PDA

Виж пълната версия : Субсидии - за или против



Трендафил Дончев
15.09.2017, 15:04
Необходими ли са субсидии в пчеларството? Каква роля имат и кой трябва да ги получава? Ако ли не. Защо?

Моля постовете ви да бъдат към темата, а не като отговори към мен. Аз само пускам темата.

Юрий Цветков
15.09.2017, 15:22
Я дай дефиниция на думата "субсидии".

Ако става въпрос за проекти ( от рода на Сапард) за изграждане на пчелин или пчеларска база с обурудване, които задължително да са за юридически лица с определен капацитет и задължение проека да съществува поне 5 години. Да има и определен брой наети работници съм за.

Но за раздаване на пари на (калпак) кошер или всевъзможни други, деминимис и т.н. съм твърдо против. Защото това води само до подържането на някакви живи бройки и нищо повече. Няма реална селекция, не се гонят по-добри резултати, не се бракуват болните и недъгавите, само заради едните пари. Това вреди на целия сектор.

panto
15.09.2017, 15:29
Субсидиите изкривяват пазара и са предпоставка за корупция.Най ефективен способ за подпомагане на даден отрасъл е минималната изкупна цена,но затова е нужна силна ДЪРЖАВА.

бат тянко
15.09.2017, 15:36
Аз мисля, че ако някой има нужда от финансова помощ, е добре да има и някой който да дава такава. Това че, пътя към ада е осеян с добри намерения не е тайна за никой. А субсидии нека да получава всеки, който спазва буквата на закона. Такъв сигурно и данъци ще плаща, работна ръка ще наема, и ще движи икономиката на родината.

Трендафил Дончев
15.09.2017, 17:07
Я дай дефиниция на думата "субсидии".



Всеки може да си извади определението от интернет и да си интерпретира върху него както си иска.;)

tsc1
15.09.2017, 17:34
.....Най ефективен способ за подпомагане на даден отрасъл е минималната изкупна цена,но затова е нужна силна ДЪРЖАВА.
Накой замисля ли се какво означава това?

ch.atanasov
15.09.2017, 17:39
Накой замисля ли се какво означава това?

Носталгия и мечти.:bigsmile:

rosty_sz
15.09.2017, 19:25
Субсидии за брой пч.семейства - против.
Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.

jdrumev
15.09.2017, 19:57
Субсидии според мен трябва да вземат пчелари с над 200 кошера и повече от един пчелин без странични доходи от друга дейност.А финансова помощ да се дава на всички които са под 100 кошера и само един пчелин без странична доходи от друга дейност.Също финансовата помощ трябва да се от пуска целогодишно на нуждаещите за момента от нея.Примерно 80% смъртност през зимата.Човека си подава документите и тя му се изплаща.Не може да имаш 80% смъртност зимата и да си вземеш помоща септември октомври и то за живи семейства само/разбира се ако си вадиш хляба с пчеларсто/.

tsc1
15.09.2017, 20:07
Субсидии според мен трябва да вземат пчелари с над 200 кошера и повече от един пчелин без странични доходи от друга дейност.А финансова помощ да се дава на всички които са под 100 кошера и само един пчелин без странична доходи от друга дейност.Също финансовата помощ трябва да се от пуска целогодишно на нуждаещите за момента от нея.Примерно 80% смъртност през зимата.Човека си подава документите и тя му се изплаща.Не може да имаш 80% смъртност зимата и да си вземеш помоща септември октомври и то за живи семейства само/разбира се ако си вадиш хляба с пчеларсто/.
Един уточняващ въпрос - от чий джоб трябва да се вземат тези пари?

valaz
15.09.2017, 20:30
Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика, създава предпоставка за бюрокрация и корупция. Образно казано, даването на субсидии означава, да бъдат взети пари от едни хора, за да бъдат дадени на други. Аз съм против субсидиите във всичките им разновидности.

nikola.vladov
15.09.2017, 20:31
Най-лесния начин да се унищожи един отрасъл е да се дадат субсидии. Разрушва се връзката клиент производител. Този дето взема субсидия не го интересува качество и клиент, а да вземе субсидията. Тези които не вземат субсидия не са конкурентни и преминават в друг бранш или почват да играят за субсидия. После субсидията се спира и бранша е унищожен. Кой ли има полза от такъв сценарий?

Niki1313
15.09.2017, 20:49
Субсидии за брой пч.семейства - против.
Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.

Рости, позволи ми да допълня, че в някои райони в Българи разчитат на пчелен прашец а не на пчелен мед. Така, че по-правилното и справедливо би било да се дава субсидия на РЕАЛИЗИРАНА продукция.

... В съвременната икономика съществованието на селското стопанство е немислимо без субсидиране на отрасъла. Селското стопанство се самоизяжда и няма толкова добавена стойност, каквато има в търговията, машиностроенето и други отрасли на икономиката, различни от селското стопанство.
Селското стопанство не е способно да се възпроизвежда без странична помощ.

Мое лично мнение е че пчеларството трябва да се субсидира (макар и никога да не съм се възползвал от това), но правилата трябва да са МНОГО ПРОСТИ и нарушенията да се санкционират ЖЕСТОКО.

Преди време бях написал един пост за един колега пчелар от Великобритания, който продавал пчелен мед, като собствено производство, но го бил закупил от Аржентина на много по-ниска цена. Негов съсед го издал (заел е гражданска позиция) и на споменатия пчелар е наложена доживотна забрана да продава пчелен мед и да се възползва от каквито и да са подпомагания (пък нека да си произвежда мед колкото си иска).

...Аз поемам отговорност да участвам в такава група за създаване на ясни правила в отрасъла, но мисля, че няма кой да ме покани...

tarty
15.09.2017, 21:12
Субсидии за брой пч.семейства - против.
Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.

Как ли ще погледнат на това хората от балкана изкарващи по 8-10 кг от кошер?

дядо борю
15.09.2017, 21:27
Най справедливо е да бъде точно на брой пчелно семейство,както е на земеделците на декар,без да се интересуват от добивите им .

panto
15.09.2017, 21:40
Накой замисля ли се какво означава това?


Какво ли означава минималната изкупна цена за зърнени култури и мляко в една
Франция?
Защо тази цена веднъж определена да бъде сумата от пазарната цена на продаден мед и съответната държавна помощ?
Дали такъв тип помощ няма да е и по евтин за държавата и по ефективен

tsc1
15.09.2017, 21:47
Какво ли означава минималната изкупна цена за зърнени култури и мляко в една
Франция?
Защо тази цена веднъж определена да бъде сумата от пазарната цена на продаден мед и съответната държавна помощ?
Дали такъв тип помощ няма да е и по евтин за държавата и по ефективен

Не зная дали има такова нещо във Франция, но и да има за зърнените храни и млякото е оправдано. Това са продукти от първа необходимост и такава мярка е някакъв протекционизъм, борба със спекулата. С меда не стоят така нещата. Без мед може, без хляб - не! Ако се въведе такава цена, то тогава ще трябва да я има и за всички други хранителни продукти, добивани от земеделците. Пазарната икономика отиде на кино и ще се върнем към принципите на социализма.

panto
15.09.2017, 22:07
Не зная дали има такова нещо във Франция, но и да има за зърнените храни и млякото е оправдано. Това са продукти от първа необходимост и такава мярка е някакъв протекционизъм, борба със спекулата. С меда не стоят така нещата. Без мед може, без хляб - не! Ако се въведе такава цена, то тогава ще трябва да я има и за всички други хранителни продукти, добивани от земеделците. Пазарната икономика отиде на кино и ще се върнем към принципите на социализма.

Виж съгласен съм,че не е стока от първа необходимост,а и няма кой да го приложи,но за мен това е начина за прозрачно подпомагане на сектора и то на хората,които ще го развият .

Не виждам никакъв социализъм

agro
15.09.2017, 22:20
Селското стопанство се субсидира с няколко идеи.
Първата е да е евтина храната, за да е доволен народа и да не се бунтува. Най-лесно се бунтуват гладните. Затова тези, които държат хляба и ножа, се грижат да има възможно най-малко гладни. Империи са се управлявали с девиза "Хляб и зрелища".
Втората причина е, че някъде другаде произвеждат по-евтина селскостопанска продукция и ако има отворен пазар, на някои места земеделието просто няма да е рентабилно и земята ще запустее. В момент на криза/война/ може да се окаже фатално, ако нямаш собствено производство на храна.
Трета причина е, че собственик на много земя /напр. в Англия/ е управляващата аристокрация и тя има интерес да взема рента от земята. И при нас така стана, някои накупиха огромно количество земя и сега живеят от високата рента, която обаче няма да е висока, ако изчезнат субсидиите.
Причини много, но субсидиите ще останат, поне докато стандартът на живот по цялата Земя поне малко се изравни. И понеже за пчеларите почти няма субсидии - ревем заради евтин внос на мед от държави с по-нисък стандарт на живот. А такива колкото искаш. Ние няма да променим света, поне да се натискаме да докачим нещо покрай другите субсидирани под предлог, че е несправедливо.

tsc1
15.09.2017, 22:22
Виж съгласен съм,че не е стока от първа необходимост,а и няма кой да го приложи,но за мен това е начина за прозрачно подпомагане на сектора и то на хората,които ще го развият .

Не виждам никакъв социализъм
Как да не е социализъм? Ако определената от държавата минимална цена не се хареса на търговците, те просто ще спрат да изкупуват мед, защото може да са и на загуба. Тогава кой ще го изкупува? Трябва държава да го изкупува на тази цена иначе целия отрасъл ще отиде "на кино". А защо само меда ще попитат производителите на месо, плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения, билки и гъби? Как ще ги убедиш, че за пчеларите може, а за тях - не?
Да се върнем към "Нектаркооп" ли?

jdrumev
15.09.2017, 22:30
Субсидии трябва да има и то само за големите пчелни стопанства.Тия стопанства имат работници,големи разходи при слаба година,плащат по големи данъци и др.
Малките ако искат да станат като големите си има програми за развитие.Не може да смучеш от две места едновременно.

rosty_sz
16.09.2017, 07:09
Как ли ще погледнат на това хората от балкана изкарващи по 8-10 кг от кошер?

От много години говоря че е нелогично балканския и полския букет да са на една цена. Многократно съм задавал въпроса и на Апитрейд тук във форума. За пръв път тази година Апитрейд направиха по-висока цена за балкански букет. За сега разликата е малка но вярвам че ще се оправят нещата и тогава и няма да е проблем че в тези райони добива е по-малък.

valaz
16.09.2017, 07:19
Пазарната икономика и субсидиите са взаимно изключващи се понятия. Пазарната икономика свършва тогава, когато започне раздаването на субсидии. Има много по-добри начини за подпомагане на пчеларството, без раздаване на субсидии. Това са ограничаване вноса на мед от страни извън ЕС, премахване възможността за смесване на български и вносен мед от страна на преработвателите, държавен контрол върху използването на инсектициди от фермерите и много други.

Искрен Мутафов
16.09.2017, 08:28
А защо само меда ще попитат производителите на месо, плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения, билки и гъби? Как ще ги убедиш, че за пчеларите може, а за тях - не?



Хайде стига само "чесане на езици" - производителите на плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения и билки получават СЕП, който според обработваните декари започва от 32лв/дк преминава през 45лв/дк и може да достигне до към 62-62лв... Отделно производителите на плодове, зеленчуци и месо имат обвързана подкрепа - която се дава срещу реализирана продукция(което пък води до мега ъпсурди като фактуриране на хиляди килограми домати например на цена от 1ст/кг - някой, някъде да е видял такава цена по пазари, борси и тържища...?!?) и надхвърля стотици левове на декар, така че производителите на плодове и зеленчуци въобще не са за оплакване - не че им е кой знае колко розово положението, но получават и пари за препарати и торове, производителите на картофи получават средства за закупуване на семена...

Пчеларството е един от малкото, а може би и единственният сектор на селското стопанство който не получава нито директни плащания, нито обвързана подкрепа за реализирана качественна продукция - защото, ако се субсиди а продукция голяма част от сектора ще излезе на светло, и статистики(МЗХГ стакмистики) цитирани ми от "корифеии" в бранша ще са с различни и доста по реални цифри...

tarty
16.09.2017, 08:42
От много години говоря че е нелогично балканския и полския букет да са на една цена. Многократно съм задавал въпроса и на Апитрейд тук във форума. За пръв път тази година Апитрейд направиха по-висока цена за балкански букет. За сега разликата е малка но вярвам че ще се оправят нещата и тогава и няма да е проблем че в тези райони добива е по-малък.

Напълно съгласен, но тук се пише за субсидий. Няма как веднага някой от село да не каже, че ти като вадиш 5 пъти повече мед(като количество)от него ще вземаш 5 пъти по голяма субсидия и мислиш само за това как да вземеш повече пари от него. Напълно нормална човешка гледна точка.

tsc1
16.09.2017, 08:57
Хайде стига само "чесане на езици" - производителите на плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения и билки получават СЕП, който според обработваните декари започва от 32лв/дк преминава през 45лв/дк и може да достигне до към 62-62лв... Отделно производителите на плодове, зеленчуци и месо имат обвързана подкрепа - която се дава срещу реализирана продукция(което пък води до мега ъпсурди като фактуриране на хиляди килограми домати например на цена от 1ст/кг - някой, някъде да е видял такава цена по пазари, борси и тържища...?!?) и надхвърля стотици левове на декар, така че производителите на плодове и зеленчуци въобще не са за оплакване - не че им е кой знае колко розово положението, но получават и пари за препарати и торове, производителите на картофи получават средства за закупуване на семена...

