PDA

Виж пълната версия : В подем ли е или в упадък пчеларството?



solaris60
02.09.2017, 17:08
В България пчеларството е в застой/упадък, но според данните за брой кошери, количества мед, смъртност на пчелите е в подем. Абе да ни се чудиш на акъла. :tres:

solaris60
02.09.2017, 19:50
И как стигна до този извод, когато всички данни говорят обратно? Какви са твоите аргументи???

Че е в упадък, или че е в подем? На кое обратното? Аз какво съм написал? Ти как мислиш - в какво е?

solaris60
02.09.2017, 21:20
И как стигна до този извод, когато всички данни говорят обратно? Какви са твоите аргументи???

Стига ми повтаряй като папагал, ами вникни в това което съм написал в поста си. Прочети го няколко пъти. Внимателно, бавно. Накрая съм добавил - да ни се чудиш на акъла - защо?
В подем ли сме или в упадък? Ревем, че сме в упадък - защо? Тръбим, че сме в подем - защо? Та всъщност в какво е? Надявам се след като подсказах малко да зацепиш какво съм искал да кажа? И децата вече разбраха, само ти все още не.

agro
03.09.2017, 09:46
В България пчеларството е в застой/упадък, но според данните за брой кошери, количества мед, смъртност на пчелите е в подем. Абе да ни се чудиш на акъла. :tres:

Мисля, че вече сме коментирали някъде из темите за вредната роля на субсидиите върху пазарното устройство на икономиката. Сега това е типичен пример. За участие по 4.1 пчеларя трябва да увеличи бройката над определения минимум и да я поддържа, дори и да не може да се справи с подобен брой. После, за да вземе повече субсидия "на бройка", пак трябва, поне на хартия, да декларира повече на брой кошери. Колко са продуктивни - друг въпрос. Дори да приемем, че субсидията един ден ще решат да я дават на произведена продукция, а не на брой кошери, пак няма как да се направи правилно. Освен меда, ще трябва да субсидират восък, прашец, пчелна отрова, прополис. Става дълга и широка. А къде ще остане най-важното - функцията на пчелите като опрашители? Изобщо - глупавата политика на изкуствено субсидиране на икономическите дейности води след себе си редица изкривявания, като това, което коментираме. Плановата икономика също не е решение, както историята показа. За съжаление реалностите са такива, каквито са, ще трябва да се съобразяваме с тях. Няма как да се бориш с конкуренцията, ако при еднакви знания и възможности конкурента ти ползва 50 - 90% субсидия за дейността си. Ето сега за асоциациите на производители - ще има 90% субсидия за техните начинания. Отсега ви казвам, вече има хора, които са прокарали тази наредба и са готови на старта да "дръпнат" с едни гърди напред, защото вече са се подготвили, имайки предварителната информация. Идеята бързо ще се изроди в начинанието "да вземем едни пари" и много малко истински асоциации ще се възползват. В общество като нашето, където, поради ред исторически обрати морала е изчезнал, ще минат десетилетия, докато "пораснем" за подобен род политики.

solaris60
03.09.2017, 12:12
Мисля, че вече сме коментирали някъде из темите за вредната роля на субсидиите върху пазарното устройство на икономиката. Сега това е типичен пример. За участие по 4.1 пчеларя трябва да увеличи бройката над определения минимум и да я поддържа, дори и да не може да се справи с подобен брой. После, за да вземе повече субсидия "на бройка", пак трябва, поне на хартия, да декларира повече на брой кошери. Колко са продуктивни - друг въпрос. Дори да приемем, че субсидията един ден ще решат да я дават на произведена продукция, а не на брой кошери, пак няма как да се направи правилно. Освен меда, ще трябва да субсидират восък, прашец, пчелна отрова, прополис. Става дълга и широка. А къде ще остане най-важното - функцията на пчелите като опрашители? Изобщо - глупавата политика на изкуствено субсидиране на икономическите дейности води след себе си редица изкривявания, като това, което коментираме. Плановата икономика също не е решение, както историята показа. За съжаление реалностите са такива, каквито са, ще трябва да се съобразяваме с тях. Няма как да се бориш с конкуренцията, ако при еднакви знания и възможности конкурента ти ползва 50 - 90% субсидия за дейността си. Ето сега за асоциациите на производители - ще има 90% субсидия за техните начинания. Отсега ви казвам, вече има хора, които са прокарали тази наредба и са готови на старта да "дръпнат" с едни гърди напред, защото вече са се подготвили, имайки предварителната информация. Идеята бързо ще се изроди в начинанието "да вземем едни пари" и много малко истински асоциации ще се възползват. В общество като нашето, където, поради ред исторически обрати морала е изчезнал, ще минат десетилетия, докато "пораснем" за подобен род политики.

Така де, така. Туй е въпросът. В подем ли е или в упадък пчеларството? Има ли някой който да каже точно. А не като tsc1 - точно обратното. Но на кое обратно обратното?

agro
03.09.2017, 15:16
Така де, така. Туй е въпросът. В подем ли е или в упадък пчеларството? Има ли някой който да каже точно. А не като tsc1 - точно обратното. Но на кое обратно обратното?
Наличието на субсидии, зависещи от броя кошери, замъглява картината и не дава ясна представа увеличението на броя им само на хартия ли е, реални ли са или виртуални, ако са реални, дават ли продукция и т.н. Износът на пчелен мед също е замъглен от вноса на чужд такъв, изнасян като български. Не знаем и картината на продажбите "от ръка", те не се отчитат никъде. Няма и организации на пчеларите, където те, като участници, да декларират своите кошери и добиви и където това може да бъде веднага удостоверено от съседите им, също членове на пчеларската организация. Така че ако някой може да отговори /с обосновка/ на по-горе зададения въпрос - клавиатурата го очаква.

kuline
03.09.2017, 15:44
В подем ли е или в упадък пчеларството?

В застой ! Просто се тъпче на едно място!

ch.atanasov
03.09.2017, 15:49
Според мен е в упадък.

solaris60
03.09.2017, 16:00
В застой ! Просто се тъпче на едно място!


Според мен е в упадък.

Дайте по обширен отговор де. Все пак и двамата сте корифеи на форума. Какво се стискате? Отпуснете малко....мисъл.

tarty
03.09.2017, 16:11
В момента все повече пчелари се отказват и продават семействата, но на тяхно място се появяват фирми(и то с много пари), който изкупуват тези семейства и правят много пчелини (големи инвестиции), демек правят това което Матеев направи преди 5 години. Повечето управляващи тези фирми са поставени лица на разни държавни чиновници седящи на върха на пирамидата и знаещи следващите 10 години къде ще се разпределят парите от Европа. Така, че му мислете за следващите години какви закони ще се прилагат и за кой?

П.п- вчера на плажа слушах лежащите по хавлия до мен да си приказват как им се развиват бизнесите( не работят държавни поръчки), а те са едни от първите след преврата направили фирми. Та единия казва: ще ви разкажа един виц, но то си е самата истина за моментното състояние на бизнеса в държавата. Бат Бойко пътува по магистралата и пита секретарката до него:
- На кой е тоя завод в дясно?
- На Цветанов.
-А тоя в ляво?
- На Цачева.
А тоя отпреде на кой е?
- На Горанов.
Борисов се замислил за пет минути и отсякал.
- Ейййй каква държава, само гербаджий работят.

ch.atanasov
03.09.2017, 16:15
Дайте по обширен отговор. Все пак и двамата сте корифеи на форума. Какво се стискате? Отпуснете малко....мисъл.

Недопустимо е да те конкурираме. Щом се свениш да дадеш тон, ето : от година ,на година все по-трудно си реализирам продукцията.

agro
03.09.2017, 16:18
... ако някой може да отговори /с обосновка/ на по-горе зададения въпрос ....

Мненията бива да се основават на факти. И аз имам мнение, но не е подкрепено с доказателства, та не смея да го кажа.

solaris60
03.09.2017, 16:20
Недопустимо е да те конкурираме. Щом се свениш да дадеш тон, ето : от година ,на година все по-трудно си реализирам продукцията.

Тона го дадох, сега сте вие.;)

tarty
03.09.2017, 16:23
Недопустимо е да те конкурираме. Щом се свениш да дадеш тон, ето : от година ,на година все по-трудно си реализирам продукцията.

Не се плаши толкова лесно, от другата година отварят цех за пакетаж в едно Бургаско село. Говори се, че имат договор да изнасят 1 000 тона годишно в Англия, но вече фирмата има към 2 000 кошера и не знам да ли въобще ще купува от пчеларите или ще си внася от вънка мед и да си го бърка с техния.

ch.atanasov
03.09.2017, 16:25
Мненията бива да се основават на факти. И аз имам мнение, но не е подкрепено с доказателства, та не смея да го кажа.

Умирам да чуя мнение от начинаещ пчелар. Няма да ти търсим доказателства.

solaris60
03.09.2017, 16:27
Мненията бива да се основават на факти. И аз имам мнение, но не е подкрепено с доказателства, та не смея да го кажа.

Мисля, че като си кажем мненията ще се появят и фактите, а оттам и доказателствата. Което донякъде да помогне в ситуацията.

agro
03.09.2017, 16:28
В момента все повече пчелари се отказват и продават семействата, но на тяхно място се появяват фирми(и то с много пари), който изкупуват тези семейства и правят много пчелини (големи инвестиции)...
Тоест, повтаря се това, което вече се случи в другите субсидирани клонове на селското стопанство. Това изобщо не ме учудва, защото не само Матеев се е сетил, че така ще стане. Само че той не е направил сметката, че останалите, които го правят, са се приготвили да отмъкнат едни пари, а не да се занимават на едро с пчеларство реално, като него. Мащабното пчеларство е трудна, ако не и невъзможна задача при сегашните условия. Аз затова мисля и ровя в посока електронизация на пчелина. Това е единствения разумен начин за управление на много кошери с малко персонал. А гаранция за успех няма.

kuline
03.09.2017, 16:29
Дайте по обширен отговор де. Все пак и двамата сте корифеи на форума. Какво се стискате? Отпуснете малко....мисъл.

Както е казал народа "Интереса клати феса". Демек докато го има европейското финансиране, всичко ще е преиначено, защото това е българската действителност. Замисъла за предлагането на тия пари е много добър, за жалост неприложим в България. Как да е в напредък пчеларството, като всеки се стреми да усвои някакви средства на момента, а утре? Утре ще има друга далавера.

ch.atanasov
03.09.2017, 16:33
Не се плаши толкова лесно, от другата година отварят цех за пакетаж в едно Бургаско село. Говори се, че имат договор да изнасят 1 000 тона годишно в Англия, но вече фирмата има към 2 000 кошера и не знам да ли въобще ще купува от пчеларите или ще си внася от вънка мед и да си го бърка с техния.

Какво да се плаша, още като почвах го правех за пари, а не от любов към пчелите. Като няма интерес, сменям поминака.

пп. Колкото повече играчи, толкова по-зле работата. Гърци, Поляци ( чувам за Израелци ) е и какво ?

solaris60
03.09.2017, 16:36
Както е казал народа "Интереса клати феса". Демек докато го има европейското финансиране, всичко ще е преиначено, защото това е българската действителност. Замисъла за предлагането на тия пари е много добър, за жалост неприложим в България. Как да е в напредък пчеларството, като всеки се стреми да усвои някакви средства на момента, а утре? Утре ще има друга далавера.

