PDA

Виж пълната версия : Национална Пчеларска Програма (НПП) 2020-2022г. Предложения.



Трендафил Дончев
24.08.2018, 19:08
Крайния срок за внасяне на предложения по новата НПП е 15 септември. Който има някаква идея, предложение за добавяне на нещо ново или замяна на някои от точките може да го направи тук. Сега е момента да се споделя, а не след това да се питаме защо нещо не е направено? Когато е дадено предложение и се приеме ще има резултат, но докато стои в нечия глава и не вижда бял свят, така и ще си остане. Затова, че давайте. Не чакайте влака да мине. Всичко зависи от нас самите.

Ха, ха...все пак, ако има чуваемост или примерно, ако на пътя не се появи някой задръстеняк, който да прецака всичко, но да не мислим за това. ;)

Вие сте...…..

malkia.sandanski
24.08.2018, 22:21
Към разновидностите кошери да се добави кошер с плодник ЛР и 3 или 4 магазина Дадан-Блат.

malkia.sandanski
24.08.2018, 22:36
За подвижното пчеларство да могат да кандидатстват хора с повече от 100 пчелни семейства и лимита на финансовата помощ да се увеличи от 2500 лв на поне 3500 лв.

bat_minka
25.08.2018, 06:25
За инвентар мярка А, да може да се кандидатства с по вече от 100 бр. кошери и ако има таван да е да речем 150-200.

Георги Куров
25.08.2018, 12:59
Трябва мярка за квалификация на пчеларите по здравния статус на пчелите - курсове, лекции, семинари, практическо обучение. Съвременна лаборатория за изследване на заболяванията по пчелите е нужна и подпомагане на пчеларите за изследванията. При липсата на такава се почна диагностика по снимки, хвърляне на боб, ходене при врачки и т.н.

Cvetomir
26.08.2018, 07:43
Към инвентара да се добави разпечатваща машина и количка за пренасяне(повдигане) на кошери. Мярката подвижно трябва да се редуцира доста , ремаркетата са с двойно и тройно по-високи цени от тези за подпомагане , платформи не могат да се закупуват .

georgi rumenov
26.08.2018, 13:36
Тези програми не помагат с нищо за развитието на пчеларството.Според мен, ако се раздават пари те трябва да са за деклариране на приходи и платени данъци от пчелни продукти .Но не под формата на програми за кошери,инвентар,лекарства или анализи .Примерно за този период има 5 млн.лева разделят се като при деминимис , Иванчо произвежда 3 тона мед 20 отводки продал ги платил си данъците тогава има право на пари.Нека сам да решава за какво да използва парите .Няма значение ЗП или не е,щом е изряден .А сега едни и същи се ослушва каква програма (мярка),ще има и как да се прилапат повече пари!

rosty_sz
26.08.2018, 13:56
Тези програми не помагат с нищо за развитието на пчеларството.Според мен, ако се раздават пари те трябва да са за деклариране на приходи и платени данъци от пчелни продукти .Но не под формата на програми за кошери,инвентар,лекарства или анализи .Примерно за този период има 5 млн.лева разделят се като при деминимис , Иванчо произвежда 3 тона мед 20 отводки продал ги платил си данъците тогава има право на пари.Нека сам да решава за какво да използва парите .Няма значение ЗП или не е,щом е изряден .А сега едни и същи се ослушва каква програма (мярка),ще има и как да се прилапат повече пари!

Само не разбрах как се разпределят парите между Иванчо, Петканчо, и Драганчо? Уж като деминимис пък да няма значение дали си ЗС. Уж подпомагане на сектора пък Иванчо да има възможност да си вземе БМВ-енце с паричките. А контрола? Давай развий си тезата ама мисли пък може и тези дето ти вдигат палци да помагат.

agro
26.08.2018, 14:02
Само не разбрах как се разпределят парите ...
Аз го разбрах така - парите да се дават на единица произведена продукция. Произведената продукция се доказва - с фактури и платени данъци. Накрая, като се платят данъците, ако останат пари - тогава бмв-енце.

rosty_sz
26.08.2018, 14:08
Аз го разбрах така - парите да се дават на единица произведена продукция. Произведената продукция се доказва - с фактури и платени данъци. Накрая, като се платят данъците, ако останат пари - тогава бмв-енце.
Много лошо предложение. Ако Иванчо е в крайдунавска Добруджа и изкара 70 кг. от сем. а Драганчо е в Родопите и изкара 15 кг от сем. Иванчо освен че реализира няколко пъти повече приход от продукция, а и получава няколко пъти повече помощ. Двата стават в изключително неравностойно положение и пазара става мега изкривен.

П.П. Имам в главата си цялостна стратегия за развитие на сектора и съм измислил и подпомагането, но нарочно ви провокирам да видя дали няма да излезе нещо по-добро.

tarty
26.08.2018, 14:09
Рости, как да се осветли пчеларството, като всичките 99%са в сивия сектор. Продал 4 тона на дребно, но писал печалба от хиляда лева, колкото да си покрие осигуровките.

agro
26.08.2018, 14:15
Много лошо предложение. Ако Иванчо е в крайдунавска Добруджа и изкара 70 кг. от сем. а Драганчо е в Родопите и изкара 15 кг от сем. Иванчо освен че реализира няколко пъти повече приход от продукция, а и получава няколко пъти повече помощ. Двата стават в изключително неравностойно положение и пазара става мега изкривен.

П.П. Имам в главата си цялостна стратегия за развитие на сектора и съм измислил и подпомагането, но нарочно ви провокирам да видя дали няма да излезе нещо по-добро.
Само дето меда на Иванчо ще съдържа цялата химия на крайдунавска Добруджа, която си е един завод без покрив. Цената му съответно би трябвало да е различна. Изведнъж ще се окаже, че всички по "био" нямат място там, а трябва да ходят по планините.

