PDA

Виж пълната версия : Имало ли е робство в България?



agro
08.12.2017, 21:22
...
Не бива да се забравя, че идеята за бога се насажда у религиозните от най-ранна детска възраст. Те не достигат до нея чрез разсъждения /като Стивън Хокинг например/, за тях тя е такава даденост, като за нас турското робство и за македонците Александър Македонски /пробвай да кажеш на някого, че не е било робство/.

Валентин.
11.12.2017, 18:10
/пробвай да кажеш на някого, че не е било робство/.

Нима ще твърдиш, че не е било робство? Остава да кажеш, и че турците не са клали българи. Пфф.

agro
11.12.2017, 22:46
Нима ще твърдиш, че не е било робство? Остава да кажеш, и че турците не са клали българи. Пфф.
А имало ли е някога империя, която да не си е клала поданиците? Поне аз не съм чувал за такава. Но ги е клала само в краен случай - ако нещо сериозно се бунтуват, иначе си ги е доила за данъци. Ако не успеят размирниците с бунта - остават в историята като разбойници, терористи, хайдути, партизани и т.н. Ако пък успеят - стават национални герои за нововъзникналата държава. Не е като да не сме си носели фесовете, начело с хаджиите, дето са ходили до Божигроб.
Прочее, най-успешната запазена империя засега е руската - разпростряла се е на 1/6 от земната суша. И си е клала поданиците на воля. Ама тези същите не казват, че са под руско робство / с малки изключения, но такива ги "колят" със съвременни методи/.

Валентин.
12.12.2017, 20:42
Абе, не че ти дължа обяснение. АмА, през оная ми работа е коя империя, какво прави с тия дето ги поробва.
По-важно ми е какво става с Българския Народ, с Българската Държава и с Българските Земи.
А като те гледам какво пишеш, май се радваш, че България е била под робство.
Айде много ти здраве.

agro
12.12.2017, 20:59
Абе, не че ти дължа обяснение. АмА, през оная ми работа е коя империя, какво прави с тия дето ги поробва.
По-важно ми е какво става с Българския Народ, с Българската Държава и с Българските Земи.
А като те гледам какво пишеш, май се радваш, че България е била под робство.
Айде много ти здраве.
Чета важните аргументи, които изтъкваш, вземам си поука и обещавам вече да не правя неща през оная ти работа, че стереотипите, набити в главите от ранна детска възраст, най-често не подлежат на по-късна корекция. Който не вярва - справки в съседна Македония.

kando
13.12.2017, 00:10
Не ми се подхваща темата за тази епоха, но все пак няколко думи от мен.
За мен, като човек е обидно и крайно неуместно, историческите събития да се разглеждат единствено и само през призмата на правната система, придържайки се плътно към буквализма на терминологията, с която работи. Да вярно е, че българите в края на този исторически период са имали права, но и е вярно, че в началото са нямали съвсем никакви т.е. били са роби в буквалния смисъл на понятието. Обаче основанието да се говори за робство обхващащо всичките пет века е геноцида, който е извършен в/у българския народ. Въпросът не опира просто до това дали са имали или нямали права. Като всеки завоевател османците са спазвали принципите откакто свят светува - да бъдат избити всички, които на някакъв по- късен етап биха могли да възстанат против тях, съответно ясно е, че фокусът пада най- вече в/у елитите и интелигенцията. И в това отношение уви османците наистина успяват, което е голяма рядкост в световната история изобщо. Де факто те избиват цялата българска аристокрация - приемствеността на всички ... да ги наречем знатни или исторически родове е прекъсната завинаги, с което българската държавност бива безвъзвратно унищожена. На практика именно поради тази причина след освобождението ни внасят княз от Европа - не, че към днешна дата, а още по османско българите остават без нито един наследник на царските фамилии, дори така спрягания Буров не е никакъв аристократ.

Казано с други, доста горчиви думи - България след освобождението, вече няма нищо общо с България преди падането й под османска власт. За това е робство - защото България, като национално самосъзнание, като историческа наследственост, е унищожена. Това днес не е България - както например и Израел не е Юдея. Тези хора, които днес наричат себе си евреи и наследници на Мойсей - живеят в една огромна самозаблуда.

Но да се върна в началото - в правото няма термин обозначаващ тези особености и специфики в историческите събития. Не е коректно правната система да бъде висшия коректив на историята.

agro
13.12.2017, 18:18
...Като всеки завоевател османците са спазвали принципите откакто свят светува - да бъдат избити всички, които на някакъв по- късен етап биха могли да възстанат против тях, съответно ясно е, че фокусът пада най- вече в/у елитите и интелигенцията. И в това отношение уви османците наистина успяват, което е голяма рядкост в световната история изобщо. Де факто те избиват цялата българска аристокрация ...
Говорим за османците, не за болшевиките. И изобщо не е рядкост в световната история да изчезнат даже развити цивилизации под напора на по-мощни завоеватели. Типичен пример е Набатейското царство, на останките от което се любуваме в Петра. За траките и тяхната държава научаваме само от находките и ръкописите.
След разпадането на османската империя народите отново остават с националната си идентичност, за разлика от много други случаи. Например по местата на мавърския халифат в Испания, след падането му, никакви мюсюлмани не са останали по тези земи. Испанската империя, като много цивилизована и толерантна, ги е изкоренила до крак от родните им места. Не се е церемонила много и с евреите. Та сравнението определено поставя османската империя в списъка на общо взето толерантните общества през онези векове /да не забравяме, че тогава феодалните селяни са били един вид роби и под своя, и под чужда власт/. Да се запази един народ 500 години, ако толкова дълго е бил подложен на асимилация и унищожение, е невъзможно. А кланетата са си неразделна част от човешката история, даже по нашите земи са по-малко от другаде.

ch.atanasov
13.12.2017, 19:01
Не искам да оневинявам турците (османлии ) но ако бяха постъпили като арабите, нямаше да има сега не само българи,но и гърци,сърби, румънци, унгарци плюс разните там чак до Виена.

kando
13.12.2017, 21:33
Да се запази един народ 500 години, ако толкова дълго е бил подложен на асимилация и унищожение, е невъзможно.
Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил. След освобождението на тези земи има шепа хора, които са без идентичност, без лидери, без обединяващ императив, без ценности и с минало на роби. Историята ни от тогава до ден днешен е изтъкана само от предателства и тежестта на тази проклета просешка паничка за подаяния отвън - нямаме нищо от онова, което прави от дадена група индивиди, народ с едно общо име. Ние ще доживеем времето, когато ще има повече българи в чужбина, отколкото в България - къде го този народ, българския? Ние сме българи, само формално. Вече в съзнанието и на най- глупавите изплува прозрението, че тука държава няма да стане - защо няма да стане? Защото не сме онези българи, които са били завладени от "толерантните" османци.

Вече живеем във времена, в които можем да обикаляме света по- свободно. Където и да иде човек в Европа ще намери история - ще намери архитектура, ще намери наука, ще намери изкуство, ще види как тези цивилизации и общества са имали развитие, докато там са писали пиеси и симфонии, хората тук са гледали добитък и с това се изчерпва всичкото им битие. Защо се е получило така - нима българите, които са били основен фактор, та цяла Европа се е съобразявала с тях, са били глупави и некадърни? Не - не е това: били са роби, но са имали права, за да плащат данъци и да издържат империята, Османската, не Българската, и именно защото е Османска, не са си мръднали пръста за културно- цивилизационното развитие на местното население.

Виждаш ли сега как те връщам на твоя пост - за това казах, че не ми се пише по този въпрос. Мислиш, че си открил топлата вода и заявяваш "ха осмели се да кажеш на някого, че не е имало робство" - не бива да провокираш така лековато, толкова тежка тема, защото най- напред нямаш смелостта да осъзнаеш, че няма български народ. И не - не те виня за това, защото .... гадно е, но това е истина, която рано или късно ще трябва да си признаем, а не да я заобикаляме на гърба и злочестата съдба на българите, които са живели в робство: това е гавра, макар и в/у паметта на отдавна напуснали този свят хора, но да се настоява, че не били живели в робство, е гавра от най- обидните. За това и така започнах - че се изказвам, като човек. Човешкото в мен, доколкото го има, не ми позволява да отрека робството, на което са били подложени българите.

Талпа
14.12.2017, 08:11
Странна тема за този форум, но от друга страна винаги ми е било интересно как си представят хората османското робство.

rumenggr
14.12.2017, 10:01
Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил. След освобождението на тези земи има шепа хора, които са без идентичност, без лидери, без обединяващ императив, без ценности и с минало на роби. Историята ни от тогава до ден днешен е изтъкана само от предателства и тежестта на тази проклета просешка паничка за подаяния отвън - нямаме нищо от онова, което прави от дадена група индивиди, народ с едно общо име.

Не съм съгласен с тези думи. Погледнато от позиция на днешната реалност, може да се изпадне в такъв песимизъм, но дали в началото на '90те щеше да звучиш така? След освобождението от какво? Да попитаме Захари Стоянов или Иван Вазов или... хайде да не се връщаме чак до Паисий. Шепа хора без идентичност няма как да възродят държава за 50-60 години!!! И е нелеп паралела с Испния. Там
говорим за КРАЛИЦА, която сменя крал (къде и кога си е отишло робството?) и с армията СИ и рамото на испанската ктолическа църква, гони маврите, евреите, и голяма част от прогресивните хора. Не става сравнение. И въобще такива теми... Гледната точка на странични за българина хора може да е всякаква. На нас са ни късали ританките за тези пет века по всякакъв начин
и това е РОБСТВО! Много грешки са направени. Вярно е. Но е нелепо днес да прекръщаваме историята. БЪЛГАРИТЕ от онова време са казали, че са се ОСВОБОДИЛИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО!!! Нямаме право да подменяме техните думи, защото не сме преживяли живота им и съдбата на предците им.

Валентин.
14.12.2017, 20:00
Хм. А днешните американци, дали имат нещо общо с престъпниците и бездомниците, които са заселили континента преди 300г. +, -. Но пък Българите въпреки 550г. робство са запазили Езика си, Писмеността си, Религията си, Музиката си. Пазят си и Историята. Само едно е кофти, че не си извличат поуки от нея.

ch.atanasov
14.12.2017, 20:57
. ..Но пък Българите въпреки 550г. робство са запазили Езика си, Писмеността си, Религията си, Музиката си. Пазят си и Историята....

Да за щастие са запазили всичко това, но не защото са много печени и голяма работа. Станало е защото султана не е искал друго. В този смисъл трябва даже и да сме благодарни ( поне на късмета си ). Горе споменах арабите, ако бяха те, сега само във Ватикана, в някой ръкопис щеше да пише за Българи.

пп. Минали са 140 г. няма смисъл да ровим и то от някакъв патриотизъм, непочиващ на исторически факти.

agro
14.12.2017, 22:56
Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил...
били са роби, но са имали права, за да плащат данъци и да издържат империята, Османската, не Българската, и именно защото е Османска, не са си мръднали пръста за културно- цивилизационното развитие на местното население.
...нямаш смелостта да осъзнаеш, че няма български народ.

Малко цитата зле изглежда, изваден от контекста, но не ми се оправя сега, та извинявай, но:
Четох новонамерения ръкопис на Петър Богдан във вариант Божидар Димитров: http://macedonia.kroraina.com/bd/pbb_1.html
Въпреки пристрастността му на католически духовник, считащ и принизяващ българите като схизматици, от цялото писание личи една империя, населена от турци, българи, гърци, сърби, власи, арменци, евреи и прочее /за македонци не се говори, но може да е цензура на Божидар Димитров:laughing:/. Ясно ги различава като народи, като личи, че българите са предимно селско население, с малки изключения. Селяните при феодализма, без оглед на народност и вяра, са били почти като роби на земевладелеца /феодала/, включително и в Османската империя. Разликата със Западна Европа е тази, че при османлиите земята е била собственост на султана, а не на местния феодал, един вид е била държавна. Тук може би се крие и разковничето защо османската империя, отначало превъзхождаща средновековните европейски държави, постепенно е западнала, българите и другите народности заедно с нея. Всички те селяни, пак без оглед на народност и вероизповедание, са наричани с общото име "рая", т.е. производители на храната. Чак в по-късни времена това наименование придобива значението, което сега ние и турците му придаваме. Ако на участта на феодалния селянин казваме робство, то да, роби сме били, защото в империята сме били селско население. Но роби са били и всички феодални селяни в Европа заедно с нас. Руснаците, като си избиха елита и аристокрацията след октомврийската революция, да не са изпаднали от историята? Все още са сила и си държат империята, ако и китайците постепенно да се заселват в далечния изток.
Всичките народи, произлезли от тази постепенно западнала османска империя, оттогава се мъчат /включително и турците/ да наваксат пропуснатото. Допреди комунизма ние, българите, сме се справяли успешно със задачата и до втората световна война, въпреки катастрофите в името на националното обединение, сме успявали да поддържаме темпото заедно с останалите народи от тази група. За зла участ съдбата отново ни запраща в друга, още по-ретроградна империя и е илюзия, че за 3 десетилетия след нейния край ще успеем отново да наваксаме пропуснатото. В това време гърци и турци ни изпревариха. Сега нещата пак стават, но бавно и мъчително, не бъди чак такъв песимист. Пътувал съм и по други краища на света и съм видял колко много по-напред сме от повечето свят.

nikawr
15.12.2017, 09:33
Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил....
Кандо, няма как това да е вярно! Няма как без национално самосъзнание сега да има България. Друг е въпроса, че светът се отвори и вече нещата се омешавиха много. Паралел с Испания не може да има, ама никакъв. Там арабите са позволили на местната интелигенция да си управлява пак, като васали. Арабите са строили в тази страна, а не само да са вземали. При нас кое е построено от турците за 500 години, малките селски купулообразни мостчета???
Да се запази една нация като мислене и идентичност 500 години, и да се се каже после че няма такава нация е меко казано неуместно! Реално, изтребването на интелигенцията след падането под Турско робство, отрязва ръцете на нацията, но това изтребване е започнато още от Цар Борис I! Действие, което за мен е едно от най-големите престъпления в историята на нацията ни! Пресен пример е днешна Македония. Там след 1944г. се започва масово гонение на Българите и по-специално на интелигенцията. Избити и изселени са хилияди Българи от там, а България стои отстрани и ръкопляска!!! Положението сега е такова, че в Македония, Българите много малко, и Македония вече не е Българска, колкото и да се тупаме в гърдите, но там Шиптарите ще си вземат своето след някое друго десетилетие! Имах приятел от Сърбия в университета, Българин по корени от западните покрайнини. Веднъж като се бяхми напили, знаете ли какво ми каза? Аз съм Българин, цялата ми рода е Българска, но България ни изостави, сега съм Сърбин!!! :(

Трендафил Дончев
15.12.2017, 09:55
Кандо, няма как това да е вярно! Няма без национално самосъзнание сега да има България. Друг е въпроса, че светът се отвори и вече нещата се омешавиха много. Паралел с Испания не може да има, ама никакъв. Там арабите са позволили на местната интелигенция да си управлява пак, като васали. Арабите са строили в тази страна, а не само да са вземали. При нас кое е построено от турците за 500 години, малките селски купулообразни мостчета???
Да се запази една нация като мислене и идентичност 500 години, и да се се каже после че няма такава нация е меко казано неуместно! Реално, изтребването на интелигенцията след падането под Турско робство, отрязва ръцете на нацията, но това изтребване е започнато още от Цар Борис I! Действие, което за мен е едно от най-големите престъпления в историята на нацията ни! Пресен пример е днешна Македония. Там след 1944г. се започва масово гонение на Българите и по-специално на интелигенцията. Избити и изселени са хилияди Българи от там, а България стои отстрани и ръкопляска!!! Положението сега е такова, че в Македония, Българите много малко, и Македония вече не е Българска, колкото и да се тупаме в гърдите, но там Шиптарите ще си вземат своето след някое друго десетилетие! Имах приятел от Сърбия в университета, Българин по корени от западните покрайнини. Веднъж като се бяхни напили, занете ли какво ми каза? Аз съм Българин, цялата ми рода е Българска, но България ни изостави, сега съм Сърбин!!! :(

Не си прав, че турците не са построили нищо в България. Толкова джамии направиха, че това което го даваш за пример е нищо в сравнение с тяхното взето на куп. Вече няма населено място без тяхно присъствие. Новия начин на превземане, тихо, бавно, но сигурно. А ние спим, но когато се събудим ще е много късно. А имало ли е робство? Имало е и още как.

ch.atanasov
15.12.2017, 11:00
Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?

krasivasi
15.12.2017, 11:33
Чудесен въпрос,с нетърпение чакам да прочета смислен отговор.

Талпа
15.12.2017, 12:31
Дебата ми става много интересен. Може ли да помоля всеки който е писал по тази тема да пусне по един кратък пост с професията си. Бкагодаря

tarty
15.12.2017, 12:41
Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?

Чанко, какви турци да колят, като те са си българи бе, само изповядват различна религия. Той Ердоган е по бял от тебе, каква кръв мислиш тече в неговите вени? Ако си направи генетичен тест, като нищо ще излезе с по добри генни от тебе, от тези българските.

nikawr
15.12.2017, 12:51
Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?
Колега, чисти турци по нашите земи е имало много малко. Повечето са потурчени Българи и изселници от всички краища на Турската империя. Реално е имало Турци които са били в по-лошо материално положение от повечето Българи! Задай си въпроса от друга страна: Защо през бай Тошево време, по време на "възродителния поцес", не приемат Българските турци за свои в Турция?
Знаеш ли колега Атанасов кое най-лошото в момента? В момента, Родопи, Странджа и Сакар, бавно и полека си отиват към присъединяване с Турция! Преди има няма 200 години там коренното население се е определяло като Българи, но сега са малко с това самосъзнание! А Българските управници не правят нищо да променят развитието на нещата! Напротив, все повече ги очуждават от България!

