PDA

Виж пълната версия : Пчеларска европрограма



bgludost
27.01.2018, 15:58
Здравейте колеги,
занимавам се с пчеларство от около 7-8 години и имам около 60 пчелни семейства. За съжаление ми става все по трудно да отделям пари от заплатата за да продължавам да се развивам и да увеличавам пчелните семейства. Можете ли да ме посъветвате мога ли да кандидатсвам по някоя пчеларска програма за подпомагане и какви са изискванията за нея. Аз се бях ориентирал за млад фермер, но за нея ще ми трябва поне още 1-2 години за да достигна до 125 пчелни семейства. Благодаря предварително

jdrumev
27.01.2018, 17:27
Здравейте колеги,
занимавам се с пчеларство от около 7-8 години и имам около 60 пчелни семейства. За съжаление ми става все по трудно да отделям пари от заплатата за да продължавам да се развивам и да увеличавам пчелните семейства. Можете ли да ме посъветвате мога ли да кандидатсвам по някоя пчеларска програма за подпомагане и какви са изискванията за нея. Аз се бях ориентирал за млад фермер, но за нея ще ми трябва поне още 1-2 години за да достигна до 125 пчелни семейства. Благодаря предварително



А защо 125 семейства ти трябват? Такива ли са изискванията? 125 мисля, че ти трябват за мярка 6.3.

bat_minka
27.01.2018, 17:46
125 семейства са 8000 евро СПО . Мярка 6-1 е от 8000 спо до 16000 спо, тоест 250 бр. семейства. Така ,че за да те огрее по 6-1 трябват поне 230-250 бр.

bat_minka
27.01.2018, 17:48
Най добрият вариант за вас е НПП.

jdrumev
27.01.2018, 18:00
Най добрият вариант за вас е НПП.



Там може да го угрее за инвентар с тази бройка.

Валентин.
27.01.2018, 18:09
До къде (до колко) иска да увеличава колегата. Щото аз залагам на по-голям добив от пчелно семейство (за сметка на бройка), с всички плюсове и минуси от това.

А за програмите си имам мнение, което има всеки регистриран ЗП.

bgludost
27.01.2018, 19:55
Целта ми е да мога да продължавам да се развивам и да достигна 200-250 пчелни семейства и да се занимавам само с това, а за съжаление вече разходите ми идват в повече и за това ми се иска да пробвам да взема някакво подпомагане по програма за развитие. Пчелина ми се намира в подножието на балкан и добивите не са сериозни и за това мога да наблегна на семейства за сметка на меда. Ако тази година се развива добре до края на годината ще мога да направя семействата около 125, но с цената на големи разходи и никакви приходи. Но ако с такава бройка не мога да се класирам за млад фермер 6.1 (както написа bat_minka), ще мога ли да се класирам за някоя друга ?

Валентин.
27.01.2018, 20:59
Точно това ми е мисълта. Ако не ти е висок средния добив, искаш да увеличиш бройката... За мен лично това е “много работа, малко доход“. Ти си преценяваш все пак. За програмите. По НПП може да вземеш кошери и отводки и да увеличиш бройката. За другите програми (водят се ПРСР) Ако успееш да направиш 124бр, става да се кандидатираш за 6.3. Там тавана на СПО е 7 999 евро. Един кошер ДФЗ го оценява на 125лв СПО (Стандартен Производствен Обем). Над 8 000 евро или 125 кошера влизаш в 6.1 (Млад фермер) Най- добре е да търсиш тавана на СПО по дадената мярка. Още по -добре е да заложиш в програмата и нещо друго освен пчели (щом си в пред балкана, може да направиш 5-6дка някакви овошки). Бачкане си е. И 5г изпълняваш безнес план. А най-добрия вариант е да намериш Точния човек в ДФЗ. Препоръчвам ти последното.

jdrumev
27.01.2018, 21:34
Точно това ми е мисълта. Ако не ти е висок средния добив, искаш да увеличиш бройката... За мен лично това е “много работа, малко доход“. Ти си преценяваш все пак. За програмите. По НПП може да вземеш кошери и отводки и да увеличиш бройката. За другите програми (водят се ПРСР) Ако успееш да направиш 124бр, става да се кандидатираш за 6.3. Там тавана на СПО е 7 999 евро. Един кошер ДФЗ го оценява на 125лв СПО (Стандартен Производствен Обем). Над 8 000 евро или 125 кошера влизаш в 6.1 (Млад фермер) Най- добре е да търсиш тавана на СПО по дадената мярка. Още по -добре е да заложиш в програмата и нещо друго освен пчели (щом си в пред балкана, може да направиш 5-6дка някакви овошки). Бачкане си е. И 5г изпълняваш безнес план. А най-добрия вариант е да намериш Точния човек в ДФЗ. Препоръчвам ти последното.
Проблема е, че се иска вече доход от 33%.

Валентин.
27.01.2018, 21:37
От 60 семейства не може ли да се изкарат 33% доход. (колегата каза, че има в момента 60 семейства).

Djoro
27.01.2018, 23:12
Мисля, че " точния човек" трябва да ти е роднина, иначе не става.

peter11_82
28.01.2018, 00:01
Моите "5 стотинки" по темата като бенефициент и по 6.1, и по 6.3, и по НПП - съответно с две регистрирани ЗП-та.
Не ти трябва точния човек във фонда, а ти трябва точният консултант в НССЗ (Национална служба за съвети в земеделието), който да ти обясни нещата, да ти направи проекта и да ти помага със съвети при изпълнението.
- Мярка 6.1 - гони се максимум СПО, за да е по-голям шансът за успех, което са около 250 пчелни семейства (ако само с това се кандидатства), възраст под 40 години, регистрация като ЗП не по-рано от 18 месеца към дата на кандидатстване. Нарастване с 65 пчелни с-ва за 2-ро плащане. Разходи: освен заложената инвестиция, 5,5 години след подписване на договора водене на счетоводство, ако си заложил 1 работно място (носи 10 точки при кандидатстване) съответните осигуровки от назначаване до 5,5 години след подписване на договора (около 210 лв/месец на новата минимална заплата от 510 лв.). Не пречи да се комбинира с НПП, ако в проекта нещата са написани правилно.
- Мярка 6.3 - горе-долу същото, но с много повече изисквания, за по-малко пари. Максимум СПО - ок. 125 пч. с-ва, нарастване с ок. 30 с-ва, доход за предната година от земеделски дейности 33% - ако имаш регистриран пчелин не е проблем да пуснеш договори за покупко-продажба на физически лица, за да докараш тези 33%, със съответното отбелязване в данъчната декларация, плащане на данъка и т.н. Разходи: отново заложените инвестиции, 5,5 години счетоводство. Възможно комбиниране с НПП.
---
Звучи добре, НО струва ли си?
За всеки отговорът е индивидуален, но лично аз ако бих трябвало пак да кандидаствам определено бих се замислил - особено за 6.3.
И за двете мерки важи: десетки документи при кандидатстване, свързани с много нерви; неспазване на никакви срокове от страна на ДФЗ - по 6.3 срокът за одобрение беше някъде ок. ноември 2016 г., все още се подписват договори по мярката - т.е. закъснение с над година, свързано с цялата неизвестност, нерви - типично за ДФЗ. Проверки на място за щяло и нещяло - телефонно позвъняване в 8:10 в понеделник сутрин на 22.12 "След 30 минути да сте на градината за извънредна проверка" - ами сезонът е свършил, аз може да съм на заслужена почивка на Бали, Малдиви... :-) При заявка за 2-ро плащане документалният тормоз отново е огромен - 2 седмици събирам документи за едната мярка и 3 пъти ме връщат от фонда за някакави несъществуващи неточности...
Та лесно пари не дават, но за сметка на това като дадат те връзват 5,5 години да си готов да те правят на маймуна - лично, необвързващо мнение :-)

