PDA

Виж пълната версия : РОЯК ПРЕЗ ЗИМАТА



bobmastar
28.11.2011, 11:02
- Вчера един познат ми звънна че докато сменяли стълб на енергото забелязал в един храст
на около метър и половина височина рой пчели на 5-6 пити. Викаше ме да си го прибера.
Понеже пчелина ми е на село докато си отида да взема това онова и да стигна до мястато вече
ме бяха испреварили. Никога не съм виждал подобно нещо нямах представа как да запазя семейството
освен да се изреже като цяло с клоните внимателно да не падне кълбото и така в кошера пък напролет ще видим. Ако някой има опит
по това време с рояците да разказва.
http://s9.postimage.org/ph9eef9cb/image.jpg (http://postimage.org/)

bat_minka
28.11.2011, 17:35
Понеже гледам че си от В.Търново -ако имаш път към село Самоводене там в стопанският двор до сами пътя на един голям орех има що годе същият рояк като този на снимката но е много високо -там си стои по вече от 3 месеца .Според мен няма да оцелее навън зимата ноооо а иначе режеш далаците слагаш го в преносното сандъче после стръскваш пчелите слагаш от склада 3-4-5 пити пълни с мед и така до пролетта....

Петко Механджиев
28.11.2011, 18:43
Аз не съм виждал досега такъв рояк,но като гледам снимката аз бих го хванал като промуша нещо като широка вилица направена от тел през всички пити,а след това изрязваш над тази вилица.Така мисля че няма да разбуташ кълбото,полсе го за закрепваш в кошер и при удобен момент го прехвърляш.КОЙТО РИСКУВА МОЖЕ ДА СПЕЧЕЛИ !

HINAP
26.11.2012, 13:18
Днес се натъкнах на настанило се семейство на вишна.Същото е като на снимката с изградени 6 пити.Много на високо е и съм решил да го покрия с нещо но не знам още с какво.Двуомя се дали с найлон или някакъв брезент под него,но се опасявам,че вятъра през зимата ще го издуха.Мисля цялата процедура да стане с дълъг прът или стълба.Лошото е,че точно под сем. има асманлък.Ще се опитам да пратя снимките които направих или видеото.Още не съм сигурен дали ако се оставят така ще успеят да иззимуват.А днес докато ги снимах спокойно си облитаха,пък ние се правим на майстори и спорим коя прелка да оставим отворена.Забравих да спомена,че къщата и двора са необитаеми и семейството е в Пловдив.Все ще има някой да ми отвори за да влеза в двора.Интересно ще ми е да разбера дали пчелното семейство е от тази година или от предните.

volodq
26.11.2012, 13:55
Аз миналата есен свалих такъв рояк с парчето от клона и го настаних в 1 корпус,а над него сложих друг корпус с мед.Сега са кротки и няма страшно от жилене.Успех!

HINAP
26.11.2012, 20:06
http://hristokondakov.snimka.bg/animals/pcheli.715811.29104558
Това е линк със снимките.

Ангел Йосифов
26.11.2012, 21:23
Когато е студено восакът е много крехък и при силен вятър е твърде възможно крайните далаци да се счупят и вятъра да разпилее пчелите.Освен това да незабравяме и пернатите,които биха се възползвали от живата храна.Мисля,че трябва да го свалиш.

HINAP
26.11.2012, 21:57
Така е Ангеле.За тези неща не се бях сетил.Сега като няма листа да защитават от вятъра ще се начупят.Съгласен съм с теб.Май ще трябва да го свалям.Все ще му намеря място в пчелина.Отвори ми се работа за утре.Благодаря за съветите.Володята ще излезе прав и ще взема за всеки случай триона и преносно сандъче или кошер.

Ангел Йосифов
26.11.2012, 22:30
Вземи си и лозарска ножица да поразчистиш клонките преди да отрежеш клона.И да не си забравиш булото.