Пчеларството е един от малкото, а може би и единственният сектор на селското стопанство който не получава нито директни плащания, нито обвързана подкрепа за реализирана качественна продукция - защото, ако се субсиди а продукция голяма част от сектора ще излезе на светло, и статистики(МЗХГ стакмистики) цитирани ми от "корифеии" в бранша ще са с различни и доста по реални цифри...
Искрене,
Не си проследил постовете! Аз не съм против субсидиите. Те са обществено необходимо зло - казвал съм това и друг път. Има ли ги в една страна от ЕС, трябва да ги има във всички. Моят коментар е по повод идеята на колегата за минимални изкупни цени. Такова животно при пазарна икономика не може да има! Мислете с главите си!

Искрен Мутафов
16.09.2017, 12:45
Искрене,
Не си проследил постовете! Аз не съм против субсидиите. Те са обществено необходимо зло - казвал съм това и друг път. Има ли ги в една страна от ЕС, трябва да ги има във всички. Моят коментар е по повод идеята на колегата за минимални изкупни цени. Такова животно при пазарна икономика не може да има! Мислете с главите си!

Да, за минималните изкупни цени, те трябва да са функция на пазара - на сблъсъка на търсенето и предлагането, а не "спуснати" отгоре, и примерно можем да приемем, че минималната изкупна цена е тази, най-ниската на която се реалицират реални сделки, и това което се подочува от тук-от-там, колкото и тревожно да звучи, е че на места има сделки на 3,60лв/кг. - предполагам става въпрос не за пчелен мед, ами за някакъв "захарен микс"...

Валентин.
16.09.2017, 13:03
Хайде стига само "чесане на езици" - производителите на плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения и билки получават СЕП, който според обработваните декари започва от 32лв/дк преминава през 45лв/дк и може да достигне до към 62-62лв... Отделно производителите на плодове, зеленчуци и месо имат обвързана подкрепа - която се дава срещу реализирана продукция(което пък води до мега ъпсурди като фактуриране на хиляди килограми домати например на цена от 1ст/кг - някой, някъде да е видял такава цена по пазари, борси и тържища...?!?) и надхвърля стотици левове на декар, така че производителите на плодове и зеленчуци въобще не са за оплакване - не че им е кой знае колко розово положението, но получават и пари за препарати и торове, производителите на картофи получават средства за закупуване на семена...

Пчеларството е един от малкото, а може би и единственният сектор на селското стопанство който не получава нито директни плащания, нито обвързана подкрепа за реализирана качественна продукция - защото, ако се субсиди а продукция голяма част от сектора ще излезе на светло, и статистики(МЗХГ стакмистики) цитирани ми от "корифеии" в бранша ще са с различни и доста по реални цифри...

За пчеларите има пък “Пчеларска програма“. Дават ти отводки, майки и лекарства и ти работи и вади мед. Все едно на градинаря с доматите да му дадат разсада и тора, пък той да кОпа и да берЕ.

tsc1
16.09.2017, 13:32
Цените на едро ще изсветлеят само ако се създаде борса за пчелни продукти. Там е мястото, където трябва да се срещнат интересите на пчелари и търговци на едро.

Валентин.
16.09.2017, 13:44
Цените на едро ще изсветлеят само ако се създаде борса за пчелни продукти. Там е мястото, където трябва да се срещнат интересите на пчелари и търговци на едро.

Да бе, както изсветляват на борсите за плодове и зеленчуци. Бедна ти е фантазията какви фактури се пускат сега за обвързаната подкрепа. И май забравяте, че живеем в България. Мечтаете за някой неща.hi;

tsc1
16.09.2017, 16:15
Да бе, както изсветляват на борсите за плодове и зеленчуци. Бедна ти е фантазията какви фактури се пускат сега за обвързаната подкрепа. И май забравяте, че живеем в България. Мечтаете за някой неща.hi;

Мисля че бъркаш борса с тържище.

cecko96_1
16.09.2017, 16:40
Приносът на пчелите за глобалното опрашване се оценява на 265 млрд. евро
84% от всички култивирани растения в Европа се опрашват от пчели
Но субсидиите отиват в ЗЪРНОПРОИЗВОДСТВОТО което убива своите източници на високи и качествени добиви. Около 1 000 000 лева предстои да бъдат разплатени на тютюнопроизводителите през идната седмица, след като бъдат преведени 150 000 и.т.н.............





В световен мащаб три от четири от нашите хранителни култури зависят от опрашители като пчели. В Европа 84% от всички култивирани растения се опрашват от пчели.

Пчелите и другите опрашители играят огромна роля в предлагането на храни и глобалната икономика. Опрашването засяга както количеството, така и качеството на културите. Не е изненадващо, че неадекватното опрашване на някои култури води до по-ниски добиви.

Промишленото земеделие заплашва пчелите, като ги лишава от ценни източници на храна и ги излага на токсични химикали. В резултат на това пчелите и другите опрашители са под сериозна заплаха. Това застрашава нашето предлагане на храни и екологичното равновесие. Изводите направете сами. Необходими ли са субсидии в пчеларството? Или по точно имаме ли шанс без субсидии?

ch.atanasov
16.09.2017, 21:11
http://bnr.bg/post/100873441/inj-dimo-dimov-ima-shans-za-direktno-evropeisko-subsidirane-za-pchelarite

delta.e
16.09.2017, 21:31
Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика, създава предпоставка за бюрокрация и корупция. Образно казано, даването на субсидии означава, да бъдат взети пари от едни хора, за да бъдат дадени на други. Аз съм против субсидиите във всичките им разновидности.

Колега , аз никога не съм бил против това , че някои пчелари работят по мнайсет схеми .
Колкото пари са взели , това си е тяхна работа .Халал да е .
Едно , не съм съгласен с теб - Цяла Европа , да не кажа целият цивилизован Свят дотира своето селско стопанство .

ch.atanasov
16.09.2017, 21:39
Колкото пари са взели , това си е тяхна работа .Халал да е .


Защото мислиш, че парите падат от небето или Бойко ги копа в задния двор на МС. Щом и интАлигенцията мисли така О мале, О мале.:(crying;

delta.e
16.09.2017, 21:57
Атанасов и ти се водиш за интелИгент .
На мен ми писна всяка година да се занимавам с нова документация .
Защо ли ?
Защото , няма ясни правила !
Щом момчета могат да вземат нещо - напред .
Вземи и ти !
Бургас и ГЕРБ сте ръка за ръка .

demonj
17.09.2017, 15:27
Категорично съм против всякакъв вид субсидии в пчеларството,поради причината че всякакви измамници и мошенници тръгнаха да пчеларстват преди няколко години заради субсидиите,една минимална продажна цена медът определена от държавата би била от по голяма полза на пчеларя.Също и забрана за внос на чужд мед от Китай и Украйна.

cecko96_1
17.09.2017, 15:36
Категорично съм против всякакъв вид субсидии в пчеларството,поради причината че всякакви измамници и мошенници тръгнаха да пчеларстват преди няколко години заради субсидиите,една минимална продажна цена медът определена от държавата би била от по голяма полза на пчеларя.Също и забрана за внос на чужд мед от Китай и Украйна.

Живееш в ЕС това което пишеш с минималната цена и забраната за вноса няма как да стане! Давай на татък нещо което ще мине и е възможно да стане.Иначе само да си пишем врели не кипели просто няма смисъл.

Юрий Цветков
18.09.2017, 10:05
Хайде стига само "чесане на езици" - производителите на плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения и билки получават СЕП, който според обработваните декари започва от 32лв/дк преминава през 45лв/дк и може да достигне до към 62-62лв... Отделно производителите на плодове, зеленчуци и месо имат обвързана подкрепа - която се дава срещу реализирана продукция(което пък води до мега ъпсурди като фактуриране на хиляди килограми домати например на цена от 1ст/кг - някой, някъде да е видял такава цена по пазари, борси и тържища...?!?) и надхвърля стотици левове на декар, така че производителите на плодове и зеленчуци въобще не са за оплакване - не че им е кой знае колко розово положението, но получават и пари за препарати и торове, производителите на картофи получават средства за закупуване на семена...

Пчеларството е един от малкото, а може би и единственният сектор на селското стопанство който не получава нито директни плащания, нито обвързана подкрепа за реализирана качественна продукция - защото, ако се субсиди а продукция голяма част от сектора ще излезе на светло, и статистики(МЗХГ стакмистики) цитирани ми от "корифеии" в бранша ще са с различни и доста по реални цифри...
Искрене, защо тогава през последните години пчелните семейства се увеличиха двоино, а площите с плодове и зеленчуци намаляват?

Искрен Мутафов
18.09.2017, 10:56
Искрене, защо тогава през последните години пчелните семейства се увеличиха двоино, а площите с плодове и зеленчуци намаляват?

Точно напротив - площите с плодове и зеленчуци са се увеличили поне двойно(според мои наблюдения - ще ти потърся и официална статистика, понеже забелязвам че обичаш да си "контра"). Страшно много на брой големи зърнопроизводители се преориентират с част от стопанствата си към отглеждането на плодове и зеленчуци(и то с хиляди декари).
Докато пчелните семейства по-скоро са излезли "на светло", по една или друга причина са регистрирани/вписани в регистъра на БАБХ - а, собствениците им са и законово длъжни да ги регистрират, от години доцента(проф. Пламен Петров) твърди, че общият брой на регистрираните и нерегистрираните пчелни семейства в България е над 1 000 000(един милион)!!!

jdrumev
18.09.2017, 11:07
1 мил ако ще стават,няма смисъл от субсидии,а от правене на кошери и отводки.;)

Искрен Мутафов
18.09.2017, 11:18
1 мил ако ще стават,няма смисъл от субсидии,а от правене на кошери и отводки.;)

г-н ДЖрумев,

няма да стават 1млн - те, реално съществуващи от поне няколко годинини са над 1млн!!!

jdrumev
18.09.2017, 12:10
Ако са наистина толкова г-н Мутафов защо се продължава да има пари за Пчеларски Програми?Къде са тия добиви от 1 мил пчелни семейста?Къде е тая смъртност на 100-150 хим пчелни семейства?На каква база трябва да се дават субсидии на сектор за които е в пълно неведение държавата.
Личи си ,че скоро сте се дипломирали/не се заяждам/ цитирате професори,но да ли е така в БГ.Да ли не сте разбрали професора грешно 1 мил пчелни кошера ,а не 1 мил пчелни семейства.

ianev
18.09.2017, 12:25
Аз съм по скоро против и без субсидия от всякакъв род се оправям. Така че мога и без тях, за мен те водят само до порочни практики и въобще не водят до някакъв напредък в сектора. Е давам пример, Нова Зеландия е забранила субсидирането под каквато и да е мярка от 30 години, да не би земеделието да им е по изостанало от нашето. Ако се резне кранчето много хора който се занимават ще ликвидират всичко, това не важи само за пчеларите

jdrumev
18.09.2017, 12:49
Точно така е колега.Не може да имаш 200кошера пролетта живи и да чакаш държавата да те субсидира.Не може да вземаш пари по 5 мярки и пак да искаш да цуцкаш.
Гледай за финансовата помощ на пчелари съм твърдо ,,ЗА,,.Имаш 100% смъртност викаш комисия,турят ти 5-6 подписа барабар с на кмета и чак тогава държавата да ти помогне.

kuline
18.09.2017, 13:06
Друмев, много искаш, ама тъй и тъй си почнал с искането, поне си поискай ризата от мода. :bigsmile: г-н ДЖрумев

Юрий Цветков
18.09.2017, 13:17
Точно така е колега.Не може да имаш 200кошера пролетта живи и да чакаш държавата да те субсидира.Не може да вземаш пари по 5 мярки и пак да искаш да цуцкаш.
Гледай за финансовата помощ на пчелари съм твърдо ,,ЗА,,.Имаш 100% смъртност викаш комисия,турят ти 5-6 подписа барабар с на кмета и чак тогава държавата да ти помогне.

И защо трябва да ти помага държава след като ти си некадърен и неставаш за тая работа?

Това не е лично към теб, а по принцип. Нямам предвид и химическо натравяне.

Юрий Цветков
18.09.2017, 13:30
Точно напротив - площите с плодове и зеленчуци са се увеличили поне двойно(според мои наблюдения - ще ти потърся и официална статистика, понеже забелязвам че обичаш да си "контра"). Страшно много на брой големи зърнопроизводители се преориентират с част от стопанствата си към отглеждането на плодове и зеленчуци(и то с хиляди декари).
Докато пчелните семейства по-скоро са излезли "на светло", по една или друга причина са регистрирани/вписани в регистъра на БАБХ - а, собствениците им са и законово длъжни да ги регистрират, от години доцента(проф. Пламен Петров) твърди, че общият брой на регистрираните и нерегистрираните пчелни семейства в България е над 1 000 000(един милион)!!!

За плодовете и зеленчуците, говоря по лични наблюдения. Може и да си прав не споря. Отнсно бр. на пчелните семейства, не се съмнявам, че са над милион. От кога точно е така не знам, но примерно съм убеден, че преди 10 години не са били толкова. Вероятно са били на половина. Очевиден факт (независимо от причините), е че са се умножили. Та тогава резонния въпрос е: Колко целим да станат? Територията на страната не се е уеличила и няма как да стане. А пчелната паша не се е увеличила. Да не говорим, за изсечени и опожарени акациеви и липови гори. Ти да си виждал новосъздадено липово или акациево насаждение? Та какво се цели с НПП с парите за отвотки например?

jdrumev
18.09.2017, 13:43
И защо трябва да ти помага държава след като ти си некадърен и неставаш за тая работа?