kroum
28.01.2018, 07:02
Да допълня колегите:
Простичко казано- Програмите(Мерките) са два типа от гледна точка на финансирането.
Първи(НПП)-като те одобрят, инвестираш собствени и/или заети пари. След това очакваш възстановяване на определен процент от инвестицията си. Очакваш проверка/и на място. Декларираш и Дължиш данък за размера на помощта.
Втори(6.1, 6.3)-Помощта е разделена на 2 транша. Първият транш го получаваш предварително. Вторият след изпълнение на целите заложени в бизнесплана. Очакваш проверка/и на място. Декларираш и Дължиш данък за размера на помощта.
Като теглиш чертата след 5 години разбираш написаното в #12. НПП е с 3 годишен ангажимент да не продаваш закупеното и да се занимаваш с пчеларство.

дядо борю
28.01.2018, 09:06
Изобщо програмите са ( охлъо бохлъо покажи си рогата ,да ги видя черни ли са,бели ли са). По добре сам и по бавно да се развиваш,но да си независим.Знаете на вълка защо му е дебел врата.

agro
28.01.2018, 10:03
...Първият транш го получаваш предварително...
Банкова гаранция не искат ли, за да ти дадат пари?

tarty
28.01.2018, 10:40
Банкова гаранция не искат ли, за да ти дадат пари?

По млад фермер не ти искат гаранций, подписваш договора и ти превеждат първото плащане по договор, но за второто ти минават на проверка и там се кръстиш яко, ако всичко ти е наред ти превеждат и второто плащане по договор.

kroum
28.01.2018, 11:54
Банкова гаранция не искат ли, за да ти дадат пари?

Не искат. Махнаха ги преди няколко години.

piper
28.01.2018, 13:20
Ако пчелина се намира в необлагодетелстван или планински район можете да кандидатствате с по-малко семейства от кандидатите в полето.Намери си читав,по възможност платен консултант и скачай.

jdrumev
28.01.2018, 15:08
Изобщо програмите са ( охлъо бохлъо покажи си рогата ,да ги видя черни ли са,бели ли са). По добре сам и по бавно да се развиваш,но да си независим.Знаете на вълка защо му е дебел врата.



Но пък сговорна дружина планина повдига.:bigsmile:

галин
28.01.2018, 17:06
По млад фермер не ти искат гаранций, подписваш договора и ти превеждат първото плащане по договор, но за второто ти минават на проверка и там се кръстиш яко, ако всичко ти е наред ти превеждат и второто плащане по договор.

То ако не ти е наред връщаш и първото барабар с лихвите.

jdrumev
28.01.2018, 17:10
Програмите са направени за тарикатите да печелят, а не бедния народ.Идеята според мен на тия програми е била друга. Но бг тарикатите опорачиха всичко с това крадене.

peter11_82
28.01.2018, 17:57
Програмите са направени за тарикатите да печелят, а не бедния народ.Идеята според мен на тия програми е била друга. Но бг тарикатите опорачиха всичко с това крадене.

Ама това го казваш като потърпевш или просто си чешеш клавиатурата, както забелязвам, че правиш в повечето теми? Питам сериозно... Нямам връзки, не съм тарикат, не знам, каква неосъществена идея на програмите визираш, и съм бенефициент по така наречените "програми"... Може би малко по-усилена работа и инициативност, вместо писането във форума, могат да доведат до по-положителна позиция и не само :-)

peter11_82
28.01.2018, 18:03
Ако пчелина се намира в необлагодетелстван или планински район можете да кандидатствате с по-малко семейства от кандидатите в полето.Намери си читав,по възможност платен консултант и скачай.

Първата част на поста е вярна, но само за мярка 6.3. Втората част е пълен "нонсенс". В предишните мнения по темата има достатъчно информация, за да прецени всеки, дали да "скача". А относно платения консултант: еми не е вярно; грам не; специално мерки 6.1 и 6.3 са доста елементарни откъм правене на проект и основното е събиране на други документи. Свободната текстова и обоснователна част в тези мерки е сведена практически до нула и до няколко места за общи приказки, не влияещи на ранкинга. Това не е 4.1, където си трябва консултант, знаещ кои разходи и до какъв размер се покриват и как точно трябва да са обосновани. Един читав човек от НССЗ без проблем ще направи "печеливш" проект напълно безплатно - проверено многократно. Е, изисква се и средно ниво на интелигентност от самия кандидат...

jdrumev
28.01.2018, 18:35
Ама това го казваш като потърпевш или просто си чешеш клавиатурата, както забелязвам, че правиш в повечето теми? Питам сериозно... Нямам връзки, не съм тарикат, не знам, каква идея визираш, и съм бенефициент по така наречените "програми"...



Аз пиша само това което съм видял и знам.Не чеша клавиатурата само.
Ами идеята е била според мен да се помогне на пчеларството да се развие и на много хора да се да де хляб.Само като ни видиш БИО пчеларството и ще се сетиш и за другите далавери.Аз съм бил така наречения тук програмис. Да ти кажа ханджия не станах, ама ако накарам братчеда да участва по някоя програма и му помогна с моите пчели може и аз да се по облажа напримерно с 20-30хил лева.;)

peter11_82
28.01.2018, 18:47
Абе, аз да попитам, защото моят опит показва друго. Наистина изискванията са доста малоумни в някои отношения и служителите на ДФЗ в повечето случаи го играят "контра", но ако отговаряш на всички изисквания и си достатъчно упорит да си отстояваш позицията, нещата с програмите се получават. Няма нужда да си богат, връзкар, тарикат. Трябва да си документално перфектен, на терен до колкото е възможно, да не се подаваш на провокации и бидейки сигурен в правотата си винаги при опити за искане на облаги от страна на ДФЗ-РА (завоалирани) да помолиш с невинен поглед да ти го изпратят официално с изходящ номер, а ти ще се консултираш с адвокатите си и ще попиташ с писмо управлението в София с копие до няколко медии. Работи безотказно. Е, после ще си персона нон-грата в ДФЗ-РА, но само с отстояване на правата си ще се справим с тази нагла бюрокрация - както винаги: лично, неангажиращо мнение :-)

jdrumev
28.01.2018, 19:18
Тук съм напълно съгласен с теб.Това става , но ако всичко върви добре.Престави си че ти ги тровят/не дай боже никому/ над 7 пъти на третата година 5 пъти на четвъртата и на петата имаш 82% смъртност която мисля, че нормална след предишните две да изпълниш бизнес плана си.Как може да стане да излезнеш от програмата на +?Няма начин да успеш ако не налеш поне 15- 20к лв.

peter11_82
28.01.2018, 19:58
Ауу, бих полудял, не че ще помогне...
Дано никому не се случва!
Въпреки "диверсификацията" на бизнес дейностите ми поне в 3 напълно различни направления, това би ме изкарало от релси... И то защото не мога да го предотвратя с рационални действия...

