PDA

Виж пълната версия : Отводки



bee.
26.11.2017, 16:25
Здравейте,чета форума от доста време но сега си правя регистрация.Имам някой неясни неща с това което бих искал да направя следващата година.
Та по-същество искам към средата на април месец да започна направата на към 20 отводки от 20 кошера .Целта ми е да отслабя семействата толкова колкото да не роята и да направя отводка от всеки кошер.Мисля средата на април на 3 кошера да им взема майката с по 2 рамки с пило и да ги отделя (първите 3 отводки така ще са готови )на 4-5 ден да отворя и да махна всички запечатани маточници и до тук добре .На 10-11 ден ще отворя следващите 17 кошера и от всеки от тях мисля да взема по 1 рамка с запечатано пило,една с незапечатано пило и една с мед и прашец(така ще отслабя основните семейства за да не роят).И от първите 3 кошера заложили маточници вече ще бъдат запечатани .И в един кошер ще име 1 рамки с запечатано пило една с незапечатано пило и една с мед и прашец и един запечатан маточник.Какво мислите по-въпроса ще се получи ли нещо?
Най вече ме притесняват едни сметки,който не съм сигурен правилни са те са по снимката,която съм прикачил плюс ето тази информация:
Средната продължителност на живот по месеци/ в дни/
март – 30 дни
април -23,6 дни
май – 26.5 дни
юни – 29,2 дни
юли – 33,2 дни
август – 200 дни
септември – 192 дни
октомври – 165 дни
И така сметнато аз щом придам маточника и рамките на майката ще остават 20 дни до първите яйца плюс още 20 до излюпването на първите пчели от нея.А пчелите от рамката с незапечатано пило ще са живи към 44 дни след правенето на отводката (те ще са ларви 12- тина дни до излюпване плюс 24 дена продължителност на живот).Правилни ли са ми сметките или не .

rosty_sz
26.11.2017, 16:45
Пчелите които не гледат пило са с много по-дълъг живот, тоест до колкото разбирам твоите притеснения (ти не си ги споделил точно) - няма страшно. Аз бих се притеснявал за броя необходими маточници и какво ще стане със семействата които по-една или друга причина не оплодят майка.

bee.
26.11.2017, 16:48
Притеснява ме това дали ще има живи пчели от старите докато почнат да се излюпват новите.А семействата,който не оплодят майката ще ги обединя с друго семейство да го подсиля .
Иначе и на мен ми мина това през главата,че пчелите от едната рамка(запечатаното пило) няма да имат нужда от отглеждане а пчелите от 2-рата рамка( с незапечатаното пило )ще бъдат отгледани от пчелите,който съм пренесъл с рамите ,което значи ,че излюпените пчели от 2 те рамки няма да са натоварени да отглеждат пило.Дефакто това означава ,че ще преживеят периода от застъпването достатъчно дълго .Това искаше да ми обясниш нали така ?
И другото,което ме притеснява дали ще са достатъчно тези 2-рамки с пило или да извадя от всеки кошер по 3-рамки с пило.И да не вадя рамки с мед и прашец а да налея покрай пилото малко сироп и да започна веднага подхранване с сироп през 2 дена с по 300-400 грама сироп. А прашец дали ще могат да си набавят сами до появата на 1-вите яйца и дали ще имат запаси така.

Трендафил Дончев
26.11.2017, 17:07
Сметките са едно, а какво ще се получи е друго. Започваш да действаш, а какво ще се получи ще се види накрая. Има много фактори за които дори и не се сещаш на момента, които могат да ти помогнат или спъват в даден момент. Дори след като си пуснал този пост, ще излязат толкова противоречиви мнения, че ще те объркат напълно.

bee.
26.11.2017, 17:15
Да разбирам това напълно винаги може някоя майка да не се оплоди да има нападение или нещо друго и всичко да се обърка .Но въпроса ми е възможно ли да стане така,както съм го намислил,ако всичко е наред или съм в грешка някъде.

Валентин.
26.11.2017, 17:31
Така както си го намислил. Плюс това, когато се оплодят новите майки, подаваш още по една(или две) пита(и) запечатено пило. И докато не пронесат майките не мисли много-много за сироп.
П.П. Какъв ти е опита (дОсега) с пчели досега. Ако не е тайна де.

ch.atanasov
26.11.2017, 17:37
Да разбирам това напълно винаги може някоя майка да не се оплоди да има нападение или нещо друго и всичко да се обърка .Но въпроса ми е възможно ли да стане така,както съм го намислил,ако всичко е наред или съм в грешка някъде.

