PDA

Виж пълната версия : Стартер и отгеждач или двете в едно моля за мнения и начин на работа колеги



animelog
11.02.2018, 19:01
Питането ми е за ДБ

kuline
11.02.2018, 19:27
Питането ми е за ДБ

Конкретизирай си питането, че така е малко - много неразбираем въпроса.

zayo
11.02.2018, 20:19
Стартер и отгеждач или двете в едно моля за мнения и начин на работа колеги

Питането ми е за ДБ

Двете в едно, но за ЛР - метода на Клоук Борд. За ДБ незнам. Прочети това - пробвано е и работи на 100% http://pchelata.com/производство-на-пчелни-майки-по-метод/ Наричат го още новозеландски метод за производство на пчелни майки.

animelog
11.02.2018, 21:12
За Клоук Борд съм прочел начина и знам, че работи тъкмо по тази причина търся мнения за ДБ. Работя с ДБ10 досега съм си пройзвеждам майки на роеви принцип но се бавя във времето и затова реших да принасям личинки , та поради тая причина се нуждая от съвети за стартер и отглеждач, а съм чел за работа стартера да е и отглеждач. Мисля , че въпросът ми е по важен от самото прехвърляне на личинки - за тази цел съм положил усилия още миналата година : като наблюдения,инвентар ,въпроси та и с шведска игла за 130лв. съм се снабдил.

kuline
11.02.2018, 21:23
Това чете ли?
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1573

demonj
11.02.2018, 21:26
ДБ съм ползвал за отглеждач като затварям майката в ханеманов изолатор,но не всеки кошер става за отглеждач,трябва да е семейство предразположени към самосмяна.

kuline
11.02.2018, 21:53
Тъй като не ми отговори на питането ще ти отговоря аз.
Произвеждал съм майки без отнемане на майката от семейството. Семействата, на които прилагах метода бяха в 12 р. ДБ с плъзгащи дъна. За целта направих наставка от 14 см (по спомен). Отварям семейството, намирам майката, след което отнемам 2-3-4 рамки с открито пило, на тяхно място слагам други, нови или изградени. Поставям ханеманова решетка, наставката с направена прелка, върху нея магазин, поставям вътре рамките с открито пило и пчелите по тях, слагам подготвената маточна рамка с пренесените ларви. Захранват и си отглеждат маточниците като по учебник. За всеки случай слагам и клетки на вече изградените маточниците, защото при пренасянето има вероятност да се вземе и ларва, от която да се излюпи по-рано майка, която да унищожи останалите. Набързо обяснено е това.