PDA

Виж пълната версия : Зимуващи пчели



valqka
21.08.2018, 10:01
Здравейте пиша тази тема за да попитам кога се счита че се люпи зимната пчела за да знам до кога мога да подхранвам и за да не изтощавам зимните пчели.Друго което искам да попитам е дали е удачно в момента да местя 3 семейства от нуклеус в 10 рамков кошер или е по удачно да направя това на пролет,както и мога ли да сложа лентички хербастрип(био ленти) преди да съм изкарал меда и ще окажат ли някакво влияние на качеството на меда.

Мерси :)

Валентин.
21.08.2018, 20:35
Здравейте пиша тази тема за да попитам кога се счита че се люпи зимната пчела за да знам до кога мога да подхранвам и за да не изтощавам зимните пчели.Друго което искам да попитам е дали е удачно в момента да местя 3 семейства от нуклеус в 10 рамков кошер или е по удачно да направя това на пролет,както и мога ли да сложа лентички хербастрип(био ленти) преди да съм изкарал меда и ще окажат ли някакво влияние на качеството на меда.

Мерси :)

Най-дълго живеят пчелите излюпени в края на Август. Втората половина на Август. Има графики и изследвания, мисля че преди няколко години на 1 Плевенско изложение показваха такива графики.

kuline
21.08.2018, 20:44
Най-дълго живеят пчелите излюпени в края на Август. Втората половина на Август. Има графики и изследвания, мисля че преди няколко години на 1 Плевенско изложение показваха такива графики.

А дали това е актуално? Година с година не си прилича, следователно и споменатите графики са малко ...

Трендафил Дончев
21.08.2018, 20:48
Най-дълго живеят пчелите излюпени в края на Август. Втората половина на Август. Има графики и изследвания, мисля че преди няколко години на 1 Плевенско изложение показваха такива графики.


А дали това е актуално? Година с година не си прилича, следователно и споменатите графики са малко ...

Всичко зависи от физиологията. Другите казани неща са само точки от нея.

jdrumev
21.08.2018, 20:51
40-45 дена ако не облитат ако ще и да са от марс могат да си заминат.;):bigsmile:

Валентин.
21.08.2018, 20:54
Акъл раздават хора, които им мрът пчелите още лятото. Шизофренично е.

jdrumev
21.08.2018, 21:02
Акъл раздават хора, които им мрът пчелите още лятото. Шизофренично е.



Не Мазохичное.Топлим вода и разхлаждаме Бат Вальо,но от година на година все по малко мрът.;)

Трендафил Дончев
21.08.2018, 21:06
Акъл раздават хора, които им мрът пчелите още лятото. Шизофренично е.

Това което съм го казал ти се струва шизофренично? Ти понятие от физиология имаш ли, що за наука е и какво изучава? Това, че ми са измрели пчелите е факт свързан с природата и района ми. Това, че твоите не са попаднали в тази част където действа не те прави по - голям майстор и по - знаещ за пчелите от мен. Моите пчели ги хвана още рано лятото и има вероятност както гледам да се възстановят, къде те самите, къде с моя помощ, но се чудя дали това няма да ти се случи на теб през зимата? И както казваш са работили здраво за да изкараш тези количества мед. Това значи, че са изтощени на ента степен и може и да ревеш. Не дай боже. Не ти мисля злото, но не искам да ми се изхвърляш по този начин. Уважавам правото ви да сте част от форума, но не знам защо искате да ми се качите на главата? В случая визирам теб.

tarty
21.08.2018, 21:31
Това което съм го казал ти се струва шизофренично? Ти понятие от физиология имаш ли, що за наука е и какво изучава? Това, че ми са измрели пчелите е факт свързан с природата и района ми. Това, че твоите не са попаднали в тази част където действа не те прави по - голям майстор и по - знаещ за пчелите от мен. Моите пчели ги хвана още рано лятото и има вероятност както гледам да се възстановят, къде те самите, къде с моя помощ, но се чудя дали това няма да ти се случи на теб през зимата? И както казваш са работили здраво за да изкараш тези количества мед. Това значи, че са изтощени на ента степен и може и да ревеш. Не дай боже. Не ти мисля злото, но не искам да ми се изхвърляш по този начин. Уважавам правото ви да сте част от форума, но не знам защо искате да ми се качите на главата? В случая визирам теб.
Още след два месеца може да направи тема: защо измират семействата дали най много мед.

