PDA

Виж пълната версия : Работа на пчелин в чужбина - мнения



Цеко
24.09.2017, 21:07
Една домашна прислужница с елементарни познания за пране, чистене, готвене и сменяване на памперси (на възрастни) с подсигурено безплатно спане и храна получава почти 1000 евро и то при целогодишна заетост, а за такива екстри (хващане, маркиране на майки и т.н.) за 1200 малко ми се виждат:(

valaz
24.09.2017, 22:14
Пчелар с такава квалификация обикновено е зает с отглеждане на свои пчелни семейства през същия сезон на годината. Ще е трудно да се намери пчелар с желания опит, който да свободен и безработен.

roxterox
24.09.2017, 22:48
от 1 януари т.г. във Франция брутната минимална работна заплата на час е 9,76 евро или 1480,27 евро на месец. Нетната е минус ~25% , което е около 1100 еврака, инфото е от интернет

Standart
25.09.2017, 00:21
Здравейте на всички,

Публикувам тази обява от името на човек, който пожела да публикува обява тук. Тъй като форума не е преведен изцяло на Английски му правя услуга и публикувам от негово име обявата. Става въпрос за сезонна работа пчеларска работа от 15.03.2018 до 15.09.2018 г. Човекът си търси някой да му помага при следните условия:



Заплащане: 1200 EUR чисто на месец и бонус в края на сезона в зависимост от постигнатите резултати;
Място на работа: Branne, France;
Брой пчелни семейства: 400 кошера, допълнително майкопроизвоство с 200 нуклеуса и производство на отводки;
Осигурено място за спане на 3 км. от мястото на работа. То се заплаща допълнително и струва 650 EUR за целия сезон.
Осигурена кола за ходене на работа и за свобдното време. Безплатно.


Изискват се: Английски език на добро ниво, познания по пчеларство, включително специфични такива като умения за хващане и маркиране на майка, поставяне на майката в клетка и др. Възможно е да се наложи работа до късно вечер. През дните с лоши метеорологични условия е възможно да се почива за сметка на други дни, когато е възможно да се работи извънредно. Ако съвкупното време за работа през целия сезон е повече от законово установеното ще се заплаща като извънреден труд.

В случай на интерес от ваша страна може да се свържете директно с човека, да пишете в тази тема или на лично съобщение. Ето данни за контакт:

Email: DAVID_LAMI@hotmail.com
Профил в Pchelari.com: http://pchelari.com/forum/member.php?u=9853

Поздрави,
Свеослав

1. 1200 евро са си минималните за страната за нает работник. Други които работят на час(чистачки, строители и т.н.) са на 15-18Е законни, т.е. си плащат данъци върху тях и 12-14Е на черно без да ги декларират и работа колкото ти стиска д-то. Спокойно се стига до и над 3000Е само да ти се работи.
2. За региона знам, че е винарски-друго не.
3. 400+200 семейства ако ги работиш като помощник, а не сам се ядва ама всеки си знае...
4. Осигурена квартира е голям плюс стига да не е тип каравана с легло и крушка. 650Е наем за 6м.е нищожно стига да са включени и газ, електричество, вода. Иначе комуналните разходи на месец могат да надхвърлят наема за целия сезон.
5. Безплатния транспорт така или иначе е необходим за работата, стига шефа да пълни резервоара.

Този английски за Франция лееекинко ме заби в тъча защото е доста недолюбван там.
Ако шефа брои за извънредни, плаща и осигурява върху тях всичко над 35ч. седмично(5д.х7ч. е регламентираното работно време във Франция) ще се докарат и прилични бонуси обещани в началото.
Работата ще става за някой дето иска да вдигне малко осигуровките преди пенсиониране или да взима борса останалите 6 месеца върху висок деклариран доход-% от тези 1200(или повече)Е.

Трендафил Дончев
25.09.2017, 07:48
Познавам едно момче което работеше на гръцки пчелин. Не забогатя. Само не му се говори за пчели.

дядо борю
25.09.2017, 08:07
Ако в България гледаш 400 кошера + 200 нуклеуса колко ще ти е дохода при нормална година? Камъка си тежи на мястото.

ch.atanasov
25.09.2017, 08:45
Ако в България гледаш 400 кошера + 200 нуклеуса колко ще ти е дохода при нормална година? Камъка си тежи на мястото.

