PDA

Виж пълната версия : РАЗСТОЯНИЕ ОТ ПЧЕЛИН ДО ПЧЕЛИН...?



Emilshopov
28.11.2011, 21:35
Колеги,някой може ли да ми каже,какво трябва да бъде разстоянието от пчелин до пчелин и ако е възможно да ми изпратите линк на закона или да го публикувате във форума?
Благодаря ви предварително...!!!

toko652003
28.11.2011, 21:54
До колкото се сещам ограничение има само, когато ти дават право на позване на общински терен т.е в радиус от два километра и половина да няма друг регистриран пчелин и то в случаите, когато няма масиви от медонос.В закона не е указано, колко трябва да е разтоянието от пчелин до пчелин,щом терена е твоя собственост.

ттитто
29.11.2011, 08:37
Ограничението не е само за пчелини за елитни и племенни майки. Кметът също може да откаже да регистрира нов пчелин, ако в населеното място има вече определен брой регистрирани пчелни семейства.

Nic
29.11.2011, 09:59
Ограничението не е само за пчелини за елитни и племенни майки. Кметът също може да откаже да регистрира нов пчелин, ако в населеното място има вече определен брой регистрирани пчелни семейства.

Скоро си регистрирах пчелина във Ветеринарната служба, трябва ли да се регистрира и в кметството.

buci59
29.11.2011, 10:28
Да,трябва.

toko652003
29.11.2011, 22:11
Ограничението не е само за пчелини за елитни и племенни майки. Кметът също може да откаже да регистрира нов пчелин, ако в населеното място има вече определен брой регистрирани пчелни семейства.

За елитните майки не споря и съм съгласен, че има ограничение.

Кмета въз основа на кой член от закона би направил това ограничение освен ако няма регистриран пчелин за елитни майки?
Посочете ми текста в които е указано, че при пренаселване от пчели има ограничения.

Nic 59
29.11.2011, 23:01
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=%D0%B4%D0%B2.%20%D0%B1%D1%80.57%20%2F%2024.06.20 03%20%D0%B3%D0%BE%D0%B4.&source=web&cd=3&ved=0CDsQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.haccp.bg%2Flaw%2Fzakon_za_pch elarstvoto.pdf&ei=NEPVTvmFIYqO4gS_z_24AQ&usg=AFQjCNHvrxqgZqYzirQtotjH3k1ORDD4CA&cad=rja

Ако няма друго общинско ограничение на основата на този закон се определят броя кошери.

Може да съм пропуснал дали го има на сайта. Няма да е лошо да го има за постоянно.

toko652003
29.11.2011, 23:17
Съгласен съм, но това Общинско ограничение трябва да е базирано пак на този (http://www.haccp.bg/law/zakon_za_pchelarstvoto.pdf) закон.

Няма как да измислят нови закони, защото ако е обратното досега да са ни изгонили от населените места.

Nic 59
29.11.2011, 23:21
http://www.shumen.bg/doc/090805.htm

http://www.agro.bg/news/article27026.html

ттитто
30.11.2011, 09:03
Кмета въз основа на кой член от закона би направил това ограничение освен ако няма регистриран пчелин за елитни майки?

Наистина съм останал с грешно впечатление преди време като съм чел закона. Регистрацията може да бъде отказана от кмета само ако искаш да ползваш общинска земя и вече има регистрирани 50 кошера в радиус от 2,5 км. (чл. 12 и чл. 13 от ЗП)

Ако искаш временно да разположиш подвижен пчелин регистриран на друго място, кметът пак може да те отреже.

toko652003
30.11.2011, 11:33
Nic 59 линка към статията които даваш е само журналистическа информация, а каква е точната истина можем само да гадаем.
Такива Общиски свободни съчинения, както е в Стралджанско предполагам има и другаде, но винаги могат да бъдат атакувани в съда.
Закона засега е на наша страна.
От линка, които даваш за Община Шумен се вижда че не са направили нищо по различно, като наредба просто преповтарят закона.

