PDA

Виж пълната версия : Стратегия на пчелина през 2018 година



Трендафил Дончев
24.09.2017, 19:42
Каква е стратегията ни за 2018 г.?

Валентин.
24.09.2017, 19:47
За 2018 съм намислил на 1 бр кошер от Март някъде, като започна със сиропа да му подавам целогодишно (меден сироп). Примерно през ден по 300-400грама. Има-няма паша. Жега-студ. Дъжд и слънце. От Март до Август през ден по 300-400гр сироп.

Трендафил Дончев
24.09.2017, 20:53
За 2018 съм намислил на 1 бр кошер от Март някъде, като започна със сиропа да му подавам целогодишно (меден сироп). Примерно през ден по 300-400грама. Има-няма паша. Жега-студ. Дъжд и слънце. От Март до Август през ден по 300-400гр сироп.

Валко, целогодишно или само шест месеца, че нещо се бърка системата?

kuline
24.09.2017, 21:10
Каква е стратегията ни за 2018 г.?

Стратегията е според зависи. Как да правим стратегии като бъдещето е мъгляво. Ще има ли де минимис или не, ще има ли по- стриктен контрол към получаващите държавна пара или не. И ред други условности, които са много съществени в стратегически план. ;)

Трендафил Дончев
24.09.2017, 21:17
Стратегията е според зависи. Как да правим стратегии като бъдещето е мъгляво. Ще има ли де минимис или не, ще има ли по- стриктен контрол към получаващите държавна пара или не. И ред други условности, които са много съществени в стратегически план.

Значи ние да си подготвим стратегиите и само да чакаме какво ще дойде. Като в американски екшън. :bigsmile: Изпълнявай план А, но аз нямам такъв. Тогава план Б и т. н..:bigsmile: Важно е да има план/стратегия/.

kuline
24.09.2017, 21:30
Значи ние да си подготвим стратегиите и само да чакаме какво ще дойде. Като в американски екшън. :bigsmile: Изпълнявай план А, но аз нямам такъв. Тогава план Б и т. н..:bigsmile: Важно е да има план/стратегия/.
Общо взето - ДА. Макар, че общото отдавна е взето, но... Пчеларството, както ти е известно е зависимо от природата, която е непрогнозируема, как аджеба да гласим стратегии, след като не можем да предвидим какво ни е намислила тя. Преди години бях замислил за следващия сезон да се сдобия с по-голяма центрофуга, да ама не. Мор както при теб, липса на добиви и т.н. Имах финансите да я купя, но предпочетох друга инвестиция, защото нямах нужда от такава центрофуга. Това е един елементарен пример на прима виста. От тогава стратегията ми е според зависи.
Предния ми пост, бе с шеговито послание

Трендафил Дончев
24.09.2017, 21:50
Общо взето - ДА. Макар, че общото отдавна е взето, но... Пчеларството, както ти е известно е зависимо от природата, която е непрогнозируема, как аджеба да гласим стратегии, след като не можем да предвидим какво ни е намислила тя. Преди години бях замислил за следващия сезон да се сдобия с по-голяма центрофуга, да ама не. Мор както при теб, липса на добиви и т.н. Имах финансите да я купя, но предпочетох друга инвестиция, защото нямах нужда от такава центрофуга. Това е един елементарен пример на прима виста. От тогава стратегията ми е според зависи.
Предния ми пост, бе с шеговито послание

Ха, ха... явно не разбираш от истински стратегии. Нямало паша. Има инверт, субсидии, мярки, подмярки....голям праз, че нямало паша. Тук са истинските стратегии. Хората пчели нямат, но стратегия имааат. Природата!?

kuline
24.09.2017, 22:00
Ха, ха... явно не разбираш от истински стратегии. Нямало паша. Има инверт, субсидии, мярки, подмярки....голям праз, че нямало паша. Тук са истинските стратегии. Хората пчели нямат, но стратегия имааат. Природата!?

К'во да правя като съм невежа - така ми се пада, не с "акъл", ами с бачкане да успявам, да се преборя с несгодите. :bigsmile:

nikola.vladov
25.09.2017, 06:10
Стратегия: да не забравяме никога, че пчелите не са машини за мед!!!

Трендафил Дончев
25.09.2017, 07:39
Стратегия: да не забравяме никога, че пчелите не са машини за мед!!!

