PDA

Виж пълната версия : Роене при рапица



marin_006
02.01.2012, 21:36
Здравейте. Не намерих такава тема и затова пускам нова. Колеги имате ли опит как да спрем роенето при рапицовата паша? Благодаря ви

evgeni.filimonov
02.01.2012, 21:58
Разделяй семействата и продавай отводки, а не рапицов мед.
Или карай нататък към следваща паша с по силин семейства, и гони рояци.
Или използвай някои от технологиите за работа при МК. Разрояване, двумайчино, Пелетова система.

Димитър Бонев
02.01.2012, 23:24
Рапицата има и плюсове и минуси. Много добре се използва за развиване на семействата, но пък предлазполага към роене. Методите Гената ги е описал, но има някои неща които трябва да се изяснят. Първото е какви цели се преследват - мед или развитие, второто е каква система кошери използваш, каква и кога ти е следващата паша.

Kiril8305
03.01.2012, 19:50
Ако си с ДБ 10 и имаш рапица в промишлени количества както се сее в моя край , ще ядеш тоягата.Снаражи се със здрави нерви , здрав кръст , още един плодник освен основния и два магазина към двата плодника - ХР ако решиш.При мен точно зад пчелина ми в зависимост от сеитбообращението блоковете се падат на по 500-800 м.Блоковете са от около по 1000 - 1200 дка.Това нещо като почне да цъфти , работата става дива.Както си мислиш ,че семейството слабо , и след два дена роеви маточници.

marin_006
03.01.2012, 19:58
Кошерите ми са 2 корпуса и магазин. Практикувам подвижно пчеларство- 50 семейства. Веднага след рапицата, която при мен е месец, започва и акациевата паша, след това билки и слънчогледови паши. Очаквам идеи и съвети.

marin_006
03.01.2012, 20:15
мисля да ги удоявам но преэ рапицата ще е рано а и приходи от мед очаквам wink;

evgeni.filimonov
03.01.2012, 22:02
Системата с два ЛР корпуса за плодник и един магазин - не върши работа при рапицата, трябва доста голям обем да направиш и някоя и друга техника. Описани са във форума. Има и колеги, които имат същите проблеми с рапицата и дават идеи.
Можеш в началото да изпробваш системата на Демари, тя е един вид разрояване, но за известно време. По добрата техника е Пелетовата система на работа и въвеждането на втора майка. В интернет има много инфо за тези две системи. Прочети ги по 10 пъти, направи си скици и действай.
Поздрави.

krasimir00
09.01.2012, 13:25
При мен през пролета на 2010 имаше много рапица и 80% от кошерите ми(Дадан Блат) бяха започнали да залагат маточници в началото на пашата.Макар в много книги да съм чел че рязането на маточници не води до нищо добро,постъпих точно така.След първото изрязване на маточниците почти всички кошери се отказаха от роенето и заработиха усилено.Колегите от селото ми ,които не махнаха маточниците испохващаха по почти толкова роя колкото и кошери имаха.Понякога същото нещо се е получавало и в началото на слънчогледовата паша,и пак махането на маточниците е помагало.Сигурен съм че при липса на главна паша резултата щеше да бъде негативен,но при наличие на обилна паша рязането на маточници помага,макар и да е доста трудоемко.

marin_006
10.01.2012, 19:26
четох за такъв метод от руснаците, но за 50 бр.не е удачен .