Nic 59
30.11.2011, 12:12
Не разбирам какво има за гадаене? Общините на основата на закона могат да направят допълнителни ограничения в зависимост от големината на населеното място, наситеноста на даден вид, свободни хранителни ресурси....
Това са първите линкове които ми попаднаха и ги дадох само да покажа че във различните общини могат да действат различни правила. Провери какви са изискванията във ТВОЯТА община. На писменна молба се отговаря писменно във определен срок като отговора може да бъде оспорен.

toko652003
30.11.2011, 12:54
Какви допълнителни ограничения могат да направят? Няма такива ''филми'', като допълнителни ограничения, всичко което не е по пчеларския закон е извън закона.
Дявола не е по-черен от колкото го виждаме.
Всички наредби се приемат въз основа на някакъв закон и са еднакви за всички Общини.
Някъде, където правят промени(допълнения)на своя глава и не конкретизирано в закона е не/законоcъобразно, затова казвам,че ако се атакуват в съда ще паднат.
Друг е въпроса, че си е занимаване и средстава.

Всъщност на теб каква ти е болката? В смисъл, какво не ти разрешават, но посочи точно за какво иде реч.

Emilshopov
30.11.2011, 15:05
Здравейте,благодаря за всички коментари,които сте написали.
В моята ситуация,аз съм регистриран пчелар и съм по програма "Млад фермер",но в близост до мен (2 км.) се настани друг пчелар,които и той е по същата програмата.
Аз знам,че от пчелин до пчелин трябва да има 5.5 км.,защото максималният полет на една пчела е 5.8 км.,но не съм сигурен за това и за това Ви попитах.А има и друго,той е искал разрешение от кмета,но ние с него бяхме против настаняването му,но той въпреки това,се настани.Иначе и аз съм чел тези закони,но там никъде не е споменат моят въпрос.
Ако някой знае към кое учреждение трябва да се обърна,моля да сподели?

toko652003
05.12.2011, 21:26
Щом пчелина е на собствена земя няма законово основание да му се откаже регистрация.В закона не е указано, какво да е разтоянието между стандартни пчелини.

purkinie
06.12.2011, 17:11
Според БАБХ (бившето НВМС), която е службата която издава удостоверение за регистрация на пчелен обект , необходими документи са написани в наредба 27 от 2001г. ( ако не се лъжа за годината- пиша по спомен).
Накратко:
1. Пчелните сем. трябва да са номерирани
2. Земята да е собствена ИЛИ договор за наем

Но в наредбата е описано всичко!
Няма как директора да откаже регистрация на пчелен обект , ако са предоставени всички документи.

Димитър Бонев
06.12.2011, 19:38
Само че сега като отидеш да подаваш документите ти искат и едно становище от общинската земеделска служба.Е това становище създава проблемите.

Цеко Сифоня
06.12.2011, 20:08
Всичко е батак МИТКО ,Наскоро требеше да се проведе събрание на пчеларите от моя регион -познай кой дойде НИКОЙ....н ВРЕМЕТО един такъв гладиатор като тебе ни учереди пчеларска организация -това е ГЕОРГИ ТОДОРОВ -НАПРАВИ всичко безвъзмездно за съжаление живеем в българия и сме виновни че сме пчелари -още ми стоят книжките и фактурите за спомен -това значи колко долу сме като пчелари-аз нема очи да се обадя ...все таки подаревам книжки на начинаещи пчелари -лъжа и сам себе си че съм пчелар -сбъркана работа е това колега..иначе идеята беше супер но хората се ориентираха към кметските места ,ако разбираш=ВСИЧКО ОТИДЕ НА МАЙНАТА МУ ... judge;

Димитър Бонев
07.12.2011, 00:19
Същият този Георги Тодоров въпреки 92 годишната си възраст в момента е председател на може би най-голямото пчеларско дружество в страната. Той е един от създателите на СБП, които за съжаление беше приватизиран от Михайлов, Челебиева и шайка разбойници подлоги на Ганчо.

toko652003
07.12.2011, 13:34
Само че сега като отидеш да подаваш документите ти искат и едно становище от общинската земеделска служба.Е това становище създава проблемите.

Това становище се базира на някакви законови наредби предполагам.

Проблеми в какъв смисъл?
Изглежда чиновниците си нямат работа и умишлено усложняват всичко.

