PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛИН В ГОЛЯМА БЛИЗОСТ ДО СОНДА ЗА ШИСТОВ ГАЗ



perdeee
27.12.2011, 00:00
Колеги много съм обезпокоен на 500м от пчелина ми ще изграждат три сонди за шистов газ,дайте мнението си дали ще окаже влияние на пчелите и какво би било то?

plamen
27.12.2011, 00:28
Сега тепърва започват да сондират във България и не знам дали някой колега има опит със подобен проблем.Във нета намерих някой статии и от прочетено май има за какво да се притесняваме.


При добива на шистов газ съществуват рискове за замърсяване на подземните и надземните естествени водоизточници. Към водата, необходима за хидравличното разбиване, се добавят над 590 химични и други съставки, някои от които силно токсични.От целия обем на пробивната течност само 50% до 70% се изпомпва обратно и складира в открити надземни резервоари, откъдето трябва да се извозва с цистерни.

През 2010 г. любителския документален филм Gasland на Джош Фокс разглежда последиците от добива на шистов газ върху околната среда.

Проучване през май 2011 г. прави заключението, че разбиването сериозно е замърсило със запалим метан подпочвени запаси на сладка вода в североизточна Пенсилвания. Не се посочват други случаи на замърсяване в други райони, където се извършва пробиване за шистов газ.На 23 юни 2011 г. Агенцията за защита на околната среда на САЩ обявява, че ще проучи всички жалби за замърсена питейна вода, свързани с добива на шистов газ в Тексас, Северна Дакота, Пенсилвания, Колорадо и Луизиана.

През 2011 г. проучване на Масачузетски технологичен институт прави заключението, че "въздействието върху околната среда в резултат на разработването на шисти е предизвикателно, но управляемо". Проучването обръща внимание на замърсяването на повърхностните води, като отбелязва "съществуват съмнения, че пукнатините могат да достигнат плитки подпочвени зони и да ги замърсят с пробивна течност, но няма доказателства, че това се случва". Това проучване отдава познатите случаи на замърсяване с метан на малък брой нестандартни процедури и насърчава прилагането на най-добри производствени практики за тяхното предотвратяване

Jikata-OVECH
27.12.2011, 19:02
http://www.vbox7.com/play:bac08b3164
Не искам да плаша никого, но тук може да стане и по-лошо! Ние имаме много сложна система от подпочвени води. Освен това сме и земетръсна зона.Това значи разместване на земни пластове и куп други подземни "маневри". Имаме и доста минерални извори! В един момент ще се окаже,че няма да има със какво да си измием ръцете, защото всичко ще е заразено. Достатъчно е да питате някой геолог и той ще ви разкаже.
Опасявам се, че това което ще ви каже геолога ще прилича повече на произведение на Данте. И това замърсяване няма да е от найлонови торбички и празни бутилки а тотално отравяне на водата и почвата у нас за десетки (да не кажа и повече) години. И тогава не пчели - червей няма да има.А рак ще хващаме както сега грип. sweating; ... и това за какво? - За кофа бензин от който ние нищо няма да спечелим. Лошото е , че много малко хора се интересуват от този проблем.

kando
27.12.2011, 19:17
Къде ги господата от кампанията за пчелите и хората да ги питаме, това ли ще са мерките за пчелите и хората.

Лошото е, че властимащите нема кой да ги спре, това е лошото.

perdeee
27.12.2011, 19:37
Така е всички вие сте напълно прави,аз снощи изгледах доста материали по темата и мога да ви кажа че тази компания ШАВРОН имам пълното разрешение да поставят сонди почти в цяла България а на нас които кой за удоволствие кои като основна дейност се занимава с пчеларство какво ни остава? Аз съм силно обезпокоен от факта че покрай мен ще има 3 сонди,мислех си да увеличавам бройката на пролет но незнам как тези сондажи ще повлияят на пчелите и дали изобщо има смисъл да ги увеличавам.Дано се случи нещо хубаво и тези сондажи изобщо да не бъдат започнати,дано нашите така наречени "политици" се опомнят и поправят грешката което са допуснали с разрешението на тези сондажи.

Димитър Бонев
27.12.2011, 20:41
България винаги е страдала от калпави политици-продажници.

kando
27.12.2011, 21:45
Ще се опомнят трънки - Шеврон е толкова силна компания, че нашите говеда вече дори да поискат няма как да разтурят договора.

И ще пострада не само пчеларския занаят - това е страхотно натравяне на природата. България не просто страда от продажни управници - те изобщо ще заличат Българската нация от лицето на земята .... бахти изродите братче, нямам думи.

evgeni.filimonov
27.12.2011, 22:09
Хората казват, простия народ си заслужава съдбата... Сори за гадните думи, но си е това самата истина. И аз съм част от него.

perdeee
27.12.2011, 22:47
Да но маи в този случаи народа нищо не може да направи и маи сме безсилни пред безумията на сегашното правителство съставено в по голямата си част от продажници и безскруполни хора които са готови да съсипят нас и природата ни.

Димитър Бонев
27.12.2011, 22:50
По-точно е да се каже всеки народ си заслужава управлението. Щото този народ си го избира.

Jikata-OVECH
28.12.2011, 13:37
Забелязвате ли какво информационно затъмнение има за шистовия газ? Никой нищо не говори или обсъжда. Тук-таме някоя статийка или едноминутен репортаж и това е. Няма спорове в парламента! Няма обширни предавания по водещите телевизий! Няма неправителствени организаций които да питат ЗАЩО?!? Няма мнения на експерти! Няма ги БиТиВи да викат:- "ДА ИЗЧИСТИМ БЪЛГАРИЯ ЗА ЕДИН ДЕН"?!? Няма ги еколозите. Къде са сега онези със тракторите които стачкуваха до скоро? Къде са животновъдите, орнитолозите, ветеринарите, зелената партия? За съжаление, обикновения българин е затрупан от толкова много проблеми, и не си дава ясна представа, че някой му пълни задника със динамит. (Извинявам се за последното изречение)

bobi
28.12.2011, 15:32
Jikata-OVECH има неправителствени организации, но на тях не им отделят внимание по "националните" телевизии, разбираемо защо.

http://www.youtube.com/watch?v=r7yDUBr1mjY

А за последното си напълно прав sadsmile; .

kando
28.12.2011, 15:54
То изобщо за този газ, за цялата работа се разбра, след като господинът Борисов е подписал 5 годишен договор - никой, нищо и изведнъж целия народ се оказва пред свършен факт.

Няма и няма да има кой да стачкува, защото всичките протести и стачки, които виждаме последните години са по-нагласени дори от предизборните кампании.

Jikata-OVECH
28.12.2011, 16:14
Моля изгледайте този филм. http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc&feature=BFa&list=PL1099725F48385304&lf=plpp_video

perdeee
28.12.2011, 20:20
Това е наистина един ужасяващ филм дано не ни сполети и нас същата съдба,а и там се говори за слабо населени райони а тук ще правят сондите насред село,представете си какви ще са резултатите.Дано това ни се размине.

shikata
29.12.2011, 17:26
Не зная дали ще има ефект но може да се присъедините към

Да спрем концесията за шистов газ в България! (http://www.causes.com/causes/629583-?fb_ref=recruiter_id%3D181699493&fb_source=profile_oneline)

bobi
30.12.2011, 10:35
Саркози: Твърдо „не” на шистовия газ

http://www.segabg.com/article.php?id=583332