Трендафил Дончев
26.08.2018, 14:15
Тези програми не помагат с нищо за развитието на пчеларството.Според мен, ако се раздават пари те трябва да са за деклариране на приходи и платени данъци от пчелни продукти .Но не под формата на програми за кошери,инвентар,лекарства или анализи .Примерно за този период има 5 млн.лева разделят се като при деминимис , Иванчо произвежда 3 тона мед 20 отводки продал ги платил си данъците тогава има право на пари.Нека сам да решава за какво да използва парите .Няма значение ЗП или не е,щом е изряден .А сега едни и същи се ослушва каква програма (мярка),ще има и как да се прилапат повече пари!


Само не разбрах как се разпределят парите между Иванчо, Петканчо, и Драганчо? Уж като деминимис пък да няма значение дали си ЗС. Уж подпомагане на сектора пък Иванчо да има възможност да си вземе БМВ-енце с паричките. А контрола? Давай развий си тезата ама мисли пък може и тези дето ти вдигат палци да помагат.

И аз да се обоснова защо вдигнах палец на горния пост. Вдигнах го/палеца/ само и единствено заради последното изречение.;)

rosty_sz
26.08.2018, 14:43
Рости, как да се осветли пчеларството, като всичките 99%са в сивия сектор. Продал 4 тона на дребно, но писал печалба от хиляда лева, колкото да си покрие осигуровките.
Измислили са го много по-големи умове от мен. Забравих как се казваше точно "техника" , но мисля, че беше на "ръжена и моркова" . Моркова (примамката) са програмите и другите видове подпомагащи плащания. Ръжена (натиска, силата) за сега не е влязъл в действие. Всички "колеги" които стоят в сивия сектор толкова са се самозабравили че масово искат и нахалстват и едва ли не заявяват, че всички трябва да им помагаме, а после като дойде време за реализация стават много силни и забравят да питат. Аз питам тези които сме на светло до кога ще траем и ще чакаме държавата? До кога ще подминаваме мръсните буркани омния с капачки десета употреба в които се преедлага мед по оградите и т.н. Почнах да се дразня и спирам че е неделя и по добре да си видя семейството.

georgi rumenov
26.08.2018, 16:07
Незнам да ли съм казал това което мисля по правилният начин.Но както се вижда (или както аз виждам)програмата не работи .Кандидатства се за скъпи лекарства реално се третира с нещо по евтино а скъпите се продават ,друг пример кандидатстват за кошери договарят се за цената с производителят и останалите пари се делят,защото има кошери и по 50 лв.нови или се плаща на лицензиран производител само за фактура,друг пример с приятел кандидатстват за одводки одобриха го договори се с производителят да му напишат фактура за определена бройка ,взе наполовина но му преведоха пари за всички които беше одобрен,а какви одводки взе слаби слаби наложи се да ги обедини че иначе една нямаше да изкара зимата.Това от мене ли го чувате за пръв път? Пчелари с по две годишен опит и с по 60-70 семейства взеха центрофуги и вани за 200-300 семейства и когато го питах единият пич защо му е тази 48 рамкова центрофуга като реално няма нужда от нея ,човекът ми каза "дават ли ти вземаи" А относно ЗП,нека всеки който си е платил данъците на база продаден мед да има право на определена сума пари.данъкът за ЗП е 4 % а за не регистриран е10% сам да си реши кое му е по изгодно.Наистина е несправедливо за тези в районите с по бедна паша но ако се помисли и затова ще се намери някакво решение!

kuline
26.08.2018, 16:14
Една лека корекция, колега относно данъка - не 10, а 6%. Инак за всичко което казваш си абсолютно прав.

Илиев
26.08.2018, 17:36
Предлагам да се заделят всяка година пари за инфрастуктура( писал съм и преди) - да се проучат райони, които са недостъпни и богати на паша, да се прокарат пътища, да се раздадат парцели през 6-7км. на пчелари, които искат да пчеларстват, а защо не и някаква охрана, за да се чувстват по-сигурни.

tarty
26.08.2018, 17:37
За фирми си остава 10%.

tarty
26.08.2018, 17:42
Предлагам да се заделят всяка година пари за инфрастуктура( писал съм и преди) - да се проучат райони, които са недостъпни и богати на паша, да се прокарат пътища, да се раздадат парцели през 6-7км. на пчелари, които искат да пчеларстват, а защо не и някаква охрана, за да се чувстват по-сигурни.

То има закон и то преправен тази година, но не знам кой ще се върже. Например искам да регистрирам пчелин в земя водеща се мери и пасища към общината( до сега беше забранено), но пусти късмет където ми са пчелите земята се води цял парцел от 54 декара и не може, можело само малки имоти, защото в закона дават до 10 кв за един кошер, за 100 кошера се равнява на 1 декар.

rosty_sz
26.08.2018, 18:08
То има закон и то преправен тази година, но не знам кой ще се върже. Например искам да регистрирам пчелин в земя водеща се мери и пасища към общината( до сега беше забранено), но пусти късмет където ми са пчелите земята се води цял парцел от 54 декара и не може, можело само малки имоти, защото в закона дават до 10 кв за един кошер, за 100 кошера се равнява на 1 декар.
Ей на тая тема бях бесен цяла седмица. Точно ми мина и ти пак ми напомни.

радо
26.08.2018, 18:43
То има закон и то преправен тази година, но не знам кой ще се върже. Например искам да регистрирам пчелин в земя водеща се мери и пасища към общината( до сега беше забранено), но пусти късмет където ми са пчелите земята се води цял парцел от 54 декара и не може, можело само малки имоти, защото в закона дават до 10 кв за един кошер, за 100 кошера се равнява на 1 декар.
Общината ти прави парцел от 1 дка. обявява търг ти го печелиш и плащаш наем 10 години в моя случай 40 лв./дка.

tarty
26.08.2018, 19:02
Общината ти прави парцел от 1 дка. обявява търг ти го печелиш и плащаш наем 10 години в моя случай 40 лв./дка.
Общината казва, че в закона пише за маломерни имоти, а не да ти отделя парцел от по голям. Прости казват къде има такива пърцели в къна на тръна и се спасявай. Дори ми казаха да очаквам санкция за използване незаконно на имота защото имам пчели там.

rosty_sz
26.08.2018, 19:24
3 дни търсех, що е то маломерен имот и нищо?

tarty
26.08.2018, 19:27
3 дни търсех, що е то маломерен имот и нищо?
В закона пише от 3 до 10 кв за кошер, сам може да сметнеш, при какъв брой кошери, колко терен ти се полага.