Краско
06.02.2018, 15:32
Уважаеми колеги кандидати за усвояване на пари по различните програми. Уважавам предприемачеството във всеки от Вас. Всяка една мярка - Млад фермер (6.1), Развитие на малките стопанства (6.3) Мярка 11 (Биологично земеделие/направление "Биологично пчеларство") е със ангажимент 5 години. Вие гледате лъскавото - кесийката с парите. Не забравяйте, че медала има и обратна страна - "ИЗДЪНКА = ВРЪЩАНЕ НА ПАРИ." Призивът ми е четете първо наредбите и резюметата публикувани на страницата на ДФ "Земеделие". Обмисляйте хубаво бизнес идеите си и начина по който ще ги реализирате. Не се доверявайте изцяло на консултантите, защото те работят шаблонно. Вие трябва да сте страната която командва. Преценявайте риска. Това са моите съвети.

koragroup
06.02.2018, 22:11
Уважаеми колеги кандидати за усвояване на пари по различните програми. Уважавам предприемачеството във всеки от Вас. Всяка една мярка - Млад фермер (6.1), Развитие на малките стопанства (6.3) Мярка 11 (Биологично земеделие/направление "Биологично пчеларство") е със ангажимент 5 години. Вие гледате лъскавото - кесийката с парите. Не забравяйте, че медала има и обратна страна - "ИЗДЪНКА = ВРЪЩАНЕ НА ПАРИ." Призивът ми е четете първо наредбите и резюметата публикувани на страницата на ДФ "Земеделие". Обмисляйте хубаво бизнес идеите си и начина по който ще ги реализирате. Не се доверявайте изцяло на консултантите, защото те работят шаблонно. Вие трябва да сте страната която командва. Преценявайте риска. Това са моите съвети.

Краско, много изискано се изказваш. Щото си възпитан човек или имаш задръжки...
А истината се оказва друга. Поне за мен.
Истината за мен е "за кокошка няма прошка, за милиони, няма закони"... в държавата мащеха! Където не се измислят правила "как да помогнем на бенефициентите да изпълнят изискванията", а се пишат "методологии за ограничаване на изплащането на субсидии"...

agro
06.02.2018, 22:19
Краско, много изискано се изказваш. Щото си възпитан човек или имаш задръжки...
А истината се оказва друга. Поне за мен.
Истината за мен е "за кокошка няма прошка, за милиони, няма закони"... в държавата мащеха! Където не се измислят правила "как да помогнем на бенефициентите да изпълнят изискванията", а се пишат "методологии за ограничаване на изплащането на субсидии"...
Че то държавата сме ние. Каквито сме - такава ни е и държавата. Няма на кого да се сърдим, освен на себе си. За българина "далавера" е машинация, в която не участва. Ако участва - е бизнес.

peter11_82
06.02.2018, 23:12
Има и друг проблем със служителите от ДФЗ, който много пречи на нас, реалните хора, занимаващи се с животновъдство/растениевъдство, а именно, че с цел да си "вържат гащите" изискват нереално глупави неща от бенефициентите. Два кратки лични примера по неособено взискателната НПП:
- ф-ра за кошери, платена по банка, с ДДС, от преди близо 3 месеца, т.е. двустранно счетоводство, всичко заведено, ДДС внесено от продавача, се обявява за невалидна от "експерт" на РА, защото полето "словом" на сумата не е попълнено
- при проверка на място отварям 12-рамков сандък с отводка на 7 рамки, за която проверяващите акълии започват да спорят, че не е пчелно с-во, защото липсвали 5 рамки да е пълен сандъкът...

jdrumev
06.02.2018, 23:15
Аз вече не играя на тия програми да ви кажа ли що,или да не ви кажа или разкажа.
П.П.Днес съм на кеф ще правя кекс.:bigsmile:

Трендафил Дончев
06.02.2018, 23:21
Аз вече не играя на тия програми да ви кажа ли що,или да не ви кажа или разкажа.
П.П.Днес съм на кеф ще правя кекс.:bigsmile:

Затова ли в другия форум заеба приказката за боба по средата - че ще правиш кекс? Нали за всичко караш братока? Накарай го да ти направи и кекса.:bigsmile:

jdrumev
06.02.2018, 23:48
Кекса го правя само с ябълки, но слагам и малко орехи отгоре да има вид отгоре.:bigsmile:Но в разплащателната не е кекс, а секс но съм им намерил лесното.
Най добрите хора там са на партера двама на втория етаж шефа/нещо с А беше/ + още трима две жени и един мъж.Има и нагоре пчеларки ама рядко ходих там.:bigsmile:
Много ма убичат там.:bigsmile:Викаха ми;,, ей го нашия известен пчелар пак е дошъл".В началото много се нервих , но после с думите,,утре пак ще дойда"/17 00-17 15/.Нещата се нормализираха в моя полза.:bigsmile:Направо се кефих от физиономиите и.Лошото е, че се правих на шушумига/не ,че не съм/.:bigsmile:Ей така от шушумигар два пъти взех кошери по НПП.:bigsmile:
П.П.Брата ако знае де е разплащателна ще стана трамвай.:bigsmile:

jdrumev
07.02.2018, 00:05
Затова ли в другия форум заеба приказката за боба по средата - че ще правиш кекс? Нали за всичко караш братока? Накарай го да ти направи и кекса.:bigsmile:



Е то не може да ти е в рай и до края всичко.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.02.2018, 00:09
П.П.Брата ако знае де е разплащателна ще стана трамвай.:bigsmile:

Ти, ако знаеш къде е пчелина в Златарица - братока ще стане трамвай.:bigsmile:

jdrumev
07.02.2018, 00:35
Може и да си прав ,но има много +ве не само минуси къде си регистриран за ЗП.:bigsmile:

ch.atanasov
07.02.2018, 09:13
Има и друг проблем със служителите от ДФЗ, който много пречи на нас, реалните хора, занимаващи се с животновъдство/растениевъдство, а именно, че с цел да си "вържат гащите" изискват нереално глупави неща от бенефициентите. Два кратки лични примера по неособено взискателната НПП:
- ф-ра за кошери, платена по банка, с ДДС, от преди близо 3 месеца, т.е. двустранно счетоводство, всичко заведено, ДДС внесено от продавача, се обявява за невалидна от "експерт" на РА, защото полето "словом" на сумата не е попълнено
- при проверка на място отварям 12-рамков сандък с отводка на 7 рамки, за която проверяващите акълии започват да спорят, че не е пчелно с-во, защото липсвали 5 рамки да е пълен сандъкът...


Еййй, много лоши програми, а тук масово са програмисти. Колега, по твоята логика и две рамки ще са семейство. Е, твоите са 7рамки, но на проверяващите са им дали някакви критерии-навярно.

пп. Нищо лично но си вземайте парите без да мърморите. Не забравяйте, че не ви падат от небето, а от данъците на всички.

Трендафил Дончев
07.02.2018, 09:44
Еййй, много лоши програми, а тук масово са програмисти. Колега, по твоята логика и две рамки ще са семейство. Е, твоите са 7рамки, но на проверяващите са им дали някакви критерии-навярно.