Да, възможно е. Защо избираш варианта със свищеви майки.

bee.
26.11.2017, 17:42
Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници.Ако има някакъв друг вариант ,който да не изисква кой знае колко много отваряне на кошери(не заради друго а защото съм алергичен и точно в този период реакците са доста силни) бих бил благодарен да го чуя :)

От 4 години се занимавам и не бих казал,че разбирам всичко идеално.Правил съм отводки но на повече рамки защото не съм искал с толкова много да ги увелича .А относно добавянето на по-още 1-2 рамки после няма ли да отслабя за този период много основните кошери,като първо им взема по 2 рамки с пило и 1 с мед и прашец и после с по-още 1-2 с пило.

Валентин.
26.11.2017, 17:46
При Алергичен човек реакциите целогодишно са доста силни. Не само в този период.

Валентин.
26.11.2017, 17:48
Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници.Ако има някакъв друг вариант ,който да не изисква кой знае колко много отваряне на кошери(не заради друго а защото съм алергичен и точно в този период реакците са доста силни) бих бил благодарен да го чуя :)

От 4 години се занимавам и не бих казал,че разбирам всичко идеално.Правил съм отводки но на повече рамки защото не съм искал с толкова много да ги увелича .А относно добавянето на по-още 1-2 рамки после няма ли да отслабя за този период много основните кошери,като първо им взема по 2 рамки с пило и 1 с мед и прашец и после с по-още 1-2 с пило.

Е какви основни ще бъдат ако за 20 дни не могат да възстановят 2 пити пило. В началото на Май. Края на Април.
Споко, няма да ги отслабиш.

bee.
26.11.2017, 17:57
Ами реално погледнато при мен не е така не знам защо...Първите 2-3 ужилвания са с доста силна реакция задължително инжекция и причерняване пред очите..Но след това минавам само с 4-5 хапчета и лек сърбеж а понякога и нищо..
Значи така ще ги и направя,като ще ги подсиля след оплождането на майките .

Георги 1974
26.11.2017, 17:57
Слабички отводки с 20 свищеви майки сестри май не е много добра идея ако остават на този пчелин всичките.

bee.
26.11.2017, 18:01
За това и питам ако някой има някакви други идеи нека ги каже за да си поправя грешката. :)

Валентин.
26.11.2017, 18:05
Е защо, нали от 3 основни ще правиш майките. Значи само 6-7 от 20 ще бъдат сестри. На теория. Зависи колко ще се оплодят.

bee.
26.11.2017, 18:10
Е защо, нали от 3 основни ще правиш майките. Значи само 6-7 от 20 ще бъдат сестри. На теория. Зависи колко ще се оплодят.

И аз така мисля но все пак,както казах не претендирам ,че разбирам ,кой знае колко много и за това се вслушвам във всичко . :D

Георги 1974
26.11.2017, 18:11
Ако гониш бройка става/ то всичко става/.
Може да направиш отводките над основните кошери като дигнеш майката отгоре/единия вариант/ другия е с няколко пити с открито пило отгоре майката под ХР и 1 магазин между тях кърмачките се качват горе.И двата варианта са с плюсове и минуси. После можеш да правиш налитане за пашите и обединение при незаплодена майка.Може да правиш и сборни отводки със 7-8-9-10 рамки пило и да станат в последствие медовици.Може да направиш и роене с разделяне на летящата пчела или гол рой.Има и още други варианти.Зависи от пашите и какво точно целиш.

Валентин.
26.11.2017, 18:12
Ще станат нещата. Аз тази година на 1 пчелин от 3 бройки ги направих 11. И се омешаха сестри-дъщери-майки. Най-близките разборни кошери са ми на 4,5км. Но догодина ще вкарам нови 35 бройки.

bee.
26.11.2017, 18:18
Нещо много важно,което пропуснах да кажа работя с дб кошери и предимно 10 тки догодина ще махна всички 12 и ще остана само с 10 с по-2 магазина.А целта ми е да ги направя към 40 другата година и да приключа да правя повече бройки.Иначе пашата ми е акация и липа по-малко тази година може би и рапица после слънчоглед и каквато ливадна паша има(тази година нямаше).Иначе и аз винаги така съм действал и имам 7-8 кошера който аз съм правил но на повече рамки и тази година бяха покрили по 2-магазина.