Вече са. Рядко има такива които правят мед. Истински. Една тенекийка макс за лятото. Мед - лекарство.

jdrumev
25.09.2017, 10:45
Аз моята стратегия я мисля след 1 март.До тогава има много неизвстни.За да си изградиш правилна стратегия ти трябва много вярна информация.

viktor_555
25.09.2017, 18:10
Стратегията ми я диктува кръста. Понеже тази година ми се роди 2-ро дете и жената стъпва на пчелина точно 2-пъти . Сам 180 кошери си е доста весело. Та затова бройката ще я свалям. Но ми е влезла мухата да сменям и системата.

seto4e
25.09.2017, 19:35
Стратегията ми я диктува кръста. Понеже тази година ми се роди 2-ро дете и жената стъпва на пчелина точно 2-пъти . Сам 180 кошери си е доста весело. Та затова бройката ще я свалям. Но ми е влезла мухата да сменям и системата. А честито. Системата от каква на каква ще я сменяш?

Валентин.
25.09.2017, 20:06
Вече са. Рядко има такива които правят мед. Истински. Една тенекийка макс за лятото. Мед - лекарство.

Е, за 4-5лв. толкова. hi;

Георги Кръстев
26.09.2017, 06:11
То така, лесно... "дайте си идеите .".. защо да ме копират....?.:laughing:

viktor_555
26.09.2017, 06:14
А честито. Системата от каква на каква ще я сменяш?

Тази година работих с 2-е майки в част от кошерите . Резултати ме изненадаха приятно,но много хамалогия ми се видя. Та затова съм зазимил един фарар тази година а догодина може и половина та пчелин да го обърна на фарар.

p4elarov
26.09.2017, 08:56
При мен стратегията е намаляване на разходите до минимум и увеличаване не повече от 10% на пчелинаПри тея едрови цени няма смисъл да се блъска за алеуя....

jdrumev
26.09.2017, 09:24
При мен пък искам да намаля кошерите и разходите до минимум и увеличаване на печалба 30-40%.
Второто и най важното което ще се опитам е да се регистрирам по наредба 26.

krasivasi
26.09.2017, 14:07
Моята стратегия е следната - 100% увеличение на кошерите /трите кошера да станат шест / и най-после да извадя 5-6кг собствен мед.Ако съм чел,разбрал и зазимил правилно моя мини пчелин се надявам на успех.

Георги Кръстев
26.09.2017, 18:47
Ще направя поне 10 бр триплей. Това е система на отглеждане с 3 майки наредени в кошери един до друг и с общи медови корпуси... Тази година пробвах с един и съм много доволен.

ch.atanasov
26.09.2017, 18:52
Ще направя поне 10 бр триплей. Това е система на отглеждане с 3 майки наредени в кошери един до друг и с общи медови корпуси... Тази година пробвах с един и съм много доволен.

Имаше една статистика : ако два кошера (семейства) дават по 20кг., то обединени не дават -40, а 80кг. При три в едно -как е?

krasimir00
26.09.2017, 19:21
Стратегията ми през 2018 е , да видя дали имам оцелели кошери напролет. В случай , че има такива почвам да се моля на Господ пролетта да е топла и влажна, и покрай рапицата да не ми изтровят пчелите. После се моля при оплождането на майките времето да е хубаво. После се моля за дъжд поне веднъж на две седмици, после се моля слънчогледа да пусне нещо. Та като цяло това ми е стратегията. Истината е , че пчеларството не винаги подлежи на стратегии , и да си правим подобни без дори да е дошла пролетта може да ни поднесе доста разочарования.

jdrumev
26.09.2017, 19:25
Имаше една статистика : ако два кошера (семейства) дават по 20кг., то обединени не дават -40, а 80кг. При три в едно -как е?



Роене.;):bigsmile:Статистиката е за брой пчели не за кошери.:bigsmile:

jdrumev
26.09.2017, 19:28
Хубавото Краси при пчелната стратегия е , че винаги можеш да я промениш.Важно е да нямаш страх когато правиш нещо.При мен има страх и за това неми се получават нещата така както аз искам.

ch.atanasov
26.09.2017, 19:31
Роене.;):bigsmile:Статистиката е за брой пчели не за кошери.:bigsmile:

Туй пък от къде го изпляска. Какво да ти търся сега, доказателства, че не съм си го измислил ли.