Димитър Бонев
07.12.2011, 18:50
Ами примерно чиновника има интерес ти да не пчеларстваш в този район и не ти издава становище. Такива случаи вече има не малко.

Петко Станчев
17.02.2012, 17:47
Колеги,интересува ме какво е минималното отстояние на нов пчелин до вече съществуващ такъв?В закона за пчеларството пише само за временните-300м,може и аз да не съм видял,имате ли представа?

Димитър Бонев
17.02.2012, 18:37
В чл 13 пише и друго.
Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
В много случаи "добросъвестни" кметове отказват становище при регистрация именно заради този текст въпреки, че имота не е общински и не се учредява право на ползване.

toko652003
17.02.2012, 23:44
За такива своеволия има административен съд!

Димитър Бонев
18.02.2012, 08:35
Има съд, но нали знаете, че докато се произнесе съда може да минат и две години и до тогава какво? Обикновено нещата опират до стимули. Имам познати, дето преди години общината им отдели терени където да разположат пчелините си, за да не притесняват хората в населеното място. Сега заради противоречия в нормативната база не могат да регистрират пчелините си вече втора година, а с това не могат да се регистрират и като ЗП и да се ползват от програми, директни продажби и т.н. Мотаят ги от институция в институция и тъкмо се види светлина в тунела излиза нещо ново. Последнот беше, че понеже местата са от горския фонд нямат право да ограждат пчелините си, а ветеринарите не искат да ги регистрират, защото трябва да имат ограда.

toko652003
18.02.2012, 08:58
Наистина всяка институция дърпа чергата(закона) към себе си.За последното
има решение прави се за ограда дървен плет.

go6om
18.02.2012, 14:47
Според мен е много важно големината на пчелина и количеството и качеството и вида на пашата speechless;

кентавър
03.04.2013, 18:13
Има ли право някой , да си държи нерегистрираните си кошери до твоя регистриран пчелин и на какво разстояние

Mateev
03.04.2013, 20:24
Ако земята е твоя - никой не може да те спре, както и ти не можеш да спреш друг човек да се настани на съседния имот до тебе, ако си е негов личен.

Аз го имам този проблем. Около моя пчелин притежавам над 200 декара земи, които мисля да засадя с акация, еводия, липа и т.н. Проблема е, че тези имоти са разпръснати и между тях има други чужди имоти. И ако някога някой реши да сложи 200-300 кошера в негов си имот в центъра на моите насаждения - нямам никакъв шанс да го спра. Дефакто мога да направя десетки и дори стотици хиляди инвестиция и след това някой да се клокне наготово и няма да мога да го мръдна с топ.

Има едно единствено решение, което е по закон, и то е да регистрираш не обикновен пчелин, а пчелин за майкопроизводство.

Mateev
03.04.2013, 20:33
За постоянните и временни пчелини на ЛИЧНА ЗЕМЯ важи следният тект от закона:

Чл. 15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.

Mateev
03.04.2013, 20:40
Освен горните ограничения има и допълнителни ограничения, но само когато пчелина е на държавна или общинска земя и при това само когато е над 10 семейства. Ето ги текстовете от закона, който урегулират въпроса с пчелини на ЧУЖДА ЗЕМЯ:


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) За учредяване право на ползване върху земеделски земи и върху горски територии - държавна собственост за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства се прилагат разпоредбите на Закона за горите, Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост.

Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;
3. (изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) няма констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило в района от органите на Българската агенция по безопасност на храните.
(2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове.

Забележете, че законодателя е казал "МОЖЕ ДА СЕ УЧРЕДИ". Тоест има разрешение, но не и задължение. Ей така по закон се създава корупцията в тази държава - кметовете имат право, но не и задължение, и човек се налага да им пусне нещо в джоба, за да ги мотивира да се възползват от правата си по закон.

Mateev
03.04.2013, 20:42
За временни пчелини важи следният текст:

Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) При подвижно пчеларство разрешение за настаняване или преместване на временен пчелин се издава от кмета в деня на подаване на молбата при наличие на изискванията на чл. 13, ал. 1, а за поземлените имоти в горски територии - по реда на Закона за горите.

Чл. 16. Временни пчелини се настаняват на места, отстоящи на повече от 300 м от съседни пчелини и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа.

кентавър
03.04.2013, 20:53
Какво се прави ако земята не е негова

Mateev
03.04.2013, 21:02
Забележете - ако внимателно разтълкуваме закона излиза, че до 10 пчелни семейства можете да слагате в който си поискате държавен или общински имот, без при това да е необходимо да искате ПРАВО ЗА ПОЛЗВАНЕ. Единственото изискване е да бъдат оградени с ограда. Ограниченията на член 12 и 13 възникват САМО АКО КОШЕРИТЕ СА ПОВЕЧЕ ОТ 10 БРОЯ.

Mateev
03.04.2013, 21:09
Какво се прави ако земята не е негова

До 10 кошера - слагай където поискаш на държавен или общински имот, но си направи ограда.

Над 10 кошера - кмета или общинския съвет има право да ти разреши, но при спазване на ограниченията на чл. 12 и чл. 13. Естествено това право за да стане задължение, ще се наложи да бутнеш на когото трябва колкото трябва. Тоест няма да се размине без предварителни разговори "на 4 очи".

кентавър
03.04.2013, 21:11
Значи около моя пчелин могат да се настанят всички които пожелаят

Mateev
03.04.2013, 21:30
Да, ако земята е тяхна. Няма законови ограничения, има само морални и икономически. Морални - ако все пак те осъзнават, че ще ти направят мръсно. Икономически - те също ще пострадат, защото наличната паша ще се дели между твоите и техните кошери. Ако обаче ти си давал пари за тази паша (инвестирал си в залесяване) - прекарването ще е само за тебе.

Нещо повече - тези, които се настанят до тебе, могат да ти изиграят номер, като регистрират майкопроизводство, и по този начин ще те изгонят от собствения ти имот.

кентавър
03.04.2013, 21:34
А има ли законови ограничения ако земята не е тяхна

Mateev
03.04.2013, 21:39
Ако земята не е тяхна - виж чл. 12 и чл. 13 по-горе. Тоест общината може да им даде земя, но на 2.5 километра от тебе. С две думи ти си защитен, но само ако твоя пчелин е регистриран и пчелните ти семейства са повече от 50.

кентавър
03.04.2013, 21:49
А по член 16 неможе ли да се търсят правата

Mateev
03.04.2013, 22:09
Да, но само ако пчелина му е временен.

По принцип това с отстоянията между отделните пчелини е добре да се разрешава на принципа на приятелството и взаимното разбирателство. Ако такова липсва - настъпва война между двамата пчелари, а както знаете във всяка една война жертви дават и двете страни.

Така че най-добре е да се разберете с вашия колега, дори и това да ви струва известни компромиси. Иначе ако се скарате - списъка с мръсотии, които можете да си направите един на друг, е дълъг поне 5 страници от този форум.

kara7
04.04.2013, 07:37
А по член 16 неможе ли да се търсят правата

Колега кентавър не разбирам какъв е проблема че около теб има и друг пчелар,вместо да се гоните не може ли да си помагате.

Диян Димитров
04.04.2013, 10:07
Колеги, разстоянието от 2,5 км.визирано в закона важи само при учредяване право на ползване, което е различно от регистрацията на постоянен пчелин. Може да притежавате надлежно регистриран постоянен пчелин на собствен или нает с договор терен / може и общински / с брой повече от 10 пчелни семейства без да се спазва отстоянието от 2,5 км.защото в случая няма учредено право на ползване. Но за да регистрирате постоянен пчелин на държавна или общинска земя без наемни отношения, ветеринарните ви искат документ удостоверяващ основанието за ползване на имота,а такъв документ се явява акта за учредяване право на ползване и тук вече влиза в сила посоченото отстояние от 2,5 км. в радиус. Минах по тези пътеки и сега съм горд собственик на пчелин в държавен горски фонд с учредено право на ползване върху терен 5 дка. До мен на разстояние 100 м. е разположен друг пчелин без учредено право на ползване, който не ми пречи, но при опит да учреди му беше отказано.