nikawr
26.11.2017, 18:20
Ако нямаш рапица или акация, а не искаш да отслабваш семействата много, направи промерно първо само 12 отводки април, а после след основната паша останалите до 20. Така ще направиш по силни отводки които ще се подготвят за зимата по добре. А ако имаш рапица, действай смело, вариант е и да разцепиш семействата направо. Абе всичко зависи от пашите които имаш...

bee.
26.11.2017, 18:56
Ако нямаш рапица или акация, а не искаш да отслабваш семействата много, направи промерно първо само 12 отводки април, а после след основната паша останалите до 20. Така ще направиш по силни отводки които ще се подготвят за зимата по добре. А ако имаш рапица, действай смело, вариант е и да разцепиш семействата направо. Абе всичко зависи от пашите които имаш...

Това да ги направя на 2-пъти е много добре решение но трябва 2 пъти по 2 кошера да им взимам майките и да ми отглеждат маточници .А да ги разцепя на 2 и аз го мислех но си е много работя по-тях и много ръчкане по-тях да се слагат поне на 3-пъти останалите рамки за градеж,което значи много жилене :D Най-вече ,ако има рапица!

Илиев
26.11.2017, 19:10
Колега, при положение, че сте четвърта година пчелар, пробвайте "по-грамотен"/по-научен начин за производство на майки, и аз съм като Вас, с 3 годишен стаж, този сезон направих опит да пренеса личинки - нисък процент на приемане, но като за пръв път станаха 8 маточника, догодина продължавам с опитите....а да останете на 10 рамкови ДБл. според мен не е много разумно, защото силните семейства направо ще избухнат и ще се изроят - по-добре 12 рамкови ДБл с по 2 магазина според мен.

rosty_sz
26.11.2017, 20:48
Слабички отводки с 20 свищеви майки сестри май не е много добра идея ако остават на този пчелин всичките.

Не виждам защо постоянно се притеснявате от близкородствено размножаване. Няма проблем от това. Майкопроизводителите от целия свят правят точно това с цел затвърждаване на добри характеристики на развъжданите майки. Това се изучава във ветеринарната медицина и се казва имбридинг. Хората които умишлено искат да го направят с пчелите си изпитват огромни затруднения, а вие се притеснявате. При възможност за толкова далечно оплождане и толкова диви колонии и толкова гъсто "заселване" от пчелари проблем няма НИКАКЪВ.

Гогол
26.11.2017, 21:21
Нещо много важно,което пропуснах да кажа работя с дб кошери и предимно 10 тки догодина ще махна всички 12 и ще остана само с 10 с по-2 магазина.А целта ми е да ги направя към 40 другата година и да приключа да правя повече бройки.Иначе пашата ми е акация и липа по-малко тази година може би и рапица после слънчоглед и каквато ливадна паша има(тази година нямаше).Иначе и аз винаги така съм действал и имам 7-8 кошера който аз съм правил но на повече рамки и тази година бяха покрили по 2-магазина.
Ако наистина имаш рапица/която предхожда акацията/ направи си голи роеве от всички семейства след рапицата или 5–10 дена преди да е приключила.Мисля,че е по–добре след края на рапицата.Ако има промеждутък м/у рапицата и акацията трябва яко хранене на голия рой до цъфтежа на акацията/нектаро–отделянето/.Правиш разлика,нали?
Това е при условие,че всичките ти с–ва са напълнили плодника и поне един магазин с пчели,плътно.При рапицата това е възможно,дори и два магазина.Ако не си го постигнал това,действаш избирателно,по твоя преценка кое става за гол рой. 100% успеваемост и мед за теб от акацията,е не толкова колкото би ти дало неразбито с–во. Пък не се знае,може да е и толкова,зависи от теб.За 4 години трябва да си вътре в нещата.Тук някои за 1,6 година станаха спецове и ни учат на съвсем нови неща при пчеларстването.Аз също се уча още от тях.Не приемай моето предложение за меродавно,но когато искам да увелича бройката екстремно винаги действам така.И се получава винаги–бройката увеличена двойно,мед горе–долу както при нормално увеличаване.Успех Колега!!!

