PDA

Виж пълната версия : вана за разпечатване на мед



biomed
08.02.2018, 14:25
Здравейте! Искам да попитам някой от форума използвал ли е вана за разпечатване на мед подобна на тази
https://www.youtube.com/watch?v=-44dfsNI9e8 . Искам да събера мнения дали използването на подобна вана оптимизира процеса на разпечване и въртене на меда, от къде може да се закупи и на каква цена. Изобщо всяко мнение на колеги притежаващи и използващи такъв уред ще ми е от полза. Благодаря предварително !

kuline
08.02.2018, 15:36
Здравейте! Искам да попитам някой от форума използвал ли е вана за разпечатване на мед подобна на тази Искам да събера мнения дали използването на подобна вана оптимизира процеса на разпечване и въртене на меда, от къде може да се закупи и на каква цена. Изобщо всяко мнение на колеги притежаващи и използващи такъв уред ще ми е от полза. Благодаря предварително !

Ваната е необходим инвентар, защото докато разпечатваш, меда капе вътре, прецежда се и право в тенекията. Разпечатаните пити престояват във ваната, докато се освободи центрофугата. Във ваната се оцеждат и разпечатките. Що касае устройство за разпечатване - имам такова, но не го ползвам, тъй като има кой да разпечатва с ножовете. В крайна сметка зависи, колко пчелни семейства отглеждаш и колко мед добиваш, та от там и необходимостта от този инвентар. Вани се продават в почти всеки пчеларски магазин, устройството за разпечатване обаче не съм сигурен. Не ти пречи да се свържеш с този производител и да се уточните за цена. Да, той е от Силистра - доста далеко от теб, но не вярвам куриера да ти вземе повече от 100 лв. Успех!

zayo
08.02.2018, 23:40
Здравейте! Искам да попитам някой от форума използвал ли е вана за разпечатване на мед подобна на тази Искам да събера мнения дали използването на подобна вана оптимизира процеса на разпечване и въртене на меда, от къде може да се закупи и на каква цена. Изобщо всяко мнение на колеги притежаващи и използващи такъв уред ще ми е от полза. Благодаря предварително !

В допълнение на колегата kuline бих си позволил да споделя още, че ако имаш някаква прилична бройка кошери, цениш си времето и търсиш някаква по-висока производителност на труда си, е повече от необходима. Отглеждам около 100 семейства в свободното си време, като се опитвам всячески да подобрявам работата си с цел икономия на труд и време. При вадене на меда ползвам 2 бр. вани в които по всяко време има по 50-60 разпечатени рамки. Във ваните се разпечатва с 2 бр. парни ножове, а центрофугата е една 42-ка. Корпусите със запечатан мед се доставят до помещението за разпечатване с една ръчна количка, като за сезона планирам допълнителна направа на две мини колички за по два корпуса, които ще обслужват местата за разпечатване. Идеята е по-малко прехвърляне и мъкнене на ръка и оттам пестене на труд и време. Ползването на преса за восъка/разпечатките/ е повече от препоръчителна...
Все пак не сме за един ден ;)

krasimir00
09.02.2018, 12:24
Хубаво е човек да има вана за разпечатване дори и да вади меда си сам. Аз вадя меда си сам от около стотина кошера и да си призная все още се наказвам от липсата на вана , като най много се товаря с прецеждането на разпечатките в края на работния ден.

bat_minka
09.02.2018, 14:30
Е добре се, къде събираш разпечатките от толкова. Кошери? Аз също работя с толкова и имам 2 вани.Без тях е немислимо.

Валентин.
09.02.2018, 20:52
Мое мнение, в кофи, пластмасови корита. Както всички пчелари, които нямат 1000лв за вана. И не участват по програми за да си вземат. Мое мнение.

didaki
09.02.2018, 21:23
Мое мнение, в кофи, пластмасови корита. Както всички пчелари, които нямат 1000лв за вана. И не участват по програми за да си вземат. Мое мнение.
Кофи,корита,легени дето си си прал гащите, във всичко е възможно.Но дали е удачно.Все пак това е хранителен продукт.

Валентин.
09.02.2018, 21:25
Е, нали ти няма да ядеш от моя мед. Споко.

Трендафил Дончев
09.02.2018, 21:56
Мое мнение, в кофи, пластмасови корита. Както всички пчелари, които нямат 1000лв за вана. И не участват по програми за да си вземат. Мое мнение.


Кофи,корита,легени дето си си прал гащите, във всичко е възможно.Но дали е удачно.Все пак това е хранителен продукт.