пп. Нищо лично но си вземайте парите без да мърморите. Не забравяйте, че не ви падат от небето, а от данъците на всички.
Добре, ако са пълни с рамки, но вътре се подмятат една шепа пчели, то тогава като какви ще ги смятаме?

ch.atanasov
07.02.2018, 10:08
Добре, ако са пълни с рамки, но вътре се подмятат една шепа пчели, то тогава като какви ще ги смятаме?

Веки си ги смята, както му е изгодно, но са важни проверяващите и техните критерии.

jdrumev
07.02.2018, 10:14
Проверките не са това което бяха.Сега като тойдат и ролетки даже си носят.:bigsmile:Тук има колеги Био които имаха наскоро такива. Направо им разказаха играта.

Трендафил Дончев
07.02.2018, 11:10
Веки си ги смята, както му е изгодно, но са важни проверяващите и техните критерии.

Както в нашите кошери има безпорядък, така и в изискванията на проверяващите е пълен безпорядък. Когато ще се извършва някаква дейност то би трябвало да обучат хората си или да си наемат специалисти от нас, а не да учат кадрите си в движение. С този начин само си късаме нервите едни други, а резултатите са пълен крах и са повод за порочни практики и от двете страни. Всяка една от страните трябва да знае какво точно се изисква от нея и да го изпълнява, а не да се правят взаимни отстъпки. „Нашите изисквания не са коректни, но затова пък нама да те наказваме, че си взел едни пари, но тя пък леля ти нали е шефка на един фонд” - такива ти му работи.

ch.atanasov
07.02.2018, 11:22
Както в нашите кошери има безпорядък, така и в изискванията на проверяващите е пълен безпорядък. Когато ще се извършва някаква дейност то би трябвало да обучат хората си или да си наемат специалисти от нас, а не да учат кадрите си в движение. С този начин само си късаме нервите едни други, а резултатите са пълен крах и са повод за порочни практики и от двете страни. Всяка една от страните трябва да знае какво точно се изисква от нея и да го изпълнява, а не да се правят взаимни отстъпки. „Нашите изисквания не са коректни, но затова пък нама да те наказваме, че си взел едни пари, но тя пък леля ти нали е шефка на един фонд” - такива ти му работи.


В пчеларски форум винаги ще се пише, че виновни са неграмотните проверяващи. :bigsmile:Пчеларите- те са чисти, като росата.

jdrumev
07.02.2018, 11:29
В пчеларски форум винаги ще се пише, че виновни са неграмотните проверяващи. :bigsmile:Пчеларите- те са чисти, като росата.



Има хора които си гонят нещата и от двете страни да не забравяме това.

Трендафил Дончев
07.02.2018, 11:42
В пчеларски форум винаги ще се пише, че виновни са неграмотните проверяващи. :bigsmile:Пчеларите- те са чисти, като росата.

Точно защото пчеларите са „ чисти като росата”, трябва да се вкара някакъв контрол в този хаос. Контрол обмислен, незатрудняващ страните. За пример давам табелките. Методите могат да бъдат много прости и в същото време сигурни. Но докато и от двете страни има трапери ще е тъй. Мъгла и мътна вода.

ch.atanasov
07.02.2018, 11:45
Има хора които си гонят нещата и от двете страни да не забравяме това.

Друмев, как се дешифрира това : " Направо им разказаха играта. "

peter11_82
07.02.2018, 22:03
Съгласен с колегата Дончев. Трябват ясни дефиниции. Напр. в овощарството са въвели точен минимален брой фиданки в декар в зависимост от подложката. Защото напр. при конвенционално тглеждане на ябълки влизат напр. ок. 40-50 бр. в декар, а при инензивно над 300 бр.
При пчелите е по-сложно, разбира се, но може да се дефинират правила.
А, до колегата @ch.atanasov: аз не искам да ми броят 2 рамки за семейство, но също не ми е приятно да ми продават отводка на 2 рамки прошарено пило и 1 рамка мед (твърдейки, че това било стандартна такава) за 110-120 лв...

kuline
07.02.2018, 22:16
Съгласен с колегата Дончев. Трябват ясни дефиниции. Напр. в овощарството са въвели точен минимален брой фиданки в декар в зависимост от подложката. Защото напр. при конвенционално тглеждане на ябълки влизат напр. ок. 40-50 бр. в декар, а при инензивно над 300 бр.
При пчелите е по-сложно, разбира се, но може да се дефинират правила.
А, до колегата @ch.atanasov: аз не искам да ми броят 2 рамки за семейство, но също не ми е приятно да ми продават отводка на 2 рамки прошарено пило и 1 рамка мед (твърдейки, че това било стандартна такава) за 110-120 лв...

Каквото му е сложно при пчеларите? Сядат на компютъра, въвеждат координатите на пчелина и всичко лъсва, имаш или нямаш в дву-три километровата зона интензивно земеделие или както там го определят. Ако си сертифициран неправомерно - сатъра, връщаш с лихвите надвзетите средства, отнемане правата на сертифициращата фирма, отнемане на удостоверения, сертификати и други документи от пчеларя, узаконяващи го като био-майко производител, восъкодарител и т.н. Колко лесно, А? В рамките на година ще се окаже, че болшинството сме еднакви - конвенционални.

ch.atanasov
07.02.2018, 22:21
А, до колегата @ch.atanasov: аз не искам да ми броят 2 рамки за семейство, но също не ми е приятно да ми продават отводка на 2 рамки прошарено пило и 1 рамка мед (твърдейки, че това било стандартна такава) за 110-120 лв...

Програми, всички по веригата искате да шибате дявола във въздуха. Като гледам цените на свободния пазар все се чудя, как ви излиза сметката.

peter11_82
07.02.2018, 22:40
Мне, не излиза. Влизаш във филма, опарваш се и си правиш изводите. Евентуално си струва, според мен, за сандъци и лекарства. Но скъсяването на живота при отчитането им трябва също да се вземе под внимание.

koragroup
07.02.2018, 22:55
Каквото му е сложно при пчеларите? Сядат на компютъра, въвеждат координатите на пчелина и всичко лъсва, имаш или нямаш в дву-три километровата зона интензивно земеделие или както там го определят. Ако си сертифициран неправомерно - сатъра, връщаш с лихвите надвзетите средства, отнемане правата на сертифициращата фирма, отнемане на удостоверения, сертификати и други документи от пчеларя, узаконяващи го като био-майко производител, восъкодарител и т.н. Колко лесно, А? В рамките на година ще се окаже, че болшинството сме еднакви - конвенционални.

Е те т'ва е българския казан...
Във фейса един искал да си продава меда като биологичен, нищо че не бил сертифициран и проверяван...нали пробата на меда му била наред...
Изобщо лудница...

kuline
07.02.2018, 23:21
Е те т'ва е българския казан...
Във фейса един искал да си продава меда като биологичен, нищо че не бил сертифициран и проверяван...нали пробата на меда му била наред...
Изобщо лудница...