Георги 1974
26.11.2017, 21:39
9041

Това е таблица от преди много много години.
Интерес представляват в случая човека ще прави индивидуални отводки
1.Слаби семейства с придадени майки от най елитните семейства и
4.Слаби семейства заменили майката си със свищева дъшеря.
Първата таблица е преди племенната работа втората след това.Но ако нямаме възможност да направим племенна работа как е най добре да направим една майка - едно ново семейство от наличния ни ресурс.

Гогол
26.11.2017, 22:10
9041

Това е таблица от преди много много години.

Но ако нямаме възможност да направим племенна работа как е най добре да направим една майка - едно ново семейство от наличния ни ресурс.
А как бихме го направили Жоре,най–удачно?
Да запазим това което имаме.Не,да удвоим наличното–елитно и не дотолкова.И след това,като постигнем набелязаната цел да търсим елитност на майката,
а от там и на семейството.Но за да не объркаме колегата,няма да се задълбочавам.Пък може и да не съм разбрал подтекста на твоя пост.Удрям спирачките;)hi;.Лека,Жоре!

Георги 1974
26.11.2017, 22:20
А как бихме го направили Жоре,най–удачно?
Да запазим това което имаме.Не,да удвоим наличното–елитно и не дотолкова.И след това,като постигнем набелязаната цел да търсим елитност на майката,
а от там и на семейството.Но за да не объркаме колегата,няма да се задълбочавам.Пък може и да не съм разбрал подтекста на твоя пост.Удрям спирачките;)hi;.Лека,Жоре!

Много добре ме разбра какво имам в предвид и съм убеден че го практикуваш с точка 2 и 3 и от двете таблици а точка 1 и 4 само ако са от втората.
Лека вечер!

ch.atanasov
26.11.2017, 23:02
Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници..

Е, като махнеш всички свищеви, какви ще са оставащите ?:)

nikawr
27.11.2017, 09:25
Е, като махнеш всички свищеви, какви ще са оставащите ?:)

6 цилиндрови V образни боксери с чип тунинг! :)

ch.atanasov
27.11.2017, 09:30
6 цилиндрови V образни боксери с чип тунинг! :)

ХАха, направи една секция за фенове на свищеви майки.:bigsmile:

nikawr
27.11.2017, 09:33
Шегувам се колега! Метода на производство на майката, въобще не ти гарантира качествена майка...

Bobi-M9598
27.11.2017, 10:56
Здравейте,
Какъвто, и начин да избере колегата, все си е "много работа"! Без претенции. Как бих процедирал.
В края на рапицата цепя кошера на две, без търсене на майката. Плътна преграда над плодника, и два магазина. Така според мен по време на рапицата, ще са си събрали необходимият прашец, и нектар. До края на май би трябвало всичко да е наред, ама знае ли човек /пчеларя/. Впоследствие при преместването, летящите би трябвало да се върнат при основното с-во, и по този начин да го подсилят за добив на мед. Отводките с малко помощ ще се развият до слънчогледа.

Поздрави, Г. Георгиев

Трендафил Дончев
27.11.2017, 11:06
Здравейте,
Какъвто, и начин да избере колегата, все си е "много работа"! Без претенции. Как бих процедирал.
В края на рапицата цепя кошера на две, без търсене на майката. Плътна преграда над плодника, и два магазина. Така според мен по време на рапицата, ще са си събрали необходимият прашец, и нектар. До края на май би трябвало всичко да е наред, ама знае ли човек /пчеларя/. Впоследствие при преместването, летящите би трябвало да се върнат при основното с-во, и по този начин да го подсилят за добив на мед. Отводките с малко помощ ще се развият до слънчогледа.

Поздрави, Г. Георгиев

Не ти е много добър метода. Трябва да намираш майката и да изравняваш семействата. Ако в едното семейство е майката, върнат се и летящите пчели, а са разделени по равно, то тогава какво се получава?

ch.atanasov
27.11.2017, 11:43
Шегувам се колега! Метода на производство на майката, въобще не ти гарантира качествена майка...

Аз не се шегувам. В този "кръжок" ще си правите свищеви майки и ще си ги хвалите ,колко са хубави.:bigsmile: Като видите, че не стават (98 % ), ще се успокоявате с -" метода не гарантира качество".:(
пп. Изброй по ред (по качество )майките, получени по различни начини, да видя свищевите на кой ред са при теб.hi;

1-........
2-........
3-......
4-.........
..........

nikawr
27.11.2017, 13:57
Аз не се шегувам. В този "кръжок" ще си правите свищеви майки и ще си ги хвалите ,колко са хубави.:bigsmile: Като видите, че не стават (98 % ), ще се успокоявате с -" метода не гарантира качество".:(
пп. Изброй по ред (по качество )майките, получени по различни начини, да видя свищевите на кой ред са при теб.hi;

1-........
2-........
3-......
4-.........
..........

