PDA

Виж пълната версия : Нужни документи за продажба на мед онлайн?



stefcho86
22.01.2018, 18:21
Здравейте колеги,

Някой от вас запознат ли е какви документи/регистрации и прочие, са нужни за да продаваш законно мед онлайн (собствено производство).

Четох и се рових доста, но проблема е, че нито на едно място не открих, където всичко да е описано. От тук от там все някакви откъсачни мнения.

Това, което имам като информация е следното и дори не знам дали е валидно към днешна дата.

1. Трябва да имаш регистрация по ЗП. При продажба се използва "опростена фактура", като не се плаща ДДС и се използва
декларация в самата наредба 26 която се попълва при всяка продажба.

2. Трябва да си регистритан по наредба 26 и наредба 27.

3. Трябва да подадеш заявление за вписване до ОДБХ за директна доставка на мед и пчелни продукти.

4. Пчеларят трябва да прави лабораторни анализи за всяка партида мед.


Първо искам да попитам, гореспоменатите изисквания, валидни ли са?

Също така имам няколко въпроса, които ми възникват и не успявам да открия отговор за тях:

1. Има ли ограничение на количеството мед, което можеш да продаваш на дребно? Ако да, то какво е?
2. Какво се визира под "всяка партида мед"? Ако през лятото цедя 3 пъти мед, това 3 партиди ли са?
3. Трябва ли да имам някакво специално помещение, което ще бъде посетено и удобрено от ОДБХ? Ако да, то какви са изискванията за него?

Силно се надявам, да можете да ударите едно рамо и да изясните как стоят нещата, ако сте запознати разбира се.

Благодаря и лек ден.

Георги Куров
22.01.2018, 19:05
Всичко което си прочел е валидно. Въпросите от тук на сетне към областната дирекция на БАБХ и ако трябва към счетоводител. Не можем да ти помогнем повече.

stefcho86
22.01.2018, 19:29
Благодаря ти за отговора Георги, но вярвам, че има и други колеги, които биха искали да изкажат мнение по темата и може би имат повече информация от първа ръка.

agro
22.01.2018, 20:44
Според мен партида е всяко количество мед, което е смесено някога в общ съд. По тази логика, ако се пълни директно в тенекии от центрофугата, всяка тенекия е партида. Ако е било в матуратор или общ казан - партида е количеството, смесено в един казан. Тоест - ако казана е достатъчно голям да събере цялата продукция за продажба - то това е една партида и ще се прави анализ на една проба. Поне така е логично да бъде.