Кмете, ти, нали си от интелигенцията, защо така разсъждаваш? Не обръщай приказката! Какво те притеснява? Казана, в който потъваме е общ, не се прави на дръж ми шапката. Да не се окаже, чу в русенско са половината био пчелари от цяла България. Ако трябва ще го напиша с червени букви:Който отговаря на условията, нека бъде такъв и се възползва от превилегиите , обаче, който се е възползвал неправомерно и продължава с това дебелоочие, нека си търпи последствията.
Фейсове и тем подобни, въобще не ме интересуват, но донякъде е прав човека. След като не е проверяван, значи ли това, че меда му не е със същите показатели, като на сертифицираните неправомерно биопроизводители?
Лудницата би следвало да я знаеш къде е. Аз не мога да разбера, защо недоволстваш от мерките, които предлагам да се приложат. Нима се съмняваш в моите думи?

Илиев
07.02.2018, 23:57
Колеги, не завиждайте на всички био-пчелари в русенско, повечето вече са вътре и съжаляват(по отзиви от първа ръка)...чувам, че единствено печелят колегите-пчелари, които имат връзка с една партия....сещате се коя - не е управляващата.

kuline
08.02.2018, 00:03
Колеги, не завиждайте на всички био-пчелари в русенско, повечето вече са вътре и съжаляват(по отзиви от първа ръка)...чувам, че единствено печелят колегите-пчелари, които имат връзка с една партия....сещате се коя - не е управляващата.
Нека си кажат, че са вътре и защо са "вътре", ама си мълчат. Само да не излизат с номера, че проверките са им проблем. Аз пък знам такива, които хич не са "вътре", ами даже са и по-добре, по техни думи и по мои наблюдения.
ПП Като кажем истината сме завистници. Защо?

koragroup
08.02.2018, 09:02
Кмете, ти, нали си от интелигенцията, защо така разсъждаваш? Не обръщай приказката! Какво те притеснява? Казана, в който потъваме е общ, не се прави на дръж ми шапката. Да не се окаже, чу в русенско са половината био пчелари от цяла България. Ако трябва ще го напиша с червени букви:Който отговаря на условията, нека бъде такъв и се възползва от превилегиите , обаче, който се е възползвал неправомерно и продължава с това дебелоочие, нека си търпи последствията.
Фейсове и тем подобни, въобще не ме интересуват, но донякъде е прав човека. След като не е проверяван, значи ли това, че меда му не е със същите показатели, като на сертифицираните неправомерно биопроизводители?
Лудницата би следвало да я знаеш къде е. Аз не мога да разбера, защо недоволстваш от мерките, които предлагам да се приложат. Нима се съмняваш в моите думи?

Единственото от което недоволствам е поставянето под общ знаменател.
Например.
Масово потребителите мислят, че пчеларите са едни мошеници, които правят мед от захар. Кого не са го питали "ама нали е истински?"
Масово пчеларите мислят, че комшията им не си гледа пчелите както трябва и пръска зарази, болести и т.н., а и че неговите пчели нападат моите кошери...
Масово се лепят етикети: Русенските пчелари -мамели, Северозападните - що имали превилегии, в Добруджа какви били, в Бургаско... Абе "аз съм света вода ненапита, а всички останали са маскари"
Относно био-то. Аз заявявам, че искам да произвеждам био продукти, А ДРУГ ОПРЕДЕЛЯ ДАЛИ ОТГОВАРЯМ НА ИЗИСКВАНИЯТА. Точно както за лудия и баницата. Аз за себе си съм спокоен - имам доста дива паша. Има и ниви, но горите и ливадите преобладават. За едно си прав. Който не отговаря, да бъде отстранен, но не с брадвата през кръста. Аргунемтирано, с разумни срокове и т.н.
Подскачам, защото не обичам покрай сухото да гори и мокрото. Защото знам за абсурдните изисквания на проверяващите, които в 90% от случаите бъкел не разбират от пчели. Пример. Някой си, министър или шеф на фонда, казал, че за да си био и да получаваш субсидия, не трябва да си подхранваш пчелите. С нищо.И с твой собствен мед не може. Ако си писал в дневника че си им дал мед над рамките - клъц! Педал! А ако сложа пита хоризонтално? Пак не може. А ако разпечатам и сложа до пилото? "Ами не знаем, ама по добре не го споменавай..." Ебахти малоумщината.
А това предпоследното прозвуча като - Защо да си вадим шофьорски книжки, нали можем да караме коли и без тях...
Недоволствам, защото енергията която изразходваш против "био-то", не впрягаш срещу малоумната промяна в наредба 10 или някоя друга глупост измислена от онея на жълтите павета.
Нищо лично!


Едрият шрифт е желателно да се смени с цветен или удебелен. Модератор.
Не случайно съм писал с големи букви. Ако говорех, тази част щях да я изрека с повишен тон, за засилване на драматизма ;-)


Ти ли ще спазиш правилата или аз да ги спазя?

koragroup
08.02.2018, 09:11
Нека си кажат, че са вътре и защо са "вътре", ама си мълчат. Само да не излизат с номера, че проверките са им проблем. Аз пък знам такива, които хич не са "вътре", ами даже са и по-добре, по техни думи и по мои наблюдения.
ПП Като кажем истината сме завистници. Защо?

Ще ти кажа защо са вътре. Всяка година плащаш такса. И ако не ти изплатят субсидия, таксата си я дължиш, а тя е да речем едни 1000лв. Защо да не ти дадат субсидия? Ами защото същия оня малоумник от предния ми пост, е решил, че можеш да си в преход само една година. И ако подадеш документи, че си в преход за втора, след 6 месеца той решава че си в нарушение. И това при положение, че досега не е било така и даже са ти обяснявали от всякакви институции, че прехода е поне 3 години. Има логика да е така, най-малкото защото не можеш да подмениш всички пити в семейството за една година, чисто по пчеларски причини. А знаеш ли, че веднъж като се хванеш на хорото пускане няма? Независимо дали тъпана бие или не (демек дали има субсидия или не)? И съответно твоя ангажимент си върви, ама ангажимента на фонда отпада.
Да разказвам ли още?

kuline
08.02.2018, 10:10
Ще ти кажа защо са вътре. Всяка година плащаш такса. И ако не ти изплатят субсидия, таксата си я дължиш, а тя е да речем едни 1000лв. Защо да не ти дадат субсидия? Ами защото същия оня малоумник от предния ми пост, е решил, че можеш да си в преход само една година. И ако подадеш документи, че си в преход за втора, след 6 месеца той решава че си в нарушение. И това при положение, че досега не е било така и даже са ти обяснявали от всякакви институции, че прехода е поне 3 години. Има логика да е така, най-малкото защото не можеш да подмениш всички пити в семейството за една година, чисто по пчеларски причини. А знаеш ли, че веднъж като се хванеш на хорото пускане няма? Независимо дали тъпана бие или не (демек дали има субсидия или не)? И съответно твоя ангажимент си върви, ама ангажимента на фонда отпада.
Да разказвам ли още?

Нямам нищо против, да продължиш, чета с интерес това, което излагаш като информация от кухнята, в която аз не съм имал възможност да се доближа.
Кажи сега и за изкупните цени на меда. Те не компенсират ли тия никакви 1000 лв. субсидия.

koragroup
08.02.2018, 10:51
Нямам нищо против, да продължиш, чета с интерес това, което излагаш като информация от кухнята, в която аз не съм имал възможност да се доближа.
Кажи сега и за изкупните цени на меда. Те не компенсират ли тия никакви 1000 лв. субсидия.