Георги Кръстев
26.09.2017, 23:16
Представителната извадка ми е крайно малка, че да е фактор. Април месец направих 3 отводки на по 2 р пило 1 мед и 1 празна пита + зрял маточник. Майките се оплодиха и края на юни изпълваха вече 10р лр. Направих конфигурацията преди слънчогледа, като 3-те майки оставих на по 1 корпус 5р лр. отгоре ХР и общи 4 медови корпуса 8р. Като всичкото запечатено пило качих в корпусите над хр. Тези 3 неподхранвани отводки с нищо... изградиха 32лр рамки и извадих 60 кг мед.... След слънчогледа ги разделих, като пчелата на крайните налетя в срения и ми дадоха и 6-8 кг букет с бодил.... но това не е важно...

Георги Кръстев
26.09.2017, 23:18
Като се има в предвид, че от всеки кошер мога да направя април 3 отводки и от тях да очаквам 50 кг... ако има повече добре дошло... а от основния да оставя на самотек и забравям за роене и ровене... той ще е готов за слънчогледа и съм сигурен че от него ще има 1-2 магазина... човек започва да се замисля...

jdrumev
27.09.2017, 07:49
Като се има в предвид, че от всеки кошер мога да направя април 3 отводки и от тях да очаквам 50 кг... ако има повече добре дошло... а от основния да оставя на самотек и забравям за роене и ровене... той ще е готов за слънчогледа и съм сигурен че от него ще има 1-2 магазина... човек започва да се замисля...



Тая година е така, но на пролет да ли ще е така. Според мен времето показва.

Георги Кръстев
27.09.2017, 09:46
Точно това си мисля, че при всички ситуации 3 е повече от 1....

jdrumev
27.09.2017, 09:57
Вярно е това, но всичко е до времето.

demonj
29.09.2017, 19:11
За 2018г. планирам да пусна поне 30 нови семейства и подмяна на 50% от майките на старите семейстава с Бъкфаст F2 произведени от мен понеже тази година Бъкфаст F1 ги взех едва през началото на Авгус и майкопроизводството с тези гени го оставих за 2018г. Вече минаха с отличие първия и най важен тест за мен за Кроткост който е да направя основен преглед на кошера по къси гащи само с едно презрамъчно було и без пушилка,трябва нито една пчела да не ме ужили,от 5 години насам правя собствени селекции за Кроткост но този хибрид определено ми хареса!

дядо борю
30.09.2017, 13:09
За 2018г. планирам да пусна поне 30 нови семейства и подмяна на 50% от майките на старите семейстава с Бъкфаст F2 произведени от мен понеже тази година Бъкфаст F1 ги взех едва през началото на Авгус и майкопроизводството с тези гени го оставих за 2018г. Вече минаха с отличие първия и най важен тест за мен за Кроткост който е да направя основен преглед на кошера по къси гащи само с едно презрамъчно було и без пушилка,трябва нито една пчела да не ме ужили,от 5 години насам правя собствени селекции за Кроткост но този хибрид определено ми хареса!

От къде взе тамазлъка,от Дони ли?

demonj
30.09.2017, 17:41
От къде взе тамазлъка,от Дони ли?

Не е от Дони, ходих до Румъния и от там ги взех.

Валентин.
30.09.2017, 18:35
Не е от Дони, ходих до Румъния и от там ги взех.

Ще искаш ли да пуснеш някоя снимка на тоя тамазлък. Жълтавеят ли...

demonj
01.10.2017, 06:37
8957
Снимката е от Авгус когато купувах майките.

Румборак
16.10.2017, 20:53
Стратегията ми през 2018 е , да видя дали имам оцелели кошери напролет. В случай , че има такива почвам да се моля на Господ пролетта да е топла и влажна, и покрай рапицата да не ми изтровят пчелите. После се моля при оплождането на майките времето да е хубаво. После се моля за дъжд поне веднъж на две седмици, после се моля слънчогледа да пусне нещо. Та като цяло това ми е стратегията. Истината е , че пчеларството не винаги подлежи на стратегии , и да си правим подобни без дори да е дошла пролетта може да ни поднесе доста разочарования.

