PDA

Виж пълната версия : Силиконов калъп за маточни чашки



demonj
23.10.2017, 19:07
http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.

Трендафил Дончев
23.10.2017, 19:20
http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.

Защо не си клонираш клечката?

Искрен Мутафов
24.10.2017, 05:34
http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.


Защо не си клонираш клечката?

От същият сайт:

http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=136

demonj
24.10.2017, 05:40
Мислил съм го и този вариант с повече клечки на веднъж но все си мисля че с калъпа ще става по бързо,затова търся някой който ползва такъв калъп да сподели мнение за него.

Искрен Мутафов
24.10.2017, 05:54
Точно защото съм го ползвал(силиконовият калъп), затова ти пускам този линк....
Кое според теб ще е по-бързо?!? - изстиването на восъка вътре в калъпа ли, да има вариант да го пуснеш в студена вода, но това създава проблеми с увеличеният брак при следващо заливане; или пък по-бързо ти се струва пипкавото изваждане на чашките една по-една от калъпа, да от силикон е, гъвкъв е но след няколко десетки(айде да го закръглим на 100) заливания и последващи огъвания за изваждане на чашките - започват да се късът(поне по-евтините варианти, за "скъпите" на Лега не мога да кажа, не съм ги ползвал, но едва ли са по-различни), а да не говорим и за брака(колкото и горещ да е восъка, винаги има такива които са с дефектни или криви, назъбени, недоизляти страни на чашката).
Всичко е до проба-грешка докато си намериш кое на теб ще ти пасне най-добре, а може да приложиш и някой от методите на интернет(youtube) "звездата" Севдат Якуб(ако можеш да си причиниш/изтърпиш гледанети им разбира се, наскоро видях че клиповете му са 26-27 вече)...

demonj
24.10.2017, 07:17
Точно защото съм го ползвал(силиконовият калъп), затова ти пускам този линк....
Кое според теб ще е по-бързо?!? - изстиването на восъка вътре в калъпа ли, да има вариант да го пуснеш в студена вода, но това създава проблеми с увеличеният брак при следващо заливане; или пък по-бързо ти се струва пипкавото изваждане на чашките една по-една от калъпа, да от силикон е, гъвкъв е но след няколко десетки(айде да го закръглим на 100) заливания и последващи огъвания за изваждане на чашките - започват да се късът(поне по-евтините варианти, за "скъпите" на Лега не мога да кажа, не съм ги ползвал, но едва ли са по-различни), а да не говорим и за брака(колкото и горещ да е восъка, винаги има такива които са с дефектни или криви, назъбени, недоизляти страни на чашката).
Всичко е до проба-грешка докато си намериш кое на теб ще ти пасне най-добре, а може да приложиш и някой от методите на интернет(youtube) "звездата" Севдат Якуб(ако можеш да си причиниш/изтърпиш гледанети им разбира се, наскоро видях че клиповете му са 26-27 вече)...
Ок,благодаря за отговора,най вероятно ще се спра на варианта с повече клечки.

donatelo
24.10.2017, 14:39
Перфектен е-взех го на заем и за нула време отлях 500 чашки.Има и брак,но това зависи от опита ми.Ползвам спринцовка 50 кубика и я оставам в горещия восък.Като запълня силиконовия калъп го вкарвам за 1 минута във фризера- в никакъв случай не се мокри с вода.Чашките стават плътни и много красиви- и най-важното с точния размер.

delta.e
24.10.2017, 19:19
http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.

Не виждам смисъл от тази джаджа . Знам ли , може да искаш да си в крак с модата ?!
С една замба отделяш килийките с харесаните от теб личинки .
Тези дни , специално за теб ще публикувам начина на пчелар от 1974 .

demonj
25.10.2017, 07:10
Не виждам смисъл от тази джаджа . Знам ли , може да искаш да си в крак с модата ?!
С една замба отделяш килийките с харесаните от теб личинки .
Тези дни , специално за теб ще публикувам начина на пчелар от 1974 .
Колега,обикновенните (работнически)килийки са прекалено малки за отглеждането на голями и силни майки,най добър резултат имат чашките 9мм. вътрешен диаметър,при тях майките стават най големи и най тежки,има куп научни доказателства за това ми твърдение.Това не е мода,по този начин работят всички големи Майкопрозводители в Европа.

Трендафил Дончев
25.10.2017, 07:58
Колега,обикновенните (работнически)килийки са прекалено малки за отглеждането на голями и силни майки,най добър резултат имат чашките 9мм. вътрешен диаметър,при тях майките стават най големи и най тежки,има куп научни доказателства за това ми твърдение.Това не е мода,по този начин работят всички големи Майкопрозводители в Европа.

Не всичко което го пише в книгите е вярно.

delta.e
27.10.2017, 21:36
Колега,обикновенните (работнически)килийки са прекалено малки за отглеждането на голями и силни майки,най добър резултат имат чашките 9мм. вътрешен диаметър,при тях майките стават най големи и най тежки,има куп научни доказателства за това ми твърдение.Това не е мода,по този начин работят всички големи Майкопрозводители в Европа.

Колега , четете , как от 100 години се произвеждат пчелни майки в естествени килийки .