И усвояването на ТИЯ пари до какво ще доведе в крайна сметка? От няколко години усилено усвояваме. Би трябвало да има напредък. А има ли? Ако няма защо тогава ги усвояваме?

agro
03.09.2017, 16:39
Умирам да чуя мнение от начинаещ пчелар. Няма да ти търсим доказателства.
Добре. Смятам, а и tarty гледам, потвърждава, че професионалното пчеларство /което всъщност е и отрасъла/ в момента се преструктурира /уедрява/, едновременно нагласяйки се към политиката на субсидии в сектора. Това предизвиква подем в броя на кошерите, което вероятно ще доведе и до някакво, макар и непропорционално повишение на количеството на продукцията. Освен това големите в бранша ще пробият лесно и на външните пазари, повличайки постепенно вътрешната цена нагоре. Един вид - по някакъв начин отрасъла е в подем. Въпроса е дали апибалона ще се спука като дотком балона преди години или това ще се закрепи като тенденция. Останалото животновъдство отдавна върви по този път и фермите станаха фабрики.

agro
03.09.2017, 16:47
...фирмата има към 2 000 кошера и не знам да ли въобще ще купува от пчеларите или ще си внася от вънка мед и да си го бърка с техния.
Ако в Европа ожесточат изискванията към вноса на мед, което може и да стане, китайския мед ще си намали доста дела. Тогава, щат или не, износителите ще разчитат в по-голяма степен на вътрешното производство. Ако и самото то успее да произвежда с по-ниска себестойност, ще има "светло бъдеще". А мегдан за понижаване на себестойността на меда има.

rosty_sz
03.09.2017, 16:48
Пчеларството от три години е в тотален подем. Масово се появяват нови и нови пчелини и пчелари. В магазините за пчеларски инвентар оборотите са с пъти по-големи. Добре че на повечето начинаещи не има се получава и си нямат и идея колко много труд в под жаркото слънце трябва за да получат ЕВЕНТУАЛНО резултат.

agro
03.09.2017, 17:02
...Добре че на повечето начинаещи не има се получава и си нямат и идея колко много труд в под жаркото слънце трябва за да получат ЕВЕНТУАЛНО резултат.
Точно поради това отглеждам абсолютно сам, без помощници, 50 кошера в единия пчелин. Това е моя начин да добия реална представа за количеството и спецификата на влагания труд. Как го съчетавам с работата, от която си вадя хляба, аз си знам. Но това ми позволява да мисля върху проблема с намаляването на трудоемкостта по съвсем различен начин, не като несведущ теоретик.

kuline
03.09.2017, 17:08
И усвояването на ТИЯ пари до какво ще доведе в крайна сметка? От няколко години усилено усвояваме. Би трябвало да има напредък. А има ли? Ако няма защо тогава ги усвояваме?

Парите се усвояват предимно от лакомия, а не за това за което са предвидени. Та усвояването ще доведе и вече доведе до увеличаване броя на пчеларите и семействата, но това не считам за подем. Това са пчелари еднодневки, утре когато ги няма парите и тях няма да ги има в съсловието, по скоро от безхаберието си, ще оставят куп проблеми за останалите.

solaris60
03.09.2017, 17:15
Парите се усвояват предимно от лакомия, а не за това за което са предвидени. Та усвояването ще доведе и вече доведе до увеличаване броя на пчеларите и семействата, но това не считам за подем. Това са пчелари еднодневки, утре когато ги няма парите и тях няма да ги има в съсловието, по скоро от безхаберието си, ще оставят куп проблеми за останалите.

Тогава идва последния ми въпрос който винаги отбягваме. Той не е само към теб.

ceco_lovech
03.09.2017, 17:27
За какви субсидии пишете?!!!!Питам,защото наистина съм явно много изостанал.
П.П. Освен ако нямате в предвид НПП.

agro
03.09.2017, 17:29
... Това са пчелари еднодневки, утре когато ги няма парите и тях няма да ги има в съсловието, по скоро от безхаберието си, ще оставят куп проблеми за останалите.
Тоест, според теб балонът ще се спука и на финала сектора ще остане на по-ниско ниво от това, което е било преди да започне изкуственото надуване чрез субсидии. Аз също мисля, че ще има такива сътресения, но като щяло отрасъла ще се закрепи на по-високо и по-професионално ниво. Тоест - напредък има и пак ще има след известни сътресения.

kuline
03.09.2017, 17:34
Тоест, според теб балонът ще се спука и на финала сектора ще остане на по-ниско ниво от това, което е било преди да започне изкуственото надуване чрез субсидии. Аз също мисля, че ще има такива сътресения, но като щяло отрасъла ще се закрепи на по-високо и по-професионално ниво. Тоест - напредък има и пак ще има след известни сътресения.

Не, просто ще си остане в същото положение.

kuline
03.09.2017, 17:36
Тогава идва последния ми въпрос който винаги отбягваме. Той не е само към теб.
Е все пак не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава.

agro
03.09.2017, 17:37
За какви субсидии пишете?!!!!Питам,защото наистина съм явно много изостанал.
П.П. Освен ако нямате в предвид НПП.
Тц. Големите пари са в програмата за развитие на селските райони. Там се финансират проекти до 1 млн евро с 50 % субсидия. По "Млад фермер" са 25 000 евро на калпак. Сега и за асоциациите на производители разбирам, че ще се одобряват до 100 000 евро при 90%субсидия. Минимум членове на асоциацията - 6 производителя. А ние тука даже тема нямаме по въпроса. Тоест, оставяме Остапбендеровците да се наиграят и само ще гледаме. Какво - не можем да извадим по 2000 евро на човек за коопериране ли? Ама пусти български манталитет - има си и поговорка за орташката кобила.

cecko96_1
03.09.2017, 17:37
Е според статистиката има голям напредък.С поред колегите и реалността упадъка е огромен. Като се види в обявите как панически се продават пчелни семейства дори цели пчелини просто се закриват .Почти никои не купува извода е ,че пчеларството е в упадък.

kuline
03.09.2017, 17:41
За какви субсидии пишете?!!!!Питам,защото наистина съм явно много изостанал.
П.П. Освен ако нямате в предвид НПП.

Дори и незнам как се нарича НПП ли е, био ли е, разните му там мерки с цифри ли е. Факт е обаче, че са усвоени, пари и за дейности, които би следвало да подпомогнат отглеждането на пчели, като наука, преработване на продукцията и т.н., но - до там.

tsc1
03.09.2017, 18:02
.....Факт е обаче, че са усвоени, пари и за дейности, които би следвало да подпомогнат отглеждането на пчели, като наука, преработване на продукцията и т.н., но - до там.
За съжаление не е факт! Няма програма, по която да се дават пари за развойна дейност в посока нова техника и технологии в пчеларството или поне аз не зная за такава. Парите за наука по НПП са специализирано насочени в толкова тясно направление, че обикновено никой не ги иска или не може да ги вземе и те после се разпределят по другите направления.

Валентин.
03.09.2017, 18:14
Не се плаши толкова лесно, от другата година отварят цех за пакетаж в едно Бургаско село. Говори се, че имат договор да изнасят 1 000 тона годишно в Англия, но вече фирмата има към 2 000 кошера и не знам да ли въобще ще купува от пчеларите или ще си внася от вънка мед и да си го бърка с техния.

И до кога ще продължи това “бъркане“. Незнам, ама защо имате германците, франсетата и англетата (в случая) за....загубени. Не мислиш ли че те могат да си внесат в Англия мед от вънка и да си го бъркат те. Наместо да чакат някъде в Бургаско...или в Румънско да им го “бъркат“.hi;
П.П. Преди 25 години отглеждахме крави. Тогава млякото се носеше по пунктове за събиране. Едни пишлемета държаха пункт и се бяха свързали с Данон да им го взема. Първата година-добре. На втората ...някъде ...работата умря изведнъж. Спряха да плащат и фалираха за 2 месеца. Каква била работата...надигали ваната в задния край та да излизат повече литри мляко. Тогава цистерните бяха стари, нямаха разходомери и мереха литрите с рабуш във ваната. Та, те така те.hi;

бат тянко
03.09.2017, 18:15
Като виждам що народ се е юрнал да става пчелоотглеждач, трябва сектора да е в подем? Обаче като знам и колко се отказват, може и да е в упадък? Какво значение има? Винаги оцеляват най- приспособимите към новите условия. А те са по пътя на кооперирането между нас. За съжаление почти невъзможно за решаване уравнение.

Георги Куров
03.09.2017, 20:52
Ситуцита в ЕС е такава, че в по-развитите държави пчеларството е в криза, по много причини. Първата е добрите заплати в индустрията и добра социална система. Няма промишлено пчеларство, дребни пчелни ферми и повечето хоби пчелари. Ситуацията при нас е на кръстопът, има опити за едри стопанства, но малцина ще успят. Няма бъдеще промишленото пчеларство в България. Изключително ниска квалификация на масовия кандидат пчелар, винаги е имало текучество в сектора и ще продължи да има. Моето мнение че сектора е в упадък и ще продължи този процес. Упадъка се задържа от субсидиите, докато ги има ще има още по голям брой семейства с ниска продуктивност, което ще осигурява суровина за вътрешния пазар и износ. От къде ще си вземат квалифицирани пчелари кандидат промишлените пчелари ?

seto4e
03.09.2017, 21:28
България и Португалия са на първо място в ЕС по брой семейства на единица площ. Процеса продължава и аз не бих го определил нито като възход или упадък а по-скоро като агония. Тази година наблюдавам видимо преселение на кошери в търсене на златната жила. А опасностите тепърва предстои да ни спохождат.

Гогол
03.09.2017, 22:04
Тц. Ама пусти български манталитет - има си и поговорка за орташката кобила.
''Кучета я яли''

agro
03.09.2017, 22:16
... От къде ще си вземат квалифицирани пчелари кандидат промишлените пчелари ?
Този въпрос е точно в целта. Освен пчеларския сектор, много други сектори са запънали на този проблем. Познавам хора, които имат парите, опита и квалификацията да направят нови заводи, предприятия, цехове. Ноо..., липсата на хора, с които да осъществят идеите си, ги спира още в началото. Захващат се само тези, които могат да се справят дори с абсолютно неквалифициран персонал. В пчеларството това няма как да стане при настоящото положение. Единственото предполагаемо решение е електронизацията на пчелина. Пращаш го манго да размести корпуси или нещо друго, без той самия да разбира какво точно прави и защо, защото компютъра така е казал. Твърдо съм решил да изпробвам този вариант, пък ще видим какво ще стане. Само с манго няма да стане, естествено, но поне един зрящ на десет слепи все е нещо.

tsc1
03.09.2017, 22:20
..... Единственото предполагаемо решение е електронизацията на пчелина. Пращаш го манго да размести корпуси или нещо друго, без той самия да разбира какво точно прави и защо, защото компютъра така е казал. Твърдо съм решил да изпробвам този вариант, пък ще видим какво ще стане. Само с манго няма да стане, естествено, но поне един зрящ на десет слепи все е нещо.
Ако това го напиша аз вече да са ми скочили!:laughing:

agro
03.09.2017, 22:24
Ако това го напиша аз вече да са ми скочили!:laughing:
Защото си груб в изказа към деликатната пчеларска душа. По-добре пусни в някоя тема инфо относно програмата за звукова диагностика, за всички ще е интересно, а аз после ще докладвам за практическото и приложение и дали става за нещо. Пък току виж се оказало, че някой вече е пробвал.

tsc1
03.09.2017, 22:29
Защото си груб в изказа към деликатната пчеларска душа. По-добре пусни в някоя тема инфо относно програмата за звукова диагностика, за всички ще е интересно, а аз после ще докладвам за практическото и приложение и дали става за нещо. Пък току виж се оказало, че някой вече е пробвал.
Не обичам да викам "хоп" преди да съм скочил. Аз мога да ти напиша и как се трепят акари със звук, ама като не съм го видял с очите си ще излезе, че пак "плета печалбарски мрежи" и ви омайвам "деликатната пчеларска душа" с измишльотини. Така че - "всяко нещо, когато му дойде времето!"

todor.mitkov
04.09.2017, 07:22
От няколко години си се вижда сериозен наплив на кандидат-пчелари и то си е нормално след като има субсидии и по едно време цената на меда стана много добра. На хартия ще да е подем. Ама ако решим да си посетим пчелините и видим на място какво и що става май ще излезе, че в най-добрия случай сме в застой. Сигурно има и изключения.
Иначе пчеларството е лесна работа. Нещо като при земеделието. Ореш, сееш, береш и ядеш. Едно, две, три, четири и готово. Хоп и 100 лв :laughing:
П.С. Ще ми е интересно мнението на Матеев, защото той се хвърли с много хъс, а в последно време се изгуби.

ndm
04.09.2017, 13:16
Ей тия мангалски набези нямат край. Щял да електронизира мангала, а той да търка клавира. Е за такава мангалия става въпрос в сектор пчеларство.

nikawr
04.09.2017, 15:49
Ей тия мангалски набези нямат край. Щял да електронизира мангала, а той да търка клавира. Е за такава мангалия става въпрос в сектор пчеларство.
Рано или късно това за което говори Агро ще стане нормална практика... Просто е въпрос на време да се случи.
Дори и сега колеги разделят кошерите си на групи по сила и предназначение с цел манипулациите да се уеднаквят и по този начин да се сведе до минимум вариациите и бавенто по дейноста на пчелина... Разликата сега е че както каза Агро един зрящ решава, а по-натам ще е на базата на решенията и алгоритмите в компютъра...