радо
26.08.2018, 19:52
Дори ми казаха да очаквам санкция за използване незаконно на имота защото имам пчели там.
Аз бях в същото положение ,но от общината се съгласиха и ми отделиха 1 дка като отделянето на новия парцел струва около 150 лв. Всичко опира до желание и разбиране.Парцела трябва да е до път.

tarty
26.08.2018, 20:43
Аз бях в същото положение ,но от общината се съгласиха и ми отделиха 1 дка като отделянето на новия парцел струва около 150 лв. Всичко опира до желание и разбиране.Парцела трябва да е до път.

Това в коя община е, за да им кажа, че има вече такъв прецидент и ще съдя общината ако не направят същото :).

rosty_sz
27.08.2018, 07:16
Аз бях в същото положение ,но от общината се съгласиха и ми отделиха 1 дка като отделянето на новия парцел струва около 150 лв. Всичко опира до желание и разбиране.Парцела трябва да е до път.
Мен също ме интересува за коя община става въпрос?

rosty_sz
27.08.2018, 07:22
В закона пише от 3 до 10 кв за кошер, сам може да сметнеш, при какъв брой кошери, колко терен ти се полага.
Не си прав. Това са две различни рестрикции. Едната е че парцела трябва да е маломерен. И втората е за квадратура на кошер. Ако влезем в хипотеза че ще отделят парче ( което преди 5 години ми беше отказано) то това ще може да стане само от маломерен. До колкото успях да се преборя със законовите разпоредби маломерен е парцел е такъв под 10 дка., който няма в съседство друг със същия статут към който да се обедини. Това го четнах в една наредбичка на една малка община и ти по друг повод. В закон разпоредба не открих.

Stefan85
27.08.2018, 07:36
Не си прав. Това са две различни рестрикции. Едната е че парцела трябва да е маломерен. И втората е за квадратура на кошер. Ако влезем в хипотеза че ще отделят парче ( което преди 5 години ми беше отказано) то това ще може да стане само от маломерен. До колкото успях да се преборя със законовите разпоредби маломерен е парцел е такъв под 10 дка., който няма в съседство друг със същия статут към който да се обедини. Това го четнах в една наредбичка на една малка община и ти по друг повод. В закон разпоредба не открих.

Него ли намалиха на под 5дка колега?

tarty
27.08.2018, 07:41
Не си прав. Това са две различни рестрикции. Едната е че парцела трябва да е маломерен. И втората е за квадратура на кошер. Ако влезем в хипотеза че ще отделят парче ( което преди 5 години ми беше отказано) то това ще може да стане само от маломерен. До колкото успях да се преборя със законовите разпоредби маломерен е парцел е такъв под 10 дка., който няма в съседство друг със същия статут към който да се обедини. Това го четнах в една наредбичка на една малка община и ти по друг повод. В закон разпоредба не открих.

На мен ми бе обяснено, че щом ще се отдава за пчелин се смята колко кошера ще се поставят и от там, колко трябва да бъде голям парцела, но реално ти няма.да сложиш 500-1000 кошера в този парцел, нали в последствие от БАБХ ще.трябва да го регистрират като пчелин.

Юрий Цветков
28.08.2018, 11:16
Предлагам да се заделят всяка година пари за инфрастуктура( писал съм и преди) - да се проучат райони, които са недостъпни и богати на паша, да се прокарат пътища, да се раздадат парцели през 6-7км. на пчелари, които искат да пчеларстват, а защо не и някаква охрана, за да се чувстват по-сигурни.

Колега, кой ще финансира целия този масраф? То няма читави пътища до населените мвста, ти искаш в пущинаците да ти прекарат, че и някой да ги охранява. Не че, е невъзможно, но за това трябва да се плати. Та питам, кой ще го направи?

cecko96_1
28.08.2018, 16:00
Парете по нпп се разпределят,РЕДУЦИРАТ спрямо пчелните семейства с които участват бенефициентите .Всеки има право да закупува това от което има нужда майки, отвотки,кошери,центрафуги, екарства,платформи,храна, и.т.н. отчита се пред фонда с счетоводни документи за инвестицията която е направил.

tsc1
29.08.2018, 19:18
....
П.П. Имам в главата си цялостна стратегия за развитие на сектора и съм измислил и подпомагането, но нарочно ви провокирам да видя дали няма да излезе нещо по-добро.
Мисля си, че ще е добре да изложиш идеите си за стратегията за развитие на пчеларството в България (поне като конструкция и основни цели, идеи и пътища за постигането им). Така ще има материал за размисъл и някаква посока на предложенията, а не предложения "на посоки". Аз например имам две идеи за промени в мярка Е, но преди да ги изложа бих искал да видя дали се вписват в няква по-обща идея.

rosty_sz
30.08.2018, 07:28
Няма да се хареса на доста "колеги". Да караме за сега по старому.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 07:43
Няма да се хареса на доста "колеги". Да караме за сега по старому.