Трендафил Дончев
21.08.2018, 21:33
Още след два месеца може да направи тема: защо измират семействата дали най много мед.

Мисля, че има вече такава някъде.

tarty
21.08.2018, 21:39
Мисля, че има вече такава някъде.

Естествено, нали аз я започнах :), но е в другата стая.

jdrumev
21.08.2018, 21:42
Мисля, че има вече такава някъде.



За мен няма да умрат от това,че са дали много мед.Отровата е в кошера и само чака да и сложим фитиля.Вчера разбих захар за 2 отводки.Такава пеня не съм имал и у ваната.Майките изчезват по незнайни причини.Ако не ручкаш като новобранец няма и да забележиш липсата.Пчела дал господ.

Трендафил Дончев
21.08.2018, 21:43
Естествено, нали аз я започнах :), но е в другата стая.

Възможно е и да съм знаел къде е, но няма как аз да казвам какво е оттатък. ;)

tarty
21.08.2018, 21:51
Възможно е и да съм знаел къде е, но няма как аз да казвам какво е оттатък. ;)

Нищо не прече да започне и той тема със същото заглавие, но тук.

Трендафил Дончев
21.08.2018, 21:54
Нищо не прече да започне и той тема със същото заглавие, но тук.

Ха, ха...по тази логика ти защо я започна?;)

jdrumev
21.08.2018, 21:56
Най силния кошер прави само смени, при някой случаи по мои наблюдения майката спира да снася,а новата е при св.Петър по не знайни причини.Абе с две думи:Иска си ручкане.:bigsmile:

tarty
21.08.2018, 22:09
Ха, ха...по тази логика ти защо я започна?;)

1- Защото не намерих отговор никъде, дори на един от големите професори го зададох, но той даже не можа да схване за какво му говоря, но мисълта може би му беше заета за това как да си продаде книгите, който беше донесъл.
2- Отговора се наложи да го търся поради повтарящи се няколко поредни години загуби на семейства дали май много мед. Да се има в предвид, че в моя район има само един период от 15-20 дена главна паша(миналата и тази година са по малко).

tarty
21.08.2018, 22:11
Най силния кошер прави само смени, при някой случаи по мои наблюдения майката спира да снася,а новата е при св.Петър по не знайни причини.Абе с две думи:Иска си ручкане.:bigsmile:

Аз на теб колко пъти да ти повтарям, че ДБ затова не ми харесва, прекалено много усложняват работата, а това е време, което аз нямам.

jdrumev
21.08.2018, 22:25
1- Защото не намерих отговор никъде, дори на един от големите професори го зададох, но той даже не можа да схване за какво му говоря, но мисълта може би му беше заета за това как да си продаде книгите, който беше донесъл.
2- Отговора се наложи да го търся поради повтарящи се няколко поредни години загуби на семейства дали май много мед. Да се има в предвид, че в моя район има само един период от 15-20 дена главна паша(миналата и тази година са по малко).



Тук ти е проблема,че чакаш професори да ти кажат,а те са си научли урока и винаги ще се измъкнат с отговор.В БГ всички сме проф. по пчеларство.:bigsmile:Не трябва да си професор да разчетеш едно семейство какво иска, трябва ти да имаш дарба да го четеш. За болестите ти трябва лаборатория.;)Тук има бая дипломирани,но да ти кажа честно нищо не знаят.:bigsmile:Човек който знае няма да чете в 4 форума.Има един проф. който всички го наричат ДОЦЕНТА покани него и му задавай въпроси да видим да ли ще имаш отговори.Покани и някой от тия платеното образование да видим колко отговора ще получиш.С тях покани и Бат Севдо да се по разтовари от смях.:bigsmile:

jdrumev
21.08.2018, 22:28
Аз на теб колко пъти да ти повтарям, че ДБ затова не ми харесва, прекалено много усложняват работата, а това е време, което аз нямам.

Така си мислиш. ДБ е граула в БГ.Това е кошера даващ най много добив.;)Лесно,бързо,вкусно.:b igsmile:

Трендафил Дончев
21.08.2018, 22:35
1- Защото не намерих отговор никъде, дори на един от големите професори го зададох, но той даже не можа да схване за какво му говоря, но мисълта може би му беше заета за това как да си продаде книгите, който беше донесъл.
2- Отговора се наложи да го търся поради повтарящи се няколко поредни години загуби на семейства дали май много мед. Да се има в предвид, че в моя район има само един период от 15-20 дена главна паша(миналата и тази година са по малко).

Много е сложен въпроса, че да не може да му се отговори. Защото тези пчели са бачкали като за световно и са изтощени. Другото което е, че предимно такива семейства качват почти всичкия мед в магазините и какво - пчеларя го взима до грам и за пчелите остава да рупат захар дадена им от пчеларя, което още повече ги изтощава. В тази захар няма нищо от рода на витамини, ензими, микроелементи. Започват болестите и те така.

Трендафил Дончев
21.08.2018, 22:37
Така си мислиш. ДБ е граула в БГ.Това е кошера даващ най много добив.;)Лесно,бързо,вкусно.:b igsmile:

Граул. :tres:

jdrumev
21.08.2018, 22:55
Граул. :tres:



СПТУ по ССМ ;):bigsmile:Толкова ми е багажа.Чел съм Черниш и Иван Кондарев двата тома само./Това за мен/:bigsmile:Л-то го слагам от Любов към вазе.:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.08.2018, 23:00
СПТУ по ССМ ;):bigsmile:Толкова ми е багажа.Чел съм само Черниш и Иван Кондарев двата тома само./Това за мен/:bigsmile:Л-то го слагам от Любов към вазе.:bigsmile:

Първата на Украински или на Руски я чети? И сега да не започнеш да ми говориш пак за нападнатата отводка и защо никой не ти казва нищо. :bigsmile: Хайде аз да ти кажа след като се е *почнало. Питаш тези пчели дали са твои или чужди? Ами твои са. От отводката. И сега ти си мислиш, че тази отводка е нападната? Въобразяваш си. Тази отводка просто е започнала да се облита, но наш Данчо нали е чевръст, веднага и действа тактически и я усмирява с оцет, прах, найлони, парцали и тяхната страшна и магична сила. Друмев, Данчо, ако това беше нападение при размера на твоя пчелин - имам предвид бройка, то тази отводка щяха да я отнесат заедно с кошера под формата на клечки за зъби. Той я бил оправил. Сънуваш и то яко.;)

tarty
22.08.2018, 06:51
Много е сложен въпроса, че да не може да му се отговори. Защото тези пчели са бачкали като за световно и са изтощени. Другото което е, че предимно такива семейства качват почти всичкия мед в магазините и какво - пчеларя го взима до грам и за пчелите остава да рупат захар дадена им от пчеларя, което още повече ги изтощава. В тази захар няма нищо от рода на витамини, ензими, микроелементи. Започват болестите и те така.

Не е само това.

nikawr
22.08.2018, 07:15
Не е само това.

Янчо, и за мен тово което казваш е дължи на това, че тези семейства не могат да отгледат качествени зимни пчели, защото са изтощени до краен предел. Млечицето с което захранват ларвите на зимните пчели е крайно недостъчно и може би с доста по беден хранителен състав, и от там самите пчели които се раждат са с много малко масно тяло, което е крайно не достъчно да преживеят зимата. Както се знае, пчелата се ражда с всичко необходимо и не натрупва масно тяло като прасе, а само го изразходва...