Ще кажа,защо да не кажа.
Първо, ти може и 10 тона да произведеш, ако в сертификата ти пише 1000кг значи продаваш толкова като био.
Второ, вземат ти проба и (както при конвенционалния мед), каквото ти кажат това е. Нерядко ти казват една цена, а после цената е друга, ама квотата ти пада.
Трето, като казах квота. Ти искаш да си продадеш меда на фирма Х, но тя не е сертифицирана при твоята сертифицираща фирма. Почва едно чакане, пък те там си въртят номера, пък едни заплахи тръгват тактично ,че догодина ще имаш проблем със сертификата ако продаваш на "другите"...
Четвърто, даваш меда, и "договора ти ще ти го донеса другата седмица, щото нам кво си...". Е носи го, ама се е объркал и не ти е купил 200кг по 10лв, а 400 по 5 и т.н.
Прекупвачите и те имат квоти (които са заявили пред германците)и като ги свършат почват едни фифели, а ти чакаш като кибик.

На мен лично повечето от изброеното по-горе не ми се е случвало, но знам че не "народна приказка".

kuline
08.02.2018, 10:53
Единственото от което недоволствам е поставянето под общ знаменател.
Например.
Масово потребителите мислят, че пчеларите са едни мошеници, които правят мед от захар. Кого не са го питали "ама нали е истински?"
Масово пчеларите мислят, че комшията им не си гледа пчелите както трябва и пръска зарази, болести и т.н., а и че неговите пчели нападат моите кошери...
Масово се лепят етикети: Русенските пчелари -мамели, Северозападните - що имали превилегии, в Добруджа какви били, в Бургаско... Абе "аз съм света вода ненапита, а всички останали са маскари"
Относно био-то. Аз заявявам, че искам да произвеждам био продукти, а друг определя дали отговарям на изискванията. Точно както за лудия и баницата. Аз за себе си съм спокоен - имам доста дива паша. Има и ниви, но горите и ливадите преобладават. За едно си прав. Който не отговаря, да бъде отстранен, но не с брадвата през кръста. Аргунемтирано, с разумни срокове и т.н.
Подскачам, защото не обичам покрай сухото да гори и мокрото. Защото знам за абсурдните изисквания на проверяващите, които в 90% от случаите бъкел не разбират от пчели. Пример. Някой си, министър или шеф на фонда, казал, че за да си био и да получаваш субсидия, не трябва да си подхранваш пчелите. С нищо.И с твой собствен мед не може. Ако си писал в дневника че си им дал мед над рамките - клъц! Педал! А ако сложа пита хоризонтално? Пак не може. А ако разпечатам и сложа до пилото? "Ами не знаем, ама по добре не го споменавай..." Ебахти малоумщината.
А това предпоследното прозвуча като - Защо да си вадим шофьорски книжки, нали можем да караме коли и без тях...
Недоволствам, защото енергията която изразходваш против "био-то", не впрягаш срещу малоумната промяна в наредба 10 или някоя друга глупост измислена от онея на жълтите павета.
Нищо лично!



Прав си за "общия знаменател", аз, ако бях на твое място, вероятно и аз щях да негодувам, стига всичко да ми е изрядно.
Просто се пошегувах с "русенските пчелари", не съм вложил лоши помисли, извинете ме!
Да, може би предложенията са ми радикални, но като цяло в страната цари чувство на безнаказаност, т.е. ще гепам, ще лъжа и да ме хванат, какво от това. Когато човек знае, че ще следва санкция и то солидна, ще се замисли дали да пристъпи към нещо, което е неправомерно. Пример са санкциите за превишена скорост, които всяка година се завишават.
Ех тази енергия, защо ме мислите мен. Твоя градски я оприличи на два реактора. :bigsmile: Що касае Наредба 10 и по-точно т.н. жълти табелки, аз отдавна споделих моето мнение за това. Не може постоянно да се иска нещо, без да се дава. Както каза навремето Васил Михайлов във филма "Маргарит и Маргарита" - За да получиш, трябва да дадеш. Пчеларите или по-скоро техните лидери се противят на всяко въведено правило. Още тогава казах, че това ще се случи дори и да се дърпаме. Просто трябваше да "изтъргуваме" това правило, за сметка на "някоя друга глупост" или просто за някои наши искания. Минало-заминало, връщане назад няма.
Условието за километровата зона, това е и зрънцето, около което се въртят нещата. Да, може да има в района земеделие, но ако е с био насъждения. По този въпрос съм разговарял с крупен зърнопроизводител, който ми отговори следното "Нямам сметка да сертифицирам и отглеждам био култури". Замислям се дали не е глупав, след като на други места се сее толкова много: био рапица, био слънчоглед, био пшеница, био ечемик и т.н. Последните не са примамливи за пчелите, но пък третирането с препарати се отразява на пчелите и пчелните продукти.

ch.atanasov
08.02.2018, 10:54
Нямам нищо против, да продължиш, чета с интерес това, което излагаш като информация от кухнята, в която аз не съм имал възможност да се доближа.
Кажи сега и за изкупните цени на меда. Те не компенсират ли тия никакви 1000 лв. субсидия.

Много ниска субсидия си сметнал, явно и затова не участваш.:bigsmile:


пп. икономистите смятат и действат.

kuline
08.02.2018, 11:16
Ще кажа,защо да не кажа.
Първо, ти може и 10 тона да произведеш, ако в сертификата ти пише 1000кг значи продаваш толкова като био.
Второ, вземат ти проба и (както при конвенционалния мед), каквото ти кажат това е. Нерядко ти казват една цена, а после цената е друга, ама квотата ти пада.
Трето, като казах квота. Ти искаш да си продадеш меда на фирма Х, но тя не е сертифицирана при твоята сертифицираща фирма. Почва едно чакане, пък те там си въртят номера, пък едни заплахи тръгват тактично ,че догодина ще имаш проблем със сертификата ако продаваш на "другите"...
Четвърто, даваш меда, и "договора ти ще ти го донеса другата седмица, щото нам кво си...". Е носи го, ама се е объркал и не ти е купил 200кг по 10лв, а 400 по 5 и т.н.
Прекупвачите и те имат квоти (които са заявили пред германците)и като ги свършат почват едни фифели, а ти чакаш като кибик.

На мен лично повечето от изброеното по-горе не ми се е случвало, но знам че не "народна приказка".

Така ето, че тук опираме и до свръх производството. Както се казва всеки втори пчелар био. Ако пчеларя У отговаря на условията, спазва правилата, за сметка на което призвежда по-малко мед, също би следвало да се противи, защото едровия пазар е залят с био мед. Нали така. Ето това поголовно сертифициране преди време, как се отрази на пазара, а от там и на цените.
Като спомена квотите, сподели и лошите практики от страна на пчеларя. Ето крием нашите си мушенгии, а роптаем против правилата. Може би и правилата така са замислени и дават възможност да се правят схеми. Та с две думи: Докато има недобросъвестни пчелари, ще има и идиотски правила!

kuline
08.02.2018, 11:18
Много ниска субсидия си сметнал, явно и затова не участваш.:bigsmile:


пп. икономистите смятат и действат.

Не съм смятал, цитирах цифра от предходен пост.

ch.atanasov
08.02.2018, 11:23
Не съм смятал, цитирах цифра от предходен пост.

