PDA

Виж пълната версия : Начинаещ с пчелно семейство. Моля за помощ :)



Страници : [1] 2 3

Кристян
31.05.2018, 20:52
Здравейте приятели преди 3 дена ми съобщиха че са ми приготвили пчелно семейство при което аз доста се уплаших защото смятам че не съм готов чета и гледам научни филми за пчелите тъй като няма кой да ми помогне в практиката тоест има но не желаят да ми помогнат не зная защо трябва да ходя да им се моля на опитните пчелари а те са 2-ма поне толкова познавам и така чел съм и съм изгледал доста за пчелите и мога да кажа че имам общо понятие и знам доста неща за пчелите и най вече основното смятах да си взема кошери чак другата година но както казах всичко стана неочаквано казаха ми приготвили сме ти цитирам какво ми казаха "приготвила съм ти за събота пчелно семейство 5 пити със млада майка и семейството е работещо дори в момента" каквото и да значи това това бяха точните думи на моята приятелка и аз понеже не умея да отказвам се насадих на пачи яйца защото нито кошер нито готовноста нямам но казах добре и ги приех сега във събота ще ми ги дадат аз си купих на тъгъдък кошер с който искам да работя моят избор беше Дадан-Блат 10 рамков и ми пристигна днес аз веднага го минах със импрегнатор а утре ще го мина и с боя на водна основа всичко най добро правя за да се подготвя възможно най бързо ще го боядисам във жълто и ще го сложа на пригоденото му място а именно градината на двора ми която е 1 декар и близо до нея има река на 10 метра от кошера ще е река пиша ви всичко това и толкова подробно за да ми дадете съвет дали правилно го правя и да ви помоля за помощ със съвети да ме опътите поне първите дни защото както казах аз знам на теория доста но на практика съм пълен минус тъй като нямам начин да го практикувам а желанието ми е огромно :)

jdrumev
31.05.2018, 21:04
Добре дошъл първо и успех в начинанието.Мисля ,че има доста опитни колеги и те ще ти помогнат със съвети.

Кристян
31.05.2018, 21:15
Благодаря :)

Камен Крумов
31.05.2018, 21:18
Добре дошъл и от мен! Но за напред се постарай поне малко със синтаксиса.

Валентин.
31.05.2018, 21:19
Кови рамки докато съхне сандъка.

Кристян
31.05.2018, 21:23
За синтаксиса ми не смятам да се старая защото който желае да ми помогне няма да гледа синтаксиса ми аз не желая да ставам учител по български за да се старая ти щом не желаеш не ми помагай :)

Трендафил Дончев
31.05.2018, 21:26
Здравейте приятели преди 3 дена ми съобщиха че са ми приготвили пчелно семейство при което аз доста се уплаших защото смятам че не съм готов чета и гледам научни филми за пчелите тъй като няма кой да ми помогне в практиката тоест има но не желаят да ми помогнат не зная защо трябва да ходя да им се моля на опитните пчелари а те са 2-ма поне толкова познавам и така чел съм и съм изгледал доста за пчелите и мога да кажа че имам общо понятие и знам доста неща за пчелите и най вече основното смятах да си взема кошери чак другата година но както казах всичко стана неочаквано казаха ми приготвили сме ти цитирам какво ми казаха "приготвила съм ти за събота пчелно семейство 5 пити със млада майка и семейството е работещо дори в момента" каквото и да значи това това бяха точните думи на моята приятелка и аз понеже не умея да отказвам се насадих на пачи яйца защото нито кошер нито готовноста нямам но казах добре и ги приех сега във събота ще ми ги дадат аз си купих на тъгъдък кошер с който искам да работя моят избор беше Дадан-Блат 10 рамков и ми пристигна днес аз веднага го минах със импрегнатор а утре ще го мина и с боя на водна основа всичко най добро правя за да се подготвя възможно най бързо ще го боядисам във жълто и ще го сложа на пригоденото му място а именно градината на двора ми която е 1 декар и близо до нея има река на 10 метра от кошера ще е река пиша ви всичко това и толкова подробно за да ми дадете съвет дали правилно го правя и да ви помоля за помощ със съвети да ме опътите поне първите дни защото както казах аз знам на теория доста но на практика съм пълен минус тъй като нямам начин да го практикувам а желанието ми е огромно :)

Ха, хаа….и аз съм чел много за мечките и сега се чудя да ходя ли в гората или.... а много ми се ходи? Сега сериозно. За кошера добре. Мястото също е добре, макар, че и на комина да ги качиш са пак добре. След като поставиш кошера на определеното място, получаваш пчелите, подреждаш рамките в лявата част и поставяш една преградна дъска. Затваряш ги и за добре дошли можеш да им сложиш една хранилка със сироп, че да разберат, че ще бъдеш добър стопанин. Тази година едва ли ще извадиш мед, затуй, че само ще ги гледаш от 2-3 метра как хвърчат и ще продължаваш да се подготвяш и редовно да влизаш във форума, и да задаваш конкретни въпроси на които ние да ти отговаряме и те така. Успех.

Камен Крумов
31.05.2018, 21:27
За синтаксиса ми не смятам да се старая защото който желае да ми помогне няма да гледа синтаксиса ми аз не желая да ставам учител по български за да се старая ти щом не желаеш не ми помагай :)
Помисли си пак, защото бих могъл да ти помогна много. А и форума си има правила.

Кристян
31.05.2018, 21:29
Бих ковал но ви казах че съм пълен минус на практика като за начало ще си ги купувам докато видя как се правят но всичко стана толкова бързо че аз дори още не съм дочел книгата на Любен Радоев вземам семейството и ще се мъча от тук съвет от там съвет ....

Трендафил Дончев
31.05.2018, 21:32
Бих ковал но ви казах че съм пълен минус на практика като за начало ще си ги купувам докато видя как се правят но всичко стана толкова бързо че аз дори още не съм дочел книгата на Любен Радоев вземам семейството и ще се мъча от тук съвет от там съвет ....

Задавай въпросите. Стига се оправдава. :bigsmile: Че виж ги тия - вече те почнаха. :bigsmile:

Кристян
31.05.2018, 21:32
Благодаря ти много за съветите утре ще закупя рамки и хранилката колкото до меда това ми е на последно място даже никакъв не го чакам поне 1-2 години докато се науча що годе :)

Кристян
31.05.2018, 21:37
Както казах утре ще взема хранилката, пушалката, булото и рамките, в събота човека ми каза, че ще ми даде 5 пити с пчели във съндък преносим и след това да ги оставя една нощ да се успокоят и на следващият ден да ги прехвърля във кошера. Така ли трябва да стане?

jdrumev
31.05.2018, 21:37
Благодаря ти много за съветите утре ще закупя рамки и хранилката колкото до меда това ми е на последно място даже никакъв не го чакам поне 1-2 години докато се науча що годе :)


Значи си се ориентирал да ставаш мухар.:bigsmile:

Трендафил Дончев
31.05.2018, 21:43
Както казах утре ще взема хранилката, пушалката, булото и рамките, в събота човека ми каза, че ще ми даде 5 пити с пчели във съндък преносим и след това да ги оставя една нощ да се успокоят и на следващият ден да ги прехвърля във кошера. Така ли трябва да стане?

Докато е още там човека ги прехвърлете, защото той явно разбира, а те ще се успокояват след това.

Кристян
31.05.2018, 21:49
Искаше ми се и на мен така само че въпросният човек е много далече ще ходим до неговото село специално за да вземем пчелите защото е доверен човек но кажи речи 150 километра ще бием на едната страна и ако трябва да го докарвам тук за да ми ги сложи в кошера то става мътна и кървава после и да го връщам абсурдно е аз сам ще си ги сложа затова питам как да го измайсторя

Валентин.
31.05.2018, 21:54
Оставяш преносното сандъче с пчелите да пренощува върху кошера. На другия ден по обяд преместваш питите от сандъчето в кошера. Подреждаш ги в абсолютно същия ред както са били в сандъчето.

Кристян
31.05.2018, 21:56
Оставяш преносното сандъче с пчелите да пренощува върху кошера. На другия ден по обяд преместваш питите от сандъчето в кошера. Подреждаш ги в абсолютно същия ред както са били в сандъчето.
Така значи. Добре това ще направя, но трябва ли да ги опуша при местенето, за да намалят агресивноста ?

delta.e
31.05.2018, 21:59
Благодаря ти много за съветите утре ще закупя рамки и хранилката колкото до меда това ми е на последно място даже никакъв не го чакам поне 1-2 години докато се науча що годе :)

Колега , всичко зависи от теб .
При желание от твоя страна се получава .
Успех .

Трендафил Дончев
31.05.2018, 22:04
Искаше ми се и на мен така само че въпросният човек е много далече ще ходим до неговото село специално за да вземем пчелите защото е доверен човек но кажи речи 150 километра ще бием на едната страна и ако трябва да го докарвам тук за да ми ги сложи в кошера то става мътна и кървава после и да го връщам абсурдно е аз сам ще си ги сложа затова питам как да го измайсторя

След като така ще ги карате ще е добре да вземете едно чаршафче/старо/ за да завиете кошера, че ще стане страшно, ако излезнат от някъде. Като ги докараш вече ги оставяш на определеното място и наистина ги остави да се успокоят след като няма да се бърза. На другия ден вземаш новата пушилка, новото було и с много кураж тръгваш в атака. :bigsmile: Подпушваш най - напред през прелката, която си отворил още като си ги докарал, изчакваш минутка и отваряш кошера...о, ужас....шегувам се.:bigsmile: Подпушваш ги пак леко и започваш да местиш рамките. Една по една, бавничко и подпушваш от време на време, ако е необходимо. Тази манипулация е за минимум 10 минути. ;) Затваряш кошера, а останалите сами ще се приберат. След час - два сипваш сиропчето и започваш да се радваш, че си горд собственик на "пчелин". А мед ще ядеш като си купиш. :bigsmile:

Кристян
31.05.2018, 22:08
След като така ще ги карате ще е добре да вземете едно чаршафче/старо/ за да завиете кошера, че ще стане страшно, ако излезнат от някъде. Като ги докараш вече ги оставяш на определеното място и наистина ги остави да се успокоят след като няма да се бърза. На другия ден вземаш новата пушилка, новото було и с много кураж тръгваш в атака. :bigsmile: Подпушваш най - напред през прелката, която си отворил още като си ги докарал, изчакваш минутка и отваряш кошера...о, ужас....шегувам се.:bigsmile: Подпушваш ги пак леко и започваш да местиш рамките. Една по една, бавничко и подпушваш от време на време, ако е необходимо. Тази манипулация е за минимум 10 минути. ;) Затваряш кошера, а останалите сами ще се приберат. След час - два сипваш сиропчето и започваш да се радваш, че си горд собственик на "пчелин".
Ясно, страшно много ми помагаш, ще го изпълня и след това ще ви уведомя какво е положението :) П.П. Медът ми е на последно място

valaz
01.06.2018, 06:41
При местенето на рамките с пчели внимавай да не мачкаш пчели. Ако допуснеш тази грешка, пчелите стават по агресивни, а това от своя страна създава предпоставка за прибързана работа и мачкане на още пчели. Верижна реакция.

jordanov
01.06.2018, 09:32
Купи си освен рамките и восъчни основи /десетина броя да речем/, тел, едно шпорче... Ннагласи си една нова рамка с монтирана восъчна основа /има поне десетина теми из форума по тоз въпрос/ и при прехвърлянето я слагай и нея в кошера, при пчелите. Къде точно и дали ще е на правилното място, зависи от много работи, но тва ще го уточняваме допълнително. Не си пълни главата с много информация, чети засега само книгата на Радоев. И форума, разбира се:). Дадан блата може да си го гледаш съвсем лежерно и даже старомодно, особено ако нямаш обилни паши и не гониш върхови постижения.
Сигурно не е необходимо да ти се казва, но все пак - като местиш пчелите в новия сандък, прелката долу да е отворена а нагоре капак и таванка да са си сложени правилно на мястото.
Внимавай като карате пчелите. Тиксо и парцали или чаршафче нещо да има при вас, булата да са при вас също. Питайте го за точни инструкции човека и го слушайте внимателно. Хубаво е да е през нощта и в колата да е хладно, че да не ги издушите, забрави за спортен стил на каране. Имаме теми и за местенето на пчелите, там също има полезно инфо от практиката, но и при Радоев ги има основните неща.

Кристян
01.06.2018, 20:50
При местенето на рамките с пчели внимавай да не мачкаш пчели. Ако допуснеш тази грешка, пчелите стават по агресивни, а това от своя страна създава предпоставка за прибързана работа и мачкане на още пчели. Верижна реакция.
Стана така че имаме шанса да закараме кошера при пчеларя от който ги купувам и той ще се погрижи но все пак благодаря :)

Кристян
01.06.2018, 20:53
Купи си освен рамките и восъчни основи /десетина броя да речем/, тел, едно шпорче... Ннагласи си една нова рамка с монтирана восъчна основа /има поне десетина теми из форума по тоз въпрос/ и при прехвърлянето я слагай и нея в кошера, при пчелите. Къде точно и дали ще е на правилното място, зависи от много работи, но тва ще го уточняваме допълнително. Не си пълни главата с много информация, чети засега само книгата на Радоев. И форума, разбира се:). Дадан блата може да си го гледаш съвсем лежерно и даже старомодно, особено ако нямаш обилни паши и не гониш върхови постижения.
Сигурно не е необходимо да ти се казва, но все пак - като местиш пчелите в новия сандък, прелката долу да е отворена а нагоре капак и таванка да са си сложени правилно на мястото.
Внимавай като карате пчелите. Тиксо и парцали или чаршафче нещо да има при вас, булата да са при вас също. Питайте го за точни инструкции човека и го слушайте внимателно. Хубаво е да е през нощта и в колата да е хладно, че да не ги издушите, забрави за спортен стил на каране. Имаме теми и за местенето на пчелите, там също има полезно инфо от практиката, но и при Радоев ги има основните неща.
Ами човека каза да му закарам кошера на място той ще ги сложи директно в кошера ще затвори всички пролуки от които могат да излязат и вместо покрива на кошера ще сложи някаква мрежа за да могат да дишат поне така той ми каза и вечерта ще махна мрежата ще сложа покрива и ще отворя входа :)

Трендафил Дончев
01.06.2018, 21:00
Ами човека каза да му закарам кошера на място той ще ги сложи директно в кошера ще затвори всички пролуки от които могат да излязат и вместо покрива на кошера ще сложи някаква мрежа за да могат да дишат поне така той ми каза и вечерта ще махна мрежата ще сложа покрива и ще отворя входа :)

Мрежата може да я махнеш и на другия ден след като се успокоят, а входа го отваряш веднага. Не е лошо да пуснеш две кълба дим преди да го отвориш за да не ти налетят.