Kiril8305
11.01.2012, 14:47
При мен през пролета на 2010 имаше много рапица и 80% от кошерите ми(Дадан Блат) бяха започнали да залагат маточници в началото на пашата.Макар в много книги да съм чел че рязането на маточници не води до нищо добро,постъпих точно така.След първото изрязване на маточниците почти всички кошери се отказаха от роенето и заработиха усилено.Колегите от селото ми ,които не махнаха маточниците испохващаха по почти толкова роя колкото и кошери имаха.Понякога същото нещо се е получавало и в началото на слънчогледовата паша,и пак махането на маточниците е помагало.Сигурен съм че при липса на главна паша резултата щеше да бъде негативен,но при наличие на обилна паша рязането на маточници помага,макар и да е доста трудоемко.
При мен при същите условия , резултатите бяха негатвини - направа на отвотки и се спряха.

apolo_bg
15.01.2012, 07:01
При мен по време на Рапицовата паша времето е добро за летеж и пчелите полудяват.
От какво значение са „работните часове” на пчелите при тази ранна паша се вижда в разликата от двата ми пчелина.
Единия е по-близо до река Марица и там понякога има до късно мъгла и пчелите по-късно излитат.
Е роенето при него започва седмица по-късно само заради по-малкото „работните часове” на пчелите, а и събрания мед е по-малко.
Аз така си обяснявам защо има колеги, които пищят от рапицовата паша и други, които не се оплакват много.

А иначе от рапицов мед си сварих чудесна РАКИЯ!!
drinks;
drinks;

Пеньо Лазаров
16.01.2012, 11:51
Колеги, аз до сега не съм си карал кошерите на рапица ,но мисля тази година да ги закарам.Какво ще кажете като тръгнат да се рояват ако им отнема майките с две пити запечатено пило и пчели, и им оставя по два маточника ,ще спрът ли да се рояват и ще се развият ли за акацията.
Да отбележа ,че кошерите ми са 10р ДБ.

Ангел Йосифов
16.01.2012, 12:39
Изпадането в роево настроение,само по себе си снижава активноста на семейството и като добавим отнемането на майката нещата не изглеждат добре.Колкото и качественна да е една майка тя осеменява толкова колкото е силно семейството.С две рамки пило и пчели,майката няма как да осеменява интензивно ,просто няма кой да откърми много личинки.От маточниците докъто майките започнат да осеменяват и да се излюпват нови пчели,акацията вече е отминала.Не трябва изобщо да се мисли за роево настроение.

kuline
16.01.2012, 20:54
Можеш да избегнеш рояването, ако отнемеш две пити с пило и поне едната с пчели.
По този начин:
1.Ще избегнеш рояване.
2.Семействата ще продължат да си работят.
3.Имаш възможност да сформираш сборни ранни отводки и в зависимост отначина на отглеждането им, можеш да очакваш продукция от слънчогледовата паша.
Успех!

apolo_bg
18.01.2012, 13:38
Можеш да избегнеш рояването и ако добавиш втора майка – двумайчино семейство.
При това при следващите паши количеството на добития мед ще бъде доста повече.

Sandokan
26.02.2012, 20:29
Колеги, аз до сега не съм си карал кошерите на рапица ,но мисля тази година да ги закарам.Какво ще кажете като тръгнат да се рояват ако им отнема майките с две пити запечатено пило и пчели, и им оставя по два маточника ,ще спрът ли да се рояват и ще се развият ли за акацията.
Да отбележа ,че кошерите ми са 10р ДБ.

Ако на семейство, което е изпаднало в роево състояние му се оставят 2 маточника очаквай почти сигурно роене.
Предлагам ти варианта 1 маточник и старата майка затворена в клетка в зоната на пилото.Ако държиш на отводка- можеш да я направиш с маточник.

Стефан Стефанов - stiffen
17.04.2012, 21:29
Здравейте, не открих друга тема за рапицата за това пиша тук. Как е положението с рапицата при вас?
При нас в североизточна България по-точно в Лудогорието е така.
http://s14.postimage.org/oipjn85n1/DSC09895.jpg (http://postimage.org/image/oipjn85n1/)
Днес. Начало на цъфтежа.
http://s15.postimage.org/7t3dvzvhz/DSC09898.jpg (http://postimage.org/image/7t3dvzvhz/)

vankogos
17.04.2012, 23:23
В Силистренско на много места изораха ,,ряпата" ,а тази на снимката е просто разкошна.Днес ходих да проверя как стоят нещата с ряпата при мен и видях че е в същия стадий на цъфтеж като тази на снимката.С тази разлика че когато я сяха бе много сухо и тази която поникна веднага сега цъфти,а другата е висока около 30 см. и ще цъфне по късно и така ще удължи пашата.

