PDA

Виж пълната версия : Третиране, лечение и стимулиране на семействата с "народна медицина" чрез БИЛКИ



n_markov
16.12.2017, 00:08
Нека всеки да сподели начин на третиране, лечение,стимулиране или друго изцяло с билки. Едно време имаше една жена на село която ми споделяше, че изцяло разчита на билки. Но как това се отразява на семействата и представа си нямам, а тя вече не е сред нас за жалост. За стимулиране ми попадна статия с бабени зъби, резултата пишеше че е доста задоволителен.
По конкретно искам да се спрем на НОЗЕМАТОЗАТА. Баба ми използваше една билка против разтройство - пие се като чай или се дъвче. Билката е много горчива, но и много ефективна (не и знам името, но знам къде расте и си берем от нея :)) . Даваше чай на кравите когато имаха разтройство и след това се оправяха. Та да питам дали тази билка би била от полза и при пчелите?

Трендафил Дончев
16.12.2017, 00:12
Нека всеки да сподели начин на третиране, лечение,стимулиране или друго изцяло с билки. Едно време имаше една жена на село която ми споделяше, че изцяло разчита на билки. Но как това се отразява на семействата и представа си нямам, а тя вече не е сред нас за жалост. За стимулиране ми попадна статия с бабени зъби, резултата пишеше че е доста задоволителен.
По конкретно искам да се спрем на НОЗЕМАТОЗАТА. Баба ми използваше една билка против разтройство - пие се като чай или се дъвче. Билката е много горчива, но и много ефективна (не и знам името, но знам къде расте и си берем от нея :)) . Даваше чай на кравите когато имаха разтройство и след това се оправяха. Та да питам дали тази билка би била от полза и при пчелите?

Билката предполагам е подъбиче.

jdrumev
16.12.2017, 00:56
30 глухарчета стигат. Гледам сега ги има доста.За мен най доброто е змийското мляко, но за там трябва да знаеш точно дозата иначе по добре да имат нозема.:bigsmile:

M.Milkov
18.12.2017, 07:16
Змийско мляко /Чистотел.
Ускорено развитие.
Аскосфероза,Ноземетоза,Вар иатоза,Европейски и Американски гнилец.
Начин на приготвяне.В 2литра вряща вода се слагат 6 СЛ.от Змийското мляко.Ври 5 мин.Отнема се от огъня,и се оставя да престой 8 часа.Прецежда се и се пръска в кошера по-стените,дъното ,и м/у рамките.Може да се пръска по-пчелите и закритото пило,без откритото пило.Прилага се пролетно време.

M.Milkov
18.12.2017, 07:47
За Нозематоза.Използва се запарка от червено подъбиче.3 стръка се запарва в 0.500мл.вряща вода.След като изтине запарката се прибавя към 2литра сироп.Дава се на семейство есенно време 3пъти през 3дни.

M.Milkov
18.12.2017, 09:04
Ако има други практики и рецепти давайте ги ,не се стеснявайте и не ги крийте.Затова е форума.Да си ги споделим и помогнем.

Трендафил Дончев
18.12.2017, 09:56
Ако има други практики и рецепти давайте ги ,не се стеснявайте и не ги крийте.Затова е форума.Да си ги споделим и помогнем.

И да са изпитани, а не баба каза, че става за кашлица.:bigsmile:

todor.mitkov
18.12.2017, 13:18
За Нозематоза.Използва се запарка от червено подъбиче.3 стръка се запарва в 0.500мл.вряща вода.След като изтине запарката се прибавя към 2литра сироп.Дава се на семейство есенно време 3пъти през 3дни.
Колега, ползваш ли я тази рецепта?
Идеята за превенция ли е или може и след като е станала белята също да се ползва?

ch.atanasov
18.12.2017, 15:09
За Нозематоза.Използва се запарка от червено подъбиче.3 стръка се запарва в 0.500мл.вряща вода.След като изтине запарката се прибавя към 2литра сироп.Дава се на семейство есенно време 3пъти през 3дни.