Кристян
01.06.2018, 21:03
Благодаря ви, на всички за прекрасните съвети, без тях не бих се справил. Надявам се напред да не е проблем да ми помагате :)

Кристян
01.06.2018, 21:04
Мрежата може да я махнеш и на другия ден след като се успокоят, а входа го отваряш веднага. Не е лошо да пуснеш две кълба дим преди да го отвориш за да не ти налетят.
Добре, тъкмо купих днес някакви смески за пушалката от пчеларския магазин

jdrumev
01.06.2018, 21:05
Колега до сега теб пчела жулилалите е?:bigsmile:

Трендафил Дончев
01.06.2018, 21:08
Колега до сега теб пчела жулилалите е?:bigsmile:

Да те жулнат не знам къде, да те жулнат.:bigsmile:

jdrumev
01.06.2018, 21:20
Да те жулнат не знам къде, да те жулнат.:bigsmile:


Ами може да е алергичен колегата.:bigsmile:

Кристян
01.06.2018, 21:25
Ами може да е алергичен колегата.:bigsmile:
Преди година бях при приятел който има 70 кошера, и отидохме да ми покаже как пипа с голи ръце, и да една пчела ме ужили по ухото, вероятно защото пушех в този момент, но нищо не ми стана само малко ме заболя и това беше. Нямам алергия но, дори да имах, пак нямаше да ми е фактор

jdrumev
01.06.2018, 21:26
Преди година бях при приятел който има 70 кошера, и отидохме да ми покаже как пипа с голи ръце, и да една пчела ме ужили по ухото, вероятно защото пушех в този момент, но нищо не ми стана само малко ме заболя и това беше. Нямам алергия но, дори да имах, пак нямаше да ми е фактор



Е как ти е нямало нищо.Не пареше ли поне.:bigsmile:

Кристян
01.06.2018, 21:45
Е как ти е нямало нищо.Не пареше ли поне.:bigsmile:
Почти нищо де, то това с паренето не ми е прецедент, и изобщо като цяло не ме е страх, нека жилят :)

Кристян
02.06.2018, 15:36
9518Здравейте пак. Мисля че се получи прекарването на семейството. Човека прехвърли всички рамки в моят кошер, аз забелязах, че 4 от общо 5 рамки са напълнени със доста пчели, видях и майката което ме успокои, каза че майката е миналогодишна но това не е проблем на този етап, имаше по питите дори запечатано пило и това видях, преместихме рамките в моя кошер и отгоре го наковахме със мрежа, и затворихме входовете, за мое съжаление останаха 2 шепи пчели отвънка, защото не искаха да влезнат, а ния ги почакахме, но човека каза, че не е фатално или ще се свият на кълбо и ще загинат или ще отидат по другите кошери, дано е второто, защото когато спомена загинат бях готов цял ден да ги чакам, ако трябва една по една да ги ловя, но той каза че ще отидат в друг кошер, както и да е дано така направят. След като прекарахме кошера във моята градина, той ми обясни на коя страна ще гледа кошера, а именно тази страна дето е реката, сложихме го и ми каза да не махам мрежата цял ден чак довечера да ги опуша да я махна и да сложа покрива, а през деня да седят с мрежата и един чаршаф така и направих, но за съжаление се смрачи и почна да капе и аз изскочих, викам си действам че ще намокри всичко, отидох, махнах чаршафа опуших ги махнах мрежата и сложих дъската, след което покрива после открих прилетната дъска и то спря да вали ама както и да е свършено. След около 30 мин отидох да ги наблюдавам и не виддях нищо подозрително, тоест нямаше защо да се притеснявам или поне аз така си мисля, имаше 2-3 загинали пчелички изкарани на прилетната дъска, а другите пчели някъде около 2-3 шепи бяха излезнали пред кошера и с лице към кошера облитаха около него, но само отпред пред кошера в последствие забелязах и 2-3 пчелички застанали на прилетната дъска повдигнати със задните крачета и вероятно вентилираха, и дано е така защото ако е така това ще рече, че не съм сбъркал като съм ги отворил по рано и че са свикнали някои от тях.
П.П. Сега да им сложа сироп нали така, около 500/ml ми каза човека да им сложа, не повече, според вас, какво да направя ?

delta.e
02.06.2018, 16:20
Това , което ти е казал колегата .
Успех в начинанието .

Кристян
02.06.2018, 20:43
Утре обмислям да ги отворя и прегледам, макар че не е хубаво да ги смущаваш, но сега е наложително, тъй като не им зная състоянието. Полезно ли ще е ?

kuline
02.06.2018, 20:57
Утре обмислям да ги отворя и прегледам, макар че не е хубаво да ги смущаваш, но сега е наложително, тъй като не им зная състоянието. Полезно ли ще е ?
Каква ще е целта на утрешния преглед? Не ги стресирай излишно.

Кристян
02.06.2018, 22:52
Каква ще е целта на утрешния преглед? Не ги стресирай излишно.
Целта е да проверя майката дали си е там, защото при последното ми ходене, бяха се събрали много пчели на дъската на кошера вътрешната, вместо по питите, а и навън имаше бая пчели, и се страхувам да не сме притиснали майката при пътуването и защото беше дълъг пътя

jdrumev
02.06.2018, 22:55
Аз днес докато се правих на журналист да снимам шлейф и майка си отлетя.:bigsmile:Видях 25лв как летят.Това е пак нещо.:bigsmile:

Rado76
03.06.2018, 05:39
Не ги бутай животинките 2-3 дена да се успокоят и да се ориентират в новата обстановка.Обезателно им сложи една рамка с восъчна основа след 2-3 дена,сложи я между пилото тоест в средата и също така захарно сирпоче 0,300-0,400мл. за да могат да ти изградят рамката хубаво.Погледни хубаво пчелите дали евентуално имат акар.Това чудо се лепва на отгоре на пчелата едно червеничко като точка.Разгледай снимки в нета за акара къде седи на пчелата да придобиеш представа.Успех.

Кристян
03.06.2018, 11:43
Не ги бутай животинките 2-3 дена да се успокоят и да се ориентират в новата обстановка.Обезателно им сложи една рамка с восъчна основа след 2-3 дена,сложи я между пилото тоест в средата и също така захарно сирпоче 0,300-0,400мл. за да могат да ти изградят рамката хубаво.Погледни хубаво пчелите дали евентуално имат акар.Това чудо се лепва на отгоре на пчелата едно червеничко като точка.Разгледай снимки в нета за акара къде седи на пчелата да придобиеш представа.Успех.
Снощи им сипах 500/ml сироп, сутринта отидох да ги наблядавам какво вършат, всичко според мен беше нормално, нали без да отварям кошера, имаше пчели които се връщаха натоварени, извадих късмет, че точно започва да цъфти липата при нас, макар че са до реката, сега ще им сложа и кофа с вода, със дъсчица във водата, за да не се давят, и още утре, ще купя рамка и ще им я сложа по средата както казваш. Благодаря ти много за ценният съвет :)

Кристян
03.06.2018, 15:09
9519 Това нормално ли е, защото има бая които летят с изглед към кошера

kuline
03.06.2018, 15:31
9519 Това нормално ли е, защото има бая които летят с изглед към кошера

Да разбира се. Това са пчелите, които тепърва се опитват да летят, иначе речено-облитат се. Досущ като при децата, които тепърва прохождат.

Кристян
03.06.2018, 17:28
Да разбира се. Това са пчелите, които тепърва се опитват да летят, иначе речено-облитат се. Досущ като при децата, които тепърва прохождат.
И аз така предположих, но бях длъжен да поискам мнение от опитните пчелари. Благодаря :)

jdrumev
04.06.2018, 08:36
Аз днес докато се правих на журналист да снимам шлейф и майка си отлетя.:bigsmile:Видях 25лв как летят.Това е пак нещо.:bigsmile:



Отново стана чудо.Върнах нука с 1 рамка пчели на старото и 25лв се върнали обратно при мен.:bigsmile:

Rado76
04.06.2018, 18:59
Хубаво кошерче:) след някой и друг ден,спокойно можеш да разшириш отвора да им е по-хладничко.Не знам с какво дъно си мрежесто ли е.

delta.e
04.06.2018, 20:47
Аз днес докато се правих на журналист да снимам шлейф и майка си отлетя.:bigsmile:Видях 25лв как летят.Това е пак нещо.:bigsmile:

Дака не виждам -къде и как ?

jdrumev
04.06.2018, 20:50
Дака не виждам -къде и как ?



А няма какво да се види на клипа.:bigsmile:Само мимиката на брата докато майката летеше покрей него.:bigsmile:Според мен може да стане хайдутин.Не бях виждал човек 130кг да бяга толкова бързо с нуклеус.:bigsmile:

delta.e
04.06.2018, 20:56
Дака , недей така .

jdrumev
04.06.2018, 20:57
Дака , недей така .

Шегувам се с него и той така е смен.:bigsmile:

delta.e
04.06.2018, 21:01
Ясно .
Успех в работата .

Цеко
04.06.2018, 22:02
Отново стана чудо.Върнах нука с 1 рамка пчели на старото и 25лв се върнали обратно при мен.:bigsmile:

Случва се, днеска се оптвам да хвана една неоплодена майка, но нещо ми се изплъзна и литна..... оставих кошера за малко отворен, после го затворих и си продължих другата работа. Най на края отидох при въпросния кошер с една пръскалка, прерових питите една по една и я намерих майката (само тя си беше понеже имаше само един излюпен маточник)пръснах я да не литне пак и я хванах ....

Кристян
05.06.2018, 19:44
Здрасти пак, значи 2 дена им сипвам по 500/ml захарен сироп, 1:1 разтворен, днес ги отворих за първи път, и да си призная бяха доста изнервени, защото 2- пъти ме ужилиха, както и да е. След като го огледах внимателно целият кошер, пита по пита без да търся майката, защото тя е на 1 година и е доста пъргава, няма смисъл, защото няма да я открия пък не е и белязана, но аз по моя собствена преценка, сметнах че е нужно, да се разшири гнездото, най вече заради това че по преградната дъска имаше количество пчели, кажи речи като на рамка с пило. Аз сложих 2 рамки, едната беше в кошера до преградната дъска и изградена изцяло, но само това, аз я преместих между питата с меда и пита с пило, пропуснах една пита и сложих другата рамка, която е само с основа, и така от 5 рамки станаха 7 дано не съм сбъркал, и да съм връщане няма, пък и аз се уча ... П.П. Не ми дава да качвам снимките че са били голям формат..

Трендафил Дончев
05.06.2018, 19:50
Намаляваш ги и си ти.

Кристян
05.06.2018, 20:01
Намаляваш ги и си ти.
Чудя се, магазин да им сложа ли или са още слаби, защото тук при нас сега е акацията и липата и си е файда ... Какво ще кажеш ?

Георги 1974
05.06.2018, 20:43
Чудя се, магазин да им сложа ли или са още слаби, защото тук при нас сега е акацията и липата и си е файда ... Какво ще кажеш ?
Мисля че няма смисъл за магазин /мое си мнение/ не че е невъзможен медосбор но семейство трбва да е достатъчно силно поне плодника да напълни да използва тази паша за развитие и растеж на самото семейство и ако има приток на нектар ще е много по добре от захарния сироп.

Трендафил Дончев
05.06.2018, 20:49
Чудя се, магазин да им сложа ли или са още слаби, защото тук при нас сега е акацията и липата и си е файда ... Какво ще кажеш ?

Горния пост беше за снимките, а за това дали да им сложиш магазин - сложи им. Нищо, че е седмаче. Аз имам няколко седмачета и от акацията дадоха по едно магазинче. Второто е почти готово. Давай и сироп по малко. Вярно, ще го вкарат в меда, но сега е необходимо да се засилват и да градят. Ако искаш може да го ползваш, ако искаш им го остави за зимата.

jdrumev
05.06.2018, 20:49
Малко са пчеларите които от отводка правят 20кг на седмица мед.:bigsmile:Говоря за чист хубав мед не боза как казва Модернизатора.:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.06.2018, 21:00
Малко са пчеларите които от отводка правят 20кг на седмица мед.:bigsmile:Говоря за чист хубав мед не боза как казва Модернизатора.:bigsmile:

Някои цифри и времеви диапазони ги премисляй преди да ги плеснеш.:bigsmile:

Георги 1974
05.06.2018, 21:01
Горния пост беше за снимките, а за това дали да им сложиш магазин - сложи им. Нищо, че е седмаче. Аз имам няколко седмачета и от акацията дадоха по едно магазинче. Второто е почти готово. Давай и сироп по малко. Вярно, ще го вкарат в меда, но сега е необходимо да се засилват и да градят. Ако искаш може да го ползваш, ако искаш им го остави за зимата.
На 31.05 бе петаче на 05.06 стана седмаче

jdrumev
05.06.2018, 21:06
Някои цифри и времеви диапазони ги премисляй преди да ги плеснеш.:bigsmile:


Става,що да не става.:bigsmile:Няма невъзможни неща в пчеларството.:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.06.2018, 21:15
Става,що да не става.:bigsmile:Няма невъзможни неща в пчеларството.:bigsmile:

В по предния пост и Гошко се съмнява, но ако приемем, че човека му е дал 5 пити с пило на 18-20 дни, то какво би се случило след 5 дни? Колко рамчета ще изпълни?

Георги 1974
05.06.2018, 21:16
Чудя се, магазин да им сложа ли или са още слаби, защото тук при нас сега е акацията и липата и си е файда ... Какво ще кажеш ?
Здревей
Искаш ли да копна една статия много е добра но за съжаление е на руски /а в момента ме мързи да я превеждам/.
Оптимальный размер (сила) семьи и ее состав. Количество семей на пасекеhttp://www.honeyfine.ru/images/books/64/index-1.jpg

jdrumev
05.06.2018, 21:23
В по предния пост и Гошко се съмнява, но ако приемем, че човека му е дал 5 пити с пило на 18-20 дни, то какво би се случило след 5 дни? Колко рамчета ще изпълни?


С излизащо тъкмо ще запълни магазина фул, даже и и за брада ще остане.:bigsmile:

Георги 1974
05.06.2018, 21:23
В по предния пост и Гошко се съмнява, но ако приемем, че човека му е дал 5 пити с пило на 18-20 дни, то какво би се случило след 5 дни? Колко рамчета ще изпълни?
А Слънчо човека пише на 31.05
"приготвила съм ти за събота пчелно семейство 5 пити със млада майка и семейството е работещо дори в момента"
та от събота 02.05 са три дни на младите пчели им трябват минимум 5 дни да станат нектароприхващачки /минимум/ а за нектаросъбирачки да не говорим отделно Кристиян пише за Липа и Акация /къси паши/ няколко дни освен ако не е в котловина да се застъпват или са от различни видове да се застъпва цъфтежа няма шанс тия пчели да влезнат в медосбор.
Твоите седмачета може да са били на 7рамки в плодника ама пчелите със сигорност са били и повече и са били усвоили магазинчетата а плодника е бил фул със пило и прашец и пчелите е нямало къде да слагат освен в магазина.

Кристян
05.06.2018, 21:32
Горния пост беше за снимките, а за това дали да им сложиш магазин - сложи им. Нищо, че е седмаче. Аз имам няколко седмачета и от акацията дадоха по едно магазинче. Второто е почти готово. Давай и сироп по малко. Вярно, ще го вкарат в меда, но сега е необходимо да се засилват и да градят. Ако искаш може да го ползваш, ако искаш им го остави за зимата.
Както винаги най компетентните отговори. Благодаря !

Георги 1974
05.06.2018, 21:38
Както винаги най компетентните отговори. Благодаря !
Извинявам се за натрапването си но ме гложди любопитство магазина с изградени пити ли е или с восъчни основи.

Кристян
05.06.2018, 21:43
Да уточня, понеже не ми позволи да кача снимките, ще кажа какво има по питите, значи 4 пити са фулл, със почти запечатано пило, и от 2-те страни, а другите килийки са още незапечатани, но със доста големи "какавиди" или иначе "прекакавиди" въпрос на часове да ги запечатят, излиза така че 4 рамки от по 2-те страни са фулл от пчели, и тази дето им сложих сега изградената и там е въпрос на часове майката да почне да снася, защото тя е изградена изцяло, само да я почистят и почва яйцеснасянето :) http://prikachi.com/images.php?images/583/9342583Z.jpghttp://prikachi.com/images.php?images/583/9342583Z.jpg- Погледнете

Валентин.
05.06.2018, 21:45
Има тамазлъци които наблягат на запасяването с храна. И на глед слаби семейства може да дадат някое кило мед. Има други-точно обратно. Много пчели, много пило, силен кошер, а мед...нанайси.

darkvr
05.06.2018, 21:45
Чудя се, магазин да им сложа ли или са още слаби, защото тук при нас сега е акацията и липата и си е файда ... Какво ще кажеш ? Ква е тази акация по това време бре колега?

