PDA

Виж пълната версия : Акация



nihihihi
25.03.2018, 10:39
25.03.2018 - вместо да цъфти всичко навън има 10 см сняг температурата е - незнам колко..... та вапроса ми е как мислите да работите по нататак , акацията пропуска ли се или не?

Трендафил Дончев
25.03.2018, 10:47
25.03.2018 - вместо да цъфти всичко навън има 10 см сняг температурата е - незнам колко..... та вапроса ми е как мислите да работите от нататак , акацията пропуска ли се или не?

Фактора температура е в големи граници и за едни ще е пагубен, а за други - не. Където е по ниска температурата ще измръзне, а където е над нулата акацията при тези валежи ще набере сила и само след няколко дни ще видиш какво се получава от повишаването и до почти 25-30. Акацията ще си цъфне в рамките на 6-20 май, и ако времето е добро ще има и голям приток на нектар.

nihihihi
25.03.2018, 11:08
А развитието на аемействата за да бъдат в готовност? Не се ли забавят в развитието си?

Трендафил Дончев
25.03.2018, 11:16
А развитието на аемействата за да бъдат в готовност? Не се ли забавят в развитието си?

Пак по - горе посочените фактори и по ред други фактори, едни семейства ще са добре подготвени, а други ще фалират тотално. Голямата влага която има ще доведе до бум на нозематозата и много колеги ще имат оплаквания - може и аз.:bigsmile: Друго заболяване ще е аскосферозата, което също не е за подценяване.

Георги Куров
25.03.2018, 11:59
Вие си развийте семействата, пък този от горе си знае работата. Нищо не е закъсняло, просто свикнахме на топли зими. Имам клип в тубата от миналата година, същото като дати и развитие. Семействата се развиха и имаше добра реколта от акация, с едно условие има рапица при мен всяка година и тази има 2000 декара.
https://www.youtube.com/watch?v=itkBKX0xUrc

jdrumev
25.03.2018, 12:49
При нас от години не могат пчелите да съберат мед от Акация.По простата причина, че жабите не крякат в реката нощно време.Тая се очертава като гледам прогнозата добра.

nihihihi
25.03.2018, 17:54
А някой практикувал ли е отнемане на майката 10 дена преди пашата ?и младите пчели включват ли се в събирането на нектар?

Вълчан
25.03.2018, 18:21
Имам акация на оградата, дървото въобще не се е събудило външно. Проблема с акациата беше сланите към края на Април. Не отнемам майката; правил съм го, но пчелите складират в плодника много мед, а не в магазина, а после няма пчели! Гледат пило вместо да събират мед. Работя с ДБ!

Kowalski
25.03.2018, 20:35
Аз засадих няколко дръвчета от акация в пчелина и вече ще карат 3 та година.Проверявам ги,но нямат никакви симптоми на развитие.За това че няма що да се тревожите.Важното е да има жега и влага по време на цъфтежа.

valaz
25.03.2018, 20:50
При нас от години не могат пчелите да съберат мед от Акация.По простата причина, че жабите не крякат в реката нощно време.Тая се очертава като гледам прогнозата добра.

Това за акацията и жабите за първи път го чувам! Ще се радвам, ако разясниш тази зависимост между тях.

rosty_sz
25.03.2018, 21:16
Това за акацията и жабите за първи път го чувам! Ще се радвам, ако разясниш тази зависимост между тях.
Жабите крякат като е топло, акацията също иска топло за да отделя. Никога не съм се замислял за жабите ама сега ми светна.

Трендафил Дончев
25.03.2018, 21:31
Жабите крякат като е топло, акацията също иска топло за да отделя. Никога не съм се замислял за жабите ама сега ми светна.

Това съм го чувал от много пчелари, но не е съвсем вярно. Много пъти са крякали, но акация ниц, че и изобщо мед. То да няма пък Друмев нека си чака жабите да му крякат.:bigsmile:

zayo
25.03.2018, 23:33
Вие си развийте семействата, пък този от горе си знае работата. Нищо не е закъсняло, просто свикнахме на топли зими. Имам клип в тубата от миналата година, същото като дати и развитие. Семействата се развиха и имаше добра реколта от акация, с едно условие има рапица при мен всяка година и тази има 2000 декара.
https://www.youtube.com/watch?v=itkBKX0xUrc

За имане-има, но кога ще цъфне /рапицата/? В повечето случай при мен цъфти около средата на април, но като гледам как вървят нещата може да влезе и в май

Трендафил Дончев
25.03.2018, 23:38
За имане-има, но кога ще цъфне /рапицата/? В повечето случай при мен цъфти около средата на април, но като гледам как вървят нещата може да влезе и в май

Тъкмо ще се намеси хубаво с акацията.

todor.mitkov
26.03.2018, 05:58
Това за акацията и жабите за първи път го чувам! Ще се радвам, ако разясниш тази зависимост между тях.
Дядо ми казваше, че крекнат ли жабите, може да се почват и отводките. Така го знам аз.

jdrumev
26.03.2018, 07:16
За акацията не трябва само температура, но и влажност.От моя дядо съм чувал за година когато от цялото село са събирали съдове да съберат меда. Подобна година до сега ми се е случвала само 1 път: Рапица 2 пъти Акация 2 пъти Липа 2 пъти, Слънчоглед 1 път билки/люцерна/ 1 път, вадения за година.

nihihihi
26.03.2018, 10:46
Мисълта ми беше ще се измени ли работата по семействата?

jdrumev
26.03.2018, 12:42
Мисълта ми беше ще се измени ли работата по семействата?



В какъв смисъл да ли да се измени?

rosty_sz
26.03.2018, 13:12
Ще се измени до толкова, че ако не са презимували много силни, ще трябва да се форсират до колкото могат. Друмев няма да форсира, че и така ще му се изроят преди акацията. Общо взето нормална работа: оценка на семействата и действия според оценката. А колкото до това дали ще закъснее акацията заради тези захлаждания, не по никакъв начин няма да и се отразят. За акацията са важни температурите след средата на април.

jdrumev
26.03.2018, 13:40
Много точна преценка за мен.:bigsmile:Общо взето това ме очаква преди акацията.За това имам 2 избора да разпечатам рамка и сложа м/у пилото и да ги форсирам ако мисля да правя отводки и втория начин да не разпечатвам и слагам рамката до пилото с отнемане на перга ако има.:bigsmile:Има и друг начин който практикувам, но е руска техника и е труден за обяснение,все още целим точния момента с Жорката.:bigsmile:

nihihihi
26.03.2018, 13:59
Ами поради този студ малко или много развитието се е забавило.....а за да събира мед едно семейство трябва да е силно....а за да е силно семейството за пашата трябва да има поне 7,8 пити с пило в началото на април..... или не мислите така?

rosty_sz
26.03.2018, 14:12
Ами поради този студ малко или много развитието се е забавило.....а за да събира мед едно семейство трябва да е силно....а за да е силно семейството за пашата трябва да има поне 7,8 пити с пило в началото на април..... или не мислите така?
Ако става дума за ДБ пити е много за ЛР пити е точно.

nihihihi
26.03.2018, 14:55
За ДБ колко трябва да са?

delta.e
26.03.2018, 15:26
Колега в пост 21 си отговаряте сам .
След слънчевата и мека зима , дойде Баба Марта - с обратни застудявания , дъжд и сняг .
Почти никой , няма 7-8 пити с пило .

jdrumev
26.03.2018, 16:06
Колега в пост 21 си отговаряте сам .
След слънчевата и мека зима , дойде Баба Марта - с обратни застудявания , дъжд и сняг .
Почти никой , няма 7-8 пити с пило .

Даскале ,колегата имаше предвид,че моите ще дръпнат по бърже с това покритие на пчели.Преди студа мои те бяха на 2 открито и от 7 до 9,10 рами с пчели.

delta.e
26.03.2018, 16:33
Дака , сподели и след студа .

jdrumev
26.03.2018, 16:42
Дака , сподели и след студа .



Тая пчела не е работила много, много.За мен пчелите се развиват нормално за времето от сезона.Единствената изненада беше толкова много пчели в кошерите.

delta.e
26.03.2018, 17:20
Дака и моите са с много пчели , но при теб в Златарица топлото ще дръпне изведнъж , а при мен ще е студено до средата на април .

jdrumev
26.03.2018, 17:26
Дака и моите са с много пчели , но при теб в Златарица топлото ще дръпне изведнъж , а при мен ще е студено до средата на април .



Всичко е до времето.Моите миналата година бяха по това време на 2 рамчици до 4.Колеги казваха, че магазин на Акация няма да сложа.Е сложих,но жабите не крякаха.:bigsmile:
Тия температури които бяха май сега ще са април.;)

nihihihi
26.03.2018, 18:14
jdrumev- по кое време практикуваш разделянето на пилото с разпечатан мед?

jdrumev
26.03.2018, 18:23
jdrumev- по кое време практикуваш разделянето на пилото с разпечатан мед?



Аз по принцип не разпечатвам мед.Рамка зад преградната слагам да стимолирам паша,но да ли е така не мога да ти кажа. Всяко подаване на разпечатан мед и мед в не подходящо време води до обединяване на кошерите според мен.

jdrumev
26.03.2018, 18:28
Днес колегата писа всичко се прави според силата на кошера. А аз бих добавил и какво чакаш като паша.

nihihihi
26.03.2018, 18:36
При мен има акация,липа и
слънчоглед ако не стане много жега

jdrumev
26.03.2018, 18:39
При мен има акация,липа и
слънчоглед ако не стане много жега


Миналата година почти нямаше безпашие м/у пашите това се оказа малко изморително за пчелите.По олабиха на слънчувката.

nihihihi
30.03.2018, 18:37
Днес си прегледах пчелите и почвам да си мисля да забравя за акацията и да се съсредоточа на липата. А по време на акацията да си направя отвотки и да си направя и майки. Дб са с по 3/4 рамки пило но не пълни както гледам по ФВ а Мк са на 4/5 пило

Гогол
30.03.2018, 22:05
Днес си прегледах пчелите и почвам да си мисля да забравя за акацията и да се съсредоточа на липата. А по време на акацията да си направя отвотки и да си направя и майки. Дб са с по 3/4 рамки пило но не пълни както гледам по ФВ а Мк са на 4/5 пило

Колега,до тук от всички теми и под теми и прочее, Ти си наистина реален като описваш истински какво е количеството на пилото и в двете системи кошери.Също реално гледаш на така жадуваната от някои акациева паша.За нас,дето сме под вода и рапицата ще се провали.Започваме от кориандър,че са го сяли на по –високото.Но това е,Господ дал,Господ взел.Благодаря за искреността.С уважение.

nihihihi
01.04.2018, 01:05
И аз благодаря. И мисля че ако всеки си казва какво и как и има помощ между пчеларите неата ще са мн добре. Аз лично чета ,бащами ми помага но има едун дядо дето ако нещо не ми е на тамън или не съм разбрал ходя при него .... никога не ми е отказал човека ...

valaz
01.04.2018, 17:24
В близост до моя пчелин има доста акации. Всяка година подготвям пчелните семейства за акация. В повечето години, акацията се проваля по една или друга причина. Тогава, пчелните семейства, които са били готови за акация, се оказват готови за роене. И след като съм поставил магазините, нямам възможност да видя маточниците в плодника. Тъй като съм съботно-неделен пчелар, изпускам роевете. Но когато имам късмет, и акацията се представи добре, акациевият мед никога не ми идва в излишък. За съжаление, последните три години, акацията се проваляше. Не мога да предвидя, тази година каква ще бъде.

Ангел Йосифов
01.04.2018, 18:08
И след като съм поставил магазините, нямам възможност да видя маточниците в плодника.

За да видиш маточниците не необходимо да гледаш в плодника.От магазина спускаш плодникова рака и там си "пише".

nihihihi
04.05.2018, 18:27
Акацията цафти а магазините сухи на барут само една искра да дам и ше гръмнат... ДБ не качва изобщо , МК напраиха пчела ама мед слабо единия го напънах с трети корпус обаче нищо...отвотки и това е :-)

jdrumev
04.05.2018, 18:34
Акацията цафти а магазините сухи на барут само една искра да дам и ше гръмнат... ДБ не качва изобщо , МК напраиха пчела ама мед слабо единия го напънах с трети корпус обаче нищо...отвотки и това е :-)



Пробва ли с инверт?:bigsmile:Пълнят да знаеш за нула време,лошото е,че после се роят много.:bigsmile:

zayo
04.05.2018, 21:49
Акацията цафти а магазините сухи на барут само една искра да дам и ше гръмнат... ДБ не качва изобщо , МК напраиха пчела ама мед слабо единия го напънах с трети корпус обаче нищо...отвотки и това е :-)

Ако не си се нахранил закупената храна на масата или в хладилника ще я сложиш ?

nihihihi
04.05.2018, 22:33
Преди 20 март бях решил че почвам с джанката с сироп и витамин.... но след застудяването пеи първия преглес отварям кошера мед пълен целия април съм отварял мед за да изчистят питотв

jdrumev
05.05.2018, 00:23
Преди 20 март бях решил че почвам с джанката с сироп и витамин.... но след застудяването пеи първия преглес отварям кошера мед пълен целия април съм отварял мед за да изчистят питотв

Колега не е хубаво да имитираш близните си.:bigsmile:

nihihihi
05.05.2018, 21:20
Прав си :-) ... но гледам от по опитните :-)

jdrumev
05.05.2018, 22:06
Прав си :-) ... но гледам от по опитните :-)


Пази боже да гледаш от такива.:bigsmile:На мен пчелите са ми страст не за пари.:bigsmile:Пчелар къща прави и кола си копува,но е цял живот...:bigsmile:Какво да се прави код 21.