Знам, закачката беше, че тази цифра е разход, а не субсидия.

koragroup
08.02.2018, 19:06
Така ето, че тук опираме и до свръх производството. Както се казва всеки втори пчелар био. Ако пчеларя У отговаря на условията, спазва правилата, за сметка на което призвежда по-малко мед, също би следвало да се противи, защото едровия пазар е залят с био мед. Нали така. Ето това поголовно сертифициране преди време, как се отрази на пазара, а от там и на цените.
Като спомена квотите, сподели и лошите практики от страна на пчеларя. Ето крием нашите си мушенгии, а роптаем против правилата. Може би и правилата така са замислени и дават възможност да се правят схеми. Та с две думи: Докато има недобросъвестни пчелари, ще има и идиотски правила!

Това със свръх производството не го разбрах.
Виж сега. Показателен е факта че от миналата година "мед - букет" вече не означава "мед от слънчоглед". Като ми взеха пробата есента и ми казаха - ако има много полен на слънчоглед, няма да можем да го вземем за био. Явно има някакъв праг. Моят мина, вероятно защото след акацията всичко беше карашик, но със сигурност е имало и слънчоглед. В този ред на мисли, добивът ми щеше да е почти същия и ако не бях био. Почти, защото все пак храня само с мед. Субсидии има и за да компенсират по-високите ми разходи, особено докато съм в преход (подменям кошери, рамки, купувам по-скъпи майки, оборудване, което иначе е само препоръчитекно) и най вече да компенсират, че не мога да се боря с акара с доказани химикали и формули, и да ги стимулирам със захари и разни дъсъла да се субсидира някой, който по този начин ще печели повече.обавки. Самото подхранване с мед също само по себе си също излиза по-скъпо. Това според мен е смисъла на субсидията, а не да компенсира по малкото производство.
Квотите на прекупвачите. Ами както те самите споделят (особено не големите) не се натискат да вземат големи квоти особено от акация и липа, защото ако годината е кофти, няма добив, съответно и пробите не отговарят и хоп, не могат да изпълнят ангажиментите си. И другата година германеца вече не се усмихва на преговорите, цените са други...
Единствената мушенгия за която съм чувал е "инертната акация и то определена марка инверт, щото лабораторията е Германия даже не го фащала. А и за разни препарати и хранене със захар.
Аз пък мисля че по-правилно: Докато има идиотски правила, ще има и недобросъвестни пчелари! И шофьори. И търговци. И каквото друго се сетиш.

kuline
08.02.2018, 20:41
Това със свръх производството не го разбрах.
Виж сега. Показателен е факта че от миналата година "мед - букет" вече не означава "мед от слънчоглед". Като ми взеха пробата есента и ми казаха - ако има много полен на слънчоглед, няма да можем да го вземем за био. Явно има някакъв праг. Моят мина, вероятно защото след акацията всичко беше карашик, но със сигурност е имало и слънчоглед. В този ред на мисли, добивът ми щеше да е почти същия и ако не бях био. Почти, защото все пак храня само с мед. Субсидии има и за да компенсират по-високите ми разходи, особено докато съм в преход (подменям кошери, рамки, купувам по-скъпи майки, оборудване, което иначе е само препоръчитекно) и най вече да компенсират, че не мога да се боря с акара с доказани химикали и формули, и да ги стимулирам със захари и разни дъсъла да се субсидира някой, който по този начин ще печели повече.обавки. Самото подхранване с мед също само по себе си също излиза по-скъпо. Това според мен е смисъла на субсидията, а не да компенсира по малкото производство.
Квотите на прекупвачите. Ами както те самите споделят (особено не големите) не се натискат да вземат големи квоти особено от акация и липа, защото ако годината е кофти, няма добив, съответно и пробите не отговарят и хоп, не могат да изпълнят ангажиментите си. И другата година германеца вече не се усмихва на преговорите, цените са други...
Единствената мушенгия за която съм чувал е "инертната акация и то определена марка инверт, щото лабораторията е Германия даже не го фащала. А и за разни препарати и хранене със захар.
Аз пък мисля че по-правилно: Докато има идиотски правила, ще има и недобросъвестни пчелари! И шофьори. И търговци. И каквото друго се сетиш.

Е как не разбра свръх производството? Всеки втори пчелар е сертифициран био такъв. На пазара бол био мед, конвенционалния - друга категория. И всичко това, пак казвам заради поголовното сертифициране до не отдавна. Ето това най-много ме дразни и се възмущавам и съм против биото, защото в болшинството от случаите не е такова, а както казва ЖДрумев, "артийката" продава меда. Не разбирам как в житницата на България има сертифицирани био пчелари, би ли обяснил на аудиторията.
Първо се търси мед със сертификат, ако случайно не се намери, да се запълни квотата, се допълва негласно с конвенционален , който отговаря по параметри на такъв. Това, което каза за пчеларя Х не е така, защото в повечето случаи същия този пчелар има квота 5 тона, а продава тон, тон и половина, останалата квота се запълва с конвенционален, дали от него, дали от фирмата все тая, ама все пак на цената на конвенционален.
Чудя се дали да споделя, какво знам за тия мушенгии, които не са чути в кафенето, а от първа ръка. За сега обаче, ще си замълча.
За твоя мед не знам, моя си мина за букет, защото имах протокол от софиската лаборатория на БАБХ, в който черно на бяло пише 9,6 % слънчоглед.
На различно мнение сме що касае последното ти изречение.

koragroup
08.02.2018, 21:22
Е как не разбра свръх производството? Всеки втори пчелар е сертифициран био такъв. На пазара бол био мед, конвенционалния - друга категория. И всичко това, пак казвам заради поголовното сертифициране до не отдавна. Ето това най-много ме дразни и се възмущавам и съм против биото, защото в болшинството от случаите не е такова, а както казва ЖДрумев, "артийката" продава меда. Не разбирам как в житницата на България има сертифицирани био пчелари, би ли обяснил на аудиторията.
Първо се търси мед със сертификат, ако случайно не се намери, да се запълни квотата, се допълва негласно с конвенционален , който отговаря по параметри на такъв. Това, което каза за пчеларя Х не е така, защото в повечето случаи същия този пчелар има квота 5 тона, а продава тон, тон и половина, останалата квота се запълва с конвенционален, дали от него, дали от фирмата все тая, ама все пак на цената на конвенционален.
Чудя се дали да споделя, какво знам за тия мушенгии, които не са чути в кафенето, а от първа ръка. За сега обаче, ще си замълча.
За твоя мед не знам, моя си мина за букет, защото имах протокол от софиската лаборатория на БАБХ, в който черно на бяло пише 9,6 % слънчоглед.
На различно мнение сме що касае последното ти изречение.

Аз се оттеглям от този разговор. Казах си мнението и не искам да променям ничие друго, затова нямам какво да добавя.

п.с. Все пак не разбрах. Как така хем "На пазара бол био мед", хем "ако случайно не се намери, да се запълни квотата"...

kuline
08.02.2018, 21:40
Аз се оттеглям от този разговор. Казах си мнението и не искам да променям ничие друго, затова нямам какво да добавя.