Илиев
04.09.2017, 17:12
Проблемът с липсата на работна ръка в тази държава ще нараства все повече, много големи фирми не могат да намерят работници при целогодишна заетост, а какво остава за един сезонен и екстензивен отрасъл като пчеларството...според мен пчеларството ще си остане на ниво семеен бизнес при 99% от пчеларите, а тези единици с по 2-3000 кошера лично аз не мога да проумея как могат да организират обслужването им, така че да има печалба и заплати за персонала.

бат тянко
04.09.2017, 17:28
Именно защото профилирана работна ръка няма, отрасъла нараства с пчелини от по 30,50,100 семейства отглеждани от един пчелар. Всички сектори страдат от липса на работници. Работодателите си го направиха сами. Няма как на работник с 25 години стаж да не му увеличиш с един лев заплатата. За мен решението е в обединяването от по 50,100 пчелари в кооперативи по райони. Които успеят ще оцелеят. Според мен огромните стопанства от по няколко хиляди семейства не са решение.

tsc1
04.09.2017, 18:35
Дебелите книги по икономика казват, че една икономическа система има два пътя на развитие - екстензивен и интензивен. При екстензивния метод имаме нарастване на обема на продукцията за сметка на нарастване на производствените мощности, използваните материали, енергия и работна ръка. При интензивния път на развитие се търси начин за намаляване на използваните ресурси чрез автоматизация, нови технологии, по-малко работна сила. Това води до повишаване на ефективността - същата или повече по обем продукция с по-ниски разходи. Резултата е по-висока печалба!
Българското пчеларство през последните 10 години беше в подем, но за сметка екстензивния път на развитие. Нарастваха едновременно броя на пчеларите, броя на пчелините и броя на кошерите в тях.
Какви са причините?
1. Европейските програми, които стимулираха както създаването на нови пчелини, така и разрастването на съществуващите.
2. Безработицата до преди 2 години вследствие на икономическата криза и възможността за препитание в селата и малките градчета, от където промишлеността се отдръпна.
3. Навлизането на по-крупни капитали в пчеларството и опитите то да се превърне от дребен (семеен) бизнес в промишлено.
Резултата?
1. Нарастване на количеството на меда на пазара на едро и дребно (при сравнително постоянни реализирани количества както на вътрешния пазар, така и като износ). Получи се свръх производство и устойчиво ниво на цените без особена тенденция за повишение.
2. Пренаситеност на медоносните райони с пчелини и от там - ниски добиви.
3. Липса на квалифицирана работна ръка - няма подходящо специализирано средно образование, обезлюдяването на селата и малките градчета продължава, някои от младите хора, заели се с пчеларство преди 5-6 години започнаха да се отказват и да търсят по-лека и доходна работа. През последните години безработицата видимо намаля (според мен и под допустимото критично ниво).
Като резултат от всичко това се вижда края на екстензивното развитие, а може би и известен спад в близкото бъдеще.
Бъдещето е в повишаване на ефективността и преминаване към интензивно развитие!!!

//Следва продължение

Георги Куров
04.09.2017, 20:55
Ако се запазят цените на биологичния мед в ЕС или поскъпне още, няма да се учудя ако кошерите в горите станат повече от дърветата. Тя сметката на теория излиза и без субсидия по Агроекология, ако се хване среден добив 20 кг акация и 20 кг липа. Теорията е едно, а реалността е друга. Та за това са се хванали някой инвеститори да направят био пчелини в големи мащаби 2-5 хил. семейства.
Интензивно пчеларство може да има само в случай че някой почне да плаща за опрашване както в САЩ. Докато това го няма ще сме все още в екстензивна фаза. Пчеларството е за млади хора, а не за млади пенсионери да си запълват свободното време.

agro
04.09.2017, 21:26
...Всички сектори страдат от липса на работници. Работодателите си го направиха сами...
Не си го направиха сами. Просто няма пазар на добра цена за това, което произвеждаме, понеже сме малки и не си знаем приоритетите. А границите са отворени. Вземи всички печалби на нормалните работодатели за последните 5 години и ги раздай на работниците. Ще вземат по пет заплати или пенсии горница и дотам. Приключихме със свободния капитал и инвестициите в ново оборудване и технологии, а работодателите минимум половината ще се откажат и ще поискат да станат работници някъде другаде. Не говоря за крадците на държавния бюджет, те не са работодатели, а просто айдуци, които търпим /справка КТБ/. Не трябваше да захващам в тази посока, защото веднага ще разводним и обезсмислим темата, тъй като споровете ще станат безкрайни. Ако стане така, модератор да ми изтрие мнението.

Юрий Цветков
05.09.2017, 09:30
Интересна тема. Може би първо трябва да дадем дефиниция на "подем" и "упадък". За мен лично е в сериозен подем. Кошерите се увеличиха многократно. Все повече хора се занимават с пчеларство. (подбудите им не са важни в случая) Постоянно се откриват нови пчеларски магазини и се появява нов инвентар. Увеличават се и производителите на такъв. Има нови производители на храни (всякакви) за пчели. Не знам как точно стои въпроса с постъпленията в хазната от дейности свързани с пчеларството, но предполагам, че и там има повишаване. Появата на много-хилядни пчелари също е факт. Водят се обществени обсъждания, свързани с заонодателни инициативи, дори на ниво ЕС, има широко медийно отразяване на всевъзможни и увеличаващисе пчеларски събития (изложения, базари и т.н.) Това определено си е подем.

Въпроса е, че някои хора решиха да правят промишлено пчеларство. Това за мен е пълен абсурд. Какво прави промишлеността? Най-просто казано една суровина я преработва в някакъв готов продукт. В случая промишления производител (преработвател) са пчелите, а не пчеларя. Още от края на 19 век е установено, че пчелната паша в страната намалява всяка година. За това са писали още Вачков и Радоев преди повече от 50 години. Та при намаляваща, драстично в последните години суровина, няма как да се увеличава производството. Ако искаме да получим качествен краен продукт. То и цвекло вече не се отглежда :bigsmile: та затова "промишлениците" са обречени на провал. Пример Курдов, поне доколкото имам информация. Много от новите пчелари са абсолютно неподготвени, макар и минимално. От грешната им практика се създава напрежение сред бранша, но това са "дребни" неща и могат да бъдат преодолени без особен проблем.
Пчеларството на ниво семейно занимание, няма да изчезне и ще си има устойчиво развитие и за в бъдеще.

tsc1
05.09.2017, 10:26
Интересна тема. Може би първо трябва да дадем дефиниция на "подем" и "упадък". За мен лично е в сериозен подем. Кошерите се увеличиха многократно. Все повече хора се занимават с пчеларство. (подбудите им не са важни в случая) Постоянно се откриват нови пчеларски магазини и се появява нов инвентар. Увеличават се и производителите на такъв. Има нови производители на храни (всякакви) за пчели. Не знам как точно стои въпроса с постъпленията в хазната от дейности свързани с пчеларството, но предполагам, че и там има повишаване. Появата на много-хилядни пчелари също е факт. Водят се обществени обсъждания, свързани с заонодателни инициативи, дори на ниво ЕС, има широко медийно отразяване на всевъзможни и увеличаващисе пчеларски събития (изложения, базари и т.н.) Това определено си е подем.

Въпроса е, че някои хора решиха да правят промишлено пчеларство. Това за мен е пълен абсурд. Какво прави промишлеността? Най-просто казано една суровина я преработва в някакъв готов продукт. В случая промишления производител (преработвател) са пчелите, а не пчеларя. Още от края на 19 век е установено, че пчелната паша в страната намалява всяка година. За това са писали още Вачков и Радоев преди повече от 50 години. Та при намаляваща, драстично в последните години суровина, няма как да се увеличава производството. Ако искаме да получим качествен краен продукт. То и цвекло вече не се отглежда :bigsmile: та затова "промишлениците" са обречени на провал. Пример Курдов, поне доколкото имам информация. Много от новите пчелари са абсолютно неподготвени, макар и минимално. От грешната им практика се създава напрежение сред бранша, но това са "дребни" неща и могат да бъдат преодолени без особен проблем.
Пчеларството на ниво семейно занимание, няма да изчезне и ще си има устойчиво развитие и за в бъдеще.
Напълно съм съгласен с казаното, осен това за промишленото пчеларство. То не бива да се възприема като 2000 кошера в един пчелин, а като 20 и повече пчелина с по 100 кошера и обща организация на работа (мобилност на работната ръка), общо счетоводство и планиране, централизирана пчеларска база с модерна техника, затворен цикъл на производство - добив и преработка на продуктите, отглеждане на майки, изработка на кошери, рамки, основи. Общ сервиз за цялата техника и инвентар.
Това води до висока ефективност и по-високи печалби!!! Това трябва да направят и пчеларските кооперативи!!!
Ако разглеждаме семейните пчелари като малки фирми (те са си такива като ЗП) те нямат друго бъдеще освен кооперирането. Една малка фирма може да оцелее или като произвежда уникани продукти с висока добавена стойност или ако се впише във веригата за доставки на голяма фирма и има гарантиран пазар. Производството на масов продукт от малки фирми е неконкурентноспособно.

Юрий Цветков
05.09.2017, 10:31
Принципно си прав, но на малката територия на страната и повсемесното разпространение на всевъзможни пчелини, това определено няма да стане. Поне според мен.

tsc1
05.09.2017, 10:35
Принципно си прав, но на малката територия на страната и повсемесното разпространение на всевъзможни пчелини, това определено няма да стане. Поне според мен.
За това и писах снощи, че екстензивното развитие постепенно ще се забави и ще спре.
Отговори си на въпроса: Каква е разликата между 2000 кошера под една шапка и 2000 кошера под 10 шапки? Нали пашата е същата, а разходите на тия десеттях са по-големи от на този, с многото кошери!

//Добавено
Разделянето и противопоставянето между пчелари, майкопроизводители, търговци и преработватели на мед, производители на пчеларско оборудване е пълна идиотия!
Браншът не е толкова голям, за да бъде разделен. Онзи ден на конференцията се каза, че има вече 12 пчеларски организации с нестопанска цел. Не са ли малко множко за около 12 хиляди пчелари?:laughing:
Време е за създаване на клъстер "Пчеларство", който да обедини усилията на всички в една посока.

Юрий Цветков
05.09.2017, 10:48
Не е задължително. Този с 10 пчелина ще пътува до тях. На другите може да са им в къщи. Освен това разходи на пчеларското обурудване (като центруфуги, разпечатващи, вани и т.н.) вече са направени от повечето настоящи пчелари. От друга страна текущите разходи за третиране, подхранване, обновяване на инвентар и т.н. са еднакви и за единия собственик и за 10 -те, но при една неблагоприятна година, дребните собственици ще претърпят загуби, но ще оцелеят, докато самия, може и да фалира. Въобще икономическите модели при пчелите не са като по учебниците.