Кристян
05.06.2018, 21:46
Извинявам се за натрапването си но ме гложди любопитство магазина с изградени пити ли е или с восъчни основи.
Не е натрапване, всеки съвет е добре дошъл, аз съм новак и разчитам на по опитните като вас. Магазина не е с изградени ами със основа само, но ако се продават изградени, ще купя и изградени, не е проблем :)

Кристян
05.06.2018, 21:48
Ква е тази акация по това време бре колега?
Ами аз знам че в момента, както е и видно при нас е липата, и не само при нас, но по опитни пчелари, днес ми казаха, че сега хващам и акация и липа.

jdrumev
05.06.2018, 21:51
Ква е тази акация по това време бре колега?


На Витиня в момемента има доста цъфнали Акации.

Георги 1974
05.06.2018, 21:55
Не е натрапване, всеки съвет е добре дошъл, аз съм новак и разчитам на по опитните като вас. Магазина не е с изградени ами със основа само, но ако се продават изградени, ще купя и изградени, не е проблем :)
Снимката не я видях ама това което описа е една много добра да не казвам отлична отводка но е отводка а не семейство за семейство се приема пчели които тежат от 4,2кг. нагоре или са усвоили 1плодник и един магазин по това време на годината.Според биологията до тази маса семейството се развива на маса тоест расте наделява инстинкта за растеж след това следва или инстинкт за размножение /роене/ или медосбор.
Ако сложиш сега цял магазин с основи рискуваш пчелите да строят в магазина а не в плодника където трябват плодникови пити за растеж и развитие на семейството.
Но в пчеларството всичко е относитекно и няма точни рецепти за болежки един път си приятно изненадан друг път разочарован много фактори влият на едно просто действие например строежа на пити зависи от 5 основни фактори и дори един да липсва не се получават добри резултати.

jdrumev
05.06.2018, 21:57
Има тамазлъци които наблягат на запасяването с храна. И на глед слаби семейства може да дадат някое кило мед. Има други-точно обратно. Много пчели, много пило, силен кошер, а мед...нанайси.



Аз миналата седмица видях един тарикат как разцепи на 2 един УЛ 8р в плодни 8р склад допълни с 4 изградени пити с меден венец и тая седмица видя в тоя кошер 8 пити пълни с нектар в склада за мед/магазина/ и 7 осеменени 8та подготвена.В плодника нямаше капка мед от летва до летва почти пило. 8 УР не запечатани мисля че са към 20кг.:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.06.2018, 22:48
А Слънчо човека пише на 31.05
"приготвила съм ти за събота пчелно семейство 5 пити със млада майка и семейството е работещо дори в момента"
та от събота 02.05 са три дни на младите пчели им трябват минимум 5 дни да станат нектароприхващачки /минимум/ а за нектаросъбирачки да не говорим отделно Кристиян пише за Липа и Акация /къси паши/ няколко дни освен ако не е в котловина да се застъпват или са от различни видове да се застъпва цъфтежа няма шанс тия пчели да влезнат в медосбор.
Твоите седмачета може да са били на 7рамки в плодника ама пчелите със сигорност са били и повече и са били усвоили магазинчетата а плодника е бил фул със пило и прашец и пчелите е нямало къде да слагат освен в магазина.

Казвам, АКО еди какво си.....тогава резултата е друг, а иначе моите - моите не ги гледай. :bigsmile: Аз съм друга порода.;)

Георги 1974
06.06.2018, 16:54
Не е натрапване, всеки съвет е добре дошъл, аз съм новак и разчитам на по опитните като вас. Магазина не е с изградени ами със основа само, но ако се продават изградени, ще купя и изградени, не е проблем :)

Гледам че пчеларстваш в Врачеш /доколкото знам е в Мургаш не си далеч от Криводол 50ина километра/ ако ти се рахожда до мен мога да ти подаря един магазин изградени рамки стига да не те е страх че пчеларски инвентар не е много умно да се взима от друг пчелин че има разни микроби.Може би имаш ливадна паша по късно ако можеш да хванеш нещо.

Кристян
06.06.2018, 18:15
Гледам че пчеларстваш в Врачеш /доколкото знам е в Мургаш не си далеч от Криводол 50ина километра/ ако ти се рахожда до мен мога да ти подаря един магазин изградени рамки стига да не те е страх че пчеларски инвентар не е много умно да се взима от друг пчелин че има разни микроби.Може би имаш ливадна паша по късно ако можеш да хванеш нещо.
Казаха ми, че няма смисъл на развиващо семейство, да слагам магазин че, майката ще се качи и ще насере яйца в магазинните пити, и ще прецакам всичко, но иначе благодаря, за мен по важно е със съвети да ми се помага, другото лесно :)

Юрий Цветков
07.06.2018, 11:25
:bigsmile: Трябва да е много развито семейството, за да "насере" майката и магазина. Да ти имам съветниците.

jdrumev
07.06.2018, 11:39
:bigsmile: Трябва да е много развито семейството, за да "насере" майката и магазина. Да ти имам съветниците.

То ако сере майката няма да е много развито.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.06.2018, 12:23
:bigsmile: Да ти имам съветниците.

*Що бе? Всички сме майстори. :bigsmile: Е, аз по - малко, но Друмев си е баш.

Кристян
07.06.2018, 12:31
:bigsmile: Трябва да е много развито семейството, за да "насере" майката и магазина. Да ти имам съветниците.
Да ми ги имаш съветниците, каза ми го пчелар, който от почти 30 години, се занимава със това, може да е имал нещо в предвид като ми го е казал, аз не съм разбирач.

jdrumev
07.06.2018, 12:32
*Що бе? Всички сме майстори. :bigsmile: Е, аз по - малко, но Друмев си е баш.



Баш ама на борбите и софрите.:bigsmile:А за пчеларстване съм слабичък още,но пък имам мерак да се науча.За сега съм от сектата на Мухарите.Така ми вика бай Николай Маната ,че съм Мухар, а не пчелар.:bigsmile:

Кристян
07.06.2018, 12:33
Какво мислите за книгата на Станчо Георгиев. Питам ви, защото я изчетох, и смятам че неговите методи ми допадат изцяло, затова питам и вас, какво ви е мнението за този пчелар? Със 50 годишен стаж в пчеларството !
П.П. Книгата е "Въпроси и отговори по пчеларство"
Цитат на Станчо Георгиев: Не изнасилвайте пчелите си рано да започнат да изваждат млади недъгави пчели. Ако майката снесе 500-1000 яица за десет дена, то като се затопли времето и се появи прашеца тя ще ги снесе за 2-3 дни. Не всеки път "рано пиле рано пее,,. Пак повтарям: Не пипайте пчелите си преди времето да се е затоплило трайно и се появи прашеца!

jdrumev
07.06.2018, 12:35
Да ми ги имаш съветниците, каза ми го пчелар, който от почти 30 години, се занимава със това, може да е имал нещо в предвид като ми го е казал, аз не съм разбирач.



То може и 50 години да е пчелар и пак да е на моето ниво.:bigsmile:Шегувам се.

jdrumev
07.06.2018, 12:45
Какво мислите за книгата на Станчо Георгиев. Питам ви, защото я изчетох, и смятам че неговите методи ми допадат изцяло, затова питам и вас, какво ви е мнението за този пчелар? Със 50 годишен стаж в пчеларството !
П.П. Книгата е "Въпроси и отговори по пчеларство"



В кой район е пчеларствал и ти в кой район пчеларстваш?

Кристян
07.06.2018, 12:49
В кой район е пчеларствал и ти в кой район пчеларстваш?
Ами не пише в кой район е пчеларствал, но той дава отговори на основни въпроси за пчеларството, а не за това, кой в какъв район пчеларства, говорим за принципите на пчеларството, все има някакви принципи, не може всичко да е относително.

jdrumev
07.06.2018, 12:52
Ами не пише в кой район е пчеларствал, но той дава отговори на основни въпроси за пчеларството, а не за това, кой в какъв район пчеларства, говорим за принципите на пчеларството, все има някакви принципи, не може всичко да е относително.



Принципи не знам,но правила трябва да има при отглеждане на пчели.Аз имах принцип да не слагам извън двора капани.Ела да видиш сега колко съм сложил по сукаците.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.06.2018, 13:10
Какво мислите за книгата на Станчо Георгиев. Питам ви, защото я изчетох, и смятам че неговите методи ми допадат изцяло, затова питам и вас, какво ви е мнението за този пчелар? Със 50 годишен стаж в пчеларството !
П.П. Книгата е "Въпроси и отговори по пчеларство"
Цитат на Станчо Георгиев: Не изнасилвайте пчелите си рано да започнат да изваждат млади недъгави пчели. Ако майката снесе 500-1000 яица за десет дена, то като се затопли времето и се появи прашеца тя ще ги снесе за 2-3 дни. Не всеки път "рано пиле рано пее,,. Пак повтарям: Не пипайте пчелите си преди времето да се е затоплило трайно и се появи прашеца!

Ами аз лично не съм съгласен с тезите на въпросния автор. Защо? Ами ще ги снася 10 дни, но докато се затопли ще имам 1000 пчели, които всяка една изхранва 17 ларви, а когато ги няма колкото и да снася майката е все тая. Няма да има кой да гледа пилото......и т. н., и т. н....да не изреждам повече, че току виж съм засенчил автора.:bigsmile:
П.П. И ние не изнасилваме пчелите, а ги подбуждаме за по - ранно развитие. Ха, ха...изнасилваме!? Янчо, Янчоооо.:bigsmile:

jdrumev
07.06.2018, 13:18
Или си станал Баш Майстор и ти.:bigsmile:

Кристян
07.06.2018, 13:28
Ами аз лично не съм съгласен с тезите на въпросния автор. Защо? Ами ще ги снася 10 дни, но докато се затопли ще имам 1000 пчели, които всяка една изхранва 17 ларви, а когато ги няма колкото и да снася майката е все тая. Няма да има кой да гледа пилото......и т. н., и т. н....да не изреждам повече, че току виж съм засенчил автора.:bigsmile:
П.П. И ние не изнасилваме пчелите, а ги подбуждаме за по - ранно развитие. Ха, ха...изнасилваме!? Янчо, Янчоооо.:bigsmile:
А това са и доводите му :) ... Към края на януари и през февруари, някои мераклии пчелари, бързат да подхранят пчелните си семейства.Тези неопитни пчелари правят всичко възможно да накарат пчелните си семейства, колкото може по-рано, да започнат да произвеждат пчели и допускат голяма грешка. През това време семейството не трябва да бъде отваряно и рамките изваждани. Раздразването на пчелите да започнат да изваждат пило им струва много. Първо то ги принуждава да "развалят" кълбото в това време с още ниски температури, когато трябва да са в покой. Но не е само това, освен събуждането и раздвижването на пчелите, те трябва да започнат да консумират мед и особено пчелен прашец, за да се увеличи температурата на тялото, защото само при температура от 35 градуса се задействат жлезите, които ще произвеждат пчелно млечице. В цялата област, където са яйцата и личинките денонощно трябва да се поддържа тази температура,тя трябва да се разширява до настъпването на висока външна температура. Едно невежо отваряне на кошера през това време нанася щети на пчелите. Втора още по голяма грешка е подхранването със захарен сироп през това време на годината. Още по-голяма е вредата от ранното подхранване със захарен сироп. Пчелите не могат да оползотворят захарта, която е сложен захарид - 50% гроздова и 50% плодова захар. За да се оползотвори тя трябва да се "разцепи" от един фермент, наречен инвертаза, а за да се отдели той пчелите трябва да достигнат до 35 градуса. Още за преработката на сиропа е необходимо голямо количество кислород, с който пчелите мъчно се снабдяват през гъстото кълбо. Необходимо е и голямо количество пчелен прашец, който при липса пчелите си набавят от "мастното си тяло", което ги изтощава силно. Така, вместо засилване на пчелите се получава обратен ефект. Запомнете, не подхранвайте пчелите си преди температурата да е станала 15 - 20 градуса и пчелите да носят пресен прашец на крачката си. При добре подготвени от есента пчелни семейства не откривайте кошерите преди 1 март, като може тогава да ги подхраните със захарен сироп. Не изнасилвайте пчелите рано да започнат да изваждат млади и недъгави пчелички. Ако майката снесе 500 - 1000 яйца за 10 дни, то като се стопли времето и се появи прашеца, тя ще ги снесе за 2 - 3 дни. Не безпокойте пчелите преди да се е затоплило трайно

jdrumev
07.06.2018, 13:38
Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.

Трендафил Дончев
07.06.2018, 14:43
Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.

А братока с какво храни? ;)

rumenggr
07.06.2018, 15:16
Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.

:laughing:Само не разбрах, кой да обясни? Станчо Георгиев или Кристиян?

jdrumev
07.06.2018, 18:54
А братока с какво храни? ;)

Не храни той.:bigsmile:Оставя им в плодниците да си имат.:bigsmile:Добре,че не ни съвпадат отпуските.Цял ден въртя каквото намеря.:bigsmile:

jdrumev
07.06.2018, 18:55
:laughing:Само не разбрах, кой да обясни? Станчо Георгиев или Кристиян?


Аз не съм много по четенето.:bigsmile:

Кристян
07.06.2018, 19:09
Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...

jdrumev
07.06.2018, 19:20
Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...



Нафта.:bigsmile:Не само за мравки и за бълхи ако имате помага.:bigsmile:

Кристян
07.06.2018, 19:38
Нафта.:bigsmile:Не само за мравки и за бълхи ако имате помага.:bigsmile:
Е нафта. Няма ли да пречи на пчелите този мирис ?

jdrumev
07.06.2018, 19:44
Е нафта. Няма ли да пречи на пчелите този мирис ?



Може и да пречи,но аз не знам това да ли е така.:bigsmile:

Кристян
07.06.2018, 19:48
Може и да пречи,но аз не знам това да ли е така.:bigsmile:
Виж приятел. Аз питам сериозно, и не се ебавам с никого, не смятам че е редно, някой да го прави и със мен :)

jdrumev
07.06.2018, 19:52
Виж приятел. Аз питам сериозно, и не се ебавам с никого, не смятам че е редно, някой да го прави и със мен :)


Аз сериозно ти отговарям с нафта ги оправям,а да ли влияе миризмата на пчелите не зная.Тей са ма учили така правя

Кристян
07.06.2018, 19:56
Аз сериозно ти отговарям с нафта ги оправям,а да ли влияе миризмата на пчелите не зная.Тей са ма учили така правя
В такъв случай ти се извинявам и мерси за съвета :)

jdrumev
07.06.2018, 19:57
В такъв случай ти се извинявам и мерси за съвета :)


А за хиленето на всеки пост го слагам.:bigsmile:

tarty
07.06.2018, 20:15
Ами аз лично не съм съгласен с тезите на въпросния автор. Защо? Ами ще ги снася 10 дни, но докато се затопли ще имам 1000 пчели, които всяка една изхранва 17 ларви, а когато ги няма колкото и да снася майката е все тая. Няма да има кой да гледа пилото......и т. н., и т. н....да не изреждам повече, че току виж съм засенчил автора.:bigsmile:
П.П. И ние не изнасилваме пчелите, а ги подбуждаме за по - ранно развитие. Ха, ха...изнасилваме!? Янчо, Янчоооо.:bigsmile:

Какво да кажа, нямам думи, ама вече разбрах, че няма смисъл да се хабя, защо да си правя конкуренцията по силни? Нека си вадят по 20-30 кила и да реват, че цената била ниска. Сериозно се замислям да напиша една книга, хората станаха милионери от продадени книги, а разбират от пчели колкото и от хлебарки.

jdrumev
07.06.2018, 20:18
Като твой най най голям фен,ще може ли първата с автограф за мен да е.:bigsmile:Разбирасе безплатно.:bigsmile:

tarty
07.06.2018, 20:19
Аз не съм много по четенето.:bigsmile:

Ей за това си напълно прав, по ти е готино да звъниш по три пъти на ден, ех ех това е държавната службица.

tarty
07.06.2018, 20:20
Като твой най най голям фен,ще може ли първата с автограф за мен да е.:bigsmile:Разбирасе безплатно.:bigsmile:
Безплатно е само сиренцето в капана за мишки.

jdrumev
07.06.2018, 20:23
Ясно,ще трябва и аз да пиша.За да ти върна камъните.:bigsmile:Мисля Жорката набора да го взема главен Консултант.:bigsmile:

tarty
07.06.2018, 20:30
Ясно,ще трябва и аз да пиша.За да ти върна камъните.:bigsmile:Мисля Жорката набора да го взема главен Консултант.:bigsmile:

Кой ще работи тогава?

jdrumev
07.06.2018, 20:33
Кой ще работи тогава?