п.п. нещо което може да даде смислен отговор на въпроса ти защо не са били избити Българските турци след Освобождението: http://www.public-republic.com/magazine/2013/05/105589.php

ch.atanasov
15.12.2017, 13:29
Чанко, какви турци да колят, като те са си българи бе, само изповядват различна религия. Той Ердоган е по бял от тебе, каква кръв мислиш тече в неговите вени? Ако си направи генетичен тест, като нищо ще излезе с по добри генни от тебе, от тези българските.

Нали си на вълна :гени на пчелите, че оправи и българките.:bigsmile: На мен ми е ясно : българчето става еничар (турчин ), взема българка ,но потомъка вече е мюсюлманин ( турчин ), нищо че е 100% по кръв българин. Да, ама отиди оттатък Айтос и виж за какви се имат.
пп. Дерзайте по зададения въпрос.

ch.atanasov
15.12.2017, 13:35
п.п. нещо което може да даде смислен отговор на въпроса ти защо не са били избити Българските турци след Освобождението: http://www.public-republic.com/magazine/2013/05/105589.php

Нямам време д го чета, но тази разруха едва ли дава отговор.

Юрий Цветков
15.12.2017, 13:49
Дебата ми става много интересен. Може ли да помоля всеки който е писал по тази тема да пусне по един кратък пост с професията си. Бкагодаря

Ами защо ти не започна, а се криеш зад. някакъв измислен ник.

nikawr
15.12.2017, 15:54
Интересно ми е мнението по този въпрос на Delta.e ... :)

rumenggr
15.12.2017, 17:35
Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?

Защо в Африка има бели хора ЖИВИ!!!? Евреите да вземат да се върнат в Египет и каквото мърда, в трапа. И хубаво провери какво значи патриот, а след това виж и думи като свобода, разум, човечност, справедливост, съвест, мир и въобще що за въпрос роди!

Талпа
15.12.2017, 17:46
Ами защо ти не започна, а се криеш зад. някакъв измислен ник.
Веднага ще отговоря. Завършил съм история. Доста съм изчел по тази тема. За Османнската империя ми преподаваше проф. Цветана Георгиева. Мисля че тя е един от най- големите корифей в тази област. Интересна ми е вашата гледна точка, тази на лаиците. Не съм питал за имена а само за професии, за да получа някаква представа за пишещите по темата.

nikawr
15.12.2017, 17:50
Веднага ще отговоря. Завършил съм история. Доста съм изчел по тази тема. За Османнската империя ми преподаваше проф. Цветана Георгиева. Мисля че тя е един от най- големите корифей в тази област. Интересна ми е вашата гледна точка, тази на лаиците. Не съм питал за имена а само за професии, за да получа някаква представа за пишещите по темата.
Супер, ама я да чуем мнението на специалисът по темата...

rosty_sz
15.12.2017, 17:57
РОБСТВО е имало, в пълния смисъл на думата, според мен. Не разбирам, как разполагайки с повече знания (които реално не променят картината) се опитваш да изпъкнеш над всеобщото мнение изказвайки различно мнение? Това се казва да се правиш на интересен.
Успех.

ch.atanasov
15.12.2017, 17:58
Защо в Африка има бели хора ЖИВИ!!!? Евреите да вземат да се върнат в Египет и каквото мърда, в трапа. И хубаво провери какво значи патриот, а след това виж и думи като свобода, разум, човечност, справедливост, съвест, мир и въобще що за въпрос роди!

Мога да цъкна и да ти изпиша дефиниция, но ти сам ще си го видиш. Пиша за модерните съвременни патриоти. Онези, които носят тениски с образа на Левски и Ботев. Онези с промитите мозъци, които мразят турция, а обичат русия, например.
пп. Нещо криво си ме разбрал. Не съм писал, че е трябвало да ги " каквото мърда в трапа ", а защо не са го направили.

Талпа
15.12.2017, 18:03
Супер, ама я да чуем мнението на специалисът по темата...
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам

rumenggr
15.12.2017, 18:07
Мога да цъкна и да ти изпиша дефиниция, но ти сам ще си го видиш. Пиша за модерните съвременни патриоти. Онези, които носят тениски с образа на Левски и Ботев. Онези с промитите мозъци, които мразят турция, а обичат русия, например.
пп. Нещо криво си ме разбрал. Не съм писал, че е трябвало да ги " каквото мърда в трапа ", а защо не са го направили.

Извинявай. Приех буквално и палнах фитила прибързано.

rosty_sz
15.12.2017, 18:08
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам

Това е чистата реалност и са мнения от статистическа извадка българи. Ако ти е много смешно посещавай пчеларските теми.
За по изискани (не кръчмарски ) мнения може би ще трябва да се насочиш към исторически форум.

П.П Ник на 10 поста да дава такива грубовати оценки е леко ценично, пък и да моли да се трият теми ......

Трендафил Дончев
15.12.2017, 18:10
Веднага ще отговоря. Завършил съм история. Доста съм изчел по тази тема. За Османнската империя ми преподаваше проф. Цветана Георгиева. Мисля че тя е един от най- големите корифей в тази област. Интересна ми е вашата гледна точка, тази на лаиците. Не съм питал за имена а само за професии, за да получа някаква представа за пишещите по темата.

Това не е критерий. Професията може да е коренно различна и дадения индивид да е доста навътре с материала, а може да му е доста близка, а да е пълен капук/неразбиращ/.

nikawr
15.12.2017, 18:11
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам

Ама колега просвети ни бре! Ей стоим и чакаме с нетърпение! Поне после няма да ставаме за смях!

Трендафил Дончев
15.12.2017, 18:16
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам

Талпа, нищо лично към теб. Само да отбележа. Пишеш, че разни професори са ти давали знания, а се чудя на правописа в поста ти. Хайде поне тези които сте учени да пишете както трябва, че да не ставаме както казваш а края на поста си - за смях.

rumenggr
15.12.2017, 18:41
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам

Колега, осатви академичния тон. Подхожда на коридорите в БАН. Сам знаеш от кой и как се пише историята и как се тълкува. Името на проф. по никакъв начин не облагороди "бръщолевенето". В момента има една доцентка, която бръщолеви пред студентите си за някакво "османско владичество". Има и публикации на тази тема. Ох, обичам я тази жена... Между другото, като историк направи блестящо включване!

Талпа
15.12.2017, 19:02
Талпа, нищо лично към теб. Само да отбележа. Пишеш, че разни професори са ти давали знания, а се чудя на правописа в поста ти. Хайде поне тези които сте учени да пишете както трябва, че да не ставаме както казваш а края на поста си - за смях.
Колега приемам забележката за правописа. Само че пиша в движение от телефона, докато сменям влаковете и на моменти изтривам без да искам пасажи или повтарям думи. Като седна на спокойствие мога да обърна внимание на правописа.

Талпа
15.12.2017, 19:06
Това е чистата реалност и са мнения от статистическа извадка българи. Ако ти е много смешно посещавай пчеларските теми.
За по изискани (не кръчмарски ) мнения може би ще трябва да се насочиш към исторически форум.

П.П Ник на 10 поста да дава такива грубовати оценки е леко ценично, пък и да моли да се трият теми ......

Така, ако съм стигнал до там, че да се образовам от исторически форум в имтернет по - добре да се самоубия.

rosty_sz
15.12.2017, 19:08
Така, ако съм стигнал до там, че да се образовам от исторически форум в имтернет по - добре да се самоубия.

Не става дума да се образоваш, иде реч да комуникираш с хора на твоето ниво, по въпроса. Все пак това е пчеларски форум и да ни обвиняваш че разсъждаваме като шайка пияници е ......

Трендафил Дончев
15.12.2017, 19:11
Колега приемам забележката за правописа. Само че пиша в движение от телефона, докато сменям влаковете и на моменти изтривам без да искам пасажи или повтарям думи. Като седна на спокойствие мога да обърна внимание на правописа.

И аз съм тъй по цял ден с телефона, че нали - трябва да ви следя. :bigsmile: И да ти кажа - всички така казват, а грешките все едни и същи. Чудна работа. ;)

nikawr
15.12.2017, 19:13
Така, ако съм стигнал до там, че да се образовам от исторически форум в имтернет по - добре да се самоубия.

Още чакаме да излезеш с мнение по въпроса...
Затова по напред писах, че ми е интресно мнението на Delta.e, защото знам че е историк, ама и твоето мнение ми интересно да прочета.

Талпа
15.12.2017, 19:14
Не става дума да се образоваш, иде реч да комуникираш с хора на твоето ниво, по въпроса. Все пак това е пчеларски форум и да ни обвиняваш че разсъждаваме като шайка пияници е ......
А ми като е пчеларски форум обсъждайте пчеларски теми. Аз го посещавам защото е полезен за хора, начинаещи като мен. Ама да се пишат щуротии като по-горе е обидно за всички ни.

Талпа
15.12.2017, 19:16
И аз съм тъй по цял ден с телефона, че нали - трябва да ви следя. :bigsmile: И да ти кажа - всички така казват, а грешките все едни и същи. Чудна работа. ;)
Е ми ти ако се оправяш с виртуалната клавиатура аз не мога. По стопъти връщам и пак натискам един и същи погрешен бутон

Валентин.
15.12.2017, 19:16
Правено е ДНК изследване на днешните Българи. 40% от гените съвпадат с гените на Прабългарите, 40% съвпадат с местните Славянски племена и 20% са някакви други гени-смесени. Това го четох в някакво изследване. Така че, несериозно е да се твърди, че сме....кой, откъдето минал от тук-тръскал потурите.

Талпа
15.12.2017, 19:18
Още чакаме да излезеш с мнение по въпроса...
Затова по напред писах, че ми е интресно мнението на Delta.e, защото знам че е историк, ама и твоето мнение ми интересно да прочета.

Добре дай да по обсъждаме с теб тогава. Кажи ми първо само как си представяш робството ти?

nikawr
15.12.2017, 19:21
Добре дай да по обсъждаме с теб тогава. Кажи ми първо само как си представяш робството ти?

Нищо не ща да обсъждам, искам да чуя професионално мнение по въпроса, а не бръщолевене от сорта "говорите щуртии..."!

Трендафил Дончев
15.12.2017, 19:23
Е ми ти ако се оправяш с виртуалната клавиатура аз не мога. По стопъти връщам и пак натискам един и същи погрешен бутон

Давай както знаеш. Явно няма да влезеш в пътя. :bigsmile: Шегувам се.

Талпа
15.12.2017, 19:29
Кандо, няма как това да е вярно! Няма как без национално самосъзнание сега да има България. Друг е въпроса, че светът се отвори и вече нещата се омешавиха много. Паралел с Испания не може да има, ама никакъв. Там арабите са позволили на местната интелигенция да си управлява пак, като васали. Арабите са строили в тази страна, а не само да са вземали. При нас кое е построено от турците за 500 години, малките селски купулообразни мостчета???
Да се запази една нация като мислене и идентичност 500 години, и да се се каже после че няма такава нация е меко казано неуместно! Реално, изтребването на интелигенцията след падането под Турско робство, отрязва ръцете на нацията, но това изтребване е започнато още от Цар Борис I! Действие, което за мен е едно от най-големите престъпления в историята на нацията ни! Пресен пример е днешна Македония. Там след 1944г. се започва масово гонение на Българите и по-специално на интелигенцията. Избити и изселени са хилияди Българи от там, а България стои отстрани и ръкопляска!!! Положението сега е такова, че в Македония, Българите много малко, и Македония вече не е Българска, колкото и да се тупаме в гърдите, но там Шиптарите ще си вземат своето след някое друго десетилетие! Имах приятел от Сърбия в университета, Българин по корени от западните покрайнини. Веднъж като се бяхми напили, знаете ли какво ми каза? Аз съм Българин, цялата ми рода е Българска, но България ни изостави, сега съм Сърбин!!! :(
Е това са щуротии. Човек като ти прочете написаното и не може да ти проследи мисълта. Какво общо има целия ти поток от думи са турското робство. България, Сърбия, Македония, 1944г та даже и някакъв българин от западните покрайнини. Баязид точно това си е мислил като е превземал българските земи.

nikawr
15.12.2017, 19:42
Е това са щуротии. Човек като ти прочете написаното и не може да ти проследи мисълта. Какво общо има целия ти поток от думи са турското робство. България, Сърбия, Македония, 1944г та даже и някакъв българин от западните покрайнини. Баязид точно това си е мислил като е превземал българските земи.

Ок, давай с твоя поток от думи и факти...
Ставаше въпрос господин историк, че преди 200 години хората от Македония, западните покрайни и т.н., са се определяли като Българи, но вече не е така!

Талпа
15.12.2017, 20:00
Ок, давай с твоя поток от думи и факти...
Ставаше въпрос господин историк, че преди 200 години хората от Македония, западните покрайни и т.н., са се определяли като Българи, но вече не е така!

Пак те питам господин всезнаещ пчелар какво общо има това с въпроса имало ли е турско робство?

Талпа
15.12.2017, 20:04
Пак те питам господин всезнаещ пчелар какво общо има това с въпроса имало ли е турско робство?
Чакай грешката е моя въпросът е имало ли е робство в България. Не знам защо всички подразбираме турско робство а ма от там тръгнахме. Така зададен въпроса отговора е не. Не знам българите да сме държали някой в робство

nikawr
15.12.2017, 20:12
Пак те питам господин всезнаещ пчелар какво общо има това с въпроса имало ли е турско робство?

Абе ти що се правиш на малоумен. Целия ми пост, който цитира е в отговор на колегата Кандо, че няма Български народ, дори и съм цитирал първото му изречение преди поста си!

nikawr
15.12.2017, 20:17
Та да ти отговоря на въпроса какво разбирам под робство: това е да нямаш собствена воля, да изпълняваш и работиш за някой, той да разполага с теб и с децата ти! Е кое от тези неща не е било през "Османското владичество"?

Талпа
15.12.2017, 20:18
Нали ти отговорих РОБСТВО В БЪЛГАРИЯ НЕ Е ИМАЛО. доволен ли си?

Талпа
15.12.2017, 20:20
Въпросът в темата е за робството в България не за Османската империя :D

Niki1313
15.12.2017, 20:31
Специалистът е открил отговора за себе си. Ако някой го интересува да чете и да си вади заключения. Моля ви само пишете си за неща които разбирате че цялата тема е пълна със глупости. Прилича като бръщолевене по кръчмите между пияници. Исках даже да помоля модераторите да я махнат защото ако някой зачете ще умре от смях. Не искате да ставате за смях предполагам


Талпа, нищо лично към теб. Само да отбележа. Пишеш, че разни професори са ти давали знания, а се чудя на правописа в поста ти. Хайде поне тези които сте учени да пишете както трябва, че да не ставаме както казваш на края на поста си - за смях.

Само шест правописни грешки от няколко изречения..., но изказа е още по-зле.

belerefon
15.12.2017, 20:33
Нали ти отговорих РОБСТВО В БЪЛГАРИЯ НЕ Е ИМАЛО. доволен ли си?
Хайде, сега докажи твърдението си с факти!

Талпа
15.12.2017, 20:40
Веднага. Кажи само по кое време в България.

Талпа
15.12.2017, 20:41
Добре господин учителю и какъв трябва да е изказът?

tarty
15.12.2017, 20:42
Игра на думи(гледна точка), наистина в България никога не е имало роби. Съвсем друго е, че самите българи са били такива(роби) но тогава тази земя не е била Българска, а Отоманска. Така е било записано в историята.

ndm
15.12.2017, 20:56
Талпа, ти като учен човек, можеш ли да ни разкажеш накратко да не те затрудняваме, за великото разселване миналия век, от Охридското езеро до Черно море към Босфора, в двете посоки.

Niki1313
15.12.2017, 20:57
Правено е ДНК изследване на днешните Българи. 40% от гените съвпадат с гените на Прабългарите, 40% съвпадат с местните Славянски племена и 20% са някакви други гени-смесени. Това го четох в някакво изследване. Така че, несериозно е да се твърди, че сме....кой, откъдето минал от тук-тръскал потурите.

https://www.youtube.com/watch?v=p8p5ZL7Hq4w&t=247s

https://www.youtube.com/watch?v=3XAvX0ERwT0 (след 16:11 минута)

nikawr
15.12.2017, 21:44
Игра на думи(гледна точка), наистина в България никога не е имало роби. Съвсем друго е, че самите българи са били такива(роби) но тогава тази земя не е била Българска, а Отоманска. Така е било записано в историята.

Няма игра на думи, има само факти! Българите са били роби, децата им са били отнемани и използвани за благото на Османската империя. Цялата Българска земя е принадлежала на султана и Българите са били ползвани като рая! Нямам нищо против сегашните Турци, имам познати от университета Турци, клиенти от Турция които правят бизнес тук. Удолволствие е да се работи с тях! Но да ми се насажда "модерната" идея, че не е имало робство, не благодаря!