Това ли е подъбичето ?

http://www.zdrava.bg/images/herbs/420w/175.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiA9Juez5PYAhXRF-wKHRYpDFIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.zdrava.bg%2Fbilki%2Fcherveno-podabiche%2F&psig=AOvVaw0fPs7gZYynMBKvgMK7eJIU&ust=1513688488552047)


Три стръка за 2 литра. За 200 литра -300 стръка, ще ми трябва цял декар.:)

Трендафил Дончев
18.12.2017, 15:24
Това ли е подъбичето ?

http://www.zdrava.bg/images/herbs/420w/175.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiA9Juez5PYAhXRF-wKHRYpDFIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.zdrava.bg%2Fbilki%2Fcherveno-podabiche%2F&psig=AOvVaw0fPs7gZYynMBKvgMK7eJIU&ust=1513688488552047)


Три стръка за 2 литра. За 200 литра -300 стръка, ще ми трябва цял декар.:)

Същото е. Ако го намериш на хубаво място ще можеш и повече стръкове да намериш, но в повечето случаи е в минимални количества.

M.Milkov
18.12.2017, 19:27
Колега, ползваш ли я тази рецепта?
Идеята за превенция ли е или може и след като е станала белята също да се ползва?Ползвам я профилактично.

todor.mitkov
18.12.2017, 22:13
@Атанасов, запоявядай при мен и си вземи по-голяма кошница, че подъбиче има в несвес :P Кеф ти бяло, кеф ти червено.
Идеята е интересна и ще я проверя тази година.

DimityrG
18.12.2017, 22:42
За нозема,зелените обвивки на ореха като се почистват при бране(случва се в удобно време есента...),прави се настойка студена и след като престои един ден се прецежда и се прави и отвара(кипват се ) и като изстине прецеждане и събиране и двете течности,прави се сироп и се подхранва ,може и да се напръска в междурамията,надвечер .Същото се прави и с отвара от бял пелин като се събира стрък(листа) пролетта и цвят през юли нач.август,дозата не я помня,но слагам повечко100-тина грама суха билка(към 500гр.свежа) за 30 лт.сироп.Тая пролет на отводките слагах с подхранването билката камшик-мн.използвана в миналото за лекуване не само на хора но и на всякаква стока при проблеми със ст.чревния тракт.
Не съм използвал,но вероятно е хубаво да се слага и отвара от полски хвощ,някои видове дървесни гъби(наскоро издадоха хубава книга за лечебните гъби в България ,автор Владимир Въжаров...Благопожелания за скорашните празници и за Новата година !

n_markov
20.12.2017, 23:58
Общо взето почти всички билки които повлияват положително на стомашно чревния тракт на човек, би трябвало да оказват същото действие и при всички останали животни и насекоми. Та основния и най важен въпрос е ДОЗАТА. Колко би могло да е количественото съотношение на отварата-запарка и приема на рецептите при човек съпоставими при третиране(лечение и т.н.) към пчелното семейство(1кошер). Дали съществува някаква количествена закономерност? Пример: 2 стръка от (,,,,) в 100мл. вода при консумация от човек, а при пчелите примерно да е 1 стрък от (,,,,) в 100мл. вода. Или 1:1 човек-пчели?

freelancer_bg
21.12.2017, 12:40
Аз съм чувал, че едно пчелно семейство, което е добре развито през активния сезон, е колкото един човек по отношение на дозите на билките.

Камен Крумов
21.12.2017, 13:07
Аз съм чувал, че едно пчелно семейство, което е добре развито през активния сезон, е колкото един човек по отношение на дозите на билките. Нормата на повечето лекарства се отнася към килограм телесна маса, както в хуманната, така и във ветеринарната медицина. Съотношението човек : пчелно семейство е 1:10. Примерно, ако една ефервесцентна таблетка витамини е дневната доза за един човек, то тя стига за 10 кошера.

Niki1313
21.12.2017, 21:54
Колеги...въпрос свързан с цитираните по-горе сравнения между човека, пчелите и дозите - бихте ли си позволили да пиете 50 грама оксалова киселина (3-4 седмици подред), да си поставите напоена марличка с мравчена киселина в спалнята докато отмаряте или да сгънете някоя "безвредна" лентичка (каквато и да е),... а какво ще кажете за профилактичен прием на йод, ей тъй, щтото пчелите го поема и за хората ще е безвредно!?!

Сравненията които си позволяваме да правим, може да изиграят лоша шега на някои по-неопитен, доверчив или начинаещ колега.

... Ха сетих се нещо... щто не им даваме по 50-100 гр. сливовица ... за успокояване на нервната система;), може пък да действа.

n_markov
22.12.2017, 21:24
Колеги...въпрос свързан с цитираните по-горе сравнения между човека, пчелите и дозите - бихте ли си позволили да пиете 50 грама оксалова киселина (3-4 седмици подред), да си поставите напоена марличка с мравчена киселина в спалнята докато отмаряте или да сгънете някоя "безвредна" лентичка (каквато и да е),... а какво ще кажете за профилактичен прием на йод, ей тъй, щтото пчелите го поема и за хората ще е безвредно!?!

