PDA

Виж пълната версия : Апел



Трендафил Дончев
11.08.2018, 13:55
Апел



Отправям апел от мое име и от името на всички засегнати от поголовното измиране на пчелите към:

проф. Калинка Гургулова
проф. Ив. Желязкова
проф. Петър Ненчев
д-р Боян Първулов
зооинж. Матеев
зооинж. Матеев - син
зооинж. Мутафов
зооинж. Кожухаров

Да излезете с някакво становище и начин за преодоляване на този колапс. Помогнете на пчеларите докато е време, защото загубите ще са тотални.

kando
12.08.2018, 15:38
Проблема е огромен и си мисля, че е доста по - важен и от чумата. Не мога да разбера защо не ни обръщат внимание?
Па из всите ни пчеларски организации, съюзи, асоциации и прочие, освен от лесните пари, дето потекоха от Европа, от нещо друго интересуват ли се въобще?!
Дори Матеев с пламенния патос и пишман философиите, не намери причина в отравянията, които го сполетиха, ами в работниците, задето имал проблеми в .... бизнеса.

Я да видим, колко от участниците тука показаха среден пръст на пчеларските ни организации - колко показаха среден пръст на всякакви програми и субсидии - колко показаха, че наистина се интересуват от сектора, а не само от лапането на лесни пари. По всичко изглежда, че повечето от онези, които го направихме, вече не участват във форума.

Ще го кажа така - господа: вие самите участвате активно в унищожаването на пчеларството у нас. Онези, които направиха темата за инвертиран сироп най- обемната в този форум, онези които се почупиха да се подмазват на Матеев, онези, които оплюха много стойностни и кадърни пчелари участвали във форума, онези, които се редят на опашки пред гишетата за европарите и за био пчеларство, онези, които позлатиха доцента и приближените му, онези, които години наред разтягаха локуми, че мора по пчелите е заради неправилно третиране на акара и прочие, и прочие, да не изброявам как се стигна дотук ....... ха да ви е честито лекомислието и тънките сметки, които не спряхте да правите.

Трендафил Дончев
12.08.2018, 16:06
Па из всите ни пчеларски организации, съюзи, асоциации и прочие, освен от лесните пари, дето потекоха от Европа, от нещо друго интересуват ли се въобще?!
Дори Матеев с пламенния патос и пишман философиите, не намери причина в отравянията, които го сполетиха, ами в работниците, задето имал проблеми в .... бизнеса.

Я да видим, колко от участниците тука показаха среден пръст на пчеларските ни организации - колко показаха среден пръст на всякакви програми и субсидии - колко показаха, че наистина се интересуват от сектора, а не само от лапането на лесни пари. По всичко изглежда, че повечето от онези, които го направихме, вече не участват във форума.

Ще го кажа така - господа: вие самите участвате активно в унищожаването на пчеларството у нас. Онези, които направиха темата за инвертиран сироп най- обемната в този форум, онези които се почупиха да се подмазват на Матеев, онези, които оплюха много стойностни и кадърни пчелари участвали във форума, онези, които се редят на опашки пред гишетата за европарите и за био пчеларство, онези, които позлатиха доцента и приближените му, онези, които години наред разтягаха локуми, че мора по пчелите е заради неправилно третиране на акара и прочие, и прочие, да не изброявам как се стигна дотук ....... ха да ви е честито лекомислието и тънките сметки, които не спряхте да правите.

Мисля, че няма нужда да започваме да търсим кой какво и защо. Защото пак ще се стигне до това което описваш. Сърдити, напуснали и така. Трябва да се вземат бързи мерки за да се излезе от това положение и това трябва да стане чрез тези хора които започнах да изброявам по - горе в АПЕЛА. Тези хора работят именно в тази сфера и би трябвало веднага да реагират на ситуацията. Пак питам - защо не го правят? Все едно акушерка да не реагира на раждане на родилка. Мерките трябва да се вземат до дни или всичко заминава по дяволите. Просто да се каже каква е болестта и лекарството, а оттам нататък пчеларите ще реагират по пчелините си. Да може това да се спре и за месец, месец и нещо майките да снесат що годе някакви яйца за да се подготвят за зимата. И дано да продължи хубавото време за да се удължи периода, което обаче ме съмнява. Т. е. ще застудее по рано от очакваното. Дано не съм прав, но май май....

kando
12.08.2018, 17:16
Мисля, че няма нужда да започваме да търсим кой какво и защо. Пак питам - защо не го правят?
Надявам се така да вижаш по- добре противоречието. Не ми е за цел да има сърдити и напуснали, и прочие. НО! - ще се повторя - колко от участниците тука членуват в някоя пчеларска организация? А ти?
Така - съответно: ами вземете поставете този въпрос в организацията, в която членувате. Или какво - тихо да ти е името, че да не объркаме "другия" келепир. Всичките ни пчеларски съюзи де факто нехаят за проблемите в пчеларството и вие ги подкрепяте, макар и мълчаливо. Е как да стане? Ми няма да стане и ще продължаваме да се спасяваме по единично, докато не стигнем до критичната точка, от която насетне процеса на разпад става необратим.

Трендафил Дончев
12.08.2018, 17:30
Надявам се така да вижаш по- добре противоречието. Не ми е за цел да има сърдити и напуснали, и прочие. НО! - ще се повторя - колко от участниците тука членуват в някоя пчеларска организация? А ти?
Така - съответно: ами вземете поставете този въпрос в организацията, в която членувате. Или какво - тихо да ти е името, че да не объркаме "другия" келепир. Всичките ни пчеларски съюзи де факто нехаят за проблемите в пчеларството и вие ги подкрепяте, макар и мълчаливо. Е как да стане? Ми няма да стане и ще продължаваме да се спасяваме по единично, докато не стигнем до критичната точка, от която насетне процеса на разпад става необратим.

Аз. Аз не членувам в никаква организация, не вземам субсидии, не съм БИО, не ползвам никакви облаги и затова, ако намериш постовете ми ще видиш, че съм искал повече от който и друг членуващ в организация или другите които изредих. Както виждаш и сега вия като вълк за да се направи нещо за пчелите и пчеларите. Както съм казвал и казвам пак - аз си отглеждам пчелите за кеф и повече ми го правят този кеф когато пеят напролет, а не когато вадя меда им. Аз мога да ги зацепя когато си искам и няма и да помисля за тях, но когато правиш нещо все пак влагаш някаква енергия и аз съм решил да си ги отглеждам и вкарвам много енергия в тях. А, че измират така поголовно не мога да го мина хей така гратис, защото, ако го мина днес така то утре ще мина гратис и покрай деца в такова положение, а аз съм човек все пак. Та няма значение дали си в организация или не. Важно е какво правиш? А аз правя - ВИЯ, но няма кой да ме чуе. За какво са им тези фирми пред имената, когато има нужда от тях, а тях ги няма?

Трендафил Дончев
12.08.2018, 18:03
Вероятно е така, но договор с горния никой няма.
И без това очаквам сега да ми скочат форумните корифеи, че тези неща пчеларите си ги знаят и "да не им давам наклон на дедовия".

Аз поне имам лекарство за това и в различни дози. Затова, че споко. Давай.

agro
12.08.2018, 18:43
Бях интересен за "професорите", докато дам парите. После получих един лист, за който бях предупреден, че нямам право да го публикувам. Въпреки всичко пуснах част от него в едно от мненията си някъде из темите, но не ми се търси сега къде е точно. Полза от всичко това никаква. Оплаках ви се, че пчелите ми пълзят пред кошерите още миналата пролет. В региона ми практически няма селско стопанство, че да има пръскане и оттам - натравяне. Явлението продължава и тази година, мирише на леш, ако не измета под кошерите две седмици. Един ред от 12 кошера загина до пролетта, само в два от тези кошери имаше диарични петна по рамките. Имаха си мед, не умряха от глад. Докато дойде ред да им извъртя рамките, доста се захаросаха, но въпреки това от тях извадих 100 кг мед, стана прекрасна ракия с кайсии и мед. Не съм ги преглеждал, откакто извадих липата, стана вече повече от месец. Само мета площадката, като замирише много на мърша. Един единствен кошер засега е видимо зле, майката му е нефелна и снася слабо. Като ги отворя другата седмица, ще знам как са.

nikawr
12.08.2018, 19:07
Агро, а защо получи предупреждение да не побликуваш резултатите? Това значи, че истината се знае от всички изброени от Слънчо имена, но си се прикрива умишлено, а от там апела му е точно вой,но вой на вълк в пустиня... :(

Трендафил Дончев
12.08.2018, 19:14
точно вой,но вой на вълк в пустиня... :(

Точно така де. Хайде да си открием картите. Точно това искам да покажа. На бас се хващам, че тук никой няма да се покаже и да разясни каква е обстановката. Който спечели ще му дам една майка от моя пчелин. Не, едно семейство. Кой ще спечели? :bigsmile:

ch.atanasov
12.08.2018, 19:33
Бургаското сдружение изпрати до Германия слънчоглед за изследвания поради измирането на летящата пчела в нашата област. Плащането е за сметка на дружеството.