SharK69
18.04.2012, 06:56
при нас още преди великден беше започнала да цъфти.Това е в района ямбол

krasta4ka
20.04.2012, 15:08
При нас също преди Велик ден цъфна рапицата.Днес ходих да проверя мухите и гледам ,че всичко са натъпкали с нектар и в средата на пилото едвам чакат да се излюпи пчеличка и пълнят.Сложих им в.о. и магазина.Сега да проверявам ли дали залагат маточници?Аз съм от Елхово

Гинчев
22.04.2012, 19:11
Това е при нас ( Бургас ). Покрай кошерите не може да се премине ... голяма агресия. Преди 4 дена сложих магазините.

http://s18.postimage.org/6o0lik0yd/IMG_0623.jpg (http://postimage.org/image/6o0lik0yd/)

Димитър Бонев
23.04.2012, 07:49
При нас рапицата се превърна в слънчоглед. Жалко много добро развитие правиха и медец събираха.

Георги Кючуков
23.04.2012, 10:49
При нас от рапицата,която беше засята(към 3000дка) са оставили само 200дка :( .Поне ще има малко за да се доразжият семействата.

kasapina
27.04.2012, 16:11
Колеги,тая година ще има ли мед от рапица ?
Във нашия регион гр.Раднево,днес бях на пчелина и така като гледам много слабо дава тая рапица..Всичко е жълто,при температура над 20 градуса и вятър..Нещо не е наред..
Как е при вас ?

kroum
27.04.2012, 17:28
И при мен няма приток на нектар-регион Плевен

Георги Кючуков
27.04.2012, 17:55
Колеги чувал съм,че след като цъфне рапицата,тя три дни дава само прашец и след това започва да отделя нектар.

plamen
27.04.2012, 20:01
Аз съм останал със впечатление че последната седмица преди да прецъфти дава най много нектар.

Ангел Йосифов
28.04.2012, 11:26
А семействата готовили са за паша или още се развиват интензивно. speechless;

Димитър Бонев
28.04.2012, 12:12
Моите наблюдения показват, че развитието на семействата тази година изостава съществено. Майките започнаха да снасят доста по-късно отколкото друга година и развитието на семействата изостава с 15-20 дни. За съжаление и рапицата тази година не поникна и я разораха. Така като гледам повечето от семействата няма да са готови и за акацията.

kasapina
28.04.2012, 15:21
Пчелите са по със 5-6 рамки пило,това не е проблема.
Проблема,лично за мен е,че от няколко дена има прекалено силен вятър.
Самата рапица мирише,това означава ,че има приток на нектар,просто вятъра не позволява .

Димитър Бонев
28.04.2012, 16:53
Това,че са на по 5-6 рамки пило нищо не означава. За мен това означава, че пчелите ти не са готови за паша. Меда не се събира от пилото, а от тази пчела, която е била пило преди повече от 20 дни. Ако преди месец си имал 5,6,7 рамки пило, то тогава можеш да чакаш продукция, но малко вероятно е тогава да си имал толкова пило. Иначе вятъра не пречи толкова на пчелите. Създава им известни допълнителни усилия, но ако има нектар, те го преследват.

Spens
28.04.2012, 17:47
[quote="donboneti"]Това,че са на по 5-6 рамки пило нищо не означава. За мен това означава, че пчелите ти не са готови за паша. Меда не се събира от пилото.
.............

Точно така колега Бонети ,голяма грешка правят някои пчелари които развиват плодника максимално и ангажират летящите пчели в отглеждане на пило а нямат свободна армия.Рапицовата паша си има своите особености... wink;

kasapina
28.04.2012, 19:04
При този вятър,последните 2 дена,едва ли може да се събере кой знае колко нектар.
Имам стабилна муха във кошерите,проблема е друг.
При колегите във моя регион,положението е същото.