Това не е лично към теб, а по принцип. Нямам предвид и химическо натравяне.



Точно за такава помощ имах предвид да не е зависила смъртноста от теб.Затова сложих и кмета там.Нека носи наказателна отговорност да видиш ти да ли ще участва в схема за дребни пари.

Юрий Цветков
18.09.2017, 14:43
Дака за отравянията. Те не идват сами, някой ги причинява. Та този някой да плати щетите на 100% и на всички засегнати, а и една солидна глоба на държавата. Пък после ако иска пак да трови.

delta.e
18.09.2017, 15:10
Юри , съгласен съм с теб .
Колкото до субсидиите след , като държавата ги отпуска всеки да се възползва .
Аз , никога не съм работил по програми , а и нямам намерение .

Юрий Цветков
18.09.2017, 16:13
Даскале, не завиждам на никой за взети пари от държавата. Само не разбирам защо, тези които са взели, сега най-много реват, че пчеларството било в упадък. Свършиха парите или какво? То както е тръгнало, след няколко години, кошерите ще станат повече от хората.;)

delta.e
18.09.2017, 18:55
Ще видим след 2020 г. , който умее занаята ще го бъде .

Пизо
18.09.2017, 20:23
Ще видим след 2020 г. , който умее занаята ще го бъде .
Не разбирам защо след 2020.

krasimir2006
18.09.2017, 22:13
Не разбирам защо след 2020.

Според мен ще е по-рано.
Просто много пчелари се "напечелиха" бързо.
Цедката вече е в действие и дава резултати.

go6om
19.09.2017, 12:55
И след 2020 , където е текло ще тече, но пчелините не намаляват, а се увеличават.

jdrumev
19.09.2017, 13:00
Според мед пролетта намаляват пчелите,а се увеличават кошерите.Както вика брата ,,Топлим вода и разхлаждаме,,

delta.e
19.09.2017, 13:31
Сега те разбрах ! :acute:

cecko96_1
19.09.2017, 14:16
https://www.fermer.bg/пчелният-мед-на-едро-поевтинява-на-дребно-поск Първо питам, как е възможно изкупната цена на едро да пада ,а на дребно да се повишава?Това не е ли кражба? Някой по веригата изсмуква ,краде парите на производителите на мед! Второ- РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ .За едни пчелари в сектора независимо какви са те "биологични" или не, ще има средства- субсидии, забележете 70ЛВ И ДВОЙНО ПО- ВИСОКА ИЗКУПНА ЦЕНА, А за останалите абсолютно нищо.Това си е чиста конфронтация в сектора. Всички регистрирани плащаме данъци и осигуровки. Е, не може с комшията да работим една и съща работа, да третираме с екостоп и двамата имаме горе- долу един и същи добив, но той взема 7000лв субсидия и иска да изкупи и моя мед, защото имал по -добър пазар.Е, какво става? Нормално ли е това?Миналата година де мини мис заедно с фирмите изкупуващи мед ни принуди да продаваме мед на 3,80, за да вземем документ за проби, който фирмите не искат да дават, когато вземат меда.Тая година какво да очакваме, каква секира ни готви мзх?

Трендафил Дончев
19.09.2017, 16:07
Е, какво става? Нормално ли е това?

А, питай, питай. Те и други питаха, но БОГ им изпрати прозрение. Сега вече всичко им е ясно. :bigsmile:

kuline
19.09.2017, 19:10
А, питай, питай. Те и други питаха, но БОГ им изпрати прозрение. Сега вече всичко им е ясно. :bigsmile:

Ха-ха-ха. Прозряхме я, колко сме невежи. Атакуват ни от дето могат. :bigsmile: И за да не се пренесат в други измерение споровете, предпочетох да се въздържам, защото си знам търпилчето.

delta.e
19.09.2017, 19:36
Аз , не виждам лошо човек да пита .
Народната приказка е , че - С питане до Цариград се стига .
Сега , явно има нов вариант . По съвременно му -кавърверсия .
Пък знае ли човек ?!?

nikawr
19.09.2017, 21:05
Субсидии, аз съм за ако се дават на всички регистрирани пчелини, на брой жив кошер март месец. Иначе съм против ако са само за някой, дори и за процент смъртност съм против. Реално контрола на държавата във нашия сектор е сведен до рушвета на чиновника, без значение по коя програма е и затова целия сектор е на това дередже. Демек, каквито хората такава е и държавата! Не виждам въобще що се дърлите, за био, субсидии, демаксимус, де минимус и т.н. простотии?
А колкото за след 2020, не се тревожете, ще измислят нови врътки, оп програми, и както се казва, дето е текло, пак ще тече...

jdrumev
19.09.2017, 21:12
Е как на жив:bigsmile:То няма и умрели ти на жив.По е справедливо да се дават и за загиналите и за живите.

Niki1313
19.09.2017, 21:43
Субсидии, аз съм за ако се дават на всички регистрирани пчелини, на брой жив кошер март месец. Иначе съм против ако са само за някой, дори и за процент смъртност съм против. Реално контрола на държавата във нашия сектор е сведен до рушвета на чиновника, без значение по коя програма е и затова целия сектор е на това дередже. Демек, каквито хората такава е и държавата! Не виждам въобще що се дърлите, за био, субсидии, демаксимус, де минимус и т.н. простотии?
А колкото за след 2020, не се тревожете, ще измислят нови врътки, оп програми, и както се казва, дето е текло, пак ще тече...

Колега nikawar,

Аз като гражданин на тази държава се чувствам обиден от Вашия пост "...Демек, каквито хората такава е и държавата..."

Първо - ДЕМЕК е стара Българска дума или остатък от някакво чуждо влияние.
Второ - Аз не изпитвам и не усещан никаква принадлежност към управляващите ни политици, държавни и общински служител и за това ми е обидно, че ме поставяте под общ знаменател.

Може ли да ни споделите, Вие какво се опитахте да промените и отстоявате ли гражданската си позиция, винаги и когато трябва, за да промените текущото състояние.

...Мислят ли уважаваните модератори, че би било интересно да се пусне тема от сорта "Устояване на гражданска позиция и изразяване на недоволство", за да видим, кой къде се намира и достойни ли сме да се наречем БЪЛГАРИ (все пак след 2 дни имаме Национален празник).

Трендафил Дончев
19.09.2017, 22:05
Колега nikawar,

Аз като гражданин на тази държава се чувствам обиден от Вашия пост "...Демек, каквито хората такава е и държавата..."

Първо - ДЕМЕК е стара Българска дума или остатък от някакво чуждо влияние.
Второ - Аз не изпитвам и не усещан никаква принадлежност към управляващите ни политици, държавни и общински служител и за това ми е обидно, че ме поставяте под общ знаменател.

Може ли да ни споделите, Вие какво се опитахте да промените и отстоявате ли гражданската си позиция, винаги и когато трябва, за да промените текущото състояние.

...Мислят ли уважаваните модератори, че би било интересно да се пусне тема от сорта "Устояване на гражданска позиция и изразяване на недоволство", за да видим, кой къде се намира и достойни ли сме да се наречем БЪЛГАРИ (все пак след 2 дни имаме Национален празник).

Имаш пълното право да я пуснеш.

tsc1
20.09.2017, 07:33
Я дай дефиниция на думата "субсидии".

Ако става въпрос за проекти ( от рода на Сапард) за изграждане на пчелин или пчеларска база с обурудване, които задължително да са за юридически лица с определен капацитет и задължение проека да съществува поне 5 години. Да има и определен брой наети работници съм за.

Но за раздаване на пари на (калпак) кошер или всевъзможни други, деминимис и т.н. съм твърдо против. Защото това води само до подържането на някакви живи бройки и нищо повече. Няма реална селекция, не се гонят по-добри резултати, не се бракуват болните и недъгавите, само заради едните пари. Това вреди на целия сектор.
След седем страници изписани с общи приказки и декларации от вида "Аз съм за субсидиите" и "Аз съм против субсидиите" трябва да се върнем тук. И някой да се заеме с анализа за какви субсидии през този програмен период става дума, каква е тяхната цел и смисъл, от къде идват парите и какъв ефект се преследва с тяхното даване от страна на държавата. Вземете и анализирайте НПП точка по точка. Там е зарито кучето. Директни субсидии от ЕС за пчеларството НЯМА. Има ПРСР, но това е друга бира. Де минимис не е субсидия, а помощ от държавата за покриване на определени загуби.

nikawr
20.09.2017, 09:18
Колега, имаш пълнотоправо да се обиждаш от каквото сметнеш за обидно! Но това няма да промени фактите!
1. Само си припомни опитите за протести от пчеларски организации, смешна работа, 10-20 човека на протест! /тука да отбележа че и аз не съм присъствал, причина: не съвпадане на позиция!/
2. Липса на единна позиция по развитието на сектора от страна на десетките пчеларски организации и "вождове" !
3. Пълната мъгла по раздаването на каквито и да е средства и липса на какъвто и да е контрол по тези давания!
4. Ако пак се чустваш обиден, върни се на т. 1
Искам да кажа, че затова положение в сектора сме си виновни НИЕ И САМО НИЕ, както и за батака в цялата Държава!

Сега по твоите точки:
1. Много думи са заимствани от Турски, Руски, Френски, Английски и т.н.
Справка в нета: https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BA /Турцизъм/
2. Колега къде беше по изборите, гласува ли? Как да не си съпричастен със управлявашите, та те са Българско правителство, одобряваш или не тяхната политика, те са лицето на България!
3. Да колега, отстоявам винаги когато мога гражданската си позиция, ходя по протести на които смятам че са моя протест, а не по партийни и други линии, стремя се винаги когато видя повод да показвам на четирите си деца си че сме Велик и силен народ, с корени толкова далече в миналото, че е трудно да се проследят!

Краско
04.10.2017, 12:56
Субсидирането в нашата държава изкривява производството. Щом се удари тъпана че дадена земеделска ще се субсидира или подпомага от държавата, изкупвачи търговци и всякаква сволоч която е следващото звено след производителя бие балтията на производителя като срива изкупната цена. Мотивът им е, че ЗС/ЗП ще вземат да станат по богати. Така че аз съм ТВЪРДО ПРОТИВ всякакви мерки и всякакви субсидии в нашата държава. Мерките и схемите за субсидиране фактор за надуване на цени на техника у нас и сриване на изкупни цени.
А пропо в България не се ли възприеме кооператива като начин на обединение на дребните просто нямаме шанс самостоятелно да се развиваме. Но това няма как да стане щото винаги ще има зрънца от типа селски тарикат.

enchev
04.10.2017, 19:25
Не съм чул зърнопроизводител да не иска субсидия,а повечето пчелари май са за

kuline
04.10.2017, 19:43
Не съм чул зърнопроизводител да не иска субсидия,а повечето пчелари май са за
Прав си донякъде, за зърнарите, но те си имат "лостове", чрез които влияят на процеса. Един от тях е сваляне на рентата за единица площ, която дават на собственика на обработваемата земя.
До скоро ни принуждаваха да сключваме дългосрочни рентни договори, за да не идем при друг. От скоро обаче,, договорите са едногодишни, заради невидението със субсидирането.
Пчеларя обаче, не виждам как би повлиял на субсидирането в положителна за него посока. Именно заради това по- добре да го няма.

solaris60
04.10.2017, 19:48
Не съм чул зърнопроизводител да не иска субсидия,а повечето пчелари май са за

И аз съм - ЗА. Да се дават на всеки. Ако повече вземат по малко субсидийка ще се развие повече сектора, отколкото да вземат единици и да се тъпче на едно място. Защо? Защото малката субсидийка по вероятно е да се вложи в кошера и повече кошери ще дръпнат напред, отколкото да се дадат на по крупни, които и по трудно усвояват пашата поради прекомерното разположение на кошери на едно място и загуба на пари не по предназначение.

enchev
04.10.2017, 20:38
Цена на меда нямаме,деминимис нямаме,една НПП и то само някой се докопват до нещо,всичко все вдига ,потъваме от всякаде

jdrumev
04.10.2017, 20:57
За деминимис още не е сигурно, че няма да има.Лошото е, че при тая голяма зимна смъртност държавата не помогна с нищо на пчеларите освен с контрола над зърнарите към нерегламентираните пръскания.

agro
04.10.2017, 21:15
За пчеларите програмите са сбъркани. Те са по принцип земеделски производители, но програмите с пари, насочени към земеделските производители са прекалено мащабни и малките производители като пчеларите остават под чертата. Пчеларските програми пък са много микроскопични като пари и не предлагат нищо съществено на един пчелар, така че той да "дръпне" нагоре, освен ако не е начинаещ. С изключение на "Млад фермер" май няма програма, която да се занимава със суми от порядъка на 10 - 30 хил. лв. Според мен не се отчита спецификата на тази дейност, която е полезна, но е трудно да бъде извършвана в индустриалните мащаби на съвременното земеделие.

kuline
04.10.2017, 21:33
За пчеларите програмите са сбъркани. Те са по принцип земеделски производители, но програмите с пари, насочени към земеделските производители са прекалено мащабни и малките производители като пчеларите остават под чертата. Пчеларските програми пък са много микроскопични като пари и не предлагат нищо съществено на един пчелар, така че той да "дръпне" нагоре, освен ако не е начинаещ. С изключение на "Млад фермер" май няма програма, която да се занимава със суми от порядъка на 10 - 30 хил. лв. Според мен не се отчита спецификата на тази дейност, която е полезна, но е трудно да бъде извършвана в индустриалните мащаби на съвременното земеделие.
Анджек! Егати подпомагането от Европата. Според мен, би следвало до сега земеделските стопани, да са се сдобили с необходимото, за да са конкурентноспособни, ако не - техен проблем.
Нека останат тия, които могат да са.
Няма как, в долината на розите, да се очакват изкуствени добиви на пшеница, а в Добруджа - на рози.