Да се надяваме, че няма да искате пари, за да научим резултата.:)

agro
12.08.2018, 19:40
От Вълчовски ще научите това: https://www.agronet.bg/agro-news/13436-1775c5596f242234cae45a1a0103dbac.html Само дето не знам с какво ми помага, като го знам.

Mateev
15.08.2018, 12:42
Апел
Отправям апел от мое име и от името на всички засегнати от поголовното измиране на пчелите към:

проф. Калинка Гургулова
проф. Ив. Желязкова
проф. Петър Ненчев
д-р Боян Първулов
зооинж. Матеев
зооинж. Матеев - син
зооинж. Мутафов
зооинж. Кожухаров

Да излезете с някакво становище и начин за преодоляване на този колапс. Помогнете на пчеларите докато е време, защото загубите ще са тотални.А ти лично кого от целия този списък информира за този проблем. Или очакваш хората от списъка да са гадатели и да ти четат мислите? Моите си семейства са си здрави и читави и аз няма как да разбера, че някой си има проблем, ако той не ми се е обадил да ме информира за проблема. Как въобще е възможно да твърдите, че половин България е болна, и в същото време никой никого да не е сезирал по официален начин?

А сега по въпроса за проблема:
Преди около месец научих за него, но от слухове от ненадеждни източници, на които не може да им се вярва. Въпреки това двете организаци КБП и БПРА отреагираха светкавично и изпратиха официални писма до МЗХ, с които ги информирахме за потенциалния проблем и настоявахме за незабавни действия. Поискахме да се отпусне бюджет за вземане на проби и за изпращането им във френска лаборатория, защото българските не могат да детектират всички видове вируси. Когато се изясни кой вирус е причинителя, тогава и ще знаем какви мерки да предприемаме за борба с него или за профилактика против заразяването с него. Преди това обаче нищо не можем да направим, защото ще е еквивалентно на стрелба в тъмното със завързани очи.

Иначе хронологията е следната:
1. Преди около месец научихме за този потенциален проблем
2. Организирахме среща на наши представители със шефа на БАБХ Дамян Илиев
3. Запознахме го с потенциалния проблем
4. Той се разпореди на заместниците си (Чобанов и др.) да се задействат по разрешаването на проблема
5. Заместниците са направили проучване за лаборатория, която може да свърши работата, и са открили такава във Франция.
6. Цената на изслоедванията обаче е 6000 EUR.
7. БАБХ информира МЗХ и иска извънареден бюджет за тези изследвания
8. МЗХ отговарят, че пари няма
9. БАБХ ни информират, че трябва сами да си пратим проби и сами да си ги платим
10. Провеждат се от наша страна редица разговори със служители на МЗХ, както и се правят неофициални срещи, за които не е редно да раздухваме в публичното пространство
11. Когато изпращахме официалното писмо с искане на пари по деминимис, в част от мотивите описахме и тази смъртност, вероятно дължаща се на някакъв нов и неизвестен вирус.

Та това е ситуацията към днешна дата. Всички държавни институции, които имат отношение към проблема, вече са предупредени както неофициално, така и официално. Тоест те вече са наясно с възможните последици за пчеларския сектор. Първосигнално отреагираха със стандартния отговор, че пари няма, но те това го казват винаги и навсякъде. В момента работим по въпроса да успеем да ги убедим, че проблемът наистина е много сериозен, за да се бръкнат в джоба, но за съжаление не получаваме никаква подкрепа от страна на пчеларите. Нито един от пострадалите пчелари не е предизвикал официални комисии, които официално да констатират наличието на този проблем. Е как тогава очаквате МЗХ и БАБХ да ни обърнат сериозно внимание, след като по официалните статистики НЯМА НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ.

Мога да ги разбера служителите от МЗХ. Те отдавна не ни вярват на твърденията на пчеларските организации, защото нито една официална статистика не ги потвърждава. Непрекъснато им пеем за голяма зимна смъртност, но според статистиката тя е почти нулева. Непрекъснато им пеем за натровени от арендаторите пчелни семейства, но според статистиката тровенията са нищожен процент - по 1-2 случа на година. Така че и сега сигурно гледат на нас като на лъжливото овчарче, което толкова много е лъгало, че когато най-накрая каже истината, никой няма да му повярва.

Така че който е засегнат от това заболяване, нека да спре да се пени и да обвинява други хора за собствените си грешки. Повикайте си собствените ветеринарни лекари да констатират заболяването. След това информирайте ОДБХ, съставете комисия, направете констатация, впишете във ВЕТИС резултатите от тази констатация, и когато се натрупат много такива случаи, бъдете сигурни, че държавната администрация ще се задейства и веднага ще се намери бюджет за превантивни действия. А когато някой се бръкне за 6000 EUR и се докаже вируса, ще се знае и лекарството, с което да го лекуваме. Тогава и само тогава можем да лобираме пред БАБХ и МЗХ това лекарство да получи разрешение за употреба на територията на Република България и ще го включим в списъка с разрешените препарати за закупуване по пчеларската програма. Ще заделим и достатъчен бюджет по НПП, за да има за всички и за да може всеки, който поиска, да си го закупи.

Та това е пътя за преборване със съществуващия проблем. Друг път няма, освен свикването на протест, но сами знаете, че пак почти никой няма да дойде на този протест, и пак в МЗХ ще се смеят на жалките напъни на лъжливото овчарче.

jdrumev
15.08.2018, 12:57
То ясно що не се оплакваме г-н Матеев.Ако си обявя зимната смъртност нали ще загубя една шапка пари.Ако ми вземат проба и се окаже,че има глинец, а не само вирус,ако в меда ми открият комофост който продавам на дребно...Има много АКО г-н Матеев там е проблема.Модернизатора е прав за него си защото не е ЗП и нищо не лапа от никъде той е един пчелар който няма знанията на гулемите специалисти и се чуди какво става с неговите пчели,а и дали тая болест не е вредна и за него самия? Все пак чуваме всеки ден как умират млади хора от РАК.

Трендафил Дончев
15.08.2018, 13:22
А ти лично кого от целия този списък информира за този проблем. Или очакваш хората от списъка да са гадатели и да ти четат мислите? Моите си семейства са си здрави и читави и аз няма как да разбера, че някой си има проблем, ако той не ми се е обадил да ме информира за проблема. Как въобще е възможно да твърдите, че половин България е болна, и в същото време никой никого да не е сезирал по официален начин?

А сега по въпроса за проблема:
Преди около месец научих за него, но от слухове от ненадеждни източници, на които не може да им се вярва. Въпреки това двете организаци КБП и БПРА отреагираха светкавично и изпратиха официални писма до МЗХ, с които ги информирахме за потенциалния проблем и настоявахме за незабавни действия. Поискахме да се отпусне бюджет за вземане на проби и за изпращането им във френска лаборатория, защото българските не могат да детектират всички видове вируси. Когато се изясни кой вирус е причинителя, тогава и ще знаем какви мерки да предприемаме за борба с него или за профилактика против заразяването с него. Преди това обаче нищо не можем да направим, защото ще е еквивалентно на стрелба в тъмното със завързани очи.

Иначе хронологията е следната:
1. Преди около месец научихме за този потенциален проблем
2. Организирахме среща на наши представители със шефа на БАБХ Дамян Илиев
3. Запознахме го с потенциалния проблем
4. Той се разпореди на заместниците си (Чобанов и др.) да се задействат по разрешаването на проблема
5. Заместниците са направили проучване за лаборатория, която може да свърши работата, и са открили такава във Франция.
6. Цената на изслоедванията обаче е 6000 EUR.
7. БАБХ информира МЗХ и иска извънареден бюджет за тези изследвания
8. МЗХ отговарят, че пари няма
9. БАБХ ни информират, че трябва сами да си пратим проби и сами да си ги платим
10. Провеждат се от наша страна редица разговори със служители на МЗХ, както и се правят неофициални срещи, за които не е редно да раздухваме в публичното пространство
11. Когато изпращахме официалното писмо с искане на пари по деминимис, в част от мотивите описахме и тази смъртност, вероятно дължаща се на някакъв нов и неизвестен вирус.

Та това е ситуацията към днешна дата. Всички държавни институции, които имат отношение към проблема, вече са предупредени както неофициално, така и официално. Тоест те вече са наясно с възможните последици за пчеларския сектор. Първосигнално отреагираха със стандартния отговор, че пари няма, но те това го казват винаги и навсякъде. В момента работим по въпроса да успеем да ги убедим, че проблемът наистина е много сериозен, за да се бръкнат в джоба, но за съжаление не получаваме никаква подкрепа от страна на пчеларите. Нито един от пострадалите пчелари не е предизвикал официални комисии, които официално да констатират наличието на този проблем. Е как тогава очаквате МЗХ и БАБХ да ни обърнат сериозно внимание, след като по официалните статистики НЯМА НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ.