Трендафил Дончев
05.09.2017, 10:48
Все си мисля, че окрупняване в пчеларството в БГ не може да се получи. Преди години също имаше едни такива идеи и те не доведоха до нищо. Страната ни е малка за такива неща. По било добре да се наблегне на малкото, екзотичното. Мед получен с колкото може по - малката намеса на пчеларя и външни фактори/замърсители/. Такова би било БИО пчеларството, но не в този му вид, а както казах по - горе. В екзотичната му форма. Другия начин е просто правене на компот.

Илиев
05.09.2017, 10:54
За разходите на семейните пчелари с по 100-150 кошера, че са по-големи от на пчеларя с 1000-2000 кошера не съм много съгласен, защото при семейните не се плащат заплати, а едрият пчелар трябва да плаща надници на наетите хора, не дай си Боже и осигуровки....навсякъде, във всички бизнеси, едрите производители/търговци/предприемачи мачкат и тормозят дребните риби, а в пчеларството се оказва май точно обратното...спомням си, че имаше една тема преди известно време, в която едрите пчелари едва ли не се оплакваха от дребните колеги с по 50 кошера в двора си, как им пречели на бизнеса, защото нямали никакви разходи, което ме навява на мисълта, че пчеларството е изключително специфичен отрасъл, и няма много общо с останалите бизнес-начинания, и е малко или много грешно да се правят аналогии с други бизнеси, и да се пренасят механично разни модели на управление от други отрасли/бизнеси.

бат тянко
05.09.2017, 12:15
Не бой се Агро, аз не обичам безконструктивните спорове. Имам предвид, че повечето работодатели предприемат бизнес начинания без съответната подготовка. Просто защото са чули от познати, че се печелело! Изказвания от сорта на еди кой си имал 500 кошера, ''вземал'' еди колко си '' програми'' са направо сметки без кръчмар. Другото най- често срещано е: Щом комшията може, що да не мога и аз? И така до безкрай!

Георги Куров
05.09.2017, 12:22
Когато акцента е върху високата смъртност и липсата на пазари в изказванията на браншовици в медийте, за мен е ясен знак за упадък на сектора. Когато акцента е как да повишим средния добив от 40 кг. на семейство до 60 кг, тъй като има сериозно търсене от външни пазари на български пчелен мед, тогава можем да говорим за подем. Това с повече пчелари и обороти сме го виждали, текучеството е голямо и явно ще се увеличи.

Трендафил Дончев
05.09.2017, 12:26
Не бой се Агро, аз не обичам безконструктивните спорове. Имам предвид, че повечето работодатели предприемат бизнес начинания без съответната подготовка. Просто защото са чули от познати, че се печелело! Изказвания от сорта на еди кой си имал 500 кошера, ''вземал'' еди колко си '' програми'' са направо сметки без кръчмар. Другото най- често срещано е: Щом комшията може, що да не мога и аз? И така до безкрай!

Ето затова пчеларството в БГ изглежда, че е в подем, а всъщност клони към упадък. И не се ли прескочи тази граница неминуемо всичко ще се срине. Като пчелите напролет - не преминат ли успешно от зимни в нови - кошера умира.

ianev
05.09.2017, 13:55
Според мен се случва едно отсяване в сектора. Но не съм съгласен, че пчеларството се окрупнява, по скоро на доста колеги им дойде до гуша. Първо миналата година продукцията нямаше цена, последва тежка зима и пролет с доста загуба на пчелни семейства и за капак ниски добиви. Доста от колеги въобще не възстановиха пролетните си загуби, не видяха смисъл в това след като още не са продали предния мед. С една дума който е бил на кантар да се откаже и тази година му преля чашата. Колеги продават по 200-300 кошера .... Тези кошери който се продават вероятно една част отиват за възстановяване на семейства на хора участващи по млад фермер да речем защото както се казва при тях няма мърдане. Няма никаква конспирация в това. Отлива ще е по голям и следващата година, дори по пчеларската програма вече няма кандидати да участват.

бат тянко
05.09.2017, 16:00
То и пари няма по програмите май, а изкупната цена все още не устройва лунатиците, които ще забогатяват?

rosty_sz
05.09.2017, 20:04
Напълно съм съгласен с казаното, осен това за промишленото пчеларство. То не бива да се възприема като 2000 кошера в един пчелин, а като 20 и повече пчелина с по 100 кошера и обща организация на работа (мобилност на работната ръка), общо счетоводство и планиране, централизирана пчеларска база с модерна техника, затворен цикъл на производство - добив и преработка на продуктите, отглеждане на майки, изработка на кошери, рамки, основи. Общ сервиз за цялата техника и инвентар.
Това води до висока ефективност и по-високи печалби!!! Това трябва да направят и пчеларските кооперативи!!!
Ако разглеждаме семейните пчелари като малки фирми (те са си такива като ЗП) те нямат друго бъдеще освен кооперирането. Една малка фирма може да оцелее или като произвежда уникани продукти с висока добавена стойност или ако се впише във веригата за доставки на голяма фирма и има гарантиран пазар. Производството на масов продукт от малки фирми е неконкурентноспособно.

Това си го мислиш така, защото си го четеш в" дебелите книги". Ако си пчелар и превиваш гръб над кошерите ще разбереш, че това което си го мислиш няма как да стане. Няма как да стане и с компютри, електроники, мангали и т.н. Всеки един кошер е индивидуален и трябват правилни решения за всеки по отделно за да получиш максимум резултат. Това го могат само хора с много познания, опит и доста ум в главите. Отделно три месеца се работи тежък физически труд в много тежки условия. В комбинация с нужния интелект е невъзможен модел за намиране на работници нито за управление от компютри.

nikawr
05.09.2017, 20:13
Това си го мислиш така, защото си го четеш в" дебелите книги". Ако си пчелар и превиваш гръб над кошерите ще разбереш, че това което си го мислиш няма как да стане. Няма как да стане и с компютри, електроники, мангали и т.н. Всеки един кошер е индивидуален и трябват правилни решения за всеки по отделно за да получиш максимум резултат. Това го могат само хора с много познания, опит и доста ум в главите. Отделно три месеца се работи тежък физически труд в много тежки условия. В комбинация с нужния интелект е невъзможен модел за намиране на работници нито за управление от компютри.

Рости, това е един от малкото пъти когато не съм съгласен с теб. Въпрос на време е компютърните алгоритми и модели да заместят пчеларя във вземането на правилните решения. Много малко знаем за звуците, феромоните и вибрациите които движат кошера, но е въпрос на време да ги разгадаем, и след това компютърните модели ще навлязат здраво в сектора. Може и да не доживеем това време, но силно се съмнявам това да е в далечното бъдеще.

tsc1
06.09.2017, 08:47
Това си го мислиш така, защото си го четеш в" дебелите книги". Ако си пчелар и превиваш гръб над кошерите ще разбереш, че това което си го мислиш няма как да стане. Няма как да стане и с компютри, електроники, мангали и т.н. Всеки един кошер е индивидуален и трябват правилни решения за всеки по отделно за да получиш максимум резултат. Това го могат само хора с много познания, опит и доста ум в главите. Отделно три месеца се работи тежък физически труд в много тежки условия. В комбинация с нужния интелект е невъзможен модел за намиране на работници нито за управление от компютри.
Да си дойдем на думата на свежи глави.
Кадрите в пчеларството.
От тях най-много зависи дали сектора ще продължи да се развива и ли ще започне спад, водещ до упадък.
Не ти ли минава през главата мисълта, че тези хора, които описваш непрекъснато намаляват в пчеларството, съблазнени от по-лека и добре платена работа с интелекта си в градовете и в чужбина? Какъв ще е резултата за пчеларството от това?
Проблема с качествените кадри не е само в пчеларството, той се вижда във всички отрасли на икономиката. През последните години с настъпилия подем в икономиката след кризата той излезе на преден план.
Хората с интелект и образование мигрират - от селата и малките градчета към по-големите градове, от там към големите промишлени центрове, от там в чужбина. Недостига на качествена работна ръка се усеща във всички сектори (от сервитьорите и камериерките до ИТ специалисти). А къде е позиционирано пчеларството основно? В селата и малките градчета! Изводът? Спад на квалификацията и общия IQ в отрасъла. Нелицеприятен извод, но факт!
Този форум остана май единственото място, където се запази някакво прилично ниво и тази тема го доказва. Разходете се обаче из фейсбук групите и ще се хванете за главите. Дребнотемие и повторение на едни и същи неща всяка година, при това на все по-ниско ниво. Начина на изразяване, правописа и общата култура направо не ми се коментират.
Казах го снощи и ще го повторя:
За развитие в пчеларството като бизнес и средство за препитание има два пътя - екстензивен и интензивен. Възможностите за първия са почти изчерпани, остава втория.
Кой от двата пътя ще хване всеки зависи от това, до къде му се простира хоризонта, гледан от височината на собствената му камбанарийка.

Валентин.
06.09.2017, 09:02
Компютри да отглеждат пчели, хмм. Не мислите ли, че братята хАмериканци и японци не са пробвали това нещо.
А пчеларството е едно от малкото “въдства“, които могат да се отглеждат сами. Почти сами. Всъщност ако не бяха кражбите по нашите територии, доста добри резултати биха се получили от “самоотглеждане“.hi;

tsc1
06.09.2017, 09:18
Компютри да отглеждат пчели, хмм. Не мислите ли, че братята хАмериканци и японци не са пробвали това нещо.
А пчеларството е едно от малкото “въдства“, които могат да се отглеждат сами. Почти сами. Всъщност ако не бяха кражбите по нашите територии, доста добри резултати биха се получили от “самоотглеждане“.hi;
Идеята не е компютрите да отглеждат пчели, а с помощта на компютрите, на електрониката, на малката механизация, на модерното управление и комуникациите да се повиши ефективността на пчеларския труд и печалбата.

Валентин.
06.09.2017, 09:32
Идеята не е компютрите да отглеждат пчели, а с помощта на компютрите, на електрониката, на малката механизация, на модерното управление и комуникациите да се повиши ефективността на пчеларския труд и печалбата.

Айде и така да го наречем. Ама като гледам клипове на американски пчелари, въобще не виждам малка механизация, модерно управление ит.н. Нали не си мислиш, че ние тук ще го въведем това преди тях...
Предполагам, че тия неща са пробвани някъде по богатите държави, и вероятно ефекта не е като по книга...hi;

tsc1
06.09.2017, 09:49
Айде и така да го наречем. Ама като гледам клипове на американски пчелари, въобще не виждам малка механизация, модерно управление ит.н. Нали не си мислиш, че ние тук ще го въведем това преди тях...
Предполагам, че тия неща са пробвани някъде по богатите държави, и вероятно ефекта не е като по книга...hi;
А има ли изобщо място за сравнение на европейското и американското пчеларство? Те са насочени в различни направления - в американското предимство се дава на опрашването, в европейското - на меда.

Валентин.
06.09.2017, 09:55
А има ли изобщо място за сравнение на европейското и американското пчеларство? Те са насочени в различни направления - в американското предимство се дава на опрашването, в европейското - на меда.