Колега, прави си майки както искаш! Не искам да споря с теб въобще. А за методите на производство има изписано тонове литратура, всеки си преценя за себе си, и действа според това което сметне за добре!
Лично аз съм решил да пробвам от всичко, но всичко по реда си...

ch.atanasov
27.11.2017, 14:37
Колега, прави си майки както искаш! Не искам да споря с теб въобще.....


Оти се палиш, нали се шегувахме.:pilot:

пп. Въпроса ми за свищевите маточници, не беше към теб.

Георги 1974
27.11.2017, 17:12
То ако само с добър метод за създаване на майки ставаше фокуса всичките ни пчелни семейства щяха да са ударници.

ch.atanasov
27.11.2017, 17:25
То ако само с добър метод за създаване на майки ставаше фокуса всичките ни пчелни семейства щяха да са ударници.

Приел си почина- " метода не гарантира качество ":bigsmile:

marinov
27.11.2017, 17:26
А майките получени с пренасяне на личинки свещеви ли са или да?

ch.atanasov
27.11.2017, 17:31
А майките получени с пренасяне на личинки свещеви ли са или да?

Зависи. Отглеждането може да е в присъствие на майката или не.

marinov
27.11.2017, 17:48
Има или няма майка, пренесената личинка веднага след излюпването е захранена за работничка.

ch.atanasov
27.11.2017, 17:56
Има или няма майка, пренесената личинка веднага след излюпването е захранена за работничка.

Е и какво, нали питаш каква е : свищева или да. Това "да" ми говори, че за теб е свищева. Личинката може да е захранена за работничка, но от там нататък ние ги лъжем, за да отгледат майка.

Трендафил Дончев
27.11.2017, 18:43
Роевите и самосменните маточници са захранени за майки от самото начало. Всички останали са първоначално от пчела и след това за майка.

delta.e
27.11.2017, 18:51
Брей , ще изядете хляба на майкопроизводителите . :)

Трендафил Дончев
27.11.2017, 18:55
Брей , ще изядете хляба на майкопроизводителите . :)

Г-н Иванов, не можеш да си представиш колко будали има на този свят.

delta.e
27.11.2017, 18:57
Г-н Дончев , вярвам Ви .

zayo
27.11.2017, 20:55
Каквито и да ги правим, истината за мен е една. Около 30% са много добри, още толкова - стават, но всички други са слаби. Въпроса е последните да не попадат в постоянните семействата предназначени за медосбор. Затова както би било хубаво да изчакаме узряването на майките в нуклеуси, преди да бъдат придадени, за да могат да бъдат оценени. Друг е въпроса дали го правим и най-вече т.нар. майкопроиводители...

Трендафил Дончев
27.11.2017, 21:07
Каквито и да ги правим, истината за мен е една. 25-30% са много добри, още толкова - стават, но всички други са слаби. Въпроса е последните да не попадат в постоянните семействата предназначени за медосбор. Затова както би било хубаво да изчакаме узряването на майките в нуклеуси, преди да бъдат придадени, за да могат да бъдат оценени. Друг е въпроса дали го правим и най-вече т.нар. майкопроиводители...

Не. Още 50% стават, а останалите 25% - нищо не става. Както и да се опитваме да разберем коя е най - добрата, няма да се получи. Трябва да ги оставим всичките, но докато разберем, то вече ще е минала една година и повече....оставям за размишления.

zayo
27.11.2017, 21:23
Не. Още 50% стават, а останалите 25% - нищо не става. Както и да се опитваме да разберем коя е най - добрата, няма да се получи. Трябва да ги оставим всичките, но докато разберем, то вече ще е минала една година и повече....оставям за размишления.

Ами процента на средните може и там някъде да е, но въпроса е в тази последната група 25-30% да не достига до основните семейства. Според личните ми наблюдения поставени при приблизително равен старт - количество пчели, храна, пило и равни други условия след около две поколения пчели и запечатано пило ясно се открояват "мършите". Въпрос е дали човек може да изчака толкова време и с какъв ресурс от инвентар и пчелни семейства разполага.