Я да пробвам :

400х54кг=21600кг. х 4,50 =97200лв.
200х 5зареждния =1000 майки х 20лв. =20000лв.

Или към 117 200лв.

пп. елката ми има изтрити цифри и може да имам грешка.blush;

дядо борю
25.09.2017, 13:42
Това е едно предложение за работа.Типично по нашенски се отпочнаха едни безмислени коментари и сметки.

Правилно,само си чешем езиците.Предложението е добро и ако бях малко по млад и знаех малко английски или френски бих пробвал.Освен всичко друго.щях и да видя свят и да науча много нови и полезни неща.Опита който ще се придобие е може би по ценен от заплатата.Давайте младежи ,сега ви е шанса.

nikawr
25.09.2017, 14:55
Правилно,само си чешем езиците.Предложението е добро и ако бях малко по млад и знаех малко английски или френски бих пробвал.Освен всичко друго.щях и да видя свят и да науча много нови и полезни неща.Опита който ще се придобие е може би по ценен от заплатата.Давайте младежи ,сега ви е шанса.
Дядо Борьо, бих се съгласил с теб, ако обявата беше: търся се работник за помощ в пчелин.....
Но обявата не е такава! Търси се човек който знае какво прави и как трябва да се прави, за тежка работа на открито, че и език се иска...

evgeni.filimonov
25.09.2017, 15:15
Аз бих отишъл с удоволствие, но с толкова много неща съм се заел тук, че няма как да стане. Обявата е добра. А на такова място толкова много практика ще се натрупа и нови знания, че след това тук в БГ могат да се повторят нещата.

ianev
25.09.2017, 16:05
Аз бих отишъл с удоволствие, но с толкова много неща съм се заел тук, че няма как да стане. Обявата е добра. А на такова място толкова много практика ще се натрупа и нови знания, че след това тук в БГ могат да се повторят нещата.

Не съм склонен да се съглася с теб. Те искат пчелар с опит, да маркира, пренася личинки, отводки и т.н. Нови знания едва ли ще натрупаш ако отгораряш на това което търсят а именно завършен пчелар, по скоро ще почнеш да работиш по мащабно. Както е в големите пчелини и у нас... В крайна сметка от тази работа ще се върнеш пребит като куче (там ще се бачка по цял ден, като в фермите за цветя или ягоди ) и с минимални доходи. Едната надница не е смятай тя половината ти отива за наема, най вероятно ще е някой каравана....

krasivasi
25.09.2017, 16:37
Обявата е за работа,не е за почивка във Франция.Прочетете я още веднъж,човека си търси помощник с опит в пчелина за 6 месеца ,не търси общ работник.Ако искате пуснете нова тема за условията и работа на българските пчелари в чужбина ,заплащане и т.н.т.Или пък изтрийте всички писаници и да си остане само обявата,някой може би се интересува все пак.

Ангел Йосифов
25.09.2017, 16:48
"За всеки влак си има пътници"....демек за 1000 ще получи това,което търси-търси да НЕнамери.Най-добрия общ работник е майстора...

Sylvie
25.09.2017, 19:23
Едната надница не е смятай тя половината ти отива за наема, най вероятно ще е някой каравана....




As for lodging, it is a bit complicated torent a flat for 6 month and to furnish it as well for a short period, i advise to go to the camping site 3km fromhere in a caravan i will provide, there there is toilets, shower... It costs 650€ for 6 month.


Ем, човека го е написал в прав текст. "Що се отнася до настаняването малко е сложно да се наеме апартамент за срок от 6 месеца, а и да се обзаведе за толкова кратък срок. Препоръчвам, да се настаните в къмпинг, който е на 3км оттук (предполагам има предвид пчелина) в каравана предоставена от мен, там има тоалетни, душ. Струва 650€ за 6 месеца."

Ако взема предвид израза "The job is to run with me" смятам, че се търси помощник, а не общ работник, оставам с впечатление, че човекът търси някого, който да работи с него, а не за него. Градът е на север от Швейцария и на 1 час път от Германия.
Лично аз смятам, че това е страхотна възможност да се поработи на голям пчелин в чужбина и е интересно предложение за всеки, който наистина се интересува от пчеларство. Сравнението с брането на ягоди и цветя е нелепо. Знам какво е бране на ягоди от студентска бригада в Шотландия, пак в каравани. Пчеларството обаче, там има много какво да видиш и да научиш, колкото и да знаеш.

p4elarov
28.09.2017, 07:06
Парите за техния стандарт са много малко а изискванията са за професионалист...Кой ще си заебе пчелина да го стопят от работа за без пари?

бат тянко
28.09.2017, 08:04
Не се съмнавям, че по темата ще бъдат изписани още няколко стотин поста. Както се казва- " който търси намира''...! Относно стандарта той си е за тях. Ние си имаме наш си стандарт. А той гласи да гледаме в канчето на съседа, да правим сметки без кръчмар и т.н. Личния ми интерес е по- скоро как да продаваме на техните цени. Което разбира се няма как да се получи, в обозримото бъдеще. Успех на работодателя! Тук си е зор да намериш квалифициран и отговорен работник, а там как е- не знам?

ianev
28.09.2017, 08:39
Малко несериозно звучи че за тази заплата която е под минималната за техния стандарт, ще те кара да си платиш 650 евро квартира. За това което търси като работник и то квалифициран поне квартирата (най вероятно каравана) можеше да плати. Не го наема за 40 кошера а 400, меда в Франция не е на 4 лв за кг ....А то не е само мед, ами майки отводки, прашец ...

ch.atanasov
28.09.2017, 08:59
Не се съмнавям, че по темата ще бъдат изписани още няколко стотин поста.

Гледам обявата-бегала, та да вземат да заключат темата.

krasivasi
28.09.2017, 09:02
Ако тук в България някой иска да наеме помощник пчелар за подобен пчелин какви ли условия за пребиваване и заплащане ще предложи? И ако не е местен работник ще го настани в хотел и ще му даде автомобил да ходи на работа и ползва в свободното си време ли? Предполагам, че и почивен ден няма да му дава, а за бонуси да не говорим.
пп. На Матеев младши ще му е за урок.Направи добро...........

Faytona
28.09.2017, 09:08
докато има балъци ще има и тарикати :P

Трендафил Дончев
28.09.2017, 09:20
Гледам обявата-бегала, та да вземат да заключат темата.

Обявата не е бегала, а съм пуснал нова тема за да се вижда какво е мнението по въпроса. Изоставаш нещо. Иначе обявата съществува и е заключена.

ch.atanasov
28.09.2017, 09:40
Ако тук в България някой иска да наеме помощник пчелар за подобен пчелин какви ли условия за пребиваване и заплащане ще предложи?....


Ами вместо само да правиш забележки и да се натягаш на Матеев, просто му задай въпроса си. При тях има работници и са наясно.

krasivasi
28.09.2017, 11:17
Прав си, извинявай, наистина моя пчеларски бизнес / 3те ми кошера / са зависими от Матеев и някоя и друга "наколенка" не е излишна. А забележки правя защото първата ни работа е не да открием и видим положителното, а тъкмо обратното, бързаме да оплюем, да търсим негативното, как ще ни скъсат от работа , как ще ни измамят и т.н.т. За това сме на това дередже или както казваше Царя трябва да сменим "чипа" или нещо подобно.

ch.atanasov
28.09.2017, 11:44
Прав си, извинявай, наистина моя пчеларски бизнес / 3те ми кошера / са зависими от Матеев и някоя и друга "наколенка" не е излишна. А забележки правя защото първата ни работа е не да открием и видим положителното, а тъкмо обратното, бързаме да оплюем, да търсим негативното, как ще ни скъсат от работа , как ще ни измамят и т.н.т. За това сме на това дередже или както казваше Царя трябва да сменим "чипа" или нещо подобно.

Какво да ти кажа. Тук е форум и всеки може да си напише мнението, но то все пак трябва да стъпва на нещо. Какви забележки да правиш, ти си пишеш на магия. Ти си виждал труд върху 3 кошера и на сън неможеш да си представиш такъв с 100--200, камо ли 400 с 200 нука. Затова, когато четеш за скъсване от работа, на фона на това заплащане, не се обаждай. Тук има хора, които знаят за какво става дума.Платен извънреден труд и т.н., това са кървави пари. Ти работи по 12 часа на жегата, па нека ти плащат. И това се случва, защото вместо да наеме 2-3 сезонни работника, той иска да мине с един. Жив и здрав да е този, който отиде и много да спечели, но ако е като теб, ще остане много изненадан.


пп.това което си писал за царя и предното е бля-бля, писал си го ей така-наизуст.

бат тянко
28.09.2017, 12:12
Ся Градски да ти кажа що иска да наеме един, ма от нашти? Щото нашия бачка за трима техни, а получава половин тяхно възнаграждение. На принципа " работи Иванчо пчелина е твой"! Въпроса е как аджеба да намери такъв човек, щото е чувал, че в бившия соцлагер имало такива хайвани? Ей сега ми звънна един дето блъскал по 13 часа вечер за познай колко? Няма да та мъча- 300 евра! Жалко, че не разбира от пчели милия...........

Ангел Йосифов
28.09.2017, 12:38
Ако взема предвид израза "T[COLOR=#000000]he job is to run with me" смятам, че се търси помощник, а не общ работник, оставам с впечатление, че човекът търси някого, който да работи с него, а не за него.
Аз не разбирам,какво е написал,но най-вероятно на общия работник му викат помощник(на галено).Помощник-да държи пушалката,да пуши,да носи инвентар и др,да носи-извозва корпуси-магазини .......и възнаграждението да не е обвързано с резултатите......а дали точно помощник му трябва или....

jdrumev
28.09.2017, 12:39
Добре де как всеки гледа заплатата как един не каза нищо за бонуса.Аз като работих в скрапа не обръщах внимание на заплатата, бонуса ми беше важен.:bigsmile:
В тоя случай може бонуса да е убав като Кипарски надник.:bigsmile:

бат тянко
28.09.2017, 12:49
Дака да гониш бонуса, не е ли като да гониш михаля? Ама на теб не ти пука, щото мама пак ще ти нареди лопушник, нали ?

Kostagn
28.09.2017, 13:57
Много е интересна темата и наболяла и смятам че и да се хване някой /само паднала маса то няма балами вече / няма да изкара много и като оня циганин в германия дето миел улиците ще има ебавам ти и германията ни водата спира ни маркуч са къса. Там искат яко работа ами то всеки пчелар с 70-80 кошера и тука ще си ги извади тези пари.

krasivasi
28.09.2017, 14:30
bow;bow;:tres:

salash
28.09.2017, 14:57
Явно вече има българи, които са работели с 400 кошера в чужбина и за тях тази бройка е съвсем нормална, за разлика от при нас.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=t3BEO20ROSk

ivootur
28.09.2017, 15:17
Какво да ти кажа. Тук е форум и всеки може да си напише мнението, но то все пак трябва да стъпва на нещо. Какви забележки да правиш, ти си пишеш на магия. Ти си виждал труд върху 3 кошера и на сън неможеш да си представиш такъв с 100--200, камо ли 400 с 200 нука. Затова, когато четеш за скъсване от работа, на фона на това заплащане, не се обаждай. Тук има хора, които знаят за какво става дума.Платен извънреден труд и т.н., това са кървави пари. Ти работи по 12 часа на жегата, па нека ти плащат. И това се случва, защото вместо да наеме 2-3 сезонни работника, той иска да мине с един. Жив и здрав да е този, който отиде и много да спечели, но ако е като теб, ще остане много изненадан.


пп.това което си писал за царя и предното е бля-бля, писал си го ей така-наизуст.

Имах един съсед преди 15 години отиди да работи в Гърция. По него време беше бая гладен и много му се бачкаше ама разбра вече как стоят нещата. Видях го преди време и си приказвахме за тия работи, та ми вика как му се смеели византийците и му викали "На нас парите не можеш да ни вземеш, ама ние здравето ще ти го вземем". Той си мислил горкия че като бачка като луд ще им вземе парите......

ch.atanasov
28.09.2017, 15:44
Явно вече има българи, които са работели с 400 кошера в чужбина и за тях тази бройка е съвсем нормална, за разлика от при нас.


Щом е съвсем нормално 400 кошера, оти търси помощник. Ааа, сетих се -за нуковете.

nikawr
28.09.2017, 15:58
Какво да ти кажа. Тук е форум и всеки може да си напише мнението, но то все пак трябва да стъпва на нещо. Какви забележки да правиш, ти си пишеш на магия. Ти си виждал труд върху 3 кошера и на сън неможеш да си представиш такъв с 100--200, камо ли 400 с 200 нука. Затова, когато четеш за скъсване от работа, на фона на това заплащане, не се обаждай. Тук има хора, които знаят за какво става дума.Платен извънреден труд и т.н., това са кървави пари. Ти работи по 12 часа на жегата, па нека ти плащат. И това се случва, защото вместо да наеме 2-3 сезонни работника, той иска да мине с един. Жив и здрав да е този, който отиде и много да спечели, но ако е като теб, ще остане много изненадан.


пп.това което си писал за царя и предното е бля-бля, писал си го ей така-наизуст.

Абсолютно съм съгласен с това!
400 кошера с 200 нука са яко бачкане за двама! 1200 евро са си пари тук, но във Франция както се разбра са минимум за преживяване!
Да ме извинява колежката Силвия, ама обслужването на 400 семейства и прилежащото производство на майки е много по-тежко и отговорно от брането на ягоди, зелки, карфиоли и т.н. Като прибавим и това, че си навлечен в жегата със скафандъра ежедневно, тез 1200 еврака ще ти излизат всеки ден през...
Не ме разбирайте погрешно, парите не са малко за БГ, но работата е много за тез пари. Ако са 3-4 човека на тоз пчелин, айде иди дойди!
Реално може и да не е така както го представям аз и останалите които са на мойто мнение, защото не знаем реално как се пчеларства на съответния пчелин, какво се гони като продукция освен отводки /мед, прополис, пращец и т.н./
Интересно ще ми е да иде наистина някой от форума и после да сподели за самия пчелин и методиката на работа по обслужването на тези 400 семйства.
И друго ми е много странно: 400 кошера на едно място???

salash
28.09.2017, 16:39
Щом е съвсем нормално 400 кошера, оти търси помощник. Ааа, сетих се -за нуковете.

Оти търси.........си е негова работа.
В клипа, човека казва 3000 кошера-4души. Поне аз така го разбрах.
За нашите разбирания е невъзможно, включително и за мене.

Илиев
28.09.2017, 17:42
Ние може да сме бананова република, но не ядем бананите с кората и доматите с колците/аръките!....1200 евра за тежък, специфичен и сезонен труд като пчеларския, си е чиста перверзия според мен - интересно дали някой от бг-то ще се наеме...аз лично за по-малко от 3К евра не бих се хванал, да не говорим, че ще трябва да си разваля и рахатлъка!

Валентин.
28.09.2017, 18:07
Дали някой превежда на французина какво си гъргорим(говорим) тука. :bigsmile:



Сега по темата. От клиповете дето съм гледал, едрото пчеларство няма нищо общо с нашето. Там например знаят, че от тая до тая дата трябва да подхранват. И хранят...без значение има, или няма нужда. После например трябва да ротират. Ротират. Нема да гледат дали са готови за ротация или не. Всичко масово, и ако може за един ден. После трябва да вадят мед-Вадят. Трябва да сменят майки-Сменят. Всичко масово. Нема да гледат прелки, нема да гледат пити. Шефа е казал, че днес ще се прави това и това-Прави се. Така поне го схващам от клиповете. А иначе верно ще е интересно да отиде някой, и после да каже как е там.

jdrumev
28.09.2017, 18:17
Аз бих приел работата, но не зная английски. Какво му е лошото на тая заплата.Това е стартова заплата. Ако бях голям пчелар щеше да ми се вижда сигурно и на мен малко.
Първата година ще е това, следващия сезон ще се цаня по на високо. Ако са доволни хората от моята работа що да не ми вдигнат и заплатата.Някой от вас като търси майстор за ремонт защо търси се да му е евтин? Работник да наемеш пак гледаш да минеш тънко.

Трендафил Дончев
28.09.2017, 19:07
Хей момци, само да минеш да им хвърлиш един 30 секунден поглед на тези 400 кошера са 3 часа и половина, като прибавим и 200 нука, още 1 час и 15 минути става около 5 часа. Ми той деня мина? Малеееей, ако започнеш и да поработваш малко по тях?! :bigsmile::tres:

ndm
28.09.2017, 19:42
Докато разберем за какво става въпрос......някои направо се кефят, та така де обява в септември, за догодина, ти иди аз ще дойда. Като че ли имаше и тема - търся работа като пчелар. А забравих вижте и от кой е пусната темата. Ее, май ми стана много.;)

borifototo
28.09.2017, 19:50
Не знам защо хора с 2 -3 кошера са много компетентни по темата.:(

kubio
28.09.2017, 20:04
1200 еврака, всякъде, по-на запад от Сърбия си е смехотворно възнаграждение, даже и да миеш чинии...
те, затова оня ми ти британец (имигрантче във франция де) си пуска обявата по на изток, не по на запад... не съм проверявал, ама съм сигурен, че я няма в британския пчеларски форум таз обявка...

krasivasi
28.09.2017, 20:27
Не мога да разбера защо обръщате написаното както ви е угодно.Някой от Вас можещите и с по 2-3 пчелина обадили се на обявата, поинтересува ли се как стоят нещата, ще има ли и друг персонал обслужващ пчелина дори само за информиция ? Едва ли, никой не го интересува обявата за работа, но не, ние можем и знаем всичко, ще му робуваме на тоя французин.Аз самия съм любител и не разбирам от пчеларство, но ме впечатлява отношението на можещите и знаещите към една обява за работа.

delta.e
28.09.2017, 21:48
Хей момци, само да минеш да им хвърлиш един 30 секунден поглед на тези 400 кошера са 3 часа и половина, като прибавим и 200 нука, още 1 час и 15 минути става около 5 часа. Ми той деня мина? Малеееей, ако започнеш и да поработваш малко по тях?! :bigsmile::tres:

Който го е страх от мечки не ходи в гората !
Тези 400-500 кошера не се отварят всеки ден .

бат тянко
29.09.2017, 03:10
Аз бих приел работата, но не зная английски. Какво му е лошото на тая заплата.Това е стартова заплата. Ако бях голям пчелар щеше да ми се вижда сигурно и на мен малко.
Първата година ще е това, следващия сезон ще се цаня по на високо. Ако са доволни хората от моята работа що да не ми вдигнат и заплатата.Някой от вас като търси майстор за ремонт защо търси се да му е евтин? Работник да наемеш пак гледаш да минеш тънко.

Пак си в грешка Дака. Първо евтини майстори неща? Второ, само да ти види мутрата тоя работодател, и ща наеме на часа- само за дамазлък. Да му красиш работния процес!

Юрий Цветков
29.09.2017, 08:25
Пак си в грешка Дака. Първо евтини майстори неща? Второ, само да ти види мутрата тоя работодател, и ща наеме на часа- само за дамазлък. Да му красиш работния процес!

А като му види нововъведението с чадъра и килимявката, направо за началник на производството ще го цани.:bigsmile:

tsc1
29.09.2017, 08:43
Чели ли сте приказката за нероден Петко?
Обявата за работа е нещо като индикативна оферта - дава основните параметри и то така, че да привлече точно хората, които ти трябват. Някой сеща ли се какво би станало, ако обявеното заплащане е три пъти по-голямо от посоченото?
Истинските специалисти ще заподозрат измама, а ще се обадят 100 пишман печалбари, дето не са виждали пчела-майка и през плет!
При всички положения, ако някой се обади, той ще бъде основно проверен както за знания и умения, така и за лоялност. А той от своя страна, ако се справи добре на кастинга, ще си постави неговите условия за работата и заплащането.
Това е итерактивен процес и ако се стигне до договор ще е след няколко срещи и пазарлъци.
Човека, който евентуално ще бъде нает трябва да е подготвен, сериозен, надежден и добре мотивиран. Изостави ли те по средата на сезона ще ти се отели вола!;)