Добра стратегия! И аз така смятам да правя, ще си наглеждам пчеличките и ще наблягам на молитвите че то планирането и във финансите не е сигурно пък какво остава за летящия добитък!

agro
16.10.2017, 21:11
От 50 кошера след обединенията останаха 46, на 11 от които пчелите им, вместо да свалят сиропа, се давят в хранилките. Така че стратегията ще се съставя напролет, като се види колко ще оживеят.

Трендафил Дончев
16.10.2017, 21:18
От 50 кошера след обединенията останаха 46, на 11 от които пчелите им, вместо да свалят сиропа, се давят в хранилките. Така че стратегията ще се съставя напролет, като се види колко ще оживеят.

Сиропа ти е много разреден и преовлажнява гнездото.

agro
16.10.2017, 21:32
Сиропа ти е много разреден и преовлажнява гнездото.
2 захар, 1 вода, тегловно. Възможно най-гъст съм го направил, оттам нататък ще кристализира. Ще ги видя на тестото как ще са.

tarty
16.10.2017, 21:37
От 50 кошера след обединенията останаха 46, на 11 от които пчелите им, вместо да свалят сиропа, се давят в хранилките. Така че стратегията ще се съставя напролет, като се види колко ще оживеят.

Това показва голям проблем, може да е Нозема и не се знае да ли ще оцелеят.

jdrumev
16.10.2017, 21:53
От Хранилката е .Не е болест аз затова слагам по една клечка.:bigsmile:

agro
16.10.2017, 22:08
Това показва голям проблем, може да е Нозема и не се знае да ли ще оцелеят.
И на мен на проблем ми прилича. Едните грабят сиропа, други му се назлъндисват. Колкото оцелеят, толкова, напролет отводки.

От Хранилката е .Не е болест аз затова слагам по една клечка.:bigsmile:
На всички са им еднакви и хранилките, и кошерите, и сиропа. Слабаците зимата ще ги отсее.
Интересното е, че слабите кошери са на 3 групи по 3-4, един на друг съседни, все едно зараза е прескачала от единия в другия.

tarty
16.10.2017, 22:24
И на мен на проблем ми прилича. Едните грабят сиропа, други му се назлъндисват. Колкото оцелеят, толкова, напролет отводки.

На всички са им еднакви и хранилките, и кошерите, и сиропа. Слабаците зимата ще ги отсее.
Интересното е, че слабите кошери са на 3 групи по 3-4, един на друг съседни, все едно зараза е прескачала от единия в другия.

Така беше при голямата смъртност при нас, загиналите кошери бяха на групи, но при мен лично всичко дойде от акара. Ако тази зима оцелеят, не се знае дали другата година болеста няма да е в апогея си.

rosty_sz
17.10.2017, 05:43
Практиката ми показва, че кошери които на есен се давят в хранилките не оцеляват. Софрон първи каза, че това е нозематоза и може и да е прав, защото е имал проблеми с нея правел е изследвания и има наблюдение. Последния ми загинал който не взима сироп беше нуклеус с резервна майка. Умря си още преди нова година целия мокър което също е характерно за ноземата, но за сега не съм срещал сериозни научни изказвания по въпроса.

ivootur
17.10.2017, 05:56
А защо по това време даваш сироп?

viktor_555
17.10.2017, 20:41
Практиката ми показва, че кошери които на есен се давят в хранилките не оцеляват. Софрон първи каза, че това е нозематоза и може и да е прав, защото е имал проблеми с нея правел е изследвания и има наблюдение. Последния ми загинал който не взима сироп беше нуклеус с резервна майка. Умря си още преди нова година целия мокър което също е характерно за ноземата, но за сега не съм срещал сериозни научни изказвания по въпроса.

Колега точно това изказване на Софрон ме наведе на мисълта че и аз имам проблем с нозематозата. Но за изминалата година имах само едно(августова отводка която оставих на самотек) семейство загинало. А и моите пчели се давеха на поразия. Забравих да спомена ,че всичките ми кошери са оборудвани с вътрешна хранилка. Направих си труда и изрязох 2-ри поплавак от фибран и нещата се промениха коренно. Вече не ме боли сърцето , като видя по 2-3 шепи пчели удавени в хранилката.

valaz
18.10.2017, 04:17
Аз си купих вътрешни хранилки с поплавък. Няма нито една удавена пчела в тях.