Това кой го твърди (вероятно някой любител на субсидии за опрашване). Дори да е така, нима германци, французи и т.н. са на ВИЕ с малката техника и не разбират от модерно управление...hi;

tsc1
06.09.2017, 09:59
Това кой го твърди (вероятно някой любител на субсидии за опрашване). Дори да е така, нима германци, французи и т.н. са на ВИЕ с малката техника и не разбират от модерно управление...hi;
Това го твърдят доста източници в пчеларските списания, така и хора в този форум, били или намиращи се в САЩ. А нововъведенията в пчеларството (като техника и технологии) идват именно от Европа, а най-вече от Русия и Украйна.
Ето нещо, което не ми се щеше да пускам, защото съвсем ще разлая кучетата, но.....
Нещо от висшия пилотаж: http://www.apivoxauditor.com/1051104810581045105610401058105910561040.html

Валентин.
06.09.2017, 10:07
Да видиш ти, що на украинците им бил евтин меда...бичат яко модерни технологии:bigsmile:hi;

Бърз
06.09.2017, 10:17
...За развитие в пчеларството като бизнес и средство за препитание има два пътя - екстензивен и интензивен. Възможностите за първия са почти изчерпани, остава втория...
Аз от своя гледна точка /на "млад меринжей" ))/, напълно поддържам Вашето мнение. Как то казаха колеги, тоя занаят е много специфичен и винаги ще съществува/храни, на нивото СЕМЕЕН БИЗНЕС. Който вече има някакъв успешен практичен опит, няма да отиде да работи за тези "благодетели", които днеска правят търговия с камиони козметика, утре с камиони кошерите, а другия ден с прасета. )) Относно "интензивен начин"... става дума за норма - "пчелар/брой кошерите". И ако минималната бройка, да се храниш с пчели, е 150-200 на човек - няма избор, трябва да подреждаме технологията на отглеждане...

tsc1
06.09.2017, 10:20
Да видиш ти, що на украинците им бил евтин меда...бичат яко модерни технологии:bigsmile:hi;
На украинците меда им е евтин, защото стандарта на живот там винаги е бил по-нисък от нашия, а сега с войната и Потрошенко начело си е глад и мизерия. Което не пречи производството на пчеларско оборудване да е много по-високо от нашето ниво, при това на приемливи цени.

Валентин.
06.09.2017, 10:26
Който има знания и опит, ще знае как да се справи в почти всички ситуации. Не само в пчеларството е така...hi;

tsc1
06.09.2017, 10:31
Който има знания и опит, ще знае как да се справи в почти всички ситуации. Не само в пчеларството е така...hi;
Знания и опит не се трупат само за сметка на собствения, но и на световния опит и знания. Виж само под статията, линк към която дадох колко и от къде са литературните източници!
Ето още нещо от "висшия пилотаж" със звуците: https://www.varroa-killer-sound.com/epages/81838618.sf/ru_RU/?ObjectPath=/Shops/81838618/Categories/News

Трендафил Дончев
06.09.2017, 12:36
Току що се връщам от пчелина. Давам периодично сироп от известно време и всички кошери го взимат с охота. Един вчера спря. Отделението откъм пчелите на хранилката е пълно с пчели, бутат се давят се, а сиропа си стои. Хранилката е в изправност, пчели има, пило има, място има, майка има, а сиропа не се взема. Ха кажете ми любители на техническия прогрес в пчеларството на какво се дължи това явление което описах. Аз зная отговора, защото веднага препалих пушалката, метнах си булцето на главата и по най старомодния начин проверих какво е положението. Много ми е чудно по какъв начин някакъв уред ще ми открие този проблем? Един от колегите тук, преди дни го спомена като вариант на нещо.

tsc1
06.09.2017, 13:30
Току що се връщам от пчелина. Давам периодично сироп от известно време и всички кошери го взимат с охота. Един вчера спря. Отделението откъм пчелите на хранилката е пълно с пчели, бутат се давят се, а сиропа си стои. Хранилката е в изправност, пчели има, пило има, място има, майка има, а сиропа не се взема. Ха кажете ми любители на техническия прогрес в пчеларството на какво се дължи това явление което описах. Аз зная отговора, защото веднага препалих пушалката, метнах си булцето на главата и по най старомодния начин проверих какво е положението. Много ми е чудно по какъв начин някакъв уред ще ми открие този проблем? Един от колегите тук, преди дни го спомена като вариант на нещо.
Много е простичко! Просто тук ти бъркаш две неща - наличие на проблем и диагностика на проблема (откриване на причините за него). И понеже си задал въпроса с какъв уред ще се открие проблема, отговарям на него - с нивомер в хранилката! Нивомера ще ти даде информацията, че сиропа не намалява в хранилката - ерго пчелите не го вземат. Проблем!!! Причините за него ще открие пчеларя, като отиде на място. Примерът ти е много сполучлив за обясняване на помощта на техниката.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 16:26
Много е простичко! Просто тук ти бъркаш две неща - наличие на проблем и диагностика на проблема (откриване на причините за него). И понеже си задал въпроса с какъв уред ще се открие проблема, отговарям на него - с нивомер в хранилката! Нивомера ще ти даде информацията, че сиропа не намалява в хранилката - ерго пчелите не го вземат. Проблем!!! Причините за него ще открие пчеларя, като отиде на място. Примерът ти е много сполучлив за обясняване на помощта на техниката.

Е, както винаги в моите въпроси има уловка. Сиропа се взема от хранилката, но не от пчелите, а от мравките, които поради забавянето на пчелите успяват поради удължения срок да насмогнат да се активират повече. Нивото на сиропа спада, а пчеларя спи. През това време другия фактор действа. Така. Ти си.

tsc1
06.09.2017, 16:32
Е, както винаги в моите въпроси има уловка. Сиропа се взема от хранилката, но не от пчелите, а от мравките, които поради забавянето на пчелите успяват поради удължения срок да насмогнат да се активират повече. Нивото на сиропа спада, а пчеларя спи. През това време другия фактор действа. Така. Ти си.
Добрия пчелар не допуска мравки да му се мотаят в кошера и да подяждат пчелите.:ae:

Трендафил Дончев
06.09.2017, 17:18
Добрия пчелар не допуска мравки да му се мотаят в кошера и да подяждат пчелите.:ae:

Правилно ти казват колегите, че не си за този форум, но......в кой пчелин няма мравки да те питам? Сигурно в твоя пчелин - пчелина на бъдещето и технологиите?

cecko96_1
06.09.2017, 17:27
Това го твърдят доста източници в пчеларските списания, така и хора в този форум, били или намиращи се в САЩ. А нововъведенията в пчеларството (като техника и технологии) идват именно от Европа, а най-вече от Русия и Украйна.
Ето нещо, което не ми се щеше да пускам, защото съвсем ще разлая кучетата, но.....
Нещо от висшия пилотаж: http://www.apivoxauditor.com/1051104810581045105610401058105910561040.html

Да не мислиш ,че сме длъжни да знаем руски? Като искаш да пуснеш нещо преведиго не всички сме от висшия пилоташ

tsc1
06.09.2017, 18:13
Да не мислиш ,че сме длъжни да знаем руски? Като искаш да пуснеш нещо преведиго не всички сме от висшия пилоташ
Кой от международните езици ползваш, да ти дам линк? А можеш и сам да си избереш език от изброените над статията:


English (http://www.apivoxauditor.com/)
Deutsch (http://www.apivoxauditor.com/deutsch.html)
Español (http://www.apivoxauditor.com/espantildeol.html)
Français (http://www.apivoxauditor.com/franccedilais.html)
Русский (http://www.apivoxauditor.com/1056109110891089108210801081.html)
Magyar (http://www.apivoxauditor.com/magyar.html)

tsc1
06.09.2017, 18:17
Току що се връщам от пчелина. Давам периодично сироп от известно време и всички кошери го взимат с охота. Един вчера спря. Отделението откъм пчелите на хранилката е пълно с пчели, бутат се давят се, а сиропа си стои. Хранилката е в изправност, пчели има, пило има, място има, майка има, а сиропа не се взема. Ха кажете ми любители на техническия прогрес в пчеларството на какво се дължи това явление което описах. Аз зная отговора, защото веднага препалих пушалката, метнах си булцето на главата и по най старомодния начин проверих какво е положението. Много ми е чудно по какъв начин някакъв уред ще ми открие този проблем? Един от колегите тук, преди дни го спомена като вариант на нещо.


Е, както винаги в моите въпроси има уловка. Сиропа се взема от хранилката, но не от пчелите, а от мравките, които поради забавянето на пчелите успяват поради удължения срок да насмогнат да се активират повече. Нивото на сиропа спада, а пчеларя спи. През това време другия фактор действа. Така. Ти си.

Последно: Кое е вярното?

зуница
06.09.2017, 18:18
Правилно ти казват колегите, че не си за този форум, но......в кой пчелин няма мравки да те питам? Сигурно в твоя пчелин - пчелина на бъдещето и технологиите?
А, бе то и "вароа деструктор" не е за кошера, ама...crying;

Трендафил Дончев
06.09.2017, 19:31
Ако беше пчелар може би щеше да знаеш кое е вярното, но нали не си пчелар, а само дразнител на пчеларите, откъде да знаеш, че пчелите дърпат сиропа понякога и за два часа пълна хранилка от 7-800 гр.. И да ти кажа може би и по - бързо може да стане, но си мисля, че отвора на хранилката им пречи.;) Мравките също действат, но са по мудни. Значи сиропа пак ще намалява и твоя индикатор ще трябва да си го за.......сложиш в някое шкафче. Та моето предложение е да наблягаш в темите на електрониката и нейното разпространяване, но не и да даваш "ценни" съвети на пчеларите как да си отглеждат пчелите. Разберете го, че някои технологии могат да помогнат на пчеларя, но не и да го заменят. Ако в един кошер набуташ разни там сензори които да следят различните величини то пчеларя няма да може да мигне само един кошер да има, камо ли 100, 200, 500. Прибираш се в къщи уморен и таблото отговарящо за пчелина святка, мига, пука, а жената те чака да я .......поздравиш, а ти вместо това и теглиш една майна и хукваш отново към пчелина, че някакъв заек си почесал мака..те на някакъв сензор за движение конструиран от tsc1. :bigsmile:

Трендафил Дончев
06.09.2017, 19:33
А, бе то и "вароа деструктор" не е за кошера, ама...crying;

Някой ден ще използвам фогъра, че нещо прах го затиска от известно време.:bigsmile:

tsc1
06.09.2017, 19:40
Ако беше пчелар може би щеше да знаеш кое е вярното, но нали не си пчелар, а само дразнител на пчеларите, откъде да знаеш, че пчелите дърпат сиропа понякога и за два часа пълна хранилка от 7-800 гр.. И да ти кажа може би и по - бързо може да стане, но си мисля, че отвора на хранилката им пречи.;) Мравките също действат, но са по мудни. Значи сиропа пак ще намалява и твоя индикатор ще трябва да си го за.......сложиш в някое шкафче. Та моето предложение е да наблягаш в темите на електрониката и нейното разпространяване, но не и да даваш "ценни" съвети на пчеларите как да си отглеждат пчелите. Разберете го, че някои технологии могат да помогнат на пчеларя, но не и да го заменят. Ако в един кошер набуташ разни там сензори които да следят различните величини то пчеларя няма да може да мигне само един кошер да има, камо ли 100, 200, 500. Прибираш се в къщи уморен и таблото отговарящо за пчелина святка, мига, пука, а жената те чака да я .......поздравиш, а ти вместо това и теглиш една майна и хукваш отново към пчелина, че някакъв заек си почесал мака..те на някакъв сензор за движение конструиран от tsc1. :bigsmile:
Аз точно защото не съм пчелар, за това питам де! Ама няма нужда да ми отговаряш, защото с този си пост наистина ме убеди, че пчеларството е в упадък.:laughing:

kuline
06.09.2017, 19:56
Аз точно защото не съм пчелар, за това питам де! Ама няма нужда да ми отговаряш, защото с този си пост наистина ме убеди, че пчеларството е в упадък.:laughing:

Хайде изплюй - "защото пчеларите са тъпи"

Валентин.
06.09.2017, 20:04
Много е простичко! Просто тук ти бъркаш две неща - наличие на проблем и диагностика на проблема (откриване на причините за него). И понеже си задал въпроса с какъв уред ще се открие проблема, отговарям на него - с нивомер в хранилката! Нивомера ще ти даде информацията, че сиропа не намалява в хранилката - ерго пчелите не го вземат. Проблем!!! Причините за него ще открие пчеларя, като отиде на място. Примерът ти е много сполучлив за обясняване на помощта на техниката.