Трендафил Дончев
27.11.2017, 21:32
Ами процента на средните може и там някъде да е, но въпроса е в тази последната група 25-30% да не достига до основните семейства. Според личните ми наблюдения поставени при приблизително равен старт - количество пчели, храна, пило и равни други условия след около две поколения пчели и запечатано пило ясно се открояват "мършите". Въпрос е дали човек може да изчака толкова време и с какъв ресурс от инвентар и пчелни семейства разполага.

Точно това е, че трудно се открояват и през това време ние губим много усилия и средства за да си играем с тях. Ако можехме да ги откриваме още в самото начало ще е голям напредък. Ха, ха... това се отнася и за човека, и ако това можеше да се получи, то много душици нямаше да са на този свят. Което е нехуманно.

Валентин.
27.11.2017, 22:31
https://youtu.be/F0NOyleGhH0
Коментарите под клипа са интересни-по темата за отводки и развитие.

bee.
27.11.2017, 23:04
Явно аз съм в грешка за мен свищева майка значеше майка,която е отлгедана от яйце подхранено първо за работна пчела и след това преправено на маточник.За това идеята ми беше на 4-5 ден да отстраня запечатаните маточници защото те със сигурност щяха да са започнати от ларви а не яйца.Просто така съм чул ,че ако това се направи със силно семейство то не бърза да произведе нова майка и отглежда маточниците,както трябва.

agro
28.11.2017, 00:29
Ето показани на видео начини за правене на отводки. На този канадец клиповете са супер нагледни, точно като за начинаещи.
https://www.youtube.com/watch?v=w0k1hVkrGsk

nikawr
28.11.2017, 06:43
Явно аз съм в грешка за мен свищева майка значеше майка,която е отлгедана от яйце подхранено първо за работна пчела и след това преправено на маточник.За това идеята ми беше на 4-5 ден да отстраня запечатаните маточници защото те със сигурност щяха да са започнати от ларви а не яйца.Просто така съм чул ,че ако това се направи със силно семейство то не бърза да произведе нова майка и отглежда маточниците,както трябва.
Еми за мен така, а и в силното семейство има пчели от всички възрастови групи, и до края на зреенето на маточниците е така. Другото което е, че пчелите сами решават кое яйце да захранет за маточник и кое не става, докато при пренасянето пчеларя решава. Ако питаш мен, пробвай от всичко, прави си отводките на групи, сравнявай поне 2 години и сам ще прецениш начина си на работа.
Фактите са, че майкопроизводителите и не само, масово работят с пренасяне на личинки...
Чети назад в архива на форума. Има мнения и на колеги, които вече не пишат, но опита който са споделили си стои.

ch.atanasov
28.11.2017, 08:53
Явно аз съм в грешка за мен свищева майка значеше майка,която е отлгедана от яйце подхранено първо за работна пчела и след това преправено на маточник.За това идеята ми беше на 4-5 ден да отстраня запечатаните маточници защото те със сигурност щяха да са започнати от ларви а не яйца.Просто така съм чул ,че ако това се направи със силно семейство то не бърза да произведе нова майка и отглежда маточниците,както трябва.

Пчелите отглеждат майки в три случая : 1-когато се роят, 2-когато сами сменят майката и 3- когато загубят майка. Когато загубят майка маточниците , които залагат се наричат свищеви (спасителни). Първите се залагат на възрастна личинка, затова се унищожават на 4-5 ден. Тези, които остават също са свищеви, но са заложени на млади личинки (12-24ч.). По този начин се постига по-добро качество на майките. Факта че пчелите започват да отглеждат маточници при отнемане на майката, се използва и при изкуственото отглеждане с пренасяне на личинки.
Когато личинките ( с пренасяне или без ) се отглеждат в присъствие на майката се имитира самосмяна и затова тези майки са по-качествени.

nikawr
28.11.2017, 09:11
Пчелите отглеждат майки в три случая : 1-когато се роят, 2-когато сами сменят майката и 3- когато загубят майка. Когато загубят майка маточниците , които залагат се наричат свищеви (спасителни). Първите се залагат на възрастна личинка, затова се унищожават на 4-5 ден. Тези, които остават също са свищеви, но са заложени на млади личинки (12-24ч.). По този начин се постига по-добро качество на майките. Факта че пчелите започват да отглеждат маточници при отнемане на майката, се използва и при изкуственото отглеждане с пренасяне на личинки.
Когато личинките ( с пренасяне или без ) се отглеждат в присъствие на майката се имитира самосмяна и затова тези майки са по-качествени.

Колега, усещал ли си разлика във качеството със и без присъствие на майка? В смисъл правил ли си експеримент едновременно и в двата варианта?

Трендафил Дончев
28.11.2017, 09:12
Пчелите отглеждат майки в три случая : 1-когато се роят, 2-когато сами сменят майката и 3- когато загубят майка. Когато загубят майка маточниците , които залагат се наричат свищеви (спасителни). Първите се залагат на възрастна личинка, затова се унищожават на 4-5 ден. Тези, които остават също са свищеви, но са заложени на млади личинки (12-24ч.). По този начин се постига по-добро качество на майките. Факта че пчелите започват да отглеждат маточници при отнемане на майката, се използва и при изкуственото отглеждане с пренасяне на личинки.
Когато личинките ( с пренасяне или без ) се отглеждат в присъствие на майката се имитира самосмяна и затова тези майки са по-качествени.

Атанасов, значи първите маточници са на по - стари яйца/личинки/, а след като ги унищожим са вече на по - млади? Има нещо спорно в това. Откъде ще се вземат по - младите? Нали няма майка? А докато изграждат предните които ще унищожим, то другите не стават ли стари? Въпроса ми не е само към теб. Чудна работа. ;)

ch.atanasov
28.11.2017, 09:21
Колега, усещал ли си разлика във качеството със и без присъствие на майка? В смисъл правил ли си експеримент едновременно и в двата варианта?

Отглеждал съм и в двата варианта, но не съм сравнявал , защото няма кой да брои рамки с пило, междурамия с пчели и т.н. Много умни хора са сравнявали и изследвали и аз им се доверявам.

ch.atanasov
28.11.2017, 09:32
Атанасов, значи първите маточници са на по - стари яйца/личинки/, а след като ги унищожим са вече на по - млади? Има нещо спорно в това. Откъде ще се вземат по - младите? Нали няма майка? А докато изграждат предните които ще унищожим, то другите не стават ли стари? Въпроса ми не е само към теб. Чудна работа. ;)

Затруднява ме единствено факта, че на теб трябва обяснявам и то не че не знаеш, а се бъзикаш. Та: да, няма майка, но има яйца, които се люпят на 3 ден, след нейната "гибел ". На личинките от тези яйца се изграждат желаните маточници.

Трендафил Дончев
28.11.2017, 11:01
Затруднява ме единствено факта, че на теб трябва обяснявам и то не че не знаеш, а се бъзикаш. Та: да, няма майка, но има яйца, които се люпят на 3 ден, след нейната "гибел ". На личинките от тези яйца се изграждат желаните маточници.

Нещо не те разбрах. Я виж дали правилно си го записал или аз нещо съм го закъсал с реотана. И тези яйца/личинки/ не са ли вече стари?

bee.
28.11.2017, 12:05
Маточниците,който ще унищожим ще бъдат запечатани на 4-5 ден,което означава ,че са направени на стари яйца дефакто вече ларви и ще останат само незапечатани маточници,който са направени върху пресни яйца.И двата вида маточници ще бъдат едновременно направени но тези,който са направени на стари яйца/ларви ще бъдат запечатани на 4-5 ден а другите не и ще се унищожат само запечатаните.

ch.atanasov
28.11.2017, 12:10
Нещо не те разбрах. Я виж дали правилно си го записал или аз нещо съм го закъсал с реотана. И тези яйца/личинки/ не са ли вече стари?

Който разбрал-разбрал.

jdrumev
28.11.2017, 12:36
Аз не съм толкова в час като вас, но имам едно наблюдение, че пчелите крадат яйца и от други кошери.Ако е вярно това как се наричат тия маточници с крадените яйца?Това за крадените яйца си е мое мнение и може и да не е вярно.:bigsmile:Със сигурност мога да твърдя, че пренасят яйца.

Георги 1974
28.11.2017, 13:10
Аз не съм толкова в час като вас, но имам едно наблюдение, че пчелите крадат яйца и от други кошери.Ако е вярно това как се наричат тия маточници с крадените яйца?Това за крадените яйца си е мое мнение и може и да не е вярно.:bigsmile:Със сигурност мога да твърдя, че пренасят яйца.
Яйца,майки методи
А търтейте и майките и дядовците на търтейте?А семейството?А времето за оплождане? И още колко знайни и незнайни фактори има

Трендафил Дончев
28.11.2017, 13:18
Аз не съм толкова в час като вас, но имам едно наблюдение, че пчелите крадат яйца и от други кошери.Ако е вярно това как се наричат тия маточници с крадените яйца?Това за крадените яйца си е мое мнение и може и да не е вярно.:bigsmile:Със сигурност мога да твърдя, че пренасят яйца.

Щеше да е много хубаво това да става, но все още май не. Ха, ха... много ми е интересно кой ти вкара таз мисъл в главата?

Трендафил Дончев
28.11.2017, 13:21
Който разбрал-разбрал.

Атанасов, исках с теб да разкрием една истина в пчеларството, но ти нещо много обидчив се оказа и всичко пропадна. И аз вдигам гълъбите. Кой разбрал - разбрал.:bigsmile:

Илиев
28.11.2017, 14:30
Някъде четох, че истината била в Каспийския разтвор.....ставали после като попови прасенца(майките).

ch.atanasov
28.11.2017, 15:47
Атанасов, исках с теб да разкрием една истина в пчеларството, но ти нещо много обидчив се оказа и всичко пропадна. И аз вдигам гълъбите. Кой разбрал - разбрал.:bigsmile:

Нямам капацитет да разкривам истини в пчеларството. Направи го сам или с някой друг.

jdrumev
28.11.2017, 21:59
Щеше да е много хубаво това да става, но все още май не. Ха, ха... много ми е интересно кой ти вкара таз мисъл в главата?


Практиката
:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.11.2017, 22:05
Практиката
:bigsmile:

Офффффффф, има една приказка - кога стана циганин, кога ти почерня гъза, та и ти?:bigsmile:

jdrumev
28.11.2017, 22:21
Офффффффф, има една приказка - кога стана циганин, кога ти почерня гъза, та и ти?:bigsmile:


Аз мога да се обзаложа с теб, че пчелите местят яйца за маточници.:bigsmile:

rosty_sz
29.11.2017, 08:51
Хубаво ще се обзаложиш, ама как ще го докажеш недвусмислено?

П.П. Няколко пъти ми се е случвало да ми се появи маточник над ХР. Все в роевия период се случва. Това обаче все още не доказва твърдението, защото може и аз да съм преместил рамката, няма да се учудя маточника да е на яйце от физиологична търтовка.

Валентин.
29.11.2017, 18:13
Аз съм виждал празен, запечатен маточник. Защо са го запечатили а не са му пренесли яйце.

delta.e
02.12.2017, 16:02
Така наречените слепи маточници .

miroslav70
02.12.2017, 21:49
Така наречените слепи маточници .
Тази година имах три такива,много се чудих-къде по дяволите пак обърках...

ch.atanasov
02.12.2017, 22:02
Така наречените слепи маточници .


Тази година имах три такива,много се чудих-къде по дяволите пак обърках...

Я дайте малко подробности, че се чудя и мая : как аджеба го изграждат без личинка този маточник и на 8 ден го запечатват. На кой ден го намирате празен.

miroslav70
02.12.2017, 22:12
Така наречените слепи маточници .
След придаване на отводката ,седмица по късно маточника си стои като свинск,горд и недостъпен...и празен.На всичкото отгоре-роеви?!Не съм го чел до сега.

Я дайте малко подробности, че се чудя и мая : как аджеба го изграждат без личинка този маточник и на 8 ден го запечатват. На кой ден го намирате празен.

ch.atanasov
02.12.2017, 22:34
След придаване на отводката ,седмица по късно маточника си стои като свинск,горд и недостъпен...и празен.На всичкото отгоре-роеви?!Не съм го чел до сега.

Нещо много близо да си го изрязал?

agro
02.12.2017, 22:40
...стои като свинск...
Като какво?

miroslav70
03.12.2017, 07:12
Нещо много близо да си го изрязал?Уж внимавах но е възможно да е и така.

Гогол
03.12.2017, 22:06
Офффффффф, има една приказка - кога стана циганин, кога ти почерня гъза, та и ти?:bigsmile:

Оригинала на приказката е–Вчера стана кюмюрджия и ти почерня гъза.
Перефразирането на приказките не дава очаквания резултат относно визирания субект–той продължава да сипе бисери като японска бисерна мида.Така са ми казвали на мен,де.Но все още реално,на 100% не съм го видял.Има време,нали?