Трендафил Дончев
15.10.2017, 18:37
Гледате ли, гледате ли НОВА ТВ? Как се раздават субсидии?

kuline
15.10.2017, 18:58
Гледате ли, гледате ли НОВА ТВ? Как се раздават субсидии?

Тюю, изпуснах. Що не ми прати "стреличка"? В нета го има https://nova.bg/news/view/2017/10/15/195735/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%BC%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D1%83%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D 0%B5%D0%B1%D0%B8-%D1%81-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8/

Юрий Цветков
15.10.2017, 21:14
Да гледах. Ами няма нищо незаконно. ;)

kuline
15.10.2017, 21:23
Да гледах. Ами няма нищо незаконно. ;)

Юрка, аз още не съм го гледал, защото имам други ангажименти, но предполагам, че е така както казваш, инак щяха да се задействат дознание, прокаратура и т.н. Като си мисля - Защо ли? Има от `де да вземат пари, `що да не ги дават. Все пак България е.

Гогол
15.10.2017, 21:50
За пчеларите програмите са сбъркани. Те са по принцип земеделски производители, но програмите с пари, насочени към земеделските производители са прекалено мащабни и малките производители като пчеларите остават под чертата..

А до колко е вярно,че от 01.01.2020 г.няма да има субсидии за никого–ни зърнари,ни пчелари,ни говедари,ни овчари?
Това е муха пусната от арендатори–зърнари. Има ли нещо такова? Някой да знае нещо точно и сигурно?

Трендафил Дончев
15.10.2017, 21:50
Игличката наближава балона май?;)

kuline
15.10.2017, 21:52
Вече гледах репортажа! Ха да видим, какво ще стане? - нищо. То щерката, много се охранила бе. Аз, ако имах такова щастливо прасе - ехее. В ПЧЕЛАРСТВОТО е същата схема, ей!
https://www.youtube.com/watch?v=LA8lyQoxGgw

https://www.youtube.com/watch?v=LA8lyQoxGgw

agro
15.10.2017, 21:56
А до колко е вярно,че от 01.01.2020 г.няма да има субсидии за никого–ни зърнари,ни пчелари,ни говедари,ни овчари?
Това е муха пусната от арендатори–зърнари. Има ли нещо такова? Някой да знае нещо точно и сигурно?
Нищо сигурно няма. Днеска Станишев се изказа сутринта по радиото, че ще има съвещание ли, какво ли, на високо равнище в ЕС и ще се говори за намаляване на евросубсидиите след напускането на англичаните. Но не вярвам да се случи за земеделските субсидии. Западните фермери ще изреват на умряло на секундата. А неудобно някак за едни да има, за други да няма.

kuline
15.10.2017, 22:10
А неудобно някак за едни да има, за други да няма.

То и в пчеларството е така! За едни да има, щото видиш ли, имали сертификат и им купуват меда на 50%, над ония амсалаци, дето нямат сертификат. Нищо че пчелите им вършеят в един харман, ама за сметка на това, имали сертификат. `Бахти сертификата. Пак, да ви пусна ли клипа на Слави? - "Няма, такава, държава" Ей АМСАЛАЦИ, защо гледате пчели бре? Пак казвам - ДА НЯМА субсидиране за земеделието, било то зърнари, пчелари, животновъди, пеперудовъди, гълъбари и тем подобни!

Трендафил Дончев
15.10.2017, 22:24
Пак, да ви пусна ли клипа на Слави? - "Няма, такава, държава"

Ей, туй - песента де. Трябва да ни стане химн. И не да ни го пускат само по някои празници, а сутрин, обед и вечер, че дано най сетне се усетим, че станахме на тикви. Това пък от къде ми дойде на ума.;)

Искрен Мутафов
16.10.2017, 04:55
А до колко е вярно,че от 01.01.2020 г.няма да има субсидии за никого–ни зърнари,ни пчелари,ни говедари,ни овчари?
Това е муха пусната от арендатори–зърнари. Има ли нещо такова? Някой да знае нещо точно и сигурно?

Това е както сега е "модерно" да се класипицира, като ФАЛШИВА НОВИНА! - правилно си се ориентирал, от кого е пусната, защото целта й е точно да обслужи техните интереси или по-точно да "натисне" цената на земята надолу, а от там и рентите, защото в някой райони има и ренти от порядъка на 80-100лв/дк.
Поне за сега няма индикации за тотално спиране на субсидиите за земеделието, просто е възможно леко да бъдат намалени поради това, че през следващият програмен период 2021-2027година в Бюджета на ЕС нямя да я има вноската на Великобритания и начините за компенсирането й са два: или да се вдигнат пропорционално вноските на другите държави или да се намалят разходите. А, още едно допълнение към цитираната от теб дата 01.01.2020 г. - тогава започва последната година от програмният период 2014-2020година, та дори и да има някакви промени - то те ще започнат от началото на 2021година...

valaz
16.10.2017, 05:58
Това твърдение за предстоящото спиране на субсидиите в земеделието от 2020 или 2021 г. съм го чувал от арендатори - зърнопроизводители. Не съм сигурен, дали е вярно.

Трендафил Дончев
16.10.2017, 08:17
Аз си мисля, че субсидиите не само, че ще бъдат спрени, но ще започне и обратен процес. Само така си мисля.;)

ch.atanasov
16.10.2017, 08:34
Субсидии в селското стопанство ще има, защото иначе ще трябва да се внася не само газ, а и "мамбо". Ще има и дефицит, и глад, и току виж някоя октомврийска революция. Едва ли в Европа искат такъв сценарий, и без това се клатят основите.

tsc1
16.10.2017, 08:36
Той обратния процес си върви заедно с другия. Дава се с едната ръка само в една посока, като за сметка на това се унищожават цели други отрасли. Последен пример - преди две години се раздаваха премии не за произведено мляко, а за да не произвеждаш мляко. Сега се усетиха и пропищяха - млякото и маслото драстично поскъпват! Унищожихме огромните стада овце, които имахме, а плащаме на едни хора едни пари да опазват червеногушите гъски. Хранехме Европа и Русия с пресни зеленчуци и плодове, сега ядем турски, гръцки и македински. Какво се случи с пчеларството няма да коментирам - вие си го знаете по-добре от мен!

piper
16.10.2017, 08:54
До колкото съм запознат няма да спрат субсидиите, а ще спрат предприсъединителните мерки.Т.е спират Млад фермер,6.3,141,112,4.1 и прочие.Идеята на тези мерки беше да достигнем оборудването и механизирането на стопанствата от комунистическият режим/т.е никаква механизация в обикновеният човек/до развитите страни-трактори,комбайни,халета,с лози,хладилни складове,заводи за преработка и прочие.И още 2000 година срока беше 20 години.За това време трябваше да достигнем нивата на развитие на селското/ и не само селското стопанство/ на развитите страни.След този период няма да има инвестиционни мерки.Който купил,строил с евро пари-купил.От тук нататък/2020/ само с банкови и собствени средства.
Остават само субсидиите за единица площ /на декар,на брой глава.../
Но пък се говори ще те ще се увеличат,за да догоним плащнията на старите страни членки.
Та който се цели в Млад фермер и 6.3 да бърза,че това са последните приеми-други няма да има.

Трендафил Дончев
16.10.2017, 10:15
Субсидии в селското стопанство ще има, защото иначе ще трябва да се внася не само газ, а и "мамбо". Ще има и дефицит, и глад, и току виж някоя октомврийска революция. Едва ли в Европа искат такъв сценарий, и без това се клатят основите.

И от „мамбото„ кое не внасяме като се субсидира ТКЗС-то?

Искрен Мутафов
16.10.2017, 10:59
Аз си мисля, че субсидиите не само, че ще бъдат спрени, но ще започне и обратен процес. Само така си мисля.;)

По-скоро така ти се ще...
...колкото до "обратният процес", Павлов е прав - той си върви паралелно!!!

Трендафил Дончев
16.10.2017, 12:44
По-скоро така ти се ще...
...колкото до "обратният процес", Павлов е прав - той си върви паралелно!!!

Не така ми се ще, а така трябва да бъде. На някои други им се ще да е така както си го мислиш - едни да взимат, а други да връщат, дори не знаейки за това. Павлов е прав наистина защото този процес си върви дори и без да са раздавани пари. Но мисълта ми е друга по горе, че неправомерно взетите пари ще се връщат по по друг начин, а не както си искат някои - ние да си напълним гушите, а простаците да плащат. До кога така? Нагледния пример на видеото. Нима е само тази? Че то повечето схеми са така. Но на теб ли да го казвам? Но давай - ще се правим на умрели лисици.

Валентин.
16.10.2017, 19:50
Госпожата е уволнена. Остава сега да тръгне да съди държавата.

kuline
16.10.2017, 20:00
Госпожата е уволнена. Остава сега да тръгне да съди държавата.

Сигурно и това ще стане, че и обезщетение ще и дължат, ама на дали ще върне парите взети от дъщерята.

agro
16.10.2017, 21:05
Ако чакате да се върнат откраднатите пари в последните тридесетина години, ще има да почакате. То бива оптимизъм, ама чак толкова?nono;

valaz
17.10.2017, 15:43
Образно казано, даването на субсидии означава, държавата да вземе пари от едни хора, за да ги раздаде на други, като задържи част от тях за себе си, за собствени разходи, свързани с раздаването им. Това не е пазарна икономика!

jdrumev
17.10.2017, 19:48
Сигурно и това ще стане, че и обезщетение ще и дължат, ама на дали ще върне парите взети от дъщерята.



Е за какво да ги връща? Аз се чудя защо чак сега се разшумя за тия неща.То колко години на ред ДПС лапкаха от земеделието.

jdrumev
17.10.2017, 20:49
А ние не лъжем ли също за пчелините си само и само да изкараме някой кирлив лев.Хората се цанят и знаят как да се цанят.По времето на БСП в София имаше ценоразпис за длъжност 20к лв беше шеф на данъчно.

cecko96_1
18.10.2017, 16:54
Аз съм твърдо за субсидии и то от поне 100лв на семейство но да не надхвърлят 50 000лв на стопанство с референтна дата разбира се която да важи за 5год.Също така да имаме право на пасища или гори както имат останалите зс. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

ch.atanasov
18.10.2017, 17:01
Аз съм твърдо за субсидии и то от поне 100лв на семейство но да не надхвърлят 50 000лв на стопанство с референтна дата разбира се която да важи за 5год.Също така да имаме право на пасища или гори както имат останалите зс. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

Първото нещо, което роди моето полукълбо в анцунга blush; е, че мед няма да произвеждам при 100лв. на семейство.:yahoo:

Искрен Мутафов
18.10.2017, 18:18
Аз съм твърдо за субсидии и то от поне 100лв на семейство но да не надхвърлят 50 000лв на стопанство с референтна дата разбира се която да важи за 5год.Също така да имаме право на пасища или гори както имат останалите зс. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

Минимум 100лв на семейство, може и повече - да искаме поне €60-€70, пък колкото дадат!!!


Първото нещо, което роди моето полукълбо в анцунга blush; е, че мед няма да произвеждам при 100лв. на семейство.:yahoo:

100лв на семейство, но срещу реализирана продукция да кажем примерно за 150 или 200лв на семейство - нарича се ОБВЪРЗАНА ПОДКРЕПА!!!

ch.atanasov
18.10.2017, 18:24
100лв на семейство, но срещу реализирана продукция да кажем примерно за 150 или 200лв на семейство - нарича се ОБВЪРЗАНА ПОДКРЕПА!!!

Тогава ще четем не за "суджук" и "кум" гейт, а за "пчела" и "мед"-гейт.:bigsmile:

tarty
18.10.2017, 18:24
То повечето си докарват по 100 лв от кошер, а някой и по малко, язък отидоха им субсидийте. Като се замисля, ако найстина се дадът тия пари пчеларите ще започнат да вадят по 30 кг минимум(демек ще изписват продаден мед, а реално не са произвели толкова, ще стигнем първо място в света по добив на кошер, както сме сега с биото), а колко захар ще има вътре не се знае.

jdrumev
18.10.2017, 18:55
Ако има тия пари куцо и кьораво ще сложи кошер.:bigsmile:Копуваш за 50лв кошер и го обявяваш за субсидия 100лв/егувам се/.;)Ако има субсидия трябва да се дава само при сключен договор с изкупвач за следващата година.Така изкупвачите ще си вържат гащите за следващата година, а ние ще се омажем по брадата.:bigsmile:

tarty
18.10.2017, 18:59
Ако има тия пари куцо и кьораво ще сложи кошер.:bigsmile:Копуваш за 50лв кошер и го обявяваш за субсидия 100лв/егувам се/.;)Ако има субсидия трябва да се дава само при сключен договор с изкупвач за следващата година.Така изкупвачите ще си вържат гащите за следващата година, а ние ще се омажем по брадата.:bigsmile:

Я преди да се окапеш, се замисли, на ли искаше да продаваш дирекно в европа, а кой там ще ти подпише договор за една година напред хихиххи

jdrumev
18.10.2017, 19:41
Абе аз да вържа стотето лева пък чужбина ще почака.:bigsmile:Веднага инвенстирам за ново 200 бр.:bigsmile:10к лв ще ми останат бонус.

tarty
18.10.2017, 19:59
Абе аз да вържа стотето лева пък чужбина ще почака.:bigsmile:Веднага инвенстирам за ново 200 бр.:bigsmile:10к лв ще ми останат бонус.

