PDA

Виж пълната версия : Хладилна камера и има ли полза от нея?



agro
28.03.2018, 22:19
Отварям такава тема поради начина на вадене на мед, който съм си намислил. Понеже имам достатъчно изградени пити, мога да си позволя да не бързам с центрофугирането. Смятам да слагам пълните магазини и корпуси от кошера направо в хладилна камера, а на пчелите да давам магазини и корпуси, заредени с празни пити. Това ще ми спести нуждата от помощници при ваденето на меда. Ще разпечатвам и центрофугирам, когато имам време. Вадя от хладилната камера пълни пити, слагам ги в топла камера за темпериране при подходяща температура за нужното време, след което отиват за центрофугиране. Виждам следните преимущества:
1. Спестявам помощници при ваденето на меда
2. Разпечатвам винаги пити, темперирани на подходящи градуси
3. Декристализирам втвърден мед в килийките
4. Центрофугирам винаги при най-подходящо съотношение на температура на питата и вискозитет на меда
5. Съхранявам меда при ниска температура, което забавя кристализацията както в питите, така и в буркани и тенекии
6. Съхранявам пити на студено, предпазващо ги от восъчен молец
7. Обеззаразявам донякъде пити и инвентар чрез еднократно замразяване до ниска температура

Недостатъците и погрешните мои предположения ги посочвайте. Имам и следния въпрос: кога е по-добре да разпечатвам питите - преди да ги темперирам, докато са още студени от камерата или след като ги темперирам и декристализирам? Всичко дотук изброено предполага задължително наличието на "гореща" камера за темпериране и декристализиране.

kubio
29.03.2018, 07:09
На пръв поглед, ми изскача един голям недостатък: огромен разход на електроенергия!
Simple is Best.

rosty_sz
29.03.2018, 07:12
Според мен грешиш. Изстудяването на питите води до по-бърза кристализация. Пити с кристализирал мед ще декрестализираш мнооооого бавно, със седмици, и пак няма да декристализиран до край. Освен това мисля, че от суха запечатка характерна за нашата пчела след камерата меда ще полепне по запечатката и става едно мазало. За разпечатване на студени пъти и последваща декрестализация и дума да не става. С две думи мисля че идеята ти не добра и ще си спестиш много труд и средства с правилно оборудване на помещение за вадене на мед и да си го вадиш бързо и лесно до няколко дни след свалянето от кошерите.

ch.atanasov
29.03.2018, 08:32
Вместо разходи по камери и гимнастики, си вземи още корпуси. Ще слагаш корпуси, докато има паша, после сваляш всички на веднъж и центрофугираш.

пп. Еее, без някой и друг ром, няма да минеш.:bigsmile:

rumenggr
29.03.2018, 09:32
Голям декристализатор ще направиш, вече си решил. Според мен, не разчитай без експеримент на декристализация в пити. За тази зима бях го планирал, но се провалих. Оставих няколко непълни пити в къщи, опаковани. Когато стигнах до опита(в края на Януари), здраво се плеснах в челото. Не ги замразих и молеца се беше наиграл. Изхвърлих ги и ще има втори опит. Опитай с малко пити и проиграй температурата. Рости може да е прав. Също така, не ми е ясно на каква температура и за колко време ще издържи восъка преди да провиснат питите. Ако държиш температура малко над кишерната , пълната декристализация ще отнеме значително време и ресурс.

jordanov
29.03.2018, 09:46
Отварям такава тема поради начина на вадене на мед, който съм си намислил. Понеже имам достатъчно изградени пити...

Какво разбираш под достатъчно изградени пити?