Винаги на някого нещо няма да се хареса, но в един момент трябва да се правят промени. Тотални. Някои до такава степен се окопават, че започват да насаждат, че това е правилния начин на действие. Такива са примерите от цялата ни държавичка. Затова, че мисля е добре да предложиш плана си, а представи си това може да е капката която да накара чашата да прелее и да се започне наново.

tsc1
30.08.2018, 08:40
Ами аз ще добавя своята "капка" от позицията на страничен наблюдател и заклет неплащач на "данък общестено мнение" и с пълното съзнание, че ще има недоволни "колеги".
Като начало две общи съображения:
1. НПП е инструмент на държавата за да провежда своята политика в сектор пчеларство. Факта, че ще има завишаване на средствата показва, че на сектора започва да се отдава по-голямо значение и той започва да става "видим" за власт имеющите.
2. За да работи правилно програмата тя трябва да е съобразена много точно със структурата на сектора и съответата политика за развитието му. Личното ми мнение (не ангажирам никого с него) е, че тя трябва да бъде следната:
- хоби пчелари (до 25-30 кошера);
- пчеларски ферми ( 3-4 пчелина с до 500 кошера, обслужвани от една фамилия и служещи за основен неин поминък, малък семеен бизнес без наемане на постоянна работна ръка);
- промишлено пчеларство (повече от 4 пчелина или 500 кошера, заедно с цялото помощно стопанство и поддържащи дейности, изпълнявани от наета работна ръка);
- основен поддържащ сектор (майкопроизводители, производители на отводки, търговци и преработватели на пчелни продукти);
- спомагателен сектор (производители, вносители и търговци на пчеларско оборудване и материали, производители, вносители и търговци на препарати и лекарства за пчели, научни работници и разработчици на нови технологии и техника за пчеларството, специалисти, занимаващи се организация и икономика на пчеларството като бизнес).

tsc1
30.08.2018, 10:06
Конкретно по мярка "Е" от НПП.
Създадена да подпомогне научната общност в пчеларството, тя в момента практически не работи. Пускат се годишно 2-3 строго профилирани теми (най-често изсмукани от пръстите на някой чиновник), които не намират кандидати за работа по тях. Парите остават неизползвани по предназначение и се разпределят после по другите мерки, генерирайки вместо научен продукт от полза за всички само кошери и отводки. Негласното обяснение е, че това се прави така умишлено.
За да стане ефективна мярката и от полза за всички пчелари тя трябва от чисто научна да се видоизмени в научно-приложна. Освен че като сума тя трябва да се завиши, но тя трябва да се отвори като дейности, които могат да се финансират по проекти. Право на участие в нея освен строго научните институти трябва да имат и фирмите, занимаващи с развойна дейност в областта на пчеларските технологии и техника, както и пчеларските организации. Добра статия в тази посока има на инж.Михайлов в два последователни броя на в-к "Пчела и кошер".
Какви са конкретните ми предложения:
1. Да се пусне и финансира тема "Анализ и подобряване на пчеларското законодателство". В момента в него цари анархия и е пълно с противоречия и несъгласувани текстове в отделните закони и подзаконови нормативни актове. Това скоро се коментираше тук в една тема.
Какво конкретно следва да се извърши? Да се създаде работен колектив в състав - юрист, представител на МЗХ, представител на ДФЗ, представител на БАБХ, представител на Сдружението на общините и пчелари, които да извършат пълен и цялостен анализ на всички текстове в законите и подзаконовите нормативни актове, касаещи пчеларството като сектор, да открият всички несъответствия и да изготвят конкретни текстове за промени. Чрез МЗХ всички изводи и предложени промени да се внесат за разглеждане в Народното събрание. Промените във законите, а после и в подзаконовите актове трябва да се движат синхронно и в пакети.
2. Да се пусне и финансира тема "Създаване и развитие на АПИС (Автоматизирана Пчеларска Информационна Система)". Тази система трябва да е основен помощник на пчеларите при:
- избор на място за нов пчелин;
- ориентация за наличните пчелини в десеткилометровата зона от избраното място
- ориентация за засетите площи и вида на посева всяка година в петкилометровата зона от пчелина
- разположението на гори, пасища и други терени с медоносна растителност
- възможните места за подвижно пчеларстване
- точното време, вид на използвания химикал и вида на обработката с известяване чрез СМС и/или мейл.
Системата трябва да е изцяло On-line WEB базирана, да позволява достъп както от офисен комютър така и от смартфон. Тя би облекчила работата и на арендаторите за известяване при пръсканията и торенето, както и на кметовете по места. На база на нейния архив ще може лесно да се доказва дали едно пръскане е огласено правилно и в срок, дали включилите се пчелари са били известени и кога. Тя трябва да поддържа актуален и регистъра на пчелините с техните GPS координати, телефони и мейл адреси на пчеларите.
Публикувам тук разработената от нас структура на системата за обсъждане и предложения:

9702

Трендафил Дончев
30.08.2018, 10:33
Ще ти отговоря с едно изречение. Някои пчелари, арендатори, селски кметове и др. телефоните им са от най - старото поколение и не могат една снимка да качат и един СМС да изпратят, а и акълите им са от това време, ти им предлагаш......иначе си прав. Хората отдавна го правят.

tsc1
30.08.2018, 10:42
Ще ти отговоря с едно изречение. Някои пчелари, арендатори, селски кметове и др. телефоните им са от най - старото поколение и не могат една снимка да качат и един СМС да изпратят, а и акълите им са от това време, ти им предлагаш......иначе си прав. Хората отдавна го правят.
Не си разбрал правилно нещата! Системата автоматично прави това вместо тях. Пчеларите само получават SMS. А за първоначалната регистрация все ще се намери един компютърно грамотен да я направи. Селските кметове ги елиминираме от процеса изобщо и ще трябва да черпят!

Трендафил Дончев
30.08.2018, 11:01
Не си разбрал правилно нещата! Системата автоматично прави това вместо тях. Пчеларите само получават SMS. А за първоначалната регистрация все ще се намери един компютърно грамотен да я направи. Селските кметове ги елиминираме от процеса изобщо и ще трябва да черпят!

Хайде, не съм ги разбрал. Добре, ти си този грамотния. Оправяш всичко и го даваш на арендатора, на селския кмет, на пчеларя. Арендатора, арендатор, но до толкова колкото да иде при една кака да му пусне документите и да лапне парите, че иначе едно изречение не може да свърже. Селския кмет някакъв пенсионер, който целта му е била да седне там, че да вземе някой лев върху пенсията. Пчеларя, два поста във форума не може да върже, но програмите ги върти все едно на бюрото на счетоводител са го правили. Другия пчелар не може снимка да качи, че телефона му калпав, а и акъла му толкова, но майстор, с добиви. Ха кажи ми тази твоя система, която ти си им я предоставил как ще я обслужват? Тя ще пищи, а те ще я гледат като теле боядисана ограда, а пчелите ще мрат. Разбирам те напълно, но трябва да се сменят кадрите и с тях цялото оборудване. Мисленето да се смени и още, и още....до безкрай. Но колкото нагоре си мислят, че правят промени, толкова надолу се забатачва.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 11:09
И още нещо разбирам. Че мярка „Е” най те засяга, особено в частта с оповестяване и охрана, но мисля, че другите мярки са доста по - важни. Важни за някои. За други не. А те са много повече. За които никой не мисли.

tsc1
30.08.2018, 11:25
И още нещо разбирам. Че мярка „Е” най те засяга, особено в частта с оповестяване и охрана, но мисля, че другите мярки са доста по - важни. Важни за някои. За други не. А те са много повече. За които никой не мисли.
Че няма да е лесно е ясно! Че няма от раз да тръгне всичко гладко - съгласен съм. Но с оценката ти за пчеларите - не съм. Контактувам покрай нашите разработки с доста млади и грамотни пчелари, които мислят доста по-различно от дядовците си.
Да, мярка Е ме засяга, защото тя е ориентирана към науката и новите разработки. И не само в частта за охрана и известяване, ако забелязваш! За другите мерки да си мислят пчеларите. Всеки се чеше където го сърби! Кой ви пречи да мислите?

tsc1
31.08.2018, 09:05
Всъщност няма никакво значение какви мисловни конструкции си правим и какво предлагаме тук, ако не знаем кои хора стоят насреща. Кой ги чете (или трябва да ги прочете), кой трябва да ги внесе и как той ще ги представи и какъв е състава на работната група, която трябва да ги обсъди, приеме и представи пред органите, които ще изготвят и приемат НПП.

Трендафил Дончев
31.08.2018, 09:45
Всъщност няма никакво значение какви мисловни конструкции си правим и какво предлагаме тук, ако не знаем кои хора стоят насреща. Кой ги чете (или трябва да ги прочете), кой трябва да ги внесе и как той ще ги представи и какъв е състава на работната група, която трябва да ги обсъди, приеме и представи пред органите, които ще изготвят и приемат НПП.

Тук си напълно прав. За какво се напъваме тогава? В един пост и аз го писах - няма ли чуваемост по веригата нагоре, просто си губи смисъла. Това за чуваемоста съм го взел от един голям/голям, колко да е голям?/ политик. Сергей Станишев. Та човека е прав. Ако не искат да те чуят, ти ако щеш си съдери сандалите да драпаш, пак няма да ти обърнат внимание. ;)
Ееее, виж колко умни хора имало. :bigsmile:

tarty
23.11.2018, 13:07
Да знаете кой да споменавате след време, а не да карате наред :)
http://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2018/10/15/rd_09_863_18_09_2018.pdf?fbclid=IwAR3tBtdiDvd2ccyG n2p-BJcWEAEUAcRkWLNCD_X6AlbxOwE82Uz1IjZgubU

Краско
23.11.2018, 13:43
Че има ли толкова индианци за тези вождове? Много племе много вожд. :)

bojidar8911
13.01.2019, 09:43
Здравейте,в старата тема за НПП 2017-2020 видях,че доста от колегите не одобряват обвързаността със срока от 3 години от дата на отпускане на помощ.Искам да попитам,понеже може и аз да не съм разбрал.Обвързаността се изразява в това да имаш регистриран животновъден обект ,който да бъде следен от ветеринар доколкото разбрах,но не сте длъжни да сте регистрирани като ЗП.В момента аз съм ЗП и плащам осигуровки в размер 96 лв на месец,а скоро вероятно и повече,така че мисля да си прекратя регистрацията като ЗП и да си оставя само регистриран пчелина

ivan5555
22.03.2019, 17:29
някой знае ли за новата програма?министъра я одобрил а какво е то не се знае.парите почти двойно а за пчеларите май надоло.

gln
22.03.2019, 23:29
Аз четох, четох и в крайна сметка нищо не разбрах , с моите четири кошера в двора на дядо, мога ли да се регистрирам само като пчелар и да не плащам осигуровки, или трябва да съм и ЗП, понеже работя на трудов договор, и съм осигурен, трябва ли да плащам още осигуровки.

Трендафил Дончев
26.02.2020, 07:38
https://agri.bg/novini/priemat-po-novata-pchelarska-programa-zapochva-dnes

Трендафил Дончев
26.02.2020, 11:03
По искане на TSC1

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 13 от 2016 г. за меркитеза опазването на пчелитеи пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности (обн., ДВ, бр. 70 от 2016 г.; изм., бр. 16 от 2019 г.)
Проект

§ 1. В чл. 2, ал. 1 се правят следните изменения:
1. в букви „а“ и „б“ думите „населеното място и“ се заличават.
2. буква „в“ се отменя.
§ 2. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 :
а) в основния текст след думата “култури“ се добавя „и други площи“;
б) в т. 1 думата „само“ се заличава, а накрая се добавя „или след писмено разпореждане от изпълнителния директор на БАБХ, когато въздушното пръскане е с препарати за дезинфекция или дезинсекция във връзка с прилагане на мерки по Закона за ветеринарномедицинската дейност.“;
в) в т. 2 букви „а“ и „б“ думите „населеното място и“ се заличават.
2. В ал. 2:
а) в основния текст след думата „защита“ се добавя „препарати за дезинфекция и дезинсекция“;
б) точка 1 се отменя;
в) в т. 2 думите „при третиране с инсектициди, фунгициди и растежни регулатори“ се заличават;
г) в т. 4 думите „с тотални хербициди“ се заличават“.
3. В ал. 3 думите „се записват“ се заменят с „авиационният оператор записва“.
4. Алинея 4 се отменя.
§ 3. Член 4 се изменя така:
„Чл. 4. (1) Ограничава се употребата на продукти за растителна защита, препарати за дезинфекция и дезинсекция, както следва:
1. продуктите за растителна защита, идентифицирани като „Опасни за пчелите“, се прилагат само през тъмната част на денонощието, при спазване изискванията на тази наредба.
2. всички инсектициди със системно действие, които не са идентифицирани като „Опасни за пчелите“, се прилагат с наземна или авиационна техника от залез слънце до 2 часа след изгрев слънце, при спазване изискванията на тази наредба.
3. продукти за растителна защита, различни от изброените в т. 1 и т. 2, се прилагат от залез слънце до 10:00 часа на следващия ден, с авиационна или наземна техника, при спазване изискванията на тази наредба.
(2) Продукти за растителна защита с нисък риск и на база микроорганизми се прилагат с наземна или авиационна техника без часово ограничение, при спазване изискванията на тази наредба.
(3) Ограниченията по ал. 1 не се прилагат в случаите, когато в радиус до 3 км по въздух от границите на земеделските и горските култури и други площи, върху които ще се прилагат продукти за растителна защита, препарати за дезинфекция и дезинсекция, няма регистрирани пчелини.
(4) Не се разрешава третиране с продукти за растителна защита, препарати за дезинфекция и дезинсекция на площи с цъфтяща растителност, пасищни площи, вододайни зони и третиране извън буферните зони, определени при разрешаването на продуктите за растителна защита.
(5) При провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности се забранява използване на вещества, представляващи хранителна примамка за пчелите, освен в случаите на добавяне на репеленти.“
§ 4. Член 5 се изменя така:
„Чл. 5. Възложителят на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност е длъжен да окоси, заоре или дискува цъфтящата растителност в междуредията на трайните насаждения (овощни градини, лозя и др.) и интензивни горски култури преди извършване на третирането при спазване изискванията на чл. 34 от Закона за пчеларството.“
§ 5. В чл. 6 след думата „защита“ се добавя „в които са обозначени продуктите, идентифицирани като опасни за пчелите със стандартната фраза „SPe8 Опасен за пчелите“, инсектицидите със системно действие и продуктите за растителна защита с нисък риск;“
§ 6. В чл. 7 думите „(по-слабо токсични) по отношение на“ се заличават.
§ 7. Създават се членове 7а, 7б и 7в:
„Чл. 7а. В случай на възникване на заразни заболявания по животните се извършват дезинсекционни и дезинфекционни дейности, съгласно процедури, одобрени от изпълнителния директор на БАБХ.
Чл. 7б. В случаите по чл. 7 и чл. 7а ЦОРХВ извършва оценка на влиянието на проведените растителнозащитни, дезинсекционни и дезинфекционни дейности върху пчелите.
Чл. 7в. При пострадали пчелни семейства в случаите по чл. 7 и чл. 7а, собствениците на пчелини се обезщетяват по реда на Закона за защита от бедствията.“
§ 8. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите „до 3 дни“ се заменят с „не по-малко от 3 дни и не повече от 15 дни“;
б) създава се т. 3:
„3. прилагат регистрираните с входящ номер уведомителни писма до кметствата към „Дневник за проведените растителнозащитни мероприятия и торене“ и към “Технологичен план“ за горските територии, при употреба на ПРЗ, и ги предоставят при проверка.“
2. В ал. 2 накрая се добавя „а на практикуващите подвижно пчеларство в землището на съответното населено място уведомява лично с SMS и/или по електронна поща.“
3. Алинея 4 се изменя така:
„(4) Данните по ал. 3 съдържат мобилен телефон и/или електронна поща и се съобщават в съответната ОДБХ от собственика на пчелина при регистрацията, пререгистрацията на животновъдния обект или в доброволно предоставяне, ведно с декларация за съгласие за достъп до лични данни.
§ 9. Създава се чл. 9а:
„Чл. 9а. (1) Българската агенция по безопасност на храните създава и поддържа информационна система за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности (ИСОРД).
(2) Достъпът до ИСОРД е публичен, след извършена регистрация с валиден адрес за електронна поща.
(3) Системата по ал. 1 съдържа географска информация за актуалните граници на слой „Площи, допустими за подпомагане“ (ПДП) от Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП), планираните и извършените растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности и въведени местоположения на животновъдните обекти (пчелини).
(4) Лицата, които извършват/възлагат растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности с наземна и авиационна техника и собствениците на животновъдни обекти (пчелини), регистрирани съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност се регистрират самостоятелно в ИСОРД чрез валиден адрес за електронна поща и персонален код, получен от ОДБХ.
(5) Регистрираните в ИСОРД собственици на животновъдни обекти (пчелини), включително практикуващите подвижно пчеларство, следва да въведат в системата информация за местонахождението на всеки пчелин.
(6) Лицата, които извършват/възлагат растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности с наземна и авиационна техника, в срок не по-малко от 3 дни и не повече от 15 дни преди датата на третирането са длъжни да въведат информация за дейностите в ИСОРД, която включва:
1. блок/блокове от слой ПДП на СИЗП в които са планирани дейностите, със съответната площ в декари и вид на земеделската култура;
2. дата и час (от – до) на извършване на дейностите;
3. продукт/препарат – активно вещество/а, търговско наименование, доза на декар.
(7) Оповестяването се извършва автоматично от ИСОРД, като на всеки регистриран собственик на пчелин, чиито пчелини попадат в 3 километрова зона около блок с планирана дейност се изпраща електронно писмо и SMS с данните по ал. 6.“
§ 10. В чл. 10 след думите „т. 2“ се добавя „или по чл. 9а, ал. 7,“, а след думата „отравяне“ се добавя „чрез покриване или затваряне на кошерите.“
§ 11. В чл. 11 накрая се добавя „при спазване изискванията на тази наредба.“
§ 12. В чл. 12 се правят следните изменения:

Трендафил Дончев
26.02.2020, 11:04
1. В ал. 1:
а) в основния текст след думата „подмор“ се добавя „или наличие на признаци за отравяне на пчели“;
б) точка 2 се изменя така:
„2. подава жалба до директора на Областната дирекция "Земеделие" (ОДЗ) незабавно по телефона не по-късно от първия ден след констатираната смъртност на пчели и писмено в първия работен ден.“
2. Алинея 2 се изменя така:
„(2) Директорът на ОДЗ незабавно уведомява ОДБХ и свиква комисията по чл. 36, ал. 1 от Закона за пчеларството в срок до 3 часа от получаване на жалбата в работни и в неработни дни.“
3. Алинея 3 се изменя така:
„(3) Ветеринарният лекар, обслужващ пчелина, след уведомяване от собственика на пчелните семейства за масов подмор или признаци на отравяне в срок до 24 часа от уведомяването прави преглед на пчелните семейства и отразява констатациите си във ветеринарномедицинския дневник на животновъдния обект (пчелин).“
4. Алинеи 4 – 7 се отменят.
§ 13. Член 14 се изменя така:
„Чл. 14. (1) Комисията по чл. 12, ал. 2 извършва проверка на място.
(2) Инспектор по растителна защита от ОДБХ, член на комисията, взема проби от третираната растителност и проверява за наличие на умрели пчели в нея. Пробите се транспортират незабавно. При невъзможност за незабавен транспорт пробите следва да бъдат съхранявани в ОДБХ и доставени в акредитираната лаборатория по подходящ начин. Пробите се придружават от протокол за вземане на проби от растения и растителни продукти за идентификация на употребени продукти за растителна защита и/или за установяване на остатъчни количества от продукти за растителна защита по процедури, утвърдени от изпълнителния директор на БАБХ. Пробите се опаковат, транспортират и анализират за сметка на БАБХ.
(3) При необходимост, по преценка на комисията, се взема проба от растителността в пчелина.
(4) Официалният ветеринарен лекар, член на комисията, взема проби от пчели от пострадалите семейства и около техните входове. Пробите се придружават от писмо за изпращане на проби по образец, одобрен от изпълнителния директор на БАБХ.
(5) Пробата по ал. 4 трябва да съдържа не по-малко от 50 г от материалите за изследване, поставени в подходяща, инертна опаковка, която предоставя сигурна защита от замърсяване, повреда или изтичане, и да е запечатана и етикетирана. Необходимите опаковки се осигуряват от официалния ветеринарния лекар, член на комисията.
(6) Информацията върху етикета съдържа най-малко следните данни:
1. наименование и количество на пробата;
2. дата, час и място на вземане на пробата;
3. име и подпис на заинтересованото лице или неговия представител, присъствал при вземането на пробата;
4. име, подпис и щемпел на лицето, взело пробата.
(7) Пробите по ал. 4 се изпращат за анализ в акредитирана лаборатория от собственика на пчелното стопанство, по чиято жалба са взети, в присъствието на официалния ветеринарния лекар, член на комисията.
(8) Пробите се транспортират за сметка на собственика на пчелното стопанство, по чиято жалба са взети.
(9) Анализите на пробите от пчели се заплащат от собственика/ците, по чиято жалба се свиква комисията.“
§ 14. Създават се членове 14а и 14б:
„Чл. 14а. (1) Арбитражните проби от пчели или растителност за целите на контролна експертиза се съхраняват в лабораторията, в която са изпратени пробите.
(2) След получаване на проба по чл. 14, ал. 2-4, във възможно най-кратки срокове лабораторията изготвя от нея аналитичната проба и отделя необходимия брой аналитични части, в зависимост от използвания метод за анализ, включително и за контролна експертиза.
(3) Контролната експертиза се извършва след писмено заявление на заинтересованото лице до ръководителя на компетентния орган на централно ниво чрез ръководителя на компетентния орган на съответната областна структура, на чиято територия е взета пробата.
(4) Ръководителят на компетентния орган на централно ниво разрешава извършването на контролна експертиза в национална референтна лаборатория или в друга национална референтна лаборатория в Европейския съюз, или в друга акредитирана лаборатория, различна от лабораторията, извършила първоначалното изследване. Всички разходи за извършването на контролна експертиза, включително транспорт, опаковане, съхранение, анализ и др., е за сметка на лицето, подало заявлението по ал. 3.
(5) Резултатите от контролната експертиза са окончателни и не подлежат на оспорване.
Чл.14б. (1) След извършване на проверката комисията съставя констативен протокол съгласно приложение № 2, в който:
1. се потвърждава или отхвърля съмнението за отравяне, придружено с мотиви;
2. при съмнение за отравяне се отразяват обстоятелствата, при които е настъпило събитието;
3. се определят и записват видът и размерът на причинените щети на пчелните семейства от отравянето, като при невърнали се летящи пчели силата на пчелните семейства се определя по броя на рамките с пило и броя на медовите пити, заети с нектар и мед.
(2) В срок до 5 дни след получаване на резултатите от анализите комисията изготвя окончателното заключение съгласно приложение № 3 за причините за подмор/наличие за отравяне на пчелите и установяване на нарушителя и връчва екземпляр от него на собственика/собствениците на пчелното стопанство, по чиято жалба се свиква комисията.“
§ 15.Създава се чл. 16:
„Чл. 16. Ежегодно в периода 15 март – 31 май ОДБХ и ОДЗ осигуряват мобилни инспектори на разположение всеки ден, включително в почивните и празнични дни от 8:00 – 18:00 часа.
§ 16.В § 1 от Допълнителната разпоредба се създават точки 8, 9 и 10:
„8. „Дезинсекция“ е комплекс от методи за унищожаване на вредни насекоми и кърлежи.
9. „Дезинфекция“ е комплекс от методи и средства за обезвреждане на патогенни микроорганизми върху живи или неживи обекти.
10. „Продукти за растителна защита с нисък риск“ са продукти по смисъла на чл. 47 от Регламент 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година относно пускането на пазара на продукти за растителна защита и за отмяна на директиви 79/117/ЕИО и 91/414/ЕИО на Съвета (ОВ L 309, 24.11.2009 г., стр. 1)“.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 17. Актуализацията на слой „Площи, допустими за подпомагане” от СИЗП в ИСОРД се извършва в срок от 1 месец от одобряване на окончателния специализиран слой ПДП за съответната година по реда на чл.16б от Наредба № 105 от 2006 г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на интегрираната система за администриране и контрол (Обн. ДВ. бр.82 от 2006г., изм. ДВ. бр.62 от 2007г., изм. ДВ. бр.37 от 2008г., изм. ДВ. бр.71 от 2008г., изм. ДВ. бр.18 от 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.21 от 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.101 от 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.22 от 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.16 от 2015г., изм. ДВ. бр.50 от 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.90 от 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.8 от 2017г., изм. и доп. ДВ. бр.24 от 2018г.)
§ 18.Българската агенция по безопасност на храните създава системата по чл. 9а в срок до 3 месеца от влизане в сила на наредбата.
§ 19.(1) Регистрацията по чл. 9а, ал. 4 се извършва до 31 декември 2020 година.
(2) За новорегистрирани земеделски стопани и животновъдни обекти (пчелини), регистрацията в системата се извършва в едномесечен срок от регистрацията на земеделския стопанин или животновъдния обект (пчелин).
§ 20.До 31 декември 2020 г. оповестяването се извършва по реда на чл. 8 и 9, а от 1 януари 2021 г. – по реда на чл. 9а.
§ 21. В Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 2 се правят следните изменения:
1. Навсякъде абревиатурата „ЕГН“ и „л.к. №“ се заличават.
2. Думата „печат“ накрая се заличава.
§ 22. В Приложение № 2 към чл. 14, ал. 6 думите „за сметка на жалбоподателя“ се заличават.
§ 23. В Приложение № 3 към чл. 14, ал. 7 след думите „от извършените“ се добавя „лабораторни“.
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА
Министър на земеделието, храните и горите

Mateev
27.03.2020, 15:11
Последна новина от преди 2-3 часа:

Днес явно ДФЗ е приключил с обработката на заявленията за подпомагане по пчеларската програма от тази година, и вече има пълна информация по кои мерки какъв бюджет е необходим, за да се удовлетворят кандидатите, подали заявления за подпомагане. Добрата новина е, че бюджета е достатъчен за удовлетворяване на 98% от кандидатите. Тоест при 6.4 милиона лева бюджет подадените заявления са за 6.5 милиона, и недостига е само 100 000 лева.

Лошата новина е, че планираните бюджети по мерките са различни от реалното търсене на пчеларите, и затова ще се наложи събиране на Работната група за преразпределяне на бюджета. Такова събиране няма да има, но в понеделник ще направим електронно гласуване по мейл, и ако се утвърди предложеното от МЗХ разпределение, във вторник вече ДФЗ ще може да обяви класирането.

Най-популярната мярка от тази година е мярка А дейност 1 - Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичен добив и обработка на пчелни продукти. При бюджет от 1.263 милиона пчеларите са заявили желание да закупят оборудване за 2.534 милиона лева. Това тяхно желание ще бъде удовлетворено почти на 100% след гласуването в понеделник. Пак повтарям - недостига на пари е само 100 000 лева, и този недостиг ще бъде само за тази мярка. По всички останали мерки ще бъдат одобрени 100% от всички кандидати. Такова е предложението на МЗХ, и вероятно за това ще гласуват и всички пчеларски организации.

Трендафил Дончев
27.03.2020, 15:25
Последна новина от преди 2-3 часа:

Днес явно ДФЗ е приключил с обработката на заявленията за подпомагане по пчеларската програма от тази година, и вече има пълна информация по кои мерки какъв бюджет е необходим, за да се удовлетворят кандидатите, подали заявления за подпомагане. Добрата новина е, че бюджета е достатъчен за удовлетворяване на 98% от кандидатите. Тоест при 6.4 милиона лева бюджет подадените заявления са за 6.5 милиона, и недостига е само 100 000 лева.

Лошата новина е, че планираните бюджети по мерките са различни от реалното търсене на пчеларите, и затова ще се наложи събиране на Работната група за преразпределяне на бюджета. Такова събиране няма да има, но в понеделник ще направим електронно гласуване по мейл, и ако се утвърди предложеното от МЗХ разпределение, във вторник вече ДФЗ ще може да обяви класирането.

Най-популярната мярка от тази година е мярка А дейност 1 - Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичен добив и обработка на пчелни продукти. При бюджет от 1.263 милиона печларите са заявили желание да закупят оборудване за 2.534 милиона лева. Това тяхно желание ще бъде удовлетворено почти на 100% след гласуването в понеделник. Пак повтарям - недостига на пари е само 100 000 лева, и този недостиг ще бъде само за тази мярка. По всички останали мерки ще бъдат одобрени 100% от всички кандидати. Такова е предложението на МЗХ, и вероятно за това ще гласуват и всички пчеларски организации.

Не може да бъде?! Великден не е ли по - късно? ;)

Mateev
27.03.2020, 15:33
Не може да бъде?! Великден не е ли по - късно? ;)

Той проблемът е ББ да не ги похарчи тези пари за коронавируса, щото Евросъюза му е разрешил да бърка в кацата с меда и да харчи парите на различните програми. Та дано нашата програма да не я бара, щото ще ни остане само тя (деминимис ще видим на куково лято).

Трендафил Дончев
27.03.2020, 15:47
Той проблемът е ББ да не ги похарчи тези пари за коронавируса, щото Евросъюза му е разрешил да бърка в кацата с меда и да харчи парите на различните програми. Та дано нашата програма да не я бара, щото ще ни остане само тя (деминимис ще видим на куково лято).

Мисълта ми беше, че Ти се появи. bow;;)