Тогава няма да можеш да продаваш тенекията на черно по 7 лв, а при повече кошери, по голямо количество, тогава ще търсиш големите фирми, но тогава цената ще е паднала на 1 лев килото и няма и да го купуват, защото ще има много. Тогава как ще им падаш на колене за листа хартийка показващ договор с фирма, за да вземеш субсидията.

cecko96_1
19.10.2017, 11:50
В момента биологичните семейства получават по 75лв субсидия на семейство която е без ограничение например в Бургас има производител с над 3500 биологични семейства и получава над 262500 субсидия .За това трябва да има ограничения и още, 50евро са нищо представете си един французин как би реагирал на 50е като в момента получава субсидия под една или друга форма на стойност 200е.на семейство.След 2020г ако има директна субсидия за семейство то тя ще бъде еднаква за всички в ЕС ,а не само за България. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

tarty
19.10.2017, 15:56
Атанасов, прочете ли за Бургазлията, аз не знаех да има в нашия край човек с толкова бройки.Знам за един който има над хиляда броя но е към Карнобат и всичко около него е ниви, неможе да е биологичен. Като по информиран ако може да споделиш кой е този колега?

ch.atanasov
19.10.2017, 16:09
Атанасов, прочете ли за Бургазлията, аз не знаех да има в нашия край човек с толкова бройки.Знам за един който има над хиляда броя но е към Карнобат и всичко около него е ниви, неможе да е биологичен. Като по информиран ако може да споделиш кой е този колега?

Да ти кажа, май колегата си съчинява. Споменава Бургас само, защото не му подкрепям идеята.:bigsmile:

пп. Сетих се за онези откъм Голямо Буково, но те доскоро имаха само към 400 кошера.

tarty
19.10.2017, 16:17
Има един нов към Екзарх Антимово някъде, там разполагат много пчелини из блоковете.

ch.atanasov
19.10.2017, 16:25
Има един нов към Екзарх Антимово някъде, там разполагат много пчелини из блоковете.

Аве човек (фирма) с 3500 кошера, все щяхме а чуем за него. Ама виж, колегата как му е чукнал парите на елката. :bigsmile:Нищо, че помощта е само 25 евра.

cecko96_1
19.10.2017, 17:09
Града е Лозница област Разград. Има 2 000 кошера и фабрика за преработване . И още около 1500 в околностите на Бургас.И ма го в статистиката на био производителите в РА.За субсидията от 50 лв си в грешка. А това ,че има ниви не пречи наскоро имаше обява за био мед от рапица със сертификат за 40кг от кошер не ми е ясно как става така обаче е факт. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

jdrumev
19.10.2017, 17:31
Атанасов, прочете ли за Бургазлията, аз не знаех да има в нашия край човек с толкова бройки.Знам за един който има над хиляда броя но е към Карнобат и всичко около него е ниви, неможе да е биологичен. Като по информиран ако може да споделиш кой е този колега?



Има много такива дето не сме ги и чували.:bigsmile:Г-н Мутафов може да сподели за едни такива хиляди бройки в Русе, ако знае разбира се.Чух,че били към 6к

ch.atanasov
19.10.2017, 17:33
Града е Лозница област Разград. Има 2 000 кошера и фабрика за преработване . И още около 1500 в околностите на Бургас.И ма го в статистиката на био производителите в РА.За субсидията от 50 лв си в грешка. При някои водещите полукълба са защитени с череп,а при други-с гащи

Навярно пишеш за Стефан Стефанов, но не съм чул да има кошери около Бургас.
За помощта знам това :
" След 2014 подкрепата за биопроизводството се обособи в отделна Мярка 11, а плащанията за био пчеларство бяха диференцирани и нараснаха с най-голям процент, в сравнение с другите направления.Помощта за едно пчелно семейство в преход стана 35 евро, а за вече сертифицирано – 25 евро...."

пп. време е да свалиш гащите от черепа си и да гледаш по-реалистично на нещата.

jdrumev
19.10.2017, 17:34
Тогава няма да можеш да продаваш тенекията на черно по 7 лв, а при повече кошери, по голямо количество, тогава ще търсиш големите фирми, но тогава цената ще е паднала на 1 лев килото и няма и да го купуват, защото ще има много. Тогава как ще им падаш на колене за листа хартийка показващ договор с фирма, за да вземеш субсидията.

Ще кандидатствам по програми или ще се регистрирам по наредба 26.;)Абе,сиромах човек жив дявол.:bigsmile:

cecko96_1
19.10.2017, 17:36
Амброзия и приятели .Това със водещите полукълба не го приемай лично :)

ch.atanasov
19.10.2017, 17:49
Амброзия и приятели .Това със водещите полукълба не го приемай лично :)

Е, да де-Стефчо. Сега ходих да видя, наистина е станал Био.

Щом мислиш, че е оригинално, свали си го като подпис, а не го пльоскай във всяко мнение.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:02
В момента биологичните семейства получават по 75лв субсидия на семейство която е без ограничение...

Стига сте говорили(драскали) глупости - субсидията която получават биологичните пчелни семейства(ако я получат - което напоследък, рядко се случва) е около 48лв и 90ст...

jdrumev
19.10.2017, 19:10
Стига сте говорили(драскали) глупости - субсидията която получават биологичните пчелни семейства(ако я получат - което напоследък, рядко се случва) е около 48лв и 90ст...



Нямаше ли БИО-то още от някъде да вземаха пари.Агроекология ли или нещо подобно, или това е сумата по агроекологията,че малко се бъркам.:bigsmile:

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:12
Има много такива дето не сме ги и чували.:bigsmile:Г-н Мутафов може да сподели за едни такива хиляди бройки в Русе, ако знае разбира се.Чух,че били към 6к

От где си ги съчинявате тия градски легенди - има си регистри....
В русенска област има едно ЕООД, което има около 1600-1700 пчелни семейства, и след това бройката пада около 500-600...
За голяма бройка съм чувал от доцента(проф. Пл. Петров), че в северозападна България някаква китайска фирма имала около 10хил. пчелни семейста и в западна българия има още една балгарска фирма с няколко хиляди пчелни семейства.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:13
Аве човек (фирма) с 3500 кошера, все щяхме а чуем за него. Ама виж, колегата как му е чукнал парите на елката. :bigsmile:Нищо, че помощта е само 25 евра.

Ами, то тя чуждата кокошка е гъска...

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:17
Нямаше ли БИО-то още от някъде да вземаха пари.Агроекология ли или нещо подобно, или това е сумата по агроекологията,че малко се бъркам.:bigsmile:

БИО-то е съкращението(кратката синонимна форма) на Агроекология - иначе е едно и също....

Трендафил Дончев
19.10.2017, 19:31
е около 48лв и 90ст...

30 кила шекер на кошер. Малееей, с Райд да ги пръскам отгоре пак ще се роят и то през зимата.

Илиев
19.10.2017, 19:39
Има ли някакво изискване относно максималния брой пчелни семейства в един регистриран био-пчелин или мога да наджасам 1000-2000 семейства на едно място.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:50
30 кила шекер на кошер. Малееей, с Райд да ги пръскам отгоре пак ще се роят и то през зимата.

Аре, малко да си "свериш" матеметиката(или цените) щото резултата е малко над 13кг...

Искрен Мутафов
19.10.2017, 19:56
Има ли някакво изискване относно максималния брой пчелни семейства в един регистриран био-пчелин или мога да наджасам 1000-2000 семейства на едно място.

Ти, виждал ли си 300-400-500 семейства на едно място, че задаваш такива въпроси?!? В недалечното минало имаше "опит" 4000 пчелни семейства да зимуват на един плац....
....ама незнам дали въобще някое изпролети, понеже бяха започнали да се самоонищожават!!!

Трендафил Дончев
19.10.2017, 20:06
Аре, малко да си "свериш" матеметиката(или цените) щото резултата е малко над 13кг...

Смятам я в Кауфландски цени. Дори ако е от онази "хубавата" Диамант от 1.19, че те стават 41 кила. Аааа, да. Тя онази беше БИО. Аха. Че те и с 13 кила на кошер ще се роят през зимата. :tres:

jdrumev
19.10.2017, 20:14
Г-н Трендафил,като не знаете каква захар или инверт използват БОИ пчеларите защо се изказвате неподготвен.:bigsmile:

Искрен Мутафов
19.10.2017, 20:18
Смятам я в Кауфландски цени. Дори ако е от онази "хубавата" Диамант от 1.19, че те стават 41 кила. Аааа, да. Тя онази беше БИО. Аха. Че те и с 13 кила на кошер ще се роят през зимата. :tres:

То, каква да е захар и под левче можеш да намериш.
Ей, ти да не си слжил 4 чифта очила, че май чуждата кокошка в твоите очи не гъска ами като слон изглежда - стига правихте на хората сметката(то само захар ли е, десетки други пера екстра пера има, че и на въпросните пари им се плащат данаци първо), вашата си гледайте - и да излезне най-важното!!!

jdrumev
19.10.2017, 20:24
Г-н Мутафов тя наща няма как да излезне щото все едни и същи богопомазани вземат парите и цените.:bigsmile:
п.п. Имам и захар по 60-70ст по търговиите на буци върнати от веригите магазини като брак.;)

Трендафил Дончев
19.10.2017, 20:26
То, каква да е захар и под левче можеш да намериш.
Ей, ти да не си слжил 4 чифта очила, че май чуждата кокошка в твоите очи не гъска ами като слон изглежда - стига правихте на хората сметката(то само захар ли е, десетки други пера екстра пера има, че и на въпросните пари им се плащат данаци първо), вашата си гледайте - и да излезне най-важното!!!

В един по - горен пост написах това: - Но на теб ли да го казвам? Но давай - ще се правим на умрели лисици. Та сега ти го повтарям.

agro
19.10.2017, 20:52
Града е Лозница област Разград. Има 2 000 кошера и фабрика за преработване . И още около 1500 в околностите на Бургас.И ма го в статистиката на био производителите в РА...
Стефанов не го гледайте, той сега прави асоциации. Минимум 6 пчелари май трябваше за една. Предвижда се финансиране до 100 000 за една асоциация. Действат хората, ние само си чешем езиците.

Валентин.
19.10.2017, 20:56
То, каква да е захар и под левче можеш да намериш.
Ей, ти да не си слжил 4 чифта очила, че май чуждата кокошка в твоите очи не гъска ами като слон изглежда - стига правихте на хората сметката(то само захар ли е, десетки други пера екстра пера има, че и на въпросните пари им се плащат данаци първо), вашата си гледайте - и да излезне най-важното!!!

Значи, при 65 кила среден добив тая година без особени усилия, дали ми излиза сметката. А ако впиша восъка, клея и отводките....

Искрен Мутафов
19.10.2017, 21:16
Г-н Мутафов тя наща няма как да излезне щото все едни и същи богопомазани вземат парите и цените.:bigsmile:
п.п. Имам и захар по 60-70ст по търговиите на буци върнати от веригите магазини като брак.;)

ДЖрумев, няма богопомазани - просто има хора които са поели даден ангажимент, за поемането на който са си платили съответните такси на сертифициращите организации, хора които много години са спазвали ангажимента, ангажимент който е свързан с не малко ограничения, плащали са си за услугата "сертифиционен контрол", защото това и услуга която се предоставя от биосертифициращите организации, и е най-нормалното нещо в един момент да почнат да берат плодовете на дългогодишният си труд!!!
Не ти следя творчеството "от близо", щото голям процент е "чат-спам", но си спомням преди година и нещо, че ти тотално отказваше да минеш под биологичен контрол, защото е свързано с ПЛАЩАНЕ НА ТАКСА(а, ака бъркам и това не е било твое мнение, а нечие друго - то, моля да ме извиниш предварително)...

Искрен Мутафов
19.10.2017, 21:19
Значи, при 65 кила среден добив тая година без особени усилия, дали ми излиза сметката. А ако впиша восъка, клея и отводките....

А, незнам - аз не правя ничия сметка, просто призовавам колегите да се "погрижат" за треската в собственното си око, на за талпата/гредата в чуждото, или пък обратното - то всъщност има ли значение, въпрос на гледна точка е...

Искрен Мутафов
19.10.2017, 21:27
В един по - горен пост написах това: - Но на теб ли да го казвам? Но давай - ще се правим на умрели лисици. Та сега ти го повтарям.