Поздрави

Димитър Бонев
29.04.2012, 09:54
А посещават ли пчелите рапицата? Наличие на много пчела в кошера? За да се усвои една паша семейството трябва да има поне 50 000 пчели. Има ли толкова? При 5-6 пити пило в момента едва ли.

Гинчев
29.04.2012, 16:36
http://s18.postimage.org/6o0lik0yd/IMG_0623.jpg (http://postimage.org/image/6o0lik0yd/)


Днес видях, че рапицата е прецъфтяла. Горната част на снимката всичко е черно, няма цвят. В магазините има по-малко нектар.
Тези дни ще видим в плодниците, какво е положението.

kasapina
29.04.2012, 16:37
Пак казвам,имам стабилна муха,рапицата мирише и има пчели на нея,просто силният североизточен вятър суши нектара на пчеличките.
Днес отслабна и има приток на нектар,дано да няма силни ветрове повече...

Гинчев
08.05.2012, 17:58
И при мен няма файда от рапицата.

kasapina
08.05.2012, 19:34
И при мен е слаба работата с рапицата.
Не знам къде е проблема,предишните 2 години,всичките пчелни семейства напълниха 1 магазин,но тая уви...
Явно,сушата и високите температури си оказаха сериозно влияние.

Максим Тодоров
08.05.2012, 20:00
Пак казвам,имам стабилна муха...
Ако имаше стабилна пчела навярно щеше да изкараш нещо :D Шегувам се drinks;

Пламен Ганев
08.05.2012, 20:08
Не харесват рапицата,защото им разваля рахатлъка!Това е паша-благодат на мед и пчели!Както и да е!Моя опит за роевите маточници е: изтеглям се от зароеното с-во отводка и му унищожавам маточниците.Като му счупиш краката/но малко защото идва следващата паша/,няма проблеми.При скеки е относително кога каква паша има,и именно затова всеки си е изградил манталитет на работа.

Жоро$73
08.05.2012, 21:13
При нас стана мазало.Рапицата и акацията,цъфнаха през два дни.Говоря за Добрич.

kando
12.05.2012, 09:24
Точно така колега Бонети ,голяма грешка правят някои пчелари които развиват плодника максимално и ангажират летящите пчели в отглеждане на пило а нямат свободна армия.
това е невярно твърдение, напротив - до рапицата се набляга на максимално развитие в плодника, колкото повече толкова повече. Когато вече има паша, армия свободна можеш да си 101% сигурен, че ще се намери - когато си с малко пило, ще си и с малка армия, отношението се запазва винаги, независимо колко пило имаш в плодника.

Това, че рапицата мирише не означава, че има силен приток на нектар, дори съществува обратната зависимост, в даден момент колкото по-малко нектар, толкова повече миризма.

п.п. при мен акацията прецъфтя, а рапицата продължи още няколко дена.

Пламен Ганев
12.05.2012, 22:24
Много интересна теория за нектароотделянето!Научно е доказано,че колкото по силна миризма-толкова по голямо нектароотделяне.Тази година рапицата е много слаба като растение не заради тежката зима,а заради калпавата суха есен.Къде са почти 2 метра,къде са 50см!?

kando
12.05.2012, 22:43
Процеса не е праволинеен - да колкото повече нектароотделяне има, силата на миризмата се покачва, но в един момент при много обилно нектароотделяне силата на миризмата спада.

Съответно и обратно - при слабо нектароотделяне силата на миризмата спада, но при съвсем слабо нектароотделяне, миризмата става силна и всъщност е най-силна при най-слабо нектароотделяне.

Това не е случайно - когато нектара е слаб, насекомите-опрашители се привличат по-трудно и за това растенията започват да отделят по-силна миризма.

