PDA

Виж пълната версия : МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ОТНОСНО ЗИМНОТО КЪЛБО



Stefan_S
10.12.2011, 14:18
Здравейте колеги,тази година започнах да се занимавам с пчели любителски.Започнах с две отводки,от които едната след като се разви я разделих и така зазимих три кошера ЛР на един корпус със около 10кг мед на кошер.Днес ходих да проверя какво е дереджето и понеже времето е топло около 10-12гр и пчеличките си облитаха серизно,реших да надигна покривката от една страна да погледна.На отводката,която направих последна(15-20 юни)ме притесни положението на кълбото,а то е от студената част на кошера,където няма запаси от мед.Когато ги зазимявах ги подредих в топлата част със все запаси и прашец,а сега са се преместили.
Кажете дали да ги местя или да ги оставя така?

scutellator
10.12.2011, 14:32
Смяташ че пчелите не знаят как да зимуват ли?

Stefan_S
10.12.2011, 15:11
Знам че пчелите си знаят работата ама все пак се притеснявам ако хване студ да не си останат там и да загинат от глад.Дали да не им прехвърля 1-2 рамки с мед без да ги местя тях?

Kiril8305
10.12.2011, 15:53
Знам че пчелите си знаят работата ама все пак се притеснявам ако хване студ да не си останат там и да загинат от глад.Дали да не им прехвърля 1-2 рамки с мед без да ги местя тях?
В по горния пост са ти отговорили.
По това време не му е времето - каквото си сторил това ще е , на пролет вече.Ако нещо си объркал сам ще разбереш.

Stefan_S
10.12.2011, 16:45
Ясно ми е че не му е времето,но ако загинат ще ме е яд че не съм помогнал с нещо ако може.Търся отговор най-вече защо се е получило така и как евентуално да го избегна в бъдеще.Сега четох че пчелите зимували на тъмни пити и сами се местели на тях ако са зазимени на светли-дали е това или да им стесня отвора на прелката,сега е около 6-8см

N-2
10.12.2011, 17:15
Здравей, предполагам, че са се преместили и са сформирали кълбото там, защото другите рамки са били много пълни. Ако са по-слаби, може би са бягали от входа. Може и да не са това причините. Както и да е.
В литературата има описан такъв метод на зазимяване. Най-пълните пити са в дясната страна на кошера, а кълбото е захванато на пити с малко мед. Аз не съм го правила това зазимяване.
За да си спокоен и сигурен, че няма да стане гаф, това дето си решил да преместиш пити мед го направи. Поне една пита сложи от страната на кълбото. Или им сложи отгоре питка от мед и пудра захар. Кълбото трябва да е в досег с храната винаги.

Nic 59
10.12.2011, 17:24
Ако имаш възможност слагай винаги пълномедни пити от двете страни за да имат храна независимо към коя страна тръгне кълбото. Успех.

svetlin
10.12.2011, 17:32
Ако искаш също можеш да си купиш един пакет храна разделиго на три части и сложи одгоре на кълбото.Но не ги бутай да местиш кълбото. hi;

ibrahim_81
10.12.2011, 18:05
Най добре сас питки аз имам 20 слаби отвотки имислиа така да напрвя даже акоми каже някои кога най рано мога даги сложа

Stefan_S
10.12.2011, 18:59
Здравей, предполагам, че са се преместили и са сформирали кълбото там, защото другите рамки са били много пълни. Ако са по-слаби, може би са бягали от входа. Може и да не са това причините. Както и да е.
В литературата има описан такъв метод на зазимяване. Най-пълните пити са в дясната страна на кошера, а кълбото е захванато на пити с малко мед. Аз не съм го правила това зазимяване.
За да си спокоен и сигурен, че няма да стане гаф, това дето си решил да преместиш пити мед го направи. Поне една пита сложи от страната на кълбото. Или им сложи отгоре питка от мед и пудра захар. Кълбото трябва да е в досег с храната винаги.
Да колега рамките наистина са пълни,те и затова не можаха да се развият достатъчно,понеже докато ги подхранвах за зимата явно ограничиха майката и пилото беше на една рамка само.Сега са на 3 междурамия.Ще опитам с питките с мед и пудра захар или направо ще взема готови и ще стесня малко входа апък квото сабя покаже

vanHanegem
10.12.2011, 19:12
Моят съвет е да не ги закачаш въобще. А непосредствено след Нова Година - на 6-7 януари им постави питка от около 0.5 кг. в найлонов плик (канцеларско "джобче") непосредствено над кълбото. За 20 дни и при това топло време нищо няма да им се случи. Мнението ми е, че сега повече можеш да им навредиш, отколкото да им помогнеш.

Kiril8305
10.12.2011, 19:16
Ако имаш възможност слагай винаги пълномедни пити от двете страни за да имат храна независимо към коя страна тръгне кълбото. Успех.
Ами , противно на казаното от теб аз зазимявам по така нареченото студено разположение.Зазимявам ДБ пилото в южната част на кошера ми , а след него в намаляващ вид рамки пълни с мед , по пълните до пилото по празните на зад.Тоест кълбото консумирайки меда ще се движи към студената стена на кошера, но въпреки всичко зазимявам по този начин вече 6 зими без проблем.
Към колегата , ако сега са зле и им сложиш две рамки с мед или питка помисли си такова семейство как ще излезе от зимата и какво ще очакваш от него - задай си този въпрос.

зуница
10.12.2011, 19:42
Питката над кълбото е най-безопасното и лесно,което можеш да направиш.С ровене по питите може и майката да смачкаш,защото ще си притеснен от времето и бързането да затвориш кошера.С питка нищо не рискуваш.

milko_enev
11.12.2011, 09:21
вземи готова питка направи едно отворче около 4-5см. и я постави в/у кълбото с отвора към него.като свърши пак.Успех!

evgeni.filimonov
11.12.2011, 22:27
Нищо не прави, времето не е толкова студено и те си прехвърлят мед. Ако имаше дълбоко дъно , по него можеше да разбереш какво става. Сега не ги барай изобщо. Щом си сигурен че имат достатъчно мед, няма от какво да се притесняваш. Като тръгне прашеца, ивата, леската, тогава подхранвай или стимулирай развитие. А иначе пчелите оформят кълбото, там където е било последното пило. А колкото до тъмните пити, вече има мнение, че не са толкова топли, колкото ние си мислим. В тях няма почти никакъв восък, а само остатъци от ризички от излюпените поколения пчели. А и в тези стари и черни килийки има доста бактерии. Така пишат по книгите.

Stefan_S
11.12.2011, 22:49
Нищо не прави, времето не е толкова студено и те си прехвърлят мед. Ако имаше дълбоко дъно , по него можеше да разбереш какво става. Сега не ги барай изобщо. Щом си сигурен че имат достатъчно мед, няма от какво да се притесняваш. Като тръгне прашеца, ивата, леската, тогава подхранвай или стимулирай развитие. А иначе пчелите оформят кълбото, там където е било последното пило. А колкото до тъмните пити, вече има мнение, че не са толкова топли, колкото ние си мислим. В тях няма почти никакъв восък, а само остатъци от ризички от излюпените поколения пчели. А и в тези стари и черни килийки има доста бактерии. Така пишат по книгите.
Реших да не ги разбутвам сега и ще ги оставя така.Евентуално ще ги подхраня с готова храна началото на февр. месец,а относно пилото...последното беше на втора и трета рамка където и ги оставих септември пък сега са на 7-8-9 рамка-да им се чудиш

N-2
12.12.2011, 13:13
Като ги отвориш февруари месец, пиши как са, дали са оцелели. Че то много баби - хилаво дете, а февруари - далече.

evgeni.filimonov
12.12.2011, 22:53
Реших да не ги разбутвам сега и ще ги оставя така.Евентуално ще ги подхраня с готова храна началото на февр. месец,а относно пилото...последното беше на втора и трета рамка където и ги оставих септември пък сега са на 7-8-9 рамка-да им се чудиш

От септември до края на октомври има толкова много време.
Ние сме си пили ракийката и сме мислили за кокво ли не, а пчелите са поправяли нашите грешки. И са си подредили запасите и гнездото, където на тях им е удобно. Някой път не виждаме и не разбираме какво ни показат пчелите.
По принцип ако си ги ориентирал както пише по книгите, би трябвало кълбото да е ориентирано от към по топлата страна - дясната страна на кошера.
А и някой път става нещо различно от това което сме чели, чули и тн.
Споко, само ги прослушвай със слушалката и не ги барай.