Гогол
15.12.2017, 22:22
Въпросът в темата е за робството в България не за Османската империя :D

Напълно си прав колега/ако си пчелар/.Неправилната формулировка на заглавието на темата не ти дава правото да се гавриш с пишещите.
Те пишат емоционално от патриотична гледна точка,без да погледнат задълбочено формулировката на темата.
А сега конкретно–робство е имало по Българските територии в границите на Османската империя още от първия ден след поробването.Не съм историк като теб,но обичам историята.Двама–трима тук искат да вменят на останалите,че е комунистическа инсинуация робството по Българските земи по времето на Османското владичество,може би са рязани читаци макар и с български имена.
Гледахте ли всички вие/под държащи тезата, че не е имало робство/ през тези дни филма Воевода по НОВА? Не е от комунистическо време.Сегашен е.Много красноречиво ви отговаря каква е била действителността по това време.
А ти Талпа,ти Талпа се изцепи наистина като талпа/ако знаеш какво е талпа?/ от осмия етаж на скелето.Казва ти го един бивш строителен работник от времето на комунизма.Тогава нямахме право да работим другаде,освен в строителството.
Само не мога да разбера защо някои се правят на по–големи турци и от ходжата. Май им е навик,да са навсякъде първи.
Робство е имало по Българските територии по времето на Османската империя.Който го отрича това е или османлия или умопобъркан.Другото е да са му дали доста финикийски знаци,което е малко вероятно.

agro
16.12.2017, 18:12
Много митове има в нашата история. За добро или за лошо, с тях сме израстнали от малки, така, както от малки са възпитавани хората от религиозните нации за значението на бога. От това всъщност и тръгна тази тема. Ние сме отраснали с идеята за турското робство, но никога не ни е преподавана действителната фактология, която е известна за онова време. Историята в България винаги е била слуга на моментната конюнктура и държавен интерес, така е и в останалите държави, особено в балканските.
Който наистина се интересува, може да намери трудовете на непредубедени историци /български и не само/, където историческите факти от въпросния период са представени безпристрастно и в пълнота.
Какъв роб е един българин в османската империя, простираща се на два континента, щом като е можел /имал право/ да нарами дисагите и да отиде до Божигроб или пък до Австро-Унгарската граница? Стига да е можел да си го позволи, разбира се. Можел е да притежава земя и да я обработва, плащайки съответните данъци. Същото важи и за селянина мюсюлманин. Да, ще кажете, имало е разлика в данъците. Главната разлика е в поголовния данък, плащан на държавата като компенсация за липсата на военна повинност и в т.нар. кръвен данък за набиране на войници за еничарския корпус.
Сега сравнете този същия селянин с руския селянин. Крепостен, без права, купуван и продаван /и той, и децата му/ от собственика си на цени, под тези на добитъка. На теория има някакви права, но на практика е роб на собственика, така от Иван Грозни чак до царя-освободител.
В западна Европа това е изчезнало на по-ранен етап, но и там го е имало.
Така че, говорейки за робство, трябва да говорим за феодално робство на селяните през онези векове. Бидейки отначало предимно селско население, българите в османската империя, заедно със селяните от другите народности, включително мюсюлманите, образуват т.нар. рая, с което са отличавани от другата част на обществото - т нар.елит, съставен основно от военните. Постепенно, с годините, се обособяват прослойки с привилегии, включително и право да носят оръжие. До 19-ти век, вследствие на редица реформи в империята, българите успяват да станат заможни търговци, занаятчии и т.н. С удивление генерал Дибич Забалкански /Ханс Карл Фридрих Антон фон Дибич/ при настъплението на руската армия през 1828 г отбелязва, че такива села като българските и в Германия не е виждал. През освободителната война 1878 Достоевски, като участник в похода, твърди, че и след сто години в Русия няма да има такива богати и уредени села като българските:http://www.extremecentrepoint.com/archives/703
Знам, че каквито и аргументи да се изтъкнат, е все едно да разправям на някой, от малък възпитан като вярващ, че няма господ или аллах. Оттам тръгна и тази тема. Който е любознателен и непредубеден, сам може да намери и прочете наличната информация за коментирания период, вместо да се наддумваме напразно.

Георги 1974
16.12.2017, 18:47
Anonymous September 3, 2012 at 19:10 Горещо препоръчвам на всички да прочетат първоизточника изцяло в глава втора! Повечето от нелепите коментари ще останат излишни!



П.П.Така пише долу в коментарите за статията на Достоевски.

Валентин.
16.12.2017, 18:56
Приятел, едно е френските принцове да притежават няколко френски селяни, които(селяни) да направят революция и да свалят кралете и принцовете. Съвсем друго е да се появи един чужд народ (чужд на местното население) да започне да воюва и да завладее земите и народа. Освен това и със съвсем друга религия (нещо много значимо за ония времена). Народите населявали земите на днешна България Никога не са били мюсюлмани (с изключение на турците). Ако и това не можеш да осъзнаеш....
П.П. И тук пак заслужаваш Х за обида. И то не към мен или колегите в сайта. Обиждаш Българския Православен Народ.

ch.atanasov
16.12.2017, 19:03
Anonymous September 3, 2012 at 19:10 Горещо препоръчвам на всички да прочетат първоизточника изцяло в глава втора! Повечето от нелепите коментари ще останат излишни!



П.П.Така пише долу в коментарите за статията на Достоевски.

Вземи я прочети в оригинал и ни светни.:bigsmile:

Георги 1974
16.12.2017, 19:16
Вземи я прочети в оригинал и ни светни.:bigsmile:

Здрасти Чанко чест и удоволствие е за мен твоето доверие към моята особа.
Ааааааааа аз много добре знам /чат пат влизам в форумите Наука и Бойна слава/ там е обсъждан този въпрос от хора на който това им е работата и хобито.
Разбери че заглавието на темата не е коректно когато е имало Османска Империя -България не я е имало, но е имало българи.

ch.atanasov
16.12.2017, 19:26
Здрасти Чанко чест и удоволствие е за мен твоето доверие към моята особа.
Ааааааааа аз много добре знам /чат пат влизам в форумите Наука и Бойна слава/ там е обсъждан този въпрос от хора на който това им е работата и хобито.
Разбери че заглавието на темата не е коректно когато е имало Османска Империя -България не я е имало, но е имало българи.

Пак почна със сложния изказ.:bigsmile:


пп. Какво му е на заглавието и глухи, и слепи разбраха, че говорим за турско робство.:)

Георги 1974
16.12.2017, 19:37
Пак почна със сложния изказ.:bigsmile:


пп. Какво му е на заглавието и глухи, и слепи разбраха, че говорим за турско робство.:)

Не е така категорично /аз съм много зле с историята/ ама чат пат чета

Например няма начин да не си учил в училище за Крали Марко:

Крали Марко попита гората:

– Кажи ми, горо, защо си посърнала? Пожар ли те изгори, или слана попари листето ти?
Гората никога не хортува, но на Марка отговори:
– Ще ти кажа, незнаен юнако: нито ме е пожар опожарил, нито ме е слана попарила. Тая сутрин през мене минаха народни поробители – черни арапи с криви ятагани. Те караха три синджира роби – твои братя българи. С първия синджир бяха навързани млади невести с бели забрадки и червени гердани. Невестите вървяха покрусени и ронеха сълзи за невръстните си дечица, останали без майки в люлките.
С втория синджир бяха навързани румени девойки, измъкнати от становете си тъкмо, когато тъчели сватбените си дарове. Техните очи бяха зачервени от плач. С третия синджир бяха навързани най-личните момци на твоя роден край. Те пристъпваха мълчаливи, със стиснати юмруци и сподавена мъка. Всичките се влачеха боси по прашния друм и тяхната мъка попари шумата на моите дървета. Затуй съм, юнако, без време посърнала и повехнала.
Бутна Крали Марко коня си и викна:
– Бързай, Шарколия, да ги настигнем! Ако настигнем робите, краката ти ще подкова със сребърни подкови и със златни клинци.
Втурна се бързоногият кон между дърветата като птица лекокрила прегази буйните води на Вардара, прехвърли дълбоките долища, стъпка зелената трева на ливадите.
Накрай полето, при високите стени на Солунската крепост, Крали Марко настигна трите синджира роби. Те крачеха отмалели от жега и умора, обръщаха очи нагоре към небето и поръчваха на птиците:
– Мили птички, когато стигнете нашия роден край, отнесете много здраве от поробените на нашите скъпи майки, бащи и невръстни дечица. Кажете им, че ние никога няма да ги забравим.
Горещи сълзи капеха върху прашния път, а поробителите шибаха навързаните хора с камшиците си.


Тук е цялата сага:
https://bulgarianhistory.org/krali-marko/

Но в уикипедия пише :
Марко Мърнявчевич, известен като Крали Марко, Марко Кралевити,е средновековен (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D 0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B5) крал (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BB) на Прилепско кралство (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0%BA%D 0%BE_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0 %BE), обхващащо голяма част от областта Македония (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D 1%8F_%28%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%29), със столица Прилеп (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BF_%28%D0%B3%D1% 80%D0%B0%D0%B4%29)Марко Мърнявчевич наследява кралството, но ставайки васал (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BB) на османския султан.
Убит е в битката при Ровине (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B8_ %D0%A0%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5), където се бие като васал на страната на османските турци срещу влашкия (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE) войвода (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B9%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0) Мирчо Стария (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8)[1] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%9C%D0%B0%D1%80% D0%BA%D0%BE#cite_note-1).


После пак в Уикито пише за Мирчо Стария (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8)[1] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%9C%D0%B0%D1%80% D0%BA%D0%BE#cite_note-1).
Мирчо Стари (на румънски (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_% D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA): Mircea cel Bătrân, Мѝрчя чел Батръ̀н) (1355 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1355) – 1418 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1418)) е владетел на Влашко (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE) от 1386 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1386) до 1418 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1418) г. много близък до българския царски двор. Той е син на подчинения на българския цар воевода[1] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8#cite_note-1)[2] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8#cite_note-2)[3] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8#cite_note-3) Радул І, баща на Влад II Дракул (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4_II_%D0%94%D1%80%D0%B0%D0% BA%D1%83%D0%BB) и дядо на Мирчо ІІ (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%B0_%D0 %86%D0%86&action=edit&redlink=1) и Влад Цепеш (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4_%D0%A6%D0%B5%D0%BF%D0%B5% D1%88).

Мирчо Стари е поставен за воевода на Влашко (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE) в 1386 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1386) г. от българския цар Иван Шишман (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A8%D0%B8%D1%88%D0%BC% D0%B0%D0%BD), който, недоволен от неговия предшественик Дан I (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%BD_I), вдига войските си и убива Дан[4] (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0%A1%D1%82%D0%B0% D1%80%D0%B8#cite_note-4). Оттогава двамата имат общи интереси и стават най-последователните противници на османското нашествие на Балканите.
Но
В 1416 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1416) Мирчо се отмята от Мехмед I и се съюзява с шейх Бедреддин Симави (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B4%D0%B8%D 0%BD_%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B2%D0%B8), като го подкрепя в неговото въстание срещу султана. В 1417 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1417) турските войски, водени лично от султан Мехмед I (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%85%D0%BC%D0%B5%D0%B4_I), ликвидират всякакво влияние на Мирчо южно от Дунав и атакуват отвъддунавските земи. Мирчо е подчинен на тежък договор, с който, макар да остава управител Влашкото княжество, то е превърнато в пашалък, синът му е взет за заложник и войводата скоро след това умира в 1418 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1418) г.


П.П.Та когато се пише нещо е хубаво да е цялото не само част от него.

ch.atanasov
16.12.2017, 19:47
.........
.


Аве човек, взе ми се и малкото акъл, който имам. :crazy:Давай по- на кратко.:(sweating;

Георги 1974
16.12.2017, 20:17
Аве човек, взе ми се и малкото акъл, който имам. :crazy:Давай по- на кратко.:(sweating;
http://barin.blog.bg/history/2017/10/09/bylgarite-v-mala-aziia-i-dyrjavata-karamaniia.1571527
В Караманското шахнаме (царственик) се говори за две български държави в Южен Анадол в полите на Булгар-даг (Българска планина), разклонение на веригата Торос. За държава в Мала Азия с името Булгар се споменава още в летописна бележка на Санджар, а в повествованието „Сказание за Малик Данишменд“ също се говори за българската държава в Булгар-даг с център Ерменак. Едната е просъществувала до разбиването на българските войски /водени от българската кралица Катерина/ от войските на османския султан Селим I преди похода му до Египет и Арабия през 1516 г., а другата Булгар до 1518 г. , разбита пак от Селим І , след похода му.
В летописа на Абу Мансур ал Хазини се споменават "славянските страни Сувар, Булгар и Анкара...". „Историята на Караман" хвърля обилна светлина върху българите във и около Българската планина и техните военни действия в Мала Азия от началото на XIII в. до началото на XVI в. Има сведения, че периодично са идвали през вековете още българи от Кавказ, Балканите, Приазовието, Средна Волга, Долна Кама.
Когато караманците идват в Южен Анадол около 1217 г. влизат във войни с България от Тороските планини. След едногодишна война те заживяват в съюз до разбиването им от Селим І.
Карамания
Уикипедия:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D 1%8F
Преселението

С цел никога повече да не могат да се съберат и да застрашат целостта на империята, османците разселват цялото население до последния човек. Големи групи са разселени по различни части на Анадола. Други групи са настанени в северните части на Иран, на територията на днешен Азербайджан, на териториите на днешна Северна Гърция, Северен Кипър, Южна България и Македония. Основната маса е докарана по новозавладените български територии и настанена в Лудогорието (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 0%B5) и по поречието на Дунава (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%83%D0%BD%D0%B0%D0%B2), където живеят и до днес.

agro
16.12.2017, 21:05
Вземи я прочети в оригинал и ни светни.:bigsmile:
Оригиналния текст:http://rvb.ru/dostoevski/01text/vol14/01journal_77/314.htm

ch.atanasov
16.12.2017, 21:11
Оригиналния текст:http://rvb.ru/dostoevski/01text/vol14/01journal_77/314.htm

Адресирай до Георги, да преведе. Аз имам друга работа.:bigsmile:

Георги 1974
16.12.2017, 21:36
Нямаш ядове
Източник:
https://www.pomak.eu/board/index.php?topic=4850.150
Спомняте ли си, господа, как още през лятото, още дълго преди Плевен, изведнъж навлязохме в България, появихме се на Балканите и онемяхме от негодувание. Е, не всички, дори не и половината, а много по-малко, нека веднага си признаем — но все пак възнегодуваха доста хора и се надигнаха гласове. Първо на кореспондентите от армията и веднага след тях гласове в нашата преса, най-вече в петербургската. Това бяха пламенни гласове искрени, пълна с най-добродетелно негодувание...

Така стана, понеже притежателите на тия гласове бяха тръгнали, както се знае в цял свят и особено у нас, да спасяват угнетените, унизените, смазаните и изтерзаните. Помня, че още преди обявяването на войната бях чел в наши най-сериозни вестници предвиждания за шансовете в предстоящата воина и за необходимите разходи и излизаше, че безспорно, „навлизайки в България, ще бъдем принудени да изхранваме не само нашата армия, но и умиращото от глад българско население". Лично съм го чел и мога дори да посоча къде съм го чел; та с така изградена представа за българите ние тръгнахме от бреговете на Фниския залив и на всички руски реки да проливаме кръвта си за тях – поробените и изтерзаните, и изведнъж видяхме китните български къщички с градинки около тях, цветя,' плодове, добитък, обработена земя, която богато се отблагодарява за грижите, и като връх на всичкото по три православни църкви на всяка джамия — и ще се бием за вярата на поробените! „Как смеят!" — кипнаха мигновено оскърбените сърца на някои освободители, лицата им пламнаха от обида. „Ами ние сме дошли да ги спасяваме, значи те трябва да ни посрещат едва ли не на колене. Да, ама те не коленичат, те ни гледат накриво, даже май не ни се и радват! Не ни се радват на нас! Вярно е, посрещат ни с хляб и сол, ама гледат накриво, накриво!..."

И се надигна врява. Чуйте, господа, как смятате: получавате ненадейно невярна или неправилно разбрана от вас телеграма, че някой ваш близък, ваш приятел или брат лежи болен, ограбен е или влак го е прегазил или нещо от тоя род. Зарязвате всичко и хуквате при горкия си брат и изведнъж срещате човек, по-здрав и от вас, седи си на масата, обядва, с радостен вик ви кани да седнете и се смее на вашата фалшива тревога, на станалото qui рго quo. Не е толкова важно дали обичате или не особено тоя човек, но нима ще му се разсърдите, задето не е бил ограбен или сгазен от влака? Ще му се разсърдите за червените му бузи и за това, че той с такъв апетит яде и пие вино? Естествено, няма. Напротив, би трябвало дори да се зарадвате, че той е жив и по-здрав от вас. Разбира се, човешко е да се ядосате малко — но не за това, че влакът не му е отрязал краката! Та нима ще станете от масата и ще тръгнете да пишете дописки и анекдоти за него, да петните неговия характер и да вадите наяве недостатъците му...А с българите се постъпи тъкмо така. „Ха, та у нас и заможните мужици не се хранят така, както тоя поробен българин." А други по-късно направо стигнаха до извода, че именно русите са причината за всички български бедствия: ако не бяхме почнали да държим сметка на турците заради поробените българи, без да знаем как стоят нещата, и не беше се наложило след това да освобождаваме тия „ограбени" богаташи, българинът и досега щеше да си живее безгрижно. И продължават да го твърдят.

Казвам всичко това само от тая гледна точка, че ние все пак умеем да компенсираме „деликатността" си пред Европа и просветения си европеизъм, когато сме си у дома, щом Европа не ни гледа, пък и да гледа — не разбира руски. А България — ами че то си е у дома. Ние сме тръгнали да ги освобождаваме, значи все едно сме си вкъщи, те са наши. Той си има там градинка, имотец, та тоя имот е все едно мой; естествено нищо няма да му взема, понеже съм благороден човек, пък впрочем нямам и нужната власт, но той все пак трябва да го усеща и да ми бъде вечно признателен, защото след като вече съм там, всичко, което той има, все едно, че съм му го подарил аз. Отнел съм го от угнетителя турчин и съм му го върнал. Той трябва да е наясно... Пък да излезе, че никой не го потискал – обидно, нали?

Какво лакейство вместо просветената деликатност,а? И за какъв смешен случай! Това е най-комичното от компенсацията у дома за тегобите от тоя неудобен мундир на европейска деликатност, с който се перчим пред Европа. Такава лакейска история да се случи с тия разпалени господа и завари мнозина от нас неподготвени. Това е вече по-сериозно, отколкото изненадан да подадеш палтото на англичанина.

По-късно всичко се разкри и мнозина от възнегодувалите съзряха истината, макар и не всички, дори и до* днес не всички. Видя се, първо, че българинът никак не е виновен, че е трудолюбив и че земята му се отплаща стократно! Второ, не е виновен и за това, че бил «гледал накриво». Вземете само това обстоятелство, че той от четири века е роб и посрещайки новите господари; не вярва, че те са му братя, той вижда в тях само нови владетели и отгоре на това се страхува от старите и с натежало сърце си мисли: «Ами ако пак се върнат ония и научат, че съм поднасял хляб и сол?» Ето такива вътрешни въпроси са го карали да гледа накриво — и е бил прав,. сиромахът, познал е напълно: след като ние извършихме първия юнашки натиск на Балканите и изведнъж отстъпихме, при тнх наистина се завърнаха турците и — какво са си патили от тях, вече е достояние на световната история! Всички тия красиви къщички, посеви, градинки, добитък – всичко е била разграбено, опожарено и изтрито от лицето на земята. Не десетки, не стотици, а хиляди и десетки хиляди българи са изгинали от огън и меч, разкъсвали са децата им на части и те са умирали в мъчения, обезчестените жени и дъщери или са избити след позора, или са отведени в плен за продан, а мъжете — същите, които са посрещали русите, а пък и ония, дето никога не са ги посрещали, но при които русите биха могли да дойдат, — всички те са платили за нас с бесилки и клади. Изтезаващите ги зверове са ги приковавали за цяла нощ с гвоздеи за стобора, а на сутринта са бесели всички до последния човек, като са карали един от тях да беси останалите и той, обесил двайсетина души, бил принуждаван накрая да се обеси сам сред гръмкия смях на мъчителите, сладострастно садистични скотове, наричани турска нация, от които впоследствие толкова се възхитиха някои от нашите деликатни дами...

NВ (Между другото съвсем наскоро, към средата на ноември, от Пиргос писаха за нови зверства на тия изверги. По време на станалата там люта битка турците успели временно да изтикат нашите, така че те не смогнали да приберат ранените си войници и офицери, и когато по-късно вечерта на същия ден нашите отново се завърнали на същото място, те намерили своите войници и офицери обрани, голи, с отрязани носове, уши, устни, с разпрани кореми и накрая обгорени в подпалените от турците купи сено и жито, където те предварително пренесли все още живите ранени. Репресиите, разбира се, са нещо жестоко, още повече всъщност не водят доникъде, както вече казах в един от предишните броеве на «Дневника», но добре би било да се държим по-строго с началството на тия скотове. Би могло просто да се обяви открито пред цяла Европа (прусаците най-вероятно биха постъпили точно тъй, понеже точно тъй са постъпвали с французите, без да имат и една десета от уважителните причини, каквито имаме ние по отношение на воюващите срещу нас чудовища), че ако ус-тановят зверства, непосредствените началници на извършителите им, в случай на залавяне в плен, ще бъдат съдени на място от военен съд и подлагани на смъртно иаказание чрез разстрел. Това може да окаже някакво въздействие върху преките офицери н паши. (NВ. Смятам, че винаги може да се научи, веднага или впоследствие, кой от турските военачалници е командвал, да речем, атаката при Пиргос.) Такъв сюрприз вместо каляските с ресори може и да вразуми мнозина от тях. А сега тоя «началник», като падне в плен и види как го посрещат след неговите зверства, си въобразява веднага, че стои неизмеримо по-високо от «руския поганец». Повярвайте, тоя турчин никога няма да повярва, пък няма и да разбере нашата европейска деликатност и нашия страх от Европа, през ум дори няма да му мине тая причина. Деликатният страх от Европа е чисто руско изобретение и чисто руско дело и никой никога не би могъл да го разбере. Следователно, разсъждава турският военачалник, „щом толкова ми се кланяш, след като аз вчера може би съм позволил да отрежат носа на брат ти, значи сам усещаш твоето нищожество пред мен и моето величие пред теб. Но точно така трябва да бъде според волята на аллаха и в това няма нищо чудно!" Ето какво би трябвало да си мисли плененият турски паша и той без съмнение мисли точно тъй.)

Георги 1974
16.12.2017, 21:38
Тъй стана, че когато негодуващите срещу българите заради хубавия им живот дочакаха печалния им край, те волю-неволю разбраха, че животът на българите всъщност е само един декор, че всички тия къщички и градинки, и жени, и деца, и непълнолетните момчета и момичета в тия къщички – всичко това всъщност принадлежи на турчина, който си го взема, щом пожелае. И той го взема, взема го и в мирно време, взема и в моменти на процъфтяване, взема и пари, и добитък, и жени, и девойки и ако въпреки всичко нещата изглеждаха цветущи, то е само защото турчинът не иска да разорява окончателно една тъй плодородна нива – та нали и занапред ще жъне от нея. Напротив, той разрешава понякога тук-там да има и пълно процъфтяване именно за да може, когато дойде времето, да взема и да взема...

А сега естествено турците са разярени и сриват България със земята. И съжаляват, че не са я сринали цялата! Ако ние след превземането на Плевен се забавим да продължим, турците, виждайки, че може да се наложи навеки да се простят с България, ще използват момента да разорят всичко, което може да се разори. Има две интересни мнения: умниците у нас твърдят и досега, че без намесата на русите българинът щеше да си живее царски и че Русия е причината за всички негови нещастия. А пък известният с прекрасните си и задълбочени статии от бойното поле англичанин Форбз, кореспондент на вестник “Daily News”, в края на краищата изказва откровено цялата си английска истина. Той искрено признава, че турците имали «пълното право» да изтребят цялото българско население на север от Балкана в момента, когато руската армия преминала Дунава. Форбз почти съжалява (естествено политически), че нещата не са се развили така, и прави извода, че българите следва да бъдат вечно признателни на турците, задето ония не ги изклали поголовно като овце. Тъй че, припомняйки си руското мнение за „царския живот на българите" и съпоставяйки го с мнението на Форбз, можем направо да се обърнем към българите с въпроса: „Защо не си живееш царски, щом като не са те изклали поголовно?" Но има и още нещо странно, което отсега бие на очи и ще остане в историята: „Нима наистина тъй образован човек като Форбз, член на толкова велика и просветена нация, каквато е Англия, може така спокойно и хладнокръвно да признава подобни права на турците? Това ли е последният цвят и плод на английската цивилизация?" Обърнете внимание обаче, той безспорно не би се изказал така, ако ставаше дума не за българите, а за французите или за италианците. Той говори така само защото те не са нищо повече от някакви си славяни българи. Виждате ли родовото, кръвното презрение на Европа към славяните и славянското племе. Те ги имат все едно за кучета! Допуска се, че е възможно и разумно да се изколят всички до един, цялото племе, с жените и децата. Забележете още (това е много важно), че не го казва граф Биконсфилд: него политиката, „английските интереси" го принуждават да изразява такива бандитски, зверски убеждения, докато Форбз е частно лице, не е държавен деец, не му е възложено да брани интересите на Англия на всяка цена, а и вижте какъв човек е: честен, правдив, талантлив, хуманист, личи си от предишните му писания. Причината в случая е именно в това западноевропейско презрение към всичко, което носи името „славяни”. Тъй че българите можеш да ги попарваш с вряла вода като гнездата на дървеници по старческите одри! Та няма ли в това някакъв инстинкт, предчувствие някакво, че ако тия източни славянски племена се освободят, ще играят един ден огромна роля в новото бъдеще на човечеството вместо заблудената стара цивилизация, че ще заемат нейното място? Хората на Запада естествено не могат съзнателно да си представят и да допуснат това — също както не могат да си представят гнездата на дървениците за нещо висше, идващо да ги смени. Но ето я Русия, тук явно се издига една съвсем нова идея за изкушение, гняв и почуда на всички, тук вече се издига знамето на бъдещето, а тъй като Русия не е „гнездо на дървеница”, каквото представляват за тях българите, а е гигант и сила, която не може да не се признае, и тъй като Русия също е славянска нация — как ли я мразят сега на Запад, ако ще и само инстинктивно, подсъзнателно, как ли се радват на всеки неин неуспех, на всяка нейна беда! Да, тук играе именно инстинктът, именно предчувствието за бъдещето!

agro
16.12.2017, 21:38
...
Не е всичкото.

Георги 1974
16.12.2017, 21:45
Не е всичкото.
А, сега вече да.

Ф. М. Достоевски за Русия и освободените славяни
Източник:
http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2013/12/16/f-m-dostoevski-za-rusiia-i-osvobodenite-slaviani.1219953

Превод: Л. Чолаков

Този превод е обект на авторско право. Разрешава се препубликуването му изцяло или на части само с посочване името на преводача и даване на линк към източника.

ch.atanasov
16.12.2017, 22:00
Ф. М. Достоевски за Русия и освободените славяни
Източник:
http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2013/12/16/f-m-dostoevski-za-rusiia-i-osvobodenite-slaviani.1219953

Превод: Л. Чолаков



Този превод е обект на авторско право. Разрешава се препубликуването му изцяло или на части само с посочване името на преводача и даване на линк към източника.


Е, ко стана : щом има робство, има и освободители.

пп. нали четеш коментари, ето ти един :
"Руснаците ни освободихна дв апъти без да сме ги молили!!!

След това ни разкъсаха. Те не ни освободиха а отново ни заробиха! Бой по канчето на тези които не го знаят."

agro
16.12.2017, 22:02
Е, ко стана : щом има робство, има и освободители.

пп. нали четеш коментари, ето ти един :
"Руснаците ни освободихна дв апъти без да сме ги молили!!!

След това ни разкъсаха. Те не ни освободиха а отново ни заробиха! Бой по канчето на тези които не го знаят."
Тука излизаме от темата и влизаме в политиката. Там вече ще се изпокараме. Да не я започваме тая, че край няма.

ch.atanasov
16.12.2017, 22:10
Тука излизаме от темата и влизаме в политиката. Там вече ще се изпокараме. Да не я започваме тая, че край няма.

Прав си : те като са му казали още от люлката кой го е освободил, после ходи му отваряй очите. Ще изтипоса целия НЕТ, да ти доказва.

Георги 1974
16.12.2017, 22:11
Е, ко стана : щом има робство, има и освободители.

пп. нали четеш коментари, ето ти един :
"Руснаците ни освободихна дв апъти без да сме ги молили!!!

След това ни разкъсаха. Те не ни освободиха а отново ни заробиха! Бой по канчето на тези които не го знаят."

Априлско въстание

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE_% D0%B2%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Жестокото потушаване на въстанието и отзвука на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D 1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1 %80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F). Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води обявяването на Руско-турската война (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE% D0%B9%D0%BD%D0%B0_%281877%E2%80%931878%29), довела до освобождаването на България.Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България разрешен с Руско-Турската война.

Граници на България според Цариградската конференция

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Constantinople_conference.png/420px-Constantinople_conference.png

ch.atanasov
16.12.2017, 22:22
Априлско въстание

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE_% D0%B2%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Жестокото потушаване на въстанието и отзвука на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D 1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1 %80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F). Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води обявяването на Руско-турската война (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE% D0%B9%D0%BD%D0%B0_%281877%E2%80%931878%29), довела до освобождаването на България.Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България разрешен с Руско-Турската война.

Граници на България според Цариградската конференция

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Constantinople_conference.png/420px-Constantinople_conference.png


Добре се справяш, ще стигнеш до истината. Точно заради тази карта са ни " освободили" . Да изпреварят нещата и да се докопат до балканите. И видиш ли те добрите, а онези от берлинския конгрес -лоши. Ама кой го издухва--българите. Хайде цъкай си.

agro
16.12.2017, 22:25
Априлско въстание

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE_% D0%B2%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Жестокото потушаване на въстанието и отзвука на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D 1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1 %80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F). Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води обявяването на Руско-турската война (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE% D0%B9%D0%BD%D0%B0_%281877%E2%80%931878%29), довела до освобождаването на България.Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България разрешен с Руско-Турската война.

Граници на България според Цариградската конференция

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Constantinople_conference.png/420px-Constantinople_conference.png
Това горното никой не го оспорва. Историческите факти, дори и да подлежат на пристрастно тълкуване, все пак са реалността.

Георги 1974
16.12.2017, 22:38
Добре се справяш, ще стигнеш до истината. Точно заради тази карта са ни " освободили" . Да изпреварят нещата и да се докопат до балканите. И видиш ли те добрите, а онези от берлинския конгрес -лоши. Ама кой го издухва--българите. Хайде цъкай си.

Ааааааа вярно и как го издухват с третото Българско Царство.

ch.atanasov
16.12.2017, 22:50
Ааааааа вярно и как го издухват с третото Българско Царство.

Ами тая карта за какво си я постнал. Гледай я бе човек. Къде са сега тези земи. Нещо днешната карта ми се вижда поогризана. И да не хукнеш сега да ми постваш неща за т.н. национални катастрофи.

Трендафил Дончев
16.12.2017, 22:55
Ами тая карта за какво си я постнал. Гледай я бе човек. Къде са сега тези земи. Нещо днешната карта ми се вижда поогризана. И да не хукнеш сега да ми постваш неща за т.н. национални катастрофи.

Споко бе Атанасов. Ще пуснем нова тема - имало ли е национални катастрофи в България. :bigsmile: Да. Темата пак няма да е формулирана както трябва и мода ще излезе виновен за националните катастрофи, както и за робството.:bigsmile:

Георги 1974
16.12.2017, 23:00
Ами тая карта за какво си я постнал. Гледай я бе човек. Къде са сега тези земи. Нещо днешната карта ми се вижда поогризана. И да не хукнеш сега да ми постваш неща за т.н. национални катастрофи.


Добре де кои я е оглозгал тая карта

Валентин.
16.12.2017, 23:05
Добре де кои я е оглозгал тая карта

Войните на полуострова и първата и втората световни. Когато сме се хванали за швабите, щото блядките са пустиняци.

asusat
20.12.2017, 10:03
Той,Иван Вазов,каква книга беше написал ?? "Под Игото" Който я е чел,нека си припомни как са описани там разни животи на разни хора през оСМАНСКОТО присъствие ! И най важния от тази книга е Мунчо ! :)

Илиев
20.12.2017, 21:54
В началото на 16-ти век, султан Сюлейман Великолепни прокарва закон, който разрешава свободното движение на всички поданици в рамките на Империята, всеки е можел да отиде и да се установи и да живее където си поиска. Робът няма никаква собственост и работи без пари, следователно няма как и да плаща данъци, всички в Империята са работили срещу пари и са имали собственост, и са плащали данъци, турското население и то е плащало данъци, било е освободено от някои, но пък е имало едно основно задължение - военната повинност. Везир(министър-председател) e можел да стане всеки, независимо от произхода си, стига да има необходимите качества, за да управлява Империята, даже има и българин везир....и т.н. и т.н. за робството.

rosty_sz
21.12.2017, 01:35
В началото на 16-ти век, султан Сюлейман Великолепни прокарва закон, който разрешава свободното движение на всички поданици в рамките на Империята, всеки е можел да отиде и да се установи и да живее където си поиска. Робът няма никаква собственост и работи без пари, следователно няма как и да плаща данъци, всички в Империята са работили срещу пари и са имали собственост, и са плащали данъци, турското население и то е плащало данъци, било е освободено от някои, но пък е имало едно основно задължение - военната повинност. Везир(министър-председател) e можел да стане всеки, независимо от произхода си, стига да има необходимите качества, за да управлява Империята, даже има и българин везир....и т.н. и т.н. за робството.

Прецени сега какви още по-големи права имаш. Демокрацията ти ги осигурява. Ти обаче можеш реално да оцениш дали са реални или не, колко е работеща демокрацията, какви са нейните издънки и т.н. Смяташ ли че твоето мнение ще бъде по-точно от това на изследователи на строя които ще го оценяват след 150 години? Малкото останали интелигенти от онова време са казали " РОБСТВО" сега с тях ли да спорим гледайки от екрана на лаптопа при положение, че те са погребали хиляди близки без съд за кефа на поробителя ( завоевателя и неговия режим). За какви права говорим като самия живот струвал НИЩО.

asusat
21.12.2017, 09:22
В началото на 16-ти век, султан Сюлейман Великолепни прокарва закон, който разрешава свободното движение на всички поданици в рамките на Империята, всеки е можел да отиде и да се установи и да живее където си поиска. Робът няма никаква собственост и работи без пари, следователно няма как и да плаща данъци, всички в Империята са работили срещу пари и са имали собственост, и са плащали данъци, турското население и то е плащало данъци, било е освободено от някои, но пък е имало едно основно задължение - военната повинност. Везир(министър-председател) e можел да стане всеки, независимо от произхода си, стига да има необходимите качества, за да управлява Империята, даже има и българин везир....и т.н. и т.н. за робството.

Това спомени от филма "Златният Век" ли са ! Извадки от филма споменаваш ,мисля !

agro
21.12.2017, 18:03
...Малкото останали интелигенти от онова време са казали " РОБСТВО" сега с тях ли да спорим ... За какви права говорим като самия живот струвал НИЩО.
Навсякъде по света /или почти навсякъде/ през онези векове живота живота е струвал едно нищо. Не можем да мерим със сегашните мерки. Ще излезе, че робство е имало във всички държави, намиращи се на степента на развитие на османската империя, а в по-развитите европейски държави също, но е изчезнало три-четири века по-рано с настъпването на ренесанса. Горили са вещици, инквизирали са и са избивали еретици, освобождавали са Божигроб и са избивали местните, завзет и разграбен е Константинопол, избити са голяма част от гражданите му. Такива са били нравите, със същото се е занимавало и Първото, и Второто Българско царство. Просто не е могло да бъде друго. Практически роби са били крепостните селяни в Русия до Александър Втори. Ако нещо в миналото трябва да се оценява, необходимо е да се разглежда на фона на тогавашните обстоятелства. На историците това им е работата, но ние не четем техните изследвания /каквито има достатъчно/, а гледаме филми и четем художествена литература. По същата причина македонците се считат за наследници на Александър Македонски.

kando
21.12.2017, 20:28
Художествената литература, а и изобщо изкуството, е от най- значимите исторически източници - неразумно е да се пренебрегва. Това означава да пренебрегна най- общо казано мнението на обикновенния простосмъртен гърбещ се човек, а да взема предвид становището на .... пак най- общо казано Сюлейман Великолепни. Ами, че така след 100 години ще пишат как Костов, Царя, Доган, Станишев (да не ги изреждам всичките) и Бойко са спасили България от сигурна гибел, а Радой Ралин си е просто творец, какво написал не е от значение за историята. Това е вечното разминаване м/у де юре и де факто - историята, като съхранител на миналото, следва да отрази всички обстоятелства, а не избирателно да си затваря едното окото, защото тази история как нямало робство съответства изцяло на днешните обстоятелства, в които интелектуалната патология и политическата коректност са норма. Де юре българите може да не са били роби, но с това се изчерпва цялото им не- робство - де факто не само имането им, но и самите те принадлежат на империята, а имайки предвид, че завоевателя е с различна и верска, и етническа, и национална идентичност, си представям какви права са имали завоюваните и как въобще не са били роби. За да е обективна, историята трябва да разказва и двете истини, не само да се подчертава какви били българите по документи - документите на османския държавен апарат.

Робът бил онзи, който нямал права - а онзи, който има права само на хартия, какъв е щом не е роб?! Османците са си гледали само своя интерес, а правата на българите са им били от никаква до последна грижа - направили са с тях това, което са искали да направят, не са намерили за изгодно да ги продават по пазари за роби, не са ги продавали.

agro
21.12.2017, 23:42
Художествената литература, а и изобщо изкуството, е от най- значимите исторически източници - неразумно е да се пренебрегва. Това означава да пренебрегна най- общо казано мнението на обикновенния простосмъртен гърбещ се човек...
Значи, като сме гледали "Кръстникът", знаем какво е италианската мафия - едни готини доблестни пичове с патлаци и автомати, които раздават правосъдие. А всъщност? За хайдутите също романтика в литературата, а всъщност? Нарича се художествена измислица и се базира върху най-общи факти от историята, но все пак измислица на автора.Ако някой от участниците в троянските войни е можел да прочете "Илиада" на Омир, вероятно е щял да умре от смях. Историята, като всяка наука, се базира на факти и най-логичната им интерпретация. Оттам нататък е политическата, националистическата, идеологическата и прочее пропаганда, промиваща мозъците на масите от най-ранна детска възраст в съответствие с държавния /или партийния/ интерес. Още ли вярвате в неизбежната победа на комунизма по целия свят, с каквато пропаганда отраснахме?

kando
22.12.2017, 00:26
Аз такъв Кръстник не съм гледал.

ch.atanasov
22.12.2017, 08:43
Аз такъв Кръстник не съм гледал.

E, що рекъл шопа : те такова животно нема. :bigsmile:

„Кръстникът“ (на английски (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D 0%B8_%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA): The Godfather) е роман (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD) на американския (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D 0%B8_%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0 %BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B8) писател (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB) Марио Пузо (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BE_%D0%9F%D1%83%D0%B7% D0%BE). Публикуван е през 1969 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1969) г., а през 1970 (https://bg.wikipedia.org/wiki/1970)-а става световен бестселър (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%81%D0%B5%D0%BB%D1%8A%D 1%80). Според автора, произведението е създадено по спомени от собственото му детство, преминало в италианския (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F) квартал на Ню Йорк (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%8E_%D0%99%D0%BE%D1%80%D0%BA), САЩ (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D 0%B8_%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0 %BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B8).

Ама що ли Ставрев си губи времето с плътната маса от патриоти.:tres:

Иван_Барабан
22.12.2017, 09:08
Уважаеми колеги, много е хубаво когато има разпалени дискусии. Обаче само на мен ли ми хрумва, че и не само етнически българи четат форума и темата. Няма да повтарям множеството квалификации и обиди по-горе, с които накърнявате достойнствата на хората, моля ви... Вярвам, че болшинството българи от турски произход живеят, работят и милеят за България. Едва ли са съгласни и приемат днешните имперски мераци на Ердоган и отдавна са забравили и не подкрепят Османското минало (щом са днес тук, а не на югоизток).Така, че разграничавайте турци и османци (нация останала в миналото)

nikawr
22.12.2017, 09:12
Атанасов, не си прочел и ред от материала на Достоевски... Един абзац олицетворява целия живот на Българите по време на Осмасното "владичество", и забележи от човек, който не е Българин:

"..Тъй стана, че когато негодуващите срещу българите заради хубавия им живот дочакаха печалния им край, те волю-неволю разбраха, че животът на българите всъщност е само един декор, че всички тия къщички и градинки, и жени, и деца, и непълнолетните момчета и момичета в тия къщички – всичко това всъщност принадлежи на турчина, който си го взема, щом пожелае. И той го взема, взема го и в мирно време, взема и в моменти на процъфтяване, взема и пари, и добитък, и жени, и девойки и ако въпреки всичко нещата изглеждаха цветущи, то е само защото турчинът не иска да разорява окончателно една тъй плодородна нива – та нали и занапред ще жъне от нея. Напротив, той разрешава понякога тук-там да има и пълно процъфтяване именно за да може, когато дойде времето, да взема и да взема..."

И това ако не е робство, не знам кка да го нарека!!! Ако си мислиш че робство е само се изразява в това да могат да те купуват и продават тип Римска имприя, си много далеч от истината! Не е нужно да си "сляп и тъп патриот", за да поддържаш тезата, че България е била 500г. под Турско робство, а не Турско владичество.
Защото владичество е имало в Испания от Арбите и то близо 700г., ако не ме лъже паметта, но в България си е било робство!
А най се дразня на фразата: Абе ти знаеш ли какво означава думата "робство"?
Ей Достовевски е отговорил по-горе много ясно.....

ch.atanasov
22.12.2017, 09:28
Ей Достовевски е отговорил по-горе много ясно.....

Достоевски да не е американец. Да си чел, че историята се пише от победителите.

Спрях да коментирам защото българина е неспасяем случай. Не съм Дон Кихот.:tres:


пп. не слагам въпросителни, не искам да ми отговаряш.

зуница
22.12.2017, 15:24
Уважаеми колеги, много е хубаво когато има разпалени дискусии. Обаче само на мен ли ми хрумва, че и не само етнически българи четат форума и темата. Няма да повтарям множеството квалификации и обиди по-горе, с които накърнявате достойнствата на хората, моля ви... Вярвам, че болшинството българи от турски произход живеят, работят и милеят за България. Едва ли са съгласни и приемат днешните имперски мераци на Ердоган и отдавна са забравили и не подкрепят Османското минало (щом са днес тук, а не на югоизток).Така, че разграничавайте турци и османци (нация останала в миналото)
Не ни промивай мозъците с "либерастия". Това което сме днес го дължим на стотиците години "присъствие". Дори писанията на наследниците на хаджи Иванчо Хаджипенчович ,(https://bg.wikipedia.org/wiki/Иванчо_Хаджипенчович) които днес ни плюят в душите дължим на това присъствие. Няма днешен българин в чийто род да не е имало жертва на това "присъствие".Числата сами говорят.България пада под турско робство с население колкото на Франция.Днес населението на Франция е несъизмеримо с нашето.Геноцид в продължение на векове над един народ.Това е присъствието на турците по нашите земи.
Ако днес ние сме толерантни и търпим "либерастията" да ни промива мозъците, нашите и на децата ни това не значи , че утре някой нов султан Ердоган няма да хвърли башибозука върху жени, деца и старци.Башибозукът не е редовната армия, това са дедите на мирните днес съседи.Кръвта вода не става и ,който го забравя скъпо плаща.
Когато една държава създава "пета колона " в съседните (ДОСТ) и претендира за промяна на граници , какво означава? Голямата опасност за българите, а и за лицемерна Европа е на границата ни.
И стига "ибрикчийство".Дедите ни са умирали с гордо вдигната глава , а днес ни съветват как по добре да свалим гащи та да не дразним внуците на поробителите.
П.П. Не е лошо да ни напишеш сметка по която да ти изпращаме жълти стотинки , та дано стигнат за "30-те сребърника", за които драпаш!

kando
22.12.2017, 15:35
.......
Имах предвид, че в Кръстникът, който аз съм гледал, ставаше дума за крупна високо организирана престъпност на всякакви нива - инак книгата така и не я прочетох.


......
Забележката е уместна, старал съм се във всичките ми постове да пиша за османците, а не за турците - ако някъде съм допуснал грешка, извинявам се, неволно е. Аз лично не свързвам днешното народонаселение на Турция, с османците, които са завладяли българите.

Иван_Барабан
22.12.2017, 16:30
Не ни промивай мозъците с "либерастия". Това което сме днес го дължим на стотиците години "присъствие". Дори писанията на наследниците на хаджи Иванчо Хаджипенчович ,(https://bg.wikipedia.org/wiki/Иванчо_Хаджипенчович) които днес ни плюят в душите дължим на това присъствие. Няма днешен българин в чийто род да не е имало жертва на това "присъствие".Числата сами говорят.България пада под турско робство с население колкото на Франция.Днес населението на Франция е несъизмеримо с нашето.Геноцид в продължение на векове над един народ.Това е присъствието на турците по нашите земи.
Ако днес ние сме толерантни и търпим "либерастията" да ни промива мозъците, нашите и на децата ни това не значи , че утре някой нов султан Ердоган няма да хвърли башибозука върху жени, деца и старци.Башибозукът не е редовната армия, това са дедите на мирните днес съседи.Кръвта вода не става и ,който го забравя скъпо плаща.
Когато една държава създава "пета колона " в съседните (ДОСТ) и претендира за промяна на граници , какво означава? Голямата опасност за българите, а и за лицемерна Европа е на границата ни.
И стига "ибрикчийство".Дедите ни са умирали с гордо вдигната глава , а днес ни съветват как по добре да свалим гащи та да не дразним внуците на поробителите.
П.П. Не е лошо да ни напишеш сметка по която да ти изпращаме жълти стотинки , та дано стигнат за "30-те сребърника", за които драпаш!По-каруцарски вероятно само Деси Чуколов би се изказал. Не познавам човек, който да няма приятел или познат от турски произход (за мен по-трудолюбивата част от обществото ни). Вероятно и вие зурлица имате - представете си как се изтъпанвате пред него и му казвате "ти си виновен, че сега не съм велика сила, че сега съм крадлив, беден, корумпиран, че сред дедите ми има страхливци и предатели, че сега не живея в Швейцария на балканите, че баща ми слезе от Балкана, обра мандрата, покани окупаторите, изби и интернира или разсели малкото зараждаща се интелигенция и заграби земите и фабриките на предприемчивите ... "за да ги подели с народа"."
Какво ти е виновен скромния и обикновен българин с турски произход за мизерната ти комплексарщина.

За мен истината е такава: били сме по-слаби и са ни превзели, както франсетата са диктували 600 години какво ще става в Англия, както Великобритания, Испания, Португалия, Холандия, Франция и тн са завладявали и държали в робство 3/4 от света. Гърци и римляни също... Прабългарите, когато са експанзирали, също са подчинявали племена и народи и прочие и прочие.
Просто и на нас ни е дошло времето, както няколко века преди това с Византийското робство, както и 45г Съветско робство...тва е!

А за либерализъм не ми и споменавай, защото дължим това което днес имаме като Европа на либерализма. А ти като искаш тоталитаризъм - поемай на изток ... ама досега не съм виждал опашка пред Руското посолство за виза, докато пред западните имаше. И не съм чул за нито един партиен вожд, функционер или поддръжник да си е пратил детето в Руски университет, всички са в "прогнилите Европа и Америка на либерастите и соросоидите"

kando
22.12.2017, 18:50
Либерализма, който издига комсомолчета в евродепутати силно се съмнявам да е същия либерализъм, който направи от Европа, Европа.

Иван_Барабан
22.12.2017, 20:49
Либерализма, който издига комсомолчета в евродепутати силно се съмнявам да е същия либерализъм, който направи от Европа, Европа.Ако забележката е към (че не виждам цитат), никъде не съм писал, че става въпрос за нашите евро-излагатори....дори не ми е хрумвало. Имах предвид, че либерализма е естествено продължение на процеси като: ренесанс, просвещение и тн. процеси, които в България не са се случили (заради робството) или са минали на бързи обороти без съществен ефект за планктона.
Естествено тези процеси са непонятни за мужиците в темата и ги обиждат, но аз и друго не очаквам от ретроградни имбицили с класически прякори, свикнали някой батюшка да им спуска посоката на живота.

Валентин.
22.12.2017, 20:59
Мда. Ние обиждаме турците и османците, ти обиждаш собствения си народ. И ква ни е разликата.

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:08
Мда. Ние обиждаме турците и османците, ти обиждаш собствения си народ. И ква ни е разликата.Обида към турците - за какво, защото са турци ....тва са пълни простотии.
Кой се почуствал обиден като народ и с какво или с кое?

Валентин.
22.12.2017, 21:13
Да ти обяснявам ли, че според теб в България има планктон и имбецили, които чакат някой да им даде наклон на средния крачол. Например. Иии значи за мандрите и Балкана си съгласен, че ги е имало. Ама за турското робство са ни промивани мозъците. Пак например. Ай че не ми се занимава с...с такива дето нямат себеуважение като народ. И за последно да ти дам наклон-само си помисли в Турция например (ако) са били под робство-дали ще го отричат.

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:25
Да ти обяснявам ли, че според теб в България има планктон и имбецили, които чакат някой да им даде наклон на средния крачол. Например. Иии значи за мандрите и Балкана си съгласен, че ги е имало. Ама за турското робство са ни промивани мозъците. Пак например. Ай че не ми се занимава с...с такива дето нямат себеуважение като народ. И за последно да ти дам наклон-само си помисли в Турция например (ако) са били под робство-дали ще го отричат.Уважаеми Валентин Точков, моля да ми посочите къде съм написал, че е нямало робство. Естествено, че е имало ....само, че аз не съм сърдит на османците, че са ни победили и владяли. Победили са ни, пет века не сме могли да ги надвием и са ни "давали наклон на средния крачол". 100% съм сигурен, че ако българите са завладяли някой друг народ не биха се държали по различен начин (каму ли с друга вяра). Уважам всеки който заслужава да бъде уважаван, без значение дали е българин, турчин, руснак или патагонец ... ма някой да ме обвинява, че не уважавам сбор от хора (които не познавам) под общ знаменател - само защото са "нация" ... моля ви!?

Валентин.
22.12.2017, 21:29
А ти Г-н Барабан къде видя, че аз или някой друг да се сърдим, че сме били под робство? Че аз си признавам, че сме били под робство. Не ме кефят жители на Република България, които се опитват да отричат тези факти от историята на моята Родина. Тва е.

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:33
А ти Г-н Барабан къде видя, че аз или някой друг да се сърдим, че сме били под робство? Че аз си признавам, че сме били под робство. Не ме кефят жители на Република България, които се опитват да отричат тези факти от историята на моята Родина. Тва е.Някъде съм писал, че се сърдите? Писал съм, че аз не се сърдя .... друг не съм споменавал!

Валентин.
22.12.2017, 21:35
Ха ха. От бактериите и планктона се е зародил живота на тази планета, а в България ги ползваме за сравнение на хора, които не ни кефят. Уникално.

Валентин.
22.12.2017, 21:36
Някъде съм писал, че се сърдите? Писал съм, че аз не се сърдя .... друг не съм споменавал!

И, кефят ли те хора, които се опитват да отричат част от историята на България?

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:42
Ха ха. От бактериите и планктона се е зародил живота на тази планета, а в България ги ползваме за сравнение на хора, които не ни кефят. Уникално.Нещо се првъзбудихте Любезни...

Валентин.
22.12.2017, 21:43
Ми...пълно е с...бацили.

cvetan
22.12.2017, 21:44
На 14 юли 1877 г. са изклани над 2000 българи от турската редовна войска с артилерия, башибозук и черкези водена от Реуф пашаПубликувано на 14.07.2017 в България (https://bultimes.com/category/bulgaria/)

Днес може да е националният празник на Франция. Защото били съборили Бастилията, в която имало 7 затворници: 1 педофил, и още 5-6 подобни “борци за свобода”.
На коменданта обещали пощада, отворил, след което го убили, разбира се. В най-добрите традиции на демонокрацията на Каролингите.Думата ми обаче днес е за БЪЛГАРСКАТА годишнина на тази дата: за “Втория Батак” – за клането в Любенова махала, новозагорско, на същия този ден, през 1877 година, когато 1013 (това са само в двора на църквата, иначе са над 2000) българи са изклани по изключително жесток начин, след нечовешки гаври и мъчения, от…забравих…посетители ли бяха, присъственици, или някакви други странстващи благоденстващи благодетели. Новите “учебници” по “история” ще ви “обяснят”.
Аз обаче смятам да ви дам не правоверната лъжлива версия, а тази, която описва събитието.
Неправоверната, но за сметка на това вярната.
___
“Турската войска продължавала да стеснява обръча около селото. Една част се впуснала по домовете за грабеж, като избивала или съсичала немилостиво беззащитните селяни, без разлика на пол и възраст. Друга част навлязла в селото и обкръжила църковно-училищната ограда. Дворът бил изпълнен предимно с мъже, а жените и децата се затворили в храма. Нападателите връхлетели върху “крепостта”.Започнала яростна борба. Защитниците отвътре, които били въоръжени с пушки, брадви, тарпани и разни други сечива, застанали край оградата и без да губят присъствие на духа, убивали или наранявали всеки от нападателите, който се опитвал да премине оградата. Това още повече озлобявало нападателите.Те доближили до самата ограда колите на придошлите селяни, които били разположени на бивак около нея. Образувала се барикада, от която турците започнали да стрелят от всички страни на оградата.Защитниците били подложени на кръстосан пушечен огън и падали като пречупени класове. След като защитниците били омаломощени, нападателите нахлули в двора и започнали поголовна сеч. Всичко живо минало под нож. Настанала истинска касапница. Писъците на обсадените и зверските команди на нападателите не стихнали през целия ден до късно вечерта. Дворът се изпълнил с трупове, потънал в локви кръв.Нападателите насочили след това ударите си срещу затворените и обсадените в църквата, изпълнена предимно с жени и деца. След няколко несполучливи опита да разбият вратите й, нападателите строшили всички стъкла и започнали да стрелят през прозорците върху обсадените.
Подът на църквата се покривал с трупове. Молбите и писъците на обсадените се сливали с общия рев на нападателите, които налитали като бесни зверове, подтиквани от своя кръвожаден водач…..”
___Мъртвите – Бог да прости.
Живите – кой да свести?
Амин…Автор: публицистът д-р Пламен Пасков (https://bultimes.com/?s=%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD+%D0%9F%D0% B0%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B2)

• На 14 юли 1877 г. е изклано село Любенова махала до гр. Раднево новозагорско от турската редовна войска с артилерия, башибозук и черкези водена от Реуф паша, командващ турският гарнизон в Нова Загора. Само в църквата са заклани 1013 българи, още толкова са убити изън нея. Общо жертвите са над 2000. Погребани са в двора на църквата. Селото е известно като втори Батак.https://bultimes.com/wp-content/uploads/2016/10/Bashibozuk-01s.jpg• На 15 юли 1877 г. е извършено клане и е разграбен Ловеч от турска редовна армия под командването на Рифат паша. Избити са над 1500 мирни българи.
• На 15 юли 1877 г. (3-ти стар стил) от турците e извършено голямо клане и е опожарена до основи Нова Загора.
• На 16 юли 1877 г. е изклано и опожарено село Дълбоки старозагорско от черкези от турската армия на Сюлейман паша.
• Старозагорско клане. ОТ 19 до 21 юли 1877 г. e изклана и опожарена Стара Загора от турската редовна армия на Сюлейман паша (Соломон Леви Явиш) с участието на албански башибозук, черкези командвани от Дай Ахмед и чирпански цигани при логистичната подкрепа на старозагорски евреи. Актовете на садизъм са ужасяващи.https://bultimes.com/wp-content/uploads/2016/10/Bashibozuk-e1458401493466.jpgБременните жени са разпаряни и от коремите им са вадени неродени деца. Хора са нанизвани на шиш и печени като човешко чеверме. Българи са одрирани живи, а кожите им са напълвани със слама и са окачвани по дърветата. Много са изгорени живи, някои първом поляти с газ. Други са горени на жертвеници, имало разпънати на кръст приковани, пален е огън на гърдите на трети и е варено кафе. Млади жени са карани голи да играят кърваво хоро където са озлочестявани и после изклани. В църквата „Св. Троица» са изклани 2500 души, много тела на избитите остават прави, защото няма къде да падат труповете.
Изклани са и укрилите се в храмовете „Св. Богородица» и „Св. Николай», които са обстрелвани с артилерия и запалени. Избити са между 14 000 и 15 000 българи, още към 1200 умират глад и преживяните ужаси. В Турция са отвлечени към 10 000 млади момчета, момичета и жени, малко от които се връщат. Околните села имат същата съдба. Това е може би най-голямото документирано клане в българската история. Градът е напълно изпепелен и след Освобождението е изцяло изграден наново.


Facebook (https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/)
Google+ (https://plus.google.com/share?url=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/)
LinkedIn (https://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&ro=true&trk=JuizSocialPostSharer&title=%D0%9D%D0%B0%2014%20%D1%8E%D0%BB%D0%B8%20187 7%20%D0%B3.%20%D1%81%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D0 %BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D0%B4%202000% 20%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D0 %BE%D1%82%20%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D 1%82%D0%B0%20%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BD% D0%B0%20%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D1 %81%20%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80%D 0%B8%D1%8F%2C%20%D0%B1%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B1%D0% BE%D0%B7%D1%83%D0%BA%20%D0%B8%20%D1%87%D0%B5%D1%80 %D0%BA%D0%B5%D0%B7%D0%B8%20%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B 5%D0%BD%D0%B0%20%D0%BE%D1%82%20%D0%A0%D0%B5%D1%83% D1%84%20%D0%BF%D0%B0%D1%88%D0%B0&url=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/)
Twitter (https://twitter.com/intent/tweet?source=webclient&original_referer=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/&text=%D0%9D%D0%B0%2014%20%D1%8E%D0%BB%D0%B8%201877 %20%D0%B3.%20%D1%81%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D0% BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D0%B4%202000%2 0%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D0% BE%D1%82%20%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1 %82%D0%B0%20%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D 0%B0%20%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D1% 81%20%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0 %B8%D1%8F%2C%20%D0%B1%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B1%D0%B E%D0%B7%D1%83%D0%BA%20%D0%B8%20%D1%87%D0%B5%D1%80% D0%BA%D0%B5%D0%B7%D0%B8%20%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B5 %D0%BD%D0%B0%20%D0%BE%D1%82%20%D0%A0%D0%B5%D1%83%D 1%84%20%D0%BF%D0%B0%D1%88%D0%B0&url=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/&related=bultimes&via=bultimes)
VKontakte (https://vkontakte.ru/share.php?url=//bultimes.com/%d0%9d%d0%b0-14-%d1%8e%d0%bb%d0%b8-1877-%d0%b3-%d1%81%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-2000-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83/)





На 14 юли 1877 г. са изклани над 2000 българи от турската редовна войска с артилерия, башибозук и черкези водена от Реуф паша by The Bulgarian Times

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:49
На 14 юли 1877 г. са изклани над 2000 българи от турската редовна войска с артилерия, башибозук и черкези водена от Реуф паша

.......................


Какво искате да постигнете с този цитат г-н сиветан? Нали се разбрахме, че робство е имало!?

Валентин.
22.12.2017, 21:51
Припомня ни човека. “Да се знае и помни...“ Както често са писали немалко Български писатели.

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:51
Ми...пълно е с...бацили.


Така е уважаеми Точка, особено в този сезон. Дано падне един сняг и стегнат температурите, за да затрие популацията малко.

Валентин.
22.12.2017, 21:53
В студа тръгват пък вирусите... Така поне обясняват по ТВ за грипа.

Иван_Барабан
22.12.2017, 21:55
В студа тръгват пък вирусите... Така поне обясняват по ТВ за грипа.Вашия авторитет ТВ ли е? Аз скоро гледах едно предаване, в което споменаха, че робство не е имало - да им вярвам ли?

Валентин.
22.12.2017, 22:00
Ами по ТВ интервюират Професор....-национален консултант по заразни болести. На тебе ли да вярвам, или на Г-н Професора. Ха сега.

Трендафил Дончев
22.12.2017, 22:00
Значи в България не е имало турско робство, защото България не е поробена от турци, а от османлии. Какво ще кажете за Плана Баязид-2?

Валентин.
22.12.2017, 22:02
И не разбрах, кефят ли те жители на Република България, които се опитват да отричат част от историята И (ни).

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:09
Значи в България не е имало турско робство, защото България не е поробена от турци, а от османлии. Какво ще кажете за Плана Баязид-2?Официално юго-източната ни съседка е спомената като Турция през 1923г, след разгрома на Османската империя в Първата световна война и Лозанския договор. Реформатора Ататюрк налага новото име на държавата, като част от плана му да скъса с всико старо.

Валентин.
22.12.2017, 22:09
А византийците...византийцит , били ли са гърци (преди 1 000г напр). И днешните жители на Гърция, гърци ли са, или византийци.

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:13
И не разбрах, кефят ли те жители на Република България, които се опитват да отричат част от историята И (ни).Почвате да ставате досаден Валентин . - кой е отрекъл исторически факти и аз съм казал, че не ме "кефи".

Валентин.
22.12.2017, 22:15
Много е лесно. “Да“ или “Не“. Със същата лекота, с която наричаш част от Българския народ “планктон“.

cvetan
22.12.2017, 22:21
Това е станало преди 150 години а някои го отричат а имаме 25 години преход а по нататък

agro
22.12.2017, 22:22
Цитирането на военновременни ужасии може да продължи безкрайно, из произволни точки на географията на света, относно разни народи, включително такива, днес известни с демокрация и толерантност. Американците, избиващи индианци и купуващи роби, сега са първи по претенции за свобода и демокрация. Това ,че по нашите земи е имало кланета, никой никога не го е отрекъл, както не е отрекъл и кланетата, състояли се по други земи. Състоят се и днес - например в Ислямска държава. Спора се води дали това, което наричаме турско робство, е такова. Опитвам се да ви обясня, че това, което е било у нас, е било същото горе-долу и в останалите империи по света. Пък вие, като искате, го наричайте робство. . А то си е просто имперските реалности по време на феодализма. Робовладелските общества вече са били останали в миналото - в античността и в Римския свят. Германците са клани от римските легиони на поразия, а после са решили, че са наследниците им, а не , че са били роби /каквито всъщност наистина са били/. Но българина си иска робството и не си го дава, то е неговото оправдание за сегашната реалност. С робска психика далеч не се стига, както и сегашната действителност го доказва. А историята би могла да се напише и по друг начин, далеч по-достоен - за един народ, част от една империя, дал на империята известни личности, населявал най-процъфтяващата област на империята и след разпада и веднага създал просперираща държава. А ние - роби, та роби. Гордейте се с робството си тогава, аз поне не искам.

Трендафил Дончев
22.12.2017, 22:23
Официално юго-източната ни съседка е спомената като Турция през 1923г, след разгрома на Османската империя в Първата световна война и Лозанския договор. Реформатора Ататюрк налага новото име на държавата, като част от плана му да скъса с всико старо.

А какви са тези? Нарочно пропуснах да попитам в първия си пост.

cvetan
22.12.2017, 22:27
Подобна дискусия въобще не тябва и да има.То днес несме ли роби в собствената си страна

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:27
А какви са тези? Нарочно пропуснах да попитам в първия си пост.Извинете, не ви разбрах ... кои какви са?

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:30
Подобна дискусия въобще не тябва и да има.То днес несме ли роби в собствената си странаВие ако искате да сте роб - бъдете! Аз не съм! Вярно е, че ме подтискат трите прасета, но в момента, в който спра да виждам светлината в тунела си хващам бухчата и отлитам .... на запад. Естествено не и без любимите ми томове на Гогол.

nikawr
22.12.2017, 22:31
Агро, 500 години робство са голям срам, срам който няма как да се изтрие от историята. Но да тръгнат да ми обясняват, че Османлиите били просто едни властващи люде над нашата територия и народ, аре няма нужда!

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:32
Агро, 500 години робство са голям срам, срам който няма как да се изтрие от историята. Но да тръгнат да ми обясняват, че Османлиите били просто едни властващи люде над нашата територия и народ, аре няма нужда!А какви са били?
Срам, срам от какво? Вас срам ли ви е, когато съседа ви извади повече мед от вас? Или когато загубите на шах от по-добър опонент.

cvetan
22.12.2017, 22:33
За теб това може да е решение но за останалите тук.

nikawr
22.12.2017, 22:33
А какви са били?

Поробители!

Трендафил Дончев
22.12.2017, 22:34
Извинете, не ви разбрах ... кои какви са?

https://www.youtube.com/watch?v=m08z78b9EdY

https://www.youtube.com/watch?v=aTOMq8L6AEY

https://www.youtube.com/watch?v=HLEd6mg2Z5g

tarty
22.12.2017, 22:35
В Турция са отвлечени към 10 000 млади момчета, момичета и жени, малко от които се връщат

А за 5 000 години, колко ли са били? А от другите поробени балкански държави още колко е имало? Върналите се обратно, да ли не са се имали вече за османци? По тези данни може да се каже, че половината хора в Турция(предимно светли) живеещи и възприемащи се за Турци са с Балканска кръв. Да не забравяме, че доста българи(вярващи се за такива) изповядват исляма, като религия.

nikawr
22.12.2017, 22:37
А какви са били?
Срам, срам от какво? Вас срам ли ви е, когато съседа ви извади повече мед от вас? Или когато загубите на шах от по-добър опонент.

Сравненията ти са неуместни!
Срамът е от това, че за 500г. не сме могли да се освободим сами.
Вазов в пролога на стихотворението Опълченците на Шипка го казва много добре.

agro
22.12.2017, 22:39
Агро, 500 години робство са голям срам, срам който няма как да се изтрие от историята. Но да тръгнат да ми обясняват, че Османлиите били просто едни властващи люде над нашата територия и народ, аре няма нужда!
Французите тогава трябва да умрат от срам. Римската империя ги е завладяла, галите били поробени и чак през тъмните векове след падането на Рим основали франкската държава. Ама я ги виж - и те наследници на робовладелски Рим се пишат и се гордеят с това. А ние - държава и преди, и след османската империя, да ни е срам - де, де!
И още - не сме се освободили, защото живелите тогава са считали, че всичко е в реда на нещата. Кланета са се случвали винаги при война или въстание, във които винаги по някакъв начин е била замесена една друга империя - Руската. За нейните имперски интереси е било изгодно да стават репресии над християнското население - така то по-лесно може да бъде спечелено за каузата на новата империя и да бъде бъдещ резерв за завоевания и имперско разширение към проливите.

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:41
https://www.youtube.com/watch?v=m08z78b9EdY Нима вие не искате Западните покрайнини, Македония, Беломорска тракия, Добружа да са част от България?

Трендафил Дончев
22.12.2017, 22:46
Нима вие не искате Западните покрайнини, Македония, Беломорска тракия, Добружа да са част от България?

Те са си част от България, но те сами се определят като друга част.

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:49
Сравненията ти са неуместни!
Срамът е от това, че за 500г. не сме могли да се освободим сами.
Вазов в пролога на стихотворението Опълченците на Шипка го казва много добре.Стига бе, верно ли?! Все едно юдеите да ги е било срам, че не са могли да победят Римската империя или Индия да се срамува, че Британия ги е управлявала.
Ние сме били няколко разядени от собствените си интриги и дразги княжества и десподства, а от другата страна е имало империя в разцвета на силите си. Защо сме били разделени и всички са се радвали, че османлийте ги побеждават, докато не дойде и техния ред - това е проблема ... проблем и сега МАНТАЛИТЕТ, кво да се прави!

cvetan
22.12.2017, 22:49
Колко села и градове са опожарени всяко надигане на глава от РОБА е последвано от кланета . От това ли да ни е срам.

Ангел Йосифов
22.12.2017, 22:49
В Турция са отвлечени към 10 000 млади момчета, момичета и жени, малко от които се връщат

А за 5 000 години, колко ли са били?
Братле все парите са ти в акъла....

Гогол
22.12.2017, 22:49
Какво искате да постигнете с този цитат г-н сиветан? Нали се разбрахме, че робство е имало!?

ФУРНАДЖИЙСКА ЛОПАТА–така ги наричат в Българско такива като теб.В Османско–ти трябва да кажеш,нали ратуваш за тях.

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:51
Те са си част от България, но те сами се определят като друга част.Били са част. Загубени на война. С изключение на Македония - там нашите сами си я дават.

cvetan
22.12.2017, 22:51
ТУРСКИТЕ КЛАНЕТА НАД БЪЛГАРИТЕ, «ИСЛЯМСКА ДЪРЖАВА» НЕ Е НОВО ЯВЛЕНИЕ ЗА СВЕТА

Иван_Барабан
22.12.2017, 22:52
ФУРНАДЖИЙСКА ЛОПАТА–така ги наричат в Българско такива като теб.В Османско–ти трябва да кажеш,нали ратуваш за тях.Оф, ямболски ... пийте хапчетата и си лягайте, моля.

agro
22.12.2017, 22:56
Сравненията ти са неуместни!
Срамът е от това, че за 500г. не сме могли да се освободим сами.
Вазов в пролога на стихотворението Опълченците на Шипка го казва много добре.
Айде пак художествена литература. Възпитанието във патриотизъм е едно, съвсем друго е изучаване на историческите факти. Първото е общо взето пропаганда, насочена към единство на народ и държава. Всички държави така правят. Историята е наука и не би трябвало да се влияе от пропагандата, а да отчита и интерпретира известните исторически факти.

Гогол
22.12.2017, 23:19
.................................................. .........
Още една фурнаджийска лопата по въпроса дали е имало робство по Българските земи по времето на османското владичество/не пиша турско,защото вие,лопатите искате да инсинуирате омраза на българите към етническите турци тук.А това не е вярно.Имал съм/лека им пръст/,имам още приятели от турския етнос с които сме делили и лошо и добро при светлото ни бъдеще при комунизма.Израснал съм в такава смесена махала.А ти агро? Само книжките ли са ти учителя,и то ''либералистичните'',които ни учат да не знаем кои сме,да нямаме Родина,майка и род.Нещо като ИНТЕРНАЦИОНАЛ.Сега е модерно,но в изопачен вид.
Но като гледам какво ти е влечението към лесните финикийски знаци,ще запееш и Интернационала.

tarty
22.12.2017, 23:22
Братле все парите са ти в акъла....

Де пък ги видя тия пари, обичам да смятам, а и Матеев казва, че математиката е точна наука. Ти не гледаш ли турски сериали? Все едни руси,засукани туркини със сини очи, а в книгите пише, че анадолците са тъмни със черни очи.

agro
22.12.2017, 23:34
.................................................. .........
Още една фурнаджийска лопата по въпроса дали е имало робство по Българските земи по времето на османското владичество/не пиша турско,защото вие,лопатите искате да инсинуирате омраза на българите към етническите турци тук.А това не е вярно.Имал съм/лека им пръст/,имам още приятели от турския етнос с които сме делили и лошо и добро при светлото ни бъдеще при комунизма.Израснал съм в такава смесена махала.А ти агро? Само книжките ли са ти учителя,и то ''либералистичните'',които ни учат да не знаем кои сме,да нямаме Родина,майка и род.Нещо като ИНТЕРНАЦИОНАЛ.Сега е модерно,но в изопачен вид.
Но като гледам какво ти е влечението към лесните финикийски знаци,ще запееш и Интернационала.
На такива сериозни факти и аргументирани твърдения не мога да противореча. Ще си чета историята такава, каквато е, вие гледайте филми и четете романи и поеми за робството. Робската психика явно е неизкоренима.

Гогол
22.12.2017, 23:36
Де пък ги видя тия пари, обичам да смятам, а и Матеев казва, че математиката е точна наука. Ти не гледаш ли турски сериали? Все едни руси,засукани туркини със сини очи, а в книгите пише, че анадолците са тъмни със черни очи.

За анадолците си прав.Но акана турците са руси,със сини очи–мисля че се водят като селджукски турци.Те са основата на османската империя.Всичко друго е придатък ,приобщено към тях.Но така са действали,че всички завладени и приобщени към тях етноси да се гордеят че са турци и да се приемат за такива.Каква огромна разлика?За някои от тук списващите.

kando
22.12.2017, 23:58
.... Германците са клани от римските легиони на поразия, а после са решили, че са наследниците им, а не , че са били роби /каквито всъщност наистина са били/. Но българина си иска робството и не си го дава..

Французите тогава трябва да умрат от срам. Римската империя ги е завладяла, галите били поробени и чак през тъмните векове след падането на Рим основали франкската държава. Ама я ги виж - и те наследници на робовладелски Рим се пишат и се гордеят с това. А ние - държава и преди, и след османската империя.....
Според мен тъкмо в това слагане под един знаменател на исторически събития от различни епохи и народи, има недоглеждане - например по тази логика може да се каже, че българите са наследници на Османската империя.

Българите са Били! и преди империята ...... разбирам ги другите, защо така са си избрали да се пишат наследници на Рим, ала Българите са имали (история, идентичност, самосъзнание, държава, слава, Име) какво да загубят.

agro
23.12.2017, 00:14
...Българите са Били! и преди империята ...... разбирам ги другите, защо така са си избрали да се пишат наследници на Рим, ала Българите са имали (история, идентичност, самосъзнание, държава, слава, Име) какво да загубят.
Хубаво - ама защо приемаме да сме били роби по времето на османската империя? Аз за себе си ще съм по-горд да казвам, че 500 години сме били един от силните народи на империята, дали сме и управленски кадри и воини и земите, на които сме живели, са били най-процъфтяващия и богат регион на тази империя. А не да разправям, че сме били роби безправни, което не се потвърждава от историческите данни и не води до някакво добро национално самочувствие. И да казвам, че, като сме видели ние, българите, като по-умни, че империята не отива на добре, сме взели мерки да се самоорганизираме и да се борим за своя държава.

Гогол
23.12.2017, 00:17
Оф, ямболски ... пийте хапчетата и си лягайте, моля.

Ще Ви разочаровам.Все още не ползвам.Ее...е,към 100–е може да почна да вземам по нещичко.
Ама Вие Уважаеми,като чета писаниците Ви май ходите навсякъде с голямата кошница.Ха сега ударете едно успокоително,санким ще Ви се пръсне машинката от вълнение.Все още съм на работа,за Коледа българския народ трябва да яде,защото по Християнски обичай досега е постил. Вие............Ааа..а забравих,Вашите пости бяха през май–юни,казва се Рамазан.Рамазана/Рамадан/е деветия месец от ислямския календар.Вие спазвате ли го?

seto4e
23.12.2017, 00:26
"Има народ (https://bg.m.wikiquote.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F), роден да господарува. Друг – да твори. Трети – да воюва.
А има народ, роден с едно едничко фатално предназначение: да бъде под чуждо владичество – и да конспирира.
Господи! Не разбирам премъдростта ти, да надариш с тая нелепа стихия народа, който населява моето отечество."
Димитър Подвързачов

Още мисли и афоризми от Димитър Подвързачов, струва си да се прочетат от първата до последната.
https://bg.m.wikiquote.org/wiki/Димитър_Подвързачов

nikawr
23.12.2017, 06:50
Колеги Агро, Иван и Атанасов, ако не изпитвте срам че сме били под Турско робство, тогава какво е, че толкова ожесточено отхвърляте тезата? Османската империя последните 100 години от робството е отслабвала все повече, а Българите така и не успяват да организират едно масово въстание. Реално заради зверското смазване на тези въстания светът се сеща, че има такава нация като нас. Иначе преди това е било един хадутлук. Забележете че, тези въстания се случват при упадъка на империята и най-вече, когато Българския народ, започва да "вади" отново интелигенция. От много неща можем да се срамуваме през този период, но и от много можем да се гордеем. Въпроса не е в това дали е срам или гордост, а във факта, че Вие се опитвате всячъски да отхвърлите тезата за робството по Българските земи.
Интересно ми е, ако днес дойде някой и отнеме детето Ви или жена Ви и ги закарат някъде, където ще изпълняват всяка негова прищявка и има правото да им отнеме живота без да понесе последствия, как ще го наречете това?
Владичество може би?
Да прав си Атанасов, историята се пише от силните! Та затова и нашата родна история последните 7-8 века я пишат други, че дори и сега... :(

Ангел Йосифов
23.12.2017, 08:31
Де пък ги видя тия пари, обичам да смятам, а и Матеев казва, че математиката е точна наука. Ти не гледаш ли турски сериали? Все едни руси,засукани туркини със сини очи, а в книгите пише, че анадолците са тъмни със черни очи.

Янчо,а ти не виждаш ли "хилядарките"дето си ги изстипосал,особено втората-5000години.......

ch.atanasov
23.12.2017, 09:01
Още мисли и афоризми от Димитър Подвързачов, струва си да се прочетат от първата до последната.
https://bg.m.wikiquote.org/wiki/Димитър_Подвързачов



Това е готино, а и вярно. "Българинът (https://bg.m.wikiquote.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8) е муха със самочувствието (https://bg.m.wikiquote.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%87%D1%83%D0%B2%D1%81%D 1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5) на аероплан" :bigsmile:

ch.atanasov
23.12.2017, 09:22
Колеги Агро, Иван и Атанасов, ако не изпитвте срам че сме били под Турско робство, тогава какво е, че толкова ожесточено отхвърляте тезата? Османската империя последните 100 години от робството е отслабвала все повече, а Българите така и не успяват да организират едно масово въстание. Реално заради зверското смазване на тези въстания светът се сеща, че има такава нация като нас. Иначе преди това е било един хадутлук. Забележете че, тези въстания се случват при упадъка на империята и най-вече, когато Българския народ, започва да "вади" отново интелигенция. От много неща можем да се срамуваме през този период, но и от много можем да се гордеем. Въпроса не е в това дали е срам или гордост, а във факта, че Вие се опитвате всячъски да отхвърлите тезата за робството по Българските земи.
Интересно ми е, ако днес дойде някой и отнеме детето Ви или жена Ви и ги закарат някъде, където ще изпълняват всяка негова прищявка и има правото да им отнеме живота без да понесе последствия, как ще го наречете това?
Владичество може би?
Да прав си Атанасов, историята се пише от силните! Та затова и нашата родна история последните 7-8 века я пишат други, че дори и сега... :(


Аве братчет, цяла нощ ли страда с това робство и срама, който те гони. :bigsmile:Я ме цитирай, къде съм писал има или няма робство. Слагам палци на колегите, защото мисля като тях. Защото това е историята, добра или лоша. Защото се опитват да вкарат малко размисъл в бетонираните ви глави. Защото сте жалки с кухия си патриотизъм. Комплексари като македонците, които си измислиха, че не са Българи, а потомци на велик човек. И още и още ....

пп. Като не вярваш на колегите, виж какво казва науката.

https://www.youtube.com/watch?v=5Beq3LZOqBY

пп. жалко, че го няма професионалния историк.
http://www.dw.com/bg/няма-логика-да-се-гордеем-че-сме-били-5-века-роби/a-19022061

nikawr
23.12.2017, 09:44
Не колега, цяла нощ си спах, а като се събудих отговорих на това което после сте писъли. Как така се извъртя сега че имало робство...
Прав е Гогол за фурнаджийските лопати....
И колега, преставам да пиша по темата, както каза ти по напред, отговори не искам.

ch.atanasov
23.12.2017, 09:48
"„Мисля, че е крайно време да се спре запушването на устата на сериозната и истинска наука. И още нещо: много важна е ролята на образованието. Защото колкото по-необразована е дадена група хора, толкова по-лесно тя се управлява“, заключава доц. Йорданка Бибина."



"Възможно ли е всичко това да е било градено при робство?"Терминологичната война между по-храбрите историци и някои български националисти започна още през 2009 година, когато в серия интервюта и свои публикации проф. Кръстьо Манчев от Института по балканистика при БАН пръв се осмели да изрече какво точно е „робство” и да докаже с научни факти, че в „космополитната Османска империя такова нещо не е имало“. В резултат авторитетният балканист тутакси бе засипан с огън и жупел под формата на отворени писма и заплахи от страна на различни националистически формации. Тезите му бяха окачествени като „циничи“, „атибългарски“ и „антинаучни“, а самият той беше обвинен, че се е поставил в услуга на „външни, враждебни на българщината интереси“. През 2011 година проф. Манчев повтори пред Дойче Веле: „Раята е била зависима, но зависимост и робство са две различни неща. Раята не е била роб. Роб е онзи, който няма собственост, той е собственост на някого, докато нашите селяни са имали собствени ниви, дворовете им са били пълни с челяд и със стока, притежавали са имоти и са пътували по света. Османската империя се е простирала от Диарбекир до Виена, не е имало никакви граници. Нашият българин е можел да бъде в Букурещ, в Смирна, можел е да отвори дюкян, да развива някакъв занаят, да търгува. Имали сме много богати хора. Идете в Копривщица, погледнете старата част на Пловдив - възможно ли е това, което виждаме там, да е било градено при робство?”.

пп. понеже знам че не отваряте линкове.

ch.atanasov
23.12.2017, 09:53
Не колега, цяла нощ си спах, а като се събудих отговорих на това което после сте писъли. Как така се извъртя сега че имало робство...
Прав е Гогол за фурнаджийските лопати....
И колега, преставам да пиша по темата, както каза ти по напред, отговори не искам.

Гогол го остави, ами ти -млад образован човек, вземи почети, не се поддавай на манипулации.

пп. като не ме цитираш, не си съчинявай.

Валентин.
23.12.2017, 09:53
Това е готино, а и вярно. "Българинът (https://bg.m.wikiquote.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8) е муха със самочувствието (https://bg.m.wikiquote.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%87%D1%83%D0%B2%D1%81%D 1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5) на аероплан" :bigsmile:

Ае тарикат това ще го кажеш ли и за Българските деца, които всяка година носят по Една торба с медали от Международни Олимпиади по Математика, Физика, Биология... Ако си биеш тиквето у земътъ, си е твой проблем. Ма айде да не ни изкарваш помияри.

ch.atanasov
23.12.2017, 09:57
Ае тарикат това ще го кажеш ли и за Българските деца, които всяка година носят по Една торба с медали от Международни Олимпиади по Математика, Физика, Биология... Ако си биеш тиквето у земътъ, си е твой проблем. Ма айде да не ни изкарваш помияри.


Да има 20% добър материал. За останалите е видно.
пп. теб ще те пиша в първите 10%.

Иван_Барабан
23.12.2017, 10:05
Да има 20% добър материал. Нека не се надценяваме. Вероятно са били 10-15%, но днес 10% от тях вече са материал в други общества (където живота е по-справедлив), а на останалите тук не им се занимава.
Проблема ни е, че всички знаем за тези 90% (навсякъде по света са по 80-90%), обаче в България 100% от хората си мислят, че са от тези 10%.

nikawr
23.12.2017, 10:08
Атанасов и аз като тебе ще наруша изказването си, че няма да пиша.
Та отговори ми, когато сложиш палец харесвам под мнение, че е нямало робство, трябва ли да го казваш открито?
От къде знаеш, че съм образован, може да лъжа...
Колега изчел съм повече книги от целия клас на 13 годишната ми дъщеря, че като се замисля може повече да е от всички 13 годишни в училището им...
Та историята ми е била слабост винаги, та ти си направи извод дали бетонната ми глава е поела нещо...
Аре със здраве, и весели празници!
Стига сме се дърлили, че ми писна!

Трендафил Дончев
23.12.2017, 10:26
Ае тарикат това ще го кажеш ли и за Българските деца, които всяка година носят по Една торба с медали от Международни Олимпиади по Математика, Физика, Биология... Ако си биеш тиквето у земътъ, си е твой проблем. Ма айде да не ни изкарваш помияри.

Е, тука трябва да се направи разграничаване. Защото наистина децата ни носят по една торба медали и вместо това да доведе до някакъв напредък, чрез огромни стимули, то ние/властта/ се държим именно като помияри. Ще дам един пример, който ми се е набил в главата. 94 година всички я помним - защо? Бяхме четвърти по футбол. Каква еуфория беше. Награди, пари. На михайлов/ пиша го с малка буква нарочно/ подариха кола колкото си спомням. Та така. По същото време бяхме и четвърти и по математика. Децата наистина донесоха торба с медали. И какво направиха гордите българи за тях - нищо? Какво направиха футболистите след това? Нищо. Какво направи михайлов/пиша го с малка буква нарочно/ след това? Нищо. А, да. Присади си косми на главата. А децата? Децата продължават да носят торби с медали. А какво правят нашите патриоти/помияри? Нищо? Показват им терминал 2. Не. Те сами го виждат, защото като се обърнат назад и нищо не виждат. Тук там някой и друг българин и тук там някой българин, който се прави на турчин. Ето затова сме помияри и още по големи помияри ще ставаме. Защото как не застана един там горе и да каже СТИГА? Защото пак ще дам пример. На екскурзия съм. Обявяват българската група и отзад френската се изсмиват. Абе простаци френски? Вие с какво бяхте по - добри от нас? Че нашата група стоеше мирно и тихо, а техния гид ги гонеше като овце и викаше като овчар. Е затова сме така, че няма кой да каже СТИГА, а се държат като български лордове/ватмани. Защото вместо да сме лъвове/знамето/ сме помияри.

Трендафил Дончев
23.12.2017, 10:35
"„Мисля, че е крайно време да се спре запушването на устата на сериозната и истинска наука. И още нещо: много важна е ролята на образованието. Защото колкото по-необразована е дадена група хора, толкова по-лесно тя се управлява“, заключава доц. Йорданка Бибина."



"Възможно ли е всичко това да е било градено при робство?"Терминологичната война между по-храбрите историци и някои български националисти започна още през 2009 година, когато в серия интервюта и свои публикации проф. Кръстьо Манчев от Института по балканистика при БАН пръв се осмели да изрече какво точно е „робство” и да докаже с научни факти, че в „космополитната Османска империя такова нещо не е имало“. В резултат авторитетният балканист тутакси бе засипан с огън и жупел под формата на отворени писма и заплахи от страна на различни националистически формации. Тезите му бяха окачествени като „циничи“, „атибългарски“ и „антинаучни“, а самият той беше обвинен, че се е поставил в услуга на „външни, враждебни на българщината интереси“. През 2011 година проф. Манчев повтори пред Дойче Веле: „Раята е била зависима, но зависимост и робство са две различни неща. Раята не е била роб. Роб е онзи, който няма собственост, той е собственост на някого, докато нашите селяни са имали собствени ниви, дворовете им са били пълни с челяд и със стока, притежавали са имоти и са пътували по света. Османската империя се е простирала от Диарбекир до Виена, не е имало никакви граници. Нашият българин е можел да бъде в Букурещ, в Смирна, можел е да отвори дюкян, да развива някакъв занаят, да търгува. Имали сме много богати хора. Идете в Копривщица, погледнете старата част на Пловдив - възможно ли е това, което виждаме там, да е било градено при робство?”.

пп. понеже знам че не отваряте линкове.

Да. Точно затова не сме били роби. Не сме имали граници. Те са ни смятали вече не като отделен народ, а нещо от тях. Това е разликата, че роба стои в килията или наоколо, а нашите са се "разхождали" навсякъде, но вече като част от друга структура и изпълнявайки други нареждания.

ch.atanasov
23.12.2017, 10:39
Ето такива патриоти сте, само незнам имате ли тениски.:bigsmile:


http://www.faktor.bg/media/article_gallery/uploads/images/b/barekov1.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj72Mf83J_YAhWEKewKHXOMAE0QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.faktor.bg%2Fbg%2Farticles%2Fn ovini%2Fbalgariya%2Fkoy-kolko-specheli-ot-yavlenieto-nikolay-barekov-21757&psig=AOvVaw0ua9KZocCmWlKyzGPIbEIF&ust=1514104451483667)

Трендафил Дончев
23.12.2017, 10:44
Да вметна и едно предупреждение. Не използвайте обидни думи. :mad:

kando
23.12.2017, 14:24
https://www.youtube.com/watch?v=5Beq3LZOqBY
Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя, как всеки от участниците заяви, че Е имало робство - имали и документи как били продавани българи по европейските пазари за роби, роби са били хора от всякакви етноси, разказват и за пътищата, по които се движели робските кервани и т.н. Обаче в крайна сметка и те, и института по балканистика при БАН доказали с научни факти, че "в космополитната Османска империя такова нещо не е имало". Значи - имало робство, ама понеже международно утвърдения термин за обозначаване на режима бил нещо си, ще трябва да кажем, че нямало робство.

Ами пишете ме луд - няма друг начин. Или аз съм луд, та ми се привижда очевадно извъртане на фактите - или вие сте луди и не виждате, че извъртате фактите. Не разбирам - заклевам се. Както обяснява, че имало роби и изведнъж стига до заключението, че нямало робство.

п.п. но какво ли се учудвам, като знам как в днешно време се отричат и репресиите на режима - свидетел съм бил как беленчани отричат за концлагера на острова. Но за сметка на това пък същия този европейски интелектуален елит с международните утвърждавания, ръкопляска два мандата на г-жа червена святост - изобщо ..... за да не е побъркан света, по- добре да съм побъркан аз. Са жертвам. :Д

kokona
23.12.2017, 17:58
То и комунизъм не е имало в България,ама вече го кръстихме този обществен строй. Та и с робството така.

ch.atanasov
23.12.2017, 18:53
Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя, как всеки от участниците заяви, че Е имало робство - имали и документи как били продавани българи по европейските пазари за роби, роби са били хора от всякакви етноси, разказват и за пътищата, по които се движели робските кервани и т.н. Обаче в крайна сметка и те, и института по балканистика при БАН доказали с научни факти, че "в космополитната Османска империя такова нещо не е имало". Значи - имало робство, ама понеже международно утвърдения термин за обозначаване на режима бил нещо си, ще трябва да кажем, че нямало робство.

Ами пишете ме луд - няма друг начин. Или аз съм луд, та ми се привижда очевадно извъртане на фактите - или вие сте луди и не виждате, че извъртате фактите. Не разбирам - заклевам се. Както обяснява, че имало роби и изведнъж стига до заключението, че нямало робство.

п.п. но какво ли се учудвам, като знам как в днешно време се отричат и репресиите на режима - свидетел съм бил как беленчани отричат за концлагера на острова. Но за сметка на това пък същия този европейски интелектуален елит с международните утвърждавания, ръкопляска два мандата на г-жа червена святост - изобщо ..... за да не е побъркан света, по- добре да съм побъркан аз. Са жертвам. :Д

Сам казваш, че не си гледал, а държиш на своето. Само с това видео няма как да получиш яснота, трябва и да почетеш. Аз ще съм лудия ако се мъча да ти променям възгледите, но ще се жертвам, като теб. Да, продавани са роби. Столетия са се водили войни в пограничните райони на империята. Сигурно ти е ясно, какво се случва със заловените хора ( християни и католици ). Почети и какво се случва с българите по време на руско-турските войни : кланета и вземане на роби. Та кой го отрича това. Но за мен това не е робство, защото е имало милиони ( българи -поданици на империята), които са се трудели ( както ние сега) и с тях нещата са били други. Имало е зверства-ужасни и след въстанията, кой го отрича. Не ги оправдавам, но времената са били такива. Тук ще онагледя нещата с един въпрос: Ако изляза в балкана с още 100 въоръжени мъже да свалям властта и Борисов, какво мислиш,че ще ми се случи?

agro
24.12.2017, 00:12
Аз да се върна на постинга си, от който започна препирнята - "пробвай да кажеш на някого, че не е било робство". Познал съм. Разсъждавайте с главите си, не робувайте на стереотипи. Пет видни историка в посочения от Атанасов линк в мнение 167 обясняват как и какво е било според наличните исторически източници. Поне изгледахте ли го? Май не, цитирам: "Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя". Така, превъртайки нещата в живота, сте превъртяли и възможностите за познаване на реалната ни история. А вместо логични аргументи - клишета и обиди към опонента!

nikawr
24.12.2017, 07:56
Добре Агро, 5 ВИДНИ историка казваш...
Аз никъде не чух обяснение, защо всички борци за свобода от това време са наричали тези 500 години робство, а не владичество, или присъсътвие и т.н.
Може би защото са били неуки и не са знаели значението на тази дума, или защото така са го чуствали, и така са го виждали, и срещу това са взстанали?
Пак Ви казвам, робство не е само типаж Рим!
Сега 5-10 историка искат да прокарат идеята, че видиш ли едва ли не, тези "прости" люде са се пообъркали нещо.... :(
Почвам да изпълнявам една не свойствена дейност с бетонната си глава, а именно да мисля че Иречек е бил прав с думите си: "..... не сме народ, а мърша..." :(

п.п. Аз спирам наистина да пиша в тая тема, че се изпокарахме както ни прилича на нас Българите... :(

ch.atanasov
24.12.2017, 08:49
п.п. Аз спирам наистина да пиша в тая тема, че се изпокарахме както ни прилича на нас Българите... :(

Колега, аз не се чувствам изпокаран с никой. Дори и с оня, който ме изкарва турчин, за да защити тезата си.

agro
24.12.2017, 09:51
Аз също не съм тръгнал да се карам с някого. Внимателно оглеждам постингите си за евентуални обиди. Това му е хубавото на един форум, човек може да си свери часовника с мнението на останалите, без непременно да е съгласен с написаното. Никога няма да сме на едно и също мнение всички, защото сме различни.

agro
24.12.2017, 10:10
Добре Агро, 5 ВИДНИ историка казваш...
Аз никъде не чух обяснение, защо всички борци за свобода от това време са наричали тези 500 години робство, а не владичество, или присъсътвие и т.н. ...Сега 5-10 историка искат да прокарат идеята, че видиш ли едва ли не, тези "прости" люде са се пообъркали нещо.... :(

Не са се изобщо объркали. Обединението на цял народ около една идея /новата независима държава/ не става с публикуване на изследвания по история. Няма как да грабнеш сърцата на хората с такива неща. Затова удобните факти се компилират в завладяваща душите и сърцата пропагандна концепция. Идеята е стара като света и се прилага до ден днешен непрекъснато, накъдето и да погледне човек. Ако не е концепцията за външния враг /най-често/, ще е за национално обединение, за победа на световния комунистически строй, за освобождаване на Божигроб, за свещена война /джихад/ или комбинации от подобни цели. С това не искам да кажа, че пропагандата е нещо непременно лошо, така се създава национална идея и обща цел на един народ. Това нашите възрожденци са го знаели прекрасно, както и добре са знаели, че Априлското въстание няма шанс и ще бъде удавено в кръвта на невинните. Тогава концепцията за робството е вършела прекрасна работа. Сега, в името на националното ни самочувствие, е време да сменим плочата, да използваме, че историческите факти сочат друго и да си пренапишем учебниците, за да не мислят децата ни, че от роби са произлезли. Защото нови времена са дошли.

Иван_Барабан
24.12.2017, 12:19
Почвам да изпълнявам една не свойствена дейност с бетонната си глава, а именно да мисля че Иречек е бил прав с думите си: "..... не сме народ, а мърша..." :(Ето това доказва тезата на agro, някой нещо чул и после почнал да го повтаря и да се заблуждава....


Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,

пак ще кажа и с това ще да свърша.
-Из „Не сме народ” Петко Славейков

Иван_Барабан
24.12.2017, 12:31
Но и Иречека има някоя и друга мисъл за нашата нещастна прогнила нация:

"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата"

"Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят."

"България е с население 2 милиона души, което е разделено на три групи: бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри.

"Българите са много мили с чуждите и бързо ги приемат за свои. Бедата обаче е там, че те много лошо се отнасят към своите си."

”Българите са много неопитни и самонадеяни; със своите детински неразбранщини бъркат развитието и бъдещността на Отечеството си. Всеки иска да стане министър. Във време, гдето всички трябва да се заловят за усърдна работа, за да уредят и възвисят Отечеството си, занимават се с дребни лични препирни. Свидетелство за това са тукашните вестници, които в Европа са съвършено без пример по своя си див език и стил. Няма възторг, няма самоотвержен патриотизъм, няма горещата любов за истината и за доброто, няма съгласие (рядко можеш да намериш тука няколко души приятели: единът мрази другия и няма помежду им съгласие).... в писмо от 20 феврyapи 1880 г. до Симеон Христов – Пиротчанец

Георги 1974
24.12.2017, 13:58
Един разумен юрод от първо лице* (http://www.duma.bg/node/25405)http://www.duma.bg/node/25405

kando
24.12.2017, 14:02
Поне изгледахте ли го? Май не, цитирам: "Не изгледах целия материал, но превъртях колкото да чуя".
Защото съм чел достатъчно история, за да знам, че е чиста подигравка да се определя този пет вековен период, като "успешен в историята на България" - превъртях, защото знаех, че ще го кажат, знам им логиката и доводите, и аргументите, и начина на съждение, и няма за какво да ги слушам повече, ала въпреки това пак попаднах на такова твърдение. Нема отървия.
Има и историци, които никак не са съгласни с направения консенсус - не по- малко видни.
И не, че очаквам от някой да се съгласи с мен - като знам учителката ми по история все ми казваше "не си прав" и ми пишеше петиците (имаше и шестици, но те бяха принципно изключение в нейния модел на преподаване) Ала да ми се излиза, че съм нямал логични аргументи и да ми се прави някой на обиден .......

п.п. не сме само българите - хората не преставаме с опитите да трием с гума по страниците на историята. Сякаш миналото може да се промени.

Иван_Барабан
24.12.2017, 14:47
Един разумен юрод от първо лице* (http://www.duma.bg/node/25405)http://www.duma.bg/node/25405
Драги Георги, тъй като се припознах, като респондент държа да отговоря.
Никога до сега в скромния ми живот не съм се срамувал, че съм българин, не съм мразил другите българи и не съм се отричал от народността си. Но това никога никога не ми е пречило да видя, осъзная и кажа истини за нас като народ (изброени в цитата от Славейков)
Да си повтаряме колко славно племе сме, каква славна история сме имали и какви пичове сме днес (обаче има едни негодници, които ни управляват и затриват) е трагично, дори граничи с диагноза.

ch.atanasov
24.12.2017, 16:14
Един разумен юрод от първо лице* (http://www.duma.bg/node/25405)http://www.duma.bg/node/25405


И какво трябва да ми каже тази простотия. :crazy: Би ли ми пояснил.:)

ch.atanasov
24.12.2017, 16:17
Имаше тука фен на Иречек.
http://istoria.bg/booktext/balgariya-pod-tursko-igo

Георги 1974
24.12.2017, 16:18
Драги Георги, тъй като се припознах, като респондент държа да отговоря.
Никога до сега в скромния ми живот не съм се срамувал, че съм българин, не съм мразил другите българи и не съм се отричал от народността си. Но това никога никога не ми е пречило да видя, осъзная и кажа истини за нас като народ (изброени в цитата от Славейков)
Да си повтаряме колко славно племе сме, каква славна история сме имали и какви пичове сме днес (обаче има едни негодници, които ни управляват и затриват) е трагично, дори граничи с диагноза.
Драги ми г-н Барабан надявам се, че разбирате:

„България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден", каза историкът Трендафил Митев пред БТВ и обясни, че по ...

ch.atanasov
24.12.2017, 16:51
Драги ми г-н Барабан надявам се, че разбирате:

„България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден", каза историкът Трендафил Митев пред БТВ и обясни, че по ...

:crazy: Къде е продължението, имам нужда от пояснение.:help:

Георги 1974
24.12.2017, 16:58
:crazy: Къде е продължението, имам нужда от пояснение.:help:

Изгубили ли сме безвъзвратно силата и достойнството на нашите предци?
Българите днес будни и осъзнати ли са и българският дух все още ли е жив?

ch.atanasov
24.12.2017, 17:13
Изгубили ли сме безвъзвратно силата и достойнството на нашите предци?
Българите днес будни и осъзнати ли са и българският дух все още ли е жив?

Яко те тресе патриотизма. Да, има будни и осъзнати българи, и винаги ги е имало. Имаш прекалени изисквания и очаквания, виж колко човека ( от достойните предци ) са тръгнали след Ботев към балкана.

Иван_Барабан
24.12.2017, 17:14
Драги ми г-н Барабан надявам се, че разбирате:

„България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден", каза историкът Трендафил Митев пред БТВ и обясни, че по ...Така е драги Георги (роден през 1974г), топим се, изчезваме, дематериализираме се и тн. Обаче аз виждам в това едно логично продължение на нещата случили се в последните около 800-900г.
Всяка нация има зараждане, развитие, апогей, залез и изчезване. Колкото по качествен е материала толкова по-бързо се развиват процесите до апогея и той продължава доста, а процесите след него могат да станат обратими към апогей.
Когато обаче след апогея превес вземат тъмните планктончета - края е неизбежен. Естествено една нация е трудно да изчезне за миг (не, че не се случвало), този процес протича векове (за това спомага и качествените проблясъци в края на робството и веднага след него). За жалост ние след 1945 сме се спуснали по нанадолното, а след 1989 направо летим към дъното (дори дълбаем).
И какво по логично от това да изчезнем от историята.
Не ме разбирай погрешно, аз много съжалявам за това .... обичам тази страна, природа, история, много хора .... но ние не можем да се грижим за нея (доказахме се).
За щастие в природата няма празно и един ден тук ще има хора, които ще се грижат за нея по-добре и пак ще има разцвети и славна история.

agro
24.12.2017, 18:00
Ей, Бъдни вечер е! Сядайте на масата, да отложим за догодина дискусията.drinks;

мухозол
24.12.2017, 20:38
Ей , скъпи пчелари четвъртокласниците учат история и знаят , че без турското робство нямаше да има книгите - "Под игото" , "Хъшове"и"Яничари"с поздрави от малките за тези , които не знаят историята.

smsi-h
05.01.2018, 13:44
Ей , скъпи пчелари четвъртокласниците учат история и знаят , че без турското робство нямаше да има книгите - "Под игото" , "Хъшове"и"Яничари"с поздрави от малките за тези , които не знаят историята.


Тъй-тъй-тъй... Ти какво, турското робство за благо ли го имаш? Засрами се бе! Кой дявол ти влезе в устата да приказваш толкоз предателски и небългарски слова и мисли? Много ти е объркано съзнанието.

Ами ако го нямаше турското робство, какво щеше да се случи? Малко да помислим по алтернативна история.

При факта, че турците се избили елита на българската нация, дали в момента нямаше да имаме пълно запазване на цялата литература от Симеон до днес, а и българските записи с по-старата писменост от преди Кирил и Методий? Дали исконните стари елитни български родове нямаше за запазят истинската същност на България, българите и българското, а?

Дали при липсата на робство по нашите земи нямаше да има в момента други литературни произведения, написани през петте века робство от хора, които не са били роби, защото са имали възможност да се родят на Българска територия и да бъдат възпитани в български дух и с българско четмо и писмо, защото са били велики свободни български духове?

Дали щеше да има нужда Паисий да пише книгата си?

Иван_Барабан
05.01.2018, 14:13
При факта, че турците се избили елита на българската нация, дали в момента нямаше да имаме ПЪЛНО ЗАПАЗВАНЕ НА ЦЯЛАТА ЛИТЕРАТУРА ОТ СИМЕОН ДО ДНЕС, а и българските записи с по-старата писменост от преди Кирил и Методий? Дали исконните стари елитни български родове нямаше за запазят истинската същност на България, българите и българското, а?

Дали при липсата на робство по нашите земи нямаше да има в момента други литературни произведения, написани през петте века робство от ХОРА, КОИТО НЕ СА БИЛИ РОБИ, ЗАЩОТО СА ИМАЛИ ВЪЗМОЖНОСТ ДА СЕ РОДЯТ НА БЪЛГАРСКА ТЕРИТОРИЯ И ДА БЪДАТ ВЪЗПИТАНИ В БЪЛГАРСКИ ДУХ И С БЪЛГАРСКО ЧЕТМО И ПИСМО, защото са били велики свободни български духове?

Дали щеше да има нужда Паисий да пише книгата си?
Някой пак се е превъзбудил.
Спокойно драги ... ако са били оцеляли тези родове от робството ... щяха да са убити от комунистите 1944-1949г

kando
05.01.2018, 14:26
Засрами се бе! Кой дявол ти влезе в устата да приказваш толкоз предателски и небългарски слова и мисли? Много ти е объркано съзнанието.
Аз ли съм луд та не виждам разминаване в позиците ви или твоето съзнание е объркано, та му се привиждат "предателски слова" ?