Е то докато напишем букварите ще има кой да работи.:bigsmile:

Георги 1974
07.06.2018, 21:48
Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...
Краката на кошера в купички отработенно машинно масло плюс яко грес по самите крака.Да няма никакво разливане на сироп и мед около кошера.Да няма и треви макар че са ориентир за очелите.Голяма напаст не пречат ако ходят само в хранилката ама друга работа е като за загнездят в таванката.

От интернет /не съм всичко съм съгласен като ДДТ ама си е инфо:
Мравки. Различните мравки са досадни неприятели на пчелите. Те безпокоят пчелите и се хранят с меда. В занемарените пчелини и кошери те се заселват и могат да образуват гнезда, а понякога нанасят големи щети, като нападат кошерите организирано. Има и такива мравки, които нападат и самите пчели или пилото и ги унищожават, тъй като са хищни и хранят себе си и личинките си с тях. Такава е например така наречената миризлива мравка, която е опасна за пчелните семейства в горските райони, където има пчелини.
За борба с мравките се препоръчват различни средства — унищожа*ване на гнездата, недопускане покачването им в гнездата, отравяне с отровни средства и др. Гнездата може да се унищожат, като се залеят с гореща вода или петрол вечерно време и през пролетта. За да не се покачват-мравките, по кошерите, краката им се поставят в специални пръ*стени панички с петрол. Отровните примамки се правят от разреден мед или захарен сироп, в който се поставя мишеморка (А52О3) или други разтворими отрови. Отровните примамки се поставят в консервени кутии с капаци, които са надупчени, за да не могат пчелите да влизат в тях. Добро средство при много от мравките е напрашването с ДДТ. С него се напрашва почвата под кошера, пътя на движението на мравките, местата около гнездата и самите гнезда на мравките, но така, че да няма опасност на същите места да кацат пчелите. За отпъждане на мравките се препоръчва още натриване дъната на кошерите с лук, поставяне на дъното готварска сол или посипване около кошерите на калиев сулфат.
Трябва да се има предвид, че някои видове мравки са много полезни, тъй като изтребват вредните насекоми. Затова не бива да се унищожават безразборно и повсеместно мравките освен в случаите, когато това действително се налага.

Кристян
07.06.2018, 22:22
Краката на кошера в купички отработенно машинно масло плюс яко грес по самите крака.Да няма никакво разливане на сироп и мед около кошера.Да няма и треви макар че са ориентир за очелите.Голяма напаст не пречат ако ходят само в хранилката ама друга работа е като за загнездят в таванката.

От интернет /не съм всичко съм съгласен като ДДТ ама си е инфо:
Мравки. Различните мравки са досадни неприятели на пчелите. Те безпокоят пчелите и се хранят с меда. В занемарените пчелини и кошери те се заселват и могат да образуват гнезда, а понякога нанасят големи щети, като нападат кошерите организирано. Има и такива мравки, които нападат и самите пчели или пилото и ги унищожават, тъй като са хищни и хранят себе си и личинките си с тях. Такава е например така наречената миризлива мравка, която е опасна за пчелните семейства в горските райони, където има пчелини.
За борба с мравките се препоръчват различни средства — унищожа*ване на гнездата, недопускане покачването им в гнездата, отравяне с отровни средства и др. Гнездата може да се унищожат, като се залеят с гореща вода или петрол вечерно време и през пролетта. За да не се покачват-мравките, по кошерите, краката им се поставят в специални пръ*стени панички с петрол. Отровните примамки се правят от разреден мед или захарен сироп, в който се поставя мишеморка (А52О3) или други разтворими отрови. Отровните примамки се поставят в консервени кутии с капаци, които са надупчени, за да не могат пчелите да влизат в тях. Добро средство при много от мравките е напрашването с ДДТ. С него се напрашва почвата под кошера, пътя на движението на мравките, местата около гнездата и самите гнезда на мравките, но така, че да няма опасност на същите места да кацат пчелите. За отпъждане на мравките се препоръчва още натриване дъната на кошерите с лук, поставяне на дъното готварска сол или посипване около кошерите на калиев сулфат.
Трябва да се има предвид, че някои видове мравки са много полезни, тъй като изтребват вредните насекоми. Затова не бива да се унищожават безразборно и повсеместно мравките освен в случаите, когато това действително се налага.
Мерси, ще видя ако не пречат, няма да ги закачам значи.

Георги 1974
07.06.2018, 22:34
Преди време когато давах захарен сироп се появяваха мравки в хранилките след спиране на сиропа изчезваха сами.Друга работа бе в два кошера в гората там едни голями черни мравки се бяха загнездили в таванката под стериопора и дразнеха пчелите предполагам че им краднеха от меда или просто се топлеха ама кошерите бяха чуствително по слаби от другите характерно за тези двата кошера че бяха на сянка за разлика от другите /не знам дали има връзка/ но пчелите са топлолюбиви същества и мравките май ги бъзикаха.

Rado76
08.06.2018, 06:51
Кристиян-не чети всичко което видиш за пчелите.Чети това и го запомняй,пиши си го в тетрадка ако трябва.Тебе те интересува в момента развитието на пчелно семейство (отводка) Тоест основи,градеж,къде се слагат,как да ги изградят правилно,Правилно подреждане на рамките в кошера.Няма ли място майката да снася в плодника ако е добра,сложиш ли магазин със изградени рамки и както казваш че подхранваш със сироп,ще се качи в магазина да снася,ако сложиш изградени рамки без ХР(Ханеманова решетка) от опит ти го пиша.Не съм опитен пчелар от 3г.но когато искаш бързо се научава и трябва смелост да опитваш:) Според мен ти трябва още 2 отводки,само с една трудно ще правиш сравнение.Аз почнах със 5 отводки.

jordanov
08.06.2018, 09:09
Единственото средство от тия дето съм пробвал и действа безотказно при мравките срещу мен е доматито - колтуци, листа, стебла, отгоре на таванката или под кошера. И не само по кошерите, ами и покрай къщата кат видя че излизат мрави от някъде.
Никви стиропори и прочие глупости не бих препоръчал за таванката - или гол фазер с отвор да могат пчелите да контролират отгоре, или брезент.

Юрий Цветков
08.06.2018, 09:53
Кой ще работи тогава?

Е как кой? Който и до сега - брата. :bigsmile:

jdrumev
08.06.2018, 10:05
И той неще вече.:bigsmile:За това търсим по лесен вариянт.Писане на буквари за начинаещи.:bigsmile:

Трендафил Дончев
08.06.2018, 11:44
Мравките като се качат в кошера и направят купчинки яйца, а и по всяко време се взема горелката и леко им се стоплят краката. Действа безотказно.

Кристян
08.06.2018, 23:06
Кристиян-не чети всичко което видиш за пчелите.Чети това и го запомняй,пиши си го в тетрадка ако трябва.Тебе те интересува в момента развитието на пчелно семейство (отводка) Тоест основи,градеж,къде се слагат,как да ги изградят правилно,Правилно подреждане на рамките в кошера.Няма ли място майката да снася в плодника ако е добра,сложиш ли магазин със изградени рамки и както казваш че подхранваш със сироп,ще се качи в магазина да снася,ако сложиш изградени рамки без ХР(Ханеманова решетка) от опит ти го пиша.Не съм опитен пчелар от 3г.но когато искаш бързо се научава и трябва смелост да опитваш:) Според мен ти трябва още 2 отводки,само с една трудно ще правиш сравнение.Аз почнах със 5 отводки.
Ами аз след като отворих кошера в него имаше следното: 4 пити пълни и от двете страни със почти запечатано пило, 1 пита пълна почти и от двете страни със мед но незапечатан и 1 изградена рамка без яйца по нея защото явно беше до преградната дъска само я бяха изградили и на нея имаше около 2 шепи пчели, аз направих следното - Питата с меда я сложих до преградната дъска тоест идва последна след нея е преградната до нея сложих изградената рамка след това една пита с пило и по средата сложих рамка с восъчна основа и това беше разместването и общо взето идва по следният начин: > преградна дъска> рамка с мед>рамка с изградена пита>рамка с пило>рамка с восъчна основа>рамка с пило>рамка с пило>рамка с пило и от тогава не съм ги пипал сега след 2 дена пак ще ги подхраня да не превишавам повече от 2 пъти на седмица сиропа и така подреден кошера добре ли е или съм объркал ?
П.П. Който има фейс може да види във групата споделените от мен видеа и снимки на кошера и семейството в него аз се пиша Кристиян Алекссандровв > https://www.facebook.com/groups/107285492483/permalink/10155319651927484/?comment_id=10155319725552484&reply_comment_id=10155319945417484&notif_id=1528486596271079&notif_t=group_comment

Трендафил Дончев
09.06.2018, 07:55
Ами аз след като отворих кошера в него имаше следното: 4 пити пълни и от двете страни със почти запечатано пило, 1 пита пълна почти и от двете страни със мед но незапечатан и 1 изградена рамка без яйца по нея защото явно беше до преградната дъска само я бяха изградили и на нея имаше около 2 шепи пчели, аз направих следното - Питата с меда я сложих до преградната дъска тоест идва последна след нея е преградната до нея сложих изградената рамка след това една пита с пило и по средата сложих рамка с восъчна основа и това беше разместването и общо взето идва по следният начин: > преградна дъска> рамка с мед>рамка с изградена пита>рамка с пило>рамка с восъчна основа>рамка с пило>рамка с пило>рамка с пило и от тогава не съм ги пипал сега след 2 дена пак ще ги подхраня да не превишавам повече от 2 пъти на седмица сиропа и така подреден кошера добре ли е или съм объркал ?
П.П. Който има фейс може да види във групата споделените от мен видеа и снимки на кошера и семейството в него аз се пиша Кристиян Алекссандровв > https://www.facebook.com/groups/107285492483/permalink/10155319651927484/?comment_id=10155319725552484&reply_comment_id=10155319945417484¬if_id=15284865 96271079¬if_t=group_comment

Качвай ги тук материалите.

Кристян
09.06.2018, 18:32
Качвай ги тук материалите.
Тук ама тук не ми дава. Аз пробвах, първо снимките, не ми ги признава за формата която сайта поддържа. И второ най важно, видеата, не ми дава като опция "качи от компютъра" а само чрез някви линкове, качих във прикачи.ком видеото, копнах линка за споделяне и пак не стана, затова се отказах да търся начини, защото каквото и да направя все нещо не е поддържано от този сайт, и единствено ми остана фейсбук групата.

Трендафил Дончев
09.06.2018, 18:47
Тук ама тук не ми дава. Аз пробвах, първо снимките, не ми ги признава за формата която сайта поддържа. И второ най важно, видеата, не ми дава като опция "качи от компютъра" а само чрез някви линкове, качих във прикачи.ком видеото, копнах линка за споделяне и пак не стана, затова се отказах да търся начини, защото каквото и да направя все нещо не е поддържано от този сайт, и единствено ми остана фейсбук групата.
За снимките ползвай това: размер 1200х900 те устройва.

https://www.online-image-editor.com/?language=bulgarian

За видео след като цъкнеш на предпоследната емотикона ти излиза прозорец на който трябва да зададеш URL адреса на клипа от YouTube. Цъкаш го там и си ти.

Валентин.
09.06.2018, 18:58
С десен бутон на мишката върху снимката в компютъра, и от менюто избираш Копирай. После пак с десен бутон и избираш отвори с Paint. Paint Ти отваря снимката и от менюто най-отгоре малко в ляво има преоразмеряване, пиксели, намаляваш пикселите и готово.
Видео не можеш да качиш от компа, трябва от Тубата, фейсбук или от друг сайт да го качиш тук.

Валентин.
09.06.2018, 19:03
Качвал си снимки тук, явно знаеш как.

Кристян
10.06.2018, 19:58
Една снимка качих, и то защото си беше точни размери, и само нея ми позволи да кача. Утре ще отварям кошера, стига да позволи времето, и ще кача снимките. Сега, ще пробвам снимките от-преди седмица да кача, за да видите положението.

Кристян
10.06.2018, 20:12
9529 2 9530 2 9531 3 9532 3 9533 Това са 2 от питите снимани всяка от двете страни и преградната дъска

Кристян
10.06.2018, 20:20
4 9534 4 9535 5 9536 5 9537 6 9538

Кристян
10.06.2018, 20:22
9539 Това е общо взето. Това беше преди седмица, сега тази изградената, и още една на основа само, съм ги сложил, утре ще отварям да гледам кво е положението.

Трендафил Дончев
10.06.2018, 20:36
Питата се поставя така, че да я пече слънцето, а камерата е на сянка. Изчаква се малко за да се фокусира и тогава - щрак Марийка на портрет.;)

Валентин.
10.06.2018, 20:37
Какви са ти кошерите? Колко рамкови. Допълвай плодника с основи и слагай магазин.

Трендафил Дончев
10.06.2018, 20:40
Какви са ти кошерите? Колко рамкови. Допълвай плодника с основи и слагай магазин.

Само този му е. Затова му прави такава обширна фотосесия.:bigsmile: Иначе не го е излъгал този който му го даде/продаде/ - евала.

Кристян
10.06.2018, 21:02
Леко полеко, пък за магазин ми казаха да не си и помислям тази година. Първо да стане 10 рамки, и тогава ми казаха да мисля за магазин, а то ще изтече времето, чак догодина магазин, че на този етап ми е прекалено слабо семейството, ако може изобщо да се нарече семейство.

jdrumev
10.06.2018, 21:11
Леко полеко, пък за магазин ми казаха да не си и помислям тази година. Първо да стане 10 рамки, и тогава ми казаха да мисля за магазин, а то ще изтече времето, чак догодина магазин, че на този етап ми е прекалено слабо семейството, ако може изобщо да се нарече семейство.


Слабичко е наистина.С тия венци бая ще трябва да храниш ако нямаш паша.:bigsmile:Според мен колегата който ти е подарил отводката има голям опит като пчелар.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.06.2018, 21:19
Слабичко е наистина.Стия венци бая ще трябва да храниш ако нямаш паша.:bigsmile:

Той е добре, че за два лева ще вземе от Кауфланд 3 кила шекер, а ти с твоите, ако няма паша ще трябва да пуснеш на Гриша Ганчев едно...…….. клипче, как ловиш малки рояци с голям кол.:bigsmile:

jdrumev
10.06.2018, 21:22
Да бе да познавашме добре винаги ще измисля нещо :bigsmile:.Вече може да се гледа захарно цвекло в БГ ,а и съм ял маджун като малък.;):bigsmile:
п.п.Малък малък но бройка.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.06.2018, 21:25
а и съм ял маджун като малък.;):bigsmile:


Личи си.:bigsmile:

jdrumev
10.06.2018, 21:29
Знаеш каква ми е мисълта.Всички стари пчелари продават отводки с много пчела и пило и почти без капка мед.:bigsmile:Вместо да помогнат на млад и неопитен пчелар те му пречат да се развива.:bigsmile:Не знам по закон колко трябва да е медът в една отводка при покупка,а и дали има такова такова правило.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.06.2018, 21:37
Знаеш каква ми е мисълта.Всички стари пчелари продават отводки с много пчела и пило и почти без капка мед.:bigsmile:Вместо да помогнат на млад и неопитен пчелар те му пречат да се развива.:bigsmile:Не знам по закон колко трябва да е медът в една отводка при покупка,а дали има такова такова правило.:bigsmile:

Има такова правило, но кой да чете. Правилно ти казва Йосифов /чети Дака, чети/, но ………...пчелата прави семейството, а не меда. Мед можеш да им дадеш и захар можеш да им дадеш, но да има на какво да ги дадеш. Друго си е на колЯ да се е хванал 6 кила рояк, друго е да е като на твоята снимка - кол има, рояк няма.:bigsmile:

jdrumev
10.06.2018, 21:45
Има такова правило, но кой да чете. Правилно ти казва Йосифов /чети Дака, чети/, но ………...пчелата прави семейството, а не меда. Мед можеш да им дадеш и захар можеш да им дадеш, но да има на какво да ги дадеш. Друго си е на колЯ да се е хванал 6 кила рояк, друго е да е като на твоята снимка - кол има, рояк няма.:bigsmile:


Снощи сложих снимка да зумирате.:bigsmile:Че има рояк има,но трябва да ми се признае как владея силата на коля в случая коля за доматиту.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.06.2018, 21:54
Снощи сложих снимка да зумирате.:bigsmile:Че има рояк има,но трябва да ми се признае как владея силата на коля в случая коля за доматиту.:bigsmile:

Какво зумиране? Счупи ми се лупата от зумиране, но нищо не се виждаше, само кол за смилянски барабой.:bigsmile:

jdrumev
10.06.2018, 22:08
Какво зумиране? Счупи ми се лупата от зумиране, но нищо не се виждаше, само кол за смилянски барабой.:bigsmile:


Барабой ли?:bigsmile:

Кристян
11.06.2018, 20:14
Здравейте. Проверих кошера, значи дет им бях оставил две пити, едната изградена от самите тях, а другата само восъчна основа, тази изградената изцяло дет поставих до меда имаше малко пчели на нея и нямаше нито едно яйце, огледах я доста добре, нищо не са правили по нея, колкото до другата пита, която беше само на основа, нея са я изградили и майката е нанесла и от двете страни на питата яйца, не е пълна с яйца но така 35% от питата си е заредена. Чудя се защо не приемат питата която лично те са изградили, някак си обаче сякаш някой я е напръскал с кафява боя, има кафяви петна по питата и изглежда отблъскваща, най вероятно ще я махна след 3-4 дена, а сега сложих още една основа, и ги подхраних с 500/ml сироп 1:1. Какво да я правя тази дет не я искат, да я махна или друго да я правя?

Георги 1974
11.06.2018, 22:02
Няма и нищо на питата ако е правилно изградена цвета може да се дължи на използването на стар восък ако е имало мостове по старите пити или от самите пити.
Ако много те нерви я сложи крайна.Градежа на пити не е шега работа за пчелите и може би след отглеждането на пило и полети извън кошера е най тежката работа която изисква адски много енергия.Един от най голямите проблеми за начинаещия пчелар е себеобезпечеността с изградени пити а това е една от главините точки за успешно пчеларстване със здрави пчели и повече мед.
Найчуков един доста известен и уважаван пчелар в Сибир казва:
Золотой запас пасеки — сотообеспеченность
Большое значение для работы на пасеке имеет хорошая сотообеспеченность. У меня сейчас имеется на 73 семьи пять тысяч рамок, что дает мне возможность ставить любое количество надставок на семью и использовать любой силы взяток.

Кристян
11.06.2018, 22:19
Няма и нищо на питата ако е правилно изградена цвета може да се дължи на използването на стар восък ако е имало мостове по старите пити или от самите пити.
Ако много те нерви я сложи крайна.Градежа на пити не е шега работа за пчелите и може би след отглеждането на пило и полети извън кошера е най тежката работа която изисква адски много енергия.Един от най голямите проблеми за начинаещия пчелар е себеобезпечеността с изградени пити а това е една от главините точки за успешно пчеларстване със здрави пчели и повече мед.
Найчуков един доста известен и уважаван пчелар в Сибир казва:
Золотой запас пасеки — сотообеспеченность
Большое значение для работы на пасеке имеет хорошая сотообеспеченность. У меня сейчас имеется на 73 семьи пять тысяч рамок, что дает мне возможность ставить любое количество надставок на семью и использовать любой силы взяток.
На мен не ми пречи питата просто не снася в нея майката което е чудно значи изградиха чисто нова пита и майката я почна а тази дето беше изградена не са я пипали изобщо хем е до меда баш

Георги 1974
11.06.2018, 22:24
Те си знаят като напълнят плодника друга работа.

Кристян
11.06.2018, 22:53
Те си знаят като напълнят плодника друга работа.
Така ми е трудно да се ориентирам дали да слагам още рамки с основи, а дъската на кошера тази крайната, беше пълна с пчели, покрита, не се виждаше, което ще рече, че им е малко работата а всъщност имат пита дет не са я пипали

Трендафил Дончев
11.06.2018, 22:56
Така ми е трудно да се ориентирам дали да слагам още рамки с основи, а дъската на кошера тази крайната, беше пълна с пчели, покрита, не се виждаше, което ще рече, че им е малко работата а всъщност имат пита дет не са я пипали

След като са на дъската и са доста им постави една основа. Тази пита която си мислиш, че не са я пипнали може би я подготвят/почистват/.

Кристян
12.06.2018, 19:09
След като са на дъската и са доста им постави една основа. Тази пита която си мислиш, че не са я пипнали може би я подготвят/почистват/.
Поставих им основа, колкото до тази дет не са барали, изградената, тя е изградена отдавна и не са я пипали, а тази дет им сложих, основа я изградиха, че и я почнала майката.

rumenggr
12.06.2018, 19:37
Здравейте. Проверих кошера, значи дет им бях оставил две пити, едната изградена от самите тях, а другата само восъчна основа, тази изградената изцяло дет поставих до меда имаше малко пчели на нея и нямаше нито едно яйце, ..........
”Изградената от самите тях” без восъчна основа ли е? Ако е така, вероятно са изградили търтееви килийки(сравни големината им). На тях сега не им трябват търтеи и майката заобикаля питата. Петната, ако са в дъното на килийките е перга. Ако е такава ситуацията, сложи тази рамка до стената. Ще я ползват за склад.

delta.e
12.06.2018, 19:49
Момчето пише , че лично те са я градили , а майката не снася в нея .
Нещо ми се върти , но ...

rumenggr
12.06.2018, 20:09
Момчето пише , че лично те са я градили , а майката не снася в нея .
Нещо ми се върти , но ...
Именно. Остава да уточни върху онова ли са я изградили или направо да погледне вида килийки. Давай го това дето се върти, че ми стана интересно. Моят опит е до тук. Тази година семейство направи върху една основа свободно съчинение - 70% търтееви килийки от двете страни. Та, помагай.

Кристян
12.06.2018, 22:25
”Изградената от самите тях” без восъчна основа ли е? Ако е така, вероятно са изградили търтееви килийки(сравни големината им). На тях сега не им трябват търтеи и майката заобикаля питата. Петната, ако са в дъното на килийките е перга. Ако е такава ситуацията, сложи тази рамка до стената. Ще я ползват за склад.
Ами тази пита, въпросната, ми беше дадена със другите 4 пити, и не знам дали сами са я градили, в краен случай я хвърлям на боклука и слагам нова, защото зимата наближава и не е време за експерименти :)

jdrumev
12.06.2018, 22:48
Ами тази пита, въпросната, ми беше дадена със другите 4 пити, и не знам дали сами са я градили, в краен случай я хвърлям на боклука и слагам нова, защото зимата наближава и не е време за експерименти :)



Не я хвърляй.:bigsmile:Стопи я и смени за основи.:bigsmile:

ch.atanasov
13.06.2018, 06:56
Ами тази пита, въпросната, ми беше дадена със другите 4 пити, и не знам дали сами са я градили, в краен случай я хвърлям на боклука и слагам нова, защото зимата наближава и не е време за експерименти :)

Надраскай питата с вилицата да изглежда, като след разпечатване на меда и я сложи между открито пило. Когато в някакъв момент спре градежа, питата остава недоградена, пчелите нанасят тънък слой клей и доста време я заобикалят. Щом така са ти я дали може и от мишки да е препикана, ефекта е подобен-отбягват я дълго време.

Кристян
13.06.2018, 12:09
Надраскай питата с вилицата да изглежда, като след разпечатване на меда и я сложи между открито пило. Когато в някакъв момент спре градежа, питата остава недоградена, пчелите нанасят тънък слой клей и доста време я заобикалят. Щом така са ти я дали може и от мишки да е препикана, ефекта е подобен-отбягват я дълго време.
Като ги отворя пак след 3-4 дни ще видя как е положението, ако още не са я пипали, я махам и слагам основа, има как да градят, доста млади излезнаха а има и 2-3 пити със зряло пило.

Кристян
16.06.2018, 13:01
Хайде, пак ще пиша. Мравки, е няма отърване от това племе баце. Първо пробвах със сол, както много е писано че солта ги отблъсква. Купих 2 кг сол, и то не морска ми за готвене си, насипах навсякъде около кошера, че и отдолу, от тези 2 кг сол, файдата беше нулева. След това, купих някаква пудра от пчеларският магазин, специално за мравки, и никак не беше евтина пудрата, и от това файдата беше нулева. След това попаднах някъде на пост, че трябва вряла вода да се сипе в мравуняка, а този мравуняк е избил точно до крака на кошера, ок отидох със вряла вода преди малко, нито було съм слагал, нито ръкавици, защото няма да ги отварям, и нещеш ли се случи, нещо необичайно, 1 минута след като налях обилно мравуняка със вряла вода и се поместих, от другите страни на кошера да наливам, навсякъде, стана нещо страшно около кошера, целият кошер излезе и започнаха да се въртят около мене, страшно много пчели, абе буквално целият кошер, и ме накацаха покриха ме целият, аз разбира се изтръпнах, защото това си беше сериозно количество пчели, но още по необичайното беше, че въпреки че се уплаших до смърт, нито една от пчелите не ме ужили, аз леко полеко, станах и тръгнах на друга посока и пчелите се изнесоха, та в крайна сметка и врялата вода не помогна . Дайте съвет, с какво може да се махнат тия мравки, но без нафти и бензинища :)

Трендафил Дончев
16.06.2018, 13:11
Хайде, пак ще пиша. Мравки, е няма отърване от това племе баце. Първо пробвах със сол, както много е писано че солта ги отблъсква. Купих 2 кг сол, и то не морска ми за готвене си, насипах навсякъде около кошера, че и отдолу, от тези 2 кг сол, файдата беше нулева. След това, купих някаква пудра от пчеларският магазин, специално за мравки, и никак не беше евтина пудрата, и от това файдата беше нулева. След това попаднах някъде на пост, че трябва вряла вода да се сипе в мравуняка, а този мравуняк е избил точно до крака на кошера, ок отидох със вряла вода преди малко, нито було съм слагал, нито ръкавици, защото няма да ги отварям, и нещеш ли се случи, нещо необичайно, 1 минута след като налях обилно мравуняка със вряла вода и се поместих, от другите страни на кошера да наливам, навсякъде, стана нещо страшно около кошера, целият кошер излезе и започнаха да се въртят около мене, страшно много пчели, абе буквално целият кошер, и ме накацаха покриха ме целият, аз разбира се изтръпнах, защото това си беше сериозно количество пчели, но още по необичайното беше, че въпреки че се уплаших до смърт, нито една от пчелите не ме ужили, аз леко полеко, станах и тръгнах на друга посока и пчелите се изнесоха, та в крайна сметка и врялата вода не помогна . Дайте съвет, с какво може да се махнат тия мравки, но без нафти и бензинища :)

Това с горещата вода действа, но си работил невнимателно. Предполагам, че е влязла пара към пчелите. Горещата вода навлиза в гнездото и ги умъртвява, затова количеството и би трябвало да е повечко. На открити места, където им се виждат яйцата/под камъни, керемиди или около хранилката/ се действа с горелката. От тези два метода няма спасение.

marinow
16.06.2018, 14:16
Хайде, пак ще пиша. Мравки, е няма отърване от това племе баце. Първо пробвах със сол, както много е писано че солта ги отблъсква. Купих 2 кг сол, и то не морска ми за готвене си, насипах навсякъде около кошера, че и отдолу, от тези 2 кг сол, файдата беше нулева. След това, купих някаква пудра от пчеларският магазин, специално за мравки, и никак не беше евтина пудрата, и от това файдата беше нулева. След това попаднах някъде на пост, че трябва вряла вода да се сипе в мравуняка, а този мравуняк е избил точно до крака на кошера, ок отидох със вряла вода преди малко, нито було съм слагал, нито ръкавици, защото няма да ги отварям, и нещеш ли се случи, нещо необичайно, 1 минута след като налях обилно мравуняка със вряла вода и се поместих, от другите страни на кошера да наливам, навсякъде, стана нещо страшно около кошера, целият кошер излезе и започнаха да се въртят около мене, страшно много пчели, абе буквално целият кошер, и ме накацаха покриха ме целият, аз разбира се изтръпнах, защото това си беше сериозно количество пчели, но още по необичайното беше, че въпреки че се уплаших до смърт, нито една от пчелите не ме ужили, аз леко полеко, станах и тръгнах на друга посока и пчелите се изнесоха, та в крайна сметка и врялата вода не помогна . Дайте съвет, с какво може да се махнат тия мравки, но без нафти и бензинища :)

Най често мравките са трън в очите на пчеларя, а и вредят само ако влизат при пчелите. Ще свикнеш и с тази гледка. Трябва ти малко време.

ch.atanasov
16.06.2018, 14:44
... Дайте съвет, с какво може да се махнат тия мравки, но без нафти и бензинища :)

Струва 2.50, има и подобни. Където съм напръскал, не са се върнали.


https://aptekamedea.bg/media/catalog/product/cache/1/image/540x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/_/c_entoks-sprei-letyashti-nasekomi-400ml-11978.jpg (https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiq1IWrmtjbAhWHLFAKHVzQCRIQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Faptekamedea.bg%2Fentoks-sprej-400ml-v1.html&psig=AOvVaw3blm-wC6NKPBxPQ69Pe2Pf&ust=1529239217038022)

Трендафил Дончев
16.06.2018, 14:56
Нещо ми се върти , но ...

Премери си кръвното.:bigsmile: Шегувам се.

Кристян
16.06.2018, 15:04
Това с горещата вода действа, но си работил невнимателно. Предполагам, че е влязла пара към пчелите. Горещата вода навлиза в гнездото и ги умъртвява, затова количеството и би трябвало да е повечко. На открити места, където им се виждат яйцата/под камъни, керемиди или около хранилката/ се действа с горелката. От тези два метода няма спасение.
Благодаря, ще опитам, дано не ги ядосам с горелката

Кристян
23.06.2018, 17:17
Дадан-Блатовите кошери, освен за отглеждане на едно семейство, са пригодни за заселване на основно и помощно семейство. За целта е необходимо да се отдели част от кошера (за 3-4 пити) с преградна дъска и да се осигури допълнителен вход. Заселването на помощното семейство се прави в края на пчеларския сезон преди зазимяването. През зимата двете семейства се топлят взаимно и по-слабото (помощното) иззимува добре. Това вярно ли е ?

Трендафил Дончев
23.06.2018, 17:28
Дадан-Блатовите кошери, освен за отглеждане на едно семейство, са пригодни за заселване на основно и помощно семейство. За целта е необходимо да се отдели част от кошера (за 3-4 пити) с преградна дъска и да се осигури допълнителен вход. Заселването на помощното семейство се прави в края на пчеларския сезон преди зазимяването. През зимата двете семейства се топлят взаимно и по-слабото (помощното) иззимува добре. Това вярно ли е ?

И да и не. От опит мога да те посъветвам да си ги отделяш, всяко семейство в кошер, ако не искаш да си създаваш сам главоболие/работа/.

elbulgaro
24.06.2018, 19:48
листа от домати пич

Кристян
24.06.2018, 19:51
листа от домати пич
Смисъл ...

Кристян
24.06.2018, 20:00
9556 9557 Да попитам, втората снимка смятам да използвам фибрана, който е направен тъкмо по мярка, за таванка, и отгоре над фибрана, слагам дървената таванка. Проблем ли ще е или да не слагам и фибран и таванка, а да оставя, само таванката

kuline
24.06.2018, 20:15
9556 9557 Да попитам, втората снимка смятам да използвам фибрана, който е направен тъкмо по мярка, за таванка, и отгоре над фибрана, слагам дървената таванка. Проблем ли ще е или да не слагам и фибран и таванка, а да оставя, само таванката

А какво би се случило, когато пчелите заклеят фибрана?

Кристян
25.06.2018, 18:17
А какво би се случило, когато пчелите заклеят фибрана?
Така е и аз предположих, но бях длъжен, да попитам по опитните... Мерси

elbulgaro
25.06.2018, 19:17
Смисъл ...
против мравки ползвам листа от домати и има ефект

Медара
26.06.2018, 08:39
Така е и аз предположих, но бях длъжен, да попитам по опитните... Мерси

Ползвам таванки от 2 см фибран трета година. Да пчелите го заклейват, но се сваля без проблем и без счупване. Естествено, трябва да си малко по-внимателен.

Кристян
16.10.2018, 19:45
Здравейте отново. Без да изпадам във подробности за изминалите 2 месеца, през които, смятам грижливо се отнасях към моят кошер, ще карам по същество ... От около 2 седмици забелязвам, че във кошера ми има дефицит на хранителни запаси, което ще рече, че от общо 7 пити, покрити със пчели, сега вече са 5 пити покрити, и то не изцяло със пчели, но това е разбираемо и не ме кара да се съмнявам във числеността на семейството, тъй като се знае, че все пак изхвърлят търтеите а те са си цифра във всеки кошер, та към храната. Забелязах че имам 6 пити, да речем на 3 пити има венец около 3 см и другите 3 пити са със незапечатан мед, който предполага се запечатват сега, и това ме кара да се притеснявам, защото е близо до критичното състояние на зимните запаси. Въпросът ми е. Какво бихте ме посъветвали да направя, за да увелича хранителните запаси, аз направих следното. От 4 дена им сипвам през ден захарен сироп, съотношение 2:1 захар- вода, за около 20 часа го изпиват, току що им сипах пак и смятам до към 25-26 да продължа със това съотношение концентрат, защото друго не ми хрумва, а няма и кой да ми помогне в практиката, всичко сам правя с четене, но само с четене не става което е факт. Вече при свършен факт го правя и само с четене, защото нямам избор. Последното нещо което предприех за храна е, че днес купих 3 плика х2,5 кг APIFONDA - немска храна. Моля, ако някой има желание да ми помогне със съвети, да го направи. Благодаря предварително :) П.С. Изпуснах една от питите която е със добър венец, и се разкачиха телчиците които държат восъчната основа, тази пита сложих зад пределната дъска да я оберат и я хвърлям. Правилно ли е ?

Трендафил Дончев
16.10.2018, 19:51
Здравейте отново. Без да изпадам във подробности за изминалите 2 месеца, през които, смятам грижливо се отнасях към моят кошер, ще карам по същество ... От около 2 седмици забелязвам, че във кошера ми има дефицит на хранителни запаси, което ще рече, че от общо 7 пити, покрити със пчели, сега вече са 5 пити покрити, и то не изцяло със пчели, но това е разбираемо и не ме кара да се съмнявам във числеността на семейството, тъй като се знае, че все пак изхвърлят търтеите а те са си цифра във всеки кошер, та към храната. Забелязах че имам 6 пити, да речем на 3 пити има венец около 3 см и другите 3 пити са със незапечатан мед, който предполага се запечатват сега, и това ме кара да се притеснявам, защото е близо до критичното състояние на зимните запаси. Въпросът ми е. Какво бихте ме посъветвали да направя, за да увелича хранителните запаси, аз направих следното. От 4 дена им сипвам през ден захарен сироп, съотношение 2:1 захар- вода, за около 20 часа го изпиват, току що им сипах пак и смятам до към 25-26 да продължа със това съотношение концентрат, защото друго не ми хрумва, а няма и кой да ми помогне в практиката, всичко сам правя с четене, но само с четене не става което е факт. Вече при свършен факт го правя и само с четене, защото нямам избор. Последното нещо което предприех за храна е, че днес купих 3 плика х2,5 кг APIFONDA - немска храна. Моля, ако някой има желание да ми помогне със съвети, да го направи. Благодаря предварително :) П.С. Изпуснах една от питите която е със добър венец, и се разкачиха телчиците които държат восъчната основа, тази пита сложих зад пределната дъска да я оберат и я хвърлям. Правилно ли е ?

Докато има прашец им давай сироп, а след това питките и си ОК. Питата, ако е с запечатан мед може и като последна да я оставиш, нищо, че е със скъсани телове. Ако не е запечатана е добре да я оберат и да я махнеш. Сиропа му прави малко сметка колко слагаш за да не прекалиш, макар, че има ли място няма проблем.

roxterox
17.10.2018, 08:12
По това време на годината не бих използвал захарен сироп въпреки наличието на прашец в природата. Според мен по-добре използвай инвентиран сироп пак на немската фирма, защото той не изтощава в такава степен пчелите. Сипвай всеки ден за да може да складират колкото могат повече и да направят добър венец над кълбото. Правилно си постъпил за скъсаната пита. Ако много се е разтекъл мед от скъсаната пита, е добре да стесниш входа за няколко дни, с цел да не предизвикаш нападение. Питките ги дръж за януари.

Драгошинов
17.10.2018, 09:27
Аз не те съветвам да сипваш или даваш никакъв сироп, защото е вече късно за това. Слагай един плик Апифонда, срязан отдолу по дължина и 3 см. широчина, там където се е оформило кълбото и повтаряш упражнението м. Януари, ако е изядена храната. Избягвай да отваряш кошера, когато на теб ти се иска, защото причиняваш вреди на семейството. Консумацията на храна в този пириод е нищожна, така че не се притеснявай. И последно, не те съветвам да ползваш сироп есен и пролет, а само м. Август, защото излишно изтощаваш пчелите и повишаваш влагата в кошера.
Относно Инверта по тово време на годината също съм скептик , тъй като това от една страна е както търговска реклама, така и действието му върху едно слабо или средно по сила семейство е отрицателен .

Кристян
19.10.2018, 21:22
Благодаря ви за адекватните съвети, помагате ми много със съветите, които ми давате и го оценявам. Колкото до сиропа им сипвам за 24 часа унижощават 400 мл захарен сироп, съотношение, захар-вода 2:1. Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ... Другото което ме тревожи е, че не откривам никъде майката, макар и след обстоен преглед на кошера, дано причината да е във това, че съм начинаещ и просто не мога да я намеря тъй като не е маркирана, иначе други признаци за осиротяване няма, само този факт, че колкото и добре да наблюдавах всички пити не успях да я открия.

Трендафил Дончев
19.10.2018, 21:27
Благодаря ви за адекватните съвети, помагате ми много със съветите, които ми давате и го оценявам. Колкото до сиропа им сипвам за 24 часа унижощават 400 мл захарен сироп, съотношение, захар-вода 2:1. Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ... Другото което ме тревожи е, че не откривам никъде майката, макар и след обстоен преглед на кошера, дано причината да е във това, че съм начинаещ и просто не мога да я намеря тъй като не е маркирана, иначе други признаци за осиротяване няма, само този факт, че колкото и добре да наблюдавах всички пити не успях да я открия.

След като взимат сиропа е наред. Има майка.

rumenggr
20.10.2018, 09:34
. ...Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ...
Каквото и да дадеш ще отиде в запас. Какво се случва със захарния сироп подаден късно, по това време? Ако семеството е силно, би трябвало отдавна да е готово за зимата. Вероятно е най-много средно. Наливаш сироп, те го свалят, обогатяват с ензими и разстилат по питите, но за да работят ензимите им трябва и жега. Пчелите не гледат пило, не е необходимо да подържат висока температура. Вечер, нощем и сутрин е студено, свиват се на кълбо и зарязват сиропа, който е в страни. Той изтива и инвертиране почти няма. Въпреки студа водата от сиропа се изпарява и остават кристали чиста захар. Една част става на камък в килийките, друга част ще изхвърлят и една част ще я хапнат някакси. И какви запаси им осигури? Изтощи ги и храната им е под въпрос!!! Колегите ти казаха да не даваш вече захарен сироп, а инвертиран и има защо!!!
пп Правилно си решил да им осигуриш храна, но теорията в случая малко ти куца. Не се плаши от инверта. Ако е качествен, върши работа. Това, което ти пиша съм видял с очите си, а е и описано. Зимувал съм и на инверт. Некачествения инвертиран сироп също е провал!!!

Кристян
21.10.2018, 11:31
Така и ще направя, мерси за което, но не е ли късно вече за какъвто и да е сироп. Със храната която съм взел, Apifonda- твърда, 3 пакета по 2,5 кг с нея има ли някакъв шанс, защото не зная на какъв принцип я приемат твърдата храна, затова питам ...

barkov1982
21.10.2018, 13:33
Така и ще направя, мерси за което, но не е ли късно вече за какъвто и да е сироп. Със храната която съм взел, Apifonda- твърда, 3 пакета по 2,5 кг с нея има ли някакъв шанс, защото не зная на какъв принцип я приемат твърдата храна, затова питам ...

Щом вече си взел питките слагай направо 2 броя и си карай нова година на спокойствие. А за сироп според мен вече е достя късно

kando
21.10.2018, 14:23
Щом вече си взел питките слагай направо 2 броя и си карай нова година на спокойствие. А за сироп според мен вече е достя късно
Всъщност до НГ семейството би трябвало да има запаси - три пити, че незапечатан мед ясно, ала те да са здраво пълни, това са си поне 6кг.

barkov1982
21.10.2018, 14:37
най-вероятно дори и до пролетта ще стигнат(с двята пакета), но за всеки случай да се провери по-рано

Кристян
23.10.2018, 17:39
Току що сложих, два пакета Апифонда, има проблем и той е, че таванката не мога да я сложа, защото много издуват двете храни, и таванката е вдигната във въздуха. Какво да направя в такъв случай, опитах се да сплескам малко питите твърда храна, но не се получава, и сега се чудя какво да направя, затова моля за помощ :)

ch.atanasov
23.10.2018, 18:14
Току що сложих, два пакета Апифонда, има проблем и той е, че таванката не мога да я сложа, защото много издуват двете храни, и таванката е вдигната във въздуха. Какво да направя в такъв случай, опитах се да сплескам малко питите твърда храна, но не се получава, и сега се чудя какво да направя, затова моля за помощ :)

Ей хич не ти се свиди тази фонда.:bigsmile: Махни таванката и импровизирай. Покрий със старо одеало, черга, покривка и уплатни ако има нужда с тиксо.

Кристян
23.10.2018, 18:22
Така и предположих, че ще трябва да импровизирам, но викам, първо да попитам, че може да си има някаква специфика...

ch.atanasov
23.10.2018, 18:31
Така и предположих, че ще трябва да импровизирам, но викам, първо да попитам, че може да си има някаква специфика...

Спецификата е в таванката (обръща се ), но кой слага 5кг.фонда на куп.:)

Кристян
23.10.2018, 18:37
Така ме посъветваха тук във сайта, по горе може да го намериш, а ако се наложи махам единият пакет, хвърлям го защото няма как да го съхраня вече разпечатан, и действам както ме упътят по опитните все пак не разбирам ...

Трендафил Дончев
23.10.2018, 18:45
Така ме посъветваха тук във сайта, по горе може да го намериш, а ако се наложи махам единият пакет, хвърлям го защото няма как да го съхраня вече разпечатан, и действам както ме упътят по опитните все пак не разбирам ...

Нищо няма да хвърляш. Намери/направи нещо по - високо и го уплътни с найлон, залепваща лента без значение каква и чакай пролетта.

rumenggr
23.10.2018, 18:49
Така и предположих, че ще трябва да импровизирам, но викам, първо да попитам, че може да си има някаква специфика...
Към тези кошери няма ли свободни магазини, корпуси? Питите, найлон, празен корпус, таванка, капак. Ако няма, макетен нож, лист фибран 3-4см, винтове за дърво/полиуретанови лепило, ролетка, линеал(нещо право и твърдо, лист ламинат примерно). Режеш ивици за един вид надставки, високи достатъчно да съберат пити по 5кг или голяма хранилка - има по 3л.. 8-10см според мен. Кроиш с размера на кошера. Режи с линеал равно, за да легне добре на корпуса. Сглобяване. Това е за ден в свободното време. Питите върху рамките, найлона, надставката, таванка, капак и при две пити "Дами, ще се видим следващата година, когато си преценя".
пп С прозрачен найлон, повдигаш таванка, поглеждаш, има - чао!, няма или е малко - преди да пипаш найлона, ползвай жокер;)

mici-92
23.10.2018, 19:50
Към тези кошери няма ли свободни магазини, корпуси? Питите, найлон, празен корпус, таванка, капак. Ако няма, макетен нож, лист фибран 3-4см, винтове за дърво/полиуретанови лепило, ролетка, линеал(нещо право и твърдо, лист ламинат примерно). Режеш ивици за един вид надставки, високи достатъчно да съберат пити по 5кг или голяма хранилка - има по 3л.. 8-10см според мен. Кроиш с размера на кошера. Режи с линеал равно, за да легне добре на корпуса. Сглобяване. Това е за ден в свободното време. Питите върху рамките, найлона, надставката, таванка, капак и при две пити "Дами, ще се видим следващата година, когато си преценя".
пп С прозрачен найлон, повдигаш таванка, поглеждаш, има - чао!, няма или е малко - преди да пипаш найлона, ползвай жокер;)
Надставка от фибран?А как ще се фиксира върху корпуса,тъй като няма первази?

Трендафил Дончев
23.10.2018, 19:58
Надставка от фибран?А как ще се фиксира върху корпуса,тъй като няма первази?

С още фибран.

Калеко Алеко
23.10.2018, 20:01
Надставка от фибран?А как ще се фиксира върху корпуса,тъй като няма первази?
Ами просто ляга върху най-горният корпус,а върху нея ляга таванката,найлона или директно капака / ако не ползва други екстри/drinks;

ch.atanasov
23.10.2018, 20:04
пп С прозрачен найлон, повдигаш таванка, поглеждаш.......

Мисля, че трябва да уточнявате и вида на дъното. Да няма после :--погледам и ужас, не кошер а аквариум.:bigsmile:

freddie46
23.10.2018, 20:05
Здравейте!
Продават се готови надставки за кошери-10и 12рамкови.Слагаш ги ,върху тях таватките и затоплящите материали и капаците.Получава се 4 см. празно пространство където лягат питите с Арифонда или други които слагаш.Аз съм си закупил такива и ги използвам вече няколко години.
Другият вариант-слагаш питките върху рамките,отгоре наелон и затоплящи материали.Зимата надигаш и през прозрачният наелон виждаш колко храна има в кошера.
Поздрави:Цветан Димитров

Драгошинов
23.10.2018, 20:31
Така ме посъветваха тук във сайта, по горе може да го намериш, а ако се наложи махам единият пакет, хвърлям го защото няма как да го съхраня вече разпечатан, и действам както ме упътят по опитните все пак не разбирам ...

Втория пакет Апифонда е излишен, но като е сложен вече го остави. Махни таванката въобще от кошера и сложи едно парче брезент върху храната, което да покрива целия кошер. Да не виси навън, че ще поема влага. Това е всичко, бързо, лесно и удобно. След Нова година надигаш брезента от едната страна и виждаш каква е ситуацията.
Моите кошери ги държа с брезент от Септември до Април. Свалям го само когато качвам магазините през активния сезон. Зимуват чудесно.

rumenggr
23.10.2018, 21:02
Мисля, че трябва да уточнявате и вида на дъното. Да няма после :--погледам и ужас, не кошер а аквариум.:bigsmile:


Надставка от фибран?А как ще се фиксира върху корпуса,тъй като няма первази?

Дъното!!!! Важно уточнение! С плътните дъна предполагам, че ще има неприемливо количество влага. Такива дъна нямам, нямам и опит. Моите са изцяло на мрежа. Някой с опит ако желае да уточни. От моя опит, надставката е фибран - изолатор. Вместо хранилки имам нарязани плоскости фибран които затварят надставката и отгоре капака. Хранилките отиват за почиствване. Тавана става най-топлото място в кошера извън кълбото. Конденза по найлона е нищожен в сравнение със стените. Без вентилация обаче, смятам че ще стане лошо. Зазимявам с рамка по-малко за тази цел.
Фиксиране не мисля, че е необходимо, а със същия материал и лепило ще има и перваз. Аз ги правих уж временни, а се оказаха удачни. Нямам издухан капак. Е, в някои райони ще трябват тухлички. Просто предлагам бързо изпълним, евтин вариант за справяне с липсващ инвентар.

mici-92
24.10.2018, 12:49
С още фибран.
Да,вярно.Става надставка от фибран с перваз.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 12:52
Да,вярно.Става надставка от фибран с перваз.

Нали? Един да ми следи мисълта.;)

mici-92
25.10.2018, 09:53
Нали? Един да ми следи мисълта.;)
Не.Само на теб вярвам!

Кристян
28.10.2018, 14:55
Здравейте, направих го сложих фибран, сега даже ще кача и снимка на получилото се. Дотук всичко е точно !
Кошера ми е със мрежесто дъно, дръпнахрешетката платното за да изчистя каквото е падало от пчелите и тъй като съм начинаещ не мога да определя състоянието на кошера по изхвърленият отпадък от тях ако някой успее добре да види на снимките какъв е отпадъка нека да даде мнение ...

Кристян
28.10.2018, 15:02
9769 9770 9771 9772

Трендафил Дончев
28.10.2018, 15:10
Идеално. Затваряш ги като отгоре върху питките запълниш празното пространство със затоплящи материали. Работят върху питките и изхвърлят части от нея. Това се вижда по дъното.

Кристян
28.10.2018, 20:00
Трендафил Дончев, благодаря за съветите ти които ми помагат и отделно стимулират ;)

Алексиев
29.10.2018, 06:42
Здравейте. Искам да си направя подобни надставки само, че от дърво, да мога после да ги сменям с подкапачните табли. Въпроса ми е, ако сложа от долната страна мрежа от тези за комарниците и върху нея да слагам питките, ще е проблем ли за пчелите да я вземат през мрежата? Идеята ми е да ги поглеждам от време на време без да се притеснявам щото...е ..страх си ме е. Става въпрос за десетина кошера. Благодаря.

Трендафил Дончев
29.10.2018, 07:20
Здравейте. Искам да си направя подобни надставки само, че от дърво, да мога после да ги сменям с подкапачните табли. Въпроса ми е, ако сложа от долната страна мрежа от тези за комарниците и върху нея да слагам питките, ще е проблем ли за пчелите да я вземат през мрежата? Идеята ми е да ги поглеждам от време на време без да се притеснявам щото...е ..страх си ме е. Става въпрос за десетина кошера. Благодаря.

Щ я вземат и ще питат за още. Мрежата обаче ще им пречи да ти благодарят.:bigsmile:

Алексиев
29.10.2018, 08:01
Ами точно по това време най-обичат да ми благодарят, та да го отложим за....юни да речем...

ch.atanasov
29.10.2018, 08:31
Щ я вземат и ще питат за още. ...

Мислиш ли? Според мен ще се получават "джобове "и няма да могат да я взимат на 100%.

bob6666
29.10.2018, 08:58
С ламперия или дюшеме закупени от магазин или склад няма ли да свърши работа става бързо и не е скъпо Повдигал съм с ламперия рутови корпуси за дадан блатови рамки но все пак е от долу и тежестта ги държи .

Алексиев
29.10.2018, 09:22
Дюшемето не е баш евтино но иначе е идеално и за кошери и магазини. По широка самозалепваща лента от външния край хем ще уплътнява хем ще ги държи.
Питките досега дето съм купувал, са плоски с около сантиметър дебелина, като им махна полиетилена от долната страна мисля,че няма да остават джобове. Едва ли ще има толкова топлина, че да се разтече опасно.

ch.atanasov
29.10.2018, 09:50
Питките досега дето съм купувал, са плоски с около сантиметър дебелина, като им махна полиетилена от долната страна мисля,че няма да остават джобове. Едва ли ще има толкова топлина, че да се разтече опасно.

Тогава сложи мрежата върху питката и пак си ги гледкай на воля.:)

Трендафил Дончев
29.10.2018, 09:59
Мислиш ли? Според мен ще се получават "джобове "и няма да могат да я взимат на 100%.

А пчеларя докато ги гледа през мрежичката не може ли малко да се понаведе, да попритисне тук там питката?

ch.atanasov
29.10.2018, 10:24
А пчеларя докато ги гледа през мрежичката не може ли малко да се понаведе, да попритисне тук там питката?

Може, но ако има 1 метър сняг ще се затрудни.:bigsmile:

Алексиев
29.10.2018, 10:59
Ами "ако" падне метър сняг при мене, ще ви извъртя едно теленце на чеверме и ще ви поканя на гости. Ракията и виното от най-слънчевата част на България. "Ако" не сложа " подпорки" на питките, не виждам как ще останат във въздуха. Навеждането все още не ми е проблем, зависи за какво е:bigsmile: Все пак ще го пробвам.

Трендафил Дончев
29.10.2018, 11:23
Може, но ако има 1 метър сняг ще се затрудни.:bigsmile:

Атанасов, колкото и да се получат дупки и мостове все пак ще има някаква част която ще е допряна в мрежата. Като изчоплят и тази част то на друго място ще се допре до мрежата и те така. Да не забравяме, че има и влага която спомага за слягане на питката. Абе, питка да има. За да предотвратим номера с единметровия сняг поставяме две питки по 2,5 кг. като колегата Кристян и ОК.

Алексиев
29.10.2018, 12:00
От Крумовград съм. Къщата ми е на кроя на града на един южен склон и пчелите са ми в двора. Сняг при нас много рядко задържа. Последните години климата се промени, студове и да има то са за кратко а през деня и малко да напече, при мене се затопля и пчелите започват да шават. Знам, че това не е добре за пчелите но е такова. Запасени са долу-горе добре но все пак се притеснявам да не останат гладни а не ми е проблем да ги подхранвам. Миналата зима слагах питките направо върху рамките, понеже са с подкапачни табли, не се затварят добре. Пробвах в хранилките и под хранилките, пак има проблеми, като напече се разтичат, като застуди се втвърдяват. Някои го вземаха други не и не бях сигурен защо не го вземат. Затова искам да направя надставки/не ми е проблем имам и материал и машини/ а искам да са с мрежа за да мога по-спокойно да ги проверявам. Отгоре ще ги затварям или с фибран или възглавнички пълни с перлит. Все пак съм новобранец и все още работя със страх от пчелите пък когато няма приход май не са много любезни. Разбирам, че за вас професионалистите това са излишни упражнения но ..кво да се прави. Моля само да кажете дали ще се получи и дали няма да стане фал от престараване. Благодаря.

ch.atanasov
29.10.2018, 12:58
..Абе, питка да има. За да предотвратим номера с единметровия сняг поставяме две питки по 2,5 кг. като колегата Кристян и ОК.

Да, ама нали му виждаш снимките, половината храна разпиляна по дъното и навън. Това според мен е защото питката подсъхва и тогава стават джобове. Писах : да сложи мрежата отгоре. Добрата питка не се разтича -не и трябва мрежа, а и се реже отдолу по определен начин.

Трендафил Дончев
29.10.2018, 13:59
Да, ама нали му виждаш снимките, половината храна разпиляна по дъното и навън. Това според мен е защото питката подсъхва и тогава стават джобове. Писах : да сложи мрежата отгоре. Добрата питка не се разтича -не и трябва мрежа, а и се реже отдолу по определен начин.

Най - хубавия начин е питката да е максимално затворена и в найлона само един малък отвор. Намерят ли го добре, но ако не, става лошо.

rumenggr
29.10.2018, 15:00
.


.

Спрете се, че момчетата ще врътнат!

ch.atanasov
29.10.2018, 16:15
Спрете се, че момчетата ще врътнат!

Няма страшно, така се калява стоманата---опс пчеларя.:bigsmile:

freddie46
29.10.2018, 20:54
Здравейте!
Аз действам така.Есента слагам наставки които са високипо2,5-3см.Върху тях наелон ,подкапачната табла и затоплящи материали.Когато взема да храня с питки махам таблата и наелона-слагам питката върху рамките и благодарение на наставката подкапачната табла си ляга нормално.Ако искам да проверя колко са изяли се вижда през прозрачният наелон.
Поздрави:Цветан Димитров

ch.atanasov
29.10.2018, 21:30
Аз понеже съм мързелив и не ми се занимава с още инвентар действам така. Оставям достатъчно мед на семействата, вярно губя няколко хилки, но нямам грижи. Понеже с доста семейства си казваме- ЧАО още началото на август и не ги знам какви са ги вършили, 20.01--10.02 (на следващата година )слагам питки 0.400кг. Ей така за подсигуряване до първия преглед. После е лесно, защото в повечето случаи имат мед за още една зима, само трябва да се подреди.
9773

kando
08.11.2018, 00:52
Аз понеже съм мързелив и не ми се занимава с още инвентар действам така. Оставям достатъчно мед на семействата, вярно губя няколко хилки, но нямам грижи.
И аз съм от тези глупци, които хем са сиромаси, хем отърват готова пара в ръцете си, но просто така и не успях да си накривя на душата, че когато семействата си иззимуват на техния си мед, техните си запаси да си имат предостатъчно, пролетното им развитие е много по- различно. Това не знам как да го сметна на счетоводната книга, ала и да е на загуба, трудно ще се реша да променя тази си практика. Знам, че има държави, в които обичайната практика е да доят до капка и после сиропи/ питки/ пасти/ каши, ама ....... да не виждах после пролетта тази разлика, да се съглася.

п.п. наистина са няколко хилки, но за това и арендатор не става от мене. Пръскай, цеди, дои, всичко на макс, че и отгоре - ам то душманска работа, какво са ми виновни пчелите, че човешката ни икономика е идиотска. То, че всички сме егоисти, егоисти сме, ама чак пък толкоз, то вече да нямаш уважение към себе си.

Алексиев
08.11.2018, 08:50
Kando, и ние искаме като вас да го правим ама не можем бре. Не го правим от лакомия а от простотия. Хокайте ни подигравайте ни ама казвайте какво и как да правим , пък ние полека лека или ще се научим или ще се изроим, друго решение няма.

mici-92
08.11.2018, 10:47
Нямам претенции,че съм чел и чул много за това,какви,,храни и лекарства"се приготвят и дават на пчелите,но и това е достатъчно,да се стресне човек.

ch.atanasov
08.11.2018, 11:27
....,но и това е достатъчно,да се стресне човек.

Кое ве брато?:bigsmile:

Mladenoff
05.05.2019, 02:50
Днес се вкарах във филм! Разхошдаме се из овощната градина и жена ми вика - я, една торба сме я забравили при брането на дървото - отивам да я взема и що да видя, торбата жива и жужи. На 300 метра от градината кошери и собственичката си копае в парцела. Бабо, ела да си пребереш пчелите, а тя - дятото се занинимава, а сега е в болница, нека си идат със здраве! Веднага ми дойде идеята да ставам мухар и това беше моя шанс! Грабнах ги с клона и ги вкарах в един кашон. Сдобих набързо изоставен кошер Дадан-Блат (http://pchelari.com/vidove-kosheri/dadan-blat/) 12 рамки и ги набутах вътре. В кошера имаше 7 рамки само с тел и една преграда. Разцепих ги на половина - преграда >три празни рамки>четири паузи>четири празни рамки>. В празното в седата набутах клона заедно с рояка, на дъното на кошера сложиш около 200 грама мед в тавичка (да не гладуват гадинките) отгоре един стар чаршав и покрива. Каквото остана в кашончето го изсипах на кацалката и те бързо-бързо си влязоха в кошера. После затворих кошера и сега нощуват така. Всичко гореописано направих по интуиция и седнах да се образовам.
Та въпроса ми е какво от тук нататък? Във вторник ще взема рамки за да запълня празното - рамките само с основи ли да са или с изградени пити? Кога да отворя кошера - да му дам ли два, три дни да свикват с новия дом или още утре, при положение че се задава студ? Как да ги поя щото няма естествен водоизточинк наблизо? Тая тема я изчетох цялата и това, че Кристиян не пише ме води на мисълта, че презимуването не е било идеално, а аз ако не успея да иззимувам този кошер май няма да стана пчелар, та затуй искам съвети отрано - мед нямам намерения да вадя, ама поне да ги запася здраво искам. Чакам отговори с благодарност...1000710008
10006

tihmr
05.05.2019, 04:54
Роя ми се струва много малък. Сложи им 2 рамки с основи и преградна дъска на първо време и задължително хранене със захарен сироп 1:1.
Ако ги изградят за 3-4 дена добави още една -две. Кошера ти трябва да има хранилка над пчелите- ползвай я.
Всички други рамки ги махни или сложи зад преградната.


пп
Честно казано и 2 рамки с основи ми се струват много на първо време за това ройче.

Mladenoff
05.05.2019, 10:35
Да питам какво значи "зад преградната дъска" - тя не стига до дъното на кошера и спокойно пчелите си минават под нея т.е. ще си докопат рамките било в ляво или в дясно от нея - това нормално ли е? ако сложа пет паузи или рамки с телчета >преградна дъска>две рамки с основи >четири паузи или празни рамки, как ще разберат пчелите кое е зад и кое е пред преградата. Двете основи които ще сложа в центъра на кошера ли трябва да са или до стената му? Примерно 9 паузи > преграда> две основи > стената на кошера или с паузи от двете страни?

Трендафил Дончев
05.05.2019, 14:31
Да питам какво значи "зад преградната дъска" - тя не стига до дъното на кошера и спокойно пчелите си минават под нея т.е. ще си докопат рамките било в ляво или в дясно от нея - това нормално ли е? ако сложа пет паузи или рамки с телчета >преградна дъска>две рамки с основи >четири паузи или празни рамки, как ще разберат пчелите кое е зад и кое е пред преградата. Двете основи които ще сложа в центъра на кошера ли трябва да са или до стената му? Примерно 9 паузи > преграда> две основи > стената на кошера или с паузи от двете страни?

Постави две пити или рамки с основи/каквото имаш по ръка/ в лявата страна на кошера и до тях преградната дъска. На свободната страна поставяш празни рамки или само горни летви, завиваш с платно или каквото имаш. Дупка за хранилката, която логично трябва да е над гнездото и през ден наливаш по 500мл. сироп. Като изградят основите и в тях да има снесено почти половината пита им поставяш нова и те така.

Mladenoff
08.05.2019, 19:52
Вчера като го отворих да сложа двете основи, бяха почнали да строят пити върху теловете на празните рамки - две питки горе-долу колкото длан всяка. До стената на кошера останаха двете дето си строяха, след тях сложих двете основи, после преградната дъска и нататък всичко останало - надявам се това да е правилно - ако съм сбъркал ми кажете да го коригирам. Взех си рамка за хранилка и хранилка, върху горния край на рамковите дъсчици сложи чаршаф, направих му дупка и отгоре рамката на хранилката - после като четох видях, че под хранилката трябва да има повдигащи летвички, а аз не сложих такива - това проблем ли е? Вчера заредих хранилката догоре със сироп, днес по обяд бяха изпили минимално количество. Имаше няколко удавени пчели в хранилката - това редно ли е? Гледах ги половин час как пият сироп и забелязах, че пчелите се плъзгат по хранилката топват се в сиропа, излизат от него доста трудно и после другите ги облизват. Почвам да си мисля, че съм объркал нещо за да се случва това, или си е нормално? Ще отварям пак след 4 дни да видя какво става и ще пиша, дотогава се надявам да получа отгвори на горните въпроси.

Трендафил Дончев
08.05.2019, 20:01
Вчера като го отворих да сложа двете основи, бяха почнали да строят пити върху теловете на празните рамки - две питки горе-долу колкото длан всяка. До стената на кошера останаха двете дето си строяха, след тях сложих двете основи, после преградната дъска и нататък всичко останало - надявам се това да е правилно - ако съм сбъркал ми кажете да го коригирам. Взех си рамка за хранилка и хранилка, върху горния край на рамковите дъсчици сложи чаршаф, направих му дупка и отгоре рамката на хранилката - после като четох видях, че под хранилката трябва да има повдигащи летвички, а аз не сложих такива - това проблем ли е? Вчера заредих хранилката догоре със сироп, днес по обяд бяха изпили минимално количество. Имаше няколко удавени пчели в хранилката - това редно ли е? Гледах ги половин час как пият сироп и забелязах, че пчелите се плъзгат по хранилката топват се в сиропа, излизат от него доста трудно и после другите ги облизват. Почвам да си мисля, че съм объркал нещо за да се случва това, или си е нормално? Ще отварям пак след 4 дни да видя какво става и ще пиша, дотогава се надявам да получа отгвори на горните въпроси.

Всичко е добре, но бързаш малко с вземането на сиропа, а и времето е студено. Летвичките върху рамките не са задължителни.

barkov1982
08.05.2019, 21:26
След като пронесе майката, ще го вземат по бързо, иначе не би трябвало да е проблем една хранилка сироп за 1.5до 2кг рой, ама знам ли

viktor tit
10.05.2019, 08:10
Наклонената част, по която се спускат пчелите и цопват в сиропа, ако е гладка, вземи някаква едра шкура и я надери за да могат да се захващат. Също и разделителната преграда, сложи я на най- вътрешното деление, към тази наклонена част и си мисля, че ще изчезне проблема с давещите се пчели.

Mladenoff
13.05.2019, 18:05
Току що отворих и прегледах - изградили са двете пити, които им сложих с основи, другите две, на които хванах роя и останаха без основи,10017 са изградени до половина. Мислех да ги мах10018на тези 10019и да им сложа две основи на тяхно място, обаче роякът е основно върху тези две полуизградени пити без основи и непосмях да пипам. Кошерът оставих на четири пити, като мисля че няма нужда от допълнителни основи докато не запълнят и доизградат? Или да им сложа още две основи да си градят? Видях няколко килиики с нещо течно вътре - вероянто е мед, а имаше и други с нещо твърдо, оранжево-кафяво. Никакви ларви, никакво пило? Реших че нямам майка и гледах докато намеря нещо по различно от пчели и търтеии. Това, което намерих е следното ама не съм убеден че е майката. Ако все пак това е майката може ли да ми познаете дали е новоизлюпена или е дърта?
10024 10025 10026

Трендафил Дончев
13.05.2019, 19:03
Току що отворих и прегледах - изградили са двете пити, които им сложих с основи, другите две, на които хванах роя и останаха без основи,10017 са изградени до половина. Мислех да ги мах10018на тези 10019и да им сложа две основи на тяхно място, обаче роякът е основно върху тези две полуизградени пити без основи и непосмях да пипам. Кошерът оставих на четири пити, като мисля че няма нужда от допълнителни основи докато не запълнят и доизградат? Или да им сложа още две основи да си градят? Видях няколко килиики с нещо течно вътре - вероянто е мед, а имаше и други с нещо твърдо, оранжево-кафяво. Никакви ларви, никакво пило? Реших че нямам майка и гледах докато намеря нещо по различно от пчели и търтеии. Това, което намерих е следното ама не съм убеден че е майката. Ако все пак това е майката може ли да ми познаете дали е новоизлюпена или е дърта?

Малеееей. Много жълти. Майката е прекрасна. Остави ги да изградят още - почти да стане 2/3 от питата и постави тогава основа.


Сега виждаш това:


10020 и това 10023

След известно време ще трябва да видиш това:

10021

и след 5,6,8 дни това:

10022



Надявам се да съм помогнал.

Mladenoff
13.05.2019, 21:23
Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?

Трендафил Дончев
13.05.2019, 21:32
Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се връщата в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?

Млада е. Търтеите излизат и те в следобедните часове, а и не само. Сега само подавай сироп и чакам да видиш яйца, които предполагам вече има.

mici-92
14.05.2019, 08:21
Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?
Да.Майката е млада и без видими повреди,а за търтеите.Работното място на търтеите,не е в кошера.В този месец някъде навън ги очакват.:bigsmile:

зуница
14.05.2019, 08:44
... преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?
Търтеите по това време на годината са приемани от всички семейства радушно.Не е задължително да са само от семейството в което са родени.Ядат на корем и обикалят за моми.;)Търтеи! Свърши ли последната паша изпадат в немилост навсякъде и от всякъде ги гонят.Първо навсякъде приети , после от всякъде гонени.Нерадостна съдба.crying;
В някои случаи в семейства със стари майки се случва и да презимува по някой търтей.То бабите са по-милостиви от младите булки.:laughing:

Mladenoff
19.05.2019, 22:08
Излапват 750 мл. захарен сироп 1:1 за 12 часа, аз хвърча като финикиец за да не им остава празно - има ли опасност да ги прехраня?

Трендафил Дончев
19.05.2019, 22:26
Излапват 750 мл. захарен сироп 1:1 за 12 часа, аз хвърча като финикиец за да не им остава празно - има ли опасност да ги прехраня?

Да ги прехраниш няма опасност, но да ги блокираш е по - вероятно. Все пак проверявай като ги преглеждаш.

Mladenoff
19.05.2019, 23:02
В петък им хакнах трета основа - гледах дълго и внимателно - яйца и пило не видях - майката си обикаляше. Сложих новата основа до двете рамки с теловете, който вече бяха готови на 70 процента. Другите две основи бяха изградени изцяло, като в долните им крайща килииките бяха по-плитки. Имаше само мъничко мед по горните килиики на новоизградените върху основите пити, около 5 см от върха и не всичко запълнено - надолу празно. А едната пита имаше малко прашец, но само по дъната и то в средата. Няма да ги закачам една седмица и после ще гледам - дотогава съм им приговил още десет кила захар...
И още едно въпросче - от де да си купя пророй - видях още едно рояче ама беше много на високо и нямах куража да се катеря на десетметрова върба заради него - мислех да отрежа цялото дърво ама то като падне от тая височина предполагам ще стане мазало... та трябва да го прилъжа с нещо - явно ще има още рояци - в селото е пълно със сдаващи багажа дядовци пчелари. Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...

Трендафил Дончев
20.05.2019, 07:49
В петък им хакнах трета основа - гледах дълго и внимателно - яйца и пило не видях - майката си обикаляше. Сложих новата основа до двете рамки с теловете, който вече бяха готови на 70 процента. Другите две основи бяха изградени изцяло, като в долните им крайща килииките бяха по-плитки. Имаше само мъничко мед по горните килиики на новоизградените върху основите пити, около 5 см от върха и не всичко запълнено - надолу празно. А едната пита имаше малко прашец, но само по дъната и то в средата. Няма да ги закачам една седмица и после ще гледам - дотогава съм им приговил още десет кила захар...
И още едно въпросче - от де да си купя пророй - видях още едно рояче ама беше много на високо и нямах куража да се катеря на десетметрова върба заради него - мислех да отрежа цялото дърво ама то като падне от тая височина предполагам ще стане мазало... та трябва да го прилъжа с нещо - явно ще има още рояци - в селото е пълно със сдаващи багажа дядовци пчелари. Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...

Така е добре. След като това е количеството на меда, давай още.
За кошерите: ако дава 40 кошера с всичко за 500 лева е добре. Всичко обаче да мине през горелка.

barkov1982
20.05.2019, 08:00
. Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...

Със стария инвентар трябва да се подходи внимателно, разгледай темите за дезинфекция на кошери, когато започнах с пчеларството, събрах от къде какво ми попадне (приятели си изчистиха дворовете и таваните от стари сандъци), сега аз се чудя как да се изчистя. Колкото и да е евтино понякога, някои оферти по добре да се прескочат

Mladenoff
25.05.2019, 21:53
как да позная пчела с пълна гушка от пчела с празна гушка и като отлети на паша една работничка тя само прашец носи, само нектар или и двете едновременно?

Трендафил Дончев
25.05.2019, 22:05
как да позная пчела с пълна гушка от пчела с празна гушка и като отлети на паша една работничка тя само прашец носи, само нектар или и двете? едновременно

Малко трудно е да се познае кога гушката е пълна и кога не. На прелката като се връщат от паша се забелязва коя е натоварена и коя само е ходила на разходка.
Логично е да събира и двете, но каквото намери.

Mladenoff
26.05.2019, 11:03
Току що отворих. Две пити яко тежки и доста запечатани, ама не съм убеден че е пило и се притеснявам да не е мед. Майката не я видях, а гледах десетина минути... От едната пита капеше нещо бяло прозрачно? Пускам снимки с въпрос това в средата запечатано пило ли е или запечатан мед?
100561005710058

Nik_m
26.05.2019, 12:16
Току що отворих. Две пити яко тежки и доста запечатани, ама не съм убеден че е пило и се притеснявам да не е мед. Майката не я видях, а гледах десетина минути... От едната пита капеше нещо бяло прозрачно? Пускам снимки с въпрос това в средата запечатано пило ли е или запечатан мед?
]
Да пило е, не виждаш ли разликата със запечатаният меден венец в ъглите? Капе пресен нектар, още не е вентилиран и е много течен.

Mladenoff
26.05.2019, 17:18
Мерси за радостния отговор - в суматохата на търсенето извадих едновременно три пити и после не помня коя къде сложих, нито ляво/дясно - това крие ли рискове някакви? Първата пита е която си я градиха без основа - тя си стои празна и изградена на около 70 процента. после следват четири с пило и мед, които явно съм ги разджуркал в случайна подредба. После им сложих две основи за градеж и преградната дъска на осмо място, та има ли ядове ако съм набутал пилото към средата на кошера? Десетина пчели вентилираха на кацалката, а вътре капеше нектар при външна температура 24 градуса. Кошера който взех при улавянето на роя ДБ12 беше с прогнило дъно и му заковах 6 см дебела борова дъска за ново дъно, отгоре на плодника няма втори отвор, нито дупка за вентилация на капака. Кошера е поставен на покрива на складово помещение - циментова плоча, която я припича цял ден. Има ли вероятност да им е жега на пчеличките или те си обичат жегата? Да продължавам ли със захарта - вече глътнаха 8 кила? Не ми е проблем да им дамо още 58 до есента ама в момента е акацията нацъфтяла и мъкнат здраво? Страх ме е да не им прецакам меда със захарта и да им кристализира за зимата и да не могат да го кльопат в студа? Празните килиики всред пилото вече излюпени пчелички ли са, или загинали ларви? Да им давам ли захар докато напълнят 12те рамки или да ги оставя да се борят сами?

Трендафил Дончев
26.05.2019, 17:39
Мерси за радостния отговор - в суматохата на търсенето извадих едновременно три пити и после не помня коя къде сложих, нито ляво/дясно - това крие ли рискове някакви? Първата пита е която си я градиха без основа - тя си стои празна и изградена на около 70 процента. после следват четири с пило и мед, които явно съм ги разджуркал в случайна подредба. После им сложих две основи за градеж и преградната дъска на осмо място, та има ли ядове ако съм набутал пилото към средата на кошера? Десетина пчели вентилираха на кацалката, а вътре капеше нектар при външна температура 24 градуса. Кошера който взех при улавянето на роя ДБ12 беше с прогнило дъно и му заковах 6 см дебела борова дъска за ново дъно, отгоре на плодника няма втори отвор, нито дупка за вентилация на капака. Кошера е поставен на покрива на складово помещение - циментова плоча, която я припича цял ден. Има ли вероятност да им е жега на пчеличките или те си обичат жегата? Да продължавам ли със захарта - вече глътнаха 8 кила? Не ми е проблем да им дамо още 58 до есента ама в момента е акацията нацъфтяла и мъкнат здраво? Страх ме е да не им прецакам меда със захарта и да им кристализира за зимата и да не могат да го кльопат в студа? Празните килиики всред пилото вече излюпени пчелички ли са, или загинали ларви? Да им давам ли захар докато напълнят 12те рамки или да ги оставя да се борят сами?

Много въпроси. ;) Няма много голям проблем, че си разхвърлял питите, но си има начин на преглеждане. Отваряш кошера и вадиш най крайната пита от която и да е страна, но предимно е дясната. Оставяш я в преносно сандъче или облегната до кошера и започваш подред, като втората извадена поставящ на мястото на първата извадена. Следващата на мястото на втората и така прегледаш целия кошер. Тази която си извадил първо може да я поставиш като последна или да я върнеш на предишното и място, но трябва да избуташ всички пити обратно. Така прегледан кошера няма вероятност да объркаш коя пита къде е била.
Циментовата плоча не е за предпочитане, но става. Малко ще им е горещо. ;)Захарта може да я спреш вече. Виждам, че имат запаси вече, а и акацията след като цъфти е добре малко да поработят самостоятелно, а ти да си гледаш кефа и да им се радваш. Празните килийки са дефектни ларви, които са премахнати. Понякога са и признак за заболяване. Тези които са празни, но образуват линия е от това, че там минава тела на питата, а там не отглеждат пило. Ако си с иноксов тел, този проблем го няма.