Рапицата тази година не мирише изобщо - поне в моя край, а миризмата й е толкова натрапчива, че не мога да я сбъркам. А нектар дал господ - силни семейства да имаш, като тази година такава силна рапица не сме имали.

stefan_
12.05.2012, 22:43
При мен /пчелина е на 50, 60, 45 км от съответно Добрич, Варна и Шумен/ рапица почти няма защото измръзна, но акацията е ОК. Другата събота ще вадя мед. Както казва мечо Пух - "Колкото-толкова". Надявам се от около 3-4 кошера 1 тенекия. Дано!

Димитър Бонев
13.05.2012, 22:21
Какво тогава му е ОК на акацията. За да кажа че е ОК значи кошера да пълни поне половин тенекия

РУМ71
16.05.2012, 15:47
Колегата може би искаше да каже,че акацията не е измръзнала и ще има нектар ,а това колко ще донесат в кошера зависи от развитието на семействата ,а моето мнение е ,че тази година семействата се развиват по бавно (10 -15 дни),а акацията изпревари ,също с толкова. Аз вчера извадих моя мед и резултата е 5 кг среден добив от семейство, за сравнение през 2011 беше 8 кг. от семейство но съм доволен ,при тази тежка зима и факта че рапицата тази година я разораха.УСПЕШНА ГОДИНА НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ!

Жоро$73
17.05.2012, 19:39
Смях се преди седмица на съседа.Викам ти си луд,да ходиш да се катериш по акациите и да гледаш дали има пчели.А той вика,що за акация е това.Та тя малко от малко не замириса.Много слаба посещаемост вика той.На 500-600 кошера в района,тук- там му бръмкали пчели.Да,ама излезе прав.На 20 април,ако мога да ги нарека силни семейства с 6-8 рамки пило и 10 междурамия пчели,аз треперех,че ще се роят.Късах маточници като замаян.Правих отводки.Слагах рамки за градеж,които моментално бяха изграждани и осеминявани.Накарах пчелите,който седяха на прелката и си печах задниците да се раздвижат. Е,прекъснах им роевия нагон.Но,за 7-8 дни акация,не са качили нищо в магазините.Плодниците са пълни с акацием мед.Разтоянието между плодника и магазина е изградено и запълнено с мед.Горе нищо.Почти нищо.По 1-2 шамара на рамка или през 2.

Spens
26.05.2012, 23:37
няма проблеми при рапицовата паша---това е само мит!!!!
всяк година е едно и също -защо търсим оправдание в пашата ..... wink;

Spens
26.05.2012, 23:41
Има си мед-Да по-малко от миналата година ...но има..това че са ви слаби семействата се сърдете само на вас самите.

ico_dok
28.05.2012, 15:34
Здравейте колеги!
Така се получи, че от две седмици поради лошо време или отсъствие не успявам да си погледна кошерите. Рапицата свърши, прецъфтя и аморфата, а повече от десет дена в района на пчелина вали. Миналата неделя успях набързо да погледна кошерите и да направя една отводка. Като цяло намалява снасянето на яйца дори и в силните кошери, но още нямаше снесени яйца в основите на маточниците. Вчера спря да вали за около час и половина и пчелите излязоха. Пчелите от всички кошери носеха прашец - това дали е основание за известно успокоение, че поне в най-близко бъдеще няма да има роене. Моля знаещите да кажат! И как лошото време и липсата на работа се отразяват на развитието на семействата и желанието за роене?

mindi
28.05.2012, 17:15
Това отвратително време предизвика масово роевия нагон, но мисля от утре да се справя защото времето лети и всеки момент могат да започнат и останалите, засега само 1, но веднага беше заловен...

Spens
29.05.2012, 01:47
И как се справяш колега?Опиши подробно понеже при на ситуацията е същата.?

атанас грозданов
12.06.2015, 13:11
Здравейте колеги.От скоро съм пчелар.
Въпросът ми е възможно ли е излязъл на скоро първи рой да се роди на ново

bat_minka
12.06.2015, 16:37
Може би имаш впредвид роя да се рои , а не роди.Може кошера да пусне втори рой, но самият рой не.