PDA

Виж пълната версия : Въпрос за пчелна майка



stefan_mil4ev
13.06.2018, 20:34
Здравейте,
единият ми кошер изпадна в роево настроение. Имаше заложени много маточници и майката е избягала с първият рой. Разделих семейството на две и придадох майка. Днес очистих всички маточници, като оставих само един. Какво ще ме посъветвате, да придам ли майка и на него и да унищожа последният маточник или да го оставя да се излюпи. Муха има много защото има много пило което се люпи в момента.

nikawr
13.06.2018, 21:20
Аз бих оставил роевия маточник на 100%!
Даже бих разцепил тоя кошер поне на 4 с по един роеви маточник....
п.п. Колега, знам че в някой региони като нашия примерно използват муха вместо пчела, ама не е много хубаво, поне за мен! Успех!

jdrumev
13.06.2018, 21:28
Здравейте,
единият ми кошер изпадна в роево настроение. Имаше заложени много маточници и майката е избягала с първият рой. Разделих семейството на две и придадох майка. Днес очистих всички маточници, като оставих само един. Какво ще ме посъветвате, да придам ли майка и на него и да унищожа последният маточник или да го оставя да се излюпи. Муха има много защото има много пило което се люпи в момента.

Други кошери имаш ли колега или е само един.:bigsmile:

jdrumev
13.06.2018, 21:32
Аз бих оставил роевия маточник на 100%!
Даже бих разцепил тоя кошер поне на 4 с по един роеви маточник....
п.п. Колега, знам че в някой региони като нашия примерно използват муха вместо пчела, ама не е много хубаво, поне за мен! Успех!


За какво да го цепиш.:bigsmile:Има толкова методи по ефикасни.:bigsmile:Аз бих го оставил да се рои и после на слънчуфката минимум 10 оки мед от рой.:bigsmile:Шегувам се разбирасе.:bigsmile:Цепенето е вариянт ако имаш инвентар,но ако нямаш какво правим.:bigsmile:

stefan_mil4ev
13.06.2018, 22:56
jdrumev имам и други :)

jdrumev
13.06.2018, 23:07
jdrumev имам и други :)



Аз бих сложил една рамка с яйца и открито пило от кошера който не ми се рои след около две седмици ако неть яйца:bigsmile:.С един маточник който си оставил /в което не съм сигурен,че е точно така/малко е като руска рулетка.
п.п.След 2 дена от първото роене го наблюдавай вечер под прелката ще имаш знак да ли ще се рои пак.:bigsmile:

stefan_mil4ev
13.06.2018, 23:13
Не разбирам идеята на поставянето на рамката. При положение, че аз вече имам един маточник който по мой сметки трябва да излезе до началото на другата седмица, каква е идеята да се придаде рамка с открито пило?

jdrumev
13.06.2018, 23:16
Не разбирам идеята на поставянето на рамката. При положение, че аз вече имам един маточник който по мой сметки трябва да излезе до началото на другата седмица, каква е идеята да се придаде рамка с открито пило?



Сигурен ли си ,че ще излезне майка от него,а дали ще се завърне след оплождането?:bigsmile:Аз така правя защото още не съм пчелар.:bigsmile:

stefan_mil4ev
13.06.2018, 23:19
Точно в това не съм сигурен, за това търся съвет.

Трендафил Дончев
13.06.2018, 23:21
Точно в това не съм сигурен, за това търся съвет.

Друмев такива съвети ще ти даде, че ще хванеш гората.;) Той сам не си ги разбира.

jdrumev
13.06.2018, 23:27
Друмев такива съвети ще ти даде, че ще хванеш гората.;) Той сам не си ги разбира.


:bigsmile:Е щото още не съм пчелар.:bigsmile:Но мерак още има.:bigsmile:Така ,че надеждата умира последна.:bigsmile:

nikawr
14.06.2018, 05:38
Ще ти кажа, защо бих го разцепил поне на 4, и защо бих го оставил с по един роеви маточник.
1. Роевата майка е мнооого по-добра от майката за 20 лв. от магазина. Има и изключения, но те са в сферата на фантазиите и късмета....
2. Получаваш 4 малки семейства, които дори и да не се върне някоя майка от брачен полет винаги може да събереш, а ако не искаш увеличаване на семействата винаги може да видиш коя майка е най-добра в реденето на пилото и да оставиш нея, а на другите семейства премахваш майките и обединяваш. Ако се колебаеш коя майка е по добра, обединяваш с майките. Пчелите сами ще си решат коя да остане.
3. При така създадените 4 малки семейства роевоя нагон си го има още, но дори и да пропуснеш някъде повече от един маточник, вероятността да се изрои е много малка.
Като набарам такъв кошер, вземам маточници и правя още няколко сборни отводки...
Но както каза колегата Друмев, иска си свободен инветар/нуклеуси/...
Дано съм бил полезен, а по-опитните колеги да са по-малко критични...

ivootur
14.06.2018, 05:41
Като набарам такъв кошер, вземам маточници и правя още няколко зборни отводки...
.

Точно това правя и аз, но тази година за съжаление само един роеви намерих.

nikawr
14.06.2018, 06:54
Точно това правя и аз, но тази година за съжаление само един роеви намерих.
Аз и един нямам, но при мен това не за хвалене. Голяма суша.... :(

stefan_mil4ev
14.06.2018, 18:42
Аз вече го разделих на две. За сега оставям майката да се излюпи и ще видим какво ще стане. Дано не съм пропуснал някой друг маточник, че да би избяга семейството :)