За хранилки (че става въпрос за хранилки) по 1-2 до 3 литра, според мен не си заслужава джаджите и занимавката с тях при всяко подаване на сироп. По-добре някакъв режим на подаване на сиропа и ако има проблем-преценка на място. А започне ли да се ползва десетачка (хранилка) това вече не прилича на пчеларство.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 20:06
Аз точно защото не съм пчелар, за това питам де! Ама няма нужда да ми отговаряш, защото с този си пост наистина ме убеди, че пчеларството е в упадък.:laughing:

Пчеларите ще използват "твоите" два метода - екстензивен и интензивен за да го възродят. ;)

П.П. Да те питам. Този материал за екстензивното и интензивното *що го писа два дни? Преписваше ли го от някъде или си го знаеш от малък?:bigsmile: to be continued ;)

tsc1
06.09.2017, 20:32
Хайде изплюй - "защото пчеларите са тъпи"
Очакваш да потвърдя твоето мнение ли? Няма да се получи.

tsc1
06.09.2017, 20:35
Пчеларите ще използват "твоите" два метода - екстензивен и интензивен за да го възродят. ;)

П.П. Да те питам. Този материал за екстензивното и интензивното *що го писа два дни? Преписваше ли го от някъде или си го знаеш от малък?:bigsmile: to be continued ;)
Разбира се, че го преписвам! Ти какво очакваш? Хайде сега да ми посочиш източника!:laughing:

agro
06.09.2017, 20:49
Ако беше пчелар може би щеше да знаеш кое е вярното, но нали не си пчелар, а само дразнител на пчеларите, откъде да знаеш, че пчелите дърпат сиропа понякога и за два часа пълна хранилка от 7-800 гр.. И да ти кажа може би и по - бързо може да стане, но си мисля, че отвора на хранилката им пречи.;) Мравките също действат, но са по мудни. Значи сиропа пак ще намалява и твоя индикатор ще трябва да си го за.......сложиш в някое шкафче. Та моето предложение е да наблягаш в темите на електрониката и нейното разпространяване, но не и да даваш "ценни" съвети на пчеларите как да си отглеждат пчелите. Разберете го, че някои технологии могат да помогнат на пчеларя, но не и да го заменят. Ако в един кошер набуташ разни там сензори които да следят различните величини то пчеларя няма да може да мигне само един кошер да има, камо ли 100, 200, 500. Прибираш се в къщи уморен и таблото отговарящо за пчелина святка, мига, пука, а жената те чака да я .......поздравиш, а ти вместо това и теглиш една майна и хукваш отново към пчелина, че някакъв заек си почесал мака..те на някакъв сензор за движение конструиран от tsc1. :bigsmile:
Така, така. Не е за тази тема, но има връзка и ще го пусна тука, а по-нататък ще си го развивам в групата. От известно време съм качил експерименталните кошери /4 бр./ на първите от бъдещите везни. Софтуера, макар и още в начален етап, вече записва база данни. Това е пчелина, в него са четирите кошера:

8906

8908

Данните се предават до офиса засега посредством радиомодул, за да не плащам мобилен трафик. Това малкото най на върха е приемащата антена:

8907

Това е началния екран на програмата, записваща базата данни от измерванията. Засега е настроена да записва през 15 секунди в първи режим и през 15 минути във втори режим:

8909

Надявам се след интерпретирането на данните да мога да кажа например колко пчели излитат сутрин от този кошер и още страшно много друга информация. При това засега данни предават само кантарите и датчика за наклон на кошера. Като се добавят данните от метеостанцията, температура, влажност и звук от кошера, намесите на пчеларя и бележките му от прегледите, ще се създаде база данни, от анализа на която се надявам да могат да се правят прогнози. Един вид кошера да повика пчеларя, защото има нужда от намеса, а не пчеларя да проверява кошер по кошер какво е положението. Защото все по-малко ще стават пчеларите, които само като гледат прелката, вече имат приблизителна представа какво да очакват при отваряне на кошера.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 20:54
Разбира се, че го преписвам! Ти какво очакваш? Хайде сега да ми посочиш източника!:laughing:


Примерно оттук. С малко преработка и хоп - оправихме пчеларството. Офффф.

ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ И ДИНАМИЧНО РАВНОВЕСИЕ В ИКОНОМИКАТА

екстензивен. Екстензивният икономически растеж се осъществява чрез използване на допълнителни ресурси, без да се променя средната производителност на труда. Екстензивният тип икономически растеж предполага увеличение на количеството фактори, които са въвлечени в производството на базата на съществуващата техническа основа (брой на работниците, увеличаване на инвестициите, на използваните суровини, на стабилна структура на производството и пр.). При екстензивния икономически растеж се постига абсолютно увеличение на националния продукт, без това да е съпроводено с увеличение на националния продукт на глава от населението. Разширяването на обема на материалните блага и услуги се постига за сметка на използване на по-голямо количество преки фактори на предлагането на работници, на земя, суровини, горивно-енергийни ресурси и др. При екстензивния растеж се запазват постоянните пропорции между темповете на растеж на производството и на съвкупните разходи за неговото създаване.

интензивен свързан е с използването на по-производителни фактори на производството и технологии. Той се дължи не на увеличените обеми на ресурсите, а на по-високата им ефективност. Интензивният икономически растеж е свързан с качественото усъвършенстване на факторите на производството, на по-ефективното им използване, на внедряване на научно-техническите постижения, на по-високото качество и организация на труда.

В реалната стопанска практика посочените два типа икономически растеж не се срещат в чист вид. Обикновено се говори са преобладаващо екстензивен или преобладаващо интензивен икономически растеж в зависимост от дела на едни или други фактори, обуславящи растежа. В действителност екстензивният и интензивният типове икономически растеж не съществуват в чист вид. Количествените параметри на факторите винаги са съпроводени с допълнителни инвестиции във фактори на производството и работна сила, които имат по-добри качествени характеристики. Затова е по-правилно да се характеризира предимно екстензивен или предимно интензивен тип икономически растеж.

Когато делът на реалния брутен вътрешен продукт, получен за сметка на интензивни фактори на растеж превишава 50 на сто, то икономиката се развива предимно интензивно. Обратното, ако относителният дял на нарастване на реалния брутен вътрешен продукт за сметка на интензивните фактори е по-малък от 50 на сто от общия приръст на брутния вътрешен продукт, икономическото развитие е предимно екстензивно.

На практика не съществува идеална методика за определяне дела на екстензивните и интензивни фактори в приръста на брутния вътрешен продукт. Приблизителните разчети за развитието на индустриално развитите страни

Трендафил Дончев
06.09.2017, 21:01
Така, така. Не е за тази тема, но има връзка и ще го пусна тука, а по-нататък ще си го развивам в групата. От известно време съм качил експерименталните кошери /4 бр./ на първите от бъдещите везни. Софтуера, макар и още в начален етап, вече записва база данни. Това е пчелина, в него са четирите кошера:


Данните се предават до офиса засега посредством радиомодул, за да не плащам мобилен трафик. Това малкото най на върха е приемащата антена:


Това е началния екран на програмата, записваща базата данни от измерванията. Засега е настроена да записва през 15 секунди в първи режим и през 15 минути във втори режим:



Надявам се след интерпретирането на данните да мога да кажа например колко пчели излитат сутрин от този кошер и още страшно много друга информация. При това засега данни предават само кантарите и датчика за наклон на кошера. Като се добавят данните от метеостанцията, температура, влажност и звук от кошера, намесите на пчеларя и бележките му от прегледите, ще се създаде база данни, от анализа на която се надявам да могат да се правят прогнози. Един вид кошера да повика пчеларя, защото има нужда от намеса, а не пчеларя да проверява кошер по кошер какво е положението. Защото все по-малко ще стават пчеларите, които само като гледат прелката, вече имат приблизителна представа какво да очакват при отваряне на кошера.

Само не разбрах нектара коя машинария ще ти го доставя?

kuline
06.09.2017, 21:01
Разбира се, че го преписвам! Ти какво очакваш? Хайде сега да ми посочиш източника!:laughing:

Охоо и плагиатстваш, още работи ще си признаеш. Що не вземеш да насочиш сили към технология, при която туряш гликоза и туй-онуй, а на края тенекията? Тогава ще имаш големи приходи, а ти чакаш от фукарията--пчелар. Ние сме бедни, прости хорица. За нас е важно да блъскаме като волове.

kuline
06.09.2017, 21:04
Само не разбрах нектара коя машинария ще ти го доставя?
Дъртия овът. :bigsmile:

tsc1
06.09.2017, 21:06
Охоо и плагиатстваш, още работи ще си признаеш. Що не вземеш да насочиш сили към технология, при която туряш гликоза и туй-онуй, а на края тенекията? Тогава ще имаш големи приходи, а ти чакаш от фукарията--пчелар. Ние сме бедни, прости хорица. За нас е важно да блъскаме като волове.
Най обичам да плагиатствам от себе си. Признавам си. А за блъскането - "Кой за каквото учил!" - казала циганката на гинеколога.

agro
06.09.2017, 21:09
Само не разбрах нектара коя машинария ще ти го доставя?
Когато в Англия тръгвал първия парен автомобил ли беше, локомотив ли, една жена от публиката викала монотонно: - Няма да тръгне, няма да тръгне. Когато нещото потеглило, тя, без да променя тона и интонацията, сменила на: -Няма да спре, няма да спре.
Аз за нектара нищо не съм споменавал. За неговото производство мисли китайския народ, а за доставката не ми стига въображението.:ae:

tsc1
06.09.2017, 21:14
Примерно оттук. С малко преработка и хоп - оправихме пчеларството. Офффф.

ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ И ДИНАМИЧНО РАВНОВЕСИЕ В ИКОНОМИКАТА

екстензивен. Екстензивният икономически растеж се осъществява чрез използване на допълнителни ресурси, без да се променя средната производителност на труда. Екстензивният тип икономически растеж предполага увеличение на количеството фактори, които са въвлечени в производството на базата на съществуващата техническа основа (брой на работниците, увеличаване на инвестициите, на използваните суровини, на стабилна структура на производството и пр.). При екстензивния икономически растеж се постига абсолютно увеличение на националния продукт, без това да е съпроводено с увеличение на националния продукт на глава от населението. Разширяването на обема на материалните блага и услуги се постига за сметка на използване на по-голямо количество преки фактори на предлагането на работници, на земя, суровини, горивно-енергийни ресурси и др. При екстензивния растеж се запазват постоянните пропорции между темповете на растеж на производството и на съвкупните разходи за неговото създаване.

интензивен свързан е с използването на по-производителни фактори на производството и технологии. Той се дължи не на увеличените обеми на ресурсите, а на по-високата им ефективност. Интензивният икономически растеж е свързан с качественото усъвършенстване на факторите на производството, на по-ефективното им използване, на внедряване на научно-техническите постижения, на по-високото качество и организация на труда.

В реалната стопанска практика посочените два типа икономически растеж не се срещат в чист вид. Обикновено се говори са преобладаващо екстензивен или преобладаващо интензивен икономически растеж в зависимост от дела на едни или други фактори, обуславящи растежа. В действителност екстензивният и интензивният типове икономически растеж не съществуват в чист вид. Количествените параметри на факторите винаги са съпроводени с допълнителни инвестиции във фактори на производството и работна сила, които имат по-добри качествени характеристики. Затова е по-правилно да се характеризира предимно екстензивен или предимно интензивен тип икономически растеж.