Защо трябва да е в кофи и корита, когато с малко мисловна дейност може да се направи прекрасно съоръжение. В него се събират разпечатките и същевременно се оцеждат.

bat_minka
09.02.2018, 21:59
Мое мнение, в кофи, пластмасови корита. Както всички пчелари, които нямат 1000лв за вана. И не участват по програми за да си вземат. Мое мнение.
Една вана струва толкова колкото си готов да платиш за нея. Моите вани по нищо не се отличават от купешките, но себестойността е в пъти по ниска защото съм ги правил аз. Да речем около 170 лв. Бр.

Валентин.
09.02.2018, 22:02
Вана и корито са с една и съща форма. Размера им е различен. Само дето някой вижда в неръждавейката блясък, чистота и аптека. Пък в коритото вижда ... гащи.

Всеки иска да кара мерцедес. Ама за сега караме и гоуфове.

kuline
09.02.2018, 22:03
Една вана струва толкова колкото си готов да платиш за нея. Моите вани по нищо не се отличават от купешките, но себестойността е в пъти по ниска защото съм ги правил аз. Да речем около 170 лв. Бр.

Да де, ама за целта ще има нужда от хирург, за да се извадят ръцете от....

Валентин.
09.02.2018, 22:06
Мед да има. Ние знаем как да го извадим.

bat_minka
09.02.2018, 22:19
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1361&p=77697#post77697 а ето линк когато ги правех

krasimir00
10.02.2018, 07:52
Е добре се, къде събираш разпечатките от толкова. Кошери? Аз също работя с толкова и имам 2 вани.Без тях е немислимо.

Използвам няколко мрежести филтъра , които са направени за прецеждане на разпечатките в стандартна тенекия за мед , но дори с тях е доста неудобно. Губи се доста време за прехвърляне на разпечатките в тях , пък и за една вечер не се отичат добре. Най добре си е вана. Да кажа , че на ден самичък обработвам максимум около 10-11 магазина.

zayo
10.02.2018, 13:16
Ваните ми са дълги по 150 см и на дъното им на две рамки е монтирана мрежа неръждавейка. През дена се разпечатва в тях. През нощта се отцежда, а на следващата сутрин разпечатките минават през пресата. Ваните са с подвижни крака и на тях има монтирани пластмасови кранове за отичане на меда.

demonj
11.02.2018, 06:21
Вана и корито са с една и съща форма. Размера им е различен. Само дето някой вижда в неръждавейката блясък, чистота и аптека. Пък в коритото вижда ... гащи.

Всеки иска да кара мерцедес. Ама за сега караме и гоуфове.
И аз ползвам пластмасови корита,1000 лв излишни за вана НЯМАМ,разпечатки не цедя просто сипвам малко вода в коритото става перфектен сироп и после обратно в хранилките а восъка в казана за стапяне.

ianev
11.02.2018, 07:59
Ваната си е необходимост. Моята беше еднометрова на Евротом и е взех за 380 лв. Но после смених центрофугата и ваната ми ”отесня”. Бях решил да си взема още една еднометрова но е продадох и взех два метра пак на Евротом. Помещението ми е топло и оставам разпечатките в коритата на ваната за 2-3 дена и после в восъкотопилката. Има хубави вани които не струват 1000 лв, а за мен хиляда лв са прекалено за вана. Имам приятели са си направили вани от мивка неръждавейка. Едно време ги имаше по столовете.

valaz
11.02.2018, 20:07
Ваната си е необходимост. Имам си малка. Има редица недостатъци, но когато не я използвам, заема малко място. Аз съм дребен пчелар и не мога да си позволя да отделя 1 кв . м. от жилищната площ на къщата за една вана.

kando
13.02.2018, 20:04
На мен ми е по- интересно разпечатващото устройство от клипа - купешки такива някъде продават ли се изобщо?

п.п. инак аз имам една преса за восък за продан, ала трябва да я снимам и да пусна една обява тука.

agro
14.02.2018, 00:00
На мен ми е по- интересно разпечатващото устройство от клипа - купешки такива някъде продават ли се изобщо?

п.п. инак аз имам една преса за восък за продан, ала трябва да я снимам и да пусна една обява тука.
Ако става въпрос за парния нож от мнение №1 - купих си го от Антон от Силистра, а на Плевенското изложение видях и други производители. На мен не ми се получи с хоризонтално поставен нож - провисва ми леко питата в средата и ножа се забива дълбоко в провисналата част. За този сезон ще го поставя почти изправен, да видя как ще е.

biomed
14.02.2018, 10:21
Благодаря на всички за информацията. Искам да попитам и относно устройството за разпечатване /парен нож/ дали някой е използвал такова и дали е ефикасно за разпечатване. Рамките са ми магазинни за дадан блат.