Трендафил Дончев
29.03.2018, 10:02
Според мен е по - добре като нямаш достатъчно време да вадиш меда на момента го остави в кошера за седмица две, но да се оставя в хладилна камера, че и да кристализира си е загуба на време и още повече труд. А и меда престоял в питите не е онзи мед който се вади на момента. След време меда „ втасва” и става по - гъст отколкото пресния. Ще трябва доста по - висока температура за обратния процес и по - продължително време. Така мисля, но опитай. Човек се учи най - добре от горчивия опит на грешката.

todor.mitkov
29.03.2018, 20:18
@agro, аз си правя експерименти с разтапяне на мед и нещата се оказаха доста завъртяни. При кристализирал мед фруктозата се топи на по-ниска температура и първа се втечнява, след това и глюкозата. Ако топиш бавно и на ниска температура те ще се разслоят и после трудно се хомогенизират, ако прегряваш ще съсипеш меда. И това е при мед в буркани. В питите ми се вижда невъзможна комбинация. Другата седмица ще пусна едни далаци със слънчогледов мед в камерата да видя какво ще стане.

Гогол
29.03.2018, 20:45
@ В питите ми се вижда невъзможна комбинация. Другата седмица ще пусна едни далаци със слънчогледов мед в камерата да видя какво ще стане.
Ще се втечни,но......трябва и другата съставка да е там и ще се получи..В питите комбинацията е не усъществима.Още по–едри кристали.Мисля,че ме разбра.

agro
29.03.2018, 21:47
Прочетох разни неща за кристализация на меда, ето едно от тях:http://bg.honeypedia.info/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D 0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B2%D 0%B0
И на други места четох, че умерено ниската температура забавя кристализацията.
9380

Нямам намерение да оставям питите умишлено в хладилника толкова дълго, че да кристализират. Но винаги може да се случи. За тенекиите с мед се писа из форума, че, ако се държат няколко денонощия при температура, близка до 40 градуса, меда ще декристализира.
Хладилната камера така и така ще я правя, опитите ще покажат кое как. Повечето хранителни продукти е добре да се съхраняват на хладно, защо меда да прави изключение?

agro
29.03.2018, 21:51
Какво разбираш под достатъчно изградени пити?
В момента разполагам с по 6 корпуса и 2 магазина с изградени пити за всяко семейство. Три корпуса са си по пчелина, останалите са прибрани и съм изтръпнал какво ще им се случи, като се затопли и тръгне молеца.

todor.mitkov
30.03.2018, 06:32
За тенекиите с мед се писа из форума, че, ако се държат няколко денонощия при температура, близка до 40 градуса, меда ще декристализира.

То и аз си мислех така, само че опитите показаха нещо друго. Ако меда се втечни, после го изчакай пак да кристализира за да видиш на какво прилича. При мен или се разслоява, или кристалчетата на глюкозата кристализират, а между тях фруктозата стои течна.
Съгласен съм, че при определена ниска температура ще се забави кристализацията и тази година да направя няколко опита.

rumenggr
30.03.2018, 07:52
Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.

jordanov
30.03.2018, 09:06
В момента разполагам с по 6 корпуса и 2 магазина с изградени пити за всяко семейство. Три корпуса са си по пчелина, останалите са прибрани и съм изтръпнал какво ще им се случи, като се затопли и тръгне молеца.

Чудесно. Половината веднага може да ги направиш на восък /който пък може да го съхраняваш десетилетия без разход на енергия/ и да го реализираш във всеки един момент, вкл. под формата на ВО. А само пък след месец и половина, два /подозирам/ ще има сериозно търсене на изградени пити, основно ЛР размер и 1/2 ДБ /пак подозирам:)/.
Съхранението какво толкова те притеснява, не знам? При положение, че не те е страх от делицията... Пък ако говорим и за пити дето не е имало пило по тях, хептен лесна става сметката.
Съхранение на центрофугиран мед е едно, съхранение на нецентрофугиран мед е друго, не бъркай понятията. Първото е грижа на пчеларя, второто /с малки изключения/ - на пчелите.

tsc1
30.03.2018, 10:11
Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
Абе някой срещал ли е добра статия или научно изследване на процесите на кристализация и декристализация на меда? Интересно е какви са те при различните видове мед, скорости на процеса, влияние на температурата, какво се случва при поредица от декристализации и нова кристализация и т.н.