п.с. Все пак не разбрах. Как така хем "На пазара бол био мед", хем "ако случайно не се намери, да се запълни квотата"...
Как ли, ами просто не им се нрави разхода или по-точно търсят по-голям приход.;)
Аз, също не пиша, за да променя чуждо мнение, просто излагам моята гледна точка, защото ми омръзна да ме определят като зависник. Казвал съм го и пак ще го повторя: Аз блъскам и другия вероятно се съдира от работа, но понеже той се сдобил по неведом начин със сертификат, щял да бъде със сто метра аванс на пистата наречена пазар. Нищо лично към теб. Щом отговаряш на условията имай аванс, нооо останалите да ме извиняват - няма да се примиря. Ето за това трябва да има повторни проверки на дадените сертификати.

piper
08.02.2018, 21:48
Днес на изложението в Плевен,на "семинара"по Био пчеларство се стигна до заключението ,че може да има био пчеларство и в полето,но без субсидия.Т.е,може да произвеждаш био мед от слънчоглед и рапица,след като спазваш регламентите и имаш сертификационна фирма която да ти издаде сертификат.

kuline
08.02.2018, 21:55
Днес на изложението в Плевен,на "семинара"по Био пчеларство се стигна до заключението ,че може да има био пчеларство и в полето,но без субсидия.Т.е,може да произвеждаш био мед от слънчоглед и рапица,след като спазваш регламентите и имаш сертификационна фирма която да ти издаде сертификат.

Е как да се спази регламента, като ясно е изписано, че не може да има конвенцоинално обработваеми земи на километри от пчелина. Демек може да са био култури, ама такива почти няма. чл. 13, параграф 1 от регламент 889/2008г.За субсидиите ясно, не искат да ги дават, които са жълти стотинки, съпоставимо с разликата в цената на единия и другия вид мед.
ПП Перафразирано от горния пост: Влака мина и замина, който успял се качил, който не е, ще върви пеша.

галин
08.02.2018, 22:09
Е как да се спази регламента, като ясно е изписано, че не може да има конвенцоинално обработваеми земи на километри от пчелина. Демек може да са био култури, ама такива почти няма. За субсидиите ясно, не искат да ги дават, които са жълти стотинки, съпоставимо с разликата в цената на единия и другия вид мед.

Вероятно нещата тук трябва да се разграничат

В единия случай отглеждане на пчели по биологичен начин ( или природосъобразно с натурални продукти ). При този случай пчеларя какво е виновен, че арендатора е засял 1000 дек. рапица и 2000 дек. слънчоглед.
И другото е добиване на биологичен мед от естествени саморасли горски и ливадни растения. Тук вече желаещите да добиват биологичен мед да си търсят паша.

ch.atanasov
08.02.2018, 22:10
Е как да се спази регламента, като ясно е изписано, че не може да има конвенцоинално обработваеми земи на километри от пчелина. Демек може да са био култури, ама такива почти няма. За субсидиите ясно, не искат да ги дават, които са жълти стотинки, съпоставимо с разликата в цената на единия и другия вид мед.
Перафразирано от горния пост: Влака мина и замина, който успял се качил, който не е, ще върви пеша.

Къде ги виждаш тези жълти стотинки. На кошер в преход ( поне до скоро ) е 35 евро. След преход -25 евро. Сложи и високата изкупна цена. Няма какво да ревът.

http://www.bio-hellas.gr/bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1%80%D 0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B2%D0% B0%D0%BD%D0%B5/%D0%A1%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B8/tabid/175/Default.aspx

ch.atanasov
08.02.2018, 22:23
https://pchelenmed.alle.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D 1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/

Господа другари, отговаряте ли на всичко това. Сумневам се.

kuline
08.02.2018, 22:24
Къде ги виждаш тези жълти стотинки. На кошер в преход ( поне до скоро ) е 35 евро. След преход -25 евро. Сложи и високата изкупна цена. Няма какво да ревът.

http://www.bio-hellas.gr/bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1%80%D 0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B2%D0% B0%D0%BD%D0%B5/%D0%A1%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B8/tabid/175/Default.aspx

Да не плачим на чужд гроб, а?

kuline
08.02.2018, 22:31
https://pchelenmed.alle.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D 1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/

Господа другари, отговаряте ли на всичко това. Сумневам се.

Отговарят, щом има фирма, която ги сертифицира, то...

ch.atanasov
08.02.2018, 22:34
Отговарят, щом има фирма, която ги сертифицира, то...

Е, що ревът от проверки тогава.

jdrumev
08.02.2018, 22:42
Това със свръх производството не го разбрах.
Виж сега. Показателен е факта че от миналата година "мед - букет" вече не означава "мед от слънчоглед". Като ми взеха пробата есента и ми казаха - ако има много полен на слънчоглед, няма да можем да го вземем за био. Явно има някакъв праг. Моят мина, вероятно защото след акацията всичко беше карашик, но със сигурност е имало и слънчоглед. В този ред на мисли, добивът ми щеше да е почти същия и ако не бях био. Почти, защото все пак храня само с мед. Субсидии има и за да компенсират по-високите ми разходи, особено докато съм в преход (подменям кошери, рамки, купувам по-скъпи майки, оборудване, което иначе е само препоръчитекно) и най вече да компенсират, че не мога да се боря с акара с доказани химикали и формули, и да ги стимулирам със захари и разни дъсъла да се субсидира някой, който по този начин ще печели повече.обавки. Самото подхранване с мед също само по себе си също излиза по-скъпо. Това според мен е смисъла на субсидията, а не да компенсира по малкото производство.
Квотите на прекупвачите. Ами както те самите споделят (особено не големите) не се натискат да вземат големи квоти особено от акация и липа, защото ако годината е кофти, няма добив, съответно и пробите не отговарят и хоп, не могат да изпълнят ангажиментите си. И другата година германеца вече не се усмихва на преговорите, цените са други...
Единствената мушенгия за която съм чувал е "инертната акация и то определена марка инверт, щото лабораторията е Германия даже не го фащала. А и за разни препарати и хранене със захар.
Аз пък мисля че по-правилно: Докато има идиотски правила, ще има и недобросъвестни пчелари! И шофьори. И търговци. И каквото друго се сетиш.



Всичко хващат това е заблуда.

jdrumev
08.02.2018, 22:49
Отговарят, щом има фирма, която ги сертифицира, то...



За толкова пари и аз щях да продавам сертификати.:bigsmile:Това е като еко таксите за колата.Даваш пари за еко такса ама ко се рециклира като всичкото отива за скрап после.:bigsmile:Калински не се мори бре човек.Хората мислят,че като откраднат едни пари и утре ще са добре, ама не дай боже нико му една болес и връщаш като не изпълнил бизнес план.:bigsmile:

ch.atanasov
09.02.2018, 20:19
:bigsmile: http://tvn.bg/obuchavat-rusentsi-na-biologichno-i-pretsizno-pchelarstvo/:bigsmile:

Георги Куров
10.02.2018, 09:06
https://www.youtube.com/watch?v=NADJyxVX37s

С интерес изгледах горното прясно видео от Плевен 2018, оставах с впечатлението, че колегите био разчитат само на субсидията коята ще получат. А господата търговци ако искат да има сертифициран био мед в БГ да вдигнат изкупните цени. Явно няма да има пари от субсидии за нови био пчелари.

Юрий Цветков
10.02.2018, 12:21
:bigsmile: http://tvn.bg/obuchavat-rusentsi-na-biologichno-i-pretsizno-pchelarstvo/:bigsmile:

E нали стана ясно, че в този регион са най-много. ;) Поне да са обучени.