Когато делът на реалния брутен вътрешен продукт, получен за сметка на интензивни фактори на растеж превишава 50 на сто, то икономиката се развива предимно интензивно. Обратното, ако относителният дял на нарастване на реалния брутен вътрешен продукт за сметка на интензивните фактори е по-малък от 50 на сто от общия приръст на брутния вътрешен продукт, икономическото развитие е предимно екстензивно.

На практика не съществува идеална методика за определяне дела на екстензивните и интензивни фактори в приръста на брутния вътрешен продукт. Приблизителните разчети за развитието на индустриално развитите страни
Така е! Икономиката не съм я измислил аз. За това и почнах темата за развитието, че това го пише в дебелите книги. Благодаря за подкрепата, че вече имам обвинение за плагиатство.:laughing:

kuline
06.09.2017, 21:14
Най обичам да плагиатствам от себе си. Признавам си. А за блъскането - "Кой за каквото учил!" - казала циганката на гинеколога.
Да ни би да имаш кетап и за икономист, защото усещам се пробваш и на него фронт, ама нещо не ти се отдава. А щом си толкова сербез, вземи се пробвай на европейския пазар, при платежоспособните, стига тормози фукариите, тук зайците са малко и няма смисъл да гърмиш на халос.

tsc1
06.09.2017, 21:20
Да ни би да имаш кетап и за икономист, защото усещам се пробваш и на него фронт, ама нещо не ти се отдава. А щом си толкова сербез, вземи се пробвай на европейския пазар, при платежоспособните, стига тормози фукариите, тук зайците са малко и няма смисъл да гърмиш на халос.
Кетап лесно се взема, знания - по-трудно. Не се притеснявай - това си е от обща култура. Колкото до европейския пазар - всяко нещо с времето си.
Само не разбрах кое не ми се отдава. Би ли пояснил?

kuline
06.09.2017, 21:24
Кетап лесно се взема, знания - по-трудно. Не се притеснявай - това си е от обща култура. Колкото до европейския пазар - всяко нещо с времето си.

А стига бе, ти да не мислиш да изпревариш тоя:
http://m.inews.bg/Човекът-живял-256-години_l.a_i.267528.html

Трендафил Дончев
06.09.2017, 21:25
Когато в Англия тръгвал първия парен автомобил ли беше, локомотив ли, една жена от публиката викала монотонно: - Няма да тръгне, няма да тръгне. Когато нещото потеглило, тя, без да променя тона и интонацията, сменила на: -Няма да спре, няма да спре.
Аз за нектара нищо не съм споменавал. За неговото производство мисли китайския народ, а за доставката не ми стига въображението.:ae:

Колкото и да ми се плезиш в крайна сметка ще дойдеш на моя.....акъл,;) но когато те заболи кръста от работа и ти изпуши главата да мислиш кое, как. Иначе ние сме тук и ще помагаме както и сме помагали, без да сме имали такива технологии в пчелина си. И истинския мед се прави по друг начин. Ако ти снимам моята райска градина и я поставиш на фона на твоята бетонна кула не знам кое ще изглежда по - добре. От кой ли пчелин ще предпочетат да си купят клиентите, ако виждат пчелините. Сигурно от технологично изпълнения. То и сега има такъв в Кауфланд. Не го приемай като конфронтация.

tsc1
06.09.2017, 21:33
А стига бе, ти да не мислиш да изпревариш тоя:
http://m.inews.bg/Човекът-живял-256-години_l.a_i.267528.html
Колкото е рекъл Господ! Ще поясниш ли какво ми се отдава или какво не?

Трендафил Дончев
06.09.2017, 21:34
Така е! Икономиката не съм я измислил аз. За това и почнах темата за развитието, че това го пише в дебелите книги. Благодаря за подкрепата, че вече имам обвинение за плагиатство.:laughing:

И ние ги четем тия дебели книги и затова няма какво да ни ги рецитираш ред по ред, а само да споменеш. И ти не плагиатстваш, а по - точно перифразираш. А за обвиненията ще се цупиш на Калинчо.;)

agro
06.09.2017, 21:37
Колкото и да ми се плезиш в крайна сметка ще дойдеш на моя.....акъл,;) но когато те заболи кръста от работа и ти изпуши главата да мислиш кое, как. Иначе ние сме тук и ще помагаме както и сме помагали, без да сме имали такива технологии в пчелина си. И истинския мед се прави по друг начин. Ако ти снимам моята райска градина и я поставиш на фона на твоята бетонна кула не знам кое ще изглежда по - добре. От кой ли пчелин ще предпочетат да си купят клиентите, ако виждат пчелините. Сигурно от технологично изпълнения. То и сега има такъв в Кауфланд. Не го приемай като конфронтация.
Не си и помислям да го приемам така. Аз съм се захванал не със кошерите и пчелините - какви да са те, къде да са и как да изглеждат си е работа на собственика им. Захванал съм се да опитам да намаля пчеларския труд до възможния минимум, с използване на достиженията на техниката. Затова работя на единия пчелин съвсем сам, иначе няма как да добия реална представа за количеството и естеството на влагания труд. Крайния резултат, ако успея, трябва да е анализираща програма, качена в "облака" и крайни устройства при пчеларите, монтирани по кошерите и автоматично изпращащи данните. Обикновения потребител да получава само доклади и препоръки на база анализа на данните. Пък на пчеларя остава решението как да си гледа пчелите и да си решава проблемите, където възникнат. "Правилната диагноза е 90 % от лечението".

tsc1
06.09.2017, 21:39
И ние ги четем тия дебели книги и затова няма какво да ни ги рецитираш ред по ред, а само да споменеш. И ти не плагиатстваш, а по - точно перифразираш. А за обвиненията ще се цупиш на Калинчо.;)
Сравни и ще видиш, че нищо не е рецитирано. Дадох само най-общото положение, за да мога на базата на него да развия мисълта си за ситуацията в момента в пчеларството и какво според мен предстои. Със съответните аргументи. Очаквах защитата и на обратната теза с аргументи, ама до тук Тцъ!

Трендафил Дончев
06.09.2017, 21:57
Не си и помислям да го приемам така. Аз съм се захванал не със кошерите и пчелините - какви да са те, къде да са и как да изглеждат си е работа на собственика им. Захванал съм се да опитам да намаля пчеларския труд до възможния минимум, с използване на достиженията на техниката. Затова работя на единия пчелин съвсем сам, иначе няма как да добия реална представа за количеството и естеството на влагания труд. Крайния резултат, ако успея, трябва да е анализираща програма, качена в "облака" и крайни устройства при пчеларите, монтирани по кошерите и автоматично изпращащи данните. Обикновения потребител да получава само доклади и препоръки на база анализа на данните. Пък на пчеларя остава решението как да си гледа пчелите и да си решава проблемите, където възникнат. "Правилната диагноза е 90 % от лечението".

Само още нещо да кажа и спирам да ти досаждам. Кошера е като ЛЕГО. Комплекс от много части които трябва да разглобиш и след това сглобиш. С поставянето на всички там джаджи в случая броя на частите се увеличава и човека който ще извършва манипулациите трябва да внимава и за тях. Това няма да си ти, а някой друг. Него ще го боли кръста. И аз така мога да работя. На целия китайски народ мога да намеря работа. Но целта е колкото се може по - малко да се усложнява, а да се опростява системата - кошера. Оттам идва и по - малкото работа. Затова и добрия пчелар/като мен/:bigsmile: само гледа прелките и знае за какво става дума в кошера.

agro
06.09.2017, 22:22
... Затова и добрия пчелар/като мен/:bigsmile: само гледа прелките и знае за какво става дума в кошера.
Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 22:43
Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.

Малко басни, притчи и скоропоговорки. Та значи. Имало едно време двама млади. Много се обичали. Обаче имало една стара свекърва, една позавехнала сестра - не омъжена, едно постоянно лаещо куче. От всички тези на младата двойка им стягала шапката. На булката и писнало и все мрънкала на момчето. И то да я успокои и казало - до зимата мама ще умре, сестрата ще се омъжи, а кучката ще побеснее. Ще си живеем рахат. Дошла зимата, но нито майката умряла, нито сестрата се омъжила , нито кучката побесняла. Извода е, че сметките са лесни, а какво ще се получи? И от мен да го знаеш че винаги сметките излизат криви.

agro
06.09.2017, 22:54
...И от мен да го знаеш че винаги сметките излизат криви.
Абсолютно. Направил съм на хората десетки фабрики и цехове през годините, първоначалните сметки никога не са излизали, понякога с много. В това отношение опита е богат. Нямам илюзии, че с кошерите и пчелините нещата ще стоят по-различно. Но пък това никога не ме е спирало, дори навремето ме е амбицирало. Сега съм решил да я карам по-спокойно, че живота няма втора серия. На принципа да правим каквото трябва, пък да става каквото ще.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 23:04
На принципа да правим каквото трябва, пък да става каквото ще.

И тук си в грешка, но повече няма да обяснявам. Корава ти е главата, но си добряк и ще страдаш много.:bigsmile:

Пизо
07.09.2017, 00:06
Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.
Да ама не, както казваше един журналист.Доста има да учиш за пчелите.

ndm
07.09.2017, 13:13
Като гледам какви сметки прави с пчелите, "десетките фабрики и цехове през годините" дето е направил са сигурно подобни.

tsc1
07.09.2017, 14:28
Като гледам какви сметки прави с пчелите, "десетките фабрики и цехове през годините" дето е направил са сигурно подобни.
Сигурен ли си или предполагаш, забил пръст в небето? Можеш ли да покажеш направеното от теб?

бат тянко
07.09.2017, 18:11
И да кажа една..."притча"...Сял един земеделец домати. Цената ниска. Печалба хич. Втората година сее лук. Внос голям, изкупната цена ниска, печалба цъ. Третата година чесън. Четвъртата корнишони. На петата решил да става пчелар, защото давали финансова помощ. А един кошер "давал'' по 50 кила мед. Така. Те тоа мед на едро прай 225 лева, а на дребно 300 лева! Малиии милионер! Извода е, че ако земеделеца можеше да си прави сметката, едва ли би станал пчелар?

belerefon
07.09.2017, 19:07
В подем е разбира се.Преди едно 6-7 години като кажеш пчелар хората го асоцираха с някой старец на село,който гледа 10 -20 кошера.Сега едни или заради европарите или заради възможността да се върнат към природата станаха също пчелари.Да,една част от тях правят грешка/и,а други вече се отказват,но количеството кошери и пчелини се е увеличило,а това неминуемо ще доведе и до развитие на пчеларството и естествен подем.
Тук обаче говорим само за пчеларството,не за цената на пчелните продукти.За цената си има друга тема ;)

delta.e
07.09.2017, 19:29
И да кажа една..."притча"...Сял един земеделец домати. Цената ниска. Печалба хич. Втората година сее лук. Внос голям, изкупната цена ниска, печалба цъ. Третата година чесън. Четвъртата корнишони. На петата решил да става пчелар, защото давали финансова помощ. А един кошер "давал'' по 50 кила мед. Така. Те тоа мед на едро прай 225 лева, а на дребно 300 лева! Малиии милионер! Извода е, че ако земеделеца можеше да си прави сметката, едва ли би станал пчелар?

