подобно питане да споделя, какво стана с моите питки.Ами -готови са.Станаха много добре, бих казал почти като питките с мед.От йода в нозестата имат същия цвят.На 16 кг. апиинверт ми отиде- 43 кг пудра захар.Това идва по 2,7 кг. пудра захар на кг.сироп.Очаквах много повече, но това е.Питките са достатъчно твърди, няма да се разтекат.При захар-1,30лв. и апиинверт- 2,5 цената идва- 1,62лв./кг.Трудът не се брои щото ако не месих, щях да спамя тук.:bigsmile:

Цеко
09.01.2016, 22:26
По принцип идеалната пропорция е 1 към 3.8/4 (сироп/пудра захар), всичко друго е компромис било с тестомесачката било със собствените си ръце :laughing:

ch.atanasov
09.01.2016, 23:31
По принцип идеалната пропорция е 1 към 3.8/4 (сироп/пудра захар), всичко друго е компромис било с тестомесачката било със собствените си ръце :laughing:

Къде прочете за тази идеална пропорция или на теб така ти харесва. Понеже не се вмествам в нея, горките ми пчели, има да се мръщят и да ме кълнат.crying;

Цеко
09.01.2016, 23:46
Къде прочете за тази идеална пропорция или на теб така ти харесва. Понеже не се вмествам в нея, горките ми пчели, има да се мръщят и да ме кълнат.crying;
Не съм я прочел, споделих собствено виждане, а дали се вместваш в него или не и дали пчелите ти се мръщят или се хилят няма значение, идеята ми беше обмяна на опит....

munchoE
10.01.2016, 02:52
http://www.konikaroma.com/products.php?cat_id=23

boqn.bg87
29.02.2016, 13:38
Здравейте колеги! Не видях подобна тема в този раздел и за това реших да напиша темата. Настъпва един от най-важните периоди , определящ по нататъчното развитие на пчелните семейства. Стимулиране и подхранване на пчелните семейства. Споделете какви продукти ползвате. В момента подхранвам пчелите си с храна за пчели Bee fonda с тимол и храна с нозевит(последната е на дуга фирма ). Преди това подхранвах с храна имаща в състава си кобалт. Желанието ми е да коментираме вредни ли са или не храните с добавен тимол към тях. Желанието ми да коментираме се поражда от хилядите мнения.

borislav aleksandrov
29.02.2016, 13:53
Здравейте колеги! Не видях подобна тема в този раздел и за това реших да напиша темата. Настъпва един от най-важните периоди , определящ по нататъчното развитие на пчелните семейства. Стимулиране и подхранване на пчелните семейства. Споделете какви продукти ползвате. В момента подхранвам пчелите си с храна за пчели Bee fonda с тимол и храна с нозевит(последната е на дуга фирма ). Преди това подхранвах с храна имаща в състава си кобалт. Желанието ми е да коментираме вредни ли са или не храните с добавен тимол към тях. Желанието ми да коментираме се поражда от хилядите мнения.


Поста ти е преместен в съответната тема... раздел "Анкети" е по подходящ ако беше създал анкета за видовете храни...

boqn.bg87
29.02.2016, 14:35
Грешката е моя! Извинявам се! Може би се изразявам неправилно или на сложно разбираем език blush;
Желанието ми е, компетентните колеги да споделят на коя фирма производител на храна се доверяват. Правилно ли е да се третират с храна съдържаща тимол? Имам още много въпроси,но ще ги напиша по-късно.;)

бат тянко
29.02.2016, 15:01
Раздавай, другите въпроси- моля! Може да са по- лесни! А ти изчете ли настоящата тема? Защото , аз когато я прочетох осъзнах, че всеки район си има специфика! Пчелите също! И не харесват повсеместно еднакви блюда!

scutellator
01.03.2016, 11:12
......Желанието ми е, компетентните колеги да споделят на коя фирма производител на храна се доверяват.....

Към момента - нищо, правено в България! За съжаление.
Няма да споменавам фирми за да не прозвучи като реклама или клевета.

Бърз
01.03.2016, 15:35
По моя опит: зазимяваме с 30-35 кг мед (до 50% возможно с сиропа) да остане не по малко от 20-25 на пролетно развитие (и ВИНАГИ в кошера има не по малко от 15 кг мед) + да зимуват на 2-3 МК корпуса (2 ДБ корпуса) да има място и за 5-6 рамки прашец + мрежесто отворено дъно....после 5 месяца (от октомври до март) гледам по интересни неща от колку то под опашка на всяка пчела. ;-)
Успех.

jordanov
01.03.2016, 16:36
По моя опит: зазимяваме с 30-35 кг мед (до 50% возможно с сиропа) да остане не по малко от 20-25 на пролетно развитие (и ВИНАГИ в кошера има не по малко от 15 кг мед) + да зимуват на 2-3 МК корпуса (2 ДБ корпуса) да има място и за 5-6 рамки прашец + мрежесто отворено дъно....после 5 месяца (от октомври до март) гледам по интересни неща от колку то под опашка на всяка пчела. ;-)
Успех.