Трендафил Дончев
22.08.2018, 07:38
Не е само това.

Съгласен съм, факторите са многобройни.

Pero Melifero
22.08.2018, 19:07
Момци, да ви кажа честно това с изтощените пчели ми е малко несериозно като причина. По съм съгласен, че са доста други дребни камъчета, които се натрупват към основната причина и колата се обръща. А основната причина, както Дончев правилно отбеляза по-горе, е в действията на Пчеларя!

agro
24.08.2018, 21:08
Гледам, никой не отрича факта, че най-зле презимуват семействата, които са дали най-много мед. При мен, като аматьор, го забелязах още след втората зима. За причините, виждам, се спори. Някой ще каже ли какво прави, за да предотврати това явление? Ако някой успява, значи знае причината, дори и да не го осъзнава.

Валентин.
24.08.2018, 21:17
Гледам, никой не отрича факта, че най-зле презимуват семействата, които са дали най-много мед. При мен, като аматьор, го забелязах още след втората зима. За причините, виждам, се спори. Някой ще каже ли какво прави, за да предотврати това явление? Ако някой успява, значи знае причината, дори и да не го осъзнава.

При мен зле зимуват семействата рекордьори, които са на ремаркето. (Днес се замислих и го осъзнах). На стационара на полето няма проблем със зимуването.

Може да е свързано с местенето в края на Юли-началото на Август. Облитане, ориентиране, търсене на нова паша-прашец и нектар. Но пък се случва само с рекордьорите, 1-2 броя.

agro
24.08.2018, 21:20
При мен зле зимуват семействата рекордьори, които са на ремаркето. (Днес се замислих и го осъзнах). На стационара на полето няма проблем със зимуването.
А ремаркето местиш ли го често? Ако не, значи и то си е стационар.

Валентин.
24.08.2018, 21:23
А ремаркето местиш ли го често? Ако не, значи и то си е стационар.

Почти си е стационар. Изкарвам ги в края на Април, и ги връщам в края на Юли-Август. 100-ина дни стоят на едно място.

Stefan85
24.08.2018, 21:41
Среден добив на кошер може ли колега?

Валентин.
24.08.2018, 21:49
Среден добив на кошер може ли колега?

Към мен ли е това?
Тази година около 70кг.

Stefan85
24.08.2018, 21:52
Добър, резултат.Браво!От тия семейства колега отводки правиш ли?

delta.e
24.08.2018, 21:58
Някои , има още много да учат за пчелите .
Това , че семейството е дало тази година рекорден добив от мед - веднага в кошчето . Едва ли ?
Успех в пчеларството .

Валентин.
24.08.2018, 22:08
Добър, резултат.Браво!От тия семейства колега отводки правиш ли?

Правя, когато са готови за отводки. (семействата). Вчера качих снимки с пило от един от рекордьорите ми тази година, след акацията му взех 4 пити пило и пчели за сборна отводка. Но нещо слабо се възстанови след вземането на пилото. Тази година слабо се възстановяват след отводките. Миналата година беше по-силна за отводките.

delta.e
24.08.2018, 22:14
Среден добив на кошер може ли колега?

Колега , едва ли в Балкана ще извадите това количество .

delta.e
24.08.2018, 22:16
Апропо , Вие сте от Априлци , запитайте Иван Мънков .

delta.e
24.08.2018, 22:30
Правя, когато са готови за отводки. (семействата). Вчера качих снимки с пило от един от рекордьорите ми тази година, след акацията му взех 4 пити пило и пчели за сборна отводка. Но нещо слабо се възстанови след вземането на пилото. Тази година слабо се възстановяват след отводките. Миналата година беше по-силна за отводките.

За четирите пити пило , аз ще ти говоря много .
Кога , дойде момента . Не съм го очаквал от теб .