Мога да ги разбера служителите от МЗХ. Те отдавна не ни вярват на твърденията на пчеларските организации, защото нито една официална статистика не ги потвърждава. Непрекъснато им пеем за голяма зимна смъртност, но според статистиката тя е почти нулева. Непрекъснато им пеем за натровени от арендаторите пчелни семейства, но според статистиката тровенията са нищожен процент - по 1-2 случа на година. Така че и сега сигурно гледат на нас като на лъжливото овчарче, което толкова много е лъгало, че когато най-накрая каже истината, никой няма да му повярва.

Така че който е засегнат от това заболяване, нека да спре да се пени и да обвинява други хора за собствените си грешки. Повикайте си собствените ветеринарни лекари да констатират заболяването. След това информирайте ОДБХ, съставете комисия, направете констатация, впишете във ВЕТИС резултатите от тази констатация, и когато се натрупат много такива случаи, бъдете сигурни, че държавната администрация ще се задейства и веднага ще се намери бюджет за превантивни действия. А когато някой се бръкне за 6000 EUR и се докаже вируса, ще се знае и лекарството, с което да го лекуваме. Тогава и само тогава можем да лобираме пред БАБХ и МЗХ това лекарство да получи разрешение за употреба на територията на Република България и ще го включим в списъка с разрешените препарати за закупуване по пчеларската програма. Ще заделим и достатъчен бюджет по НПП, за да има за всички и за да може всеки, който поиска, да си го закупи.

Та това е пътя за преборване със съществуващия проблем. Друг път няма, освен свикването на протест, но сами знаете, че пак почти никой няма да дойде на този протест, и пак в МЗХ ще се смеят на жалките напъни на лъжливото овчарче.

Я виж ти, работата потръгнала. Ей Матеев, всички питат аз какво съм направил? Ами събудих теб от дългия ти сън та да се поразмърдаш, че да влезеш във форума. Аз ли съм шефа тук или ти? Аз съм само модератор на форума ти. А проблемите на пчеларите са проблеми на вашите организации/твоята/ и /другата/. Аз проблем в пчелина, ако е имало съм взел адекватни мерки и не чакам да се роди Мойсей. А иначе се разпростирам според правата си. Не мога да правя чудеса когато не съм оторизиран за това. Аз не съм никой. Ти си този. Аз моята работа си я свърших чрез теб. Дано да има и резултати. За което разчитам пак на теб, а може и на някой друг. Благодаря за съдействието.;)

Mateev
15.08.2018, 14:06
Това че не влизам във форума не означава, че двете организации са спрели да функционират. Точно обратното - функционират с пълна сила и двигателя вече не съм само аз, а и една камара други активисти и членове на управителните съвети. Дори онзи ден (в понеделника) имахме поредното събрание на двата управителни съвета, на което бистрихме поредните проблеми и взехме решения за поредните действия или писма до МЗХ.

Между другото настана време да се подготвя новата НПП за новия тригодишен период 2020-2022 г. Работната група в момента се сформира и есента и зимата ще има поне 10 заседания в София за измисляне и гласуване на новата НПП. Така че настана момента отново да давате предложения в темата за НПП. Ако нещо не ви харесва в съществуващата НПП, сега е момента да го променим през новия тригодишен период. Има и добра новина - бюджета по НПП за следващия тригодишен период ще бъде завишен от 1.5 до 2 пъти. Все още не знам точните цифри, но със сигурност ще има много повече пари за пчеларите спрямо сегашните. И като отчетем и факта, че напоследък процента на усвояване на пари по НПП от пчеларите е занижен, можем смело да твърдим, че през следващия тригодишен период пари ще има за всеки, който пожелае. Най-вероятно списъците ще бъдат удовлетворявани на 100% по всяка една мярка, с изключение на мярката за кошери, по която традиционно има 5 пъти повече кандидати, отколкото е бюджета.

При наличието на толкова много пари аз си мисля, че ще е разумно да лобираме да се завишат процентите за подпомагане по всяка една мярка, и дори това го гласувахме в понеделник на събранието на управителните съвети. Също така гласувахме поне още 7-8 подобрения на програмата, свързани с това пчеларите по НПП да получават повече пари. Крайния срок за внасяне на предложенията обаче е до 15 септември, така че форума има много време да даде свои предложения, да ги обсъди, и ако има единомислие, да ги включим в списъка с предложения на КБП и/или БПРА.

Юрий Цветков
15.08.2018, 14:38
можем смело да твърдим, че през следващия тригодишен период пари ще има за всеки, който пожелае.
Много благодаря. Но аз не желая, нека има повече за другите.

nas111
15.08.2018, 15:44
г-н Матеев да не би в Странджа хората да са алармирали за чумата до МЗХ , че БАБХ да изпрати проби за сметка на държавата във Франция а за нас няма пари просто интереса клати феса а в МЗХ ........?

Трендафил Дончев
15.08.2018, 17:09
Това че не влизам във форума не означава, че двете организации са спрели да функционират.

Аааааа, няма такова нещо. Нищо не съм казал в тази посока. Имах предвид да хвърляш по едно око във форума, че да си информиран. Все пак ще разбереш кой къде го сърби, че да го почешеш.;)


А ти лично кого от целия този списък информира за този проблем. Или очакваш хората от списъка да са гадатели и да ти четат мислите?

Ей, началникът си е началник. Няма да влезе, да каже "Добър ден, спахте ли добре", а още не затворил вратата и хайде за ушаците. :bigsmile:

Трендафил Дончев
15.08.2018, 18:15
А ти лично кого от целия този списък информира за този проблем. Или очакваш хората от списъка да са гадатели и да ти четат мислите? Моите си семейства са си здрави и читави и аз няма как да разбера, че някой си има проблем, ако той не ми се е обадил да ме информира за проблема. Как въобще е възможно да твърдите, че половин България е болна, и в същото време никой никого да не е сезирал по официален начин?

А сега по въпроса за проблема:
Преди около месец научих за него, но от слухове от ненадеждни източници, на които не може да им се вярва. Въпреки това двете организаци КБП и БПРА отреагираха светкавично и изпратиха официални писма до МЗХ, с които ги информирахме за потенциалния проблем и настоявахме за незабавни действия. Поискахме да се отпусне бюджет за вземане на проби и за изпращането им във френска лаборатория, защото българските не могат да детектират всички видове вируси. Когато се изясни кой вирус е причинителя, тогава и ще знаем какви мерки да предприемаме за борба с него или за профилактика против заразяването с него. Преди това обаче нищо не можем да направим, защото ще е еквивалентно на стрелба в тъмното със завързани очи.

Иначе хронологията е следната:
1. Преди около месец научихме за този потенциален проблем
2. Организирахме среща на наши представители със шефа на БАБХ Дамян Илиев
3. Запознахме го с потенциалния проблем
4. Той се разпореди на заместниците си (Чобанов и др.) да се задействат по разрешаването на проблема
5. Заместниците са направили проучване за лаборатория, която може да свърши работата, и са открили такава във Франция.
6. Цената на изслоедванията обаче е 6000 EUR.
7. БАБХ информира МЗХ и иска извънареден бюджет за тези изследвания
8. МЗХ отговарят, че пари няма
9. БАБХ ни информират, че трябва сами да си пратим проби и сами да си ги платим
10. Провеждат се от наша страна редица разговори със служители на МЗХ, както и се правят неофициални срещи, за които не е редно да раздухваме в публичното пространство
11. Когато изпращахме официалното писмо с искане на пари по деминимис, в част от мотивите описахме и тази смъртност, вероятно дължаща се на някакъв нов и неизвестен вирус.

Та това е ситуацията към днешна дата. Всички държавни институции, които имат отношение към проблема, вече са предупредени както неофициално, така и официално. Тоест те вече са наясно с възможните последици за пчеларския сектор. Първосигнално отреагираха със стандартния отговор, че пари няма, но те това го казват винаги и навсякъде. В момента работим по въпроса да успеем да ги убедим, че проблемът наистина е много сериозен, за да се бръкнат в джоба, но за съжаление не получаваме никаква подкрепа от страна на пчеларите. Нито един от пострадалите пчелари не е предизвикал официални комисии, които официално да констатират наличието на този проблем. Е как тогава очаквате МЗХ и БАБХ да ни обърнат сериозно внимание, след като по официалните статистики НЯМА НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ.

Мога да ги разбера служителите от МЗХ. Те отдавна не ни вярват на твърденията на пчеларските организации, защото нито една официална статистика не ги потвърждава. Непрекъснато им пеем за голяма зимна смъртност, но според статистиката тя е почти нулева. Непрекъснато им пеем за натровени от арендаторите пчелни семейства, но според статистиката тровенията са нищожен процент - по 1-2 случа на година. Така че и сега сигурно гледат на нас като на лъжливото овчарче, което толкова много е лъгало, че когато най-накрая каже истината, никой няма да му повярва.