Това колко зими си го практикувал?

boqn.bg87
01.03.2016, 19:17
Когато съм на компа ще го направя , но все пак ще се радвам за мнения отностно храните... Йодната тинктура разредена с инвертиран сироп служи за профилактика за нозематоза - вярно ли е или не? Четох на няколко места и гледах видео клип на колега третиращ ги именно за това,но по думите му с 30% йодна тинкрура , а в аптеките откривам само 5% -ва ... Реших да се посъветвам с пчелар собственик на 200 кошера и магазин за пчеларски инвентар , храни и т.н . Отговора му беше: "Това се дава против варовито пило!.." ... Та кое е вярно и кое не ??... Малко може би излизам от темата , но желая да получа и съвети , как да правя профилактика с храната ...

boqn.bg87
01.03.2016, 19:18
Към момента - нищо, правено в България! За съжаление.
Няма да споменавам фирми за да не прозвучи като реклама или клевета.
Напиши ми лично :) по темата :) .. Благодаря ! :)

valaz
08.01.2018, 08:08
Кога е най-подходящия момент за започване на подхранване с питки с протеини?
https://www.konikaroma.com/produkti/hrana-za-pcheli-proteinova-pita-pasta/
Мисля, че ако започна да подхранвам още през януари, има опасност да ги подтикна за започнат да гледат пило прекалено рано? Ако закъснея, пчелите ще хранят пилото от запасите на мастното си тяло, докато се появи принос на прашец.

rosty_sz
08.01.2018, 08:52
Всичко зависи от прогнозата за времето през първите дни на февруари. Вече има такава, но не може да се разчита, че е точна. За масното тяло, не се бой за сега.

Светозар Генов
08.01.2018, 10:17
Също така зависи от това какви са медените запаси в кошера и да ли семейството има достатъчно храна.
Аз лично все още нямам точно изградено мнение по въпроса кога е наложително да се храни едно семейство.Общо взето когато зимата е по-мека както е сега им правя преглед първите седмици на януари и ако видя семейства, на които пчелите са излезли върху рамките храня. Ще прикача снимки от вчерашния ми преглед и какво имам предвид. Прегледа беше извършен при температура 1-2 градуса по-рано сутринта. Сега, да ли тези 5-6 семейства от 50 ,които изглеждаха така са гладни или просто са разпуснали кълбото за мен е загадка? Също ми е чудно, да ли след като са излезли пчелите върху рамките в предната час на рамките и на зад имат мед-кълбото ще го усвоява движейки се на зад?! За мое успокоение им слагам храна. Друго важно нещо е ,че започнеш ли да храниш-храниш до пролетта. Това е мое мнение и ще се радвам по-опитните колеги да ме коригират ако е нужно .Поздрави!

Илиев
08.01.2018, 17:29
В един съветски учебник за студенти-пчелари прочетох, че за нормалното развитие на силното семейство през пролетта се изразходват около 30кг. мед. Т.е. според мен зазимяването с много мед - 20-25кг., не е никак излишно, а се оказва дори и недостатъчно, ако сме решили изобщо да не подхранваме напролет, разчитайки, че сме зазимили семействата с много мед( около 25кг. - един пълен ЛР корпус).

ch.atanasov
08.01.2018, 18:02
..... през пролетта се изразходват около 30кг. мед. ..

Къде това ? в БГ или в Сибир ? :(Да не чекаш после цяло лято захаросан мед.:bigsmile: За пролетно развитие иска захарен сиропец .

Илиев
08.01.2018, 18:45
Аз, като начинаещ пчелар с 30 семейства, не смея да споря със старите кучета във форума с по 130 и зайде кошера, но се мъча да разсъждавам все пак, как най-добре да се развиват/стимулират семействата напролет...бях чел пак някъде, че есенните пчели, могли да живеят от 6 до 9 месеца..та в този смисъл, според мен не е много правилно да се подхранва със захарен сироп напролет, особено в ранна пролет - април/май, защото тези, миналогодишните пчели, ще се изтощят преждевременно, и ще умрат по-рано....а точно тях трябва да запазим по-дълго време, и да им удължим живота с макар и с 10-ина дни, за да могат да отгледат повече пролетно пило....т.е. според мен напролет трябва да храним само с медни питки/разпечатани медни пити от склада, и с меден/инвертиран сироп, за да запазим максимално дълго живота на старите/миналогодишни пчели.

ch.atanasov
08.01.2018, 19:05
...Аз, като начинаещ пчелар с 30 семейства, не смея да споря със старите кучета във форума с по 130 и зайде кошера, но се мъча да разсъждавам все пак, как най-добре да се развиват/стимулират семействата напролет...

Казано е : в спора се ражда истината. Хубаво е да се чете и разсъждава и трябва да се отбира най-полезното за дадения район. Пишеш : ранна пролет април /май, това никак не е рана пролет. По това време са сменени старите пчели и вървят първите паши. Когато се храни със захар се активират разни жлези на пчелите ( дано някой се включи да го обясни точно ), а меда -медения сироп, само го складират и това е. Когато тръгне пресен прашец и пресен нектар ( захарен сироп ) стават нещата.

valaz
08.01.2018, 19:56
Ако пчелното семейство бъде зазимено с по-голямо количество мед от необходимото, има опасност, част от този мед да остане неизконсумиран, да се застъпи с меда от новата реколта и да кристализира в питите. А зимуване на кристализирал мед е известно, до какви последици ще доведе.

Валентин.
08.01.2018, 20:37
. А зимуване на кристализирал мед е известно, до какви последици ще доведе.

До какви последици ще доведе? Щото при мен зимуват само на захаросан слънчогледов букет. И вероятно най-отгоре на венеца пролетен букет. Според мен няма да доведе до нищо. Нищо по-различно.

Илиев
08.01.2018, 20:47
Аз всички пити с мед, които са останали напролет, и с които разширявам гнездото,, ги разпечатвам с валяка със шпорчетата, и ги напръсквам със зах.сироп, за да го изядат/оберат меда....трудоемко е, но го правя във всички кошери....иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!

Валентин.
08.01.2018, 20:56
Аз всички пити с мед, които са останали напролет, и с които разширявам гнездото,, ги разпечатвам с валяка със шпорчетата, и ги напръсквам със зах.сироп, за да го изядат/оберат меда....трудоемко е, но го правя във всички кошери....иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!

Пробвай като разпечатиш меда (с валяк или с повдигач) с една обикновена бояджийска четка да намажеш няколко пъти разпечатеното. С топла вода в една паничка. Така ми се струва по-лесно.

ch.atanasov
08.01.2018, 20:57
..иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!

Това пък къде го чете. Често се пише как пчелите изкарали 160 милиона години без нас. Тогава кой им е махал стария мед. Незнам дали писах някъде, но тази година оставих няколко семейства на рапица- за експеримент. За сега са живи.

Валентин.
08.01.2018, 21:04
Твърди се, че захаросания мед и слънчогледовия (щото съдържал много прашец) запълвали червото на пчелите зимата. При мен тази година облитаха около 5-ти Ноември. После около 5-7 Декември. А сега около коледа и вчера и онзи ден не се и показаха извън кошера. Нищо, че беше 15-17*. А пък за миналата година няма да споменавам. Така, че не бих казал че е вярно това. Поне при мен.

valaz
08.01.2018, 21:21
В пчеларските книги пише, колко опасно е за пчелите зимуването на кристализирал мед. В интерес на истината, това винаги съм го приемал за безспорна истина. Не съм си помислял да рискувам, за да проверя дали наистина е така. Този пост ме наведе на размисъл по въпроса. Мисля, през активния сезон да направя следния експеримент: Тъй като нямам пита с кристализирал мед, ще поставя на открито чиния с рапичен мед, покрита с марля. Ако пчелите успеят да приберат кристализиралия мед, логично е и през зимата да успяват да се хранят с него. Ако обаче, прибирането на меда ги затрудни, и през зимата, трудно ще успеят да се хранят с него.

ch.atanasov
08.01.2018, 21:38
В пчеларските книги пише, колко опасно е за пчелите зимуването на кристализирал мед. В интерес на истината, това винаги съм го приемал за безспорна истина. Не съм си помислял да рискувам, за да проверя дали наистина е така. Този пост ме наведе на размисъл по въпроса. Мисля, през активния сезон да направя следния експеримент: Тъй като нямам пита с кристализирал мед, ще поставя на открито чиния с рапичен мед, покрита с марля. Ако пчелите успеят да приберат кристализиралия мед, логично е и през зимата да успяват да се хранят с него. Ако обаче, прибирането на меда ги затрудни, и през зимата, трудно ще успеят да се хранят с него.

Експеримента ти ми се вижда неиздържан. Според мен голяма част от меда ( да не кажа 100% ) в кошера е кристализирал. Пчелното кълбо покрива част от меда, затопля го и го втечнява. За усвояването спомага и влагата, която поема. Мека е зимата (експеримента ми няма да е меродавен ), но ако моите оцелеят, ще е с 100% рапица-2017г.

agro
08.01.2018, 22:13
...Ще прикача снимки от вчерашния ми преглед ...
Аз да попитам, гледайки третата снимка - пчели върху рамките и отдолу на капака като плътен килим. Как най-лесно се слага питка? Ако ги опуша, ще се дръпнат ли надолу? А тези от капака какво да ги правя? Сложа ли питката върху рамките, при затварянето ще ги смачкам. Миналата зима ги събарях с широка шпакла и ги избутвах после настрани с питката, ама пипкава работа, и бавна. Има ли по-тарикатски начин?

valaz
08.01.2018, 22:15
При по-ниски температури, на пчелите ще им е по-трудно да затоплят и втечняват меда.

nikawr
09.01.2018, 00:14
Аз да попитам, гледайки третата снимка - пчели върху рамките и отдолу на капака като плътен килим. Как най-лесно се слага питка? Ако ги опуша, ще се дръпнат ли надолу? А тези от капака какво да ги правя? Сложа ли питката върху рамките, при затварянето ще ги смачкам. Миналата зима ги събарях с широка шпакла и ги избутвах после настрани с питката, ама пипкава работа, и бавна. Има ли по-тарикатски начин?

Аз такива ги сбутвам с едно голямо перо от патка. Придърпвам ги напред или назад по рамките и те влизат в междурамието до кълбото. Със шпакла се мачкат повечко. Иначе като се вплели на кълбо с пушкане не ще слязат надоло... :)
Като им фанеш цаката с перото, бързо ги смиташ в междурамията до кълбото.

Светозар Генов
09.01.2018, 10:24
С опушване се получава. Първо повдигна капака и пуфна няколко пъти и затворя. Изчаквам или подготвям питката, надставката или друго. Отварям, част от пчелите са се прибрали но все още има. Продължавам да пуфкам и изчаквам докато се приберат всички или достатъчно ,че да има място за питката и така. Няма проблем. С перо специално на този кошер-видимо гладен на куче и активен нямаше да е добра идея-щяха да ме разкъсат :). Но на не толкова активни като този -перото ми се струва добра идея!

Трендафил Дончев
09.01.2018, 10:33
Най - добрия вариант е лек пушек. Перата и четките са по неудачни. Все пак има движение, а движението дразни пчелите. Питките не е задължително да се поставят точно върху кълбото. Може и малко в страни, като част от пчелите да са в досег.

freddie46
09.01.2018, 13:45
Здравейте!
Колеги вие излязохте от темата!Всеки поставя питките както знае и както може.Пишете за храните които се продават на пазара.Аз лично от две-три години използвам Апифонда.Доволен съм от резултатите.Слагам и малко витамини които ми приготвя един стар пчелар.
Поздрави:Цветан Димитров

галин
09.01.2018, 17:41
Аз да попитам, гледайки третата снимка - пчели върху рамките и отдолу на капака като плътен килим. Как най-лесно се слага питка? Ако ги опуша, ще се дръпнат ли надолу? А тези от капака какво да ги правя? Сложа ли питката върху рамките, при затварянето ще ги смачкам. Миналата зима ги събарях с широка шпакла и ги избутвах после настрани с питката, ама пипкава работа, и бавна. Има ли по-тарикатски начин?

Малко извън темата ама като има питанеblush;.
Пробвай на няколко кошера, времемко и разтакаване ама махни от възглавниците затоплящите материали, като им замръзнат краката и слизат от възглавницата и остават има няма 5-10 пчели.
След няколко зими проби стигнах до заключение, че на пчелите ще помогнем със затоплящите материали след като сложим питките и започнат интензивно отглеждане на пило, а преди това просто не са им нужни.
Моите възглавници, където са останали все още са без изолация, а повечето са само на найлон.

mici-92
16.01.2018, 19:33
Тази зима,само 4-5 дни досега пчелите не са се облитали.И през всичките други,са принасяли прашец.Топлото време,позволява да летът и носят,но поради непрекъснатото гледане на пило,сигурно по-вече консумират.

Sylvie
11.03.2018, 15:46
Есента накупих много храна, голяма част от която сега така си остана в кашончетата. Днес направих преглед на кошерите си и видях, че имат много мед ( по 15-20 кг на кошер) така че повече питки няма да давам, да си изядат меда.
Въпроса ми е как да съхраня останалата ми храна ( 30 кг) евентуално за следващата зима и дали въобще може да се запази. Прясна е, така че ще бъде в срок на годност, но дали да я сложа във фризер или просто някъде на студено?

бат тянко
11.03.2018, 18:19
Есента накупих много храна, голяма част от която сега така си остана в кашончетата. Днес направих преглед на кошерите си и видях, че имат много мед ( по 15-20 кг на кошер) така че повече питки няма да давам, да си изядат меда.
Въпроса ми е как да съхраня останалата ми храна ( 30 кг) евентуално за следващата зима и дали въобще може да се запази. Прясна е, така че ще бъде в срок на годност, но дали да я сложа във фризер или просто някъде на студено?
Можете да я сложите на място без пряк достъп на слънчева светлина, или да я разтворите във вода, и да я подадете като сироп.

krasivasi
12.03.2018, 17:00
И аз имам подобен проблем с останала твърда храна, и щях да я разтварям във вода, но виждам нехаресването на Валентин.Има ли различни мнения по въпроса и ако не е удачен вариянта на разтварянето с вода то какво друго може да се направи с храната?

ch.atanasov
12.03.2018, 17:34
И аз имам подобен проблем с останала твърда храна, и щях да я разтварям във вода, но виждам нехаресването на Валентин.Има ли различни мнения по въпроса и ако не е удачен вариянта на разтварянето с вода то какво друго може да се направи с храната?

Боднах и аз един палец, та ха сега да видим. :bigsmile:Бат Тянко продава храни, а другия колега-не знам, дали въобще купува. Аз бих ползвал храната при отводките, за да не попада в стоковия мед. И добре е да споменавате, каква точно е храната.

Sylvie
12.03.2018, 17:54
Бат Тянко продава храни, .....И добре е да споменавате, каква точно е храната.

Виж ти, и коя е храната, която продава и в кой град е магазина?
А моята храна е ApiFonda и FondaBee.

Имам желание да тествам някои от другите храни на пазара, има разни с витамини, с прашец, с нозевит (поне по описание), но преди време прочетох мнение от един много добър пчелар да не се ползват храните произведени в България и затова не купувам от тях.

ch.atanasov
12.03.2018, 18:09
Виж ти, и коя е храната, която продава и в кой град е магазина?
А моята храна е ApiFonda и FondaBee.

Имам желание да тествам някои от другите храни на пазара, има разни с витамини, с прашец, с нозевит (поне по описание), но преди време прочетох мнение от един много добър пчелар да не се ползват храните произведени в България и затова не купувам от тях.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3705&highlight=%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1% 81%D0%BA%D0%B8+%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B 8%D0%BD+-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81

Нямам опит с купешки храни, но тази година заложих на -Апифонда. Нямам вяра на БГ-то.

krasivasi
12.03.2018, 19:49
Въпроса е може ли да се дава сироп от подобна храна ,било то българска или вносна и ако не то защо?

Трендафил Дончев
12.03.2018, 19:53
Въпроса е може ли да се дава сироп от подобна храна ,било то българска или вносна и ако не то защо?

Отговора е: Може да се дава сироп от такава храна с една забележка - да не се загрява, ако в нея има витамини или най - много до 30-40 градуса.

jdrumev
12.03.2018, 20:02
Аз миналата година имах един пакет с такава храна.Беше станал като тебешир.Махнах преградата на хранилката и я размих с малко водичка.Без проблем я вземаха.

kuline
12.03.2018, 20:21
И аз имам подобен проблем с останала твърда храна, и щях да я разтварям във вода, но виждам нехаресването на Валентин.Има ли различни мнения по въпроса и ако не е удачен вариянта на разтварянето с вода то какво друго може да се направи с храната?
Намерил си и ти с кого да се равняваш. :bigsmile: Разпечатана ли е опаковката? На мен почти всяка година ми остава храна,тъй като съм на принципа на Мечо Пух. От топлото време омеква. Ако е разпечатана и не e на проветриво място пак ще омекне, тъй като е хигроскопична. И на последния ти въпрос - можеш да я съхраниш до следващата зима. Преди да я сложиш на семействата, ако е мека я оставяш на студено на вън или във фризера, ако е прекалено твърда на парното или в близост до отоплителен уред, но внимателно, не много, колкото да можеш да я обработиш ако е необходимо.

Валентин.
12.03.2018, 20:50
И аз имам подобен проблем с останала твърда храна, и щях да я разтварям във вода, но виждам нехаресването на Валентин.Има ли различни мнения по въпроса и ако не е удачен вариянта на разтварянето с вода то какво друго може да се направи с храната?

Не харесвам, защото госпожата казва, че в кошерите и има 15-20кг храна. До седмица максимум започва цъфтежа на овошките. Какви сиропи, какви чудеса. Хора, есента твърдите, че наливате сироп, сега пак. Мед ли правите...или какво. И да, аз предпочитам да хвана овошките с пресен нектар, пред каквото и да било.

kuline
12.03.2018, 20:57
Не харесвам, защото госпожата казва, че в кошерите и има 15-20кг храна. До седмица максимум започва цъфтежа на овошките. Какви сиропи, какви чудеса. Хора, есента твърдите, че наливате сироп, сега пак. Мед ли правите...или какво. И да, аз предпочитам да хвана овошките с пресен нектар, пред каквото и да било.

Валентине, въпреки неприязънта ти към мен, ще ти кажа, че има технология на храненето. Не си мисли, че всичко, което влиза в кошера под формата на храна, се складира във вид на мед. Храната е важна, за да може да се създаде силна войска, която да води войни. Последното в преносен смисъл!

Rado76
13.03.2018, 07:44
На всички ни остана суха храна:))) не стига че оставяме много мед в плодника,после тъпчим есента и с инверт,зимата със суха храна всички сме станали Мечо Пух.
Аз имам около 10кг. Апифонда,ще правя отводки и ще намажат със тази храна.При прегледа неделя на всички кошери сухата храна е долу смъкната,имат и мед запечатан,ще почвам да разпечатвам да го хапнат.

Вълчан
13.03.2018, 08:42
Не харесвам, защото госпожата казва, че в кошерите и има 15-20кг храна. До седмица максимум започва цъфтежа на овошките. Какви сиропи, какви чудеса. Хора, есента твърдите, че наливате сироп, сега пак. Мед ли правите...или какво. И да, аз предпочитам да хвана овошките с пресен нектар, пред каквото и да било.
Значи; на пролет почти не храня, работа остовно с твърда храна, много ми е по-лесно и безопсно от към кражба-бой между семействата. На есен кошерите получиха минимум 10кг Апифонда нуждаещите се,а тези които имаха запас до към 3кг. Зимата- Пролета не сън им давал. Колкото и да се опитват някой да ме убедят, че по добре да извадиш меда и да го продадеш, а с запасите да ги попълниш с захар не съм съгласен!

jordanov
13.03.2018, 09:44
На всички ни остана суха храна:))) .

На мен ми беше останала една шепа:) Ъъ, суха храна де, да не си помисли някой, че пчели. Оня ден я набодох на един десетак дето е на 8 междурамия и иска още. След прегледа - където са били кълбетата мед има само по ъглите на рамките, другото е излъскано. На 2-3 крайни рамки хубав мед и прашец, почнах да разпечатвам. Много съм доволен че януари-февруари им подадох по 2 кила Апифонда и после по кило мед.

Валентин.
13.03.2018, 10:39
Всичко на всичко тази зима съм подал 2 тенекии стар мед и съм смлял 8кг захар на 47 семейства. Приготвил съм още една кофа мед за всеки случай. Отделно в кошерите има около 10кг мед по питите, които трябва до месец да стане на пчели. То всяка зима досега това ми е бил разхода, средно.

jordanov
13.03.2018, 11:35
Значи; на пролет почти не храня, работа остовно с твърда храна, много ми е по-лесно и безопсно от към кражба-бой между семействата. На есен кошерите получиха минимум 10кг Апифонда нуждаещите се,а тези които имаха запас до към 3кг. Зимата- Пролета не сън им давал. Колкото и да се опитват някой да ме убедят, че по добре да извадиш меда и да го продадеш, а с запасите да ги попълниш с захар не съм съгласен!

Значи нещо не мога да те разбера тоя път, с кое не си съгласен? Пчелините ти са на хубави места долу горе, не си съгласен да се вади меда и да се заменя със захар, ами що тогава есента си сложил по десет кила? Меда де го? Аз съм в полско село с поне хилядо кошера, последно вадих август края, че да не би и началото на септември да беше и тая есен не съм подавал грам за запасяване. Зазимиха се чудесно и ако не беше топлата зима нямаше да има нужда и от януарско хранене, чак сега щях да ги почна.

jdrumev
13.03.2018, 11:55
Аз не съм подхранвал нито септември нито зимата.Децата имаха късна паша и се зазимиха с 15/20кг.Може би е правилно в полски район да се вади меда заради късния слънчоглед.В момента всички семейства имат над 10кг мед.Почерпих ги по някоя друга торбичка мед сама заради това да стимолирам майките да снасят.По мое наблюдение пролетното развитие с мед е по добро от това със захарен сироп.Това си е мое мнение и не желая да го втълпявам на никого.
п.п.Сироп давам само когато трябва да им дам витамините и то по 100гр през 3-4 дена.

Валентин.
13.03.2018, 19:15
Късния слънчоглед е поредния мит в пчеларството. При тези модерни трактори и сеялки....

Вълчан
14.03.2018, 15:02
Значи нещо не мога да те разбера тоя път, с кое не си съгласен? Пчелините ти са на хубави места долу горе, не си съгласен да се вади меда и да се заменя със захар, ами що тогава есента си сложил по десет кила? Меда де го? Аз съм в полско село с поне хилядо кошера, последно вадих август края, че да не би и началото на септември да беше и тая есен не съм подавал грам за запасяване. Зазимиха се чудесно и ако не беше топлата зима нямаше да има нужда и от януарско хранене, чак сега щях да ги почна.

Тези които получиха по 10кг. суха храна са отводки, прававени на три рамки, правени края на юни и зазимени на 7-8р!

jordanov
15.03.2018, 14:30
Така вече става ясно /на мен и преди ми беше ясно де/, даже е редно да добавиш, че натискаш на есенното запасяване за да не се наложи да ги навестяваш зимата. Редно е да ги уточняваме тия детайли, щото много момчета /а и момичета/ ни четат тука и като не ни знаят табиетите, почват да правят глупости. И после що така , ама що инак и все някой от форума им виновен.
И винаги стигаме до вечния въпрос с колко килограма храна да влизат пчелите в зимата? Ей го, разбираме, че има технология и на заливане с кофи сироп/инверт още от началото на август. Други пък са спокойни и при десетина кила в края на септември, всеки си има глава на раменете.

Трендафил Дончев
15.03.2018, 14:45
Така вече става ясно /на мен и преди ми беше ясно де/, даже е редно да добавиш, че натискаш на есенното запасяване за да не се наложи да ги навестяваш зимата. Редно е да ги уточняваме тия детайли, щото много момчета /а и момичета/ ни четат тука и като не ни знаят табиетите, почват да правят глупости. И после що така , ама що инак и все някой от форума им виновен.
И винаги стигаме до вечния въпрос с колко килограма храна да влизат пчелите в зимата? Ей го, разбираме, че има технология и на заливане с кофи сироп/инверт още от началото на август. Други пък са спокойни и при десетина кила в края на септември, всеки си има глава на раменете.

Чудя се на тези огромни количества мед който се оставят в кошерите. В нашите условия и 5 кг. са много. Октомври пчелите са все още активни. Ноември, декември, януари - пълен покой. 2 кила и половина мед. Февруари питка над главите, март също, а може и сироп при наличие на прашец. По този начин започва и стимулирането им. Ние не сме в Сибир все пак.

jdrumev
15.03.2018, 14:56
Е кой ще им копува инверта и другите буклуци ако няма втълпяване,че трябва храна за силни семейства и пр.

Трендафил Дончев
15.03.2018, 15:35
Е кой ще им копува инверта и другите буклуци ако няма втълпяване,че трябва храна за силни семейства и пр.

Силни семейства се правят с опит и знания, а не с тъпкане в кошера на всевъзможни боклуци, а след това меда им най, най. А за втълпяването? Втълпява се на малоумници. Тук такива няма.

M.Milkov
15.03.2018, 15:46
Чудя се на тези огромни количества мед който се оставят в кошерите. В нашите условия и 5 кг. са много. Октомври пчелите са все още активни. Ноември, декември, януари - пълен покой. 2 кила и половина мед. Февруари питка над главите, март също, а може и сироп при наличие на прашец. По този начин започва и стимулирането им. Ние не сме в Сибир все пак.Това което го споменаваш е точно така.Аз отдавна го правя така,въпреки че пчелите ми са на 330 км. от там където е семейството ми.Зазимявам ги на 2 корпуса.1-ви с празни пити,и отворена долна и прелката на 1-ви корпус.Семейството ми е във 2-ри корпус и там зимува.Началото на декември и февруари им давам по-една питка 2,5кг..И първият преглед е края на март или началото на април.Прелката на 1-ви корпус се затваря в началото на март.От тази есен ще слагам м/у дъното и 1-ви корпус ХР.с/у мишките и найлон или астролонг,като предният край има 3см. растояние да преминават пчелите,с цел по- лесно и бързо почистване на дъната ,а може и на кръглата прелка да поставя кръгъл пласмасов ограничител от/облите/.Медът който им остане от зимата отива за пролетно развитие като им го разпечатвам постепенно.Подхранвам ако се наложи.Другият начин е като им се дава пити с основи за градеж ,да им се направи кръгъл отвор по-средата на основата ,след като е изградят с цел зимата да се прехвърлят по-бързо от пита на пита.Тази година го започвам този начин на всичките пити в кошерите ми.

mirona73
15.03.2018, 15:47
Чудя се на тези огромни количества мед който се оставят в кошерите. В нашите условия и 5 кг. са много. Октомври пчелите са все още активни. Ноември, декември, януари - пълен покой. 2 кила и половина мед. Февруари питка над главите, март също, а може и сироп при наличие на прашец. По този начин започва и стимулирането им. Ние не сме в Сибир все пак.

Привет,
А знае ли някой, колко е приблизително консумацията на нормално семейство в период на суша и безпашие юли и август? Имайки предвид, че стипмулираме за зимна пчела.
Благодаря предварително.

Трендафил Дончев
15.03.2018, 16:46
Привет,
А знае ли някой, колко е приблизително консумацията на нормално семейство в период на суша и безпашие юли и август? Имайки предвид, че стипмулираме за зимна пчела.
Благодаря предварително.

Това зависи от комплекс фактори, които пчеларя трябва да прецени.

mirona73
15.03.2018, 16:53
Благодаря за изчерпателния отговор.

Трендафил Дончев
15.03.2018, 18:01
Благодаря за изчерпателния отговор.

Не е съвсем изчерпателен, защото не съм разяснил какво включва комплекса от фактори и каква трябва да бъде преценката на пчеларя. Но това зависи от квалификацията на пчеларя.

mirona73
16.03.2018, 09:20
Не е съвсем изчерпателен, защото не съм разяснил какво включва комплекса от фактори и каква трябва да бъде преценката на пчеларя. Но това зависи от квалификацията на пчеларя.


Ще бъдеш ли така любезен накратко да споделиш.
Квалификация нямам. Начинаещ с желание съм да се ограмотявам от такива като Вас.
Благодаря предварително.

mici-92
16.03.2018, 12:17
Моля,за отзиви за комбинираната храна ,,нозематрол-R".!

Гогол
16.03.2018, 21:39
Начинаещ с желание съм да се ограмотявам от такива като Вас.
Благодаря предварително.
Препоръка от мен–Не вземай всичко от нас,вземи само зрънцето жито от плявата с която ще те засипем.Защото 100 пчелари –учители–102 технологии на отглеждане на пчели.Използвай зрънцата и създай своя технология на отглеждане за твоя си район.Сега ти е момента,за да не съжаляваш след това,че си изгубил 1 или 2 години в технологии които не са приложими при теб.Като гледам пишеш Ихтиман,значи на високо.Има колеги тук от този район и те най–добре могат да те насочат.Когато купуват от мен пч. с–ва от подобни райони винаги ги искат в осмаци с втори корпус/плодник/.На всички първа паша е акацията,особено в Айтоския балкан.Доколкото знам и при теб е подобна ситуацията–акация,после липа,а след това треволяк и какво дал Господ.Така че, помисли първо система и колко рамки.

rosty_sz
18.03.2018, 10:58
Привет,
А знае ли някой, колко е приблизително консумацията на нормално семейство в период на суша и безпашие юли и август? Имайки предвид, че стипмулираме за зимна пчела.
Благодаря предварително.

На отводка е около 0,4 захар на ден на нормално семемейатво е двойно.

Standart
30.12.2022, 14:22
Здравейте. Налага се да сложа питка на няколко семейства в нужда. Имам останали от миналата зима от 2.5 килограмовите, но са надули пликовете. Търся мнения и съвет дали бих могъл да ги дам или да не рискувам.

Nik_m
31.12.2022, 10:12
Здравейте. Налага се да сложа питка на няколко семейства в нужда. Имам останали от миналата зима от 2.5 килограмовите, но са надули пликовете. Търся мнения и съвет дали бих могъл да ги дам или да не рискувам.

Надули, какво означава? Ако са променили формата си лятото от топлоната най вероятно и няма нищо, но ако е ферментирала храната и е шукнала ще умориш пчелите. Аз не бих рискувал, купи нова. Тази може да я дадеш през годината ако има гладен период или на одводки. Успех!

kuline
31.12.2022, 14:38
Надули, какво означава? Ако са променили формата си лятото от топлоната най вероятно и няма нищо, но ако е ферментирала храната и е шукнала ще умориш пчелите. Аз не бих рискувал, купи нова. Тази може да я дадеш през годината ако има гладен период или на одводки. Успех!

Едва ли е вкиснала храната. Аз намерих в една кофа няколко пакета забравена храна от преди 4-5 години. Беше разтекла и втечнила част от нея, но нямаше признаци на прокисване. Според мен проблема, който може да има колегата е, че в това топло време има вероятност да се разтече там, където пчелите образуват кълбото.

Standart
31.12.2022, 18:13
Надут е плика там където е останал добре запечатан и вакуумиран. Самата храна е без промяна в цвят и консистенция. Това което ме притеснява е да не е тръгнала някаква ферментация. Просто реших, че се е случвало и при други колеги.

Гогол
02.01.2023, 13:58
Надут е плика там където е останал добре запечатан и вакуумиран. Самата храна е без промяна в цвят и консистенция. Това което ме притеснява е да не е тръгнала някаква ферментация. Просто реших, че се е случвало и при други колеги.

Като начало–Честита Нова година!!! Здраве и много късмет при отглеждането на пчелите.
Слагай храната спокойно.За десеттина отводки бях купил 2 кашона от същата разфасовка,но останаха няколко пакета. И покрай болежките ми съм ги забравил в склада.Миналата зима ги открих в кофата–надути леко,някои втечнени на 5% отгоре. Като ги слагах,обърнах плика с твърдата част надолу/към рамките/. След 3–4 дена бяха отнели всичката течна част и си хрупаха от твърдата. Проблем не е имало след вземането на цялата питка.
Сега съм им напълнил торбички по 2 кг. с мед/рапица+овощия/ и към 15 01 ще им ги сложа,че това топло време ги открехна на пило,а то иска хранене.

valaz
08.01.2023, 02:45
Здравейте. Налага се да сложа питка на няколко семейства в нужда. Имам останали от миналата зима от 2.5 килограмовите, но са надули пликовете. Търся мнения и съвет дали бих могъл да ги дам или да не рискувам.

Аз бих опитал тази храна на вкус. Ако той е нормален, бих я сложил в кошерите без притеснения.