Ха - след като си толкова принципен, надявам се във всяко едно отношение и по всеки един въпрос да си толкова принципен, и да скачаш така като пружинка за всяка една несправедливост в обществото ни - както тука, щото то е лесно да щракаш по клавиатурата и да нападаш и слагаш под един общ знаменател огромна група от хора, които са изрядни във всяко едно отношение, а страдат от административните неуредици на министерството. Та, ако имаш нещо конкретно - то назови го, а не само да плюеш завоалирано, ако ли не то не е нужно да се правиш на "умрЕла лисица", може да си заровиш главата в пясъка като щраус, или само да я посипеш с пепл(за по-лесно)...

jdrumev
19.10.2017, 21:32
Значи ако не си платя няма и да взема ни цени ни пари така излиза от вашия пост.Аз като съм беден и нямам даже да подхраня трябва да затварям ли кепенеца и да ходя в чужбина за 1600 евра да работя.Аз като по прост човек под субсидии разбирам помощ.Каква помощ трябва да се дава на хора които са си платили и не обявяват смъртност за да могат да си напълнят джоба и да се бият в гърдите ,,вижте ме колко сме големи пчелари".Как да не гледаме в чуждата паница като от това зависи и ние да се занимаваме с пчеларство.
п.п. Тоя пост не се отнася за корекните БИО пчелари.

Валентин.
19.10.2017, 21:38
Не ми е греда или треска. Нито в окото, нито на друго място. Ама като има нещо нередно не мисля, че трябва да остава така. А и като е толкова тежко на био пчеларите да изпълняват изисквания и т.н. що не се откажат. Пробвали са-тежко им е, трудно. Да се откажат.

Трендафил Дончев
19.10.2017, 21:50
Ха - след като си толкова принципен, надявам се във всяко едно отношение и по всеки един въпрос да си толкова принципен, и да скачаш така като пружинка за всяка една справедливост в обществото ни - както тука, щото то е лесно да щракаш по клавиатурата и да нападаш и слагаш под един общ знаменател огромна група от хора, които са изрядни във всяко едно отношение, а страдат от административните неуредици на министерството. Та, ако имаш нещо конкретно - то назовиго, а не само да плюеш завоалирано, ако ли не то не е нужно да се правиш на "умрЕла лисица", може да си заровиш главата в пясъка като щраус, или само да я посипеш с пепл(за по-лесно)...

Ха. Аз само си правих сметка колко излиза тази "помощ" за Биото на обикновения пчелар. Ти какво се закачи и толкова се подпали? Чудна работа.

И като ми наблягаш на "грешката" мислиш ли, че съм сгрешил използвайки друга буква? Погледни си твоя пост и виж ти колко грешки си напапалякъл/направил/.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 21:55
Значи ако не си платя няма и да взема ни цени ни пари така излиза от вашия пост.Аз като съм беден и нямам даже да подхраня трябва да затварям ли кепенеца и да ходя в чужбина за 1600 евра да работя.Аз като по прост човек под субсидии разбирам помощ.Каква помощ трябва да се дава на хора които са си платили и не обявяват смъртност за да могат да си напълнят жоба и да се бият в гърдите ,,вижте ме колко сме големи пчелари".Как да не гледаме в чуждата паница като от това зависи и ние да се занимаваме с пчеларство.
п.п. Тоя пост не се отнася за корекните БИО пчелари.

А, ама не бъркай социалната помощ с компенсаторното плащана, защото парите които се дават за биологичното пчеларство и въобще всички други агроекологични плащания, са компенсаторни плащания за това че се изпълняват някакви поети ангажименти, поемането на въпросните ангажименти е свързано с плащане за дадена услуга.
Та, надявам се да ти е станало ясно и да не се опитваш да тълкуваш нещата като "дявола евангелието"...

jdrumev
19.10.2017, 21:59
Да им имам ангажиментите, нали и те са само на хартия. Ще дойде така , че най ценното в БГ за да си пчелар е да имаш хартия.:bigsmile:

Искрен Мутафов
19.10.2017, 22:01
Ха. Аз само си правих сметка колко излиза тази "помощ" за Биото на обикновения пчелар. Ти какво се закачи и толкова се подпали? Чудна работа.

И като ми наблягаш на "грешката" мислиш ли, че съм сгрешил използвайки друга буква? Погледни си твоя пост и виж ти колко грешки си напапалякъл/направил/.

Ти, нали си със "супер" права - удари някой и друг изпуснат интервали или направо коригирай с "червеният маркер"...

;) ;) ;)

Трендафил Дончев
19.10.2017, 22:04
Ти, нали си със "супер" права - удари някой и друг изпуснат интервали или направо коригирай с "червеният маркер"...

;) ;) ;)

То на теб все трябва да ти се помага. ;)

Искрен Мутафов
19.10.2017, 22:04
Да им имам ангажиментите, нали и те са само на хартия. Ще дойде така , че най ценното в БГ за да си пчелар е да имаш хартия.:bigsmile:

Значи е много лесно и елементарна - ами давай и ти тогава, ставай био не заради субсидията, понеже такава вече няма, то поне да хванеш другият влак - на високите цени, ама що ти е на тебе да продаваш био мед на 6лв, като можеш да си го продадеш без да е био на 7лв, и да продължаваш да виеш като чакал...

;) ;) ;)

jdrumev
19.10.2017, 22:09
Не ти следя творчеството "от близо", щото голям процент е "чат-спам", но си спомням преди година и нещо, че ти тотално отказваше да минеш под биологичен контрол, защото е свързано с ПЛАЩАНЕ НА ТАКСА(а, ака бъркам и това не е било твое мнение, а нечие друго - то, моля да ме извиниш предварително)...

Не само това г-н Мутафов,а и какъв трябва да бъда за да ги взема тия пари/Лъжец/.Бай Кънчо рушвета викаш ,,един път дадеш ли цял живот ще даваш".
За това и миналата година не кандидатствах за 13 лв компенсаторното плащане макар, че имах право да взема за 136 броя. Начина не ми хареса как ги даваха.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 22:10
То на теб все трябва да ти се помага. ;)

То, с червеният маркер не се помага...
...пък ако толкова много ти се помага, то изчакай да ти се поиска от някого да помагаш, за "алхимията" примерно!!!

jdrumev
19.10.2017, 22:17
Значи е много лесно и елементарна - ами давай и ти тогава, ставай био не заради субсидията, понеже такава вече няма, то поне да хванеш другият влак - на високите цени, ама що ти е на тебе да продаваш био мед на 6лв, като можеш да си го продадеш без да е био на 7лв, и да продължаваш да виеш като чакал...

;) ;) ;)



Е как да не е БИО като ги храня само с мед.:bigsmile:7лв ми е цената благодарение на изкупната на БИО-то даже съм смъкнал 20 ст. , че нямам хартия.
Само се чудя аз,къде бяхте 3 години като ми тровиха пчелите по 6-7 пъти на сезон и виех пак, а сега се появихте когато стана дума за пари, а не за пчели?

Трендафил Дончев
19.10.2017, 22:18
То, с червеният маркер не се помага...
...пък ако толкова много ти се помага, то изчакай да ти се поиска от някого да помагаш, за "алхимията" примерно!!!

Аха, добре. Иначе ти пиши, пиши. Макар и с грешки тук там се разбира всичко.;) Те и простите като Друмев го разбират.

Трендафил Дончев
19.10.2017, 22:19
Е как да не е БИО като ги храня само с мед.:bigsmile:7лв ми е цената благодарение на изкупната на БИО-то даже съм смъкнал 20 ст. , че нямам хартия.
Само се чудя аз,къде бяхте 3 години като ми тровиха пчелите по 6-7 пъти на сезон и виех пак, а сега се появихте когато стана дума за пари, а не за пчели?

Бяха си набили главите в пясъка или само са си ги покрили с пепел за по лесно.;)

Искрен Мутафов
19.10.2017, 22:21
Не само това г-н Мутафов,а и какъв трябва да бъда за да ги взема тия пари/Лъжец/.Бай Кънчо рушвета викаш ,,един път дадеш ли цял живот ще даваш".
За това и миналата година не кандидатствах за 13 лв компенсаторното плащане макар, че имах право да взема за 136 броя. Начина не ми хареса как ги даваха.

Не е моя работа, а и не ме интересува какво си получили или респективно неполучил или некандидатства....
Не знам също и за какви 13лв се впрягаш?!? - ако имаш в предвид de minimis-а от миналата година, той беше 11лв(а, и не е компенсаторно плащане).

jdrumev
19.10.2017, 22:23
Извиниме,за втори път за невежеството, но вече зная.;)А и как да зная като не съм вземал.:bigsmile:

jdrumev
19.10.2017, 22:35
Бяха си набили главите в пясъка или само са си ги покрили с пепел за по лесно.;)



Е те не гледат като нас в чуждата паница.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.10.2017, 22:40
Е те не гледат като нас в чуждата паница.:bigsmile:

А, знаеш ли защо? Не, не знаеш.;)

jdrumev
19.10.2017, 22:45
Мисля, че знам.Тях не ги е грижа за пчелите, а за парите.

cecko96_1
20.10.2017, 12:11
Е колеги да се пренасочим към 2020г .Новия програмен период ОСП да имали директни субсидии за пчелно семейство в ЕС както са останалите сектори в земеделието.Да или не?

ndm
20.10.2017, 12:55
Така е сесko96_1, правилно си се пренасочил. Ден година храни, нощна смяна две.;)

kuline
13.11.2017, 20:17
http://www.bgnes.com/bez-filtyr/bez-filtyr/4521982/

Интересни неща казва един селскостопански производител. Дали и за него гроздето е кисело, А? Дали можем да направим аналогия с нашия сектор?

ch.atanasov
13.11.2017, 21:03
http://www.bgnes.com/bez-filtyr/bez-filtyr/4521982/

Интересни неща казва един селскостопански производител. Дали и за него гроздето е кисело, А? Дали можем да направим аналогия с нашия сектор?

Аналогии, колкото щеш. И субсидиите ни разделят в бранша. Четох мнение : ами как ще тръгнем от нулата, без програми.... Ами някои, как тръгнахме. Аз като почвах се учех от хора с 100--150--, даже имаше човек с 240 кошера. На тях кой им даваше. Да, имало идея да се създаде поминък в селските райони, но на практика ... Имаше скоро обява за продажба на 400 кошера, минали преход и вече сертифицирани -БИО. Хайде посмятайте , колко е гушнал собственика. Ама много са тука такива, та обединение ще има на - п....н ден.

kuline
13.11.2017, 21:16
Аналогии, колкото щеш. И субсидиите ни разделят в бранша. Четох мнение : ами как ще тръгнем от нулата, без програми.... Ами някои, как тръгнахме. Аз като почвах се учех от хора с 100--150--, даже имаше човек с 240 кошера. На тях кой им даваше. Да, имало идея да се създаде поминък в селските райони, но на практика ... Имаше скоро обява за продажба на 400 кошера, минали преход и вече сертифицирани -БИО. Хайде посмятайте , колко е гушнал собственика. Ама много са тука такива, та обединение ще има на - п....н ден.

И още нещо, като допълнение на твоя пост - това субсидиране се отразява пряко на количеството произведен мед, съответно на пазара. Поне съм чувал, че има зависимост производство - търсене. Когато знака по-голямо е спрямо търсенето - добре, ама в случая се получи обръщане на знака, т.е. предлагането е по-голямо и то благодарение на субсидиите, чрез които семействата (произведения мед) нараснаха по геометрична прогресия. Та както и ти казваш на теб, на мен, кой им е помогнал финансово - никой и пак сме успели да развием нещо, което е на път да се срине и то благодарение на субсидирането, което е изкривено в представите на пчеларите.

ch.atanasov
13.11.2017, 21:33
....Та както и ти казваш на теб, на мен, кой им е помогнал финансово - никой и пак сме успели да развием нещо......

Това е според мен пазарния модел. Колегата казва че няма как да се конкурира с поляците, които получават в пъти по-голяма субсидия от него. Аз как да съм равностоен с програмиста взел 25 бона. Купил кошери, 42 рамкова + разпечатваща. КАК ?Да, те не са виновни, дали им-взели. Пиша за системата, като цяло е вредна.

Илиев
13.11.2017, 21:47
Колеги, не гледайте в чуждото чанче завистливо!!!...казвам Ви - колкото по-далече от Държавата, толкова по-добре - никой, който се е хванал/метнал на държавната пързалка, не е прокопсал, с изключение на големите играчи, но ние сме прости/обикновени хорица....кютайте си там без топка по тъча, както се казва - пък каквото дойде!!..не бъдете лакоми, иначе ще Ви качват на Програмната пързалка, и накрая ще се оглеждате умно като пуцисти.

Трендафил Дончев
13.11.2017, 21:56
Това е според мен пазарния модел. Колегата казва че няма как да се конкурира с поляците, които получават в пъти по-голяма субсидия от него. Аз как да съм равностоен с програмиста взел 25 бона. Купил кошери, 42 рамкова + разпечатваща. КАК ?Да, те не са виновни, дали им-взели. Пиша за системата, като цяло е вредна.

На това аз му казвам - да се надбягваш с маймуни. Равен старт за всички, а който го може ще си покаже, който не - до там.

ch.atanasov
13.11.2017, 22:02
Колеги, не гледайте в чуждото чанче завистливо....

И друг път съм си изразявал мнението за субсидиите. Не го правя от завист. Ако завиждах, можех да хвана още САПАРД , или изпускайки нея, някоя от неизброимите -следващи.

kuline
13.11.2017, 22:05
Колеги, не гледайте в чуждото чанче завистливо!!!...казвам Ви - колкото по-далече от Държавата, толкова по-добре - никой, който се е хванал/метнал на държавната пързалка, не е прокопсал, с изключение на големите играчи, но ние сме прости/обикновени хорица....кютайте си там без топка по тъча, както се казва - пък каквото дойде!!..не бъдете лакоми, иначе ще Ви качват на Програмната пързалка, и накрая ще се оглеждате умно като пуцисти.

Ти ползваш думи на твоя градски, предполагам иронично. Не гледаме в чуждото канче, защото канчето стана общо, ама какво канче - оказа се цистерна, която се препълни и ...
Как да се разхождаме по тъча, то вече не знаем къде е тъча, къде центъра - игрището стана толкова голямо, че колко още да отстъпваме. Пак казвам най-лошото е това, че не сме равностойни на пазара, това вече пряко ме касае и то за някакви си "хартийки", които след последните проверки се оказва, че са тинтири-минтири. Не завиждам! Аз, отдавна предположих, че ще стигнем до този момент, в който няма да сме равнопоставени на пазара. Ето това ме бърка вече. И той бачка и аз бачкам, ама той щял да бъде с едни гърди на пред на пазара - ЗАЩО? Защото бил `нам къв.

jdrumev
13.11.2017, 22:19
На това аз му казвам - да се надбягваш с маймуни. Равен старт за всички, а който го може ще си покаже, който не - до там.



Ако е така както ти искаш знаеш ли кога ще почна да се занимавам с пчели или каквото и да е друго.:bigsmile:Как ще ме мотивираш да бачкам за Държавата и за лапачите в нея без финансов стимол.:bigsmile:Недейте бърка програми и субсидии.

kuline
13.11.2017, 22:38
Недейте бърка програми и субсидии.
Чини ми се, че си възприел нечий съвет. :bigsmile:

jdrumev
13.11.2017, 23:04
Чини ми се, че си възприел нечий съвет. :bigsmile:



Почнаха проверките и не се набивам много на очи.:bigsmile:А нали ще сменям имиджа.:bigsmile:

kuline
13.11.2017, 23:58
Почнаха проверките и не се набивам много на очи.:bigsmile:А нали ще сменям имиджа.:bigsmile:

Тъй-тъй намекваш, за "немите". Живи и здрави, ако мислят, че ний сме им заплахата, то лошо за тях. Може след време и ний да сме им виновни, че сме предизвикали по-ранното разбиване на схемата. До тогава, ще сме мрънкащите, ама не за дълго.

jdrumev
14.11.2017, 00:03
Тъй-тъй намекваш, за "немите". Живи и здрави, ако мислят, че ний сме им заплахата, то лошо за тях. Може след време и ний да сме им виновни, че сме предизвикали по-ранното разбиване на схемата. До тогава, ще сме мрънкащите, ама не за дълго.



Аз им гледам само в канчето когато зависи моето съществуване като пчелар.Преди години гледахме зайци за точки.Останаха ни само точките.:bigsmile:Някой хора не могат да разберат още,че вредят на много за да загладят за малко косъма.

kuline
14.11.2017, 00:10
Аз им гледам само в канчето когато зависи моето съществуване като пчелар.Преди години гледахме зайци за точки.Останаха ни само точките.:bigsmile:Някой хора не могат да разберат още,че вредят на много за да загладят за малко косъма.

Сега се дават пари и то много пари, които се разпределят по стъпалата, а в крайна сметка остават малко за бенефициента. Той обаче не може да го осъзнае, защото това за него са пари от лотарията. Добре ама така се влияе на развитието на сектора. Кой ли го е еня. Въпроса е да сгънем парите. Утре? Утре ще има друга далавера.
За туй пчеларството е в упадък.

jdrumev
14.11.2017, 00:12
Това го научиха от циганите.;):bigsmile:И утре е ден все ще излезне нещо.:bigsmile:

agro
14.11.2017, 00:19
...Аз как да съм равностоен с програмиста взел 25 бона. Купил кошери, 42 рамкова + разпечатваща. КАК ?...
Ами лесно - нареждаш се и ти на опашката. Следиш програмите, съставяш стратегията, плащаш на консултантите, събираш точките, печелиш проекта и го изпълняваш. Поемаш и съответните рискове. Ако работиш по истински печеливш бизнеспроект, вече си с едни гърди пред тези, които са го направили само за да усвоят едни пари и след известен период от време ще свият байрака и ще изчезнат от бизнеса.
За който само гледа отстрани и се тюхка, че други вземат, а той не - има един виц. В него Господ е казал - пусни си фиш.
Засега положението е такова и стратегията трябва да съответства на ситуацията. Ние няма да променим политиката на ЕС, така че по-умно ще е да се нагаждаме към ситуацията. Аз поне така смятам да правя, независимо, че не одобрявам политиката на субсидии.

kuline
14.11.2017, 00:28
Ами лесно - нареждаш се и ти на опашката. Следиш програмите, съставяш стратегията, плащаш на консултантите, събираш точките, печелиш проекта и го изпълняваш. Поемаш и съответните рискове. Ако работиш по истински печеливш бизнеспроект, вече си с едни гърди пред тези, които са го направили само за да усвоят едни пари и след известен период от време ще свият байрака и ще изчезнат от бизнеса.
За който само гледа отстрани и се тюхка, че други вземат, а той не - има един виц. В него Господ е казал - пусни си фиш.
Засега положението е такова и стратегията трябва да съответства на ситуацията. Ние няма да променим политиката на ЕС, така че по-умно ще е да се нагаждаме към ситуацията. Аз поне така смятам да правя, независимо, че не одобрявам политиката на субсидии.

Ок според теб как да се нагаждаме? Да си ядем меда сами ли? Егати ситуацията.

valaz
14.11.2017, 06:20
Раздаването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика, създава предпоставки за корупция, както и допълнителни административни структури, свързани с тяхното разпределение. Образно казано, това е като държавата да вземе пари от едни хора, за да ги раздаде на други. Но ако дава субсидии на някои отрасли и сектори в земеделието и животновъдството, а на други не дава, това създава неравнопоставеност между тях. Също така, създава неравнопоставеност между земеделски производители, които получават субсидии и такива, които не получават.

Иван_Барабан
14.11.2017, 09:02
Ако е така както ти искаш знаеш ли кога ще почна да се занимавам с пчели или каквото и да е друго.:bigsmile:Как ще ме мотивираш да бачкам за Държавата и за лапачите в нея без финансов стимол.:bigsmile:Недейте бърка програми и субсидии.Уважаеми ждрумев, това как кореспондира с това:

Разболеш ли се от пчелна болес лек няма.
Аз в частния бизнес и в частност в пчеларството не виждам никакво "бачкане за държавата" (като изключим плащането на обществен дан под формата на осигуровки и данъци).
Явно последователността на мисълта и изказа ви е правопропорционална на грамотността ви, уважаеми ждрумев.

jdrumev
14.11.2017, 09:11
Хубави е, че сте забелязали г-н Барабан моята неграмотност.Физиката не ми е била силната страна никога.
Аз разбирам под пограми помощ да създадеш нещо, а под субсидиране помощ да подържаш нещо.

jdrumev
14.11.2017, 09:16
Пишете г-н Барабан,че не се внасят никакви пари освен осигоровки.
Знаете ли на година колко пари се раздават в сектор пчеларство?
Вижда се , че не сте запознат с годишните деклараци много.

Иван_Барабан
14.11.2017, 09:20
Хубави е, че сте забелязали г-н Барабан моята неграмотност.Физиката не ми е била силната страна никога.
Аз разбирам под пограми помощ да създадеш нещо, а под субсидиране помощ да подържаш нещо.Любезни ждрумев, радвам се, че виждате разлика в двата термина (програма и субсидия). Но в контекста на цялата тема се обсъжда НЕравния старт и НЕравните условия на правене на бизнес (пчеларстване) под формата на дотации.
А относно граматиката, аз бих ви предложил да си инсталирате един езиков коректор към браузъра.

Иван_Барабан
14.11.2017, 09:30
Знаете ли на година колко пари се раздават в сектор пчеларство?
Вижда се , че не сте запознат с годишните деклараци много.
Раздават от кой/кои за кой/кои?
Нека поясня, аз съм силно разколебан относно дотирането. Преди време, когато бяхме нови в ЕС, аз бях много ентусиазиран, че ще наваксаме бързо изостаналото ни стопанство спрямо останалите членки. Обаче с годините, със злоупотребите се видя, че дотирането изкривява пазара, равния старт и конкуренцията - не само между страните членки, но и между националните субекти.

jdrumev
14.11.2017, 09:30
Любезни ждрумев, радвам се, че виждате разлика в двата термина (програма и субсидия). Но в контекста на цялата тема се обсъжда НЕравния старт и НЕравните условия на правене на бизнес (пчеларстване) под формата на дотации.
А относно граматиката, аз бих ви предложил да си инсталирате един езиков коректор към браузъра.



До някъде може би сте прав г-н Барабан.Но погледнете и от моята камбанарийка.Вие имате 200 кошера с по 20 кг добив, а аз имам 18кг от 100кошера.
Вие спокойно може да смъкнете цената на 4лв, а моят мед да не може да се продава защото е 8,50лв.Аз не мога да си позволя да смъкна цената защото ще излезна на червено.Затова държавата ми помага да съм конкурентен с вас като ме субсидира и ми дава шанс да съм конкурентен с вас.Друг е въпроса как се раздават тия субсидии и да ли има контрол.

Иван_Барабан
14.11.2017, 09:34
До някъде може би сте прав г-н Барабан.Но погледнете и от моята камбанарийка.Вие имате 200 кошера с по 20 кг добив, а аз имам 18кг от 100кошера.
Вие спокойно може да смъкнете цената на 4лв, а моят мед да не може да се продава защото е 8,50лв.Аз не мога да си позволя да смъкна цената защото ще излезна на червено.Затова държавата ми помага да съм конкорентен с вас като ме субсидира и ми дава шанс да съм конкурентен с вас.Друг е въпроса как се раздават тия субсидии и да ли има контрол.Ха, по-нелеп пример не бях чел скоро....
Ами ако не можете да сте конкурентен на пазара - изхвърчате и се пробвате с производство на чорапи или ако и там не става, ставате наемник и зарязвате частната самоинициатива.

jdrumev
14.11.2017, 10:03
Хубаво написано и казано.

tsc1
14.11.2017, 10:24
Ха, по-нелеп пример не бях чел скоро....
Ами ако не можете да сте конкурентен на пазара - изхвърчате и се пробвате с производство на чорапи или ако и там не става, ставате наемник и зарязвате частната самоинициатива.
Другото си е жив социализъм! Да вземаме от можещите и работещите и да даваме на мързеливите и некадърните! На мен кой ми дава субсидии и де минимис???

jdrumev
14.11.2017, 11:06
Тук нещо не ви разбирам двамцата.Хем не дават нищо пчеларите на държавата,хем пък вземат от знаещите и можещите.
Проблема не е пак повтарям кой взема, а как се раздават.

tsc1
14.11.2017, 11:27
Тук нещо не ви разбирам двамцата.Хем не дават нищо пчеларите на държавата,хем пък вземат от знаещите и можещите.
Проблема не е пак повтарям кой взема, а как се раздават.
Я стига демагогия и глупости, че става много! Нямаш пред себе си деца от кварталната детска градина!
Кой е обобщил, че пчеларите не дават на държавата? Тук маса хора писаха, че са регистрирани като ЕТ или ЗП и си плащат съвестно данъците и осигуровките. Ако един калпав пчелар си е затрил половината кошери от незнание или мързел взема ли субсидии? Взема! Взема ли де минимис? Взема! А от къде идват тия субсидии при ограничен бюджет? Кой ги е вкарал в този бюджет? Парите да не растат по дърветата и сега да ги събират с есенната шума?
Могат ли тези пари да се върнат при знаещите и можещите, които са се развили напред, за да продължат да се развиват? Или трябва да вкарваме отново уравниловката като преди 30 години и някои мързеливи и некадърни хора да живеят цял живот за сметка на знаещите и можещите?

Иван_Барабан
14.11.2017, 11:54
Тук нещо не ви разбирам двамцата.Хем не дават нищо пчеларите на държавата,хем пък вземат от знаещите и можещите.
Проблема не е пак повтарям кой взема, а как се раздават.Ех, уважаеми ждрумев, в представите си за правене на бизнес вие сте останал в 80-те. До тогава държавния апарат се грижеше за поделянето на благата между народа. Едни се справяха в това, което правеха (защото имаха качества, знание, трудолюбие, визия) .... други не се справяха (защото нямаха, което имат първите). Обаче държавния апарат "се е грижел" за всички и е взимал от едните и е давал на другите " за да сме равни" (естествено това е обезкуражило част от качествените и те са станали като повечето).
В пазарната икономика, в каквато се предполага, че живеем не е така.
Вие като човек с качества и предприемчив дух и смел да поемете риск, развивате собствено начинание и никой не би трябвало да ви ограничава колко ще спечелите или обратното ако сте бездарник с пари - никой не би трябвало да ви пази, ако ще си "счупите главата" и ще фалирате.
Намесата на регулатор на пазара е пагубно за него.
До някаква степен дотирането (в различните му форми) е намеса и изкривява конкурентоспособността. На едни се дава на други не за една и съща дейност и така получаващите са привилегировани и могат да оцелеят в трудни ситуации - това не ги прави по-добри (пчелари в случая). А другите по-качествени (пчелари в случая) ще фалират и сектора ще загуби и така докато всички те (качествените) зарежат начинанието си (пчеларството) и сектора оставайки на привилегированите в един момент ще умре.
Мисля, че това е сентенцията тази тема.

jdrumev
14.11.2017, 13:13
Я стига демагогия и глупости, че става много! Нямаш пред себе си деца от кварталната детска градина!
Кой е обобщил, че пчеларите не дават на държавата? Тук маса хора писаха, че са регистрирани като ЕТ или ЗП и си плащат съвестно данъците и осигуровките. Ако един калпав пчелар си е затрил половината кошери от незнание или мързел взема ли субсидии? Взема! Взема ли де минимис? Взема! А от къде идват тия субсидии при ограничен бюджет? Кой ги е вкарал в този бюджет? Парите да не растат по дърветата и сега да ги събират с есенната шума?
Могат ли тези пари да се върнат при знаещите и можещите, които са се развили напред, за да продължат да се развиват? Или трябва да вкарваме отново уравниловката като преди 30 години и някои мързеливи и некадърни хора да живеят цял живот за сметка на знаещите и можещите?