Така че който е засегнат от това заболяване, нека да спре да се пени и да обвинява други хора за собствените си грешки. Повикайте си собствените ветеринарни лекари да констатират заболяването. След това информирайте ОДБХ, съставете комисия, направете констатация, впишете във ВЕТИС резултатите от тази констатация, и когато се натрупат много такива случаи, бъдете сигурни, че държавната администрация ще се задейства и веднага ще се намери бюджет за превантивни действия. А когато някой се бръкне за 6000 EUR и се докаже вируса, ще се знае и лекарството, с което да го лекуваме. Тогава и само тогава можем да лобираме пред БАБХ и МЗХ това лекарство да получи разрешение за употреба на територията на Република България и ще го включим в списъка с разрешените препарати за закупуване по пчеларската програма. Ще заделим и достатъчен бюджет по НПП, за да има за всички и за да може всеки, който поиска, да си го закупи.

Та това е пътя за преборване със съществуващия проблем. Друг път няма, освен свикването на протест, но сами знаете, че пак почти никой няма да дойде на този протест, и пак в МЗХ ще се смеят на жалките напъни на лъжливото овчарче.

Този пост е пълен с противоречия. Хем не сте знаели, хем знаете от месец. Хем източниците неблагонадеждни, хем сте се задействали светкавично. Хем голяма смъртност, хем липсва в статистиката..... Ами ще я търсите в стъкмистиката. Бързи действия - вече месец.:tres: Изследвания в лаборатория във Франция.:tres: Явно и те са толкова добри след като се получава това:http://www.bgfermer.bg/Article/7003108. А въз основа на "бързите" действия и на неотпуснатите 6000 евракиса смъртността ще е голяма, а и времето за действие изтича с всеки изминал ден. То оттук следва, че при протест никой няма да дойде. Защото едните ще са усвоили увеличените ДВА пъти средства и ще им е през дедовия, а на другите ще са им измрели пчелите bow;и на тях също ще им е през дедовия.
Та на това: "Това че не влизам във форума не означава, че двете организации са спрели да функционират. Точно обратното - функционират с пълна сила и двигателя вече не съм само аз, а и една камара други активисти и членове на управителните съвети." - има ли някой пчелар от форума да го потвърди? Някой знае ли за това? Някой да е влезнал във форума да ви информира? Или пак мода е виновен, че не е питал? Че той/мода/ да не чете мисли?;)

jdrumev
15.08.2018, 18:46
По принцип няма какво да докажат.Защото пълзенето и камарките се появиха след като няколко пъти изчезва летящата пчела.А как вземат проби от изчезнала пчела не ми е ясно.За мен проблема не е пълзящата,а изчезващата.

tarty
15.08.2018, 19:52
Аз се чудя на друго, как МЗХ да не знае, като в Бургас събрахме областната администрация със арендаторите, фирмите доставчици на семе и представители на кой ли още не, дори по телевизията имаше репортажи за измиращите пчели. Тогава от областна управа ни казаха същото, проблема си е ваш и си го решавайте сами. Ама как ние намерихме лаборатория във Германия да направи изследвания за 500 лв, като сумата включва и превода на документите, а МЗХ намерило за 6000 евро? Някой май иска да изкара пари за една почивка на чужд гръб, а вие защо не потърсихте лаборатория и да я предложите на МЗХ ами ги оставяте пак те да решават къде да харчат парите на данъкоплатците?

todor.mitkov
15.08.2018, 20:13
Аз се чудя на друго, как МЗХ да не знае, като в Бургас събрахме областната администрация със арендаторите, фирмите доставчици на семе и представители на кой ли още не, дори по телевизията имаше репортажи за измиращите пчели. Тогава от областна управа ни казаха същото, проблема си е ваш и си го решавайте сами. Ама как ние намерихме лаборатория във Германия да направи изследвания за 500 лв, като сумата включва и превода на документите, а МЗХ намерило за 6000 евро? Някой май иска да изкара пари за една почивка на чужд гръб, а вие защо не потърсихте лаборатория и да я предложите на МЗХ ами ги оставяте пак те да решават къде да харчат парите на данъкоплатците?
Янчо, би ли казал с повече подробности за това как сте се организирали, какъв е бил проблема, какви изследвания сте пуснали, търсите ли нещо конкретно или чакате да видите какво ще излезе?
Иначе пчелите продължават да си лазят и другата седмица вече ще извикам ветеринарката. Да отчете някъде, че в село Габаре нещо бута пчелите. За момента решението ми е да седя и да чакам. Какъв друг избор имам? Ако е нещо, което ще го преболедуват или ще загинат - така да бъде. Ако за да ги спася ще трябва да наливам химия в кошера - това няма да го бъде.

tarty
15.08.2018, 20:20
Янчо, би ли казал с повече подробности за това как сте се организирали, какъв е бил проблема, какви изследвания сте пуснали, търсите ли нещо конкретно или чакате да видите какво ще излезе?
Иначе пчелите продължават да си лазят и другата седмица вече ще извикам ветеринарката. Да отчете някъде, че в село Габаре нещо бута пчелите. За момента решението ми е да седя и да чакам. Какъв друг избор имам? Ако е нещо, което ще го преболедуват или ще загинат - така да бъде. Ако за да ги спася ще трябва да наливам химия в кошера - това няма да го бъде.
Качил съм го в Югоизточен район:
https://www.youtube.com/watch?v=jF3Qn6xkcxA&app=desktop
При нас се оплакаха предимно от районите където.се сее и най вече от слънчогледа. След като цъфнал и след три-четири дена в магазините нямало пчели.

delta.e
15.08.2018, 20:43
Аз се чудя на друго, как МЗХ да не знае, като в Бургас събрахме областната администрация със арендаторите, фирмите доставчици на семе и представители на кой ли още не, дори по телевизията имаше репортажи за измиращите пчели. Тогава от областна управа ни казаха същото, проблема си е ваш и си го решавайте сами. Ама как ние намерихме лаборатория във Германия да направи изследвания за 500 лв, като сумата включва и превода на документите, а МЗХ намерило за 6000 евро? Някой май иска да изкара пари за една почивка на чужд гръб, а вие защо не потърсихте лаборатория и да я предложите на МЗХ ами ги оставяте пак те да решават къде да харчат парите на данъкоплатците?

Така е Тарти .
За съжаление .
Аз , нямам проблеми с моите пчелки . Сега могат да ме къкат , колкото си искат .
Не ми пука .
Много хора се увлякоха по пчеларството -няма лошо .
Повечето не познават БИОЛОГИЯТА на пчелата , а гонят високи добиви .
Нещо връзката се къса .

delta.e
15.08.2018, 21:20
Дака , малките бяха на полето и въртях трети път в събота .
Проблем нямаше .

cecko96_1
16.08.2018, 15:58
Пчеларството кога ще влезе в дискусия?Колко от нас отговарят на изискванията за субсидиране? Тези които отговарят защо не участват? Какво мислите за за субсидиите по новата ОСП трябва ли и пчеларите да получават директни субсидии както другите сектори?Знаете ли защо се прилага обвързана подкрепа в животновъдството ,овощарство и зеленчуко производството? Поради ниски изкупни цени какви са изкупните цени в пчеларството?

Трендафил Дончев
30.08.2018, 12:55
tsc1, хайде да те прехвърля тук и да питам пак. Мярките ги оправяме, вземаме си парите, а кой ще оправи измрелите пчели?
Тук горе пише „АПЕЛ” към всички знаещи и можещи. Ти искаш да им се задели перо от парите. Така, за какъв чеп да им се заделят? Хайде Матеев ме скастри, че на никой не съм се обадил. Така. Той като им се обади какво стана? Хайде, аз съм никой, а той като е някой, какво стана? Нищо. Времето за което можеше да се помогне да се спре мора на пчелите свърши. На пролет не дай боже, половината България ще е без пчели. Та пак питам. За какъв чеп ще им дават тия пари? За какво ще ги дават за СМС, за охрана, когато няма да има пчели, няма да има пчелини? Защото винаги когато някой алармира навреме виждайки проблемите в зародиш го изкарват луд, а след като проблема е факт чакали бол. За обикновения човек остава пак само мухлясъл х....хляб.

tsc1
30.08.2018, 13:13
tsc1, хайде да те прехвърля тук и да питам пак. Мярките ги оправяме, вземаме си парите, а кой ще оправи измрелите пчели?
Тук горе пише „АПЕЛ” към всички знаещи и можещи. Ти искаш да им се задели перо от парите. Така, за какъв чеп да им се заделят? Хайде Матеев ме скастри, че на никой не съм се обадил. Така. Той като им се обади какво стана? Хайде, аз съм никой, а той като е някой, какво стана? Нищо. Времето за което можеше да се помогне да се спре мора на пчелите свърши. На пролет не дай боже, половината България ще е без пчели. Та пак питам. За какъв чеп ще им дават тия пари? За какво ще ги дават за СМС, за охрана, когато няма да има пчели, няма да има пчелини? Защото винаги когато някой алармира навреме виждайки проблемите в зародиш го изкарват луд, а след като проблема е факт чакали бол. За обикновения човек остава пак само мухлясъл х....хляб.
Умрелите пчели не могат да се оправят. Според Библията има само два случая на въскресение. В първия Христос възкресил Лазар, а после Бог въскресил него. С пчелите просто беше пропуснат момента. Още след първите случаи на масов мор в края на юни и началото на юли трябваше да се дадат проби и да се види причината. Никой не го направи поради безпаричие или стиснатост - и аз не зная кое, може би и двете. Ако по мярка Е има заделена някаква сума за такива екстрени изследвания проблема вероятно щеше да намери решение. Ето това е чепа! За останалото си говорете в разните сдружения. Аз в профсъюзите ви не участвам!

Трендафил Дончев
30.08.2018, 13:34
Умрелите пчели не могат да се оправят. Според Библията има само два случая на въскресение. В първия Христос възкресил Лазар, а после Бог въскресил него. С пчелите просто беше пропуснат момента. Още след първите случаи на масов мор в края на юни и началото на юли трябваше да се дадат проби и да се види причината. Никой не го направи поради безпаричие или стиснатост - и аз не зная кое, може би и двете. Ако по мярка Е има заделена някаква сума за такива екстрени изследвания проблема вероятно щеше да намери решение. Ето това е чепа! За останалото си говорете в разните сдружения. Аз в профсъюзите ви не участвам!

А можеш ли да ми отговориш. Тези професори в какви университети са завършили? Сега къде работят, откъде им плащат? Нима това не са били заделяни пари още много отдавна и то в пъти повече? Какво са дали въз основа на тази база? Нозематозни пчели. В интернета се въртят само някакви стари фермани в които се лекува със стари лекарства и антибиотици. Къде са новите разработки, новите лекарства или чакат първо пари от програми. Ами, ако нямаше програми, какво щяха да чакат? Или като теб щяха да предлагат епизодично по някоя дрънкулка за да замазват и без това замазаните очи на пчеларите? За кравите опръскаха света, за козите увиха света, изклаха сума си добитък и още какво ли не, а пчелите заради техните недомислици и объркване на жизнения им цикъл, на цялата им физиология, никой нищо не казва. Мълчат като бити задници и чакат да лапат пари. Какви пари бе? За какво да ви ги дават, че сте красиви ли?

tsc1
30.08.2018, 13:52
А можеш ли да ми отговориш. Тези професори в какви университети са завършили? Сега къде работят, откъде им плащат? Нима това не са били заделяни пари още много отдавна и то в пъти повече? Какво са дали въз основа на тази база? Нозематозни пчели. В интернета се въртят само някакви стари фермани в които се лекува със стари лекарства и антибиотици. Къде са новите разработки, новите лекарства или чакат първо пари от програми. Ами, ако нямаше програми, какво щяха да чакат? Или като теб щяха да предлагат епизодично по някоя дрънкулка за да замазват и без това замазаните очи на пчеларите? За кравите опръскаха света, за козите увиха света, изклаха сума си добитък и още какво ли не, а пчелите заради техните недомислици и объркване на жизнения им цикъл, на цялата им физиология, никой нищо не казва. Мълчат като бити задници и чакат да лапат пари. Какви пари бе? За какво да ви ги дават, че сте красиви ли?
Мерси за високата оценка, която даваш за нашите изделия! Очаквах да кажеш, че продаваме боклук. Докато имате тази нагласа и това мнение за малкото учени, които се занимават с пчели, това ще им е и работата! Матеев беше много прав в оценките си за пчеларите и съвсем основателно спря да пише и да обяснява.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 14:39
Мерси за високата оценка, която даваш за нашите изделия! Очаквах да кажеш, че продаваме боклук. Докато имате тази нагласа и това мнение за малкото учени, които се занимават с пчели, това ще им е и работата! Матеев беше много прав в оценките си за пчеларите и съвсем основателно спря да пише и да обяснява.

Не давам оценка, а казвам, че предлагате нещо, а как съм го нарекъл е без значение. Важно е дали върши работа. А след като върши - добре.
Каква да ми бъде нагласата за учените, когато като изнася лекция, аз знам повече от него и материала който ми предлага е още от Втората световна война. Няма нищо ново. Ето сега сме в колапс, а няма никой. Хайде бе професоре, който и да си. Излез и кажи две думи. Не влизаш ли в нечий форум, не се ли интересуваш от пчеларските проблеми? Нали възоснова на това ти е титлата?.
Матеев няма какво да го месиш тук. Както той сам казваше - това му е дома. Никой не го е спрял да си влиза в къщи. Оценката му. Че ние не сме тук за оценки, че да ни ги дава. Той ни дава някакви факти ние/вие не сме/сте съгласни с тях. Това не е повод да ни дава лоша оценка и да ни се сърди, че ние/вие не разбираме/разбирате. Може лектора, тоест Матеев да не може да ги разясни както трябва. Така, кой крив, кой прав е трудно да се каже. Който иска влиза, който не иска не влиза. Свобода бате.

rosty_sz
30.08.2018, 17:58
http://agroplovdiv.bg/55109/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B8%D0%B2-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D 0%B0-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B0/

С такива неща се занимават нашите научни работници, с А и Б на пчеларството, неща които трябва да са ясни на всеки новобранец взел първите си отводки. Неща които ги пише във стотици вече книги на български прост език. Каква висота на знанието и колко научен капацитет е трябвало за тази лекция? Мноооого мъка има по този свят, особено в БГ.

tarty
30.08.2018, 18:23
http://agroplovdiv.bg/55109/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B8%D0%B2-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D 0%B0-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B0/

С такива неща се занимават нашите научни работници, с А и Б на пчеларството, неща които трябва да са ясни на всеки новобранец взел първите си отводки. Неща които ги пише във стотици вече книги на български прост език. Каква висота на знанието и колко научен капацитет е трябвало за тази лекция? Мноооого мъка има по този свят, особено в БГ.

Ааааа не си прав Рости, все пак в статията се доказва, че знаят и по малко от новобранците :). В статията пише, че хем не трябва да се храни за зимата с инверт, хем не можело да ги зимуваш на манов мед :):):) в цяла Странджа дядовците ги зимуват тогава на бисквити. Аз все се чудя защо всяка година не измират там всички семейства от маната, но уви никой учен не казва, само се преповтарят с това не зимувай на манов мед :)

tsc1
30.08.2018, 19:49
http://agroplovdiv.bg/55109/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B8%D0%B2-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D 0%B0-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B0/ С такива неща се занимават нашите научни работници, с А и Б на пчеларството, неща които трябва да са ясни на всеки новобранец взел първите си отводки. Неща които ги пише във стотици вече книги на български прост език. Каква висота на знанието и колко научен капацитет е трябвало за тази лекция? Мноооого мъка има по този свят, особено в БГ. Изключително манипулативен и неетичен пост! Това е не докладване на резултати от научно изследване пред научна конференция или симпозиум, а популярна лекция с познавателен характер пред една непозната и шарена аудитория с различно ниво на познания и опит. Какво се очаква от нея? Да даде общата картина на нещата на един достъпен и разбираем за всички език. Ако някой се интересува от специфични моменти на по-високо ниво на познание има начин да се зададе въпрос и да получи отговор. Той също трябва да е на достъпен език, за да е разбираем за цялата аудитория. Какво ще кажете ако дойде проф. Гургулова и ви прочете тази лекция? Колко души ще я разберат напълно? А колко от присъстващите няма да разберат нищо?

kuline
30.08.2018, 19:55
Изключително манипулативен и неетичен пост! Това е не докладване на резултати от научно изследване пред научна конференция или симпозиум, а популярна лекция с познавателен характер пред една непозната и шарена аудитория с различно ниво на познания и опит. Какво се очаква от нея? Да даде общата картина на нещата на един достъпен и разбираем за всички език. Ако някой се интересува от специфични моменти на по-високо ниво на познание има начин да се зададе въпрос и да получи отговор. Той също трябва да е на достъпен език, за да е разбираем за цялата аудитория. Какво ще кажете ако дойде проф. Гургулова и ви прочете тази лекция? Колко души ще я разберат напълно? А колко от присъстващите няма да разберат нищо?

Пак се опитваш да остроумничиш по пчеларски въпроси. Това не са неща от "тиловата" пчеларска служба, която ти сам определи като такава, в днешен твой пост - спомагателния сектор.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 20:03
Изключително манипулативен и неетичен пост! Това е не докладване на резултати от научно изследване пред научна конференция или симпозиум, а популярна лекция с познавателен характер пред една непозната и шарена аудитория с различно ниво на познания и опит. Какво се очаква от нея? Да даде общата картина на нещата на един достъпен и разбираем за всички език. Ако някой се интересува от специфични моменти на по-високо ниво на познание има начин да се зададе въпрос и да получи отговор. Той също трябва да е на достъпен език, за да е разбираем за цялата аудитория. Какво ще кажете ако дойде проф. Гургулова и ви прочете тази лекция? Колко души ще я разберат напълно? А колко от присъстващите няма да разберат нищо?

Става дума за вид акар с малко по - изострено и малко тяло, който носи същите проблеми.

tsc1
30.08.2018, 20:41
Пак се опитваш да остроумничиш по пчеларски въпроси. Това не са неща от "тиловата" пчеларска служба, която ти сам определи като такава, в днешен твой пост - спомагателния сектор.

- спомагателен сектор (производители, вносители и търговци на пчеларско оборудване и материали, производители, вносители и търговци на препарати и лекарства за пчели, научни работници и разработчици на нови технологии и техника за пчеларството, специалисти, занимаващи се организация и икономика на пчеларството като бизнес)
В един отбор сме - хората, които най-много плюете, а като стане фала ревете, че не ви помагали. Армия без тил стои гладна и губи битките.

Става дума за вид акар с малко по - изострено и малко тяло, който носи същите проблеми.
Знам! Нали извадих файла от личната си библиотека. Въпроса не е в съдържанието, а в стила на изразяване пред различни аудитории и за различни цели.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 21:10
Знам! Нали извадих файла от личната си библиотека. Въпроса не е в съдържанието, а в стила на изразяване пред различни аудитории и за различни цели.


Все си мисля, че в пушалката го пусна някой друг. Какво ли е правил в твоята лична библиотека?;)

Иначе си прав - голям стил. :bigsmile: Има деца в 5-ти клас, които имат вече такъв стил, а който не употребява и % от мозъка си, то за него и приказката за Червената шапчица ще е на висок стил.

tsc1
30.08.2018, 21:30
Все си мисля, че в пушалката го пусна някой друг. Какво ли е правил в твоята лична библиотека?;)

Иначе си прав - голям стил. :bigsmile: Има деца в 5-ти клас, които имат вече такъв стил, а който не употребява и % от мозъка си, то за него и приказката за Червената шапчица ще е на висок стил.
В моята библиотека има толкова много различни неща за пчелите, с които може би само Матеев разполага. А иначе за нивото на аудиторията - ами днес ти го каза!
Ето ти нещо за приспиване. Обърни внимание на рамката с восъчната основа. Бай Мичо???

Трендафил Дончев
30.08.2018, 22:05
В моята библиотека има толкова много различни неща за пчелите, с които може би само Матеев разполага.

Пак се изхвърли като новобранец на пост.;)

А иначе за нивото на аудиторията - ами днес ти го каза!

Имах предвид кадри от твоето време. Сегашните деца/някои/ имат толкова интелект в 5-ти клас, който ти не си го имал в 1 курс като студент. Шегувам се. Не се впрягай.

Еееее, много материал. Направо ме преби. :bigsmile:
Дано си заслужава.

Трендафил Дончев
02.09.2018, 09:23
https://www.youtube.com/watch?v=dY7iATJVCso


И тук не знаят какво да направят срещу арендаторите, но поне излизат пред хората и апелират да се помогне някак си на пчелите, а тук при нас - мъгла. :mad:

agro
02.09.2018, 10:49
...срещу арендаторите...
"Срещу" е безсмислено, по-добрата дума ще е "съвместно". Конфликт с хората, държащи големите пари и определящи законите в бранша, е изначално обречен. В някой момент ще видим стряскащи корекции в засягащите ни закони.

Трендафил Дончев
02.09.2018, 14:12
"Срещу" е безсмислено, по-добрата дума ще е "съвместно". Конфликт с хората, държащи големите пари и определящи законите в бранша, е изначално обречен. В някой момент ще видим стряскащи корекции в засягащите ни закони.

Няма проблеми да е "съвместно", но когато едната страна се държи като агресор ти тръгваш на война и тогава е "срещу". Съвместно е когато двете страни искат да постигнат съгласие, а тук арендатора си пръска когато си иска, с каквото си иска и изобщо теб те има за глава лук. Съгласен съм блоковете да са богато засяти с рапица и слънчоглед, а кошерите да са около тях, но това ще стане само в приказките. Поне за сега.

Трендафил Дончев
02.09.2018, 18:27
Хайде, боядисвайте си кошерите бели.


https://www.youtube.com/watch?v=5LYQ8vHtTx4


Да, ама не. Моите всичките са бели. :tres:

Трендафил Дончев
13.09.2018, 14:12
Болестта е акарицидоза. В последствие се развиват и други от занижената сила на семействата. Какво е лечението и има ли препарати?

tsc1
13.09.2018, 16:28
Болестта е акарицидоза. В последствие се развиват и други от занижената сила на семействата. Какво е лечението и има ли препарати?
Сигурно ли е това наименование на болестта? Да не става дума за акарипидоза?

agro
13.09.2018, 16:33
...акарицидоза...
Гугъл тази думичка не я знае. Що е то?

Трендафил Дончев
13.09.2018, 16:53
Сигурно ли е това наименование на болестта? Да не става дума за акарипидоза?

Все пак говорим за акариЦиди, оттук и акарицидоза. Знае ли човек?
Другото което е, че се пренася от друг вид акар. Разпространен върху африканските пчели. Гургулова споменава за него, но само като инфо.

tsc1
13.09.2018, 16:54
Гугъл тази думичка не я знае. Що е то?
Случват се правописни грешки, човешко е.
Прочети това: https://vetvo.ru/akarapidoz.html и това: http://www.bestbees.ru/?q=node/1600
Клиничната картина отговаря на това, което се описва тук и във фейсшит групите. Дадени са препаратите за лечение и как се прилагат. Важно е да се знае, че лечението е задължително, тъй като болестта има и хронична форма и догодина може да избухне с нова сила и на нови места.

Трендафил Дончев
13.09.2018, 17:07
Случват се правописни грешки, човешко е.
Прочети това: https://vetvo.ru/akarapidoz.html и това: http://www.bestbees.ru/?q=node/1600
Клиничната картина отговаря на това, което се описва тук и във фейсшит групите. Дадени са препаратите за лечение и как се прилагат. Важно е да се знае, че лечението е задължително, тъй като болестта има и хронична форма и догодина може да избухне с нова сила и на нови места.

Значи точно затова става въпрос. Само, че явно се губим в превода. Дървесния акар (Acarapis woodi )

tsc1
13.09.2018, 17:14
Значи точно затова става въпрос. Само, че явно се губим в превода. Дървесния акар (Acarapis woodi )
Точно за него става дума:

Акарапидоз - болезнь взрослых пчел, вызываемая паразитированием в их трахейной системе клеща Acarapis woodi (Rennie, 1921). Это микроскопический клещ из семейства Tarsonemidae (Scutacaridae), рода Acarapis (Hirst, 1921). Акарапидоз зарегистрирован во многих странах мира, за исключением Швеции, Норвегии, Дании, Новой Зеландии и штата Гавайи. В настоящее время Acarapis woodi известен в литературе как типичный эндопаразит, который питается гемолимфой и развивается в органах дыхания только одного хозяина - живой пчелы. На пасеке акарапидоз передается от больной семьи в здоровую залетающими больными пчелами, иногда матками и чаще блуждающими трутнями.

//добавено
Нали прочете статията за Тропилелапсозата? Явно борбата с всякаквите акари ще е предизвикателството за пчеларите през следващите години...

Трендафил Дончев
13.09.2018, 17:26
http://bg.orsitaning.ru/bolesti-i-lechenie/34644-opasen-no-lechima-bolest-na-pcheli-akarapidoz.html

Трендафил Дончев
13.09.2018, 17:27
Точно за него става дума:


//добавено
Нали прочете статията за Тропилелапсозата? Явно борбата с всякаквите акари ще е предизвикателството за пчеларите през следващите години...


Прочетох много статии. Този напада пилото за разлика от тази която поразява пчелите.

tsc1
13.09.2018, 17:47
Прочетох много статии. Този напада пилото за разлика от тази която поразява пчелите.
Ами не си плюйте учените, а се обърнете за помощ към тях. Нека се поразровят специалистите и да дадат препоръки за най-ефикасните и достъпни в България методи за лечение на акарипидозата. Нека настояват към мярка Е на новата НПП да се включи тема за постоянен мониторинг на акарицидните заболявания по пчелите. Така ще има пари за постоянни лабораторни изследвания. Паралелно с контрола на акарите трябва да вървят и изследвания на вирусите, които те пренасят и прехвърлят на пчелите. Има страшно вирулентни вируси, за които съвсем не е ясно на къде ще мутират. Спасеието е в перманентния и превантивен контрол и бързите мерки. Че това, което се получи тази година никак не е за хвалба!

Трендафил Дончев
13.09.2018, 18:14
Ами не си плюйте учените, а се обърнете за помощ към тях. Нека се поразровят специалистите и да дадат препоръки за най-ефикасните и достъпни в България методи за лечение на акарипидозата. Нека настояват към мярка Е на новата НПП да се включи тема за постоянен мониторинг на акарицидните заболявания по пчелите. Така ще има пари за постоянни лабораторни изследвания. Паралелно с контрола на акарите трябва да вървят и изследвания на вирусите, които те пренасят и прехвърлят на пчелите. Има страшно вирулентни вируси, за които съвсем не е ясно на къде ще мутират. Спасеието е в перманентния и превантивен контрол и бързите мерки. Че това, което се получи тази година никак не е за хвалба!

Започвам с последното ти изречение. Тъй като изпуснахме влака, нещото ще се получи малко по - късно и си мисля, че ще е с големи, да не кажа огромни размери. Всичко това за което казваш го има, но искат пари, пари, пари. Толкова ли трудно беше да излезе един и да напише една дума, било то с Ц или с П. Оттук нататък ние щяхме да се оправим. Вярно трябваше на някои да им изтекат очите да гледат в комповете за да го открият. Но това ли ни е работата, че да го правим и тепърва да измисляме топлата вода, когато тия хубавци, които казваш да не плюем, са учили цял живот за това и са попилели куп пари на тази държавичка. Не ще ги плюя, а ще ги зарина с плюнки. Мълчание, мълчание до безбожие. Да им настояваме за пари по НПП - никога. Ако това е нещо което е по хората така ли пак ще мълчат? Нищо чудно. Те и за това си мълчат. Нямам думи. Не, имам, но трябва да се самобанирам за 5 години най - малко.

tsc1
13.09.2018, 18:49
Започвам с последното ти изречение. Тъй като изпуснахме влака, нещото ще се получи малко по - късно и си мисля, че ще е с големи, да не кажа огромни размери. Всичко това за което казваш го има, но искат пари, пари, пари. Толкова ли трудно беше да излезе един и да напише една дума, било то с Ц или с П. Оттук нататък ние щяхме да се оправим. Вярно трябваше на някои да им изтекат очите да гледат в комповете за да го открият. Но това ли ни е работата, че да го правим и тепърва да измисляме топлата вода, когато тия хубавци, които казваш да не плюем, са учили цял живот за това и са попилели куп пари на тази държавичка. Не ще ги плюя, а ще ги зарина с плюнки. Мълчание, мълчание до безбожие. Да им настояваме за пари по НПП - никога. Ако това е нещо което е по хората така ли пак ще мълчат? Нищо чудно. Те и за това си мълчат. Нямам думи. Не, имам, но трябва да се самобанирам за 5 години най - малко.

Хайде да не търсим под вола теле и проблема там, където не е! За да те почешат, трябва да кажеш, че те сърби и къде. Нека всички, които писаха до учените и изпратиха проби за анализ да публикуват тук писмата и съответно отказите, които са получили. И че им е отказано, защото не са платили. И защо бургазлии единствени постъпиха по правилния начин и получиха верния отговор?
Учените не са по пчелините, те може би с редки изключения не гледат пчели. От къде да разберат за проблема??? Тяхната работа е в лабораториите с микроскопите и книгите (Интернет). Умен човек си, а не правиш добра услуга на пчеларите с последните изречения на поста си. Утре вместо към знаещите те ще се обърнат към врачки! И когато положението стане наистина страшно ще реват!
И ако наистина искаш да си полезен на колегите си, напиши това, до което достигнахме и в другата стая и във фейсгрупите. Дай линковете за потвърждение. Ако аз го напиша няма да ми повярват, защото не съм пчелар, а всичко казано от непчелар е "От лукаваго", даже и да е вярно и се прави с цел печалбарство.

Трендафил Дончев
13.09.2018, 19:04
Хайде да не търсим под вола теле и проблема там, където не е! За да те почешат, трябва да кажеш, че те сърби и къде. Нека всички, които писаха до учените и изпратиха проби за анализ да публикуват тук писмата и съответно отказите, които са получили. И че им е отказано, защото не са платили. И защо бургазлии единствени постъпиха по правилния начин и получиха верния отговор?
Учените не са по пчелините, те може би с редки изключения не гледат пчели. От къде да разберат за проблема??? Тяхната работа е в лабораториите с микроскопите и книгите (Интернет). Умен човек си, а не правиш добра услуга на пчеларите с последните изречения на поста си. Утре вместо към знаещите те ще се обърнат към врачки! И когато положението стане наистина страшно ще реват!
И ако наистина искаш да си полезен на колегите си, напиши това, до което достигнахме и в другата стая и във фейсгрупите. Дай линковете за потвърждение. Ако аз го напиша няма да ми повярват, защото не съм пчелар, а всичко казано от непчелар е "От лукаваго", даже и да е вярно и се прави с цел печалбарство.

Направи го. Тъкмо ще спрат да те оплюват.

rosty_sz
13.09.2018, 19:05
При мен клиниката не е такава. Интересно ми е защо Дончев заяви толкова категорично, че това е заболяването. Има ли изследвания? Така и не разбрах това "обикновен " трахеен акар ли е или е някакъв нов? Какво означва "бургазлии получиха верния отговор"?

Трендафил Дончев
13.09.2018, 19:14
При мен клиниката не е такава. Интересно ми е защо Дончев заяви толкова категорично, че това е заболяването. Има ли изследвания? Така и не разбрах това "обикновен " трахеен акар ли е или е някакъв нов? Какво означва "бургазлии получиха верния отговор"?

Картинката, тоест клиниката не е съвсем еднаква, защото се застъпиха много болести поради отслабване на семействата. В зависимост коя ще вземе превес се получават и различните симптоми.

Трендафил Дончев
13.09.2018, 19:26
https://www.youtube.com/watch?v=Ctcr2g9MHC8

tsc1
13.09.2018, 19:26
Направи го. Тъкмо ще спрат да те оплюват.
"Блажени са верующите"

При мен клиниката не е такава. Интересно ми е защо Дончев заяви толкова категорично, че това е заболяването. Има ли изследвания? Така и не разбрах това "обикновен " трахеен акар ли е или е някакъв нов? Какво означва "бургазлии получиха верния отговор"?
Това е само една хипотеза! Нещата клонят натам, но точно учените с микроскопите имат правото на "Окончателната диагноза"

Трендафил Дончев
13.09.2018, 19:48
"Блажени са верующите"

Това е само една хипотеза! Нещата клонят натам, но точно учените с микроскопите имат правото на "Окончателната диагноза"

В понеделник ще се опитам да направя някаква дисекция на няколко пчели и ще се опитам да видя нещо. Разполагаме със силни микроскопи.

Трендафил Дончев
13.09.2018, 20:00
Хубаво гледайте и слушайте.



https://www.youtube.com/watch?v=EQhoCi-fIEw

krasimir00
13.09.2018, 20:01
Преди няколко години имах същия проблем , както доста колеги тази година. Стотици пълзящи пчели около кошерите, някои с несиметрично разположени крила, други с недоразвити такива . Обикновено се събираха на купчинки около кошерите и умираха, а след известно време особено след дъжд почваха да излъчват миризма на гнилоч. През съответната година загубих около 5-6 семейства от 120, някой отслабнаха значително, но все пак успяха да иззимуват и да се възстановят през пролетта . Мислех , че всичко е в резултат на вароатозата , допреди да прочета статиите които сте закачили. След злополучните събития с пълзящите пчели започнах да ползвам готовите препарати с оксалова киселина ( преди това винаги съм ползвал само лентички ) , като вече трета година не съм имал толкова голяма катастрофа , както онази година. Забелязват се пълзящи пчели , но доста на рядко , незначително количество. Не мога да твърдя на 100 % , че използването на оксаловата киселина е намалило пълзящите пчели , може да е някакво случайно съвпадение, а може и да не е . Нека колегите , които ползват оксалова киселина да кажат дали през тази година са имали завишен брой пълзящи пчели.

rosty_sz
13.09.2018, 20:15
Аз само миналия ноември НЕ ползвах и този сезон имаше греда.

barkov1982
14.09.2018, 04:19
. Нека колегите , които ползват оксалова киселина да кажат дали през тази година са имали завишен брой пълзящи пчели.
Знам един който ползва ОК и цяла година се оплакваше от пълзящи пчели, но сега не може да се изкаже, че яде банана, ако желаеш намери начин да го питаш.

Pero Melifero
14.09.2018, 07:49
В понеделник ще се опитам да направя някаква дисекция на няколко пчели и ще се опитам да видя нещо. Разполагаме със силни микроскопи.
ако третираш с мравчена киселина и въпреки това имаш от пълзящите проблеми, то не би трябвало да е акароза

smsi-h
14.09.2018, 16:12
Хубаво гледайте и слушайте.



https://www.youtube.com/watch?v=EQhoCi-fIEw
Добрее като идея, но цената на въпросното масло у нас е направо непосилна при количество от 1 милилитър на рамка - визирам друго видео на автора, където обяснява и показва как третира семействата.

Рако
14.09.2018, 17:38
И аз да споделя няколко случая.До моя пчелин имаше друг с обща ограда,около 40 семейства ,есента нетретирани против акар с абсолютно нищо.Семеиствата изимяват нормално с нулева смъртност.Пролетта тръгват да се развиват и до май месец,горе долу добре.После започват да бягат.Колегата ,бог да го прости ,че го споменавам, до като ги забележи ,бяха избягали няколко семейства.Събираме се трима души и умуваме.Отваряме един избягал кошер,пило, майка,а пчели няма..Кво да правим викаме с кво да лекуваме и решихме с Мк.Директно картон напоен с киселина и в пласмасовата храника първо само на един кошар.Толкова много акар несъм виждал в един кошер никога.Направо с лопата да го ринеш.После всичките кошери на ред и след една сед мица пак.Времето топло за третиране сМк ,ама кво да правиш.Имаше изчезнали майки,но кошерите се отърваха,даже имед извади.Друг случай.От 120 семейства нетретирани есента за акар,изимували 30 бр.Подмора е иследван в лаборатория и резултатът нозематоза .Ма на мен не ми се вярва ,защото този пчелин бе изоставен и разграбен от пчели включително и моите ,а. аз такава смъртност не съм имал ,а никога не съм третирал за нозематоза.Трети случай.Пчелин не третиран потив акар есента.От 90 семейства изимували 15 броя.Пробата на подмора пак нозематоза.Това са истински случай.А за безкрилите пчели при мен се явават по някога в някой кошер,ама аз му сменявам майката и проблема изчезва.

Трендафил Дончев
14.09.2018, 18:08
Добрее като идея, но цената на въпросното масло у нас е направо непосилна при количество от 1 милилитър на рамка - визирам друго видео на автора, където обяснява и показва как третира семействата.

То всички цени в БГ са непосилни за някои. Но на кой му пука?

rosty_sz
15.09.2018, 04:47
И аз да споделя няколко случая.До моя пчелин имаше друг с обща ограда,около 40 семейства ,есента нетретирани против акар с абсолютно нищо.Семеиствата изимяват нормално с нулева смъртност.Пролетта тръгват да се развиват и до май месец,горе долу добре.После започват да бягат.Колегата ,бог да го прости ,че го споменавам, до като ги забележи ,бяха избягали няколко семейства.Събираме се трима души и умуваме.Отваряме един избягал кошер,пило, майка,а пчели няма..Кво да правим викаме с кво да лекуваме и решихме с Мк.Директно картон напоен с киселина и в пласмасовата храника първо само на един кошар.Толкова много акар несъм виждал в един кошер никога.Направо с лопата да го ринеш.После всичките кошери на ред и след една сед мица пак.Времето топло за третиране сМк ,ама кво да правиш.Имаше изчезнали майки,но кошерите се отърваха,даже имед извади.Друг случай.От 120 семейства нетретирани есента за акар,изимували 30 бр.Подмора е иследван в лаборатория и резултатът нозематоза .Ма на мен не ми се вярва ,защото този пчелин бе изоставен и разграбен от пчели включително и моите ,а. аз такава смъртност не съм имал ,а никога не съм третирал за нозематоза.Трети случай.Пчелин не третиран потив акар есента.От 90 семейства изимували 15 броя.Пробата на подмора пак нозематоза.Това са истински случай.А за безкрилите пчели при мен се явават по някога в някой кошер,ама аз му сменявам майката и проблема изчезва.

Няколко извода:
1. Лабораториите едно знаят, едно баят.
2. Ако не третираш но все пак подготвиш семействата със запаси правилно разположени вероятната зимна смъртност ще е около 30%.
3. Ако я подкараш съвсем през къра максимум 3 години и пчелина е аут.

Рако
15.09.2018, 08:32
Предполагам ,че лабораторийте в България са оборудвани за иследвания на стопански значимите заболявания по пчелите,сега да не ги изброявам.Може би за това резултатите са идентични?Мисля си ,че вароатозата е вид спин ,който унищожава имунната система на пчелите и те загиват от иначе леко протичящи заболявяния.Чел съм американски иследвяния,които твърдят ,че в 99 процента от семействата в щатите се откриват нозематозни спори,но не всички семейства се рязболяват .До колкото знам в България няма регистриран случай ня трахеен акар.

Георги Куров
15.09.2018, 13:54
Проф. Вълчовски твърди, че нозема церана сваля имунната система на пчелите и отваря широко вратата за вирусите, а не вароатозата. Вароатозата служи за много бързо пренасяне на вирусите вътре в семейството и в пчелина. Това е голямата разлика между двете ноземи, друга разлика е , че спори на церана се откриват през цялата година, докато на апис през лятото не. Това означава, че пчелите могат да подтиснат или изчистят от апис, но веднъж заразени с церана никога не могат да се изчистят, могат само да я подтиснат през летния сезон. Проф. Гургулова твърди, че в БГ няма доказано лабораторно трахеен акар, нали тя води националната лаборатория. Но вече може и да има, трябва изследвания да се докаже.
Моето мнение, без да съм посещавал засегнати пчелини е, че причината за оплакванията на колеги е по-вероятно нозема церана и по-малко вероятно трахеен акар или и двете заедно, и вирусите им разказват играта при отслабена имунна система.
Аз третирам с МК с изпарител Нассенхайдер минимум 10 дни, обикновено 14 дни и за сега се справям със здравния статус на семействата, но вирусите си ги имам всичките не мога да ги изчистя.

Трендафил Дончев
12.10.2018, 19:33
А сега по въпроса за проблема:
Преди около месец научих за него, но от слухове от ненадеждни източници, на които не може да им се вярва. Въпреки това двете организаци КБП и БПРА отреагираха светкавично и изпратиха официални писма до МЗХ, с които ги информирахме за потенциалния проблем и настоявахме за незабавни действия. Поискахме да се отпусне бюджет за вземане на проби и за изпращането им във френска лаборатория, защото българските не могат да детектират всички видове вируси. Когато се изясни кой вирус е причинителя, тогава и ще знаем какви мерки да предприемаме за борба с него или за профилактика против заразяването с него. Преди това обаче нищо не можем да направим, защото ще е еквивалентно на стрелба в тъмното със завързани очи.



Още ли продължаваме да стреляме?



Това че не влизам във форума не означава, че двете организации са спрели да функционират. Точно обратното - функционират с пълна сила и двигателя вече не съм само аз, а и една камара други активисти и членове на управителните съвети. Дори онзи ден (в понеделника) имахме поредното събрание на двата управителни съвета, на което бистрихме поредните проблеми и взехме решения за поредните действия или писма до МЗХ.

Между другото настана време да се подготвя новата НПП за новия тригодишен период 2020-2022 г. Работната група в момента се сформира и есента и зимата ще има поне 10 заседания в София за измисляне и гласуване на новата НПП. Така че настана момента отново да давате предложения в темата за НПП. Ако нещо не ви харесва в съществуващата НПП, сега е момента да го променим през новия тригодишен период. Има и добра новина - бюджета по НПП за следващия тригодишен период ще бъде завишен от 1.5 до 2 пъти. Все още не знам точните цифри, но със сигурност ще има много повече пари за пчеларите спрямо сегашните. И като отчетем и факта, че напоследък процента на усвояване на пари по НПП от пчеларите е занижен, можем смело да твърдим, че през следващия тригодишен период пари ще има за всеки, който пожелае. Най-вероятно списъците ще бъдат удовлетворявани на 100% по всяка една мярка, с изключение на мярката за кошери, по която традиционно има 5 пъти повече кандидати, отколкото е бюджета.

При наличието на толкова много пари аз си мисля, че ще е разумно да лобираме да се завишат процентите за подпомагане по всяка една мярка, и дори това го гласувахме в понеделник на събранието на управителните съвети. Също така гласувахме поне още 7-8 подобрения на програмата, свързани с това пчеларите по НПП да получават повече пари. Крайния срок за внасяне на предложенията обаче е до 15 септември, така че форума има много време да даде свои предложения, да ги обсъди, и ако има единомислие, да ги включим в списъка с предложения на КБП и/или БПРА.

От време на време няма ли да има по някой и друг ред за тези организации? Или са поредната тема ТАБУ?

ch.atanasov
12.10.2018, 19:52
От време на време няма ли да има по някой и друг ред за тези организации? Или са поредната тема ТАБУ?

Май са в нелегалност. Днес си мислех : чета всичко по форуми и групи, и нито ред не съм срещнал за безбройните дружества и организации. Няма хвалби, няма критики, нищо. Явно не само аз не чувам нищо.

kando
13.10.2018, 16:00
Какво да срещнеш, като баш пък на Матеев му е пределно ясно какъв е проблема - той си го реши с няколко дела, земеделците ограничиха отровите в неговия периметър и сега няма проблем. Ето - дойде есента активния сезон и на земеделците свърши, и сега няма пълзящи пчели: ами няма, то от ясно по ясно що няма.

kando
02.11.2018, 18:40
Преди 3-4 вечери случайно попаднах на някакво предаване по БТВ мисля, че беше - късно вечер. Даваха за едни зоополицаи в Ню Йорк, че конкретно тези били някаква спец. части за проблеми с пчели :Д - та измежду всичкото, за което говориха споменаха, че това е щата не просто със най- ниска смъртност на пчелите, но дори и с най- висок прираст и "учените го отдават на значително по- слабата употреба на пестициди в този щат".

Понякога истината е точно толкова простичка, колкото е по- формулата на Айнщайн - за мен почти всички проблеми с пчелите, било с изчезванията, било със здравния им, с биологичния статус, произтичат от прекомерната употреба на пестициди в земелието. Всичко ме води на това заключение.

mici-92
08.11.2021, 15:18
Търси се една майка.Моля за тел№!