Сравненията които си позволяваме да правим, може да изиграят лоша шега на някои по-неопитен, доверчив или начинаещ колега.

... Ха сетих се нещо... щто не им даваме по 50-100 гр. сливовица ... за успокояване на нервната система;), може пък да действа.

Колега Niki1313 нищо притив вашия коментар, но кои нормален човек би си помислил да третита 3-4 седмици. Та това си е 1 месец. Ако до толкова му стига акъла на пчеларя позволяващ това третиране като време и т.н. да си бере последствията сам. То явно и толкова ще е пчелар, по скоро ПЕЧЕЛБАР ПРОГРАМИСТ.

Камен Крумов
25.12.2017, 10:12
Колеги...въпрос свързан с цитираните по-горе сравнения между човека, пчелите и дозите - бихте ли си позволили да пиете 50 грама оксалова киселина (3-4 седмици подред), да си поставите напоена марличка с мравчена киселина в спалнята докато отмаряте или да сгънете някоя "безвредна" лентичка (каквато и да е),... а какво ще кажете за профилактичен прием на йод, ей тъй, щтото пчелите го поема и за хората ще е безвредно!?!

Сравненията които си позволяваме да правим, може да изиграят лоша шега на някои по-неопитен, доверчив или начинаещ колега..
Сравненията са абсолютно адекватни. Става въпрос за лекарства и хранителни добавки. ОК и мравчена киселина не са лекарства! С тях се прави химиотерапия. Йодът е необходим за всички живи същества. а ние хората го приемаме ежедневно с готварската сол и питейната вода.


щто не им даваме по 50-100 гр. сливовица ... за успокояване на нервната система;), може пък да действа.Ами, действа! Години наред нашите дядовци са обединявали семейства третирайки ги преди това с ракия. Ефекта е не само за уеднаквяване на миризмата. Метода се използва и до ден днешен, което не е случайност.

srg
25.12.2017, 10:52
Добре че сме хората иначе кой ще им даде йод, да ги окъпе с киселина, да ги нахрани през зимата и .......

M.Milkov
21.11.2018, 14:18
Здравейте колеги.Някой използвал ли е спиртен извлек от Змийско мляко/Чистотел/,да го дава със сиропа за лечение на пчелите.И ако има такива нека да споделят.И как го дават в сиропа.Предварително му благодаря.

n_markov
16.12.2018, 11:47
Как би се отразило на пчелите, ако им се добавя в зимното подхранване - клеева тинктура. Дали би повлияло така както при човек?

Трендафил Дончев
16.12.2018, 11:51
Как би се отразило на пчелите, ако им се добавя в зимното подхранване - клеева тинктура. Дали би повлияло така както при човек?

Логично е да не им действа въобще. Като се има предвид, че дъвчат чист клей и ходят по него.

docata
30.05.2019, 13:47
Змийско мляко /Чистотел.
Ускорено развитие.
Аскосфероза,Ноземетоза,Вар иатоза,Европейски и Американски гнилец.
Начин на приготвяне.В 2литра вряща вода се слагат 6 СЛ.от Змийското мляко.Ври 5 мин.Отнема се от огъня,и се оставя да престой 8 часа.Прецежда се и се пръска в кошера по-стените,дъното ,и м/у рамките.Може да се пръска по-пчелите и закритото пило,без откритото пило.Прилага се пролетно време.

Привет! И аз чувах, че тази билка има приложение при борбата с вароатозата. Тъй като съм начинаещ пчелар обаче (в събота живот и здраве ще заселя първите си кошери) има две неща, които не са ми ясни:

1. Ако не може да се пръска откритото пило, това означава ли, че може да се пръска само в определени месеци, когато няма такова. Ако да, кои са тези месеци...аз бих предположил наесен, към края на октомври, преди зазимяването, че трябва да се третира само...
2. Дали би могло да се третира както с мравчената киселина, т.е. да се сипе настойката в изпарител. Дали това би засегнало откритото пило?

Поздрави,
Добри

EDIT: сега видях, то си пише, че се третира напролет, но тогава не трябва ли да има вече открито пило, нали майката започва да снася около 21 Януари?