Пак не сте в час г-н ТСЦ1.Какви пари ще вземе незнаещ от де минимис ако са му загинали зимата семействата?Моля каже ако обичате.

jdrumev
14.11.2017, 13:41
Г-н Барабан защото ме върнахте в 80 год. ще ви питам, кой се занимаваше и отглеждаше пчели тогава?След като отговорите на тоя въпрос ще разберете и защо има и некъдърни пчелари в БГ.Казвате , че държавата вземала от едните и давала на другите да са равни.За мен това е голяма лъжа.Тогава не е ли било така, ставаш партиен член и имаш хубава работа хубава къща...?На пчеларите тогава не се ли е раздавало захар безвъзмезно/на някои хора само/,не са ли се раздавали майки безвъзмезно/на някои хора само/?Мога да ви дам още примери ако искате.А сега кажете накрая какво се е променило от 80г до сега?
Аз мога да ви кажа, хората загубиха морала, ценностите и традициите.

tsc1
14.11.2017, 13:48
Пак не сте в час г-н ТСЦ1.Какви пари ще вземе незнаещ от де минимис ако са му загинали зимата семействата?Моля каже ако обичате.

Незнаещия, уморил семействата си от глад през зимата, защото е бил лаком да не им остави достатъчно мед, ще вземе толкова, колкото и знаещия, на които арендатора непукист му ги е отровил. Тоест - по равно!
Де минимис е това - минимална помощ от държавата. Това не са пари от субсидия или по програма.

Иван_Барабан
14.11.2017, 14:18
Г-н Барабан защото ме върнахте в 80 год. ще ви питам, кой се занимаваше и отглеждаше пчели тогава?След като отговорите на тоя въпрос ще разберете и защо има и некъдърни пчелари в БГ.Казвате , че държавата вземала от едните и давала на другите да са равни.За мен това е голяма лъжа.Тогава не е ли било така, ставаш партиен член и имаш хубава работа хубава къща...?На пчеларите тогава не се ли е раздавало захар безвъзмезно/на някои хора само/,не са ли се раздавали майки безвъзмезно/на някои хора само/?Мога да ви дам още примери ако искате.А сега кажете накрая какво се е променило от 80г до сега?
Аз мога да ви кажа, хората загубиха морала, ценностите и традициите.Прелюбезни ждрумев,
Пишейки поста, който сте ми цитирал се опасявах, че прекалено опорестено ви представям примерите и може да решите, че ви иронизирам и да се обидите. Уви вие или не сте го разбрал, или не желаете да живеете и работите в реалността.

jdrumev
14.11.2017, 14:45
Прелюбезни ждрумев,
Пишейки поста, който сте ми цитирал се опасявах, че прекалено опорестено ви представям примерите и може да решите, че ви иронизирам и да се обидите. Уви вие или не сте го разбрал, или не желаете да живеете и работите в реалността.



Може и да не съм ви разбрал поста г-н Барабан.

Трендафил Дончев
14.11.2017, 15:34
Ей Друмев, добре че ти е здрав тила от към пчеларство, икономика и счетоводство, иначе ако остане на теб си като картечница с неограничен брой халосни патрони.:bigsmile:

бат тянко
14.11.2017, 15:37
А, от време на време пуска по някой трасак.

Трендафил Дончев
14.11.2017, 15:57
А, от време на време пуска по някой трасак.

Ха, ха...понякога хваща следата като недобре обучено ловджийско куче.:bigsmile:

piper
14.11.2017, 17:22
Истината за мен е следната:
Тези който получават субсидии са ЗА!
Останалите твърдо против!

kuline
14.11.2017, 17:56
Истината за мен е следната:
Тези който получават субсидии са ЗА!
Останалите твърдо против!

Стигнал си до логичен извод! :bigsmile:
Ето, ние "мрънкащите" казахме защо сме против, но не чуваме другата теза. Защо са ЗА. Отговора "защото ги дават" е несериозен.

бат тянко
14.11.2017, 17:59
Аз съм за това Даката да вземе големи субсидии! Току виж почерпил....

Иван_Барабан
14.11.2017, 18:03
Аз съм за това Даката да вземе големи субсидии! Току виж почерпил....Нека вземе, но въпроса е "Ще го направи ли взимането по-добър и продуктивен пчелар?"
Да не стане само като производителите на тикви (по производство на които сме най), взели субсидията, а тиквите зарязали на полето. Та и ждрумев да не реши, че парите от субсидията са му достатъчни и да не си направи труда да извади меда. Да си има къщички за пчели само, един вид.

бат тянко
14.11.2017, 18:17
Не бой са Иване! Винаги има и по- лошо. Например по нашия край все още седят табелите от бивша ферма за водни кончета. Важното в случая е, че държавата дава. А ние сме тези дето трябва да се борим.

Иван_Барабан
14.11.2017, 18:32
Не бой са Иване! Винаги има и по- лошо. Например по нашия край все още седят табелите от бивша ферма за водни кончета. Важното в случая е, че държавата дава. А ние сме тези дето трябва да се борим.Ние сме тези, които трябва да следим и контролираме даването. Защото ние даваме, а държавата разпределя! Мисля, че когато всички осъзнаем това, ще сме изкачили едно стъпало като общество.

jdrumev
14.11.2017, 19:56
Ей Друмев, добре че ти е здрав тила от към пчеларство, икономика и счетоводство, иначе ако остане на теб си като картечница с неограничен брой халосни патрони.:bigsmile:



Виждате г-н Дончев, че съм много слаб в тия области,но за картечницата мога да ви кажа само,че е най перфекна при откоси.;)
Някой път г-н Дончев трябва и да се нахрани пилето за да се изяде.;)

jdrumev
14.11.2017, 19:58
А, от време на време пуска по някой трасак.


Пускам аз за да мога да корегирам стрелбата.:bigsmile:

jdrumev
14.11.2017, 19:59
Стигнал си до логичен извод! :bigsmile:
Ето, ние "мрънкащите" казахме защо сме против, но не чуваме другата теза. Защо са ЗА. Отговора "защото ги дават" е несериозен.

Закона г-н Калин разрешава.;)

jdrumev
14.11.2017, 20:00
Аз съм за това Даката да вземе големи субсидии! Току виж почерпил....



Няма как да стане да взема.:bigsmile:Парите развалят човека.

kuline
14.11.2017, 20:03
Закона г-н Калин разрешава.;)

Ти, бегом в другата стая, че чата почна! :)

jdrumev
14.11.2017, 20:09
Аз съм там но чакам г-н Барабан да ми преведе от руски Друмев.:bigsmile:/от една порода сме/.

agro
14.11.2017, 22:57
Ок според теб как да се нагаждаме? Да си ядем меда сами ли? Егати ситуацията.
Точно това съм написал - как да се нагаждаме. Ако мисля, че някой конкурент ще се вреди да вземе едни пари, с които да стане по-конкурентноспособен от мен, при това напълно законно - противодействието е и аз да се опитам да ги взема тези пари, отново напълно законно. Тогава ще се мерим отново на равни начала. Ако предварително се откажа - съм поне един рунд назад. Така "връзкарите" ще се окажат в среда със силна конкуренция. Да, някои ще откраднат, защото са във властта и са недосегаеми, но те са малко и не влияят на общата ситуация. Освен това са уязвими при смяна на властта. Лошото на такава ситуация е, че на преден план за успешна реализация излизат едни други качества, които имат много малко общо с таланта в професията. Но реалността е такава и открай време тези с по-яките лакти успяват да излязат едни гърди напред пред редовите професионалисти /справка - гледай ни политиците/. Доколкото познавам човешката история, винаги така е било. Да плува обикновен човек срещу течението е предварително загубена кауза.

agro
14.11.2017, 23:06
това е като държавата да вземе пари от едни хора, за да ги раздаде на други.
Това е основния смисъл от съществуването на държавата - да накара индианците да дават блага за общия кюп, а вожда да ги разпределя по собствено усмотрение. Ако се случи вожда кадърен - радост за населението. Ако не .- кофти. Умните индианци си избират правилния вожд. Глупавите индианци си избират най-устатия.

Валентин.
30.11.2017, 11:37
http://agrozona.bg/%D0%B1%D1%80%D1%8E%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%BB-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D 0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D0%B3%D1%8A%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D0%B2/
Ще има субсидии. Ще има.

antonio9490
30.11.2017, 14:27
Здравейте колеги, извинете ако въпроса ми не е за тук. Та въпроса ми е следния някой може ли да ми разясни по каква програма с какво финнсиране мога да участвам с моите 53 кошера какви са им изискванията? Благодаря много предварително!

bat_minka
30.11.2017, 17:05
Първо за да участваш трябва да си ЗП. След това другото ,а то не е кой знае какво. следи ДФЗ.

jdrumev
01.12.2017, 00:24
Здравейте колеги, извинете ако въпроса ми не е за тук. Та въпроса ми е следния някой може ли да ми разясни по каква програма с какво финнсиране мога да участвам с моите 53 кошера какви са им изискванията? Благодаря много предварително!


Гледай някоя като 141 вземаш 15к лв и си пиеш кафенцето.
За 6,3 ти трябва високопланински 10т и 125 кошера + 33% доход от пчеларство.:bigsmile:
За млад фермер ти трябват под 40 години и над 256 кошера да се видиш в пари+БИО направо си биш г...а в тавана.
Хубаво е да си и подвижен пчелар там си като копърка караш на километър.;)Шегувам се.:bigsmile:

antonio9490
02.12.2017, 20:04
Четох на бързо за тази 141 не е зле няма големи изисквания но и помоща не е голяма естествено все пак е по-добре от нищо / много хора ще кажат "много пари искаш, кой дава така" / ами разбира се че искам, че кой не иска, нали всеки за това се бори за по голяма печалба :) но тази 141 не е никак зле като за начинаещи!

Sakar
04.12.2017, 11:43
... но тази 141 не е никак зле като за начинаещи!
Само дето се отнася за периода 2007-2013 и май не е съвсем актуална.

Трендафил Дончев
04.12.2017, 12:35
https://play.nova.bg/programi/razsledvane

Bobi-M9598
04.12.2017, 13:43
Здравейте,

Е, те затова съм против!

Поздрави, Г. Георгиев

jdrumev
04.12.2017, 15:19
Лошото е в тия репортажи, че се правят с цел да се махнат неудобните.

Илиев
04.12.2017, 16:46
А дали има и "невидими" кошери?

jdrumev
04.12.2017, 17:24
А дали има и "невидими" кошери?



Може и да има,но ние няма как да ги видим.;) Една седмица преди да се чуе за проверките не бях вярвал, че по това време на годината може да се практикува подвижно пчеларство.:bigsmile:

Валентин.
04.12.2017, 19:22
Може и да има,но ние няма как да ги видим.;) Една седмица преди да се чуе за проверките не бях вярвал, че по това време на годината може да се практикува подвижно пчеларство.:bigsmile:

Ми като си чул за подвижно пчеларство по това време на годината, защо не докладва където трябва.

jdrumev
04.12.2017, 20:14
Ми като си чул за подвижно пчеларство по това време на годината, защо не докладва където трябва.



Аз без пари не работя.:bigsmile:Има си зоополиция и други хора за тая работа.

Илиев
04.12.2017, 20:17
Напълно възможно е подвижно пчеларство по това време - ако ги карат кошерите в Аржентина или Нова Зеландия, много паша има там в момента.

tsc1
04.12.2017, 21:32
.... не бях вярвал, че по това време на годината може да се практикува подвижно пчеларство.:bigsmile:
Извинявай за може би тъпия въпрос, но би ли ми разяснил какво точно имаш в предвид?

jdrumev
04.12.2017, 22:13
Извинявай за може би тъпия въпрос, но би ли ми разяснил какво точно имаш в предвид?



Искам да кажа как едни проверки могат да увеличат подвижното пчеларство в България.:bigsmile:Ти остави това ами и след деминимис щели да тръгнат със слушалките.:bigsmile:

rosty_sz
04.12.2017, 22:23
Друмев, много развинтена фантазия имаш.

jdrumev
04.12.2017, 22:25
Друмев, много развинтена фантазия имаш.



Не е фантазия дигам парите на кошер.;):bigsmile:То и по НПП нямаше да мерят размерите на кошера ама дойдоха с ролетката.:bigsmile:

tsc1
04.12.2017, 22:32
Искам да кажа как едни проверки могат да увеличат подвижното пчеларство в България.:bigsmile:Ти остави това ами и след деминимис щели да тръгнат със слушалките.:bigsmile:
Майтапчия! Ами да взема да пусна в производство една серия "бръмчилки"? Като удариш по кошера и тя почва да издава звук на ядосани пчели.:laughing:

jdrumev
04.12.2017, 22:43
То тока по скъп от субсидията няма да е рентабилно.:bigsmile: