PDA

Виж пълната версия : кошер, разделен на две - входове?



SNAKE
16.02.2018, 16:14
Здравейте, колеги:) Планирам да разделя един празен кошер на две части с фазер така, че да се получат две половини за по 4 рамки. Ще го ползвам за запасни майки един вид, или да възстановя някое семейство при нужда, да ползвам някоя пита с пило и т.н. Понякога там ще слагам старата майка от друг кошер, на който искам да я подменя, а понякога ще слагам маточник с 2-3 рамки пило, за да си направя отводка. Въпросът ми е - задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни (в този случай трябва да пробия дупка в задната част на кошера) или е възможно и да си оставя готовата прелка и да я разделя просто с някаква дъсчица или нещо подобно? Разбира се, ще го оцветя различно и ще има отделни таванки.

kuline
16.02.2018, 16:35
Здравейте, колеги:) Планирам да разделя един празен кошер на две части с фазер така, че да се получат две половини за по 4 рамки. Ще го ползвам за запасни майки един вид, или да възстановя някое семейство при нужда, да ползвам някоя пита с пило и т.н. Понякога там ще слагам старата майка от друг кошер, на който искам да я подменя, а понякога ще слагам маточник с 2-3 рамки пило, за да си направя отводка. Въпросът ми е - задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни (в този случай трябва да пробия дупка в задната част на кошера) или е възможно и да си оставя готовата прелка и да я разделя просто с някаква дъсчица или нещо подобно? Разбира се, ще го оцветя различно и ще има отделни таванки.

Направи нова прелка, както си замислил. Цвета не е достатъчен ориентир за пчелите, а по-скоро за пчеларя ;)

ch.atanasov
16.02.2018, 16:54
- задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни ...

Не е задължително. Сложи някаква вертикална преграда и нямаш проблем. Боядисай с различен цвят.


9285

SNAKE
16.02.2018, 16:57
Благодаря за отговорите..и аз си мисля първо да опитам с вертикална преграда и еднопосочна разделена прелка, и ще видя как ще се движат. Предполагам,че ако има проблем, едното семейство ще изостава значително, но не ми се вярва чак толкова да им се отрази:)

kuline
16.02.2018, 17:36
А може и да се чудиш, защо майката не се е завърнала от брачен полет. ;)

demonj
16.02.2018, 17:52
Имам такъв кошер който беше 12 рамков,разделих го на 3 части с фибран 2см и съм го направил всяка част с отделна подкапачна дъска с 3 отделни входа е от 3 различни страни,според мен ако го ползваш за оплождане на майки най добре е да е на всяка страница с вход, иначе рискуваш майката при връщане от брачен полет да влезе във съседния вход и да бъде убита.Това имаше и на предвид колегата в по горния пост.

jdrumev
16.02.2018, 18:07
Благодаря за отговорите..и аз си мисля първо да опитам с вертикална преграда и еднопосочна разделена прелка, и ще видя как ще се движат. Предполагам,че ако има проблем, едното семейство ще изостава значително, но не ми се вярва чак толкова да им се отрази:)



На преградата можеш да монтираш ХР и ако искаш да ги обиденяваш,но има един момент когато едната майка ще увлече към нея пчелите и едната ще изчезне.
Семействата работят заедно супер.

jdrumev
16.02.2018, 19:48
Не е задължително. Сложи някаква вертикална преграда и нямаш проблем. Боядисай с различен цвят.


9285



Атанасов направи си един 16 рамков бре приятелю. Поне и мед ще вадиш доволно.:bigsmile:Ако искаш ела да ти подаря 2 в тях си гледам тръвните.
А за боядисването може и да него прави има си и други начини.Напримерно цифра 1 на входа с маркера.;):bigsmile:

Ангел Йосифов
16.02.2018, 20:27
Дака,поогледай пак.

jordanov
16.02.2018, 20:54
Колегата atanasov ни е показал 4 /или 8/ сандъчета поставени заедно, а той, както знаем е в крак с технологиите. Все пак, ако говорим за един сандък стандартен който да разделим на две и с възможност за обединяване, аз бих му дупнал втората прелка отстрани. Така например едното семейство ще е на топла конфигурация за зимата и т.н., например само.А така и М при всички случаи ще бъдат допълнително улеснени, не бива да разчитаме само на Дарвиновата теория.