agro
03.04.2018, 21:48
Ето малко от големия брат, без претенции за научна статия: http://bigpaseka.ru/info/kristalizaciya#k4

agro
03.04.2018, 21:52
Още нещо любопитно по въпроса: http://mirpchel.com.ua/index.php?nma=catalog&fla=stat&cat_id=12&page=1&nums=120

agro
04.04.2018, 22:37
Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
Така го работят износителите. Декристализират тенекиите и после всичко отива в огромен хомогенизатор от поне 20 тона, където се оформя партидата. Знам и как втечняват тенекиите с мед, но не ми харесва за любителски цели.

agro
22.09.2018, 22:03
Работата по хладилната камера напредва. Ето и някоя снимка

9726
9727
9728
9729

Вижда се агрегата за минусова температура на слаб студ - като хладилник. Мисля да сложа вътре един фризер за по-ниските температури. Това в едната половина. Другата половина ще я преградя за плюсова за зеленчуци и плодове, за ферментацията на вино и пращини, зреене на домашно сирене, за киселото зеле или каквото друго потрябва, защото нямам възможност за мазе.

tsc1
22.09.2018, 22:09
С тоя кръгъл покрив зор ще видиш! Или под него ще има таван?

agro
22.09.2018, 22:22
Шъ, шъ. Първия панел от тавана е сложен, върху него се вижда хладилната машина. Останалите утре ще ги режа.

demonj
23.09.2018, 08:35
Колега ти цяла къща си вдигнал,като отвори темата за хладилна камера си я представях 3-4 кубика пространство,бравоhi;

jordanov
24.09.2018, 09:55
Работата по хладилната камера напредва.


.... плюсова за зеленчуци и плодове, за ферментацията на вино и пращини, зреене на домашно сирене, за киселото зеле или каквото друго потрябва, защото нямам възможност за мазе.

Пращини, кисело зеле и сирене на едно място не ми се вярва да го допуснеш... Плодове и зеленчуци векове наред хората са ги съхранявали в ров, зимник, ледник, землянка и т.н., в нашто село му викахме трап. Като малък обичах да се крия в нашия - при цвеклото за овцете и тиквите, знаеш как сме долу в полето :)

agro
02.08.2019, 00:09
Да отчета ефекта от работата на хладилната камера, която включих през март да работи на +4 - +6 градуса. До момента всички пити и корпуси, които преди се чудех как да увардя от молеца, са непокътнати вътре в камерата. Всички пити с мед, които събрах през сезона, досега стояха в камерата и едва днес минаха през центрофугата. Видимо нищо им няма, на меда също. С това главната ми цел бе изпълнена - прибирам пити с мед от кошерите сам, без помощник и центрофугирам пак сам, когато ми остане време. Бонус - цяло лято вътре има дини и пъпеши, вода, бира и варена царевица. Освен това идеално ми съхранява сиропа от бъз, без да е стерилизиран при приготвянето. Овче сирене в тенекия, купено още прясно от мандрата, зрее перфектно. Установих и недостатъците - лоша изолация и пропуск в извеждането на конденза, но това е поправимо и на зима ще го оправя.

roxterox
02.08.2019, 20:50
Браво! Но кажи и колко пари ти излезна тока до момента?

agro
03.08.2019, 13:19
Браво! Но кажи и колко пари ти излезна тока до момента?
Сметката след включване на камерата от 25 лв стана 80 лв на месец. Към момента камерата е недовършена и губи много от студа /машината работи почти постоянно/, та сметката засега не е ориентир. До следващото лято ще е вече оправена и тогава ще се ориентирам.

Цеко
03.08.2019, 22:36
Един познат гледаше охлюви и в един такъв хладилен контейнер с агрегат ги съхраняваше, но вратите му бяха толкова зле че чак мишки можеха да влизат вътре и той слагаше отрова. Накрая се оказа че доста голям % от охлювите са загинали и той го продаде на вторични и се отказа от охлювите.... На тези камери изолацията им е най важна за правилното функциониране!