Бат Тянко , стига с тези приказки .
Работа трябва .

ianev
07.09.2017, 20:18
Колкото повече наближава 2020 толкова по голям ще е отлива от пчеларството. То не важи само за пчеларството а и за зеленчукопроизводители и животновъдите. Защото и сега са накрая на клона и обират трохите. Ще останат само зърнарите, понеже вече имат бази, техника, изобщо всичко необходимо. Както се казва който може се оправил, който не може ближе рани и си пие ракията

Георги Куров
07.09.2017, 21:02
Колкото повече наближава 2020 толкова по голям ще е отлива от пчеларството. То не важи само за пчеларството а и за зеленчукопроизводители и животновъдите. Защото и сега са накрая на клона и обират трохите. Ще останат само зърнарите, понеже вече имат бази, техника, изобщо всичко необходимо. Както се казва който може се оправил, който не може ближе рани и си пие ракията

Какво ще се случи 2020 г. ?

tsc1
07.09.2017, 21:05
Какво ще се случи 2020 г. ?
Европарите спират, НПП - също. Какво ще стане после не е ясно.

belerefon
07.09.2017, 21:06
Ще останат само най-приспособимите,но това не означава,че пчеларството ще замре.Всичко се движи и развива.Не разбирам хората,които си мислят,че нещо може да изчезне, просто, ей така.

ianev
07.09.2017, 21:08
Какво ще се случи 2020 г. ? Секва евро кранчето

Валентин.
07.09.2017, 21:09
Европарите спират, НПП - също. Какво ще стане после не е ясно.

Влез у Фермера и виж- Анкета каква да бъде новата ОСП след 2020. Европарите няма да спрат. За пчеларството вероятно също.

Георги Куров
07.09.2017, 21:13
Европарите спират, НПП - също. Какво ще стане после не е ясно.

За НПП не знам дали ще има, но сега се обсъжда следващия програмен период 2020-2027 , субсидии за земеделие ще има. Правилата ще бъдат различни.

tsc1
07.09.2017, 21:15
Влез у Фермера и виж- Анкета каква да бъде новата ОСП след 2020. Европарите няма да спрат. За пчеларството вероятно също.
Анкетата още не съм я открил, но това ми се наби в очите:
https://www.fermer.bg/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D 0%B8-%D1%8F%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D 0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D 0%B2%D0%BE-news22344.html

Георги Куров
07.09.2017, 21:17
Защо се изказвате неподготвени по толкова деликатна тема. Въвеждате в заблуждение четящите и току виж някой ви повярвал че няма да има евросубсидии.

ianev
07.09.2017, 21:27
Парите ако ги има ще бъдат в пъти намалени. Да не кажем че ще бъдат нищожни и ти го знаеш

Валентин.
07.09.2017, 21:27
https://www.fermer.bg/%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%BF-%D0%BA%D0%BE%D0%B5-%D0%B5-%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D 0%BE-poll70.html

kuline
07.09.2017, 21:28
То не се знае Евросъюза ще го има ли, а се мисли за пари и то за такъв дълъг период. ;)

Валентин.
07.09.2017, 21:29
Парите ако ги има ще бъдат в пъти намалени. Да не кажем че ще бъдат нищожни и ти го знаеш

За България винаги са били нищожни, по всички мерки.
Това договарят “нашите“ евродепутати.

tsc1
07.09.2017, 21:31
Защо се изказвате неподготвени по толкова деликатна тема. Въвеждате в заблуждение четящите и току виж някой ви повярвал че няма да има евросубсидии.
Пусни си едно търсене в Гугъл с фразата: Евросубсидии за селското стопанство след 2020 (https://www.google.bg/search?newwindow=1&client=firefox-b&dcr=0&q=%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B1%D1%81 %D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D0%B5 %D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE+%D1%81%D1%82% D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE+%D 1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4+2020&sa=X&ved=0ahUKEwimuPj35ZPWAhXLExoKHRPaBgsQ7xYIIygA) Има много материали, но бозата е пълна.
Ето първите неща на които попаднах:
http://inteliagro.bg/article/168/Shte-ostanat-li-direktnite-plashtaniq-sled-2020-godina
https://dariknews.bg/regioni/plovdiv/drastichno-namaliavat-zemedelskite-evrosubsidii-sled-tri-godini-2024417
http://www.dnes.bg/business/2017/08/01/kak-selskoto-stopanstvo-moje-da-byde-subsidirano-sled-2020-a.349039

// добавено
Всъщност пчеларството ще приеме спирането на субсидиите най-леко тъй като и сега парите за този отрасъл бяха малко и то е най-слабо зависимо от тях.

Георги Куров
07.09.2017, 21:46
Парите ако ги има ще бъдат в пъти намалени. Да не кажем че ще бъдат нищожни и ти го знаеш

Все още не се знае нищо, текът обсъждания. Чака се дали ще има Брекзит или само пазарлъци за оставане в ЕС при други условия за UK.

ianev
08.09.2017, 06:36
Брекзит вероятно ще има. На англичаните им е ясно че ако останат ще ги напълнят с още бежанци, а на тях техните си им стигат. За Германия вече е късно за решаване на проблема с бежанците и Мама Меркел ще го усети на изборите. Но англичаните ще останат на единния евро пазар, сиреч свободното движение на хора и стоки, но ще платят висока цена. И те са готови да е платят и ще им излезе през носа в началото но с годините ще избият мангизите. И ще отчетат че са взели правилно решение

tsc1
08.09.2017, 07:45
Нека оставим Брекзит и проблемите на стара Европа да си ги решават те. Народа го е казал: "Когато атовете се ритат, магаретата теглят". Парите за селско стопанство, независимо от причините или ще спрат или много рязко ще намалеят. Причината не е само Брекзит, а и в това, че ЕК започна да проумява как субсидиите изкривяват пазара и конкуренцията. Видяхме го и в България, как вследствие на неправомерно големите субсидии за зърнопроизводството бяха убити и животновъдство и зеленчукопроизводство и овошарство. Българските пчелари трябва да използват оставащите години и пари за пчеларството за да си подредят къщичката.
1. Да се сложи край на разделението и противопоставянето между пчелари, майкопроизводители, търговци и преработватели на мед, търговци и производители на пчеларско оборудване, техника и лекарства. Очевадно за всички е, че обединението само между пчеларите няма да се състои. Пчеларските НПО са се размножили вече до една дузина. На всеки 1000 пчелари по една организация! Решението според мен е само едно - клъстер "Пчеларство", който да обедини сектора.
2. Създаване на борса "Мед и пчелни продукти", която да способства както за разширението на продажбите на вътрешния пазар, така и за улесняване и регламентиране на търговията на едро.
3. Интензификация на сектора чрез внедряване на съвременни машини, технологии и системи за управление. Развитие на приложните научни дейности в пчеларството - конструиране и собствено производство на модерна и облекчаваща и намаляваща тежкия труд техника.
Това разбира се е мое лично виждане, с което не ангажирам никого. Просто тема за размисъл. А иначе Илф и Петров са го казали добре: "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се"

бат тянко
08.09.2017, 08:05
Бат Петьо работя по 16 часа на ден? Още ли?

Трендафил Дончев
08.09.2017, 08:27
Бат Петьо работя по 16 часа на ден? Още ли?

Че колко са още 8 часа за да направиш пълен оборот и пак с начале.:bigsmile:

delta.e
08.09.2017, 13:39
Бат Петьо работя по 16 часа на ден? Още ли?

Бат Тянко , не си ме разбрал .
Друга ми е мисълта .

Юрий Цветков
14.09.2017, 10:04
Понеже темата за БИО пчеларството беше заключена, ще копирам тук отговора ми към г-н Кожухаров:

Г-н Кожухаров, не твърдя че в световен мащаб няма добри специалисти, вероятно и в България. Просто искам да узная кои са те.
Аз не съм против така нареченото био пчеларство. Убеден сън, че само заради "хартията" която струва пари, а и въобще за ради разходите да се изпълнят определени норми и изисквания, цената на добитите продукти от такъв пчелин би трябвало да е по-висока с минимум 30-50 %. Но не приемам, злоупотребите които реално се случват и за които говорят колегите. Не гледам в канчето на другите и не ме интересува лично. Въпроса е принципен. А лично за мен пчеларството си остава просто хоби.

Трендафил Дончев
14.09.2017, 10:26
Понеже темата за БИО пчеларството беше заключена, ще копирам тук отговора ми към г-н Кожухаров:

Г-н Кожухаров, не твърдя че в световен мащаб няма добри специалисти, вероятно и в България. Просто искам да узная кои са те.
Аз не съм против така нареченото био пчеларство. Убеден сън, че само заради "хартията" която струва пари, а и въобще за ради разходите да се изпълнят определени норми и изисквания, цената на добитите продукти от такъв пчелин би трябвало да е по-висока с минимум 30-50 %. Но не приемам, злоупотребите които реално се случват и за които говорят колегите. Не гледам в канчето на другите и не ме интересува лично. Въпроса е принципен. А лично за мен пчеларството си остава просто хоби.

Ха, ха....100%.

Вълчан
14.09.2017, 11:09
В подем или упадък, това е въпроса!? Много колеги, забелязвам че са се приоринтирали към производство-продажба на отводки. Според тях добива на мед е несигурен, пари не дават, а отводката стават и със захар!
Кошера е един био организам-"тяло" което за да го "разбереш", трябва да му направиш дисекция,"пластична операция", на определено време. Съмнявам се, че разни електронни джажи ще облекчат труда на пчеларя!

tsc1
14.09.2017, 11:50
.......
Кошера е един био организам-"тяло" което за да го "разбереш", трябва да му направиш дисекция,"пластична операция", на определено време. Съмнявам се, че разни електронни джажи ще облекчат труда на пчеларя!
Това за тялото е много добра аналогия!!! Но дисекция се прави на вече мъртво тяло. На един жив организъм се прави диагностика и се прилага лечение. В съвременната диагностика участват страшно много електронни прибори, като се почне от електрокардиографа и се стигне до ядрено-магнитния резонанс. В лечението на вече диагностицирания пациент също участват куп електронни джаджи. Като се почне от физиотерапията и се стигне до купищата апаратура в реанимацията, които поддържат пациента жив. Та искате ли доктора да ви диагностицира само с дървената слушалка "ухо-пациент" и да ви лекува само с чайчета, аспирин и хинин?

tarty
14.09.2017, 12:07
Това за тялото е много добра аналогия!!! Но дисекция се прави на вече мъртво тяло. На един жив организъм се прави диагностика и се прилага лечение. В съвременната диагностика участват страшно много електронни прибори, като се почне от електрокардиографа и се стигне до ядрено-магнитния резонанс. В лечението на вече диагностицирания пациент също участват куп електронни джаджи. Като се почне от физиотерапията и се стигне до купищата апаратура в реанимацията, които поддържат пациента жив. Та искате ли доктора да ви диагностицира само с дървената слушалка "ухо-пациент" и да ви лекува само с чайчета, аспирин и хинин?

И всичко това да ни вземат парите, поне съвременната медицина е такава.

seto4e
14.09.2017, 12:22
Пишете по темата навреме, че към края на март няма да е актуална.

jdrumev
14.09.2017, 12:33
Бай Благо /Добрутрото/ казваше,,че като стигнем дъното тогава разбираме до къде сме потънали и ,че има два начина после да изплуваме или да се удавим.

tsc1
14.09.2017, 12:50
И всичко това да ни вземат парите, поне съвременната медицина е такава.
А вие вземате ли пари за меда?

ndm
14.09.2017, 13:06
Искам да съм в упадък ама тези моите жилещи не та не, в подем ще си. Така и не можах да ги науча тез мойте ципокрили да кацат и на нЕБио растения. Летят, летят, и само на биорапица и биослънчаглед. Викам им абе вижте кво, аз не съм био, не ми трябва био, ходете на небиото. А пък те- не ние ще те направим био, да видиш хаир от нас. И сега не знам какво да ги правя.

tsc1
14.09.2017, 14:02
Искам да съм в упадък ама тези моите жилещи не та не, в подем ще си. Така и не можах да ги науча тез мойте ципокрили да кацат и на нЕБио растения. Летят, летят, и само на биорапица и биослънчаглед. Викам им абе вижте кво, аз не съм био, не ми трябва био, ходете на небиото. А пък те- не ние ще те направим био, да видиш хаир от нас. И сега не знам какво да ги правя.
Остави ги да си гледат работата!:laughing: